FLORENCIE 2024

Florencie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Florencie 2024

Florencie je kolébkou renesance. Rozprostírá se v údolí řeky Arno a je obklopená pahorky. Ve vrcholném období renesance tvořila ve Florencii řada umělců, jako Alighieri, Boccacio, Botticelli, Da Vinci, Michelangelo, Petrarca aj. Zanechali zde mnoho děl, která přitahují obrovské množství turistů. Město je muzeem samo o sobě. Historie jde cítit na každém koutku města a umění zde sálá z každého místa. Florencie je hlavním městem regionu Toskánsko a metropolitním městem. Skládá se z pěti čtvrtí: Centro Storico, Campo di Marte, Gavinana - Galluzzo, Isolotto - Legnaia a Rifredi. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Florencie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.05.2024, 08:33.
Přeji hezký den pane Řehůřku. Měl bych dotaz, zda nemáte tip na dobré ubytování ve Florencii na 3 noci s možností i parkování automobilu. Rádi bychom se letos cestou k Ligurskému moři zastavili na 3 dny ve Florencii, podívali se po památkách v centru města a zúčastnili se startu Tour de France na náměstí Piazza della Signoria. A ještě jeden dotaz. Pokud bychom používali městskou dopravu, platí se tam jako například v Británii kartou při vstupu do vozu, nebo je třeba zakoupit nějakou kartu? Děkuji za odpověď. Vlastimil.

Ve Florencii je zóna ZTL. Doporučujeme se ubytovat mimo tuto zónu. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking. Zadejte své preference, přidejte zaškrtnutí Parkoviště a vyberte si ubytování. Řešením může být se ubytovat někde v blízkosti Florencie, např. v blízkosti vlaku, a dopravovat se do města veřejnou dopravou. Ve Florencii se používají pro městskou dopravu klasické tištěné jízdenky, SMS jízdenky a aplikace Tabnet. Nicméně dne 21. března 2024 byla představená novinka "Nastupte a ťukněte", která umožňuje platit městskou dopravu po celém Toskánsku platební kartou. Týká se autobusových linek v Toskánsku včetně Florencie a tramvají ve Florencii. Lze si tak koupit a validovat jízdenku jediným ťuknutím. Tento bezkontaktní platební systém EMV měl být v provozu od 28. března 2024. V Toskánsku mělo být nainstalovaných 6000 digitálních bezkontaktních validátorů od společnosti Kuba. Mělo by to fungovat s debetními i kreditními kartami, včetně peněženek v mobilních telefonech a hodinkách. Kartu přiložíte k validátoru, rozsvítí se zelená LED. Od této chvíle je jízdenka zakoupená a platná. Červená LED znamená neúspěšný nákup. Každou kartou a každým zařízením (mobil, hodinky) můžete zakoupit jen jednu jízdenku. Pokud přestupujete, musíte kartu přiložit pokaždé při nástupu. Systém automaticky rozpozná platnou jízdenku a v době její platnosti (90 minut) nebude aktivovat další jízdenku. Systém nevystavuje účtenky, následující den jsou všechny provedené nákupy dostupné na portálu EMV bez registrace, pouze na základě zadání údajů o kartě. Revizorovi stačí ukázat kartu nebo zařízení a postupovat podle pokynů (přiložit k jeho validátoru). Aby to nebylo jednoduché, jsou ťuknutí spojená i s barvou. V městské dopravě se jedná o zelenou a ťukáte jen jednou (nebo opětovně při přestupu). Dvě ťuknutí se provádějí v kombinaci s dalšími barvami. Meziměstské linky jsou označené modře, meziměstské s rychlou sazbou fialově. V těchto případech ťukáte při nastoupení i vystoupení, aby se dobře spočítala cena. Pokud je linka kombinovaná v městském tarifu i meziměstském tarifu, je označená oranžově. Opět se ťuká i při výstupu. Pokud kartu nepřiložíte, platíte až na konečnou zastávku. Barvy jsou vysvětlené na stránce Colori, návod je na stránce Tiptap.

