ITÁLIE 2016 / 8

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 8

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 02.06.2016, 14:02.
Nemohu na mapách najít, kde jsou staré Pompeje - prohlídka archeologického nálezu - je to přímo ve městě Pompeje? Prosím o radu. Děkuji. Magda.

Areál se nachází mezi železničními stanicemi Pompei Scavi - Villa dei Misteri a Pompei Valle. Je to severovýchodně od místa, kde se kříží dálnice A3 se silnicí SS18.

# 02.06.2016, 13:58.
Přeci jenom bych ještě dotazy zpřesnil: který směr bude podle Vás v uvedeném období kritičtější z pohledu přesunu německých rekreantů i Čechů do Itálie a zpět? Kterou trasu potom lépe využít pro směr do Itálie a kterou pro cestu zpět? Není pro nás problém ani jet tam i zpět stejnou trasou. Nevíte, jak dlouhá jízda je trasou Pardubice - Praha - Plzeň - Mnichov - Insbruck - směr Lago di Garda - Cremona? Google Maps mi totiž tvrdí 9:39 hodin, což je velmi lákavé, ale ostatní vyhledávače 10:30 hodin nebo více. Co je pravda? Na jiných trasách se totiž Google Maps shoduje s ostatními vyhledávači. A ještě, před lety jsme projížděli napříč Vídní. Nyní vedou dálnice kolem. Je dnes rozumné z pohledu zácp projet přímější cestou napříč? Tehdy jsme, pravda, jeli jednu cestu v noci a jednu odpoledne. Děkuji Vám předem. Zdraví Petr.

Viz naše předchozí odpověď. Ve Vašem termínu není předpoklad nějakých výrazných přesunů turistů na jih. Kritické termíny jsou pátek / sobota pro cestu tam a sobota / neděle pro cestu zpět. Problém bude 29.7. a 30.7., kdy v Bavorsku začínají letní prázdniny. Trasu Pardubice - Praha - Mnichov - Innsbruck - Cremona je možné bez přestávek zvládnout za 10 hodin. Je to ale orientační informace. Někde se dostanete do lokálního problému a jste na těch 10,5 hodinách, na druhé straně vše půjde bez problému a jste na 9,5 hodinách. Pravda není ani jedna hodnota. Nelze na to takhle pohlížet. Vždy je třeba počítat s nějakou rezervou. To je jako s předpovědí počasí a lokální bouřkou. My přes Vídeň jezdíme vždy po tangenciále A23 cestou tam i zpět.

# 01.06.2016, 19:39.
Vyrážíme do Itálie po trase Olomouc - Peschici - Sorrento - Olomouc. Můžete poradit optimální trasu a přibližně mýtné poplatky na trase? Jedeme v termínu od 1.7. do 18.7.2016. Děkuji. Petr.

Optimální trasa je následující: Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - SS693 - Peschici. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 64,50. Alternativní trasa, při které můžete ušetřit až € 26,20 je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Do Sorrento doporučujeme následující trasu: Peschici - SS693 - Cagnano Varano - SS89 - San Severo - SS16 - Foggia - SS655 - Candela - A16 - Avellino Est - SS7bis - RA2 - Salerno - SS163 - Sorrento. Na mýtném zaplatíte € 6,60. Zpět do Olomouce potom trasu: Sorrento - SS145 - Pompei - A3 - A1 - Firenze - Bologna - Padova - Udine - Tarvisio - Villach - Graz - Vídeň - Brno - Olomouc. V Itálii zaplatíte na mýtném € 72,70 a v Rakousku budete potřebovat pravděpodobně druhou desetidenní dálniční známku. Alternativně můžete jet od Orte směrem na Terni a následně po SS3bis po čtyřproudovce do Ravenna, odkud pokračujte po SS309 do Mestre a dále jako při cestě tam. Ušetřit můžete až € 39,60. Při cestě tam jsou kritické úseky ve Vídni a v sobotu úsek na A4 v okolí severoitalských letovisek. Dále se tvoří zácpy u Mestre a Bologna. Při cestě zpět jsou kritické úseky kolem Neapole a Bologna.

# 01.06.2016, 08:20.
Jedeme na dovolenou do Bibione a chtěli bychom jet na výlet do Benátek vlakem z města Latisana. Tam chceme dojet autem. Mám informaci, že je v Latisana možnost bezplatného parkování nedaleko vlakového nádraží. Mohu poprosit o GPS bod, adresu či popis, kde to parkoviště najdeme? Předem moc děkuji. Lucie.

Máte zřejmě namysli bezplatné turistické parkoviště s možností zaparkování i obytných vozů a karavanů. Nachází se na Via Tempio mezi stadionem a marketem Coop. Další parkoviště je na Via C. Percoto v blízkosti vlakové stanice. Další velké parkoviště je u sportovního centra na Via della Bilancia.

# 31.05.2016, 21:03.
Nevíte, kolik stojí mýtné mezi Benátkami a Veronou? Váháme, zda jet mimo dálnici a zbytečně si prodloužit cestu. Děkuji. Petra.

€ 11,40.

# 31.05.2016, 11:51.
Prosím, jedu v pátek trasu Třeboň - Caorle. Můžete mi poradit, která cesta je lepší i na poplatky? Zda na Salzburg a Villach nebo po E55 Pyhrn Triebenau atd? Děkuji předem za radu. Jiří.

V Rakousku platíte desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a v Itálii mýtné € 13,30. Pokud pojedete přes Salzburg a po A10, zaplatíte za průjezd tauernských tunelů € 11,50, pokud pojedete přes Liezen a po A9 do Trieben a následně přes Klagenfurt, zaplatíte za průjezd Bosrucktunnel € 5,00.

# 31.05.2016, 10:14.
Chystáme se na dovolenou do Toskánska do Casole d 'Elsa v termínu od 18. do 25.6. Vyrážíme z Rožnova pod Radhoštěm, s přespáním v Bledu, přibližně po 700 km a poté již do cílové destinace, přibližně 600 km. Zajímalo by mě, zda převážně v Itálii můžeme očekávat nějaké nedělní zácpy a pokud možno, jak se jim vyhnout? Dočetl jsem se, že v okoli Bologna se mohou tvořit velké kolony. Děkuji za Vaší odpověď. Radek.

