ŘÍM 2016 / 7

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 7

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.03.2016, 21:13.
Řehůřkovi, moc Vám děkujeme za Vaši rychlou odpověď. Když máme představu moře Řím 1:1, doporučujete změnit v polovině ubytování nebo jezdit z Lido di Ostila do Říma nebo naopak? Děkuji moc. Pavel.

My bychom volili asi ubytování po celou dobu u moře z důvodu odpoledního resp. večerního relaxu po náročných dnech strávených poznáváním Říma. S dětmi ve věku 5 a 8 let zřejmě nevydržíte celý den poznáváním krás města. Nevýhodou je ztráta času dopravou z Lido di Ostia do města vlakem. Finančně to vyjde nastejno, protože vlak Roma - Lido je po celé trase součástí městské dopravy. Je to ale hodně závislé na itineráři. Pokud budete chtít trávit od rána do večera v Římě, pak zřejmě nemá význam cestovat zpět do Lido di Ostia.

# 29.03.2016, 21:13.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostat z letiště Ciampino na Pontificio Collegio Nepomuceno na Via Concordia 1A. Jsou slevy v Říme pro studenty? Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na stanici metra Anagnina za € 1,20. Odtud pokračujte metrem A na S. Giovanni za € 1,50. Z metra vystupte na ulici Via Magna Grecia a jděte po ní ve směru od Porta S. Giovanni. Přes Piazza Vás dovede na Piazza Armenia. Na tomto náměstí se vydejte levou ulicí Via Concordia, kde po levé straně je Vaše ubytování. Od metra je to přibližně 900 m, můžete se však svézt jednu zastávku autobusem, který jezdí po Via Magna Grecia. Jízdenku můžete použít z metra. Státní muzea a památky poskytují studentům od 18. do 25. let slevu. Do 18. let je vstup zdarma.

# 29.03.2016, 20:48.
Poradíte, jak jinak dostat skupinu 50. studentů ve věku 13 až 16 let a pedagogický dozor z kempu do centra Říma a naopak? Nechceme po útocích v Bruselu využívat metro. Našla jsem nějaký příměstský autobus, ale netuším ani jak často jezdí a jaké jízdenky pro žáky potřebujeme. Děkuji za informaci. Hana.

Viz naše odpověď ze dne 08.02.2016, 12:12.

# 29.03.2016, 20:33.
Prosím o radu. Již před časem jsem si koupila online na příští týden vstup do Vatikánsklých muzeí za € 20,00. Nyní při pečlivějším plánování jsem zjistila, že jsem si měla současně koupit i vstupenky do Vatikánských zahrad. Nikde nyní nemohu najít vstupenku samostatnou jen do zahrad. Vždy je v kombinaci s Vatikánskými muzei. Poradil byste, prosím? Moc děkuji. Hezký den. Petra.

Podle podmínek, u kterých jste potvrdila svůj souhlas, už nelze po provedení platby zrušit transakci a vstupenka je nevratná. Doporučujeme se obrátit s problémem na podporu, jejíž e-mail najdete na stránkách Musei Vaticani - Biglitteria online / Help & FAQ.

# 29.03.2016, 18:13.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit o pár informací týkajících se našeho výletu do Říma. Přiletíme do Říma 28.5. tj. v sobotu na letiště Ciampino po obědě a jsme ubytovaní v hotelu At dHome na Via Andrea Doria 79, Vatikán. Jak se dostaneme z letiště co nejkratší cestou na ubytování? Chtěli bychom samozřejmě navštívit Vatikánská muzea, tak zda jsou v neděli 29.5. nebo v pondělí 30.5. otevřena a který den by byl vhodnější k návštěvě? V případě kolik je vstupné? Určitě bude vhodná rezervace přes internet. Dále Vás prosím o informaci, zda se nám vyplatí kupovat na dobu pobytu tj. od 28.5. do 31.5. Roma Pass a zda ceny uvedené na internetu platí? Děkuji Vám za informace. Silvie.

Jeďte autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Cipro. Odtud jděte po Via Cipro podél nemocnice ke kruhovému objezdu, který obejděte zprava a držte se vpravo směrem do ulice se stromořadím. Na této ulici hned zkraje je At dHome. Z letiště můžete jet také autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem na Cipro. V neděli 29.5. jsou Vatikánská muzea otevřena a vstup je zdarma. Vstup je od 9:00 do 12:30, muzea se zavírají ve 14:00. V pondělí je otevřeno standardně do 16:00 (18:00). Standardní vstupné je € 16,00. V případě online rezervace se platí rezervační poplatek € 4,00. Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma nelze rezervovat vstup. Který z těchto dvou dnů zvolit k návštěvě je těžké poradit. V neděli tam bude velké množství lidí, ale zase se neplatí. Podívejte se na další možnosti prohlídek ve Vatikánu. Zda si kupovat nebo ne záleží na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat. Počítejte s tím, že Roma Pass ve Vatikánu nepoužijete.

# 27.03.2016, 20:17.
Plánujeme si pro 4. denní návštěvu Říma pořídit Roma Pass na 3 dny a využít vstup zdarma do Galleria Borghese. Podle stránek muzea je ale potřeba udělat předem rezervaci na určité datum a čas telefonicky a lístek si vyzvednout 30 minut před otvírací dobou nebo objednanou dobou vstupu? Zvažujeme jeden den strávit mimo Řím - Pompeje, Ostia Antica nebo Tivoli. Je možné využít nějakou místní službu s česky hovořícím průvodcem, která nabízí výlet do Pompejí včetně prohlídky? Jsme skupina 5. dospělých. Děkuji. Luboš.

