ITÁLIE 2009 / 6

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 6

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.06.2009, 11:52.
Vážený p. Řehůřek, chci vás požádat ještě o jednu radu. 20.6. jedeme do Bibione. Chtěli bychom navštívit Lignano, jelikož máme dvě děti - 11 a 15 let, rádi bychom se podívali do ZOO a do zábavného parku. Kolik by pro nás dva dospělé + dvě děti stálo vstupné a kolik by stálo vstupné do zábavného parku? A když zaplatíme vstupné, zda jsou potom všechny atrakce zdarma, či se to též platí? A ještě jeden dotaz. Podle čeho v Lignanu najdeme ZOO a zábavný park, podle čeho se máme orientovat? Děkuji mnohokrát za vaši odpověd. Dana.

Podívejte se na mapu s přesným umístěním jednotlivých parků v Lignanu. Vytiskněte si ji a vyznačte si k červeným bodům co který označuje. Parco ZOO Punta Verde se nachází v blízkosti řeky Tagliamento. Vstupné pro dospělého je € 12,00, pro dítě od 3 do 11 let € 9,00. Pro Vás tedy € 45,00. Aquapark Aquasplash najdete v severní části Lignano Pineta. Vstupné je € 20,00 pro dospělého a € 15,00 pro děti od 3 do 8 let. Pro Vás tedy € 80,00. V ceně jsou všechny atrakce po celý den. Hned vedle je Gulliverlandia. Vstupné je € 17,00 za dospělého a € 13,00 pro dítě od 3 do 8 let. Pro Vás tedy € 68,00. V ceně opět všechny atrakce. Kousek odtud směrem na východ je lunapark Strabilia. Cena jednotlivých atrakcí se pohybuje od € 1,00 do € 3,00. Další dva parky Junior a iGommosi jsou spíše pro menší děti.

# 15.06.2009, 20:43.
Letos jedeme poprvé do Itálie - Silvi Marina Vila Rosa, můžete nám sdělit, kde se všude platí poplatky a kolik? Mnohokrát děkujeme. Vlasta.

Záleží na tom, odkud a kudy pojedete. V Německu se dálnice neplatí. V Rakousku je potřeba mít vylepenou dálniční známku. Desetidenní stojí € 7,70. Pokud jedete na více jak deset dní, vyplatí se koupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte mýtné € 8,00, pokud pojedete přes Salzburg na Villach a dále přes Tarvisio, zaplatíte mýtné za tauernské tunely € 9,50. Na trase přes Vídeň, Graz a dále přes Tarvisio se jiné poplatky než známka neplatí. V Itálii na trase Brenner - Silvi Marina zaplatíte mýtné ve výši € 40,90, na trase Tarvisio - Silvi Marina zaplatíte mýtné € 40,10. Mýtné na trase zpět je stejné.

# 15.06.2009, 12:51.
Řehůřkovi, chci Vás moc poprosit o Váš názor na Lido di Volano a Lido Adriano v Itálii. Chystáme se jet cvičit jógu, takže naše požadavky jsou skromné, aby tam byl klid a večer možnost procházek, promenád, ale i obchůdků a nějaké té zábavy ... moc děkuji předem za vaši odpověď a přeji krásné léto! J.

Váš požadavek na klid splní letovisko Lido di Volano. Je zde však minimum večerní zábavy. O to krásnější je však tady příroda, do které můžete podnikat procházky. Do nedaleké Delty Pádu je možné podniknout výlet lodí. Pláž je písečná s pozvolným vstupem do moře. S dalšími středisky směrem na jih - Lido delle Nazioni, Lido di Pomposa, Lido degli Scacchi, Porto Garibaldi, Lido degli Estensi a Lido di Spina - je spojení autobusovou dopravou. Nevýhodu však vidíme v obrovském množství stojatých vod - Valle Bertuzzi, Sacca di Goro a vlastně i Delta Pádu. To může být a každoročně i je líhní komárů. Bývají však i období, kdy se nevyskytují nebo jen v malém množství. Hodně to závisí i na počasí. Pokud zvolíte toto letovisko, doporučujeme si nabalit s sebou reperenty a odpuzovače do zásuvky. Pokud je nepoužijete, určitě se nebudete zlobit, že je vezete zbytečně. Naopak Lido Adriano je rušné letovisko. Najdete zde ve velkém obchůdky, butiky, bary, kavárny, restaurace, diskotéky, supermarkety, různé zábavní programy atd. I tady je pláž písečná s pozvolným vstupem do moře. V něm jsou vlnolamy, které Vám zpříjemní koupání. V blízkosti je velké město Ravenna (do 10 km). Pokud bychom měli doporučit jen mezi těmito dvěma středisky, tak bychom se zřejmě přiklonili k Lido di Adriano.

# 15.06.2009, 12:11.
Ráda využívám této možnosti, abych se zeptala na radu. Plánujeme návrat do ČR z Francie s 2-denní zastávkou na Ligurské riviéře. Poradíte, jaké místo a eventuálně hotel či penzión oslovit s nabídkou ubytování pro 4 osoby na tyto dva dny? Jde nám čistě o koupání v moři. Termíny: 4. - 6.7.2009. Moc děkuji za radu a těším se na zprávy. Iva.

Ligurská riviéra je turisticky velice atraktivní oblast. V červenci už je tady sezóna a letoviska bývají plná turistů. Už i spousta kempů má dokonce letos vyprodána místa pro stany (s vyjímkou např. jednoho, dvou dnů v měsíci). V turistických centrech, kempech a apartmánech budete mít pravděpodobně problém se ubytovat na dobu kratší než jeden týden a mimo termín So - So. Větší šanci budete mít při hledání ubytování v hotelech. Každopádně ceny na Ligurské riviéře jsou vysoké. Podívejte se např. na portál initalia.it, kde si můžete vybrat hotel, zjistit ceny a obsazenost. O něco levnější B+B ubytování si můžete vyhledat na portále bedandbreakfast.com. Hostely (většinou levnější hotely) najdete také na hostelsclub.com

# 15.06.2009, 11:42.
U největšího prodejce trajektových jízdenek - Čedoku na 26.6.2009, Bari - Split zamítnuto. Jadrolinie též, nevzdávám, hledám, prosím nevíte o jiné možnosti, jak se tam "přebrodit"? Alena.

