ŘÍM 2016 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.10.2016, 06:35.
Velice Vám děkujeme za Vaši obsáhlou odpověď. Ještě bychom měli dotaz ohledně cesty z Torvaianica do Fiumicino. Není k dispozici spoj z Torvaianica na letiště přímo kolem pobřeží? Je výhodnější se vracet až na Termini? Děkujeme Vám. S přáním hezkého dne Petra.

Napsali jsme Vám nám známé, ověřené spojení. Kdybychom věděli o nějakém přímém spoji kolem pobřeží, napsali bychom Vám ho. Nemáme důvod to tajit. Existuje samozřejmě ještě možnost cestovat metrem B z Laurentina na EUR Magliana (místo až na Termini) a odtud autobusem Cotral na letiště. Termini vidíme v případě jakýchkoliv časových problémů z důvodu zpoždění, stávek apod. jako větší jistotu. Vždy tady máte možnost zvolit Leonardo Express, který Vás zaveze na letiště za 32 minut.

# 17.10.2016, 23:59.
Chci se zeptat, zda je levnější koupit jízdenku na autobus, např. Terravision, z letiště na Termini po internetu než na místě? Jízdenka se musí koupit na určitý čas, proto se ptám, co se děje v případě zpoždění letadla, zda jízdenka propadne a musím si koupit novou? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Brigita.

Jízdenka na autobus byla vždy při online nákupu zvýhodněna oproti nákupu na místě. Při online nákupu stála € 4,00 (€ 8,00 zpáteční), při nákupu na místě € 6,00 (€ 11,00). V případě zpoždění letu nebo zmeškání z jiného důvodu můžete jet na stejnou jízdenku následujícím volným spojem. Nemáte ale garantované místo, proto pojedete následujícím volným spojem.

# 17.10.2016, 08:30.
V sobotu 22.10.2016 odlétáme s manželkou na čtyři dny do Říma. Rád bych se zeptal, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu hotelu: Elisahouse, Via Pietro Cossa 13. Máme si někde dopředu koupit lístky na autobus, nebo stačí až při výstupu z letiště? Dále, je nutné si koupit Roma Pass a pokud ano, k čemu nám bude výhodný? Budeme bydlet v samotném centru, takže třeba metro určitě nevyužijeme. Chceme navštívit tak 4 až 5 míst, je nutná někde rezervace? Popřípadě co byste nám doporučil? Mockrát děkuji a ať se daří. Luboš.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem . Jízdenka stojí € 6,00, zpáteční € 11,00. Vystoupit musíte na Via Crescenzio. Jízdenky si můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách. Z Via Crescenzio jděte na Piazza Cavour po jeho levé straně a na konci se vydejte šikmo doleva. Ulice se u náměstí rozdělují na dvě větve, jděte tou pravou po Via Federico Cesi a ještě než se uzavře do samostatné ulice odbočte doprava na Via Pietro Cossa. Vaše ubytování Elisahouse je po levé straně až téměř u Tibery. si zakupte, pokud se Vám to finančně vyplatí. Je třeba si to propočítat s ohledem na itinerář. Roma Pass má v ceně dva vstupy zdarma a další za snížené vstupné + dopravu. U vstupů zdarma máte přednostní vstup. Rozšíření o Vatikán nabízí . Rezervaci doporučujeme do Vatikánských muzeí a do Colosseo. Povinná rezervace je Galeria Borghese.

# 15.10.2016, 22:13.
Pane Řehůřku, prosím, na poslední chvíli o radu. Na Váš web jsem narazil příliš pozdě. Lze si na internetu zakoupit a obdržet jízdenky na dopravní prostředky z Fiumicino na Termini i nyní? Odlétáme z Prahy 17.10. v poledne, ale defacto by se celá transakce musela uskutečnit v neděli 16.10. Není to vázáno jen na pracovní dny? Děkuji za odpověď a za celé Vaše stránky! Jaroslav.

Jízdenky není možné zakoupit méně než 12 hodin před odjezdem autobusu. Systém jinak funguje nonstop.

14.10.2016, 09:13.
Vážení Řehůřkovi, nejdříve velké díky za Vaše skvělé stránky. Jsme rodina - 2 dospělí a 2 děti ve věku 7 a 12 let. Na konci října absolvujeme 10. denní pobyt v Itálii - 4 dny Camping Tiber, 4 dny Vatikán, 2 dny pobřeží Torvaianica. Měla bych dotaz ohledně nejúspornějšího způsobu dopravy z letiště Fiumicino do Camping Tiber - přiletíme ve 14:00 hodin, následně z Camping Tiber do Vatikánu a nakonec z Vatikánu do Torvaianica a poslední den na letiště. Plánujeme si zakoupit několikadenní permanentky na jízdné a samozřejmě na vstupy do muzeí. Prosím, poraďte možné řešení. Velice Vám děkujeme. Petra.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem A na Flaminio. Dále je cesta popsaná v odpovědi ze dne 18.04.2016, 14:21. Do Vatikánu se dostanete z kempu na Flaminio a odtud metrem A na Ottaviano. Do Torvaianica se potom dostanete z Vatikánu kombinací metra A a metra B přes Termini na Laurentina a odtud autobusem Cotral do Torvaianica na Viale Danimarca. Na letiště potom v opačném směru na Termini a následně autobusem Terravision na letiště. Jízdenky jsou k dispozici jednosměrné na 100 minut BIT za € 1,50, Roma24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50 a Roma 72H za € 18,00. Kombinace dopravy a vstupů nabízí pro Řím, o Vatikán ho rozšiřuje . Je třeba si vše propočítat s itinerářem. Úsek Laurentina - Torvaianica budete řešit samostatnou jízdenkou.

