ITÁLIE 2016 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.07.2016, 06:43.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pomohli. Len ešte jedno spresnenie. Nakoniec ideme do Rimini - Bellaria - Igea Marina. Je výhodnejšie odtiaľ cestovať do ďalších miest - Rimini, Cervia, Ravenna, Misano Adriatico - autobusom Start Romagna alebo vlaky Trenitalia? Pri ceste autobusy, ako som sa pozerala, treba asi viac presadať, ale pri lístku na 3 alebo 7 dní sa to asi aj oplatí, nie? Ďakujem za už odpovedané aj za novú odpoveď. Jána.

Je to vše na stejné trati, tzn. cestování je pohodlnější a spolehlivější. Přestupovat budete pouze při cestě do Misano Adriatico v Rimini. Cesta vlakem je však dražší. Je to tedy otázka kompromisu mezi cenou a pohodlím, vzdálenosti Vašeho ubytování od vlakové nebo autobusové zastávky, atd.

# 28.07.2016, 23:13.
V pátek odpoledne 13.8. jedeme do Itálie do Livorna a potřebuji stihnout trajekt v sobotu v 8 hodin ráno. Vzhledem k termínu se obávám prázdninových dopravních špiček. Doporučil byste mi spíše trasu Cheb - Mnichov - Brenner ... nebo spíše přes Švýcarsko Cheb - Mnichov - Bregenz - Chur - Milano ...? Předem děkuji. Karel.

Doporučujeme trasu přes Švýcarsko. Mnichov objeďte směrem na Ulm. I tak doporučujeme dostatečnou rezervu a počítejte s tím, že společnost provozující trajekt má v pokynech určitý čas, kdy dopředu musíte být v přístavu.

# 28.07.2016, 23:06.
Prosím Vás o rady ohledně naší cesty do Itálie - Caorle Altanea ze Sušice, kterou máme naplánovanou dne 6.8.2016. Prosím Vás o tip na nejlepší trasu, dále o nejlepší čas odjezdu. Zda jet na noc nebo přes den. Předem děkuji za odpověď. Martina.

Doporučujeme trasu Sušice - Železná Ruda - Zwiesel - Deggendorf - Landau - Burghausen - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,30. To samé při cestě zpět. Z hlediska dopravní špičky je lepší jet v pátek na noc. Už sice nebude takový nápor jako o týden dříve, kdy začaly prázdniny v Bavorsku, i tak se očekávají výrazné přesuny turistů na jih. Příjezdem časně ráno se navíc vyhnete dopravním zácpám na italské dálnici u severoitalských letovisek. Pokud chcete ušetřit, můžete jet o kousek delší trasu přes Passau - Wels - Liezen - Trieben - 114 - 317 - S37 - Klagenfurt - Villach a dále jako v předchozí variantě. Je tam jeden tunel - Pyhrn Bosruck - za € 5,00, o € 6,50 levnější než tauernské tunely. Dále můžete jet tak jak jezdíme my, úsek Tarvisio - Gemona po SS13. Úspora je € 6,00. Tam a zpět můžete tedy ušetřit € 25,00.

# 28.07.2016, 21:11.
Prosím o sdělení spojení z letiště Fiumicino v Římě do Porto San Giorgio. Jak dlouho se jede a za kolik? Petra.

Přímo do Porto San Giorgio jezdí z letiště Fiumicino společnost Roma Marche Linee. Autobusy jezdí v 7:30, 13:00 a 17:30, od pátku do pondělí ještě navíc ve 22:30. Jízdenka stojí € 24,00 , zpáteční € 41,00. Zastávka je před T3 a v Porto San Giorgio na Corso Garibaldi. Autobus v 7:30 zastavuje jen na Chiesa S. Anna u A14. Doba jízdy je 3,5 (noční) až 4,5 (denní) hodiny.

# 28.07.2016, 20:33.
Mám dotaz, jaká trasa je nejlepší ze Salzburgu do La Spezia? Zda přes Brenner nebo Villach? A kolik bude na této trase stát mýtné? Děkuji! Šárka.

My bychom jeli přes Brenner. Je to o 100 km kratší a teoreticky přibližně o hodinu rychlejší. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 40,10. To samé při cestě zpět.

# 27.07.2016, 15:25.
Chystáme se tento rok na 10. denní dovolenou ve dvou autem z Plzně do Benátek od 1.8.2016. Na tento typ dovolené jedeme poprvé v životě a tak bych na Vás měla více dotazů. Pokud bude možné na ně odpovědět, budu ráda. Nejlepší cestu Plzeň až na hranici Itálie (Brenner) jsem se již dočetla ve Vašich příspěvcích, pokud stále platí již z minulých let. Zajímá mě nejvíce trasa Brenner - Verona - Benátky a jak se dá na této trase ušetřit na mýtném. Jezero Lago di Garda bychom rádi na západě procestovali celé. Je dobré zvolit silnici SR249? Chtěli bychom většinu nocí přespat v autě. Pokud máte nějaký tip na odkaz, kde najít na této trase benzínky nebo zařízení, kde je toto přespání možné? Další tipy bychom potřebovali na parkování zdarma nebo nějaké výhodné v okolí jezera, ve Veroně a v dalších větších městech na trase. Hlavní dotaz by byl, jak si poradit s autem v Benátkách? Vyplatí se auto nechat v kempu na pobřeží, případně v jakém a jaké oblasti? A do Benátek dojet trajektem tam a zpět, nebo je lepší se dostat autem až do Benátek? Poslední dotaz se týká nejvhodnější cesty zpět z Benátek do Plzně. Děkuji za odpověď a pomoc k jakékoli části dotazu. Karolína.

