ITÁLIE 2016 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 07.09.2016, 15:54.
Děkuji. Chci se ještě zeptat. Dá se vyhnout těm tunelům? A pokud ano, o kolik kilometrů je to zajížďka? Děkuji. Pěkný den. Václav.

Dá se jim vyhnout, je to ale cesta v horském terénu, především stoupání a následné sjíždění Katschbergu s plně naloženým a obsazeným autem je zvýšená zátěž na brzdy. Z dálnice A10 sjeďte u Eben im Pongau, pokračujte na Radstadt, Untertauern, Obertauern, Mauterndorf, St. Michael im Lungau, Katschberg a na dálnici se opět připojte u Rennweg am Katschberg. Zajížďka je to 12 km a časová ztráta 20 minut. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme sjet z dálnice na Tarvisio a pokračovat po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici opět připojte. Úspora v tomto případě je € 6,00. Jezdíme tudy pokaždé.

# 07.09.2016, 11:01.
Děkuji za odpověď. Ještě se zeptám. Nakonec jsme vybrali trasu první - přes Bregenz a Chur. Myslíte, že se musí použít sněhové řetězy nebo stačí na průjezd zimní pneumatiky? Děkuji za radu. Jan.

Nejsme schopni předpovědět počasí na 8.12.2016. V tomto období se dá úsekem za běžných podmínek projet na zimních pneumatikách. Na dálnici A13 jsou zimní řetězy povoleny, pokud jsou uvedeny na signalizačních panelech, potom je jejich použití povinné. Dokonce jsou v úseku u San Bernardino povoleny pneumatiky s hřeby, které jsou běžně na švýcarských dálnicích zakázané.

# 07.09.2016, 02:18.
Chtěli bychom jet někam, kde je pěkně a aby jsme zahlédli moře, ale aby byly co nejnižší poplatky za mýtné, na 4 až 5 dní. Díval jsem se, že do Janova to vyjde na € 110,00 tam i zpět, tak zda není něco levnejšího. Děkuji. Václav.

Nejkratší cesta k moři je k Jadranu. Nejbližší letovisko je Grado. Doporučujeme následující trasu: Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Palmanova - Cervignano - Grado. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 9,50. To samé při cestě zpět. Za Udine se držte směr Trieste a hned po najetí na dálnici A4 budete sjíždět na sjezdu Palmanova.

# 06.09.2016, 17:38.
Můžete mi prosím poradit, kde se v Itálii začíná platit dálnice A23? Mohu sjet z dálnice v Tarvisio a pokračovat po SS13? Nebo musím sjet z rakouské dálnice A2 na silnici č. 83 a potom jet po SS13? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Boris.

Mýtná brána je až za sjezdem Tarvisio. Můžete tedy sjet až na tomto sjezdu.

# 06.09.2016, 04:00.
Chystám se vyrazit do Milána na fotbalový zápas. Chtěl bych se Vás zeptat, na kolik by mě vyšly dálniční poplatky, když bych jel přes Bolzano. Jde mi o to, zda není levnější zakoupit dálniční známku ve Švýcarsku za 1000,- Kč. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. Michal.

Viz naše odpovědi ze dne 31.08.2016, 9:11 a 01.09.2016, 18:49.

# 05.09.2016, 23:02.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s parkováním v Rimini. Budeme mít od středy půjčené auto a nemáme ubytování s parkováním. Dívali jsme se, že většina lidí parkuje na ulici, ale mají speciální kartičky na parkování a jediné parkoviště co je poblíž zdarma, je většinou úplně plné. Máme kartičku pro ZTP, ale i ta místa jsou plná. Ubytování se nachází v ulici Garatoni a jelikož jsem ještě nikdy půjčené auto neměla, mám obavy, kde můžeme parkovat a kde bychom mohli dostat pokutu. Nemohli byste nám prosím poradit nějaké parkoviště poblíž zdarma nebo za mírný poplatek? Auto budeme mít půjčené do neděle. Děkuji moc za odpověď. Monika.

Vše o parkování v Rimini najdete na Comune Rimini. Jsou tam informace o zpoplatněných zónách, tak o bezplatných parkovištích.

# 04.09.2016, 17:59.
Moc vám děkuji za odpověď. Jedu z Nového Boru a nevím, zda mám hned přejet do Německa nebo zda je lepší jet na Prahu a Plzeň. Ješte jsem se chtěla zeptat na délku pobytu. Pokud budu v Itálii na jeden rok, ale jednou za dva měsíce přijedu na týden do Čech, musím hlásit pobyt na italském obecním úřadě? Velmi děkuji za vaši laskavost. Jana.

Přes Drážďany je to v tomto případě zajížďka necelých 100 km. Je to sice lepší cesta, ale ta vzdálenost tu výhodu smazává. Pokud budete pobývat v Itálii déle než tři měsíce, musíte pobyt nahlásit. V této souvislosti doporučujeme navštívit stránky Vaše Evropa, kde jsou základní informace, podmínky a odkaz na kontakty, kde Vám případné dotazy zodpoví. My provozujeme cestovatelský server, právní informace neposkytujeme.

# 03.09.2016, 07:35.
Příští týden odjíždím sama autem do italského Piombina. Můžete mi prosím poradit nejlepší trasu? Jsem ze severních Čech. A také všechny poplatky. Jak dlouho může pravděpodobně cesta trvat a kde by bylo eventuálně dobré si udělat přestávku nebo přenocovat? Moc vám děkuji za odpověď. Jana.

