ŘÍM 2016 / 9

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 9

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.02.2016, 11:22.
V marci letíme do Ríma. Prílet máme okolo polnoci, tak by som sa chcela opýtať, či sa dá dostať autobusom priamo z letiska Ciampino priamo do centra aj v nočných hodinách. A ak áno, tak ako. Ďakujem. Katarína.

Poslední autobus jede na Termini v 00:15, ostatní autobusy jedou před půlnocí. Nezbude Vám nic jiného, než si vzít taxi za € 30,00 do centra Říma. Druhou možností je vzít si taxi za € 16,00 na Anagnina a odtud pokračovat nočním autobusem N1 do centra. Od půlnoci do 5:00 jedou ve frekvenci 4x za hodinu a přibližně kopírují trasu metra A.

# 02.02.2016, 09:43.
Děkuji za odpovědi. Poprosím Vás ještě o drobnou informaci. Jak jsem níže psal, jedeme do Říma v termínu od čtvrtka 31.3. až do neděle 3.4. Nevíte, zda jsou muzea, památky a vše ve Vatikánu otevřeno? Je to prodloužený víkend po Velikonocích. Děkuji. Petr.

V tomto termínu jsou standardní otevírací doby. Rozdíl je v tom, že od 1.4. začíná letní sezóna, tzn. např. vstup do kopule v bazilice je do 18:00 místo do 17:00 jako v zimním období apod. Veškeré informace najdete na Musei Vaticani.

# 31.01.2016, 22:12.
Pane Řehůřku, chtěla bych poděkovat za Vaše stránky. Jsou senzační a moc pomáhají. Chtěla bych Vás poprosit, protože si už nevím rady. Budeme bydlet poblíž Castel Giubileo. Zjistila jsem, že k Tiburtina na metro se mohu dopravit linkou 135. Nedokážu se však orientovat ve vyhledávači spojení, vlastně bych potřebovala jízdní řád v neděli po 6. až 7. hodině ranní. Eventuálně zpět kolem 16. hodiny. Děkuji za podporu. Lenka.

Podívejte se na ATAC. Na úvodní straně zadejte do políčka Trova linea (uprostřed stránky) číslo linky 135 a klikněte na Trova. Nabídne Vám to dvě linky 135 podle směru. Vyberte požadovaný směr a zobrazí Vám to jízdní řád na deset následujících dnů. Vyberte následující neděli a zobrazí Vám to nedělní jízdní řád. Dozvíte se, že mezi 6. a 7. hodinou odjíždí autobus z konečné na Salaria / Piombino v 6:08. To samé udělejte pro opačný směr a dozvíte se, že mezi 16. a 17. hodinou odjíždí autobus z konečné na Stazione Tiburtina v 16:02 a 16:42.

# 31.01.2016, 21:58.
Rehúrkovci, dnes som si kúpila online cez stránku Terravision lístok z letiska Ciampino na stanicu Termini a späť. Bola tam aj možnosť s lístkom kúpiť panoramatickou prehliadku po Ríme v cene € 12,00, ale stále to odo mňa chcelo nejaký promocode. Tak som to vzdala a kúpila si lístky bez prehliadky. Skúšala som aj samostatne si kúpiť túto prehliadku Ríma na stránke Terravision, ale stále mi to ukazovalo nejakú chybu. Chcela by som sa opýtať, či sa dá táto panoramatická prehliadka Ríma kúpiť priamo na mieste v Ríme. Ak áno, kde? Ďakujem za odpoveď. Viera.

Už jsme kdysi s promocode řešili. Pokud pole necháte prázdné a vše ostatní bude vyplněno vpořádku, měla by se objednávka odeslat. Konkrétně Rome Panoramic Bus Tour, kterou najdete na stránce Okružní prohlídky - Itálie, stojí € 12,00. Pokud Vám tuto službu nejde z nějakého důvodu objednat, mělo by být možné ji zakoupit v kterémkoliv informačním centru - Punti Informativi Turistici di Roma, jejichž seznam najdete např. na stránkách Roma Pass - Acquista. P.S.: obdrželi jsme zprávu od Terravision, že pracují na vyřešení problému. Zkuste provést objednávku později přes City Tour Italy.

