ŘÍM 2016 / 5

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 23.05.2016, 23:05.
Máme zaplacenou dovolenou v Římě a chtěla bych se zeptat na několik věcí. Přiletíme na letiště Fiumicino a ubytování máme v hotelu Bellambriana na ulici Via Luca Passi 6. Jak se nejlépe dostat z letiště na hotel? Jak se potom z ubytování co nejlépe dostat do centra k Vatikánu, k Colosseo? Pro náš pobyt jsme se rozhodli pro koupi Roma Pass, lze ho koupit osobně až na letišti po příletu? Nebo je lepší ho objednat předem? Protože budeme v Římě tuto neděli, což je poslední neděle v měsíci, chceme využít volný vstup do Vatikánských muzeí. S jak dlouhým čekáním ve frontě máme počítat? Lze nějak uplatnit přednostní vstup díky Roma Pass? Poslední dotaz je k Vámi doporučované dopravě z a na letiště. Je pro nás vhodné využít toto spojení, když bychom se museli z hotelu přesouvat nejdřív na Termini do centra a teprve potom na letiště? Předem moc děkuji za odpovědi na mé dotazy. Také chci poděkovat za tyto stránky, protože díky odpovědím na předcházející dotazy jsem si předběžně sestavila trasu kam všude půjdeme a co bych chtěla navštívit. Ivana.

Těch možností dopravy je hodně. Z letiště můžete jet např. autobusem Cotral na Cornelia za € 3,40 a odtud autobusem č. 889 směr Ago / Val Cannuta. Vystoupit musíte na zastávce Val Cannuta / Conforti 1, která je před Hotel Bellambriana. Alternativně můžete jet autobusem na Termini za € 4,00 a následně metrem A na Cornelia a dále jako v předchozím případě. Můžete jet také vlakem Leonardo Express na Termini za € 14,00 a následně metrem jako v předchozím případě. Pokud se rozhodnete pro vlak FL1, musíte vystoupit na Trastevere a pokračovat vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud potom zastávku metrem A na Cornelia a dále jako v předchozím případě. Doprava vlakem je nejrychlejší a časově nejspolehlivější. Do Vatikánu se dostanete stejným autobusem č. 889 s přestupem na Cornelia na metro A. Vystoupit musíte na Ottaviano. K Colosseo se dostanete metrem A na Termini a následně metrem B na Colosseo. je možné zakoupit v PIT Fiumicino v příletové hale na Terminal 3 v době od 9:00 do 17:45. Pokud máte ještě dostatek času, můžete si ho zarezervovat přes výše uvedené stránky. Je to samozřejmě vždy lepší. Poslední neděli v měsíci jsou ve Vatikánských muzeích velké fronty, protože je vstup zdarma a nejsou k dispozici online rezervace. Nicméně díky absenci nákupu vstupenek fronta postupuje rychleji. Roma Pass nemá s Vatikánem nic společného, neuplatníte ho. Volba spojení závisí na situaci - kdy odlétáte, zda se budete ještě někde zastavovat atd. Autobus Terravision jede z Termini na letiště 55 minut bez zastávek, autobus Cotral z Cornelia na letiště 80 minut s mnoha zastávkami, vlak Leonardo Express z Termini na letiště 32 minut bez zastávek, vlak FL1 na Trastevere 26 minut, vlak FL3 na Valle Aurelia 9 minut.

# 23.05.2016, 17:19.
Pane Řehůřku, moc děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Opravdu velmi nám to pomůže. Mohla bych ještě poprosit o popis cesty od našeho hotelu k Colosseo? Pro případ, že bychom tam chtěli jet a zpátky jít pěšky. Moc děkuji a přeji krásný den. Daniela.

Od Hotel Casa Tra Noi jděte dolů po Rampa Antonio Ceriani, odbočte doprava na Via della Cava Aurelia a následně doleva na Via dell' Argilla. Dojdete na Via Gregorio VII a hned před sebou uvidíte na ostrůvku zastávku autobusu. Jeďte autobusem č. 916 směr Piazza Venezia a vystupte na Corso Vittorio Emanuelle / Argentina. Přestupte na autobus č. 87 a jeďte směr Largo Colli Albani a vystupte na zastávce Labicana / Colosseo. Zastávka je kousek za Colosseo, pojedete kolem, tak budete vědět kam se vrátit. Uvedené autobusy nejezdí v neděli, 87 nejezdí navíc i v sobotu.

# 23.05.2016, 11:51.
Prosím, jak jet z letiště Fiumicino do hotelu San Peter Rome? Děkuji. Helena.

Jeďte vlakem Trenitalia za € 8,00 s přestupem na Trastevere na zastávku San Pietro. Odtud jděte po Via delle Stazione di S. Pietro. Ulice se stočí doleva a dovede Vás na Piazza di Santa Maria alle Fornaci. Na jeho konci vlevo je San Peter Rome B&B.

# 22.05.2016, 22:38.
Pane Řehůřku, v červnu budeme ubytovaní v Římě v hotelu Casa Tra Noi. Do Vatikánu půjdeme pěšky. Dá se dojít pohodlně s dětmi ve věku 7 a 10 let k Colosseo? Mohl byste nám doporučit případně nějaký spoj, autobus? U hotelu je vlakové nádraží. Jeden den bychom chtěli zajet do Ostia Antica a do Lido di Ostia. Budeme autem, doporučíte nám tam zajet autem nebo raději veřejnou dopravou? Prosím, jak se tam dostat? Jakou doporučíte trasu z Brna do Říma? Má smysl např. za Florencií jet mimo dálnici kvůli úspoře za mýtné nebo někde jinde? Nechceme se příliš časově zdržet. Moc děkuji za odpověď. Daniela.