Jeďte trasu Česká republika - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - Cecina - sjezd Venturina - Piombino. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v prvním úseku po Florencii € 32,70 a ve druhém úseku € 4,70. Počítejte s cestou delší než 12 hodin bez přestávek. Ubytování hledejte až někde za Brennerem - Booking. Samozřejmě hodně záleží na tom odkud přesně vyjíždíte a zda z Piombino budete pokračovat trajektem apod. Tomu je třeba vše přizpůsobit.

# 01.09.2016, 18:49.
Děkuji za odpověď. Ale zeptám se. Jakou cestu mám preferovat, když bych chtěl jet spíše po dálnici? Nebude to přes Brenner lepší? I když dražší? Děkuji za informace. Jan.

Rozhodnutí je samozřejmě na Vás. My jsme Vám doporučili dvě nejpoužívanější trasy v různých cenových relacích. Trasa do Milána přes Švýcarsko je také po dálnici. Z důvodu úspory jsme uvedli jen několik kilometrů úsek mimo dálnici přes Bregenz. Švýcarská dálnice vede přes švýcarské Alpy, proto je tomuto prostředí přizpůsobená. V těch nejvyšších místech je svedena do jednoho pruhu v každém směru a tvoří ji výraznější stoupání a zatáčky (výraznější z pohledu klasické dálnice). Je to ale pořád dálnice, která má určité parametry a určitou podporu a údržbu. Na zápas jedete začátkem prosince, proto může být také důležitým kritériem vývoj počasí. Během kalamity však na tom bude hodně podobně i Brennerská dálnice.

# 01.09.2016, 08:28.
Chystáme se od 2.9. do 11.9. z Klatov do Sand Benedetto del Tronto a chtěl bych se zeptal na veškeré poplatky. Platí se na místě? Nebo co lze koupit a zaplatit předem? Na cestu tam i zpět. Děkuji. Jakub.

Pokud chcete jet celou trasu po dálnici, potom doporučujeme cestu přes Brenner, Veronu, Modenu, Bolognu a Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,70. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 120,20. Pokud chcete jet částečně mimo dálnici s úsporou na mýtném, potom doporučujeme cestu přes Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Ravenna, Rimini. Z dálnice sjeďte na Tarvisio a pokračujte po SS13 do Gemona, kde se na dálnici opět připojte a pokračujte po ní až do Mestre. Odtud jeďte po SS309 přes Chioggia do Ravenna a potom po SS16 před Rimini. Na Rimini Nord se připojte na dálnici. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50, na mýtném v Itálii v prvním úseku € 11,70 a ve druhém úseku € 13,90. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 83,00, o € 37,20 méně než při první variantě. Takto jezdíme pokaždé, cesta je popsaná např. v reportáži Gargano 2008, konkrétně Potřetí na Gargano. Vzhledem k tomu, že cestu řešíte na poslední chvíli den před odjezdem, nemáte víceméně žádný prostor k tomu, si něco zajišťovat dopředu. Dopředu lze zakoupit rakouskou dálniční známku. Lze ji ale koupit i na čerpacích stanicích před hranicemi. Mýtné za Brenner se platí na mýtnici na začátku Brennerské dálnicie, mýtné za tauernské tunely na mýtnici mezi tunely a mýtné v Itálii na mýtnici na sjezdu z dálnice.

# 31.08.2016, 21:00.
Chystáme se z Kladna do Grada v Itálii. Umíte mi poradit, kolik bude stát cesta na poplatcích za dálnice a tunely? Děkuji. Roman.

Vaše optimální trasa je následující: Kladno - Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Palmanova - Cervignano - Grado. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 9,50.

# 31.08.2016, 09:11.
Chtěl bych poprosit o radu o nejlepší cestu z Bíliny do Milána. Pojedu z Prahy. Počítám, že na Mnichov a myslel jsem jet dále na Innsbruck a na Brenner a po dálnici na Veronu a do Milána. Chtěl bych se zeptat, na kolik vyjde mýto od Brenneru do Milána. Počítám s rakouskou dálniční známkou a s poplatkem za Brennerský průsmyk. Eventuálně prosím o radu, kde koupím povolenku, kdybych vjel omylem do centra autem. Děkuji za rady a odpověď. Jan.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 27,20. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 81,20. Výrazně levnější je jet přes Švýcarsko. Vyhněte se Mnichovu směrem na Norimberk a Ulm, kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz (sjet musíte už v Německu), pokračujte na Chur a Como do Milána. Švýcarská roční dálniční známka Vás vyjde na CHF 40,00 (€ 36,52) a mýtné v Itálii na € 3,90. Celkem tedy zaplatíte € 44,32. Je to o € 36,88 méně než přes Brenner. Do zóny C v Miláně omylem nevjedete. Je viditelně značena jak svisle, tak vodorovně. Zápas mezi Interem a Spartou se hraje 8.12.2016 ve 21:05, což je čtvrtek. Tento den je zóna C aktivní v době od 7:30 do 18:00. Nicméně Vám i tak do této zóny nedoporučujeme jezdit, zaparkujte mimo centrum. Stadión je mimo tuto zónu, jižně od křižovatek dálnic A4 a A8, tedy od dálnic, po kterých přijedete v první nebo druhé variantě. Na oficiálních stránkách F.C. Internazionale Milano - Tickets / Stadium / Stadio Meazza Map máte znázorněny parkovací možnosti. Vjezd do zóny C je zpoplatněn částkou € 5,00. Lístek lze zakoupit v parkovacích automatech, v trafikách, v tabácích, v ATM centrech, v bankomatech Intesa Sanpaolo, online nebo prostřednictvím call centra. Více informací najdete na Area C.

