ŘÍM 2023

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2023

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 31.03.2023, 08:01.
V průběhu května se chystáme se skupinou osmi lidí na pár dnů do Říma. Ubytování máme zajištěné u Laurentiny. Mám ale dotaz k parkování. Pojedeme vetší dodávkou - transporter - pro 9 lidí a musíme ji tam někde v okolí bezpečně zaparkovat a na pár dnů nechat. Našel jsem v okolí parkoviště Parcheggio Scambiatore Laurentina na Via Francesco de Suppe. Nemáte prosím zkušenost, zda je tam možné takové auto na pár dnů nechat? Případně budu rád za tip, kde jinde v okolí by to šlo, abychom nemuseli hlídat zóny s omezeným vjezdem? Richard.

Toto parkoviště je v parkovacím systému společnosti ATAC. Má kapacitu 1244 parkovacích míst. Cena za parkování je € 1,50 do celkové doby 12 hodin a € 2,50 do celkové doby 16 hodin. Parkoviště je otevřené každý den od 5:15, uzavírá se od neděle do čtvrtka v 0:15 a od pátku do soboty ve 2:15. Mimo tuto dobu není možné auto vyzvednout. Toto parkoviště není pro Vás nevhodné, protože není určeno pro dlouhodobé parkování, ale jako parkoviště P+R. Doporučujeme parkovat na Termini v ES Park Giolitii, které má k dispozici 483 parkovacích míst je určené pro dlouhodobější parkování. Za každých započatých 24 hodin zaplatíte € 20,00. Na parkovišti můžete parkovat, pokud máte verzi Transporteru do výšky 2,1 m. Parkoviště je v ZTL VAN, která je omezená pro nákladní automobily od délky 7,5 m. Parkoviště je také v ZTL Fascia Verde, do které byste s Vaším automobilem také neměl mít zatím problém. Ověřte si to podle parametrů na ZTL Roma. Další vhodná parkoviště najdete např. na My Parking.

# 29.03.2023, 22:16.
Moc děkuji za skvělou pomoc. Jen ještě doufám, že nás vezme všechny čtyři najednou. Máme jen každý jedno malé zavazadlo. To by snad neměl být problém, že? Děkuji. Marcela.

Tarif taxi města Říma říká, že první zavazadlo je zdarma a za každé další zavazadlo o rozměrech větších než 25x25x50 cm se platí € 1,00. Tarif je pro kapacitu do čtyř cestujících. Od pátého cestujícího u vozu s kapacitou větší než 4 cestující se za každého platí € 1,00. Je to ale vždy o řidiči a domluvě s ním před nástupem do vozidla, tak jak jsme Vám napsali v předchozí odpovědi.

# 29.03.2023, 14:21.
Chtěla bych se zeptat, zda se vstup zdarma první neděli v měsíci vztahuje i na výtah na terasu památníku Viktora Emanuela II? Děkuji. Ilona.

První neděli v měsíci je vstup k výtahu na panoramatickou terasu zdarma a bez rezervace.

# 29.03.2023, 13:19.
Pane Řehůřku, prosila bych o radu, jak se nejlépe dostat z Via del Corso 300 do Via Tunisi 4 - Meeting point přes GetYour Guide. Moc děkuji za odpověď. Petra.

Z Via del Corso přejděte na okraj Piazza Venezia a vydejte se doprava na Via del Plebiscito. U ostrůvku je zastávka autobusu č. 492. Od hotelu je to přibližně 200 m. Jeďte směr Stazione Metro Cipro a vystupte na zastávce Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu podél vatikánské zdi a odbočte podél ní doleva po Viale Vaticano směrem k Musei Vaticani. Před Vatikánými muzei odpočte doprava na Via Tunisi a sejděte po schodech přibližně do jejich poloviny. Via Tunisi 4 je po pravé straně. Od zastávky je to přibližně 350 m. Autobus č. 492 jezdí každý den od 5:15 do půlnoci a jeho frekvence je většinou 3 až 5 do hodiny. Můžete použít jízdenku BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Cesta autobusem trvá přibližně 20 minut. Dejte si samozřejmě dostatečnou rezervu.

# 29.03.2023, 07:19.
Moc děkuji. Ještě mám prosím poslední dotaz. Jsme čtyři a přiletíme o půlnoci a chceme jet taxíkem poblíž Termini. Máte zkušenost, že je lepší si taxi objednat předem nebo je to levnější a bez problémů si ho vzít na místě? Předem objednané taxi stojí příbližně € 83,00. Děkuji. Marcela.

Neměl by být problém si vzít taxi přímo na letišti u terminálů 1 a 3 po příletu. Doporučujeme nastupovat výhradně do bílých taxi s licencí města Říma. Identifikační číslo je na dveřích, na zádi a ve voze. Tam je garantovaná cena € 50,00. Uvedenou cenu si samozřejmě ověřte / dohodněte s řidičem před nástupem do vozidla. Přesné informace najdete na Muoversi in Taxi.

# 28.03.2023, 19:34.
Děkuji. Dívala jsem se na rezervaci a v neděli 2.4. rezervovat nejde. I další neděli v květnu a dále rezervovat nejde. Platí tedy, že je vstup zdarma a rezervace nemusí být? Moc děkuji. Marcela.

První neděli v měsíci je do italských státních muzeích a památek vstup zdarma - seznam, tedy i do Castel Sant' Angelo. Rezervace se v tomto případě neprovádějí. Konkrétně v Římě je první neděli v měsíci zdarma vstup i do městských muzeí a památek.

# 28.03.2023, 13:19.
Moc prosím o pomoc. Jak udělat jen rezervaci na vstup do Andělského hradu? Roma Pass budeme mít. Prošla jsem i stránky přímo hradu, ale všude jsou jen vstupenky, což nepotřebuji. Moc děkuji za odpověď. Marcela.

Viz naše odpověď ze dne 19.02.2023, 14:07. Máte tam přímo odkaz na rezervaci s Roma Pass.

# 27.03.2023, 14:33.
Pri návšteve Ríma chceme na vstupy do múzeí využiť karty ICOM. V ktorých múzeách platia tieto karty? Existuje nejaký zoznam? Ďakujem za odpoveď. Michal.

Vstup zdarma mají členové ICOM v městských muzeích s výjimkami uvedených v podmínkách. Seznam městských muzeí najdete na Musei in Comune Roma. Vstup zdarma mají členové ICOM i do státních muzeích dle podmínek. Seznam státních muzeí najdete na imuseidiroma.it. Vstup zdarma mají členové ICOM i do Vatikánských muzeí dle podmínek.

# 26.03.2023, 22:59.
Chtěla bych se Vás zeptat na otázky ohledně vstupenek. Dcera nám koupila vstupenky do Vatikánu přes Headout. Vstupenka je Last minute na určitý čas. Bohužel anglicky moc neumím, ale po otevření tam není žádný kód, ale jen ID vstupenek. Musíme si vstupenky vyzvednout někde na pokladně nebo nás pustí jen na základě této rezervace a ID čísla? Druhý dotaz se opět týká zakoupených vstupenek. Nyní do Kolosea a Andělského hradu přes aplikaci Get Your Guide. I tam jsem pochopila, že si vstupenky musíme vyzvednout někde u stánku této agentury a né přímo u památky. Jsem z toho trochu zoufalá. Děkuji Vám předem za odpověď. Lenka.

Pokyny by měly být ve voucheru, který jste obdržela e-mailem od Headout. Tento voucher ukážete vytištěný nebo na chytrém telefonu. Dostavit se musíte 15 minut před uvedeným časem. Místo setkání je uvedené na voucheru. Tam by Vás měl čekat průvodce, který Vás provede do Vatikánských muzeí přes vstupní procedury k pokladně, kde obdržíte vstupenky. U standardní vstupenky jdete hned vstupem pro internetové rezervace. V případě Get Your Guide je to vždy popsané u konkrétního produktu v oddíle Meeting Point. U standardní vstupenky do Colosseo jdete přímo do řady označené Ticket Holder and Roma Pass. U standardní vstupenky do Castel Sant' Angelo vymění voucher za vstupenku u vchodu pracovník s cedulkou Loving Rome. Nicméně zkontrolujte si Meeting Point u Vaší konkrétní vstupenky.

# 26.03.2023, 10:13.
Dobrý den z Vatikánu pane Řehůřku. Prosím Vás, chtěl bych se Vás zeptat. Stačí koupit lístek na vlak z Termini do Fiumicino na místě, nebo je nutná on line rezervace? A prosím, jak často a dlouho spoj jede a hlavně, kde najdeme nástupiště na Termini? Odlétáme ve 13 hodin zítra v pondělí 27.března do Prahy. Moc Vám děkuji a přeji krásnou neděli. Vladimír a Gabriela.

Jízdenky stačí zakoupit na místě v automatu nebo na pokladně. Vlaky Leonardo Express jezdí z Termini v intervalech 15 minut, někdy je ten interval 30 minut. Cesta trvá 32 minut. Vlak jezdí většinou až z nástupiště 23, 24. Je to však dobře značené a na začátku nástupiště je asistenční kiosek.

# 25.03.2023, 11:54.
Děkuji za tak rychlou odpověď. Na Get Your Guide sice píšou volné časy, ale koupit to nejde. Zkusila jsem to přes Coopculture, jak radíte. Tam je také vše plné, pouze návštěva s archeologem. Je to vstupenka Kolosseum, Forum, Palatin obyčejné vstupné + návštěva francouzského kolosea. Tak uvidíme. Cestuji s šestnáctiletým synem, Colosseum musí prostě vidět. K tomu určitě zkusíme využít vstup v neděli 2. dubna, jak píšete. Děkuji za pomoc. Je to pro mě velká akce takto sami cestovat. Bude to dobrodružství. Pěkný den a děkuji. Pavlína.

Na Get Your Guide to nemůžete vzdát hned po prvních nezdarech. Pokud zvolíte některé z odpoledních časů, určitě budete úspěšná. Zkoušeli jsme to 1.4. i 3.4. a volná místa tam jsou. Na volnou první neděli v měsíci se rezervace neprovádějí. Při vstupu zdarma do 18 let se rezervace musí provést přes Coopculture.

# 25.03.2023, 10:55.
Letíme na poslední chvíli do Říma, od 1.4. do 4.4. Nejdou nám jíž koupit vstupenky do Colossea, moc vás prosím, lze koupit vstupenky na místě? Bez rezervace? Děkuji za odpověď. Pavlína.

Do Colosseo je rezervace povinná. Rezervaci je možné udělat i na místě, nicméně pokud nejsou volná místa teď, je malá pravděpodobnost, že uspějete na místě. Hledali bychom jiná řešení. Ve Vašem termínu jsou k dispozici vstupenky ještě na Get Your Guide nebo můžete využít volného vstupu první neděli v měsíci 2.4.2023.

# 22.03.2023, 14:00.
V sobotu 26.3.2023 odlétám s rodinou do Říma. Mám dvě děti 15 a 12 let. Jakou jízdenku na MHD by bylo výhodné zakoupit? Mají děti nějaké zvýhodněné jízdné? Chceme navštívit poměrně hodně památek. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. Marie.

Děti do 10 let cestují zdarma v doprovodu platícího dospělého. Starší děti slevy nemají. Nicméně do státních muzeí a památek mají v tomto věku vstup zdarma. Jako jízdenku zakoupit nevíme, protože jste neuvedla délku pobytu. V Římě jsou jízdenky BIT za € 1,50 s platností 100 minut, celodenní jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, dvoudenní jízdenka Roma 48H stojí € 12,50, třídenní jízdenka Roma 72H stojí € 18,00 a týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00. Poslední jmenovaná jízdenka na rozdíl od předchozích platí do půlnoci sedmého ne. Pro dospělé bude možná výhodný , který obsahuje vstup nebo slevy do památek a vícedenní jízdenku. Rozšířením Roma Pass o Vatikán je .

