ŘÍM 2022

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2022

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.05.2022, 21:31.
Mohla bych požádat o pomoc? Přiletíme na letiště Fiumicino. Ubytování máme v centru Abid's Palace in Termini. Jak nejlépe se tam dopravit? Dočetla jsem se z vašich rad, že autobusem Terravision. Kde zakoupit jízdenky prosím? A zda se nemůže stát, že se nevejdeme do autobusu? Mám koupený Roma Pass 72, který vyzvednu u Foro Romano, takže ten nevyužijeme. Ale chci se zeptat, zda ho můžeme využít při zpáteční cestě a kde popřípadě koupit jízdenky z Termini na letiště? Děkuji mnohokrát za vaši trpělivost a ochotu pomáhat s plánováním cest po Římě. Denisa.

Jízdenky na autobus můžete zakoupit např. na výše uvedených stránkách. Z Via Giovanni Giolitti potom už jen přejdete po některé z kolmých ulic na Via Napoleone III (třetí ulice), po které se vydáte doleva. Jízdenky je nejlépe zakoupit online, zajistí Vám místo v autobuse, zvláště na cestu zpět na letiště je to nutností. Stát se může samozřejmě cokoliv. Pokud autobus nestihnete, můžete jet následujícím volným. Dalšími možnostmi jsou např. nebo vlak Leonardo Express. , stejně jako kteroukoliv jízdenku pro městskou dopravu v Římě, na cestu z letiště nebo na letiště Fiumicino nelze použít.

# 16.05.2022, 17:34.
Pane Řehuřku, mám otázku. Je povolený vjezd do Říma autem s dieselovým motorem Euro 5? Pokud ne, kde bych měl dle Vás nejlépe zaparkovat auto? Máme rezervovaný pobyt blízko Vatikánu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Jako většina větších měst v Itálii, i Řím má ZTL zóny s omezeným vjezdem. Buď zcela nebo ve stanovených časech. Více informací o těchto zónách najdete na romamobilita.it. V blízkosti Vatikánu je několik vhodných parkovišť i mimo ZTL. Podívejte se na myparking.it a nechte si zobrazit mapu s umístěním. Mimo ZTL je oblast na západ od Vatikánu za Via Anastazio Secondo.

# 15.05.2022, 20:13.
Chtěl bych se zeptat, zda je do Kolosea nějak omezený vstup se zavazadlem? Konkrétně se jedná o tašku přes rameno o rozměrech 40x23x20 cm. Ještě bych se chtěl zeptat, pokud mám zarezervovanou vstupenku do Kolosea na 13:40, zda je možné předtím navštívit Forum Romanum, které je také součástí vstupenky, a až potom Koloseum? Předem děkuji za odpověď. Marek.

Přesné rozměry zavazadel neznáme. Návštěvníci a zavazadla jsou podrobena bezpečnostní kontrole. Doporučuje se do tašky nebo batůžku vložit všechny předměty včetně mobilních telefonů a následně absolvovat bezpečnostní kontrolu. Je zakázané vnášet lahve, skleněné obaly, alkoholické nápoje, spreje, kempingové batohy, objemné tašky a kufry. Povoleny jsou střední a malé batohy přes rameno. Zakoupená vstupenka platí 24 hodin. Obsahuje jeden vstup do Colossea v rezervovanou dobu a volný přístup do archeologické oblasti Foro Romano - Palatino - Fori Imperiali. Tam můžete jít před návštěvou Colosseo nebo po návštěvě Colosseo. Vše musíte zvládnou během 24 hodin od první validace vstupenky. U vstupní brány do Colosseo musíte být 15 minut před rezervovaným časem.

# 14.05.2022, 22:04.
Pane Řehůřku, v termínu 24.5.2022 chceme s dcerou ve věku 16 let navštívit Galerii Borghese. Dle informace na Roma Pass jsem psala o rezervaci na e-mail. Já budu mít RP, dcera za cenu do 18 let. Nedostala jsem žádné potvrzení o rezervaci prohlídky. Mohl byste nám prosím poradit, zda se rezervace dělá ještě jiným způsobem, nebo zda tento způsob postačuje? Děkuji. Denisa.

Vámi uvedený způsob je jeden ze dvou uvedených na oficiálních stránkách Galeria Borghese. Druhým způsobem je od pondělí do pátku v době od 9:30 do 18:00 zavolat na telefonní číslo uvedené na výše uvedených stránkách.

# 14.05.2022, 08:14.
Zdravím z Nového Zélandu. Na vaše stránky jsem se dostala náhodou. Prosím o radu. Přiletím s dětmi do Říma v pátek 8. července po 8. hodině ráno. 9.7. někdy odpoledne potom odjedeme vlakem do Neapole. Ubytovaní jsme asi 10 minut pěšky od Kolosea. Určitě se chceme podívat do Kolosea, Pallatine Hill a Forum, kdy byste doporučil nejlepší čas na návštěvu a zda se nám vyplatí Roma Pass. Začaly bychom v Koloseu. Je lepší si památky projít samostatně nebo s průvodcem? Kam bychom se ještě měly podívat v limitovaném čase návštěvy? Syn má 14 let, dcera 18 let. Mnohokrát děkuji. Gabriela.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hodně frekventované památky, nejlepší čas na návštěvu je těžké doporučit. Obecně lze doporučit návštěvu ve všední den a spíše ráno nebo odpoledne mimo největší horka. Do Colosseo je povinná rezervace, budete muset také vybírat podle volných termínů. Tím bude také daná návštěva Forum Romanum a Palatino. To, zda se Vám vyplatí záleží na Vašem itineráři. Jak budete využívat dopravu, co vše budete chtít navštívit atd. Hodně je toho na toto téma v našich otázkách a odpovědích napsané včetně příkladů propočtů. Pokud se chcete o památkách dozvědět více, potom je návštěva s průvodcem vhodná. Budete ale vázaní na skupinu. Pokud Vám stačí jen památky vidět a vše si dopředu nebo dodatečně přečtete sama, potom je průvodce zbytečný. Kam se podívat, je hodně individuální. Určitě byste neměla vynechat Vatikán a centrum Říma - Španělské schody, Fontana di Trevi, Andělský hrad, Pantheon atd.

# 13.05.2022, 07:27.
Rezervace je jasná, šlo mi o možnost nečekat ve frontě. Jaký je tedy postup? Budeme mít rezervaci a vystojíme frontu? Děkuji. Zdenka.

Viz naše předchozí odpověď. Syn půjde s Vámi. U památek, kde je rezervace povinná, ji bude muset udělat i syn. Potom jdete společně. U památek, kde je rezervace volitelná, ji bude moci udělat i syn. Potom jdete společně. U památek, kde není rezervace možná, jdete společně. První dva vstupy se stejně vyplatí jen u památek, kde je rezervace povinná. I v případě, že máte rezervaci, se většinou menší frontě nevyhnete. Stejný rezervovaný čas má mnoho dalších lidí.

# 12.05.2022, 10:17.
V červnu pojedu se synem ve věku 23 let na týden do Říma. Podle cen pro 18 až 25 let by nepotřeboval Roma Pass, mě se vyplatí. Když ho syn nebude mít, jak potom naložit s možností přednostního vstupu bez front u dvou prvních vstupů, abychom mohli jít společně? Děkuji. Zdenka.

Syn půjde s Vámi. Tam, kde jsou povinné rezervace, musí mít samozřejmě rezervaci. Např. v Colosseo.

# 11.05.2022, 14:14.
Pane Řehůřku, objevila jsem Vaše stránky s informacemi ohledně cest do Říma, ze které jsem načerpala spoustu užitečných informací. Mám ale dotaz ohledně cestování MHD, konkrétně metrem. Pokud si koupím jízdenku 48 hodin, označím jí jen při první jízdě metrem + podpis na zadní stranu, nebo pokaždé při vstupu do metra? Nebo i při výstupu? Nějak se mě toto nedaří dohledat, jak je to v praxi. Moc děkuji za informaci a přeji Vám krásné léto a hodně trpělivosti s nadšenými cestovateli. Ivana.

Jízdenku musíte validovat vždy na začátku první cesty a při přestupu na metro. Validační přístroje jsou instalované v autobusech, trolejbusech, v tramvajích, v regionálních vlacích Termini-Centocelle a Roma-Viterbo, ve stanicích u turniketů pro přístup do metra, ve stanicích regionálních vlaků Roma-Lido a Trenitalia. V metru tedy musíte i tuto jízdenku validovat pokaždé před průchodem turniketem. Jízdenku musíte mít vždy u sebe a pří kontrole ji předložit. Kontrolor může požadovat i předložení dokladu totožnosti. Pokuty jsou vysoké, pohybují se od € 100,00 do € 500,00. V případě, že po vystavení bude uhrazena do 5. dnů, snižuje se na € 50,00. Při první jízdě jakýmkoliv dopravním prostředkem musíte tedy jízdenku validovat, následně už jen pokaždé v metru.

# 11.05.2022, 02:39.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s jízdenkami. Nebudeme kupovat Roma Pass, jelikož chceme Řím projít pěšky. Ale poslední den před odletem bychom chtěli navštívit moře. Našli jsme už trasu tady popsanou od vás z příspěvku z 3.5. z Termini do Lido Centro. Zajímá mě, jakou jízdenku si zakoupit, zda jsou jízdenky stejné jako u nás, třeba že mají nějaké tarifní na 90 minut, nebo jakou máme zakoupit? Děkuji za odpověď. A.

Pro městkou dopravu v Římě můžete využít následující jízdenky: BIT s platností 100 minut za € 1,50, Roma 24H v ceně € 7,00, Roma 48H v ceně € 12,50, Roma 72H v ceně € 18,00 a týdenní CIS s platností do půlnoci sedmého dne v ceně € 24,00. Jízdenky platí pro autobusy, tramvaje, trolejbusy, metro, městské vlaky a regionální vlaky. Lze je využít v městském pásmu. Jízdenku BIT můžete použít v metru jen jednou (myšleno průchod turnikety). Časové jízdenky 24H, 48H a 72H platí odpovídající počet hodin. Trasa městským vlakem Roma-Lido je kompletně v městském pásmu.

# 10.05.2022, 08:48.
Obracím se na Vás opět s prosbou. Již jednou jste mi odpověděl, co se týká využití invalidního vozíku v Římě, za což ještě jednou děkuji. Chtěla bych poprosit, zda nemáte zkušenosti s přepravou vozíku v letadle. Dostala jsem výlet od dětí k narozeninám. Jsem invalidní a bohužel můj zdravotní stav se trochu zhoršil od doby rezervace letu. Chci si vzít mechanický invalidní vozík, což jsem myslela, že není problém. Volám na Airlines, napsala jsem několik dotazů a stále žádná odpověď a odlet se blíží. Pokud tomu dobře rozumím, tak je nutné tuto skutečnost nahlásit 48 hodin před odletem. Odpověď - přetížení. Vím, že to není ve Vaší kompetenci, ale třeba máte nějaké zkušenosti. Je to pro mě dost důležitá informace, poněvadž žiji sama, děti bydlí jinde a já budu cestovat z Rožnova pod Radhoštěm do Prahy. Pokud mi poradíte, budu moc ráda. Zdraví Anna.

Informace nemáme. Podle našeho názoru je ale třeba vše vykomunikovat s konkrétní leteckou společností. Zde jsou alespoň odpovědi na časté otázky v článku Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace, včetně odkazů na právní předpisy EU.