# 30.08.2016, 20:21.
Prosím o jednu laskavost. Moc miluji Itálii a její památky. Každý rok něco udělám z její nespočetné krásy kulturních památek. Želbohu tento rok se mi na nic - pracovně - nedostává času. V říjnu bych rád navštívil Mantovu. Prosím, stihnu si ji alespoň ne ve stresu prohlédnout za jeden den? Děkuji a rád budu čekat na Vaši radu. S přátelským pozdravem Jan.

To samozřejmě hodně záleží na tom, co preferujete, co chcete vidět, jak důkladně to chcete poznat. Mantova nabízí návštěvníkům velké množství významných památek, ty jsou soustředěny v severovýchodní části historického centra. Zběžně je možné se s Mantova seznámit během jednoho dne. Pomůckou pro naplánování návštěvy Vám může být Virtual Tourist.

# 29.08.2016, 20:04.
Mám na vás prosbičku. Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, kdy a kde jsou trhy v San Benedetto del Tronto? A ještě mám dotaz, zdali tam jsou nějaké historické a přírodní památky? A zda tam není aquapark pro případ nevhodného koupání v moři? A zda nevíte, kolik je potom vstupné? Moc děkuji za odpověď. Přeji příjemný zbytek večera. Nashledanou. František.

Trh v San Benedetto del Tronto se koná v úterý a v pátek od 7:30 do 17:30. Koná se na Piazza Giuseppe Garibaldi. Odpověď na druhou část otázky najdete v odpovědi ze dne 06.05.2016, 13:26.

# 29.08.2016, 11:45.
Zajímá mě, zda je finančně výhodnější jet z Prahy do Serravalle Scrivia v Itálii přes Brenner v Rakousku nebo přes Švýcarsko s ohledem na poplatky a dálniční známky. Petr.

Levněji Vás to vyjde přes Švýcarsko. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,59) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 58,19. Přes Brenner zaplatíte € 8,80 za rakouskou desetidenní dálniční známku, € 9,00 za průjezd Brennerem a na mýtném v Itálii € 33,30. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 93,40. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete ještě další rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 29.08.2016, 10:24.
Pane Řehůřku, velice Vám děkuji za vyčerpávající informaci. Velice jste mi pomohl s naplánováním naší cesty. Poslední úsek z Bologna jsme uvažovali jet již po dálnici, tak jak jste již radil předchozím dotazujícím. Přejezd přes hory by byl asi náročný. Chtěl jsem se pouze zeptat, zda byste mi ještě dokázal upřesnit, jaké označení mají zmíněné trasy - ta panoramatická, nebo ta přímá. Zvolíme podle dojezdového času a aktuálních možností. Ještě jednou Vám velice děkuji za laskavost a čas, který jste mému dotazu věnoval. Obdivuji Váš přehled a znalosti a především to, že jste ochoten je poskytnout i nám ostatním, méně zkušeným. Pěkný den. Josef.

Jedna varianta je označovaná jako A1 Panoramica, druhá jako A1 Direttissima (A1var). Druhá varianta obsahuje samozřejmě velké množství dlouhých tunelů. Uvádí se, že touto variantou ušetříte průměrně 30% času oproti původní, což odpovídá přibližně 15. minutám.

# 29.08.2016, 08:21.
Plánujeme s ročním miminkem cestu do Itálie. Konkrétně 4.9. v 5:00 z Českých Budějovic do Caorle a následně přejezd k jezeru Lago di Garda - na jih. Návrat 11.9.2016 přibližně v 11:00. Máme jet tam přes Villach a zpět přes Brenner? Jsou pravděpodobné v těchto termínech dopravní komplikace? Kde byste doporučili větší zastávku kvůli mimču? Děkuji. Jan.

Ano, cesta tam je ve Vašem termínu optimální přes Salzburg, Villach, Tarvisio a Udine, cesta zpět vzhledem k návštěvě Lago di Garda přes Brenner. Dopravní komplikace z důvodu přesunu velkého množství turistů nepředpokládáme. Zastávky volte podle aktuální potřeby. Při cestě tam i zpět je velké množství kvalitních odpočívadel na rakouské straně.

# 28.08.2016, 19:35.
Moc děkuji za vaši vyčerpávající odpověď a jenom vás poprosím, kdybyste byl tak laskav a rozebral cenu € 81,20. Je to cesta přes Brenner. Zdravím a ještě jednou děkuji. Zdenka.

Rakouská desetidenní dálniční známka za € 8,80, průjezd Brennerem € 9,00, mýtné v Itálii € 27,20. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 81,20. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potřebujete ještě další rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 27.08.2016, 13:53.
Velmi Vám děkuji za ochotu a odpověď. Odjíždíme v pátek poprvé. Vaše informace na webu nám pomohly, je to od Vás velmi obětavé. S pozdravem Alena.

Není zač. Podívejte se ještě na oficiální stránky Parco Apuane, kde najdete komplexní informace o této oblasti, včetně map, turistických i cyklistických itinerářů atd.