Od června do září platí v Itálii nedělní zákaz jízdy kamiónů, konkrétně v době od 7:00 do půlnoci. Mimo toto období je zákaz od 8:00 do 22:00. To značně minimalizuje riziko vzniku dopravních zácp. Existují samozřejmě výjimky - např. pro vozidla přepravující pohonné hmoty, vozidla přepravující některé potraviny atd. Pro vozidla v mezinárodní přepravě platí tento zákaz o 4 hodiny později a končí o 2 hodiny dříve. I tak to pokryje velký časový úsek Vaši cesty. Vyhnout se velkým městům, především Bologna, můžete cestou po SS309 do Ravenna a následně po SS3bis k Sansepolcro. Odtud potom po SS73 přes Arezzo do Siena, odkud do máte do cíle jen přibližně 30 km. Uvedenou trasou ušetříte i € 19,80 na mýtném.

# 31.05.2016, 09:40.
2. září vyrážíme s manželem na dovolenou do Itálie autem. Chtěli bychom se zastavit v Benátkách, San Marinu, Florencii, Sieně, Pise, Veroně a výlet zakončit pár dny u jezera Lago di Garda. Nocovat budeme poblíž Benátek, ve Florencii a potom až u jezera. Doporučil byste mi, zda je lepší přejíždět autem nebo vlakem / autobusem mezi jednotlivými městy? A kolik bude stát cesta? Děkuji moc. Šárka.

Vzhledem k tomu, že se jedná o docela velký okruh Itálii, je nejlepší ho postupně objet autem, když už do Itálie tím autem pojedete. Poplatky budete platit při cestě tam a zpět následující: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte mýtné ve výši € 9,00, pokud pojedete od Salzburgu na Villach, zaplatíte za průjezd taurenskými tunely € 11,50. Pokud do Benátek pojedete od Brenneru, zaplatíte na mýtném € 29,20, pokud od Tarvisio, zaplatíte na mýtném € 17,70. Trasa Benátky - San Marino Vás vyjde po dálnici na € 21,80, můžete jet ale také trasu Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini bez poplatků. Ze San Marino doporučujeme jet do Siena po SP258 k bezplatné SS3dir a po ní až k Sansepolcro, odkud pokračujte po SS73 přes Arezzo do Siena. Odtud do Pisa nejspíše se zastávkou v San Gimignano a z Pisa do Florencie po bezplatné SGC přes Empoli. Z Florencie doporučujeme jet k Lago di Garda po dálnici. Mýtné Vás vyjde na € 17,20 (Lago di Garda Sud) až na € 20,10 (Lago di Garda Nord). Od Lago di Garda zaplatíte na mýtném po Brenner € 15,30 (Sud) až € 12,60 (Nord). Ubytování po cestě doporučujeme hledat přes Booking.

# 30.05.2016, 20:14.
Předem bych Vám chtěl poděkovat za informace. Ale zda se ještě mohu zeptat. Když bych jel přes Německo, tak pojedu okrajově také Rakouskem nebo ne? Pokud ano, budu muset mít dálniční známku? Mě jde o to, že kdybych jel jak jste mě doporučil, tak jenom cesta do Brna je po samých okreskách a kdybych jel přes Německo, tak v Hradci Králové mohu hned najet na dálnici. Ale také mě jde o to, abych to měl co nejlevnější a nemusel zbytečně platit dálnici. To raději utratíme za jídlo a zmrzlinu. Předem děkuji za informace. Martin.

Navrhli jsme Vám optimální trasu. Je nejlevnější a také nejrychlejší ve Vašem termínu. 30.7.2016 začínají letní prázdniny v Bavorsku. Trasa přes Německo do Bibione vede přes Mnichov, Salzburg a Villach. Předpokládají se zde obrovské kolony, především v úseku Rosenheim - tauernské tunely. To stejné je při cestě přes České Budějovice, kdy se na tento koridor napojíte v Salzburgu. Každopádně v Rakousku musíte mít rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, navíc za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50.

# 30.05.2016, 10:39.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Jen mě teď napadá poslední otázka. Jak dlouho jste tam přibližně jeli? Chceme vyjet 24.6.2016. S pozdravem Aneta.

Počítejte s 11. až 12. hodinami bez přestávek.

# 29.05.2016, 22:17.
Děkuji Vám za předchozí odpověď a prosím o pomoc při navržení vhodné trasy. Budeme vyjíždět z Prahy 4. Děkuji moc za radu. Eva.

Viz naše předchozí odpověď - varianta Brenner (Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck).

# 29.05.2016, 10:00.
Plánujeme přibližně čtyřdenní výlet do Cremony. Již jsem před léty jel přes Vídeň a Graz. Zamýšlel jsem jednu cestu udělat takto a druhou přes Brenner nebo tauernskými tunely pro zpestření. Ale není to podmínkou. Úsporu za poplatky na italských dálnicích moc neřeším s ohledem na celkovou cenu cesty. Hlavně mi jde o klidnou nepřerušovanou jízdu v zajímavé krajině. Jakou trasu a v které dny v týdnu a časy volit kvůli zácpám? Lze očekávat, že návrat kolem 1.8.2016 bude mimo kolony, které budou mířit směrem na jih? Jak hodně času stojí použití neplacené, ale asi zajímavé silnice v úseku Tarvisio - Gemona? Děkuji. Petr.

Váš termín - středa pro cestu tam a pondělí pro cestu zpět - je z hlediska dopravních zácp bezproblémový. Nějaká lokální zácpa z jakéhokoliv důvodu se samozřejmě vyloučit nikdy nedá. Úsek Arnoldstein - Gemona zvládáme v poklidném tempu vždy kolem 1:15.

