ITÁLIE 2009 / 5

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 5

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 02.07.2009, 11:13.
Jenom se budu opakovat, Vaše stránky jsou vynikající. Jedu poprvé, prosím omluvte moji neznalost. Prosím, jaká je (podle Vás) optimální trasa z Brna do Jesolo? Kolik zaplatím na dálničních poplatcích v Rakousku a Itálii za jednu cestu po této trase? Jaká je cena benzínu Natural 95 v Itálii? Lze se dostat z Lido di Jesolo do Benátek lodí? Kolik bude (asi) cena lodní dopravy za jednu osobu? Děkuji Vám. Tomáš.

Optimální trasa, kterou tímto směrem využíváme i my, je následující: Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto (sjezd z dálnice) - Ceggia - San Dona di Piave - Eraclea - Jesolo - Lido di Jesolo. V ČR zřejmě dálniční známku máte, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v Itálii v úseku Tarvisio - Cessalto mýtné ve výši € 9,80. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši, pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou rakouskou desetidenní známku (je to výhodnější než jedna dvouměsíční). Rakouskou známku je třeba mít vylepenu už na dálnicích ve Vídni. Natural 95 (Senza Piombo) stojí v současné době v Itálii přibližně € 1,32. Levněji nakoupíte mimo dálnici a u stojanů se samoobsluhou. Označené Self service nebo Fai date. Doporučujeme platit platební kartou (výhodnější kurz). Lodí se dá dostat do Benátek z Punta Sabbioni. Z Lido di Jesolo se tam dostanete autobusem společnosti ATVO č. 4A v ceně přibližně € 2,00. Odtud potom lodní linkou č. LN nebo 17 společnosti ACTV. Jaký lístek koupit však záleží na tom, jak budete po Benátkách cestovat. Jednorázový jednosměrný stojí € 6,50, dvanáctihodinový bez omezení € 16,00 atd.

# 01.07.2009, 23:10.
Měl bych dotaz týkající se cesty do Itálie. Za nedlouho plánujeme dovolenou v Itálii (Martinsicuro). Cestovat chceme autem. Cestou máme v plánu přespat jednu noc v campu v okolí Bibione a další den pokračovat do Martinsicura. Rád bych se zeptal, zda byste mi doporučil cestu z Mestre mimo dálnici (po pobřeží) nebo zda jednoznačně doporučujete najet na dálnici a pokračovat po ní až na určené místo? Jaká je silnice okolo pobřeží? Dá se po ní jet plynule nebo je provoz zpravidla hustší a mohly by nás cestou potkat nějaké komplikace, co se týká provozu? Nevíte, prosím, jaké jsou v Itálii dálniční poplatky a kolik by stál konkrétně poplatek z Mestre do Martinsicura? Předem děkuji za odpověď. Michal.

Optimální, námi mnohokrát prověřená trasa je popsaná v reportáži Gargano 2007 nebo Gargano 2008. Vás se samozřejmě týká jen úsek Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord - sjezd San Benedetto del Tronto. Po dálnici na Bologna by Vás úsek Mestre San Benedetto del Tronto stál € 25,80, v případě varianty, kterou už několik let jezdíme my, by Vás úsek Rimini Nord - San Benedetto del Tronto stál € 10,90. Rizika zácp jsou na dálnici u Mestre a u města Bologna. Na pobřežní silnici v tomto úseku jsme se ještě se zácpou nesetkali, až u Rimini a potom dál za Rimini.

# 01.07.2009, 19:24.
Vážená redakce, prosím Vás o radu. Chystám se vozem do Lignana a pokud možno bych se rád vyhnul placeným úsekům v Itálii a Rakousku. Poradili byste mi nějakou přijatelnou trasu? Na čase jízdy nezáleží. Počítám na tzv. zastávkovou cestu, tak na 2 necelé dny s odpočinkem u Chimesee. Převelice Vám dopředu děkuji za odpověď! S díky Michal.

Tato cesta bude náročná, především přes Alpy. Pokud se však chcete vyhnout placeným úsekům, potom doporučujeme následující trasu (větší část máme osobně projetu): v Německu se za dálnice neplatí, můžete jet tedy po dálnici. Od Chiemsee pokračujte po dálnici A8, ze které sjeďte před hranicemi s Rakouskem, exit 115 Piding. Musíte pokračovat směr Bad Reichenhall a po přejetí Saalachu odbočit doleva po B21, v Rakousku po B1, do Salzburgu. Odtud potom po B150 a potom po B159 na Hallein, Golling, Werfen. Za Werfenem musíte odbočit po B99 na Hüttau, Eben, Radstadt, Untertauern, Mauterndorf, S. Michael, Katchberg (tento přejezd je na celé trase nejnáročnější, zvláště pro plně naložené auto), Rennweg, Gmünd, Spittal. Odtud pokračujte po B100 do Villachu. Odtud potom po B86, B83 na Arnoldstein (tady doporučujeme natankovat na Shell) až k hranicím s Itálií, odkud je silnice značena jako SS13. Přes Tarvisio, Pontebbu dojedete do Gemonny. Tento úsek je naopak velice příjemný a při zařazeném pátém stupni bez plynu často zdarma. Po SS13 pokračujte až do Udine, kde vede souběžně s dálnicí, potom se od ní odpojí směrem na Campoformido a Codroipo. V posledně jmenované odbočte na SS39 a pokračujte směrem na Varmo, Ronchis (už po SP7) a Latisana. Odtud se dostanete po SS354 do Lignana.[nahoru]

# 01.07.2009, 17:58.
Jedu na dovolenou na Sardinii (letecky) a chci se zeptat, zda mi stačí jen občanský průkaz a zda je občanský průkaz na Sardinii právoplatným zástupcem cestovního pasu se vším všudy. Četl jsem, že ano, ale někteří doporučují mít pas. Já mám prošlý pas a nestihnu ho již obnovit. Děkuji za rychlou odpověd. Pavel.