Volnou vstupenku si musíte vyzvednout minimálně 30 minut před rezervovaným časem. Později by byla rezervace zrušena. Do Pompejí se z Říma s organizovaným zájezdem dostanete. Bohužel však s česky mluvícím průvodcem asi ne. Podívejte se na výlety do Pempejí, které organizují místní agentury. Je tam i několik vypravovaných přímo z Říma. K dispozici jsou ale jen světové jazyky.

# 27.03.2016, 17:51.
S manželem se chystáme na prodloužený víkend do Říma od 23.6 do 26.6.2016. Chtěla bych se zeptat, jak nejlépe si rozvrhnout na tyto dny památky a to samozřejmě z časových důvodů. Chtěli bychom navštívit tyto památky: Vatikán + muzea, Bazilika Sv. Petra, Colosseo, Forum Romanum, Pantheon, Španělské schody, Fontány. Přílet je ve 14:00 hodin. Ubytování v Best Western Premier Hotel Royal Santina. Do e-mailu mi přijde rezervační číslo na vstupenku s tímto máme jít do pokladny dané památky? Děkuji za odpověď. S pozdravem Andrea.

Jeden celý den Vatikán a muzea, druhý celý den Colosseo, Foro Romano a Palatino, zbývající části dnů ostatní. V případě, že budete objednávat online, obdržíte buď rezervační kód nebo vstupenku. Např. v Colosseo je to závislé na tom, zda objednáváte jen plné vstupné nebo i snížené vstupné. V případě že je na objednávce snížené vstupné nebo vstupné zdarma, obdržíte rezervační kód, na základě kterého si vyzvednete vstupenky.

# 27.03.2016, 17:36.
Za dva mesiace sa chystáme do Ríma. Pri kúpe letenky cez Ryanair na letisko Ciampino som si zakúpila aj lístok na transfer z / na letisko. Je to spoločnosť Autostradale. Doteraz mi neprišiel žiadny lístok. Neviete ako mám ďalej postupovať? Zdenka.

V tomto případě doporučujeme obrátit se na toho, kdo Vám jízdenku prodal. Společnost Ryanair. Jízdenku Vám prodali jako doplňkovou službu k letence.

# 27.03.2016, 10:46.
Děkuji za odpověď. Ještě mám jednu otázku. Který spoj mám využít z nádraží Termini do Vatikánu a je lepší si koupit vstupenky online dopředu? Děkuji. Michala.

Pokud pojedete do Vatikánských muzeí, pak je nejvýhodnější jet metrem A směr Battistini a vystoupit na Ottaviano / Musei Vaticani. Vstupenky do Vatikánských muzeí doporučujeme rezervovat na Musei Vaticani. Zaplatíte sice rezervační poplatek ve výši € 4,00, ušetříte však spoustu času. Pokud jedete na Piazza San Pietro, je výhodnější cestovat expresním autobusem č. 40 a vystoupit na Traspontina / Conciliazione. Je to zastávka před konečnou. Po Via della Conciliazione dojdete do Vatikánu.

# 25.03.2016, 22:26.
Rádi bychom vyrazili na týdenní prohlídku Říma kombinovanou s alespoň 3. až 4. denním koupáním. Pravděpodobně letecky. Jsme mladá rodina - 2 dospělí a 2 děti ve věku 5 a 8 let. Na koupání jsem se v okolí Říma dočetl doporučení na Lido di Ostia. Je tam koupání pěkné? Jaká tam je začátkem července voda? Případně tip na skromné ubytování s ideální polohou neznáte? Děkuji. Pavel.

V Lido di Ostria jsou pláže písčité. Počítejte s tím, že většina pláží je placených. Volné pláže tam však také najdete. Pokud jedete primárně poznávat Řím, jsou zdejší pláže vhodným místem pro relax u moře v parném létě. Počítejte však s tím, že v červenci a srpnu je zde plno. Pláže jsou dostupné z Říma městskou dopravou, proto se zde koupe a sluní hodně obyvatel Říma a turistů. V červenci už je voda teplá hodně nad 20 stupňů. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Lido di Ostia.

# 24.03.2016, 23:23.
S přítelkyní jedeme na Velikonoce do Říma a chceme mimo jiné navštívit Colosseo. U vás na stránkách jsme se dočetli, že je dobré zakoupit vstupenku pře internet. Chtěl bych se zeptat. Je nám 23 let. To máme zaplatit vstupenku za € 9,50? a po zaplacení lístky přijodu na e-mail a poté si je jen vytisknu? Předem děkuji za kladnou odpověď. Máte moc dobré strány. Jan.

Od 18. do 25. let platíte snížené vstupné. V případě Colosseo je to € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek. E-mailem obdržíte kód, na základě kterého si vyzvednete vstupenky. Více v odpovědi ze dne 19.10.2015, 23:10.

# 24.03.2016, 14:41.
S přítelem se chystáme 18. až 20.4.2016 do Říma. Přílet máme na letiště Fiumiciono v 9:00 hodin. Ubytování máme na Via dell' Amba Aradam. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak nejlépe stihnout co nejvíce z Říma. Děkuji. Michala.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 714 směr Palazzo Sport za € 1,50 na Piazza San Giovanni in Laterano nebo Largo Amba Aradam. Podle toho, ve kterých místech budete mít ubytování. Omlouváme se, itineráře nezpracováváme, nemáme k tomu časový prostor.

# 23.03.2016, 21:11.
25.3. letíme do Říma čtyři lidé na letiště Fiumicino. Přílet máme v 17:50. Můžete mi prosím poradit, jak se dostat na tuto adresu: B&B Laura, Piazza di San Giovanni in Laterano, 26, 00184 Roma, Itálie? Děkuji. Tereza.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina za € 1,50 na S. Giovanni. Projděte Porta S. Giovanni na Piazza di San Giovanni in Laterano. Přejděte na druhou stranu náměstí mezi Bazilikou s palácem a mezi Svatými shody, za kterými je B&B Laura.

