ŘÍM 2024

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2024

Uprostřed planiny Campagna di Roma, na sedmi pahorcích a na břehu řeky Tibery, se rozkládá Řím - Věčné město. Založen byl v roce 753 př.n.l. Podle legendy ho založili bratři Romulus a Remus, podle historiků kmeny Latinů a Sabinů vybudováním osad na pahorcích. Nejdříve zde vládli Etruskové, v roce 500 př.n.l. vyhlásili Římané republiku. Největšího rozkvětu zažil Řím během císařství. V roce 800 se zde nechal korunovat Karel Veliký císařem Svaté říše římské. Hlavním měste umění a architektury se stal Řím v období renesance. V té době vzniklo mnoho kostelů, bazilik a dalších nádherných staveb. V tomto trendu pokračovali stavitelé i v období baroka. V roce 1849 se stal Řím hlavním městem římské republiky a v roce 1871 hlavním městem italského království. V roce 1929 vznikl Vatikánský stát a roce 1946 se stala Itálie republikou. V současnosti je Řím hlavním městem Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Je rozdělen na 15 čtvrtí. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 10.06.2024, 15:39.
V neděli letíme do Říma a od středy do pátku bychom chtěli strávit čas u moře v Ostia nebo ve Fiumicino. V pátek odlétáme po 12. hodině. Chtěl bych se zeptat, zda existuje přímé spojení z Ostia / Fiumicino na letiště Fiumicino? S díky Zdeněk.

Z z Lido di Ostia i Fiumicino provozuje dopravu na letiště Fiumicino společnost Cotral. Autobusy z Lido di Ostia jezdí z náměstí u vlakové stanice Lido Centro, autobusy z Fiumicino ze zastávek na Via Torre Clementina a Via della Foce Micina / Via del Canale. V tomto případě se jedná o spoje z EUR Magliana nebo Cornelia. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka z Lido di Ostia stojí € 1,30, z Fiumicino € 1,10. Doporučujeme jejich nákup dopředu na prodejních místech. V autobuse, pokud Vám ji řidič prodá, je výrazně dražší.

# 09.06.2024, 09:50.
Řehůřkovi, již v minulosti se nám vaše stránky osvědčily při našich cestách po Itálii. Nyní se chystáme do Říma v termínu od 12.6. do 16.6.2024. Tři noci bychom měli strávit nedalo Vatikánu, dopravu z letiště jsme si již naplánovali. Na poslední noc se přesouváme do Lido di Ostia, dopravu jsme si také dohledali. Chtěla bych ale požádat o radu, jak se dostat z našeho místa ubytování na 28 Lungomare Duca degli Abruzzi, 00121 Lido di Ostia na letiště a za jakou cenu? Dohledala jsem pouze jakýsi autobus AA013A spojující Lido s letištěm. Mnohokrát děkujeme za všechny vaše rady. Jste úžasní. Markéta.

Téměř naproti Vašemu ubytování je zastávka autobusu č. 062, který Vás zaveze na Piazzale Stazione del Lido. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě použít jakoukoliv jinou městskou jízdenku nebo . Z Piazzale Stazione del Lido potom jezdí na letiště autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 1,30. Záleží také na tom, kdy Vám letí letadlo. Pokud časně ráno, potom bude lepší cestovat taxi, než přes Termini. Pokud byste v tomto případě volila veřejnou dopravu, musíte jet nočním autobusem nME (jezdí po rovnoběžné ulici Via Domenico Baffigo, 3-4 od pobřeží) na Ostiense a následně nočním autobusem n716 na Termini, odkud jezdí časně ráno na letiště autobusy a , případně noční Cotral.

# 04.06.2024, 20:36.
Pane Pavle, velmi Vám děkujeme za všechny vyčerpávající informace. Je obdivuhodné, jak toto všechno znáte a víte. Dovolíme si Vás proto ještě jednou obtěžovat, a sice s prosbou o Váš názor na digitální kartu z Rome Public Transport. Jde nám hlavně o to, v jakém formátu nám tato digitální karta přijde a jak se budeme touto kartou prokazovat. A rozumíme tomu dobře tak, že karta začne platit od doby, kdy ji poprvé aktivujeme tím, že projdeme nějakým turniketem? Budeme si muset nahrát nějakou aplikaci do mobilu nebo to bude papír s čárovým kódem, který se projede tím turniketem? Můžeme tuto kartu použít i pro naší plánovanou cestu na letiště? Pokud by karta musela být v mobilu, můžou být všechny tři karty v jednom mobilu? Ještě jednou díky za Vaše názory a rady a srdečně Vás zdravíme. Robert a Barbora.

Pokud chcete využívat jen dopravu, potom si kupte na místě některou ze standardních jízdenek nebo jejich kombinaci (podle itineráře a souvisejícího cestování). Základní jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Jízdenky s platností odpovídající počet hodin jsou Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50 a Roma 72H za € 18,00. Týdenní jízdenka CIS za € 24,00 platí do půlnoci sedmého dne. Jízdenky můžete použít na autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, státní vlaky ve druhé třídě a městské vlaky. V případě vlaků a autobusů Cotral se jedná o městské části spojů. Jízdenky nelze použít na cestu z letiště a na letiště. V případě letiště Ciampino je lze použít na autobusové linky 520 a 720. Jízdenky se validují při prvním použití dopravního prostředku, v metru pokaždé u turniketů. Jízdenku BIT můžete použít v metru pouze jednou. Může být použitá i na víc linek, pokud neprojdete ven z metra turnikety. Takže např. pokud pojedete z Ottaviano k Colosseo, můžete použít jízdenku BIT na jízdu metrem A na Termini a následně na metro B na Colosseo. Vámi uváděná Rome Card 24H, Rome Card 48H a Rome Card 72H obsahuje výše uvedené jízdenky s platností odpovídající počet hodin a odpovídající benefity dle popisu u jednotlivých karet. Doprava z letiště nebo na letiště je v kartě pro jednosměrnou jízdu a je provozovaná společností SIT Bus Shuttle. Informace o této kartě pro Řím nemáme, nicméně měla by být stejná jako v Miláně. Po nákupu obdržíte e-mailem kód, stáhnete si do telefonu aplikaci a v té kartu aktivujete pomocí obdrženého kódu. Jednotlivé služby se pak aktivují samostatně v aplikaci. Prokazujete se aktivovanou službou v aplikaci. To, zda lze mít několik karet v jedné aplikaci nevíme, asi je to technicky možné. Prakticky to však nedoporučujeme.

# 04.06.2024, 18:31.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Myslel jsem, že naše ubytování je nedaleko stanice metra Ottaviano. Metro dle informací otevírá v 5:30. Nebylo by pro nás lepší, než autobusem, jet na Termini metrem? A pak dál na letiště Leonardo expresem? Ještě jednou děkuji předem i za tuto odpoveď. Robert.

Ano, je to blízko. Nicméně v 5:30 odjíždí metro A z Battistini. Na Ottaviano je přibližně za 10 minut. Na Termini je přibližně za dalších 10 minut. Tam tedy budete v 5:50. Než přejdete do nádražní haly, zakoupíte jízdenku a budete připraveni na odjezd vlaku, uběhne také nějaký čas. Vlak v 6:20 možná stihnete, ale také možná ne. Pokud ho stihnete, budete na letišti v 6:52, pokud ne, budete muset jet vlakem v 6:35 a na letišti budete v 7:07. Z vlakové stanice do haly Vám to zabere také nějakých 15 minut. Psal jste, že odlet máte v 8:55, to je v tomto případě 1,5 hodiny před odletem. To je podle našeho názoru málo. Navíc vše bez rezervy.

# 04.06.2024, 17:19.
Vážený pane Řehůřku, mám na Vás prosbu. Tento týden ve čtvrtek odlétáme do Říma. Bydlet budeme na adrese Via Leone IV, 38, 00192 Rome. Návrat 11.6. z letiště Fiumicino, odlet v 8:55. Rádi bychom jeli ráno na letiště taxíkem, ale obáváme se o spolehlivost v takto brzkých ranních hodinách, kdy odjezd na letiště plánujeme s rezervou, raději už kolem 5:30 hod. Můžete nám prosím poradit spolehlivé taxi v Římě v tuto časnou ranní hodinu? Možná by stačilo odjet až v 6:00, kdy už není pro taxi noční režim? Kolem sedmé hodiny bychom ale měli být na letišti. Nabízí nám možnost objednání taxi přes booking, ale některé recenze právě hovoří o určité nespolehlivosti. Víme, že existuje varianta přímého vlaku z Termini nebo přímý Bus na letiště z blízkosti Vatikánu. Toto bychom měli jako plán B, pokud by taxi nepřijelo, ale nejsme si jisti, zda bychom pak přijeli na letiště včas. A také nevíme, zda i jízdenky na tyto varianty je třeba objednat a zaplatit předem nebo je možné zakoupit je na místě (Termini) či u řidiče autobusu. I přes výrazný cenový rozdíl bychom preferovali taxi. Máte nějakou zkušenost v tomto směru (brzké ranní hodiny), co byste zvolil Vy? Co byste nám doporučil? Předem moc děkujeme za odpověď. Srdečně zdravím. Robert.

Pokud máte taxi jako plán A, potom je to plán jediný. Vaše ubytování je v místě, odkud se veřejnou dopravou v případě selhání plánu A tak rychle nedostanete. Doporučujeme volit jako plán A veřejnou dopravu a teprve následně jako plán B taxi. Vyjde Vás to i levněji. Pokud zvolíte jako dopravní prostředek vlak Leonardo Express, potom i nejrychleji a nejspolehlivěji. První tento vlak odjíždí z Termini ve 4:50 a na letišti je v 5:22, další jede v 5:20 a na letišti je v 5:52 atd. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Na Termini se z místa ubytování dostanete nočním autobusem nMA, který odjíždí z Via Barletta, v blízkosti metra Ottaviano. Autobus jezdí od 23:30 do 5:00 a frekvence je 4 spoje do hodiny. Z Termini také odjíždějí na letiště Fiumicino autobusy - Via Giovanni Gilotti od 4:00 a - Via Marsala od 4:15. Z Termini odjíždějí na letiště také noční autobusy Cotral. Je samozřejmě lepší mít jízdenky zakoupené dopředu, v případě autobusů spíše nutností, u vlaku lze jízdenku zakoupit na Termini v automatu. V případě taxi doporučujeme bílá taxi s licencí města Říma. Určitě bychom nespekulovali s časem a případným nižším tarifem. Rezervační aplikace najdete na Chiamataxi 060609.

# 30.05.2024, 08:39.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď. Na místo ubytování pojedeme tedy z letiště vlakem. Jen bych se Vás ještě ráda zeptala na autobusové spojení na letiště Fiumicino ze zastávky Vaticano Via Crescenzio. Našla jsem, že odtud by měl jet první shuttle bus ve 4:30 hodin. Na letišti by měl být v 5:10 hodin. Myslím, že bychom let v 6:50 hodin stihli i tímto spojem. Vzhledem k tomu, že kamarádka opravdu nechce jet takto brzo ráno z nádraží Termini, kde je plno bezdomovců, uprchlíků a podivných existencí, dle kamarádky žádní policisté, a je to tam nebezpečné, máme kromě taxi jen tuto další možnost. Děkuji. S pozdravem a přáním pěkného dne Jana.

Bohužel do tohoto místa, i do bezprostřední blízkosti, o žádném nočním autobuse nevíme. má zastávku i na Circonvallazione Aurelia. Sem jede noční autobus č. n98 z již zmiňované Via di Porto Cavalleggeri. Vystoupit musíte na Gregorio VII / Villa Carpegna. Odtud je to k zastávce po Circonvallazione Aurelia ještě 350 m. To, zda letadlo stihnete nebo ne Vám neřekneme. Standardní doporučená doba je 2 hodiny před odletem, v poslední době i více, zvláště na velkých letištích. My bychom volili taxi, ne na Termini, ale přímo na letiště.

# 29.05.2024, 08:30.
Řehůřkovi, jedeme autem do Ladispoli a rádi bychom navštívili Řím. Jsme rozhodnutí cestovat po městě metrem. Zajímalo by nás, zda je parkovací dům u všech stanic metra? Doporučil byste nám, která stanice metra by při cestě z Ladispoli byla nejvhodnější? Děkuji a přeji hezký den. Zuza.

Z Ladispoli se nejlépe do Říma dostanete vlakem Trenitalia za € 3,00. Na Termini Vás zaveze za 45 až 60 minut, podle konkrétního spoje. Vystoupit můžete i na S. Pietro, odkud je to už jen kousek do Vatikánu. Pokud chcete cestovat automobilem, jsou na okraji města u stanic metra a městských vlaků P+R parkoviště. Z Ladispoli přijedete do Říma po SS1. Nejblíže je např. parkoviště na Via Lucio II 120, u metra A Battistini. Kapacita je 177 míst, otevřeno je kromě neděle od 6:00 do 22:00. Za 12 hodin zaplatíte € 1,50, za 16 hodin € 2,50. V neděli a o svátcích je parkování zdarma. Velké parkoviště je u metra B Magliana. Je na ulici Via di Val Fiorita 96, parkovacích míst tam je 962. Otevřeno je od 5:15 do 0:15, v pátek a v sobotu do 2:15. Ceny jsou stejné. Další parkoviště najdete na ATAC.

# 27.05.2024, 20:12.
Ve druhé polovině července jedeme okružní jízdu Itálií, z toho do Říma na dva dny. Chtěli bychom hlavně navštívit Vatikán, Andělský hrad, Coloseum, Fórum Romanum a Pantheon. Jsme tříčlenná rodina, dva dospělí a dítě ve věku 16 let. Vatikán na Get Your Guide s přeskočením vychází na 2021,- Kč, do Coloseum 3052,- Kč, vstupenky do Andělské hradu 969,- Kč a Pantheon 862,- Kč. Chtěla bych se zeptat, pokud bychom si pořídili Roma Pass, byly by vstupenky levnější, když je zde vstup na jednu památku zdarma? Potom jsem se chtěla zeptat na doplnění dotazu ze dne 15.05.2024 v 10:51 hodin. Pokud bychom jeli od kempu Roma Camping In Town do Vatikánu autobusem č. 247, kde bychom měli vystoupit? A je možné zvládnout všechna námi vybraná místa navštívit za jedno odpoledne a celý druhý den? Děkuji za odpověď. Martina.

Pokud si zakoupíte , je samozřejmě samotné vstupné levnější. První vstup, např. Colosseo máte v ceně, u dalších vstupů platíte snížené vstupné. Muzea a památky musí být samozřejmě součástí Roma Pass. Z Vámi jmenovaných se to týká Colosseo, Foro Romano a Castel Sant' Angelo. Vatikánská muzea jsou ve Vatikánu, Roma Pass se týká římských muzeí a památek, Pantheon součástí není. Colosseo a Foro Romano jsou součástí jedné vstupenky. Pokud to bude první památka v rámci Roma Pass, jsou obě v ceně. Děti do 18. let mají vstup u státních muzeí a památek zdarma. Kromě Vatikánských muzeí tedy neplatí a Roma Pass pro ně nemá smysl. Roma Pass na 48 hodin stojí € 32,00. Vstupné bez Roma Pass stojí u Vámi jmenovaných římských muzeí a památek celkem € 34,00 pro dospělého. V ceně Roma Pass bude tedy Colosseo a Foro Romano, za zbývající zaplatíte zlevněné vstupné € 11,50. S cenou Roma Pass je to tedy € 43,50. Pokud nebudete využívat dopravu v ceně Roma Pass, potom se Roma Pass nevyplatí. V ceně nejsou rezervační poplatky, které platíte s Roma Pass i bez Roma Pass. A samozřejmě Vatikánská muzea. Navíc zlevněné vstupné s Roma Pass musíte nakupovat na portálech muzeí a památek samostatně. S Get Your Guide máte vše v jednom systému, v češtině a s řadou dalších výhod. Konečná autobusu č. 247 je na Cipro, konkrétně na autobusovém terminálu za stanicí metra, vedle parkoviště. Kolem vede Via Angelo Emo. Po této ulici se vydejte doleva a za kostelem Santa Maria delle Grazie al Trionfale se na křižovatce vydejte doprava po pěší zóně, na jejímž konci je schodiště. Po tom vystoupejte na Viale Vaticano. Vydejte se doleva a dojdete ke vstupu do Vatikánských muzeí. Je to přibližně 500 m. Za 1,5 dne je možné vše uvedené stihnout, musíte si to vše dobře rozplánovat a hlavně zarezervovat. Počítejte také s tím, že prohlídka bude orientační, především v případě Foro Romano.

