ŘÍM 2016 / 8

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 8

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.03.2016, 23:28.
Chtěla bych se zeptat, jaké spojení doporučujete z letiště Fiumicino na Termini a zpět? Dívala jsem se na stránky Terravision. Pokud objednám online, stačí pouze vytisknout objednávku, ale zpět uvádějí, že musím přímo v kanceláři Terravision na Termini dojít pro Boarding Card 20 minut před odjezdem. Nešlo by si už Boarding Card vyřídit dříve? Odlet máme v pátek ve 14:45. Myslíte, že odjezd autobusem v 11:35 postačí, pokud je odlet ve 14:45? Tzn. že bych už v 11 hodin musela dojít pro Boarding Card. Nevím, jak bývá v Říme v pátek hustá doprava, nerada bych zmeškala let. Je to lepší vlakem? Potom bych se chtěla zeptat, zda si mohu Roma Pass zakoupit už někde na letišti? Vzala bych si ten na 3 dny, 2 vstupy do muzeí. Předpokládám, že to ale není do Vatikánských muzeí, to je lepší objednat extra online? A také Foro Romano a Colosseo je také lepší objednat online? Abych nestála ve frontě a tudíž neuplatním slevu z Roma Pass. Děkuji. Martina.

Nejrychlejší, nejpohodlnější a víceméně i nejjistější spojení je vlakem Leonardo Express. Bohužel toto spojení je také z veřejné dopravy to nejdražší. Zaplatíte za něj € 14,00. Z letiště Fiumicino na Termini Vás zaveze za 32 minut. Jezdí po půl hodině. Autobus patří k nejlevnějším přímým spojením za € 4,00, z letiště Fiumicino na Termini Vás zaveze za 55 minut. Je to maximální doba. V noci je to i o 10 minut dříve. V jízdním řádu jsou tedy časy uváděné i s ohledem na dopravní špičku. Oproti vlaku je však ta pravděpodobnost, že se autobus zpozdí samozřejmě větší. Po online objednávce obdržíte jízdenku, kterou si vytisknete a předložíte před nástupem do autobusu. Můžete si ji také kdykoliv stáhnout z vašeho účtu. Čas 20 minut před odjezdem pro vyzvednutí Boarding Card v Terracafe na Termini je ten nejpozdější. Boarding Card si můžete samozřejmě vyzvednout i dříve. Platí to jen pro cestu na letiště. Při cestě z letiště si Boarding Card nevyzvedáváte. Tři hodiny před odletem pro odjezd z Termini je optimální doba. I s menším zpožděním je to pořád vhodný spoj. My vždy razíme cestu jistoty, proto bychom volili jeden spoj dříve. na letišti zakoupíte v PIT Fiumicino - terminál T3. Otevřeno mají od 9:00 do 17:45. Roma Pass nelze použít ve Vatikánu. K tomu je určena , jejíž součástí je i Roma Pass. Pokud nebudete mít Omni Card, doporučujeme Vatikánská Muzea objednat online na Musei Vaticani. Pokud budete mít Roma Pass, můžete ho v Colosseo (včetně Foro Romano a Palatino) uplatnit. Je ve stejném režimu jako online rezervace, tzn. vyhnete se frontám.

# 05.03.2016, 16:55.
Děkuji moc. Fontána di Trevi je už opravena? Milan.

Viz naše odpověď ze dne 28.02.2016, 16:38.

# 04.03.2016, 16:52.
Rehúrkovci, chcel by som sa opýtať ešte na jednu otázku. 8.3.2016 priletíme do Ríma na letisko Ciampino. Cez internet sme si rezervovali lístky na autobus Terravision z letiska na stanicu Termini. Kúpili sme si lístok na autobus, ktorý odchádza z letiska v 19:20, ale neviem, či ho stihneme. Je možné tieto lístky použiť aj na ďalší autobus alebo je možné ich použiť len na autobus v čase uvedenom na lístku? Vopred ďakujem za odpoveď. Patrik.

Pokud autobus nestihnete, můžete jízdenky použít na další volný autobus.

# 04.03.2016, 16:02.
Pokud se mohu ještě zeptat. Do 18. let je do Colossea vstup zdarma. Musí se vyzvednout volná vstupenka nebo se může jít hned s cestovním dokladem? Milan.

V případě vstupu zdarma je třeba si vyzvednout volnou vstupenku na pokladně. Doporučujeme opět online rezervaci na Coopculture, kde se v tomto případě platí jen rezervační poplatek € 2,00.

# 04.03.2016, 14:44.
Mohl bych se ještě zeptat? Jak dlouhé bývají ve všední den fronty do chrámu sv. Petra? Je tam vstup zdarma? Jak to probíhá technicky? Jak časově vypadají fronty do Vatikánských muzeí? Vstupenky se dají koupit stále vzadu na Palatinu a platí potom i do Colosseo a Foro Romano? Děkuji. Milan.

S frontami počítejte. Jejich délka je závislá na sezóně. Mimo sezónu počítejte minimálně s půl hodinou, během sezóny ta doba může být delší - i v hodinách. Nejvíce turistů bývá ve Vatikánu od podzimu do jara. Během Velikonoc je Vatikán pod náporem turistů. Navíc vstup do Baziliky je ovlivněn probíhajícím programem. Počítejte s tím, že projdete dvěma kontrolami - bezpečnostní kontrolou a kontrolou oblečení. Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se vstup na kopuli, do podzemí a muzea. Do Vatikánských muzeí doporučujeme online rezervaci na Musei Vaticani. Ve frontě můžete strávit řádově i hodiny. Pokud nebudete mít online rezervaci, doporučujeme tam jít co nejdříve ráno. Vstupenka do Colosseo je kombinovaná a lze s ní během dvou dnů navštívit Colosseo, Palatino i Foro Romano. Ale každý jen jednou. Pokud zakoupíte vstupenku v Palatino, můžete ji použít i v Colosseo a naopak. Doporučujeme online rezervaci na Coopculture.