# 25.08.2016, 13:55.
Děkuji za perfektní a obsáhlou odpověď. Ještě bych ale požádal o upřesnění. 1. Když pojedu za Villachem po A2 směrem do Itálie, tak mám sjet na SS13 kde? Ještě na rakouské straně nebo až po přejetí hranic v Itálii ještě před mýtnicí? Nepamatujete si číslo / jméno sjezdu? Píšete, že jezdíte po objížďce Tarvisio - Gemona a že je to pořád z kopce. Zpět jezdíte stejnou cestou, tj. stále do kopce nebo už raději po dálnici A23? Nezkoušeli jste někdy pokračovat po SS13 dál, např. do Udine na Udine Nord? Je to i z důvodu, že jezdíme na LPG a po cestě jsou benzínky s LPG? Případně ještě dál po SP4 a SR352 až do Palmanova a tam se napojit na E70 a po ní až do Benátek - Maghera? Na E70 se také platí mýtné? Nebo jak byste to jeli vy? 2. Když stojí jízdenka z Rimini do San Marina € 5,00 - na vámi odkazované stránce jsem to nenašel, tj. pro dvě osoby a 2 x cesta celkem € 20,00, tak není lepší jet do San Marina autem a tam zaparkovat např. na 3 až 5 hodin za € 4,50? Chceme se jet podívat na lanovku v San Marino a někde jsem zaslechl, že když si koupím lístek na lanovku, tak je součástí lístku parkování na P11 - Piazzale Campo della Fiera. Víte o tom něco? A ještě dotaz k vašim internetovým stránkám. Je možné se tam nějakým způsobem registrovat, aby bylo možné vidět jméno těch, kteří píší dotazy, případně jim i odpovědět? A objeví se tento můj dotaz a konverzace na vašich stránkách? Opravdu velice děkuji. Petr.

Po dálnici jeďte až do Itálie, sjeďte na prvním sjezdu Tarvisio. SS13 není objížďka, je to standardní státní silnice protínající obce v údolí. Není to pořád z kopce, ale převážně. Jezdíme tudy pokaždé. Zpět jezdíme stejnou cestou, pořád je tady úspora € 6,00 na mýtném s minimální časovou ztrátou. Po SS13 jsme jeli i dál a připojovali jsme se na Udine Sud, je to už ale hodně v zástavbě, proto jsme jako optimální vyhodnotili nájezd na Gemona. Kolem Udine vede souběžně s dálnicí bezplatná tangenciála. Z Gemona jsme už jeli i přímo na Portogruaro, přes San Daniele, je to ale velká časová ztráta. Máme také projetou SS14 do Mestre, bývá také bezproblémová, až na nějaké občasné zácpy v Latisana atd. SR352 a následně SS14 doporučujeme v sezóně, když se tvoří u severoitalských letovisek dopravní zácpy už na dálnici před mýtnicemi. Na uvedených silnicích se mýtné neplatí. Síť čerpacích stanic LPG (v Itálii GPL) najdete na Vendi Auto - Distributori GPL. To, zda jet do San Marino autobusem nebo autem, si musíte vyhodnotit sám. Poskytli jsme Vám obě informace, které jste požadoval. Je to o tom, co je pro Vás pohodlnější a přínosnější. Když pojedete mimo sezónu brzy ráno, neměl by být s parkováním problém. O tom, že by bylo parkování v ceně lanovky nevíme. Máme za to, že tarif je € 1,50 za hodinu, 4. a 5. hodina zdarma, od 6. hodiny € 8,00 po zbytek dne. Na našich stránkách není možná registrace. Kontakty na naše čtenáře neuvádíme v souladu s Ochranou soukromí. Uvádíme jen křestní jméno, popř. město. Naším záměrem není z našich stránek udělat volnou diskusi. Zakládáme si na tom, že nad obsahem máme plnou kontrolu jak po stránce obsahové, tak po stránce literární. Dotazy, které obdržíme, v souladu se zveřejněnými podmínkami pravopisně a slovosledně korigujeme. Diskusí na internetu je hodně. Snažíme se jít jinou cestou. Váš dotaz se na stránkách objeví s uvedeným časovým údajem, kdy jste ho odeslal. Podle toho ho najdete v časové ose. V letní sezóně je dotazů obrovské množství, upřednostňujeme odpovídání před zveřejňováním. Do konce roku však budou všechny zodpovězené dotazy zveřejněny včetně toho Vašeho, aby byly čtenářům k dispozici pro další období. V současné době není ještě zveřejněno 634 odpovědí a každým dnem to narůstá.

# 25.08.2016, 08:43.
Poradíte mi, která varianta cesty do Bibione vyjde levněji ohledně poplatků? 1. Brno, Mikulov, Wien, Graz, Villach. 2. České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach. Děkuji. Miroslav.

Brno - Mikulov - Vídeň - Graz -Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Vyjde Vás na desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii na € 11,30. To samé při cestě zpět. Cesta přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione Vás vyjde navíc na € 11,50 za průjezd tauernských tunelů v jednom směru. V obou případech můžete ušetřit cestou po SS13 v úseku Tarvisio - Gemona € 6,00 v jednom směru. Tudy jezdíme vždy.

# 23.08.2016, 19:13.
Na internetu máte úžasnou rubriku a tak si dovoluji dotaz. Chceme v polovině zaří jet do Milána a můj dotaz zní, jak nejlépe a nejlevněji. Je nutná rakouská dálniční známka? Jak nejlépe jet přes Mnichov? Moc děkuji. Zdena.

Pokud pojedete stejnou cestou tam i zpět, vyplatí se jet přes Švýcarsko. Trasa je následující: Praha - Rozvadov - A6 - Norimberk - A6 - A7 - Ulm - Memmingen - A96 - Bregenz - Chur - Como - Milano. Jedná se samozřejmě o hlavní směry, města dálnice většinou objíždí. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz (sjet musíte už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,73) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 3,90. Celkem tedy € 44,53. Přes Brenner by Vás to přišlo na € 81,20. Výše uvedená trasa nevede přes Mnichov.