Z Hotel Casa Tra Noi to máte do Vatikánu k náměstí 1,2 km, k Colosseo je to už od Vatikánu dále - 3,3 km. Pokud to pojmete jako procházku historickým centrem, potom se to dá zvládnout. Zpět už můžete jet veřejnou dopravou. Ze zastávky v blízkosti metra Colosseo jede autobus č. 87 směr Giuglio Cesare / Lepanto. Vystoupit musíte na Plebiscito. Odtud pokračujte autobusem č. 916 směr Andersen. Vystoupit musíte na Gregorio VII / Ranucci. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte doleva na Via dell' Argilla, dovede Vás k Via della Cava Aurelia, po které jděte vpravo. Po levé straně uvidíte schodiště (Via Antonio Ceriani), po kterém dojdete k Via di Monte del Gallo, hotel je po pravé straně. Do Ostia Antica a Lido di Ostia doporučujeme jet vlakem. Je v tarifním pásmu římské dopravy. Z vlakové stanice San Pietro můžete jet vlakem FL3 nebo FL5 na Ostiense, odtud přejděte průchodem na Porta San Paolo, odkud jezdí vlak Roma Lido do Ostia Antica a dále do Lido di Ostia. Mýtné kromě rakouské desetidenní dálniční známky v ceně € 8,80 Vás vyjde na standardní trase Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - Roma na € 55,80. Je to nejrychlejší trasa. Pokud chcete ušetřit na mýtném, doporučujeme námi prověřenou trasu. U Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona. Tady se na dálnici opět napojte a jeďte po ní až do Mestre. Tady z dálnice opět sjeďte a pokračujte po SS309 do Ravenna. Odtud vede bezplatná čtyřproudovka SS3bis přes Perugia a Terni do Orte. Tady se napojte na dálnici, po které jeďte do Říma. V prvním úseku zaplatíte na mýtném € 11,70, ve druhém úseku € 4,40. My máme projetou i trasu Terni - Řím po SS3.

# 22.05.2016, 22:09.
Obracím se na Vás s prosbou o radu, jak se nejlépe a nejlevněji dostanu z letiště Fiumicino do ulice Via Giulia 87. Do Říma přiletím s ČSA v úterý 24.5. ve 14:00. Nebo mi laskavě můžete poslat odkaz, na kterých stránkách najdu schéma autobusů v Římě? Předem velice děkuji. Michaela.

Těch možností je několik. Můžete jet autobusem za € 6,00 na Via Crescenzio a odtud jít pěšky k řece Tibeře před Castel Sant' Angelo, přejít přes Ponte Sant' Angelo a vydat se doprava po Via Paola, Via Acciaioli, Piazza dell' Oro a Via Giulia k Vašemu ubytování. Od zastávky autobusu je to přibližně 1 km. Můžete jet také autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračovat autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo za € 1,50. Vystoupit musíte na zastávce Ponte Vittorio Emanuelle. Odtud jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doprava na Via Paola a dále jako v předchozí variantě. Římská městská doprava je na portále ATAC.

# 22.05.2016, 14:29.
Ještě jsem se chtěla zeptat. Myslela jsem si, že potvrzující papír je jízdenka na autobus, tak jsem si ji vytiskla, ale po překladu není, je to jenom rezervace. Kde si mám jízdenku vytisknout? Děkuji. Andrea.

Jízdenky si můžete stáhnout na Vašem účtě u , který jste si založila při objednávání jízdenek.

# 22.05.2016, 14:17.
Děkuji za odpověď. Lístky do Colosseo jsem chtěla rezervovat přes stránky Coopculture. Vyplnila jsem každý krok i ten poslední - zadání platební karty. Potom platba měla být potvrzena, ale píše mi to tam, že došlo k chybě. Doporučíte mi tedy jiné stránky, kde vstupenky rezervovat? Děkuji. Andrea.

Problém bude zřejmě už ve zpracování platby. Opět podle popisu nelze určit, zda se jedná o problém na straně platební brány nebo Vaší karty, resp. banky. Máme zpětnou vazbu, že na výše uvedených stránkách si naši čtenáři vstupenky do Colosseo bez problému objednali. Alternativní řešení je např. na Get Your Guide, více variant - Colosseo. Věnujte pozornost odstavci Meeting Point, kde je uvedeno místo v blízkosti Colosseo, kde si vyměníte voucher za vstupenky nebo kde se sejdete se zástupcem společnosti, který Vás vstupem do Colosseo provede.

# 21.05.2016, 12:19.
Ráda bych se ještě zeptala. Chtěla bych si zarezervovat vstupenky do Colosseo, ale nechce mě to při zaplacení pustit, je chyba na jejich stránkách? Jak mám teď postupovat? Také jsem si rezervovala zpáteční lístky na Terravision a vytiskla jsi je. Tímto se prokáži v autobuse? Děkuji. Andrea.

Na základě obecné informace, že Vás to nechce při zaplacení pustit, nelze poskytnout žádnou radu - nevíme přes jaké stránky objednáváte, co jste přesně vyplnila a nevyplnila, ve kterém kroku Vám to hlásí chybu, jakou Vám to hlásí chybu, … Jízdenky od při cestě z letiště na Termini předložíte ke kontrole před nástupem do autobusu. Při cestě z Termini na letiště si vyzvedněte nejpozději 20 minut před odjezdem tzv. Boarding Card v Terracafe u zastávky. Před nástupem do autobusu předložíte jízdenky a Boarding Card.