28.02.2016, 16:38.
V sobotu 5.3. 2016 odlétáme na 3 dny do Říma. Pročetla jsem několik průvodců a rad na internetu a dost se liší otevírací doba památek. Máte aktuální informace? Zajímá mě především Colosseo + Foro Romano a Vatikánská Muzea + Sixtinská kaple. Jsou některé turistické cíle, např. Španělské schody a fontány, zavřené? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Colosseo má otevřeno každý den od 8:30 do 17:00. Poslední vstup je v 16:00. Stejnou otevírací dobu má Foro Romano a Palatino. Tato otevírací doba platí pro období od 16. února do 15. března. Vatikánská muzea mají otevřeno v sobotu 5.3. od 9:00 do 18:00. Poslední vstup je v 16:00. V neděli 6.3. mají zavřeno. Otevřeno je zase od pondělí 7.3. Otevírací doba je stejná jako v sobotu. Prohlídka Sixtínské kaple je součástí Vatikánských muzeí. Fontana di Trevi byla 3. listopadu 2015 po opravách opět uvedena do provozu. Bohužel Španělské schody jsou od 7. října 2015 v rekonstrukci. Otevřeny by měly být až od léta 2016. V současné době si je můžete prohlédnout jen přes plot.

# 27.02.2016, 21:26.
Řehůřkovi, pojedeme s cestovkou do Tyrhénského letoviska Hotel Scacciapensieri. Ráda bych se dotázala, jak je možné se dostat z této oblasti do centra Říma? Děkuji Irena.

Od Hotelu Scacciapensieri v Nettuno to máte pěšky k železniční stanici Nettuno 15 minut, přibližně 1200 m. Odtud jeďte vlakem Trenitalia do Říma na Termini za € 3,60. Cesta trvá něco málo přes hodinu.

# 25.02.2016, 11:35.
Mnohokrát vám děkuji za odpověď a to odpověď opravdu rychlou a vyčerpávající. Jsem ráda, že jsem objevila vaše stránky, jsou úžasné. Nyní při cestě do Říma využiji i ostatní vaše odpovědi na dotazy lidí. Cestuji ráda, i příště se sem budu vracet, neboť takových stránek mnoho není. S pozdravem Renata.

Není zač. Ať se Vám sváteční Řím vydaří.

# 25.02.2016, 07:09.
V červenci se chystám na dovolenou do Itálie autem a chtěl bych navštívit Řím autem. Mohli byste mi poradit, kde nejlépe a bezpečně zaparkovat, abych nemusel moc jezdit po Římě? Nejlépe někde u metra. Za odpověď děkuji Petr.

Parkovací možnosti v Římě jsou uvedeny na ATAC - Azienda / Sosta / Parcheggi. Najdete tam mapu systému parkovišť P+R a přes Scambio se můžete rozkliknout na jejich seznam s podrobnými informacemi - přesná adresa, počet parkovacích míst, otevírací doby, ceny. My doporučujeme přímo v centru u Termini parkoviště ES Park Giolitti, kde za hodinu parkování zaplatíte € 2,00, od 9. do 24. hodin € 18,00. Provozovatel je stejný jako na Tronchetto v Benátkách.

# 23.02.2016, 23:22.
Nevíte prosím, zda o velikonočních svátcích, na velikonoční neděli, jsou otevřena Vatikánská muzea? Pokud bývá poslední neděli v měsíci volný vstup do Vatikánských muzeí, od kolika hodin se zařadit do fronty a má vůbec cenu tento vstup zdarma využít, pokud tam prý jsou fronty běžné? Děkuji předem za odpovědi. Renata.

Velikonoce jsou v takovém termínu, že to udělalo i změny v kalendáři Vatikánských muzeí. V pátek a v sobotu, tj. 25.3 a 26.3. je běžně otevřeno. V neděli 27.3.2016 je zavřeno a tím pádem odpadá pro březen volný vstup poslední neděli v měsíci. Stejná situace nastane v prosinci, kdy poslední neděle připadá na 25.12.2016, také bude zavřeno. O velikonočním pondělí 28.3.2016 je také zavřeno. Otevřeno bude až od úterý. Kalendář najdete na Musei Vaticani. Vzhledem k výše uvedenému je předpoklad, že ve dnech před uzavřením Vatikánských muzeí na dva dny bude výrazně zvýšený zájem o návštěvu. Doporučujeme online rezervaci na výše uvedených stránkách.

# 23.02.2016, 14:44.
Letíme v květnu s kamarádkou do Říma, ale první dva dny chceme jet do Tivoli. Poradili byste nám prosím, jaké by bylo nejlepší dopravní spojení z letiště Ciampino do Tivoli, případně pokud máte nějakou dobrou zkušenost s ubytováním v Tivoli za rozumnou cenu? Děkuji moc a přeji pěkný den. Michaela.

Doprava viz naše odpověď ze dne 23.02.2016, 14:43. Ubytování hledejte na Booking / Tivoli. Vhodnou volbou parametrů si sestavíte ubytování přesně podle Vašich představ. Jsou tam i recenze cestovatelů.

23.02.2016, 14:43.
Poletíme 16.5.2016 s kamarádkou do Říma na letiště Ciampino, přílet je v 10:50 a chtěly bychom hned pokračovat do Tivoli. Můžete nám prosím poradit? Je lepší jet vlakem nebo autobusem a kdybyste nám poradil i nějaký konkrétní spoj, bylo by to super. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním pohodového dne Lenka.