Cesta z Plzně k Lago di Garda přes Brenner je a bude pořád stejná. Pokud chcete ušetřit na mýtném, nezbude Vám než cestovat mimo dálnice. V Německu osobní automobily za dálnice neplatí, tam to tedy nemá význam. Pokud chcete ušetřit € 8,80 na poplatku za rakouskou dálniční známku, směřujte trasu na Garmisch - Partenkirchen, Mittenwald a Zirl. Do Innsbrucku potom dojeďte po silnici č. 171 a následně po č. 174 k brennerské silnici č. 182. Na Brennerskou dálnici se můžete napojit na Innsbruck Sud, odkud už dálniční známka není potřeba. Platí se však mýtné ve výši € 9,00. Pokud pojedete po silnici č. 182 až do Itálie, mýtné neplatíte. V Itálii můžete pokračovat po souběžné silnici SS12 až do Rovereto, kde se od ní odpojíte a po SS240 pojedete směrem k jezeru. Pokud chcete jet kolem jezera Lago di Garda, jsou jedinou možností silnice SR249 po východním pobřeží a SS45bis po západním pobřeží. Cestovat po nich je zážitek - nádherné pohledy na jezero. Kempovat ve volné přírodě nebo na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Doporučujeme nocovat v kempech. Na čerpacích stanicích, které většinou mimo dálnici nemají nonstop provoz, to nedoporučujeme. Např. obytné automobily mají možnost zakempovat na k tomu vyhrazených místech - viz Camper Online - Sosta. Parkovišť v městečkách u Lago di Garda je hodně, jsou ale většinou zpoplatněna. Platí se v automatech. Čím dále od centra, tím levnější. Možnosti parkování ve Veroně najdete na Parcheggi Verona, v Padově na Parcheggi Padova, v Benátkách na ACTV - Servizi di Mobilita / Parcheggi Venezia resp. Parcheggi Mestre. Hodně o tomto tématu se dočtete v otázkách a odpovědích Benátky. Z Verony do Benátek je cesta mimo dálnici opět po souběžných komunikacích SR11 a SS11. Z Benátek do Plzně potom po SS14 do Cerevignano, odtud po SR352 a SR56 k tangenciále u Udine, po ní kolem Udine a po SS13 do Rakouska. Tady bychom už volili dálnici A2 a A10 za € 8,80. Na cestě jsou zpoplatněné tauernské tunely za € 11,50. Závěrem chceme upozornit, že cesta mimo dálnice je mnohdy zdlouhavá a průjezdy městy a městečky mohou být hodně frekventované.

# 26.07.2016, 13:56.
V piatok 29.7. vo 13:00 vyrážame z Prahy do Lignano autom s dvoma malými deťmi. Večer spíme v rakúskom Pruggern a v sobotu ráno pokračujeme do Lignano cez Villach. Z Prahy plánujem ísť na České Budějovice - Linz a A9, čo by nemal byť problém, možno okrem tunela Klaus, kde boli kolóny minulý víkend. Ale tej soboty sa obávam. Štandardná cesta je z Pruggern na A10 a cez tauernske tunely na Villach. Chcel by som vás poprosiť o váš názor a radu, pripadne alternatívy k plánovanej trase v tomto rizikovom termíne. Ďakujem. Jozef.

Vraťte se zpět na Liezen a jeďte už mimo dálnici na Trieben, dále po silnici č. 114 do Pöls, následně po č. 114a a č. 317 k S37 směřující do Klagenfurtu. Odtud už po A2 klasickou trasu přes Villach do Itálie. Nejsme schopni odhadnout stav na mýtnici za Tarvisio, my odtud jezdíme mimo dálnici po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici připojujeme, úspora na mýtném je € 6,00. Každopádně však počítejte, že budou velké zácpy po napojení na A4 u severoitalských letovisek. Řešením je jet po SS13 dále na tangenciálu kolem Udine a následně po SR56 a SR352 do Cervignano přes Palmanova a z Cervignano po SS14 a SR354 do Lignano. Bohužel jste si vybrali ten nejhorší termín, v Bavorsku začínají prázdniny.

# 25.07.2016, 23:49.
Mám dvě prosby. Na konci srpna se chystáme s přítelem na dovolenou do Caorle nebo do Lido Adriano. Jedeme poprvé autem a vyjíždět budeme z Františkových Lázní, poblíž města Chebu. Prosím Vás moc o radu, které místo je lepší pro dva mladé lidi, pokud tedy máte nějakou zkušenost s těmito místy. A dále jsem se chtěla zeptat, jakou trasou je to nejlepší i tedy s ohledem na ceny mýtného apod. Obě místa jsou přibližně stejným směrem a nepříliš daleko od sebe, takže předpokládám, že se ceny budou lišit jen málo. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka.

Pokud jedete poprvé autem, volili bychom Caorle. Je to pěkné historické městečko, které nabízí i pro mladé hodně zábavy, nákupního, sportovního i kulturního vyžití. V Caorle je aquapark Aquafollie. Lido di Adriano je o 200 km dál na jih, má podle našeho názoru o něco lepší moře a pláže, nicméně rozdíl není tak markantní. Velkým lákadlem tohoto střediska je blízká vzdálenost zábavního parku Mirabilandia. Cesta z Františkových Lázní je následující: Františkovy Lázně - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,30. To samé při cestě zpět. € 6,00 se dá v jednom směru ušetřit tím, že sjedete z dálnice na Tarvisio a do Gemona pojedete po SS13. Jezdíme tudy pokaždé a je to bezproblémová silnice. Pokud byste jeli do Lido di Adriano, je výhodnější jet na Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - sjezd směr Ravenna - Ravenna - Lido Adriano. Kromě rakouské dálniční známky zaplatíte průjezd Brennerem ve výši € 9,00 a na mýtném v Itálii € 30,70. Pokud byste jeli směrem na Villach jako v předchozím případě, stojí mýtné po Mestre € 17,70 a odtud je výhodnější jet po SS309 do Ravenna a dál k Lido Adriano.

# 25.07.2016, 19:52.
Mám dost možná triviální otázku, ale přesto se zkusím zeptat. Kde se dá prosím přímo v Bibione slušně najíst včetně ryb? Rybí trh zde najdu? A kdy má případně otevřeno? Děkuji za laskavou odpověd. Jana.