# 13.10.2016, 14:41.
Ještě mám na Vás dva dotazy. 1. ubytovatelé nám nabídli odvoz z letiště Fiumicino do místa pobytu na Via Appia Nuova 147, San Giovanni, 00183 za € 55,00. Je to reálné? Po přečtení všech doporučení jsem zjistila, že taxi by mělo stát přibližně € 48,00, takže mi to nepřijde moc drahé. Budeme 4 osoby a přiletíme večer, tak se mi to zdá nejlepší řešení. 2. Doporučíte nám nějakou dobrou restauraci v okolí na večeři? Děkuji. Renata.

Vaše ubytování se nachází mimo Aurelianovu hradbu (Mura Aureliane). Není tam tedy garantovaná cena € 48,00. Nicméně i podle tarifu ta cena na těch € 48,00 až € 49,00 vychází. Hodně ale záleží na tom, kudy taxi pojede. Pokud Vám ubytoval nabízí cenu € 55,00, je tato cena dobrá. Tipy na stravování v Římě najdete v článku Kam jít a co ochutnat.

# 13.10.2016, 10:18.
Děkuji moc za odpověď. Ještě se chci zeptat, zda časové jízdenky lze koupit na letišti nebo přímo v metru a v autobuse? Jízdné na autobus Terravision lze také koupit přímo v autobuse? Děkuji. Martina.

Viz naše odpověď ze dne 17.08.2016, 20:05. Jízdenky zakoupíte i v metru na pokladnách nebo v automatech. Jízdenky lze zakoupit i přímo na letišti. Nicméně vždy platilo, že cena € 4,00 byla pro online jízdenky, na místě byla cena € 6,00.

# 13.10.2016, 08:59.
Děkuji za minulou odpověď. Prosím ještě o jednu odpověď. Jak se dostanu z Hotelu Bergamo na Via Gioberti 30 na stadion AS Roma?

Jděte na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini. Vystupte na Ottaviano a přejděte na Via Barletta. Odtud je cesta popsaná v odpovědi ze dne 02.05.2016, 08:16.

# 12.10.2016, 19:52.
Děkuji Vám za informace. Určitě budu sledovat. Mám zarezervované nějaké hotely pře Booking. Vzhledem k tomu, že máme lety na dvě různá letiště, snažila jsem se rezervace umístit na Central Station - Termini, kde jedou autobusy z obou letišť. Myslím, že jízda autobusem z letiště na stanici Termini za € 4,00 je optimální. Chtěla bych se ještě zeptat, zda byste doporučoval na tři dny zakoupit nějaký balíček se vstupy, případně 72. hodinovou jízdenku? Byla jsem v Římě před mnoha lety a vzpomínám si, že jsem vše zvládala pěšky. Moc děkuji. S pozdravem Ivona.

Jakou jízdenku zakoupit, hodně záleží na Vašem itineráři. Můžete si zakoupit jízdenku Roma 72H na celý pobyt za € 18,00. Podle potřeby ale můžete kombinovat i jízdenky BIT za € 1,50 a Roma 24H za € 7,00. Může se stát, že se Vám vyplatí nebo . Je to skutečně o tom si vzít itinerář a propočítat si to. Booking / Řím je výborný portál, který poskytuje kromě ověřených informací i řadu nestranných hodnocení cestovatelů, kteří v hotelech bydleli. Doporučujeme si tato hodnocení u jednotlivých vybraných hotelů pročíst. Vybírejte samozřejmě podle parametrů, které máte sama nastavené, každý preferuje něco jiného.

# 12.10.2016, 11:30.
Ráda bych se zeptala, jak je to se vstupem do Vatikánu. Je takový sám o sobě zdarma, a platí se jednotlivé návštěvy památek? Na internetu jsem našla vstupenku za 1700,- Kč, ale přátelé mi říkají, že je to moc, že se sice vyhneme frontám, ale cena je hodně vysoká. Že když si přivstaneme, zvládneme to v pohodě. Děkuji. Nikola.

Do Vatikánu je vstup zdarma. Tzn. že můžete jít zdarma jak na náměstí, tak i do Baziliky. Tam se platí vstupné na kopuli nebo do podzemí. Platí se také vstupné do Vatikánských muzeí (součástí je Sixtínská kaple) nebo Vatikánských zahrad (součástí jsou Vatikánská muzea). Kompletní nabídku různých variant najdete na Musei Vaticani nebo Get Your Guide, kde jsou různé balíčky, možnost elektronického voucheru, možnost bezproblémového zrušení atd. Neznáme, co všechno obsahuje vstupenka za 1700,- Kč, nejsme tedy schopni posoudit její výhodnost nebo nevýhodnost. Pro Vatikánská muzea doporučujeme rezervaci, cena se navyšuje jen o € 4,00.

