ITÁLIE 2016 / 11

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 11

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete jedenáctou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.03.2016, 14:58.
Prosím vás o radu. Jakou nejlépe zvolit trasu z Prahy do Itálie do města Livorno? Pokud možno včetně orientační ceny poplatků a mýta na této trase. Mě vyšla zajímavá trasa Plzeň - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Bologna. Ale nevím ... Děkuji vám velice a přeji hezký den. Miroslav.

Trasa Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno je víceméně klasická nejkratší a nejrychlejší trasa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. V Itálii zaplatíte na mýtním po Scandicci celkem € 32,70. Na SGC Firenze - Pisa - Livorno se mýtné neplatí. Celkem tedy za oba směry zaplatíte € 92,20, resp. € 101,00 pokud pojedete na více jak 10 dnů. Přes Švýcarsko nemá význam v tomto případě jezdit, při cestě na více jak 10 dnů to vyjde stejně - € 101,94. Je to o něco pomalejší a delší. Předpokládáme, že z Livorno budete pokračovat trajektem. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty.

# 10.03.2016, 17:43.
Ďakujem. Mám ešte jeden dotaz. V akom rozsahu prebiehajú v súčasnej dobe kontroly hraníc u Salzburgu? Ďakujem. Ivan.

Kontroly stále probíhají. V současné době (dle data a času otázky) je čekací doba před checkpointem za Salzburgem přibližně 25 minut. Počítejte s tím, že pokud pojedete v pátek večer nebo v sobotu, bude tento čas výrazně delší.

# 10.03.2016, 11:52.
Chcel by som sa opýtať na Váš názor. Ide mi o trasu Salzburg - St. Johann in Tirol - Worgl, ako možnú obchádzku v prípade klasických sobotných dovolenkových kolón u Rosenheimu smerom na Innsbruck. Je to riešenie? Podľa mapy to vyzerá na pohodovú cestu, žiadne horské prechody atď. Ďakujem. Ivan.

Několikrát jsme tudy jeli, jednou dokonce také z důvodu kolon za Salzburgem na německé dálnici. Je ale pravda, že auta která s námi stála v koloně, jsme potom potkávali u čerpací stanice před Innsbruckem. Cesta je to bezproblémová. Musíte se ale ještě vyhnout kolonám na rakousko - německé hranici. Pokud jste ze Slovenska, je zde ještě možnost jet z Vídně na Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck a na italskou dálnici se napojit u Bressanone. Jedná se opět o bezproblémovou cestu, často využívanou při cestě do oblasti Kronplatz. Navíc se vyhnete mýtnému za Brenner a v Itálii budete platit o € 2,80 na mýtném méně. Úspora je tedy v obou směrech € 23,60.

# 08.03.2016, 08:31.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Ještě bych se jen ráda zeptala, jak je to v Itálii s cenami. Zda má cenu vozit si s sebou nějaké jídlo pro děti a případné vaření nebo se dá dobře nakoupit i v místních obchodech? Děkuji. Hezký den. Barbora.

Viz naše odpověď ze dne 02.08.2015, 08:26.

# 08.03.2016, 01:41.
Mám dotaz. Plánujeme v červnu 2016 dovolenou v Bibione. Vyjíždíme z Brna. Jaká je nejlepší trasa a kolik se platí mýtné? A chtěli bychom si jeden den zajet z Bibione do Verony. Tam mě zájímá to sámé. Děkuji Vám zdvořile. Z.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit € 6,00 v jednom směru, sjeďte na sjezdu Tarvisio a pokračujte mimo dálnici až do Gemona, kde na ni opět najeďte. Je to bezproblémová cesta téměř pořád dolů údolím. Jezdíme tudy pravidelně. Tip na levné tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Do Verony jeďte přes Latisana, kde najeďte na dálnici a pokračujte po A4 přes Padova až ke sjezdu Verona Est. Na mýtném zaplatíte € 14,70. To samé při cestě zpět.

# 03.03.2016, 09:11.
Chystám se na Korsiku osobním autem s přívěsem, ve kterém povezu motorku. Chtěl bych se zeptat. Je lepší jet po dálnici A nebo po silnicích SS? Nebude to hodně zdlouhavé po silnicích SS? Děkuji za odpověď. Jiří.

Cestování po dálnici je samozřejmě mnohem rychlejší než po státních silnicích. Je to však vyváženo cenou placenou za používání dálnic. Mýtné v Itálii je závislé na počtu náprav soupravy. Ve Vašem případě budete mít s největší pravděpodobností nápravy tři. V úseku Tarvisio - Firenze / Scandicci zaplatíte na mýtném € 50,00. Pokud budete mít přívěs se dvěma nápravami, celkem tedy soupravu se čtyřmi nápravami, zaplatíte na mýtném € 75,60. Pouze za automobil se platí € 36,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Od Firenze Scandicci do Livorna vede bezplatná čtyřproudovka přes Empoli. Poplatky za trajekt s ohledem na délku soupravy najdete na stránce Trajekty - Corsica. Cestu po dálnici doporučujeme alespoň na cestu na Korsiku. Budete mít určitě zarezervovaný trajekt na určitou hodinu, budete tedy potřebovat cestovat rychle a s určitou časovou přesností. Časovou rezervu samozřejmě mít musíte i v tomto případě.