# 30.01.2016, 19:02.
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď na moju otázku. Postupovala som podľa Vašich inštrukcií na stránke Musei Vaticani. Podarilo sa mi to, ale tu je cena € 20,00 za vstupenku. Keď idem objednať online vstupenku do Vatikánu cez stránku Rome Museum, tam mi to ukáže cenu € 28,50. Prečo je tu taký rozdiel? Bude platná aj tá lacnejšia vstupenka? Ďakujem za odpovede. Viera.

Ta vstupenka na Musei Vaticani není lacinější. Ta cena je standardní a oficiální. Na pokladně stojí vstupenka € 16,00. Při online nákupu k tomu účtují ještě poplatek € 4,00. Vstupenka zakoupená přes Musei Vaticani bude samozřejmě platná :-)

# 29.01.2016, 20:57.
16. februára ideme 3 ženy do Ríma. Dnes večer som sa pokúšala online zakúpiť vstupenky do Vatikánskych múzeí, ale nemôžem tam zadať počet osôb. Bez toho ma to nepustí ďalej. Môžete mi pomôcť, ako mám postupovať? Viera.

Objednávku jsme prověřili a bez problému jsme ji vytvořili. Přejděte na stránky Musei Vaticani. Italiano / Informazioni / Orari e Biglietti / Evita la fila e clicca qui per acquistare i biglietti Online / Biglietti di Ingresso / Selezione Tipo Visita / Musei Vaticani e Cappella Sistina / Selezione Periodo e Partecipanti / Febrario 2016 - 3 / Avanti / Febrario 2016 - 17 / 09:00 Seleziona / Biglietto Intero Quantita 3 / Avanti. V tomto kroku už zvolte typ platební karty, vyplňte údaje, zaškrtněte že souhlasíte s podmínkami a opište bezpečnostní kód. Klikněte na Accetta Preventivo e Procedi alla Prenotazione. Datum a čas samozřejmě zvolte podle potřeby. Pokud nějaký dílčí krok neprojde a vše je vyplněno a zaškrtnuto jak má, máte něco zakázané v zabezpečení internetového prohlížeče.

# 29.01.2016, 19:09.
Řehůřkovi, nemáte přibližnou představu o ceně taxi z letiště Fiumicino do centra Říma? Jde mi opravdu jen o orientační cenu. Děkuji. Marta.

€ 48,00.

# 29.01.2016, 19:09.
Řehůřkovi, protože jste mi již vícekrát dobře poradili, dovoluji se opět na vás obrátit s tímto problémem. V květnu bychom měli letět do Říma na letiště Fiumicino. Přílet je přibližně ve 22:45, plus čas na odbavení. Funguje firma Terravision pro levný transfer na Termini takto pozdě v noci? Další dotaz zní, zda se lze dostat v nočních hodinách z Termini do cílového místa, kterým je pro nás ubytování na Via Egidio Albornoz. Je to ulice kolmá na Via Aurelia. Taxi nemůžeme využít, protože nás bude skupina. Před rokem jste mi dobrou radou přímo vytrhli trn z paty, kdy mě ubytovací firma popletla datum příjezdu a letadlo se nedalo zrušit. Moc a moc děkuji za vaši skvělou práci nejen pro mě. Marta.

Poslední autobus odjíždí z letiště Fiumicino na Termini ve 23:00. Musíte tedy využít jiné možnosti. Ty jsou popsané v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. V noci jezdí po Římě noční autobusy. Konkrétně z Termini na zastávku Aurelia / Madonna del Riposo, která je na Via Aurelia jen 100 m za křižovatkou Via Aurelia / Via Egidio Albornoz, jede autobus N5. Z Termini jezdí od 1:15 do 5:15 a vyjíždí každou 15. a 45. minutu. V pátek a v sobotu ještě navíc každou 0. a 30. minutu.

# 27.01.2016, 15:48.
Děkuji za odpověď. Jaká by byla dobrá jízdenka na 24 hodin? Děkuji. Jan.

Roma 24H za € 7,00. Platí 24 hodin od okamžiku první validace.

# 26.01.2016, 20:02.
Mám dotaz. Jak se dostanu z nádraží Termini k moři v Lido di Ostia? Děkuji. Jan.

Nejdříve jeďte metrem B. Vystupte na EUR Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia. V blízkosti moře jsou zastávky Lido Centro. Stella Polare, Castelfusano a Cristoforo Colombo. Na celé trase můžete využít jízdenky římské městské dopravy.

