ITÁLIE 2016 / 9

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 9

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.05.2016, 14:48.
Na přelomu června a července jedeme osobním vozidlem do letoviska Pineto na Palmové riviéře. Požádal bych vás o navržení nejoptimálnější cesty z Prostějova do Pineto. Na kolik nás přijde zaplacení dálničních poplatků v Itálii a kde je nejvýhodnější tankovat pohonné hmoty? Děkuji za odpověď Jirka.

Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Atri / Pineto - Pineto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 52,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a po SS13 jeďte do Gemona, kde se na dálnici opět připojte. Z dálnice sjeďte opět v Mestre a pokračujte po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini Nord. Tady se napojte zpět na dálnici. Na mýtném v tomto případě zaplatíte € 28,40, úspora v obou směrech je tedy € 48,20. Cesta je poipsaná v reportáži Gargano 2008. Tip na tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 12.05.2016, 12:18.
Chtěl bych se Vás zeptat, kam byste mi doporučil vyrazit s dětmi ve věku 5 a 8 let na výlety v okolí města Bari. Letos poprvé letíme a já jsem se rozhodl letět do Bari a následně dojet vlakem do městečka Barletta. Vlaky jezdí přibližně po 30. minutách, našel jsem si to na stránkách dopravce Ferrovie Nord Barese, odkud bychom plánovali výlety. Dále nejsem schopen najít informace týkající se pláží, ale dle Map Google to vypadá, že ve měste Barletta je dost písečných pláží. Je to tak nebo se mýlím? Dále by mě zajímalo, jak je to s čistotou moře, již 3x jsme byli v Caorle, kde se nám moc líbilo, ale moře tam úplně čisté nebylo. Děkuji za Váš čas a odpověď. S pozdravem Jan.

Doporučujeme dva výlety vhodné pro děti uvedeného věku - ZOO Safari Fasano a Aquaparco Ippocampo. Pláže u Barletta jsou písčité. Moře je na jihu čistější než na severu, počítejte však s tím, že písek u písčitých pláží způsobuje dojem zakalené vody.

# 12.05.2016, 11:30.
Ráda bych se zeptala, zda je možnost využití regionální dopravy mezi městy Bibione - Caorle a Bibione - Lignano Sabbiadoro k individuálním výletům, nebo zda je možnost se do těchto míst z Bibione dostat jen formou fakultativních výletů od cestovní kanceláře. Děkuji za odpověď. Jaroslava.

Mezi Bibione a Lignano jezdí linka č. 8-52 společnosti ATVO. Jedná se o linku z Benátek do Lignano. Jede 10 spojů, z toho 8 v pracovní dny a 8 ve dnech pracovního volna a to v době od 16.6. do 31.8. Během školního vyučování jezdí linka č. 490 společnosti SAF, dva spoje denně. S dopravou do Caorle je to o něco horší z důvodu vodních ploch, které se musí objíždět. Spojení je autobusem ATVO s přestupem v Latisana, Portogruaro nebo San Stino di Livenza. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 12.05.2016, 10:32.
Jedeme 22.7.2016 z Prahy do Itálie - Abruzzo, Silvi Marina. Chtěl bych se zeptat na mýtné, které nás čeká a kde? Popřípadě jakou cestou eventuálně máme jet. Pokud vím, tak přes Rakousko. Štefan.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 50,40. To samé při cestě zpět. Počítejte s tím, že už začne riziko tvorby dopravních zácp. V pěti německých spolkových zemích začínají prázdniny, v dalších devíti budou probíhat. Jen dvě si ještě týden počkají. Jedná se o Bádensko-Württembersko a Bavorsko, díky tomu to bude o týden později ještě horší, protože se jedná o velké území a obyvatel právě na jihu Německa.

# 10.05.2016, 21:14.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu z Plzně do Rimini v Itálii a ceny poplatků za cestu tam a zpět. Děkuji. Jirka.

Optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,00. To samé při cestě zpět.

# 10.05.2016, 14:35.
Chtěla bych se zeptat na cestu do Itálie. Jedeme poslední týden v červnu. Všichni s dětmi, takže nejrychlejší cestu z Vimperka na Šumavě na Palmovou riviéru, přesněji do Abruzzo. Hlavně mě zajímá, jaké poplatky nás čekají. Děkuji. V.

Vaše optimální trasa je následující: Vimperk - Strážný - Freyung - Passau - Braunau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Abruzzo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. V Itálii se cena odvíjí od toho, kam přesně v Abruzzo pojedete. Nejsevernější letovisko je Martinsicuro, tam mýtné vyjde na € 49,70, nejjižnější letovisko je San Salvo Marina, tam mýtné vyjde na € 60,80. To samé zaplatíte při cestě zpět. Pokud však pojedete poslední týden v červnu z pátku na sobotu, počítejte s dopravními komplikacemi. Je to tradičně termín, kdy se tvoří obrovské zácpy především mezi Salzburgem a tauernskými tunely a v sobotu ráno u severoitalských letovisek (Lignano, Bibione, Caorle, Lido di Jesolo) na A4. Doporučujeme vyjet v pátek co nejdříve, nejlépe ráno.

# 10.05.2016, 09:50.
Velmi děkuji za odpověď. Měl bych ještě jednu otázku ohledně placení dálnic kartou. Do kterého oddílu vjet a potom kde je automat a kde je obsluha.Takže jak se zachovat v obou případech? Děkuji. Bohuslav.