# 21.03.2023, 12:40.
Koupili jsme si do Kolosea dvě vstupenky Full Experience Ticket with Access to the Arena of the Colosseum na 15.4.2023 v 17:35. Moje otázka zní, zda můžeme navštívit Forum Romanum + Palatine před 17:35 a poté se přesunout ke vchodu do Kolosea nebo musíme zahájit prohlídku v Koloseu a až potom pokračovat na zbytek prohlídek? Popřípadě je závazný termín 17:35 nebo mohu přijít řekněme třeba ve 14:00? Bohužel 16.4. ráno odlétáme zpět do České republiky a dřívější termín prohlídky nebyl. Předem děkuji moc za odpověď. Krásný den. Jana.

Vstupenka je platná dva dny. Obsahuje jeden vstup do Colosseo v rezervovanou dobu a jeden otevřený vstup do archeologické oblasti Foro Romano a Palatino. Do Colosseo musíte jít v rezervovaný čas, do Foro Romano a Palatino kdykoliv před nebo po Colosseo. Od zahájení první prohlídky do ukončení druhé prohlídky musí uplynou maximálně dva dny. Rezervovaný čas vstupu do Colosseo je závazný, musíte se dostavit k uvedenému vchodu v časovém předstihu uvedeným v potvrzení rezervace.

# 20.03.2023, 19:13.
Chtěl bych poprosit o radu, jak cestovat z B&B Hotel Roma Tuscolana San Giovanni, adresa hotelu Via Assisi 51 Roma, na tenisový turnaj Foro Italico. Děkuji za radu a mějte se. Pavel.

Po Via Assisi přejděte ke křižovatce s Via Tuscolana, po které se vydejte doprava. Hned za křižovatkou je zastávka autobusu č. 85. Jeďte směr Termini a vystupte na zastávce Corso / Ss. Apostoli. Na zastávce se vraťte zpět ve směru příjezdu autobusu na okraj náměstí Piazza Venezia a jděte doprava po Via Plebiscito. Na té je po pravé straně zastávka autobusu č. 628. Jeďte směr Volpi / Farnesina a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Autobus č. 85 jezdí v pracovní dny od 5:30 do půlnoci, nejezdí v sobotu a v neděli. Autobus č. 628 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Každodenní varianta je jít po Via Assisi přes křižovatku s Via Tuscolana a pokračovat po Via Veturia. Ta Vás dovede na Via Appia Nuova, na které je po levé straně stanice metra A Furio Camillo. Metrem jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Tady přejděte na Via Barletta, kde je zastávka autobusu č. 32. Jeďte směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na zastávce De Bosis / Stadio Tennis. Metro A jezdí každý den od 5:30 do 21:00, v pátek a v sobotu do 1:30. Autobus č. 32 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. V obou případech zvládnete celou trasu na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Můžete samozřejmě použít i jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo .

# 20.03.2023, 17:14.
Mohl byste mi prosím poradit, jak se z letiště Fiumicino dostanu do hotelu Morgana na Via Filippo Turati 31/37? Přiletíme před půlnocí, tak tam chceme být co nejrychleji. Předem moc děkuji. S pozdravem Silvie.

V tomto případě se musíte dostat na Termini. Nejrychlejší je vlak Leonardo Express, poslední však jede ve 23:53 a na Termini je v 0:25. Jízdenka stojí € 14,00. Později jezdí autobusy. Poslední autobus jede v 0:30 a na Termini je v 1:45. Jízdenka stojí € 6,00. Noční autobus Cotral jede na Termini v 1:45. Vaše ubytování je jen kousek od nádražní haly. Z Via Giovanni Giolitti přejdete po Via Gioberti na Via Filippo Turati, po které se vydáte doleva. Hotel je po levé straně.

# 18.03.2023, 17:50.
Chtěla bych si zarezervovat lístky do Colossea na květen 2023. V rezervační tabulce na Coopculture jsou termíny na květen a dál bílé. Mohu se zeptat, co to znamená? Budou uvolněné později? A pokud ano kdy, abychom o to nepřišli? Děkuji za radu. Hezký den. Kateřina.

Rezervaci do Colosseo je na Coopculture možné udělat maximálně s měsíčním předstihem. Pokud se Vám nepodaří rezervovat požadovaný termín, zkuste ještě Get Your Guide.

# 17.03.2023, 23:33.
Děkuji za skvělé informace. Mám ještě dotaz. Jak dojedu nejlevněji na pláž v Lido di Ostia ze stanice Ottavia a z pláže následně na letiště Fiumicino? Mám půl dne volno. Je to reálné? Děkuji. Kateřina.

Stanice Ottavia a Lido di Ostia jsou v tarifním pásmu Metrebus Roma. Lze tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Z Ottavia můžete jet vlakem do Ostiense, odtud přejít na Porta San Paolo a pokračovat městským vlakem do Lido di Ostia. Z Lido di Ostia Centro potom jezdí autobusy Cotral na letiště za € 1,30.

# 16.03.2023, 07:46.
Prosím o informaci, kde nejlépe zaparkovat s obytným automobilem při tří až čtyřdenním pobytu v Římě. A zda je vjezd do Říma zpoplatněný. Děkuji. Jan.

Parkoviště pro obytné automobily najdete na Caper Online - Sosta / Aree Sosta Camper / Cerca. Do vyhledávacího pole zadejte Roma. Vyberte si Vám vyhovující parkoviště zdarma nebo placené a s požadovaným rozsahem služeb. V Římě jsou ZTL zóny. Na výše uvedených stránkách najdete mapy, časy a podmínky pro vjezd do těchto zón.

# 15.03.2023, 23:17.
Prosím o tip, jak se dostat v noci z letiště Fiumicino do Ostie, La Finestra sul Mare. Letadlo přiletí ve 23:30. Budu cestovat s dítětem, tak hledám nejlepší variantu. Děkuji. Pavla.

Bohužel poslední autobus Cotral odjíždí z letiště Fiumicino do Lido di Ostia ve 23:30. Budete muset cestovat přes Termini. Jede tam v 0:30 autobus za € 6,00. Z Termini už musíte pokračovat městskou dopravou. Nejdříve nočním autobusem n8, n11, n98 nebo n716 na Piazza Venezia a odtud nočním autobusem na Vega / Rande, což je jen 100 m od La Finestra sul Mare ve směru jízdy autobusu. Vzhledem k dítěti však doporučujeme volit taxi.

# 15.03.2023, 08:47.
Prosím o radu s nákupem lístku do Kolosea. Nikde jsem neobjevila přesný čas, v kterou hodinu jsou lístky uvolněny do prodeje. Přijde mi, že je to v 7:00, ale před sedmou hodinou ránou bývá stránka parcocolosseo.it nedostupná a po sedmé hodině už jsou volné lístky pouze na pozdější dopoledne. Verze Full Experience Ticket with Access to the Arena and Underground of the Colosseum je vyprodaná rovnou. Potom mám ještě otázku ke vstupenkám zdarma pro děti do 18 let. Překvapilo mě, že zatímco běžné vstupenky pro dospělé jsou k dispozici v několika časových oknech, tak volná pro dítě je k dispozici pouze v 18:00. Dívám se na duben. Děkuji. Lucie.

Informaci o čase uvolnění vstupenek do prodeje nemáme. Nicméně doporučujeme rezervace provádět přes Coopculture. Pokud z nějakého důvodu nebudou vstupenky k dispozici, doporučujeme se ještě podívat na Get Your Guide. Volné vstupenky jsou vázané na datum návštěvy, přičemž čas je volný od otevření po uzavření vstupních bran. Rezervace na 18:00 je jen formální. Děti mohou jít s Vámi ve Vašem rezervovaném čase.

# 14.03.2023, 20:20.
V polovině dubna letíme na čtyři dny do Říma s téměř dvouletou holčičkou. Bereme nosítko, ale abychom se úplně nezničili - já jsem k tomu ještě těhotná, tak chceme vzít kočárek. Je možné jet s kočárkem do Kolosea a Sixtinské kaple? Nebo alespoň je možnost ho někde v blízkosti bezpečné uložit? Moc děkuji za odpověď. Petra.

Viz naše odpověď ze dne 02.02.2023, 23:34 a 31.01.2023, 10:35.

# 14.03.2023, 10:28.
Chtěla bych se zeptat, zda existuje jiná slevová karta na památky v Římě, která je na delší dobu než 3 dny, jako je Roma Pass. Budeme tam 4 až 5 dní. Děkuji a přeji krásný den. Kateřina.

K dispozici je Rome City Pass, která je na 1 až 7 dnů. Cena této karty se pohybuje od € 76,90 do € 131,90. Veškeré informace najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.03.2023, 09:23.
Pane Řehůřku, dne 26.4. se chystám s přítelem do Říma. Přiletíme tam kolem 15:00 na letiště Fiumicino. Ráda bych se ubytovala v hotelu na pobřeží nebo prostě blízko moře, abychom si ho alespoň na chvilku užili a druhý den ráno bych chtěla jet do centra. Vracíme se 27.4. večer, takže opravdu jen tak na skok. Nikdy jsem takhle nikde nebyla a mám trochu obavy ze spojení z letiště do hotelu a potom z hotelu do centra. Pokud byste mi doporučil nějakou trasu, konkrétní spojení, nebo itinerář, byla bych Vám vděčná. Moc děkuji. Hana.

Z pohledu spojení letiště - pobřeží - centrum - letiště doporučujeme se ubytovat v Lido di Ostia. Ubytování najdete na Booking. Z letiště tam jezdí autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 1,10. Autobus Vás zaveze do centra k vlakové stanici Lido Centro. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Do centra Říma se potom dostanete vlakem Metromare (dříve Roma Lido), který provozuje společnost Cotral. Jízdenka stojí € 1,50. Konečná stanice je Porta San Paolo, která je u stanice metra B Piramide. Zpět na letiště se potom dostanete podle toho, kde se budete pohybovat. Např. z Trastevere vlakem Trenitalia za € 8,00, z Termini autobusem za € 6,00, atd.

# 13.03.2023, 15:00.
Děkuji za odpověď. Ano, o pozastavení jsem si přečetla, ale nerozumím tomu, co to pro mě znamená. Sledovala jsem oficiální stránky Kolosea a lístky vůbec na hlavním webu v nabídce nebyly a na přehledné tabulce ohledně prodeje a dostupnosti lístků toto datum svítí bílou barvou. Nikoli červeně = vyprodané, nikoli zeleně = k dispozici, ani není šedě = prodej nespuštěný. Bílé jsou jen první neděle v měsíci a ty jsou zdarma. Takže jsem se právě chtěla zeptat zda s tím nemáte zkušenost? Současně jsem se dočetla na oficiálních stránkách Kolosea, že mají zavírací pouze asi dva dny v roce kolem Vánoc a Nového roku. Nevíte, zda tedy lístky budou ještě do prodeje uvolněné? Nemáte prosím zkušenost s návštěvou v období Velikonoc? Celkem mě to mrzí, Koloseum jsme velmi chtěly s dcerou navštívit a předem nikde nebylo upozornění, že by přes Velikonoce měl být problém s přístupností a otevřením. Ještě jednou děkuji za Vaše odpovědi a ochotu pomáhat. S pozdravem a přáním pěkného dne Markéta.