# 27.05.2024, 10:34.
Prosím o radu ohledně dopravy z letiště Fiumicino na ubytování, které se nachází poblíž Vatikánu na adrese Via La Stazione Di San Pietro 22 a zpět z ubytování na letiště. Zjistila jsem, že je možné jet Shuttle Busem na zastávku Vaticano Via Crescenzio, ta je od našeho ubytování vzdálená přibližně 1,5 km, asi 30 minut pěšky. Další možností je jet na vlakové nádraží Termini. Do Říma letím s kamarádkou, která se bojí po špatných zkušenostech s uprchlíky a bezdomovci na nádraží Termini jet z tohoto nádraží. Na letiště Fiumicino přiletíme v odpoledních hodinách. Bohužel zpět nám letadlo letí již v 6:50 ráno, takže se budeme muset dopravit na letiště v brzkých ranních hodinách. První autobus ze zastávky Vaticano Via Crescenzio jede ve 4:30 hodin. Nevíme, zda je bezpečné se v takto ranních hodinách pohybovat pěšky v oblasti Vatikánu. Nebo zda by bylo bezpečnější jet např. taxíkem. Prosím o Váš názor ohledně bezpečnosti. Myslíte, že je bezpečnější jet z autobusové zastávky Vaticano Via Crescenzio, kam bychom došly z ubytování pěšky, nebo z nádraží Termini, na které bychom se dopravily nejspíše taxíkem? Děkuji. S pozdravem Jana.

Optimální doprava z letiště Fiumicino je jiná. Téměř k ubytování Vám jede vlak. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00. Na Trastevere přestupte na vlak FL3 nebo FL5 a pokračujte na San Pietro. Odtud to máte k ubytování jen 200 m. Postavte se zády k vlakové stanici a pokračujte doprava. Hned odbočte doleva na Via della Stazione San Pietro. Vaše ubytování je po levé straně hned za křižovatkou tvaru T. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Ráno vlak bohužel nejede tak, abyste stihla letadlo. Od Vatikánu, konkrétně z Via di Porto Cavalleggeri, jezdí noční autobus n98 na Termini. Jezdí každý den od 0:10 do 4:50 po 40 minutách. Z Termini potom už jezdí autobusy a vlaky na letiště. První vlak Leonardo Express jede ve 4:50 a na letišti je v 5:22. To je ale pozdě. První autobus z Via Giovanni Giolitti jede ve 4:00 a na letišti je ve 4:50. První autobus z Via Marsala jede ve 4:15 a na letišti je v 5:10. Řešením může být také taxi. K otázkám bezpečnosti se nevyjadřujeme. Viz Informace, druhý odstavec Důležité.

# 24.05.2024, 19:02.
Chystáme se koncem června s rodinou, dva dospělí a dvě děti ve věku 8 a 12 let, na dovolenou. Poletíme do Říma - Fiumicino, přílet přibližně ve 13:00. V plánu máme pokračovat na Sardinii a to trajektem Civitavecchia-Olbia. Jaké je prosím spojení z letiště do přístavu? Jezdí tam autobus a staví blízko přístavu? Přeci jen budeme mít s sebou kufr a batohy. Po návratu ze Sardinie do Civitavecchia bychom ještě před odletem rádi navštívili na přibližně tři dny Řím. Ve které části byste prosím doporučil ubytování, aby to bylo cenově přijatelné, ale v pěší dosažitelnosti památek? Z Říma bychom se potom dopravili na letiště Fiumicino. Asi nejlépe vlakem nebo autobusem. Co je výhodnější a spolehlivější? Předem Vám moc děkuji za veškeré Vaše tipy a pomoc. Lenka.

Z letiště Fiumicino se veřejnou dopravou do Civitavecchia dostanete nejlépe vlakem Trenitalia s přestupem na Ostiense. Jízdenka stojí € 11,00. Na místě ale budete muset ještě použít místní dopravu. Další možnosti jsou přes Termini. Tam se dostanete autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00. Z Termini potom jezdí SIT Bus Shuttle přímo do přístavu za € 15,00. Ubytování v Římě doporučujeme hledat přes Booking podle Vašich preferencí a aktuální nabídky pro Váš termín. Pro dopravu na letiště Fiumcino je potom těch možností hodně. Veřejnou dopravou se tam dostanete nejrychleji vlakem Leonardo Express, ten je ale i nejdražší. Další možností jsou potom již zmiňované autobusy.

# 21.05.2024, 15:17.
Pane Řehůřku, moc děkuji za informace na Vašich stránkách, pečlivě jsem si je přečetla a poskytly mi mnohé odpovědi na otázky pobytu v Římě. Přesto prosím o radu ohledně dopravy z letiště. Jsme čtyřčlenná rodina, jedno dítě do 15 let, druhé do 18 let. Na letišti Fiumicino přistaneme v pátek 14.6. přibližně v 16:00. Ubytovaní jsme ve Via Roberto de Nobili, 14 Scala C, Interno 2, Řím. Dotaz: máme jet autobusem Terravision na Termini nebo vlakem Leonardo Express na Termini a potom metrem, linkou B, do stanice Garbatella? Nebo existuje nějaké rychlejší a eventuálně i levnější spojení? Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den. Jitka.

Od metra Garbatella to máte pěšky ještě přibližně 800 m. Nicméně je třeba zvolit variantu, která je pro Vás optimální, tj. co preferujete - rychlejší, levnější. Vlak Leonardo Express v tomto případě není nejrychlejší řešení, současně je po taxi druhé nejdražší řešení z těch nejpoužívanějších. Doporučujeme jet vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense, přejít na Piramide a odtud metre B na Garbatella. Uzel Ostiense (státní vlak), Piramide (metro) a Porta San Paolo (městský vlak) je propojený. My bychom z Ostiense přešli na Via Ostiense, kde je po levé straně zastávka autobusu č. 715 a 716. Tím bychom jeli na zastávku Massaia / Capistrano, odkud to máte k ubytování jen 210 m. Vrátíte se zpět na křižovatku, odbočíte doleva na Via Giovanni da Capistrano a na Via Roberto de Nobili opět doleva. Vaše ubytování je po levé straně. Nejlevnější řešení je cestovat z letiště Fiumicino do Lido di Ostia před vlakové nádraží autobusem Cotral. Jízdenka Vás přijde na € 1,10 a odtud se městskou jízdenkou BIT za € 1,50 dostanete k ubytování. Nejdříve vlakem Metromare na zmiňovanou stanici Porta San Paolo a odtud přejdete na Via Ostiense, odkud jezdí zmiňované autobusy. Je to však časově o něco delší. Oba autobusy 715 i 716 jezdí každý den.

# 20.05.2024, 12:24.
Dne 30.5.2024 přiletíme ve 23:30 na letiště Fiumicino a bydlení máme v Římě na Via Palestro 55. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlevněji dostat v tuto hodinu na hostel? Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Adéla.

V tomto případě se musíte dopravit nejdříve na Termini. Poslední autobus jede z letiště Fiumicino ve 23:30, ten nestíháte. Následující den jede v 0:30. Na Termini je v 1:45. Jízdenka stojí € 6,00. Z Via Giovanni Gioliti musíte projít nádražní halou na Via Marsala a vydat se po ní doleva a následně doprava na Via Vicenza. Na čtvrté křižovatce odbočuje doleva Via Palestro. Vaše ubytování je hned na kraji po levé straně. Je to přibližně 850 m. Stejně na tom je i , který stojí € 7,00. Ve 23:30 ho nestíháte, další jede v 0:40 a 1:15. Na Termini zastavuje na Via Marsala, je tedy o kousek blíž. Jezdí i noční autobusy Cotral, ty však jedou později - v 1:45, 2:45, 3:45, 4:45, 5:55. Poslední vlak Leonardo Express jede ve 23:53. Ten však nestihnete.

# 19.05.2024, 15:35.
Děkuji moc za super popis. Mohu ještě požádat o názor? Rádi bychom navštívili Pantheon, jen vstupenky dopředu se nám jeví dost dražší než přímo na místě. Nás tři by na místě vyšly jen na € 10,00, proto zvažujeme, že bychom šli bez vstupenek dopředu zakoupených. Jen nevíme, jak s frontou a zda se tam takto vůbec dostaneme? Co Vy na to? Děkuji za odpověď. Iveta.

Od 23. července 2023 je Pantheon přístupný pouze se zaplacenou vstupenkou. Vstupenky můžete zakoupit buďto na místě nebo online. Na stránkách Pantheonu jsou nabízené vstupenky pouze s průvodcem. A to buď s audio nebo standardním. Vstupenky, které stojí € 5,00 zakoupíte přes Musei Italiani. Zakoupíte tam i zlevněné vstupenky za € 2,00, stejně tak zarezervujete volné vstupenky pro děti do 18. let. Pantheon je otevřený každý den od 9:00 do 19:00. Poslední vstup je umožněný v 18:30. Časy se mohou lišit v souvislosti s náboženskými akcemi - mše apod. První neděli v měsíci je vstup zdarma. Rezervujete datum a časový slot. Doporučujeme rezervaci online.

# 16.05.2024, 13:49.
Chtěla bych vás poprosit o informaci, jak se dostanu z letiště Fiumicino v Římě na Via Bixio 75 v Římě. Děkuji. Pavla.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00 na Termini. Odtud pokračujte tramvají č. 5 (směr Gerani) nebo 14 (směr Togliatti) a vystupte na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Obě tramvaje jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Na tramvaj potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50, libovolnou vícedenní jízdenku nebo . Jděte ve směru příjezdu tramvaje a na druhé křižovatce (první je tvaru T, druhá standardní) odbočte doleva na Via Bixio. Vaše ubytování je po pravé straně. Z Termini můžete dojít také pěšky po Via Giovanni Giolitti podél nádraží Termini. Via Bixio odbočuje doprava, jakmile minete druhý podjezd pod nádražím. Vaše ubytování je na této ulici za druhou křižovatkou po pravé straně. Je to ale něco málo přes 1 km.

# 15.05.2024, 15:53.
Děkuji. Nevím, zda jsem pochopila správně, ale mohu použít jednu jízdenku za € 1,50 na celou cestu do centra s tím, že zkombinuji autobus a metro? Děkuji. Lenka.

Jízdenka BIT je přestupní, její platnost je 100 minut od první validace. Můžete ji využít na městskou dopravu na území Říma, tj. v tarifním pásmu Metrebus Roma, zóny A+B. V metru ji lze použít jednou i na více linkách bez opuštění průchodem přes turnikety. Dále ji můžete použít v autobusech, tramvajích, trolejbusech, v autobusech Cotral na městské části trasy, ve vlacích Trenitalia na městské části trasy a ve druhé třídě, v městských vlacích Roma-Lido, Termini-Centocelle a na městské části trasy městského vlaku Roma-Viterbo. Z letiště Ciampino ji můžete použít na autobusových linkách 520 a 720, z letiště Fiumicino ji nelze využít. Jízdenku validujete v prvním dopravním prostředku, v metru pokaždé. Pokud pojedete autobusem a následně metrem, validujete ji v autobuse a následně u turniketu při vstupu do metra. Musíte si pohlídat dobu platnosti 100 minut od první validace.

# 15.05.2024, 10:51.
Mnohokrát děkuji za odpověď. V Římě budeme od 9.7. do 12.7. bydlet v kempu Roma Camping In Town na ulici Via Aurelia 831, Aurelio. Chtěla bych Vás poprosit o dopravní spojení do centra, kde a za kolik můžeme zakoupit lístky na MHD. Budeme s sebou vozit i psa. Proto prosím i o lístek pro něj. S pozdravem a velkým poděkováním Lenka.

Před kempem na Via Aurelia je autobusová zastávka. Pro Vás jsou důležité autobusy č. 246 a 247. První Vás zaveze na Cornelia, druhý na Cipro. Oba cíle jsou u metra A. Tím už můžete pokračovat např. na Ottaviano (Vatikán), Spagna (Centrum), Termini a následně metrem B na Colosseo. Autobus č. 247 je vhodnější v případě návštěvy Vatikánských muzeí. Odtud je to pěšky stejně daleko jako z Ottaviano, takže bez přestupu a cesty metrem. Autobus 246 jezdí každý den, autobus 247 nejezdí v neděli. Jízdenka BIT stojí € 1,50, je přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou. Na Termini, pokud neprojdete ven turnikety, můžete s jednou jízdenkou přestoupit na metro B, a naopak při cestě zpět s další jízdenkou. Koupíte ji v kempu. Psa můžete přepravovat městkou dopravou, pokud je malý nebo středně velký, pokud má vodítko, náhubek a je čistý. V autobusech nesmí být více jak dva psi, nastupují ze zadu. V metru mohou cestovat v prvním a poslední voze. Přepravují se zdarma pouze vodící psi pro nevidomé. Jinak platí standardní jízdenku. Pokud máte velkého psa, doporučujeme spíše cestovat vlakem. Stanice Aurelia je 1 km od kempu po Via Aurelia. Na Termini Vás dopraví vlak FL5. Můžete použít jízdenku BIT, nicméně levnější je samotná jízdenka na vlak za € 1,00. Tady musí mít pes také jízdenku, náhubek, vodítko, doklad a být čistý. Malí psi v přepravkách (max 70 x 30 x 50 cm) cestují zdarma, stejně tak vodící psi pro nevidomé.

# 11.05.2024, 09:45.
Pane Řehůřku, rád bych Vás poprosil o radu, jak se nejlépe dostat během dne z letiště Fiumicino na adresu Via Giulio Rocco a jak se nejlépe dopravovat z této adresy do centra. Moc děkuji. David.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense. Z Piazzale del Partigiani jděte po Via della Stazione Ostiense na Via Ostiense. Po levé straně je viadukt a za ním je v prostředním pruhu zastávka autobusu č. 769 (nejezdí v neděli) a 23 (jezdí každý den). Jeďte jedním z těchto autobusů směrem od viaduktu a vystupte na zastávce Ostiense / Largo San Paolo. Přejděte po přechodu na levou stranu ulice ve směru jízdy autobusu, jděte v tomto směru ještě kousek po Via Ostiense a na konci náměstí odbočte doleva na Via Giulio Rocco. Na cestu autobusem můžete využít libovolnou jízdenku městské dopravy, tj. BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Do centra můžete jezdit zmiňovanými autobusy, zastávka je na Via Ostiense po levé straně. Vystoupit musíte na zastávce Piramide, která je na Piazza Ostiense. Tady je stejnojmenná zastávka metra B, kterým se už můžete dopravovat dál. O něco dál, než zastávka autobusu, je od Vašeho ubytování zastávka metra B Garbatella. Je to přibližně 800 m.

# 09.05.2024, 17:35.
Zvládnu se dostat se složeným kolem z letiště vlakem do centra? Děkuji. Michala.

Jedna věc jsou přepravní podmínky, druhá věc jsou místní podmínky. V přepravních podmínkách je uvedeno, že zdarma můžete přepravovat jedno rozložené jízdní kolo, které umístíte na vyhrazené místo pro zavazadla. V případě nedostatku místa jej můžete umístit jinam, pokud nebude překážet nebo obtěžovat ostatní cestující nebo průvodčí. V žádném případě nesmí být rozměry větší než 80 x 120 x 45 cm. Toto se týká regionálních vlaků i těch, které nejsou označené v jízdních řádech piktogramem kola. Pokud je regionální vlak označený v jízdních řádech piktogramem kola, můžete přepravovat i kola složená včetně namontovaných pedálů v délce maximálně 2 m se zakoupeným příplatkem pro kolo v ceně € 3,50 platným do 23:59 dne uvedeného na jízdence. Regionální vlak z letiště Fiumicino piktogramem kola označený není, tím jsou označené některé vlaky po přestupu na Trastevere nebo Ostiense. Přísnější podmínky jsou pro přepravu kol v rychlících (Frecce, Intercity apod.). Doporučujeme tedy z letiště Fiumicino cestovat regionálním vlakem FL1 a případně na Trastevere přestoupit na další regionální vlak, např. směřující na Termini. Kolo by mělo být pokud možno v nějakém obalu. Těmi místními podmínkami bylo myšleno to, že pokud bude vlak přeplněný, nedostatek místa, zavazadlo bude překážet atd., má průvodčí právo ho vyloučit z přepravy. Nicméně těch vlaků jezdí poměrně hodně, tak nějaký větší problém nepředpokládáme. A samozřejmě to nikdo nemusí řešit a kolo přepravíte i složené, na to bychom ale nespoléhali. Jinak kolem Tibery vede až do centra nádherná cyklostezka. Napojíte se na ní z Via Portuense.

# 08.05.2024, 16:56.
Pane Řehůřku, do Kolosea máme zakoupené, pro děti rezervované, ranní vstupenky Full Experience. Prosím o radu, zda je možné volné vstupenky pro děti vyzvednout den před rezervovaným vstupem? Anebo musíme volné vstupenky začít uplatňovat již v den vyzvednutí a navštívit alespoň Palatine Hill nebo Forum Romanum? Děkuji za odpověď. Martina.

Rezervace je pro vstup do Colosseo. Vstupenky Full Experience platí dva po sobě jdoucí dny, stejné podmínky jsou i pro související volné vstupenky. Můžete s nimi tedy jít den před vstupem do Colosseo do Foro Romano a Palatino. A nebo také den po vstupu do Colosseo. Podle našich informací je třeba volné vstupenky vyzvednout v den čerpání vstupenky.