# 25.01.2016, 23:05.
Od 31.3. do 3.4. jedeme do Říma, hlavně cestovat po památkách. Chtěl bych se zeptat, zda se vyplatí zakoupit Roma Pass? Jak se případně uplatňuje přednostní vstup? Pokud ho zakoupíme, platí i ve Vatikánu? Pak k Vatikánu všeobecně. Je zde nějaké jednotné vstupné, nebo se dají zakoupit vstupy jen do jednotlivých památek? Děkuji předem za odpovědi. Petr.

Zda se vyplatí nebo ne závisí na Vašem itineráři, na místě ubytování atd. Je třeba si to propočítat. Návod jak to udělat najdete v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58. Pro držitele Roma Pass bývá zvláštní vstup, stejně jako pro internetové rezervace. Roma Pass ve Vatikánu nelze použít, platí pouze v Římě. To co pokrývá Roma Pass je současně s Vatikánem obsaženo v . Kromě této karty se vstupné ve Vatikánu zakupuje samostatně. Různé balíčky vstupů jsou v průvodcovaných prohlídkách. Více informací najdete na Musei Vaticani.

# 25.01.2016, 14:35.
Ráda bych se zeptala, jaká je jiná možnost cesty z letiště Fiumicino do centra Říma, ideálně někam poblíž Merulana Suite, než autobusem Terravision. Například vlakem? Chceme mít totiž zavazadla během cesty pořád u sebe, což předpokládám v autobusu nepůjde. Taxi bude asi nejdražší, to je až poslední varianta, spíše by se nám líbil vlak. Můžete mi, prosím, něco o této variantě cesty napsat? Děkuji. Daniela.

V tomto případě volte přímý vlak Leonardo Express na Termini za € 14,00. Odtud se pak dostanete autobusem č. 714 na Merulana / Mecenate. Jděte ve směru jízdy autobusu a za křižovatkou je po levé straně Merulana Suite. Záleží také na tom, kolik lidí jede. Při počtu čtyř už je levnější taxi, které Vás vyjde na € 48,00. Můžete jet také vlakem FL1 na Ostiense za € 8,00, odtud pokračovat metrem B na Termini a odtud již zmiňovaným autobusem č. 714.

# 21.01.2016, 13:45.
Děkuji moc. Ještě se Vás zeptám na jednu věc. Do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple jít nechceme. Ale chceme do Baziliky sv. Petra, nahoru do kopule. Jde sem také koupit vstupenky dopředu přes internet nebo to je možné až na místě? Děkuji a zdravím vás. Lucie.

Nevíme o tom, že by se dal rezervovat vstup do kopule v Basilica Papale San Pietro. Otevřeno mají od 8:00 do 17:00, od dubna do 18:00. Cena s výtahem na terasu je € 8,00, cena bez výtahu je € 6,00.

# 19.01.2016, 13:54.
Ráda bych poprosila o radu, jak se dostat z ketiště Fiumucino dne 16.6. kolem 18:00 hodin do hotelu Villa Teressa na Via di Castel Giubileo 5, Rome. A jak potom zpět z hotelu na letiště dne 19.6. kolem desáté hodiny? A ještě poprosím o radu, kde zakoupit Roma Pass a na co vlastně platí? Na cestování metrem? Na vstupy? Děkuji. Přeji pěkný den. Kateřina.

Cesta z letiště Fiumicino k Villa Teresa je popsaná v odpovědi ze dne 24.04.2015, 12:27. Je stále platná. Cesta zpět je stejná. koupíte online na výše uvedených stránkách, telefonicky (telefon je uveden na výše uvedených stránkách) nebo v turistických informacích - PIT. Např. na letišti Fiumicino v příletové hale na T3 v době od 9:00 do 17:45. Zakoupíte ho také ve všech zúčastněných muezeích. Seznam všech prodejních míst najdete na výše uvedených stránkách. Roma Pass platí na vstupy do partnerských muzeí a památek (první dva v ceně u 3. denní verze, první v ceně u 48. hodinové verze, ostatní za snížené vstupné) a na římskou dopravu (autobusy, tramvaje, metro, městské vlaky. Neplatí na vlaky Trenitalia a na všechna spojení z letiště a na letiště. Podrobnosti najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.01.2016, 20:24.
Chcel by som sa Vás opýtať na nasledujúce. Mám plánovaný prílet na letisko Fiumicino, na Terminál 1 a ďalší odlet z Terminálu 3. Medzi tým je čas 45 minút. Oba lety sú od spoločnosti Alitalia. Koľko prosím Vás trvá cesta pešo z Terminálu 1 na Terminál 3, resp. sú tam nejaké problémy? Ďakujem. Marián.