# 22.03.2016, 20:25.
Jsme mladí přibližně 30. letí novomanželé a od 17.5. do 21.5. vyrážíme do Říma a chtěli bychom navštívit klasické památky, které by se v Římě navštívit měly a tak se ptám, zda je výhodné si koupit Roma Pass a jak tento Roma Pass funguje a zda se vyplatí. Dále bychom také chtěli načerpat trochu romantiky z různých zákoutí, která nejsou až tak turisticky objevena. Můžete nám nějaká taková místa doporučit, pokud o nějakých takových víte? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji hezké dny. Andrea.

Veškeré informace o najdete na výše uvedených stránkách a také v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58. Tam najdete odpovědi na Vaše otázky. Na druhou část otázky hledejte odpověď v odpovědi ze dne 23.07.2015, 09:30.

# 22.03.2016, 20:09.
Ráda bych se zeptala. Pokud koupím vstupy online i pro 13. letou dceru, může i ona jít s námi extra vchodem nebo musí vystát frontu na pokladnu, aby si ověřili její věk a tím vlastně ostatní zdržovat? Děkuji. Michaela.

To je právě výhoda té online rezervace i pro osoby mladší 18. let. Půjde s Vámi.

# 22.03.2016, 18:12.
Jste úžasní. S tak rychlou odpovědí jsem nepočítala! Mnohokrát děkuji za Váš čas! Jen bych snad měla ještě jeden dotaz. Novinářský průkaz má v Římě nějakou váhu? Loni v Barceloně mi byl vystaven na základě novinářského průklazu v tiskovém centru Press Card Barcelona. Nemáte náhodou podobnou zkušenost v Římě? Děkuji mnohokrát a přeji pevné zdraví! Ariadna.

Zkušenosti s tím nemáme, nejsme novináři. Nicméně platí to samé jako v případě ZTP. Záleží na konkrétním posouzení na místě. Např. do Colosseo mají vstup zdarma novináři, kteří jsou v národním registru i novináři z kterékoli jiné země při plnění svých povinností a po předložení vhodného doklad o odborné činnosti, pravděpodobně se jedná o mezinárodní průkaz. Do Vatikánských muzeí mají novináři také vstup zdarma ale jen na různá doporučení Tiskového střediska Svatého stolce a dalších institucí. Podmínky jsou na stránkách Musei Vaticani. V dalších muzeích to bude asi podobné.

# 22.03.2016, 09:04.
Budeme s manželem v Římě 24.4.2016, což je poslední dubnová neděle. Jak jsem se dočetla, vstup do Vatikánu by měl být zdarma. V kolik hodin bychom měli být před Vatikánem a jak postupovat, abychom co nejvíce viděli? Má druhá otázka se týká možnosti využití průkazu ZTP/P u mého manžela, např. při návštěvě jiných památek, zda ho lze někde uplatnit. Manžel je chodící. Děkuji za odpověď. Ariadna.

24.4.2016 je ve Vatikánských muzeích otevřeno od 9:00 do 12:30 pro vstup. Muzea se uzavírají ve 14:00. Vstup je zdarma, online rezervace nelze provést. Doporučujeme tam být minimálně hodinu před otevřením, možná i dříve. Nicméně fronta postupuje výrazně rychleji než během dnů, kdy se platí. Obecně se v Římě uznává volný vstup pro zdravotně postižené. Zda ho uplatníte na český průkaz ZTP Vám však neřekneme. Záleží na konkrétním posouzení na místě.

# 22.03.2016, 08:18.
Především mockrát děkuji za rychlou odpověď. Pokud vstupenky do muzeí mít nebudeme, můžeme se pohybovat po Vatikánu? Co ostatního byste doporučili? Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Zuzana.

Do Vatikánu samozřejmě můžete. Tedy tam, kam je běžně volný vstup. Např. do Vatikánských zahrad můžete pouze s průvodcem po rezervaci a uhrazení vstupného. Počítejte však s tím, že tam bude obrovské množství lidí a také mnohá omezení, která jsou podřízena událostem, které tam o Velikonocích probíhají - viz kalendář na stránkách Vatikánu. Např. do Baziliky, kde je vstup zdarma, budou velké fronty a vstup bude podřízen událostem, které jsou v ní na Velikonoce naplánované. Ve Vatikánu je toho hodně k vidění, ale těžko něco doporučovat během Velikonoc. Pokud tam jedete kvůli památkám, pak to je špatný termín. Pokud tam jedete právě kvůli Velikonocím, pak budete ve správný čas na správném místě.

# 21.03.2016, 22:07.
Karta musí být aktivována před návštěvou např. Forum Romanum? Na kartu se píše jméno, příjmení a datum aktivace. To datum tam mohu napsat až po té první návštěvě památky? Když kartu použiji nejprve na památku, pak pojedu třeba metrem, musím tu kartu někam přikládat? Jaká je vaše oblíbená restaurace / pizzerie? Martina.

Datum a čas uvádíte před zahájením návštěvy muzea. Na platnost to nemá vliv. Platnost končí o půlnoci třetího dne od validace, včetně dne validace. Validace v dopravních prostředcích je popsána v odpovědi ze dne 13.02.2016, 22:22. Oblíbenou restauraci a pizzerii nemáme. Nežijeme v Římě. Pokud se budete pohybovat ve čtvrti Trastevere, doporučujeme zajít do některé z restaurací tam.