# 29.05.2016, 09:05.
K Vámi navržené trase mám ještě jeden dotaz. Kdybychom se hned za Vídní dali na Weiner Neustad, Gloggnitz, Leoben, Zeltweg, Murau,Tamsweg, Liesenhofen, Oberdrauburg, Lienz, Sillian a na Bolzano. Zda by to nebylo lepší než přes Graz, kde bude asi nápor jedoucích do Chorvatska? Budu vděčná za vaše poznatky a připomínky. Znáte více všechny souvislosti. Děkuji Vám mnohokrát za doplňující informace. H.

Uvedenou trasou ušetříte přibližně 60 km, nic dalšího tím však nezískáte. Celou uvedenou trasu máme projetou. Pojedete přibližně 100 km mimo dálnici po místních komunikacích, kde je hodně městeček. To samo o sobě není problém, cesta je to bezproblémová. Problém nastává až u Sankt Michael im Lungau. Zde máte možnost zvolit cestu po dálnici a zaplatit mýtné ve výši € 5,50 za průjezd Katschbergtunnel. Napojíte se tak na dálnici A10, která bývá v kritických termínech nejvíce vytížená. Od tunelů už nebývají zácpy, pouze v případě nějaké neočekávané komplikace, nicméně doprava je hustá a s tím spojené riziko právě těch neočekávaných dopravních zácp. Dálnice A2 na Graz je z tohoto pohledu lepší. Pokud se rozhodnete tunel objet a pokračovat přes Katschberg, je to možné, ale s plně naloženým a obsazeným autem dost náročné.

# 28.05.2016, 22:04.
29.7.2016 se chystáme z Uherského Hradiště do Itálie, konkrétně do San Benedetto del Tronto. Můžete mi prosím poradit nejlepší a nejekonomičtější trasu a čas odjezdu s ohledem na předpokládané dopravní zácpy a kde vychází nejlépe doplnit po cestě naftu? Jedeme poprvé. Děkuji. Jiří.

Vaše optimální trasa je následující: Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 46,70. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na mýtném, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemony. Tady se opět na dálnici napojte. Sjeďte z ní opět v Mestre a pokračujte po SS309 do Ravenna a po SS16 do Rimini Nord. Z Rimini Nord opět po dálnici do San Benedetto del Tronto. Poplatkově Vás to vyjde v prvním úseku na € 11,70 a ve druhém úseku na € 13,90. Celkem tedy na € 25,60, v obou směrech ušetříte celkem € 42,20. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Čas odjezdu je hodně individuální. Jedete v jednom z nejhorších prázdninových termínů z hlediska rizika dopravních zácp. I když Vaše trasa není ta nejohroženější, přesto počítejte s tím, že se do nějaké dopravní zácpy dostanete. První kritické místo je Vídeň - tam už to hrozí odpoledne, na druhé straně vždy se to tam nějak rozjelo a zdržení nebylo velké. V sobotu ráno a dopoledne se tvoří dopravní zácpy u severoitalských letovisek, víceméně už za Udine od napojení na dálnici A4. Kritická je také tangenciála v Mestre. Ráno a dopoledne se tvoří zácpy u města Bologna. Tomu se vyhnete druhou variantou. Doporučujeme vyjet co nejdříve. Tankovat doporučujeme u Arnoldsteinu. Náš tip najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 28.05.2016, 19:10.
Chystáme se na procestování míst Lago di Garda, Verona, Benátky, Bologna a Florencie. Poradíte nám, prosím, nejlepší cesty autem? Nejspíš do Itálie přijedeme přes Bolzano a Trento. Jak je to s poplatky? Děkuji za odpověď. Aneta.

Všechna uvedená místa jsou spojená autostrádou, na které se platí mýtné. Je to nejlepší a nejrychlejší varianta cestování. Cestou k Lago di Garda zaplatíte v Rakousku desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Brennerem € 9,00. Mýtné v Itálii od Brenneru po Lago di Garda Nord - sjezd Rovereto Sud Vás vyjde na € 12,60, po Lago di Garda Sud - sjezd Affi Vás vyjde na € 15,30. Mýtné po Veronu Vás vyjde na € 16,40. Trasa Verona - Mestre na € 11,40, Mestre - Bologna na € 13,80, Bologna - Florencie na € 8,00 a Florencie - Brenner na € 32,50. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.

# 28.05.2016, 16:25.
Prosím o informaci, kde bezpečně zaparkovat v Mantova. Děkuji. Tomáš.

Mantova je docela velké město, ve kterém bydlí téměř 50 tisíc obyvatel. Disponuje mnoha parkovišti, veřejnými i privátními. Veřejná bezplatná parkoviště najdete na Campo Canoa, Viale Mincio, Viale Risorgimento, Viale Isonzo, Viale Te, Piazza Virgiliana, Piazza Anconetta, Piazzale Montelungo a Piazzale Gramsci. Veřejná zpoplatněná parkoviště najdete na Lungolago dei Gonzaga, Piazza d' Arco, Piazza San Giovanni, Piazza Seminario, Piazza Viterbi, Piazzale Nodari Pesenti, Piazzale Gramsci. Privátní parkoviště najdete na Corso Vittorio Emanuelle II - Autorimessa Garage Centrale, Via Manzini - Garage Park Manzini, Via Principe Amedeo - Garage Principe Amedeo a Piazzale Mondatori - Quick Mondatori. Privátní parkoviště jsou samozřejmě zpoplatněna. Záleží, ve kterém místě budete pobývat a kde tedy bude pro Vás výhodné parkovat. Z hlediska bezpečnosti parkování je to logicky podle výše uvedeného pořadí tří skupin - privátní parkoviště jsou nejdražší, ale můžete tam víceméně bezpečně zaparkovat auto. Doporučujeme Garage Park Manzini. Je to parkoviště od stejného provozovatele jako např. parkoviště Tronchetto v Benátkách nebo GS Park Giolitti v Římě. Každá započatá hodina tam stojí € 1,90, celodenní parkování (24 hodin) tam stojí € 12,00.