Mezi těmito terminály je vzdálenost přibližně 400 m. Je to počítáno z haly do haly podél komunikace. Můžete jít také tubusy, které spojují terminály, Hotel Hilton, nádražní halu a administrativní budovu. Předpokládáme, že pokud letíte s jednou společností, odbavíte zavazadla před prvním letem a následně si je vyzvednete až v cílové destinaci. Nicméně těch 45 minut je dost těsná doba.

# 13.01.2016, 18:27.
Počas pobytu v Ríme by sme chceli navštíviť Vatikánske záhrady. Dočítala som sa na stránke Vatikánskych múzeí o tejto pešej prehliadke za cenu € 32,00, pričom v cene listka je zahrnutá aj návšteva Vatikánskych múzeí bez sprievodcu. Prehliadka záhrad a prenájom slúchadiel. Neviem však vyčítať, či pod vstupom do Vatikánskych múzeí je aj vstup do Sixtínskej kaplnky? Lebo na stránke Vatikánskych múzeí nie je možné zakúpiť samostatný lístok na vstup do Sixtínskej kaplnky. Ešte prosím o informácie ohľadom cestovných lístkov. Našla som informácie o možnosti zakúpenia cestovných lístkov na dopravu a to lístky Roma 24H, Roma 48H a Roma 72H, potom Integrovaný lístok CSI na 7 dní a BTI na 3 dni. Pretože budeme v Ríme 5 dní, chcela by som zakúpiť lístok na 7 dní. Je to možné? Alebo musím kúpiť ako turista lístok BTI na 3 dni? Ďakujem za odpoveď. Anna.

Součástí prohlídky Vatikánských muzeí je na závěr prohlídka Sixtínské kaple. Samostatně vstup do Sixtínské kaple zakoupit nelze. Můžete si zakoupit libovolné časové jízdenky - Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H a CIS. Jízdenka BTI už nějakou dobu není v prodeji. Byla nahrazena Roma 72H. Je možné, že pro Vás bude výhodnější volit kombinaci těchto jízdenek s jízdenka BIT na 100 minut. Vše záleží na Vašem itineráři. Výše uvedené jízdenky nelze použít na cestu z letiště a na letiště.

# 12.01.2016, 20:33.
Rád bych se zeptal, jak to je s cestováním z Říma do městečka Cervetri. Našel jsem, že vlak stojí € 3,60 do Ladispoli / Cerveteri a Marina Cerveteri. Avšak rád bych se dozvěděl cestu konkrétně z nějakého nádraží v Cerveteri co nejblýže k etruské nekropoli. Jezdí tam nějaké městské autobusy nebo bychom museli pěšky? Děkuji mnohokrát za odpověď. Jan.

Musíte jet do Marina di Cerveteri. Regionální vlak tam jede z Termini. Jízdenka stojí € 3,60. Vlak zastavuje i na Tuscolana, Ostiense, Trastevere, S. Pietro a Aurelia. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Z Marina di Cerveteri je to do Necropoli etrusche di Cerveteri pěšky 7 km. Z nádraží tam jezdí autobusy. Jedná se o linku označenou D. Od pondělí do pátku jede v 6:15, 6:55, 7:45, 10:00, 10:30, 12:20, 13:15. Zpět pak v 6:35, 8:15, 10:20, 10:50, 12:40, 13:35, 16:20. V neděli jede v 8:10, 10:35, 12:20. Zpět pak v 8:30, 10:55, 12:40. Jízdní řády najdete na městském portále Comune di Cerveteri, do vyhledávacího pole zadejte Linea D. Jízdenka by měla stát € 1,10. Vstupné do Necropoli della Banditaccia stojí € 8,00, do 18. let je vstup zdarma, do 25. let € 5,00. Vstupné do Museo Nazionale Cerite je ve stejné výši. Kombinovaná vstupenka stojí € 10,00, do 18. let je vstup zdarma, do 25. let € 6,00.