# 21.03.2016, 18:40.
Moc Vám děkuji za odpověď. A nevíte o kolik je to přibližně delší časově? Petra.

Teoreticky je ta trasa delší o 1,5 hodiny. Počítejte spíše s další hodinou. Na druhou stranu odpadne riziko zácpy kolem města Bologna.

# 21.03.2016, 13:00.
Prosím o radu. V červenci se chystáme z Brna do Civitavecchia u Říma. Mohla bych poprosit o cestu kudy se vydat? A kolik přibližně zaplatíme za mýtné? Děkuji Vám. Hezký den. Petra.

Nejrychlejší trasa vede po dálnici: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - sjezd Attigliano - SP11 - SP19 - SP20 - Bomarzo - SS675 - Viterbo - SS1bis - Fontana Matta - SS1 - Civitavecchia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 50,50. To samé při cestě zpět. My většinou volíme smysluplnou cestu mimo dálnice: Tarvisio - Gemona po SS13, Gemona - Mestre po dálnici za € 11,70, Mestre - Chiooggia - Ravenna po SS309, Ravenna - Orte po SS3bis a z Orte po SS675 jako v předchozí variantě. Úspora v obou směrech je € 77,60 a často jedete po čtyřproudovce.

# 21.03.2016, 11:01.
Z Říma si chceme udělat vlakem výlet do Castel Gandolfo, prohlédnout si město, projít se u jezera. Lze z města jednoduše najít cestu k jezeru? Jak nejlépe se dostat na Monte Cavo, pokud vůbec stojí za to tam vyjít? Nebo je něco zajímavějšího ještě v okolí, co stojí za shlédnutí? Děkuji za odpověď. Dana.

Jezero uvidíte pod sebou přímo od vlakové stanice. Po silničce je to dolů 850 m. Monte Cavo je odtud daleko - po silnici kolem 15. kilometrů. Lze se tam ale dostat autobusem Cotral od vlakové stanice s přestupem v Grottaferrata. Cíl je v Rocca di Papa. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Rozhodně se jedná o nádherný výhled na jezero. Castel Gandolfo je však lákadlem díky Palazzo Pontificio. Je to letní Papežská rezidence. Nachází se kousek nad nádražím. Organizovaný výlet včetně cesty vlakem si můžete zakoupit přes Musei Vaticani.

# 21.03.2016, 09:52.
Moc prosím o radu. Do Říma přiletíme 26.3. po obědě a odlétáme ve 14:45 v úterý 29.3. Na stránkách rezervace vstupenek do Vatikánu jsou po celou dobu vyprodány. Můžete mi prosím, udělit nějakou radu, jak se do Vatikánu dostat? Moc děkuji za odpověď. Zuzana.

Předpokládáme, že myslíte vstup do Vatikánských muzeí. I kdyby bylo možné vstup do Vatikánských muzeí dne 26.3.2016 rezervovat, bylo by to pro Vás nereálné, protože poslední vstup je v 16:00. Nejrychlejší spojení z letiště je vlakem s přestupem na Trastevere a to trvá 50 minut. Odtud je to pěšky ke vstupu do Vatikánských muzeí 20 minut. 27.3. a 28.3, jsou Vatikánská muzea zavřena. 29.3. lze rezervovat až od 13:30. Jediná reálná rezervace v současné době je návštěva s průvodcem - Visite guidate Singoli - 29.3.2016 od 9:00. Vstupenka stojí € 32,00. Prohlídka trvá 2 hodiny, takže i tak je to natěsno to stihnout odtud na letiště.

20.03.2016, 21:45.
Jak si lze objednat pro jednu osobu cestu vláčkem do Castel Gandolfa a zpět? Jak si může jedna osoba zajistit vstupní lístek k sezení na svatořečení Matky Terezy? Děkuji. Stanislava.

Cestu vlakem do Castel Gandolfo lze objednat přes Musei Vaticani a vstupenky k různým audiencím na prefektuře. V kalendáři je uvedeno, na co vstupenky je potřeba a co ne. Na stránkách je i návod k objednávce vstupenek.

# 20.03.2016, 14:08.
Prosila bych radu k prepravě z letiště do hotelu a zpět. Přílet je 22.4. ve 12:10 na Roma Fiumicino. Ubytování máme v hotelu Diplomatic na Via Vittoria Colonna 28. Odlet je 26.4. v 18:10 hodin z téhož letiště. Když si zakoupíme jízdenky online již z domova, jak je uplatním v daném dopravním prostředku a jsou jen na konkrétní čas? Děkuji za odpověď. Libuše.

Doporučujeme jet auobusem . Zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Vystoupit a následně nastoupit musíte na Via Crescenzio. Autobus z letiště doporučujeme ve 13:00 a zpět na letiště v 15:00. Při cestě zpět je třeba být na zastávce nejpozději 15 minut před odjezdem, aby bylo možné zarezervovat místo (aby nebylo obsazeno na Termini). Jízdenky si vytisknete a předložíte je před nástupem do autobusu. Pokud se let zpozdí, můžete jízdenky použít pro další volný spoj. Pokud Vám let změní, je možné e-mailem požádat o změnu rezervace a před nástupem do autobusu se prezentujete původní jízdenkou a vytištěným potvrzením změny. Po příjezdu na Via Crescenzio přejděte na Piazza Cavour, přejděte na jeho protilehlý roh. Odtud vychází Via Vittoria Colonna. Hotel Diplomatic je ve třetí budově po pravé straně.