Odpovědi na Vaše otázky najdete v reportáži Garagno 2008. Konkrétně typy mýtných bran v článku Domů - označení bran dle způsobu platby. Ideální je vjet do brány s obsluhou, kde je možná platba v hotovosti i kartou. Nad branou je piktogram ruky a peněz. Obsluze předáte lístek, na displeji se zobrazí částka, obsluze podáte kartu nebo peníze. Už se nám stalo, že všechny brány s obsluhou byly zavřené, pak nezbývalo než jet k bráně s automatem - piktogram peněz. Popis platby najdete v článku Potřetí na Gargano, ve třetím odstavci.

# 09.05.2016, 22:30.
Pane Řehůřku, letos v červenci pojedeme obytným automobilem z Teplic přes italské Lago di Garda do Chorvatska a pokud by to bylo možné, potřeboval bych se zeptat na pár informací. Nejdříve bych se chtěl zeptat, zda je možné přenocovat někde na parkovišti nebo u zábavního parku Gardaland. Nebo zda se nenachází v jeho blízkosti, mezi Bardolinem a Gardalandem, nějaký STPL. V případě že ano, přál bych si vědět cenu daného STPL. Jednalo by se o 2 až 3 noci, jelikož dále pokračujeme přes Benátky do Chorvatska. Dále bych se chtěl zeptat, zda byste byl tak hodný a řekl mi, kolik se platí za obytné auto v Itálii a Chorvatsku mýtné, popřípadě do jaké skupiny naše obytné auto spadá. Jedná se o vůz pro 6 lidí s nástavbou a hmotností do 3,5 t a s výškou nad přední nápravou více jak 2 metry. Cesta bude procházet přes Rakousko - Brenner - Lago di Garda - Benátky - Rakousko- Rijeka - Makarská a cesta zpátky z Makarské do ČR povede přes Slovinsko a hraniční přechod Hatě. Kolik tedy prosím Vás přibližně zaplatím za poplatky po cestě? Cenu naší a rakouské známky již vím. Mnohokrát Vám děkuji. Martin.

Podívejte se na Camper Online - Sosta / Aree sosta camper. Do pole Nei diontori zadejte Gardaland. Nabídne Vám to možnosti v okolí Gardalandu. Podle mapy si můžete vybrat nejvhodnější. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. V Itálii spadá obytné auto do třídy B se dvěma nápravami a výškou nad přední nápravou větší než 1,3 m. Na mýtném mezi Brennerem a Affi zaplatíte € 15,70, mezi Peschiera a Terstem € 21,00. Ve Slovinsku potřebujete dálniční známku. Obytné vozy bez ohledu na výšku vozu spadají do kategorie 2A, tj. jako osobní automobily - viz DARS a platí za týdenní známku € 15,00, za měsíční známku € 30,00. V Chorvatsku spadáte do skupiny II, do 3,5 t se dvěma nápravami a vyšší než 1,9 m. Od Rupa po Zagvozd zaplatíte mýtné ve výši HRK 15,00 (A7) + HRK 72,00 (A6) + HRK 251,00 (A1). Za průjezd tunelem Sveti Ilja zaplatíte HRK 30,00. Při cestě zpět zaplatíte opět průjezd tunelem Sveti Ilja HRK 30,00, v úseku od Zagvozd po Macejl zaplatíte HRK 306,00 (A1) + HRK 72,00 (A2). Pokud od nákupu slovinské dálniční známky uplyne týden, potřebujete další týdenní (pokud nebudete mít rovnou měsíční), stejně tak v Rakousku, pokud uplyne od nákupu desetidenní dálniční známky deset dní, potřebujete další. Dvě desetidenní rakouské dálniční známky jsou levnější než jedna dvouměsíční.

# 09.05.2016, 12:44.
16.6. se chystáme odjed autem z Prahy do Leuca v jižní Itálii. Jelikož jedeme do Itálie poprvé, chtěla bych Vás požádat o radu, kterou trasu máme vybrat. Původně jsme chtěli zvolit cestu přes Michov a potom přes Brenner, ale dočetla jsem se v novinách, že se na ten průjezd docela dlouho čeká kvůli zavedení pasové kontroly a stavění zdi. Co si myslíte o trase okolo Benátek? Myslíte, že bude hodně zatížená nebo spíše to bude klidnější varianta před začátkem prázdnin? Předem děkuji za Vaši odpověď. Katia.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Foggia - Bari - Brindisi - Lecce - Gallipoli - Leuca. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 73,70. To samé při cestě zpět. Váš termín ještě není kritický z hlediska dopravních zácp, nicméně mohou vznikat lokální zácpy v některých úsecích, jako je obchvat Mnichova, okolí Rosenheimu, před Innsbruckem, před Brennerem, kolem města Bologna atd. Není to však nic zásadního. Kontroly v úsecích ve kterých probíhají, tj. na rakousko - německých hranicích, představují v běžném provozu zdržení řádobě jednotek, maximálně desítek minut. Horší situace nastává v kritických termínech, kdy ta doba významně narůstá. Nicméně Váš termín je ještě více jak za měsíc, těžko odhadovat, jak se situace kolem Brenneru vyvine. Většinou ale problémy se zdržením vznikaly ve směru do Německa. Pokud pojedete v noci, tj. za předpokladu klidnějšího průjezdu po D1, jeďte přes Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v první variantě. Trasa je sice delší o více jak 100 km, vyhnete se však mnohým kritickým úsekům. Náklady na pohonné hmoty se Vám vrátí úsporou na mýtném € 6,10 oproti Brenneru. Pokud pojedete přes České Budějovice - Salzburg - Villach, náklady na mýtném vzrostou o € 5,40 díky průjezdu tauernskými tunely. Trasa kolem Benátek by neměla být v tomto termínu kritická, kromě průjezdu kolem města Bologna, tam se tvořily od rána zácpy vždy.