# 27.05.2016, 20:38.
Obracím se na Vás s prosbou, zda byste mi nemohl prozradit, jaké nás čekají poplatky na cestě z Českých Budějovic do Bibione. Pojedu v druhé polovině června. Cesta je asi jasná: Linz - Salzburg - Villach - Udine a Latisana. Vzhledem k výši polatků v Itálii - dalo by se to objet mimo dálnici a zda je to vůbec přínosné a zda by se to vůbec vyplatilo než dát peníze za polatky za dálnici? Děkuji za odpověd a Ci vediamo in Italia. Zbyněk.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. V Rakousku nemá smysl jet mimo dálnici, tauernské tunely je možné objet jen velkou oklikou přes Altenmarkt, Obertauern, Mauterndorf, S. Michael a Katschberg. Obertauern a Katschbg jsou horská střediska. S plně naloženým a obsazeným autem je přejezd především Katschbergu pro auto náročný. Běžně jezdíme mimo dálnici úsek Tarvisio - Gemona po SS13, kde je v současné době úspora € 6,00 v jednom směru. Dá se jet dál po SS13 až do Udine, tady po Tangenciále ze západu Udine objet, pokračovat SR56 a SR352 přes Palmanova do Cervignano a následně po SS14 do Latisana a Bibione. Ve Vašem termínu bychom jeli od Gemona po dálnici, v červenci a srpnu, kdy bývají u severoitalských středisek na dálnici zácpy je tato objízdná trasa vhodná.

# 26.05.2016, 15:26.
Jsme ze Zábřehu na Moravě a jedeme do Itálie - Riciione poprvé. Chtěla bych se zeptat, jaká by byla nejlepší trasa a na kolik by nás přibližně cesta vyšla, co se týče mýtného tam i zpět. Děkuji. S pozdravem Aneta.

Vaše optimální trasa je následující: Zábřeh na Moravě - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Riccione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 37,10. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřít, můžete jet tak, jak jezdíme my. Cesta vede částečně mimo dálnici, v místech kde to má smysl. U Travisio sjíždíme z dálnice a po SS13 jedeme údolím do Gemona. Odtud pokračujeme po dálnici do Mestre, kde ji opět opouštíme. Z Mestre jedeme SS309 do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini Nord. Tady na dálnici najíždíme. V prvním úseku zaplatíte na mýtném € 11,70 a ve druhém úseku € 1,40. Úspora na mýtném je tedy € 24,00, € 48,00 v obou směrech. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Nájezd na dálnici na Rimini Nord je z toho důvodu, protože Rimini bude určitě v dopravní špičce, zácpy se mohou už tvořit i před Rimini. Pokud pojedete v kritických prázdninových termínech, počítejte v sobotu dopoledne s dopravními zácpami na italské dálnici A4 v okolí severoitalských letovisek Lignano - Bibione - Caorle - Lido di Jesolo.

# 26.05.2016, 12:23.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu z Příbrami do Ravenny. Hlavně mě zajímají možná zdržení z důvodů prací na silnici a kontrol, případně cena za mýtné. Vyjíždět budeme 10.6. přibližně ve 20:00. Předem děkuji za odpověď. Roman.

Vaše optimální trasa je následující: Příbram - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 17,70. To samé při cestě zpět. Je to výrazně nižší cena než přes Brenner, navíc bez probíhajících kontrol. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 údolím do Gemona. Úspora na mýtném v jednom směru je € 6,00. Stavební práce probíhají jak na trase v ČR, tak i v Rakousku, především za Salzburgem, před Bischofshofenem, před tauernskými tunely a před Villachem. Ve Vašem termínu a čase to však nebude zásadní zdržení.

# 23.05.2016, 09:59.
V červnu budeme na dovolené v Bibione. Rádi bychom si udělali výlet k jezeru Lago di Garda. Můžete mi prosím, poradit spojení? Děkuji. Jitka.

Pokud si chcete udělat ten výlet na jeden den, berete si moc velké sousto. Velkou část dne strávíte dopravou. Přímý spoj nejede. První autobus ATVO z Bibione do Mestre k vlakovému nádraží jede v pracovní dny v 5:20. Na Mestre FS je v 7:07. Odtud jede v 7:24 vlak Trenitalia Regionale Veloce do Verony. Na místě je v 8:39. Potom záleží na Vás, kam chcete k Lago di Garda jet. Jízdní řády najdete na Lago di Garda. Zpět se dostanete stejným způsobem. Poslední autobus z Mestre FS do Bibione jede v 19:05, v Bibione je ve 20:50. Z Verona tedy musíte jet vlakem Regionale Veloce v 17:21, na Mestre FS je v 18:36. Ideální by bylo spojení z Benátek autobusem ATV - Linee ed Orari / Linee Turistiche, konkrétně linkou mezi Lago di Garda a Benátkami. Z Tronchetto jede navečer v 17:15 a u Lago di Garda zastavuje v Peschiera, Pacengo, Lazise, Cisano, Bardolino, Garda, Torri del Benaco, Pai, Castelletto, Porto di Brenzone, Cassone - Assenze, Malcesine, Navene, Torbole, Riva (příjezd 20:20). Zpět potom jezdí v 7:00 přes uvedené zastávky, na Tronchetto je v 10:30. Znamenalo by to tedy dvě noci strávit u Lago di Garda. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Lago di Garda. Doprava Bibione - Benátky je stejnou linkou ATVO.

# 22.05.2016, 22:01.
Hledal jsem nějaké informace o Itálii - Bibione - a narazil jsem na Vaše stránky. Chtěl bych se zeptat, jaká trasa pro mě bude lepší. Zda přes Rakousko nebo přes Německo. Vyjíždět budu z Hradce Králové dne 29.7.2016 kolem 22:00 hodin. A potřeboval bych vědět, co vše budu platit - dálnice mýtné atd. Jedeme rodina 2+2 děti. Dále by mě zajímalo, kde se dobře a levně v Bibione nakupuje - základní potraviny. Díval jsem se na internetu, že tam okolo Bibione jsou asi tři obchodní domy jako je u nás - Interspar, Billa atd. Je lepší jet z Bibione do Benátek autem nebo lodí? Sehnal jsem ubytování přes italskou cestovní kancelář bez stravy za € 680,00. Je to moc nebo v normě? Předem děkuji za odpovědi. Martin.