Bíle neznamená zdarma, ale že nelze rezervovat. Současně také nešlo rezervovat a ani nebude možné rezervovat. Jedním z takových dnů jsou i dny, kdy je zavřeno - např. 25.12. nebo je vstup zdarma, např. první neděle v měsíci. Záměrně píšeme např., protože vstup zdarma bez rezervace může být i některý jiný den, stejně tak zavřeno může být jiný den než je v obecném kalendáři. Ten 7. duben je pravděpodobně právě tím dnem. Ono je to i logické. Pokud tam večer probíhá nějaká akce, tak celý den zabere příprava. Po pandemickém období je velký zájem o návštěvu památek, maximalizované je to samozřejmě i kolem Velikonoc, kdy obrovské množství návštěvníků míří do Vatikánu a s tím spojují i návštěvu top památek, ke kterým Colosseo bezesporu patří.

# 13.03.2023, 14:24.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do ubytování ve čtvrti Trastevere na adrese Via Giacomo Medici 1a, 00153, Řím. Dále, když budeme mít Roma Pass, a chceme ho nejspíše využít na vstup do Colossea, musím i tak vstupenky zarezervovat? Zkoušela jsem, ale ještě to asi na 16. dubna není možné. Nemáte prosím tip, jak nejlépe rozplánovat výlet do Říma, když máme pobyt od 16. do 19. dubna? Časy letu nám zatím stále mění, ale s tím, že bychom chtěli asi první a poslední den strávit procházkami kolem čtvrti Trastevere. Klidně prosím i o tipy mimo turisticky vytížené památky. Děkuji za Váš čas. Hezký den. Tereza.

Vhodným spojením je vlak FL1 za € 8,00. Vystoupit musíte na Trastevere. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Z Piazza Biondo Flavio před vlakovou stanicí jezdí autobus č. 871 směr Carini / Bonnet. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystoupit musíte na konečné. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava. Dojdete ke zdi parku, podejděte pod akvaduktem a odbočte doleva na Via Pietro Rosseli, na kterou navazuje Via Giacomo Medici. Vaše ubytování je před křižovatkou po pravé straně. Rezervace do Colosseo je povinná. Musíte ji mít i s . Přímo v rezervační nabídce jsou dva produkty s Roma Pass - zdarma a se slevou. Rezervační poplatek je € 2,00. Doporučujeme si rezervaci provést co nejdříve, jak se v nabídce objeví, zájem je veliký. Určitě jeden den věnujte Colosseo + Foro Romano + Palatino a druhý den Vatikánu. K tomu si potom můžete přidat na doplnění programu menší památky, případně muzea v blízkém okolí.

# 13.03.2023, 13:21.
Chcel by som Vás poprosiť o jednu informáciu. Ako sa dostanem z diaľnice A24 z Terama na najbližšiu zastávku metra v Ríme? Nechcem ísť autom do mesta, keď mám možnosť parkovať a pokračovať v prehliadke mesta metrom. Za informácie Vám vopred ďakujem. Ján.

V Římě je hustá síť parkovišť spravovaných provozovatelem městské dopravy, které jsou u stanic metra a kde zaplatíte jen symbolickou částku za parkování. Z dálnice A24 bude pro Vás asi nejlepší zaparkovat na některém parkovišti u stanice metra B Ponte Mammolo. Z dálnice A24 sjeďte na sjezdu Togliatti a pokračujte po Viale Palmiro Togliatti. Už na této ulici uvidíte směrovky na parkoviště i se symbolem metra. Na Ponte Mammolo jsou parkoviště dvě. Ponte Mammolo 1 na adrese Via delle Messi d'Oro 169, které má kapacitu 1317 míst a parkoviště Ponte Mammolo 2 na adrese Via Salvatore Valitutti 11, které má kapacitu 271 míst. Obě jsou otevřená v pracovní dny v době od 6:00 do 22:00. Za parkování do 12 hodin zaplatíte € 1,50 a za parkování do 16 hodin zaplatíte € 2,50. Mimo uvedenou dobu je parkování zdarma. O kousek dál je ještě parkoviště Rebibbia na Via Casal de' Pazzi 8, které má 469 parkovacích míst a otevřené je každý den od 5:15 do 0:15. Cena je stejná. Mimo uvedenou dobu je parkování zakázané.

# 12.03.2023, 09:32.
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Ještě prosím, díval jsem se, že by se ten den 25. března v sobotu dala navštívit Kapitolská muzea. Poradíte mi prosím, jak na to? Nevím, jak zadat počet vstupenek - dva kusy s Roma Pass. Ještě jednou krásný den. Vladimír.

Do Musei Capitolini je rezervace s Roma Pass doporučovaná. Rezervovat vstup můžete přes Vivaticket. Ze seznamu muzeí vyberete Musei Capitolini, následně kliknete na Prenota a vyberete počet osob pro zobrazení volných termínů, datum a čas. Rezervovat může pouze registrovaný uživatel.

# 12.03.2023, 08:08.
Pane Řehůřku, krásné nedělní ráno. V prvé řadě bych Vám chtěl moc a moc poděkovat, za manželku i za sebe, za odpověď, kterou jste nám sdělil. Informace, které nejenom nám poskytujete, jsou báječnou pomůckou na cestu. Takže ještě jednou moc děkujeme. Máme dnes jinou prosbu. Zakoupili jsme si Roma Pass, ale termíny na víkend od 25. do 26.3.2023 jsou do Kolosea již vyprodané - online rezerace. Je možné i tak Roma Pass použít po vystání fronty? Modlím se za Vaši odpověď ano. A pokud tomu tak prosím pane Řehůřku je, je jedno do které řady si stoupneme? Myslím to tak, že by teoreticky po vystání fronty u pokladny řekli, vy máte Roma Pass to je jiná pokladna, musíte si stoupnout tam a tam na její konec. Nebo nám v tu chvíli nebude - a toho se obáváme - Roma Pass k ničemu? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď a přeji klidný a krásný den. Vladimír.

Bohužel uvedené termíny jsou už kompletně zarezervované. K dispozici jsou ještě vstupy s audioprůvodcem, ty ale už jen po jednom vstupu. Na Coopculture je lze zakoupit za rozdílovou cenu se vstupem zdarma pro mladé do 18 let a další oprávněné kategorie. K dispozici jsou na tento termín ještě produkty Rome: Colosseum and Roman Forum Ticket with Multimedia Video. Pokud tedy chcete navštívit Colosseo v uvedeném termínu, je to možné s tímto produktem. V ceně potom můžete navštívit jinou památku. Na to, že si vystojíte frontu a vstoupíte do Colosseo bychom nespoléhali. V tomto termínu bude vždy naplněná kapacita rezervacemi.

# 11.03.2023, 20:56.
Předně bych chtěla poděkovat za všechny rady, které zde poskytujete. A současně bych i já poprosila moc o radu. Máme naplánovanou cestu do Říma na 7.4. v pátek před Velikonocemi a chtěly bychom s dcerou ve věku 12 let navštívit Koloseum, ideálně po 14. hodině i arénu a podzemí, jak zde v odpovědích doporučujete. Jiný den bohužel nemůžeme. Načetla jsem si u Vás informace, kde lístky koupit, ale nedaří se mi to. Poradíte mi prosím? Nebo tento den lístky k dispozici nebudou? Zavřeno jsem četla, že by být nemělo. Ani nikde nebylo toto datum uvedeno, že by měl být s návštěvou problém. Předem mnohokrát děkuji. S pozdravem a přáním pěkných cestovatelskych zážitků Markéta.

Prodej vstupenek do Colosseo na 7. dubna 2023 byl aktuálně pozastavený. Zpráva byla zveřejněná na Coopculture. Souvisí to s La Via Crucis di Roma ve 21:15, která probíhá v Colosseo každý Velký pátek a uvnitř Colosseo je tato oslava nepřístupná veřejnosti. Z toho důvodu se většinou Colosseo uzavírá už v poledne, letos je to zřejmě jinak. Oslavy se můžete zúčastnit v prostorách před Colosseo.

# 11.03.2023, 14:27.
Ráda bych věděla, jak se dostat nejlevněji z letiště Fiumičino do stanice Ottavia? Přilétáme s dětmi v pondělí kolem 17:35. Je lepší jet autobusem a metrem nebo vlakem? Děkuji. Kateřina.

Nejlepší spojení je vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere a odtud FL3 na Ottavia. Jízdenka stojí € 8,00. Děti do 4 let cestují zdarma bez nároku na sedadlo, děti ve věku 4 až 15 let cestují s 50% slevou. Vlaky odjíždějí z letiště v 18:12, 18:42, atd. Čísla vlaků najdete v jízdních řádech na výše uvedených stránkách.

# 10.03.2023, 21:04.
Mohl byste mi prosím poradit, zda je moudré jet do Říma v termínu od 5.4. do 9.4.2023, tedy na Velikonoce? Máme očekávat, že na začátku nastoupíme do davu lidí a na konci z něho vystoupíme? Je vůbec reálné se dostat k památkám, včetně Vatikánu? A druhý dotaz. Jakou byste doporučil dopravu ve chvíli, kdy je odlet z letiště Fiumicino naplánovaný na 6:15 ráno? Je možné se na letiště dostat v noci bez využití taxi? Předem velice děkuji za Váš čas. Blanka.

Velikonoce jsou samozřejmě pro návštěvu Říma kritickým termínem, pokud tam nechcete právě kvůli návštěvě velikonočního Vatikánu, potom je na zvážení, zda nezvolit jiný termín. Reálné se dostat k památkám samozřejmě je, nicméně musíte počítat s tím, že stejný nápad bude mít více lidí než v běžných termínech. V nocí jezdí po Římě noční autobusy označené n, např. n1, n2 atd. Většina z nich jezdí přes Termini, odkud potom jezdí na letiště Fiumicino noční autobusy Cotral. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 09.03.2023, 22:16.
Chtěl bych se zeptat ohledně MHD v Římě. Když přiletíme, budeme mít každý velký kufr, tak se chci zeptat, zda se v MHD platí něco speciálně navíc za zavazadla, nebo si stačí koupit jízdenku za € 1,50 a zavazadlo je zahrnuté. Z Termini totiž pojedeme dál na ubytování metrem a nerad bych platil pokutu. Děkuji. Tomáš.

Každý cestující má povolenou bezplatnou přepravu jednoho zavazadla nepřesahujícího rozměry 50x30x25 cm. Za přepravu dalších zavazadel a zavazadel přesahujících tyto rozměry se platí standardní jízdenka. Přeprava zavazadel přesahující rozměry 80x45x25 cm je zakázaná. Výjimkou jsou hudební nástroje, kde je limit 150x50x20 cm. Zavazadla musí být během cesty umístěná tak, aby neomezovala ostatní cestující. Složené dětské kočárky jsou přepravované zdarma.

# 09.03.2023, 11:58.
Budeme 7.5.2023 v Římě. Chci se zeptat, zda se vstup zdarma první neděli v měsíci vztahuje i na Koloseum - Forum Romanum - Palatin? A pokud ano, zda je i pro tento den potřeba provést rezervaci online a zda je kvůli množství lidí vůbec návštěva Kolosea v tento den reálná. Děkuji moc za odpověď. Ilona.

Ano, vzahuje. Rezervace se tento den neprovádějí. Bude tam samozřejmě hodně lidí, doporučujeme zahájit prohlídku v Colosseo hned ráno. Volné vstupenky je možné vyzvednout v pořadí jak přijdete na pokladně na Piazza del Colosseo v blízkosti Tempio di Venere e Roma. Volné vstupenky si vyzvedávají i držitelé Membership Card a . Během této neděle je umožněný vstup jen v rozsahu základní vstupenky.

# 09.03.2023, 11:29.
Ráda bych se Vás zeptala, jakým způsobem je možné se dostat z letiště Fiumicino do čtvrti Municipio Roma XV, konkrétně do ulice Via Pier Luigi Sagramoso nebo alespoň někam k Olympijskému stadionu? A jakou linku autobusové dopravy je možné využít k přesunu do centra města? Předem velice děkuji za případnou reakci. Eva.