# 07.05.2024, 13:11.
Vážený pane Řehůřku, již několikrát jsem využila Vaše úžasné rady a i tentokrát mám dotaz. Chtěla bych Vás moc poprosit, zda nemáte nějaký tip na ubytování poblíž letiště Fiumicino, nebo pokud bychom bydleli v centru, jak se dostaneme na letiště, když odlet zpět máme v 7 hodin ráno? Jezdí už tak brzy autobusy nebo vlak, tzn. někdy ve 4:30 nejpozději? Děkuji moc za Vaši pomoc. Pavlína.

Pokud se nejedná o ubytování přímo na letišti den před odletem, přináší to spíše více starostí než užitku. Ve většině případů budete muset stejně rezervovat taxi. Pokud se ubytujete přímo v Římě, funguje tam síť nočních autobusů označených nXX, kde XX je číslo autobusu. Většinou jezdí přímo nebo v kombinaci s jiným na Termini, odkud potom jezdí buďto noční autobusy Cotral na letiště, nebo i ve Vašem čase např. autobusy za € 6,00. První odjíždí ve 4:00 a na letišti je ve 4:50. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking dle Vámi zvolených parametrů.

# 07.05.2024, 13:09.
Pavle, vstupenky máme zdárně objednané. Mohu s nimi jít rovnou ke vstupu nebo nejdříve k pokladně? Děkuji. Radka.

Se vstupenkami můžete jít už ke vstupu do Colosseo u tzv. Sperone Valadier, nedaleko Arco di Costantino. Buďte tam v předstihu přibližně 10 minut. Se vstupenkou můžete jít také nejdříve v libovolném čase do Foro Romano a Palatino. V tomto případě si to naplánujte tak, abyste byla včas, minimálně 10 minut před rezervovaným časem, u vstupu do Colosseo a současně obě návštěvy zvládla během 24 hodin.

# 07.05.2024, 10:26.
Mám dotaz a velkou prosbu o radu. Maminka měla jet s kamarádkou do Říma. Mají přes cestovní kancelář koupené vstupenky do Kolosea. Kamarádka náhle onemocněla, tak místo ní pojedu já. U všeho se podařilo změnit jméno, ale bohužel u vstupenky do Kolosea se to již nepodařilo. Je možná výměna na místě nebo si mám raději objednat vstupenku na sebe? Případně je možné vstupenku koupit na místě? Jedeme už zítra. Hana.

Od 20. února 2024 je možné změnit jméno uživatele vstupenky pouze jednou, a to nejpozději do půlnoci sedmého dne před datem využití vstupenky. Týká se to při nákupu přes kanál B2C (Business-to-customer), tedy ten, přes který se vstupenky napřímo kupují. Tour-operátoři, kteří využívají kanál B2B (business-to-business) mohou změnit jméno uživatele vstupenky také pouze jednou, a to nejpozději do půlnoci třetího dne před datem využití vstupenky. Toto je zřejmě Váš případ. Vstupenky se dají koupit i na místě, ale pouze na volné časové sloty. To, zda Vám vstupenku vymění, Vám sdělit samozřejmě nejsme schopni. Předpokládáme, že s prodejcem jste to už řešila.

# 06.05.2024, 13:58.
Kde se prosím kupují vstupenky do kopule v Bazilice svatého Petra? Kdy a kterým vstupem je nejlépe jít do Kolosea pokud je vstup zdarma první neděli v měsíci? A jak se prosím nejlépe dostat z letiště Řím - Fiumicino na adresu Via Aurelia 325? Děkuji. Iveta.

Prodej vstupenek je uvnitř Baziliky sv. Petra. Není možné je rezervovat předem. Musíte se nejdříve dostat do Baziliky a projít bezpečností kontrolou. Buďto si vystát frontu a navštívit Baziliku zdarma, nebo v rámci nějaké organizované prohlídky Baziliky, Vatikánských muzeí s Bazilikou nebo hrobky sv. Petra, případně kombinací. Tyto prohlídky najdete např. na Get Your Guide. Vstup pro výstup do kopule je vlevo od vchodu do Baziliky. Býval vpravo, v roce 2023 se to změnilo. Do Colosseo v rámci volného vstupu první neděli v měsíci doporučujeme jít co nejdříve. V tomto případě neprobíhá rezervace vstupenek, je třeba si vždy vyzvednout volné vstupenky v pořadí příchodu v pokladně na Piazza del Colosseo a v pokladně Largo della Salara Vecchia. Nebude možný vstup do arény a podzemí, stejně tak do míst obsažených navíc ve vstupence S.U.P.E.R. U druhé pokladny by měla být fronta menší, ale skutečně jen brzy ráno. Vstup do Colosseo je naproti Tempio di Venere e Roma. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 a vystupte na zastávce Aurelia. Přejděte na Via Aurelia a vydejte se po ní doprava. Za křižovatkou s Via Baldo degli Ubaldi je po pravé straně zastávka autobusu č. 46 a 49. jedním z těchto autobusů jeďte na zastávku Aurelia / Madonna del Riposo. Zastávka je u křižovatky, kterou přejděte po přechodu po pravé straně a pokračujte po Via Aurelia. Vaše ubytování je hned u křižovatky po pravé straně.

# 05.05.2024, 09:42.
Prosím o informáciu, ako (busom/metrom) sa dostanem z Termini, alebo z letiska Fiumicino, na adresu ubytovania na Via Monte Solarolo, Fiumicino, Rím. Sme tam ubytovaný 8.5.2024. Ďakujem a prajem pekný deň. Monika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral směr Lido di Ostia a vystupte na zastávce Via Scafa / Via Monte Salaro. Má číslo f10924.

# 04.05.2024, 21:47.
Pane Řehůřku, chcela by som sa spýtať, ako sa dopraviť, alebo akú taxi službu rezervovať, ak 9.5. máme odlet z letiska Fiumicino o 6:40. O 4:40 musíme byť na letisku. Adresa ubytovania je Via Monte Solarolo, Fiumicino, Rome. Prípadne, je tam dostupná MHD, bus? Ďakujem. Monika.

V tomto případě doporučujeme taxi. Můžete si ho objednat telefonicky nebo prostřednictvím aplikace. Jedná se o taxi s licencí města Říma Chiama Taxi 060609.

# 02.05.2024, 20:06.
Pane Řehůřku, chci se zeptat, zda nám Roma Pass bude platit i pro cestu z letiště. Přiletíme na letiště Rome FCO - Fiumincino a musíme se dostat do ulice Via della Polveriera. Můžeme Vás současně poprosit o radu, jaké prostředky na tuto adresu použít? Zároveň jsme si zarezervovali vstupenky do Colossea přes web colosseo.it. Je to tak, že Roma Pass můžeme použít k přednostnímu vstupu a již nic neplatíme? Musíme Roma Pass koupit online nebo stačí až po příletu na letišti? Moc děkuji a přeji hezký večer. Lukáš.

S , stejně tak s jakoukoliv římskou jízdenkou městské dopravy v tarifním pásmu Metrebus Roma (zóny A, B), se z letiště Fiumicino nelze dopravit. Z letiště Fiumicino doporučujeme cestovat na Termini autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00 a odtud pokračovat metrem B na Colosseo. Na metro už můžete použít Roma Pass. Ze stanice Colosseo jděte po Largo Gaetana Agnesi k Ponte degli Annibaldi, po kterém přejdete na Via della Polveriera. Colosseo je součástí Roma Pass. Pokud chcete využít volný vstup s Roma Pass 48, musí se jednat o první návštěvu muzea nebo památky. Pokud chcete využít volný vstup s Roma Pass 72, musí se jednat o první nebo druhou návštěvu památky. V případě, že tyto volné vstupy využijete u jiných muzeí nebo památek, můžete jít do Colosseo na základě Roma Pass se slevou. Volné nebo zlevněné vstupenky pro vstup s Roma Pass je třeba rezervovat přes Colosseo, konkrétně přes Ticketing / Rome Pass. V případě volného vstupu už vše máte v ceně Roma Pass, nic dalšího neplatíte. Nemusíte stát frontu na vstupenky a máte garantovaný vstup v rezervovaném čase. Roma Pass doporučujeme zakoupit online a vyzvednout si ho v Římě.

# 02.05.2024, 14:39.
Cestujeme do Ríma a chcela by som Vás poprosiť o radu. Mala by som na Vás dve otázky. Chceme si kúpiť lístky na vstup do hradu Sant' Angelo, bez sprievodcu, išla som cez stránku museiitaliani.it, tam je vstup za najlepšiu cenu. Pri kúpe lístku se dá vybrať konkrétny dátum, ale nie je možné vybrať čas vstupu. Pri každom dni je zobrazený len jeden čas, a to 1 AM, čo je ale nezmysel, o jednej v noci? Tak teraz neviem, čo to znamená? Alebo môžeme po zakúpení tohto lístku prísť kedykoľvek v danom dni? Neviete mi náhodou poradiť? A ešte mám jednu otázku, pri ceste z Ciampina - vlakovej stanice, kde sme ubytovaní, chceme na presun do mesta využívať vlaky Trenitalia na stanicu Termini. Pokiaľ si zakúpime 72 hodinový lístok na dopravu, bude nám platiť tento lístok aj na tento vlak, alebo si musíme kúpiť ďalší lístok? Ďakujem za informáciu. Pekný deň želám. Martina.

Oficiální cena vstupenky do Castel Sant' Angelo je € 16,00 při koupi na místě. Není nutná rezervace, ta se doporučuje o víkendu a ve státní svátek. Rezervace se dělají telefonicky. Oficiální online prodejní kanál je Gebart, který přesměruje na tosc.it. Tam je výše uvedená cena + € 1,00 poplatek. Tato vstupenka bez rezervace platí v daný den od 9:00 do 19:30. Čas 1:00 PM je uvedený i na oficiálním portálu. V systémech se prodávají i jiné vstupenky, šablona je stejná, proto je tam vyplněný tento nesmyslný čas, zřejmě aby nemátl návštěvníky nějaký reálný. Nebojte se toho. Železniční stanice Ciampino je mimo římskou městskou dopravu. Na trase tohoto spoje je první stanicí v římské dopravě Capannelle, odkud už můžete cestovat s městskými jízdenkami, případně i s . Nicméně nevyplatí se kupovat jízdenku na Capanelle a odtud další jízdenku na Termini. Jízdenka z Ciampino na Capanelle stojí € 1,10, z Capanelle na Termini € 1,00 a z Ciampino na Termini € 1,50. Z Ciampino můžete cestovat v městském tarifu autobusy 520 na Cinecitta' (metro A) nebo 720 na Laurentina (metro B). Na tyto autobusy a metro můžete využít i zmiňovanou třídenní jízdenku. Na Termini je lepší cestovat přes Cinecitta'. Bohužel ale jezdí jen z letiště a do centra nezajíždějí. Linka vede po SS7 a u Ippodromo Capanelle teprve odbočuje ke stanici Capannelle a směr Cinecitta'.

# 02.05.2024, 14:35.
Narazila jsem na Vaše skvělé stránky a doufám, že se moje otázka nebude opakovat. Snažila jsem se pročíst si dotazy a odpovědi. Moje otázka se týká volné vstupenky do Andělského hradu první neděli 2.6. Je potřeba nějaká rezervace, nebo jen včas přijít a vystát si frontu? Předem děkuji a také za všechny cenné rady na otázky mých předchůdců, z mnoha budu čerpat při své cestě. Markéta.

Do Castel Sant' Angelo není rezervace povinná, jen doporučená, a to o víkendu a ve státní svátek. Rezervace se dělají telefonicky. První neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, se rezervace nedělají.

# 02.05.2024, 10:48.
Pane Řehůřku, mám na vás ještě jednu troufalou prosbu. Chtěl bych vás moc poprosit, zda byste nám jako profi znalec Říma jestě nepomohl, co se týče itineráře od neděle do středy, kde bychom rádi zakomponovali dvě návštěvy viz níže, zbytek nějak nevím, jak do tohoto sledu zakomponovat zbytek co nejvíce míst a památek, které jsou dobré navštívit během čtyř dnů v Římě. Jsme schopni chodit pěšky, případně pokud je třeba dle vzdálenosti použít MHD. Ty hlavní body, co víme na 100%, které bychom rádi zakomponovali do celého itineráře: Přiletíme do Říma v neděli v 7:30 na letiště Fiumicino. Ubytovat se můžeme přibližně v 11:30 až 12:00. Místo ubytování je na Via Valdinievole, Řím-Lazio. Po cestě na ubytování můžeme již čas nějak využít směr ubytování a potom odpoledne další návštevy. V pondělí brzy ráno máme v plánu Vatikánská muzea. Vstupenky nemáme, půjdeme v 7 ráno na lístky. Po návštěvě můžeme pokračovat v dalším objevování. V úterý máme objednanou prohlídku Colossea na 11:30. Po návštěvě můžeme pokračovat v dalším objevování. Ve středu odletáme opět z letiště Fiumicino až ve 21:15. Pokračovat dopoledne v dalším objevování a před letištěm, myslím moc rádi, to budeme asi za tři dny více unavení, případně můžeme posedět, navštívit k večeru někde na pláži poblíž letiště, jen tak ležérně spočinout po denním chození od neděle do středy. Každý den asi budeme hledat něco na jídlo, oběd nevím, zda třeba při objevování jsou místa, kde se dá najíst a nebo zda z místa památek odjet mimo centrum a vrátit se a pokračovat v itineráři objevování památek? Moc by nám to pomohlo, abychom ty dny využili efektivně, jak čtu fóra a články. Nějak se v tom ztrácím, jak to vše propojit tak, aby to mělo nějakou návaznost. Předem vám moc děkuji za předešlé cenné informace. Petr.

Itineráře nezpracováváme, viz Informace, druhý odstavec Důležité.

# 02.05.2024, 12:13.
Kde si mohu rezervovat vstupenku do Colossea, když už mám zakoupený Roma Pass? Na stránkách Coopculture nemohu takovou možnost najít. Dá se rezervovat i na jiném odkaze? Případně jak postupovat? Děkuji. Ondřej.

Od 1. května 2024 se vstup do Colosseo rezervuje přes Colosseo, konkrétně přes Ticketing / Rome Pass.

# 01.05.2024, 16:29.
Prosím, mám dotaz. Když navštívím památník Vittorio Emanuelle, kde je prosím východ z památníku? Protože zpět po schodech se nesmí. Na kterém vyjdu? Mám v úmyslu poté jít na Kapitol. Děkuji za ochotu a pomoc. Jana.

Přístup na Terrazza Panoramica del Vittoriano a Museo Centrale je možný z hlavního vchodu na Piazza Venezia, přístup k Palazzo Venezia je z Via del Plebiscito a z Piazza San Marco. Vstup do Vittorino a Giardino grande di Palazzo Venezia je zdarma. Vstup do Terrazza Panoramica, Museo Centrale del Risorgimento a Museo Nazionale del Palazzo di Venezia je zpoplatněný. Aktuální cena je € 15,00. Památník je přístupný po schodišti, otevřená bývá jedna část. Terasa je zpřístupněná výtahem. Cesta zpět je stejná.

# 01.05.2024, 16:01.
Já jsem tu rezervaci dělal včera, tedy posledního dubna, ale mnohokrát děkuji, uklidnil jste mě. Hezký den. Radoslav.

To bylo myšleno ve smyslu rezervace na duben a rezervace na květen. Dubnové termíny šly rezervovat přes Coopculture s rezervačním poplatkem, květnové termíny přes Colosseo bez rezervačního poplatku. Podle termínu oba portály odkazovaly na ten druhý. Od 1.5.2024 se už vše bude rezervovat přes colosseo.it.

# 01.05.2024, 15:42.
Rezervoval jsem si vstupenky do Kolosea na colosseo.it přes Roma Pass a jsem teď trochu nervózní, protože se všude píše, že se platí rezervační poplatek € 2,00. Já jsem však neplatil nic. Rád bych se vás zeptal, zda si myslíte, že vstupenka je opravdu platná a plnohodnotná. Děkuji a přeji pěkný den. Radoslav.

Vstupenka je platná a plnohodnotná. Do konce dubna probíhaly rezervace přes Coopculture, od května probíhají rezervace přes Colosseo. Rezervační poplatek byl záležitostí prvního případu do konce dubna.

# 29.04.2024, 06:45.
Pane Řehůřku, v souvislosti s naší plánovanou cestou do Říma příští týden od 6.5. do 10.5. bych se chtěla zeptat na toto. Máme zakoupené vstupenky, resp. obdrželi jsme teprve voucher a vstupenky si musíme na místě vyzvednout, Guided tour, tedy s průvodcem. Sice jsme to nechtěli, ale nic volného není a tak jsme museli volit průvodce. Anglicky mluvíme, ale předpokládáme, že výkladu moc neporozumíme. Ráda bych se ale zeptala, pokud je to vstupenka s průvodcem, zavede nás průvodce i na vyhlídku ke kopuli Baziliky sv. Petra, kde nejdou rezervovat lístky online a stojí se ty fronty? Nemyslím přímo vstup do kopule, ale k ní. My máme vstupenky rezervované na středu 8.5. Je pravda, že ve středu a v neděli je Bazilika sv. Petra zavřená? Znamená to tedy, že ani na tu vyhlídku se nedostaneme? Pokud bychom tedy přišli o výhled na Vatikán, je z vyhlídky Andělského hradu, pokud bychom si zakoupili vstupné, taktéž Vatikán vidět a nebo pouze je to výhled na Řím? Nebo existuje nějaká jiná vyhlídka, místo, odkud je alespoň částečně na Vatikán vidět? Máme v pátek odlet do Vídně ve 13:30 hodin, check-out v 10:00 hodin. Pokud už bychom jeli ráno na letiště, je možné se odtud zajít podívat k moři? Nebo je nějaké zajímavé místo blízko toho letiště, abychom tam netrávili tolik hodin? Děkuji. Petra.