# 19.03.2016, 20:53.
Ještě bych se chtěla zeptat k dopravě přes Terravision. Boarding card lze vyzvednout i o den dříve? Nebo to vydávají pouze ten den, co odjíždíte na letiště? Jak řešit situaci, kdy se teď během týdne několikrát změnil čas odletu. Např. máme odlétat ve 14:45, ale pokud to posunou na 19:00, tak co s tím lístkem, který si zakoupím přes internet před cestou? Bude platit? Ale už nebude přímo konkrétní místo k sezení? Četla jsem zatím, pokud se např. opozdíte, že platí. Co doporučujete? Dále bych se chtěla zeptat k Roma Pass. Platí i do muzea v Andělském hradu bez fronty? Do Galeria Borhese jsem četla, že je zapotřebí telefonická rezervace, pokud mám Roma Pass. Nejde to tedy udělat přes internet? Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuji. Martina.

Podle našich informací Vám Boarding Card vydají dvacet minut před odjezdem autobusu. Den dopředu by to nemělo smysl, to by celý systém Boarding Card neměl význam. Zakoupené jízdenky Terravision můžete použít i po čase, na který ji máte zakoupenou. Můžete jet dalším volným autobusem po příletu. Místo už samozřejmě rezervované nemáte, protože ten spoj s rezervací už odjel. Můžete si samozřejmě zakoupit jízdenky až po příjezdu na místě, v tom případě je ale cena € 6,00 resp. € 11,00 za zpáteční. My bychom si zakoupili jízdenku online za € 4,00. S kartou v režimu volného vstupu se vyhnete frontám. V případě, že už uplatňujete vstup za snížené vstupné, musíte si v pokladně zakoupit odpovídající vstupenku. Rezervace volného vstupu s Roma Pass v Galleria Borghese je nutná telefonicky. Volné vstupenky si musíte vyzvednout nejpozději 30 minut před časem prohlídky. V opačném případě rezarvaci zruší.

# 18.03.2016, 22:52.
Dne 7.4. letíme do Říma na letiště Fiumicino a chceme jet vlakem Leonardo Express. Údajně je to nejrychlejší, nejpohodlnější a nejjistější cesta na nádraží Termini, odkud to máme do hotelu jen dvě stanice metrem na Via Gregoriana. Chtěl bych se vás prosím zeptat, kde lze koupit jízdenky na tento vlak a jakým způsobem se označují, zda někde na nástupišti nebo až ve vlaku. Dále, kde je stanice tohoto vlaku na letišti. Přiletíme na Terminál 3 v 17:30. Děkuji za odpověď. Jiří.

Jízdenky na Leonardo Express zakoupíte na pokladně v odjezdové hale. Můžete ji také zakoupit v automatu nebo online na Trenitalia. Jízdenky je třeba validovat na nástupišti ve žlutých přístrojích. Od okamžiku validace je jízdenka platná 90 minut. Pokud ji zakoupíte online, je automaticky validovaná a je platná 90 minut od vyznačeného odjezdu vlaku. Odjezdová hala je umístěna kolmo na Terminál 3. Je propojena s jednotlivými Terminály tubusy. Vlak Leonardo Express je skutečně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejspolehlivější přímé spojení z letiště Fiumicino na Termini. Tomu také odpovídá cena € 14,00. Levnější alternativou je přímé spojení autobusem za € 4,00.

# 17.03.2016, 16:03.
Chtěl bych Vás poprosit, zda byste mi poradil s dopravou. Potřebujeme se nejdříve dopravit z letiště Fiumicino do hotelu na adrese Viale Ippocrate 119. Následující den z této adresy do přístavu Civitavecchia a po přibližně týdnu z přístavu přímo na letiště. Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Michal.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem B (jízdenka BIT za € 1,50) směr Rebibbia a vystupte na Policlinico. Odtud jděte po Viale Regina Elena podél nemocnice až na její konec. Odbočte doleva na Viale dell' Universita. Po pravé straně za křižovatkou uvidíte Best Western Hotel Globus. Od metra se můžete také svézt jednu zastávku tramvají po Viale Regina Elena. Jízdenku použijete z metra. Možnou alternativou je jet z Termini autobusem č. 310 směr Vescovio a vystoupit na Universita / Regina Elena. Přejděte Viale Regina Elena a pokračujte po Viale dell' Universita k hotelu. Je to o kousek blíže než metrem. Do Civitavecchia jeďte nejdříve stejným způsobem na Termini a odtud pokračujte regionálním vlakem Trenitalia do Civitavecchia. Jízdenka stojí € 5,00. Z Civitavecchia pak jeďte stejním regionálním vlakem, ale vystupte na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL1 na letiště Fiumicino. Jízdenka stojí € 11,00.

# 17.03.2016, 11:59.
Kde je nejlepší restaurace a kavárna z pohledu finančního i kvalitativního v blízkosti Trastevere? Nejlépe nějaká romantická café terrace? Moc děkuji. Dušan.

Náš tip není ani tak romantický, jako spíše dobrá kvalita, rozumná cena a ochotný personál - restaurace Lo Scopettaro na Lungotevere Testaccio. Je to na druhá straně Tibery. Přejdete po mostě Ponte Sublicio a po Lungotevere Testaccio se vydáte doprava. Restaurace je po levé straně na konci bloku domů. Trastevere je čtvrt vyhlášená dobrými restauracemi. Když se budete procházet touto čtvrtí, určitě natrefíte na dobrou trattorii nebo kavárnu, kde se Vám bude líbit a kde budete určitě spokojeni.

# 16.03.2016, 22:25.
Prosíme o radu k cestě z letiště Fiumicino do hotelu Aventino na Via Di San Domenico 10, Aventino. Jak se tam dostat nejlépe? Děkujeme mnohokrát. Josef.