# 03.03.2016, 06:47.
V prvé řadě Vám chci hned předem poděkovat za již Vámi odpovězené dotazy. Jsou velmi užitečné. Co se týče mého konkrétního dotazu, týká se cesty do Ribolla v provincii Grosseto z Děčína na více jak 10 dnů. Hodně jsem se dozvěděl z odpovědí na dřívější dotazy a vyplynulo z nich, že se mi nabízejí dvě trasy. Buď přes Rakousko, kde tedy budu platit 2 x € 8,80 za známku a 2 x € 9,00 za průjezd Brennerem. Druhá varianta je přes Švýcarsko s roční dálniční známkou, přibližně € 36,00. To by bylo stejné. Nepočítám přibližně 100 až 200 km delší cestu přes Švýcarsko. Nikdy jsem tam nebyl, tak proč ne. Co ale nedokáži objektivně zjistit je pak mýtné na obou trasách v Itálii a také třeba hustota dopravy a možné zácpy. Do Itálie jedu také poprvé. Cestu podnikneme na přelomu června a července. Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Přemysl.

Optimální trasa je následující: Děčín - Most - Karlovy Vary - Cheb - Marktredvidz (alternativně můžete jet o něco delší trasu, ale po dálnici přes Drážďany a Chemnitz) - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta (odtud už bez poplatku) - Poggibonsi - Ribolla. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Za oba směry tedy zaplatíte € 102,00. Pokud pojedete na přelomu června a července z pátku na sobotu, bude těch rizikových míst hodně. První bude u Mnichova, druhé od Rosenhaimu po Brenner a třetí nezávisle na sezóně u Bologna. Při cestě zpět je možné, že ještě budou stále probíhat kontroly za Kufsteinem. Trochu to můžete v obou směrech minimalizovat cestou z Mnichova na Garmisch - Partenkirchen, odtud na Mittenwald a Zirl. Nemá význam najíždět na dálnici, pokračujte po silnici 171 do Innsbrucku a odtud po 174 a následně po 182 na nájezd na dálnici A10 u Innsbruck Süd. Odtud už dálniční známku nepotřebujete a platíte jen mýtné za průjezd Brennerem. V obou směrech je úspora celkem € 17,60, cena tedy klesne na € 84,40. Pokud budete po silnici 182 pokračovat až do Itálie, je další úspora € 18,00, cena tedy klesne na € 66,40. Trasa přes Švýcarsko vede přes Norimberk - Bregenz - Chur - Como - Milano - Piacenza - Parma - Massa - Pisa - Rosignano Marittimo (odtud už bez poplatku) - Cecina - Ribolla. V Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,88) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 38,60. Celkem tedy za oba směry € 114,08. Z toho vyplývá, že finančně se cesta přes Švýcarsko nevyplatí. Většinou tuto trasu doporučujeme pro cestu na Ligurskou riviéru nebo do Francie, kde je ta úspora velká. Na druhé straně tato trasa je ve výše uvedeném sezónním termínu lepší z pohledu dopravních zácp.

# 02.03.2016, 17:55.
Mohl byste nám poradit, jak se nejpohodlněji (budeme 2 dospělí a 2 děti) dostaneme z letiště Milán Malpensa do Janova? Předem děkuji za odpověď. Renata.

Nejpohodlněji se tam dostanete vlakem. Z letiště Malpensa jezdí Malpensa Express na Milano Centrale. Vlaky jezdí po půl hodině od 5:43 do 22:43. Doba jízdy je 52 minut a jízdenka stojí € 12,00. Děti od 4. do 14. let platí € 6,00. Výhodnější je rodinná jízdenka pro 2+2 (v tomto případě děti do 18. let) za € 30,00. Zpáteční jízdenka stojí € 18,00 resp. € 9,00. Rodinné jízdenky zpáteční nejsou. Zpáteční jízdenka zakoupená na pokladně je platná ve stejný den, zpáteční jízdenka zakoupená online na výše uvedených stránkách je platná 30 dní. Z Milano Centrale pak cestujte vlakem Trenitalia za € 13,25. Cena je za regionální vlak a druhou třídu. V Janově je za necelé dvě hodiny. Děti mají 50% slevu. Levněji se k vlakovému nádraží v Miláně dostanete autobusem Terravision za € 8,00. Děti od 5. do 12. let platí € 5,00. Zpáteční jízdenky stojí € 14,00 resp. € 10,00. Děti do 4. let cestují zdarma. Na závěr uvádíme ještě přímý autobusový spoj společnosti Volpi. Bohužel jede jen jeden denně a to ve 12:30. V Janově na nádraží je v 15:23. Jízdenka stojí € 25,00. Děti do 4. let cestují zdarma.

# 01.03.2016, 08:03.
Dá se do Itálie dostat mimo dálnice a tunely? Něco, jako jezdí motorkáři ty krásné klikaté silnice? Něco jako Top Geat silnice? Po dálnici je to otrava. Děkuji. Václav.

Ano, je to možné. Počítejte však s tím, že ty nejkrásnější panoramatické silnice jsou zpoplatněny a občas i tam narazíte na nějaký kratší tunel.

# 29.02.2016, 22:37.
Prosil bych poradit optimální cestu z Hradce Králové do Finale Ligure včetně vyčíslení poplatků za dálnice a mýta v letošním roce. Chtěli jsme jet přes Švýcarsko, ale platit roční známku a tunely navíc? Nebo to vzít po lichtenštejnsko - švýcarské hranici? Děkuji. Robert.