Triviální otázka to rozhodně není. V Bibione je obrovské množství restaurací různých cenových úrovní a různého zaměření. Nedáme Vám tip na konkrétní restauraci ale tip, kde tuto restauraci najít. Podívejte se na Trip Advisor, kde jsou recenze některých restaurací v Bibione. Ve filtru si nastavte základní parametry a potom si můžete přečíst recenze hostů. U některých restaurací jsou stovky recenzí, tzn. už dostatečné množství k tomu, abyste si udělala představu o tom, jak na tom konkrétní restaurace je. Chyba náhodného vychválení nebo naopak pohanění je téměř vyloučena.

# 25.07.2016, 19:09.
Pane Řehůřku, děkuji za reakci. Máte pravdu, ve fóru jsem vyhledával jen cestu do Ravenny a zarazily mě právě rozdíly v mýtném, tak jsem se raději zeptal. Problém je, že Mapy Seznam a navigace v telefonu mě do Ravenny tahá skrze Bologna, vy zase doporučujete společně s Mapy Google Mestre, Ravenna a po SS309. Nejde mi primárně o cenu mýtného, ale jedu poprvé sám se dvěma malými dětmi a tak hledám cestu nejrychlejší a trasa po SS309 je o 150 km kratší. Bojím se ale, že budu projíždět tahy na jednotlivá letoviska a v sobotu v poledne budou ucpané, takže si naopak pohorším. S pozdarvem Roman.

Souvislostmi jsme mysleli ty v té konkrétní odpovědi. Když v jedné odpovědi je uvedeno mýtné € 17,70 za trasu Tarvisio - Mestre v roce 2016, nemůžete to srovnávat s cenou z odpovědi z roku 2015, kde je navíc uvedeno celkové mýtné za cestu tam a zpět a ve kterém je zahrnuta dálniční známka, průjezd tunely a mýtné v Itálii. V odpovědi je skladba ceny samozřejmě přesně popsaná. Co doporučujeme a nedoporučujeme je také otázkou pohledu. Opět jste si to nedal do souvislostí. V odpovědích, které se týkají nejrychlejší trasy nebo nezkušených cestovatelů, doporučujeme cestu po dálnici přes Bologna kompletně po dálnici už od Tarvisio až do cílové destinace. Pokud nás osloví někdo, kdo chce ušetřit na mýtném nebo se bojí, že se u Bologna dostane do dopravní zácpy, navrhujeme mu cestu po SS309 do Ravenna. My tudy jezdíme pokaždé jak cestou tam, tak cestou zpět. Není to tady samé letovisko. Občas je rychlost omezena na 70 km/h a za Mestre jsou po cestě semafory. Vždy však cesta byla plynulá a pohodová. Dopravní zácpa byla většinou jen před Mestre nebo v Mestre k nádraží. To však neznamená, že se nějaká lokální zácpa z nějakého důvodu vyskytnout nemůže. Co nedoporučujeme, tak jet po této silnici od Rimini Nord směrem na jih. V této chvíli je to už SS16. Ta už prochází trvale letovisky. I tudy jsme několikrát jeli a byla to jedna velká kolona. V tomto případě se vyplatí už najet na dálnici.

# 25.07.2016, 19:05.
Děkuji za odpověd. Jen jsem zapomněl napsat, že se jedná o obytné auto Ford Transit do 3,5 tuny a pokud se nepletu, tak to spadá do jiné kategorie. Tak zda by bylo možné mi to spočítat pro tuto kategorii. Děkuji. Zdeněk.

Tarvisio - Fano 40,70, Tarvisio - Marotta € 41,80.

# 25.07.2016, 14:47.
Jedeme v srpnu autem z Olomouce do Itálie. Jsme dva dospělí a jedno čtyřleté dítě. Jedeme konkrétně do Martinsicura. Zvolil jsem cestu přes rakouský Klagenfurt a dále na Udine. Cesta je přibližně 1200 km dlouhá a zvažoval jsem nocleh v polovině cesty, což vychází někde za rakousko - italskou hranicí. Neznáte nějaký levný a solidní penzion při dálnici, kde by se dalo přespat? Dále jsem se chtěl zeptat, kolik mě přibližně budou stát dálniční známky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Olin.

Kousek za hranicí je na tuto lokalitu levné ubytování v Tolmezzo, konkrétně v Al Fogolar. Většinou doporučujeme ubytování o něco dál, těsně před Benátkami v A Casa di Paola. Už se tam tranzitně ubytovalo hodně našich čtenářů. V Rakousku stojí desetidenní dálniční známka € 8,80 a mýtné v Itálii € 49,70, to samé při cestě zpět. Možnosti úspory smysluplnou cestou mimo dálnici najdete v našich otázkách a odpovědích, např. v odpovědi ze dne 28.05.2016, 22:04.

# 25.07.2016, 12:26.
Bohužel můžeme jet na dovolenou až v září. Nevíte prosím, jaké je počasí v Caorle a Trieste právě v září? Zda je teplé moře? Moc děkuji za odpověď. Igor.

Průměrná teplota vody i vzduchu se v září pohybuje kolem 23. stupňů. Je to samozřejmě dlouhodobý průměr a čím později, tím jsou ty hodnoty nižší a vše může být jinak v závislosti na aktuálním vývoji počasí. Před odjezdem doporučujeme sledovat předpovědi např. na Meteo. Pro tuto oblast je září lepší volba než např. konec května.

# 24.07.2016, 23:05.
V říjnu se chystáme na čtyřtýdenní cestu po Itálii. Ráda bych se zeptala, zda je možné zvládnout jízdu naším autem po Neapoli nebo zda je to zbytečný risk? Všichni nás od toho odrazují, ať zaparkujeme mimo město a dojíždíme tam vlakem. Je to opravdu tak pekelné, že nám to auto obouchají? Děkuji. Zdraví Helena.

Hodně záleží také na tom, jak jste zkušení řidiči. Nicméně riziko je samozřejmě zvýšené. Musíte hned od začátku počítat s tím, že všichni jsou na hlavní silnici, nikdo nepoužívá blinkry, každý troubí a mopedy jsou všude kolem.