Od roku 2006 je možné cestovat do států EU s občanským průkazem, který má strojově čitelné údaje. Nesmí mít usřižený roh. Jako cestovní doklad však neplatí pro děti, které jsou zapsané v občanském průkazu. Je cestovním dokladem pouze pro jeho držitele. Ostrov Sardinie je součástí Itálie, tedy součástí EU, můžete tedy vycestovat na Sardinii i s výše popsaným občanským průkazem.

# 01.07.2009, 16:21.
Pane Řehůřku, mohl byste mě informovat o poplatcích mýtného a dálniční známky? Vyjíždíme z Brna a jedeme do Itálie do Martinsicura. Děkuji Věra.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Ancona - sjezd z A14 San Benedetto del Tronto - Martinsicuro. V Rakousku musíte mít (už ve Vídni) desetidenní dálniční známku za € 7,70 (při delší dovolené druhou na cestu zpět). V Itálii zaplatíte na mýtném na trase Tarvisio - San Benedetto del Tronto celkem € 37,90. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši. My si trasu trochu upravujeme. Z Brna jedeme po dálnici D2 do Břeclavi, hranice překročíme v Poštorné. Pokračujeme přes Grosskrut a na silnici č. 7 se napojíme u Mistelbachu. V roce 2008 jsme z dálnice sjeli u Tarvisia a pokračovali téměř zdarma (spotřeba) až do Gemony údolím říčky Fela. V Gemoně jsme se napojili na Autostradu. Z Mestre potom pravidelně jezdíme po pobřežní silnici SS309 a SS16. Na dálnici se zase napojujeme až na Rimini Nord. Ravenna se objíždí čtyřproudovým obchvatem, čtyřproudovka je i před Rimini. Popis této trasy najdete v naší reportáži Gargano 2008. Rozdíl je jen v tom, že jsme nesjeli u San Benedetto del Tronto, ale pokračovali po dálnici dál na jih.

# 01.07.2009, 13:18.
Chtěl jsem vás poprosit o napsání nejlepší trasy do města Pisa, konkrétně Colleoli. Jedu z Prahy. Moc děkuji. Jakub.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - tady sjet z A1 na sjezdu Firenze Scandicci, pokračovat po Strada di Grande na Miontelupo Fiorentino, Empoli, Capanne, u La Rotta odbočit na Via di San Gervasio, která Vás zavede do Coleleoli.

# 30.06.2009, 22:11.
Chystáme se v pátek do Lignana na dovolenou a chtěla jsem se informovat ohledně počasí následující týden.Také mám obavy ohledně záplav v Alpách a již zmiňovaného města. Děkuji za odpověď. Kateřina.

Podle serveru meteo.it má být v Lignanu v sobotu a v neděli slunečno, maximální teploty 24 až 25 stupňů. V pondělí má zabouřit, v úterý polojasno, ve středu a ve čtvrtek má pršet, v pátek polojasno a v sobotu slunečno. Po celý příští týden mají být maximální teploty 23 stupňů. Pokud pojedete po dálnici, tak by záplavy neměly hrozit. Nejhůř je na tom Horní a Dolní Rakousko a část Korutan. Týká se to tedy hlavně severu a východu Rakouska. Lignano je v tomto směru zatím bez problému. Aktuální stav v Lignanu můžete sledovat prostřednictvím on-line kamery na serveru lignano.it nebo lignano.com.

# 30.06.2009, 08:46.
Prosím Vás o radu během pobytu v Itálii: cestujeme 3 dospělí a 2 děti ve věku 2 a 6 let. Naše cílová stanice pro pobyt je Rosolina Mare. Chtěli bychom vyrazit o den dříve a ubytovat se v oblasti Korutan. Druhý den v dopoledních hodinách bychom rádi navštívili Benátky. Samozřejmě mám zájem o doporučení parkování a dopravy do centra. Bylo toho napsáno mnoho, ale pokuste se mi doporučit variantu v závislosti na ceně. Parkování přímo v Benátkách se mi zdá nadsazené (Mestre?). Předem děkuji. Robert.