Pokud v rámci prohlídky nemáte i prohlídku kupole, tak se tam s průvodcem nedostanete. Musíte si zakoupit vstupenku pro výstup nebo výjezd výtahem na střechu (terasu) a následně pěšky do sloupového ochozu kopule. Bazilika je otevřená denně. Její návštěva může být omezená z důvodu konání některých církevních akcí. Otevírací dobu a termíny bohoslužeb najdete na stránkách Papal Basicilica of Saint Peter. Castel Sant' Angelo není tak blízko, a tak vysoko, abyste měla z jeho vyhlídky takový přehled o Vatikánu, jako z kopule Baziliky. Z vyhlídky máte výhled od severozápadu po severovýchod. Letiště Fiumicino není v pěší vzdálenosti od moře. Je to pěšky téměř 5 km.

# 26.04.2024, 10:12.
Moc děkuji, mrknu ještě jednou na ty kombinované produkty, nebo prostě najdu něco jiného. Myslím, že tam je tolik úžasných míst. Ale děkuji. Už několikátou cestu mi radíte velmi zajímavé věci k vidění. Dáte mi i do Říma nějaký tip mimo hlavní památky? Děkuji mnohokrát. Draha.

Zkuste se projít nejmenší římskou čtvrtí Quartiere Coppede. Najdete ji na rohu ulic Via Dora a Via Tagliamento. Určitě budete spokojená různými architektonickými styly, domečky, věžičkami, vše utopené v zeleni.

# 26.04.2024, 06:46.
Pane Řehůřku, moc se omlouvám, že obtěžuji. Ale chtěla bych se zeptat, zda máte nějakou zkušenost, nebo zda někdo na Vašem webu např. zmiňoval svou zkušenost s objednáním vstupu do Nekropole? Psala jsem tam hned v únoru a zatím nemám žádnou odpověď ani reakci. Děkuji. Draha.

Neobtěžujete, k tomu jsou naše otázky a odpovědi určené. Pokud jste ve faxu uvedla veškeré požadované informace včetně e-mailových adres, pravděpodobně došlo někde k nějaké chybě. Řešením může být, poslat ten fax znovu, zavolat tam nebo poslat e-mail se skenem faxu. Kontaktní informace najdete v patičce stránky Ufficio Scavi. Nevíme však, jak jste na tom s časem, tj. kdy hodláte památku navštívit. My bychom volili jistotu a zvolili některý z kombinovaných produktů přes Get Your Guide.

# 24.04.2024, 13:29.
Pane Řehůřku, v době od 23.5. do 26.5. máme rezervovaný pobyt v Římě. Jak se prosím nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu Via della Cava Aurelia, 29, Řím, Lazio 00165? Plánuji Vatikán, je lepší ho navštívit ihned ve čtvrtek po příletu kolem 13:00 hodin nebo až v neděli, v den odletu? Letíme až večer v 19:30. Jak je to se vstupem v tuto neděli do Vatikánských muzeí? V pátek máme prohlídku Colossea. Děkuji. Radka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 na Aurelia. Po Circovallazione Cornelia přejděte přes křižovatku s Via Aurelia a po přechodu na druhou stranu k Mc Donald's. Nad ním je zastávka autobusu č. 916. Jeďte směr Piazza Venezia a vystupte na zastávce Gregorio VII / Ranucci. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě použít i vícedenní jízdenky nebo . Zastávka je hned za křižovatkou. Otočte se směrem k této křižovatce a jděte doleva po Via della Cava Aurelia. Vaše ubytování je po levé straně. Existuje samozřejmě více možností. Tato je s výrazně nejkratšími přechody. Autobus č. 916 jezdí každý den kromě neděle a svátků. My bychom doporučovali Vatikánská muzea navštívit ve čtvrtek. Dne 26. května se jedná o poslední neděli v měsíci. Je sice vstup zdarma, ale bude tam také obrovské množství lidi. Rezervace se nedělají, poslední vstup je ve 13:30. Raději si udělejte rezervaci přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide na jiný den. Na druhé straně, pokud přiletíte ve čtvrtek kolem 13:00, tak už Vatikánská muzea nestihnete. Poslední vstup je v 17:00. Bylo by to hodně natěsno.

# 24.04.2024, 12:09.
V září máme zajištěný pokoj v hotelu Ibis Fiera, Via Artuto Mercanti 63. Můžete poradit, jak se z letiště Fiumicino dopoledne dostat na tento hotel a poom z hotelu na výlety do centra Říma? Děkuji. Eva.

Z letiiště Fiumicino můžete jet autobusem Cotral směr EUR Magliana a vystoupit na zastávce Via Magliana (GRA). Jděte zpět ve směru jízdy autobusu, podejděte pod dálničním okruhem. Po pravé straně uvidíte čerpací stanici a za ní po levé straně uvidíte Váš hotel. Jízdenka stojí € 2,20. Můžete popojet jednu zastávku městským autobusem 023 přímo k hotelu. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Do centra se dostanete autobusem č. 128, který má zastávku kousek od hotelu na Via Gaetano Arturo Crocco. Vystoupit musíte na Giustiniano. Je to u metra B. Metrem se potom dostanete tam, kam potřebujete. Na pobyt můžete využít jednotlivé jízdenky BIT na 100 minut, časové jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H na odpovídající počet hodin nebo týdenní jízdenku CIS do půlnoci sedmého dne. V kombinaci s památkami potom i .

# 24.04.2024, 08:15.
Děkuji za odpověď. A jak se pohybuje cena vlaku? Děkuji. Gabriela.

Cena vlaku Leonardo Express je € 14,00. Toto je cena na pokladně. Na výše uvedených stránkách počítejte s rezervačním poplatkem € 2,05. Na druhé straně nestojíte frontu na jízdenky a systém komunikuje v češtině. Děti do 12 let cestují zdarma.

# 23.04.2024, 22:02.
Jakou prosím doporučujete dopravu z letiště Fiumicino na adresu ubytování Via Cividale del Friuli 13? Jsme dva dospělí a dva studenti. Jaká je prosím cena? Dále poprosím o informaci, jak fungují vícedenní jízdenky v metru. Jednou označím na turniketu a od té doby počítám hodiny? Děkuji za odpověď. Gabriela.

Z letiště Fiumicino jeďte na Termini autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00. Rychleji se z letiště na Termini dostanete vlakem Leonardo Express, přibližně za poloviční čas (32 minut), cena je však výrazně vyšší. Na Termini si zakupte na pokladně nebo v automatu potřebnou vícedenní jízdenku a pokračujte metrem A směr Anagnina na Ponte Lungo. Odtud už to máte k ubytování kousek. Z Via Appia Nuova přejděte na Via Albenga. Jděte po ní a hned na první křižovatce odbočte doleva na Via Cividale del Friuli. Vaše ubytování je po levé straně. U výše uvedených autobusů nemají studenti slevu, stejně tak v městské dopravě (turisté). Tam cestují zdarma děti do 10 let. Vícedenní jízdenka platí odpovídající počet hodin od první validace. Výjimkou je týdenní jízdenka CIS, která platí do půlnoci sedmého dne. V metru musíte jízdenku validovat vždy před průchodem turnikety.

# 19.04.2024, 07:49.
Děkuji moc za odpověď. Poznámku jsem četla, ale na vlastní vstupence, kde jsou popsané veškeré informace, tato chybí a také mě zmátlo to, že v případě objednávky základní vstupenky nelze vůbec volná vstupenka vložit do košíku, tak jak to bylo u coopculture.it. Ještě jednou děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Martina.

To už bylo hodně dávno. Volný vstup nelze vložit do košíku u základní vstupenky ani na coopculture.it. Volné vstupenky na Full Experience Arena a Sotteranei a Full Experience Attico stále vyžadují online rezervaci, protože existují kvóty pro vstup.

# 18.04.2024, 20:17.
Děkuji za odpověď. Chápu tedy správně, že nezletilým nestačí pouze zakoupená vstupenka, viz níže, ale musí si k ní na pokladně ještě vyzvednout volnou vstupenku? Předpokládám, že na pokladnách budou fronty, tj. jakou pokladnu z Vámi uvedených doporučujete? Děkuji za radu. Martina.

Musíte číst vše, co se zobrazuje v procesu objednávání vstupenek. Při přidávání vstupenky do košíku je za položkou Gratuito Full Experience červená hvězdička, u které je v dolní části vysvětlivka, že vyžaduje verifikaci u pokladny. Logicky musíte prokázat nárok na vstup zdarma, ve Vašem případě věk. A následuje text, kde je uvedeno, kde si mohou návštěvníci, kteří mají nárok na volnou vstupenku, tuto vstupenku vyzvednout, tj. seznam zmiňovaných pokladen. Pokladny pro tento účel jsou vyhrazené, takže výrazné fronty nepředpokládáme. Podle našeho názoru to stačí uvnitř Colosseo. Pokud si to budete chtít vyřídit dříve, můžete i na dvou zmiňovaných pokladnách, méně lidí bude logicky na Largo della Salara Vecchia. Toto se týká Vašeho případu, tj. v termínech od května, na které se objednává přes colosseo.it. V dubnových termínech, kdy se objednává ještě přes coopculture.it, elektronický volný voucher nelze do košíku vložit. Ve své otázce jste termín neuvedla.

# 18.04.2024, 00:34.
Na přelomu května a června 2024 máme zajištěné ubytování v Lido di Ostia a chceme jezdit vlakem do Říma. Je na toto cestování vhodná sedmidenní jízdenka CIS? Dá se použít na vlak, metro i autobus z letiště Fiumicino do Lido di Ostia? Moc děkuji za odpověď. Ivana.

Jízdenka CIS platí v tarifním pásmu Metrebus Roma, které je tvořené pásmem A a B. Platí do půlnoci sedmého dne od první validace. Můžete ji použít na autobusy, trolejbusy, tramvaje, autobusy Cotral v městském pásmu, ve druhé třídě regionálních vlaků Trenitalia v městském pásmu, na městské vlaky Metromare (Roma-Lido), Termini-Centocelle a Roma-Viterbo (v městském pásmu), na autobusové linky 520 a 720 z letiště Ciampino. Nelze ji použít na cestu z letiště Fiumicino. Pro dopravu z letiště Fiumicino do Lido di Ostia můžete využít autobus Cotral za € 1,10. Zaveze Vás na Piazza della Stazione. S jízdenkou CIS potom můžete cestovat do Říma vlakem Metromare a následně metrem nebo i městskými autobusy.

# 17.04.2024, 21:08.
Pane Řehůřku, mohu poprosit ještě o jednu radu týkající se Kolosea? Přes colosseo.it máme zakoupené vstupenky pro dva dospělé a dvě děti do 18 let. Rezervovaný čas máme na 9:30hodin. Pokud jsem pochopila správně, tak nejdříve musíme projít bezpečnostní kontrolou, potom k pokladně uvnitř pro bezplatnou vstupenku a potom teprve ke vstupu. Počítám, že v 9:30 hodin musíme být již u vstupu? Bezpečnostní kontrolou můžeme tedy projít již přibližně 30 minut před uvedeným časem, abychom stačili vyzvednout volné vstupenky? Co prosím doporučujete? Moc děkuji. Martina.

U vstupní brány musíte být už 15 minut před rezervovaným časem a musíte mít už vstupenku. Volné vstupenky si můžete vyzvednout nejen na pokladně uvnitř Colossea, ale i na pokladně Largo della Salara Vecchia nebo Tempio di Venere e Roma.

# 16.04.2024, 15:10.
Nejprve jako ostatní velice poděkuji za vaši ochotu. Již jsem při svých minulých cestách Vaše odpovědi využila. Mám dotaz ke vstupu dítěte do Colossea. Věk se prokazuje striktně originálem dokladu nebo stačí např. ofocený pas v mobilu? Nechce se nám úplně pasy nosit s sebou, z minulé návštěvy máme nepříjemnou zkušenost se zlodějem v metru. A ještě jedna otázka. V den státního svátku 25.4. máme naplánovanou návštěvu Ostia Antica. Všude jsem četla jet z Termini na Piramide a tam přestoupit na vlak Roma-Lido. Ale právě v tento den mi trasovač na Google nabízí jet až na EUR Magliana a přestoupit na vlak Roma-Lido až tam. Tak nevím, zda je to kvůli svátku, nebo je to jedno, který způsob zvolíme. Budou v den státního svátku nějaká citelná omezení? Ještě jednou velice děkuji. Yveta.

Pokud vstupujete do jakékoliv památky nebo muzea a máte nárok na bezplatný vstup nebo vstup se slevou, musíte toto nějakým způsobem prokázat. V případě vstupu do Colosseo s využitím vstupu zdarma do státních muzeí a památek je kritériem věk do 18. let. Na pokladně vyzvedáváte volnou vstupenku a tuto Vám po prokázání splnění podmínky na volnou vstupenku vydává obsluha pokladny. Věk se prokazuje dokladem, v tomto případě tedy originálním občanským průkazem nebo pasem. Toto je jediné zaručené prokázání věku. Může se samozřejmě stát, že pokud předložíte fotografii dokladu nebo jeho kopii, bude to stačit. Může stačit kontrola i pouhým pohledem u malých dětí. Je to ale už Vaše riziko, a záleží na benevolenci dotyčného personálu. Nám Mapy Google i oficiální plánovač na stránkách ATAC ukazuje přestup na Piramide. Nicméně neznáme Váš čas. Každopádně dne 27. března 2024 byly zahájené práce na dokončení rekonstrukce spojení mezi stanicí Piramide a Ostiense. Rekonstrukce má být dokončená 5. května 2024. V době rekonstrukce nebudou přístupy ke stanici Piramide z Via delle Cave Ardeatine, spojení z vlakového nástupiště a nástupiště Metromare. Pokud tedy pojedete na Piramide, mohou být nějaká omezení, nicméně přes Piazzale Ostiense se ve všech případech ke spojům dostanete. Proto možná bude jednodušší jet až na EUR Magliana a tady přestoupit na Metromare (dříve Roma-Lido). V den státního svátku o nějakých citelných omezeních nevíme, spíše budou v některých muzeích a památkách vstupy zdarma. A počítejte s velkým počtem lidí.

# 16.04.2024, 15:04.
Pane Řehůřku, tak jako mnozí se i já obracím s prosbou ohledně dopravy do ubytování. Budeme ubytovaní v Pinewood Hotel Rome na Via della Pineta Sacchetti, 43, 00167 Roma a poprosila bych o radu, jak se na uvedenou adresu dostat z letiště Fiumicino a následně potom na cestu z ubytování k památkám, konkrétně ke Koloseu a do Vatikánu. Předem děkuji za radu. Martina.

Z letiště Fiumicino můžete jet autobusem Cotral na Cornelia. Jízdenka stojí € 3,40. Cesta trvá 1 hodinu a 20 minut. Odtud je to k Vašemu ubytování po Via Domenico Tardini a Via della Pineta Saccheti přibližně 500 m. Od místa ubytování se dostanete autobusem č. 446 k metru A na Cornelia. Metrem A se potom dostanete k Vatikánu nebo na Termini, odkud potom metrem B k Colosseo.

# 15.04.2024, 20:14.
Pane Řehůřku, prosím Vás, chystáme se do Říma poslední víkend v dubnu a dočetli jsme se, že poslední neděli v měsíci, tzn. 29.4., je vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple zdarma. Je to tak? Případně jakou s tím máte zkušenost? Do Kolosea se chystáme v sobotu. Doporučujete koupit vstupenky předem? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Martina.

Poslední neděle v měsíci je 28. dubna 2024 a vstup do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple je zdarma. Neprovádějí se rezervace, stoupnete si do jediné řady a vystojíte si vstup. Pokračuje to rychleji, protože se neprodávají vstupenky. Doporučujeme tam být co nejdříve. V tento den je zkrácená provozní doba. Vstup je umožněný od 9:00 do 12:30. Muzea se zavírají ve 14:00. Do Colosseo je povinná rezervace. O tuto památku je obrovský zájem, proto doporučujeme zakoupit vstupenky s rezervací času dopředu. Nicméně na Coopculture je v současné době v termínu od 23.4. do 30.4. vyprodané. Dne 25.4.2024 je státní svátek a vstup zdarma. Na Get Your Guide jsou k dispozici na Váš termín 27.4.2024 ještě k dispozici místa pro prohlídku s průvodcem: Řím: Přednostní přístup do Kolosea, Římského fóra a Palatinu.