Optimální spojení je vlakem FL1 na Trastevere, odtud vlakem FL3 na Gemelli. Jízdenka stojí € 8,00. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Ze stanice Gemelli přejděte na Via della Pineta Sacchetti, odkud odjíždí ze zastávky Pineta Sacchetti / Gemelli autobus č. 446 směr Mancini. Vystoupit musíte na zastávce Orti Farnesina / R. Farnese. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud potom jděte ve směru jízdy autobusu po Via degli Orti della Farnesina, na křižovatce odbočte doprava na Via Ranuccio Farnese, následně doprava a hned doleva na Via OttavioRagni a na křižovatce doprava na Via Pier Luigi Sagramoso. Autobus č. 446 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Můžete jet také z letiště autobusem za € 7,00 a vystoupit na Aurelia. Po Circonvallazione Aurelia přejděte k metru A a ještě o kousek dál k autobusovému terminálu. Odtud jezdí již zmiňovaný autobus č. 446. Do centra se nejlépe dostanete tak, že půjdete na zmiňovanou zastávku Orti Farnesina / R. Farnese a odtud pojedete autobusem č. 301, 446 nebo 911 na De Bosis, kde přestoupíte na autobus č. 32, který Vás zaveze na Ottaviano. Odtud jezdí metro A, kterým se dostanete už na mnoho dalších míst. Lze odtud také dojít pěšky do Vatikánu.

# 08.03.2023, 20:19.
Pane Řehůřku, rádi bychom Vás poprosili o radu, která se týká naší nadcházející cesty do italské metropole. Náš pobyt začíná v pátek odpoledne a končí v pondělí v poledne. Prosím Vás, jak se dostaneme z letišě Fiumicino do místa ubytování: Via di Ripetta, 12 Int 2, Spagna, Řím - Ripetta Luxury Del Corso. A vlastně jak se pohybovat v areálu letiště, respektive odkud nám pojede letištní autobus? K vlaku nebo autobusu do centra. Je pravda, že poslední neděli v měsíci, což bude 26. března 2023, je vstup do vatikánských památek volný? Ale rezervace je nutná, že? Pokud ano, stačil by nám Roma Pass? Rezervace do římských památek je nutná i s Roma Pass? Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji pevné zdraví a vše dobré. Gabriela.

Vaše optimální trasa z letiště Fiumicino vede přes Termini. Jeďte autobusem za € 6,00 a odtud pokračujte metrem A na Flaminio. Jízdenka stojí € 1,50. Z metra přejděte na Piazzale Flaminio, projděte bránou Porta del Popolo na Piazza del Popolo a přejděte náměstí na Via di Ripetta. Vaše ubytování je po levé straně. Zastávka autobusu na letišti je před terminálem T3, stanoviště č. 14. Vyjdete z haly a vydáte se doprava. Stanoviště jsou šikmo ke komunikaci pod viaduktem. Ze stanoviště č. 12 odjíždí na Termini také za € 7,00. Pokud byste jela tímto autobusem, můžete vystoupit na zastávce Via Aurelia a po Circonvallazione Aurelia přejít k metru A Cornelia a odtud pokračovat metrem na Flaminio. Volný vstup poslední neděli v měsíci se týká Vatikánských muzeí, ne obecně památek. Např. vstup do Baziliky je zdarma každý den, platit však musíte např. nekropoli nebo výstup do kopule. Poslední neděli v měsíci se ve Vatikánských muzeích rezervace neprovádějí. Musíte si vystát frontu, která však postupuje rychleji, protože se nekupují vstupenky. se týká Říma, ne Vatikánu. Ve Vatikánu můžete využít , jejíž součástí je i Roma Pass. S Roma Pass je nutná rezervace těch památek, kde je rezervace povinná. Z nejnavštěvovanějších se to týká Colosseo, Galeria Borghese nebo o víkendu Pantheonu.

# 08.03.2023, 08:56.
Ráda bych si u vás potvrdila informaci, která se týká první neděle v měsíci. Je prosím pravda, že mají některé památky a muzea vstup zdarma? Konkrétně mě zajímá, pokud tomu tak je, zda je vstup zdarma i do Vatikánských muzeí a pokud ano, zda je možné se tam dostat, nebo je tam taková fronta, že je to nereálné. Mnohokrát předem děkuji za odpověď a přeji krásný den. Tereza.

První neděli v měsíci je volný vstup do italských státních muzeí a památek. Vatikánských muzeí se to netýká, tato jsou ve státě Vatikán. Nicméně volný vstup do Vatikánských muzeí je poslední neděli v měsíci, kromě té prosincové, kdy je volný vstup předposlední neděli, tj. 24.12.2023. Vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, počet návštěvníků je vyšší než za běžného provozu. Nekupují se však vstupenky, fronta ubíhá tedy rychleji. Návštěva je reálná, doporučujeme jít hned brzy ráno. Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, je otevřeno od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30.

# 07.03.2023, 09:32.
Moc Vám děkuji za užitečnou radu, jak rezervovat Pantheon. Prosím, mohu se ještě zeptat, zda máme vůbec šanci dostat se do Vatikánských muzeí v neděli 26.3.2023? Měl by být volný vstup, ale obávám se, že z toho důvodu tam budou davy lidí. Bohužel jiný den než v neděli tam jít nemůžeme. Chceme být už na 7:00 v Bazilice. Prosím, jak dlouho může zabrat prohlídka Baziliky včetně kopule? Přibližně 1 hodinu? Pokud budeme tedy kolem 8:30 u Vatikánských muzeí, je reálné, že tam nebudou několikahodinové fronty v tomto období? A potom bych se ještě ráda zeptala, zda je možné někde v blízkosti ulice Via del Paradiso, kde jsme ubytovaní, uschovat kufry, abychom ještě mohli využít den před odletem a nemuseli jet kvůli uschování na nádraží a zpět. Mnohokrát děkuji a přeji krásný den. Valerie.

V neděli 26.3.2023 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma, rezervace se neprovádějí. Nicméně fronta postupuje rychleji než během běžných dnů, protože se nekupují vstupenky. Šance tedy je, ale návštěvníků bude hodně. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30. Čas strávený v Bazilice není nijak limitovaný, je tedy na Vás, kolik času prohlídce věnujete. Minimálně však včetně kopule počítejte se 2 hodinami, spíše o něco více. O úschovně zavazadel víme na druhém břehu řeky Tibery, 750 m od Via del Paradiso. Musíte jít k Tibeře a přejít po Ponte Sisto. Po Via di Ponte Sisto dojdete na Piazza di San Giovanni della Malva. Úschovna je po pravé straně. Otevřeno je od 6:00 do půlnoci a je samoobslužná. Ceny najdete na výše uvedených stránkách, odvíjejí se podle velikosti zavazadla.

# 06.03.2023, 09:31.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, zda nevíte, zda je možné si vyzvednout Roma Pass o den dříve, než jsem uvedl při online koupi do formuláře? Roma Pass 48 jsem si omylem objednal pře internet na 21.3.2023 s tím, že si ho vyzvednu v PIT Infocentru Minghetti, Via Marco Minghetti. Až poté jsem si uvědomil, že ho potřebuji již o den dříve. Pokud by to nešlo, dá se termín vyzvednutí Roma Passu nějak dodatečně změnit? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne Aleš.

můžete vyzvednout nejdříve 24 hodin od data nákupu a použít nejpozději do šesti měsíců. Platit začíná od data validace. Změnu data a času vyzvednutí doporučujeme oznámit na e-mail uvedený ve FAQ 8.2 na oficiálních stránkách Roma Pass.

# 05.03.2023, 20:26.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem lze rezervovat online vstup do Pantheonu. Dočetla jsem se, že vstup je zdarma, ale pokud vyjde na víkend nebo svátek, což je náš případ, tak je nově povinnost rezervovat si minimálně den předem vstup. Na oficiálních stránkách Pantheonu jsem našla pouze rezervaci s audioprůvodcem za € 8,50, nikde nemohu najít rezervaci času bez průvodce. Mám to tedy chápat, že prostě o víkendu to není tím pádem zdarma, ale minimálně za těch € 8,50? Moc děkuji. Valerie.

Odkazy na víkendové online rezervace do Pantheonu jsou na oficiálních stránkách Pantheon Roma. Bohužel odkaz z této oficiální stránky na online rezervaci na stránkách provozovaných Ministerstvem kultury není funkční. Existuje ještě alternativní možnost přímo na stránkách Ministerstva kultury - link visitors. Odkaz na rezervaci v tomto případě funguje.

# 05.03.2023, 18:39.
Ráda bych Vás požádala o radu, jak se můžeme dostat z letiště Ciampino na adresu Viale Marco Polo v Římě v termínu 12.5.2023, přílet 16:35 hodin. Děkuji. Příjemný večer. Jitka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B a pokračujte na Piramide. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut. Ze stanice metra vyjděte na Piazzale Ostiense. Z tohoto náměstí vychází po pravé straně Viale Marco Polo. Alternativně můžete jet z letiště autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Piramide. Jízdenka je stejná.

# 04.03.2023, 16:40.
Pane Řehůřku, děkuji za vaši předchozí odpověď ohledně parkování v Římě. Zapoměla jsem se zeptat na parkování aut s pohonem na LPG, italsky GPL, v parkovacích domech, či podzemních garážích. Je těmto autům dovoleno zde parkovat? Nebo musíme parkovat venku? Našla jsem parkování Parcheggio Atac Cinecitta', ale nevím, zda nás tam pustí. Děkuji za odpověď. Eva.

Obecně mohou parkovat vozidla s LPG na venkovních parkovištích a na parkovištích, která mají nadzemní podlaží. Parkoviště ATAC Cinecitta' má pouze podzemní podlaží. Nicméně Parkomedia u tohoto parkoviště uvádí, že v prvním podzemním podlaží mohou parkovat automobily na LPG vybavené bezpečnostním systémem dle předpisu ECE/ONU 67-01. U této informace odkazují na svou informační linku.

# 03.03.2023, 10:19.
Moc děkuji pane Řehůřku. To už je panika způsobá ještě loňskými covidovými opatřeními ve Florencii. Dovolte, abych vás ještě zneužila na obligátní dotaz. Jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino k ubytování na Campo de' Fiori? Nevím, zda je nutné jet až na Termini, anebo lze jet jinak? Zasílám moc pozdravů a těším se do Říma. Sylva z Prahy.

Přes Termini je to většinou nejpřehlednější a jezdí tam nejvíce spojů. Doporučujeme cestovat autobusem Terravision za € 6,00 nebo SIT Bus Shuttle za € 7,00. Oba Vás zavezou do jedné z ulic vedle nádražní haly. Z Termini potom můžete jet autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo a vystoupit na Argentina. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady odbočte doleva a přes Piazza del Paradiso a Via del Biscione dojdete na Piazza Campo de' Fiori. Můžete jet také autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro a vystoupit na Corso Viitorio Emanuele / S.A. Della Valle. Odtud musíte jít ve směru příjezdu autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady odbočte doprava a jděte stejně jako v předchozím případě. Můžete jet také autobusem č. 70 směr Clodio a vystoupit na Rinascimento. Odtud musíte jít ve směru příjezdu autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady jděte po jeho pravé straně stejně jako v předchozích případech. Pokud nechcete cestovat přes Termini, můžete z autobusu SIT Bus Shuttle vystoupit na Crescenzio a ze zastávky na protější straně ulice jet autobusem č. 492 směr Stazione Tiburtina a vystoupit na zastávce Rinascimento. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady jděte po jeho pravé straně stejně jako v předchozích případech. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 03.03.2023, 07:38.
Děkuji za odpověď. Takže pokud je vstup do 24 let, tak je to také do 24,99? Klára.