Výběr parkoviště je vždy závislý na tom, kolik času máte na prohlídku Benátek, kolik času můžete strávit dopravou do Benátek z parkoviště, na jednoduchosti tohoto spojení atd. Vždy ta nejpohodlnější a nejrychlejší varianta je také nejdražší. Např. parkoviště Tronchetto patří k těm nejdražším, ale také k nejlépe vybaveným a s přímým napojením na lodní dopravu v Benátkách. Pokud budete mít dostatek času, můžete zvolit jedno z deseti nezpoplatněných parkovišť na okraji Mestre a odtud se dopravit do Benátek autobusovou linkou ACTV. Seznam těchto parkovišť najdete na stránkách společnosti ASM Venezia. U každého je k dispozici mapa s umístěním parkoviště, otevírací doba, počet parkovacích míst a čísla autobusových linek pro spojení do centra. Najdete tam i zpoplatněná parkoviště blíže k mostu do Benátek. Volba jízdenky ACTV potom závisí opět na času, který máte na prohlídku a na tom, co vše chcete navštívit. Např. za 75 minutový jednosměrný lístek na autobus zaplatíte € 1,10, za 60 minutový jednosměrný lístek na vaporetto zaplatíte € 6,50. V případě, že budete dopravu používat častěji, doporučujeme si zakoupit některou z časových jízdenek, které začínají na € 16,00 (12 hodin). Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách ACTV.

# 29.06.2009, 11:42.
10.7.2009 jedeme autem do Lido degli Estensi, kemp Mare Pineta. Jedeme z Hranic na Moravě. Poradili byste mi nejlepší cestu? A taky jsem se chtěla zeptat na nějaké výlety s dětmi v blízkosti městečka a jejich cenu. Děkuji mnohokrát. Hanka.

Vaše optimální trasa je následující: Hranice na Moravě - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Lido degli Estensi. My volíme v ČR trochu jinou cestu. Jedeme po D2 do Břeclavi, hranice překročíme v Poštorné, pokračujeme přes Grosskrut a na silnici č. 7 se napojíme u Mistelbachu. Za nákupy můžete vyrazit na trhy, které se konají v sobotu. Za přírodou do národního parku Parco delta del Po, za zábavou do vodního parku Jo-Lido (Lido degli Scacchi) nebo zábavního parku a aquaparku Mirabilandia a za historií do městečka Comacchio nebo Ravenna.

# 28.06.2009, 17:06.
Vážený pane Řehůřku, v mém předešlém dotazu jsem se ještě zapomněl zeptat, zda lze platit průjezdy italských a francouských dálcic kartou ČS VISA Elektron. Ještě jednou moc děkuji. Radek.

Podle našich informací by v Itálii s Visa Electron problém být neměl (odzkoušeno jinými cestovateli). Musíte samozřejmě zvolit bránu, nad kterou odpovídající symbol je. Osobně to vyzkoušeno nemáme, používáme embosovanou EC/MC. Z Francie máme opačné zprávy, Visa Electron podporovaná údajně není.

# 28.06.2009, 17:03.
V červenci se chystáme k moři do Ligurie. Chtěli bychom bungalov, mobilhome nebo nějaký malý penzionek blízko moře. Můžete nám poradit, prosím? A v září by chtěli jet rodiče někam do Itálie. Nejlépe vlakem nebo letadlem. Jsou nějaká vhodná místa pro seniory? Moc děkuji za odpověď. Hana.

V červenci je v Ligurii sezóna. Nedoporučujeme hledat ubytování až na místě, ale včas si vše zarezervovat. Počítejte také s tím, že na Ligurské riviéře je v sezóně ubytování drahé. V tomto případě Vás odkážeme na tuzemské cestovní kanceláře, zajímavou nabídku má např. CK Esterotravel, nebo můžete využít sdružené nabídky cestovních agentur, jako např. invia.cz nebo zajezdy.cz. Druhá část otázky je příliš obecná, Itálie je velká. V září je už vesměs po sezóně, tzn. klidnější střediska, nižší ceny, nejsou taková vedra jako v červenci a srpnu. Pro seniory tedy ideální podmínky. Z důvodu stabilnějšího počasí však doporučujeme spíše jižnější část Itálie. Zajímavá může být např. Kampánie - Paestum, Agropoli, Palinuro, která je navíc dobře dostupná z Neapolského letiště přímým autobusovým spojením Cilento Express.

# 28.06.2009, 16:46.
Vážený pane Řehůřku, Vaše stránky jsou skvělé a určitě mnoha lidem zpříjemnily cestování. Já osobně bych se rád zeptal, zda nevíte, kde při ceste do Port Grimaud by bylo možné přenocovat. Chceme vyrazit kolem druhé odpolední hodiny přes přechod Poštorná a pojedeme přes Graz, Vilach a dále Itálií - Tarvisio, Cremona, Savona. Nástup máme až další den po poledni, takže času asi bude dost. Pokud mi poradíte jinou dobu odjezdu, rád si nechám poradit. Děkuji a přeji příjemný den. Radek.

Pokud vyrazíte kolem 14:00, počítejte s tím, že se musíte do určíté doby také ubytovat. V tom případě bychom doporučovali se ubytovat někde na polovině cesty, což z Poštorné vychází přesně kolem Mestre. Tady máme konkrétní tip - A Casa di Paola. Výhodou tohoto ubytování je blízká vzdálenost od dálnice, a možnost snídaně a odjezdu už od 7:00. Popis cesty od dálnice najdete v naší odpovědi ze dne 08.03.2009, 13:26. - Benátky 2009. Doporučujeme vyjet o něco dříve, protože ubytovat se můžete do 21:00, tak ať máte nějakou rezervu. Doporučujeme rezervaci.