V tomto případě se nevyhnete cestě přes centrum Říma. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na stanici metra Anagnina za € 1,20. Odtud pokračujte metrem A na Termini, hned přestupte na metro B a jeďte směr Rebibbia. Vystupte na Tiburtina. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Tivoli za € 2,60. Můžete jet také autobusem Atral za stejnou cenu jen na Ciampino FS a odtud jet vlakem na Tiburtina a následně do Tivoli. Ve Vašem čase jede však přímo z Ciampino na Tiburtina vlak jen ve 14:14, další až v 16:14 a 17:14. Jízdenka až do Tivoli stojí € 3,60. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 21.02.2016, 18:25.
Vážení a milí Řehůřkovi. Dnes ráno sme sa vrátili z Ríma a sme plní dojmov z tohto nádherného mesta. Veľkú zásluhu na tom, že všetko išlo ako po masle, máte aj vy. Pomohli ste mi s niektorými problémami, ktoré by som bez vás ťažko vyriešila. Všetko vyšlo na jednotku, dokonca aj počasie bolo nádherné. Slnkom zaliata modrá obloha, množstvo kvitnúcich kríkov a stromov, zrelé madnarinkové stromy s už zrelými mandarínkami. Netušila som, že niečo také môžem vo februári zažiť. Ešte raz veľká vďaka, robíte záslužnú prácu, prosím pomáhajte ľuďom naďalej tak ako doteraz. Prajem Vám veľa úspechov vo Vašej práci. S pozdravom Viera.

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme rádi, že jsme mohli alespoň malým dílem přispět k Vaší vydařené dovolené.

# 20.02.2016, 12:56.
Prosím o radu. Jak se dostat z letiště, ještě nevím z kterého, do hotelu Aris Garden na Via Aristofane. Potom z hotelu do centra, někde k Vatikánu, a z centra z Piazza del Colloseo zpět do hotelu. Jaké máme použít autobusy, metro, jaké máme koupit jízdenky, případně zda existují zvýhodněné jízdenky nebo vstupy do památek. Jednalo by se o návštěvu centra v jednom dni. Děkuji. Budu cestovat sama s dcerou. Po historickém centru Říma hodláme chodit pěšky. Děkuji. Dagmar.

I když je hotel Aris Garden o dost blíže k letišti Fiumicino než k letišti Ciampino, doprava je přibližně stejně složitá. I když se do hotelu dostanete různými způsoby, doporučujeme co nejméně orientačně náročnou při zachování příznivé ceny. Navíc námi navrhovaná doprava jezdí každý den a je stejná z obou letišť. Nejdříve jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem B směr Laurentina na EUR Fermi. Odtud, z Piazza della Stazione Enrico Fermi odjíždí autobus č. 709 směr Timocle. Vystupte na zastávce Eschilo / Centro Sportivo a jděte ve směru příjezdu autobusu. Po několika desítkách metrů uvidíte po levé straně bílou budovu Vašeho hotelu. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku nebo . Variantně z letiště Ciampino můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina a odtud pokračovat metrem A na Termini a následně metrem B jako v předchozím případě. Stejně tak z letiště Fiumicino máte několik dalších možností. Můžete jet vlakem FL1 za € 8,00 a vystoupit na Ostiense a průchodem přejít na metro B Piramide. Nebo můžete jet autobusem Cotral na EUR Magliana za € 2,80 a přejít na metro B. Je zde i možnost jet do Lido di Ostia a odtud vlakem a autobusem, ale to je už složitější a delší pěší přechod. Do centra se od hotelu dostanete zmiňovaným autobusem č. 709 na EUR Fermi a odtud už metrem kamkoliv do centra. Metrem B se dostanete přímo ke Colosseo, s přestupem na Termini pak následně metrem A směr Battistini na Ottaviano, odkud už je to kousek k Musei Vaticani nebo i do Vatikánu na Piazza San Pietro. Pokud jedete jen na jeden den, nemá smysl kupovat Roma Pass obsahující dva volné vstupy, další se slevou a třídenní jízdenku. Kupte si na metro a autobus jednoduché jízdenky BIT v ceně € 1,50 a tyto použijte na dopravu. Jízdenka je přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou dokud neprojdete ven přes turnikety. Ve Vašem případě ji tedy můžete použít jak na kombinaci metra a autobusu, tak i na kombinaci autobusu, metra B a metra A. V současné době existují akční balíčky. První se jmenuje BIT Regeneration Edizione Limitata s 10. jízdenkami BIT za € 14,00 a Special Pack Rome Jubilee 2015 - 16 za € 7,00. Obsahuje 4 jízdenky BIT s fotografiemi Papeže a mapu centra s popisem cesty do čtyř Bazilik. Stejnou cenu stojí i celodenní jízdenka Roma 24H. Pokud má dcera méně než 10 let, cestuje v římské dopravě zdarma.

# 19.02.2016, 20:37.
Ve čtvrtek letíme na víkend do Říma. Budeme ubytovány v hotelu I Love Italy na Via Emanuele Filiberto, který leží blízko Termini. Můžete mi prosím poradit, jak se dostat nejrychleji do Vatikánu, jakou jízdenku použít a kde ji zakoupit? Jaký den byste nám doporučil na jeho návštěvu? Pátek nebo sobotu? Chtěly bychom si přivstat, abychom předešly frontám. Předem moc děkuji za radu a ať se daří. Lucie.

Z Termini do Vatikánu jeďte expresním autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo a vystupte zastávku před konečnou na Traspontina / Conciliazione. Odtud už dojdete po Via delle Conciliazione na Piazza San Pietro. Pokud však jedete do Vatikánských muzeí, je pro Vás jednodušší jet metrem A směr Battistini a vystoupit na Ottaviano - S. Pietro. Odtud už to je k Musei Vaticani kousek a dobře značeno. Jízdenku potřebujete BIT v ceně € 1,50. Zakoupíte ji v automatu nebo na pokladně ATAC na Termini. Který z těchto dvou dnů půjdete do Vatikánu je víceméně jedno. Nejkritičtější bude až neděle, kdy je vstup do muzeí zdarma. To tam bude nejvíce lidí. Možná bude méně lidí v sobotu, protože budou návštěvu směřovat na neděli, na druhé straně je to víkendový den. Jistota může být online rezervace.