# 26.04.2024, 13:42.
Prosím, poradíte mi, zda je někde v centru Florencie úschovna zavazadel a za jakou cenu? Moc děkuji. Linda.

Úschovna zavazadel je např. na nádraží SMN. Provozuje ji KiBag. Celodenní úschova Vás vyjde na € 10,00. Otevřeno mají každý den od 7:00 do 21:00. Partnerská síť úschoven systému Radical Storage najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.04.2024, 12:14.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala na Firenze Card a koplex Duomu. V dotazech z roku 2019 jsem se dočetla, že Firenze Card by měla zajistit vstup jak do galérií Ufizzi a Academie, tak do komplexu Duomu, přičem obě galierie potřebují telefonickou rezervaci a z komplexu Duomo potřebuje rezervaci Brunelleschis Dome neboli Kopule. Ohledně rezervace jsem pro info psala na Help Duomo, kde mi paní oznámila, že Firenze Card neumožňuje vstup do Duomo komplexu, že pro vstup do Duomu komplexu je potřeba zvolit ze tří možných variant lístků na jejich stránkach. Teď nevím, zda jsem něco špatně pochopila, nebo doopravdy došlo ke změně a Duomo komplex již není zahrnutý ve Firenze Card. Velmi pěkně děkuji za případné potvrzení, jak to teď je s Firenze Card a komplexem Duomo. Hezký den. S pozdravem Viera.

Naše odpovědi jsou platné ke dni zveřejnění, proto tam jsou uvedené vždy datum a čas, současně je tato informace uvedená v Informacích, zelený odstavec Informace. V současné době není Duomo součástí Firenze Card.

# 22.03.2024, 10:14.
Chystáme se na své cestě po Itálii navštívit 27. července s dětmi ve věku 12 a 14 let Florencii. A chtěli bychom se podívat do Galerie Uffizi. Máme k dispozici dvě kartičky ICOM. Chtěla bych se zeptat, zda je možné kartičky uplatnit ke vstupu a jak to udělat. Slyšela jsem, že o víkendu se může galerie navštívit pouze po předchozím objednání. Děkuji. Petra.

Držitelé ICOM mají volný vstup do Galleria Uffizi, stejně jako děti do 18 let - viz Volný vstup a snížené vstupné. Dojdete na pokladnu, předložíte kartičky, děti cestovní doklad prokazující věk a obdržíte volné vstupenky. V případě rezervace zvolíte volný vstup a uhradíte jen rezervační poplatek ve výši € 4,00. Návod na rezervaci najdete v článku Jak rezervovat vstupenky.

# 19.03.2024, 09:32.
V červenci pojedeme do Florencie. Prohlídku začneme návštěvou galerie Accademia. Prosím, kde nejlépe zaparkujeme? Platí, že je o víkendu parkovné zdarma? Děkuji. Šárka.

