ŘÍM 2016 / 4

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 4

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.07.2016, 12:58.
Chystáme se s přítelem do Říma 18.7.2016. Přiletíme na Fiumicino a ráda bych se zeptala, zda se dá dostat na Termini i levnějším vlakem nebo autobusem než je Leonardo Express? Z Termini budeme pokračovat do hotelu na adresu: Conte House, Via Merulana. Je lepší jet z Termini ještě metrem nebo nějakým autobusem nebo to v pohodě dojdeme pěšky? Dále bych si ráda koupila lístky předem do Colossea tady v České republice. Mám si koupit lístky přímo na nějakém jejich webu? A když se do Colossea vydáme, je tam nějaký speciální vstup pro lidi, co už mají lístky koupené? Poslední věc, kterou bych chtěla vědět, je nějaký Váš tip na dobrou restauraci nebo i jiné dobré podniky, kde se dá dobře navečeřet? Moc Vám děkuji za vaše odpovědi. Aneta.

Z letiště Fiumicino můžete jet autobusem na Termini za € 4,00. K Conte House to je ještě ze zastávky autobusu pěšky přibližně 1 km. Z Termini se tam dostanete autobusem č. 16 směr Costamagna. Vystoupit musíte Merulana / Mecenate a pokračovat pěšky ve směru jízdy autobusu. Váš hotel je po pravé straně. Vstupenky do Colosseo lze zakoupit na Coopculture nebo přes Get Your Guide, kde je daleko více možností. Pro online vstupenky je zvláštní vchod. Tipy na stravování v Římě najdete v článku Kam jít a co ochutnat.

# 01.07.2016, 20:17.
Ráda bych se zeptala, zda je nutné si rezervovat vstupenku pro dítě staré 16. let pro vstup do Colossea, když má vstup zdarma? Jedeme dva dospělí. My si koupímke Roma Pass, ale nevíme, jak přesně funguje vstup zdarma pro děti do 18. let. Musí stát frontu u pokladny na nějaký lístek nebo chodí rovnou? Moc děkuji za odpověď. Jitka.

V Colosseo jsou vstupy zdarma na základě volné vstupenky, kterou obdržíte na pokladně. Tam je třeba prokázat věk a občanství EU. Doporučujeme online rezervaci, na základě voucheru si přednostně vyzvednete vstupenku a společně už půjdete do Colosseo.

# 30.06.2016, 12:25.
Existuje nějaký internetový vyhledávač spojení MHD v Římě, podobný jako je Idos? Budeme bydlet mimo Řím, cestovka nás dopraví na konečnou některé linky metra a já potřebuji vyhledat, jak se co nejrychleji dostat ke vchodu do Galerie Villa Borghese. Podle prvního odhadu by nejbližší stanice metra byla buď Spagna nebo Flaminio. Je lepší jít pěšky nebo kombinovat metro s autobusem? Předpokládám, že si koupím síťovou celodenní jízdenku. Děkuji. Jan.

Vyhledávač najdete na ATAC. Ze stanice Spagna i Flaminio je to pěšky ještě něco málo přes 1,5 km. Vystupte na Flaminio. Z Piazzale Flaminio jeďte autobusem č. 61 směr Balsamo Crivelli nebo 89 směr Makalle a vystupte na San Paolo del Brasile. Odtud jděte parkem přibližně 500 m přímo k muzeu po Viale del Museo Borghese.

# 29.06.2016, 19:12.
Chystáme se na návštěvu Říma a chtěl bych se zeptat, jak je to s cestováním hromadnou dopravou, případně se vstupem do Colosseo s malým pejskem. Může pes případně do autobusu typu hop-on hop-off? Děkuji. H.

Malé a střední psi je možné přepravovat městskou hromadnou dopravou pouze s platnou běžnou jízdenkou. Zdarma se přepravují jen psi, kteří doprovází nevidomé. Pes musí být na vodítku, s náhubkem a čistý. Nastupovat musí do zadní části dopravního prostředku, v případě metra do prvního nebo posledního vagonu. Podle našich informací je vstup do Colosseo se psy zakázán. V hop-on hop-off by neměl být problém, ale toto nemáme ověřeno.

# 29.06.2016, 15:04.
24.7.2016 se chystáme do Říma v Itálii. Chtěla bych se zeptat, kam se můžeme v Římě podívat, co je tam zajímavého, jaké je tam vstupné, jak se dá v Římě parkovat. Případně, kdyby se tam nedalo parkovat, jak se po Římě dopravovat. A kam se dá podívat v okolí Říma. Kateřina.

Vaše otázka je hodně široká a obecná. Není v našich časových možnostech dělat individuální itineráře pro návštěvu Říma. Doporučujeme si pročíst tyto naše otázky a odpovědi, kde jsme na vše na co se ptáte už mnohokrát odpovídali.

# 28.06.2016, 09:39.
V červenci letíme do Říma a potřeboval bych informaci ohledně dopravy v Římě. Prosím o radu ohledně těchto tras: 1. Hotel Valeri -> Vatikán. 2. Vatikán -> Parco del Gianicolo. 3. Parco del Gianicolo -> Hotel Valeri. Děkuji a přeji příjemný den. Michal.

Naproti Hotelu Valeri je zastávka autobusu Largo Amba Aradam. Odtud můžete jet autobusem č. 81 na Porta San Giovani, kde přestupte na metro A a jeďte na Ottaviano / S. Pietro. Z Vatikánu přejděte po Via della Conciliazione k Tibeře a odtud na jih po Lungotevere in Sassia. Před nemocnicí je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 115 (směr Paola) nebo 870 (směr Trullo) a vystupte na Piazzale Garibaldi před parkem. Zpět k hotelu je to složitější. Nejprve jeďte autobusem 115 nebo 870 na Lungotevere Sangallo / Perosi. Odtud pokračujte autobusem č. 40 směr Termini na Ara Coeli / Piazza Venezia a odtud autobusem č. 81 směr Malatesca na Largo Amba Aradam. Na tento denní okruh doporučujeme zakoupit jízdenku Roma 24H za € 7,00.