# 17.02.2016, 23:34.
Budúci rok, zhruba v marci, by sme mali záujem ísť do Ríma, ale nevyznám sa v cenovej politike. Pozeral som sa na hotel Aventino a Hotel Villa San Pio. Od marca do mája majú drahšie ceny ako počas leta. Viete mi poradiť nejaký hotel, ktorý má vlastné parkovisko alebo je v blízkosti bezpečné parkovisko? Ďakujem. Jozef.

V březnu, dubnu a květnu je v Římě jedna z hlavních sezón. V létě je tam už moc horko a zastavují se tam spíše turisté, kteří směřují k moři nebo od moře. Ceny jsou tedy otázkou nabídky a poptávky. Hotel Aventino a Hotel Villa San Pio se zřejmě touto cenovou politikou řídí. Podívejte se na portál Booking / Řím, v parametrech Zařízení zaškrtněte Parkoviště, specifikujte další požadavky a nabídne Vám to Vám vyhovující hotely s parkováním. Několik našich čtenářů se ubytovalo v cenově přijatelné Villa Teresa, kde je soukromé parkoviště v areálu v ceně € 5,00 za den. Spojení mezi centrem a ubytováním je popsané v odpovědi ze dne 24.04.2015, 12:27. Pokud se chcete ubytovat přímo v centru, volte ubytování v oblasti Termini, kde je parkovací dům ES Park Giolitti, kde je denní taxa € 18,00. Provozuje ho stejná společnost jako v Benátkách na Tronchetto.

# 17.02.2016, 17:11.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino k ubytování v Bastianelli Home na Vicolo delle Vacche 7 - 2. floor, no lift, 00186 Roma? Bude nás celkem šest. Zvažuji, zda v tomto počtu není nakonec lepší využít taxi. Případně, můžete mi doporučit nějakou taxi službu pro objednání přes internet? Děkuji mnohokrát. Petra.

Nejdříve se musíte dostat na Termini. Z letiště Ciampino tam jezdí přímý autobus za € 4,00. Alternativně můžete jet autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Termini. Z Termini jeďte autobusem č. 64 směr Stazione S. Pietro a vystupte na zastávce Chiesa Nuova. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via della Chiesa Nuova. Pokračujte po Via del Corallo, která Vás dovede k Piazza del Fico. Tady se vydejte doleva na Vicolo delle Vacche. Bastianelli Home je po pravé straně. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je na 100 minut a přestupní. Využít můžete také nějakou časovou jízdenku nebo kartu. Taxi stojí z letiště Ciampino € 30,00. Doporučujeme bílá taxi s licencí města Říma. Pro Vaši skupinu počítejte s vyšší cenou. Přes Book Taxi Rome Vás to vyjde na € 61,00. Taxi doporučujeme volit až na místě.

# 17.02.2016, 13:25.
Chtěla bych se zeptat. Koupili jsme si lístky online do Colossea a jen bych chtěla vědět, zda tam je nějaký speciální vchod, když máme koupeny ty lístky? A ještě, když je mám koupené na 21.2., což je neděle, a šli bychom v pondělí, zda ještě budou platit a nebo musíme jít v tu neděli? Děkuji moc. Barbora.

S vytištěnou vstupenkou jděte k vyhrazené bráně bez toho, aniž byste stála frontu u pokladen. Vstupenka platí do 31.12. Od prvního použití potom dva dny. Během těch dvou dnů můžete využít vždy jen jeden vstup, tzn. jeden do Colosseo, jeden do Foro Romano a jeden do Palatino.

# 17.02.2016, 06:02.
Takže ještě jednou. Asi vypadám jako d***l. Pokud pojedu autobusem, označím jízdenku v autobusu a pak už v metru ne? Pokud pojedu metrem, označím ji v metru a v autobusu již ne? Milan.

jízdenku BIT označíte poprvé v jakémkoliv dopravním prostředku ve kterém ji lze použít. Potom ji už neoznačujete. Výjimkou je metro, kde již označenou jízdenku označíte z druhé strany. Pokud už máte jízdenku označenou v metru nemůžete se stejnou jízdenkou projít turnikety do metra. Konkrétně ve Vašem případě: pokud pojedete poprvé v autobuse, označíte ji v autobuse a následně v metru z druhé strany. Pokud pojedete poprvé v metru, označíte ji v metru a následně v autobuse už ne.

# 16.02.2016, 23:01.
Řehůřkovi, ještě jedna drobnost. Je pravda, že v pondělí jsou v Římě památky zavřené? S úctou Petr.

Jak které. Ty nejdůležitější památky a muzea jsou otevřené. Např. Vatikánská muzea, Colosseo, Foro Romano, Palatino, Terme di Caracalla (tam je v pondělí otevřeno jen do 14:00), Castel Sant' Angelo. Zavřeno má např. Galleria Borghese. K dispozici je samozřejmě mnoho dalších památek, které jsou volně přístupné - fontány, paláce, náměstí, ...

# 16.02.2016, 18:45.
Chcem sa spýtať, či je možnosť použiť Omnia Card Rome tak, že prvý deň pôjdeme do Vatikánu a až druhý deň použijeme Roma Pass. A či sa platí alebo nie za Baziliku Svätého Jána v Lateráne, pretože niekde vidím že je zadarmo a niekde že sa platí. A či sa dá aj tam rezervovať čas exkurzie. Ďakujem pekne. Jozef.