Řešením může být jet o den později. Dalším řešením může být zvolit jinou společnost - Azzura Line a jiný cílový přístav - Dubrovnik (odjezd 26.6. 23:30, příjezd 27.6. 9:00). Z Dubrovníku do Splitu je to potom přibližně 200 km.

# 15.06.2009, 03:26.
Letos se chystáme s manželem a třemi dětmi (13, 11, 9) do Itálie přibližně na týden. Máme zkušenosti s kempováním v Chorvatsku a vždy jsme jeli "na blind" mimo hlavní sezonu (konec června, srpen, září) a vybírali levnější kempy bez rezervace. Je možno si toto dovolit i v Itálii, aniž by člověk přespal v autě? A která část země je pro pobyt u moře cenově výhodnější - manžel uvažuje o Ligurii, ale já se bojím, že tu bude dráž ... Je začátek července dobou vhodnou, aby se člověk vyhnul "masové turistice"? Srpen prý není nejlepší, Italové dovolenkují ... Děkuji. Kateřina.

Začátkem července pravděpodobně nebudete mít problém se ubytovat v kempu ve vlastním stanu nebo karavanu. Seznam většiny kempů s podrobnými informacemi a odkazy na oficiální stránky najdete na portále camping.it. Doporučujeme si vytipovat v jednom místě více kempů pro případ, že byste z nějakého důvodu v tom prvním neuspěli. Setkali jsme se totiž i s tím, že místa, která jsou určena pro stany, byla už dopředu obsazena. Pokud však chcete ubytování v mobilhome, bungalovu, apartmánu apod., doporučujeme dopředu vše zarezervovat. Červenec není sice v Itálii ta nejvyšší sezóna, nicméně především střediska na severu již bývají značně zaplněna turisty (v případě aprtmánů aj. i na jihu). Ligurie patří k těm dražším oblastem. Obecně čím jižněji, tím je ubytování levnější (rozdíly však nejsou zásadní). Obrovský skok je spíše sezónně. Od konce června do začátku srpna ceny postupně rostou (i po týdnech), v srpnu jsou nejvyšší (i několikanásobně oproti červnu) a poslední týden v srpnu jdou zase dolů.

# 14.06.2009, 13:04.
Jsme 4 studenti a chtěli bychom se v září vydat tak na týden až 14 dní do Itálie a kombinovat návštěvu památek (rozhodně si chceme prohlédnout Řím a Pompeje) s pobytem u moře (třeba v kempu). Chtěl bych se zeptat, zda byste doporučili spíše cestu autobusem, vlakem nebo nízkonákladový let a kde by bylo možné sehnat jízdní řády místní dopravy? Jde nám hlavně o to, aby cesta byla levná. Měli byste nějaké tipy na levné kempy? Děkuji. J.

Nejlevněji se do Říma dostanete autobusem. Zpáteční jízdenka od Student Agency Vás přijde v Tarifu Special 30 na 1700,-Kč (popř. jednosměrná do Říma 950,- a do Neapole 950,-). Letenku lze koupit také za slušnou cenu, ale s poplatky se na výše uvedenou cenu nedostanete. Vlakem se do Říma dostanete za cenu o dost vyšší než autobusem. Jízdní řády dopravy v Římě najdete na atac.roma.it a metroroma.it. Jízdní řády příměstských a meziměstských linek najdete na cotralspa.it. Vlakové jízdní řády na ferroviedellostato.it. Dopravu a památky můžete kombinovat v Římě s Roma Pass. Informace o dopravě v Neapoli a Kampánii najdete na unicocampania.it. Jsou tam i odkazy na jednotlivé dopravní společnosti a jejich jízdní řády (Le aziende). I v Neapoli a okolí lze kombinovat dopravu a památky - s Arte Card. Tipy na kempy najdete na portále camping.it - Řím a Neapol.

# 13.06.2009, 21:26.
Chceme vás poprosit o pár rad na cestu na dovolenou autem na Ischii. Odjíždíme v červenci, a proto, že jsme starší a autem jedeme poprvé, máme strach z cesty.Trasa je ze Znojma, Vídeň, Klagenfurt, dále Bolognu, Řím, Neapol a trajektem na Ischii. Cestou potřebujeme dva noclehy. První někde za Klagenfurtem, druhý v okolí Bologně. Nejraději bychom si udělali na tranzitní noclehy rezervaci. Pobyt máme již zaplacený. Poraďte, prosím, s noclehy, dále jak je to s poplatky a mýty. Ještě prosíme o zjištění ceny za trajekt na Ischii. Máme auto Fábii. Píši proto, že auto se platí od délky. Vozíme s sebou malého psa, doufám, že stačí mezinárodní očkovací průkaz. Můžeme u benzinky platit hotově? Nevíte, u které pláže je hotel Albatros? Prosíme vás o odpověd v co nejkratší době. Za vše velmi děkujeme. Zdraví manželé H.

