ITÁLIE 2016 / 10

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 10

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete desátou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.04.2016, 18:08.
V červenci se chystáme na dovolenou autem do Martinsicuro. Prosím o radu, jaká je nejlepší trasa z Ústí nad Labem a kolik mě budou stát poplatky? Děkuji za odpověď. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ústí nad Labem - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálnční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,70. To samé při cestě zpět.

# 06.04.2016, 11:47.
1.7.2016 se chystáme vyjet s přáteli do Bibione. Poradili byste nám prosím nejlepší cestu autem z Mnichova Hradiště? A pokud to bude možné, uvedete i veškeré náklady na cestě? Tunely, dálnice atd. Děkuji mnohokrát. Aneta.

Optimální trasa je následující: Mnichovo Hradiště - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Travisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Jedete však v termínu, ve kterém pojede spousta dalších cestovatelů. Trasa je nejen hlavním tahem z Německa do Itálie, ale i do Chorvatska. Zácpy se budou tvořit především mezi Salzburgem a tauernskými tunely. Další zácpy očekávejte na dálnici A4 v Itálii za Palmanova. My bychom v tomto termínu volili o něco delší trasu: Mnichovo Hradiště - Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach a dále jako v předchozí variantě. Z poplatků odpadne € 11,30 za tauernské tunely, což vám vrátí zvýšené náklady na pohonné hmoty za delší trasu.

# 05.04.2016, 22:03.
Chystáme se do Itálie z Prahy s výletem na Elbu. Spát budeme na pevnině v kempu poblíž Livorna. Chtěli bychom se zeptat na nejlepší cestu, dálniční poplatky, zda tunelem nebo přes Alpy nebo autovlakem. Také čeho si po cestě nejvíce všímat - památky, rozhledny, krásná místa. Co určitě nevynechat? Děkujeme za odpověď. Zdraví Jaroslav.

Z Prahy do Livorno doporučujeme klasickou trasu přes Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,70. To samé při cestě zpět. Autovlaky do Livorno jezdí z Vídně, při obsazeném automobilu se to nevyplatí vzhledem k ceně jízdenek pro posádku. Co cestou navštívit hodně záleží na Vašich zájmech a na tom, kolik času na toto poznávání budete mít. Před Innsbruckem je hodně navštěvované muzeum firmy Swarovski - Swarovski Crystal World ve městečku Wattens. Nad Innsbruckem je Nord Park, kam se dá vyjet zubačkou a následně lanovkou. Jsou odtud nádherné pohledy hluboko dolů na Innsbruck. Ještě po cestě zubačkou je zajímavá Alpenzoo. V Itálii stojí za zastávku Lago di Garda. Z historických měst pak Verona, Bologna a Florencie.

# 05.04.2016, 20:39.
Děkuji za odpověď. Byl jsem si jistý, a opravdu to tak vyplývá, že vaše odpověď: Četl jste zřejmě o tunelech na A10 mezi Salzburgem a Villachem, které jsou zpoplatněny částkou € 11,50. Vás se to ale netýká - se týká odpovědi na příspěvěk na cestu z Karlových Varů do Bibione. Protože my jedeme do Rimini a také přes Salzburg a Villach, tak jsem se raději zeptal znovu. Jinak bych na vás měl dvě otázky: 1. Plánujeme, že budeme ráno stát a snídat v Ikea Salzburg. Je nějaká rozumná trasa, jak se vyhnout právě těmto zmiňovaným tunelům do Villachu? 2. Jak potom z Villachu dál do Rimini? Nechceme vidět Itálii jen z dálnice a také třeba ušetřit za mýto, tak nějaká alternativní trasa? Např. po dálnici až do Benátek / Venezia a tam uhnout na SS309 a po ní po pobřeží až do Rimini? Nebo je to po pobřeží špatná trasa a máte ještě nějakou lepší alternativu? Velice děkuji za odpověď a za rady. Petr.

Robert není Bohumír. Nicméně k Vašim otázkám. Rozumná trasa není. Jedinou možností je trasa přes Obertauern, Mauterndorf a Katschberg. S plně obsazeným a naloženým autem to nedoporučujeme. Neznamená to, že se to nedá zvládnout, ale je to zbytečný extrém. Katschberg jsme několikrát absolvovali během pobytu v Alpách a už se nám i stalo, že jsme předjížděli auto s karavanem, které to nezvládlo. Odpověď na druhou část otázky máte právě v té odpovědi, které se ta Vámi zmiňovaná týkala. Konkrétně tedy v odpovědi ze dne 30.03.2016, 17:16.

# 05.04.2016, 13:21.
Prosím o informace ohledně nejvhodnější cesty motorkou z Brna do Itálie, výše mýtného, poplatků a případných kolon v termínu 28.5. až 29.5.2016 tam a zpět z Itálie 3.6.2016. Cesta do italské Imperie je plánovaná přes Rakousko, přespání cestou přibližně v polovině trasy - např. Landeck, Ga Pa, Feldkirch apod. Pokračování Švýcarskem, cesta zpět z Florencie nebo Lucca přes Villach. Počítáme s cestou po neplacené SS13 Gemona - Tarvisio. Je Švýcarskem lepší cesta přes Bregenz - Chur - Como po dálnici nebo podél řeky Inn přes Sankt Moritz a ze Silvaplana nebo Chiavenna se vrátit k dálnici? Cestou do Itálie žadné velké přejezdy hor neplánujeme, spíše vyhlídkovou trasu a nevím, jak ta krajina tam vypadá. Děkuji předem velice za rady. S pozdravem Ivana.