Tato konfigurace Omnia Card je poměrně nová záležitost, ověřili jsme Vám to přímo u Omnia Kit. Omnia Card a můžete aktivovat odděleně. Jeden den můžete aktivovat Omnia Card, další den Roma Pass. Každý má svou platnost. Běžně můžete zdarma navštívit všechny papežské Baziliky, tedy i San Giovanni in Laterano. Poplatky se platí za další vstupy do některých přilehlých prostor jako muzea, kopule, klášter atd. Součástí Omnia Card máte ale navíc audio guide v bazilice San Pietro a v bazilice San Giovanni in Laterano. V obou případech také rezervovaný vstup, ve druhém případě i do kláštera. V případě San Giovanni in Laterano se bez Omnia Card platí vstup v rozsahu jaký je v Omnia Card ve výši € 10,00. si můžete zakoupit online a následně vyzvedout v O.R.P. na Piazza Pio XII nebo Piazza di Porta S. Giovanni 6.

# 16.02.2016, 16:24.
Ještě mám dotaz. Jízdenka je přestupní i v systému metro a pak autobus? Milan.

Jízdenka BIT je přestupní po dobu 100 minut od prvního označení. V metru ji lze použít jen jednou do okamžiku, než opustíte turnikety. Jsou možné kombinace jak metro - autobus, tak i autobus - metro nebo např. autobus - metro - autobus atd.

# 16.02.2016, 07:45.
Máme v Ríme zabezpečené ubytovanie v hoteli Saint Paul na Via Vito Volterra 43. Prídeme do Ríma vlakom na stanicu Termini. Zaujíma ma doprava zo stanice Termini k uvedenému hotelu električkou alebo autobusom. Nie metrom! Ďakujem. S pozdravom Lydia.

V tomto případě jeďte z Termini autobusem č. 170 směr Agricoltura. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, v neděli od 14:30 do půlnoci. Vystupte na zastávce Marconi / Bortolotti. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned po 70. metrech odbočte doprava na Via Corrado Segre. Asi po 80. metrech opět odbočte doprava na Via Vito Volterra. Po pravé straně je Váš hotel Saint Paul.

# 15.02.2016, 23:22.
Pane Řehůřku, obracím se na Vás jako na světaznalého světoběžníka, zejména znalce Říma a jeho zákoutí. V létě se chystám s dětmi vyrazit do Říma. Budeme tam všichni poprvé v tomto životě. Plánujeme, studujeme informace, ale co nám zůstává záhadou je, jak se vyhnout velkým frontám u památek. Dá se nějak elegantně obejít čekání u pokladen a ušetřit tak hodiny času? Nejde např. nakoupit vstupenky předem přes internet? Od srdce Vám děkuji za odpověď. S úctou Petr.

Přesně to je ten způsob, jak se vyhnout velkým frontám - nákup vstupenek online. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na výše uvedených stránkách, vstupenky do Colossea na stránkách Coopculture. To jsou místa nejvíce zatížená frontami. Počítejte však s tím, že se k běžné ceně platí poplatek řádově v jednotkách € za online rezervaci. Pokud děti patří do kategorie vstupného zdarma, je pro ně třeba vstupenky také rezervovat s tím, že se platí jen ten poplatek za online rezervaci.

# 15.02.2016, 22:17.
Děkuji za odpověď, ale i Easy Jet má v nabídce Fiumicino a poslední let z Prahy tam byl 7.2.2016. Potom ani ťuk. Proč by tam Wizz Air i Easy Jet dříve létaly a mají je dále v nabídce, ale bez letenek? Buď Fiumicino zdražilo poplatky nebo nevím. Honza.

Viz naše předchozí odpověď. Ne vždy to, co je v seznamu letišť, musí odpovídat skutečné realitě. Je to nevymazaná položka v kódu. Vyhledávač Vám pak spoj mezi vybranými letišti nenajde. Co se Easy Jet týče, už jsme Vám ho neuvedli v seznamu společností, které létají na Fiumicino. Začátkem roku se objevily zprávy, že Easy Jet na letiště Fiumicino přestane létat a bude létat jen na Ciampino. Dobrou zprávou je, že brzy začne létat z Prahy do Říma i Ryan Air, který má zajímavé ceny. Samozřejmě na Ciampino. Pokud najdete ve Vašem termínu výrazně levnější letenku na Ciampino, nebojte se toho. Jak z letiště Fiumicino, tak z letiště Ciampino je do centra Říma dostatečné množství spojů. Například společnost denně vypravuje kolem 25. spojů z letiště Ciampino na Termini, stejně jako z letiště Fiumicino. Cena je stejná - € 4,00. Přes den je dobré spojení i k metru, na stanici Anagnina. Doveze Vás tam společnost Atral za € 1,20.

# 15.02.2016, 18:33.
V minulosti jsem létal z Prahy s nízkonákladovými společnostmi na letiště Fiumicino. Nyní ale minimálně dvě tyto společnosti, přestože mají Fiumicino v nabídce, tam žádné lety nenabízejí. Neznáte důvod? Děkuji. Honza.

To, že je u letecké společnosti v seznamu letišť Fiumicino (FCO), ještě neznamená, že tam letecká společnost létá. To je např. případ společnosti Wizz Air, která létala na Fiumicino a od dubna 2015 směřuje své lety na Ciampino. Je to hlavně proto, že tyto linky navazují na Ryan Air směřující z Ciampino např. na řecké ostrovy. Na letiště Fiumicino létá z Prahy ČSA, Alitalia, Smart Wings, Vueling. Poslední dvě jsou nízkonákladové.

# 14.02.2016, 18:22.
Ráda bych zakoupila online jízdenky na Leonardo Express. Při koupi je nutné vybrat konkrétní vlak a čas odjezdu. V případě, že bychom zvolený vlak nestihli, platí jízdenka i na další spoje? Děkuji. Monika.