Ta věková hranice 25,99 se týkala zlevněného vstupu ve státních muzeích a památkách v Itálii. Výklad nám sdělilo Coopculture. Pokud nějaká nestátní instituce zavedla individuální hranici 24 let, nevíme o tom. V tomto případě je to na výkladu konkrétního muzea nebo památky, zda tuto hranici považuje jako 23,99 nebo 24,99.

# 02.03.2023, 14:31.
Pane Řehůřku, rád bych Vás poprosil o radu - zkušenost. Dočetl jsem se, že vstupenky na Koloseum, Palatinum a Forum Romanum platí 24 hodin. Do Říma přiletíme přibližně v 15:30 hodin. Počítám, že u Kolosea bychom mohli být přibližně v 17:30 hodin. Otázka zní: pokud bych si zarezervoval na tento čas online vstupenky, mohu ten den navštívit například pouze Palatinum a druhý den v rámci platnosti 24 hodin navštívit zbývající Koloseum a Forum Romanum? Mnohokrát děkuji za odpověď. Marcel.

Funguje to trochu jinak. Rezervuje se vstup do Colosseo. Vstupenka je platná 24 hodin a obsahuje jeden vstup do Colosseo v rezervovanou dobu a jeden otevřený přístup do archeologické oblasti Foro Romano + Palatino. Platnost vstupenky začíná běžet prvním přístupem a končí za 24 hodin. V té době musí být rezervace na Colosseo. Můžete tedy na jednu vstupenku navštívit památky v pořadí Colosseo - Foro Romano + Palatino nebo Foro-Romano + Palatino - Colosseo. Každou jen jednou. Od chvíle, kdy vejdete do Foro Romano + Palatino a vyjdete z Colosseo nebo naopak musí uběhnout maximálně 24 hodin. A do Colosseo vstoupíte v rezervovaný čas. Nicméně do 26. března je otevřeno do 17:30, až potom do 19:15.

# 01.03.2023, 20:40.
Teď plánují výlet do Říma. Je mi 24 let a jsem z České republiky. Pokud si koupím vstupenku online, je možné využít slevu pro občana EU ve věku od 18 do 25 let? Potřebuji k tomu nějaký průkaz nebo stačí jen občanský průkaz? Děkuji. Klára.

V italských státních muzeích a památkách mají občané EU vstup za zlevněné vstupné do 25,99 let. K prokázání oprávněnosti Vám stačí prokázat věk a státní občanství, tedy např. cestovní doklad, kterým je i občanský průkaz. To prokazujete až na místě.

# 01.03.2023, 13:56.
Dne 21. března máme rezervované Koloseum na 15:45 v rámci volného vstupu Roma Pass. Bohužel dřívější termíny byly jen po jednom lístku a jiný den už jít nemůžeme. Pokud ale zavírají v 17:30, nestihli bychom všechny součásti vstupenky - Forum Romanum a Palatino. Četla jsem tu, že je možnost prohlédnout zbylé dvě památky dříve a být na 15:45 u Kolosea. Jak to probíhá? Musím jít nejdříve do fronty ke kase u Kolosea a vyzvednou si vstupenky, abych se dostala do zbylých dvou památek? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Eliška.

V současné době je možné při nákupu zvolit pouze platbu kartou a metodu doručení e-mailem, tzn. na zadaný e-mail Vám dojde potvrzení a PDF vstupenka. Předložíte ji vytištěnou nebo zobrazenou na chytrém telefonu, společně s Roma Pass. Postup je stejný pro Foro Romano i Colosseo.

# 01.03.2023, 00:26.
Pane Řehůřku, líbí se mi velmi vaše informativní stránky a tak bych se dovolila také se dotázat. U návštěvy Vatikánských zahrad plus muzeí mají stále napsané covidové regulace, opatření, chtějí něco kontrolovat. Nevíte, co to obnáší? Možná chtějí očkování, ale jak staré? Abychom nekoupili lístky a potom se dovnitř nemohli dostat včetně dětí vě věku 12 let. Děkuji vám za radu. S přátelským pozdravem Sylva.

Aktuální podmínky najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / San Marino / Cestování / Covid-19: Aktuální podmínky vstupu do země. Vatikán má tyto informace spojené se San Marinem. Na stránkách Vatikánských muzeí už informace o Covid-19 nemají, zřejmě jste informaci našla na stránkách Get Your Guide u produktu. Je tam obecná informace, přesné aktuální informace uvádějí v zaslaném voucheru. Nebudou se však lišit od těch oficiálních.

# 27.02.2023, 08:37.
Chtěla bych se zeptat na kartu Roma Pass na 48 hodin. U karty je uvedený jeden vstup zdarma na památku. Když si tedy kartu zakoupím online a chtěla bych jako památku, na kterou využít tu slevu, si vybrat Koloseum. Jak to provedu, abych si i to Koloseum mohla zakoupit online a využila v něm tu slevu? Adéla.

je ve verzi na 48 hodin a 72 hodin. U první máte jednu památku v ceně, u druhé dvě památky v ceně. Na druhou resp. třetí a další památku máte potom slevu. Pokud chcete s kartou Roma Pass 48 využít jako první vstup Colosseo, přejděte na Coopculture - Destinazioni / Rome e Lazio / Roma / Biglietto Colosseo, Foro Romano, Palatino_24H. Na následující stránce potom zvolte vpravo Verifica la Disponibilita, vyberte datum a čas a v zobrazené tabulce na posledním místě Prenotazione per Possessori di Roma Pass. Zaplatíte jen rezervační poplatek € 2,00. Po zvolení počtu osob a po kliknutí na Add to Cart se rezervace vloží do košíku a přes Check out přejdete k úhradě. Po vyplnění údajů a uhrazení obdržíte potvrzovací e-mail s PDF volnou vstupenkou na rezervovaný čas. Vytisknete si ji nebo ukážete na chytrém telefonu. Během rezervace ještě nemusíte mít fyzicky Roma Pass. Ten předložíte až se vstupenkou při kontrole. Do Colosseo jdete v rezervovaný čas - ke kontrole se dostavte před tímto časem, minimálně 15 minut. Vstupenka platí 24 hodin od prvního použití. Na ostatní památky v ceně vstupenky můžete jít před nebo po Colosseo, musíte to ale stihnout během 24 hodin a Colosseo musí být v této době. Tento kombinovaný vstup se počítá jako jedna památka, je tedy vše v ceně Roma Pass.

# 26.02.2023, 13:43.
Děkuji Vám za informace. Chtěla bych se jenom doptat na vstupenku, na kterou jste mi poslal odkaz. Je tam uvedené trvání 3,5 hodiny. Když jsem blíže pročítala, nenašla jsem, zda v muzeích a kapli můžete být neomezenou dobu, nebo se musíte vejít do těch 3,5 hodiny. Vlastně nevím, na co se ten časový údaj vztahuje. A potom tedy ještě na vstupenku přes oficiální stránku, je to tedy tak, že se kombinace všech tří zmíněný objektů nedá udělat? Jak jsem psala v předchozím e-mailu, našla jsem pouze vstupenku City Tour + Museums, ale to jak jsem zmínila, jsem pochopila, že se netýká zahrad. Rozumím tomu správně? Děkuji Vám ještě jednou za odpověď. Hezky víkend. Nikola.

Tyto časy jsou orientační. Ve Vatikánských muzeích můžete být do konce otevírací doby. Open Bus Vás proveze po Vatikánských zahradách, když se podíváte na mapu Vatikánu, tak pochopíte, že to i jinak není realizovatelné.

# 26.02.2023, 12:54.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, kde by se daly koupit vstupenky na prohlídku fotbalového stadionu v Římě? Děkuji. Renata.

Stadio Olimpico Tour je k dispozici každý den od 10:00 do 18:00 kromě dnů, kdy se konají zápasy. Vstupenky lze zakoupit po registraci na Vivaticket.it. Oficiální pokladna je na Via Gladiatori 2 a otevřená je ve stejné době jako prohlídky. Cena vstupného je € 18,38. Vstup je z Monte Mario Tribune, bezplatné parkoviště je na Viale dei Gladiatori, poblíž vstupu. Informace je z roku 2021. Jak je to v současné době nevíme.

# 26.02.2023, 09:40.
Ráda bych se na konci března podívala do Vatikánských zahrad + muzeí + Sixtinské kaple a ráda bych se Vás zeptala na tyto otázky: 1. Na oficiální stránce Vatikánských muzeí jsem si chtěla rezervovat tuto kombinaci vstupenky, ale našla jsem pouze kombinaci Vatikánské zahrady + Sixtinská kaple + po rozkliknutí informací jsou zahrnuté i některé části muzea, ale ne vše nebo vstupenku City tour + Vatikánská muzea. Z této vstupenky ale chápu, že je to jízda autobusem Vatikánem, ale ne zahradami? Přes agenturu Get Your Guide jsem ale našla vstupenku Zahrady autobusem + muzea + kaple - 45 min zahrady + bez omezení času v muzeích a kapli. Mohu se tedy zeptat, zda kombinace Zahrady + kompletní Muzea + kaple na oficiálních stránkách vůbec existuje nebo zda je ji tedy možné najít jen přes agenturu? Četla jsem právě ve Vaši odpovědi ze dne 20.02.2023, 12:55, že by tato kombinace na oficiálních stránkách měla existovat, ale já ji opravdu nikde nenašla. 2. Když jsem na oficiálních stránkách nakonec zkusila rezervovat alespoň nějakou vstupenku do zahrad a zadala, že chci vstupenku pro jednotlivce, zjistila jsem, že v takovém případě nelze vstupenku do zahrad rezervovat - možnost - Who-Optional-Singles. Když jsem tedy tento parametr vynechala, nabídlo mi to variantu vstupenky Guided Tours for Individuals - Vatican Gardens and Sistine Chapel, kde je ale ve Visitor types napsáno Families. I když mi to při rezervaci vstupenky dovoluje zadat jen jednu osobu, bojím se, aby s tím potom nebyl problém, že na prohlídku přicházím jako jednotlivec. Děkuji vám předem moc za odpověď. S přáním hezkého dne Nikola.

Jízda je Open Busem zahradami. Následně jdete už individuálně do Vatikánských muzeí. Vstupenka Rome: Vatican Gardens Minibus Tour w/ Vatican Museums Entry je stejného rozsahu. Výhodou té vstupenky přes Get Your Guide je to, že ji můžete ještě 24 hodin před začátkem zrušit s vrácením všech peněz, kdežto u vstupenek zakoupených přes Musei Vaticani můžete měnit jen termín rezervace, ale ne počet osob nebo vstupenku zrušit. V případě obou variant můžete jít i jako jednotlivec.

# 23.02.2023, 16:22.
V dubnu se chystáme na prodloužený víkend do Říma. Máme zarezervované ubytování Valle Aurelia House na adrese Via Giulio Sacchetti 10. Přilétáme na letiště Fiumicino v 11:25. Můžete nám prosím poradit nejpohodlnější cestu na ubytování? Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Veronika.

Z letiště jeďte vlakem FL1 a na Trastevere přestupte na vlak FL3. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Jízdenka stojí € 8,00. Musíte vystoupit na Valle Aurelia a odtud dojít pěšky. Z nádraží vyjděte na Via Angelo Emo a vydejte se po ní pod železničním mostem. Za ním pokračuje jako Via Baldo degli Ubaldi. Po přechodu přejděte na druhou stranu a pokračujte kousek zpět k Via Giulio Sacchetti, která odbočuje doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. Od železničního nádraží je to 220 m.