Asi nejméně komplikovaná a nejlevnější kombinace dopravy je následující: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 75 (jízdenka BIT za € 1,50) směr Poerio / Marino. Vystupte na zastávce Marmorata / Galvani. Vraťte se kousek zpět a úzkou uličkou Via Asinio Pollione a Via di Porta Lavernale (držte se stále vlevo) jděte nahoru na náměstíčko Piazza Sant' Anselmo. Z něj v protilehlém rohu vychází ulice Via di S. Domenico. Přejdete křižovatku a po pravé straně je Hotel Aventino. Od zastávky je to přibližně 500 m. Můžete jet také vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense. Odtud přejít přes Porta S. Paolo (vlak Roma - Lido) a Piramide (metro B) na Piazzale Ostiense. Vlevo za pyramidou je ulice Via Marmorata ze které asi po 300 m vychází doprava výše uvedená ulička Via Asinio Pollione. Je to ale moc daleko pěšky - 1,5 km. Varianta přes Termini je schůdnější.

# 16.03.2016, 13:52.
Chci si zarezervovat jízdenky na Terravision. Čas příletu je ve 14:00 hodin. Kolik potřebuji na odbavení, abych mohl při rezervaci zvolit přibližný čas? Děkuji. Dušan.

My bychom volili čas odjezdu autobusu z letiště Fiumicino v 15:05. Dřívější čas 14:25 je příliš brzy. Nemůžete se spoléhat na to, že letadlo přiletí dříve nebo že se při vyzvedávání odbavených zavazadel nezdržíte. Pokud i ten čas z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet dalším volným spojem. Cesta z letiště do centra není tak kritická na časovou důslednost jako cesta na letiště. Při cestě na letiště si nezapomeňte vyzvednout v Terracafe u zastávky na Termini nejpozději dvacet minut před odjezdem autobusu Boarding Card, která Vám zajistí místo v autobuse na ten konkrétní spoj. Společně s vytištěnou jízdenkou ji předložíte před nástupem do autobusu.

# 16.03.2016, 09:50.
Především děkuji za velice efektivní stránky, které provozujete. 26.5.2016 letíme do Říma na letiště Fiumicino a odtud se potřebujeme dostat kolem 13:00 co nejjednodušeji do hotelu B&B Tiber na adrese Via Teodoro Pateras 27, Trastevere. Jaká linka tam jezdí? Jaká je asi doba jízdy? A pokud se jízdenka dá koupit / rezervovat online dopředu? Pokud vás moc neobtěžuji, jaké památky byste doporučili na zbytek dne od přibližně 15:00? Děkuji moc. S pozdravem Dušan.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Přejděte na Circonvallazione Gianicolense na zastávku tramvaje a pokračujte tramvají č. 8 směr Venezia za € 1,50. Vystupte na zastávce Trastevere / Ministero Istruzione. Po přechodě přejděte na druhou stranu ulice. Jděte ve směru příjezdu tramvaje a za ministerstvem odbočte doprava na Viale Glorioso. Dovede Vás ke schodišti. Před ním odbočte doprava na Via Gaetano Sacchi, která Vás dovede k Via Teodoro Pateras - stále vlevo. Na konci je B&B Tiber. Cesta vlakem trvá 26 minut, tramvají přibližně 10 minut. Pěší přechod je přibližně 500 m. Levněji ale za delší čas se tam dostanete následujícím způsobem: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 a odtud pokračujte autobusem H směr Dei Capasso. Vystupte na Trastevere / Ministero Istruzione, jděte ve směru jízdy autobusu a za ministerstvem odbočte doprava na Viale Glorioso. Cesta je popsaná výše. Autobusem na Termini to trvá 55 minut, autobusem H přibližně 20 minut. Jízdenku na vlak nemá význam rezervovat, na autobus Terravision to doporučujeme. Jízdenky na tramvaj nebo autobus H volte podle Vašeho itineráře. Buďto jednorázovou BIT za € 1,50 nebo nějakou časovou pro Váš pobyt. Koncem května je od 15:00 ještě dlouhá doba. Doporučujeme postupovat už podle sestaveného itineráře. Pokud však chcete odpočívat po cestě do Říma, je v okolí několik pěkných památek, které stojí za zhlédnutí. Jednou z nich je např. Basilica Santa Maria in Trastevere. Nedaleko Vašeho ubytování je Chiesa di San Pietro in Montorio, odkud jsou pěkné výhledy na Trastevere. Za kostelem je Fontana dell' Acqua Paola a za ní pahorek, ze kterého je spousta pěkných vyhlídek na Řím.

# 15.03.2016, 20:55.
Chystáme se s manželem na pár dní do Říma v září. Začínáme teprve studovat co a jak. Některé hotely nabízejí transport z letiště. Máte s tím zkušenosti? Rádi bychom pěkný ověřený hotel se snídaní, ale manžel má bezlepkovou dietu. Myslíte, že to nebude problém? Dokázal byste nám něco doporučit v centru? Plánujeme 3 až 4 noci. Přibližně za 15000,- Kč. Všimla jsem si, že se dají koupit vstupy online. Dají se ty zásadní památky zvládnout pěšky nebo je lepší místní doprava a je lepší 3. denní jízdenka? Děkuji předem za radu.