Ve Vašem termínu doporučujeme následující trasu: Hradec Králové - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Vhodným a hodně zastoupeným nákupním řetězcem je Despar - Venezia / San Michele al Tagliamento. Vzhledem k počtu osob je pro Vás cenově výhodnější cestovat do Benátek autem. Získáte nejen nižší cenu, ale i časovou nezávislost. S pohonnými hmotami a parkováním se vejdete do ceny jízdenek. Cena na týden v tomto termínu odpovídá. Samozřejmě hodně přibližně. Neznáme kvalitu ubytování, věk dětí atd.

# 22.05.2016, 12:32.
Rád bych se Vás zeptal na co nejekonomičtější cestu - vyhnutí se placeným úsekům - pokud je to možné. Koncem července připlujeme trajektem společnosti Direct Ferries z Drače do Bari. Z Bari budeme cestovat do Neapole, dále pojedeme trasu Neapol - Řím, Řím - Florencie, Florencie - Benátky a Benátky - Olomouc. Děkuji mnohokrát za informace. Dalibor.

Z Bari se nejrychleji dostanete do Neapole po dálnici A14 a následně A16. Mýtné na tomto úseku je € 19,40. Mimo dálnice je vhodná cesta po SS96 do Altamura, Gravina in Puglia, Tolve a následně po SS7 do Potenza, odkud vede bezplatná dálnice k A3, která se také neplatí až do Salerno. Ze Salerno můžete jet do Neapole po souběžné silnici SS18. Z Neapole do Říma se dostanete po SS7qtr do Formia a následně po SS7 do Latina, odkud vede do Říma čtyřproudovka SR148. Z Říma potom jeďte po SS1 a na dálnici A12 se připojte na Civitavecchia Sud. Odtud se už neplatí. Končí u Tarquinia. Odtud pokračujte po SS1 na Grosseto, odkud vede částečně čtyřproudovka SS223 do Siena, ze Siena už trvalá čtyřproudovka do Florencie. Z Florencie doporučujeme jet do Benátek po dálnici za € 22,60. Pokud chcete jet mimo dálnici, jeďte po SS67 přes Forli do Ravenna. Odtud pokračujte po SS309 do Mestre. Poslední úsek po SS14 do Cerviano del Friuli, po SR352 do Udine, po SR56 k souběžné čtyřproudovce s A23, která Vás dovede kolem Udine na SS13. Po SS13 dojedete až do Tarvisio, kde se napojte na dálnici. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Počítejte s tím, že přejezdy hor v Basilicata a v Toscana / Emilia Romagna jsou hodně klikaté.

# 21.05.2016, 21:22.
Moc děkujeme za vyčerpávající informace, které nám při cestě na dovolenou pomohou. Píšete o kontrolách. Vůbec jsem netušila, že nějaké jsou ... Salzburg, Kufstein ... možná i Brenner. Pojedeme v noci s ohledem na děti, jezdí se nám vždy lépe. Nevíte, jak tyto kontroly probíhají a zda jsou po celých 24 hodin? Moc ještě jednou děkuji! S pozdravem Alice.

V současné době probíhají kontroly na rakousko - německých hranicích, na německé straně ve směru do Německa. Jsou na třech hraničních dálničních přechodech na dálnicích A8 Innkreis Autobahn, A1 West Autobahn, A12 Inntal Autobahn. Dálnice je svedena do jednoho pruhu a probíhají namátkové kontroly. Může se to kdykoliv změnit podle situace. V současné době je zdržení menší než 5 minut. V prázdninových kritických termínech to však může narůstat až na desítky minut nebo hodiny. Potvrzuje to i situace, která nastávala v zimních prázdninových termínech. Kontroly probíhají 24 hodin, v opačném případě by neměly význam. Toto se jedná o kontroly prováděné Německem. Rakousko už začátkem roku oznámilo, že plánuje zavedení dvanácti kontrol na své jižní hranici. Mezi ně patří i kontroly v Brennerském průsmyku. Vzhledem k tomu, že tam probíhají veškeré přípravy a stavební úpravy, nepředpokládá se, že by od tohoto kroku Rakousko ustoupilo.

# 21.05.2016, 14:17.
Velice vám děkuji za skvělé rady. Nakonec jsem na základě Vašich rad pobyt otočila nejdříve pojedeme od 26.5. do 29.5. na Ponzu a od 29.5. do 31.5 do Říma. Bude to jednodušší pro odlet a bude to bez stresu. Potřebovala bych se nyní hlavně poradit ještě ohledně cesty. 26.5. přilétáme na letiště Ciampino ve 13:15 a následně pojedeme vlakem do Formia a následně trajektem, který jsem našla na Vašich stránkách, v 17:30. Jakou dopravu z letiště byste tedy doporučil na nádraží? Preferuji jeden spoj bez přestupů. A následně jaký vlak? Nedokážu nějak odhadnout to, kolik času si dát po příletu na přepravu do centra a následně jaký vlak v kolik hodin vzít. Myslíte, že by nebylo lepší zaplatit lístky až na nádraží podle toho, který vlak stihneme? Dále se chci zeptat, jak daleko je z Formia nádraží do přístavu a zda nejsou také nějaké podmínky o kolik dřív musíme být na trajektu před vyplutím? Loď vyplouvá v 17:30. Následně se chci zeptat, zda se vyplatí z ostrova Ponza 29.5.2016 cestovat spíše do Anzia - trajekt je v Anzio v 18:50, nebo zase do Formia - trajekt je ve Formia buď ve 13:45 nebo v 17:35 podle toho, jaký zvolíme. Ten den totiž jedou trajekty do obou měst, časově nám je to celkem jedno, ale zase chceme strávit na cestě co nejméně času. Jde mi o to, zda je to potom lepší vlakem do Říma z Anzio nebo z Formia? Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Soňa.