# 08.05.2022, 21:27.
Letím s dětmi ve čtvrtek do Říma na 3 dny. Dárek k 70. narozeninám. Jsem invalidní, špatně chodím a ještě mě začalo bolet koleno na zdravé noze. Mám k dispozici invalidní vozík, ale stále zvažuji, zda ho v Římě využiji i spojené s přepravou. Syn je ochoten mě vozit, ale zrovna třeba v Koloseum mě bude asi k ničemu. Byla jsem v Římě před mnoha lety a už si vše nepamatuji. Myslíte, že bych to mohla zvládnout i s tyčkami? Vím, že je to na nás, kolik toho chceme vidět a co zvládneme. Nevím jaké jsou tam chodníky a zda to má význam vůbec vozík brát s sebou. Děkuji za Váš názor i když se musím rozhodnout nakonec sama. Zdraví Anka.

Colosseo je přístupné vozíčkářům, konkrétně přízemí kompletně, patro prostřednictvím výtahu. K dispozici je i na každém patře po jednom invalidním vozíku k zapůjčení. Přizpůsobeny jsou i toalety. V městské dopravě je vybaveno 80% autobusů a 70% tramvají plošinou pro nástup vozíčkářů a prostorem pro umístění vozíčku. Všechny nové a rekonstruované zastávky jsou také přizpůsobené. Garantované jsou následující autobusové linky: H, 81, 85, 90, 170, 490, 44, 46, 60, 360, 80, 590, 87, 671, 664, 558, 20, 786, 781, 990, 72, 73, 74, 542. Bezbariérový přístup má 14 stanic metra. V metru jsou plošiny i výtahy. Podobně jsou na to i městské vlaky. Jak píšete, je to samozřejmě na Vás.

# 08.05.2022, 20:23.
Je možné koupit Roma Pass v PIT Fiumicino Airport a zarezervovat si na druhý den na dopoledne Koloseum? Anebo je možné koupit Roma Pass online s vyzvednutím v PIT Fiumicino Airport a na které webové stránce? Aby bylo možné provést rezervaci na Koloseum s předstihem pro větší jistotu, že vybraný termín bude k dispozici? Co doporučíte? Děkuji Jindra.

můžete zakoupit na Roma Pass nebo Get Your Guide. Rezervaci můžete provést i když Roma Pass mít ještě nebudete přes Coopculture.

# 06.05.2022, 10:10.
Koupila jsem si Rome Pass a ráda bych rezervovala vstupenky do Colossea. Webové stránky Coopculture.it se bohužel nenačítají. Je možné rezervovat vstupenky do Colossea přes jiný portál? Moc děkuji za radu. Bára.

Problém je jen s tím konkrétním serverem. Jděte přes stránky ecm.coopculture.it, kde se proklikejte přes Roma / Parco Archeologico Del Colosseo / Colosseo, Foro Romano, Palatino / Colosseo, Foro Romano, Palatino Ingresso Ordinario / Prenotazione Ingresso Colosseo con Roma Pass do objednávkového systému.

# 04.05.2022, 20:18.
Bohužel jsme zaspali s nákupem vstupenek do Vatikánu, takže oficiální nebo Vámi doporučované stránky již nenabízí variantu bez průvodce a skip the line a chtěli bychom se zeptat, zda nemáte zkušenost se stránkou Thevaticantickets - zde námi požadované vstupenky nabízí, ale všimli jsme si, že je zde podezřele napsáno, že se nemá chodit ke vstupu, ale za někým v okolí. Jako poslední varianta nás napadá nejspíše Omnia Card, jejíž součástí je vstup do Vatikánu, ale je zde uvedeno, že i tak je nutná rezervace. Je možné, aby po zakoupení této karty již byly rezervace nedostupné? Moc děkujeme. Jiří a Kateřina.

Se stránkou zkušenosti nemáme, nicméně tento způsob vstupu do Vatikánských muzeí s asistencí je běžný u některých produktů. Např. i u Get Your Guide je tato možnost v produktu Vatican Museum and Sistine Chapel: Ticket with Host. Pracovník Vám poskytne na úvod užitečné informace. V případě je třeba propočítat, zda se Vám vyplatí. V určité variantě itineráře může být levnější např. vstup s průvodcem. Vstup s Omnia Card by měl být garantovaný. Pokud na Váš termín nejsou v běžném rezervačním systému již volná místa, doporučujeme rezervaci provést v některé z kanceláří ORP, případně včetně nákupu Omnia Card. Pro vstup s Omnia Card jsou určeny jen určité časy.

# 04.05.2022, 09:42.
Chystáme se 9.5. do Colossea. Je nutné si předem zakoupit vstupenky a provést nějakou rezervaci? V předchozích letech jsme standardně přišli na pokladnu a zakoupili vstupné. Nejsem si jistá, zda se pravidla pro vstup nezměnila. Předem velice děkuji za odpověď. Petra.

Registrace vstupu do Colosseo ať už online nebo telefonicky je povinná. Rezervace je možná i v den návštěvy. Každopádně vzhledem k obsazenosti termínů doporučujeme provést rezervaci online s předstihem. Rezervaci můžete provést přes Get Your Guide nebo Coopculture.

# 04.05.2022, 09:20.
Pane Řehůřku, můžete mi poradit, jak se nejlépe dopravit z Říma do Tivoli - Villa d' Este? A kde v Tivoli vystoupit? Předem velice děkuji. Petra.

Spojení zajišťují autobusy Cotral za € 1,30. Jezdí z Ponte Mammolo, kam se dostanete metrem B. Zastávka v Tivoli se jmenuje Villa d' Este / Piazza Garibaldi. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 03.05.2022, 11:43.
Pane Řehůřku, bohužel se mi stále nepodařilo najít spojení autobusem k moři a to jsem si stáhla i aplikaci Cotral. Chtěla bych Vás proto moc požádat, zda je ještě nějaké spojení přímo z Říma, např. z Termini do Lido di Ostia? Budeme v Římě od 6.6. do 9.6. a asi bychom chtěli jezdit po obědě k moři, když by bylo veliké horko ve městě. Moc Vám předem děkuji za všechny Vaše rady a pomoc. Hezký den. Lucie.

Webové stránky Cotral jsme ověřili a vše funguje tak, jak jsme Vám napsali. Jízdní řády mezi zvolenými místy se zobrazují. Nicméně Váš termín je ještě daleko, tak pozdní jízdní řády tam ještě nejsou. Budete muset nějaký čas počkat. Informativně si můžete nechat zobrazit jízdní řády ve stejný den v dřívějším termínu. Z Termini a víceméně odkudkoliv z Říma se dostanete do Lido di Ostia metrem a následně vlakem. Z Termini tam jede metro B. Vystoupit musíte na EUR Magliana. Následně přestoupit na městský vlak Roma-Lido a pokračovat do Lido di Ostia. V pěší dostupnosti je moře ze zastávek Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít standardní jízdenky.

# 03.05.2022, 10:21.
Chcela by som sa opýtať, neviete náhodou ako sa dá zarezervovať vstup do Vatikánskeho múzea so zľavou? Máme zakúpený Roma Pass, ale nikde na oficiálnych stránkach neponúka znížené vstupne, ak ste držiteľmi Roma Pass. Ďakujem. Lívia.

není platný ve Vatikánu. Památky a muzea ve Vatikánu zahrnuje , jejíž součástí je i Roma Pass pro využití v Římě. Standardní vstupenku s prioritním přístupem do Vatikánských muzeí najdete na Get Your Guide.

# 29.04.2022, 11:05.
Jak mám prosím postupovat při rezervaci vstupenky na Koloseum jako držitel Roma Pass? Konkrétně. Chci navštívit Koloseum včetně arény a podzemí a budu si kupovat Roma Pass a chci využít vstup zdarma. Děkuji moc za pomoc. Petr.

S je možný pouze vstup odpovídající základní vstupence. Přes Coopculture koupíte produkt Prenotazione per possessori di RomaPass za € 2,00.

# 29.04.2022, 10:18.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Letiště Fiumicino do hotelu Milton Roma? Přistávat budeme ve všední den až po 21. hodině. Taxi asi jede vždy, ale raději bychom veřejnou dopravou, která je levnější. A ještě pokud jsem to dobře pochopila, pokud si koupím vstupenky do Vatikánských muzeí s přednostním vstupem, jedná se o voucher, který je nutné vyměnit u speciální pokladny s menší frontou za vstupenku? Děkuji. Sára.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 na Termini. Z Termini potom pokračujte metrem A na Manzoni za € 1,50. U vstupenek do Vatikánských muzeí se jedná vždy o voucher, který za vstupem pro internetové rezervace vyměníte za vstupenky. Od této chvíle už nejde provádět změny. Při nákupu přes Get Your Guide můžete vše 24 hodin před zakoupeným vstupem ještě zrušit.

# 29.04.2022, 11:05.
Jak mám prosím postupovat při rezervaci vstupenky na Koloseum jako držitel Roma Pass? Konkrétně. Chci navštívit Koloseum včetně arény a podzemí a budu si kupovat Roma Pass a chci využít vstup zdarma. Děkuji moc za pomoc. Petr.

S Roma Pass je možný pouze vstup odpovídající základní vstupence. Přes Coopculture koupíte produkt Prenotazione per possessori di RomaPass za € 2,00.

# 29.04.2022, 10:18.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Letiště Fiumicino do hotelu Milton Roma? Přistávat budeme ve všední den až po 21. hodině. Taxi asi jede vždy, ale raději bychom veřejnou dopravou, která je levnější. A ještě. Pokud jsem to dobře pochopila. Pokud si koupím vstupenky do Vatikánských muzeí s přednostním vstupem, jedná se o voucher, který je nutné vyměnit u speciální pokladny s menší frontou za vstupenku? Děkuji. Sára.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 na Termini. Z Termini potom pokračujte metrem A na Manzoni za € 1,50. U vstupenek do Vatikánských muzeí se jedná vždy o voucher, který za vstupem pro internetové rezervace vyměníte za vstupenky. Od této chvíle už nejde provádět změny. Při nákupu přes Get Your Guide můžete vše 24 hodin před zakoupeným vstupem ještě zrušit.

# 28.04.2022, 10:34.
Příští týden se chystáme do Říma a měla bych otázku: rezervace památek předem je i včetne platby? A jak se to dělá v případě Roma Pass, který si budeme zakupovat na místě? Nebo je nutné si ho zakoupit před rezervací? Dále by mě zajímalo, jak se od hotelu Barcelo Aran Mantegno dostaneme do čtvrti Trastevere? Moc děkuji za ochotu. Renata.

Většinou ano. si před rezervací kupovat nemusíte. Až na místě budete muset doložit, že máte nárok na odpovídající vstup. Např. do Colosseo si přes Coopculture koupíte produkt Prenotazione per possessori di RomaPass za € 2,00. Někde je třeba rezervaci udělat e-mailem, jinde telefonicky. Někde rezervace není nutná. Z hotelu Barcelo Aran Mantegna se do Trastevere dostanete nejlépe autobusem č. 716. Přejděte na ulici Via Paolo Veronese před hotelem a vydejte se po ní doleva. Dovede Vás na Viale del Caravaggio. Vydejte se doprava a dojdete k zastávce autobusu po levé straně. Jeďte směr Teatro Marcello a vystupte na zastávce Emporio. Tato zastávka je na nábřeží u Tibery. Přejděte přes řeku po mostu Ponte Sublicio do čtvrti Trastevere.

# 28.04.2022, 08:52.
Děkuji za rady a mohu ještě poprosit o radu? Jak se nejlépe dostat z kempu ke stadionu Stadio Olimpico, koupili jsme na poslední chvíli ještě lístky na fotbal. Nebo stačí třeba ze zastávky metra u Kolosea. Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Monika.

Z kempu Fabulous Village jděte doleva na Via Cristoforo Colombo. Přejděte po přechodu na druhou stranu a potom doprava k zastávce autobusu. Jeďte autobusem č. 709 na EUR Fermi. Odtud pokračujte metrem B na Termini. Tady přestupte na metro A. Jeďte na Ottaviano. Tady přejděte na Via Barletta, kde je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bossis / Stadio Tennis. Odtud už přejdete k fotbalovému stadionu.