# 15.04.2024, 10:46.
Děkuji za skvělou odpověď, akorát tam nejde rezervovat na květen. Jedeme od 13.5. do 15.5.2024, tak to bude našlapané. Teď tam vezu rodiče, 80 let, bude málo času a nerada bych s nimi někde stála fronty. Ubytování máme v klášteře na Via Druso, takže celkem kousek ke Colosseu, ale sladit to nejdůležitější do 48 hodin, to bude fuška. Naštěstí nechtějí do Vatikánského muzea a Bazilika sv. Petra jim stačí zvenku. Četla jsem, že Panteon je již za poplatek, je to v ramci Roma Pass? Kdybych nekupovala Roma Pass, pokud bychom se nodostali do Colossea, tak by pro nás nebyl výhodný, kde se kupují lístky na autobus a tramvaj? Je to stejný lístek, jako do metra? Děkuji. Radka.

Od května je nutné vstup rezervovat přes Colosseo.it. Pantheon není součástí Roma Pass. Jízdenky se kupují v automatech, na pokladnách ATAC (většinou v metru) nebo u autorizovaných prodejců - trafiky, bary, stánky apod. Jedná se o stejné jízdenky jako do metra. BIT stojí € 1,50, existují ale i Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H a týdenní CIS.

# 15.04.2024, 09:03.
Pane Řehůřku, ještě mám další dotazy prosím. Od které hodiny jsou pokladny otevřené? Je možné si volné vstupenky vyzvednout i den dopředu? Můžeme dostat dvě vstupenky na jeden náš doklad? Myslíte, že když je státní svátek, tam bude narváno? Děkuji ještě jednou i za opovědi na tyto otázky. Hezký den. Jozef.

Colosseo je otevřené od 8:30 do 19:15. Poslední vstup je umožněný v 18:15. Předpokládáme, že pokladny budou otevřené minimálně 15 minut před otevřením areálu. Volné vstupenky si můžete vyzvednout jen v den vstupu. Volné vstupenky si můžete vyzvednout jen pro sebe. Colosseo je památka, která bývá přeplněna i během standardních dnů. V době, kdy je vstup zdarma, je to ještě podstatně horší, protože nejsou rezervace.

# 15.04.2024, 08:25.
Pane Řehůřku, děkuji moc za odpověď. Dají se volné vstupenky na 2. června a na první něděli v měsíci rezervovat i přes internet? Na jaké stránce? Do oběda dne 2. června není možný vstup? My s namželkou budeme v Římě mezi 29.5. až 3.6. To bychom chtěli využít ten volný vstup. Děkuji předem za odpověď. S přáním hezkého dne Jozef.

Volné vstupenky pro vstup do Colosseo první neděli v měsíci není možné rezervovat. Je nutné si je vyzvednou osobně v pokladnách, které jsme Vám uvedli. Dne 2. června je možný vstup přibližně od 14:00.

# 14.04.2024, 20:48.
Píše se, že je nutná rezervace času u Colosseo. Nemohu to nikde najít. Všude nabízejí jen vstupenky s platbou, ale já si chci koupit na letišti Roma Pass a jako první navštívit právě Colosseo. Můžete mi prosím poradit? Děkuji. Radka.

Rezervace času pro vstup do Colosseo se zadává přímo při nákupu vstupenky. Pokud chcete navštívit Colosseo s Roma Pass, musíte tuto rezervaci provést přes Coopculture, konkrétně menu Destinazioni / Roma e Lazio / Roma / Biglietto Colosseo, Foro Romano, Palatino_24H. Kliknete vpravo na Acquista, vyberete termín a čas a poslední dvě položky, které Vám to nabídne, jsou Biglietto Ridotto Possessori di Roma Pass a Prenotazione per Possessori di Roma Pass. První je pro vstup se slevou, druhá pro vstup zdarma. Ve Vašem případě tedy ta druhá varianta. Platíte pouze rezervační poplatek ve výši € 2,00. Doporučujeme nejdříve provést tuto rezervaci a následně až zakoupit .

# 14.04.2024, 11:32.
Prosím o odpoveď, v ktorý deň je volný vstup / vstupenka zdarma do Colossea, ak také niečo existuje? Ďakujem predom za odpoveď. S pozdravom Jozef.

Vstup do Colosseo je zdarma každou první neděli v měsíci, stejně jako do všech státních italských muzeí a památek. Kromě toho bude možné zdarma vstoupit do archeologického parku ještě další tři dny, které jsou státními svátky, a to 25. dubna, 2. června a 4. listopadu 2024. Výjimečný je 2. červen, kdy bude možné vstoupit do Colosseo na konci průvodu oslav Dne republiky, přibližně ve 14:00 hodin. Je třeba si vždy vyzvednout volné vstupenky v pořadí příchodu v pokladně na Piazza del Colosseo a v pokladně Largo della Salara Vecchia. Nebude možný vstup do arény a podzemí, stejně tak do míst obsažených navíc ve vstupence S.U.P.E.R.

# 13.04.2024, 22:41.
Pane Řehůřku, prosím o pomoc s dopravou z letiště Rome Fiumicino do ubytování na Via Appia Nuova, 165, 00182, Řím. A prosím, zda zastávka metra blízko ubytování jezdí do 22 hodin. Letíme 16.4., tak mi Vaše pomoc moc pomůže. Velmi děkuji za Váš čas. Kateřina.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00. Zaveze Vás na Termini. Odtud pokračujte metrem A na Re di Roma. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Metro jezdí od 5:30 do 21:00. V pátek a v sobotu od 5:30 do 1:30. Mimo tuto dobu jezdí po jeho trase noční autobus nMA, konkrétně od 23:30 do 5:00, resp. 1:30 do 5:00. Alternativně můžete jet z Termini autobusem č. 590 směr Cinecitta', který jezdí každý den od 7:30 do 22:30.

# 13.04.2024, 10:55.
Pane Řehůřku, máme zarezervovanou kartu Omnia Card - balíček Vatikán - 24-hodinová městská karta. V ceně je autobus hip hop a Vatikán - přeskočit řadu. Jak jsem psala, kartu mám v rezervaci na 25.4.2024. Četla jsem však, že je to státní svátek. Nějakým způsobem jsem zarezervovala čas vstupu do Vatikánských muzeí v čase 15 hodin. Karta se musí vyzvednout osobně u Vatikánského náměstí. Poskytovatel je Opera Romana Pellegrinaggi. Je to objednané přes aplikaci Get Your Guide, kterou tu doporučujete, tak doufám, že vše proběhne v pořádku. Cena pro tři lidi je přibližně 5300,- Kč. Předpokládám, že na termín od 21.4. do 25.4. asi už není jiná levnější varianta zakoupení vstupu do Vatikánu. Ten autobus totiž nepotřebujeme. Nebo znáte ještě jinou možnost? Děkuji za informace, které tu sdělujete. Mirka.

V současné době asi nejlevněji zakoupíte na tento den vstup do Vatikánských muzeí s průvodcem. Jedná se o produkt Řím: Prohlídka Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a baziliky. Výhodou je, že půjdete ze Sixtinské kaple přímo do Baziliky vchodem pro skupiny s průvodcem.

# 13.04.2024, 07:34.
Budeme v Římě od 25.4. Je to státní svátek. Jaké památky budou volně přístupné? Co bude naopak zavřené? Děkuji za odpověď. Dana.

Poprvé v loňském roce proběhla iniciativa Ministerstva kultury, kdy byla u příležitosti Dne osvobození otevřená zdarma všechna státní muzea a archeologické parky. K této iniciativě byly připojeny další dny, takže se to týkalo kromě 25. dubna i 2. června a 4. listopadu. Letos jsme zatím tuto zprávu od Ministerstva kultury nezaznamenali, nicméně víme, že vstup zdarma bude 25. dubna 2024 do Colosseo, Castel Sant' Angelo, Ostia Antica, do archeologických parků Terme di Caracalla, l'Arco di Malborghetto, Villa di Livia a Il Drugstore Museum. Vždy zdarma, tedy i 25.4.2024, jsou v Římě Accademia Nazionale di San Luca, Casa Museo Giacinto Scelsi, Casa Museo Hendrik Christian Andersen, Casa Museo Mario Praz, Museo Boncompagni Ludovisi, Museo Carlo Bilotti - Aranceria di Villa Borghese, Museo della Repubblica Romana e della Memoria Garibaldina, Museo della Via Ostiense - Porta San Paolo, Museo delle Mura, Museo di Casal de' Pazzi, Museo di Scultura Antica Giovanni Barracco, Museo Fondazione Venanzo Crocetti, Museo Napoleonico di Roma, Museo Pietro Canonica a Villa Borghese, Museo Storico dei Vigili del Fuoco, Museo Storico della Liberazione, Museo Numismatico della Zecca Italiana, Studio del Pittore Francesco Trombadori, Studio di Luigi Pirandello, Villa di Massenzio. Je možné, a velice pravděpodobné, že se to bude týkat více míst. Vatikánská muzea jsou tento den otevřená v standardním režimu dle kalendáře, s prodlouženou otevírací dobou od 8:00 do 18:00 pro vstup a muzea se uzavírají ve 20:00. Oproti standardním otevíracím dobám by se muzea zavírat neměla.

# 10.04.2024, 18:07.
Pán Rehúrek, budeme ubytovaný v Hoteli Abitart, P. Matteucci, 10/20 00154 Rome. Je možné ísť na hotel priamo z letiska Fuminicino? Viete mi poradiť, ako najlepšie do centra? Ďakujem. Matúš.

Přímé spojení z letiště Fiumicino je vlakem FL1 za € 8,00. Vystoupit musíte na Ostiense. Vyjděte ze stanice na Piazzale dei Partigiani a pokračujte doleva po Via della Stazione Ostiense. Dovede Vás na Via Ostiense. Poté se vydejte doleva, podejděte pod železnicí a odbočte doleva na Via Pellegrino Matteucci. Váš hotel je po pravé straně. Od železniční stanice je to 500 m. Do centra se dostanete nejlépe metrem. Stanice Piramide je přibližně 500 m od hotelu. Po Via Ostiense musíte dojít na Piazza Ostiense. V blízkosti hotelu je také zastávka autobusu na Via Ostiense, konkrétně v prostředním pruhu na začátku železničního viaduktu, pod kterým do hotelu přijdete. Jezdí tam autobusy 23, 715, 716, 769 a noční autobusy n716, nMB a nME. Zavezou Vás např. ke zmiňovanému metru B.

# 10.04.2024, 17:54.
Nikde se mi nepodařilo zjistit, zda s kartou ITIC (mezinárodní učitelský průkaz) mám nárok na slevu na vstupné do římských památek (Colosseum, Vatikánská muzea, Pantheon ...). Nevíte, jak to je? Děkuji. Pavel.

O obecné slevě s kartou ITIC nevíme. Je to spíše vázané na konkrétní typ školy, skupiny studentů apod. Např. ve Vatikánských muzeí mají učitelé nárok na zlevněnou vstupenku ve skupině se studenty, obecně jeden učitel na 10 studentů. V případě Colosseo je možný vstup zdarma pro učitele určitých typů škol. Konkrétní informace a podmínky najdete na Coopculture. Je třeba rozkliknout položku Agevolazioni biglietti. V případě Pantheonu volný i zlevněný vstup pro učitele není. Pro ostatní památky a muzea si informace dohledejte na oficiálních webových stránkách podle Vašeho itineráře.

# 08.04.2024, 13:53.
Měla bych dvě otázky. Prosím, jak se dostaneme z letiště na ubytování Via Cairoli 101? A dále, můj syn je držitelem ZTP průkazu, je mu 18 let, jakou si má kupovat jízdenku na dopravu? Moc děkuji. Šárka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A nebo autobusem č. 105 na Vittorio Emanuelle. Přejděte do rohu náměstí a jděte po Via Principe Eugenio ke křižovatce s Via Cairoli. Po té se vydejte doleva. Vaše ubytování je po pravé straně. V římské dopravě existují výhody pro osoby se zdravotním postižením, invalidy a držitele sociálních důchodů dle specifikovaných skupin ve formě ročního předplatného ve výši € 20,00, € 35,00 a € 50,00, odvíjející se podle výše příjmu. Toto se však týká občanů s trvalým bydlištěm v Římě. O zvláštních jízdenkách nebo výhodách v jízdném pro turisty nevíme.

# 04.04.2024, 21:00.
Děkuji strašně moc za vši ochotu. Chápu to tedy správně, že pro naše děti ve věku 16 let nemusíme řešit vstupenky, tzn. máme si koupit na Koloseum a Vatikán 2x vstupné pro nás dospělé přes server Get Your Guide a při vstupu bez čekání fronty potom nahlásit naše dcery s průkazem totožnosti a pustí je bez lístku? Petr.

Jak jsme psali, děti do 18. let mají vstup zdarma do státních italských muzeí a památek, tedy provozovaných státem Itálie prostřednictvím Ministerstva kultury. Vatikánská muzea nejsou v Itálii, ale ve Vatikánu. Vstup pro děti do 18. let je za snížené vstupné. Musíte tedy koupit nejen vstupenky pro dospělé za plnou cenu, ale i pro děti za sníženou cenu. Zdarma tady mají vstup jen děti do 6 let. V případě Colosseo musíte dětem vyzvednout volnou vstupenku, na základě které je potom do Colosseo pustí.

# 04.04.2024, 10:30.
Pane Řehůřku, prosím moc o pomoc a informaci, jelikož se ve všech těch informacích začínám ztrácet a jsem trochu bezradný, jak efektivně vyřešit dopravu, návštěvu památek a volbu ubytování. Letím do Říma od 5. do 8.5.2024. Jsme dva dospělí a dva studenti, oba 16 let. 1. Jakou volit nejlepší destinaci ubytování? 2. Jaká je nejlevnější cesta z letiště Fiumicino do centra? Dá se jít pěšky z letiště jako třeba v Benátkách a využít římskou dopravu na nejbližší zastávce? 3. Rádi bychom navštívili památky a hledáme vstup hlavně do Colossea a Vatikánských muzeí se Sixtinskou kaplí. Přes oficiální stránky na měsíc květen nevidím možnost. Odkazuje to na stránky stejné, ale web se nenačte. Je cena za vstupné Vatikánská muzea / Sixtinská kaple pro nás čtyři na Get Your Guide za 2500 Kč normalní cena a nebo je lépe hledat dále? Vychází to na přibližně 780 Kč za dospělé a 505 za studenty. Do Colossea jsou tam přemrštěné ceny. 4. Vyplatí se Roma Pass pro nás všechny čtyři nebo jen pro dospělé? Pokud ano, kde mohu rezervovat vstup do Colossea a Vatikánských muzeí / Sixtinské kaple, případně jak objednat vstupy na tato dvě místa s využitím Roma Pass pro dospělé a samostatné studenské vstupenky online bez nutnosti stát dlouhou frontu? 5. Je lepší ubytování volit s malou sladkou snídaní a nebo je levnější stravování samostatné? Snídaně vychází na dny pobytu v ubytování přibližně o 2 až 3 tisíce více. Nevíme, jaké jsou ceny v Římě. Děkuji moc za případné informace. Rád si nechám poradit Vámi, jelikož vidím, že máte největší zkušenosti v mnoha destinacích. Přeji pěkný den. Petr.

Ideální místo pro ubytování je samozřejmě co nejblíže centra, abyste to měli k památkám co nejblíže. Do výběru vstupuje mnoho faktorů - cena, kvalita, vybavenost atd. Doporučujeme se podívat na Booking / Řím, zadat konkrétní údaje o termínu, počtu osob a zatrhnout parametry, kterých byste se při ubytování nechtěl vzdát. Z nabídky si potom vyberte to, které Vám bude nejvíce vyhovovat. Přihlédněte samozřejmě i na dostupnost dopravy. Nejlevnější varianta dopravy z letiště není ta optimální. Nejlevněji se dopravíte do centra zřejmě kombinací autobusu Cotral, vlaku Roma-Lido provozovaného také Cotral a metra B případně s kombinací metra A. Autobus z letiště do Lido di Ostia k vlakové stanici stojí € 1,10, vlak a metro už máte v tarifním pásmu, kde platí jízdenky BIT za € 1,50, případně celodenní, vícedenní nebo . Optimální varianta je zřejmě cestovat autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00 na Termini a odtud případně městskou dopravou dál. Pěšky někam dojít a pokračovat městskou dopravou za městský tarif je v Římě nereálné. Nejbližší zastávka např. vlaku FL1 Fiera di Roma, odkud je možné takto cestovat, je 10 km. Nejbližší zastávka vlaku Roma-Lido (Lido Nord, Ostia Antica) je 8 km. Termíny vstupů do exponovaných památek jsou už v současné době problém. Standardní cena vstupu do Vatikánských muzeí je € 20,00, snížená € 8,00. Rezervační poplatek je € 5,00. Přes oficiální stránky však na Váš termín nelze rezervovat. Pokud chcete rezervaci, doporučujeme Get Your Guide. Anebo si vystát na místě frontu, v tom případě doporučujeme přijít hodně brzy ráno. V případě Colosseo řešíte jen dospělé. Děti mají vstup zdarma a musí si vyzvednout volné vstupenky na místě. Konkrétně půjdou s Vámi ve Vašem rezervovaném čase a na vyhrazené pokladně v Colosseo si ty vstupenky vyzvednete po prokázání věku. Standardní vstupné je € 16,00 + € 2,00 rezervační poplatek. V současné době na květen nelze objednat, sice doporučují přechod na colosseo.it, tam Vás stejně odkáží na coopculture.it a dostanete se tam, odkud jste přišel. Get Your Guide v současné době vstupenky také nemá, volbou může být produkt s audioprůvodcem. Děti budete řešit až na místě. V případě Get Your Guide je velké pozitivum česká mutace a jednoduchá správa rezervací. Roma Pass do Vatikánských muzeí nevyužijete. V Colosseo probíhá rezervace termínu přes Coopculture. Je tam konkrétní produkt s Roma Pass (zdarma nebo se slevou podle toho v jakém režimu vstoupíte). Doporučujeme nejdříve rezervovat vstup s Roma Pass a až potom kupovat Roma Pass. Pro děti se Roma Pass nevyplatí. Do 18. let mají vstup do italských státních muzeí a památek zdarma. Případnou dopravu řešte samostatnými jízdenkami, ať už jednorázovými nebo vícedenními. Volba snídaně záleží na Vaších preferencích. Je to hodně individuální. Pokud si něco koupíte v supermarketu, vyjde to samozřejmě výrazně levněji, pokud zajdete do restaurace, může být stravování na hotelu i levnější.