# 27.06.2016, 20:26.
22.8. se chystáme z Kaplice do Říma. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a kolik zaplatíme na mýtném? Děkuji. Iveta.

Vaše optimální trasa je následující: Kaplice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 51,50. To samé při cestě zpět.

# 25.06.2016, 18:44.
Moc prosím o radu. Řím navštívíme od 1.7.2016 do 6.7.2016. Bydlet budeme u stanice metra trasy A - Arco di Traventino. Mohl byste mi prosím doporučit, jak se nejlépe dostat k moři? Vím, že je více možností. Máme s sebou tři děti ve věku 9, 15 a 15 let, proto bych potřebovala pro ně nenáročnou trasu s možností solidního vykoupání. Děkuji předem. Petra.

K moři se dostanete metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma - Lido k moři. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma.

# 20.06.2016, 08:18.
Ráda bych se ještě zeptala. Autobus Terravision směrem na letiště odjíždí z té samé zastávky, na které budeme vystupovat při příjezdu? Z Via Marsala. Tato společnost mi také do e-mailu zaslala instrukce ohledně přepravy, není prý nutné navštívit Terracafe a zamluvit si zpáteční rezervaci, tzv. palubní vstupenku. Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď. Andrea.

Ano je to stejná zastávka. Nedávno společnost změnila pro Řím podmínky. Boarding Card už není nutné vyzvedávat. Na zastávce u autobusu předkládáte pouze jízdenku.

# 17.06.2016, 08:35.
Dne 30.6.2016 jedeme do Říma. Ubytování máme v penzionu Casa Brunetti na Via Angelo Brunetti 56. Mohl byste mi prosím poradit, jak se tam dopravit z letiště Fiumicino? Případně jak dlouho cesta trvá, abych si rezervovala i jízdenku na cestu zpět? Moc děkuji. Monika.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem za € 6,00, zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Vystoupit musíte na Via Crescenzio. Přejděte na Piazza Cavour a po levé straně uprostřed z něho vychází Via Cicerone. Na ní po levé straně je zastávka autobusu č. 301 Cicerone / Cavour. Jeďte směr Augusto Imperatore (ve směru k Piazza Cavour) a vystupte na Maria Adelaide. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete použít i časovou jízdenku nebo . Jděte dolů ve směru jízdy autobusu, na křižovatce odbočte doprava a hned do leva do souběžné uličky o 180 stupňů. Je to Via Angelo Brunetti. Casa Brunetti je po levé straně. Doba jízdy autobusu je závislá na době ve které pojedete. V noci to trvá i půl hodiny, ve špičce hodinu. Časy najdete u konkrétních spojů při rezervaci. Cesta autobusem č. 301 trvá jen několik minut. Jsou to dvě zastávky.

# 14.06.2016, 07:46.
Rádi bychom během našeho třídenního pobytu v Římě od 17. do 20.6. navštívili především: Baziliku Sv. Petra - kupoli, Vatikánské zahrady, ale ne muzea, Sixtinskou kapli a Colosseum. Jaká kombinace balíčku vstupenek je pro nás nejvýhodnější a na které adrese mám provést rezervaci? Stihnu to ještě? Děkuji mnohokrát. Ivana.

Součástí návštěvy Vatikánských zahrad je vždy vstupenka do Vatikánských muzeí. Návštěva Sixtínské kaple je součástí návštěvy Vatikánských muzeí. Návštěvu kupole v Bazilice nelze rezervovat, vstupenka si zakoupíte až na místě. Rezervaci návštěvy Vatikánských zahrad a Vatikánských muzeí lze provést přes Musei Vaticani. Rezervaci do Colosseo přes Coopculture. Různé balíčky, přednostní vstupy apod. najdete na portále Get Your Guide / Řím. Vše probíhá online, pokud v požadovaném termínu bude prohlídka k dispozici, stihnete to.

# 13.06.2016, 18:14.
Dňa 22.6.2016 priletíme na letisko Roma Ciampino. Ďalej pokračujeme do Lido di Ostia. Prosím o radu, ako sa čo najjednoduchšie dostaneme do Lido di Ostia. Ďakujem. Martin.

Z letiště jeďte autobusem Atral na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana a jeďte vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia.

# 12.06.2016, 23:29.
Prosím, ako sa dostaneme z letiska Ciampino do hotela Silla? adresa: Via Silla 3. Ďakujem. A koľko by asi stalo taxi? Lenka.

Jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Ottaviano. Jděte po Via Giulio Cesare a na první křižovatce odbočte doprava na Via Silla. Hotel Silla je po pravé straně hned za křižovatkou. Cena bílým taxi města Říma je € 30,00.

# 12.06.2016, 17:23.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás poprosila o radu. Budeme s CK Redok u Říma v hotelu Villa Margherita - Ladispoli. Rádi bychom se sami vydali do Říma. Nevíte, zda je to jednoduše možné? Děkuji mnohokrát za Váš čas. Irena.