# 12.10.2016, 11:09.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu z letiště FCO Leonardo da Vinci na adresu Via Di Bravetta 91, Gianicolense, 00164 Řím. Děkuji. Martina.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem FL1 za € 8,00. Vystoupit musíte na Trastevere a z Piazza Flavio Biondo před stanicí přejít na Circonvallazione Gianicolense. Po levé straně je zastávka autobusů, na úrovni zastávky tramvaje. Jeďte autobusem č. H směr Dei Capasso a vystupte na konečné. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci a jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě využít i časovou jízdenku nebo . Z Via dei Capasso se vraťte zpět na Via di Bravetta a jděte doprava. Přibližně po 250 m vpravo je Eco Hotel Roma. Levněji se tam dostanete autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Cornelia. Od metra přejděte po Circonvallazione Cornelia k Mc Donald's, kde je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 889 směr Mazzacurati a vystupte na zastávce Bravetta / Pisana. Jděte ve směru jízdy autobusu a po levé straně za zatáčkou už uvidíte Váš hotel. Jízdenku BIT můžete využit tu samou na metro i autobus č. 889, včetně časových jízdenek nebo Roma Pass. Autobus č. 889 jezdí každý den od 6:00 do půlnoci, v neděli nejezdí.

# 10.10.2016, 19:46.
Prosím o radu, jak se dostanu z letiště Ciampino do Villa Teresa, Via di Castel Giubileo 5, Řím. Děkuji. Ivana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Flaminio. Odtud pokračujte vlakem Roma - Montebello na stanici Centro Rai. Odtud pak autobusem č. 039 směr Salaria / Piombino a vystupte na Castel Giubileo / Scuola. Jděte ve směru jízdy autobusu, Villa Teresa je po pravé straně u křižovatky.

# 08.10.2016, 16:21.
Letíme s kamarádkou do Říma 8.12.2016. Prosím o informaci týkající se možnosti vidět Papeže na Španělských schodech. Přílet do Říma máme ve 13:00 na letiště Ciampino. Ivona.

Účast Papeže na Omaggio all' Immacolata je plánovaná na 8.12.2016 v 16:00 hodin. V programu nejsou informace o nutnosti vstupenek (ty jsou vždy zdarma). Nicméně je to ještě zadlouho, doporučujeme sledovat aktuální informace na stránkách Prefektury, kde bývá možnost si případné vstupenky rezervovat.

# 08.10.2016, 15:42.
Jak se dostaneme z letiště Fiumicino do hotelu Bergamo na Via Gioberti 30? Děkuji. Miroslav.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Doveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Jděte podél nádražní haly (budete ji mít po pravé ruce) a téměř u konce odbočte doleva na Via Gioberti. Hotel Bergamo je za křižovatkou po levé straně.

# 07.10.2016, 20:48.
Vážený pane Řehůřku, prosím Vás o sdělení, zda je možné na návštěvu Říma vzít s sebou psa a s ním navštívit římské památky a Vatikán. Děkuji za odpověď. Blanka.

V Římě existují památky a muzea, kam se psem nemůžete - např. Colosseo. Do historického centra se psem na vodítku jít můžete - můžete tedy navštívit Fontana di Trevi, Španělské schody, Piazza Navona, Castel Sant' Angelo, Colosseo aj. I zvenku jsou tyto památky pěkné. Můžete se vydat po historické Via Appia. Můžete navštívit parky, panoramatické vyhlídky, projít se kolem Tibery. Je toho hodně. V městské dopravě cestovat se psem můžete, musí však být na vodítku a s náhubkem. Co se Vatikánu týče, tak na náměstí by Vám vstup měl být umožněn, nemáme to však potvrzeno. Bude asi hodně záležet na velikosti psa. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Řím, v oddíle Zařízení zaškrtněte Domácí zvířata povolena.

# 06.10.2016, 14:47.
Prosím, můžete mi doporučit hlídané parkoviště na týden? Sice máme slíbené parkování zdarma před apartmánem na Via Conte di Carmagnola, ale to se nám moc nezdá. Děkuji. Iva.

Doporučujeme dlouhodobě parkovat na ES Park Giolitti v blízkosti Termini.

# 05.10.2016, 11:00.
Děkuji za právu, neporadil byste mi ještě prosím, zda se dá za jeden stihnout Koloseum, Forum Romanum, Palatino a Villa Borghese? Moc děkuji a přeji hezký den. K.

To vše záleží na požadovaném rozsahu návštěvy. Colosseo / Foro Romano / Palatino je rozsáhlý areál, ve kterém můžete strávit i dva dny. Proto se také vstupenky prodávají s platnosti dvou dnů. Galeria Borghese, přilehlé zahrady a park také nejsou na chvilku. Pokud Vám však stačí jen zběžné seznámení , dá se to za den stihnout. Galeria Borghese má povinnou rezervaci, u Colosseo ji doporučujeme.

# 04.10.2016, 18:35.
Ráda bych využila vašich vědomostí. Můj dotaz se týká oblečení. Plánuji chodit po centru města a po památkách. Je vhodným oblečením sportovní? Například tmavé legíny, sportovní tričko, batoh a trekové boty k tomu. Cestovat budu v polovině října. Děkuji. Jana.

Po Římě můžete chodit tak, jak se cítíte nejlépe. Nicméně ve Vatikánu do Baziliky je třeba mít odpovídající oblečení. Je třeba mít zahalená ramena a kalhoty nebo sukni pod kolena. Toto je vhodné dodržovat i v kostelech nebo např. v Sixtinské kapli, která je součástí prohlídky Vatikánských muzeí.