Pro motorku doporučujeme následující trasu, která bere ohled na optimalizaci platby mýtného a dálničních známek: Brno - Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Bad Reichenhall - Lofer - St. Johann in Tirol - Wörgl - Innsbruck - Landecker Tunnel - Hoch - St. Moritz - Chiavenna - Trivio Fuentes - SS36 - Lecco - Milano - Tortona - Savona - Imperia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 5,10. Tuto známku potřebujete i pro průjezd Landecker Tennelem. Je otázkou, zda tento tunel na motorce absolvovat. Je dlouhý 7 km a dýchání moc příjemné nebude. To samé platí i o 5 km dlouhém Roppener Tunnel před Imstem. Ve Švýcarsku pojedete po nezpoplatněných úsecích. V Itálii po dálničních obchvatech kolem Milána platit nebudete, mýtná brána je až na A7 po připojení z A50. V úseku Milano - Imperia zaplatíte na mýtném € 21,00. Z Florencie (Nord) po Gemona zaplatíte na mýtném € 30,70, resp. z Lucca € 34,80. V tomto termínu by výrazné kolony být neměly. Cestu přes Švýcarsko a Itálii si můžete prohlédnout přes Mapy Google v režimu Street View. Ubytování po cestě doporučujeme hledat přes Booking.

# 05.04.2016, 10:21.
5. července se chystám s rodinou do Itálie. Pojedu s autem na LPG a s karavanem. Mapa ukazuje cestu: Folmava, Cham, Straubing, Salzburg, Villach, Udine, Lignano. Poplatky jsem si našel přibližně € 10,00 za dálnice v Rakousku, € 10,00 za tunel a € 10,00 mýto v Itálii. Je to přibližně tak? Jen netuším, jak je průjezd tunelem s LPG. Není tam nějaké omezení? Vzhledem k rychlosti soupravy kolem 80 km v hodině počítám přibližně 10 hodin na cestu dlouhou 650 km. Uvažuji vyrazit kolem čtvrté ráno a po obědě být na místě. Mohu někde v tomto časovém plánu počítat s kolonou? Kemp uvažuji: Camping Sabbiadoro. Nemáte osobní zkušenost? Děkuji. David.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 15,30. To samé při cestě zpět. V Itálii spadáte do kategorie se třemi nápravami, tzn. mýtné je vyšší. Pokud byste měl model karavanu se dvěma nápravami, zaplatil byste v Itálii € 23,10 za soupravu se čtyřmi nápravami. S LPG byste měl tunely na dálnicích projet bez omezení. Ve Vašem termínu, tj. úterý, by významné kolony být neměly. Osobní zkušenost s Camping Sabbiadoro nemáme. Na výše uvedených stránkách najdete hodnocení cestovatelů, kteří tam bydleli. V současné době jich je 322.

# 05.04.2016, 05:27.
Chtěl bych se zeptat. S přítelkyní plánujeme cestu do Itálie, ale pod stan. Bude to naše první cesta autem do Itálie. Mohli byste prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Liberce do Itálie? Ještě tedy nemáme naplánováno, kam přesně pojedeme, ale chtěli bychom ji projet až dolů na jih. Na internetu jsem se dočetl, že ve větších městech jako například benátky se nedá skoro zaparkovat, tak jak tohle vyřešit? A pokud máte nějaké rady nebo na co si dát pozor, budu velmi rád, když mi je napíšete. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lukáš.

Vaše otázka je příliš obecná. Doporučujeme si sestavit alespoň rámcový itinerář a informace hledat v našich otázkách a odpovědích a reportážích.

# 04.04.2016, 23:51.
K odpovědi ze dne 30.03.2016, 19:45. Pokud tomu správně rozumím, tak právě při cestě ze Salzburgu do Villachu po A10 se platí tunely za € 11,50 a těch se to týká. My pojedeme také do Itálie do Rimini a také do Salzburgu a potom do Villachu a na italské hranice. Děkuji za odpověď. Petr.

Přesně nerozumíme Vaší otázce. Pokud si chcete ověřit, že se na trase Salzburg - Villach na dálnici A10 platí tunely ve výši € 11,50, tak platí. Pokud reagujete na otázku ze dne 30.03.2016, 19:45 tak tazatele se průjezd tauernskými tunely netýká. V předchozí odpovědi ze dne 30.03.2016, 17:16 uvedl že vyjíždí ze Vsetína. Přes Salzburg na Villach určitě nepojede. Pojede přes Mikulov na Vídeň, Graz a Villach. Na této trase se tunely neplatí.

# 03.04.2016, 22:47.
Řehůřkovi, jsem moc rád, že jsem narazil na Vaše stránky a moc rád bych je využil pro získání informací. V srpnu 2016 se s rodinou chystáme k moři, konkrétně do San Benedatto del Tronto a startujeme v Plzni. Rád bych se od Vás dozvěděl, kolik nás budou stát dálniční poplatky a zda bude problém s tankováním LPG, když dojezd na jednu nádrž je přibližně 400 km. Prosím o zaslání odpovědi na e-mail. Velice děkuji za informace a za čas, který odpovědi budete věnovat. Krásný den. Jan s rodinou.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,70. To samé při cestě zpět. LPG nebude problém. V Německu natankujete na A9 kousek za napojením z A93, v Rakousku kousek před Innsbruckem u Ampass, v Itálii je těch čerpacích stanic na dálnici už hodně - ve Vašem úseku celkem 14: Paganella, Adige, Povegliano, Secchia, Sillaro, Santerno, Bevano, Rubicone, Montefeltro, Foglia, Metauro, Conero, Chienti, Piceno. V Itálii se značí GPL.