# 18.05.2016, 13:48.
Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně mé cesty do Říma. Rozhodl jsem se s přítelkyní odcestovat v červenci na krátký pobyt v Římě a rád bych Vás požádal o radu, jak rozvrhnout naše prozkoumávání města. Přiletíme v úterý přibližně ve 13:30 na letiště Ciampino. Ubytování máme zajištěné přibližně 1 km od Colossea. Počítal jsem, že pokud by šlo vše bez problémů, tak bychom mohli být v 16:00 již ubytovaní a připravení. Myslíte, že je dobrá volba tento den navštívit Vatikán a jeho přilehlé okolí? Druhý den máme celý volný, takže bych Vás rád poprosil o radu, jak rozvrhnout den a v jakém sledu navštívit památky, když vezmete v potaz, že prohlídku chceme začít v Colosseo, kam se chceme podívat i dovnitř. Do jiných památek se podívat nepotřebujeme, takže nám jde čistě o prohlédnutí z venku. Třetí den po obědě již odlétáme, takže to už nejspíše zbude čas pouze na zakoupení nějakého toho suvenýru. Děkuji předem za odpověď a přeji příjemný den. Michal.

Itineráře nezpracováváme, nemáme na to časový prostor. Pokud bydlíte 1 km od Colossea, počítejte s tím, že se do Vatikánu musíte nějak dopravit. Přibližně tam tedy budete v 17:00. Prohlédnete si tedy Piazza S. Pietro. Bazilika je od dubna otevřena do 19:00, kupole do 18:00. Odtud můžete jít přes historické centrum k ubytování pěšky, stihnete to tak akorát do setmění, možná spíše už za tmy. Pokud druhý den navštívíte Colosseo, budete mít i vstupenku do Palatino a Foro Romano. To vše je tak akorát na celý den. Pokud to zvládnete v rychlosti, můžete opět do historického centra na prohlídku exteriérů. K tomu potřebujete Mapu Říma. Na výše uvedené máte číselně vyznačeno 15 památek, které byste neměl vynechat.

# 17.05.2016, 22:04.
Děkuji Vám za informace. Naše cesta do Říma se už blíží, v sobotu odlétáme. Z letiště jsme si vybrali pro cestu do centra Leonardo Express. Zajímalo by mě ještě, kde označím jízdenku na Leonardo Express při cestě z letiště Fiumicino a potom při cestě zpátky na nádraží Termini? Dočetla jsem se, že na nástupišti. V nějakých článcích jsem se ale dočetla, že na Termini na nástupišti turnikety na označení jízdenky nejsou. Děkuji a jsem s pozdravem. Gabriela.

Ano, na nástupišti. Cesta z Termini na letiště Fiumicino je pěkně zdokumentovaná na videu na Youtube. V komentáři je uvedena aktualizace z roku 2015 některých údajů. Je tam také odkaz na fotografii aktuálního validačního boxu.

# 15.05.2016, 19:57.
Ještě jsem zapomněla na jedno. Pokud si zakoupím Roma Pass a chtěla bych si zarezervovat lístky a čas prohlídky kamkoliv, jak tam Roma Pass mám zohlednit? Děkuji. Martina.

S nemusíte vstupy rezervovat. Půjdete přímo vyhrazeným vchodem nebo turniketem. Výjimkou je Museo e Galleria Borghese a Palazzo Valentini / Scavi Archeologici / Domus Romane. Tam jsou povinné rezervace. V případě prvních dvou vstupů se neplatí rezervační poplatek.

# 15.05.2016, 19:50.
Pane Řehůřku, po shlédnutí Vašich webových stránek bych Vás ráda požádala o radu. Rádi bychom odletěli od 30.5.2016 do 3.6.2016 do Říma. Přiletíme 30.5. asi ve 14:00 hodin. Co je možné ještě v odpoledních hodinách bez stresu vidět? 2.6. je státní svátek. Jsou památky otevřené? Ráda bychom na tento poslední den zařadila Vatikánská muzea, Sixtínskou kapli a St. Peters. Určitě bych si pořídila Roma Pass. Čím nejlépě, kromě hromadné dopravy, začít? S tím bych poprosila o radu, ve které části Říma nejlépe bydlet, abychom neztráceli čas dlouhými přejezdy? A jen naposledy bych Vás ráda požádala o názor na přibližný itinerář: 31.5. Koloseum - Palatin - Forum Romanum - Kapitol, 1.6. Pahtehon - Fontana di Trevi - Španělské schody. Moc Vám předem děkuji a přeji pěkný večer. Martina.

2.6.2016 mají Vatikánská muzea standardně otevřeno. Podobně by na tom měla být i ostatní muzea a památky. První den po příletu doporučujeme pěší procházku historickým centrem, do které bychom zahrnuli i Fontana di Trevi a Španělské schody. Váš itinerář je rozumný s tím, že 1.6. můžete přidat něco dalšího, pokud schody a fontánu navštívíte první den. Pokud nechcete používat dopravu, doporučujeme ubytování někde mezi Vatikánem a Termini. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Řím. Otázkou potom je, zda se Vám vyplatí karta . Je třeba si to propočítat.

# 15.05.2016, 19:29.
Je nutné dopředu provádět rezervace památek se zakoupenou Omnia kartou? Nebo se zakoupením karty nemusím rezervace řešit? Děkuji za odpověď. Petra.

Povinná rezervace je v Museo e Galleria Borghese a v Palazzo Valentini / Scavi Archeologici / Domus Romane. Na ostatních místech povinnost rezervace není, většinou mají držitelé resp. Roma Pass vyhrazený vstup. Na stránkách Omnia Kit je možnost rezervovat přesný čas u některých frekventovaných památek a muzeí - Prenota / Book Your Visit. Ta možnost je až po nákupu, kdy máte k dispozici kód voucheru nebo Omnia kartu.