# 27.04.2022, 14:22.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Letíme zítra, tak snad se neztratíme. A ještě prosím o informaci. Jízdenky na autobus se dají koupit někde na letišti, nebo to jde i přímo v autobuse? Pokud vezmeme taxi, doporučíte mi prosím na co si dávat pozor, nebo které taxi je nejlepší? Děkuji a přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Monika.

Jízdenky na autobus Cotral je třeba zakoupit na pokladně nebo prodejním místě. V autobuse u řidiče to bylo vždy dražší za paušální částku. Na výše uvedených stránkách zvolte Punti Vendita a do vyhledávacího pole zadejte Aeroporto di Fiumicino a kliněte na Cerca. Zobrazí se Vám informace o třech prodejních místech na letišti. V případě taxi doporučujeme volit pouze bílá taxi s licencí města Říma.

# 27.04.2022, 08:35.
Prosím, jak se dostanu z letiště Ciampino do hotelu Forum? Jak se z hotelu dostanu do Vatikánu? Moc děkuji. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini. Přejděte přes Piazza dei Cinquecento na Viale Enrica de Nicola, kde je zastávka autobusu č. 75. Jeďte směr Poerio / Marino a vystupte na Cavour / Ricci. Jděte po Via Cavour ve směru jízdy autobusu a před věží Torre dei Conti odbočte doprava do úzké uličky Via Tor de' Conti. Za věží uvidíte před sebou hotel Forum. Z letiště Ciampino můžete jet také městským autobusem č. 520 na Cinecitta, tady přestoupit na metro A, pokračovat metrem na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. 75. Do Vatikánu se dostanete následovně: od hotelu jděte z druhé strany Torre dei Conti schůdky nad Foro di Nerva a přejděte až k Via dei Fori Imperiali. Vydejte se doprava po přechodu a následně po chodníku k zastávce autobusu č. 87. Jeďte směr Giulio Cesare / Lepanto a vystupte na zastávce Argentina. Tady přestupte na autobus č. 46 (směr Stazione Monte Mario), 64 (směr Piazza Stazione S. Pietro) nebo 916 (směr Andersen) a pokračujte na zastávku Cavalleggeri / S. Pietro. Podél zdi se vraťte zpět na křižovatku a odbočte doleva k Vatikánu.

# 25.04.2022, 18:41.
Pane Řehůřku, nemáte prosím nějaký tip na webovou stránku, kde bych zakoupila online vstupenku do Vatikánských muzeí? Jedná se o termín 21.5.2022. Děkuji za pomoc. Inka.

Vstupenky doporučujeme zakoupit přes Get Your Guide. Pokud nastanou nějaké změny, máte možnost ještě 24 hodin před termínem návštěvy vstupenku zrušit a zakoupit např. na jiný termín.

# 25.04.2022, 14:08.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás poprosit o radu, co se týče dopravy v Římě. Budeme mít zakoupený Roma Pass pro sebe, ale cestuje s námi 5. letý syn. Do památek má vstup zdarma. Ale zajímá mě, jak je to s dopravou v Římě - metro, vlak. Když jsem se díval na cestování vlaky, tak tam dítě platí od 4. let. Má nějaký vliv Roma Pass pro spolucestující dítě? Hezký den. Děkuji. Milan.

v případě městské dopravy v Římě funguje jako běžná jízdenka na 48 resp. 72 hodin. Pro děti tedy platí stejné podmínky jako v případě těchto jízdenek. V římské dopravě cestují děti do 10. let zdarma v doprovodu platící dospělé osoby. S Roma Pass jste tedy platící dospělá osoba. Toto ustanovení lze použít u autobusů, tramvají, trolejbusů, městských linek autobusů Cotral, na tratích metra, na regionálních drahách Trenitalia ve druhé třídě, Roma-Lido a Termini-Centocelle po celé trase a Roma-Viterbo na území města Říma. Navíc se ještě týká autobusových linek 520 a 720 spojujících Řím s letištěm Ciampino. Neplatí pro všechny linky spojující Řím s letištěm Fiumicino. Území města Říma je v případě vlakových spojů ohraničeno stanicemi Fiera di Roma a Settebagni (FL1), Lunghezza (FL2), Cesano (FL3), Capannelle (FL4), Aurelia (FL5), Colle Mattia (FL6), Torricola (FL7 a FL8) a Sacrofano (Roma-Viterbo).

# 24.04.2022, 20:41.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné si vyzvednou v jiném infostánku, než jsem zadala při koupi. Děkuji a přeji hezký den. Karolína.

Můžete změnit datum i místo vyzvednutí vašich karet Roma Pass. Není nutná žádná komunikace. Jednoduše přijdete na jakýkoliv info point.

# 22.04.2022, 05:26.
V červnu se chystáme do Říma. Chtěla bych se zeptat, jak to funguje v Koloseu v neděli. Dočetla jsem se, že by vstup měl být v neděli zadarmo. Je tedy nutná nějaká rezervace, nebo stačí jen vystát frontu? Poté bych se chtěla zeptat, poslední den budeme mít dost volného času, kvůli večernímu letu. Máme tedy v plánu zajet i k moři. Letíme z letiště Fiumicino. Dá se z něj nějakým spojem dostat na nějakou pláž, nebo využít případně nějaký spoj z centra města? Předem děkuji za odpověď. A.

Týká se to jen první neděle v měsíci, kdy je vstup do státních muzeí a památek zdarma. Nedávno to bylo obnoveno, viz naše odpověď ze dne 19.04.2022, 13:45. Občas bývají vstupy zdarma jednorázově i v jiný den, to je v kompetenci ředitelů muzeí. V době, kdy je vstup zdarma se rezervace nedělají. Cesta z letiště Fiumicino k moři je popsaná v odpovědi ze dne 18.04.2022, 09:40. Z centra se dostanete k moři metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma-Lido do některé ze stanic Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo.

# 20.04.2022, 15:31.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na cestu z letiště Fiumicino do kepmu Fabulous Village na Via di Malafede 205. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda se dostaneme do Kolosea i bez rezervace, když vystojíme frontu. Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Monika.

I když to není daleko, cesta je trochu složitější. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral do Lido di Ostia na Piazzale del Stazione. Jízdenka stojí € 1,10. Odtud pokračujte městským autobusem č. 06 směr Menippo a vystupte na zastávce Colombo / L. Catulo. Z této zastávky pokračujte autobusem č. 070 směr EUR Fermi a vystupte na zastávce Colombo / Malafede. Přejděte po přechodu rovně světelnou křižovatku a následně po přechodu přejděte na druhou stranu Via Cristoforo Colombo. Pokračujte po kolmé Via di Malafede. Kemp je po pravé straně. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete ale využít libovolnou časovou jízdenku nebo . Druhou variantou je jet autobusem Cotral na EUR Magliana. Jízdenka stojí € 2,80. Odtud pokračujte metrem B směr Laurentina na EUR Fermi a odtud a autobusem č. 070 směr Stazione Cristoforo Colombo. Vystupte na zastávce Stoppa / Ricci a pokračujte ve směru jízdy autobusu. Na křižovatce odbočte doprava a po Via Norra Ricci dojděte k Via di Malafede, po které pokračujte doleva. Dovede Vás ke kempu, který je po levé straně. Opět můžete použít libovolnou jízdenku na městskou dopravu. Rezervace do Colosseo je povinná. Můžete ji udělat i telefonicky ten samý den, nebo online s předstihem. Vzhledem k značné poptávce po návštěvě památky doporučujeme online rezervaci, např. přes Get Your Guide.

# 20.04.2022, 10:42.
Chcel by som vediet, ako sa najlepšie dostat z adresy Pigneto 123 v Ríme na Foro Italico - tenisové dvorce. Velmi pekne ďakujem. S pozdravom Marek.

Přímo před Via Pigneto 123 je vstup do metra C. Jeďte metrem C směr San Giovanni a vystupte na San Giovanni. Tady přestupte na metro A, kterým jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Tady přejděte na Via Barlerletta, kde je zastávka autobusu č. 32. Jeďte směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na zastávce De Bosis / Stadio Tennis.

# 19.04.2022, 19:40.
Moc děkuji. Kdybych narazila na váš web dříve, koupila bych si vstupenky se skip the line u vás. Ale už mám přímo od Musei Vaticani. A nedají se vrátit. Ještě jedna otázka. Mohu jít vyměnit voucher za vstupenky sama nebo se mnou musí jít i moje kamarádky, pro které jsou? Myslela jsem, že by zatím stály frontu ke vstupu. Děkuji a přeji hezký den. Eva.

Ta malá fronta se stojí v rezervovaném čase na bezpečnostní kontrolu a výměnu voucherů. Takže nemůžete, protože to nedává smysl a ani to není možné.

# 19.04.2022, 13:45.
30.07.2022 Letíme na tři noci do Říma a samozřejmě chceme navštívit co nejvíce památek. Na stránkách Roma Pass jsem se dozvěděla, že o první neděli v měsíci je vstupné do muzeí a památek včetně Kolosea zdarma. Je tomu tak? Dále bych se chtěla zeptat, zda Roma Pass platí i na návštěvu památek ve Vatikánu? A které dny je potřeba rezervovat čas návštěvy u jednotlivých památek? Děkuji. Markéta.

Ano, bylo to obnoveno. Více informací najdete na Ministero della Cultura včetně seznamu státních muzeí a památek. nepoužijete ve Vatikánu. Karta, která zahrnuje Vatikán se jmenuje , její součástí je i Roma Pass. Co se rezervací týče, každé muzeum nebo památka to má jinak. Rezervace je povinná každý den např. v Colosseo, někde je povinná o víkendech a svátcích, případně v těchto dnech doporučená. Je třeba si projít stránky muzeí a památek, které chcete navštívit, a informaci si na těchto stránkách dohledat.

# 19.04.2022, 09:09.
Dostala jsem na Vás kontakt od známé s tím, že bych se chtěla zeptat na bližší informace ohledně příletu do Říma. V neděli, tj dne 24.4. přistaneme na letišti Fiumicimo. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se dostaneme do centra. V případě autobusu, jakým číslem a pod. Odtamtud již nebudeme mít problém dohledat ubytování. Předem děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Monika.

Do centra se nejlépe dostanete na Termini, odkud potom nejčastěji metrem A nebo B k blízkosti ubytování. Nejrychlejší a nejpohodlnější je cestovat vlakem Leonardo Express - stanice kolmo na terminály, nicméně nejekonomičtěji se tam dostanete autobusem - zastávka 14 před Terminálem T3 nebo - zastávka 12 před Terminálem T3.

# 19.04.2022, 07:35.
Prosím, potřebovala bych poradit. Mám voucher do Vatikánských muzeí a vím, že ho musím vyměnit za vstupenky. Vím, kde je vstup do Vatikánských muzeí, dle mapy vpravo vzadu. Tam vystojím frontu k bezpečnostní kontrole a potom se dostanu někam k pokladně, kde mi dají místo voucheru vstupenky nebo musím jinam? Děkuji moc. Hezký den. Eva.

Půjdete až ke vchodu, kde bude zprava menší fronta pro návštěvníky s rezervací. Je to dobře značené a zábranami koridory vyhrazené. Za vchodem vyhrazeném pro návštěvníky s rezervací jsou pokladny, kde vyměníte voucher za vstupenky. Toto je standardní postup. Různí prodejci mají různé podmínky uvedené přímo u konkrétního produktu.

# 18.04.2022, 16:50.
O víkendu od 22.4. do 24.4.2022 letíme do Říma. Přes Get Your Guide jsem objednala Roma Pass. Jako první bychom chtěli navštívit Koloseum + Foro Romano + Palatino - rezervace s Roma Pass nebyla problém. Chtěla jsem si rezervovat vstupy i na další památky - Andělský hrad a Pantheon, ale tam se mi zobrazuje jen plná cena bez možnosti slevy s Roma Pass. Jak postupovat při rezeracích? Děkuji mnohokrát za odpověď a radu. Barbora.