# 01.04.2016, 17:12.
Měl bych na Vás dotaz. Chystráme se s kamarády do Milána. Potřebovali bychom poradit nejvýhodnější a současně nejlevnější trasu z Prahy do Milána a případně nějaké záchytné parkoviště blízko metra, kde bychom mohli nechat naše auto. Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Jeďte následující trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,63) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 3,90. Celkem za oba směry € 44,43. Cesta přes Brenner by Vás vyšla celkem na € 81,20, tj. o € 36,77 více. Systém parkovišť P+R najdete na Car Parking. Doporučujeme parkovat na Molino Dorino, kousek od A8 po které přijedete, ve vazbě na metro M1. Systém P+R je v Milano zpoplatněn částkou € 2,10 za den.

# 31.03.2016, 15:18.
Jsem invalida, vlastním průkaz ZTP a je mi 66 let. Je možné využít slevu na MHD a vstupné do Sea Life akvaria, popř. několikadenní jízdenku na MHD? Jsme tam na 14. dní a jsme na druhém konci města od atrakcí a obchodního centra. Dá se nějak ušetřit na jízdném po městě? Chci hodně vidět. Děkuji za pomoc. Jedná se o Lido di Jesolo. Hana.

Městskou dopravu v Lido di Jesolo provozuje společnost ATVO. Informace které požadujete k dispozici nemáme. Doporučujeme kontaktovat přímo společnost ATVO přes kontaktní formulář - Contatti. V případě Sea Life Aquarium mají invalidé vstup zdarma, doprovod platí snížené vstupné € 13,00. Je to však na posouzení na místě. Nejsme Vám schopni říct, jak budou uznávat český průkaz ZTP.

# 30.03.2016, 19:45.
Děkuji za zevrubné popsání trati! Chci se ještě zeptat. Při průjezdu Rakouskem přes Villach se platí mýtné za tunel / průsmyk? Někde jsem četl, že ano. Pokud bychom se vydali trasou, kterou popisujete jako vaši, tedy s úsporou € 48,00, jak by celá cesta vycházela časově? Alespoň orientačně kolik hodin, pokud by se jelo standardně a dodržovaly se předpisy. Děkuji za odpověď. Bohumír.

Na této trase jsou tunely v Rakousku už v ceně dálniční známky, v Itálii v ceně mýta. Četl jste zřejmě o tunelech na A10 mezi Salzburgem a Villachem, které jsou zpoplatněny částkou € 11,50. Vás se to ale netýká. Celkově po dálnici ta trasa trvá teoreticky přibližně 10 hodin bez přestávek. S uvedenou trasou mimo dálnici počítejte s nárustem o 1 hodinu. Jedná se však o teoretické hodnoty. Na dálnici můžete chytnout zácpu u města Bologna, stejně tak ve druhé variantě v Mestre. Pokud pojedete v kritických prázdninových termínech, tvoří se zácpy po napojení na A4 za Palmanova.

# 30.03.2016, 17:57.
Na konci června 2016 se chystáme do Bibione. Poradili byste nám prosím nejlepší cestu autem z Karlových Varů? A pokud to bude možné, uvedete i veškeré náklady na cestě? Tunely, dálnice atd. Děkuji mnohokrát. Robert.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii 11,30. To samé při cestě zpět.

# 30.03.2016, 17:16.
Navštívil jsem Vaše stránky a chtěl bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat do města Pesaro v regionu Marche. Jedná se o letní dovolenou a vyjížděl bych ze Vsetína autem. Nemám ponětí, zda se projíždí přes nějaké placené průsmyky apod. Našel jsem si, že budu potřebovat rakouskou dálniční známku za necelých € 9,00 a mýtné v Itálii snad něco kolem € 65,00. Děkuji za odpověď. Bohumír.

Vaše optimální trasa je následující: Vsetín - Zlín - Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Pesaro / Urbino - Pesaro. Můžete jet také na Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 38,60. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak jak jezdíme my. Z Tarvisio po SS13 mimo dálnici po Gemona, následně po dálnici do Mestre, odtud přes Chioggia po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini. Na dálnici najeďte na Rimini Nord. V prvním úseku zaplatíte na mýtném € 11,70, ve druhém úseku € 2,90. Celkem tedy € 14,60. To samé při cestě zpět. Úspora je tedy v obou směrech € 48,00. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 29.03.2016, 11:10.
Otevřela se nám ještě další možnost oproti předešlému dotazu a tak se na Vás s důvěrou obracím. Naše cesty by mohly nabrat směr původní. Čili Hadec Králové - Riccione. Viz můj předešlý dotaz č. 1 a potom Vaše následná odpověď. No ale potom máme možnost jet na ostrov Hvar a tak bych Vás chtěl poprosit o radu, jak nejlépe a případně za kolik cestovat z Riccione na Hvar. Datum 15. nebo 16. července 2016, 2 dospělí, 2 děti ve věku 7 a 9 let a jeden pes. Jo a cestujeme vozem Ford Tourneo Custom. Co jsem tak špekuloval, tak je to kousek do Ancony a tak mě napadl trajekt, ale nemáme s tím vůbec žádné zkušenosti. Netuším cenu, dobu plavby a tak dále? Pomůžete nám prosím? Moc děkuji. Michal s rodinou z Hradce Králové.