# 24.07.2016, 22:42.
Cena za trasu z Tarvisio do Fano nebo Marotta. Jde mi o poplatky na dálnici. Děkuji. Zdeněk.

Tarvisio - Fano € 39,80, Tarvisio - Marotta € 40,90.

# 24.07.2016, 14:27.
V sobotu 30.7. bychom rádi vyjeli z České republiky, konkrétně z Kutné Hory, směr Lago di Garda, do vesničky Pozzolengo. Ráda bych se zeptala, zda se můžeme držet trasy, kterou doporučujete směr Sirmione, konkrétně Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Spittal - Lienz - Sillian - Bruneck - Bessanone - Bolzano - Trento - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - SS450 - SR11 - Sirmione. A zda se touto dobou neočekávají nějaké zácpy apod. Z Pozzolenga pojedeme do Lignano, odtud do Lido di Jesolo a z Lido di Jesolo ve středu nebo ve čtvrtek 11.8. zpět směr Kutná Hora. Doporučíte prosím trasu? A jaké budou poplatky? Velice Vám děkuji! Kateřina.

Je to nejhorší termín z hlediska dopravních zácp, který zřejmě letos o prázdninách nastane. V Bavorsku začínají letní prázdniny. Nicméně uváděná trasa je v tomto směru asi nejpřívětivější. Nejhorší úsek bude zřejmě ve Vídni a při výjezdu z Vídně. Potom už by neměl nastat větší problém. Trasa k Jadranu je následující: Pozzolengo - nájezd Sirmione - A4 - sjezd Latisana - Lignano. Na mýtném zaplatíte € 17,00. Pokud pojedete v sobotu, doporučujeme sjet z dálnice už u letiště Marco Polo a pokračovat po SS14. Na dálnici u severoitalských letovisek bývají kolony u mýtných bran. Zácpy bývají sice ze strany od Rakouska, nelze však vyloučit, že se z výše uvedeného důvodu nebudou tvořit i ze strany od Itálie. Do Kutné Hory jeďte trasu: Lido di Jesolo - Jesolo - Udine - Tarvisio - Villach a dále jako při cestě tam ale v opačném směru. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,30.

# 24.07.2016, 00:18.
Do itálie jezdíme již mnoho let vlastní dopravou a na těchto stránkách jsme načerpali několik tipů. Jezdíme vždy do Bibione, ale letos poprvé jedeme do Ravenna - Lido Adriano. Navigace je fajn, ale raději jsem se díval na váš návrh. Zarazilo mě, že u jedné odpovědi píšete, že mýtné je buď € 17,70 a o něco dál je to již € 62,00. Obě navrhované trasy byly přes Udine. Roman.

Mýtné na trase Tarvisio - Mestre je € 17,70 (při cestě mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona € 11,70). Na trase Mestre - Ravenna po SS309 se mýtné neplatí. Těžko na Váš dotaz reagovat, když neuvádíte přesné označení odpovědi, ve které se informace vyskytla. Naše odpovědi jsou vždy platné k datu uvedenému u odpovědi. Částku € 62,00 jsme našli v souvislosti s touto trasou v několika odpovědích z roku 2015. Jsou tam uvedeny samozřejmě ceny platné k datu odpovědi a v těchto konkrétních případech byly porovnávány úspory na této trase oproti dálnici, tedy vyčíslena celková částka za cestu tam i zpět. A ta včetně dálničních známek za cestu na více jak 10 dnů, průjezd tauernskými tunely a mýtným v Itálii vyšla v té době na € 62,00 za předpokladu cesty mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Letos už je to € 64,00. Je třeba číst odpovědi celé a se všemi souvislostmi. Nikdy tam není napsaná jen cena bez toho, aby bylo napsané čeho se ta cena přesně týká.

# 23.07.2016, 19:29.
Chtěla bych se zeptat, zda byste nám neporadil nejlepší ekonomicky i časově cestu ze Strakonic do Eraclea Mare. Na kolik to asi vyjde? Děkuji moc. Nikola.

Nejrychlejší cesta je následující: Strakonice - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Eraclea Mare. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,30. To samé při cestě zpět. Smysluplná cesta mimo dálnici je v úseku Tarvisio - Gemona, kdy ušetříte € 6,00 v jednom směru.

# 23.07.2016, 00:06.
Vaša stránka je fakt úžasná. Tak sa pýtam aj ja. Ideme do oblasti Rimini. Aká je tam doprava medzi mestami Ravenna - Cervia - Rimini - San Marino? Začiatkom leta zaviedli Romagna Smart Pass. Naozaj to funguje tak, že si kúpim lístok na 3 alebo 7 dní a jazdím akýmkoľvek spojom spoločnosti Start Romagna? Jana.

Mezi Ravenna - Cervia - Rimini můžete cestovat vlakem Trenitalia. V regionálním vlaku stojí cesta Ravenna - Cervia € 2,95, Ravenna - Rimini € 4,60, Cervia - Rimini € 2,95. Mezi Rimini a San Marino jezdí společnost Bonelli Bus. Jízdenka stojí € 5,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Můžete samozřejmě cestovat také autobusy společnosti Start. Existují jednorázové i časové jízdenky podle zón. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách. Romagna Smart Pass je jízdenka v sítí linek Start. Platí od prvního označení po dobu 3. nebo 7. dnů. Karta funguje jako slevová pro vstupy do spolupracujících atrakcí.

# 22.07.2016, 09:28.
Chystáme se z Klatov na cestu do Itálie, do střediska Igea Marina. Máme nástup v hotelu 25.7. od 12:00 hodin. Jak dlouho nám potvrvá cesta a kdy je nejvhodnější vyjet? Jaká je nejrychlejší cesta a na kolik nás vyjde se zaplacením všech poplatků na silnici? Děkuji za odpověď. Mirka.