# 06.05.2016, 16:59.
Chtěl bych se zeptat, kudy jet nejrychleji a nejlevněji z Českých Budějovic do Riminni. Děkuji. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 35,90. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v termínech na přelomu měsíců 6/7 a 7/8, počítejte s tím, že se budou tvořit kolony. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. Mimo dálnici úseky Tarvisio - Gemona (SS13) a Mestre - Rimini (SS309, SS16). Úspora na mýtném je v obou směrech celkem € 48,40. Trasa je popsaná v reportáži Gargano 2008.

# 06.05.2016, 13:26.
V červenci jedeme do Alba Adriatica a tak bych se chtěl zeptat ohledně výletů do nějaké zajímavé lokality v okolí. Třeba historické nebo přírodní, případně lokální lodní spojení. Děkuji za odpověď. Bohuslav.

Pro návštěvu jsou zajímavá historická města Ascoli Piceno a Aquaviva Picena. Z přírodních zajímavostí je to Parco Nazionale del Gran Sasso. V blízkosti Alba Adriatica je aquapark Onda Blu.

# 05.05.2016, 20:36.
Také já patřím mezi ty, kterým Vaše rada již prospěla. A ještě bych uvítala jednu informaci, kterou nemohu najít. Existuje regionální veřejná doprava mezi Florencií a San Gimignanem? Moc děkuji. Eva.

Z Florencie se do San Gimignano dostanete kombinací autobusů SITA. Konkrétně se jedná o linky 131O a 130 s přestupem v Poggibonsi. Do Poggibonsi můžete jet také regionálním vlakem Trenitalia. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 01.05.2016, 15:45.
V červnu budeme cestovat do Itálie - Grosseta a tak nás zajímá nevhodnější cesta. Děkuji. Eva.

Nepíšete odkud vyjíždíte, potom je těžké navrhnout ideální trasu. Je třeba se dostat do města Bologna. Buďto pojedete přes Brenner na Verona a Modena nebo přes Tarvisio na Udine a Padova. Z Bologna potom na Florencii, z dálnice sjedete na sjezdu Impruneta a budete pokračovat po bezplatné čtyřproudovce na Siena a Grosseto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. Pokud pojedete přes Vídeň a Tarvisio, zaplatíte na mýtném v Itálii € 37,50. To samé při cestě zpět.

# 01.05.2016, 11:35.
Už několikrát jsme byli autem v Toskánsku a tentokrát bychom chtěli zkusit jet vlakem. Dá se někde najít spojení a cena Olomouc - San Vincenzo? Nejlépe bez přestupu. Dále se nemůžeme dohodnout na termínu 3. září - 10. září 2016 a nebo 10. září - 17. září 2016. Ohledně počasí. Který termín je lepší, méně srážkový? Kde najdu dlouhodobější předpověď počasí pro Itálii? Moc děkuji. Kristýna.

Bez přestupu se vlakem z Olomouce do San Vincenzo nedostanete. Ideální spojení je z Vídně vlakem EN235 z Wien Hbf v 19:23, který jede do Říma. Vystoupit musíte ve Florencii na Firenze S.M.N. Vlak tam dojede v 6:07 následující den. Jízdenka stojí € 89,00. Z Florencie potom jede osobní vlak s přestupem v Pisa Centrale. Odjezdy jsou v 7:28, 9:28, 10:28, 11:00. A nebo přímý vlak až v 11:28. Jízdenka stojí € 13,50. Do Vídně se z Olomouce dostanete nejlépe autobusem Student Agency s přestupem v Brně za 305,- Kč. Tak dlouhodobé předpovědi Vám nikdo nesdělí. První termín je z hlediska pravděpodobnosti lepšího počasí z pohledu teplot a srážek samozřejmě lepší. Před odjezdem můžete sledovat předpovědi na portále Meteo.

# 25.04.2016, 23:33.
Prosím o radu, jakou trasu zvolit z Prahy do Cavallina - Treporti. Odjíždíme 14.5.2016. Pojedeme s malým dítětem, upřednostňujeme rychlou cestu bez případných zácp a kolon. Vyplatí se pořídit si na italské dálnice Telepass? Kde ho připadně v Praze pořídit? Máte tip na tranzitní ubytováni? Velice děkuji. Hezký večer. Vlaďka.

V termínu 14.5.2016 nehrozí riziko dopravních zácp. Není vyloučeno, že někde po cestě na nějakou lokální dopravní zácpu narazíte, je to však stejné riziko jako kdekoliv jinde. Doporučujeme trasu Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Dona di Piave - Jesolo - Cavallino Treporti. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 14,30. To samé při cestě zpět. Seznam prodejců Telepass v ČR je uveden v odpovědi ze dne 22.03.2016, 22:40. Běžnému turistovi a na tak krátkém úseku se vyřízení a použití Telepass nevyplatí, stejně tak nákup karet Viacard. Doporučujeme mýtné platit v hotovosti nebo platební kartou.

# 25.04.2016, 11:49.
Včera jsem se vrátila z Itálie a dnes jsem znejistěla, zda mám zaplacené mýtné. Na Brenneru při výjezdu jsem jela k budce s obrázkem ruky, pěněz a platebních karet. Ptala jsem se člověka v budce, zda mohu platit kartou. Vzal si ji, řekl, že ano - co tam s kartou dělal, to jsem neviděla a potom mi ji vrátil s jakýmsi dokladem. Brala jsem to jako doklad o zaplacení, ale teď, když se dívám na výpis transakcí z karty, tak tahle platba tam chybí. A když si prohlížím doklad, tak se mi také moc nezdá. Nemáte s tím zkušenost? Kopie dokladu je v příloze. Děkuji moc. Jana.