Upřesněním Vašeho automobilu se trochu mění výše mýtného v Itálii. Posouvá se o jednu kategorii výš - 2 nápravy / B. Mýtné z Tarvisio do Riccione je v tomto případě € 38,00 místo € 37,10. Je to jen kosmetická úprava, která se v tomto duchu dotkne i dalších uváděných částek mýtného. Z Riccione jeďte do Ancona. Po dálnici zaplatíte na mýtném pro Váš automobil € 5,70. Z Ancona jeďte trajektem do Stari Grad. Trajekt jede 16.7.2016 ve 20:15 a na místě je následující den v 6:00. Cenově se dostanete na cenu od € 216,00. Podívejte se na stránku Trajekty - Croatia, kde si můžete vše přesně nakonfigurovat a spočítat, popř. objednat.

# 28.03.2016, 22:52.
Chtěl bych poprosit o radu, jak se nejlépe dostat ze Zlína do Civitanova Marche. Kudy nejlépe jet, který den v týdnu by byl nejlepší pro cestu a na kolik vyjdou poplatky za mýtné atd. Děkuji. S pozdravem Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Civitanova Marche / Macerata - Civitanova Marche. Můžete jet samozřejmě i na Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 46,20. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjíždíme z dálnice a do Gemony pokračujeme po silnici SS13. Úsek Gemona - Mestre absolvujeme po dálnici. Z Mestre pak pokračujeme po SS309 přes Chioggia do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini. Na Rimini Nord se napojíme na dálnici a pokračujeme směrem na jih. První úsek Vás vyjde na mýtném na € 11,70, druhý úsek na € 10,40. Úspora je tedy € 24,10 v jednom směru, € 48,20 v obou směrech. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Pokud bychom si mohli zvolit termín na cestu, volili bychom neděli.

# 27.03.2016, 15:05.
Děkuji za rychlou odpověď. Takže tedy žádnou klubovou kartičku - cartafreccia - nepotřebuji a jedná se pouze o akční jízdenku? Děkuji. Tereza.

Viz naše předchozí odpověď. Konkrétně ve Vámi uváděném vlaku Intercity 669 mohou využít slevu senioři nad 60 let a mládež do 26. let na základě odpovídající Cartafreccia Senior resp. Cartafreccia Young. Proč by to ale dělali, když tato jízdenka s výše uvedenými kartami stojí € 14,40. V současné době jsou ještě k dispozici jízdenky v tarifu Super Economy v ceně € 9,00 ve druhé třídě. Význam by to pro ně mělo až v okamžiku, kdy uvedené jízdenky v tarifu Super Economy budou vyprodané. Je ještě třetí skupina slev s Cartafreccia, konkrétně special -50%. Ta je však využitelná ve vlacích Frecciarossa, Frecciargento a Frecciabianca. Prostudujte si definici včech slev, na kterou jsme Vás odkázali v předchozí odpovědi.

# 27.03.2016, 10:44.
Chtěla bych Vám moc poděkovat za spousty užitečných rad, které jsem zde našla. A měla bych také otázku. Chystáme se cestovat po Itálii vlakem a když se dívám na stránky Trenitalia, tak například při cestě z Milana do Janova jsou nabídky jízdenek od € 9,00. Jde o slevy za včasný nákup nebo potřebuji k nákupu také nějaké jejich členské karty? Děkuji. Tereza.

Ceny na Trenitalia jsou zobrazeny většinou nejvýhodnější pro daný spoj (termín, osoby). Když si rozkliknete konkrétní spoj, zobrazí se Vám všechny ceny v různých tarifech a třídách. Každá z úrovní cen má své podmínky. Ceny platí pro všechny způsoby nákupu, tj. přes internet, přes telefonické kontaktní centrum, přes agenturu, v automatu, na pokladně. U speciálních slev je však určitý počet jízdenek v této ceně pro daný spoj. Proto se v případě, že Vám podmínky vyhovují, vyplatí si tuto jízdenku zakoupit co nejdříve. Konkrétně Vámi uváděná cena za € 9,00 je v tarifu Super Economy a jízdenky za tuto cenu jsou pro konkrétní spoj v omezeném množství. Definici slev najdete na výše uvedených stránkách - Oferte e Servizi.

# 24.03.2016, 13:58.
Milan Card lze sehnat přímo na letišti? Nebo se dá objednat jen přes internet a poté vyzvednout? Děkuji. Vlaďka.

Milano Card můžete objednat online a následně vyzvednout také na letišti. Tuto kartu si můžete zakoupit také přímo na letišti, což se doporučuje v případě víkendových příletů. Konkrétně na letišti Malpensa lze kartu zakoupit v Autostradale Office - Terminal 1 (otevřeno od 9:00 do 21:00) nebo Terminal 2 (otevřeno od 9:00 do 23:30).