Tyto informace by Vám měla poskytnout cestovní kancelář, která Vám prodala zájezd. Od Hotel Villa Margherita jděte přes Piazza R. Rossellini na Viale Italia. Tato ulice Vás dovede k vlakovému nádraží Cerveteri - Ladispoli. Je to 750 m. Odtud jezdí přímé regionální vlaky Trenitalia do Říma na S. Pietro za € 3,00 nebo až na Termini za € 3,60. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 09.06.2016, 10:54.
Rád bych se zeptal, zda je možné koupit online vstupenky - bez průvodce - do Basiliky sv. Petra, Colosseo a dalších památek v Římě? Děkuji. Igor.

Do Colosseo je možné koupit vstupenky na Coopculture. Do Vatikánských muzeí, zahrad apod. na Musei Vaticani. Do Baziliky je vstup zdarma, rezervace pro vstup nejsou možné. Vstup do dalších památek nebo muzeí je možné rezervovat na Coopculture nebo na oficiálních stránkách konkrétní památky nebo muzea, pokud jsou rezervace možné. Doporučujeme se podívat na Get Your Guide, kde najdete širokou škálu různých fast track, kombinací vstupů, vstupů v čase před standardní otevírací dobou, audio průvodců apod.

# 08.06.2016, 21:13.
Našel jsem Vaše stránky ohledně Říma a rád bych se Vás zeptal, zda jezdí autobus z letiště Leonardo da Vinci do Lido di Ostia. Na internetových stránkách se tyto informace nějak liší. Ze kterého terminálu popřípadě jezdí a kde se kupují jízdenky? Dále bych se chtěl zeptat, kde je možné online koupit vstupenky do Colosseo. Děkuji. Petr.

Z letiště Fiumicino jezdí do Lido di Ostia autobus Cotral. Jízdenka stojí € 1,10 při cestě tam a € 1,30 při cestě zpět. Zastávky autobusů jsou před terminály. Jízdenky koupíte v Autogrillu nebo v tabáku Ferretti. U řidiče v autobuse by Vás jízdenka vyšla na € 7,00. Vstupenky do Colosseo zakoupíte na Coopculture. Doporučujeme zakoupit Colosseum Fast Track přes Get Your Guide.

# 08.06.2016, 15:10.
Chci se zeptat, jak je to s vjezdem osobního auta do tzv. vnitřní zóny v Římě? Děkuji za odpověď. Jan.

V Římě je omezený provoz na rozloze 4,2 čtverečních kilometrů. Je to jedna z největších takto omezených ploch v Evropě. Řím je rozdělen do několika ZTL zón, z nichž každá má jiné omezení a v různých časových obdobích. Veškeré informace o těchto ZTL zónách najdete na webu Agenzia Mobilita. Jsou tam mapy, časy a další informace.

# 07.06.2016, 18:22.
Pane Řehůřku, děkuji moc za odpověď. Bohužel jsem plán s Roma Pass ukvapeně pokazil a zaplatil online vstup do Colossea a Forum Romanum. Teď už Roma Pass asi nevyužiji optimálně. Castel Sant' Angelo i Galleria Borghese jsou v neděli také zdarma? Galleria Borghese u rezervace nabízí vždy plnou cenu i v neděli. Telefonicky lze rezervaci udělat i na Roma Pass, tedy zdarma? Dále píší, že u Castel Sant' Angelo a Colosseo s Roma Pass mohu jít rovnou do security checkpoint - nemusím do fronty na lístky, to platí jen pro dva první vstupy zdarma? Jinak si musím koupit lístek online nebo ve frontě? Roma Pass se uplatní na dopravu ve stejný den ještě před návštěvou muzea nebo až po něm? Vzhledem k těmto nejasnostem bych chtěl poradit s pořadím návštěv, abych maximálně využil Roma Pass. Např. začít v pátek s Colosseo a Foro Romano (již zaplaceno), začne se uplatňovat doprava zdarma, sobota Vatikánská muzea a Sixtinská kaple za € 16,00, kupole za € 5,00? Poté Castel Sant' Angelo za € 8,00. Co z toho spadne v tomto pořadí do prvních dvou návštěv zdarma? Neděle Galleria Borghese - koupit si online rezervaci, již se nevejde do Roma Pass. Současně ale při online nákupu nezískám žádné další slevy, které bych mohl dostat při předložení Roma Pass. Je tedy možnost získat slevu na Roma Pass telefonicky, když Roma Pass mi vystaví až v Římě? Omlouvám se za tyto otázky, ale opravdu nevíme, jak to vše funguje a jak za výše definovaných podmínek zoptimalizovat program. S pozdravem Mirek.

Poslední neděli v měsíci jsou zdarma Vatikánská muzea. V Itálii jsou zdarma státní muzea a památky první neděli v měsíci. V Galleria Borghese je rezervace povinná a platí se rezervační poplatek € 2,00. Pokud ji navštívíte s v rámci prvních dvou vstupů, tedy zdarma, rezervační poplatek neplatíte. Vstup bez fronty platí samozřejmě jen pro první dva vstupy zdarma. V dalších případech už musíte na pokladnu, kde si s Roma Pass můžete zakoupit vstupenku za snížené vstupné. Roma Pass aktivujete prvním použitím dopravy nebo muzea. Co nastane dřív. Jak už jsme Vám psali, ve Vatikánu Roma Pass uplatnit nelze. Podle Vašeho plánu navštívíte tedy poprvé zdarma Castel Sant' Angelo.