# 22.02.2023, 10:09.
Pane Řehůřku, mám v plánu v červenci navštívit Řím. Vyhlédl jsem si parkovací garáž Parcheggio Ludovisi, které by mělo být v ZTL zóně. Pokud budu mít předem rezervaci parkovacího místa, mohu vjet beztrestně do této zóny? Děkuji za odpověď. Vít.

Vjezd do zóny ZTL v Římě není vázaný na to, zda máte nebo nemáte uhrazené parkování na parkovišti umístěném v konkrétní ZTL zóně. Příjezd do parkoviště Ludovisi je po Via di Porta Pinciana a následně Via Ludovisi, což je mimo zónu Centro Storico, ale budete projíždět zónami "Nuova Vascia Verde" a "Merci e VAM". Na výše uvedených stránkách jsou definované časy a omezení pro různé typy vozidel. Podle toho zjistíte zda do zóny vjet můžete nebo nemůžete a v jakých časech.

# 21.02.2023, 20:10.
Do Ríma priletíme 26.3. o 7:40 na letisko Fiumicino. Ako sa odtiaľ čo najrýchlejšie dostaneme do Vatikánskych múzeí, abysme využili voľný vstup poslednú nedeľu v mesiaci? Na aké fronty pred múzeami sa máme pripraviť? Online rezervácia sa v prípade voľnej nedele asi nedá urobiť však? Ďakujem vám za odpoveď. Katarina.

Těch možností je několik. Můžete jet vlakem FL1 a na Trastevere přestoupit na vlak FL3. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Jízdenka stojí € 8,00. Musíte vystoupit na Valle Aurelia a odtud dojít pěšky. Nejdříve půjdete po Via Angelo Emo a od kostela Santa Maria delle Grazie al Trionfale budete pokračovat po Via Candia. Po 250 m odbočíte doprava na Via Tunisi, na jejímž konci vede schodiště přímo k Musei Vaticani. Pěšky je to ale 1,2 km. Můžete jet také autobusem SIT Bus Shuttle a vystoupit na Via Aurelia. Jízdenka stojí € 7,00. Ze zastávky se musíte vrátit na Via Aurelia a odbočit po ní doprava. Na Piazza Imerio se ulice stáčí doprava, kde je stejnojmenná zastávka Piazza Imerio autobusu č. 49. Jízdenka stojí € 1,50. Pěší přechod je 300 m. Vystoupit musíte na zastávce Viale Vaticano / Musei Vaticani. Vstup do muzeí je přibližně 100 m ve směru jízdy autobusu. Nejjednodušší je jet autobusem SIT Bus Shutle za € 7,00 nebo Terravision za € 6,00 až na Termini a odtud metrem A na Ottaviano. Jízdenka stojí € 1,50. Odtud je to sice přibližně 500 m, ale je to dobře značené. Rezervace se při vstupu zdarma poslední neděli v měsíci nedělají. Fronty jsou sice dlouhé, ale ubíhá to rychleji, protože si nekupujete vstupenky. Rezervace se dělají jen na speciální vstupy s průvodcem za podstatně jiné ceny než při běžném vstupu. Poslední neděli v měsíci při volném vstupu je otevřeno od 9:00 do 14:00, poslední vstup je umožněný ve 12:30. Nejrychlejší je doprava vlakem, přibližně 50 minut i s přestupem + pěší přechody.

# 20.02.2023, 18:57.
Plánujeme cestu do Říma. Chtěla bych se zeptat, jak je to s výstupem do kopule Svatého Petra ve Vatikánu? Výstup je jen součástí nějaké vstupenky, nebo se tam dá jít samostatně? Případně kde se koupí vstupenky na samostatný výstup? Předem moc děkuji. Martina.

Vstup do kopule je zpoplatněný zvlášť. Pokud chcete vystoupit jen do kopule a navštívit např. jen Baziliku bez průvodce, zaplatíte je výstup do kopule. Jsou dvě varianty vstupenek. V první variantě vyjdete výtahem a vyjdete pěšky ještě 320 schodů. Cena vstupenky je € 10,00. Ve druhé variantě vyjdete pěšky všech 551 schodů. Cena vstupenky je € 8,00. Otevřeno je od 1. října do 31. března od 7:30 do 17:00, od 1. dubna do 30. září od 7:30 do 18:00. Poslední vstup je umožněný vždy hodinu před uzavírací dobou. Vstupenky koupíte u vstupu. Po absolvování bezpečnostní kontroly vstoupíte do haly. Vstup do baziliky je vlevo, do kopule vpravo.

# 20.02.2023, 12:55.
Vstupenky do Necropole máme zařízené. Bohužel nám byl přidělený čas a s tím asi nic dělat nejde. Zrovna uprostřed dne. Mohu mít dotaz? Ještě k návštěvě Vatikánských zahrad. Lze zakoupit vstup až přímo na místě? Nabízené vstupy na internetu jsou pouze s Vatikánskými muzei a dalšími možnostmi. Nevíte, jak to funguje? My bychom chtěli Vatikánská muzea s živým průvodcem a zahrady. Tuto kombinaci jsem nikde nenašla. Vždy to byl audioprůvodce ve Vatikánských muzeích a k tomu živě zahrady. Nevíte, jak porozumět vstupenkám? Začíná se zahradami nebo se jimi končí a nejdříve se navštěvují muzea? Pokud nelze zakoupit samostatnou vstupenku do zahrad, lze zakoupit tuto kombinaci a využít z toho jen ty zahrady? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Miloslava.

Vstupenky je možné zakoupit i na místě, ale s vystáním odpovídající fronty, což je časové riziko. Další riziko je v tom, že návštěva Vatikánských zahrad je vždy omezená kapacitně. Doporučujeme rezervaci. Návštěva Vatikánských zahrad je ve dvou variantách. V první variantě jedete Open Busem s audioprůvodcem, následně jdete bez průvodce přednostně na kompletní prohlídku Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple. Je možné si přikoupit audioprůvodce. Ve druhé variantě jdete pěšky s průvodcem do zahrad a následně s průvodcem do Galleria dei Candelabri, Galleria delle Carte Geografiche, Galleria degli Arazzi a do Sixtinské kaple. Vždy jdete nejpozději 15 minut (doporučujeme o něco dříve) před rezervovaným časem ke vchodu do Vatikánských muzeí, vstup s rezervacemi. U vchodu ukážete rezervační voucher a po bezpečnostní kontrole přejdete na přepážku prohlídek s průvodcem, na základě rezervačního voucheru si převezmete vstupenky a setkáte se s průvodcem. Do muzeí samozřejmě po návštěvě zahrad nemusíte, ale odpovídající částku Vám nikdo nevrátí.

# 19.02.2023, 14:07.
Chtěla bych se zeptat, jak rezervovat vstupenky do Andělského hradu se slevou z Roma Pass na 48 hodin. Vstup zdarma využijeme do Kolosea a nikde se nám nepodařilo dohledat možnost rezervace do Andělského hradu se slevou s Roma Pass. Současně bych se ještě chtěla zeptat, zda lze rezervovat vstupenky pouze do Sixtinské kaple bez návštěvy Vatikánských muzeí? Předem děkuji za odpověď. Kristýna.

Rezervace vstupu do Castel Sant'Angelo není povinná, doporučuje se především o víkendu. V oficiálních zdrojích je rezervace s Roma Pass uváděna jen za cenu rezervačního poplatku € 1,00, tedy bez vstupu, resp. se vstupem zdarma. Pokud tedy chcete provést rezervaci, doporučujeme ji provést přes oficiální rezervační portál ticketone.it. Na místě stejně budete muset na pokladně doložit oprávněnost vstupu za snížené vstupné, takže si tam zlevněnou vstupenku také zakoupíte k předložené rezervaci. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Samostatný vstup není možný.

# 17.02.2023, 16:33.
Chtěla bych se zeptat na aktualizované informace pro rok 2023. Plánuji výlet do Říma v dubnu 2023. Pořád platí, že vstupy do Vatikánských muzeí jsou poslední neděli v měsíci zdarma? Platí i vstup zdarma do římských muzeí první neděli v měsíci? Ještě jsem se dočetla o týdnu kultury, kdy by mohly být vstupy obecně zdarma. Nevíte, zda letos v Římě také bude a kdy? Děkuji moc. Iva.

Vstupy do Vatikánských muzeí jsou poslední neděli v měsíci zdarma. V roce 2023 se to týká všech posledních nedělí v měsíci, kromě té prosincové. Na silvestra bude ve Vatikánských muzeích zavřeno a otevřeno bude místo toho předchozí neděli, tj. 24.12.2023. Otevírací doba poslední neděli v měsíci je od 9:00 do 14:00, poslední vstup bude umožněný ve 12:30 hodin. První neděli v měsíci jsou v Itálii otevřená všechna státní muzea a památky se vstupem zdarma. Týden kultury byl snad naposledy v roce 2012, kdy proběhl 14. ročník.

# 15.02.2023, 13:04.
Pane Řehůřku, děkuji za Vaši odpověď. Plánujeme cestu do Říma a nekropoli jsme si zakoupili, vypadalo to jako nejslabší místo v itineráři. A na základě času se rozhoduji navštívit muzea. Návštěvu máme ve 14:35. Víte prosím, jak koupit vstupenky do muzea? Na oficiálních stránkách měli jen vstup s průvodcem. Nevím, jaký tip vybrat? Je nás 5, z toho dvě skoro dospělé děti. Tak za to nechci utratit majlant. Stránky s prodejem lístků potom nabízí bez a s průvodcem. Nevím co vybrat. Chtěli bychom za ten den zvládnout celý Vatikán, ale na pohodu. Včetně zahrad. Máte nějaký tip, jak skloubit tento itinerář? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Miloslava.

Vstupenky do Vatikánských muzeí lze zakoupit přes oficiální stránky Musei Vaticani. Pokud na Váš termín nejsou k dispozici, jsou už vyprodané. Zkuste to ještě přes Get Your Guide, je možné, že tam vstupenky na Váš termín ještě budou. Na prohlídku Vatikánských muzeí dle našeho názoru stačí vstupenka bez průvodce. Výhodou návštěvy s průvodcem je kromě vlastního výkladu i to, že následně ze Sixtinské kaple budete mít možnost projít přímo do Baziliky. Pokud však chcete navštívit i Vatikánské zahrady, musíte volit vstupenku s návštěvou Vatikánských zahrad, jejichž součástí je vždy i návštěva Vatikánských muzeí.

# 15.02.2023, 07:47.
Mám koupený Roma Pass. Jako první ze dvou bezplatných vstupů chci uplatnit prohlídku Galerie Borghese. Na internetu při rezervaci je však nutné zaplatit plnou cenu. Jak uplatním v tomto případě Roma Pass? Děkuji. Pavel.

Viz naše odpověď ze dne 27.10.2022, 15:17.

# 12.02.2023, 11:48.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda se vyplatí koupit Roma Pass na 72 hodin dvou cestujicím ve věku 24 a 25 let? Četla jsem, že občané EU do 25 let mají zlevněné vstupné skoro do všech památek. Připomínám, že nejsme studenti. Děkuji za odpověď. Veronika.

se Vám s největší pravděpodobností ve Vašem případě nevyplatí. Ve státních muzeích a památkách mají v Itálii občané do 25,99 let vstup za snížené vstupné. Na 100% to však zjistíte, když si uděláte itinerář, tzn. na dobu těch 72 hodin seznam všech muzeí a památek, které chcete navštívit včetně dopravy k těmto muzeím a památkách. Porovnáním ceny s Roma Pass a bez Roma Pass zjistíte, zda se Vám vyplatí nebo ne.

# 06.02.2023, 18:32.
S manželem je nám oběma 64 let. Chtěla bych se zeptat, od dovršení jakého věku mají v Itálii penzisté slevu na vstupech. Děkuji. Mirka.