Vaše tranzitní ubytování je omezeno pouze na ta místa, kde Vás přijmou i se psem. V okolí Klagenfurtu víme o jednom gasthofu, kde Vás ubytují i na jednu noc i s pejskem. Jmenuje se Gasthof Jerolitsch a najdete ho v Krumpendorf am Wörthersee (Jerolitschstraße 43), kousek od dálnice A2. Na začátku Wörthersee vpravo od dálnice. Cena včetně snídaně je však trochu vyšší - € 42,00 (na podzim € 39,00). V Blízkosti Bologni se můžete ubytovat např. v Agriturismo La Roverella za € 35,00 včetně snídaně. Ubytování najdete v Zola Predosa na Via San Martino 1, v blízkosti místa, kde se napojuje A14 na A1 (ale ta větev ve směru na Milano). Rovněž akceptují pejsky. Trajekty převážející i auto z Neapole na Ischii provozují společnosti Caremar a Medmar. Ceny jsou následující: za auto do 4 m od € 22,00 do € 23,00, za osobu od 4,70 do € 5,60 (podle sezóny). V Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku. V Itálii na mýtném mezi Tarvisio a Napoli potom € 54,40. Poplatky na cestě zpět jsou stejné. Hotel Albatros se nachází na západě ostrova ve městě Forio. Nejbližší pláž, přibližně 300 m od hotelu je Cava del Isola. Další pláž Citara je vzdálená něco přes 1 km. Pro pejska stačí mezinárodní očkovací průkaz. Doporučujeme pejska u veterináře opatřit čipem. U čerpacích stanic můžete platit hotově, tak i platební kartou. Druhý způsob doporučujeme. Šetříte hotovost a máte lepší kurz.

# 13.06.2009, 16:24.
Prosím o radu. Při návratu z Korsiky, kde budeme trávit několik dní dovolené, dojedeme trajektem do Janova v 19:30 hod. Potřebovali bychom někde jednu noc přespat, než se vydáme na cestu domů. Nebudeme mít s sebou věci do kempu, takže kemp není vhodný. Najdeme něco poblíž dálnice směrem na Milano, Bolzano nebo přímo v okolí Janova? Děkuji za odpověď. Jitka.

Zkuste např. Casa Torre v nedalekém Campomorone. Sice ubytovávají pouze do 20:00, po předchozí domluvě je však možno i ve večerních hodinách. Doporučujeme rezervaci. Dalším tipem je La Moggia v Bussalla. Toto je ještě blíže dálnici.

# 13.06.2009, 15:16.
Při hledání informací jsem nalezl vaše stránky. Měl bych otázku na spojení z Caorle do Benátek autobusem nebo lodí (ceny, odkud a kam to dojede). Našel jsem několik, bohužel velmi rozporuplných, informací. Již vzdálenost obou míst se pohybuje od 30 do 70 km na různých stránkách. Děkuji. Jan.

Ty rozporuplné informace ve vzdálenosti pramení zřejmě od způsobu měření vzdálenosti. Nejkratší vzdušná vzdálenost mezi centrem Caorle a centrem Benátek je přibližně 45 km. Oproti tomu nejvzdálenější nejrychlejší cesta přes dálnici je přibližně 80 km. Nejkratší cesta po silnici měří přibližně 65 km. Nejlevněji a nejrychleji se dostanete z Caorle do Benátek autobusem. Linku provozuje společnost ATVO. Linka Autostazzione Caorle - San Dona di Piave - Mestre - Venezia jezdí 15x za den, přibližně každou hodinu od 5.00 do 18.50. Lístky lze koupit na pokladně ATVO, v baru (autostazzione) nebo v automatu. Cena lístku by měla být podle vzdálenosti € 4,30, zpáteční € 7,60. Do Benátek přijíždí na Piazzale Roma a odtud také odjíždí. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Další variantou je kombinace autobusu a lodi. Autobusem na Punta Sabbioni (jede jednou denně 8.15 Po-Pá). Cena lístku by měla být podle vzdálenosti € 3,50, zpáteční € 6,20. Lodní lístek potom dle tarifu ACTV, nejlevnější € 6,50, vyplatí se však koupit dvanáctihodinový za € 16,00.

# 13.06.2009, 10:02.
Vaše stránky jsou super, je tam vše, co člověk potřebuje vědět. My jedeme do Itálie - Bibione 19.6.2009 a chtěla bych vědět, jaká je vzdálenost mezi Bibione a Lignano a ještě se chci zeptat, moje dcera má celiakii (bezlepkovou dietu), zda bych v Bibione nebo v okolí našla nějaké potraviny bez lepku, zda jsou označené stejným logem jako u nás a zda jsou cenově stejné nebo dražší. Pocházíme z Loučovic (u Lipna). Děkuji mnohokrát. Dana.

Vzdálenost mezi centrem Bibione a krajní části pláže v Lignano Riviera je vzdušnou čarou přibližně 4 km (nelze pěšky, v cestě je řeka Tagliamento). Autem je to však 9 km. Obecně v Itálii není s potravinami bez lepku problém. Italsky bez lepku = senza glutine. Na těchto výrobcích bývá přímo napsané: "Prodotto dietetico indicato nelle diete in cui il glutine va escluso". O cenách nemáme informaci, nevíme ani, jaká je cenová hladina u nás. Cenově to bude zřejmě srovnatelné (těstoviny), u některých potravin možná vyšší (sýry, jogurty), tak jak je to i u běžných potravin. Logo je stejné jako u nás, přeškrtnutý klas. Bezlepkové výrobky se dají koupit i v lékárnách. I v restauraci nebudete mít problém, stačí říci, že chcete menu senza glutine. Jeden konkrétní tip na místo, kde lze produkty nakoupit: Farmacia de Roia Paolo E, Via Tolmezzo 3, Lignano Sabbiadoro. V tomto směru bezproblémová restaurace je potom tamtéž, Ristorante Désirée na Via Aquileia 47. A na závěr ještě jeden odkaz: celiachia.it.

# 12.06.2009, 15:02.
Na konci června jedeme do San Benedetta del Tronto. Chci se zeptat na kolik nás vyjde mýtné? Pojedeme z Prahy přes Mnichov, Insbruck, Bologna ... San Benedetto del Tronto. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda nevíte o nějakým levnějším ubytování někde v půli cesty na přespání. Děkuji. Blanka.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (pokud jedete na více jak deset dnů, kupte si druhou na cestu zpět). Za průjezd Brennerem zaplatíte mýtné € 8,00 a na italských dálnicích zaplatíte mýtné ve výši € 38,60. Mýtné na cestě zpět je stejné. Výhodné je přespat někde za polovinou, z Prahy Vám to vychází někde kolem Lago di Garda. Seznam všech ubytovacích kapacit od kempů až po hotely najdete na portále gardalake.it. Určitě tam najdete něco vhodného v dobré cenové relaci.