24.03.2016, 01:48.
Jedeme v srpnu do Montecatini Terme. Poradíte mi prosím trasu a alespoň orientačně cenu mýta? Jak je to s placením vjezdu do Florencie a Pisy? Děkuji. Jana.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud překročíte hranice na u Pomezí, Rozvadova, Folmavy nebo Železné Rudy, jeďte trasu: Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Pistoia - sjezd Montecatini Terme - Montecatini Terme. Pokud překročíte hranice u Strážného, Dolního Dvořiště, Halámků nebo Nové Bystřice, jeďte trasu: Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Pokud překročíte hranice u Hatí, Hevlína, Mikulova nebo Poštorné, jeďte trasu: Vídeň - Graz - Villach a jako v předchozí variantě. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte ještě mýtné za průjezd Brennerem ve výši € 9,00, pokud přes Salzburg na Villach, zaplatíte ještě mýtné za průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50. V Itálii zaplatíte mýtné od Brenneru ve výši € 34,60, od Tarvisio ve výši € 38,90. To samé při cestě zpět. Na stránkách ZTL Firenze je mapa pěších zón a ZTL zón, kam vjet nemůžete pokud nemáte povolení. V širší oblasti jsou zóny ZCS, kde je omezené nebo placené parkování. O parkování ve Florencii se dočtete v naší odpovědi ze dne 11.09.2014, 12:01 - Florencie 2014. Obdobně je to v Pisa - informace najdete na ZTL Pisa. Informace o parkování v Pisa najdete na Where to park in Pisa.

# 23.03.2016, 18:14.
Moc Vás zdravím a předem děkuji za případnou odpověď a radu na můj dotaz. Koncem června se chystáme vyrazit autem spolu se dvěma dětmi ve věku 2 a 5 let do Itálie - Lignano, kemp Sabbiadoro. Prosím Vás, můžete mi poradit nejlepší cestu a případně i osvědčená místa pro relaxační zastávky a pro občerstvení? Chtěli bychom tam být přibližně kolem 9. hodiny ranní, tak na kolíkátou máme směřovat odjezd z Hradce Králové? Jak jsem již psal, máme dvě malé děti. Ještě jednou moc děkuji a přeji mnoho zdaru ve Vašem počínání. Mějte se moc pěkně. Jarda.

Vaše optimální trasa je následující: Hradec Králové - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Po cestě je v Rakousku mnoho stanovišť, kde můžete zastavit, občerstvit se, odpočinout, natankovat apod. Doporučujeme ta s restauracemi a hotely Oldtimer. Na dálnici A2 jsou celkem tři. Vždy je tam umístěná nějaká atrakce pro děti. Pokud pojedete na noc, tak si jich ale moc neužijí. Nicméně tankovat doporučujeme mimo dálnice, kde můžete výrazně ušetřit. Tip: Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Cestu je možné zvládout i se zastávkami do deseti hodin.

# 23.03.2016, 13:03.
Chystáme se letos poprvé na dovolenou autem. Zvolili jsme Bibione. Pojedeme na noc z 18. na 19. června a zpět v noci z 25. na 26. června. Pojedeme i s naší dcerkou, které budou necelé tři roky. Zajímalo by mě, která cesta je nejvhodnější? A jak je to s poplatky v Rakousku a Itálii? Pojedeme z Vrchlabí. Předem moc děkuji za odpověď. Iveta.

Vaše optimální trasa je následující: Vrchlabí - Jičín - Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Tato trasa je delší přibližně o 50 km než přes Prahu - České Budějovice - Salzburg - Villach, vyhnete se však poplatku ve výši € 11,50 za průjezd tauernskými tunely v jednom směru. Časově obě trasy vycházejí stejně.

22.03.2016, 22:40.
Pravidelně jezdím do Itálie a proto využívám Telepass. V Čechách se mi jej povedlo zřídit přes společnost DKV. Víte o jiných společnostech, přes které se dá Telepass z České republiky objednat? Děkuji za odpověď. Víťa.

MTX, ČESMAD, DKV.

# 20.03.2016, 14:55.
Potřebovali bychom poradit ohledně levného dlouhodobého parkování mezi Livornem a Janovem. Jedeme na motorkách do Maroka a potřebujeme nechat auto s vlekem na tři týdny někde v polovině cesty mezi Livornem a Janovem. Můžete mi prosím poradit? Jana.

O levném nonstop hlídaném parkovišti, kde lze zaparkovat auto na tři týdny, víme jen v Pisa - Elite Parking Pisa, kde se cenově dostanete za tři týdny na € 91,80. Což je necelá € 4,50 za den. Je to však cena pro standardní automobil. Je pravděpodobné, že za přívěs se navýší.

# 19.03.2016, 18:09.
Potřebuji poradit, jaké nejvýhodnější jízdenky si pořídit na cestování po Miláně. Pokud si koupím Milano Card na 72 hodin rovnou na letišti Malpensa. Vztahuje se tam i cesta rovnou z letiště vlakem nebo autobusem nebo platí až pro cestování metrem a tramvají ve městě? Vyplatí se kupovat jednodenní jízdenky, když se chodí po hlavních kuriozitách Milána? Nevím, jak je to přesně od sebe vzdálené? Děkuji moc za radu. Vlaďka.