# 11.01.2016, 14:27.
Dne 14.6.2016 odlétáme na tři dny do Říma. Letíme na letiště Ciampino. Pojedeme autobusem k metru Anagnina a odtud metrem na stanici Cornelia. Potom autobusem ATAC č. 246 na Aurelia. Stihneme trasu z Anagnina na Aurelia na lístek ATAC na 100 minut? Chceme se ubytovat v Camping Village Roma. Jelikož bereme s sebou malý stan, chceme ho využít. Dá se v tomto kempu stanovat? Neznáte na ně e-mailovou adresu, telefon nebo web? Děkuji. Karel.

Cesta metrem A z Anagnina na Cornelia trvá přibližně 40 minut. Cesta autobusem č. 246 z Cornelia na Stazione Aurelia (zastávka u kempu) trvá přibližně 10 minut. Včetně pěšího přechodu a prostoje na zastávce je to reálné stihnout na jednu jízdenku BIT. V Camping Village Roma jsou místa pro vlastní stan - piazzola. Oficiální stránky kempu najdete na EC Vacanze.

# 09.01.2016, 19:28.
Potřebovala bych se Vás zeptat na konkrétní informace ohledně návštěvy Říma. Rozhodli jsme se s přítelem odjet 28. ledna a vrátit se zpět 31. ledna. V Římě jsem byla pouze sama před několika lety a v létě, takže nevím, co se změnilo. Potřebovala bych vědět, zda lze uplatnit slevu pro člověka, kterému je 25 let, pokud nemá potvrzení o studiu. A stále platí, že se to nevztahuje na Vatikán? Dále by mě zajímalo, co s sebou zabalit. Hodně jsem četla, že zimní bunda je zbytečná. Je to tak? A prší často? Jsou i v zimě tak velké fronty na vstupy ve Vatikánu nebo je situace lepší? A které památky a muzea v Římě je nutno rezervovat předem? Fontány v Římě jsou naplněné i přes zimu? Znáte nějakou restauraci, kterou byste doporučil? Mnohokrát děkuji za Vaše stránky a cením si Vaší trpělivosti. Mnohokrát Vám předem děkuji za odpověď a přeji jen to nejlepší! S přátelským pozdravem Markéta.

Potvrzení o studiu nepotřebujete. V Itálii už nějakou dobu platí ve státní muzeích a památkách nové podmínky. Do 18. let je vstup zdarma, do 25. let se platí snížené vstupné. K tomu Vám stačí prokázat věk např. cestovním dokladem. Vatikán je samostatný stát, tam tyto podmínky neplatí. Vstup zdarma je jen do 6. let, snížené vstupné se platí do 18. let. Do 25. let potřebujete pro uznání sníženého vstupného nějaký mezinárodní studentský průkaz nebo jiné potvrzení o studiu. Průměrné denní teploty na přelomu ledna a února se v Římě pohybují kolem 12. až 14. stupňů. Ty noční však klesají ke 2. až 3. stupňům. Proto doporučujeme teplejší oblečení. V současné době je však teplá zima a nyní je v Římě přes den 17. až 19. stupňů a v noci 10 stupňů. V následujících dnech se má ochladit k těm průměrným teplotám, následně však opět oteplit. Doporučujeme sledovat před odjezdem předpovědi na Meteo - jsou tam předpovědi vždy na následujících 14. dnů a tomu se přizpůsobit. Srážkově je na tom zima v Římě lépe než podzim. Opět doporučujeme sledovat výše uvedený server s aktuálními předpověďmi, zatím má být následujících 14. dnů bez srážek. Vatikán a Koloseum doporučujeme rezervovat. Povinnost rezervace je ve Villa Borghese. Římské fontány jsou v provozu i v zimě, určitě ty hlavní a nejznámější. Do restaurace doporučujeme jít ve čtvrti Trastevere. Konkrétní tipy najdete v článku o Římě Kam jít a co ochutnat.

# 08.01.2016, 13:50.
Mám prosbu. Koncem ledna jedeme do Říma a nejsem moc moudrá z té jejich dopravy. Cestu do hotelu už mám od Vás napsanou, ale teď bych Vás ráda poprosila, jak se dostat od hotelu Priscilla do Vatikánu a zpět pomocí MHD a také od tohoto hotelu ke Koloseu a zpět. Koupila jsem si do Kolosea lístky přes internet, tudíž předpokládám, že tam rovnou někde projdu vstupem. Nebo ještě někam musím? A ještě se zeptám na jízdní řád, který je v záhlaví vašich stránek. Je aktuální? Koupila jsem si lístky na autobus Terravision také přes internet, takže na letišti můžeme rovnou nasednout? A pouze při cestě zpět musíme do Terracafé? Chápu to správně? Moc děkuji za odpovědi. Je to super stránka! Lucie.