# 26.06.2009, 17:44.
Chtěla jsem Vás poprosit o napsání nejlepší trasy do města Martinsicuro, konkrétně kemp Riva Nuova. Děkuji. P.

Pokud překročíte hranice v Rozvadově, potom Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd z A14 San Benedetto del Tronto - Martiniscuro. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, potom Vaše optimální trasa je Dolní Dvořiště - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom Vaše optimální trasa je Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako v předchozí variantě. Kemp Riva Nuova se nachází na Via dei Pioppi, přímo u pláže, u křižovatky s Lungomare Europa.

# 26.06.2009, 15:55.
Objevil jsem Vaše stránky, kde jsem se dozvěděl spoustu zajímavých informací, moc za ně děkujeme. Přestože jsme v Itálii (Riccione) už byli. Protože jsme vloni navštívili Chorvatsko, které nás nějak neoslovilo, pro letošní dovolenou jsme opět zvolili Itálii a konkrétně Camp Villaggio Paradise v Porto Recanati. Rádi bychom o tomto místě více informací (pláž, výlety, nákupy - trhy, přístup k internetu, atp.), v CK jsme se dozvěděli jen základní informace ... jedeme dva dospělí a máme 3 děti 10, 8 a 2 roky. Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem David.

Camping Village Paradise nabízí ubytování v montovaných bungalovech a mobilhomech, jednoduše zařízených. Ve vlastním areálu je k dispozici bazén, bar, restaurace, ping pong, půjčovna kol (€ 45,00 na den), dětská hřiště, wifi (přibližně € 1,00 za půl hodiny). Pláž je pěkná, oblázková, vhodná pro děti. Moře čisté. Kemp neleží přímo u pláže (přibližně 500 m), nachází se mezi dálnicí A14 a silnicí SS16. Souběžně s SS16 vede železnice. V sousedství kempu teče říčka Potenza, která se u pláže vlévá do moře. Nedaleko je jezírko. Nejbližší klasický aquapark je ve vnitrozemí, v 60 km vzdáleném Piani di Apiro - Eldorádo, zoologická zahrada ve 40 km vzdáleném Folconara Maritima - Parco ZOO Falconara. Kousek od Porto Recanati, po pláži směrem na Numannu, za městečkem Scossici, je zábavní centrum Pista del Conero, kde najdete motokáry a diskotéku. Kousek odtud ve vnitrozemí je diskotéka Cayo Coco a blíže, u městečka Scossici, aquapark Malibu. Trhy se konají ve čtvrtek ráno. Z památek stojí za shlédnutí středověký hrad Castello Svevo. Kulinářskými specialitami jsou rybí polévka Brodetto di Porto Recanati a chléb se sýrem dochucený pepřem, ořechy a rozinkami nazvaný Pane Nociato.

# 25.06.2009, 19:44.
Jedeme poprvé do zahraničí a to do Itálie, vlastním vozem a chtěla bych vědět, zda jsou kontroly na hranicích (rakouských a italských) a zda je možné vycestovat do Itálie přes Rakousko jenom na občanský průkaz a se synem, kterému je 14 let a máme ho napsaného v občance, cestovní pasy nemáme a teď se nám naskytla dovolená opravdu na poslední chvíli a na úřadě mi řekli: rychlopas za 15 dnů. A více se se mnou úřednice nebavila, tak bych potřebovala vědět, zda nevíte něco o těch dokladech. Moc děkuji za odpověď. Ivana.

Kontroly na česko - rakouských a rakousko - italských hranicích nejsou. Jen s občanským průkazem do Itálie, stejně jako do všech zemí EU, vycestovat můžete, ale jen Vy, tj. držitelé občanského průkazu. Pro děti zapsané v občanském průkaze tento jako cestovní doklad neplatí. Občanský průkaz je cestovním dokladem jen pro jeho držitele. Děti mohou cestovat jen s vlastním cestovním pasem, do 10 let mohou být zapsané v pase rodičů. Jiné možnosti nejsou. Pokud uvažujete i tak s dítětem vycestovat, tj. bez platného cestovního dokladu, nedoporučujeme to. Po překročení hranic se vystavíte značnému riziku. Různé namátkové kontroly ve v nitrozemí probíhají, můžete se setkat i s běžnou silniční kontrolou, doklad po Vás mohou požadovat v ubytovacím zařízení atd. V případě, že budete přistiženi bez platného cestovního dokladu, čeká Vás přímo v zahraničí mnoho nepříjemností, které Vám okamžitě ukončí dovolenou a zkazí i následné celé léto.

# 25.06.2009, 19:18.
Je možno cestovat s dětmi do Itálie jen při zapsání dětí v občanským průkaze rodičů? Věk dětí 10 let. Děkuji za odpověd. P.

Není to možné. Platí to nejen pro Itálii, ale pro všechny země EU. Občanský průkaz je cestovním dokladem jen pro jeho držitele. Pokud vlastníte cestovní pas, potom je můžete do věku 10 let zapsat do pasu, pokud ne, musíte jim nechat vystavit jejich vlastní cestovní pas. Jeho platnost je potom 5 let. U dětí je to trochu složitější. Je potřeba nejdříve zažádat o potvrzení o občanství, které prostřednictvím matriky vystavuje krajský úřad. S tím je potom třeba zažádat o vystavení cestovního pasu.