Právě ta cesta přes Švýcarsko nakonec vychází levněji. Optimální trasa je následující: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Finale Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 20,40. Celkem tedy za oba směry € 77,46. Pokud byste jel klasickou trasu přes Brenner, zaplatíte za desetidenní rakouskou dálniční známku € 8,80, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 42,90. Celkem tedy € 112,60, což je minimálně o € 35,14 více než ve švýcarské variantě. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba připočítat ještě další rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 29.02.2016, 17:39.
Budeme se pohybovat v okolí Pisa s pomocí hromadné dopravy. Mohli byste mi prosím sdělit adresu, kde končí autobus z Pisa do Lucca? Na Piazzale Verdi? A na jaké stanici v Siena končí a vyjíždí spoj Autostradale na letiště v Pisa? Děkuji mnohokrát. Pavel.

Vai Bus společnosti CTT Nord č. E03, který spojuje letiště v Pisa, centrum Pisa a Lucca končí v Lucca na Piazzale Verdi. Je tam autobusový terminál. Airport Bus Express společnosti Autostradale má v Siena stanoviště na Piazza Gramsci.

# 28.02.2016, 21:30.
Prosím o cenu poplatků z Prahy do Pietra Ligure. A prosím, máte tip na nějaké krásné starobylé městečko kolem trasy? Na přestávku. N.

Nejlevnější cesta vede přes Švýcarsko. Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,66) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 21,00. Celkem tedy za oba směry € 78,66. Pokud byste jel klasickou trasu přes Brenner, zaplatíte za desetidenní rakouskou dálniční známku € 8,80, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 43,50. Celkem tedy € 113,80, což je minimálně o € 35,14 více než ve švýcarské variantě. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba připočítat ještě další rakouskou desetidenní dálniční známku. Po cestě přímo u dálnice stojí nádherné historické město Bellinzona, které je známe především díky svým hradům - Castelgrande, Montebello, Sasso Corbaro - a které jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO.

# 27.02.2016, 20:55.
Letos jsme se konečně rozhodli půjčit si obyný vůz a dovolenou strávit v Itálii. Uvažovali jsme, že bychom pár dnů kempovali u jezera Lado di Garda a potom sjeli trochu níže pod Benátky do kempu Rosapineta. Tam pár dnů kempovali, navšívili Benátky a potom pokračovali dolů k San Marino někam k moři - Rimini. Pokud znáte nějaké levnější kempy, budu rád za informace. Vlákna o Itálii jsem dlouho studoval, ale ceny se určitě už změnily. Chci se Vás zeptat, na kolik by nás ta cesta vyšla? Poplatky atd. Plánujeme jet přibližně na 10 dnů. Odjezd je z Třince začátkem července. Některé příspěvky jsou staršího data. Nepotřebujeme nějaký luxusní kemp, jsme průměrní Moravané, čtyři dospělí a jedno dítě ve věku 12 let - nevím, do kolika let je v Itálii dítě. Daniel.

Z Třince k severnímu okraji jezera po sjezd z dálnice Rovereto Sud zaplatíte na trase Třinec - Brno - Mikulov - St. Pölten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Rovereto Sud - následující poplatky: v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,90. K jižnímu okraji jezera po Peschiera Vás mýtné vyjde na € 18,40. My bychom ale volili trasu přes Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bressanone a odtud po dálnici k jezeru. Odpadne mýtné za průjezd Brennerem a mýtné v Itálii se níží na € 9,60 resp. € 15,60. Cesta je to údolím řeky Drava a následně údolím řeky Rienza. Přejezd kolem Kronplatz je bezproblémový. Do Rosolina Mare Vás mýtné vyjde na trasa Lago di Garda - Verona - Padova - Chioggia - Rosolina Mare na € 11,00 resp. € 6,90. Do Rimini doporučujeme trasu po SS309 a následně od Ravenna po SS16. Mnohokrát jsme tudy jeli a tato cesta je bezproblémová. Zpět pak po stejných silnicích do Mestre a odtud po dálnici přes Tarvisio do Rakouska za € 18,20. V Rakousku už využijete vylepenou dálniční známku. Poplatky jsou uváděny pro hmotnost do 3,5 tuny, dvě nápravy a vyšší automobily. V Itálii je to kategorie B - výška nad přední nápravou větší než 1,3 metru. Seznam italských kempů najdete na portálech Camping. Jsou tam i odkazy na oficiální stránky. V cenících najdete i věkové kategorie. Většinou děti do 2. let neplatí, snížená cena pro starší děti je různá. Většinou se ta horní hranice pohybuje kolem 8., 10. nebo 12. let.

# 27.02.2016, 19:59.
V červnu jedeme autem na týden z Prahy do Rimini. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a vyčíslit poplatky? Děkuji předem za odpověď. Libor.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,00. To samé při cestě zpět.

# 27.02.2016, 19:26.
Příští rok plánuji s kamarádkou toulání se po Itálii. Rámcově už máme body, místa, města, která bychom rády navštívily. Došlo i na San Marino. Vyjet tam autem byl původní záměr, ale potom jsme zjistily, že tam vede i lanovka z Rimini. Chtěly bychom se zeptat, zda neznáte aktuální cenu za obousměrnou jízdu a nějaké podrobnosti? Provoz lanovky, nástupní místa. Případně odkaz, kde bychom tyto informace zjistily. Víme, že ceny se do příštího roku změní, ale orientačně bychom chtěly být v obraze. Vaše stránky jsou naše oblíbené a děkuji Vám za ně! Alušice a Majda.

Z Rimini do San Marino je to vzdušnou čarou přibližně 20 km. To by byla dost nákladná stavba jak na výstavbu, tak na provoz. Lanovka vede z Borgo Maggiore do historického centra San Marino. Cesta trvá dvě minuty a do kabiny se vejde 50 lidí. Jízdenka stojí € 2,80, zvýhodněné zpáteční jízdné stojí € 4,50. Informace najdete na San Marino Site.