Optimální trasa je následující: Klatovy - Železná Ruda - Deggendorf - Landau - Landshut - Rosenheim - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Cesena - sjezd Rimini Nord - Igea Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,00. To samé při cestě zpět. Počítejte s cestou dlouhou 10 hodin bez přestávek. Výjezd naplánujte podle toho, zda jste schopni jet přes noc nebo ne atd. Trasa optimalizovaná na cenu je následující: Klatovy - Železná Ruda - Zwiesel - Passau - sjezd Pocking - Pocking - Braunau - Laufen - Salzburg - Villach - sjezd Tarvisio - SS13 - nájezd Gemona - Mestre - SS309 - Chioggia - Ravenna - SS16 - Igea Marina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,70. Cesta je přibližně o hodinu delší než v předchozím případě.

22.07.2016, 00:26.
Pane Řehůřku, mám prosím dotaz .... rádi bychom jeli autobusem s cestovní kanceláří do Lido di Jesolo. Myslím, že se jede z Brna. Můžete mi prosím sdělit, kolik a hlavně jak dlouhých a jak prostorných tunelů nás čeká? Mám klaustrofobii a tunely těžce snáším, tak bych ráda věděla, zda se na cestu vůbec vydat. Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. S přáním krásného dne Zdenka.

Nemáme pro Vás dobrou zprávu. Na trase Vás čeká celkem 38,5 km v tunelech. Pokud pomineme městské tunely ve Vídni, čekají Vás následující tunely. Za Grazem: 300 m, 2000 m, 1100 m, 2000 m, 400 m, 350 m, 2200 m, 900 m, 400 m, 650 m, 600 m, 400 m, 500 m, 350 m, 250 m, 150 m. Za Klagenfurtem: 3400 m, 800 m, 450 m, 1100 m. Poslední série potom v Itálii: 1300 m, 350 m, 500 m, 2400 m, 1800 m, 350 m, 1000 m, 2200 m, 1400 m, 1600 m, 1600 m, 1400 m, 1500 m, 1500 m, 900 m, 300 m, 1600 m. Po cestě zpět samozřejmě to samé.

# 21.07.2016, 23:23.
Bydlím v Týnci nad Sázavou v okrese Benešov. Pojedeme poprvé autem 8.8.2016 se dvěma dětmi do Itálie. Chceme jet co nejblíž k moři. Potřeboval bych poradit cestu a poplatky. Děkuji za odpověď. Vadim.

Vaše optimální trasa je následující: Týnec nad Sázavou - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět.

# 21.07.2016, 15:43.
Tento víkend cestujeme s přítelkyní do italského regionu Marche a to konkrétně do městečka Numana. Vyjíždíme z Mikulova. Chtěl bych poprosit o radu kudy jet, kolik budu přibližně platit na mýtném, v tunelech apod. a zda se dá ušetřit nějakým sjezdem. Musím ještě říci, že takovou dálku jedu poprvé. Předem děkuji za odpověď. Libor.

Vaše optimální trasa s přihlédnutím na smysluplnou cestu mimo dálnici je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - sjezd z dálnice - SS13 - Gemona - nájezd na dálnici - Mestre - sjezd z dálnice - SS309 - Chioggia - Ravenna - SS16 - Rimini Nord - nájezd na dálnici - Ancona - sjezd Ancona Sud / Osimo - SS16 - SP23 - Numana. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku € 11,70 a ve druhém úseku € 8,20. Úspora oproti kompletní cestě po dálnici je € 24,00, celkem tedy € 48,00. Trasu máme kompletně několikrát projetou. Popsaná je např. v reportáži Gargano 2008, konkrétně v článku Potřetí na Gargano.

# 21.07.2016, 12:54.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď ohledně poplatků po cestě. Ještě jsem se prosím chtěla zeptat, zda nám můžete poradit nejideálnější trasu? A ještě jsem se chtěla zeptat, co nás může na trase do Caorle z Litoměřic potkat? Někde jsem vyčetla, že například při jízdě přes Rakousko musí mít každý cestující oranžovou vestu a ta musí být umístěna přímo v autě. Poradíte prosím, co dalšího můžeme očekávat a na co máme být připraveni? Děkuji moc předem za odpověď. S přátelským pozdravem Petra.

Optimální trasu jsme Vám uvedli v předchozí odpovědi. Základní výbava je víceméně stejná jako u nás. Doporučují se reflexní vesty pro všechny cestující, je to ale víceméně v zájmu bezpečnosti při vystupování z automobilu mimo obec. Zřejmě se Vám nestane, že by někdo kontroloval, zda máte nebo nemáte vestu, dostanete však pokutu, pokud vystoupíte mimo obec z vozidla bez vesty. Pokud pojedete v kritických termínech, především na přelomu prázdninových měsíců, počítejte na trase se zácpami. Dopravní zácpy vznikají i v Itálii na dálnici v okolí severoitalských letovisek. Tankujte ještě v Rakousku mimo dálnici, v Itálii jsou pohonné hmoty výrazně dražší. Nevezte kanystr.

# 20.07.2016, 22:01.
Nejkratší trasa Klatovy Vary - Caorle osobním vozem. Petr.

Klatovy - Železná Ruda - Zwiesel - Deggendorf - Landau - Eggenfelden - Laufen - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine -San Stino di Livenza - Caorle.

# 20.07.2016, 09:56.
29.8. jedeme do Sistiana a po týdnu přejíždíme do Canazei a zpět do České republiky do Zlína. Jakou nejvhodnější trasu zvolit a neplatit zbytečne mnoho mýtného? Děkuji. Karel.

Doporučujeme následující trasu: Zlín - Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - SS13 - Gemona - Udine - Tangenziale Sud - SR56 - SR305 - SS14 - Manfalcone - Sistiana. Následně jeďte trasu Sistiana - SS14 - Cervignano - SR352 - Palmanova - SR252 - Codroipo - SS13 - Pardenone - SS13 - Conegliano - SS51 - Vittorio Veneto - SS51 - Ponte Nelle Alpi - SP1 - Belluno - SR204 - SR203 - Caprile - SP641 - Canazei. Domů potom můžete cestovat po atraktivních úsecích silnic SS242, SS243 a SS244 do Brunecku a odtud po SS49 a následně B100 přes Lienz do Spitall a odtud už po dálnici na Villach, Graz a Vídeň. Poplatkově Vás to vyjde jen na desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80.