Vatikán: od Hotelu Priscilla přejděte 400 m na Via Venti Settembre (po Via Collina, Via Flavia, Via Servio Tullio). Po levé straně jsou zastávky autobusů. Jeďte autobusem č. 62 směr Traspotina a vystupte na konečné. Jděte ve směru příjezdu autobusu na Via della Conciliazione, která Vás dovede na Piazza San Pietro. Zpět bude nejjednodušší jet stejným autobusem, je to bez přestupů. Jede směr Stazione Tiburtina, vystoupit musíte na Palestro. Jděte ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočte doleva na Via Venti Settemre, dovede Vás k výchozí zastávce z cesty do Vatikánu. Colosseo: od hotelu jděte opačně jako v předchozím případě. Dojdete na Via Piave, po které se vydejte doprava. Dojdete k zastávce Piave / Belisario. Nasedně do autobusu č. 360 směr Zama, který Vás zaveze na Termini. Odtud pokračujte metrem B směr Laurentina a vystupte na Colosseo. Opět z důvodu jednoduchosti použijte zpět stejné spoje. Metrem B směr Rebibbia a vystupte na Termini, autobusem č. 360 směr Muse a vystupte na Fiume. Z náměstí jděte po Via Piave ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via Calabria k hotelu. Colosseo má samostatné vstupy pro internetové rezervace, , atd. Pokud myslíte jízdní řád v těchto otázkách a odpovědích, ten je aktuální. Boarding Card si musíte vyzvednout jen v Terracafe na Termini při cestě na letiště.

# 07.01.2016, 09:55.
V únoru se chystám s přítelkyní do Říma a budeme bydlet v hotelu Al Casale de Santis. Hotel je trochu z ruky od centra města. Proto se chci zeptat, zda nevíte, jak je to s obslužností veřejné dopravy v nočních hodinách? Kdy např. jede poslední spoj z nádraží Termini, tak abychom se dostali pohodlně zpátky na hotel? Popřípadě kdybyste věděli o lepší návaznosti přímo z historického centra města k našemu hotelu? Děkuji za odpověď. S pozdravem Miroslav.

Obecně běžné autobusové linky jezdí od 5:30 do půlnoci. Jsou samozřejmě i linky, které mají jiné časy nebo některé dny nejezdí vůbec. Mimo tuto dobu pak jezdí noční linky, které jsou označeny N. např. N1, N2, … Konkrétně nejblíže Vašemu ubytování v Al Casale de Santis jezdí autobus č. 409 mezi zastávkami Stazione Tiburtina a Arco di Travertino. Obě jsou napojeny na linky metra. Autobus jezdí po Via di Acqua Bullicante. K zastávce se dostanete po Via Labico a následně po Via Policastro. Zastávka (Bulicante / Mercatore) směrem k Arco di Travertino je pak doleva, zastávka (Bulicante / Canosa) směrem ke Stazione Tiburtina je doprava. Od hotelu je to přibližně 300 až 400 m. Autobus č. 409 jezdí každý den dost často. Na stejných zastávkách pak zastavuje noční linka N17, která spojuje zastávky Stazione Tiburtina a Largo Colli Albani. Jezdí každý den mimo výše uvedený čas a z konečných vyjíždí každou 10. a 40. minutu. Pro Vás bude nejschůdnější cestovat přes Largo Colli Albani, kam jezdí noční linka N1 kopírující přibližně trasu metra A (tedy i z Termini). Ta jezdí také každý den 2x až 4x do hodiny. Z centra (Piazza Venezia) se na Termini dostanete noční linkou N8. Jezdí každý den, 2x až 3x.

# 05.01.2016, 10:44.
Ráda bych se Vás zeptala, jakou jízdenku je nejvýhodnější koupit. Jedeme na 4 dny do Říma a chceme vyloženě Řím a Vatikán projít po památkách. Tak zda na ty tři celé dny je nejvýhodnější zakoupit jizdenku BTI za € 16,50? Potřebujeme vlastně jen metro. A pak jak do Vatikánu? Máme jet vlakem? Bude to v ceně toho BTI lístku nebo se vlak platí zvlášť? Děkuji. S pozdravem Hedvika.