# 06.06.2016, 21:44.
Chtěli bychom se poradit ohledně pořadí návštěv v Římě. Přilétáme 23.6.2016 odpoledne, odlétáme 27.6.2016. Máme již online koupený autobusový lístek tam i zpět. Máme koupený online Roma Pass na 3 dny. 24.6. plánujeme návštěvu Foro Romano, Colosseo, Palatino (zdarma na RomaPass) + okolí (čtvrť Travestere, ostrov Isola s mosty, ...) 25.6. Plánujeme Vatikán (Bazilika, kupole, Sixtinska kaple, muzeum), Castel Sant' Angelo + okolí 26.6. Je to poslední neděle v měsíci. Villa Borghese a park, Piazza Spagna, Fontana di Trevi, Španělské schody a okolí. Mám otázku ohledně využití druhé návštěvy zdarma na Roma Pass a zda neobrátit pořadí návštěv 25. a 26., protože poslední neděli jsou některé vstupy zdarma. Rovněž prosím o informaci o možnostech rezervace přístupu bez front, zejména do Vatikánu nebo Galleria Borghese. Přivítáme jakoukoli radu, která by nám umožnila využít optimálně Roma Pass a zjednodušila návštěvu Říma. S pozdravem Mirek.

Obě otázky spolu souvisí a závisí to právě na návštěvě Vatikánu. I když vychází vstup do Castel Sant' Angelo levněji než do Galleria Borghese, volili bychom z časových důvodů jeho návštěvu ve spojení s nedalekým Vatikánem. V neděli 26.6.2016 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. S tím ale souvisí velké množství lidí, kteří tento vstup využijí a tím pádem naplní i další části Vatikánu. V tento den nejsou možné rezervace. Na druhé straně, fronta postupuje rychleji, protože se nekupují vstupenky. Je na Vás a na Vašich prioritách, kterou možnost zvolíte. Rezervace do Vatikánských muzeí se provádí na Musei Vaticani, rezervace do Galleria Borghese přes odkaz na Galleria Borghese. V obou případech můžete využít různých kombinací a modifikací rychlých vstupů přes Get Your Guide. Rezervace do Galleria Borghese je povinná. S pouze telefonicky.

# 06.06.2016, 20:54.
Hledáme ubytování v Římě a rádi bychom se rozhodli podle dostupnosti z Termini. Máme v podstatě dvě možnosti - Hotel Domidea, Via Raffaele Costi, 17/21, Rome a nebo Casa di Serena a San Pietro, Piazzale degli Eroi, Circonvallazione Trionfale, 1. Ráda bych vás požádala o radu, jak se ke kterému hotelu dostat s použitím městské dopravy. Děkuji a přeji pěkný večer. Kateřina.

Doprava z Termini do Hotelu Domidea je následující. Nejdříve jeďte metrem B na konečnou Rebibbia a odtud pokračujte okružním autobusem č. 437 nebo 447 a vystupte na zastávce Tor Cervara / Costi. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Raffaele Costi. Hotel je po levé straně. Doprava z Termini do A Casa di Serena A San Pietro je následující. Jeďte metrem A směr Batistini a vystupte na Cipro / Musei Vaticani. Jděte po Via Cipro směrem k nemocnici a za kruhovým objezdem po levé straně na rohu je vaše ubytování. Druhá možnost je jednodušší na dopravu.

# 05.06.2016, 17:31.
Mám dotaz ohledně parkovaní automobilu v centru Říma. Přesněji, zda se tam dá nechat auto přibližně na tři dny za rozumnou cenu. Nebo zda je možné nechat auto v postranních uličkách. Děkuji za odpověď. Jan.

V tomto případě doporučujeme parkování v ES Park Giolitti. Celodenní parkování Vás vyjde na € 18,00. Provozovatelem je stejná společnost jako u parkoviště Tronchetto v Benátkách.

# 05.06.2016, 05:15.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do Lido di Ostia? Přiletíme ve všední den v poledne. Děkuji za odpověď. Bára.

Z letiště jeďte autobusem Cotral, který Vás zaveze na Piazza Stazione v Lido di Ostia. Cesta tam Vás vyjde na € 1,10, cesta zpět na € 1,30. Autobusy odjíždějí ve 12:20, 13:20, ...

# 05.06.2016, 01:14.
Letím se sestrou do Říma na letiště Fiumicino v termínu od 9.6. do 12.6. Ubytování máme v Minihotel Azzurra, Corso Vittorio Emanuele 294, Navona. Na letišti si chceme koupit Roma Pass. Památky, které chceme vidět jsou Andělský hrad, Sixtinská kaple, Bazilika svatého Petra, Colosseo, atd. Mám pár dotazů. Po koupi Roma Pass už nebudu např. v Colosseo nic platit a budu mít lepší vstup bez fronty? Umožní mi Roma Pass vstup zdarma do Sixtinské kaple? Nějaký okruh muzeí, kde bude jeho součástí? Mohu si v infocentru (prý je někde poblíž Vatikánu) zarezervovat prohlídku Sixstinské kaple, abych nemusela čekat ve frontě? To samé i pro vstup do Baziliky svatého Petra? Předem děkuji za odpověď. Pavla.

Pokud navštívíte Colosseo jako první nebo druhé muzeum (v případě třídenního Roma Pass), máte vstup v ceně a už nic platit nebudete. Vstup budete mít bez větší fronty, určený pro držitele Roma Pass. Roma Pass není karta pro Vatikán, s Roma Pass tedy nebudete mít žádná zvýhodnění ve Vatikánu. Sixtínská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí, je třeba tedy rezervovat vstup do Vatikánských muzeí. Vstup do Baziliky je zdarma. Jediná možnost přednostního vstupu je v rámci organizované prohlídky. Možnosti rezervace najdete v systému Get Your Guide.

# 04.06.2016, 14:36.
Po čase Vás zdravím a rád bych se na Vás jako znalce Říma obrátil. Od 2. do 7. července budu s manželkou v Římě. Chci ji konečně ukázat město, o kterém doma básním. Nevíte o nějakém apartmánu nebo bytu nedaleko od centra, či v centru, cenově mezi € 50,00 až € 100,00 za noc? Případně nedoporučíte z vlastní zkušenosti hotel ve stejné relaci? S pozdravem Milan.