V případě Castel Sant' Angelo je rezervace nutná jen o víkendech a o svátcích. V případě rezervace s je nutné použít telefon nebo e-mail. Kontaktní údaje jsou uvedené na stránkách romapass.it v otázkách a odpovědích 7.1. V případě Pantheonu je rezervace nutná jen o víkendech a o svátcích. Od pondělí do pátku je vstup zdarma. Rezervace se provádí přes stránky Pantheon. Rezervovat můžete na následující víkend, obdržíte QR kód, který ukážete přímo na svém telefonu.

# 18.04.2022, 13:58.
Moc děkuji za odpověď. Online vstupenky jsem měla na mysli např. Caracallovy lázně přes Coopculture. Takže přijde jen voucher a na pokladně. Moc děkuji za vyčerpávající odpovědi. Martina.

Konkrétně Terme di Caracalla umožňují prioritní přístup a akceptují mobilní voucher. Při nákupu zlevněné vstupenky s musíte vybrat Biglietto ridotto + prenotazione - Ingresso ridotto possessori di Roma Pass. Cena je € 2,00 + € 2,00 za rezervaci.

# 18.04.2022, 12:23.
Pane Řehůřku, obracím se na Vás s prosbou o radu. 1.5. se s manželem chystáme na 4 dny do Říma. Přemýšlíme o koupi karet Omnia Rome a Vatican Pass. Ráda bych se zeptala, zda je možné po zakoupení online těchto karet rezervovat vstupy online a zda nám tyto karty umožní přednostní vstupy, abychom se vyhnuli frontám. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Lenka.

, která obsahuje také Roma Pass Vám už sama o sobě umožňuje přednostní vstupy tam, kde jsou v ceně karty. Někde však je třeba ještě samostatná povinná rezervace - např. Colosseo. Postupy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Tam, kde máte na základě karty snížené vstupné, je třeba zakoupit tuto vstupenku na pokladně.

# 18.04.2022, 12:23.
Děkuji za informace. Autobusy se mi zatím nedaří najít, tak to budu ještě zkoušet nebo případně mě napadl taxi z letiště na pláž Lido di Ostia. Teď ještě dohlédávám, jak se nejlépe dostat 6.6. z letiště na ubytování: Ai 7 Scalini - Guest House - Appartamento Casa Vacanze, Urbino, Řím, Itálie. A zda je lepší vlak nebo autobus. Poradíte mi, prosím? Jely bychom asi na nádraží Termini a potom buď 30 minut pěšky na ubytování nebo metrem A na stanici San Giovanni. Ale nevím, zda je lepší z letiště vlak nebo autobus. Děkuji. Lucie.

Na Cotral musíte jít přes Calcola Percoso e Tariffe a zadat odkud kam jedete - Aeroporto di Fiumicino, Lido di Ostia + data a časy. Co se týče dopravy na Termini, samozřejmě nejpohodlnější a nejrychlejší je vlak Leonardo Express. je ale také nejdražší. Výhodnější je cestovat autobusem a následně metrem A na San Giovanni.

# 18.04.2022, 11:09.
Moc děkuji za odpověď a měla bych ještě jednu otázku. Když koupíme Roma Pass přes Coopculture, tak je možné jít rovnou s rezervací do Kolosea? Asi jako všichni začneme tam, takže vyzvednutí je v pohodě. A nemohu najít sníženou vstupenku s Roma Pass do Andělského hradu, budeme tam ve všední den, takže není nutná rezervace, takže až na místě u pokladny? A on line vstupenky je třeba ještě vyzvednout na pokladně? Nebo stačí v telefonu? To je asi zatím vše, přípravy jsou veliké. Děkuji. Martina.

V tomto případě si musíte Roma Pass vyzvednout na pokladně u Foro Romano. Viz naše odpověď ze dne 13.04.2022, 19:24. Potom můžete jít do Colosseo s Roma Pass v rezervovaném čase. Pokud půjdete do Andělského hradu až s využitím sníženého vstupného, musíte si vstupenky zakoupit na pokladně. Nevíme, jaké konkrétně online vstupenky máte na mysli. Často to funguje tak, že si na základě voucheru vyzvednete vstupenky na pokladně, pokud se jedná o přednostní vstup, tak na pokladně k tomu určené, např. ve Vatikánských muzeích.

# 18.04.2022, 09:40.
Pane Řehůřku, já Vám moc děkuji. Trochu jsem si to myslela, že to tak je a díky Vašim radám na Vašich stránkách to bylo zřejmé. Ale nechtěla jsem potom udělat chybu a dostat pokutu. V červnu jedu potom s mamkou do Říma, tak Vás možná ještě o nějakou radu požádám. Teď jsem zatím koupila lístky do Vatikánu a čekám, až bude možné koupit do Kolosea. Roma Pass se nám nevyplatí, protože chceme po těch hlavních památkách chodit pěšky a do Vatikánu pojedeme metrem za € 1,50. Naplánovala jsem nám Vatikán, potom Andělský hrad, pravděpodobně jen venku, různá známá náměstí, Pantheon, Fontána di Trevi, Koloseum, Španělské schody a zahrady Borghese. Budeme tam od 6.6. do 9.6. Poslední den odlétáme později, tak jsem chtěla nechat kufry na letišti a jet se podívat na pláž ve Fuimicino. Poradíte mi nějaké příjemné místo a spojení na pláž, aby bylo spojení na letiště potom rychlé? Přeji hezké Velikonoce a příjemné dny. Lucie.

Lepší spojení než k plážím ve Fiumicino je z letiště do Lido di Ostia. Jezdí tam autobusy Cotral za € 1,10, konkrétně na Piazzale della Stazione del Lido. Odtud je to k moři přibližně 700 m. Při cestě zpět doporučujeme si ponechat větší rezervu. Můžete samozřejmě jet i do Fiumicino nebo Focene, cena je stejná jako do Lido di Ostia € 1,10 resp. € 1,30. Je třeba důkladně prostudovat jízdní řád, ne všechny autobusy zajíždějí do centra.

# 17.04.2022, 19:30.
V květnu jedeme do Říma a chceme navštívit Vatikán. Chápu správně, že když si objednám online vstupenku přes Musei Vaticani do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple bez audio a průvodce, tak mě dospělou osobu bude stát € 17,00 + € 4,00 = € 21,00 se skip the line a ta samá vstupenka bude stát přes Get Your Guide € 26,00? Rozdíl je jen v tom, že přes druhý portál je možné vstupenku zrušit? Uvažuji správně, když si chci koupit Roma Pass na 3 dny za € 52,00 + Vatikán za € 21,00 a sv. Petr Dome za € 8,00, že to pro mě bude výhodnější než koupit Roma Pass + Vatican Pass za € 119,00? Druhý zmíněný se vyplatí, pokud chce člověk navštívit ve Vatikánu více věcí? Děkuji. Lucka.

Pokud si zakoupíte vstupenky přes Musei Vaticani, obdržíte voucher, který na pokladně pro internetové rezervace vyměníte za vstupenky. V této chvíli už není možné provádět žádné změny. Do této chvíle je to stejné jako u Get Your Guide. Nicméně u voucheru od Musei Vaticani už není možné po provedení platby transakci zrušit, což u Get Your Guide můžete ještě 24 hodin před zakoupeným časem. U Musei Vaticani můžete jen měnit čas a jména návštěvníků. Nicméně vše je složitější včetně případné komunikace a reakcí (i při samotném nákupu). Výhodou Get Your Guide je i to, že často jsou k dispozici vstupenky i na termíny, které jsou na Musei Vaticani vyprodané. Necelých 130,- Kč rozdílu odpovídá výhodám, především v případě nákupu dostatečně dopředu, což u Vatikánských muzeí je víceméně nutností. Zpětná vazba od našich návštěvníkům nám to potvrzuje. U karet to není otázka zda zakoupit nebo . Je to otázka komplexního posouzení výhodnosti bez karty, s jednou nebo druhou kartou. Je třeba si propočítat dopravu i vstupy s kartami nebo bez karet. V několika našich otázkách a odpovědích jsou vzorové kalkulace.

# 15.04.2022, 20:31.
Pane Řehůřku, moc prosím o radu k cestování metrem s Roma Pass 48. Dočetla jsem se, že při prvním vstupu do metra, je potřeba kartu v metru aktivovat. Je tam tedy nějaký turniket, kde kartu načtu? Moc děkuji za odpověď. Romča.

je RFID karta. Funguje ve veřejné dopravě i u vstupů do muzeí a památek. V autobusech, tramvajích a ve stanicích metra jsou rozmístěné žluté čtečky s černým kruhem (v metru u turniketů), ke kterému kartu přiložíte. Po správném načtení karty se rozstvítí zelená LED.

# 14.04.2022, 22:41.
V květnu se chystáme s manželkou na prodloužený víkend do Říma a jeden den chceme věnovat návštěvě Vatikánu. Bohužel se vůbec neorientujeme v široké nabídce vstupenek. Uměl byste poradit? Chceme navštívit jak muzea tak i Sixtinskou kapli, bez průvodce a chceme se co nejvíce vyhnout frontám. Z nabídky se nám nejvíce líbí možnost Priority Entrance Tickets to Vatican Museums & Sistine Chapel, ale hned v úvodu je poznámka, že součástí není přímý vstup. Existuje lepší volba? Předem děkujeme za odpověď. Lukáš.

Jedná se o produkt Vatican: Museums & Sistine Chapel Entrance Ticket. Jdete v rezervovaném čase k pokladně pro online rezervace, vyhnete se tedy frontám. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí.

# 14.04.2022, 20:31.
Moc Vám děkuji za obsáhlou odpověď. Jsme si jistí platbou, protože prostě vždy platíme. Tato cesta vedla přes Maďarsko a Řecko, kde jsme měli svatbu, a potom zpět přes Itálii. Proto si nejsme jisti - jednou se stalo, že jsme platili při vjezdu, ale cesta dlouhá a už je to 3,5 roku. Píšete, že všude se při vjezdu vyzvedne lístek a na konci se ten lístek vloží a zaplatí se. Pokud bychom to neudělali, přece bychom se vůbec nemohli dostat ven? Můj myšlenkový pochod jde tak, že oni si zřejmě tedy myslí, že jsem projela Telepassem a v tom případě mi to přece musí dokázat, poslat fotografii nebo něco podobného.Přihlásila jsem se na jejich stránkach na svůj účet podle údajů, které mi zaslali a tam žádná fotografie není. Nechci vás obtěžovat příliš dlouho tímhle případem, ale pokud máte nějakou zkušenost, tak prosím sem s ní. Recenze lidí, kteří byli ve stejné situaci - a jsou to lidé z celé Evropy - na Googlu, jsou totiž všechny podobné. Snaží se vymáhat pokuty i od aut, která nikdy v Itálii nebyla nebo vůbec tam nebyla v tu dobu nebo auto bylo registrované na někoho úplně jiného. Ta společnost se mi prostě nelíbí. Jeli jsme osobním autem a platba je rozpočítána takto: € 81,80 výše mýtného, € 4,28 náklady na zjišťování dálniční koncesionářskou společností, € 33,80 výběr a vymáhání poplatků společností Nivi S.p.A. - ta mi ten dopis poslala. Celkem tedy € 119,88.Co by se stalo, kdybych to úplně a pořád ignorovala? Hodně lidí na internetu to v téhle situaci radí. Evidentně máte znalosti i zkušenosti, budu Vám vděčná za každou odpověď. Stačí klidně po svátcích. S pozdravem Dana.