# 23.08.2016, 09:02.
Jedeme autem s malým miminkem do Eraclea Mare v Itálii s nástupem v sobotu 27.8. Chtěli bychom tam přijet kolem 12:00. Můžete prosím poradit optimální trasu a jak vyjet, abychom tam byli včas? Kvůli dítěti budou časté přestávky. Poplatky a mýtné nevadí. Děkuji. Karel.

Doporučujeme nejpohodlnější a nejrychlejší trasu: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Cessalto - Eraclea Mare. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,70. To samé při cestě zpět. Vyjet doporučujeme nejpozději ve 2 hodiny ráno.

# 23.08.2016, 07:44.
Jedeme z Mostu. Chtěla bych vědět nejlevnější cestu do Bibone a z Bibione do Benátek autem ve třech lidech. Děkuji. Tereza.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Jet mimo rakouskou dálnici nemá význam, tauernské tunely není vhodné objíždět. Smysluplná úspora na mýtném je v úseku Tarvisio - Gemona po silnici SS13. Tudy jezdíme vždy. Úspora je € 6,00 v jednom směru. Do Benátek jeďte po SP74 do San Michele Al Tagliamento a následně po SS14 do Mestre. Tato trasa je bez poplatku. Zaparkujte v Benátkách na Tronchetto za € 21,00 na den. Nebudete muset řešit parkování v Mestre a ušetříte na dopravě autobusem € 9,00 (2x € 1,50 x 3). Těch zbývajících € 12,00 je např. cena celodenního parkování na San Giuliano.

# 22.08.2016, 21:25.
Ráda bych se zeptala, jaká je nejrychlejší cesta z Prahy do Caorle? Jedeme v termínu 2.9. Vyjedeme v pátek přibližně ve 20:00 hodin a nazpět 10.9. A jaké budou poplatky za mýtné? Moc děkuji. Katka.

Praha - České Budějovice - Linz - Saluburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,30. To samé při cestě zpět.

# 22.08.2016, 20:40.
Prosím, zeptám se. Kolik je to celkem z Plzně do Bibione kilometrů? Navigace mi trošku stávkuje. Děkuji. Kristýna.

Přibližně 800 km.

# 22.08.2016, 10:23.
Chystáme se příští týden do Toskánska, začínáme v Pise. Chtěla bych se zeptat na nejvýhodnější trasu z Příbrami do Pisy včetně výhodnosti trasy s ohledem na tankování a dálniční poplatky. Kromě Pisy navštívíme i Florencii. Ubytovaní budeme v městečku Calenzano. Chtěla bych se proto ještě zeptat, zda je výhodnější z Calenzana dojet do Florencie autem - a v tom případě, kde je možné ve Florencii zaparkovat poblíž centra nebo zda je to lepší dojet do Florencie například vlakem a v tom případě, kde je možné zjistit jizdní řád? Děkuji za odpověď. Monika z Příbrami.

Vaše optimální trasa je následující: Příbram - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Pisa. V německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,70. To samé při cestě zpět. Z Calenzano je lepší dojet do centra Florencie vlakem. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Nastoupit můžete na zastávkách Calenzano (€ 2,60), Pratignone (€ 2,60), Il Neto (€ 1,50). Záleží, kde budete přesně ubytovaní. V závorce je uvedena cena ze zastávky na S.M.N. Informace o parkování najdete v odpovědi 11.09.2014, 12:01.

# 20.08.2016, 10:55.
V uterý se chystáme autem do Bibione. Prosím, můžete mi poradit nejlepší cestu z Plzně? Také zda a které úseky jsou zpoplatněné? Děkuji. Kristýna.

Optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět.

# 17.08.2016, 21:37.
Jedeme v září do Lido di Jesolo a chtěli bychom se podívat na zámek v Trieste, zámek Miramare. Můžete nám poradit, jak se tam dostat například lodí, vlakem nebo autobusem? Předem děkuji za odpověď. Lenka.

Z Lido di Jesolo se musíte dopravit do San Dona di Piave. Autobus ATVO. Idální je linka 19a, která Vás zaveze k vlakovému nádraží. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Miramare s přestupem v Manfalcone. Jízdní řády a tarif najdete na výše uvedených stránkách. U autobusu se jízdní řády pro září změní.

# 17.08.2016, 20:34.
V sobotu 20.8. v 16:00 hodin máme nástup do kempu v Chioggia. Chtěla bych se zeptat, zda je lepší jet v pátek ve 23:00 hodin s tím, že na místo dorazíme dřív, v kempu si zaparkujeme auto a budeme na pláži. Riskujeme však, že se nám zmražené a chlazené jídlo v autě na sluníčku zkazí. Druhou možností je, že pojedeme v sobotu třeba ve 3:00 nebo ve 4:00 ráno a na místo dorazíme až v těch 16:00 hodin. V tomto případě se však bojím, že chytíme nějaké zácpy. Pojedeme z Prahy přes Plzeň, Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Veronu. V autě povezeme malé děti, takže by bylo ideální, že by se děti na noc vyspaly v autě. Ale jedeme dvě rodiny a nedokážeme se shodnout, který čas odjezdu je lepší. Poradíte, prosím? Moc děkuji. Tereza.

V tomto termínu je z hlediska dopravních zácp rizikovější cesta ve směru z Itálie.