Podmínky máte uvedeny přímo u vybraného spoje na Trenitalia pro obyčejné jízdné. Cesta musí být zahájena do čtyř hodin od času odjezdu vlaku uvedeném na jízdence.

# 14.02.2016, 00:14.
V dubnu letíme přes Řím do Marrákéše. Mezi příletem a odletem máme 5 hodin času. Má smysl se vydávat do centra? Stihneme se alespoň rozhlédnout? Jakou byste případně doporučovali dopravu? Děkuji. Olga.

Je to moc málo času. Nejrychlejší dopravní prostředek do centra Říma je Leonardo Express za € 14,00. Zaveze Vás tam za 32 minut. Na cestu tedy počítejte hodinu čistého času. Na letišti musíte být dvě hodiny před odletem. Teoreticky je ta doba kratší, ale jistota s dostatečnou rezervou je v tomto případě na místě. K tomu je třeba ještě připočítat dobu od přistání po nasednutí do vlaku, což je minimálně také půl hodiny, spíše více. Dále čekání na vlak na Termini. Když to všechno sečtete, tak Vám na prohlídku Říma zbude maximálně 1,5 hodiny a v tom je doprava nebo přechod k něčemu, co stojí za to k vidění. Když to tedy shrneme, je reálné se za tu dobu dopravit na Termini, odtud metrem např. ke Colosseo, obejít si ho a zase se stejnou cestou vrátit zpět.

13.02.2016, 22:22.
Milí Rehúrkovci. Ešte mám na Vás poslednú otázku pred mojou cestou do Ríma. Zakúpila som si aj Roma Pass cez internet, vyzdvihnúť si ho môžem od 16.2., čo je v poriadku, lebo do Ríma priletím 16.2. večer. Hneď na druhý deň ráno by som ho chcela využiť na dopravu metrom do Vatikánu a na prehliadku Anjelského hradu. Len som doteraz nepochopila jeho použitie v doprave po Ríme. Mám si ho označiť zakaždým, keď pôjdem nejakým dopravným prostriedkom, alebo stačí len prvýkrát, keď pôjdem metrom a ďalej pri použití nejakého iného prostriedku už nemusím? Veľmi pekne vám ďakujem za všetky Vaše odpovede a pomoc, bez Vás by som to určite nezvládla. S pozdravom a prianím úspechov vo Vašej záslužnej práci Viera z Košíc.

se validuje prvním použitím muzea nebo prvním použitím dopravního prostředku. Karta je bezkontaktní. Při prvním použití v dopravním prostředku přiložíte Roma Pass ke žluté čtečce a obdržíte zpětnou vazbu zeleným světlem, že byl Roma Pass načten. Od této chvíle začíná běžet jeho platnost. V dalších dopravních prostředcích už není třeba validovat. Nicméně pokud Vám budou stát v cestě turnikety, tedy např. v metru, budete muset Roma Pass opět přiložit ke čtečce.

# 13.02.2016, 21:54.
Moc prosím o radu. Bohužel už jsem rezervovala ubytování v hostelu na Via Milla u nádraží Termini. Jsme 3 ženy. Vím, že okolo nádraží je to s bezpečností vždy po setmění horší, ale není zde situace krizová? Zvládá to policie? Letíme příští týden. Opravdu moc děkuji za informace.

Velice dobře jsou bezpečnostní doporučení popsaná v článku Na co si dát pozor v Římě. Před odjezdem doporučujeme se vždy ještě podívat na stránky Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / Itálie / Cestování / Aktuální doporučení a varování. Ubytování doporučujeme vždy rezervovat přes Booking / Řím, kde ve většině případů máte ještě možnost dva dny před začátkem ubytování provést změnu v rezervaci nebo ji zrušit bez jakýchkoliv sankcí.

# 10.02.2016, 18:05.
Milí Rehúrkovci, chcem vám naozaj veľmi pekne poďakovať za vašu pomoc pri riešení niektorých mojich problémov súvisiacich s našou cestou do Ríma. Aj voucher do Vatikánskych múzeí som vďaka vám dnes konečne po týždni dostala. Mám k vám ešte jednu otázku. Chcem kúpiť aj Roma Pass na 3 dni. Uvažujem, či ich kúpu nechať až do Ríma, alebo ich kúpiť tiež cez internet. Čo by ste mi poradili Vy? A ak ich kúpim cez internet, budem si ich musieť niekde v Ríme vyzdvihnúť? Kde sa to dá? Čítala som, že do Galérie Borghese by sme mali vďaka Roma Pass vstup zadarmo, je potrebné sa vraj vopred objednať. Kde a ako sa to dá? Ďakujem Vám za Vašu pomoc. S pozdravom Viera.

Když už jste si vše objednala přes internet, pak i tu objednávku tak můžete provést. Nicméně je ještě otázka, kdy do Říma jedete. K vyzvednutí bude Roma Pass až pátý den od objednání. Roma Pass si pak vyzvednete na zvoleném PIT (Punti Informativi Turistici), jejichž seznam najdete na výše uvedených stránkách - Acquista. Roma Pass je možné i v těchto PIT zakoupit a dále ve všech muzeích zapojených do systému a na některých pokladnách ATAC. Galleria Borghese je s třídenním Roma Pass zdarma v případě, že bude v pořadí první nebo druhé museum, jinak platíte snížené vstupné ve výši € 4,50. K vstupnému (plnému, sníženému nebo zdarma) je třeba připočítat rezervační poplatek ve výši € 2,00. Rezervace je povinná. Při vstupu s Roma Pass je třeba rezervovat na telefonním čísle +39 06 32810. Pokud využíváte vstup zdarma s Roma Pass, rezervační poplatek neplatíte, u sniženého vstupného ano. Ostatní rezervují přes Ticket One.