V této chvíli Vám nejsme schopni už více informací poskytnout. Mýtné odpovídá situaci, kterou jsme Vám popsali. Rozdíl € 0,80 odpovídá přibližně navýšení mezi lety 2018 a 2022. Vámi uváděná společnost vymáhá pohledávky v Itálii nejen pro provozovatele dálniční sítě, ale i pro státní správu. Je také málo pravděpodobné, že by se jednalo o omyl v RZ nebo nahodilý výběr. Sama píšete, že jste v té době uvedenou mýtnou branou projížděli. K nějakému omylu samozřejmě dojít mohlo. Na jedné nebo i druhé straně. Jak se k tomu postavíte, je na Vás. My jsme Vám sdělili náš názor a jak to podle našich informací funguje. V některých velmi málo situacích se skutečně platí mýtné i dopředu, není to ale doslova případ zmíněného úseku. Mezi Neapolí a Římem se lístek poprvé vyzvedává na Napoli Nord a na základě lístku se naposledy platí na Roma Sud. Jedna z možných situací, kdy konkrétní cestovatel projel mýtnou branou bez placení, je popsaná v námi odkazované odpovědi.

# 14.04.2022, 09:00.
Moc Vám děkuji za odpověď. Stručně. Jde mi o to, že jsme dostali od italské vymahačské firmy žádost o zaplacení mýtného z roku 2018, přičemž jsme ho určitě platili. Ale kdo má po čtyřech letech stvrzenku? Navíc píšou: Vjezd: Mýtná brána not detectable, Výjezd Mýtná brána Roma Sud. Nejde nám do hlavy, jak bychom se dostali dovnitř, v případě platby při výjezdu ven, kdybychom nezaplatili. Při Vaší znalosti poměrů, kdy jsme museli platit? Chtějí po nás € 119,00. Moc Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Dana.

Máte pravdu, zapomněli jsme ještě na A1 Diramazione Roma Sud, která je také zpoplatněna. Mýtnice je také přímo na této dálnici, 5 km od GRA. Píšete, že jste mýtné určitě platili, nicméně původní otázka zněla, zda se mýtné platí při vjezdu do města nebo při výjezdu z města. Takže podle toho si jistí zřejmě nejste. Placení mýtného na italských dálnicích funguje tak, že si při vjezdu do placeného úseku vyzvednete lístek a na základě tohoto lístku potom při výjezdu z placeného úseku mýtné zaplatíte na mýtné bráně. Existuje ještě systém Telepass, kdy projíždíte mýtnými branami označenými Telepass, kdy se mýtné odečítá bezkontaktně. Musíte mít odpovídající jednotku. Předpokládáme, že jste mýtné platili standardním způsobem. V případě platby platební kartou ho máte odečtené z karty a tím pádem lze tuto platbu dohledat. V případě, že jste ho platili v hotovosti, nezbývá Vám nic jiného, než dohledat účtenku. V opačném případě doporučujeme mýtné uhradit, protože postupem času bude částka jen narůstat. Každopádně částka € 119,00 neodpovídá platbě standardního mýtného. Musí k tomu být připočtená pokuta (ta by byla ale podstatně vyšší), penále, poplatky apod. V případě, že nejste v systému detekovaní, bere se podle podmínek mýtná brána nejvzdálenější místu výjezdu. V tomto případě se jedná o mýtnou bránu při vjezdu do Itálie ze Švýcarska za Tunel du Mont-Blanc. Současné mýtné je € 82,60. A nebo jste jeli autobusem (v tom případě nejsou pro Vás určené naše otázky a odpovědi - viz informace) nebo s karavanem apod. - 3 nápravy. V tomto případě je mýtné € 115,90. Plus zřejmě nějaký ten poplatek. V roce 2018 bylo mýtné o něco nižší, ale ne moc výrazně. Dodatečně mýtné můžete uhradit platební kartou na základě té doručené výzvy přes stránku Come pagare. Více informací také viz odpověď ze dne 02.05.2017, 20:05. Bez vyzvednutí lístku lze do placeného úsek vjet např. přes zmíněnou mýtnou bránu označenou jako Telepass, stejně tak i vyjet. Projet můžete i standardní mýtnou branou, když stlačíte červené tlačítko pro přivolání obsluhy. Většinou Vám jen zvednou závoru a předpokládají, že mýtné uhradíte jiným způsobem, popsaným v podmínkách.

# 13.04.2022, 19:53.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem se platí mýtné při vjezdu do Říma z jihu od Neapole? Platí se při vjezdu předem nebo při výjezdu z města? Na mýtné v r. 2018 se raděj neptám, musel byste být génius. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Dana.

Pokud máte na mysli mýtné, které se platí za využití dálniční sítě, potom ve směru od Neapole do Říma je jediná zpoplatněná dálnice a to A24. Mýtné se platí po výjezdu z placeného úseku a to na mýtnici Roma Est, která je přímo na této dálnici. Je to 8 km před Římem, konkrétně od sjezdu na městský dálniční okruh Grande Raccordo Anulare (GRA). Pokud máte na mysli platbu za využit ZTL zóny, tj. zóny s omezeným provozem, potom tento poplatek je potřeba mít zaplacený dopředu před vjezdem do konkrétní ZTL. Podrobné informace najdete na romamobilita.it. Ve většině případů se dá najít časový úsek, ve kterém je vjezd do konkrétní ZTL bez poplatku.

# 13.04.2022, 19:24.
Mám na Vás otázku. Jsme nyní v Římě a zakoupili jsme online Roma Pass na 72 hodin přes Coopculture. Jsme teď však trochu v nesnázích, kde Roma Pass vyzvednout. Děkuji moc. Milena.

Když si koupíte nějaký produkt, je potřeba si přečíst všechny informace, které jsou na stránce s popisem tohoto produktu uvedené. Přibližně uprostřed stránky v oddíle nazvaném Meeting Point je uvedeno, že je třeba vyzvednout na pokladně u Arco di Tito. Je to pokladna u vstupu do Foro Romano. Je to pouze pro případ nákupu přes Coopculture. Jiní prodejci mají jiná místa pro vyzvednutí Roma Pass.

# 13.04.2022, 07:48.
Prima, děkuji za odpověď. To jste mě nepotěšil. A jaká je tedy nejlepší přeprava do čtvrti Testaccio blízko stanice metra Piramide a vlakového nádraží Ostiense? Přílet máme v neděli po 12. hodině 18.4. a odlet ve středu 21.4. ve 20:00. A další věc. Čekají nás nějaká omezení v neděli a v pondělí díky svátkům? Památky a vstupy neřešíme, máme v plánu jen okolí apod. Ale zarazil mě tedy vstup do Forum Romanum. Procházela jsem se tam přibližně pred 15. lety a nic jsem neplatila. Je to možné? Michala.

Nejlepší cesta je vlakem FL1 za € 8,00. Vystoupit musíte na Ostiense. Velký pátek je v Římě normální pracovní den, Velikonoční neděle a pondělí jsou svátky. Doprava bude tedy jezdit podle svátečního jízdního řádu. V neděli a v pondělí budou zavřená Vatikánská muzea. Stejně tak provoz náměstí a Baziliky bude přizpůsobený probíhajícím obřadům. Počítejte také s tím, že některá muzea a památky budou značně přetížené. Např. Colosseo už nemá na 14. až 17. volné rezervace. Navíc na Velký pátek je poslední vstup ve 12:00 z důvodu Papežovy účasti na církevním obřadu. Uzavřena bude i stanice metra. Počítejte s tím, že většina obchodů bude uzavřena. Tradičně otevírá Obchodní centrum Maximo, Outlet Castel Romano, Obchodní centrum Aura nebo Parco Leonardo. To, že jste ve Foro Romano před 15. lety neplatila vstupné je klidně možné. Některé památky a muzea mívají některé dny vstup zdarma. Je možné, že to byl jeden z těchto dnů.

# 12.04.2022, 21:23.
Chápu dobře, že s Roma Pass potřebuji rezervaci. Ale je nutná i do Forum Romanum? A je vstupenka časově omezená? Nebo třeba na celý den? A kudy je vstup do Forum Romanum? Děkuji za odpověď. Martina.

Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino platí 24 hodin od prvního použití. Rezervuje se čas vstupu do Colosseo. Vstup do Foro Romano se nerezervuje. Pokud půjdete první do Colosseo, musíte Foro Romano / Palatino navštívit během 24 hodin od validace vstupenky. Pokud půjdete první do Foro Romano / Palatino, musí být rezervovaný čas a následná návštěva do 24 hodin od validace vstupenky. Toto platí samozřejmě i v případě během první, resp. druhé návštěvy památky zdarma. Vstup do Foro Romano / Palatino je naproti Colosseo. Je to dobře značené.

# 12.04.2022, 19:40.
Pane Řehůřku, jak je to s cestováním taxi např. aplikace Bolt? Zda se ceny pohybují kolem € 50,00 nebo více a zda nás vezmou čtyři osoby do jednoho auta? Děkuji. Michala.

Řím není na seznamu měst aplikace Bolt. V Římě doporučujeme cestovat bílými taxy města Říma. Poznáte to podle označení - identifikační číslo licence. Doprava např. z letiště Fiumicino (Ciampino) do centra ohraničeného Mura Aureliane stojí € 50,00 (€ 31,00), na nádraží Tiburtina € 57,00 (€ 36,00), mezi letišti € 52,00 atd. Obecně cena taxi v Římě se pohybuje od € 1,14 do € 1,66 za kilometr + různé příplatky. Tarif najdete na stránkách města comune.roma.it. Standardní kapacita jsou 4 cestující, u automobilů s vyšší kapacitou jsou za další cestující příplatky.

# 11.04.2022, 08:18.
Děkuji mnohokrá za radu. A ještě mám jeden dotaz. Budeme v Římě tři celé dny. Pondělí odpoledne a pátek ráno nepočítám. Můžete nám doporučit nějakou City Card na tři dny? Chtěly bychom si projít základní trasy a památky v Římě a Vatikánu, víc toho nestihneme, protože si chceme také v klidu tu a tam posedět u kávy nebo večeře. A když už jsem u té večeře, máte nějaký tip na příjemnou restauraci poblíž našeho ubytování, kde se dobře najíme a nestrhá nám to peněženku? Děkuji mnohokrát. Gabriela.

V tom případě Vám můžeme doporučit . Tipy na stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 11.04.2022, 04:18.
Máme rezervované ubytování od 21. do 25.5.2022 na adrese Via della Polveriera 40, Monti. Přilétáme na letiště Fiumicino ve 12:15 hodin. Můžete prosím poradit nejpohodlnější cestu do ubytování? Děkuji mnohokrát. Gabriela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 6,00 a odtud pokračujte metrem B na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete ale použít i časové jízdenky nebo . Přejděte před Colosseo a vydejte se doleva po Via del Fagutale. Jedná se o ulici mírně stoupající podél zdi pod parkem. Hned na první odbočce naproti mostku odbočte doprava na kolmou Via della Polveria. Vaše ubytování je po pravé straně. Cesta na letiště je v opačném sledu.

# 08.04.2022, 15:00.
Na stránkách Archaeological Park of Ostia Antica je u popisu dopravy věta: From November 11th 2021 from Monday to Friday: from EUR Magliana station up to Ostia Antica station - Porta San Paolo station is closed from Monday to Friday. Nevíte, zda je to výluka? Děkuji. Vladislav.

Je uzavřený jen ten malý úsek mezi Porta San Paolo a EUR Magliana z důvodu stavebních prací. My stejně všude doporučujeme cestovat metrem na EUR Maglina, kde je potom třeba přestoupit na vlak Roma Lido. Nevíme, kdy do Říma jedete, nicméně výše uvedený úsek bude otevřený od 9. dubna 2022. Od tohoto dne začne platit nový jízdní řád. Nicméně vlaky jedou často, po 22 a 23 minutách. První v 5:15, poslední ve 23:30.