# 14.05.2016, 20:25.
Děkuji za Vaše stránky. Rád bych se zeptal na dopravu z letiště Rome Fiumicino do hotelu Massimo na Via Palestro 35, Řím. Potřebujeme mezitím i na Termini, kde máme k vyzvednutí Roma Pass. Děkuji za odpověď. Luboš.

Z letiště Fiumicino jeďte na Termini autobusem za € 4,00. Z Termini potom pokračujte autobusem č. 310 směr Vescovio a vystupte na zastávce San Martino della Battaglia. Jděte ve směru příjezdu autobusu, odbočte doprava na Via Palestro. Hotel Massimo je po levé straně.

# 12.05.2016, 12:03.
Existuje nějaké spojení mezi Ostia Antica a letištěm? Podle mapy je to pár kilometrů, ale nenašla jsem žádné spojení. Děkuji. Kateřina.

Ano. Přes Ostia Antica jezdí autobusy Cotral z Lido di Ostia na letiště Fiumicino. Doporučujeme však zajet vlakem Roma - Lido na Lido di Ostia Centro a odtud z Piazza della Stazione na letiště.

# 12.05.2016, 10:47.
Mám dotaz k návštěvě Vatikánu. Pokud půjdeme poslední neděli v měsíci dne 26.6., je nutné vystát frontu a koupit vstupenku za € 0,00? Dostaneme se takto i do Sixtinské kaple? Jaká je v tento den otevírací doba? Dále bychom si chtěli udělat jednodenní výlet do Pompejí. Můžete mi prosím napsat nějaké spojení tam a zpět? Nebo je výhodné jet s nějakou společností, která pořádá jednodenní zájezdy? Jsme skupina 6. lidí. Pompeje bychom chtěli navštívit v pátek 24.6. nebo v sobotu 25.6. Lucie.

Ano je to tak. Bude si muset vystát frontu. Rezervace na tento den nejsou možné. Nicméně díky tomu, že se nekupují vstupenky, fronta postupuje svižněji. Sixtínská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Otevírací doba je poslední neděli v měsíci zkrácená. Otevřeno je od 9:00 do 12:30 pro vstup. Muzea se zavírají ve 14:00. Do Pompei se nejlépe dostanete vlakem Trenitalia z Termini s přestupem v Napoli Centrale. Jízdenka do Neapole stojí od € 11,80 do € 44,00 podle typu vlaku. Vlak z Napoli Centrale nebo z Piazza Garibaldi (pěší přechod, stanice spolu sousedí) stojí € 2,60. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Doporučujeme hledat jízdní řády samostatně pro oba úseky. Autobusové spojení je z Tiburtina se společností Marozzi. Jízdenka stojí € 18,00 (zpáteční € 31,00). Vzhledem k vzdálenosti bychom volili organizovaný výlet. Nabídka je na Get Your Guide, včetně dopravy z Říma. V nabídce je jen doprava i kompletní zájezd.

# 12.05.2016, 07:50.
Pane Řehůřku, moc Vás prosím o radu. Ve dnech od 18.6. do 21.6. letíme s dcerou ve věku 18. let do Říma. Čistého času zde budeme jen dva dny - neděli a pondělí. Chtěly bychom vidět co se dá, takže neděli bychom si nechaly na státní muzea a pondělí na Vatikán. Asi jsem zaspala, ale chtěla jsem nám rezervovat a zakoupit vstup do Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple online. Bohužel jsem s hrůzou zjistila, že na ani jeden z dní, ve kterých v Římě budeme, již vstup zakoupit nelze. Znamená to, že poletíme do Říma, aniž bychom měly šanci vidět Vatikán? Nebo je ještě nějaká cesta, jako nákup na místě apod.? Pomohl by nám nákup Omnia Card? Přestože na internetu je obsazeno? Pokud bychom ji měly, byl by vstup možný? Dále bychom měly zájem navštívit Galerii Borghesse. Nevím, zda situace s rezervací nebude stejná a našla jsem, že je nutné se předem telefonicky objednat. Není možné spíše e-mailem? Italsky neumím nic kromě pozdravu. Prosím o Vaši radu, co dělat a zda je nějaká cesta, jak Vatikánská muzea navštívit. Předem děkuji za pomoc. Martina.

Vatikán nejsou jen Vatikánská muzea, takže ho určitě uvidíte. Pokud už nelze vstup rezervovat online, je možné navštívit Vatikánská muzea standardní cestou - vystát si frontu u pokladen. Bez fronty je další z možností provést rezervaci přes Get Your Guide. Do Galerie Borghese je možná rezervace pouze telefonicky nebo online. V případě Roma Pass (je součástí Omnia Card) pouze telefonicky. S se do muzeí dostanete.

# 11.05.2016, 19:21.
Dovoluji si Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostanu z letiště Fiumicino do hotelu ve Vatikánu - La Residenza Del Piccolo Lord na adrese Via Cunfida 5a. Mockrát děkuji. Simona.

Těch variant je několik. Z letiště Fiumicino jeďte kombinací vlaků FL1 a FL3 s přestupem na Trastevere. Vystupte na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Přejděte na Via Anastasio II, kde je po pravé straně zastávka autobusu. Jeďte autobusem 31 nebo 32 směr Clodio a vystupte na Circonvallazione Clodia / Trionfale. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete použít také časovou jízdenku nebo turistickou kartu s městskou dopravou. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doleva na Via Trionfale a na druhé křižovatce opět doleva na Via Cunfida. Ubytování v Residenza Piccolo Lord je po levé straně. Můžete jet také autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem A na Cipro a odtud výše zmíněnými autobusy do cíle. Zastávka je na Cipro před nemocnicí. Na metro a autobus Vám stačí jedna jízdenka BIT.