Konfigurace jízdenek je hodně závislá také na tom, kde budete bydlet a na itineráři. Je možné, že některý den nebudete potřebovat jízdenky žádné, naopak jiný den se Vám vyplatí nějaká časová jízdenka. Jízdenka BTI už neexistuje. V současné době jsou k dispozici jízdenky BIT jednosměrná na 100 minut za € 1,50, Roma 24H platná 24 hodin od první validace za € 7,00, Roma 48H platná 48 hodin od první validace za € 12,50, Roma 72H platná 72 hodin od první validace za € 18,00 a CIS platná do půlnoci sedmého dne od první validace za € 24,00. V ceně jízdenek jsou i regionální vlaky Trenitalia druhé třídy ve vnitřním Římě a městské vlaky, obecně v části ohraničené G.R.A. Konkrétně hraniční zastávky najdete na mapě umístěné na stránkách ATAC - Azienda / Linee e Mappe / Metro e ferrovie metropolitane. Hraniční zastávky, kam platí výše uvedené jízdenky, jsou zvýrazněny červeně. Každopádně výše uvedené jízdenky neplatí na cestu z letiště a na letiště jakoukoliv dopravou. To, zda je výhodné jet do Vatikánu vlakem závisí na tom, kde budete bydlet, nebo přesněji odkud tam pojedete.

# 02.01.2016, 13:08.
Chystám se na cestu do Říma a zajímalo by mě, kolik vyjde mýtné v Itálii. A nebo zda jsou boční cesty v pohodě a dá se to v klidu objet? Děkuji za odpověd. Otakar.

Nepíšete odkud vyjíždíte, což je pro stanovení poplatků důležité. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku, která stojí € 8,80. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 51,50. Pokud pojedete přes Salzburg a Villach, zaplatíte za průjezd taurenskými tunely € 11,50 a na mýtném v Itálii € 55,90. Pokud pojedete přes Vídeň a Graz, zaplatíte už jen mýtné v Itálii ve výši € 55,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Cesta mimo dálnici je vždy vyvážena určitým zdržením. Někdy menším, jindy větším. My většinou jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona, kde je úspora na mýtném € 6,00 a pak jedeme mimo dálnici Mestre - Chioggia - Ravenna - Perugia - Orte, kde je úspora € 33,80. Trasy jsou popsané v našich reportážích.

# 01.01.2016, 18:34.
Řehuřkovci, náhodou som dnes narazila na vašu stránku a je úžasná. Od 6.2. do 20.2. budeme tri staršie ženy v Ríme. Je nám 56, 63 a 77 rokov. Letenky sú zakúpené, máme rezervovaný hotel Andreotti. Tam sa nemáme problém sa dostať z Termini aj pešo. Zvažujeme aj iné, lacnejšie, možnosti ubytovania, napr. Hotel Saint Paul Rome na Via Vito Volterra 43, Eur, 00146 Rím. Ten je ale v inej oblasti a moja otázka znie: ako sa dostaneme k tomu druhému hotelu z letiska Ciampino a potom z hotela do centra? Ktorý z tých dvoch spomínaných hotelov by ste mi odporúčali? Ďakujem za odpoveď. Viera.

V obou případech se musíte dostat z letiště Ciampino na Termini. Buďto přímo autobusem za € 4,00 nebo s přestupem nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a následně metrem A na Termini za € 1,50. Pokud budete využívat nějakou časovou jízdenku, můžete jet metrem už na tuto časovou jízdenku. Do Hotel Andreotti se pak dostanete pěšky. Je daleko přibližně 600 m. Do Hotel Saint Paul Rome se dostanete z Termini autobusem č. 170 směr Agricoltura. Vystoupit musíte na Marconi / Bortolotti. Na autobus můžete využít jízdenku z metra nebo časovou jízdenku. Jděte ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočte doprava. Obejděte blok a opět odbočte doprava. Po pravé straně je Vaše ubytování. Do centra se dostanete stejným autobusem buďto zpět na Termini nebo v opačném směru je druhá zastávka Marconi, odkud můžete metrem B pokračovat do centra. Těžko říci, který hotel doporučit. Podívejte se na výše uvedené stránky a zvolte ten, který splňuje více Vaše ubytovací požadavky.