V Římě je široká nabídka ubytování. Doporučujeme se podívat na Booking / Řím, zvolit ve filtru apartmány a požadovanou cenovou úroveň. V uspořádání vybrat Vzdálenost od centra. Nabídne Vám to volné apartmány ve Vašem termínu v centru Říma. Vyberte si přesně ten, který vyhovuje Vašim představám o ubytování. V požadované cenové relaci je tam i celá řada kvalitních hotelů. V současné době je spousta kapacit cenově zvýhodněných. K ceně je třeba většinou připočítat městskou taxu, která je uváděna v poznámce.

# 02.06.2016, 09:57.
Pane Řehůřku, prosím o informaci ohledně dopravy z a na letiště Fiumicino. Ubytovaní budeme na Via Napoleone III 75. Původně jsem uvažovala o cestě autobusem na nádraží Termini, ale vzhledem k tomu, že náš odlet z Říma byl přesunut na brzkou ranní hodinu - 7:50, zdá se mi rychlejší a spolehlivější Leonardo Express. Dá se na odjezd a příjezd vlaku opravdu spoléhat? Jaký odjezd bychom měli zvolit, abychom na letišti byli včas? A dá se z našeho ubytování na Via Napoleone přiblížit Termini nějakým autobusem? Podle mapy si nejsem jistá, jak je to daleko a zda je reálné to zvládnout pěšky se zavazadly. Předem děkuji za Vaši odpověď. Martina.

Z letiště Fiumicino jeďte tedy vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 360 směr Zama za € 1,50 (jízdenka BIT). Vystupte na druhé zastávce Carlo Alberto. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Urbano Rattazzi. Dovede Vás k Via Napoleone III, po které se vydejte doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. Je to přibližně 150 m, o 600 m méně než jít pěšky z Termini. Vlak Leonardo Express je nejspolehlivější spoj z Termini na letiště. Cesta trvá 32 minut. Při volbě spoje nemáte na výběr. První Leonardo Express odjíždí z Termini v 5:35 a na letišti je v 6:07.

# 31.05.2016, 17:40.
Ani nevíte, jak moc jste nám pomohl. Jste naprosto úžasný. Vše naprosto přehledné a jasné. Cestu do Itálie už jsem nastudovala. Řím už jsem taky okoukla. Jen bych měla dotaz ohledně jízdného. Dívala jsem se, že budeme cestovat metrem. Máme si zakoupit lístky za € 7,00 pro každého nebo existuje nějaká rodinná jízdenka? Tedy pokud budou platit děti? Jsem dva dospělí a dvě děti ve věku 5 a 2 roky. Ještě jeden dotaz bych prosím měla. Máte nějaký tip na výlet v okolí Villa Rosa? Manžel by chtěl navštívit nějaké historicky zajímavé vesničky. Děkuji a přeji krásný den. Šárka.

Děti do 10. let v doprovodu dospělé osoby v římské dopravě neplatí. Pokud nepojedete více jak 4x nějakým dopravním prostředkem, časová jízdenka Roma 24H za € 7,00 se Vám nevyplatí. Kupte si odpovídající počet jízdenek BIT po € 1,50. Tip na výlet je městečko Ascoli Piceno.

# 31.05.2016, 11:50.
A ještě prosím jeden dotaz. Je nutné si zarezervovat nějaký čas návštěvy do Colosseum? Děkuji mnohokrát. David.

Není. Doporučuje se však rezervace, která Vám umožní přednostní vstup. Zakoupená vstupenka Colosseo - Palatino - Foro Romano Vám umožňuje prohlídku výše jmenovaných památek po dobu dvou dnů (každou jen jednou) od okamžiku návštěvy první. Zakoupenou vstupenku je možné použít do konce roku.

# 31.05.2016, 11:40.
Mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Mám ještě dotaz ohledně vstupu do Vatikánských muzeí. Vstupenka platí i do Baziliky Sv. Petra nebo tam se kupuje vstupenka zvlášť? Děkuji. David.

Do Baziliky se vstupné neplatí. Zpoplatněn je vstup do podzemí a do kupole. Ten se platí zvlášť. Je možné také zakoupit různé kombinace vstupů, s průvodcem i bez průvodce. Součástí Vatikánských muzeí je prohlídka Sixtinské kaple.

# 31.05.2016, 09:52.
Prosím o radu, kdy je nejvhodnější výlet do Říma a návštěvy Vatikánu? Zejména Sixtinské kaple. Děkuji za odpověď a přeji klidný, pěkný den. Josef.

Nejlepší období je od května do června, potom v září a říjnu. Doporučujeme pro návštěvu říjen.

# 30.05.2016, 22:27.
Chtěla bych vědět cenu za taxi pro 4 osoby z letiště Fiumicino do hotelu La Conchiglia ve Fregere. Mockrát děkuji. Klára.

Z letiště Fiumicino do Hotel La Conchiglia počítejte s cenou taxi kolem € 28,00. V případě, že pojede taxi přes Fiumicino podél pobřeží. Z letiště Fiumicino do Fregene jezdí také autobus Cotral za € 1,30. Jedná se o linku směr Cornelia.