# 27.02.2016, 16:02.
Chtěla bych se zeptat na možnosti dopravy z letiště Bari do Santo Spirito přibližně 10 km od letiště, ale opačným směrem než centrum Bari. Hromadná doprava tam asi nejede. Jsou na letišti k dispozici taxi? Jaké jsou cenové relace? Lze si vzít taxi i brzy ráno? Budeme potřebovat dopravit při zpáteční cestě na letiště ráno. Hledala jsem možnost rezervace taxíků, ale nenašla jsem nic vhodného. Letíme v září. Mám vyhlídnuté pěkné ubytování v Santo Spirito, ale majitel dopravu neposkytuje. Děkuji za odpověď. Hana.

Z letiště jeďte autobusem AMTAB č. 16 na zastávku D' Annunzio, která je na SP204. Odtud jezdí linka č. 33 a č. 61 do Santo Spirito. Přestupní jízdenka na 75 minut by měla stát € 1,00. Taxi do Santo Spirito Vás vyjde na € 18,00. Kontakty pro objednání najdete na Bari Taxi.

25.02.2016, 23:04.
Rád bych vás požádal o radu, zda je nutné si vyřídit povolenku k rybolovu ze břehu v Itálii, konkrétně v Bibione. Chystáme se tam v květnu, ubytování budeme mít kousek od moře, ale i od řeky, takže byhom rádi rybařili v řece i v moři. Dá se někde koupit povolenka? Na internetu v různých diskuzích jsem se dočetl, že rybaření na moři je bez povolenky. Jsou nějaké specifické podmínky? Děkuji. Tomáš.

Viz naše odpověď ze dne 08.05.2009, 20:45. Doporučujeme navštívit turistické informační centrum v místě, kde Vám přesně poradí jak postupovat, kam zajít atd. Doporučujeme si také přečíst zajímavý článek Rybaření v Evropě.

# 24.02.2016, 12:39.
V lete cestujeme autom do Toskánska, do mestečka Castiglione. Veľmi sa tešíme. Táto trasa k pobrežiu má 1100 km. Radi by sme si cestou urobili prestávku a niečo zaujímavé si prezreli - mesto, hrad, zámok alebo iné. Vždy som chcela vidieť Orvieto, žiaľ neleží na trase. Môže to byť aj menšia odbočka z trasy do 30. kilometrov. Vedeli by ste nám niečo poradiť? Nechceme ísť do veľkého mesta ako napr. Bologna a pod. Veľmi ďakujeme. Lívia.

Po cestě je mnoho nádherných míst, která by stála za to navštívit. A to jak v Rakousku, tak v Itálii. Vzhledem k tomu, že jedete do Toskánska, doporučujeme zastavit se v jednom nádherném středověkém městečku. Jmenuje se San Gimignano a najdete ho na cestě mezi Florencí a Sienou. Ze čtyřproudovky sjeďte na sjezdu Poggibonsi Nord. Po cestě je všude značený směr San Gimignano. Dojedete tam po SP1. Toto malé středověké městečko má 14 středověkých věží. Původně jich tady stálo 72. Velká parkoviště najdete na severní i jižní straně města. Zajížďka je to přibližně 25 km.

# 23.02.2016, 21:05.
Chci se zeptat. 30.7. až 6.8. se chystáme do Lignano Sabbiadoro. Můžete nám napsat všechny poplatky, co kde se platí a nejlepší, nejrychlejší trasu? My budeme vyjiždět z Trenčína na Slovensku a sestra zase ze Zlína. Budeme mít obě malé děti s sebou, tak kdyby byla nějaká cesta zkrácená a také levnejší. Budeme rádi za informaci. Tamara.

Předpokládáme, že se chcete co nejdříve na trase setkat. Bez navýšení vzdálenosti je možné následující řešení: z Trenčína jeďte na Uherský Brod a v Uherském Hradišti sjeďte ze silnice č. 50 na silnici č. 55. Hned u křižovatky je supermarket, kde můžete zaparkovat a setkat se s druhou rodinou. Ta pojede ze Zlína přes Otrokovice a Staré Město do Uherského Hradiště ke zmiňovanému supermarketu. Vyjet můžete přibližně ve stejnou dobu. Odtud pokračujte společně po následující trase: Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět.

# 22.02.2016, 10:28.
Chtěla bych se zeptat na poplatky na italské dálnici do Sanrema. Trasa: Č.Budějovice - Verona - Sanremo. Děkuji za odpověď. Renata.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 52,80. Celkem tedy za oba směry € 132,40 resp. pokud jedete na více jak 10 dnů tak € 141,20. Levnější je jet přes Švýcarsko na Bregenz, Chur, Como, Tortona. V tom případě platíte roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,30) a mýtné v Itálii ve výši € 30,20. Celkem za oba směry € 96,70. Pokud budete potřebovat rakouskou dálniční známku tak € 105,50 resp. € 114,30 při cestě na více jak 10 dnů.

# 22.02.2016, 09:11.
Ráda bych Vás požádala o radu. Jedeme se dvěmi dětmi do Caorle v termínu 23.7. až 30.7.2016. Vyjíždět budeme z Pelhřimova a rádi bychom jeli na noc. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu, vhodné zastávky a případně nastínit, kde se co platí, na kolik nás taková cesta vyjde? Děkuji. Hezký den. Barbora.