# 06.04.2022, 19:30.
Děkujeme převelice, jste zlatý. Rádi bychom využili Colosseo hned jako první návštěvu s Roma Passem, takže za € 0,00. Chtěla jsem si zarezervovat čas, ale vůbec nevím, jaký ten typ zarezervovat? Dokážete mi prosím třeba pinknout odkaz? Slibuji, že už snad nebudu otravovat. Děkuji mnohokrát. Renata.

Coopculture - Destinazioni - Roma e Lazio - Roma Colosseo - Acquista: Biglietto Colosseo, Foro Romano, Palatino 24H - Verifica la disponibilita - z kalendáře vybrat datum a čas - Seleziona prodotti: poslední položka v seznamu Prenotazione per possessori di Roma Pass - zvolit a počet a následně Add to Cart - Check out - vyplnit údaje a zaplatit.

# 06.04.2022, 15:56.
Prosím Vás, kde se prodávají v Římě vstupenky na fotbal kromě stadionu? Děkuji moc. Marki.

Oficiální prodejny s kontakty a otevírací dobou najdete na stránkách fotbalového klubu S.S.Lazio - Marketing / Offical Store.

# 05.04.2022, 18:17.
Pane Řehůřku, na radu kamarádky Blanky, která Vás vychválila až do nebe, si dovoluji Vás požádat též o radu. Učinili jsme ultra rychlé rozhodnutí a v pátek 8.4. jen do neděle 10.4. jsme koupili letenky do Říma pro 2 dospělé a 1 dítě ve věku 13 let. Letiště Fiumicino. Ubytování jsme objednali v hotelu Trinita dei Monti, Via Sistina 91. Můžete nám poradit nejlepší cestu z letiště? Měli bychom být 8.4. v poledne v hotelu, takže máme celé odpoledne, celou sobotu, v neděli odlétáme ve 13:30, to už asi nestihneme nic. Ještě bojujeme s koupí Roma Passu pro dospělé, zda se vyplatí, nebo nikoliv. Vážně platí, že 1. vstupné je zdarma? Platí i pro Colosseum? Které vstupné do Colossea byste doporučil? Děkujeme mnohokrát. Přeji pěkný večer. Renata.

V tomto případě doporučujeme jet z letiště Fiumicino autobusem za € 6,00 na Termini. Můžete jet také autobusem za € 7,00. Z Termini potom pokračujte metrem A na Spagna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z metra vyjděte na Piazza della Trinita dei Monti a vydejte se doprava směrem k obelisku. Za ním pokračujte po Via Sistina (ulice nejvíce vlevo). Vaše ubytování je po levé straně. se vyplatí podle toho, jaké a kolik památek navštívíte a jak budete cestovat. Je třeba si to propočítat. Platí i pro Colosseo. Tam je speciální vstupenka pro držitele Roma Pass za cenu povinné rezervace (v případě prvního, resp. druhého vstupu podle typu Roma Pass). Pokud budete využívat do Colossea Roma Pass, potom platí jen pro základní vstupné. Vstupenka platí i pro Foro Romano a Palatino.

# 03.04.2022, 17:35.
Měl bych prosím prosbu. Chtěl bych se zeptat, zda můžeme koupit nějaké zlevněné jízdné pro mou maminku, které jsme koupili se sestrou zájezd do Říma k jejím 70. narozeninám. Maminka je bohužel na vozíku a je držitelkou ZTP průkazu. Jinak přiletime na Fuiminicio a hotel máme kousek od Termini. Asi bude nejlepší cestovat autobusem? Děkuji za informaci. Přemysl.

Zlevněné jízdné pro tělesně postižené mají v římské dopravě jen rezidenti. Platí se roční jízdenka podle tří příjmových kategorií a její cena je € 20,00, € 35,00 resp. € 50,00. Turisté platí podle našich informací plné jízdné. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem nebo . Nejrychlejší a nejpohodlnější je vlak Leonardo Exporess.

# 01.04.2022, 16:54.
Ráda bych se zeptala, jak je to, pokud bych chtěla využít zdarma památky přes Roma Pass 72 hodin, ale zamluvím si lístky přes Get Your Guide? Při vyzvednutí u pokladny předložím kartu a cena památky mi bude vrácena? Předem děkuji za odpověď. Simona.

Takto to nefunguje. Get Your Guide prodává vstupenky, jízdenky a další aktivity s celosvětovým cílením. Nedovedeme si ani představit, že by se takto vracely ceny za využití jiného typu vstupenek než bylo zakoupeno. Get Your Guide nabízí unikátní rezervační systém s možností vrátit většinu nabízených produktů do 24 hodin před zahájením aktivity, když Vám něco nevyjde. Konkrétně u římských muzeí a památek v souvislosti s to funguje tak, že jdete s Roma Pass přímo do památky a buďto jdete přímo přes turniket nebo obdržíte na pokladně volnou vstupenku. Někde jsou povinné rezervace. Tam se to s Roma Pass řeší tak, že např. musíte telefonicky provést rezervaci nebo existují přímo online vstupenky pro vstup s Roma Pass zdarma. Musíte to řešit památku od památky nebo je i přehled na stránkách Roma Pass. Např. u Colosseo je možné přímo zakoupit vstup s Roma Pass s povinnou rezervací přes oficiální stránky Coopculture, kdy zaplatíte pouze rezervační poplatek.

# 01.04.2022, 16:29.
Ráda bych se zeptala, jak je to aktuálně se vstupem do těchto dvou památek - Vatikánská muzea a Sixtinská kaple a očkováním na Covid. Na stránkách Get Your Guide je podmínkou plné očkování nebo prodělání a přímo na vatikánských stránkách je v poznámce, že je nutné mít 3 dávky očkování. Do Říma se chystám od 7. do 12.4.2022. Jaká informace je tedy správná, prosím? Předem děkuji. Lucie.

Vždy je obecně aktuální to, co je uvedené na oficiálních stránkách konkrétního muzea nebo památky. Pokud je nějaké nařízení vydané konkrétním státem silnější, potom samozřejmě platí toto. Nicméně podmínky se v případě Vatikánských muzeí změnily, podívejte se na stránky Musei Vaticani. Vzhledem k tomu, že prvotním iniciátorem podmínek je konkrétní muzeum nebo památka, je logické, že na Get Your Guide se to objeví vždy s nějakým zpožděním.

# 29.03.2022, 14:38.
Poprosím Vás o radu, ako sa dostanem z Roma Camping in Town najkratším spojom na Lido Ostia? Za odpoveď Vám ďakujem. Ján.

V tomto případě žádný přímý spoj neexistuje. Vzhledem k mnoha přestupům bude asi nejvhodnější a nejrychlejší volbou metro. Od kempu jeďte autobusem č. 246 na Cornelia, kde přestupte na metro A směr Anagnina. Vystupte na Termini, přestupte na metro B směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana, přestupte na městský vlak Roma - Lido. V Lido Ostia jsou stanice Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít standardní jízdenky.

# 27.03.2022, 13:08.
Pane Řehůřku, děkuji moc. Tie moje stanice (Trastevere, San Pietro) by mali byť na linke FL5, čo som pozerala a v mestskej zóne. Teda dúfam, že aj San Pietro, keďže iný štát. Prajem Vám všetko dobré a krásnu nedeľu. S pozdravom Kamila.

Stanice San Pietro je mimo území Vatikánu, konkrétně necelých 500 m od jeho jižní hranice.

# 26.03.2022, 12:27.
Pane Řehůřku. Chcela by som Vás poprosiť o informáciu k železničnej doprave v rámci Ríma, napr. medzi stanicami R. San Pietro - Trastevere, Termini - Tuscolana a podobne, či je možné použiť štandardnú jízdenku - 100 minút, aj 24 h, 48 h, 72 h lístok. V pokladni stojí lístok € 1,00, no či nie je zbytočné ho kupovať, ak platia časové lístky aj na tieto regionálne trasy Trenitalia? Neviem sa v tom nejak zorientovať. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Kamila.

Na regionální vlaky Trenitalia je možné použít jízdenky městské dopravy. Musí se jednat o úseky spadající do městské oblasti a vlaky druhé třídy. Městská oblast je ohraničená u vlaku FL1 stanicemi Fiera di Roma a Settbagni, u vlaku FL2 Lunghezza, u vlaku FL3 Cesano, u vlaku FL4 Capannelle, u vlaku FL5 Aurelia, u vlaku FL6 Colle Mattia a u vlaku FL7 a FL8 Torricola. Městské vlaky Roma - Lido a Termini - Cemtocelle jsou celé v městské oblasti, Roma - Viterbo po stanici Sacrofano.

# 24.03.2022, 11:59.
Do Říma jedeme podruhé a nechceme jít znovu do Koloseum. Rádi bychom ale navštívili opět Forum Romanum. Lze zakoupit vstupenku pouze na Forum Romanum? Je nutná rezervace a kolik letos lístek stojí? Předem děkuji za odpověď. Markéta.

Základní vstupenka je kombinovaná s Colosseo a stojí € 16,00 + povinná rezervace € 2,00. Samostatná základní vstupenka pro Foro Romano není. Nicméně existuje možnost si zakoupit Forum Pass S.U.P.E.R. pro Foro Romano, Palatino a Fori Imperiali. Cena je stejná € 16,00. Platí opět povinná rezervace s poplatkem € 2,00. Oproti standardní vstupence nelze vstoupit do Colosseo, ale budete mít přístupné: Nero's Domus Transitoria, House of Augustus, House of Livia, Aula Isiaca & Loggia Mattei, Palatine Museum, Neronian Cryptoporticus, Temple of Romulus, Santa Maria Antiqua with Domitian Ramp.

# 23.03.2022, 21:09.
S přítelkyní jedeme poprvé do Říma za týden. Máme v plánu návštěvu mnoha památek. Uvažujeme o nejlevnější variantě pro vstupy, a jelikož jsme oba studenti - 21 let, rádi bychom využili studentské vstupné. Netušíte, zda se dá někde využít studentské vstupné, popřípadě co vše musím prokázat, aby mi ho uznali? Přítelkyně má platný ISIC, já bohužel ne, studuji kombinovaně, tudíž mám pouze studentskou kartičku, popřípadě potvrzení o studiu. Myslíte, že by jim to stačilo při uznání pro slevu? Mnohokrát děkuji za odpověď. Samuel.

Římská státní muzea a památky poskytují osobám ve věku do 26. let zlevněné vstupné, stejně jako všechna státní muzea a památky v Itálii. V praxi to znamená to, že např. v Colosseo zaplatíte € 2,00 místo € 16,00 za plné vstupné. V Colosseo je ještě povinná rezervace, poplatek činí dalších € 2,00. Věk se prokazuje dokladem, tedy např. cestovním pasem nebo občanským průkazem. Toto neplatí ve Vatikánu, který je samostatným státem a italské zákony a vyhlášky se na něj nevztahují. Tam se platí zlevněné vstupné jen do 18. let. Nicméně i studenti do 25. let mají zlevněné vstupné a to po předložení dokladu potvrzujícího zápis na univerzitu pro aktuální rok. Vámi uváděné doklady by měly stačit, posuzují to ale lidé, takže nikdy to není 100% jistota.

# 21.03.2022, 14:03.
Do Říma letíme poprvé přístí pondělí a moc se těšíme. Mohu vás poprosit o nejjednoduší cestu z letiště Fiumicino na naše ubytování na adrese Largo Arenula 11? Roma Pass máme již koupený a vyzvedneme si ho na uvedeném místě. Děkuji. Pěkný den. Petra.

Pokud pomineme taxi za € 50,00, které je nejpohodlnější, ale také nejdražší, potom je nejjednodušší cesta následující: z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Vyjděte z haly, přejděte rovně náměstí Piazza Biondo Flavio na Circovallazione Gianicolenze a po této ulici jděte doleva k zastávce tramvaje. Jeďte tramvají č. 8 směr Venezia a vystupte na zastávce Arenua / Cairoli. Jděte ve směru jízdy Tramvaje po Via Arenua. Vaše ubytování je po pravé straně na rohu v místě, kde se tramvajové koleje stáčí doprava. Jízdenka BIT na tramvaj stojí € 1,50, pokud už nebudete mít . V opačném případě už samozřejmě můžete na tramvaj využít Roma Pass.