# 09.05.2016, 08:16.
Chcel by som sa opýtať na spojenie z nášho hotela, ktorý sa nachádza pri stanici metra Ottaviano. Potrebovali by sme sa dostať na tenisový turnaj, ktorý prebieha na Foro Italico. Ďakujem za skorú odpoveď. Peter.

Viz naše odpověď ze dne 30.03.2016, 16:50.

# 08.05.2016, 13:34.
V květnu se chystáme do Říma. Ubytování máme ve Flower Garden Hotel na Via Del Viminale. Pokud bychom se chtěli podívat k moři, jaké je nejlepší dopravní spojení? Vstupenky do Colossea a Vatikánu jsme zakoupili online. Kterými vchody máme v daném případě vstoupit? Jak jsou označené? A pokud bychom chtěli ráno k Vatikánu využít MHD, jaké je spojení od hotelu? Děkuji a jsem s pozdravem. Gabriela.

Od Flower Garden Hotel přejděte na Termini (400 m). Odtud jeďte metrem B na EUR Magliana. Tady přestupte na vlak Roma - Lido, který Vás doveze k moři. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, lze tedy využít standardní jízdenky. Označení vchodů u Musei Vaticani a Colosseo přesně neznáme. K Vatikánským muzeím se dostanete z Termini metrem A - Ottaviano / Musei Vaticani. K Piazza San Pietro je lepší jet autobusem č. 40.

05.05.2016, 21:31.
V neděli 8.5. jedeme na výlet do Říma a máme trochu zdravotní problém a tak bychom chtěli vědět, zda jsou ve středu města veřejná WC a jaká. Nikde jsem nesehnala mapu, kde by byly označené. Děkuji předem za odpověď. Jana.

Výbornou mobilní aplikacemi se všemi informacemi najdete na Google Play / WC Rome.

# 04.05.2016, 21:43.
Sleduji průběžně vaše otázky a odpovědi. Jsou moc prima a jsou pro mě zdrojem cenných informací. Nyní i já si dovoluji vás zeptat na spojení od hotelu Blu Roma v Římě na Largo Domenico de Dominicis 4, Tiburtino do centra, např. na Termini. Předem moc děkuji za odpověď. Jitka.

Od Best West Blu Hotel Roma jeďte autobusem č. 409 směr Stazione Tiburtina. Zastávka je vlevo od hotelu před tabákem. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Vystupte na konečné. Můžete jet i autobusem č. 545 směr Verano a vystoupit na Stazione Tiburtina. Z Tiburtina se potom do centra dostanete metrem B.

# 04.05.2016, 21:30.
Mám na Vás dotaz. Planujeme s manželkou navštívit Řím ve dnech od 7.5. do 10.5. od soboty do úterý. Jak je to prosím s uzavřením památek? Pokud chápu dobře, v neděli bude Vatikán uzavřený a v pondělí zase uzavřené ostatní památky? Děkuji. Alena.

Vatikánská muzea jsou v neděli 8.5. zavřena. V případě římských památek a muzeí to není v pondělí tak jednoznačné. Např. Colosseo, Foro Romano a Palatino má otevřeno. Galleria Borghese, Castel Sant' Angelo a některá další muzea mají v pondělí zavřeno, jsou však muzea, která otevřeno mají. Je to třeba prověřovat individuálně.

# 02.05.2016, 22:27.
Děkuji za obsáhlou odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat. Budeme se v Římě pohybovat v rozmezí tenisových kurtů Foro Italico, Colosseo a Vatikánu a nevím, kterou jízdenku by bylo nejvýhodnější koupit. Jsem nějak zmatená z těch zón v Římě. Ale asi bych v den odletu a příletu volila koupi klasické BIT jízdenky za € 1,50 + jízdenky Leonardo Express za € 14,00 a potom bych zakoupila jízdenku Roma 72H za € 18,00. Dotaz: platí tato jízdenka pro metro i autobus č. 910 nebo musím přikoupit nějakou jinou zónu? A jak je to s označováním takovéto jízdenky? Děkuji za odpověď. Petra.

Stačí Vám jízdenky Metrebus Roma, tj. ty, které uvádíte. Označování je ve validátoru, které jsou umístěny v autobusech, před vstupem do metra nebo v případě vlaků na nástupišti. Jízdenky se validují před prvním použitím dopravního prostředku, v případě metra opakovaně.

02.05.2016, 08:16.
Můžete mi prosím doporučit trasu, jak se nejlépe dostanu z místa ubytování Antica Dimora Contessa Arrivabena na Viale Tito Livio 28 k tenisovému areálu v blízkosti Olympijského stadionu? Případně i pěšky. Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Pěšky je to na menší výlet, vzdálenost je 4 km. Kousek pod Vaším ubytování v Antica Dimora Contessa Arrivabene vede dolů zkratka (kolmo na ulici), která Vás dovede zpět na Viale Tito Livio. Po ní se dostanete na Viale delle Medaglie D' Oro. Vydejte se po ní doleva a po chvíli uvidíte po pravé straně zastávku autobusu. Jeďte autobusem č. 913 směr Augusto Imperatore a vystupte na Giulio Cesare / Ottaviano. Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via Barletta. Po pravé straně je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Zastávka je před tenisovým areálem. Autobusy jezdí každý den. Linka 913 nonstop, linka 32 do půlnoci. Na oba autobusy vystačíte s jednou jízdenkou BIT za € 1,50.