# 03.10.2016, 13:19.
Prosím o zopovězení pár dotazů. Jak se máme dostat z Říma do Neapole a zpět nejlevněji a zda to je vůbec reálné v jeden den stihnout? Odkud máme a čím jet? Chceme jít na dobrou večeři v okolí Via Giovanni Giolitti 415. Jakou restauraci máme navštívit, aby byla cenově přiměřená a dobrá? Kolik si máme vzít € na vstupy po Římě? Předem děkuji za odpovědi. Zdeňka.

Z Říma do Neapole se zřejmě nejlevněji dostanete autobusem Flixbus. Cena je € 9,00. Cesta trvá od 2,5 do 3. hodin podle spoje. Z Říma odjíždí z Largo Guido Mazzoni, do Neapole přijede na Corso Arnaldo Lucci. Nejlevnější regionální vlak Trenitalia z Termini na Napoli Centrale Vás vyjde na € 11,80, jede tam také něco málo přes 2,5 hodiny. Nejrychlejší vlaky Frecciarossa tam jednou jen něco málo přes hodinu, jízdenka však stojí € 44,00. Ohledně restaurací na Termini doporučujeme navštívit Trip Advisor. Jsou tam nezávislá hodnocení cestovatelů, určitě si vyberete podle typu podniku, který chcete navštívit. Kolik € si vzít na vstupy záleží na Vašem itineráři. Ceny jsou následující: Vatikánská muzea € 16,00, Vatikánské zahrady od € 32,00 včetně muzeí, Colosseo / Foro Romano / Palatino € 12,00, Galeria Borghese € 13,00 + € 2,00 rezervace, Museo Castel Sant' Angelo € 10,50, atd. Většinou se ceny pohybují od € 5,00 do € 15,00.

# 02.10.2016, 20:06.
Pane Řehůřku. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Dne 5.10.2016 letíme s dcerou do Říma na pět dní. Budeme ubytovaní na adrese Via Coriolano 20, 00181 Roma RM, Itálie. Jedná se mi o radu, jak se dostaneme do místa ubytování z letiště Leonardo da Vinci. Rovněž, jak se dostaneme do Vatikánských muzeí, kde máme zajištěnou rezervaci, a možná i k moři, bude-li příznivé počasí. Děkuji a přeji hezký den. Marcela.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na Furio Camillo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte po Via Appia Nuova k parku (budete ho mít po pravé straně) a na jeho konci odbočte doleva na Via Turno. Dovede Vás na Via Coriolano. Vaše ubytování je po pravé straně. Od metra se můžete svézt jednu zastávku autobusem č. 671 (nástupní i výstupní zastávka je na Via Appia Nuova). Lze použít lístek z metra. Druhou variantou je jet z letiště vlakem FL1 za € 8,00 a vystoupit na Tuscolana. Před nádražím je zastávka autobusu č. 85. jeďte směr Arco di Tavertino a vystupte na Tuscolana / Clelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Via Enea. Dovede Vás k Via Coriolano (druhá křižovatka). Odbočte doleva. Vaše ubytování je po pravé straně za křižovatkou s Via Turno. Autobus č. 85 nejezdí v neděli. Autobusem č. 85 můžete jet i z Termini, je to však pomalejší než metrem. K Vatikánským muzeím se dostanete metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano / Musei Vaticani. K moři se dostanete metrem A na Termini a odtud metrem B směr Laurentina na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido k moři (Lido Centro, Stella Polare, Castelfusano, Cristoforo Colombo).

# 02.10.2016, 18:11.
Pane Řehůřku, prosím o radu, jak se co nejlépe dostat z Fiumicino Arpt (Terminal 3, přiletíme 14.10. ve 14 hodin) do Hotel Villa Delle Rose, Via Vicenza 5, Stazione Termini. Děkuji za pomoc. K.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00. Vysadí Vás na Via Giolitti. Projděte nádražní halou na Via Marsala a po té se vydejte doleva. Via Vicenza z ní odbočuje doprava. Hotel Villa delle Rose je za křižovatkou po pravé straně. Možností cestovat na Termini je více, např. vlakem Leonardo Express za € 14,00, kombinací vlaku FL1 (€ 8,00) a metra B (€ 1,50), autobusy jiných společností atd.

# 01.10.2016, 21:58.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na následující. Když jsme byli před 20. lety v Římě, na Piazza Navona téměř každý večer učinkovali různí lidoví umělci. Vystupují tam i dnes? Které dny a od kolika hodin? Nebo se přestěhovali na jiné místo? Děkuji vám za odpověď. S přáním hezkého dne Eva.

Různí hudebníci, malíři, živé sochy a další umělci vystupují na Piazza Navona i v současné době. Časový údaj Vám neřekneme a pravděpodobně to i takto není stanovené. Samozřejmě větší pravděpodobnost se s těmito umělci setkat je odpoledne a večer než ráno.

# 29.09.2016, 19:07.
Prosím, mohl byste mi poradit, kde je možné najít jízdní řády dopravy a metra po Římě? A kde je možné zakoupit online lístky do Colossea a na Forum Romanum? Mockrát děkuji. S přáním pěkného dne Katka.

Jízdní řády najdete na ATAC. Colosseo, Foro Romano a Palatino mají jednu kombinovanou vstupenku platnou dva dny. Během těchto dvou dnů můžete vstupenku použít 1x v každém ze tří míst. Online lze vstupenky zakoupit na Coopculture. S výhodou můžete použít i Get Your Guide, kde je širší nabídka různých kombinací, balíčků a přidaných služeb. V tomto případě můžete použít i elektronický voucher a v případě změn programu můžete objednávku jednoduše zrušit.