# 20.03.2022, 12:30.
Ráda bych se zeptala ohledně zakoupení vstupenek přes stránky Get Your Guide. Je nutné vstupenky někde vyměnit na pokladně? Nebo stačí je mít v telefonu? Uvidíme díky tomu nejzajímavější místa ve Vatikánu nebo je lepší zakoupit i jiný typ vstupenky? Do Baziliky sv. Petra a do kopule nahoru je nutné mít také vstupenku? Jak je případně nejlepší je zakoupit? Jsem z toho všeho trochu zmatená. Moc Vám děkuji a omlouvám se za plno otázek. Krásný den. Lucie.

Get Your Guide nabízí obrovské množství vstupenek, jízdenek, výletů atd. po celém světě, včetně Říma. U každého takového produktu je hned na začátku uvedeno, jak je to se vstupenkami. Většinou to ale kopíruje standardní postup, jaký je při rezervaci toho konkrétního produktu. Např. Vatican Museums & Sistine Chapel Entrance Ticket je třeba vyměnit na pokladně za vstupenky. Je to úplně stejné, jako když budete rezervovat vstup přes vatikánské stránky. Máte přednostní vstup v rezervovaném čase a získáváte vstupenky na pokladně, která je určená pro internetové rezervace. S výše uvedenou vstupenkou se dostanete do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Pokud chcete např. navštívit Vatikánské zahrady, musíte mít vstupenku pro Vatikánské zahrady, její součástí je vstup i do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vstup do Baziliky je zdarma a musíte jít přes náměstí, nikoliv přes Vatikánská muzea. Vstup z Vatikánských muzeí je pouze pro skupiny s průvodcem, tedy pro ty, kteří mají zakoupenou vstupenku s průvodcem do Vatikánských muzeí a Baziliky. Do kopule je třeba mít také vstupenku, ta se kupuje až na místě.

# 19.03.2022, 15:25.
Na 1.4 mám letenku z Říma v 6:20 z letiště Fiumicino, ubytování bude na Via Fanfulla da Lodi 45. Mohla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat na již zmíněné letiště? Moc děkuji za odpověď. Tereza.

Viz naše odpověď ze dne 12.03.2022, 09:32. Na Termini se z Vašeho ubytování dostanete nočním autobusem n5 nebo n11. N5 má zastávku na Via Prenestina. Tam se dostanete po Via Fanfulla da Lodi a vydáte se doprava ke světelné křižovatce, kde Via Prenestina přejdete na druhou stranu. Půjdete po ní doprava až k zastávce Prenestina / Giussano. N11 má zastávku na Via Casilina. Půjdete po Via Fanfulla da Lodi opačným směrem než v předchozím případě a hned odbočíte doprava na Via Braccio da Montone. Přijdete k železničnímu koridoru před kterým se vydáte doleva a po první lávce ho přejdete na druhou stranu, kde se vydáte doleva po Circonvallazione Casilina. Dovede Vás až k Via Casilina, po které půjdete doprava k zastávce. Ta se jmenuje Casilina / S. Elena. Uvedené noční autobusy jezdí 2 až 3 do hodiny.

# 17.03.2022, 22:36.
Chtěla bych se zeptat na cestu z letiště Fiumicino 13.4. do Roma Camping in Town na Via Aurelia. Přistáváme bohužel až v 19:35. Moc děkuji. Lenka.

Těch možností je několik. Z letiště Fiumicino můžete jet vlakem FL1 na Trastevere, tady přestoupit na vlak FL5 směr Civitavecchia / Grosseto a vystoupit na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to ke kempu po Via Aurelia přibližně 1 km. Jede tam ale i autobus č. 028, 246 a 985 ze strany nádraží od Via Aurelia nebo 086 a 087 ze strany nádraží od Via della Stazione Aurelia. Jízdenka stojí € 1,50. Vystoupit musíte na první až třetí zastávce podle autobusu. Je to naproti nákupnímu centru Panorama u nadchodu. Z letiště můžete jet také autobusem za € 6,00 na Termini, odtud metrem A na Cornelia, odtud přejít kousek po Circonvallazione Cornelia k zastávce autobusu před Mc Donalds' a pokračovat autobusem č. 246 směr Malagrotta a vystoupit na Stazione Aurelia (FL5). Je to před nákupním centrem Panorama. Ke kempu přejdete nadchodem. Z metra můžete vystoupit také na stanici Cipro a odtud pokračovat autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia a vystoupit na stejné zastávce jako v případě autobusu č. 246. Všechny uvedené spoje jezdí i ve Vašem čase. Zastávka Stazione Aurelia (FL5) není konečná zastávka u vlakové stanice. Společná jízdenka na metro a autobus stojí € 1,50.

# 16.03.2022, 19:32.
Pane Řehůřku, předem děkuji za Váš web. Je studnicí nápadů. Chtěla bych Vás požádat. Budeme bydlet v Colonna Suite - Rome Termini Station, na adrese Via del Macao 12, Central Station. Přistávat budeme na Fiumicino. Jakým spojem se dostat tam i potom zpět nejlépe? Dále se chci zeptat. Ani jedna z nás šesti žen moc dobře nemluvíme anglicky ani německy, ale ať koukám na vstupenky, Vatikánská muzea + Sixtinská kaple a Koloseum, většinou jsou všechny s průvodcem, ale to mi přijde zbytečné, když mu nebudeme rozumět. Nemáte tip jak rezervovat a jít si sami? Moc děkuji za Vaši laskavost a pomoc. Hezký den. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Z Termini to je k hotelu ještě přibližně 700 m. Můžete jít pěšky, tzn. přejděte na druhou stran nádražní haly na Via Marsala, a po Via Marsala pokračujte směrem od haly. Navazuje na ni Via Volturno, po které jděte až téměř nakonec. Odbočte doprava na Via Montebello a hned na další křižovatce na Via del Macao. Colonna Suite je po pravé straně. Můžete jet také městským autobusem. Jízdenka stojí € 1,50 nebo můžete využít časovou jízdenku, apod. Z terminálu před nádražní halou jeďte autobusem č. 66 (směr Marx), 90 (směr Labia) nebo 223 (směr Stazione La Giustiniana) a vystupte na Volturno / Cernaia. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doleva na Via Montebello a následně doleva na Via del Macao. Vstupenky do Vatikánských muzeí jsou i bez průvodce. Jedná se např. o produkt Vaticans Museums & Sistine Chapel Entrance Ticket. Součástí je vstup do Sixtinské kaple. Vstupenky můžete také zakoupit přes Musei Vaticani. U vstupu do Colossea se jedná o produkt Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Priority Tickets. Vstupenky můžete také zakoupit přes Coopculture. Doporučujeme vstupenky zakoupit přes Get Your Guide, jsou tam lepší možnosti rušení zakoupených vstupenek v případě, že nastanou nějaké změny v programu.

# 15.03.2022, 07:22.
Děkuji za odpověď. Chápu dobře, že tedy např. do Colosseo půjde s námi přes pokladnu pro držitele Roma Pass, kam se chystám udělat online rezervace vstupu? Ještě jednou děkuji za pomoc. Inka.

Ano.

# 13.03.2022, 18:03.
Jedeme s manželem a dcerou ve věku 17 let v květnu na týden do Říma. Zvažuji koupit Roma Pass. Jenom nevím, zda je ho potřeba kupovat i pro dceru? Vypadá to, že ona má spoustu vstupů na památky za snížené vstupné díky věku? A jak by potom probíhala online rezervace vstupu, když bych nám s manželem uplatňovala vstup zdarma na Roma Pass a dceři za snížené vstupné? Trochu se v tomhle ztrácím. Děkuji za pomoc. Inka.

V italských státních muzeích a památkách mají děti do 18. let vstup zdarma. se tedy pro ně nevyplatí kupovat. Dcera půjde s Vámi a ve většině případů na pokladně po prokázání věku obdrží volnou vstupenku. Někde je povinná rezervace. Např. Do Colosseo musíte mít rezervaci i s Roma Pass i při vstupu zdarma z důvodu věku. Dělá se to přes rezervační systém na Coopculture.it. V případě Roma Pass zaplatíte rezervační poplatek ve výši €2,00.

# 13.03.2022, 08:19.
Pane Řehůřku, našla jsem jízdní řád Cotral na noční autobus. Nevím, který z časů platí pro 18.4. Je to Velikonoční pondělí. Takže svátek. Mohl byste mi prosím poradit? Monika.

Pokud cestujete na Velikonoční pondělí, což je i v Itálii svátek, platí jízdní řády Festivi.

# 12.03.2022, 19:37.
Pane Řehůřku, myslíte tedy, že stačí jet autobusem ve 4:35 a na letišti být v 5:15? Odlet je v 6:20, zavazadla k odbavení mít nebudeme, jen příruční. Nevím, jak se dá spolehnout na autobusy? Pokud byste mohl mi ještě napsat nejlepší cestu do ubytování z letiště Fiumicino. Bydlíme v penzionu A Casa Di Giorgia - Corso Trieste 62. Moc Vám děkuji, Váš web je skvělý, mrzí mě, že jsem ho objevila až dnes. Monika.

Dá se to stihnout, my ale preferujeme větší rezervu. Spolehlivost autobusů je standardní, tzn. vždy se může něco naskytnout, to Vám nikdo nezaručí, že se nic nestane. Každopádně pravděpodobnost např. zpoždění z důvodu dopravních zácp je ve Vašich časech minimální. Z letiště Fiumicino jeďte na Termini. Můžete jet přímým vlakem Leonardo Express, vlakem FL1 s přestupem, autobusem nebo . Z Termini pokračujte autobusem č. 92 směr Marliana. Vystoupit musíte na zastávce Sebino. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doleva na Via Chiana a pokračujte až na kolmé Corso Trieste. Po tom se vydejte doprava. Hned na další křižovatce vlevo je na rohu Vaše ubytování. Z Termini můžete jet také metrem B1 směr Jonio. Vystoupit musíte na Sant' Angese - Annibaliano. Přejděte na Corso Trieste a pokračujte po něm tak, že zástavbu budete mít po pravé ruce a park po levé. Přejděte Piazza Istria a pokračujte mírně vlevo stále po Corso Trieste. Vaše ubytování je na křižovatce s Via Corsia po levé straně na rohu.

# 12.03.2022, 09:32.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o radu. 18.4. odlétáme zpět do České republiky v 6:20 z letiště Fiumicino. Bohužel mám obavy, že klasickým spojem nepřijedeme na letiště včas. Mohu Vás požádat o radu, jak se dostat včas bezpečnou a levnou dopravou? Bydlíme v penzionu A Casa Di Giorgia - Corso Trieste 62. Moc děkuji za radu, už nad tím trávím čas od 6. hodin od rána a jsem z toho zoufalá. Plánuji cestu tajně pro muže a chtěla jsem ji vymyslet včetně cesty tam i zpět. Monika.

Pokud máte tak brzy odlet a tedy musíte být ještě mnohem dříve na letišti Fiumicino, je nejrychlejší a nejpohodlnější volba taxi. To Vás ale přijde na € 50,00. Pokud chcete cestovat veřejnou dopravou, musíte se dopravit na Termini. V noci se tam nejlépe dostanete nočním autobusem. Nejblíže Vašemu ubytování je zastávka nočního autobusu n92. Od Vašeho ubytování na rohu se musíte vydat doprava po Corso Trieste a následně odbočit doleva na Via Chiana. Po té musíte jít až ke světelné křižovatce s Via Sebino a Via Tagliamento. A právě vlevo na Via Tagliamento je po pravé straně zastávka autobusu. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní jezdí dva autobusy do hodiny. Na Termini Vás zaveze za 15 minut. Z Termini potom jezdí autobusy Cotral za € 2,80. Odjezd je ve 2:34 (3:01) nebo 4:35 (5:15). První autobus z Via Giovanni Gioliti odjíždí ve 4:40 (5:28). Jízdenka stojí € 6,00. V závorce jsou uvedeny časy příjezdu na letiště.