# 27.04.2016, 21:53.
Přiletíme do Říma 8.5.2016 na letiště Fiumicino v pozdních odpoledních hodinách. Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostaneme vlakem z letiště do centra a poté autobusem do hotelu Villa Porpora na adrese Via Nicolo Porpora. Kde a jakou si máme koupit jízdenku? Zda se označují až ve vlaku nebo je nutné si je označit ihned při koupi? Máme v plánu navštívit také Foro Italico - Campo Centrale Roma. Mohl byste mi prosím poradit, jak se od hotelu co nejlépe dostat právě k Foro Italico? A ještě poslední dotaz. Jak se nejlépe z hotelu dostat k Colosseo. Děkuji moc za pomoc a přeji hezký den. Petra.

Jeďte vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Termini. Můžete jet i autobusem za € 4,00. Z Termini pokračujte autobusem č. 910 směr Mancini. Vystupte na Paisiello / Monteverdi. Jděte po Via Giovanni Paisiello ve směru jízdy autobusu a hned na první křižovatce odbočte doleva na Via Nicolo Porpora. Vila Porpora je třetí vila vlevo. Na vlak zakoupíte jízdenku na pokladně v odjezdové hale, označujete ji hned na nástupišti. Jízdenku na autobus BIT za € 1,50 zakupte na Termini na pokladně nebo v automatu. Je však možné, že v souvislosti s Vaším itinerářem bude výhodnější si zakoupit nějakou časovou jízdenku nebo kombinaci jízdenek. K Foro Italico se dostanete stejným autobusem č. 910 ze stejné zastávky a ve stejném směru. Vystupte na zastávce Lungotevere Thaon di Revel / Foro Italico. Přejděte most Ponte Duca d' Aosta, který Vás dovede k areálu. K Colosseo se dostanete autobusem č. 910 na Termini a odtud metrem B. Zastávka autobusu č. 910 v tomto směru je na druhé straně ulice. Dovede Vás k Via Saverio Mercadante. Po ní se vydejte doprava k zastávce autobusu Bioparco / Mercadante, která je po levé straně. Přímý spoj vede od zastávky ještě o kousek dál. Jděte na konec ulice Via Saverio Mercadante. Dovede Vás k tramvajovým kolejím, po pravé straně je zastávka. Jeďte tramvají č. 3. Doveze Vás přímo k Colosseo.

# 27.04.2016, 16:20.
Doporučujete cestu z letiště Fiumicino autobusem se společností Terravision. Chtěl jsem provést online rezervaci, ale odkazuje mě to na konkrétní čas. Jak se to řeší v případě zpoždění letadla? Nebo při problému se zdržením na letišti? Děkuji za odpověď. Martin.

Zakoupenou jízdenku můžete použít na následující volný spoj, který stihnete.

# 27.04.2016, 12:58.
Jedeme do Říma a nevíme, zda jedna jízdenka stačí na přestup z trasy B metra na trasu A. Děkuji a přeji pěkný den. Jana.

Stačí. Nesmíte však projít během cesty ven z metra turnikety.

# 26.04.2016, 21:14.
Bude první neděli 1.5.2016 Colosseo a další památky otevřené, když mají svátek? A bude vstupné zdarma? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Andrea.

Colosseo (i Foro Romano a Palatino) má zavřeno 1. ledna a 25. prosince. Takže 1. května by mělo být otevřeno. Vatikánská muzea mají zavřeno, stejně jako každou neděli kromě poslední. Galleria Borghese, Castel Sant' Angelo a další muzea mají zavřeno stejně jako Colosseo, navíc i v pondělí. Takže 1. května by mělo být otevřeno. Jsou ale muzea, která mají zavřeno i 1. května. Je to tedy třeba prověřovat individuálně. Státní muzea a památky mají první neděli v měsíci vstup zdarma. Tedy i 1. května, pokud mají otevřeno.

# 24.04.2016, 20:08.
Chystáme se do Říma na čtyři dny od 7.5. Přílet máme na letiště Ciampino, ubytování u Fontana di Trevi. Jak se tam nejlépe přepravíme? Máme v plánu navštívit probíhající ATP tenisový turnaj. Je na adrese Via dei Gladiatori 63. Jak se tam dostaneme z centra? Z Vašeho webu jsem se dočetla o rezervaci vstupu do Colosseo. 17. leté děti mají vstup zdarma? V rezervaci zadám dospělé i děti, vstupenky vyzvedneme až na místě a bez fronty? Prosím také o informaci ohledně otevírací doby obchodů v Římě, jak je otevřeno v sobotu a v neděli. Moc děkuji. Renata.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud pokračujte metrem A na Barberini. Odtud se k Fontana di Trevi dostanete po Via del Tritone a následně Via della Stamperia. Na turnaj ATP se dostanete z centra metrem A na Ottaviano a dále je cesta popsaná v odpovědi ze dne 30.03.2016, 16:50. 17. leté děti mají v Colosseo vstup zdarma. Musí si vyzvednout bezplatnou vstupenku na pokladně. Pokud budete provádět rezervaci pro skupinu, přidejte do této rezervace i děti. Zaplatí jen rezervační poplatek. V tomto případě si musíte všichni vyzvednout vstupenky na pokladně určené pro online rezervace. Poslední část otázky jer zodpovězena v odpovědi ze dne 12.04.2016, 14:51.

# 23.04.2016, 16:13.
Chtěl bych si objednat online jízdenky z letiště Fiumicino na autobus Terravision. Prosím o radu, co napsat do políčka promocode. Děkuji za odpověď. Pavel.

Na stránkách ponechte v současné době políčko Promo Code nevyplněné. Nedávno jsme tuto informaci ověřovali.