Částka € 32,70 je vpořádku, odpovídá projetému úseku Firenze Scandici - Brenner. Máte tam uvedeno kdo účet vystavil, číslo pokladny, datum, čas, je také jasné v jakém úseku jste dálnici využila a jakou částku zaplatila. Nemusíte se ničeho obávat. Banky bohužel nefungují až tak online, jak bychom si to v současné době představovali. Počítejte s tím, že platba se na Vašem kartovém účtu objeví se zpožděním jednoho i více dnů.

# 23.04.2016, 13:36.
Mohl byste mi prosím, poradit ohledně cesty z Ostravy do Toskánska, přímořského městečka Cecina? Jaká trasa bude nejlepší a zejména, na kolik vyjdou dálniční poplatky? Velmi děkuji za odpověď a přeji vše dobré. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - sjezd Cecina Nord - Cecina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku po Florencii € 36,90 a ve druhém úseku na A12 € 4,70. To samé při cestě zpět.

# 21.04.2016, 16:25.
Za týden se chystáme na dovolenou na výletní loď, která odplouvá z italského Janova. Chtěla bych se zeptat, která cesta by byla finančně nejméně zatěžující a naopak, která cesta by byla do Janova nejrychlejší? Vyjíždíme z Hradce Králové. Děkuji moc za radu. Lucie.

Trochu kratší a trochu rychlejší je trasa přes Švýcarsko. Současně je tato trasa ale také výrazně nejlevnější. Jeďte: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Genova. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,40) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 14,40. Celkem tedy za oba směry € 65,20. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 100,60 a při cestě na víc jak 10 dnů na € 109,40.

# 20.04.2016, 10:00.
Pán Rehúrek, mohla by som Vás ešte poprosiť o jednu láskavosť? Pomôžete mi s transferom z letiska Marco Polo do Lido di Jesolo? Asi poletíme 13.6.2016. Prílet máme okolo 13:00 a odlet vo štvrtok alebo v piatok okolo 12:00 hodín. Ešte sme sa nerozhodli, kedy presne poletíme. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Gabriela.

Viz naše odpověď ze dne 19.04.2016, 16:23.

# 20.04.2016, 09:23.
Chystáme se 8.7. autem do Martinsicuro v Itálii ze Sokolova u Karlových Varů. Můžete mi prosím poradit, kudy bude nejlepší cesta? A na kolik nás vyjdou poplatky? Děkuji za ochotu a odpověď. Barbora.

Viz naše odpověď ze dne 13.03.2016, 19:41, první varianta. Na rozdíl od ní pojedete přes Pomezí a na dálnici A93 se napojíte u Marktredvitz. Ceny jsou stejné.

# 19.04.2016, 14:36.
Pročetla jsem snad všechny zodpovězené dotazy k dopravě do Itálie, ale nenašla jsem odpověď. Potřebovala bych najít optimální cestu z Teplic do Caorle. Pochopila jsem, že z hlediska dopravní zacpy i neplacení tunelů je nejlepší trasa Teplice - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Caorle. Dívala jsem se do vyhledávače a napadla mě ještě cesta a to přes České Budějovice - Linz - Rottenmann - Leoben - Judenburg a zpět na A2 přes Klagenfurt a Villach nebo to vzít zajížďkou ale lepší silnicí přes Graz. Vyhnuli bychom se tak naší stále ucpané D1 a také dopravní zácpě u Vídně. Myslíte, že by to touto trasou šlo nahradit nebo nás tam čeká nějaké úskalí a bude lepší si zajet raději přes Brno a Vídeň? Děkuji velice za Vaši odpověď. Lenka.

V tomto případě je na cestě také placený Bosruck Tunnel. Mýtné je ve výši € 5,00. V případě pokračování na Graz po A9 je kousek za křížením s S6 další Gleinalm Tunnel. Mýtné je ve výši € 8,50. Nicméně dálnice A9 je v době dopravních prázdninových špiček také zatížená kolonami. Je to hlavní směr od Norimberku do Chorvatska - Maribor, Zagreb. Při cestě v noci nebo k ránu už není D1 tak kritická a dopravní zácpy ve Vídni se vždy nějak rozjedou. Jezdíme tudy vždy a nikdy jsme se nedostali do časově významné kolony. Se zácpami na rakouských dálnicích směřujících z Německa do Chorvatska se to nedá srovnávat.

# 19.04.2016, 10:58.
Řehůřkovi, už léta jezdíme do Itálie. Většinou to býval Severní Jadran, potom Palmová riviéra a nakonec jsme podle Vašich rad navštívili krásné Gargano. Letos bychom rádi prozkoumali Toskánsko. Jedeme vlastním autem a potřebovali bychom dobrou trasu do Mazzanaty di Vada. Nevíme, jak je to na této trase s mýtným, kolik přibližně máme počítat na cestu. Jsme z Východních Čech. Z informací na internetu jsme zjistili, že je to menší skromné městečko. Jedeme s dětmi a rádi bychom navštívili i zábavní park nebo aquapark v blízkosti. Dají se sehnat někde informace o cenách, otevírací době v češtině? S jazykem je to u nás bohužel bída. Někde v okolí by mělo být i městečko Saturnia - toskánské lázně, kde nás zaujaly přírodní vodopády. Nevíte, zda jsou běžně dostupné a zda se lze přiblížit vozem a někde poté procházkou? Případně mramorové doly - Lom Cava Romana. Měl by být dosažitelný úzkým údolím Frigido směrem do městečka Forno. Ubytování zajištěné máme, místo je bohužel bez delagáta, tak hledáme informace, kam se v této lokalitě podívat. Děkuji za Vaše cenné informace a úžasný web. Kamila.