# 29.09.2016, 09:12.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Do Říma letíme 28.10. Jen se chci utvrdit, že vstup do Vatikánských muzeí bude v neděli 30.10.2016 zdarma. Asi je potřeba být tam ráno, co nejdříve? Děkuji. Renata.

30.10.2016 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Vstup je možný od 9:00 do 12:30, muzea se uzavírají ve 14:00. Doporučujeme tam jít už ráno, nicméně fronta postupuje rychleji než za běžného provozu, protože se nezdržujete placením vstupného.

# 28.09.2016, 10:35.
Děkuji za předchozí odpověď. Měla bych ještě dotaz k dopravě z adresy Via F. Cornaro do Vatikánu, na Španělské náměstí a k fontáně di Trevi. A snad poslední dotaz ke koupi jízdenky po Římě. Nechci však kombinovanou se vstupy do muzeí - Roma Pass. Uvažujeme však o cestě k moři, nesjpíše do Ostia. Děkuji. Hezký den. Zdenka.

Pro cestu do centra Říma je pro Vás vhodné využít autobus č. 982, který jezdí ze stanice Quattro Venti každý den od 5:30 do 23:29. Jede směr XVII Olimpiade. U Vatikánu vystupte na zastávce Cavalleggeri / S. Pietro. Autobus jezdí i k metru. Jedná se o zastávku Ottaviano. Odtud potom můžete přejet metrem A na Spagna. Jízdenka BIT na autobus stojí € 1,50, je přestupní jednosměrná a můžete ji následně použít i v metru. Fontana di Trevi je od Španělských schodů v pěší dostupnosti. Pokud budete více cestovat, vyplatí se Vám nějaká časová jízdenka - Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 nebo týdenní CIS za € 24,00. K moři se dostanete ze stanice Quattro Venti vlakem na Ostiense, odtud z Porta S. Paolo vlakem Roma Lido k moři. Celá trasa je v tarifním pásmu, ve kterém lze využít výše uvedené jízdenky.

# 28.09.2016, 08:44.
Pane Řehůřku. Chtěla bych se zeptat, od kdy se v Itálii stává jedinec seniorem. Zda z toho vyplývají nějaké výhody a slevy? Konkrétně. Letíme se známými do Říma. Nám je 65 let a jim 68 let. Lze uplatnit nějaké slevy vyplývající z tohoto důvodu? Děkuji za odpověď. Eva.

Jak ve Vatikánu, tak v Římě nejsou pro seniory k dispozici žádné výhody na vstupném. Na dopravě mají výhody jen senioři rezidenti v závislosti na výši příjmu.

# 26.09.2016, 15:31.
Prosím, jak se dostanu z adresy Via Appia Nuova 147, San Giovanni, 00183 Řím, do Vatikánu? Renata.

Přejděte na Piazza dei Re di Roma a vydejte se doprava. Hned za rohem je vchod do metra. Jeďte metrem A směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Odtud pokračujte po Via Ottaviano do Vatikánu. Pokud směřujete na náměstí, půjdete pořád rovně, pokud do Musei Vaticani, odbočíte doprava po Via degli Scipioni, potom doleva na Via Leone IV a následně doprava na Viale Vaticano. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50.

# 26.09.2016, 12:01.
Chystáme se do Říma a rádi bychom si mimo jiné prohlédli i římské podzemí, ale ne Kryptu Balbi. Prosím o nějaký tip. Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Michaela.

Viz naše odpověď ze dne 18.08.2011, 14:02.

# 23.09.2016, 12:18.
Pane Řehůřku. Chtěl bych vědět detail ohledně cesty vlakem z letiště Fiumicino na stanici železnice St. Pietro. Pochopil jsem, že mám přestoupit na stanici Trastevere z FR1 na FR5. Můžete mi prosím poradit, o jakou jízdenku si mám říci a zda lze zakoupit jedna jízdenka na celou cestu nebo musím platit dvě jízdenky? Letiště - Trastevere, Trastevere - St. Pietro. Děkuji za odpověď. Petr.

Potřebujete přestupní jízdenku na regionální vlak ve druhé třídě v ceně € 8,00.

# 23.09.2016, 10:20.
Pane Řehůřku, děkuji Vám za odpovědi. Dovolím si ještě otázku ohledně dopravy MHD do Lido di Ostia. Je třeba pro jednu cestu 2x BIT po € 1,50? Jak dlouho trvá cesta z Termini do Lido di Ostia? Pokud by byl skútr na obtíž, máte na mysli rušnost provozu, parkování nebo časovou náročnost oproti MHD? Ještě jednou velké díky za Váš web! S pozdravem Aleš.

Viz naše odpověď ze dne 18.09.2016, 07:11. Cesta z Termini metrem na EUR Magliana trvá 15 minut. Cesta z EUR Magliana vlakem do Lido di Ostia Centro trvá 25 minut. Ohledně skútru jsme měli na mysli parkování, dopravu atd. Předpoklady viz naše předchozí odpověď.