# 23.04.2016, 13:21.
Chystáme sa onedlho do Ríma a preto by som Vás chcela poprosiť o radu. Potrebovala by som vedieť, ako sa dostať z letiska Fiumicino do penziónu Iron Bridge Accommodation na Via Pacinotti 8 v Trastevere. Tiež prosím o radu, ako sa z tohto miesta dostaneme na letisko Ciampino. Ďakujem veľmi pekne. Lucka.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Vyjděte před halu a vydejte se podél haly doprava. Po schůdcích sejděte na Via degli Orti di Cesare a vpravo podejděte pod železnicí. Vydejte se třetí ulicí vlevo. Je to Via Pacinotti. Iron Bridge Accomodation je po pravé straně. Od železniční stanice je to přibližně 400 m. Na letiště Ciampino můžete jet vlakem na Termini, tentokrát už v rámci římské dopravy, a odtud autobusem na letiště Ciampino za € 4,00. Z Termini můžete jet také metrem A na Anagnina a odtud autobusem Atral za € 1,20 na letiště Ciampino.

# 23.04.2016, 08:12.
V květnu se chystám společně s mojí maminkou na výlet do Říma od 18.5. až do 21.5. a chtěla bych si online objednat Omnia kartu a rezervovat vstup do Vatikánských muzeí na 19.5. Jak bych měla postupovat? Nejsem si příliš jistá při požadavku na stránce Omnia, co mám vybrat za datum - datum příjezdu nebo požadovaný datum návštěvy muzea? Děkuji. Marie.

Na stránce s zadáte veškeré požadované údaje a provedete platbu. Datum, který se tam zadává, je předpokládané datum začátku použití karty. Prakticky se karta (Omnia Card, Roma Pass) aktivuje prvním využitím (vstup nebo doprava). Od té chvíle pak běží její platnost. Uvedený čas je otevírací doba O.R.P. na Piazza Pio XII 9, kde si na základě obdrženého voucheru balíček zkompletujete. Doporučujeme zahájit čerpání služeb ráno, protože v tu chvíli začíná běžet její platnost a ten den se už celý započítává.

# 20.04.2016, 13:19.
Prosím o Vaši radu. V květnu se chystáme na čtyři dny do Říma. Jeden den bychom rádi věnovali Vatikánu a okolí. Máme v plánu trasu Vatikánská muzea - Náměstí sv. Petra s výstupem na kupoli - Andělský hrad - Campo de Fiori - Piazza Navona. O muzea až tak velký zájem nemáme, ale dá se jinak dostat do Sixtinské kaple? Případně dají se muzea projít nějakým zkráceným okruhem, aby nám to nezabralo více jak dvě hodiny? Dočetla jsem se, že trasa je dlouhá 7 km. Děkuji. Martina.

Sixtínská kaple je standardně přístupná z Vatikánských muzeí na závěr této prohlídky. Vatikánská muzea se dají zvládnout i za dvě hodiny. Tomuto času je přizpůsobená i otevírací doba. Poslední vstup do Vatikánských muzeí je dvě hodiny před jejich uzavřením. Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma dokonce i 1,5 hodiny před jejich uzavřením. Pokud si chcete Sixtinskou kapli skutečně vychutnat v plné kráse, doporučujeme exklusivní prohlídku. Dostanete se tam minimálně 15 minut před skupinovými prohlídkami a 1 hodinu a 15 minut před veřejnými prohlídkami. Je to samozřejmě vyvážené cenou - € 49,00. Podívejte se na Get Your Guide.

# 19.04.2016, 16:48.
Děkuji mnohokrát za Vaše odpovědi. Ještě mám doplňující dotaz k dopravě. Chtěla bych využít na cestě z letiště Fiumicino vlak FL1, přestoupit v Ostiense na metro Piramide a dojet na Termini. Vlak z letiště, jak jsem vyčetla, stojí přibližně € 8,00. Mohu i na FL1 použít jízdenku ATAC? Dále mám nejasnost ohledně FL2. Podle Map Google jezdí až do Termini. Podle plánku metra, který jsem našla na internetu, tam nejezdí. Mohu poprosit o upřesnění? Ještě se zeptám úplně hloupě. Když si budu chtít koupit třídenní jízdenku na MHD včetně regionálního vlaku, o kterou mám požádat? Velice děkuji za tuto možnost. Internet zkoumám už pár dní a přesto tápu. Karolína.

Na cestu z letiště Fiumicino i Ciampino nelze využít jízdenku pro městskou dopravu v Římě. Na vlak FL1 z Fiumicino na Ostiense musíte mít jízdenku Trenitalia za € 8,00. Flaky FL2 až FL8 mají v Římě konečnou na Termini. Pokud pojedete z letiště Fiumicino přímo do hotelu, pak bude pro Vás výhodnější cestovat vlakem. Nejdříve FL1 na Trastevere nebo Ostiense, kde musíte přestoupit na vlak FL3 nebo FL5 na Termini a tady na FL2. Jízdenka na celou trasu Vás vyjde na € 8,00, pokud vystoupíte nejpozději na stanici Lunghezza. Jízdenka Roma 72H Vám umožňuje cestovat i reginálními vlaky Trenitalia ve druhé třídě v úsecích spadajících do tarifního pásma Metrebus Roma. Na trati FL1 je to mezi stanicemi Fiera di Roma a Settebagni, na trati vlaků, které vyjíždějí z Termini, jsou to stanice Lunghezza (FL2), Cesano (FL3), Capannelle (FL4), Aurelia (FL5), Colle Mattia (FL6), Torricola (FL7, FL8) a Sacrofano (Roma Viterbo). Vlaky Roma Lido a Roma Giardinetti jsou po celé trase v tarifním pásmu Metrebus Roma.