# 25.06.2009, 18:35.
Ráda bych Vás poprosila, aby jste mi poradili nejlepší cestu do Rimini. Vyjíždíme z Mostu. Děkuji V.

Vaše optimální trasa je (hlavní směry, dálnice velká města objíždí): Most - Chomutov - Karlovy Vary - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini. Poplatky v Německu nejsou, v Rakousku € 7,70 za desetidenní dálniční známku (popř. dvě) a € 8,00 za průjezd Brennerem, v Itálii mýtné € 27,90. Mýtné na cestě zpět je ve stejné výši. Zvýšený provoz může být v okolí Mnichova, potom v okolí Bologna (doporučujeme projíždět nejpozději do 6:00 - 7:00, potom je riziko zácp). Mimo dálnici lze jet v Rakousku, kde od Mnichova můžete jet po dálnici A95 na Garmisch - Partenkirchen, odtud po B2 a B177 na Zirl a po B171 na Innsbruck. Odtud po B182 na Brenner. V Itálii už mimo dálnici jízdu nedoporučujeme, maximálně první úsek od Brenneru. Hodně záleží na tom, kolik máte času a jak moc Vám záleží na úspoře.

# 25.06.2009, 09:26.
Rád bych Vás touto cestou požádal o radu. Chystáme se s přítelkyní v červenci autem do Lignana - Pineta. Po cenách hotelů a apartmánů jsme se rozhodli, že pojedeme zkusit štěstí a pojedeme pod stan. Zajímalo by mě, zda se v dané destinaci nacházi, řekněme takováto místa, kde se dá přijet autem, zaplatit parkovné a rozložit si stan. Předem děkuji za brzkou odpověď! M.

Máme informace jen o čtyřech kempech, které jsou v Lignanu: Camping Oasi Club (na Viale Europa), Camping Girasole, Camping Sabbiadoro, Camping Pino Mare. Ten poslední Vás vzhledem k jeho poloze zřejmě nejvíce osloví. Ceny jsou však v červenci také dost vysoké - € 41,40 na den (místo, auto, stan, dvě osoby). Mimo kempy je stanování v Itálii zakázané.

# 25.06.2009, 08:32.
Zajímalo by mě, na kolik mě vyjde mýtné v Itálii od Brenneru až do Verbanie, tj. za Milánem, nebo zda se mi vyplatí jet spíš přes Švýcarsko, a když pojedu přes Švýcarsko, zda si musím kupovat i rakouskou známku, když dálnice kopíruje jen hranici. Děkuji. S pozdravem Ř.

Na trase Brennero - Baveno zaplatíte mýtné ve výši € 30,70. Počítejte ještě € 8,00 za průjezd Brennerem a € 7,70 za desetidenní dálniční známku v Rakousku. Celkem tedy zaplatíte v obou směrech € 85,10 resp. € 92,80 pokud jedete na víc jak deset dnů. Cesta přes Švýcarsko je však výhodnější. Je o 200 km kratší, tedy celkově o 400 km a na poplatcích zaplatíte jen 40 CHF za švýcarskou dálniční známku, což je přibližně € 26,00. Úspora je tedy značná. Rakouskou dálniční známku nepotřebujete za předpokladu, že na rakouskou dálnici nenajedete. Z německé A96 jednoduše sjeďte ještě před hranicemi na sjezdu Lindau, přejeďte kruhový objezd rovně a na další křižovatce jeďte doleva po B12, na rakouské straně je to B190. Pokračujte pořád podél jezera a železniční tratě do města Bregenz, po B202 kolem nádraží, přibližně po 1 km přejedete železnici, po dalších 700 m přejedete říčku Bregenzerach a dojedete do městečka Hard, po třech kilometrech v krátkém sledu přejedete dva potoky, železnici, říčku Rhein a opět železnici. Vjedete do městečka Fussach, kterým projedete a následuje městečko Höchst. Na kruhovém objezdu pojedete rovně a po 500 m se dáte na křižovatce doleva. Po dálších 500 m nadjedete dálnici A1 a jste ve Švýcarsku. Na základě dohody EU a Švýcarska je možné do země vstoupit i na občanský průkaz. Za celnicí se dejte doleva až dojedete ke kruhovému objezdu. Vyjedete z něj až na poslední výjezdu (druhý) a budete se držet doprava. Tento přivaděč Vás už navede na dálnici A1, která se po chvíli změní na A13. Ta sice kopíruje státní hranici, ale na švýcarské straně, takže je potřeba mít švýcarskou dálniční známku, ne rakouskou. A13 je švýcarská dálnice. Na tento úsek doporučujeme si vytisknout podrobnou mapu (např. z mapy.cz). Pozor na odlišnosti. Ve Švýcarsku platí max. 120 km/h na dálnici (Autobahn), 100 km na silnicích dálničního typu (Autostrasse), 50 km v obci a 80 km na ostatních silnicích mimo obec.