Milano Card na 72 hodin v ceně € 19,00 není možné použít na cestu z letiště Malpensa. Na Airport Bus Express však máte slevu. V případě vlaku můžete zakoupit speciální balíček Milano Card + Malpensa Express. Veškeré podrobnosti najdete na výše uvedených stránkách. Zda se Vám karta vyplatí nebo ne hodně závisí na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat. Je to stejné jako v Římě s Roma Pass. Základní jízdenka ATM na 90 minut stojí € 1,50, celodenní jízdenka (24 hodin) stojí € 4,50 a dvoudenní jízdenka (48 hodin) stojí € 8,25. Centrum města Milán je velké, dopravu použijete v každém případě. Nicméně vzhledem k ceně karty ji určitě doporučujeme. Kromě městské dopravy v ní máte i dvě jízdy taxi (limit je € 15,00 na každou), mapu centra (pokud koupíte kartu online), průměrnou slevu na muzea 40% - některá jsou zdarma (konkrétní slevy jsou na výše uvedených stránkách), slevy na dopravu z letiště, v restauracích, na city tour, v obchodech. V ceně je i Medical assistance.

# 19.03.2016, 18:09.
Moc děkuji za odpověď na můj e-mailový dotaz a dobrý tip na cesty mimo dálnice v Itálii. Chci se zeptat tou cestou z Tarvisio údolím do Gemony. Myslíte jízdu po silnici SS13 podél řeky Tagliamento? Ještě jednou moc děkuji. S pozdravem Jiří.

Ano. Je to přesně ta cesta. Jezdíme tudy pokaždé. Zdokumentovaná je ve fotogalerii.

# 17.03.2016, 22:34.
V sobotu odjíždím z italského střediska Monte Bondone do Karviné. Chci se zeptat, jak se dostanu z Bolzana na dálnici na Graz, abych se vyhla koloně na německé hranici. Děkuji. Lucie.

Z dálnice sjeďte na sjezdu Bressanone a pokračujte po SS49 na Bruneck a stále po SS49 k italsko - rakouské hranici. Dále po B100 na Sillian - Lienz - Spittal, kde se napojte na dálnici A10 do Villachu a odtud jeďte po A2 na Graz. Je to bezproblémová trasa údolím řek Rienza a Drava. Navíc ušetříte trochu na mýtném v Itálii a za průjezd Brennerem.

# 16.03.2016, 13:42.
Z Vašeho dikusního fóra vím, že na tyto otázky musíte odpovídat pořád dokola, ale stejně bych Vás rád požádal o názor na volbu trasy z Prahy do Cervia s ohledem na údajné kontroly hranic v Innsbrucku. Doporučil byste spíše cestu přes Německo a nebo přes České Budějovice na Salzburg a Villach? Pojedeme začátkem června, odjezd je přibližně v 5 hodin ráno z Prahy. Poradil byste také, kde přibližně v půlce trasy natankovat? Děkuji moc. Petr.

Kontroly nejsou údajné ale reálné. Nicméně neprobíhají v Innsbrucku, ale na rakousko - německé hranici ve směru do Německa, tj. za Salzburgem a za Kufsteinem. V době položení otázky se zdržení pohybuje za Salzburgem kolem 6. minut a za Kufsteinem kolem 16. minut. V prvním případě dosahuje kolona jednoho kilometru, ve druhém případě dosahuje kolona osmi kilometrů. V rizikových termínech (pátek a víkend) to narůstá. Jak to bude probíhat v červnu Vám ale nikdo v současné době neřekne. Bez ohledu na kontroly Vám ve Vámi uváděném termínu doporučujeme trasu přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - sjezd Cesena Nord - Cervia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 34,20. Celkem tedy za oba směry € 100,20. Je to o € 10,80 více než přes Brenner, trasa však nabízí větší možnosti smysluplných úspor na mýtném. Pokud pojedete jako jezdíme my, můžete jet mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Chioggia - Ravenna - Cervia. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,70, celkem tedy na poplatcích € 55,20, což je o € 45,00 méně než ve zcela dálniční variantě. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba počítat s další rakouskou desetidenní dálniční známkou v ceně € 8,80. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Tip na tankování v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 15.03.2016, 20:33.
Jedu se synem na Mistrovství veteránů v atletice do Ancony dne 31.3.2016. Jedeme autem pře Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Vilach - Udine - Padova - Bologna - Riminy - Ancona. Prosím, je to vhodná cesta? Prosím ale o vysvětlení mýtného v Itálii. Kolik to asi bude stát tam i zpět? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jiří.

Ano, tato cesta je vhodná a běžně využívaná. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 42,60. Celkem za oba směry tedy € 94,00. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte údolím až do Gemona. Tady se opět napojte na dálnici. Za úsek Gemona - Mestre zaplatíte € 11,70. Z Mestre pokračujte po silnici SS309 na Chioggia a Ravenna, dále pak po silnici SS16 do Rimini, kde se na Rimini Nord opět připojte na dálnici. Mýtné v úseku Rimini Nord - Ancona je € 7,00. Celkem tedy zaplatíte v obou směrech € 46,20, což je o € 47,80 méně než ve zcela dálniční variantě. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Tip na tankování v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Kromě nízké ceny má tato varianta výhodu i v tom, že se nedostanete do rizika dopolední dopravní zácpy u města Bologna.

# 15.03.2016, 19:35.
Žádám Vas o radu ohledně cesty vlakem z Itálie do České republiky. Ideální spojení se hledá těžko, jelikož nemohu využívat nočních vlaků kvůli přepravě středně velkého psa. Italové sice ochotně podávají informace, ovšem nedostačující. Děkuji. Filip.