# 30.05.2016, 20:20.
Od 2.7. do 6.7. letíme s 8. měsíční dcerkou do Říma. Chtěla bych se zeptat, zda se v Římě v metru platí za kočárek. Dále jsem se dočetla, že první neděli v měsíci mohu v Římě navštívit některé památky zdarma. Je tomu opravdu tak? Pokud ano, máme v plánu jít 3.7. do Colosseo, online rezervace asi není možná že? Zabere prohlídka Colosseo celý den nebo se dá ještě stihnout nějaká další památka? V pondělí 4.7. máme v plánu prohlídku Vatikánu, můžete mi prosím poradit, co přesně mohu ve Vatikánu navštívit s kočárkem? Nebo je vše bezbariérové? Dostaneme se s kočárkem i do kopule? Ještě k jízdému. Roma Pass se nám nevyplatí. Pojedeme metrem ze zastávky Termini do zastávky Ottaviano. Existuje levnější jízdenka než na 100 minut? Předpokládám, že cesta bude trvat maximálně 15 minut, tak mi přijde škoda, že zbylé minuty propadnou. Úplně poslední otázka. Příletíme na letiště Fiumicino a pojedeme autobusem Terravision. Budeme si kupovat jízdenky online. Stačí si jízdenku vytisknout a předložit ji v autobuse? Jak je to prosím tady s cenou kačárku? Je přeprava zdarma? Četla jsem, že zpět nám nebude vytištěná jízdenka stačit, je tomu opravdu tak? Musíme k tomu ještě něco dodat? Děkuji Vám moc za Vaše odpovědi. Ludmila.

V římské dopravě ATAC a Cotral neplatí jízdené děti do 10. věku v doprovodu dospělé osoby. Neplatí se také kočárky za předpokladu, že jsou skládací. V Itálii je první neděli vstup zdarma do všech státních muzeí a památek. V tento den nejsou možné online rezervace. Colosseum není na celý den, doporučujeme ho spojit s návštěvou Palatino a Foro Romano. S kočárkem můžete ve Vatikánu navštívit exteriéry, v případě interiéru víme o tom, že je možné s kočárkem navštívit Vatikánská muzea, Baziliku ne. Kopule je dostupná po 551. schodech, v případě cesty výtahem následně po 320. schodech. Není tedy bezbariérová. Základní jízdenka je BIT v ceně € 1,50. Levnější není k dispozici. Při cestě z letiště se vytištěná jízdenka na autobus předkládá personálu u autobusu. Při cestě z Termini na letiště je ještě potřeba si v Terracafe u zastávky vyzvedout nejpozději 20 minut před odjezdem Boarding Card, kterou společně s jízdenkou překládáte personálu u autobusu. Nezapomeňte zahrnout do rezervace i dítě. Doprava kočárků je dle vyjádření společnosti Terravision zdarma.

# 30.05.2016, 19:47.
Děkuji moc za cenné rady. Určitě je využijeme. Jen tu návštěvu Benátek jsme po zvážení zrušili. S ohledem na děti. Ty to asi moc neocení. Ještě bych se vás chtěla zeptat na informace ohledně Říma. Přemýšlíme, že bychom si tam udělali celodenní výlet z Villa Rosa, Marche. Jak je to v Římě s parkováním nebo je lepší dojet vlakem? Jaké památky byste nám doporučil navštívit s ohledem na děti? Moc toho asi nestihneme. Dále bych se chtěla zeptat nebo spíše si nechat doporučit - oblast na hledání noclehu při cestě zpět z Marche do Prahy. Děkuji moc a přeji hezký den. Šárka.

Vzhledem k jednodennímu výletu doporučujeme cestovat autem po dálnici A24, na kterou se napojíte kousek za Giulianova. Do Říma zaplatíte na této dálnici mýtné € 17,20. V Římě jsou parkoviště P+R, jejich mapu najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi. V blízkosti A24 jsou parkoviště Rebibbia (465 + 136 míst), Ponte Mammolo (419 míst), Tiburtina (100 míst). Uvedená parkoviště jsou otevřena nejpozději v 6:00 a uzavřena nejdříve ve 22:00. Prvních 12 hodin se platí € 1,50, celý den € 2,50. Podrobnější informace najdete na výše uvedených stránkách. Přímo v centru u Termini je také parkovací dům ES Park Giolitti, kde je 483 parkovacích míst a za celodenní parkování zaplatíte € 18,00. Vlakem je cestování složitější s přestupem v Ancona. Zabere Vám více jak 5 hodin, na jednodenní výlet to není vhodné. Při tak krátké návštěvě doporučujeme navštívit Vatikán, odtud zřejmě pokračovat historickým centrem k Colosseo. Více toho asi nestihnete. Pokud pojedete zpět přes Brenner, doporučujeme hledat ubytování v okolí Innsbrucku - Booking / Innsbruck, pokud přes Tarvisio tak v okolí Villachu - Booking / Villach. V obou případech je to kousek za polovinou trasy.

# 30.05.2016, 17:54.
Do Říma na letiště Fiumicino přiletíme přibližně v 17:30 hodin 8.6.2016. Chci si online koupit jízdenku na autobus od Terravision. Nabízí mi to nejbližší čas odjezdu v 18:05 hodin. Dá se to stihnout? Myslím přesun z letadla do autobusu nebo mám raději zadat čas 18:35 hodin? Děkuji za odpověď. Roman.

Pokud letadlo přiletí v 17:30, doporučujeme spoj společnosti v 18:35. Stihnout se dá i ten spoj v 18:05, nicméně letadlo může mít zpoždění (nebo naopak), budete si zřejmě vyzvedávat odbavená zavazadla, nějaký čas Vám zaberou přesuny, na zastávce musíte být o něco dříve, atd. Pokud bude mít letadlo zpoždění a nestihnete i spoj v 18:35, můžete jet dalším volným autobusem.

# 30.05.2016, 08:24.
Chci se zeptat. Jedeme z Benátek do Říma vlakem 5.6. v neděli v 8:00 hodin. Jízdenky mám koupené online. Je potřebná nějaká validace před cestou? Děkuji. Marta.