Senioři slevy obecně na vstupech nemají. Ve státních muzeích a památkách mají vstup zdarma občané EU do 18 let, za snížené vstupné občané EU do 26 let. Každé muzeum a památka má potom další skupiny - učitelé konkrétních typů škol, novináři, atd. První neděli v měsíci jdou všichni zdarma. V městských muzeích si to řídí přímo města, např. v Benátchách mají do městských muzeí vstup za snížené vstupné senioři od 65 let. V římských městských muzeích ne. V římských městských muzeích mají vstup zdarma děti do 6 let, do 18 let jen rezidenti. Snížené vstupné platí nerezidenti do 25 let. Výjimka je každou středu, kdy poslední dvě hodiny z otevírací doby je sleva 50% pro všechny. Zdarma jsou pro všechny tato městská muzea: Museo Bilotti, Museo Barracco, Museo Napoleonico, Museo Canonica, Museo della Repubblica Romana, Museo delle Mura, Casal de'Pazzi, Villa di Massenzio.

# 03.02.2023, 15:50.
Je prosím přímý vstup z Nekropole pod Bazilikou sv. Petra do Baziliky? Máme koupený lístek a plánujeme dál itinerář a nevím, zda musím počítat s frontou do chrámu, nebo to lze obejít zakoupením vstupenky do nekropole. Děkuji za odpověď. Miloslava.

Pokud budete mít vstupenky do Nekropole, budete moci na konci své prohlídky projít do Baziliky bez fronty. Před návštěvou nekropole si doporučujeme pročíst informace o nekropoli, např. na Visitvatican.info.

# 02.02.2023, 22:03.
Pane Řehůřku, přilétáme na letiště Fiumicino dne 26.2. ve 13:10 hodin a potřebujeme se dostat k výletní lodi do přístavu Civitavecchia. Předpokládám, že nejjednodušší je to vlakem, ale nevím, zda mohu koupit jízdenky na letišti, kde přestupovat a jak se potom dostat z nádraží v Civitavecchia k lodi. Děkuji. Petr.

Z letiště Fiumicino do Civitavecchia je nejlepší cestovat vlakem Trenitalia. Jízdenka stojí € 11,00 a přestupujete na Trastevere. Jízdenky zakoupíte v odjezdové hale na pokladně nebo v automatu. Je možné je zakoupit i online na výše uvedených stránkách, je to ale zbytečné. Z nádraží do přístavu můžete dojít pěšky, je to sice na okraj jen 800 m, ale záleží odkud Vaše loď bude vyjíždět, takže se ta trasa může i prodloužit. Spojení z nádraží zajišťuje městská doprava, k přístavu jezdí linky A až E.

# 02.02.2023, 14:01.
Na internetu jsem se dočetl, že vstupné na památky jsou pro občany EU do 25 let levnější. Cestuji s přítelkyní. Já mám 19 let, ona 17 let. Chci se tedy zeptat, zda má cenu uvažovat o koupi Roma Pass? A ta stejná otázka pro MHD. Děkuji za odpověď. Tomáš.

V tomto případě se Vám nevyplatí. Do 17,99 let mají občané EU vstup do státních muzeí a památek zdarma, do 25,99 let za snížené vstupné. Pro dopravu si kupte vícedenní jízdenku Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo týdenní CIS. Seznam státních muzeí a památek najdete např. na iMusei di Roma.

# 02.02.2023, 23:34.
Pane Řehůřku, mohl byste mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino k moři na Lido di Ostia a potom do Říma k nádraží Termini? Hledala jsem na odkazu, který jsem našla od Vás níže, ale spojení z Lido Centro do Porta San Paolo jsem žádné nenašla. Dále prosím, budou začátkem března otevřené nějaké trhy poblíž nádraží Termini? Ještě by mě zajímalo, zda i v březnu budou velké fronty do Bazilky sv. Petra? Máme jít raději hned ráno? A poslední dotaz, je možné absolvovat Koloseum s kočárkem? Mnohokrát děkuji. Markéta.

Z letiště Fiumicino do Lido di Ostia se dostanete autobusem Cotral. Zaveze Vás před nádraží Lido Centro. Odtud už je to k plážím pěšky kousek. K dalším můžete popojet městským vlakem Metromare (dříve Roma Lido), stanice se jmenují Stella Polare, Castelfusano a Cristoforo Colombo. Vlak nově provozuje Cotral, spadá ale stále do tarifního pásma městské dopravy Metrebus Roma. Následně do centra Říma se potom dostanete vlakem Metro Mare, na konečné stanici Porta San Paolo přejdete průchodem na stanici metra B Piramide. Metrem B se dostanete na Termini. Frontám do Baziliky se zřejmě nevyhnete, nicméně nejlepší je tam jít brzy ráno. Colosseo s kočárkem je možné absolvovat, plnohodnotně ho však navštívíte bez kočárku. U nádraží Termini je Mercato Esquilino. Kromě neděle mají otevřeno denně.

# 31.01.2023, 10:35.
Od 10.2. do 13.2. letíme do Říma s šestiměsíčním miminkem. Budeme mít kočárek a s sebou vždy nosítko. Nevím, kde všude nás pustí s kočárkem. Je možnost někde třeba u památky uschovat kočárek po dobu co budeme uvnitř s miminkem v nosítku? Dále jsem se chtěla zeptat, jak je to s cestováním MHD s kočárkem? Děkuji moc a přeji hezký den. Markéta.

Většina státních i městských muzeí v Římě umožňuje přístup s kočárky, stejně tak Vatikánská muzea. V městské dopravě můžete cestovat s kočárkem. V autobusech musí být složené tak, aby zabraly co nejméně místa. V metru a vlaku musí být splněny následující podmínky. Vjezd a výjezd do stanice musí proběhnout speciálním širším vjezdem k tomu určeným, na eskalátorech a schodech musí být kočárek složený a děti drženy v náruči, musí být použitý výtah pokud je k dispozici, ve vagónech nesmí kočárky tvořit překážku cestujícím a musí mít zablokovaná kola. Přeprava kočárku je bezplatná, pokud je použitý na přepravu dítěte. To samozřejmě cestuje také zdarma, stejně jako ostatní děti do 10 let v doprovodu platícího dospělého.

# 29.01.2023, 08:19.
Mám v plánu cestu do Říma v termínu od 7. do 12.4.2023 a jelikož je to termín, na který vychází Velikonoční svátky, chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jak je to se vstupy na památky v těchto dnech? Děkuji. Petra.

Velikonoční svátky se dotknou především otevírací doby ve Vatikánu. Ve Vatikánských muzeích bude ve dnech 7.4, 8.4. a 11.4. otevřeno o hodinu déle, v neděli 9.4.2023 a v pondělí 10.4.2023 bude zavřeno. Omezený bude vstup do Baziliky a na náměstí na základě aktuálního programu. Zveřejněný bude v kalendáři na stránkách Vatikánu. Počítejte s tím, že během Velikonočních svátků bude ve Vatikánu, ale i v Římě, větší koncentrace lidí. Římská muzea a památky by měla být otevřené dle standardní otevírací doby.

# 28.01.2023, 16:39.
Mám dotaz ohledně Roma Pass. Když ho objednám již dnes a do Říma jedu až 26. února, není problém, že bude Roma Pass tak dlouho připravený na Infopointu, skoro měsíc? Nebo je lepší s koupí počkat? Moc děkuji za odpověď. Veronika.

Limity pro vyzvednutí jsou následující: minimálně 24 hodin a nejpozději 6 měsíců po nákupu.

# 27.01.2023, 10:57.
Byl byste tak laskavý a poradil co nejjednodušší a nejrychlejší cestu z letiště Fiumicino do Vicolo del Cedro 25/B, Trastevere, 00153? Stačí do nějakého bodu, zbytek určitě pohodlně dojdeme pěšky. Předem moc děkuji za odpověď. Silvie.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trasterevere a odtud pokračujte z Circonvallazione Gianicolense autobusem č. 8BUS. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Belli před řekou a odtud po Via Gustavo Modena, Via della Renella a Via della Pelliccia dojdete na Piazza di San Egidio. Z něj vychází Vicolo del Cedro. Vaše ubytování je na jejím konci po pravé straně. Z letiště můžete jet také autobusem na Termini za € 6,00 a odtud autobusem č. H na Sonnio / S. Gallicano. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Zastávka je v blízkosti výše zmíněné Belli.

# 26.01.2023, 20:15.
Pane Řehůřku, mockrát děkuji. Vaše stránky jsou opravdu nevysychající studnicí rad. Do Říma poletíme až první týden v květnu, tak nechci nic nechat náhodě a sestavuji podrobný itinerář na jednotlivé dny, podle toho, kdy je kterou památku možné navštívit, každý den nějakou část Říma. Katakomby vyberu právě podle toho, kde se budeme pohybovat, i když já osobně bych v reálu nejraději viděla ty Priscillininy. Odlet z Říma máme 10.5. Ráno. Nevíte, jak to funguje, když náš hotel nabízí transfer na letiště? Myslíte, že ho bude moci zajistit už na 5:30? Ještě jednou děkuji za rady a přeji pěkný večer. S pozdravem Mirka.

To je otázka spíše na Váš hotel, ne na nás. Pokud hotel zajišťuje privátní transfer na letiště, je časové pásmo takové služby teoreticky 24/7. Je to tedy na dohodě mezi Vámi a hotelem. Ve Vámi uvedeném čase existují i další možnosti dopravy z hotelu na letiště - taxi a veřejná doprava.

# 24.01.2023, 18:05.
Děkuji moc. Uklidnil jste mě. Všechny vstupenky budeme kupovat až na místě podle toho, na co budeme mít ten den ještě síly. Takové ty hodně navštěvované památky jsme několikrát viděli, takže se chceme podívat jen do těch, které nás nejvíce zaujaly, jako např. Etruské muzeum nebo Ara Pacis, ale spíše bychom se chtěli dostat do katakomb, do mauzolea Santa Costanza, do San Clemente apod. Nevíte náhodou, které katakomby jsou v současné době otevřené? Předem děkuji za radu a přeji klidný večer. S pozdravem Mirka.

Těch katakomb je mnoho. Je třeba si udělat itinerář jejich návštěvy a u těch, které chcete navštívit si otevírací dobu dohledat individuálně. Z nejznámějších jsou otevírací doby následující. Catacombe di San Callisto: otevřeno každý den kromě středy od 9:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00. Zavřeno je každou středu, 1. ledna 2023, od 18. ledna do 15. února 2023, na velikonoce 9. dubna 2023 a na vánoce 25. prosince 2023. Catacombe di San Sebastiano: otevřeno denně od 10:00 do 17:00. Zavřeno je v prosinci a 1. ledna 2023. Catacombe di Priscilla: otevřeno od úterý do neděle od 9:30 do 16:00. Zavřeno je v pondělí, od 1. do 25. ledna 2023. Catacombe di Domitilla: otevřeno každý den kromě úterý od 9:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00. Zavřeno je v úterý, 1. ledna 2023 a 25. prosince 2023. Catacombe di Sant'Agnese: otevřeno každý den od 9:00 do 12:00 a od 15:00 do 17:00. Zavřeno v neděli dopoledne a o náboženských svátcích. Některé katakomby vyžadují rezervaci a každý rok vyhlašují delší uzavírku. Informace najdete na oficiálních stránkách.

# 23.01.2023, 19:19.
Někde v dotazech jsem četla, že je nutná rezervace do Kapitolských muzeí. Přitom na seznamu památek přístupných s Roma Pass jsou tato muzea uvedena jako muzeum bez rezervace. Chtěla bych předejít zklamání z toho, že se tam nedostanu, proto se ptám, jak to v současné době je? Děkuji. Mirka.