# 01.04.2024, 21:49.
Moc nerozumím tomu, když chci vstup pro děti. Potřebuji vstup pro dva dospělé a dvě děti a zakoupit online. Nenabízí se tam ale možnost rezervace míst pro děti. Jak to prosím funguje? Moc děkuji. Gabriela.

Už jsme to mnohokrát zmínili. Naposledy např. v odpovědi ze dne 16.03.2024, 14:21. Už je to nějakou dobu, kdy se podmínky změnily. Ten, kdo má nárok na volné vstupenky, si je může vyzvednout uvnitř Colossea, na pokladně v Largo della Salara Vecchia nebo na pokladně umístěné v Tempio di Venere e Roma. Vy si tedy zarezervujte vstup pro dva dospělé a děti půjdou s Vámi, volné vstupenky si potom pro ně vyzvednete na pokladně uvnitř Colosseo po prokázání věku, nebo na dalších zmíněných pokladnách, pokud budete začínat na Foro Romano a Palatino.

# 30.03.2024, 17:30.
Při návštěvě Říma bychom se potřebovali dopravit metrem ze stanice Subaugusta do stanice Colosseo. Dle mapy metra se musí přestoupit z trasy A na trasu B ve stanici Termini. Pokud si zakoupíme jednorázovou jízdenku za € 1,50 na 100 minut, lze s ní takto v rámci naší cesty přestoupit nebo je na Termini nutné zakoupit druhou jízdenku ke stanici Colosseo? Jak správně jízdenku označit? Při vstupu i výstupu z metra? Zůstává nám jízdenka po označení? V některých průvodcích se píše, že ji terminál nevrátí. Čím bychom se poté prokázali při kontrole? Děkuji. S pozdravem Pavlína.

Jízdenku BIT za € 1,50 platnou 100 minut lze použít v autobusech, trolejbusech, tramvajích, v městských linkách autobusů Cotral, v metru, v regionálních vlacích ve 2. třídě na městských trasách, v městských vlacích Roma - Lido, Termini - Centocelle, Roma - Viterbo (na městské trase), v autobusech č. 520 a 720 z letiště Ciampino. Nelze ji použít pro dopravu z letiště Fiumicino. V metru můžete jízdenku použít pouze jednou, ale na více linkách. V metru ji už nemůžete použít, pokud projdete ven turnikety. Po validaci se otevře turniket a jízdenku si zase odeberete. Lze ji po dobu platnosti použít ještě v dalších dopravních prostředcích. Ve Vašem případě tedy můžete jet metrem A, následně hned metrem B.

# 26.03.2024, 11:27.
Chtěla bych Vás poprosit o pár rad ohledně pobytu v Římě. Jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu ubytování: Via Merulana 227, Rione Monti, 00185 Řím? V Římě budeme od 16.5. do 19.5. Na hlavní památky máme pátek a sobotu. V pátek se chceme podívat do Colossea a v sobotu do Vatikánu. Není tam nějaké omezení v tyto dny? Když se ale dívám na naše termíny, tak se mi ukazuje, že jsou lístky do Kolosea i do Vatikánu vyprodané. Je to tím, že je ještě brzy nebo už nemáme možnost se ani jeden den podívat? Děkuji za informaci. Lenka.

Z letiště Fiumicino se dopravte na Termini. Jezdí tam autobusy za € 6,00 a za € 7,00. Na Termini se dostanete také vlakem Leonardo Express za € 14,00. Z Termini potom pokračujte městským autobusem 16 směr XX Settembre / Costamagna nebo 714 směr Nervi. Oba autobusy jezdí každý den do půlnoci. Vystoupit musíte na zastávce Merulana/Mecenate. Jděte jen pár desítek metrů ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě využít i vícedenní jízdenky nebo . O omezeních nevíme. V případě Vatikánských muzeí hlásí systém Vyprodáno, nicméně doporučujeme to zkusit později, v případě Colosseo je ještě brzy, vstupenky se prodávají měsíc dopředu. Nicméně počítejte s tím, že bude obrovský zájem a budou rychle mizet. Doporučujeme se podívat ještě na Get Your Guide, případně volit i alternativní produkty - s audio průvodcem, s doprovodem apod.

# 26.03.2024, 09:06.
Ráda bych se zeptala, zda je možnost dostat se na Termini autobusem místo metrem. Kvůli špatné zkušenosti v metru. Moc děkuji. Viktorie.

Předpokládáme, že navazujete na Vaši předchozí otázku a máte na mysli dopravu z Via Laurina 20 na Termini. V tomto případě přejděte z Via Laurina na Via del Babuiono a vydejte se po ní doleva. Kousek před Piazza del Popolo je po pravé straně zastávka autobusu č. 119, který Vás zaveze na Piazza Venezia. Odtud se na Termini dostanete autobusem č. 64 nebo č. 40. Autobus č. 119 jezdí každý den kromě neděle a svátků, autobus č. 40 a 64 jezdí každý den.

# 25.03.2024, 19:09.
Pane Řehůřku, měla bych na Vás další otázku. Pořád řešíme zda ubytování ve Fiumicino je z hlediska každodenního dojíždění do Říma úplně vhodné. Našli jsme ubytování v Camping Village Fabulous. Jak se dostat z letiště do ubytování jsme na vašich skvělých stránkách už zjistili. Jen nemohu najít, v jaké zóně se toto ubytování nachází a jaké by byly vhodné jízdenky na pětidenní dojíždění a eventuálně, zda by se nám vyplatil Roma Pass. Také by nás zajímal Váš názor na tyto dvě ubytování a jaké byste volil vy z hlediska denního dojíždění do centra města. Děkuji moc za odpovědi na naše otázky. Krásný večer. Lenka.

Určitě to není vhodné. Pokud jste volila ubytování v této lokalitě kvůli blízkosti moře, potom je vhodnější Lido di Ostia, odkud jezdí vlaky do Říma a platí na něj římské jízdenky. Vlak končí na Porta San Paolo. Tato stanice je propojená se stanicí metra B Piramide. Pro cestování z Camping Village Fabulous do centra Říma můžete využít římské jízdenky. Na cestu z letiště tyto jízdenky samozřejmě využít nelze. Jaké zvolit, záleží hodně na itineráři. Týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00, třídenní Roma 72H stojí € 18,00, dvoudenní Roma 48H stojí € 12,50 a celodenní Roma 24H stojí € 7,00. Jednorázová BIT na 100 minut stojí € 1,50. Podle itineráře můžete zvolit jednu jedinou CIS nebo kombinaci ostatních jízdenek. Vždy je třeba to propočítat. Kromě CIS, která platí do půlnoci sedmého dne, jsou jízdenky na odpovídající počet hodin. Volba závisí opět na itineráři. Je třeba si spočítat ceny bez Roma Pass a s Roma Pass a porovnat vhodnost varianty. Pokud bychom volili mezi dvěma ubytováními, co jste uvedla, volili bychom Camping Village Fabulous.

# 25.03.2024, 07:16.
Pane Řehůřku, děkuji za všechny rady. Mám ještě jeden dotaz. Budu v Římě několik dnů a v neděli 26.5.2024 bych si chtěla udělat výlet do Tivoli. Ubytování mám kousek od Piazza di Spagna. Můžete mi trochu pomoci s dopravou, prosím? Děkuji. Drahomíra.

Ze stanice Spagna jeďte metrem A na Termini a odtud pokračujte metrem B na Ponte Mammolo. Z Ponte Mammolo, z horního terminálu, jezdí autobusy Cotral do Tivoli.

# 24.03.2024, 17:56.
Již jednou jsem měla dotaz ohledně přepravy z letiště Fiumicino. Děkuji za odpověď. Našla jsem rychlejší spoj, na který se chci zeptat. Jed se o Leonardo Express z letiště Fiumicino na Termini. Ten jezdí každých 30 minut. A potom potřebuji na Via Tiburtina 615 a to bych potřebovala poradit nejrychlejší spoj. A potom zase na Stadio Olimpico. Vím, že jezdí ze stanice Ottaviano autobus číslo 52, ale potřebuji poradit nejrychlejší spoj z Via Tiburtina na Ottaviano. Moc děkuji za radu. Radka.

Vždy se snažíme našim čtenářům poradit, pokud možno optimální spojení. Toto spojení je výhodné jak časově, tak finančně. Vám jsme poradili spoj vlakem FL1, protože vzhledem k místu Vašeho ubytování je nejrychlejší a finančně přijatelný. Vlak FL1 jede na Tiburtina 49 minut a spoje odjíždějí z letiště po 15 minutách. Oproti tomu vlak Leonardo Express jede na Termini 32 minut a spoje odjíždějí z letiště také po 15 minutách. Jedná se o odjezdy v hlavním čase. Vzhledem k místu ubytování je ten časový rozdíl 17 minut mezi spoji ve prospěch FL1. Pokud byste jela Leonardo Express, musíte na Termini přestoupit a přejet na Tiburtina. A to zabere mnohem delší čas než ten rozdíl. Autobusovou variantu na Termini doporučujeme z toho důvodu, že autobusy a jsou výrazně levnější než Leonardo Express, konkrétně o € 8,00, resp. € 7,00. Cesta je sice časově náročnějí, konkrétně 45 minut, resp. 1 hodina, zastávka autobusu je na letišti podstatně blíže než vlaková, což ten rozdíl okamžitě smaže. Lepší spoj z Termini do místa Vašeho ubytování neznáme. Pouze s přestupem navíc, a to je pořád mnohem časově náročnější než námi navržené spojení. Řešením může být změna místa ubytování. Na Booking lze vyhledávat i podle mapy. Na Stadio Olimpico je z Vašeho ubytování opět vhodné spojení přes Tiburtina. Tam se dostanete autobusem č. 211 (směr Stazione Tiburtina). Zastávka je na Via Tiburtina za druhou křižovatkou směrem od centra. Na Tiburtina se přestupuje na stejném autobusovém terminálu na autobus č. 168 směr Largo Maresciallo Diaz. Vystoupit musíte na zastávce Largo Maresciallo Diaz /De Bosis, což je před Stadio Olimpico. Autobus č. 211 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci kromě neděle, kdy nejezdí. Autobus č. 168 jezdí každý den od 5:30 do 23:30 kromě neděle, kdy nejezdí. Pokud se rozhodnete cestovat přes Ottaviano, tak nejrychleji se tam dostanete opět přes Tiburtina a následně kombinací metra B a A. Autobus č. 52 tam ale nenajdete. Z Via Barletta v blízkosti Ottaviano jezdí ke Stadio Olimpico autobus č. 32.

# 22.03.2024, 09:38.
Pane Řehůřku, nejdřív bych Vám ráda poděkovala za Vaše rady a odpovědi, moc si toho vážím a pročítám. Můj dotaz: dají se někde na letišti, případně vlakovém nádraží Fiumicino, koupit týdenní jízdenky na MHD? A nebo potom na vlakovém nádraží Trastavere? A jak to funguje při cestování MHD - zda někde označit, čipovat, nebo jen někde poprvé a potom už jezdíme bez označení? Dohledala jsem, že se na jízdenku musíme podepsat, budeme využívat autobusy, metro i vlaky. A poslední dotaz. Poradíte, jak se dostat z letiště Fiumicino na ubytování Via Guido Castelnuovo 60? Dohledala jsem cestu vlakem na Trastevere a odtud autobusem čísla 170, 775, 766, 781 - co asi bude zrovna k dispozici v aktuální čas? Jen tedy nevím, zda mají všechny tyto linky stejnou trasu, tj. i výstupní zastávku Marconi / Fermi, odkud bychom měli dojít zbytek kousek pěšky. Mnohokrát děkuji za rady. Ivana a tři kamarádky.

O prodejním místě jízdenek CIS na letišti Fiumicino nevíme. Prodejce není uvedený ani na oficiálních stránkách dopravce. Jízdenky můžete zakoupit na Trastevere, kam se dopravíte vlakem. Je tam instalovaný automat, zakoupíte je i v baru a kavárně naproti nádraží. Jízdenky je třeba validovat při prvním použití dopravního prostředku. V metru pokaždé u turniketů. Z nádraží Trastevere přejděte na Via degli Orti Cesare, kde je zastávka autobusu č. 170 a 766. První jede směr Agricoltura, druhý směr Millevoi. Vystoupit musíte na zastávce Marconi / Fermi. Vraťte se zpět k přechodu, přejděte na druhou stranu ulice a pokračujte ve směru jízdy autobusu. Hned odbočte doleva na Via Antonio Lo Surdo, na křižovatce tvaru T doleva na Via Avicenna a hned doprava na Via Guido Castelnuovo. Vaše ubytování je za první křižovatkou po pravé straně. Můžete jet také autobusem č. 775 z ulice Via Ettore Rolli. Jede směr Nazzani a vystoupit musíte na stejné zastávce jako v předchozím případě - Marconi / Fermi. Autobus č. 170 jezdí každý den kromě neděle od 5:30 do 2:00, v neděli nejezdí. Autobus č. 766 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, v neděli od 7:30 do půlnoci. Autobus č. 775 jezdí každý den od 6:15 do 21:00.

# 20.03.2024, 12:15.
Jakým autobusem se z letiště Fiumicino dostanu do ubytování na Via Tiburtina 615 v Římě? Radka.

O přímém autobuse nevíme. Máte několik možností. Z letiště Fiumicino můžete jet vlakem FL1 za € 8,00 na Tiburtina a odtud z terminálu před vlakovým nádražím pokračovat okružním autobusem č. 448 směr Balsamo Crivelli. Vystoupit musíte na zastávce Tiburtina / Galla Placidia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete použít také časovou jízdenku nebo . Jděte ve směru jízdy autobusu, po přechodu přejděte na druhou stranu Via Tiburtina a vydejte se doprava po Via Tiburtina. Vaše ubytování je za dalším přechodem po levé straně. Další možností je jet z letiště Fiumicino autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00 na Termini. Odtud můžete jet metrem B na Ponte Mammolo a následně z terminálu před stanicí autobusem č. 163 směr Verano. Vystoupit musíte na Tiburtina / Bergellini. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Tiburtina, přejděte po přechodu dvě postranní ulice a Vaše ubytování je za druhou po pravé straně. Opět můžete použít na metro a autobus jízdenku BIT a ostatní. Metro a autobusy jezdí každý den, kromě autobusu č. 448, který nejezdí v neděli.

# 18.03.2024, 18:47.
V květnu se chystáme na 7 dní do Říma, pokud jsme to správně pochopili, tak v Omia kartě je i Roma Pass. Pokud bychom si koupili Omnia kartu na 72 hodin, dá se aktivovat napřed Omnia 72 a po třech dnech Roma? A jakým způsobem? Nebo obě karty platí stejné tři dny? Děkuji za informaci. Petra.

Ano, součástí je i . Obě karty fungují samostatně, tzn. jejich platnost může být rozdílná. Nejdříve můžete aktivovat jednu a po nějakém čase další. Viz naše odpověď ze dne 03.10.2023, 14:48.

# 18.03.2024, 09:49.
Chtěla bych se vás zeptat, přeci jen máme ranní let v 6 hodin, napadlo mně poslední noc strávit blíž Fiumicina a během dne si pobýt den u moře. Doporučíte mi prosím místo, kde by bylo nejlepší přenocovat? Děkuji za odpověď předem. Petra.

My bychom volili Lido di Ostia. Ubytování najdete na Booking. Přes den tam je dobré dopravní spojení z centra Říma nejdříve metrem B na Piramide (Porta San Paolo) nebo EUR Magliana. Odtud potom jezdí vlak Roma Lido (Metromare) do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít standardní jízdenky nebo . Problém je ale se v noci dostat na letiště. Veřejnou dopravou pouze s obrovskou zajížďkou přes Termini, kam jezdí noční autobusy nME a následně nMB. Z Termini pak noční autobusy Cotral. My bychom doporučovali zvolit taxi.