# 16.08.2016, 20:34.
Sleduji zde Vaše vyčerpávající a perfektní odpovědi na dotazy ohledně cest do Itálie. Dovoluji si také využít Vašich perfektních znalostí a přehledu. Jsme z Rakovníka a ve druhé polovině září pojedeme do blízkosti města Siena. Nevíme, zda budeme mít dostatek času či zda pojedeme narychlo. Uvažoval jsem však, že bych se z Innsbrucku vyhnul Brenerské dálnici a v Itálii potom cestoval také mimo dálnice, i když jsem se díval, že ne všude by to bylo ekonomické a časově přijatelné. Můžete mi prosím dát tip na nejlepší a ekonomičtější trasu, než kdybych letěl po dálnicích? Pokud by se Vám povedlo odhadnout i cenu dálničních poplatků v Itálii, moc by mi to pomohlo s přípravou. Velice děkuji za laskavost. S pozdravem Josef.

Poplatky na dálnici mezi Brennerem a Florencií, sjezd Impruneta jsou ve výši € 33,20. Od Impruneta vede už bezplatná čtyřproudovka do Siena. Od Brenneru můžete pokračovat po silnici SS12, která vede souběžně s dálnicí až do Verona a následně i do Modena. V alpském úseku se můžete kdykoliv rozhodnout najet na dálnici, pokud se Vám už cesta bude zdát už časově nevýhodná. Z Modena můžete jet ještě po SS9 do Bologna a odtud po SS64 do Pistoia a přes Prato do Florencie. Nicméně poslední horský úsek Bologna - Florencie bychom už doporučovali absolvovat po dálnici, která má dokonce přes hory dvě varianty - přímou a panoramatickou. Poplatky jsou v tomto úseku € 8,70, z Modena € 10,00 a z Verona € 16,90.

# 15.08.2016, 13:29.
Tento víkend se chystáme s dětmi na dovolenou do Lido di Jesolo. Odjíždímke z Českých Budějovic. Kvůli dětem chceme vyjet pozdě večer a to buď v pátek nebo v sobotu. Můžete nám doporučit trasu a dobu odjezdu? Jaké jsou poplaty na doporučované trase? Děkuji za odpověď a přeji pohodový den. Alžběta.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Dona di Piave - Jesolo - Lido di Jesolo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 14,30. To samé při cestě zpět. Čas odjezdu závisí na tom, kdy budete nastupovat na ubytování. Pokud v sobotu, vyjeďte v pátek večer, pokud v neděli, vyjeďte v sobotu večer. V termínu ve kterém jedete, už nehrozí riziko dopravních zácp.

# 15.08.2016, 09:57.
Za 14 dní odjíždíme do Itálie do Rimini s třídenní zastávkou v Benátkách. Měl bych otázečky: 1. Jak z rakousko - italských hranic? Mám jet po dálnici (A23, E70, A57) z Tarvisio až do Benátek - Marghera? Kolik asi bude stát mýto? A je možné se případně části dálnice vyhnout a jaká bude asi časová ztráta? Prostě, jak byste to jeli vy? 2. Chceme se jet podívat přímo do centra Benátek, určitě MHD. Nemíním řešit parkování auta. Na stránce ACTV jsem zjistil, že pojedeme autobusem č. 6 přibližně 15 minut, že lístek na 75 minut / osobu stojí € 1,50 a pojedeme na Piazzale Roma. Jen jsem nikde nenašel, zda je opravdu možné si koupit papírovou jízdenku za € 1,50. Stále tam píšou o přikládání karty na čtečku v autobusech a kde ji koupit - novinový stánek, hotel, řidič autobusu? Případně prosím o doporučení, co v Benátkách musíme nutně vidět? 3. Z Benátek - Marghera do Rimini je asi nejlepší cesta po pobřeží po SS309 a SS16, než se hnát po dálnici? Jak byste to jeli vy? 4. Jak z Rimini do San Marina? Opět raději využít autobus než řešit v San Marinu parkování? Kolik € asi bude stát autobus do San Marina a do jaké zastávky koupit lístek? A prosím doporučte, co v San Marino vidět? Vím, že je to dlouhý text a hodně otázek. Předem velice děkuji. Petr.

Mýtné na trase Tarvisio - Mestre vychází na € 17,70. My úsek Tarvisio - Gemona jezdíme vždy po SS13, úspora je € 6,00 v jednom směru a další úspora na pohonných hmotách, protože z velké části jedete se zařazeným stupněm bez plynu a tedy zadarmo. Cesta mimo dálnici není výrazně pomalejší, ztráta je přibližně 15 minut. Jízdenku můžete zakoupit jednak samostatně nebo v bločku deseti jízdenek - vyjdou o něco levněji. Jízdenky lze zakoupit u autorizovaných prodejců - tabáky, stánky, bary, kempy, hotely, ... Jízdenky lze zakoupit také na pokladnách Venezia Unica nebo v automatech. Seznam najdete na Venezia Unica. Je možné je zakoupit také online tak, že si vytvoříte kartu Venezia Unica, na kterou požadované jízdenky nahrajete a následně v Benátkách si kartu vyzvednete. Z Mestre do Rimini jezdíme vždy po SS309 a SS16 - i když jedeme až na Gargano, na dálnici se připojujeme až na Rimini Nord. Spojení mezi Rimini a San Marino zajišťuje Bonelli Bus. Autobusy jezdí z Rimini Stazione FS do San Marino na Piazzale Calcigni. Jízdenka stojí € 5,00. Informace o parkování najdete na San Marino Site. Co navštívit v Benátkách a v San Marinu je individuální záležitost každého cestovatele, podle jeho preferencí. Základní památky, muzea atd. najdete v každém průvodci týkajících se těchto měst.

# 15.08.2016, 08:08.
Děkuji za odpověď. Ještě se zeptám. Vyplatí se ta cesta pres Švýcarsko časově? Budeme cestovat s malými dětmi, tak potřebujeme všichni přežít. Děkuji mnohokrát. Jana.