# 12.06.2009, 08:36.
Jedeme v červenci do městečka Silvi Marina, prosím můžete mi doporučit lacinější tranzitní ubytování, někde na polovině cesty? Děkuji. Renata.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 19.03.2009, 21:00.[nahoru]

# 11.06.2009, 12:12.
Jedu přes Vídeň do Riccione (13.6.2009), kolik prosím Vás budu platit v Itálii za mýtné pojedu-li pořád po dálnici až do cíle? Budu hodně časově ztratný, pokud pojedu z Benátek do Riccione podél pobřeží a předpokládám bez poplatků? Děkuji. Kamil.

Za úsek Tarvisio - Riccione zaplatíte mýtné ve výši € 28,00 v jednom směru. Pokud pojedete jen do Mestre a odtud po silnici č. SS309 a následně SS16, potom zaplatíte na mýtném jen € 12,70 v jednom směru. Vzhledem k vzdálenosti, které se to týká toho času mnoho neztratíte. Silnice je sice frekventovaná, podle našich četných osobních zkušeností je provoz plynulý. Kolem Revenny je čtyřproudý obchvat, před Rimini je také kousek se čtyřmi pruhy. Počítejte s častou padesátkou a sedmdesátkou, kousek před Rimini už začíná hustý provoz, který pokračuje přes Rimini a za Rimini. Se zácpou se můžete setkat před Mestre a v Mestre, pokud budete pokračovat po dálnici, tak ještě u Bologne. Více o trase Mestre - Rimini se dočtete v našich reportážích: Gargano 2008 - tam, Gargano 2008 - zpět, Gargano 2007 - tam, Gargano 2007 - zpět, Sicílie 2006 - zpět, Gargano 2003 - tam, Gargano 2003 - zpět, , Kalábrie 2002 - tam, Kalábrie 2002 - zpět. Vzhledem k výši úspory na mýtném se pobřežní trasa vyplatí.

# 10.06.2009, 22:23.
Chceme v půlce srpna na cestě do Francie (Provence) jednu noc (max. 2 noci) přespat v Itálii. Kde byste doporučili cenově dostupný nocleh pro 4 osoby (rodiče a 2 dospělé děti)? Zvažujeme při cestě návštěvu Benátek, ale nocleh nemusí být v těsné blízkosti Benátek. Nemáme vybavení a kempování, takže představa je, chatka nebo karavan, bungalow, apod. Předem děkuji. Vladimír.

V polovině srpna je v Itálii nejvyšší sezóna. Počítejte s tím, že se na jednu noc neubytujete při pobřeží. Větší šanci máte se ubytovat ve vnitrozemí a to většinou v hotelech, penzionech atd. Náš tip je A Casa di Paola. Doporučujeme však co nejdříve rezervovat.

# 09.06.2009, 14:26.
Prosím o tipy na in-line bruslení v okolí Benátek. Je třeba možné dojet na bruslích z Punta Sabbioni do Lido di Jesola? Předem moc děkuji!. Barbora.

Možností pro in-line je tam dost - cyklostezky, silničky, promenády atd. V případě spojení Punta Sabbioni do Lido di Jesolo budete muset kombinovat. Do Cavalina doporučujeme zvolit cestu kolem kanálu a laguny.

# 09.06.2009, 08:02.
Obracím se na Vás s prosbou ohledně informací potřebných k návštěvě Benátek. V srpnu jedeme na týdenní dovolenou do městečka Rosolina Mare nedaleko Benátek. Jeden den si chceme udělat výlet do Benátek, pojedeme autem. Můžete mi poradit, kde zaparkovat a jak se nejrychleji dostaneme do centra Benátek? Moc Vám děkuji za Vaši pomoc. S přáním hezkého dne Eva.

Sice ne nejlevnější, ale určitě nejjednodušší je zaparkovat na parkovišti Tronchetto, které se nachází hned za mostem vedoucím do Benátek. Odtud se dostanete do centra veřejnou lodní dopravou ACTV. Můžete si také udělat výlet lodí z nedalekého městečka Chioggia. Jezdí odtud do centra Benátek linka Clodia, kterou provozuje společnost Rafaello Navigazione.

# 08.06.2009, 20:34.
Chtěli bychom jet do Itálie obytným autem, ale nechceme využívat kempy. Je možnost parkovat jak v průběhu cesty, tak i v přímořských oblastech ve volné přírodě? Popřípadě poraďte kam zajet, nemáme rádi přeplněné pláže a spíš vyhledáváme klidnější místa u moře, ale památky navštívíme rádi. Děkujeme. U.

Vaše otázka je příliš široká. Itálie je krásná celá, protkaná přírodními krásami a památkami. Těžko poradit, kam se podívat, co upřednostnit. Ve volné přírodě, tedy i na pláži, je v Itálii kempování zakázáno. Týká se to i obytných automobilů. Povoleno je to jen se souhlasem vlastníka pozemku. V Itálii existuje však spousta míst, která jsou pro obytné automobily a karavany přímo určena. Jejich seznam najdete na portále touring24.info, po bezplatné registraci i s podrobnějšími informacemi. Krásnou přírodu, volnější pláže najdete např. na Garganu nebo v Kalábrii. V nejvyšší srpnové sezóně se však nahrnou turisté i tam. Několik tipů najdete v našich reportážích. [nahoru]

# 08.06.2009, 11:16.
Chtěla jsem se zeptat, zda nám můžete doporučit trasu do Lago di Garda (včetně poplatků). Z Lado di Garda chceme přejet do Lignana, myslíte si, že nás Italové ubytují na 1 noc? Pokud si myslíte, že ano, můžete nám nějaké ubytování doporučit? Jsme čtyřčlenná rodina. Děkuji za odpověď. Elena.