Ve Vašem termínu doporučujeme trasu sice o 40 km delší než je standardní přes Linz, Salzburg a Villach. Vyhnete se však případným velkým zácpám na tauernské dálnici a delší vzdálenost se Vám vrátí úsporou na mýtném v jednom směru za tauernské tunely ve výši € 11,50. Jeďte na Jihlavu, Znojmo, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio, Udine, sjezd San Stino di Livenza a do Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. S dopravní špičkou počítejte při průjezdu Vídní a zácpami na dálnici A4 v Itálii v sobotu ráno před severoitalskými letovisky. Tvoří se víceméně od chvíle, kdy najedete na A4. Směřují sem však obě varianty cesty. Přestávky dělejte podle potřeby, v Rakousku i v Itálii je u dálnice hodně míst, kde můžete zastavit a odpočinout si. V Rakousku je jich více.

# 21.02.2016, 21:05.
Děkuji mnohokrát za úžasný tip. Také jsem právě včera zvažovala, že bych hledala přenocování na rakouské straně, někde u Villachu, ale protože jsem Vám psala dotaz na Itálii, neměla jsem odvahu Rakousko zmiňovat. To je výborné, myslím, že díky Vám je plán naší dovolené kompletní. Mohu se ještě zeptat na dvě věci, prosím? Pod čím byste hledali na Booking ubytování v Toskánsku, aby to bylo blízko moře? Když zadám pouze Toskánsko, tak mně vyběhne spousta hotelů, ale spíše ve vnitrozemí, nebo se mě nabídne Toskánské souostroví, což už nechceme. Pokud se rozhodneme pro přímořský pobyt, chtěli bychom spíše pláže s bílým pískem. A ještě dotaz opačný. Pokud bychom se rozhodli naopak pro ubytování ve vnitrozemí, ale tak, aby se dalo autem dojet třeba do hodiny k moři, pod čím máme hledat ubytování, kdybychom chtěli prožít dovolenou v takovém tom pravém Toskánsku ve zvlněné krajině s vysokými topoly a vinohrady? Děkuji ještě jednou za tip a za rady. Přeji krásný večer. Andrea.

Pokud neznáte konkrétní město nebo oblast, hledejte přes Booking / Toskánsko. Nechte si zobrazit nabídku pro Váš termín a počet osob, popř. zadejte další parametry. Dole vlevo pak klikněte na mapu. Když ji zvětšíte, zobrazí se Vám na mapě značky. Přemístěním kurzoru myši se zobrazí cena. Značky jsou pro konkrétní ubytování nebo oblast. Kliknutím na značku se Vám zobrazí nabídka konkrétního ubytování nebo oblasti se kterou můžete dále pracovat (měnit parametry, řazení). Když se nezobrazí značka oblasti, stačí přiblížit mapu a v detailnějším pohledu se zobrazí. To samé platí i pro vnitrozemí. Lze samozřejmě i cílit, např. v položce Témata lze filtr nastavit: Pláž / moře, Venkov / Příroda, Hory atd.

# 21.02.2016, 16:14.
Mám k Vám prosbu. Chtěl bych se svými studenty z gymnázia jet k moři do Itálie. Neznáte prosím nějaký dobrý kemp s ubytováním v mobilehomech v oblasti Marche nebo Palmové riviéry? Děkuji za odpověď. S pozdravem Bohumil.

Dobře hodnocený je kemp Riva Nuova v Martinsicuro. Těch kempů je ale na Palmové riviéře mnoho. Ve Vašem případě bychom však postupovali zcela opačně. Nejdříve bychom si stanovili priority, které jsou pro konkrétní zájezd pro Vás nejdůležitější. Předpokládáme, že nejedete jen k moři, ale jedete také za poznáváním italské kultury a historie v návaznosti na výuku. Podle toho bychom stanovili poznávací program a až na základě tohoto programu bychom vytipovali lokalitu pro pobyt. A tam bychom hledali ubytování. K hledání vhodného ubytování Vám mohou poslužit i portály Camping a Booking.

# 21.02.2016, 13:38.
Objevil jsem při brouzdání internetem Vaše stránky a moc mě potěšily. Rád bych se zeptal na pár věcí a poprosil o rady. V červenci 2016 pojedeme z Hradce Králové autem do Riccione, jižně od Rimini. Tam budeme týden v kempu. Mohl bych požádat o radu, kudy by byla nejlepší cesta a přibližně kde a jak se platí mýtné? Budu s sebou mít německého ovčáka, tudíž musím počítat i se zastávkami pro něj. Poté bychom se rádi přesunuli přibližně na dva dny k jezeru Lago di Garda. Tam bych požádal o pomoc s cestou a poplatky z Riccione a popřípadě zda máte zkušenost s tamními kempy popřípadě s ubytováním i s ohledem na psa? Následovat by měl přesun do Bormio nebo Livigno. Jak je to s cestou a poplatky tam a taktéž s kempy? Kdysi, když jsem byl v Livigno, byla to bezcelní zóna a dalo se tam nakoupit víceméně vše levněji a dala se tam i nakoupit výhodně nafta, jak je to tam nyní? No a dál? To zatím nevíme, nemáme nějaký termín za jak dlouhou dobu se chceme vrátit, dopuručili byste něco ve Švýcarsku a nebo raději v Rakousku? Předem moc děkujeme za Vaše rady. Michal s rodinou.