# 11.03.2022, 21:51.
Chtěla bych vás poprosit o radu ohledně přepravy v Římě. Letíme poprvé a potřebovali bychom se co nejjednodušeji dostat z letiště Fiumicino, přílet ve čtvrtek v 16:20, na adresu Viale Giulio Cesare 237, Vaticano Prati. Zpátky poletíme v neděli ve 13:00 hodin. Je na cestu na letiště, opět Fiumicino, nutné rezervovat nějakou jízdenku předem? Jak moc se můžeme spolehnout na jízdní řád? Děkuji. Monika.

I když některé autobusy z letiště Fiumicino jezdí do blízkosti Vatikánu, konkrétně na Via Crescenzio, doporučujeme cestovat na Termini, protože blízko Vašeho ubytování je stanice metra A. Z letiště Fiumicino můžete jet vlakem. Leonardo Express Vás tam zaveze za 32 minut. Levněji se tam dostanete regionálním vlakem FL1, ale s přestupem na Trastevere a tedy za delší čas. Optimální je cestovat autobusem nebo . Z Termini potom metrem A na Ottaviano. Odtud je Vaše ubytování přibližně 200 m. Jízdenky především na autobusy doporučujeme rezervovat, jízdní řády platí ale doporučujeme počítat s dostatečnou rezervou.

# 03.03.2022, 22:29.
Pane Řehůřku, perfektně jste nám poradil, jak jet pohodlně a levně z Ciampina do centra Říma. Chtěla bych ještě jednou poděkovat a současně požádat, zda je možné podobně cestovat i z letiště Fiumicino. Nějakým linkovým autobusem nebo jen tak, jak je uvedeno u jiných dotazů. Letíme 21.4. Tak je čas. Děkuji vám i za Vaši úžasnou pomoc cestovatelům. Jarmila.

Z letiště nebo na letiště Fiumicino můžete cestovat do centra Říma vlakem, autobusem i taxi. Nejrychlejší je cesta vlakem Leonardo Express. Ten jede přímo na Termini a je tam za 32 minut. Levnější je cestovat regionálním vlakem FL1, musíte však přestupovat na Trastevere. Cesta na Termini tak trvá minimálně 50 minut. Výhodou je, že na Trastevere nemusíte přestoupit jen směrem na Termini, ale i do dvou dalších směrů - Viterbo (FL3) nebo Civitavecchia (FL5). Oba jedou také na San Pietro. Nejčastěji využívané autobusové spoje jsou nebo . Výhodou druhého je, že zastavuje i v blízkosti Vatikánu. Bílé taxi s logem města Říma Vás vyjde na € 50,00. Výrazně levnější je cestovat autobusem Cotral, to ale vyžaduje už určitou znalost místopisu, dopravy apod. Z letiště můžete jet např. na EUR Magliana a odtud metrem do centra. Autobusy Cotral jezdí i do Lido di Ostia apod.

# 03.03.2022, 08:24.
Ráda bych se zeptala, zda je nutné vytvořit rezervaci pro vstup do Andělského hradu i v případě, že mám již zakoupený Roma Pass 72 a ráda bych uplatnila druhý volný vstup právě do této památky. Pokud ano, tak kde prosím? Nemohu to nikde najít. Pouze s plným vstupným, což nechci. Moc děkuji za odpověď. Diana.

Rezervace s je povinná o víkendech a svátcích. Rezervace se doporučuje i v pracovní dny. Rezervace se provádí telefonicky nebo e-mailem. Kontakty jsou uvedeny u prodeje vstupenek na odkazu z oficiálních stránek Castel Sant' Angelo. Držitelé karty se musí prokázat na pokladně z důvodu ověření. Rezervační poplatek stojí € 1,00.

# 25.02.2022, 23:19.
Chystáme se do Říma na začátku března. Bývají tam v tuto dobu také velké fronty na památky? Je lepší si koupit vstupenky online nebo by stačilo až na místě? Děkuji. H.

V současné době z důvodu doběhu pandemie neočekáváme nadstandardní fronty u památek. Nicméně např. do Colosseo je rezervace povinná, do Vatikánských muzeí ji doporučujeme. Rezervaci lze provést např. přes Get Your Guide - Colosseo, Vatikánská muzea.

# 21.02.2022, 19:42.
Mohl byste nám prosím poradit ohledně dopravy z letiště Fiumincino na adresu: Řím, ulice Via delle Quattro Fontane. A potom zpět. Přiletíme v pondělí 7.3. kolem 15. hodiny a odlet máme plánovaný na pátek v 15:40. Tak jen abychom věděli, jakou časovou rezervu si máme nechat. A zda máme využít vlak, autobus nebo taxi. Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 13 a 5 let. Děkuji. Mirka.

Ulice Via delle Quattro Fontane je v blízkosti Termini. Tam se z letiště Fiumicino dostanete všemi uvedenými způsoby. Vlakem Leonardo Express za € 14,00, jízdní řády najdete na Trenitalia. Cesta trvá 32 minut. Autobusem Terravision za € 6,00, jízdní řády najdete na Get Your Guide. Cesta trvá 55 minut. Taxi Vás přijde na € 50,00. Cesta trvá 50 minut. Z Termini je začátek ulice pěšky 800 m a její konec 1300 m. Podle umístění Vašeho ubytování se můžete svézt metrem A za € 1,50 na Repubblica nebo Barberini. Pokud preferujete rychlost, volte vlak, pokud cenu, volte autobus. Pro cestu na letiště doporučujeme samozřejmě dostatečnou časovou rezervu.

# 19.02.2022, 00:26.
Chcela by som sa opýtať. Mám preukaz ICOM. Je platný do všetkých vatikánskych a rímskych múzeí? Chcem ísť do Kolosea a Vatikánskych zahrad, Sixtinsku kaplnku a chram sv. Petra. Ak je platný, je potrebná rezervácia? Je možné sa dostať ku hrobu Jana Pavla II.? Ďakujem. Mária.

Viz naše odpověď ze dne 17.05.2018, 15:30. Týká se římských státních muzeí a památek, tedy i Colossea. Nicméně v tomto případě je odpověď platná i pro Vatikánská muzea. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Vstup do Baziliky je zdarma. Vstup do nekropole má denně jen malá skupina lidí, maximálně 250. rezervace je nutná a je zpoplatněna.

# 11.02.2022, 19:31.
Na internetu jsme se dočetli, že učitelé státních škol v EU mají zlevněné vstupné do památek v Římě. Je tomu prosím tak? Jak se případně příslušnost k pedagogickému stavu prokazuje? Velice děkuji za odpověď. Honza

Je třeba si sestavit itinerář toho, co chcete navštívit. Potom projít oficiální stránky těchto památek a muzeí. Jsou tam uvedeny podmínky toho, kdo má vstup zdarma, kdo se slevou atd. Např. Colosseo umožňuje vstup zdarma téměř 20. skupinám z nichž několik se týká učitelů a studentů určitých škol z EU oborů souvisejících s uměním a historií. Jejich seznam je přímo uveden. Např. fakulta architektury. Je to třeba dokázat dokladem, ze kterého je požadované patrné. Konkrétní seznam typů škol je u různých muzeí různý.

# 07.02.2022, 10:14.
Pane Řehůřku, mám dotaz. 30.3.2022 přilétáme na Fiumicino v 15:00 hodin a bydlíme v centru Velehrad na Via delle Fornaci, 200, 00165 Roma. Jak se prosím dostaneme nejlépe tam? Větší problém vidím v tom, že nám 4.4.2022 přeložili zpáteční původní let na odpoledne na odlet už v 6:20 ráno. Je vůbec možné se tam nějak na 4. hodinu ranní dostat? Odlet je také z Fiumicino. Dále bych se prosím zeptala na možnost dostat se v neděli na náměstí na Papežovu promluvu v poledne? Je nutné se nějak registrovat, nebo kdo přijde dřív, ten se tam dostane? A poslední dotaz, rádi bychom navštívili nějakou galerii umění. Vatikánská muzea jsme již navštívili v minulosti. Doporučil byste nějakou? Předem moc děkuji za odpovědi a přeji krásný den a týden. Barbora.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a tam přestupte na vlak FL3 nebo FL5 a pokračujte na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Vyjděte ze stanice San Pietro a pokračujte doprava po Via della Stazione di San Pietro. Dovede Vás na Via delle Fornaci. Jděte po ní doprava a dojte k Centru Velehrad, které je vzdálené necelých 100 m od křižovatky po pravé straně. První autobus za € 6,00 jede z Termini na letiště Fiumicino ve 4:40. Na místě je 5:25. Vzhledem k tomu, že máte odlet v 6:20, volili bychom jiné řešení. Z Termini jezdí na letiště Fiumicino noční autobusy Cotral v 0:34, 2:34 a 4:35. Připadá tedy v úvahu ten spoj ve 2:34, na letišti je ve 3:01. Jízdenka stojí € 2,80. Na Termini se dostanete nočními spoji. Můžete jet s rezervou standardním autobusem č. 64, jehož poslední spoje odjíždění z vlakové stanice San Pietro v 0:08, 0:19 a 0:30. Na místě je za necelých 40 minut. Nebo můžete přejít po Via delle Fornaci k Vatikánu a odtud z Via di Porta Cavalleggeri jet nočním autobusem n46 nebo n98 na Termini. Cesta nočními autobusy trvá necelých 20 minut. Jízdenka ve všech případech stojí € 1,50. Autobus n46 jezdí po půl hodině, autobus n98 po 40. minutách. Autobus č. 64 jezdí i po Via delle Fornaci. Vstupenky na všechny papežské ceremonie je možné zdarma zarezervovat na Prefektuře papežského domu. Na Angelus v neděli na Svatopetrském náměstí ve 12:00 vstupenky nutné nejsou. Těch zajímavých galerií umění je v Římě několik. Záleží na tom, co Vás přesně zajímá a co chcete vidět. Obecně bychom doporučili např. Galerii Borghese.

# 12.01.2022, 09:33.
V únoru 23.2. letíme s manželem do Říma - dárek. Přílet na Ciampino je přibližně v 17:00. Potřebovala bych poradit, jak nejjednodušeji se dostat z letiště na ubytování. Je to kousek od Kolosea, Zefiro Home B&B, Via dei Serpenti, 170. Angličtinu dávám jen v základech a manžel vůbec. V Google mapách je několik variant dopravy, nicméně vzhledem k jazykové bariéře bych potřebovala poradit nejjednodušší cestu, klidně i kousek dojdeme. Přinejhorším bychom to řešili taxíkem, dívala jsem se, že cena by byla přibližně € 50,00 Tedy podle internetu, pokud to nedoporučíte. Cesta na letiště pak předpokládám bude stejná. Odlétáme domů v neděli. Předem děkuji za informace. Marcela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini a odtud metrem B na Cavour. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut. Na Termini hned přestupte, nevycházejte ven přes turnikety, abyste si nemuseli kupovat další jízdenku. K Vašemu ubytování se dostanete po Via Cavour a následně doprava na Via dei Serpenti nebo po Via Leonina a následně doleva na Via dei Serpenti.

# 07.01.2022, 16:17.
Prosím o informaci, zda se dá v Římě nebo online zakoupit 10-ti denní studentská jízdenka a zda by se nenašel vhodný penzion k ubytování. Děkuji za odpověď. Libuše.

O takové jízdence nevíme, že by existovala. Nabídku penzionů a dalších ubytovacích kapacit najdete na Booking / Řím.