Cesta přes Švýcarsko je přibližně o hodinu delší.

# 14.08.2016, 22:37.
Prosím o objasnění, co znamenají otevírací doby: Feriali - Prefestivi - Festivi na naše poměry. Děkuji. René.

Feriali jsou pracovní dny včetně soboty, Festivi jsou neděle a státní svátky, Prefestivi jsou dny předcházející státním svátkům. Prefestivi nejsou soboty, pokud není v neděli státní svátek.

# 14.08.2016, 21:44.
Při hledání na internetu jsem narazila na Vaše stránky, které mě zaujaly. Ráda bych Vás touto cestou požádala o pomoc. Plánujeme cestu do Itálie. Cestu máme naplánovanou následovně: Olomouc - Benátky - Verona - San Benedetto del Tronto. Mohl byste mi prosím poradit, jaká trasa je podle Vás nejlepší z hlediska úspory na mýtném? Případně nějaké tipy, které by se mohly hodit. V Benátkách nebo poblíž Benátek plánujeme nocovat, nejlépe v kempu. Měl byste nějaký tip? Něco nejvýhodnějšího. Ostatně budu ráda za jakékoliv rady, co se týče trasy a míst, která hodláme navštívit. Budu se těšit na odpověď. S pozdravem Nikola.

Doporučujeme trasu: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto dle Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,70. To samé při cestě zpět. Toto je dálniční varianta a poplatky jsou tedy maximální. My vždy jezdíme trasu, kterou už máme vyzkoušenou jako optimální. Úsek Tarvisio - Gemona jedeme po SS13. V Mestre potom sjedeme z Tangenciály a jedeme po SS309 přes Chioggia do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini. Před Rimini najížíme na dálnici na Rimini Nord. Odtud už nemá smysl jet podél pobřeží. První úsek Vás vyjde na mýtném na € 11,70, druhý úsek na € 13,90. Úspora v jednom směru je tedy € 24,10. Trasa s dalšími tipy je popsaná v reportáži Gargano 2008, konkrétně Potřetí na Gargano. Tipy na kempy v Benátkách jsou: Venezia Camping Village a Camping Fusina. Verona je na této trase z cesty, nicméně doporučujeme jet uvedenou trasu (dálniční nebo mimodálniční) a do Verony zajet z Mestre samostatně při cestě tam nebo zpět. Při dálniční variantě je samozřejmě lepší jet přímo. Poplatky budou o něco vyšší. Z Mestre je cena dálničních poplatků € 11,40 v jednom směru. Je možné jet i autobusem - Flixbus od € 7,00 nebo vlakem Trenitalia od € 8,70.

# 14.08.2016, 20:29.
Pěkně Vás prosím o radu. Rádi bychom nečekaně jeli do Itálie osobním autem, ale nejsme si jistí, zda u dětí musíme mít cestovní pas nebo zda si vystačíme s rodným listem, popřípadě jaké problémy nás v tomto případě čekají? Moc děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Michaela.

Rodný list není cestovní doklad. Pokud chcete s dětmi vycestovat do Itálie, musí mít vlastní občanský průkaz nebo pas. Jiná možnost není.

# 14.08.2016, 15:49.
Chtěl bych vědět cenu dálničních poplatků v Itálii mezi Brennero a Piombino. Konkrétně nejkratší trasu a nejlevnější dálniční poplatek. Moc děkuji. Milan.

Trasa je následující: Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - Cecina - sjezd Venturina - Piombino. Mýtné na této trase je ve výši € 32,70 v prvním úseku a ve druhém úseku po Rosignano € 5,30.

# 14.08.2016, 13:05.
Nevím, zda píšu správně na tento e-mail. Prosím, měl bych dotaz ohledně cesty do Itálie. Jedeme v pátek 19.8.2016 do Lido degli Estensi a chtěl bych se zeptat, jakou cestou je nejideálnější jet. Vyjíždíme z Olomouce přes Mikulov a Villach. Dál se nechám táhnout pomocí GPS Here od Nokie nebo navigací Vaze přes Itálii. Tankovat bych chtěl někde u Villachu a potom v Itálii, poněvadž auto má celkem spotřebu. Chtěl bych poprosit, zda nemáte tip kudy se vydat po dálnici a kde je vhodné natankovat. Jedeme dvě auta a vyjíždíme asi kolem 8. až 9. hodiny večer. Abychom tam ráno byli. Mýtné brány jsem nastudoval na internetu kromě cen a kde mám sjet z dálnice. A dále jsem v Itálii ztracen. Předem děkuji za odpověď a za Váš čas. S pozdravem Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - Lido degli Estensi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,70. To samé při cestě zpět. Tankovat doporučujeme mimo dálnici na Schell za Villachem u Furnitz. Pokud chcete ušetřit na mýtném, můžete sjet z dálnice u Tarvisio a pokračovat po SS13 až do Gemona. Úspora je v tomto případě € 6,00 v jednom směru. Pojedete však večer a pokud je to tak, jak píšete, že jste v Itálii ztracen, doporučujeme jet podle navigace. Ta Vás povede po dálnici, s největší pravděpodobnosti až do Ferrara, kde sjedete na Ferrara Sud a pokračovat k moři budete po RA Ferrara - Porto Garibaldi. Na mýtném v Itálii v tomto případě zaplatíte € 26,60 v jednom směru.

# 14.08.2016, 10:38.
Již jste mi několikrát poradili, tak se na Vás obracím znovu. Odlétáme 24.8.2016 do Neapole, koupili jsme si kartu pro Kampanii, ale nemohu z ní vyčíst, zda se vztahuje i na dopravu na Vesuv. Nevíte o tom náhodou něco? Děkuji. František.