Pokud překročíte hranice v Rozvadově, potom je Vaše optimální trasa následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Affi - Peschiera del Garda. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, potom je Vaše optimální trasa následující: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck a dále jako v předchozí variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom je Vaše optimální trasa následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona - Peschiera del Garda. Ve všech případech zaplatíte v Rakousku € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v prvních dvou případech € 8,00 za průjezd Brennerem a v Itálii € 13,40 za mýtné. Ve třetím případě je mýtné v Itálii € 19,90. Přejezd do Lignana Vás přijde na trase Peschiera del Garda - Latisana na € 11,60. Na cestě domů zaplatíte z Latisana do Tarvisio € 8,30. Pokud pojedete na Rozvadov nebo Dolní Dvořiště, tak ještě € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. Pokud jedete na více jak deset dní, tak ještě další desetidenní rakouskou známku za € 7,70. Ubytování na jednu noc v sezóně v Lignanu budete velice těžko shánět. Standard je termín So - So a navíc je většinou nutná včasná rezervace. Větší šanci najít ubytování na jednu noc budete mít ve vnitrozemí v nějakém hotelu nebo penzionu.

# 08.06.2009, 09:56.
Vážení Řehůřkovi, budu se nyní opakovat, ale jak všichni říkají, máte úžasné stránky, na kterých člověk najdete důležité informace. Potřebovala bych od Vás poradit. Máme děti ve věku 17, 15, 12 a 1,5. Manžel by chtěl jet na dovolenou autem, s malou to jistě bude pohodlnější. Já bych volila sever (v Caorle jsme byli a jsem nadšená, mimochodem s komárama jsme se tam nesetkali), manžel sní o návštěvě Říma a Vatikánu. Můžete mi poradit, která destinace by byla vhodná, z které by byl možný výlet do Říma? Já jsem uvažovala o Palmové riviéře, ale nemám představu, jak by to od tud bylo daleko. Máte prosím nějaký tip? Děkuji za pomoc, s pozdravem Drahomíra.

Z Palmové riviéry se do Říma pohodlně dostanete po dálnici A24 nebo A25. Těch pěkných středisek je hodně - San Benedetto del Tronto, Martincicuro, Alba Adriatica, Pineto, Silvi Marina atd. Vzdálenost do Říma je něco málo přes 200 km. Otázkou je, zda z takového výletu něco budete mít. Řím a Vatikán jsou především poznávací záležitosti, podle našeho názoru nevhodné pro 1,5 leté dítě. Pokud byste se rozhodli pro sever, potom z pohledu dětí je velice zajímavé Lignano.

# 08.06.2009, 09:17.
S přátely jsme se rozhodli, že letos vyrazíme auty do Itálie, po probrání všemožných kempů a ubytování, jsme zvolili kemp Riccione, stránky jsem pročetla a prohédla - campingriccione.it. Jelikož jsem nenašla cestovku, která zprostředkovává ubytování v mobilhomech, tak si chci ubytování zajistit napřímo s kempem, chtěla bych Vás poprosit o pomoc a o radu, jak vše udělat správně, abych potom nepřijela na místo a neměla nic zajištěného? Italsky samozřejmě neumím, angličtinu zvládám relativně dobře. Děkuji za projití mého problému a dotazu a případné pomoci. Děkuji P.

Nebojte se, proběhne to bez problému. Kemp Riccione má anglickou verzi stránek včetně ceníků, podmínek a rezervace. Přečtěte si nejdříve podmínky v ceníku, potom přejděte do rezervací. Po vyplnění a odeslání údajů byste měla obdržet e-mail s dalšími pokyny (především k platbě). O doplnění informací se nebojte napsat do kempu anlicky, nebo zavolat.

# 07.06.2009, 21:23.
Na základě pročtených stránek bych Vás chtěla požádat o radu. V září odlétáme s manželem do Bari, kde máme zapůjčené auto. Chtěli bychom poznat Apulii a hledáme ubytování pro dvě osoby nejraději ve stylovém domě v romantické oblasti, odkud bychom chtěli jezdit v okruhu do 150 km na výlety nebo popojíždět. Jeden takový jsme našli v Otoronto (podpatek Itálie), ale v Apulii jsme nikdy nebyli, tak nevíme, jak tam vypadá krajina. Nemáme rádi přeplněné pláže a střediska s hlavou na hlavě. Líbila by se nám nějaká vesnice nebo městečko do 5 km od moře. Máte zkušenosti s ubytováním na místě i na kratší čas než týden (volná kapacita a cena /noc)? Třeba na 3 dny, kdybychom se rozhodli cestovat a nezůstávat na jednom místě. Vloni jsem projeli více než 1/2 Sardinie a bylo to tam tak nádherné, že jsme se natolik rozmazlili, že jsme ani už nikam jinam jet nechtěli, ale vyskytla se nám tato možnost za velmi cenově přijatelný let, proto se ocitáme zde, ale žel bez zkušeností. Děkuji za poskytnutou radu. Šárka.

Apulie to je nížina a pahorkatina. Pobřeží je členité, střídají se písečné pláže a útesy. Na severu je potom samostatnou oblastí poloostrov Gargano, kde vrcholky dosahují výšky až tisíc metrů. V srdci je prales Foresta Umbra. Apulie je kraj dvou moří - Jaderského na východě a Jónského na západě. Je zajímavá především z historického hlediska. Jsou na ní znát stopy řeckého vlivu. Města a městečka mají nádherné církevní stavby a zajímavá historická centra. Pro nás byla nejzajímavější návštěva městečka Alberobello, které je vystavěno z domečků Trulli. Zážitkem byla také návštěva Castel del Monte, který je nazýván korunou Apulie. Skalní město najdete zase u městečka Matera. V září byste neměli mít problém najít ubytování na dobu kratší než týden. V některých přímořských letoviscích však tento požadavek ještě mohou mít. Stejně tak z kraje září může být i obsazeno. Čím dále od pobřeží, tím budete mít větší šanci najít ubytování. V Itálii to nefunguje stejně jako v Rakousku nebo Chorvatsku. Ubytování není aktivně nabízeno na každém kroku. Pokud budete mít problém sehnat ubytování, doporučujeme navštívit v místě turistickou informační kancelář, která Vám se zajištěním ubytování pomůže. Podle našeho názoru je však jistotou včasná rezervace.