# 19.07.2016, 14:38.
Velice děkuji za tipy na Autogrilly, které jste mi poskytl. Využili jsme hned první, kousek před Modenou, a vše bylo perfektní. Nyní prosím o tip na Autogrill stejného typu, se sprchou a otevírací dobrou nejlépe 24 hodin jako ten u Modeny, nyní ovšem ve směru do České republiky a to na dálnici A22 ve směru Verona - Trento. Odjíždíme zpět do České republiky již tento čtvrtek, bohužel jsem dříve nemohl napsat. Doufám, že vaše rada dorazí včas. Předem děkuji za další užitečnou radu. Jakub.

Jen několik kilometrů za Trentem je Paganella Est s Autogrillem, km 128,7. Pokud přejedete, následují ještě dva Autogrilly.

# 19.07.2016, 13:47.
Zajímalo by mě, zda jsou nějaké slevy pro invalidy ZTP s označeným autem. Děkuji za odpověď. Bernard.

S průkazem ZTP v zahraničí s největší pravděpodobností žádnou slevu neobdržíte. Dálniční poplatky musíte platit všude v plné výši, osvobození na český průkaz ZTP platí v České republice. Pokud však máte Evropský parkovací průkaz, tak Vám umožňuje v členských zemích EU parkovat na vyhrazených parkovištích pro osoby se zdravotním postižením.

# 18.07.2016, 11:28.
Chtěla bych znát celkovou cenu cesty z Ústí nad Labem do Caorle tam a zpět. Jedeme pouze od středy do neděle. Děkuji. Eliška.

€ 58,40 za dálniční známku a mýtné.

# 18.07.2016, 09:09.
Chtěla bych se zeptat. Jedeme z Litoměřic do Caorle přes České Budějovice, Linz a Udine. Kolik prosím stojí poplatky za dálnici a za tunely a co vše nás může na cestě potkat ještě za poplatky? A ty poplatky jsou na cestě tam i zpět? Dá se nějak vyhnout těm tunelům, za které se vybírá? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Petra.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,30. To samé při cestě zpět. Tauernské tunely lze objet přes Obertauern, Mautendorf, Katschberg. Je to však horský přejezd. S plně naloženým a obsazeným autem to nedoporučujeme. Pokud chcete ušetřit, sjeďte raději z dálnice v Tarvisio a odtud pokračujte po SS13 do Gemona, kde se na dálnici opět napojte. Úspora je v tomto případě € 6,00 v jednom směru. Jezdíme takto pokaždé.

# 18.07.2016, 08:17.
Prosím o radu. Na jakých čerpacích stanicích mám tankovat v Itálii naftu? Myslím tím značku - Shell, Agip, ... Kvůli kvalitě a ceně. A jak se italsky řekne nafta? Děkuji za odpověď. Radim.

Doporučujeme Q8 (tento řetězec převzal v Itálii čerpací stanice Shell). Nafta bývá na stojanech označena diesel nebo gasolio.

# 17.07.2016, 12:45.
Zajímá mě cena mýtného v úseku Tarvisio - Numana. Co je lepší? Platit kartou, hotově nebo se u nás dá koupit nějaký paušál - Telepass? Děkuji. Marcela.

V úseku Tarvisio - Ancona Sud / Osimo zaplatíte na mýtném € 43,90. Doporučujeme platit kartou nebo hotově. Paušální jsou Via Card, kdy se Vám odečte z Via Card odpovídající částka. V tomto případě je ale velká pravděpodobnost, že nevyčerpáte celou částku nebo riziko, že Vám bude část chybět. Telepass je bezhotovostní způsob platby mýtného, který je zatížen poplatky. Vyplatí se při pravidelném využívání italských dálnic. O Via Card se dočtete v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52, o Telepass v odpovědi ze dne 22.03.2016, 22:40.

# 15.07.2016, 21:27.
Chystáme se 27. července do Itálie. Jeli bychom v kuse z Prahy k jezeru Lago di Garda a poté dál na jih do Toskánska, někam pod Grosseto. Návrat plánujeme buď 7. nebo 8. srpna. Chtěl bych se zeptat na cestu. Zda mám jet přes Mnichov nebo ho raději objet? Je lepší jet brzy ráno nebo třeba večer a dorazit tam k ránu? Mám jet zpátky raději v neděli nebo v pondělí? Doporučil byste nám nějaká místa v Toskánsku, kde jsou hezké pláže? Moc děkuji za odpověď. Petr.

Lepší je jet v neděli brzy ráno mimo Mnichov. Cestou zpět také v něděli. Nášt tip na pláže: Marina di Cecina (Cecina), Cala Violina (Follonica). V blízkosti Grosseto pak Marina di Alberese.

# 15.07.2016, 18:51.
Na první tři týdny v září se chystáme jet do Eraclea Mare. Před lety jsem tam byla a pamatuji si, že jsme jeli podél dálnice, ne po ní. A cesta to byla docela fajn. Ale nevím, zda to platí i dnes. Trasu už si ale přesně nepamatuji. Mohli byste nám tedy poradit? Trasa je Český Krumlov - Eraclea Mare. Také jsme v rámci výletů chtěli navštívit Benátky, Terst, Padovu apod. Míša.

V tomto případě jeďte trasu Český Krumlov - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - sjeďte z dálnice - SS13 - Germona - Udine - tangenciála - SR546 - SR352 - Palmanova - Cervignano - SS14 - Latisana - San Michele al Tagliamento - SP74 - SP42 - SP54 - Eraclea Mare. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 14.07.2016, 22:08.
Rádi bychom Vas poprosili o radu ohledně poplatků na dálnici v Itálii. Cestujeme z Teplic do Bibione. Jaká by byla podle Vás nejlepší cesta? Děkuji za odpověď. Marcela.