Neuvádíte přesně jakou kartu jste si koupili. Předpokládáme, že Arte Card, která obsahuje dopravu Unico Campania. V popisu karty máte vyjmenované společnosti, kterých se doprava týká.

# 13.08.2016, 23:08.
Máme v plánu jet autem se zastávkami Itálií od La Spezia podél toskánského pobřeží dále do Lido di Ostia. Zpět přes Assisi a podél Jadranu zpět na Benátky. Je to prosím možné zvládnout vše po neplacených úsecích? Časová náročnost pokud není velmi výrazně vyšší by nevadila. Děkuji. Radim.

Je to možné. Od La Spezia až do Říma jeďte po SS1. Z Říma je lepší jet po dálnici až do Orte za € 4,40 a odtud po SS3bis přes Perugia až do Ravenna. Od Ravenna do Mestre po SS309. Z Říma do Rieti po SS4 jsme už také jeli v roce 2002, je to však lepší vzít po dálnici a jet mimo dálnici až od Orte.

# 13.08.2016, 07:54.
Chystáme se v pátek 19. srpna na dovolenou do Toskánska, do Scarlino. Máme dvě malé děti a rozhodli jsme se cestu rozdělit a v polovině cesty přespat v nějakém kempu a v sobotu 20. srpna pokračovat na místo. Prosím, doporučíte mi nejvhodnější cestu, samozřejmě i z cenového hlediska? Popřípadě, zda byste měl tip při cestě, kde by se dalo přespat v menším kempu? Nevíte, jak je to s dopravou v tomto termínu? Moc Vám děkuji za odpověď. Romana.

Jeďte klasickou trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - Cecina - sjezd Scarlino - Scarlino. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v prvním úseku € 32,70 a ve druhém úseku € 4,70. To samé při cestě zpět. Tipy na úsporu najdete v odpovědi ze dne 08.06.2016, 21:22. Přespat můžete někde mezi Bolzano a Trento. Je to kousek za polovinou trasy. Kempy najdete na Camping. Ve Vašem termínu bude dopravní špička při cestě tam, ale v opačném směru. Neměla by Vás nějak limitovat. Při cestě zpět už by vše mělo být bez problému.

# 12.08.2016, 17:59.
Ráda bych se zeptala, zda pro cestu do Itálie stačí jen občanský průkaz nebo musí být pas? Děkuji. Jiřina.

Pro cestu do Itálie Vám stačí občanský průkaz.

# 10.08.2016, 23:28.
Mnohokrát jsem našla na vašich stránkách praktickou či zajímavou informaci. Opakovaně se chystáme do Itálie. Cestujeme vždy autem přibližně na 15. až 16. dnů na různá místa. Chtěla bych se zeptat, jak vypadá L' Aquila po zemětřesení v roce 2009. Uplynulo již sice 7 let ale vím, že zemětřesení bylo velmi ničivé. Máte nějaké informace? Na internetu se mi nedaří komplexní informace najít. Každopádně se tam na jednodenní výlet chystáme. Děkuji za odpověď a přeji mnoho dalších cestovatelských úspěchů. Lenka.

Bohužel jeřábů a lešení se na nějakou dobu toto město ještě nezbaví. Zemětřesením v roce 2009 bylo poškozeno téměř 500 historických budov. Basilica di San Bernardino by už měla být otevřená, Basilica di Santa Maria di Collemagio se měla otevřít letos, ale nemáme další informace. Hodně se renovovalo předměstí, kde našlo nové domovy tisíce lidí. Historické centrum však stále ještě připomíná město duchů. Předpokládá se, že obnova města proběhne do roku 2022.

# 10.08.2016, 16:47.
Za tři týdny se chystám do Itálie do Toskánska do Orbetello Camping Village. Budu cestovat vlakem. Prosím o radu, zda vystoupit ve stanici Albinia nebo Orbetello. Odkud je lepší autobusové spojení? Budu tam v sobotu 3.9.2016 po 12:00 hodině. Zastávka autobusu je před kempem, ale nemohu dohledat žádné spojení. Děkuji za odpověď. Pavel.

Ze stanice Orbetello provozuje Orbetello Camping Village bezplatnou autobusovou kyvadlovou dopravu. Četnost spojů, popř. jízdní řád neznáme. Kontaktujte kemp.

# 10.08.2016, 14:57.
Chystáme se v pátek do Itálie do letoviska Lido Adriano. Dostali jsme na Vás tip. Jedeme ze Šumperka. Rakouskou známku si koupíme a cheme tankovat ve Furnitz na Shell. Pojedeme přes noc. Rádi bychom se vyhnuli co nejvíce zpoplatněným dálnicím a silnicím v Itálii. Byli bychom Vám vděčni, kdybyste nám mohl poradit kudy jet. Děkujeme. Vašek.

Tato trasa je mnohokrát popisovaná v našich otázkách a odpovědích. Z Furnitzu se už nevracejte na dálnici a pokračujte přes Arnoldstein do Itálie. Po silnici SS13 jeďte údolím do Gemona a dále do Udine, kterému se vyhnete podél dálnice po tangenciále. Na Udine Sud pokračujte po SR56 a SR352 do Palmanova a Cervignano. Odtud už pokračuje silnice SS14 přes Latisana, Portogruaro a San Dona do Mestre. Z Mestre pokračujte po SS309 do Ravenna a odtud do Lido Adriano. Trasu máme několikrát projetou, mimo dálnici však nakonec už jezdíme jen úseky Tarvisio - Gemona a Mestre - Ravenna.