V červenci Vám doporučujeme jet následující trasu: Hradec Králové - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Riccione - Riccione. Jednak se na této trase vyhnete těm největším prázdninovým zácpám (i tak očekávejte hustý provoz ve Vídni a zácpy u severoitalských prázdninových letovisek Bibione atd.) a jednak tato trasa nabízí více smysluplných možností úspory na poplatcích. A vzhledem k tomu, že je i o něco kratší a levnější než klasické trasy přes Brenner nebo tauernské tunely, je to jednoznačná volba. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 37,10. Celkem tedy € 45,90. Je to o € 11,50 méně než přes tauernské tunely a o € 6,10 méně než přes Brenner. Pokud chcete levněji natankovat, přečtěte si Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. My na této trase jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Rimini Nord. V tomto případě jsou poplatky v Itálii ve výši € 11,70 v prvním úseku a € 1,40 za ten kousek kolem Rimini (vyplatí se to). Celkem tedy € 21,90, což je o € 24,00 méně než po cestě po dálnici. Popis cesty najdete v článku Potřetí na Gargano. V případ Lago di Garda záleží na tom, kam chcete přesně jet. Dostanete se tam po dálnici přes Bologna a Verona. Na jih jezera k Peschiera del Garda to stojí € 18,60, na sever jezera po sjezd Rovereto Sud to stojí € 21,80. Nabídka ubytování je u jezera široká. Podívejte se na Booking / Lago di Garda a ve filtru Zařízení zvolte Domácí zvířata povolena. Kempy najdete na portále Camping. V kempech už jsou ty možnosti pobytu se psy širší. V létě je přesun do Bormio a Livigno bezproblémový. Pokud budete v jižní části jezera, jeďte po dálnici A4 a sjeďte na Brescia Ovest. Mýtné zaplatíte ve výši € 3,00. Odtud pokračujte k Lago d' Iseo a podél východního břehu pokračujte k SS42, která Vás přes Breno a Edolo dovede k SS38, která směřuje k Bormio a odtud SS301 k Livigno. Livigno je stále v bezcelní zóně. Je to motoristů ráj. S cenami, za které tam nakoupíte pohonné hmoty, se hned tak někde nesetkáte. Nejlevnější jsou tam čerpací stanice Eni, kde se v současné době litr benzínu pohybuje za € 0,840 a litr nafty za € 0,712. Průměrná cena benzínu v Itálii je € 1,385 a nafty € 1,201. Možnosti ubytování najdete na Booking / Livigno a Booking / Bormio. Z kempů je v Livigno je např. Camping Pemont, Camping Palipert, Camping Aquafresca. Švýcarsko a Rakousko jsou nádherné země. Těžko něco doporučit. Je tam toho tolik a na každém kroku něco, že je to na několik let nepřetržitou dovolenou.

# 20.02.2016, 22:06.
Měla bych na Vás velkou prosbu. V létě plánujeme cestu vlastním vozem do Toskánska, kterou chceme kvůli dětem rozdělit. Po cestě tam bychom zůstali na dvě noci u Lago di Garda a na zpáteční cestě chceme přenocovat již jen jednu noc, ale nevíme kde. Nechceme to brát jen jako transitní ubytování. Rádi bychom vybrali nějaké zajímavé místo. Může to být klidně nějaký aquapark nebo zkrátka něco, na co se půjde alespoň podívat. Můžete, prosím, něco doporučit? V Benátkách jsme již byli. Děkuji za pár tipů. Andrea.

Nevíme přesně odkud jedete. Podle toho je možné stanovit optimální místo k přenocování. Nicméně máme pro Vás jeden tip, pravděpodobně více za polovinou cesty, ale na druhé straně v takové vzdálenosti od Brna, abyste ráno navštívili atrakci a do večera bez problému dojeli domů. Je to kousek od Klagenfurtu, na východní straně jezera Wörthersee, při dálnici A2. Atrakce se jmenuje Minimundus a je to takový miniaturní svět obsahující přibližně 150 modelů v měřítku 1:25 známých staveb, vlaků a lodí. Tzv. cesta kolem světa za jeden den. Najdete tam Eiffelovu věž, baziliku sv. Petra, Operu v Sydney, Sochu Svobody aj. Otevírají v 9:00 hodin, vstupné je € 18,00, pro děti od 6. do 15. let € 10,00. Mají i rodinné vstupné 2+1, 2+2, 2+3 atd. Ubytování hledejte na Booking / Wörthersee pro Váš termín a počet + věk osob. Nezapomeňte si na rozšíření termínu prodloužit cestovní pojištění.

# 19.02.2016, 17:41.
Chystáme se v létě do Itálie do Marina di Massa a pojedeme z Liberce. Chtěla bych se zeptat, jaká je nejkratší cesta a kolik nás bude stát mýtne v Itálii a dálniční poplatky v Rakousku? Děkuji za odpověď. Alena.

V úvahu připadají přibližně dvě stejně dlouhé trasy. První vede přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Parma - La Spezia - Marina di Massa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 40,90. To samé při cestě zpět. Celkem tedy za oba směry € 108,60 resp. € 117,40 při cestě na více jak 10 dnů. Druhá vede přes Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Parma - La Spezia - Marina di Massa. V Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,30) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 28,00. Celkem tedy za oba směry € 92,30 bez ohledu na délku pobytu. Druhá varianta je přibližně o hodinu delší. Druhou variantu bychom volili v případě, že pojedete v kritických prázdninových termínech na přelomu měsíců a z pátku na sobotu. První variantu bychom naopak volili v případě, že si budete sami vařit a část potravin povezete s sebou. Švýcarsko v tomto směru není převozu potravin nakloněno. V obou případech je prostor na úsporu na mýtném cestou mimo dálnici. Cesta se však dost časově protáhne.

# 19.02.2016, 12:17.
Začátkem května 2016 se chystáme do Itálie, konkrétně do Pescara - Silva Marina. Uvažujeme jet buď autem nebo letecky. Cenu letenek znám, ale nekokážu určit, zda by cesta autem se všemi poplatky vyšla o dost méně. Můžete mi poradit, jak se pohybuje nyní cena z Prahy do Pescara nejlepší a nejlevnější trasou včetně benzínu resp. nafty a mýtného? A včetně dálničních známek atd.? Děkuji. Jana.