Jízdenky zakoupené online mají uvedený přesný spoj, datum a čas. Už se nikde neoznačují.

# 29.05.2016, 22:04.
Prosím vás, vedeli by ste mi poradiť? Letíme s mamou a malou 2,5 ročnou dcérkou do Ríma od 10.6. do 13.6. na letisko Ciampino. Ako sa dá najlepšie z letiska dostať ku Španielskym schodom? Tam v blízkosti máme hotel San Silvestro. Rozmýšľali sme aj nad taxíkom, ale nechcem, aby to vyšlo moc draho, ale kvôli dcérke nechcem cestovať tri hodiny. Vopred veľmi pekne ďakujem. Lucia.

Jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Spagna za € 1,50. Cesta trvá autobusem 15 minut, metrem 30 minut. Taxi Vás vyjde na € 30,00. Hotel San Silvestro je na ulici Via del Gambero. Z Piazza di Spagna to je pěšky 550 m. Musíte jít po Via Frattina a potom doleva na Via del Gambero.

# 29.05.2016, 21:34.
Pane Řehůřku, mám na Vás dotaz. V termínu od 2.6. do 4.6. navštívíme s přítelkyní Řím. Víme, že 2.6. je státní svátek a proto se chceme zeptat, zda doprava a restaurace budou v normálním provozu? Dále bychom se rádi zeptali na cestu z letiště Ciampino do hotelu Luck B&B na Via Conca d' Oro 184 zona Conca d' Oro / Montesacro, 00141 Roma, Itálie. Případně, zda byste mi mohl poslat odkaz na nákup jízdenek. Děkuji. Dopravu po Římě budeme řešit metrem, případně pěšky od nádraží Termini. Dále bychom Vás chtěli požádat, zda byste nám mohl doporučit a zaslat odkaz, kde zakoupit vstupenky na návštěvu Baziliky sv. Petra a Vatikánských muzeí včetně Sixtínské kaple, Andělského hradu, Colosseo včetně Forum Romanum a Palatinu. Dle Vašich stránek jsem se díval na Get Your Guide, ale nepochopil jsem, kde se poté vyzvednou vstupenky nebo jakým způsobem to funguje. Mockrát Vám děkuji za pomoc. Ještě jednou děkuji. S pozdravem David.

2.6. bude fungovat veřejná doprava v Římě jako ve svátek, tedy i jako v neděli. Stejně tak restaurace. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A a B1 na Conca d' Oro. Vyjděte na Via Val di Conge a jděte po ní až na křižovatku s Via Conca d' Oro. Po ní se vydejte doprava, dovede Vás k Luck B&B, který je po pravé straně na úrovni čerpací stanice Q8. Vstupenky do Friday, June 03, 2016Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani, do Colosseo na Coopculture. Get Your Guide nabízí širokou paletu vstupenek včetně různých kombinací, průvodcovaných prohlídek a dalších služeb v mnoha destinacích po celém světě. Je to prověřený systém a funguje. Najdete tam vstupenky a jejich kombinace, které často na oficiálních portálech nejsou k dispozici. U každé vstupenky atd. máte přesný popis a také místo, kde je sraz k prohlídce nebo kde si můžete vyměti voucher za vstupenku.

# 28.05.2016, 14:41.
Nevíte přibližně, kdy se otevřou zrekonstruované Španělské schody? Děkuji. Adriana.

Španělské schody jsou v této chvíli stále uzavřené. Plné otevření se plánuje začátkem léta, přesný termín však neznáme. V současné době je přístup zamezen plotem, přes který jsou ale schody vidět. Nahoru je možné projít po levém okraji - z pohledu od fontány.

# 27.05.2016, 21:42.
Na začátku června letíme s přítelkyní do Říma. Přílet máme 3.6. v 17:30 na letiště Fiumicino. Chci se zeptat, jak se nejlépe dostaneme do Hotelu Capannelle Roma na Via Siderno 37, Appio Latino? A také bych se rád zeptal, jakým způsobem se nejlépe dostaneme z hotelu do centra města? Rádi bychom navštívili nejznámější památky. Děkuji mockrát za odpověď. Jan.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini, tady přesedněte na metro A směr Anagnina a jeďte na Subaugusta. Z Piazza Cinecitta jeďte autobusem č. 654. směr Lagonegro a vystupte na zastávce Siderno. Jděte ve směru jízdy autobusu a po levé straně uvidíte Hotel Capannelle. Jízdenka na metro a autobus stojí € 1,50, můžete použít i časové jízdenky nebo Roma Pass. Do centra se dostanete stejnou dopravou v opačném sledu. Zastávka na Siderno je stejná. Ve stejném směru jezdí autobus z Cinecitta i na Cinecitta.

# 26.05.2016, 14:35.
Pane Řehůřku, nejdříve bych Vám chtěla velice poděkovat za Vaše stránky se spoustou užitečných informací. Můj dotaz se týká cesty z Říma do Lido di Ostia. Letíme do Říma po několikáté a tentokrát bychom rády s kamarádkou strávili den i u moře. Dle informací je možnost cestovat metrem B směr Laurentina na zastávku Piramide, tam přestoupit na vlak směr Roma - Ostia a vystoupit na zastávce Ostia Lido Centro. Pokud je i jiný způsob, budu vděčná za Vaši radu. Ubytovány jsme kousek od Termini. Dále prosím o informaci, zda tato cesta patří do pásma Metrebus Roma a na kolik zón je potřeba zakoupit jízdenku. Předem Vám děkuji za odpověď. S přáním krásného dne Petra.