# 07.06.2009, 15:15.
Chystáme se autem do městečka Silvi Marina, chceme jet po trase Salzburg, Villach, Bologna, můžete mi prosím doporučit, kde bychom mohli na této trase laciněji přenocovat? Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů ve vaši práci. Zdeněk.

Tipy najdete v našich odpovědích Benátky 2008, konkrétně ze dne 17.07.2008, 06:43, a Benátky 2009, konkrétně ze dne 18.03.2009, 13:26.

# 05.06.2009, 14:24.
Letos se chystáme poprvé k moři (autem) s naším 15-ti měsíčním synem. Ubytováni budeme ve Villaggio Equilio - Lido di Jesolo, ráda bych se vás zeptala, jaké jsou ceny placených (hlídaných) parkovišť na týden. Moc děkuji za odpověd Lucie.

Pokud se Vám nepodaří zaparkovat na volných parkovacích místech v okolí Villaggio Equilio, potom budete muset využit některé z těch placených parkovišť. Cena se pohybuje kolem € 10,00 za den. Kolik si účtují v tom parkovišti, které je nedaleko Villaggio Equilio však nevíme.

# 05.06.2009, 13:30.
Děkuji za předešlou odpověď, chtěl bych se Vás ještě zeptat na optimální cestu Svitavy - Torre Pedrera di Rimini. Spíše mě to zajímá od Vídně. Z české republiky ze Svitav budeme vyjíždět v pátek přibližně mezi 21 - 22 hodinou. V Torre Pedrera di Rimini se máme hlásit po 16 hodině. Takže Itálii zřejmě pojedu už v sobotu ráno nebo dopoledne. Jde mi o to, že se dá sjet z dálnice u Mestre na SS309 směr Ravenna a potom se dát na SS16 směr Rimini. Je to silnice skoro kolem pobřeží, ale jak tam bude hustá doprava v sobotu dopoledne. Poraďte jaké máte zkušenosti. Děkuji. Jan.

My jezdíme pravidelně právě tuto trasu, tzn. po dálnici A2 z Vídně až na hranice a potom po italské A23 a A24 do Mestre. Tady sjedeme a pokračujeme po SS309 a od Ravenny po SS16 až do Rimini Nord, kde se napojujeme na A14 směrem dále na jih (což se Vás už netýká, před Rimini jste v cíli). Loni jsme ještě sjeli u Tarvisia z dálnice a údolí říčky Fella jsme sjeli po SS13. Byl to nádherný zážitek. Poslední dva roky jsme ale tudy jeli odpoledne a navečer, zpět potom odpoledne. V roce 2002 a 2003 jsme tudy jeli ráno, v roce 2006 večer. Nejkritičtější místo je tangenciála v Mestre. Tady se dost často tvoří kolony díky kamiónům. Jakmile se dostanete na SS309, je to už plynulé. Je tam hodně omezení rychlosti na 50 a 70 km/h, ale jede to. Občas nějaký semafor. Ravenna je řešena čtyřproudovým obchvatem, stejně tak úsek před Rimini. Se zácpami jsme se setkali až za Rimini směrem na jih. Je to tam jedno velké villagio. Pokud budete mít časovou rezervu, tak tuto trasu doporučujeme.

# 05.06.2009, 12:30.
Ještě jednou otrava. Máme hotel Borgo di Riaci asi v Ricadi. Víte o něm něco? Je to tam opravdu tak pěkné, jak o tom všichni mluví? Děkuji, otravná R.

Hotel Club Borgo di Riaci není přímo v lokalitě Capo Vaticano. Nachází se přibližně 7 km severně od mysu Capo Vaticano, u městečka Santa Domenica. Hotel je nádherný, je přímo u pláže, naproti útesu Scoglio di Riaci (viz mapa. Určitě ale budete spokojeni jak s pláží, tak i s hotelem. Toto místo bude pro Vás skvělým východiskem jak pro výlety směrem k Capo Vaticano, tak i směrem k Tropea. Věříme, že po návštěvě této oblasti se i Vy připojíte k těm, kteří tuto oblast budou chválit.

# 05.06.2009, 06:26.
Děkujeme za velice cenné informace. Neustále se s manželem dohadujeme, jak to vlastně vyvést. Děti máme 13 a 10 let. Takže vlastně jako vaše. Jsou zvyklí cestovat už odmala. Ale přesto mám obavu, abychom si nevzali příliš velké sousto. Mohli bychom vás ještě jednou poprosit, zda byste nám nezkusili navrhnout nějakou variantu? A nemusíte se zrovna držet oněch míst, která jsme si navrhli. Bylo by reálné přejet za jeden den do Neapole? Toho jediného se manžel nechce vzdát. Bez Pompejí domů nejede. Děkuji, s pozdravem Lenka.

Reálné to je, museli byste však jet přes noc, abyste se stihli v Pompejích ubytovat. Při zpáteční cestě bychom více než Pisu doporučovali Benátky. Je to více při cestě, možná i atraktivnější. Více viz naše odpovědi Benátky 2009.

# 04.06.2009, 22:59.
Mám prosbu - jedeme letos na dovolenou do San Benedetto. Poněvadž bychom si chtěli cestu užít, rádi bychom ji rozdělili - chci poprosit, máte nějaký tip na levné ubytování okolo Innsbrucku, nebo v jeho okolí? Nechceme žádný komfort, jenom přespat před další cestou. Děkuji za odpověď. Jenda.

Přímo v Innsbrucku je např. Youth Hostel, kde se ubytujete za € 18,00, € 20,00, € 26,00 nebo € 34,00 za osobu a noc v šesti-, čtyř-, dvou- resp. jednolůžkovém pokoji. Dalším tipem je pension Stoi, kde se ubytujete od € 20,00 za osobu a noc (ve čtyřlůžkovém pokoji).