Přímé spojení mezi letištěm Ciampino a Termini zajišťuje společnost . Cena jízdenky je € 4,00. Autobus jede ve 13:50, na Termini je ve 14:30. Vlak Trenitalia z Termini do Formia jede ve 14:56 a na místě je v 16:08. Jízdenka stojí € 8,20. Další vlak jede v 15:26 a na místě je v 16:32. Jízdenka stojí € 9,90. Nádraží je v blízkosti přístavu, pěšky se tam dostanete přibližně za 10 - 15 minut. Je to 700 m. Nicméně je to hodně natěsno. Pokud nestihnete výše uvedené spoje, další vlak už je na místě v 17:20 a trajekt nestihnete. Vzhledem k tomu, že výše uvedené vlaky jsou různé - regionální, Intercity - s různými cenami, doporučujeme nákup jízdenky na místě, nejlépe v automatu, kde je menší riziko fronty než u pokladny. Na trajekt společnosti Laziomar se musí cestující dostavit se zakoupenou jízdenkou nejméně 30 minut před vyplutím, s automobilem nejméně šedesát minut před vyplutím. Podmínky jsou uvedeny na stránce Trajekty. Odkaz je uveden v kroku objednávky. Zpět je jedno, kam se dopravíte, vlaků z Anzio i Formia jezdí hodně. Rozdíl je víceméně jen v ceně, rozdíl v době jízdy je minimální.

# 20.05.2016, 20:56.
Rádi bychom Vás zkušené poprosili o radu. V srpnu přiletíme do Bari a ubytovaní budeme čtyři noci v Polignano a poté dvě noci v Bari. Chtěli bychom se Vás zeptat, jak nejlépe cestovat z Bari do Polignano, zda je výhodnější cestovat vlakem nebo autobusem. Z Polignano se budeme do Bari vracet v neděli ráno. Jak je to s frekvencí spojů během víkendů? Předem děkujeme za Váš čas nám věnovaný a cenné rady. S pozdravem Viera a Martin.

Doporučujeme cestovat vlakem Trenitalia. Mezi těmito městy je přímé spojení regionálním vlakem a jízdenka stojí € 2,50. Cesta trvá přibližně půl hodiny, četnost spojů je ve všední den velká, v neděli je jich o něco méně, ale jezdí po celý den. Spojení mezi letištěm a nádražím zajišťují autobusy AMTAB č. 16 - € 0,90 nebo rychlejší Tempesta - € 4,15.

# 18.05.2016, 11:19.
Samá chvála na vaše webové stránky. Loni jsme z nich čerpali při našem pobytu na Sicílii a letos už jsem se k nim vrátila automaticky. Mám také dotaz na naší cestu. Trasy i poplatky tady již uvádíte, přečetla jsem si je, ale máme dilema. Jsme dvě dvojice a chceme jet do Itálie k Lago di Garda do Sirmione jedním autem. Bohužel ale 2.7. jež je zde uváděn jako krizový termín. My bydlíme v Horních Bludovicích mezi Ostravou a Českým Těšínem, druzí v Praze. A teď náš dotaz. S ohledem na termín, finance, čas, zácpy atp. je lepší vyjíždět z Moravy přes Brno, Vídeň a dále nebo z Prahy na Plzeň, Mnichov a dále? Podle toho bychom se přesunovali k druhé rodině. Jen ještě uvádím, že s sebou povezeme i nějaké potraviny, takže přes Švýcarsko asi ne. Děkuji moc za váš čas. Hezký den. Hana.

Ať už z Moravy, tak i z Čech, přes Švýcarsko určitě nepojedete. Byla by to velká zajížďka. Situace bývá v tomto termínu už mnoho let napsaná stejným scénářem. Velké dopravní zácpy, které kulminují od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne. Vlna začíná v Německu a postupně se přesouvá do Rakouska směrem k Chorvatsku, ale i Itálii. Letos to bude pravděpodobně umocněno hraničními kontrolami, které zatím probíhají z Rakouska ve směru na Německo, začátkem července už ale budou zřejmě v provozu i ty u Brenneru. Ideální by bylo, kdyby se první rodina přemístila autobusem nebo vlakem do Brna, kde je vyzvednete a budete pokračovat na Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Peschiera - sjezd Sirmione. Dopravní špička bude určitě ve Vídni, tam se to ale vždy nějak rozjelo a zdržení nebylo velké. Horší to bude v sobotu dopoledne u severoitalských letovisek Lignano - Bibione - Caorle - Lido di Jesolo. Tady bývají velké zácpy. Ve Vašem směru máme následující řešení: z Villachu jeďte na Spitall. Tady opusťte dálnici a pokračujte na Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone, kde se napojte na italskou dálnici A22. Sjeďte na Affi / Lago di Garda Sud a pokračujte po SS450 a SR11 do Sirmione. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,60. Oproti jižní variantě o € 15,20 méně a oproti brennerské variantě o € 11,70 méně. Zpět potom už můžete jet přes Brenner. Úseku za Kufsteinem se můžete vyhnout cestou přes Garmisch-Partenkirchen.

# 17.05.2016, 23:01.
Máte zkušenost s parkováním osobního auta na letišti nebo v blízkosti letiště Milán Malpensa? Jaká je cena? Kde je vhodné parkovací místo? Budeme tam auto nechávat přibližně týden. Děkuji za odpověď. Markéta.

Pokud budete parkovat na letišti týden, doporučujeme nezastřešené parkoviště P1 (Long Term). Týden parkování Vás tam vyjde na € 45,00. Na terminál T1 se pěšky dostanete do pěti minut, na terminál T2 bezplatným autobusem do deseti minut. Možnosti parkování a rezervační systém najdete na Parking at Malpensa.

# 17.05.2016, 19:25.
Měla bych dotaz ohledně výše mýtného při cestě z Brennero do Montalto Marina (Lazio). Našli jsme dvě trasy, které by nám vyhovovaly. Po dálnici směrem na Řím a u Orvieta sjet a pokračovat do Montalto Marina nebo z Firenze jet směrem na Sienu a pokračovat podél pobřeží do cíle. Jaký rozdíl by byl ve výši mýtného? Děkuji za váš čas. Zuzka.