Na Vámi kladené obecné otázky se těžko konkrétně odpovídá. Nepíšete odkud jedete, kam jedete, kdy jedete. Nelze tedy konkrétně odpovědět. Podívejte se na Trenitalia, kde jsou jízdní řády italských vlaků. Jízdní řády rakouských drah najdete na ÖBB, německých na DB a českých na Idos. Pomohou Vám k sestavení denního cestovního itineráře.

# 15.03.2016, 16:26.
Pane Řehůřku, velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Chci se ještě zeptat na bezpečné parkování v městech Lucca a Firenze. Výše parkovného není rozhodující, hlavní je snadná a bezproblémová obslužnost. Jsou placená parkoviště blízko centra těchto měst, kde se nachází památky? Další otázku mám na cestu automobilem z Massa do San Gimignano. Která trasa je nejhezčí? Děkuji za odpověď. Milo.

Parkovací možnosti ve městě Lucca najdete na Metro, parkovací možnosti ve Florencii v odpovědi ze dne 11.09.2014, 12:01 - Florencie 2014. Trasu z Massa do San Gimignano bychom volili podle toho, co chcete cestou ještě navštívit. Pěkná trasa toskánským venkovem je po SP11, SP26, SP69.

# 15.03.2016, 01:16.
Omlouvám se, asi jsem již několikátý, ale přeci se zeptám. Pojedeme do Itálie z Prahy a to do Pesaro v regionu Marche. Doporučíte prosím nějakou cestu a jeké přibližně poplatky nás čekají? Děkuji moc. Honza.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - sjezd Pesaro / Urbino - Pesaro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 35,70. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, jeďte na České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord - sjezd Pesaro / Urbino - Pesaro. Z dálnice sjeďte na Tarvisio a napojte se na ni opět u Gemona. Z Mestre potom pokračujte po silnici č. 309 a následně po SS16. Na dálnici najeďte opět na Rimini Nord. Kromě dálniční známky zaplatíte v Rakousku průjezd tauernskými tunely ve výši € 11,50, na mýtném v Itálii v prvním úseku € 11,70 a ve druhém € 2,90. Úspora v obou směrech je tedy € 37,20. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Tip na tankování v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 14.03.2016, 22:58.
Chystáme se toto léto z Prahy 25.6. do Marina di Massa. Bývají v tuto dobu již na trase Praha - Modena - La Spezia zácpy? Je lepší cestovat z Massa do Pisy popř. Firenze vlakem nebo autem? Je problém s parkováním? Co doporučujete jako lepší a snažší? Děkuji za informaci. Milo.

Riziko velkých dopravních zácp hrozí až následující týden. Nicméně lokální zácpy nikdy nevyloučíte. V tomto případě je rizikové okolí Mnichova v pátek večer. Pohodlnější cestovat do města Pisa je vlakem. Jezdí tam hodně regionálních vlaků Trenitalia. Cesta trvá maximálně hodinu a základní jízdenka stojí € 5,50. Pokud pojedete autem, tak vjezd na velké uzavřené parkoviště je z Via Cammeo Carlo Salomone. Je to v blízkosti katedrály a šikmé věže. Platí se € 2,00 za hodinu. Otevřeno je od 6:30 do 23:30. Pokud plánujete výlet do Pisa na celý den, pak je lepší jet vlakem, pokud se chcete jet podívat jen na věž a katedrálu, pak autem.

# 14.03.2016, 18:15.
chtěl bych Vás poprosit o informace. Jedeme automobilem na dovolenou do itálie z Uherského Brodu do Bibione s přítelkyní a v tu dobu s 8. měsíčním synem. Budeme potřebovat pasy? Nebo zapsat syna do občanského průkazu? Co budeme všechno potřebovat za doklady a jaké se platí na cestě poplatky? Děkuji moc za odpověď. Filip.

Do občanského průkazu nebo pasu Vám už dítě v současné době nikdo nezapíše. Navíc už od července 2012 platí, že dítě musí cestovat na svůj vlastní cestovní doklad, tedy občanský průkaz nebo pas. Musíte mu tedy tento cestovní doklad vyřídit. Budete samozřejmě ještě potřebovat vlastní cestovní doklady, řidičské průkazy, malý technický průkaz, zelenou kartu a registrační značku se znakem CZ nebo v případě starší registrační značky vylepenou MPZ. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30.

# 14.03.2016, 07:27.
Měl bych na Vás prosbu. Rozhodli jsme se letos jet do Bibione na dovolenou. Prozatím jsme vždy jezdili do Chorvatska. Jsme z Olomouce. Předpokládám, že nejlepší bude cesta přes Villach a Udine. Chtěl bych se zeptat spíše na to, zda mě nemůže po cestě něco překvapit. Něco, o čem se moc nemluví. V Chorvatsku jsme byli 6x, ale do Itálie jedeme poprvé. Mnohokrát Vám děkuji. Tomáš.

Tato trasa je víceméně bezproblémová. Doporučujeme tankovat ještě v Rakousku a to mimo dálnici, protože ceny pohonných hmot v Itálii jsou hodně vysoko, stejně tak i v Rakousku na dálnici. Tip na tankování: Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Pokud pojedete v prázdninovém termínu s příjezdem v sobotu, počítejte s tím, že po napojení na A4 za Udine se tvoří dopravní zácpy. Oproti Chorvatsku doporučujeme rezervovat ubytování dopředu. Buď u Vaši oblíbené cestovní kanceláře nebo např. na Booking / Bibione.