# 18.04.2016, 17:03.
Prosím o informaci, do kdy jezdí MHD v Římě? To samé regionální vlaky. Jak označujeme jízdenky? Když mám tu na 100 minut nebo třídenní? Vím, že v metru ji mohu použít pouze jednou, ostatní mohu kombinovat. Budeme bydlet na trase vlaku FL2. Platí i zde jejich standardní jízdenka MHD? Dále, kde koupím jízdenku na vlak z letiště Fiumicino? Je možné koupit rovnou zpáteční? Děkuji moc za Vaše rady. Karolína.

Je to různé. Autobusy a tramvaje většinou od 5:30 do půlnoci, metro v pátek a v sobotu od 5:30 do 1:30, jinak od 5:30 do 23:30. Vlaky FL2 jezdí od 5:00 do 21:42. Doporučujeme si však konkrétní spoje vyhledat na Trenitalia mezi konkrétními stanicemi. Jízdenky ATAC je možné použít i v regionálních vlacích ve druhé třídě. Jízdenky se označují ve žlutých validátorech. V případě autobusu a tramvaje uvnitř, v případě vlaku na nástupišti, v případě metra u turniketů. Bezkontaktní (např. ) se přiloží k vyznačené oblasti, kontaktní se zasunou do validátoru - u nových nahoře, u starších zepředu. Na letišti Fiumicino zakoupíte jízdenku na vlak v odjezdové hale na pokladně. Lze zakoupit i zpáteční jízdenku.

18.04.2016, 14:21.
Prosíme o radu, jak se nejlépe dostat nejkratší cestou z letiště Ciampino do kempu Tiber na Via Tiberina, kde jsme ubytovaní. Přiletíme 19.4. ve 14:50 na letiště Ciampino. Děkujeme za vaši odpověď. Hana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina. Odtud jeďte metrem A na Flaminio a odtud městským vlakem na Prima Porta. Ze stanice Prima Porta pokračujte okružním autobusem č. 020 a vystupte na Tiberina / Civ 150. Autobus jezdí každý den od 7:00 do 21:00 po půl hodině kromě neděle. Od stanice Anagnina do kempu můžete použít jízdenky ATAC. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte vpravo na místní komunikaci, která Vás dovede do Camping Tiber.

# 18.04.2016, 13:38.
Letíme na čtyři dny do Říma, ale stačí nám navštívit pouze základní památky. Rozhodně chceme navštívit Vatikán, ale Vatikánská muzea bychom chtěli vynechat. Pokud ale chceme vidět Sixtinskou kapli, musíme si vstupenku přesto koupit? Pokud ano, kde je možné si dopředu koupit vstupenku na muzea? Dále chceme navštívít Colosseum, Forum Romanum a Palatino. Pokud začneme s prohlídkou v 8:30, je nutné si lístek rezervovat dopředu? Roma Pass kupovat nebudeme. Chceme cestovat regionálním vlakem a jelikož bychom si jízdenky museli kupovat zvlášť, myslím si, že se nám nevyplatí? Děkuji velice za možnost dotazů. Pěkný den. Karolína.

Vstup do Sixtínské kaple je pouze jako součást prohlídky Vatikánských muzeí. Vstupenky online zakoupíte na Musei Vaticani. Vstupenky do Colossea doporučujeme také zakoupit online, přes Coopculture. Širokou nabídku online vstupenek a různých kombinací zvýhodněných vstupů najdete na Get Your Guide. Zda se Vám vyplatí nebo nevyplatí nevíme. Je třeba si sestavit itinerář, propočítat vstupy a dopravu s kartou a bez karty.

# 18.04.2016, 11:48.
Chystáme se do Říma od 19.4. do 24.4. V době oslav založení Říma 21.4. V tomto týdnu by měly být vstupy do některých muzeí zdarma. Je to prosím tak? Můžete nám dát více informací? Mnohokrát děkujeme. Soňa.

Dne 21.4.2016 má být vstup do městských muzeí zdarma a v době od 20. do 24.4.2016 budou probíhat v těchto muzeích doprovodné akce. Vstup zdarma se týká muzeí uvedených na Musei In Comune Roma.

# 16.04.2016, 20:02.
Vstup do muzeí zdarma jsou první nebo poslední neděli v měsíci? Je šance se tam přes velký nával turistů dostat? Jana.

Vstup do Vatikánských muzeí je zdarma poslední neděli v měsíci, vstup do římských státních muzeí je zdarma první neděli v měsíci. Vzhledem k tomu, že se neplatí vstupné, postupuje fronta rychleji než v běžné dny. Ve Vatikánských muzeích je v tento den zkrácená otevírací doba.

# 16.04.2016, 14:36.
Chtěla bych se zeptat, jaký typ jízdenky si zakoupit, jestliže z centra v Římě pojedeme na pláž vlakem, který je součástí římské MHD. Roma Pass 72H platí pouze v zóně A nebo se pletu? Byla by výhodnější jízdenka Metrebus Lazio BTR na 3 dny pro dvě zóny? Děkuji. L.

Celá trasa vlaku Roma - Lido je v tarifním pásmu Metrebus Roma. Lze na něj použít tedy jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H a CIS. Také a Roma Pass 48. Roma Pass na tři dny platí do půlnoci třetího dne a použijete ho v tarifním pásmu Metrebus Roma. To, zda je výhodnější jízdenka Metrebus Lazio pro dvě zóny záleží na tom, kam budete mimo zónu A cestovat. Pokud Vám jde jen o Lido di Ostia, pak se určitě nevyplatí.