# 16.03.2024, 14:21.
Příští týden navštívíme Řím a máme zakoupené vstupenky do Kolosea na odpolední hodiny. Chceme tedy začít dopoledne Palatinem, Forem Romanem apod. Máme s sebou i dvě děti, musíme si tedy vyzvednout vstupenky pro ně už před návštěvou Palatina u vyhrazených pokladen předpokládám. Kterou pokladnu prosím doporučujete? Tu v Tempio di Venere e Roma? Lukáš.

Ten, kdo má nárok na volné vstupenky, si je může vyzvednout uvnitř Colossea, na pokladně v Largo della Salara Vecchia nebo na pokladně umístěné v Tempio di Venere e Roma. Ve Vašem případě je tedy zřejmě nejvhodnější ta poslední varianta.

# 11.03.2024, 18:50.
Pane Řehůřku, přeci jen bych měla ještě jeden dotaz. Chtěla bych si naplánovat denní itinerář památek, ale vůbec nevím, kolik času to zabere. Zatím mám v plánu Colosseum, Pantheon, Fontána di Trevi, Španělské schody, Andělský hrad, Vatikán a Sixtinská kaple. Když půjdeme od začátku, stačí jeden den na Colosseum, Pantheon a Fontánu? Vatikán s kaplí den druhý a zbytek prošmějdit den třetí? Děkuji opět za odpověď. Petra.

Ano, je to možné. Nicméně my bychom jeden den věnovali Colosseo, Foro Romano, Palatino, Fori Imperiali. Druhý den Vatikánu, případně ještě Andělskému hradu a poslední den historickému centru. Důležité je mít vždy vztyčný bod památku, kde máte rezervaci. Pokud Vám zbude nějaký časový prostor, můžete vždy ten konkrétní den něco přidat nebo naopak ubrat z památek, které mají volný režim.

# 11.03.2024, 13:53.
Pane Řehůřku, ještě poprosím. Je možné tuto cestu z ubytování do centra Říma absolvovat na Roma Pass? Děkuji. S pozdravem Lenka.

Roma Pass lze použít jen pro cestování uvnitř Říma, tzn. v zóně A.

# 11.03.2024, 12:44.
V květnu se s kamarádkami chystáme do Říma a jelikož máme brzký ranní přílet - 06:00, potřebujeme někde u nádraží Termini uschovat na pár hodin zavazadla. Oficiální stránky úschovny na nádraží mám, pokud jsou tedy správná: form.jotform.com, ale při výběru drop off time mi nabízí čas až od 09:00. Je někde poblíž jiná úschovna, která by byla otevřena dřív? Děkuji moc za odpověď. Petra.

Přímo na nádraží Termini je úschovna zavazadel Ki Bag, kde mají otevřeno každý den od 7:00 do 21:00. Půjdete kolmo ke kolejím od 1 do 24 a následně se vydáte doleva podél 24. Jsou tam už standardní modrobílé směrovky Deposito Bagagli. Vejdete do sálu, kde mají stánky autopůjčovny a tam je úschovna zavazadel. Pokud požadujete ještě dřívější otevírací dobu, obraťte se na síť úschoven situovaných v hotelech, restauracích, barech apod. Najdete je na Radical Storage.

# 10.03.2024, 09:23.
Pane Řehůřku, děkuji moc za rychlou odpověď. Velice si toho cením. Prosím, jen ještě dotaz k týdenní jízdence CISR na 3 zóny. Platí jak na autobus Cotral, tak i na metro? Dá se tato jízdenka zakoupit online, popřípadě na letišti, v automatech nebo trafice? Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den. Lenka.

Jízdenka CISR platí v Říme na autobusy, tramvaje a trolejbusy, na autobusy Cotral, na linky metra, na regionální vlaky Trenitalia ve 2. třídě, na vlaky Roma-Lido, Termini-Contocelle a Roma-Viterbo. Mimo Řím potom v dané zóně na autobusy Cotral, na regionální vlaky Trenitalia ve 2. třídě a na vlak Roma - Viterbo. Nelze použít na cestu z letiště a na letiště. Online lze zakoupit pouze jízdenky v zóně A. Jízdenku CISR zakoupíte na pokladnách ATAC a u autorizovaných prodejců. Pokladny jsou na hlavních stanicích metra, autorizované prodejce najdete na mapě ATAC.

# 09.03.2024, 17:08.
Pane Řehůřku, prosím o radu. V květnu letíme s manželem a dcerou ve věku 7 let na týden do Říma. Přiletíme na letiště Fiumicino. Bydlet budeme na Via Cardinal Lambruschini 15, 00054 Fiumicino, RM, Itálie. Prosím, poradíte cennově nejvýhodnější spojení s Římem pro týdení dojíždění hromadnou dopravou s popisem, kde a na jaké zastávce nastoupit a vystoupit? Děkuji za odpověď. Lenka.

Ve vzdálenosti 300 m od Vašeho ubytování je zastávka autobusu Cotral, odkud jezdí spoje k metru B na EUR Magliana. Můžete tedy jet tímto autobusem a následně pokračovat metrem do cíle Vaší cesty. K zastávce se dostanete po Via Cardinal Lambruschini a na křižovatce s Via G. Cena odbočíte doprava a budete po ní pokračovat ke kruhovému objezdu. Tady přejdete doleva na Via della Foce Micina, kde je po pravé straně zastávka autobusu Cotral. Fiumicino není v tarifním pásmu římské dopravy, můžete tedy používat regionální jízdenky. Celodenní jízdenka BIRG stojí € 8,00, třídenní jízdenka BTR stojí € 22,00 a týdenní jízdenka CISR stojí € 34,50. Jedná se o jízdenky na tři zóny. Dvě zóny jsou v Římě (A), třetí zóna zahrnuje Fiumicino (B). Standardní jízdenka jen na autobus Cotral stojí € 2,80. V římské dopravě cestují děti do 10 let v doprovodu dospělého a pokud neobsadí místo. Platí to i pro autobusy Cotral. Ve vlacích Trenitalia cestují zdarma do 4 let. Mimo území hlavního města, tedy i v zóně B, cestují děti do 10 let zdarma v autobusech Cotral pouze v případě, že mají méně než 1 m a doprovází je platící osoba.

# 04.03.2024, 13:10.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit cestu z letiště Fiumicino do našeho ubytování Candia Rooms, 41 Via Candia? A potom také cestu z ubytování do centra Říma k památkám? Četla jsem Vaše rady, jsou super a moc pomáhají, díky za všechny cestovatele! Předem děkuji a zdravím. Bára.

Z letiště Fiumicino můžete jet na Crescenzio a odtud pokračovat autobusem č. 492 směr Stazione Metro Cipro. Vystoupit musíte na Leone IV. Odtud se vraťte ve směru příjezdu autobusu na křižovatku Viale Giulio Cesare s Via Candia. Vydejte se po Via Candia doprava. Na přechodu přejděte na druhou stranu. Vaše ubytování je přibližně po 100 m po levé straně. Autobusem SIT Bus Shuttle můžete jet také až na Termini a odtud pokračovat metrem A směr Battistini. Vystupte na Ottaviano a odtud po Viale Giulio Cesare a Via Candia dojtěte k ubytování. Je to přibližně 300 m. Na Termini můžete dojet také autobusem . Jízdenka na SIT Bus Shuttle stojí € 7,00, na Terravision € 6,00, na městský autobus a metro € 1,50. Vaše ubytování je v blízkosti Vatikánu. Tam se dostanete pěšky. Blízko to máte také do historického centra. Do vzdálenějších míst, jako např. k Colosseo, se dostanete metrem A z Ottaviano. Na Termini se přestupuje na metro B.

# 04.03.2024, 10:27.
Chtěla bych Vás moc poprosit, zda byste mi neporadil, jak se dostanu z letiště Fiumicino do ubytování Via Laurina 20, Řím, Lazio 00187, Itálie. A ještě prosím, jak se dostat zpět na stejné letiště z tohoto ubytování? Čas příletu na letiště do Říma je v 17:45. Čas odletu z letiště do Prahy je v 16:40. Moc děkuji. S pozdravem Viktorie.

V tomto případě bychom volili orientačně nejjednodušší variantu. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Spagna. Odtud jezdí okružní autobus č. 119. Vystoupit musíte na další zastávce Babuino nebo na následující Babuino / Fontanella. Od Vašeho ubytování jsou stejně vzdálené - necelých 200 m. Půjdete po Via del Babuino a Via Laurina odbočí vlevo resp. vpravo z této ulice. Vaše ubytování je na začátku ulice po pravé stráně. Jízdenka metro a autobus (přestupní) BIT stojí € 1,50. Autobus nejezdí v neděli. Cesta zpět je stejnými dopravními prostředky.

# 29.02.2024, 09:05.
Platí volný vstup první neděli v měsíci, což je např. nyní 3.3., i v případě Kolosea? Pokud ano, jak se reguluje počet navštěvníků? Zřejmě jich tam bude více než obvykle. Doporučujete to posunout až na normální platící den? Děkuji. Martin.

Ano, první neděli v měsíci včetně 3.3.2024, je volný vstup i do Colosseo, Foro Romano a Palatino. Volné vstupenky je možné si vyzvednout na pokladnách na Piazza del Colosseo v blízkosti Tempio di Venere e Roma nebo na Largo della Salara Vecchia. V pořadí příchodu, tedy nepříjemnou součástí tohoto volného vstupu jsou fronty. Rezervace se nedělají. Volné vstupenky jsou také určitou formou regulace. Volný vstup do Colosseo je v rozsahu základní vstupenky. Nebude tedy umožněný přístup k panoramatickému výtahu, k horním podlažím, do arény a podzemí. Nebude také přístupné: Uccelliere Farnesiane, il Ninfeo della Pioggia, Tempio di Romolo, Curia Iulia, místa součástí vstupu SUPER ve Foro Romano-Palatino (Casa di Augusto, Santa Maria Antiqua, Aula Isiaca s Loggia Mattei, Museo Palatino). Pokud není pro Vás prioritou cena a čas, je samozřejmě příjemnější přesunout návštěvu Colosseo na jiný den s rezervací časového slotu.

# 26.02.2024, 15:06.
Jak je to se vstupem zdarma do státních muzeí o první neděli v měsíci? Našel jsem protichůdné informace a nevím, zda je tato možnost stále platná. Děkuji za informaci. Marek.

Je to stále platné. Seznam státních památek a muzeí, kterých se to týká, najedete na stránkách Ministerstva kultury. Týká se to jen italských státních muzeí a památek, ne Vatikánu. Do Vatikánských muzeí je vstup zdarma poslední neděli v měsíci.

# 26.02.2024, 13:33.
Pane Řehůřku, moc se omlouvám, že opět otravuji. Ve středu bychom měli konečně odletět do Říma a ještě na poslední chvíli řeším dopravu z letiště Fiumicino. Původně jsem si k ubytování na Via Otranto našla Googlem spojení každou půlhodinu přímý autobus My Safe Place Shuttle na zastávku Piazza Del Risorgimento, což je pohodová vzdálenost. Chtěla jsem zjistit, kde koupím lístky, ale jejich webovky se tváří jako že jezdí jen mimořádně na objednávku. Na vašich stránkách je doprava do Vatikánu SIT, ale tam je zastávka na Via Crescenzio 2, což je více než kilometr od Vatikánu. Pokud se nechci tak daleko tahat s kufry, nezbývá mi nic jiného než na Termini a potom na metro? Jsem z toho nějak zmatená. A zpět ve 4 hodiny ráno je asi jediné řešení taxi, že? Děkuji moc za informace. Hana.

Pokud pojedete a vystoupíte na Via Crescenzio, můžete odtud pokračovat městským autobusem č. 913 směr Stazione Monte Mario a vystoupit na Giulio Cesare / Ottaviano. Odtud už je to k Via Otranto kousek. Můžete jet také autobusem č. 982 směr XVII Olimpiade a vystoupit na Ottaviano. Po kolmé Via Famagosta přejdete na Via Otranto. Pokud pojedete až na Termini, odtud potom musíte metrem A na Ottaviano. Na Termini můžete jet z letiště i autobusem . SIT Bus Shuttle stojí € 7,00, Terravision stojí € 6,00 a městský autobus € 1,50. Brzy ráno je nejlepší si vzít taxi, nejlépe zaištěné hotelem, pokud má recepci. Taxi i můžete objednat také přes Booking přímo z hotelu. Veřejnou dopravou byste musela cestovat autobusem nMA na Termini a odtud nočním autobusem Cotral na letiště.

# 21.02.2024, 19:47.
V březnu 2024 se chystáme s rodinou do Říma. Jsme dva dospělí a dvě děti do 18 let. Plánujeme pro dospělé ještě před odletem koupit Roma Pass 72H. Předpokládám, že na mobil přijde jen nějaké potvrzení o koupi. Přiletíme večer, takže Roma Pass vyzvedneme na letišti nebo někde druhý den ráno. Nejprve půjdeme ke Koloseu, tedy první vstup, který by měl být zdarma. A tady už poprosím o upřesnění, jak správně postupovat. Mám předem zarezervovat vstup za € 2 ,00? Jen pro dospělé nebo i pro děti? Četla jsem, že v roce 2024 musí být rezervace i pro děti, ale nevím, jak to udělat, když nebudou mít Roma Pass. Až ke Koloseu přijdeme, stačí ukázat rezervaci v mobilu a Roma Pass a oni nás vpustí dovnitř? A nebo musíme v pokladně vyzvednout vstupenky? Jen pro děti, nebo pro všechny? Předem Vám děkuji za odpověď. Našla jsem mnoho roztříštěných informací, které mě dohromady spíš mátly. Monika.

Viz naše odpověď ze dne 16.02.2024, 11:11. V případě dospělých obdržíte z rezervačního systému na Coopculture e-mailem potvrzení rezervace v PDF, které ukážete při vstupu vytištěné nebo na telefonu. Na výše uvedených stránkách je přímo produkt pro vstup s za rezervační poplatek € 2,00.

# 16.02.2024, 22:59.
Rád bych se zeptal, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na adresu Viale Aventino. Jsme čtyři osoby. Zda má cenu si brát taxi nebo jet autobusem. Další otázka, kde si nejlépe vyzvednout Roma Pass po příletu. A poslední otázka, zda mohu poprosit o doporučení některých restaurací v blízkosti památek s přijatelnou cenou a kvalitou jídla. Děkuji. Lukáš.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 neb za € 7,00 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Circo Massimo za € 1,50. Taxi Vás vyjde na € 50,00. Doporčujeme bílá taxi š licencí města Řím. můžete vyzvednout v PIT na letišti v příletové hale. Otevřeno mají každý den od 8:30 do 20:00. V blízkosti Vašeho ubytování potom v PIT na Via dei Fori Imperiali. Otevřeno mají každý den od 9:30 do 19:00. PIT jsou i na Termini nebo u Castel Sant' Angelo. Ohledně stravování si doporučujeme přečíst článek Kam na jídlo a co ochutnat.

# 16.02.2024, 11:11.
Dne 11.3.2024 jedeme tři dospělí se třemi dětmi do Říma. Chtěla bych koupit online vstupenky do Colossea na jejich oficiálních stránkách. Rezervuji 3x plnou vstupenku za € 18, ale pro děti nemohu nikde najít rezervaci na volný vstup s rezervačním poplatkem € 2,00. V nabídce je pouze rezervace vstupu pro držitele Roma Pass za € 2,00. Mohl byste mi prosím poradit, jak zahrnout i děti ? Bojím se, že když koupíme vstupenku jen pro tři dospělé a nebudeme mít rezervaci i pro tři děti, že při vstupu na danou hodinu může být kapacita již plná a děti tam s námi nevpustí. Děkuji za radu. Kateřina.

Už dlouho platí, že si návštěvníci, kteří mají nárok na volnou vstupenku, tedy i děti, vstupenky nerezervují. Budou moci získat volnou vstupenku vyzvednutím na pokladnách umístěných uvnitř Kolosea a na pokladně v Largo della Salara Vecchia, kde jsou zřízené vyhrazené pokladny. Vstupenku si mohou také vyzvednout v pokladně, která se nachází v Tempio di Venere e Roma. Děti tedy půjdou s Vámi a až v Koloseu si vyzvednou na pokladně vstupenku po prokázání věku.

# 11.02.2024, 20:57.
Chtěl bych se zeptat, zda po zakoupení Turbo Pass je také nutné udělat dopředu rezervace na památky, jako např. vstup do Kolosea atd. V popisech píší, že to není třeba, ale moc se mi to nezdá. Děkuji. Milan.

Turbo Pass nemá speciální podmínky pro památky, kde je běžně nutná rezervace. Colosseo není standardně v Turbo Pass, je volitelnou položkou. Pokud si ho vyberete, zadáváte preferovaný datum a čas, který je vázaný na dostupnost. I přímo Turbo Pass uvádí, že pokud nebude volný časový slot, vstupenku neobdržíte. Počítejte s rezervačním poplatkem ve výši € 2,00. Podobný postup je v případě Vatikánských muzeí. Je třeba si prostudovat podmínky u jednotlivých památek a muzeí na výše uvedených stránkách.