Doporučujeme trasu: Ústí nad Orlicí - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - mýtnice Rosignano M. - sjezd Cecina Nord - Mazzanta. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku po Firenze Scandicci € 36,90 a ve druhém úseku po Rosignano M. € 5,30. To samé při cestě zpět. Přibližně 4 km od Mazzanta směrem na jih je aquapark Acqua Village Cecina. Otevřeno mají od 10:00 do 18:00, od června. Parkování je zdarma, vstup pro dospělého je € 22,00, pro dítě od 3. do 11. let € 16,00 a do 2. let je vstup zdarma. Od 14:30 je vstupné levnější - € 17,00 / € 12,00. Terme di Saturnia jsou od Mazzanta docela daleko - přibližně 160 km, kousek za Grosseto. Le Cascade del Mulino jsou u silnice SP10, která se v tomto místě stáčí na východ a potom zase na západ. Parkoviště tam je. Veškeré informace o mramorových dolech u města Carrara jsou na Turismo Massa Carrara.

# 17.04.2016, 15:16.
Ve všech Vašich přispěvcích doporučujete do Caorle trasu z Brna směr Graz - Tarvisio - Caorle. Co trasa Graz - Ljubljana - Gorizia - Caorle? Je tam velký rozdíl v mýtě v Itálii? Děkuji za odpověď. Pavel.

Trasu přes Tarvisio doporučujeme proto, protože ji máme mnohokrát projetou, ověřenou a současně je nejrychlejší, nejkratší a nejlevnější. Na Ljubljanu jsme samozřejmě jeli také. Nevýhodou trasy přes Slovinsko je to, že od Grazu především na Maribor je větší riziko dopravních zácp v kritických termínech, v současné době Vám také nikdo nezaručí, že nebudou probíhat na slovinskou - italské hranici kontroly, tedy další zdržení. Ve Slovinsku zaplatíte týdenní dálniční známku v ceně € 15,00, většinou však potřebujete dálniční známku měsíční, protože většina týdenních pobytů probíhá od soboty do soboty, což je 8 dní. Měsíční dálniční známka stojí € 30,00. V Itálii pak zaplatíte na mýtném € 5,60. Celkem tedy tam a zpět včetně rakouské desetidenní dálniční známky v ceně € 8,80 zaplatíte € 35,00 / € 50,00 / € 58,80 (do 7. dnů / do 10. dnů / nad 10 dnů do měsíce). V případě cesty přes Tarvisio zaplatíte mýtné v Itálii ve výši 13,30. Celkem tedy tam a zpět včetně rakouské dálniční známky zaplatíte € 35,40 / € 35,40 / € 44,20. My většinou jezdíme v úseku Tarvisio - Gemona mimo dálnici. Je to minimální zdržení a vzhledem k profilu ještě minimální spotřeba. Na mýtném se v tomto případě ušetří v jednom směru € 6,00, v obou € 12,00.

# 15.04.2016, 23:32.
Chystám se koncem dubna autem do Milána. Mohl byste mi prosím poradit, jaká cesta je z Prahy nejrychlejší a kolik tunelů nad 2 km se na cestě nachází? Kvůli klaustrofobii. Nebyla by vhodnější cesta přes Vídeň, Klagenfurt, Udine? Děkuji za pomoc. Nikola.

Nejkratší a nejlevnější trasa vede přes Švýcarsko. Tam je ale hodně tunelů a jsou dlouhé. Např. San Bernardino je dlouhý téměř 7 km. Trasa přes Graz a Klagenfurt a dále do Itálie obsahuje také hodně tunelů, řada jich je dlouhá i dva kilometry, jeden dokonce i tři kilometry. Pro Vás asi nejschůdnějším řešením bude cesta přes Brenner. Trasa sice není bez tunelů, jeden je v Innsbrucku, další jsou na Brennerské dálnici a také v Itálii. Jejich délka však nepřesahuje 900 m. Nemá smysl to objíždět mimo dálnici, tam jsou ty tunely občas i delší.

# 14.04.2016, 19:13.
Na vašich stránkách jsem si našel, že dáváte rady ohledně cest do Itálie. Jelikož se na dovolenou vydávám poprvé samostatně autem, rád bych Vás požádal o pár rad. Cestoval bych z Prahy a rád bych objel pár zajímavých míst, která stojí v Itálii za navštívení. Svou cestu bych chtěl začít Janovem - Pisa - Řím - Rimini (týdenní cílová destinace) a poté návrat zpět do Prahy. Rád bych ušetřil co nejvíce peněz i přes nějakou tu hodinu navíc. Moc bych si vážil vašich rad, či případných nápadů na místa, která by také stála za prohlédnutí. Předem děkuji. Michal.

S ohledem na maximální úsporu doporučujeme následující trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Garmisch Partenkirchen - Mittenwald - Zirl - 171 - Innsbruck - 174 - 182 - Brenner - SS12 - Bolzano - Trento - Verona - SR62 - Mantova - SP10 - Cremona - Piacenza - SS45 - Janov. Tato trasa je zcela bez poplatků. Můžete samozřejmě podle časových požadavků v některých úsecích volit cestu po dálnici. Trasu Janov - Pisa je možné absolvovat po SS1. Potom doporučujeme po bezplatné SGC Firenze - Pisa - Livorno dojet do Florencie a odtud po bezplatné RA Firenze - Siena do Siena se zastávkou v San Gimignano. Ze Siena po SS223 do Grosseto a odtud po SS1 do Říma. Z Říma potom po SS3 do Terni a odtud po bezplatné SS3bis přes Perugia do Cesena a odtud po SS9 do Rimini. Z Rimini po SS9 do Bologna, Modena a po SS12 do Verona a zpět stejnou cestou jako při cestě do Itálie. Celá popsaná trasa je bez poplatků a často po čtyřproudovkách, především v jižní části mezi Janovem, Římem a Rimini. K návštěvě jsou zajímavá historická města, kterými budete projíždět. Ubytování po trase doporučujeme hledat na Booking.