# 04.06.2009, 11:20.
Koncem června odjíždíme na dovolenou do Kampánie. Rádi bychom navštívili klášter Certosa di Padula. Nevíte prosím, zda je volně přístupný a jak je to s případným výkladem? Děkuji. Karel.

Certosa di San Lorenzo (Padula) má otevřeno každý den od 9:00 do 19:00 hodin. Vstupné stojí € 4,00, snížené vstupné (18 - 25 let) stojí € 2,00. Děti do 18 let a seníoři nad 65 let mají vstup zdarma. Vstup do přilehlého parku je volný. Komentované prohlídky tam probíhají během různých akcí. Je-li to každý den a s jakým příplatkem však nevíme.

# 04.06.2009, 10:32.
V červenci jedeme do Itálie, Alba Adriatica. Ubytování máme již zajištěno prostřednictvím italské agentury, která však nemůže zajistit poplopenzi. Zajímalo by mne, zda je problém na místě v letovisku zajistit polopenzi např. v některém z místních hotelů nebo jiných zařízeních, případně máte-li zkušenosti se zařízením polopenze pro 8 osob, můžete je uvést? Děkuji. Tomáš.

V tomto případě doporučujeme problém řešit až na místě. V okolí Vašeho ubytování si najděte nějakou restauraci, která Vám bude cenově i kvalitou vyhovovat a domluvte se s majitelem na podmínkách. V případě osmi lidí po dobu celého pobytu to bude pro každého určitě zajímavá zakázka a rádi Vám budou na určitou dobu rezervovat stůl a přizpůsobí Vám menu. Problém může být však se snídaní, ne každá restaurace má otevřeno v dopoledních hodinách. Spíše uspějete v hotelových restauracích. Pokud si chcete vše zajistit už dopředu, potom si najděte hotely, které mají restauraci, v nejbližším okolí vašeho ubytování a oslovte je. Určitě Vám vyjdou vstříc.

# 03.06.2009, 20:23.
Nejdříve Vám musím vychválit Vaše moc pěkné a užitečné stránky. potom jsem Vás chtěla poprosit o radu. V pátek 5.6. jedeme na dovolenou na Elbu. Teď sedíme nad mapou a přemýšlíme kudy pojedeme. Jedna varianta je Kolín - Dolní Dvořiště - Villach atd. a druhá varianta je Kolín - Rozvadov - Mnichov. Chtěla jsem Vás poprosit o radu, kudy byste jel vy. potom jsem se chtěla zeptat, kolik jsou přibližně dálniční poplatky a mýtné. A kolik hodin byste si nechal času na cestu. Předem moc děkuji. Radka.

Vaše optimální trasa je následující: Kolín - Praha - Rozvadov (D5) - Regensburg (A6, A93) - Mnichov (A93, A9) - Innsbruck (A8, A93, A12) - Brenner (A13) - Bolzano (A22) - Trento (A22) - Verona (A22) - Modena (A22) - Bologna (A1) - Firenze (A1) - Empoli (S1) - Collesalvetti (S1, S3) - Cecina (A12, SS1) - Piombino (SS1, SS398). Je to trasa přibližně o 50 km delší, ale určitě rychlejší. Předpokládáme, že českou dálniční známku máte. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (pokud jedete na delší dobu, tak dvě se vyplatí oproti dvouměsíční) a € 8,00 mýtné za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 30,90 v jednom směru. Mýtné (Itálie, Brenner) při cestě zpět je ve stejné výši. Rozdíl v mýtném oproti variantě přes Villach je v obou směrech celkem € 3,60 ve prospěch Brenneru. Ve Vašem termínu by kolony nikde být neměly, jen si dejte pozor na Bolognu, kde doporučujeme projíždět nejpozději v 6:00 - 7:00, potom se začínají tvořit kolony. Stejně tak dálnice Bologna - Firenze bývá dost plná kamiónů, klikatá a úzká. My bychom si asi nechali rezervu o něco větší, protože stihnout trajekt je hlavní priorita. I s přestávkami bychom počítali s minimálně 16 hodinami na cestu (ideální čas je 14 hodin) a jak se známe, tak ještě bychom tam dvě hodiny přidali jako rezervu.

# 03.06.2009, 14:47.
Chystáme se s manželem a dětmi na 14 dní do Itálie, přičemž první týden chceme strávit jako poznávací a druhý máme zajištěn v hotelu v Kalábrii - Capo Vaticano. Rádi bychom viděli Pisu, Řím, Neapol a Syrakusy na Sicílii. Dělá nám problém naplánovat cestu tak, abychom nebyli jako štvanci. Jsme od Znojma. Zatím nás napadla pouze tato trasa: Řím - tam dvě noci, Neapol - dvě noci, Syrakusy - 2 noci, potom přejezd zpátky do Kalábrie a na zpáteční cestě domů Pisa? Není to trochu moc? Děkuji, Lenka.

Když jsme začali jezdit na jih Itálie, vždy jsme si naplánovali, kolik toho cestou stihneme, kam se všude podíváme. Nakonec jsme zjistili, že optimální pro nás je se co nejdříve dostat na místo pobytu a tady v klidu kombinovat koupání s výlety. Jednou jsme se z Kalábrie po dvou týdnech přesunuli na Sicílii a tady jsme opět z jednoho místa podnikali výpravy. Cestou zpět jsme potom vždy chtěli být co nejdříve doma. Tím se Vám samozřejmě nesnažíme „sestřelit“ Váš plán. Je logické, že když už člověk jede tak daleko, tak chce toho také hodně vidět. Bojíme se však, že to bude velice náročné, především pro děti. K Vašemu plánu asi není co dodat, jen bychom asi dvoudenní Syrakusy změnili na jednodenní a místo toho druhého dne přidali Taorminu. Možná ještě něco. Je to velký záběr s přesuny, tzn. hodně času strávíte cestou, ubytováním a na vlastní poznávání bude málo času. Zkuste se podívat na naši reportáž Sicílie 2006, možná Vám bude inspirací k zakoupení toho prvního týdne někde na Sicílii a zaměřit se na tuto oblast. Určitě by to bylo méně náročné a pro děti možná pestřejší a dobrodružnější (i když ono také hodně záleží na tom, kolik je jim let). A také levnější (ubytování v celku). Toto berte samozřejmě jen jako naše doporučení. Budeme rádi, když nám potom z Vaší výpravy napíšte nějakou zprávu

# 03.06.2009, 13:41.
V srpnu jedeme s partou do Itálie, je to část Apulie - Puglia a ubytováni jsme v residenci Scoglio degli Achei. Pojedeme vlastíma autama ale přemýšlíme také o cestě trajektem. Chtěla jsem se zeptat, zda se tam vůbec tím trajektem dá nějak dostat, nebo aspoň někam poblíž. Na internetu jsem nic nenašla. A také bych Vás chtěla poprosit o nějaký popis cesty, kudy jet a také zda se Vám tam líbilo. Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Zdravím. Jitka.