Pro srovnání Vám uvádíme nejdražší variantu po dálnicích. Trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 50,40. Celkem tedy za oba směry € 136,40. Tam a zpět je to přibližně 2600 km. Průměrná cena nafty v Itálii je € 1,196, průměrná cena benzínu v Itálii je € 1,382. Pro modelový výpočet uvažujeme průměrnou spotřebu u nafty 5 litrů na 100 km a u benzínu 7 litrů na 100 km. Náklady na naftu jsou tedy € 155,48, náklady na benzín jsou € 251,53. Cesta Vás tedy vyjde s naftovým motorem na € 291,88 a s benzínovým motorem na € 387,93. Tuto částku podělte počtem osob a získáte cenu dopravy na osobu. Pokud bude letecká doprava výrazně nižší, je volba jasná, pokud se bude blížit ceně za auto, je to na další zvážení. Cena za auto bude samozřejmě o něco nižší, pokud pojedete v některých úsecích, kde je to smysluplné, mimo dálnici. Také budete tankovat plnou nádrž v ČR a dále v Rakousku, kde jsou pohonné hmoty levnější. Pokud pojedete na méně jak 10 dnů, odpadne druhá dálniční známka v ceně € 8,80 atd. Na druhé straně je třena počítat s amortizací automobilu, poměrnými náklady na údržbu a pojištění atd.

# 18.02.2016, 20:04.
Chtěla bych se prosím zeptat na trasu do Tarvisia. Vyjížděli bychom v sobotu okolo 7. hodiny ráno z Ostravy. Myslíte, že to bude husté přes Víděň? A kde můžeme levně natankovat v Rakousku a v Itálii? Děkuji. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Z dálnice můžete sjet až na sjezdu Tarvisio. Po tento sjezd se v Itálii dálnice neplatí. Ve Vídni jsme zažili hodně dopravních zácp, vždy se to nějak rozjelo bez výrazného zdržení. Kritická místa jsou před mostem přes Dunaj a při výjezdu z Vídně. Tankujte v Rakousku mimo dálnici. Tip je uveden v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 18.02.2016, 16:17.
Chystáme se v létě do Itálie do Caorle a pojedeme z Olomouce. Chtěla bych se zeptat, jaká je nejkratší cesta a kolik nás bude stát mýtne v Itálii? Děkuji za odpověď. Anna.

Vaše optimální trasa je následující: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. Ušetřit můžete € 6,00 v jednom směru smysluplnou cestou mimo dálnici od Tarvisio po Gemona. Tip na levné tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 16.02.2016, 15:36.
Našel jsem vaši stránku a rád bych využil možnosti dotazu. S přáteli se na přelomu května a června chystáme na roadtrip autem po Itálii, trasa zatím vypadá nějak takto: trasa - Verona - Cinque Terre - Pisa - Florencie - San Gimignano - Siena - Řím - Forli - Bologna - Benátky - Bled. Plánujeme jet na 10 dní. Chtěl bych vás požádat o pár informací: 1. dá se Florencie stihnout projít za jeden den a Řím za dva dny? 2. jak se na této cestě pohybuje cena mýtného? Raději bychom využili neplacených cest, ale kdybychom náhodou neměli na výběr. 3. přibližně na jakou částku by taková cesta vyšla na jednoho člověka v případě, že v autě budeme 4? Spali bychom v kempech, případně dvě až tři noci v nějakých levných hotýlcích. 4. protože s podobnými věcmi máte zkušenosti, máte pro nás nějaké tipy, kterých bychom se měli držet? Předem velmi děkuji za veškeré informace. Jan.

Vzhledem k tomu, že jedete na 10 dnů, musíte to tedy stihnout. Především v Římě budete muset vybrat to nejdůležitější z toho, co Vás zajímá a tomu přizpůsobit itinerář. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, za úsek Brenner - Bolzano € 5,80, za úsek Bolzano - Verona € 10,00, za úsek Verona - Cinque Terre € 26,00, za úsek Cinque Terre - Pisa € 10,50, za úsek Pisa - Florencie přes Empoli nic neplatíte, za úsek Florencie - San Gimignano - Siena nic neplatíte, za úsek Siena - Porto San Stefano nic neplatíte, za úsek Porto San Stefano - Řím zaplatíte € 4,60, za úsek Řím - Terni - Forli nic neplatíte, za úsek Forli - Bologna zaplatíte € 4,80, za úsek Bologna - Mestre € 13,80 a za úsek Mestre - Tarvisio - Bled zaplatíte v Itálii € 17,70. Přes Loiblpass se mýtné neplatí a v Rakousku, pokud už překročíte dobu cesty 10 dnů, potřebujete další desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. V Rakousku zaplatíte ještě za průjezd tunelem na A9 u Selzthal € 5,00. Pokud pojedete v některých úsecích mimo dálnice, tak se cena samozřejmě o odpovídající částku snižuje. K mýtnému je třeba připočítat náklady za pohonné hmoty. Při spotřebě 5 litrů nafty na 100 km je při Vaší vzdálenosti 2680 km a italské průměrné ceně nafty € 1,196 za litr cena přibližně € 160,26. Dosaďte si své hodnoty spotřeby. Pro úplnost, průměrná cena benzínu je v Itálii € 1,389. V České republice natankujte do plné nádrže za nižší cenu, stejně tak v Rakousku. Při cestě zpět tankujte také co nejvíce v Rakousku. Mimo dálnice je cena samozřejmě nižší. Díky tomu se náklady na cestu podstatně sníží. Maximální náklady na cestu jsou tedy € 124,80 za mýtné a € 160,26 za pohonné hmoty. Celkem € 285,06, na osobu tedy přibližně € 71,27. Ubytování v kempech hledejte na Camping, ubytování v hotelech, apartmánech apod. hledejte na Booking. Je potřeba si vyhledat v místě předpokládaného noclehu ubytování a podle ceny rozpočítat náklady na osobu. Tipy a doporučení najdete v našich otázkách a odpovědích, další informace v našich reportážích.