Nevíme o tom, že bychom někde psali, že je rezervace do Musei Capitolini povinná. Např. v odpovědi ze dne 19.11.2017, 19:37 píšeme o povinné rezervaci do Galleria Borhese a možné rezervaci do Musei Capitolini. Nicméně v současné době je rezervace pro skupiny s maximálně 25 účastníky. Pro jednotlivce je rezervace možná pouze při online nákupu vstupenky.

# 23.01.2023, 17:46.
Prosím o ideální spojení z letiště Fiumicino do hotelu Bbrothershouse na ulici Nomentana. Děkuji. Mirka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 66 směr Marx nebo okružním autobusem č. 82. Vystupte na zastávce Nomentana / Villa Torlonia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu ke světelné křižovatce, kde přejděte po přechodě na druhou stranu. Vaše ubytování je vlevo v rohovém domě.

# 23.01.2023, 17:00.
Prosím, jak se dostávám přes turnikety v případě již dříve označené jízdenky? Mirka.

Viz naše odpověď ze dne 02.10.2019, 10:24.

# 21.01.2023, 18:43.
V červenci se chystáme do Itálie a budeme ubytovaní přibližně dvě hodiny jízdy autem od Říma. Takže se nabízí možnost Řím navštívit. Cestovat budeme vlastním osobním automobilem. Vyčeta jsem na internetu, že existují záchytná parkoviště u metra. Nemáte prosím k tomuto tématu nějaké informace? A co se týká nákupu jízdemek na MHD - budeme cestovat ve složení tři dospělí, z toho jeden student s ISIC kartou a jeden ve věku 13 let. Rozlišuje MHD v Římě nějak věkové kategorie? Nezajímá nás Roma Pass, ale jízdné na 24 hodin. Děkuji za Vaši ochotu. S pozdravem Eva.

Informace o těchto parkovištích najdete na ATAC Sosta - Parcheggi. Většinou jsou tato parkoviště v provozu podle provozu metra s rezervou před a po. Cena se běžně pohybuje € 1,50 za 12 hodin parkování nebo € 2,50 za 16 hodin parkování. V římské městské dopravě cestují zdarma děti do 10 let v doprovodu platící dospělé osoby. Starší děti platí plné jízdné. Jízdenka na 24 hodin se jmenuje Roma 24H a její cena je € 7,00. Platnost je 24 od první validace.

# 20.01.2023, 18:00.
Budu mít Roma Pass a chci využít Colosseum jako první památku zdarma. Moje otázka zní. Chci arénu i podzemí. Na Coopculture jsem nenašla vstup s Roma Passem. Pouze jsem našla základní prohlídku. U dětí do podzemí a arény rezervace šla. Nebo budu něco platit až při vstupu a teď si mám rezervovat jen základní vstup? Děkuji za informaci. Lenka.

V ceně máte jen základní vstup do Colosseo. Rezervovat s Roma Pass je tedy možné jen tento vstup.

# 18.01.2023, 13:12.
Jaké je prosím počasí v březnu v Římě? Uvažujeme o poznávacím zájezdě, ale četla jsem, že je v tomto měsíci ještě možnost srážek. Je proto vhodné v tomto měsíci Řím navštívit? Děkuji. Karolína.

Statisticky je na tom leden, únor, březen a duben srážkově podobně. Pokud pomineme letní měsíce, tak z hlediska srážek je na to pro návštěvu Říma nejlepší květen a září. Noční teploty jsou v březnu statisticky 4,5 stupně, denní teploty 10,3 stupně. Maximum je 16,1 stupně. Jsou to ale statistiky. V době Vašeho pobytu může být vše jinak. Doporučujeme sledovat před odjezdem předpovědi počasí.

# 17.01.2023, 14:39.
Mohu poprosit o informaci, s jakým předstihem rezervovat vstupenku do Kolosea na polovinu února a zda zvolit základní prohlídku nebo se vyplatí připlatit za vstupenku, ve které je i podzemí a aréna? Děkuji. David.

Rezervace do Colosseo je možná měsíc dopředu. Doporučujeme rezervaci provést co nejdříve, volná místa ubývají. V případě podzemí a arény je těch míst ještě méně, není během dne tolik termínů. To zda si připlatit podzemí a arénu nevíme. To záleží na Vašich preferencích. Pokud bychom volili my, tak kompletní prohlídku. Rezervaci je možné provést přes Coopculture. My doporučujeme rezervovat přes Get Your Guide, kde máte jednoduchou správu rezervace a možnost ještě 24 hodin před termínem vstupenku zrušit s vrácením plné výše vstupného.

# 10.01.2023, 10:13.
Příští týden letíme do Říma a pro nás poprvé na letiště Fiumicino. Již jsem si dohledala cestu z letiště regionálními vlaky Trenitalia z Fiumicino Aeroporto - Roma Trastevere - Roma Saint Pierre. Na Roma Trastevere budeme přestupovat na další vlak do Roma Saint Pierre. Poněvadž jedeme přes několik pásem a budeme přestupovat, nejde mi zadat online jízdenku na stránkách Trenitalia z letiště až na Roma Saint Pierre. Je možné koupit online pouze cestu Fiumicino Aeroporto - Roma Trastevere. Můj dotaz zní: je možné v automatech na nádraží si navolit jízdenku až do cílové stanice nebo budeme muset při přestupu řešit další jízdenku? Nejde mi o cenu, ale je to pro nás rychlejší než jet Leonardem na Termini a potom metrem nebo autobusem. Děkuji za odpověď. Alena.

Jízdenku si můžete zakoupit na letišti v odjezdové hale vlaku v automatu nebo na pokladně. Její cena je € 8,00. Pokud si chcete koupit jízdenku online, je to možné přes stránky Trenitalia. Volíte stanice Fiumicino Aeroporto a Roma S. Pietro. V košíku potom jen zkontrolujete nebo upravíte Servizio na 2 classe a Offerta na Ordinaria. Cena jízdenky je stejná online, na pokladně i v automatu. Při nákupu online obdržíte potvrzovací e-mail s jízdenkou v PDF. Jízdenka platí čtyři hodiny od původního času uvedeném na jízdence. Tato jízdenka je již ověřená, neoznačujete ji.

# 04.01.2023, 17:13.
Pane Řehůřku, mám na Vás speciální dotaz. Je vhodnější si zakoupit vstupenky na tenisový turnaj od 8.5.2023 do 21.5.2023 v Římě nyní v předprodeji, nebo potom přímo na místě? Zkoušel jsem si zakoupit vstupenky nyní, ale cena docela narostla o různé poplatky. V minulosti nebyl areál zdaleka zaplněný. Chceme jít jako minule na základní část. Prosím, můžete poradit? Mnohokrát děkuji. Miroslav.

Nejedná se o cestovatelskou otázku, ale i tak Vám napíšeme svůj názor. Vstupenky na tenisový turnaj Internazionali BNL d'Italia je možné zakoupit online přes výše uvedené stránky, odkaz Biglietti, nebo v centrální pokladně Foro Italico. My bychom se řídili podle účelu cesty. Pokud bychom jeli do Říma primárně kvůli návštěvě města a jeho památek a návštěva turnaje by byla jen rozšířením této návštěvy, koupili bychom si vstupenku na místě. Pokud bychom jeli do Říma primárně kvůli tomuto turnaji, volili bychom nákup vstupenky online.

# 04.01.2023, 12:20.
Hledám jako mnozí levnou cestu z letiště Fiumicino do stanice San Pietro. Vyhledávač ATAC mi doporučil kombinaci příměstských vlaků FL1 a FL3 nebo FL5 s cenou € 1,50 s lístkem BIT na 100 minut. To ale neodpovídá informacím, že jízdenky Metrebus neplatí až na letiště a končí ve stanici Fiera di Roma. Vy tvrdíte v odpovědích, že cena za vlak Trenitalia FL1 je € 8,00. Proč ATAC navrhuje tuto cenu, když zřejmě integrovaný systém nelze využít až z/na letiště? Děkuji předem za odpověď. Pavel.

Je samozřejmě na Vás, zda využijete informace poskytované ATAC nebo informace poskytované námi. Každopádně i samotný ATAC uvádí v informacích u jízdenek z tarifního pásma Metrebus Roma (BIT, Roma 24, Roma 48, ...), že na vlak Trenitalia platí ve druhé třídě v městské části trati. Na svých mapách linek má definované tarifní pásmo Metrebus Roma u vlaku FL1 z letiště Fiumicino od zastávky Fiera di Roma po zastávku Settebagni. Samotné Trenitalia uvádí cenu této jízdenky € 8,00 ať už jedete z letiště Fiumcino do zastávky Fiera di Roma nebo Settebagni, cena je stejná. Stejně tak do jakékoliv stanice v pásmu tarifu Metrebus Roma. Jízdenku BIT můžete využít ze stanice Fiera di Roma např. do San Pietro. V tomto případě je to ale dražší než tarif Trenitalia, který v tomto úseku účtuje € 1,00. Pokud se na to podíváte z hlediska zón regionu Lazio, tak Řím je v zóně A, odpovídající tarifu Metrebus Roma. Těch zón je celkem 6 - A až F. Zóna A se však počítá za dvě. Fiumicino je v zóně B. Z Fiumicino do Říma tedy jedete ze zóny B do zóny A, tedy přes 3 zóny (1+2). Nicméně i s těmito jízdenkami nelze využít vlaky z letiště mimo městskou zónu. Pokud chcete ušetřit za každou cenu, potom jeďte autobusem Cotral za € 1,10 do Lido di Ostia a odtud už platí jízdenky z tarifního pásma Metrebus Roma. Vybavte se ale velkou trpělivostí a časovou rezervou. Cestovat vlakem je pohodlnější a rychlejší.

# 02.01.2023, 17:31.
Krásný nový rok 2023. Chtěla bych se zeptat. O jarních prázdninách v únoru se chystám navštívit Řím. Už jsem si přečetla nějaké informace a rady na internetu, ale raději se zeptám Vás, odborníka. Chci si online zakoupit Roma Pass na 72 hodin. Vím, že rezervaci mohu udělat je 24 hodin před a vyzvednout na určitých výdejních místech, ale první otázka - jak probíhá vyzvednutí? A když si budu potom online rezervovat vstup do Colossea a chci použít Roma Pass na první památku zdarma, kde online najdu ikonu, abych nemusela nic platit a měla vstup zdarma? A jak se aktivuje Roma Pass na dopravu MHD? Musím ho nějak označit nebo někde odkódovat? Moc děkuji za odpovědi. Veronika.

si můžete zarezervovat na výše uvedených stránkách. Obdržíte voucher, který uplatíte v Římě na PIT (Punti Informativi Turistici), jejichž seznam s adresami a otevíracími dobami najdete na výše uvedených stránkách v oddíle Meeting Point. Jsou na nejdůležitějších místech, jako letiště Fiumicino i Ciampino, nádraží Termini, v centru atd. Těch 24 hodin je myšleno jako nejpozději 24 hodin před. Při vyzvednutí předložíte voucher a obdržíte Roma Pass. Rezervaci do Colossea s Roma Pass provedete přes Coopculture. Přes Acquista / Biglietto Colosseo, Foro Romano, Palatino_24h / Verifica la disponibilita. Vyberete datum čas a produkt Prenotazione per possessori di RomaPass. Rezervační poplatek je € 2,00. Tuto rezervaci můžete udělat i před nákupem Roma Pass. Roma Pass je bezkontaktní, přikládáte ho ke čtečce. Čas začíná běžet od první validace, ať už v muzeu nebo v dopravě. Výhodou Get Your Guide je snadná správa rezervace, její změna i zrušení s vrácením celé částky.