# 21.09.2016, 16:42.
Také Vám chci poděkovat za plno cenných informací o Římě. Dovolím si přesto několik otázek. Jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do DaNoi in Trastevere, Via Ettore Rolli, 24, Trastevere? Co si myslíte o apartmánu, kde hodnocení na Booking píší jen Italové? Dá se považovat Vatikán ještě v docházkové vzálenosti z této adresy? Co si myslíte o půjčení skútru v říjnu a dopravou s ním po Římě a okolí? Např. Lido? Máte prosím nějaký tajný tip co bychom ve čtvrti Trastevere neměli minout? Mockrát děkuji. Aleš.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Můžete jet také autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini. Z Termini potom pokračujte autobusem č. 170 směr Agricoltura a vystupte na Stradivari. Zastávka je hned za Tiberou, kterou přejedete. U zastávky je parkovací dům. Jízdenka BIT na metro a autobus stojí € 1,50. Pokud pojedete metrem, můžete stejnou jízdenku použít i na autobus. Autobus č. 170 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, v neděli od 14:34 do půlnoci. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. U Mc Donald's odbočte šikmo doprava a potom doprava na Via Ettore Rolli. Vaše ubytování DaNoi in Trastevere je po levé straně. DaNoi in Trastevere spolupracuje s Booking teprve od 26. července 2016. Je tedy logické, že je tam jen 9 hodnocení a všechna od italských hostů. Nicméně myslíme si, že jsou to nestranná hodnocení, protože Booking umožňuje psát hodnocení jen registrovaným uživatelům a na ubytování, ve kterých byli ubytovaní přes Booking. Do Vatikánu je to pěšky necelé čtyři kilometry. Podle našeho názoru je to daleko při pobytu v Římě. Doporučujeme se přiblížit městskou dopravou. Pokud budete chtít navštěvovat muzea a památky, bude Vám skútr spíše na obtíž. Vhodný je např. pro poznávání okrajových částí. Do Lido di Ostia je z Vašeho ubytování velice dobrá veřejná doprava. Vlakem z Trastevere do Ostiense, přejdete na Porta S. Paolo, odkud jezdí vlak Roma - Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifu městské dopravy. Tipy na Trastevere najdete v odpovědích ze dne 01.04.2016, 09:35 a 16.03.2016, 09:50.

# 20.09.2016, 21:15.
Začátkém října letíme do Říma. Můžete mi prosím sdělit, jak se dostanu z letiště Leonardo da Vinci na Via Gaeta 64, Řím? Děkuji. Květoslava.

Nejdříve se musíte dopravit na Termini. Existuje hodně způsobů. Můžete jet vlakem Leonardo Express za € 14,00 nebo autobusem za € 4,00. Těch možností je více, jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Uvádíme jen přímá spojení - nejrychlejší a nejlevnější. Z Termini je to jen 350 m. vyjděte z haly na Via Marsala a jděte po ní směrem od Termini. Přejděte rovně přes Viale Enrico de Nicola a pokračujte po Via Volturno. Na první křižovatce odbočte doprava na Via Gaeta. Vaše ubytování je po pravé straně.

# 20.09.2016, 14:12.
Pane Řehůřku. Jedeme s manželem 2.10. na týden do Říma a chtěla bych Vás touto cestou poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Ponte Bianco s adresou: Via Francesco Cornaro 19. Předem děkuji za Váš čas a radu. Hezký den. Zdenka.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL3 jednu zastávku na Quattro Venti. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud jděte po Viale dei Quattro Venti a asi po 400 m odbočte doprava na Via Francesco Cornaro. Hotel Ponte Bianco je po levé straně.

# 20.09.2016, 08:18.
Na konci října jedeme s přítelem autem z Prahy do Říma. Ubytování máme zajištěné v hotelu Friend House na ulici Via Napoleone III 68. Na Booking psali, že parkování je k dispozici a na druhém portálu jsem našla, že nabízí možnost parkování uvnitř. Dá se jim v tomto směru věřit, že nebudeme muset shánět parkování v některých garáží poblíž? Podle Google Maps a zemského pohledu nemají nikde vjezd do dvora ani auta. Doufáme, že má tedy hotel zajištěné nějaké parkovací stání. Máme v plánu po centru se pohybovat jejich dopravou, ne naším autem. Za dva dny bychom chtěli projít centrum a Vatikán a rádi bychom našli nějakou vyhlídku na celé město. Máte nějaký tip, který byste mohl doporučit? Třetí den bychom si chtěli udělat výlet k moři. Doporučili byste nám nějakou pláž v blízkosti Říma? Děkuji. Iva.

Friend House se nachází na Via Napoleone III 58 ne 68. Na Booking je přesně uvedeno, že veřejné parkování je možné za případný poplatek na přilehlém místě. Tomuto bychom věřili a s tím počítali. Veřejné parkování, tedy ne vyhrazené pro ubytované hosty. Všude v okolí jsou modré zóny. Doporučujeme parkovat o několik bloků dál na ES Park Giolitti. Je tam 483 parkovacích míst, v provozu je 24 hodin denně, celodenní parkování stojí € 18,00. Vyhlídková místa viz naše odpověď ze dne 20.12.2015, 22:03, pláže najdete v Lido di Ostia, kam se dopravíte metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido.

# 20.09.2016, 01:48.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou v Římě zvýhodnění vstupy pro studenty s ISIC kartou? Děkuji za odpověď. Jana.

Slevy, které obdržíte s kartou ISIC - Agevolazioni / Roma najdete na výše uvedených stránkách.

# 19.09.2016, 18:03.
Mám na Vás velkou prosbu. Již tuto středu letíme do Říma. Přistáváme na letišti Leonardo da Vinci. Potřebovali bychom se dostat na adresu: Laterano Apartment, Via San Giovanni in Laterano, 168, Rione Monti, 00184 Rome. Mohl byste nám prosím poradit, jak se dostat dopravou? Nechceme si brát taxi. Ještě mám jeden dotaz. Stačí, když si vstupenky do Kolosea a do Vatikánu zajistím přes internet dnes večer nebo zítra? Pošlou mi vstupenky ihned nebo to trvá třeba den, dva? Máme to na poslední chvíli. Děkuji moc za odpověď. Romana.