Parkovat v centru Florencie nedoporučujeme. Jednak budete těžko hledat místo a jednak si budete muset hlídat ZTL zónu, abyste omylem při hledání parkovacího místa do této nevjela. Pokuty jsou citelné. Doporučujeme parkovat na Parcheggio Villa Costanza, kde parkování na 15 minut je zdarma, na hodinu € 0,50, na 4 hodiny € 2,00, na 10 hodin € 5,00 a na 24 hodin € 7,00. Přímo z parkoviště jezdí do centra Florencie tramvaj T1 společnosti Gest, která stojí € 1,70. Pokud se rozhodnete parkovat v centru Florencie, máte možnost parkovat na placených parkovištích a v garážích, parkovat podél ulice anebo parkovat zdarma. První možnost je logicky nejsnazší, poslední nejtěžší. Placená parkoviště se nacházejí u nádraží SMN a také přibližně 10 až 15 minut pěšky od centra. Ceny se pohybují od € 1,00 do € 3,00 za hodinu, denní sazba kolem € 20,00 za hodinu, jsou ale i dražší. O něco dražší jsou garáže. Jejich výhodou je obrovské množství v centru města. Denní sazby se pohybují od € 25,00 do € 30,00. Jsou ale i dražší. Nejlevnějším placeným řešením je parkování podél ulice, především mimo historické centrum. Velmi obtížně se však hledá volné místo. Výhradně však parkujte za modrou čarou. Bílá je určená pro rezidenty a žlutá pro invalidy. Toto parkování je obecně zpoplatněné od 8:00 do 20:00, potom je zdarma. Zdarma jsou také v neděli a ve svátky. V sobotu se platí. Ceny se pohybují kolem historického centra € 2,00 za hodinu, € 3,00 za další hodiny. Pozor na čištění ulic, hrozí odtah. Bývá to upřesněno dopravní značkou s dodatkovou tabulkou, např. první čtvrtek v měsíci od 0:00 do 6:00 atd. Upřesnění časů a cen je na dodatkových tabulkách u dopravní značky. Doporučenými parkovacími zónami jsou kolem Lungarno della Zecca Vecchia, Lungarno del Tempio, Lungarno Cellini, Lungarno Ferrucci a Via dei Bastioni. Parkování zdarma je téměř nemožné najít. Pozor. Na Piazzale Michelangelo se už parkovat zdarma nedá.

# 13.03.2024, 11:42.
V květnu od 3.5. do 6.5.2024 se chystáme do Florencie. Někde jsem se dozvěděla, že první neděli v měsíci i po březnu jsou některé památky volně přístupné. Děkuji za odpověď. Kateřina.

Ano, je to tak. Seznam státních památek a muzeí, kterých se to týká, najedete na stránkách Ministerstva kultury. Ve Florencii se to týká celkem 18 míst.

# 11.03.2024, 09:14.
Chystáme se se třemi dětmi pozítří 13.3. do Galerie Uffizi. Doporučili byste si rezervovat vstupenky předem s příplatkem za všechny skoro € 50, nebo fronty v březnu nebývají tak dlouhé? Děkuji. Alena.

Rezervace je povinná jen o víkendu, během týdne je dobrovolná. Nicméně ji doporučujeme. Zajistíte si tak vstup v čase, který máte naplánovaný a nijak Vám to tedy nenaruší itinerář. Galeria Uffizi je jedno z nejnavštěvovanějších muzeí ve Florencii. Je březen, tedy zájem o návštěvu velký. Děti do 18 let mají vstup zdarma, do 25 let mají vstup za symbolickou cenu € 2,00. Rezervační poplatek je € 4,00 pro všechny kategorie.

# 09.02.2024, 21:20.
Děkuji za báječnou odpověď. Napadá mě ještě nyní možnost, zda svoje dvě zavazadla mohu nechat v Galleria dell' Accademia, kde budu po celou dobu, v šatně. Bylo by to ideální. Omlouvám se za dodatečný nápad. S pozdravem Hana.

V Galleria dell' Accademia není úschovna zavazadel. Můžete si s sebou vzít jen malá zavazadla do rozměru 40 x 30 x 18 cm. Nejbližší úschovna zavazadel, partner Radical Storage, je Ospedale degli Innocenti.

# 09.02.2024, 10:09.
Chtěla bych si uložit zavazadla ve Florencii dne 17.2. přibližně na 8 hodin. Funguje tato služba na vlakovém nádraží? Případně lze ji nalézt snadno? Děkuji za odpověď. S pozdravem Hana.

Na nádraží SMN ve Florencii je jediná úschovna zavazadel na nástupišti 16. Jedná se o KiBag. Otevřeno mají každý den od 7:00 do 21:00. Cena ve Vašem termínu na uvedenou dobu je € 10,00. Půjdete halou a koleje budete mít po levé straně. Na konci se vydáte doleva na nástupiště 16. Přibližně v polovině je po pravé straně úschovna. Standardně je modře značená symbolem kufru s nápisem Deposito bagagli. Další dvě úschovny v blízkosti tohoto nádraží najdete na Trenitalia, a další úschovny ve Florencii na Radical Storage.