# 09.02.2024, 10:03.
Příští týden letíme s dětmi ve věku 12 a 14 let do Říma. Zakoupili jsme již v předstihu Omnia Card na 72 hodin pro nás i pro děti. Časy vstupů jsme zarezervovali. Chtěla bych se jen zeptat k vyzvednutí volných vstupenek do Kolosea. Udělala jsem rezervaci času na 8:45, ale předtím je nutné vyzvednout volné vstupenky pro děti. Je možné vyzvednout volné vstupenky na daných místech den předem nebo to musí být až opravdu v den, kdy se chystáme na návštěvu Kolosea, případně od kolika hodin je tato pokladna pro volné vstupenky otevřena? Současně bych se chtěla zeptat, zda je možné dokoupit vstup na plochu v Koloseu nebo zda bychom museli zakoupit nové lístky, které tento vstup zahrnují, což mi ale nedává smysl, když máme vstup zahrnutý v již zakoupené Roma Card, ale ne tedy plný se vstupem na plochu. Můj druhý dotaz se týká vstupu do Baziliky sv. Petra. Rezervaci samotného vstupu již máme hotovou, ale je možné zakoupit vstup do kopule přímo na místě, případně zda víte cenu za dospělého a dítě. Předem moc děkuji za Vaše odpovědi a přeji pěkný den. Děkuji. Lenka.

Návštěvníci, kteří mají nárok na volnou vstupenku, si ji mohou vyzvednout na pokladnách umístěných uvnitř Colosseo a na pokladně Largo della Salara Vecchia na Via dei Fori Imperiali, kde jsou k tomu vyhrazené pokladny. Vstupenky je možné také vyzvednout na pokladně umístěné pod Tempio di Venere e Roma, poblíž Konstantinova oblouku. Otevírací doba pokladen v únoru je od 8:30 do 15:30. Vstupenky se vyzvedávají ve stejný den. Doporučujeme si je vyzvednout během Vašeho vstupu s , resp. uvnitř Colosseo. V ceně výše uvedených karet je základní kombinovaná vstupenka. Podzemí a Aréna není v ceně a nevíme o tom, že by šla o toto rozšířit. Samotný vstup do kopule v Bazilice se kupuje na místě. Plná cena vstupenky s výtahem na terasu a potom pěšky po 320 schodech je € 10,00, plná cena vstupenky pěšky po 551 schodech stojí € 8,00. Zlevněná vstupenka pěšky po 551 schodech stojí € 5,00.

# 07.02.2024, 19:05.
Mnoho stránek o cestování mě odkazuje ke koupi vstupenky do Kolosea na Coopculture, kde jsou ceny oproti například Get Your Guide o polovinu levnější. Avšak dostaly se ke mně mnohé negativní zkušenosti s touto webovou stránkou - nepřišly vstupenky atd. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, zda byste mi tuto stránku doporučil? V mnoha odpovědích na ni odkazujete, ale mě opravdu ty negativní názory odrazují. Současně mě udivuje cena vstupenky, která je opravdu oproti ostatním platformám o hodně levnější – přijde mi to podezřelé. Děkuji předem za Váš názor. Krásný zbytek večera. Adéla.

Coopculture je pro Colosseo oficiální prodejní kanál. Ceny, za které se na této stránce vstupenky do Colosseo prodávají, jsou oficiální, bez jakékoliv přidané hodnoty. Na této stránce je možné také provádět rezervace pro vstup s Roma Pass apod. Jiné autorizované kanály prodávají vstupenky za své ceny a většinou k nim mají připojené další služby. Např. Get Your Guide mimo jiné nabízí možnost vrátit vstupenky do 24 hodin před začátkem s plným návratem peněz, což přes Coopculture možné není. Další výhodou Get Your Guide je jednoduchá správa rezervace, funkční zákaznické centrum atd. V této době vstupenky do Colosseo k dispozici jsou. V době největší poptávky po vstupenkách však bývají problémy s nákupem přes Coopculture. Systém časových slotů jsme vysvětlili v odpovědi ze dne 25.04.2023, 10:38. Někdy prostě vstupenku v požadovaném termínu nekoupíte. V tomto případě je možné zakoupit jiné alternativní produkty, sice dražší, ale do Colosseo se v požadovaném termínu dostanete. Záporné recenze bychom brali trochu s rezervou. Vstupenky do Colosseo kupuje obrovské množství lidí. Někdy se stane, že se něco nepovede a pro nápravu je třeba něco udělat. V případě Coopculture, když nedojde e-mailem vstupenka, je třeba jim napsat a vše napraví. Lidé jsou zvyklí, že v online světě obdrží vše hned. U Coopculture to může nějakou dobu trvat. Recenze píše právě jen to mizivé procento lidí, u kterých se něco nepovedlo, nebo si mysleli že se nepovedlo. Jen málo jich napíše pochvalnou recenzi.

# 06.02.2024, 12:09.
Pane Řehůřku, v květnu se chystáme do Říma. Byli jsme tam již několikrát, ale nikdy jsme nenavštívili nekropoli v Bazilice ve Vatikánu. Našla jsem, kdy je otevřená, ale moc nerozumím tomu, kde koupím lístek. Nechceme do muzeí, ani Sixtinské kaple, to jsme již viděli. Děkuji. Drahomíra.

Návštěva Nekropole je omezená na 250 návštěvníků denně, proto je nutná rezervace. Skupiny jsou sestavované podle jazyka výkladu a jsou složené přibližně z 12 návštěvníků. Vstup je pouze nad 15 let. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny. Vstupné je € 13,00. V žádosti uvedete požadovaný termín, bude Vám přidělený nejbližší volný. Doporučujeme tedy rezervovat s dostatečným předstihem. Rezervace se provádí písemně faxem nebo osobně. Platí se na místě. Podrobné informace najdete na Ufficio Scavi. Prohlídky je možné rezervovat i přes Get Your Guide, spojená je s výstupem na kopuli. Jedná se o produkty Řím: Prohlídka Baziliky sv. Petra s kopulí a papežskými hrobkami a Řím: Prohlídka Baziliky sv. Petra, výstup na dóm a prohlídka papežských hrobek.

# 01.02.2024, 12:12.
V říjnu navštívím Řím a z informací na webu různých cestovatelů jsem se dozvěděla, že je možná návštěva Vatikánských zahrad buďto otevřeným autobusem nebo pěšky s průvodcem. Bohužel prohlídku pěšky s průvodcem jsem v žádném předprodeji nenašla. Je tato informace aktuální? Nebo je možná prohlídka pouze autobusem? Moc děkuji předem za odpověď. Hana.

Prohlídky s průvodcem najdete na oficiálních stránkách Musei Vaticani. V levém menu zvolíte Biglietti, v seznamu vyberete Giardini Vaticani a dostanete se do rezervačního formuláře. Vyberete přesné datum a zadáte počet osob a přes Comferma získáte nabídku tří produktů. V různých termínech získáte různé nabídky, jedná se o prohlídku Vatikánských zahrad s průvodcem pro skupiny, školy i jednotlivce a také verze s Open Bus. Váš produkt se jmenuje Visite Guidate Signoli - Giardini e Sistina. Ve vašem termínu však ještě rezervace nelze uskutečnit.

# 30.01.2024, 07:20.
Poprosil bych o radu. Od 9. do 16. 2. letíme do Říma. Jsme dvě osoby. Vyplatí se zakoupit Turbo Pass nebo raději Rome: Vatican Pass, Top Attractions and Free Transport? Současně bych se chtěl zeptat, zda je nutné i s jedním z výše uvedených pasů vstupy předem registrovat? Děkuji a přeji hezký den. Eliáš.

Všechno je to o itineráři. Sestavte si itinerář na Vaši návštěvu Říma, tzn. jaké památky chcete navštívit a jak budete cestovat z ubytování, na ubytování a mezi památkami. Spočítejte si, kolik Vás takové poznávání bude stát s Turbo Pass a kolik s . Plus také bez těchto karet, nebo jen s . Výhodou Turbo Pass je, že ho obdržíte e-mailem, má mnoho památek v ceně, návštěvu Colossea a Vatikánu lze naplánovat už při zakoupení, volitelně lze objednat dopravu z letiště, pokrývá 1, 2, 3, 4, 5 a 7 dní. Nevýhodou může být absence Galeria Borghese a Kapitolských muzeí, stejně tak veřejné dopravy. Ta je za příplatek. Výhodou Omnia Card je pokrytí hop on hop off po dobu platnosti, možnost rezervovat Colosseo před zakoupením, nevýhodou je vyzvednutí na místě a pokrytí jen 1 a 3 dnů. Nejdůležitější památky je třeba rezervovat, především Colosseo a Vatikánská muzea.

# 12.01.2024, 21:37.
Děkuji mnohokrát a co se týká dětských sedaček, to asi nemusíme řešit? Děkuji ještě jednou za odpověď. Dominik.

Nahlaste je při objednávce. Doporučujeme taxi rezervovat přímo v hotelu, pokud nemá recepci, tak ho můžete rezervovat přes Booking. Přímo tam je možné sedačky zadat.

# 12.01.2024, 06:56.
Máme odlet z letište Fiumicino v 6 hodin ráno, takže abychom kolem páté byli na letišti. Budeme bydlet kousek od Vatikánu. Máme dvě děti ve věku 2 a 4 let. Budeme bydlet v Římě poblíž stanice metra Ottaviano. Děkuji mnohokrát. Dominik.

S tak malými dětmi doporučujeme volit taxi. Veřejnou dopravou byste se tam dostal přes Termini, kam se dostanete nočním autobusem označeným nMA, jezdí přibližně po trase metra A. Z Termini potom jezdí na letiště noční autobusy Cotral. Volte ale určitě taxi.

# 11.01.2024, 17:48.
Děkuji za Vaši odpověď. Chápu tedy správně, že čas uvedený na rezervaci je pouze orientační? S pozdravem Radek.

V případě zakoupení přes Trenitalia je i není orientační. Určuje konkrétní datum a čas cesty, od kterého se odvíjí mnoho možností. Do 23:59 v den před datem cesty je povolený neomezený počet změn data i času. V den cesty do 23:59 je povolený neomezený počet změn času, pokud jste se neodbavil. U jízdenek zakoupených online je možné vrátit peníze při zrušení cesty do 23:59 dne před datem uvedeným na jízdence. Jízdenka platí pouze pro vlak, na který se odbavujete. Odbavení pro vybraný vlak je možné od 00:00 v den cesty do plánovaného času odjezdu. Jízdenka zakoupená online je osobní a nepřenosná a musí být uchována po celou jízdu. Lze ji zakoupit do 5 minut před plánovaným časem odjezdu vlaku. Další informace naleznete ve Všeobecných přepravních podmínkách. Veškeré potřebné informace najdete i v e-mailu se kterým jste obdržel jízdenku. Jízdenky je možné zakoupit i na místě nebo zaplatit platební kartou u turniketu. Jízdenka zakoupená přes Get Your Guide - Leonardo Express, jak jsme Vám uvedli v minulé odpovědi, platí celý den na jednu jízdu.

# 10.01.2024, 15:27.
Mohu nastoupit do jakéhokoliv spoje Leonardo Express a nebo musím použít přesný čas z rezervace? Děkuji. Radek.

Jízdenka na vlak Leonardo Express platí celý den do půlnoci na jednu jízdu. Dva až tři dny před datem uvedeným v rezervaci obdržíte od provozovatele e-mail s originální jízdenkou. Při vstupu na nástupiště naskenujete QR kód na jízdence, tento slouží i při případné kontrole ve vlaku.

# 07.01.2024, 14:41.
Som z Bratislavy a idem s manželkou na výlet do Ríma. Chceme ísť na výlet do Civita di Bagnoregio. Neviem nájsť cestovné poriadky na autobus Orvieto - Civita di Bagnoregio a späť v sobotu 13. januara 2024. Vlaky do Orvieta som našiel bez problemov, ale autobus neviem najsť. Len viem, že by to mala byt spoločnosť Cotral. Ďakujem za informáciu. Marián.

Jízdní řády najdete na Cotral. Jako výchozí zastávku musíte zadat Orvieto Scala a jako cílovou zastávku musíte zadat Bagnoregio. Z Orvieto odjíždějí autobusy z vlakové stanice, do Bagnoregio přijíždějí na Via G. Garibaldi. Od pondělí do pátku je k dispozici 10 spojů, v sobotu 8 spojů. V neděli tato linka nejezdí. Zpět jezdí o čtyři resp. dva spoje více. Zpět jede také jeden spoj z Via del Divino Amore. Jízdenka stojí € 1,30. Jízdenky koupíte v tabáku před nádražím, je součástí pizzerie.

# 06.01.2024, 18:02.
Pane Řehůřku, chtěla bych se Vás prosím zeptat na následující. Zakoupila jsem přes Get Your Guide na 2.5.2024 na 9:45 prohlídku s průvodcem - Koloseum, Forum Romanum, Palatin. Budeme dva dospělí a tři děti ve věku 9 a 14 let. Na Coopculture již totiž na tento termín nebyla možná rezervace. Znamená to tedy, že ono zakoupené na Get Your Guide je rezervace na přesný čas a nemusím ji již řešit jinde - třeba přes to Coopculture? A chápu správně, že vstupenky nám potom dá nějaký průvodce od Get Your Guide na zaslané adrese? Nebo ty vstupenky máme jít někde vybrat na pokladnu výměnou za ono potvrzení objednávky? Za odpověď předem děkuji. Dagmar.

Je to rezervace na přesný čas, s Coopculture už nic řešit nebudete. Místo setkání a čas je uvedený na voucheru, který jste obdržela e-mailem. Toto místo se liší podle jazyku průvodce a obsahu prohlídky. Pokud se jedná o produkt Řím: Koloseum, Forum, Palatinský pahorek, potom je např. pro prohlídku v angličtině v základním rozsahu setkání v blízkosti horního výstupu z metra u Caffe Roma. Pracovník bude mít v ruce ceduli s nápisem City Walkers. Místo setkání je zobrazené na mapě na výše uvedené stránce. Vše ale máte na uvedeném voucheru pro Váš případ. Nic neřešíte dopředu, vše s průvodcem.

# 04.01.2024, 18:34.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Chystáme se v termínu od 11.2. do 14.2. na návštěvu Říma. V pondělí 12.2. bychom chtěli navštívit Vatikán - muzea i baziliku Sv. Petra včetně kopule. Koupili jsme vstupenku do muzeí přes Get Your Guide, ale do baziliky jsou nabízené vstupenky jen s průvodcem nebo na čas 8 hodin nebo 8:15 hodin nebo oboje. Pozdější casy jsme nikde nenašli. Je možné koupit někde mimo stránky Get Your Guide nebo Booking vstupenky do baziliky? Děkuji za odpověď. S přáním všeho dobrého v roce 2024 P&A.

Vstup do Baziliky je zdarma. Zpoplatněné jsou vstupy s průvodcem, do nekropole, do kopule apod. Vstupenky do kopule se kupují na místě.

# 02.01.2024, 13:18.
Krásný nový rok pane Řehůřku. Dne 28.2. se chystáme na čtyři noci do Říma. Jsme 4 dospělí. Jednak jsem se chtěla ujistit, že asi slevy pro seniory u památek ani v dopravě nejsou? Zajímají nás především Vatikánská muzea. Budeme ubytovaní ve Via Otranto. Pátrala jsem po vstupenkách s přímým vstupem do Sixtinské Kaple a muzeí a váhám, zda to koupit přes Booking, Tictet, Get Your Guide nebo přímo na webu Vatikánu. Každý má jiné ceny. Také mě zaujal 24 hodinový Vatican Card, ale nedokážu posoudit, jaké jsou rozdíly mezi Roma Pass nebo Omnia Card. Zda je pro nás vůbec výhodné s tímto umístěním ubytování využívat nějaké dopravní karty, nebo stačí jednorázové lístky? Děkuji předem za informace.

Turisté senioři nemají v Římě slevy na vstupy ani v dopravě. Při nákupu vstupenek se rozhodujte nejen podle ceny, ale i podle dostupnosti v požadovaném termínu. Důležitým faktorem je také uživatelský komfort při nákupu, tj. rezervační systém, zákaznická podpora a případně možnost vrácení vstupenek. Toto nabízí portál Get Your Guide, který právě pro tento komfort doporučujeme. Vatican Pass je součástí . Ta obsahuje Vatican Pass a . Vatican Pass je pro vstupy ve Vatikánu, Roma Pass pro vstupy v Římě včetně dopravy. Obě karty fungují samostatně nezávisle na sobě. Vatican Pass však nelze zakoupit samostatně. Na 24 hodin je k dispozici Omnia Card 24, ale bez Roma Pass. Pokud bydlíte na Via Otranto, hodně toho pochodíte pěšky. Jak Vatikán, tak historické centrum Říma. Do vzdálenějších oblastí Vám budou stačit jednorázové přestupní jízdenky BIT.