Z letiště Fiumicino se dopravte na Termini. Můžete jet vlakem Leonardo Express za € 14,00 nebo autobusem za € 4,00. Odtud potom pokračujte metrem B za € 1,50 směr Laurentina a vystupte na Colosseo. Odtud se můžete svézt jednu zastávku na stejnou jízdenku tramvají č. 3 nebo 8 jednu zastávku na Labicana. Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned odbočte doprava na Piazza di S. Clemente a následně doleva na Via di S. Giovanni in Laterano. Laterano Apartment je po pravé straně. Z letiště Fiumicino můžete jet také vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense, tady přejít na metro Piramide a pokračovat směr Rebibbia. Vystupte na Colosseo. Odtud potom pokračujte jako v předchozím případě. Na poslední chvíli doporučujeme vstupenky zakoupit přes Get Your Guide. Na místě se potom můžete prokázat online voucherem.

# 19.09.2016, 08:37.
Ďakujem za všetky cenné informácie, ktoré nám pomohli pri putovaní po Ríme. Vďaka Roma Pass sme absolvovali všetko rýchlejšie a nemuseli sme stáť v dlhých radoch na vstupy. Chcela by som sa podeliť o naše skúsenosti. Aj držitelia Roma Pass musí stáť v rade. Dnes sú ľudia veľmi informovaní a spomínané Roma Pass alebo podobné mali v rukách viacerí a vďaka všade prítomným kontrolám si každý aspoň chvíľku počká, kým sa do požadovaného objektu dostane - Koloseum, Forum Romanum. Do Kolosea nie je dovolené zobrať si so sebou vodu ani inú tekutinu. Prázdnu plastovú fľašku nám nezobrali. Ale pitná voda tečie všade i vo fontánach. Mali sme pripravený program na celé obdobie, ktoré sme v Ríme strávili - odporúčam, vďaka tomu sme veľa pochodili a veľa sme videli. Plánujeme sa do Ríma ešte vrátiť a absolvovať aj niečo menej známe. Pevne verím, že sa na Vás môžem obrátiť aj v budúcnosti. Ďakujem. Janka.

Děkujeme za Vaši zprávu. Moc si Vaší zpětné vazby ceníme.

# 18.09.2016, 20:53.
Letíme do Říma od 24. do 27.9. Je to poslední neděle v měsíci, kdy má být vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Tedy 25.9. Chci se zeptat, zda vstup platí i do Sixtinské kaple, do které je vstup pouze přes muzea? Také by mě zajímalo, zda mi za to ten vstup zdarma stojí. Zda tam nebude takový nával, že se za dopoledne, co mají otevřeno, ani nedostaneme dovnitř, když stejně musíme vystát frontu na lístek. Předem děkuji za Vaši odpověď. Andrea.

Poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Součástí prohlídky Vatikánských muzeí je i prohlídka Sixtínské kaple, které se tedy tento vstup týká také. V září je vstup zdarma 25.9.2016, vstup je od 9:00 do 12:30, muzea se uzavírají ve 14:00. Vstup zdarma s sebou přináší samozřejmě delší fronty z důvodu většího zájmu návštěvníků. Fronta však postupuje mnohem rychleji, protože se neprodávají vstupenky. Online rezervace na tento den nelze aplikovat.

# 18.09.2016, 11:52.
Na stránkách, které nebyly ale úplně nejaktuálnější jsem našel informaci, že je na řadu památek v Římě vstupné první neděli v měsíci zdarma. Je to stále aktuální informace? Lze někde najít seznam takových památek? Děkuji předem za odpověď. Petr.

První neděli v měsíci je volný vstup po celé Itálii do státních muzeí a památek. Seznam těch římských státních muzeí a památek najdete například v článku Domenica al museo. Ingresso gratuito la prima domenica del mese. Netýká se to Vatikánu, ten je samostatný stát se svými zákony.

18.09.2016, 07:11.
Ještě jsem se chtěl zeptat. Když si koupím lístek na metro ve stanici Manzoni za € 1,50, platí mi i na ten vlak? Nebo musím mít jiný lístek? Děkuji. Luděk.

Pokud pojedete metrem A a přestoupíte na metro B, můžete použít jednu jízdenku BIT, pokud na Termini neprojdete ven turnikety, tj. pokud hned přestoupíte. V případě přestupu na vlak Roma - Lido máme informace, že lze jízdenku použít jednou v metru nebo ve vlaku, budete tedy zřejmě potřebovat další jízdenku.

# 16.09.2016, 19:02.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostanu k moři na jeden den vykoupat? Ubytování mám v hotelu u stanice Manzoni. Děkuji. Luděk.

Jeďte metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido k moři. U moře jsou stanice od Lido Centro.