Většina ubytovacích zařízení, která zajišťují transfer z letiště, účtují za tuto službu částky odpovídající minimálně ceně taxi. Naše doporučení na ubytování je B&B Eternal Rome Inn. Je to v bezprostřední blízkosti Vatikánu, na Via Germanico 85, jen 200 m od stanice metra Ottaviano. K dispozici jsou bezlepkové snídaně na vyžádání. Uveďte to jako požadavek při objednání. Cenově se do Vámi uvedené částky vejdete bez problému. Cena se v současné době na září pohybuje za čtyři noci pro dvě osoby od 12000,- Kč do 13500,- Kč se snídaní. Nižší cena je za uhrazení ihned bez možnosti storna, druhá cena je za uhrazení až na místě s možností storna bez poplatku nejpozději 3 dny před nástupem na ubytování. Vše je odtud relativně blízko. Svatopetrské náměstí 750 m, Vatikánská muzea 450 m, Castel Sant' Angelo 1,1 km, Pantheon 2,2 km, Španělské schody 2,4 km, Fontana di Trevi 2,7 km, Colosseo 3,9 km atd. Takže je to v pěší dostupnosti a vzhledem k vzdálenosti od metra i městskou dopravou. Vzhledem k umístění ubytování se Vám zřejmě časová jízdenka nevyplatí. Pokud pojedete někam do vzdálenějšího místa, vystačíte s jednou jízdenkou BIT za € 1,50 na cestu tam a s další jízdenkou na cestu zpět. Z letiště se tam dostanete autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano. Odtud musíte jít po Via Ottaviano (vedou po ní tramvajové koleje) přes jednu křižovatku. Na druhé křižovatce odbočte doleva na Via Germanico. Ubytování je po pravé straně před lékárnou. Checkin je od 12:00 do 22:00. Další možnosti ubytování v Římě najdete na Booking / Řím.

# 15.03.2016, 12:43.
Hledám v termínu od 18.5. do 23.5.2016 ubytování pro skupinu 6. lidí. Co nejlevněji poblíž Palalottomatica na Piazzale Pier Luigi Nervi, 1, 00144 Roma, Itálie. Děkuji. Zuzana.

Možností ubytování ve čtvrti EUR v blízkosti Palattomatica je hodně, nicméně za vyšší ceny a navíc ve Vašem termínu je toho hodně obsazeno. Zkuste zvážit i jiné možnosti v dosahu římské dopravy. Možnosti ubytování najdete na Booking / Řím, konkrétně ve čtvrti EUR na Booking / EUR a v blízkosti Palalottomatica na Booking / Palalottomatica. Doporučujeme upřesnit parametry a nechat si zobrazit mapu s lokací ubytování. Pokud Vám nebude dělat problém se ubytovat ve větší vzdálenosti, jedno z levnější ubytování je v Camping Village Fabulous, kde se ve Vašem termínu v šestilůžkové chatce ubytujete za cenu 390,- Kč na osobu a noc. Spojení mezi kempem (zastávka Colombo / Malafede na Via Cristoforo Combo) a Palalottomatica (zastávka Colombo / Palazzo Sport) zajišťuje autobus č. 070 a 709. Doba jízdy je přibližně 20 minut.

# 14.03.2016, 20:21.
V máji budeme cestovať do Ríma. Moja otázka sa týka našej spiatočnej cesty, teda dopravy na letisko Fiumicino. Bývať budeme v blízkosti stanice metra Furio Camillo, z ktorej to podľa Google Maps má trvať metrom na Termini približne 10 minút. Problém je, že odlet máme skoro ráno a potrebujeme stihnúť Leonardo Express v 6:05. Prvé metro údajne začína premávať v 5:30, neviem sa ale nikde dopátrať, kedy presne je prvý odchod metra z našej zastávky Furio Camillo? Obávam sa, že nestihneme Leonardo Express v tých šesť hodín a následne už budeme mať časový sklz. Súčasne sa chcem opýtať, čo v prípade, ak by sme naozaj zmeškali Leonardo Express, na ktorý máme zakúpený lístok. Prepadne cestovný lístok alebo môžeme jednoducho počkať na ďalší spoj za pol hodiny a použiť cestovný lístok na neho? Posledná otázka sa týka nákupu cestovného lístka na Leonardo Express. Pokiaľ ho kupujem online, stačí vytlačiť potvrdenie / cestovný lístok alebo musím ešte tesne pred nastúpením vytlačiť nejaký špeciálny Boarding Pass tam na mieste? Ďakujem vopred za odpovede. Nina.

První souprava metra A z Anagnina odjíždí každý den v 5:30. Na Furio Camillo je za 15 minut, na Termini za dalších 10 minut. Je to docela s minimální rezervou na přechod ze stanice k vlaku. Pokud chcete mít jistotu, jeďte nočním autobusem n1, který má zastávku na Via Appia Nuova, kousek od vchodu do metra. Autobus jezdí mimo provozní dobu metra. Platnost e-jízdenky na Leonardo Express končí 90 minut po čase odjezdu vlaku, na který je zakoupená. Můžete ji tedy použít na další vlak. E-jízdenku si musíte vytisknout a je již automaticky validována.

# 13.03.2016, 16:00.
Moc děkuji za pomoc. My ve stanici Tiburtina potřebujeme pokračovat autobusem č. 135 na Via Castello Giubileo. Platí ten lístek z vlaku? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Jízdenky Trenitalia nelze použít na městskou dopravu v Římě.

# 13.03.2016, 15:26.
Existuje v Římě ještě akce, že týden v dubnu jsou vstupy do muzeí zdarma? Před lety jsme to využili. Děkuji za odpověď. Ivana.

Viz naše odpověď ze dne 25.01.2015, 20:22, stejné informace máme i pro loňský a letošní rok.

# 12.03.2016, 18:12.
Chtěl bych se zeptat, zda je možno koupit na letišti týdenní jízdenku na MHD a kolik stojí? Máme ale přílet v 18:55. Lze si koupit lístek na FL1 třeba do Ostiense a potom pokračovat s jízdenkou na MHD? Děkuji moc. Jaroslav.