# 14.04.2016, 12:40.
Jak se dostanu z letiště Marco Polo do Lido di Jesolo? Děkuji. Helena.

Použijte autobus ATVO. Přímé spoje jezdí z letiště Marco Polo od 6:32 do 22:32, ve svátek od 7:47 do 22:32. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 3,50, zpáteční € 6,40. Jízdenka pro zavazadlo větší než 50 x 25 x 45 cm stojí € 1,90. Autobus Vás zaveze na Autostazione v Lido di Jesolo. K ubytování se pak dostanete městským autobusem stejné společnosti. Jízdenka stojí € 1,30.

# 14.04.2016, 07:30.
Pán Rehúrek, ďakujem za Vašu odpoveď. Dívala som sa už na daný link, ale vlak v tej dobe, nakoľko prílet do Benátok je okolo 12:30, z Mestre nejazdí. Preto som myslela, ako sa dostať do Padovy a odtiaľ taxíkom? Alebo iným spôsobom? Následne máme odlet 15.6. z Benátok v 11:40. Ak by ste mi mohli pomôcť, bola by som Vám vďačná. Ďakujem. Gabriela.

Pravděpodobně zadáváte špatnou stanici. Cílová stanice se jmenuje Terme Euganee-Abano-Montegrotto, vlaky jezdí z Mestre ve 14:03, 15:03, 15:54, 16:03, 16:54, 17:03, 17:35 atd.

# 13.04.2016, 13:46.
Cestujem do Benátok letecky z Prahy na letisko Marco Polo v júni 2016, približne 13.6. s 6,5 ročným synom. Potrebovali by sme sa dostať z letiska do hotela v Montegrotto Therme. Vedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa tam najrýchlejšie dostaneme? Najvyššie autobusom, pretože taxi za € 200,00 je príliš drahý. Prílet máme o 13:00. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. Gabriela.

Z letiště jeďte autobusem ACTV č. 15 za € 8,00 na Mestre FS a odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Montegrotto Therme za € 4,80.

# 12.04.2016, 17:11.
V červenci pojedu autem s rodinou do Duino - Aurisina v Itálii. Je vhodnější jet přes Slovinsko nabo se mu i s ohledem na cenu dálniční známky vyhnout? Kolik tedy celkově zaplatím na poplatcích? Děkuji. Ivo.

Trasa přes Slovinsko je o něco kratší a levnější. Ale jen v případě, že jedete maximálně na týden. V tomto případě zaplatíte za týdenní slovinskou dálniční známku € 15,00. Pokud pojedete na delší dobu, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku, která stojí € 30,00. Italská varianta Vás přijde na mýtném na € 11,80, za obě trasy tedy € 23,60. Je třeba počítat ještě v obou variantách s desetidenní rakouskou dálniční známkou v ceně € 8,80 resp. i druhou v případě cesty na více jak 10 dnů. Dvě desetidenní známky jsou levnější než jedna dvouměsíční. My bychom ale volili jinou variantu. Jedeme tak pokaždé do Itálie. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona, odtud už dále po dálnici. Mýtné Vás v tomto případě vyjde na € 5,80, celkem na € 11,60. S náklady za pohonné hmoty za o něco delší trasu Vás to nakonec vyjde stejně jako cesta přes Slovinsko v případě do 7. dnů včetně. Variantu přes Slovinskou tedy doporučujeme v případě, že Vaše cesta potrvá maximálně 7 dnů a v případě, že se v červenci nějak zásadně nezmění situace kolem hraničních kontrol na slovinsko - italské hranici.

# 11.04.2016,11:26.
Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat na jednu věc. Možná to máte zjištěno. Mám řidičák čisté B. Takže u nás mohu tahat soupravu do 4250 kg. Platí toto i v zahraničí, konkrétně v Německu, Rakousku a v Itálii? Nebo ho budu muset rozšířit na B+E? Auto s karavanem se vejde do 3,5 tuny. Děkuji. David.

Aktuální informace najdete na ÚAMK - Informace / Turistické informace / Itálie - Německo - Rakousko / Řidiči a vozidla.

# 11.04.2016, 11:05.
Chtěl bych se zeptat, jaké jsou možnosti parkování blízko centra Milána? Chystáme se tam být tento týden ve všední dny - středa, čtvrtek, pátek. Vzhledem k tomu, že jsme čtyři a bydlíme spíše na předměstí v Cinisello Balsamo, asi se nám vyplatí auto více, než platit čtyři jízdenky. Navíc jsme i pohodlní. Jen by mě zajímalo, jaká je možnost ve městě zaparkovat, obzvlášt pro auto s cizí SPZ. Děkuji. Jakub.

Možnosti parkování v centru Milána najdete na My Parking - Milano.

# 11.04.2016, 10:42.
20. dubna se chystáme z Kutné Hory do Orte. Jaká je nejlepší cesta? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Doporučujeme trasu: Kutná Hora - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Orte - Orte. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 51,40. Tato trasa je stejně dlouhá časově i vzdálenostně jako přes Prahu - Mnichov a Brenner, je však levnější o € 4,80 a nabízí více možností smysluplné jízdy mimo dálnici a tedy další úspory. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnici a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se na dálnici napojte a sjeďte z ní až v Mestre - směr Ravenna (SS309) / Marghera / Interporto / Zona Industriale. Pokračujte po SS309 přes Chioggia až do Ravenna. Tady pokračujte po SS16 a po chvíli odbočte na SS3bis směr Roma (E45) / Ancona (A14) / Mirabilandia. Po čtyřproudovce SS3bis jeďte až k Terni, kde se napojte na SS675 směr Viterbo. Podjedete dálnici, přejedete Tiberu a sjedete na Orte. Na mýtném ušetříte € 39,70, celkem tedy za oba směry € 79,40.

