NA JIH DO ZEMĚ TRULLI

Apulie

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2003 / Na jih do země Trulli

Na nejatraktivnější výlet jsme se vydali hluboko do nitra Apulie, více jak 200 km na jih od Vieste. Brzy ráno jsme kličkovali serpentinami uvnitř porostu pralesa Foresta Umbra. Kromě nádherných přírodních scenérií, které se nám otevíraly za každou novou zatáčkou, jsme obdivovali rodinku divokých prasátek přebíhajících silnici přímo před námi. Dech se nám zatajil, když se před námi přehnalo několik hříbat, podle vzhledu. K moři jsme sjeli z hor u městečka Mattinata a po pobřeží jsme pokračovali nížinou přes Manfredonii, Barlettu a Bari do městečka Fasano. V Bari nás zastihla na čtyřproudé silnici nepříjemná dopravní zácpa způsobená stavebními pracemi, která nás na hodinu zdržela.

Ve Fasanu se nachází ZOO safari [vstupenka]. Prohlídku jsme zahájili v části se safari. Nasedli jsme do mikrobusu, ve kterém jsme byli jen my a jedna dvojice otce se synem. Řidič nám zastavil dostatečně dlouho všude, kde jsme chtěli. Nepřeberné množství zvěře od daňků, přes lvy, tygry, slony, žirafy, zebry, velbloudy atd. jsme míjeli v minimální vzdálenosti. Po vyjížďce jsme se ponořili do Fasanolandie, obrovského zábavního parku s mnoha dětskými atrakcemi. Když nás už bolely nohy, usedli jsme do hlediště velkého delfinária a sledovali jsme představení místních delfínů a lachtanů. Potom jsem usedli do vláčku, jehož vagónky byly tvořeny klecemi. Vjeli jsme mezi paviány, kteří tady žili v obrovské kolonii. Sbírky hmyzu, plazů, ryb a dalších tvorů jsme si prohlíželi v pavilónu Sala Tropicale. Prohlídku ZOO safari jsme zakončili projížďkou v metrozoo, které nás nad hlavami další exotické zvěře dopravilo k jezeru s množstvím vodních živočichů a s umělým vodopádem.

Lev pustinný
Lev pustinný
Medvěd ušatý
Medvěd ušatý
Žirafa mramorovaná
Žirafa mramorovaná
Medvěd lední
Medvěd lední

Z Fasana jsme směřovali na západ do městečka Locorotondo, které za své jméno vděčí kruhovému půdorysu. Bíle omítnuté domečky trulli postavené na kopci probleskují mezi olivovníky, mandlovníky a vinicemi. Spletitou sítí úzkých, kamennými zídkami rámovaných silniček, jsme se prodírali poli a zahradami, údolím Vale d' Itria k dalšímu našemu cíli - městečku Alberobello, kde se nachází nejbohatší soubor prehistorických lidských obydlí, zvaných Trulli, zahrnující více než 1400 stavení. Stavby, konstruované do kuželových tvarů, byly sestavovány z kamenných válců, bez malty, s dlážděným podkrovím. Prošli jsme se nejstarší částí Alberobella, Starým městem - Antico Rione Monti. V ní stojí více než tisíc domů trulli. Šest paralelních ulic zde vede k vrcholu kopce, na němž se tyčí chrám postavený rovněž ve formě trulli. Potom jsme zamířili do nejpůvodnější čtvrti - Rione Aia Picola, která obsahuje 400 historických domů. Obě čtvrti byly vyhlášeny památkami UNESCO společně s oblastním muzeem - Museo del Territorio, Amorovým domem - Casa d' Amore a královským trullo Sovrano.

Z Alberobella je to jen skok k jednomu z nejvýznamnějších jeskynních systémů v Evropě - Grotte Castellana [vstupenka]. Nad areálem jeskyní dominuje vyhlídková věž, která čítá 170 schodů. Do Zámeckých jeskyní jsme vstoupili jeskyní La Grave se čtyřúhlým otvorem až do hloubky 62 m. Je to největší jeskyně o šířce více jak 100 m. Během tisíciletí zde dešťová voda vytvořila mimořádné útvary. Další jeskyně Hyena je nazvaná podle prastarých pozůstatků tohoto zvířete, které zde byly nalezeny. Barevně zdobené stalaktity jsme obdivovali v jeskyni Nerra (černá). V rozsáhlém sále monumentů (Il Cavernone dei Monumenti) nás překvapily jedinečné obrovské stalaktity, připomínající nejrůznější lidské a zvířecí tvary. Pohádkové figurky jsme našli v Andělské chodbě (Il Corridoio dell' Angelo). Bílými a vícebarevnými krápníky byla vyplněna komora Malá Madona (La Madonninna). V Oltářní jeskyni (La Caverna dell' Altare) zase připomíná kombinace krápníků anděly a mnichy zahalené v kapucích kolem oltáře. Gigantickou, barevnou a zdobenou fontánu jsme našli v Jeskyni pramenů (La Caverna dela Fonte). Svým bohatstvím krápníků nemá v Evropě konkurenci Bílá jeskyně (La Grotta Bianca). Její Velký sál obklopují alabastrové krápníky všech rozměrů. Malé i velké stalagmity jsme našli v Malém jezírku krystalů (Il Laghetto dei Cristalli).

Via Monte S. Michele
xxx
Bar Due Monti
Bar Due Monti
Alberobello
Alberobello
Castel del Monte
Castel del Monte

Pohádkový výlet jsme zakončili prohlídkou nejkrásnější necírkevní stavby v celé Apulii, tzv. Koruny Apulie, monumentálního hradu nazvaného Castel del Monte. Byl postaven ve 13. století jako lovecké sídlo pro císaře Fridricha II. z rodu Hobenštaufů. Zbudování osmiúhlé stavby proběhlo podle přesných geometrických plánů. Dvacetpět metrů vysoký hrad vévodí svou výškou 540 m celé okolní krajině. Hradní symbolika magická osma není dodnes přesně vyjasněna. Monumentální osmiboká stavba obklopuje osmiúhlé nádvoří, v osmi rozích je věnčena osmibokými věžemi, na každém patře má osm stejně velkých síní, výhled z horního patra je realizován osmi portály. Hrad jsme opustili za soumraku a přes Barlettu a Manfredonii jsme se vrátili po pobřeží zpět do Vieste.

Fotogalerie: Zoo Safari Fasano, Domečky Trulli, Castel del Monte