# 24.06.2009, 22:46.
Pane Řehůřek, dovolte, abych využila též možnost Vašich znalostí a měla bych prosbu. Jedeme na dovolenou - Cilentské pobřeží - Marina Di Camerota. Chtěli bychom letět - cesta autobusem je delší a jsme již po šedesátce. Můj dotaz je: zda nevíte spoje z Neapole, buď vlak nebo autobus, na místo dovolené Marina Di Camerota. Odjezd je 5. září. Nevím, kde bych tyto spoje hledala. Děkuji a zdravím. Emilie.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 22.03.2009, 18:17. Doplňujeme jen spoj z letiště na vlakové nádraží v Neapoli - linku 3S provozuje společnost ANM a vystoupit musíte na Piazza Garibaldi.

# 24.06.2009, 16:18.
Prosím vás o radu. Snad mi pomůžete. Hledám narychlo apartmán pro 6 lidí v Caorle, od 3. 7. 2009, což je pravděpodobně nemožné, tak jsem "ustoupila" i na Lignano. Už jsem vyčetla různě na netu, že jako milovníci spíše rušného života, asi budeme nejspokojenější v části Lignano - Sabbiadoro. Mám nabídky na pár aparmánů, jenže mi nikdo není schopen říct, kde je "centrum", tedy to místo, kam směřuje promenáda, jsou tam v podvečer stánky, obchůdky, pizzerie, zmrzlinárny, dětská zábava - skákadla, různé kolotoče apod. a diskotéky pro mládež. Máme dvě děti, ale jsme zvyklí na večerní až noční procházku, takovými promenádami. Je něco takového v Lignanu? je to rušné středisko? Nebo je Caorle lepší? Loni jsme byli v Lido degli Estensi, před tím pár let v San Benedettu. Je to s něčím srovnatelné? Můžete mi podle mapy, prosím, napsat, kde je tedy promenáda, rušno, centrum? A jaké jsou pláže, servis na nich, zda je možné zakoupit plážový servis, zda od lehátek je ještě k moři daleko, jaké je zazemí v "šale", tedy těch budovách u placených pláží - občerstvení, dětské vybavení, houpačky, atd. Pokud můžu být tak drzá, prosím o rychlou odpověď vzhledem k termínu odjezdu. Děkuji předem strašně moc. Jarmila.

Pokud hledáte rušný noční život, potom Vás Lignano Sabbiadoro určitě nezklame. Hlavní rušná tepna - promenáda s obchůdky, bary, restauracemi, kavárnami, diskotékami atd. se táhne prakticky přes celé Lignano Sabbiadoro souběžně s pláží, od které je vzdálena přibližně 100 - 200 m. Hlavní zábavu pro děti najdete spíše v části Pineta - různé parky. Aquapark Aquasplash, zábavní park Gulliverlandia, lunapark Strabilia atd. Pláže jsou písečné s pozvolným vstupem do moře, mnoho řad slunečníků. Počítejte s šířkou i 150 m od okraje po moře. Jak daleko budete k moři záleží na tom, v kolikáté řadě budete. Seznam placených pláží s přehledem služeb najdete na mapě.

# 24.06.2009, 14:16.
Zdravím rodinu Řehůřkových, rád bych se Vás zeptal na nejlepší trasu do letoviska Bibione a poplatky, které bychom museli cestou zaplatit. Jeli bychom v září osobním automobilem. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Václav.

Vaše optimální trasa je následující: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za jednu desetidenní dálniční známku (při delším pobytu si kupte dvě) a € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii zaplatíte na mýtném € 8,30. Při cestě zpět jsou poplatky ve stejné výši.

# 24.06.2009, 13:16.
Chystáme se s rodinou na dovolenou do Itálie a sice na Ligurskou riviéru. Můžete mi, prosím, poradit, v které její části je to nejvhodnější pro děti (písečná pláž, aquaparky, aj.). děti jsou 9 a 6 let. Slyšel jsem, že pobřeží je členité a jsou tam nádherné vlny. A ještě radu, kudy nejlépe cestu zvolit? Moc děkuji za odpověď. Petr.

Pěkné písečné pláže vhodné pro děti jsou např. v okolí střediska Pietra Ligure. Je zde pěkná promenáda lemovaná palmami. Trh tady bývá v sobotu, menší ovocno-zeleninové trhy tady bývají v Po - St - Pá. Nejbližší aquapark je v Ceriale (13 km) - Le Caravelle. Vhodným kempem, se zázemím pro děti, je Camping dei Fiori nebo Pian dei Boschi. Cesta hodně závisí na tom, odkud vyjedete. Pokud pojedete z Moravy, potom je nejvhodnější jet přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova, Verona, Brescia, Cremona, Piacenza, Tortona, Fresonara, Predosa, Genova, Savona, Pietra Ligure. Pokud pojedete z Čech, potom je vhodné jet na Innsbruck (podle výchozího místa přes Rozvadov nebo Salzburg), Brenner, Trento, Verona a dále jako v předchozí variantě.

# 23.06.2009, 10:18.
Chtěla bych Vás požádat o pomoc, na jaké internetové adrese nejlépe zjistím dlouhodobou předpověď počasí pro Itálii - oblast Lido di Jesolo, severní Itálie? Děkuji. Hana.

Můžete navštívit meteo.it, kde můžete zadat přímo Jesolo, nebo weather.com, kde můžete zadat Mestre.