# 13.03.2016, 23:47.
Rád bych se na Vás obrátil s prosbou o radu. Jedeme s manželkou 30. května do Toskánska, konkrétně k městečku Bucine. Ubytovaní budeme na agrofarmě Le Mura. Vyjíždět budeme z Brna kolem 2:00 ráno. Pojedeme přes Mikulov. Nechci řídit úplně přes noc a na místo chci dorazit někdy odpoledne. Je to rozumné? Můžete mi prosím poradit ideální cestu, popřípadě kde se dá dobře natankovat a odpočinout? V Rakousku zakoupíme dálniční známku na déle než deset dní, jelikož jedeme na 10 nocí. Kolik tak průměrně zaplatím na mýtném v Itálii? Nechci moc sjíždět z dálnice, volím raději rychlejší cestu. Doporučil byste mi připojistit se například u ÚAMK pro případ, že by auto vypovědělo službu, popřípadě, můžete mi prosím poradit, co důležitého zkontrolovat na autě před cestou? Kontrola náplní, klimatizace, brzd je samozřejmostí, spíše by se mi hodila rada zkušeného motoristy, co může vzhledem k většímu nájezdu kilometrů za poměrně krátkou dobu tzv. odejít. Mám benzinový šestiválec od BMW, ale data 1999. Budu Vám velmi vděčný za cenné rady. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Adam.

Pokud Vám nedělá problém cesta autem tak brzy ráno, je to rozumně naplánované. Na místo dorazíte i s přestávkami někdy kolem 14:00. Doporučujeme následující trasu: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvsio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Valdarno - Bucine - Le Mura. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 40,40. To samé při cestě zpět, tedy celkem € 98,40. Nedoporučujeme kupovat dvouměsíční dálniční známku. Ta stojí € 25,70. Dvě desetidenní Vás vyjdou na € 17,60, tedy o € 8,10 méně. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. K odpočinku jsou k dispozici jak v Rakousku, tak i v Itálii servisní místa na dálnici, která sdružují celou škálu služeb - čerpací stanice, restaurace, parkoviště, ... V Rakousku jsou navíc ještě další parkoviště. Připojištění asistenčních služeb ovlivňuje hodně faktorů. Jazyková vybavenost, spolehlivost automobilu, rozsah asistenčních služeb v rámci povinného pojištění nebo havarijního pojištění atd. Pokud tyto faktory jsou ve Vašem případě nedostatečně pokryty, pak je vhodné si sjednat dodatečné asistenční služby. Ten nájezd kilometrů není zase tak velký, v každém směru přibližně 1000 km. Nicméně nejsme schopni posoudit, kolik Vaše auto běžně najezdí měsíčně kilometrů, jak často potřebuje opravy, jaké má problémy atd. Pokud je auto pravidelně servisované, pak doporučujeme naplánovat (posunout) servisní prohlídku někdy na polovinu května, v opačném případě absolvovat v tomto termínu mimořádnou servisní prohlídku.

# 13.03.2016, 19:41.
16.7.2016 se chystáme na dovolenou do Martinsicuro. Pojedeme se třemi malými dětmi. Prosím o radu, která cesta je nejkratší a jaké jsou kde poplatky a která cesta je nejrychlejší a jaké jsou kde poplatky. Děkuji moc za radu. Andrea.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Pokud překročíte hranice u Rozvadova, pokračujte na Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. Pokud překročíte hranice u Dolního Dvořiště, pokračujte na Linz - Salzbrug - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Pokud překročíte hranice u Mikulova, pokračujte na Vídeň - Graz - Villach a dále jako v předchozí variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. V první variantě zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00, ve druhé variantě za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Na mýtném v Itálii zaplatíte v první variantě € 46,70 a v ostatních variantách € 49,70. Celkem tedy zaplatíte za oba směry v první variantě € 120,20, ve druhé variantě € 131,20 a ve třetí variantě € 108,20. Pokud jedete na více jak 10 dnů, potřebujete navíc další desetidenní dálniční rakouskou známku v ceně € 8,80. V případě cesty přes Dolní Dvořiště, můžete náklady optimalizovat tak, že ze Salzburgu pojedete na Innsbruck a celkem zaplatíte jako v první variantně. Vzdálenosti jsou přibližně stejné.

# 13.03.2016, 16:01.
Děkuji moc za vaši rychlou odpověď. Plánuji trochu s předstihem, chci jet do Livorna nebo jeho okolí, ještě nevím přesně. Například do Marina di Massa. Nikdy jsem v těchto místech nebyl, takže nemám žádný tip na dovolenou s malými dětmi. Můžete mi prosím poradit nějakou oblíbenou lokalitu pro dovolenou s dětmi? Jde nám o levné ubytování, nejsme nároční. Důležitější je hezké okolí, čisté moře, hezké pláže, blízkost hezkých míst pro výlety. Děkuji vám. Miroslav.

Doporučujeme Marina di Bibonna jižně od Livorna. Jsou tam husté borovicové háje, které končí u úzké písčité pláže. Pláž je s hrubým pískem s pozvolným vstupem do moře. Větší městečko v okolí je Cecina. Tam se nachází Acqua Village. Další tipy najdete v odpovědi ze dne 13.07.2011, 09:45. Ubytování můžete hledat např. na Booking / Marina di Bibbona.