Jeďte trasu Teplice - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30. To samé při cestě zpět.

# 14.07.2016, 16:11.
4.8.2016 vyjíždíme do Rimini z Havlíčkova Brodu. Po české dálnici jet nechceme, až po zahraničních. Máme dvě děti, tak jsme přemýšleli jet přes Německo, že tam jsou hřiště u Mc Donalds'. Tak bychom dělali zastávky tam. Nebo myslíte, že máme jet opět přes Rakousko? Michaela.

Jeďte trasu Havlíčkův Brod - Jihlava - Znojmo - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini. My jezdíme od Tarvisio po Gemona mimo dálnici po SS13 a od Mestre po Rimini po SS309 a SS16.

# 14.07.2016, 10:17.
Od 23.7. do 30.7. jedeme čtyři lidi do italského Caorle z Jablonného nad Orlicí. Plánuji vyjet brzy ráno mezi 4. a 5. hodinou. Jakou byste mi doporučili trasu? Předpokládám Vídeň - Graz - Itálie. Má smysl v Itálii objíždět dálnici? Předpokládám, že cesta do Caorle je dobře značená. Mám očekávat nějaké problémy po cestě? Děkuji. Tomáš.

Optimální trasa je následující: Jablonné nad Orlicí - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. Význam má jet mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Tady jezdíme mimo dálnici vždy. Úspora na mýtném je € 6,00 v jednom směru. Na trase ve směru do Caorle se můžete dostat do dopravní zácpy po napojení na A4 v okolí italských letovisek. Cesta je značená dobře. Nejdříve se musíte držet směr Vídeň, potom Graz, následně Klagenfurt a Villach, potom Udine a na závěr Mestre. Sjezd San Stino di Livenza je také dobře označený, k němu je připojena místní hnědá cedule Caorle. Po projetí mýtnicí se dostanete ke kruhovému objezdu, ze kterého se držte směru Caorle nebo Mare.

# 14.07.2016, 09:43.
Můžete mi prosím poradit? Máme nastoupit na pobyt v Ancona v sobotu 16.7.2016 po obědě. Z Prahy přes Mnichov, Brenner, na Rimini atd. je nejlepší vyrazit autem: v pátek ráno, v pátek večer, o půlnoci? Ptám se kvůli letošní situaci na Brenneru, zácpám z Německa a tak podobně. Moc děkuji za Váš názor. Touto cestou jezdím celý rok služebně a praktikuji odjezd z Prahy ve tři hodiny ráno. Po šesté jsem v Mnichově bez zdržení. Děkuji za Váš web. Hodně štěstí. Molto buona Giornata! Milan.

Ve 22:00.

# 14.07.2016, 09:30.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné jet do Itálie bez toho, aniž bychom měli ubytování předem. Myslím tím, že v pátek se rozhodneme, že jedeme a v sobotu odjedeme. Jen někam nahoru, například do Bibione, Lignano. Ještě nevíme přesně, zda nám to okolnosti dovolí ... zdravotní - dětí, pracovní atd. Zda je to nevýhodné a složité, najít tam nějaké ubytování. Děkuji moc za případnou odpověď. Lucie.

Pokud pojedete v sezóně, bude tam hodně obsazeno a vyhovující ubytování budete hledat těžko. Pokud se chcete rozhodnout až na poslední chvíli, doporučujeme si ubytování zarezervovat přes Booking, kde máte ještě před odjezdem ve většině případů možnost ubytování bez sankcí zrušit.

# 13.07.2016, 17:18.
V posledním srpnovém týdnu se chystáme na dovolenou do Itálie. Rádi bychom jeli trasu Bibione - Caorle - Benátky - San Marino - Řím - Pisa. Jak je to prosím s ubytováním? Je možné narazit na nabídky Zimmer Frei tak, jak je tomu například v Chorvatsku? Pokud by se nám ubytování nálezt nepodařilo, je povoleno nocovat v autě? Někde jsem se dočetl, že není doporučeno cestovat do Itálie právě v srpnu z důvodu celostátních dovolených. Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď. Miloš.

Systém ubytování nefunguje v Itálii tak jako v Chorvatsku. Pokud budete hledat ubytování na místě, doporučujeme navštívit turistické informační kanceláře, kde Vám dají tipy nebo ubytování zajistí. Doporučujeme si však udělat itinerář a ubytování si podle tohoto itineráře zajistit dopředu. Můžete přes Booking, který nabízí značné možnosti při změnách na poslední chvíli. Kempování ať už v autě nebo volně v přírodě je v Itálii zakázané. Kritický termín, kdy snad všichni Italové mají dovolenou, jsou první dva týdny v srpnu. Koncem srpna by už to mělo polevit.

# 13.07.2016, 13:55.
Zajímá mě aktuální vhodná trasa a výše mýtných poplatků na cestě z Plzně do Spoleta na přelomu srpna a září. Děkuji za odpověď. Martin.

Doporučujeme následující trasu: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Ravenna - Cesena - SS3bis - sjezd Cortaccione - SS3 - Spoleto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 17,70. Trasu Mestre - Ravenna - Perugia máme projetou, je to nekomplikovaná trasa, od Ravenna po čtyřproudovce.

# 13.07.2016, 12:32.
Chci se vydat autem z Ostravy do Bibione. Chtěl bych poprosit o nejlepší cestu - kudy jet? Případně poplatky, mýtné brány atd. Děkuji. David.

Jeďte následující trasu: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,30.

# 13.07.2016, 08:45.
27.7.2016 jedeme z Rakovníka do Itálie - Hotel Relais Santa Cristina v Loc. Santa Cristina, Radda in Chianti. Mohla bych vás požádat o trasu a všechny poplatky? Ještě prosím o informaci, zda se dá někde ve Florencii a v Pise parkovat zdarma? Děkuji. Ilona.