Optimální trasa je přes Siena. V úseku Florencie - Siena jedete po čtyřproudovce, za Sienou občas také. Mýtné na trase Brenner - Firenze Impruneta je ve výši € 33,20, na trase Brenner - Orvieto je € 44,30. Trasa přes Orvieto je přibližně o 30 km delší a půl hodiny rychlejší.

# 16.05.2016, 21:59.
Prosím Vás o radu. V polovině srpna se chystáme autobusem do Rimini a chtěli bychom si udělat jednodenní výlet do Benátek, případně Florencie. Jak nejlépe by se tam dalo z Rimini dopravit a kolik by to přibližně stálo? Pavel.

Vlakem Trenitalia se dopravíte do obou lokalit s přestupem na Bologna Centrale. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky se odvíjí od typu vlaku. Kombinace jízdenky v Intercity a regionálním vlaku do Benátek na Santa Lucia stojí € 27,65, kombinace jízdenky v regionálním vlaku a Frecciarossa nebo Frecciargento do Florencie na S.M.Novella stojí € 34,50. Zkalkulujte si cenu pro Váš termín a kombinaci osob na výše uvedených stránkách, je možné že pro Vaši konfiguraci využijete nějakou slevu. Z Rimini do Benátek můžete jet také autobusem společnosti Flixbus za € 15,00.

# 15.05.2016, 23:48.
Pane Řehůřku, nejdříve bych chtěl poděkovat za Vaše super stránky a reportáže. Dále bych se chtěl zeptat, protože se s rodinou chystáme podruhé do San Benedetto del Tronto z Višnové u Příbrami, ale cesta je pro děti velmi dlouhá a vyčerpávající, zda byste mi prosím poradil někde na půli cesty nějaký dobrý motel na přespání. Děkuji moc. Tomáš.

17 km od sjezdu z dálnice Trento Sud je jezero Lago di Caldonazzo. U tohoto jezera je Camping Fleiola, ve kterém se můžete ubytovat v bungalovu na jednu noc za rozumnou cenu. Neznáme však Váš termín, takže nevíme zda bude volno. Je to za polovinou cesty, tedy ideální poloha, navíc ve velice atraktivním prostředí. Další možnosti ubytování najdete na Booking.

# 15.05.2016, 13:03.
Chci se zeptat. Jedeme koncem června 2016 do Itálie obytným autem poprvé a chceme navštívit více míst. Začneme v Bibione a chceme jet kolem pobřeží až do Rimini. Prosím, poraďte jaké jsou ceny a možnosti v autokempu k přespání na jednu noc a dobití baterií a doplnění vody a podobně a jak nejlépe zjistit, kde se kempy pro tato auta po naší trase nacházejí. Prosím o maximalní odpověď, jak nejlépe postupovat a na co si dát pozor, abychom se nedostali do problému.

Seznam kempů v Itálii najdete na portálech Camping. Kromě podrobných informací k jednotlivým kempům tam najdete i odkazy na oficiální stránky, kde získáte informace o cenách pro Vaši konfiguraci - obytný automobil, počet osob, požadované přípojky apod. V sezóně může nastat problém v některých kempech s tím, že požadují ubytování minimálně na dvě nebo tři noci. Další zdroj informací najdete na Camper Online - Sosta / Area Sosta Camper. Najdete tam i místa mimo kempy. Doporučujeme si sestavit itinerář s místy kde chcete kempovat a v těchto místech si najít ubytování na Vám vyhovujícím místě. V každém místě doporučujeme jednu nebo dvě záložní varianty. Kempování mimo k tomu určená místa je v Itálii zakázané.

# 14.05.2016, 18:15.
Ve vašich odpovědích jsme bohužel nenašli odpovědi k námi plánované cestě. Tímto bychom se chtěli na pár informací zeptat Vás. Chceme jet autem z Plzně k Lago di Garda a ubytovat se v nějakém kempu poblíž Gardy. Odtamdud máme v plánu výlet do Benátek. A po pár dnech pokračovat na Elbu. Cestu víceméně naplánovanou máme, ale zajímají nás především mýtné poplatky a popřípadě, zda se jim lze vyhnout a za jakou cenu. Děkujeme za odpověď. Kristýna.

Na trase Plzeň - Lago di Garda zaplatíte € 8,80 za rakouskou desetidenní dálniční známku, € 9,00 za průjezd Brennerem a na mýtném v Itálii od € 12,60 do € 15,30 podle toho, kde u Lago di Garda budete bydlet. Na trase z Lago di Garda do Mestre zaplatíte na mýtném od € 13,30 do € 16,80. Z Mestre po Firenze Scandicii € 22,80 a z Collesalvetti po Rosignano € 5,30. Trajekty z Piombino najdete včetně cen na stránce Trajekty. Po cestě zpět zaplatíte na mýtném v Itálii € 5,30 + € 32,70. Za průjezd Brennerem € 9,00 a další rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80.

# 13.05.2016, 19:19.
Ráda bych se s Vámi poradila ohledně dopravy a hlavně lodní dopravy na ostrov Ponza. Jedeme s mužem na líbánky na dvě noci do Říma a na tři noci na ostrov Ponza. 1. Přilétáme 26.5. na letiště Ciampino přibližně ce 13:00 hodin a následně bychom se rádi co nejrychleji dopravili do centra. Máme pronajatý apartmán R-Home na Via Mario de Fiori 6, Piano Terra, Spagna, 00187 Řím. Chceme rychlou cestu bez přesedání a bloudění. Máme tedy použít bílé městské taxi a cena je potom € 30,00? 2. Dále se 28.5. potřebujeme přepravit během dne do města Anzio a na ostrov Ponza, kde máme další ubytování. Jak se nejlépe (asi vlakem) dostaneme z adresy R-Home na Via Mario de Fiori 6, Piano Terra, Spagna, 00187 Řím, Itálie do přístavu v Anzio a jak se potom co nejrychleji přepravit na ostrov? Našla jsme tuto lodní společnost: Vetor. Odjezd na ostrov Ponza je ve 12:00 a 17:15. Můžete mi poradit hlavně tu část cesty z apartmánu do města Anzio, případně uvítám i kontakt na jinou lodní společnost. Nejde mi o cenu, spíše o rychlost a pohodlnost přesunů. 3. Následně se potřebujeme přepravit z ostrova Ponza 31.5. na letiště Ciampino, kde nám odlétá letadlo ve 13:15. Budeme mít i jeden kufr k odbavení, tak raději chceme být na letišti s předtihem. Základní problém je, že lodní společnost se kterou na ostrov přijedeme tento den nejezdí a zatím jsem nenašla jinou. Mohl byste mi poradit jinou lodní společnost nebo vodní taxi? A dále nejrychlejší spoj z Anzio na letiště Ciampino. Nevěděl byste i orientační cenu taxi z Anzio na letiště? Nebo zda tam nejezdí nějaký shuttle bus. Pokud by to bylo moc riskantní cestovat vlakem kvůli času. Ostrov nechceme vynechat, dost nás okouzlil, takže počítáme i s dražší variantou lodní dopravy - soukromá loď, vodní taxi - na zpáteční cestě. Moc děkuji za Váš čas a odpověď. Soňa.