# 10.02.2016, 14:31.
Chci se zeptat, zda mám s Roma Pass nárok i na slevu na dopravu z letište Ciampino na stanici Termini? Puvodní cena jízdenky je € 6,00, resp. € 4,00 online. Někde jsem četl, že prý s Roma Pass to stojí jen € 1,00. Je to pravda? Děkuji za odpověď. Patrik.

Na stránkách Roma Pass je uveden seznam partnerů, poskytujících slevy. Konkrétně najdete na Eventi e servizi / Servizi Turistici. Z letiště Ciampino se nejedná o cenu € 1,00, ale o cenu po slevě ve výši € 3,00. V případě letiště Fiumicino je cena stejná jako při online nákupu - € 4,00. Tyto ceny platí pouze při cestě z letiště s Roma Pass. Zpět na letiště tuto slevu nelze využít. Sleva je offline, tzn. lze ji využít pouze při nákupu až na místě, nikoliv při online rezervaci. Musíte už mít Roma Pass, tzn. že ve Vašem případě je třeba si ho zakoupit (nebo vyzvednout na základě voucheru získaného při online nákupu) v PIT Ciampino, kde je otevřeno od 8:30 do 18:00. Pokud máte čas a není pro Vás rozhodující, kdy přesně z letiště odjedete, můžete tuto slevu využít. V opačném případě a nebo v případě že přiletíte po 18:00 doporučujeme se vzdát možnosti slevy € 1,00 (oproti online nákupu) a zakoupit si jízdenku online na výše uvedených stránkách na Vám vyhovující čas. Informace byla ověřena u společnosti Terravision, je tedy aktuální k dnešnímu dni.

# 10.02.2016, 06:59.
Ďakujem za odpoveď ohľadom Terravision. Už sa mi podarilo kúpiť listky aj na okružnú jazdu. Podľa Vašich pokynov som postupovala aj pri nákupe lístkov do Vatikánskych múzeí. Keď som sa dostala na koniec, ukázalo mi to nejaký voucher s rozmazanými údajmi, ktorý sa ale nedal vytlačiť. Na stránke som sa neskôr dočítala, že zasielajú originálny voucher na e-mailovú adresu. Lístky do Vatikánskym múzeí som kupovala pred týždňom, ale dodnes som žiaden voucher nedostala. Chcela by som vedieť, za aký čas posielajú voucher a ako mám teraz postupovať? Viera.

To, co se zobrazí na obrazovce, je možné vždy nějakým způsobem vytisknout nebo uložit. Na e-mailovou adresu Vám mělo dojít potvrzení rezervace. Pokud jste zadala veškeré údaje správně, platba proběhla a tuto Vám potvrdila i Vaše banka spravující platební kartu, pak je něco špatně. Potvrzení rezervace jste měla obdržet s minimálním časovým zpožděním. Řešte to co nejdříve. Pokud jste obdržela potvrzení rezervace, najdete v něm číslo objednávky. Na Musei Vaticani / Biglietteria online klikněte v levém menu na Reinvio voucher, zadejte e-mail a číslo objednávky a datum narození, které jste uvedla v objednávce. Klikněte na Avanti a voucher by Vám měl přijít e-mailem. Pokud nemáte nikde zaznamenané číslo objednávky (je možné, že je i v potvrzení o platbě, ve výpise karty jako variabilní symbol apod.), zkontaktujte se přímo s podporou na Musei Vaticani / Biglietteria online / Help and FAQ. Na konci stránky je kontaktní e-mail.

# 09.02.2016, 11:58.
Děkuji moc za krásnou odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, zda se na výše zmíněný vlak na Centro Rai lze použít Roma Pass. Děkuji a přeji pěkný den. Katerina.

Na cestu městským vlakem ze stanice Flaminio / Piazza del Popolo na stanici Centro Rai lze použít .

# 08.02.2016, 17:15.
Kdybych dojel až na Stazione Metro Cipro, tak to je kousek od Muzeí? Milan.

Ano, konečná autobusu č. 247 je nedaleko vstupu do Vatikánských muzeí. Půjdete od točny na světelnou křižovatku a vydáte se doleva na Via Angelo Emo. Jděte v pravé části. Půjdete podél zastávky autobusu a restaurace La Rustichella. Hned za ní se vydáte doprava pěší zónou Via Pisani Vittor a po schodech vystoupáte k Viale Vaticano. Poté se vydáte doleva a půjdete podél Vatikánské zdi, která Vás dovede ke vstupu do Vatikánských muzeí. Je to přibližně 500 m. Z autobusu č. 247 můžete vystoupit ještě zastávku před konečnou - Emo. Je to naproti zmiňované zastávky na Via Angelo Emo, u kostela Santa Maria delle Grazie. Trasu k muzeím si tak zkrátíte přibližně o 100 m. Na Piazza San Pietro je to blíže již dříve popsanou trasou s přestupem.

# 08.02.2016, 17:12.
Ještě lístek, je přestupní? Kolik stojí? A prodávají je třeba po deseti? Milan.

Jízdenka BIT je přestupní. Stojí € 1,50. Platí 100 minut od první validace. V metru ji lze použít jen jednou. Pokud projdete turnikety, už ji do metra znovu použít nemůžete. V současné době existuje limitovaná edice BIT Regeneration Edizione Limitata. Obsahuje 10 jízdenek BIT. Bloček stojí € 14,00. K dispozici je také Special Pack Rome Jubilee 2015-16. Obsahuje 4 jízdenky BIT, s různými vyobrazením Papeže Františka. K tomu je přibalena mapa centra s popisem cesty (italsky, anglicky) k Bazilikám S. Pietro, S. Govanni, Santa Maria Maggiore, S. Paolo Fiuori le Mura. Cena je € 7,00. Doporučujeme si vypracovat alespoň rámcový itinerář a stanovit si dopravu na každý den. Je možné, že se Vám vyplatí zakoupit některou z časových jízdenek nebo jejich kombinaci. Kromě BIT jsou k dispozici Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 a CIS (týdenní) za € 24,00.