# 10.04.2016, 15:57.
Chtěl bych se Vás zeptat, jak se lze nejlépe časově a finančně dopravit vozem do italské Savony? Je lepší cesta přes Švýcarsko nebo Rakousko? Přes Brenner? Je při cestě přes Švýcarsko průjezd i Rakouskem, tedy zda je nutná známka i pro Rakousko? Děkuji. Miroslav.

Doporučujeme cestu přes Švýcarsko. Je to o něco kratší, o něco rychlejší a o dost levnější. Trasa je: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz (sjeďte z dálnice už na německé straně), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,79) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 18,00. Celkem tedy za cestu tam i zpět € 72,79. Cesta přes Brenner by Vás vyšla na € 108,00 resp. na € 116,80 při cestě delší než na 10 dnů.

# 10.04.2016, 15:01.
Chcela by som Vám poďakovať za všetko, čo robíte pre nás cestovanie chtivých ľudí. Vlani ste nám veľmi dobre poradili, ako sa dostať z Budapešti do San Menaio - lietadlom, autrobusom a vlakom. A tento rok sa na Vás obraciam opäť s prosbou o pomoc. Tiež by sme chceli niekedy v júli doletieť niekam do Talianska a dostať sa niekam k moru. A súčasne niečo pekného vidieť. Rozmýšľam nad viacerými možnosťami, ale chceme si nechať poradiť. 1. letieť do Neapola, tam byť 2 až 3 dni a potom tak na týždeň na Ischii. 2. letieť opäť do Bari a odtiaľ nejako na juh do Monopoli alebo kde nám odporúčate, přibližne 100 km od Bari aj viac, ak poviete, že je tam krásne. Že by až do Lecce? 3. letieť do Trapani a niekam sa prepraviť na Sicílii a požičať si auto a tak. Kde by ste nam odporučili sa orientovať na tú časť ostrova, ako je Trapani? Aká letoviska? Na opačnej strane - Taormina, Messina, Catania - som už bola. Pomohli by ste nám s výberom? Máme rezervované ubytovanie aj v Neapole, aj v Bari, aj na Ischii. Všetko ešte s možnosťou zrušenia. Len sa nevieme rozhodnúť pre tie správne letenky - správny smer. Sme mladí, tak hľadáme niečo so životom, s ruchom, nie úplne zase ako Mallorca, nie diskotéky, len taký južanský taliansky večerný život v uličkách, posedieť pri vínku, dať si cestoviny. Nič luxusného, ale aby bolo teplé a čisté more. Ten Jadran u Rodi bol super! Neviem, ako je na tom druhá strana Talianska, na Ischii napríklad. Dobrý prístup k moru a možnosť sa tam nejako dostať miestnou dopravou. Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc. Vlasta.

Pokud jste byli na Garganu i na Sicílii, potom Vám nemůžeme doporučit nic jiného než Kalábrii. Oblast kolem Capo Vaticano patří k tomu nejlepšímu, co může tato oblast nabídnout. Spádové letiště je v Lamezia Terme, ale i z Neapole se tam dá bez problému dopravit vlakem. Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006. Odtud můžete podnikat výlety nejen do městeček podél pobřeží, ale i na Aiolské ostrovy nebo do parků Sila Grande a Asporomonte. Z Vašich možností bychom volili západní část Sicílie. Pokud si budete půjčovat auto, pak bychom za výchozí bod volili San Vito Lo Capo. Je tam jedna z nejkrásnějších pláží v této části Sicílie. Míst k vidění je na západě Sicílie hodně, jsou zmiňovaná v našich otázkách a odpovědích Sicílie.

# 09.04.2016, 15:33.
Letos v první polovině července jedem do Toskánska a budeme ubytovaní v kempu ve městečku San Vincenzo. Rádi bychom si udělali výlet na Elbu i s autem a s koly. Rádi bychom jeli trajektem z Piombina. Můžete nám dát tip, kde koupit lodní lístky na trajekt a říci nám, jak se cestuje po Elbě na kole a kde jsou zajímavá místa, která stojí za to navštívit? Chtěli bychom tam pobýt třeba i 3 nebo 4 dny někde zase v kempu. Děkuji za odpověď. Petr.

V červenci doporučujeme online rezervaci. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Elba Island. O cykloturistice na Elbě se dočtete v článku Ostrov Elba na kole. Najdete tam i tipy na cyklotrasy.

# 08.04.2016, 14:33.
Děkuji za odpověd, chci vás ještě poprosit o radu. V několika diskusích jsem si všimnul, že v termínu od 29.7. do 30.7. je lepší se vyhnout Německu kvůli dopravním zácpám a zvolit jinou trasu. Chtěli bychom odjíždět z Ústí nad Labem 29.7. přibližně v 17:00 hodin. Děkuji za radu. Petr.