# 14.09.2016, 15:26.
Předem se omlouvám, pokud se zeptám na nějakou otázku, která byla již dříve ve vašich odpovědích na webu zveřejněna, nicméně nemám bohužel tolik času si všechny odpovědi číst. Chystáme se na poslední čtyři dny v září s přítelem do Říma. Určitě budeme chtít navštívit všechny hlavní památky. Rozhodně Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Palatin, různá náměstí, Fontanu di Trevi a ve Vatikánu Baziliku sv. Petra a Sixtinskou kapli. Můžete mi prosím dát tip, kde bych mohla koupit vstupné do těchto památek v předstihu online, abych se vyhla případným dlouhým frontám? Stačí mi obyčejné vstupné, bez výkladu průvodce. Případně kam není nutné kupovat vstupné v předstihu a stačí zakoupit na místě. Mockrát Vám děkuji. Veronika.

Rezervaci doporučujeme pro Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple a pro Colosseo. Vstupenky lze rezervovat na Musei Vaticani, Coopulture a Get Your Guide. Vše už bylo dříve několikrát odkazováno a vysvětlováno.

# 13.09.2016, 19:59.
Chtěla bych vás poprosit o radu. Máme zakoupený Roma Pass na 72 hodin a součástí jsou dva vstupy zdarma a zbytek vstupů ze slevou. Pokud chci na vstupy uplatinit tuto kartu, musím si někde dopředu zarezervovat návštěvu, abychom nemuseli čekat ve frontě? Případně u Kolossea, Andělskěho hradu. Předem děkuji za Vaší odpověď. Pavlína.

V případě vstupů zdarma můžete jít přímo, v případě vstupů se slevou si musíte zakoupit zlevněnou vstupenku. Rezervace volného vstupu s Roma Pass v Galleria Borghese je nutná telefonicky. Volné vstupenky si musíte vyzvednout nejpozději 30 minut před časem prohlídky. V opačném případě rezarvaci zruší.

# 12.09.2016, 10:15.
Omlouvám se, ještě bych měla jeden dotaz. Z informací na internetu mi tak nějak vyplynulo, že do Sixtinské kaple je vstup pouze přes Vatikánská muzea. Samostatně tedy vstup koupit nelze? Pouze v kombinaci? Děkuji moc za Vaše užitečné rady. S pozdravem Martina.

Ano. Vstup do Sixtinské kaple je pouze jako součást prohlídky Vatkánských muzeí.

# 08.09.2016, 13:27.
Jedeme do Říma od 10.11.2016, skupina 15. lidí. Můžete mi prosím poradit, zda i v listopadu si máme návštěvu Sixtinské kaple a Domu rezervovat předem nebo to stačí vyřídit na místě? Nechceme několik hodin strávit ve frontě, ale říkáme si, že by to v listopadu třeba nemuselo už být tak špatné. Dále ohledně vstupenek - máme je kupovat přes Get Your Guide nebo jednotlivé památky mají přímo své pokladny / stránky, kde to jde předem zakoupit? Děkuji moc za odpověď. Martina.

Obecně doporučujeme povést rezervace pro Vatikánská muzea a Colosseo. Je ale pravda, že v listopadu ta fronta bude rozhodně menší. Obecně nejmenší fronty bývají kolem poledne. Dopředu lze vstupenky zakoupit online, na místě jsou před pokladnami právě ty fronty. Vstupenky můžete rezervovat přes Musei Vaticani nebo i přes Get Your Guide. V prvním případě platíte standardní cenu + rezervační poplatek. Ve druhém případě je cena o něco vyšší, získáte však přidanou hodnotu - asistenci při vstupu, možnost elektronického voucheru, možnost zrušit rezervaci a na jednu rezervaci zarezervujete všech 15 lidí (v případě první možnosti jen 10 lidí).

# 08.09.2016, 10:04.
Mohu Vás poprosit o informace, jakým autobusem nebo jiným dopravním prostředkem se nejlépe dostanu z autobusového nádraží Largo Mazzoni do penzionu San Cirillo, Circonvallazione Gianicolense a dále také z Largo Mazzoni do Via delle Botteghe Oscure? Moc děkuji za pomoc. Přeji hezký den. Milena.

V prvním případě doporučujeme jet vlakem FL1 z Tiburtina na Trastevere, tady přejít na tramvaj č. 8 a pokračovat směr Casaletto. Vystupte na Gianicolense / Ravizza. Jděte zpět ve směru příjezdu tramvaje, San Cirillo je přibližně po 100 m po levé straně. Ve druhém případě jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na Termini. Odtud pokračujte autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo a vystupte na Argentina. Ze zastávky autobusu jděte ve směru příjezdu autobusu po Corso Vittorio Emanuele II a mezi Coop a lékárnou zahněte doprava do úzké uličky Via dell' Arco de' Ginnasi. Dovede Vás k Via delle Botteghe Oscure, která je na ni kolmá.

# 07.09.2016, 17:14.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpověď. Přiletíme na Fiumicino, to jsem zapomněla napsat. Měla bych ještě jeden dotaz. Už jsem načetla tolik odkazů, že už jsem zmatená. Děti do 10. let mají většinou vstupy zdarma, je to i doprava, i z letiště? Pokud ano, nekupujeme pro ně žádné lístky? Moc děkuji. Jana.

V tom případě platí uvedená doprava z letiště Fiumicino. Děti od 5. do 12. let se bookují u jako děti. Vzhledem k tomu, že jsou € 4,00 akční cena, je stejná pro děti i dospělé. V městské dopravě cestuje dítě do 10. let zdarma v doprovodu platícího dospělého. Lístek si nekupuje. Ve státních italských muzeích a památkách mají vstup do 18. let zdarma, většinou si vyzvedávají volný lístek na základě ověření dokladů. Ve Vatikánu platí do 18. let snížené vstupné.