08.02.2016, 12:12.
Chtěl bych se Vás zeptat, předem děkuji. Jak se dostanu z kempu Camping Village Roma do centra? Někam k Vatikánu. A jak si koupím lístek? Děkuji. Milan.

Před Camping Village Roma je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 247 směr Stazione Metro Cipro a vystupte na Circonvallazione Aurelia / Madonna del Riposo. Tady přestupte na autobus č. 916 a jeďte směr Piazza Venezia. Vystupte na Cavalleggeri / San Pietro. Jděte ve směru jízdy autobusu a podchodem jděte doleva směrem k Vatikánu. Vyjdete na Piazza del Sant' Uffizio. Dovede Vás k postrannímu vchodu na Piazza San Pietro. Uvedené autobusy jezdí každý den kromě neděle od 5:30 do půlnoci. V neděli budete muset použít vlak, ze stanice Aurelia na San Pietro. Jízdenky lze zakoupit v trafikách, na stáncích, v automatech a na pokladnách ATAC. Pokladny jsou na stanicích metra a vlaků Roma - Lido a Roma - Viterbo. Doporučujeme si jízdenky zakoupit už na letišti nebo po příjezdu do centra z letiště.

# 06.02.2016, 21:09.
Jedu za 14 dnů do Říma. Na sobotu mám koupený přes internet lístek na vlak jedoucí z Vatikánského nádraží do Castel Gandolfo. Rád bych se však zeptal, jak se k Vatikánskému nádraží, kde se mám prezentovat zaslaným voucherem, dostanu. Kde nádraží leží vím, ale není mi jasné, jaký je k němu přístup, zda budu muset platit další vstupné, nebo zda je někde u nádraží přímý vstup. Děkuji za odpověď.

Jsou dvě možnosti. Pokud máte zakoupenou vstupenku Vaticano Full Day za € 40,00, potom se na vlakové nádraží ve Vatikánu dostanete z Vatikánských zahrad, jejichž prohlídka je součástí tohoto celodenního programu. Zpět pak přijedete na nádraží Roma San Pietro. Pokud však máte zakoupenou vstupenku Palazzo di Castel Gandolfo za € 16,00, odjíždíte z nádraží Roma San Pietro, kam se i vrátíte.

# 05.02.2016, 20:38.
Ráda bych se zeptala na cestu z letiště Fiumicino, terminál 3, k ubytování na Viale Vaticano 53. Budeme čtyři. Děkuji a zdravím vás. Michaela.

Pro Vás nejvýhodnější spojení je následující: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00, celkem tedy € 24,00, a vystupte na Via Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour, po kterém jděte po levé straně. Na konci bloku přejděte po přechodu na druhou stranu komunikace a vlevo uvidíte zastávku autobusu. Odtud odjíždí linka č. 49. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr Ospedale S. Filippo Neri a vystupte na Viale Vaticano / Clivo Mura Vaticane. Poznáte ji tak, že po levé straně budete mít Musei Vaticani, před kterým autobus také zastavuje, bude následovat zastávka Pisani a následující zastávka bude ta Vaše. Nezapomeňte na znamení řidiči. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a kousek vlevo je Vaše ubytování.

# 05.02.2016, 16:48.
V apríli cestujem s 12. ročnou dcérou do Ríma. Poradíte mi, aký lístok je výhodné kúpiť pre dcéru? Bude mať nejakú zľavu? Evita.

Děti do 10. let cestují v doprovodu dospělé platící osoby zdarma, od 10. let bohužel platí plné jízdné. Typ jízdenky závisí na Vašem itineráři. Existují jednosměrné BIT na 100 minut za € 1,50, Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 a týdenní CIS za € 24,00. Je třeba si to propočítat podle toho itineráře. Pro dítě do 18. let nemá smysl kupovat , vstupné do římských státních památek a muzeí má zdarma. V případě online rezervace platí jen rezervační poplatek.

# 04.02.2016, 11:08.
Chcela by som sa opýtať, ako fungujú taxíky z letiska Rím - Ciampino do centra mesta. Či sú ceny jednotne alebo podľa čoho vybrať ten správny taxík? Ďakujem. Katarína.

Doporučujeme používat bílá taxi s licencí města Říma. Cena do centra je jednotná a to € 30,00. Cena platí do oblasti ohraničené Mura Aureliane.

03.02.2016, 22:24.
Ďakujem za odpoveď. Chcela by som sa ešte spýtať, kde stojí autobus Teravission a či je nejako značený. Máme 45 minút od príletu, tak mame ešte šancu ho stihnúť. Tak aby sme nestrácali čas hladaním. Ešte raz ďakujem. Katarína.

Autobusy mají zastávku na letišti Ciampino u stanoviště č. 1. Situační plánek najdete na výše uvedených stránkách - Where to find us. Je to kousek od místa, kde vyjdete z příletové haly. Vydáte doleva k odletům a potom doprava. Víceméně podél budov letiště. Zastávky jsou číslované směrem od budovy. Je to asi 100 m až 150 m. Nezapomeňte na to, že při cestě na letiště si musíte na Termini v Terracafe vyzvednout nejpozději dvacet minut před odjezdem Boarding Card. Je to jen v případě cesty na letiště. Vzhledem k tomu, že jedete posledním spojem ten den, doporučujeme online nákup. Kromě jiného tím získáte cenu € 4,00 za jednu cestu oproti € 6,00 při platbě na místě.