Nepsal jste přesný termín, proto jste obdržel v odpovědi standardní cestu. Termíny na přelomu června a července, července a srpna, z pátku na sobotu jsou vždy nejhorší z hlediska dopravních zácp. Kritické místo bude kolem Mnichova a od Rosenheimu k Brenneru. Dále pak u města Bologna. Možnou variantou je cesta popsaná v odpovědi ze dne 19.02.2016, 14:13 a můžete také volit delší cestu přes Prahu, Brno, Vídeň, Graz, Villach, Mestre. Odpadne platba za Brenner a další úspory tato trasa nabízí v Itálii. Je to popsané v odpovědi ze dne 28.03.2016, 22:52. I tady se však zácpě zřejmě nevyhnete. Hrozí ve Vídni, po napojení na A4 v Itálii a v Mestre. Nedosahují však zásadních rozměrů.

# 07.04.2016, 19:06.
Pane Řehůřku, strašně moc děkuji. Nad tou trasou Švýcarskem přes Lecco a Lago di Como jsem si dost lámala hlavu, než jsem se osmělila Vás požádat o radu a vlastně jste mi ji potvrdil a hlavně vím na 100%, že nepotřebujeme švýcarskou dálniční známku, což jsem netušila. Nenašla jsem na mapě Trivio Fuentes, ale z Chiavenny po SS36 do Lecco je to snad jednoznačné - samý tunel. A co se týká tunelů Landecker a Roppener, to zvládneme, jsou větší záludnosti v tunelech než výfukové plyny. Například v Černé Hoře zásadně neosvětlené tunely, nejlépe do zatáčky a do kopce a uvnitř se před sluncem schovávající stádečko krav. Ubytování přes Booking už máme, na dvě noci v Imperii proto, že kamarád se chce podívat do Monte Carlo v pondělí 30.5. Tak doufám, že tam nebude přelidněno, když o víkendu předtím se jedou závody. V Toskánsku na tři noci máme již ubytování zarezervované také, jen se ještě rozhoduji mezi Cerbaia in Val di Pesa, což mi přijde strategičtější poloha nebo Castelfranco di Sopra, což je zase možná hezčí krajina. Ráda si nechám poradit.. Ale zase dále od Florencie a San Gimignana apod., samozřejmě. Ještě jednou děkuji za odpověď, jsem vám opravdu vděčná. Teď ještě pěkné počasí. Zdravím. Ivana.

Trivio Fuentes je lokalita za řekou Adda před napojením SS36 na čtyřproudovku. Pokud se chcete vyhnout tunelům na východní straně Lago di Como, můžete jet i po jeho západní straně. Po připojení na dálnici A9 už ale platíte od Como mýtné. Do Milána je to € 3,90. Těžko radit mezi Cerbaia in Val di Pesa a Castelfranco di Sopra. Pokud chcete nějaký čas strávit návštěvou Florencie, pak doporučujeme volit ubytování přímo ve Florencii. Pokud plánujete návštěvu San Gimignano, Siena a dalších míst v okolí, doporučujeme to ponechat až po Florencii. Potom je výhodné přejet přes Arezzo na SS3bis a po ní do Ravenna a dále po SS309 do Mestre. Bez poplatků. Úspora € 23,40. Zajížďka jen přibližně 50 km.

# 07.04.2016, 15:43.
Chtěla bych přespat v okolí La Spezia s minimálními náklady. Ideální by bylo ubytování zdarma v nějkém kláštěře. Je to možné? Děkuji za odpověď. Kristýna.

Zkuste se obrátit na Monastero Santa Croce.

# 07.04.2016, 14:01.
Měl bych dotaz, na kolik vyjde přibližně mýtné při cestě do Bologna. Je to levnější přes Brenner nebo Tarvisio? Děkuji. Michal.

Z pohledu italského mýtného je to levnější přes Brenner. V tom případě zaplatíte € 25,40. V případě cesty přes Tarvisio zaplatíte € 28,00. K tomu je třeba připočítat poplatky v Rakousku. Desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 potřebujete ze všech směrů. Pokud pojedete před Brenner, zaplatíte ještě mýtné € 9,00 za průjezd Brennerem. Pokud pojedete ze Salzburgu na Villach, zaplatíte ještě mýtné € 11,50 za průjezd tauernskými tunely. Trasa od Vídně na Villach a Tarvisio už neobsahuje další poplatky.

# 06.04.2016, 23:09.
Cestuji na dovolenou do Toskánska - Bagnoregio. Přes Villach, Tarvisio a dále se chci přes Itálii vyhnout dalničním poplatkům. Je to vůbec možné? Není zpoplatněn úsek Benátky - Chioggia? Poraďte nejvýhodnější a nejzajímavější trasu, na čase mi nezáleží. Děkuji. Petr.

Z Tarvisio jeďte po SS13, jezdíme po ní vždy a je to bezproblémová cesta. My se připojujeme na dálnici u Gemona. Pokud chcete jet mimo dálnici, pokračujte po SS13 do Udine. Tady chvíli pojedete podél dálnice a poté se připojte na SR56 a SR352. Druhá Vás dovede přes Palmanova k silnici SS14, po které dojedete přes Portogruaro až do Mestre. Tady se napojte na SS309 a pokračujte přes Chioggia do Ravenna. Odtud jeďte po SS3bis přes Cesena k Perugia a dále až do Ponterio. Na sjezdu Todi / Orvieto opusťte SS3bis a pokračujte po SS448 podél Tibery a Lago di Corbara k dálnici A1. Tu podjeďte a v Baschi Scalo se napojte na SP98 a následně SP55, které Vás dovedou do Bagnoregio. Na celé popsané trase v Itálii se neplatí poplatky. Zaplatíte tedy jen desetidenní dálniční známku v Rakousku ve výši € 8,80, popř. druhou při cestě zpět. Většinu trasy máme projetou, její úseky jsou popsané v našich italských reportážích. SS3bis je čtyřproudovka, často používaná kamióny z důvodu vyhnutí se mýtu při cestě do Říma.