# 23.06.2009, 08:55.
Chystáme se vlastním vozem na dovolenou do letoviska Lignano (Lignano Sabbiadora). Chtěl bych Vás požádat o informaci týkající vytipování nejlepší trasy a také dálničních poplatků spojených s touto cestou. Děkuji a přeji hezký den. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za jednu desetidenní dálniční známku € 7,70, za průjezd tauernskými tunely € 9,50 a na mýtném v Itálii celkem € 8,30. Na cestě zpět je mýtné ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dnů, musíte si koupit druhou dálniční známku. Pokud pojedete o prázdninách v době od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne po rakouské A10, je tady riziko tvorby dopravních zácp před tauernskými tunely.

# 22.06.2009, 21:20.
Předem svého dotazu, posílám veliké poděkování za vaše stránky a úžasné, vyčerpávající odpovědi. Dle vaší rady jedeme od 25.8. na Elbu, trajektem ve 12 hodin. Mám problém a nejsem schopna to naplánovat časově. Mohli bychom vyjet už v sobotu, cestou přespat i 2 nebo 1 noc s tím, že zarezervuji hotel přes www.booking.com. Mám pořád pocit, že to nestihneme. Kdybychom spali ve Florencii, budeme unavení po té cestě a nebudeme z toho nic mít. Máte li nějaký tip, budeme moc rádi. Děkuji a přeji krásný večer. Romana.

Nedělejte si s tím hlavu a těšte se hlavně na pěknou dovolenou. Cesta je vždy únavná, s tím nic nenaděláte. Naplánujte si ji s dostatečnou rezervou a trajekt bez problému stihnete. Pokud však chcete mít klid, zarezervujte si hotel až někde u cíle a dopoledne odpočatí dojeďte k trajektu.

# 20.06.2009, 11:54.
Chtěli bychom o letošních prázdninách, pravděpodobně přelom července a srpna, jet autem do Itálie s naší dvouletou dcerkou a zaujala nás oblast Toskánsko. Proto bychom Vás chtěli požádat o radu ohledně finančně dostupného ubytování v této oblasti a zda se ubytování musí sjednávat předem nebo se dá zajistit na místě. Předem velmi děkujeme za Vaši odpověď. S pozdravem Š.

Přelom července a srpna je v severní Itálii už začínající nejvyšší sezóna. Znamená to plno turistů, vysoké ceny a vyprodané ubytování. Rozhodně doporučujeme zarezervovat dopředu. Jednou z těch levnějších oblastí je např. Marina di Bibona. Nachází se jižně od Livorna, nedaleko městečka Cecina. Je tady pěkná písečná pláž vhodná pro malé dítě. V termínu od 25.7. do 8.8. lze tady zakoupit apartmán pro 2 - 4 osoby za 12.250,-Kč na týden. Je to bohužel jednou tolik, co např. na přelomu června a července nebo srpna a září. Jedná se o nabídku CK Esterotravel.

# 19.06.2009, 10:07.
Zajímalo by mě, zda máte nějaké zkušenosti s městečkem Grado a s kempem Al Bosco. V létě se tam chystám a moc nevím co mě tam čeká. Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Základní informace o městečku Grado najdete na jeho oficiálních webových stránkách grado.it. Grado se nachází na poloostrově a téměř ze všech stran je městečko obklopeno vodou. Ze severu a západu je to Laguna di Grado, kam můžete podnikat výlety za přírodními scenériemi a na jihu Jaderské moře. Do Grada přijedete přes lagunu po několikakilometrové hrázi, což ho činí ještě zajímavějším. Historické centrum nabízí nesčetně procházek romantickými uličkami. Můžete navštívit termální aquacentrum Parco Termale Acquatico. Trhy se konají v sobotu. Kemp Al Bosco leží v nitru poloostrova, v části Grado Pineta. Je umístěn v lese, tedy v téměř dokonalém stínu. Kemp je dostatečně vybaven - sportoviště, restaurace atd. Zkušenosti s ním však nemáme. Co se pláží týče, podle našeho názoru nepatří k těm nejkrásnějším.

# 18.06.2009, 23:40.
Loni jsme jeli poprvé do Itálie a Vaše webové stránky nám moc pomohly pro klidný průběh cesty. Jeli jsme do Rosoliny Mare, kde se nám moc líbilo a letos jedeme do Caorle. Jsme z Plzně a trasa do Caorle je odlišná než jakou jsme absolvovali loni. Nabízí se tři trasy. Přes Insbruck nebo přes Salzburg obě po dálnici na Rozvadov. Třetí trasa je nejkratší, ale nevede po dálnici. Přes Folmavu na Straubing a za Burghausenem se najede na dálnici u Salzburgu. Můžete nám, prosím, poradit jaká trasa má svá pro a proti a jakou Vy máte zkušenost? Moc děkuji. Zdeněk z Plzně.