Jízdenky ATAC šlo zakoupit v Tabaccaio v odjezdové hale vlaků v době od 6:30 do 21:00. Jízdenku CIS lze použít už od stanice Fiera di Roma. Nicméně ji musíte někde validovat, což ve vlaku neuděláte. Pokud si zakoupíte jízdenku na vlak FL1 za € 8,00, tak Vám platí za tuto cenu po celé trase městské zóny v Římě, tzn. až po stanici Settebagni. Nemá tedy význam řešit kombinaci s jízdenkou CIS. Jízdenku CIS pak poprvé použijete až v případě přestupu na jiný dopravní prostředek, kde ji budete poprvé validovat.

# 12.03.2016, 14:44.
Můžete mi prosím poradit nejvhodnější trasu spojení z letiště Fiumicino k ubytování Antica Dimora Contessa Arrivabena na Viale Toto Livio 28, Řím? Jaká by asi byla orientační cena taxi? Je nás 5. Do Říma přilétáme 7.5.2016 v odpoledních hodinách. Děkuji předem za odpověď. Vaše stránky jsou báječné. Zdeněk.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Přejděte na Piazza Cavour. V zadní části, po levé straně před Teatro Adriano, jsou zastávky autobusů. Jeďte linkou č. 913 (jízdenka BIT stojí € 1,50) směr Stazione Monte Mario. Vystupte na Medaglie d' Oro / Svetonio. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte doprava na Viale Tito Livio, která vede do kopce. Po té ale nepůjdete. Z této ulice hned na křižovatce stoupají doleva nahoru schody. Po těch vystoupejte na Via Stevio, která Vás dovede zkratkou opět na Viale Tito Livio. Jděte po ní doleva a po pravé straně uvidíte Antica Dimora Contessa Arrivabene. Autobus 913 jezdí každý den nonstop. Od půlnoci do 5:30 je frekvence jen po půl hodině. Tímto autobusem v opačném směru se dostanete i k metru - zastávka Lepanto. Cena taxi se u čtyř osob pohybuje kolem € 50,00, pokud Vás je pět, bude cena vyšší.

# 11.03.2016, 16:32.
Vyplatí se pro 13. letou dceru Roma Pass? Pobyt je od 15.4. do 19.4. Ubytování máme na Viale Vaticano. Děkuji. Michaela.

Do 18. let se nevyplatí. Ve většině případů je vstup do 18. let zdarma. Dopravu řešte časovou jízdenkou nebo jednotlivými jízdenkami BIT. V Colosseo doporučujeme online rezervaci na Coopculture. S Roma Pass budete mít přednostní vstup automaticky.

# 10.03.2016, 20:55.
Chtěla bych se zeptat, jakou nejrychlejší a nejspolehlivější dopravu byste mi doporučili z letiště Ciampino k Vatikánským muzeím? Měli bychom přiletět 26.3. ve 12:45 a od 15:00 máme koupený lístek do Vatikánských muzeí. Bez průvodce, tudíž předpokládám, že můžeme dorazit i o něco déle, nejpozději však myslím v 16:00. Pojedeme tam přímo z letiště, velká zavazadla nemáme. Váhám, zda je lepší jet s Terravision na metro Termini, nebo s Cotralem k metru Anagnina a dále metrem už cestu znám. Také, zda si koupit jízdenku online dopředu, nebo zda počkat až přiletíme podle situace. Nebo byste doporučili jinou variantu? Budou Velikonoce, tak se obávám návalu dalších turistů a nemám příliš odhad. Děkuji za odpověď! Hana.

Jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Jede ve 13:20. Cesta trvá přibližně 20 minut. Z Anagnina potom jeďte metrem A za € 1,50 na Ottaviano / Musei Vaticani. Cesta metrem trvá přibližně půl hodiny. Odtud trvá cesta k Vatikánským muzeím pěšky přibližně 10 minut. V případě dopravy autobusem za € 4,00 doporučujeme online rezervaci. Rychlejší je ta cesta autobusem Atral a metrem. Na druhé straně nejsme schopni odhadnout vytíženost těchto autobusů v sobotu o Velikonocích v tuto hodinu.

# 10.03.2016, 06:11.
A ještě poslední dotaz. Pantheon má otvírací dobu jakou? Děkuji. Milan.

Pantheon má otevřeno každý den od 8:30 do 19:30, v neděli do 18:00. Během dnů volna uprostřed týdne má otevřeno od 9:00 do 13:00. Zavřeno je 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Zavřeno je také během mší, které probíhají v sobotu v 17:00 a ve svátky v 10:30.

# 08.03.2016, 16:54.
A kostely Santa Maria Maggiore a Giovanni di Laterano mají otevřeno kdy? Případně Il Gesu? Milan.

Basilica Papale Santa Maria Maggiore je otevřena každý den od 7:00 do 18:45, Basilica Papale San Giovanni in Laterano je otevřena každý den od 7:00 do 18:45, Chiesa del Gesu je otevřena každý den od 7:00 do 12:30 a od 16:00 do 19:00. V této době také probíhají v uvedených kostelech až 6x denně mše - začátek je v celou hodinu.

# 07.03.2016, 08:57.
Ještě bych se chtěl zeptat. Kostel San Pietro in Vincoli má otevřeno kdy? A San Clemente s kryptou s Konstantinem kdy? Děkuji. Milan.

Basilica di San Pietro di Vincoli má otevřeno každý den od 8:00 do 12:30 a od 15:00 do 18:00. Od dubna do září o hodinu déle. V Basilica San Clemente probíhají mše každý den v 8:00 a 18:30, v neděli a ve svátek v 9:00, 11:00 a v 18:30. Podzemí je přístupné od 9:00 do 12:30 a od 15:00 do 18:00. V neděli a ve svátek od 12:15 do 18:00. Poslední vstup je půl hodiny před uzavřením. Vstupné je € 10,00.