Optimální je kombinace metro - vlak. Doporučujeme přestoupit na EUR Magliana. Celá trasa je v tarifním pásmu Rome Metrebus, tzn. využijete jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, apod.

# 25.05.2016, 18:12.
Pane Řehůřku, děkuji za informace, ale my už Baziliku máme zarezervovanou a zaplacenou, jen nám přesunuli termín. Tak jen zda je reálné stihnout čas 15:00, když prohlídka Vatikánských Muzeií a Sixtinské kaple je od 10:30. Spíše jde asi o přesun. Děkuji. Martina.

Běžně bývají prohlídky s průvodcem spojeny, tzn. že ze Sixtínské kaple prochází skupina Královským schodištěm do Baziliky. Toto schodiště je pro běžné návštěvníky nepřístupné. Podle dotazu to však nebude Váš případ. Od východu z Vatikánských muzeí před Baziliku počítejte s přesunem 15 až 20 minut. Oficiální čas skupinové prohlídky Vatikánských muzeí je 2 hodiny.

# 25.05.2016, 13:53.
Pane Řehůřku, chtěla bych se ještě zeptat, zda je časově možné stihnout prohlídku Baziliky Sv. Petra od 15:00 hodin, pokud od 10:30 máme prohlídku s průvodcem Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Měla jsem Bazililku naplánovanou samostatně s Andělským hradem, ale bohužel mi změnili čas prohlídky a tohle je zřejmě jediný možný čas, kdy bychom tam mohli zavítat. Děkuji za brzkou odpověď. Martina.

Bazilika je od dubna do září otevřena v době od 7:00 do 19:00. Je to tedy reálné. Pokud se chcete vyhnout frontám, můžete zvolit návštěvu Baziliky s audioprůvodcem nebo návštěvu Baziliky s živým průvodcem.

# 24.05.2016, 21:16.
Pane Řehůřku, moc děkuji za detailní popis cesty z letiště a i následné cestování po Římě. Ještě bych měla pár upřesňujících dotazů k Roma Pass. Bohužel se nám nepodaří objednat Roma Pass online, už je pozdě, ale se zařízením přímo na letišti by neměl být žádný problém, že? Roma Pass by šlo využít pro všechno Vámi doporučené cestování po Římě - autobusy, vlaky a metro, kromě Terravision? Jak aktivuji Roma Pass? Musím ho někde označit před nástupem do autobusu? Nebo až přímo v autobuse? Roma Pass budeme kupovat na 3 dny s tím, že v sobotu 13:35 budeme přilétat do Říma a odlétáme v úterý ve 14:45. Platí Roma Pass až od označení v sobotu odpoledne po tři dny? Nebo na úterní dopravu musíme platit lístky zvlášť? Jako snad poslední je dotaz k navržené cestě po památkách, zda jsem toho nanaplánovala moc a nebo naopak málo. Sobota odpoledne - přílet - procházka po historickém Římě - Španělské schody a Fontána di Trevi. Neděle - Vatikán + historický Řím - Pantheon, Villa Borghese. Pondělí - Colosseo, Foro Romano, Palatino. Úterý dopoledne - odlet - cesta do centra a následný přesun na letiště. Opět již předem děkuji za odpovědi. S pozdravem Ivana.

S nákupem Roma Pass na letišti by problém být neměl, nicméně vždy mohou nastat nějaké komplikace. V tom případě máte seznam dalších PIT na stránkách Roma Pass - Acquista. Roma Pass můžete použít na dopravu ATAC - autobusy, tramvaje, metro A + B + B1 + C, regionální vlaky Roma Lido + Roma Viterbo (po Sacrofano) + Roma Giardinetti. Na ho nelze použít. V případě letiště Ciampino je možné uplatnit s Roma Pass slevu na spoj Terravision v případě nákupu jízdenky na místě. Roma Pass se aktivuje prvním použitím dopravního prostředku nebo návštěvou muzea. Karta je bezkontaktní. V autobuse jsou validátory uvnitř. Roma Pass se přikládá. Roma Pass platí do 24:00 třetího dne. Tzn. pokud ho aktivujete v sobotu, platí do pondělní půlnoci. Těžko se vyjádřit k itineráři. Ve Vatikánu můžete strávit jen několik hodin, ale také celý den. Podle toho, co všechno chcete navštívit. Neděle je tedy den, kdy nemusíte všechno stihnout.

# 24.05.2016, 20:01.
Moc děkuji za vaši informaci z 4.5.2016. Prožili jsme hezký pobyt v Římě a díky vám jsme neměli žádné problémy. Nyní vás prosím ještě o jednu radu. Syn s rodinou letí v sobotu 28.8.2016 do Říma na Fiumicino. Odtud se potřebuje dostat do Ladispoli. Musí se dopravit přes Řím, např. přes Termini, nebo je nějaká možnost dostat se tam bližší cestou? Když by to nešlo, tak z Termini vlakem nebo z Tiburtina autobusem? Mají malé dítě, tak je potřeba, aby cesta byla pro ně co nejkratší. Moc děkuji za vaši odpověď. Jitka.

Do Ladispoli jezdí autobusy Cotral z Cornelia. Jízdenka stojí € 2,20. Na Cornelia se z letiště Fiumicino dostanete také autobusem Cotral. Jízdenka stojí € 3,40. Je to však zdlouhavá cesta s mnoha zastávkami. Rychleji se tam dostanete vlakem Trenitalia. Nejdříve vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL5 do Ladispoli / Cerveteri. Jízdenka stojí € 11,00 a i s přestupem se tam dostanete za 1 hodinu a 15 až 30 minut podle spoje. Za tuto dobu se dostanete autobusem jen na Cornelia.