Vaše optimální trasa je následující: Rakovník - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - RA Florencie / Siena - sjezd S. Donato - San Donato - Relais Santa Cristina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. Ve Florencii je zdarma parkování na Piazzale Michelangelo, nicméně vzhledem k atraktivitě místa je tam trvale obsazeno. V případě, že tam bude moc volno, je to signál toho, že je prostor parkoviště obsazen nějakou připravovanou akcí a parkování je v této chvíli zakázáno. Doporučujeme zvolit parkování s poplatkem. V případě Pisa je to podobné. Parkování v obou případech viz naše odpověď ze dne 24.03.2016, 01:48.

# 13.07.2016, 06:37.
Chceme si 16.7. udělat výlet do Itálie. Někam poblíž Trieste a zpět. Cesta autem 16.7. a druhý den zpět. Kudy nejlépe a nejlevněji z Moravských Budějovic? Děkuji. Daniel.

V tomto případě doporučujeme následující trasu: Moravské Budějovice - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Celje - Ljubljana - Postojna - Sežana - Terst. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a ve Slovinsku týdenní dálniční známku v ceně € 15,00. Trasa je z velké části popsaná v naší reportáži Chorvatsko 2015.

# 12.07.2016, 22:11.
Prosím, dá se jet vlakem do Loreta v Itálii? Jsme z Brna. Kde přestoupit, jak je to drahé? Manžel nechce jet autem, řídit že je to daleko. Děkuji za radu. Jana.

Vlakem se samozřejmě jet dá, je to ale s mnoha přestupy. Z Brna hl.n. jede v 17:24 rychlík Johann Strauss do Vídně, kde je v 18:51. Odtud jede v 19:23 EN235 do Padovy, kde je v 5:39. V 7:24 odjíždí Frecciabianca do Ancony, kde je v 10:29. V 10:55 potom jede regionální vlak do Loreta. Na místě je v 11:08. Jízdenka do Vídně se dá koupit za 253,- Kč, jízdenka na Euro Night z Vídně do Padovy za € 39,00, jízdenka na Frecciabianca z Padovy do Ancony za € 47,50 a jízdenka na regionální vlak z Ancony do Loreta za € 2,90. Autobusem Flixbus to zvládnete se stejnými přestupy, ale za nižší cenu. Brno - Vídeň za 125,- Kč, Vídeň - Benátky za 979,- Kč, Benátky - Ancona za 229,-Kč. Poslední úsek Ancona - Loreto za zmiňovaných € 2,90. Celkem tedy přibližně 1400,- Kč, což je téměř poloviční cena než vlakem. Jízdní řády autobusů Flixbus najdete na výše uvedených stránkách.

# 12.07.2016, 18:31.
3. září se chystáme vyjet z Kyjova na dovolenou do jižní itálie, do Bacoli. Můžete nám prosím doporučit nejlepší trasu a nějaké tranzitní ubytování po trase? Děkuji. Milan.

Vaše optimální trasa je následující: Kyjov - Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Capua - SS7 - Capua - SP18 - Castel Volturno - SS7qtr - Pozzuoli - Bacoli. Ubytování doporučujeme ve 2/3 cesty, což je někde kolem Florencie. Náš tip: Hotel Ibis. Ve Florencii přejedete z dálnice A1 na A11 na Firenze Nord a budete pokračovat do centra. Před letištěm sjedete na sjezdu Sesto Fiorentino a tento sjezd Vás doprava zavede přímo k hotelu. Hotel Ibis je hned za hotelem Novotel. Zaparkovat můžete u hotelu zdarma nebo v areálu za € 5,00.

# 12.07.2016, 15:24.
Čeká nás cesta z Prahy do Caorle a to v jednom z nejhorších termínů pro dopravu obecně. Pobyt začínáme od 30.7.2016. Protože se alespoň částečně chceme vyhnout těm největším zácpám, plánujeme vyrazit už 29.7. brzy ráno a jednu noc přespat v jiném hotelu. Má to podle vás smysl? Nebo i v pátek dopoledne mohou být zácpy obdobné? Děkuji za odpověď. David.

Má to smysl. Vyjeďte co nejdříve a jeďte přes České Budějovice.

# 12.07.2016, 14:08.
Chystáme se jet 23.7. do Lignana. Jedeme z Ostravy přes Villach. Nechceme jet přes Slovinsko. Loni jsme tuto trasu jeli po dálnici. Letos jedeme v sobotu a rádi bychom se vyhnuli kolonám v Rakousku a Itálii. Jakou byste nám doporučil nejpřijatelnější trasu mimo dálnice? Děkujeme. Dáša.

V Rakousku nemá smysl dálnici objíždět. V Itálii doporučujeme trasu Tarvisio - SS13 - Gemona - Udine - tangenciála - SR56 - SR352 - Palmanova - Cervignano - SS14 - SR354 - Lignano.

# 12.07.2016, 09:50.
Chtěla bych se zeptat na tip ohledně ubytování. Jedeme po Itálii od shora dolů vlastním autem. Chtěli bychom zůstat asi čtyři dny v Římě a někde v blízkosti se ubytovat a vykoupat. Dále budeme pokračovat do Neapole s tím, že bychom chtěli jet na výlet na Capri. Někde v této oblasti bychom chtěli přibližně 5 až 7 dní zůstat a koupat se. Máte prosím tip na dobré ubytování blízko moře? Moc děkuji a přeji hezký den. Romana.

Možností ubytování v Římě je obrovské množství a každému vyhovuje něco jiného. Základní parametr je Váš itinerář, tzn. co chcete v Římě poznávat, zda chcete bydlet v centru nebo u moře a do centra raději cestovat. Pro Vás je také důležité parkovací místo u ubytování. Doporučujeme navštívit stránku Booking / Řím, kde si požadované parametry zadejte a Vám vyhovující ubytování vyberte. V případě ubytování v okolí Neapole je to to samé. Hodně záleží na itineráři - zda budete cestovat více na jih nebo na sever nebo jen na Capri atd. Doporučujeme hledat na Booking / Neapol.