Residence Scoglio degli Achei je v Marina di Ostuni. Trajekty jezdí do Bari z chorvatské Rijeky přes Split, ostrov Hvar, ostrov Korčula a Dubrovník. Ve všech těchto přístavech můžete nastoupit. Provozuje ho společnost Jadrolinija. Je to však časově (26 hodin) i finančně (nejlevnější za osobu € 66,50 - pouze palubní lístek, nejlevnější za auto € 99,00, vše v sezóně, o víkendu jsou ceny vyšší o € 10,00 za osobu a € 15,00 za auto) náročnější než cesta autem po dálnici. Dálnice A14 patří v Itálii k těm kvalitnějším a pohodovějším. Cesta je závislá od toho, odkud vyjedete. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, potom jeďte přes Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Trento, Verona, Modena, Bologna, Rimini, Ancona, Perscara, Bari, Ostuni. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, potom jeďte na Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Bologna a odtud jako v první variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom jeďte na Vídeň, Graz, Villach a dále jako ve druhé variantě. Ve všech variantách zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v první variantě € 8,00 za průjezd Brennerem a € 59,90 za mýtné v Itálii, ve druhé variantě € 9,50 za průjezd tauernskými tunely a ve druhé a třetí variantě € 59,10 za mýtné v Itálii. Mýtné při zpáteční cestě je ve stejné výši. Pokud jedete na delší dobu než 10 dnů, potom si kupte druhou desetidenní dálniční rakouskou známku na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční. Apulie je krásná část Itálie, určitě neopomeňte navštívit městečko Alberobello, s nádhernými domečky Trulli, ty jsou rozsety i v celém okolí. Za návštěvu stojí také Castel del Monte, tzv. koruna Apulie, ale také mnoho další pěkných míst.

# 02.06.2009, 14:28.
Chtěla jsem se zeptat, jaká je otevírací doba v Santa Maria delle Grazie v Miláně. Chtěla bych vidět obraz Poslední večeře. Kolik je vstupné? Zatím jsem to na netu nenašla. Děkuji za odpověď. Ada.

Otevřeno je od úterý do neděle, v době od 8:15 do 19:00. Poslední vstup je v 18:45. Zavřeno je každé pondělí, a 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Základní cena lístku je € 6,50. Rezervační poplatek je € 1,50. Více informací najdete na oficiálních stránkách cenacolovinciano.org.

# 02.06.2009, 14:14.
Máte super stránky, spousta zajímavých informací. Měla bych prosbu. Chystáme se v červenci do Lignano. Jsme z Prahy a máme 2 malé děti (4 a necelé 2 roky). Mladší nemá rád dlouhé cestování autem, a tak jsme se rozhodli cestovat přes noc. Přesto bychom rádi zvolili co nejrychlejší trasu a rádi přitom co nejvíce omezili možnost, že zůstaneme někde v zácpě. Známí nám radili, že je to lepší přes Německo, což je delší, ale zase prý bychom se vyhli zácpám. Mohli byste nám prosím poradit nejvhodnější trasu? A nevíte kolik přibližně budou stát poplatky na dálnicích? Předem moc děkuji za Vaši ochotu a přeji hezké léto. Pavla.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. Je ale skutečně pravda, že v červenci je úsek kolem tauernských tunelů na rakouské A10 od pátečního večera do sobotního rána kritický. Pokud byste jela přes Německo, tj. Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Verona - Padova - Mestre - Lignano, bylo by to zbytečně přibližně o 270 km delší a také na poplatcích nákladnější. Navíc je tam kritické místo u Blologne, kde se ráno mohou tvořit zácpy. Doporučujeme střední variantu, u které navíc minimalizujete poplatky: Praha - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V ČR potřebujete dálniční známku, kterou zřejmě máte. V Rakousku stojí desetidenní dálniční známka € 7,70 (pokud jedete na delší dobu, kupte si druhou na cestu zpět). V Itálii zaplatíte na mýtném v jednom směru € 8,30 (výrazně méně než ve variantě přes Brenner). Odpadne Vám mýtné v Rakousku (€ 9,50 tauernské tunely nebo € 8,00 Brenner). Oproti optimální variantě ušetříte na poplatcích celkem € 19,00 (tím se Vám částečně nebo zcela kompenzuje větší vzdálenost), oproti variantě přes Brenner ušetříte celkem € 16,00 (mýtné za Brenner) + € 34,60 (rozdíl mýtného na dálnicích). My tu trasu přes Břeclav, Grosskrut, Vídeň, Graz jezdíme pravidelně (i v červenci) a nikdy jsme neměli na této trase problémy.

# 01.06.2009, 21:00.
Rádi bychom (4 lidi) na cestě autem do a z Ancony někde levně přenocovali. Bude to tam z pátku na sobotu a zpět ze soboty na neděli. Vychází to někde kolem Mestre až Udine. Jednu zastávku bychom spojili s návštěvou Benátek. Můžete nám, prosím, poradit, kde se ubytovat? Děkuji. Petr.

Naše tipy na ubytování v této oblasti najdete v našich otázkách a odpovědích - Benátky 2009, 20.04.2009, 08:43, 18.03.2009, 13:26, 17.07.2008, 06:43.