# 15.02.2016, 20:54.
Na jaře loňského roku jsem velmi ocenil Vaše rady pro náš prodloužený velikonoční víkend v Římě a s dovolením bych Vašich rad využil opět. Opravdu jsem netušil, že své rady podáváte nejen ohledně Říma. Dnes jsem náhodou při hledání informací ohledně ceny dálničního mýtného za cestu z Olomouce do Livorna nalezl právě Vaši odpověď. Prosím, nevíte o nějaké možnosti ubytování nedaleko přístavu v Livornu? Odjezd trajektu na Korsiku je buď v 8 hodin nebo potom až ve 14 hodin. Tudíž asi nejvhodnější pro ranní trajekt by byl nějaký kemp. Cesta z Olomouce by za ideální situace měla trvat 12 hodin, lze však bohužel předpokládat prodloužení této doby vzhledem k letnímu provozu. Proto se klidně asi může stát, že případná rezervace nějakého přenocování by nakonec mohla představovat jen pár hodin spánku - kemp mě napadl, že buď ho za příznivých podmínek využijeme a přespíme ve stanu, pokud ne, rezervace nepropadne a pár hodin snad vydržíme v autě u benzinky. Na zpáteční cestě z Korsiky bychom se chtěli zastavit v Benátkách. Prosím, dával jste na Vašem webu již jakákoliv doporučení ohledně jednodenní návštěvy Benátek? Velmi děkuji. Luděk z Olomouce.

Začneme od konce. Podívejte se na Centrum otázek a odpovědí. Najdete tam přes 6400 zodpovězených otázek cestovatelů týkajících se různých lokalit. Benátky tam jsou samozřejmě také. Jednodenní zastávka je popsaná v reportáži Benátky 2013. Kempy v blízkosti přístavu v Livornu najdete severně nebo jižně od města. Doporučujeme na jihu Villaggio Camping Miramare. Do přístavu je to asi 10 km. Ubytování přímo v Livorno nedaleko přístavu můžete hledat na Booking / Livorno. Jízdní řády trajektů a cenovou kalkulaci včetně možnosti rezervace najdete na stránce Trajekty - Corsica.

# 14.02.2016, 21:01.
V pondělí 11.4. vyjíždíme na cestu do Janova, kde bych potřeboval znát orientační cenu mýtného a parkování ve Francii a v Itálii. Naše trasa povede přes Brno, Mnichov, Zürich, Bern, Ženeva, Lyon. Tam budeme půl dne parkovat v blízkosti fotbalového stadionu. Odtud pojedeme do Janova, kde budeme parkovat 8 dnů. Švýcarskou dálniční známku mám. Děkuji za odpověď. Michal.

Ze Ženevy do Lyonu zaplatíte na mýtném ve Francii € 15,90. V blízkosti Stade Gerland je několik P+R parkovacích ploch. Jihovýchodně od stadionu na Allée Pierre de Coubertin jsou dvě bezplatné parkovací plochy a severně od stadionu mezi Avenue Jean Jaures a Rue Benjamin Delessert je také velká bezplatná parkovací plocha. Informace najdete na Parkomedia. Z Lyonu do Janova je to špatné. Nejkratší a nejrychlejší cesta vede přímo po A43 přes Chambery, Torino, Asti a Alessandria. Je to však trasa i nejdražší. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 23,60, za průjezd tunelem Frejus z francouzské strany € 43,50 a na mýtném v Itálii € 26,60. Celkem tedy € 93,70. Pokud pojedete jižní cestou přes Avignon, Aix en Provence, Nice, Sanremo, Imperia a Savona, zaplatíte ve Francii na mýtném € 46,20 a v Itálii € 18,50. Celkem tedy € 64,70. Nejlevnější trasa přes Grenoble, Gap, Cuneo a Savona vede více jak z poloviny mimo dálnice a na mýtném ve Francii zaplatíte € 10,40 a na mýtném v Itálii € 11,90. Celkem tedy € 22,30. Pokud pojedete mezi Cuneo a Mondovi mimo dálnici, několik € ještě ušetříte. Posledně jmenovanou trasu bychom ale volili za příznivého, už jarního počasí. Hraniční horský přejezd je po silnici nižší třídy a serpentiny u Collo della Mandalena jsou v době od 20:00 do 7:00 uzavřeny. Parkování v přístavu v Janově Vás vyjde na týden na € 70,00 - viz Parkvia.

# 12.02.2016, 14:19.
Prosím doporučit trasu z Frýdku - Místku do Livorna + poplatky. Jedeme v červenci směr Sardinie. Děkuji. Petr.

Optimální trasa je ta standardní: Frýdek Místek - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - sjezd Scandicci - Empoli - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,90. To samé při cestě zpět. Oproti cestě přes Brenner je to levnější o € 4,80 v jednom směru. Cesta přes Tarvisio je kratší a rychlejší. Jízdní řády trajektů z Livorna na Sardnii včetně cenové kalkulace najdete na stránce Trajekty - Sardinia.