Cesta z letiště Cimapino do R-home veřejnou dopravou je jednoduchá. Z letiště jede autobus Atral na stanici metra Anagnina za € 1,20 a odtud metro A na Spagna za € 1,50. Z metra Spagna potom stačí jít na Piazza Spagna, odkud vede Via Borgognona. Je to úzká ulička před Španělskou ambasádou. Ta Vás dovede k Via Mario de Fiori, po které se vydáte doleva. Hned po pravé straně je R-Home. Bílé taxi z letiště Ciampino do této oblasti stojí € 30,00. Při cestě na ostrov Ponza se musíte nejdříve dopravit metrem A ze Spagna na Termini. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Anzio za € 3,60. Vlaková stanice je kousek od přístavu, dostanete se tam po Viale Claudio Paolini. Jízdní řády trajektů včetně cen najdete na stránce Trajekty - Pontine Islands. Na Ponza se dostanete i z Terracina. Sem se dostanete především při cestě zpět. Trajekt jede v 5:30, v Terracina je v 8:10. Nicméně dopravit se veřejnou dopravou je nereálné. Autobus Cotral jede na Laurentina 3 hodiny a odtud se musíte ještě přepravit metrem B a metrem A na Anagnina, následně autobusem na letiště. Řešením může být taxi. Cena se pohybuje od € 190,00. Řešení může být také jet trajektem do Formia v 6:45, kde je v 8:05. Odtud jedou přímé vlaky na Termini za 1,5 hodiny. Je to ale také dost natěsno.

# 13.05.2016, 14:20.
Prosím vás, nesúvisí to len s Rímom. Mám na vás pár otázok. Ideme autom na dovolenku a tak ma zaujíma, či viete odporučiť nejaké zaujímavé miesta blizko cesty medzi Rímom a Florenciou, Florenciou a Benátkami, Benátkami a prechodom Villach. Ďakujem pekne. Jozef.

Mezi Římem a Florencií doporučujeme navštívit San Gimignano. Je to středověké město s 15. věžemi, zapsané na seznamu UNESCO. Najdete ho za Sienou. Mezi Florencií a Benátkami určitě doporučujeme navštívit města Bologna a Padova. Z Benátek směrem k hranicím doporučujeme jet údolím z Gemonna do Tarvisio. Je to pěkná přírodní scenérie. Kdykoliv můžete zastavit, projít se, prohlédnout si vesničku.

# 13.05.2016, 08:14.
V srpnu se chystám do Itálie. Existuje autobusové spojení mezi Brnem a Civitanova Marche? Jedu ke známým do Potenza Picena, ale tam asi žádný autobus nejede. Děkuji. Martin.

O přímém linkovém autobusovém spojení nevíme. Doporučujeme jet z Brna autobusem Eurolines, Student Agency nebo Tourbus do města Bologna. Autobusy zastavují na autobusovém nádraží, které je přímo před nádražím Bologna Centrale. Odtud pokračujte přímým vlakem Trenitalia Intercity do Civitanova Marche. Odtud potom jede autobus společnosti Contram do Potenza Picena. Zastávka je 400 m od vlakové stanice směrem k moři na Viale Giacomo Matteotti za kostelem Cristo Re, u čerpací stanice. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 12.05.2016, 21:53.
Pane Řehůřku, objevila jsem Váš web. Je velmi užitečný, všechna čest. A tak se s dovolením zeptám na cestu do San Benedetto del Tronto. Vyjíždíme z Českých Budějovic a rozhodujeme se, zda jet přes Innsbruck nebo Villach. Chtěli bychom se cestou tam nebo zpět podívat na nějaké památky - Bologna, Padova nebo Verona, Trento apod. a možná také trochu ušetřit, tedy jet mimo dálnici. Můžete mi popsat resp. srovnat obě trasy i se srovnáním s variantou mimo dálnice? Děkuji moc. Jitka.

Po dálnici vychází poplatkově lépe varianta přes Brenner, nicméně doporučujeme variantu přes Villach. Jedna z důvodu, že tato trasa nabízí více možností smysluplné cesty mimo dálnici a také proto, že za Salzburgem při cestě tam a za Kufsteinem při cestě zpět probíhají kontroly, které mohou představovat riziko zdržení. Ve Vašem termínu už budou pravděpodobně probíhat kontroly i u Brenneru. Trasa přes Villach by neměla být v polovině června kritická z pohledu dopravních zácp, tak jak to bývá právě v úseku před taurenskými tunely na přelomu prázdninových měsíců. Jeďte tedy trasu České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 49,70. Celkem za oba směry tedy € 131,20, o € 11,00 více než přes Brenner. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete další desetidenní rakouskou dálniční známku pro cestu zpět. My jezdíme v Itálii následovně: v Tarvisio sjíždíme z dálnice a do Gemona pokračujeme po SS13 mimo dálnici. Mimo dálnici jedeme také v úseku Mestre - Ravenna po SS309 a v úseku Ravenna - Rimini Nord po SS16. Úspora v tomto případě je € 24,10, celkem tedy € 48,20. Trasa je popsaná v reportáži Gargano 2008.