Každá trasa má svoje výhody a nevýhody. 1: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - S. Stino di Livenza - Caorle. Je to nejrychlejší trasa, až na poslední úsek do Caorle pořád po dálnici, vzdálenostně uprostřed. Nevýhodou této trasy může být v sezóně dopravní špička kolem Mnichova (pokud nebude někde uzavírka, tak se zřejmě zácpy tvořit nebudou) a především zácpy, které už mohou začínat před Salzburgem a pokračovat k tauernským tunelům. Jedná se především o časový úsek mezi pátečním odpolednem a sobotním dopolednem. Poplatkově Vás vyjde na € 9,50 za tauernské tunely a € 9,50 za mýtné v Itálii + € 7,70 rakouská desetidenní známka, celkem tedy za oba směry € 45,70. 2: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Padova - Mestre - S. Stino di Livenza - Caorle. Je to nejpomalejší varianta, vzdálenostně nejdelší (přibližně o 80 km delší než 1) a nejdražší. Nevýhodou může být v sezóně zmiňovaná dopravní špička kolem Mnichova a možná zácpa u Mestre (kamióny). Z hledika vyhnutí se rizikové A10 to však může být v sezóně vhodné řešení. Poplatkově Vás vyjde na € 8,00 za průjezd Brennerem, € 24,40 za mýtné v Itálii + € 7,70 rakouská desetidenní známka, celkem tedy za oba směry € 72,50. 3: Plzeň - Folmava - Cham - Straubing - Landau - Burghausen - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - S. Stino di Livenza - Caorle. Tento úsek Folmava - Salzburg jsme jeli v roce 1999 a byla to pohodová cesta po kvalitních silnicích. Časově je tato trasa někde uprostřed a vzdálenostně nejkratší (přibližně 220 km méně oproti 2 a 140 km oproti 1). Nevýhody zůstávají z první varianty, odstraní se riziko možné dopravní špičky u Mnichova. Cenově vyjde na poplatky jako varianta 1. Pokud jedete na delší dobu než 10 dnů, vyplatí se vám koupit dvě desetidenní rakouské dálniční známky než dvouměsíční. Časově vycházejí všechny tři varianty přibližně stejně (rozmezí 1 h). Nákladově je nejdražší 2 a nejlevnější 3. My bychom asi volili variantu 3 s tím, že podle situace bychom se na A10 napojili až těsně před tunely (Eben - Flachau). Úsek Eben - Salzburg jsme jeli loni v době, kdy směrem na Villach (tedy v opačném směru) byly zácpy (kolem 8:00 v sobotu) a nebylo to po celé délce, vždy po úsecích, takže po B159 a B99 se dá určitě v tomto případě hodně získat, ty silnice jsou pohodové. Úsek Radstadt - Mauterndorf - Sankt Michael - Katschberg - Rennweg jsme také absolvovali (v roce 2002), s plně naloženým autem na dovolenou bychom se však do něj nepouštěli.

# 18.06.2009, 12:53.
Chtěla jsem se zeptat, zda byl někdo ubytovaný v apartmánech Onda Azzurra v Caorle a jakou má zkušenost, děkuji a hezký den. Miluše.

Zkušenosti s Residencí Onda Azzura nemáme. Jen základní informace. Nachází se na okraji Caorle přímo u pláže, v místě, kde se vlévá řeka Livenza do moře. Apartmány jsou jednoduše zařízené. Jsou ve třech patrech, na každém patře je balkon. Parkovacích míst je dostatek. Hned na začátku pláže je tobogán. Pláž je písečná s pozvolným vstupem do moře. Měla by být z části volná. V blízkosti je market Bergo. Nedaleko je pizzérie Pfeife - přibližně 80 m od marketu směrem do centra.

# 17.06.2009, 21:38.
Je podle Vašeho názoru nutno si rezervovat lodní lístky na trajekt na ostrov Elba v termínu kolem 1.7.? Je třeba si objednat místo v kempu na Elbě pro 4 osoby a 1 stan asi na týden od 1.7. (rádi si vybíráme kemp až na místě podle toho, jak se nám líbí). Mohli byste nám doporučit nějaký klidnější levnější kemp v méně osídlené části ostrova? Děkuji za odpověď. Milena.

Povinnost rezervace trajektových lístků není. Toto však doporučujeme - traghetti-elba.it. Přesná cena (především za auto) se objeví až po zadání všech údajů. Rezervace pro Vás přináší několik výhod. První a podstatnou je, že máte jistotu nalodění ve Vámi požadovaném termínu, že nebudete zbytečně čekat na volný trajekt (což se v sezóně - prázdniny - může stát). Druhou neméně důležitou jistotou je, že máte možnost výběru trajektu za zvýhodněnou cenu. Přepravní společnost totiž prodává určitý předem daný počet míst, kdy auto je za € 1,00, € 5,00, € 10,00 nebo € 20,00. Platí jen pro auta do 5 m délky a 1,85 m výšky. Za tyto zvýhodněné ceny nelze v přístavu lístek zakoupit. Seznam kempů na Elbě najdete např. na elbalink.it. Podle našeho názoru je nejklidnější částí ostrova městečko Cavo na východě. Nachází se zde kemp Paguro's. Je jeden z těch levnějších. Nejkrásnější je potom okolí Fetovaia na jihozápadě. O kempu v této oblasti však nevíme. Začátkem července místo v kempu pro stan zřejmě najdete. Doporučujeme si však vytipovat více kempů. Rezervace Vám přináší opět několik výhod. První je jistota, druhá potom příznivější cena (viz. Paguro's).

# 17.06.2009, 13:05.
Chystáme se s rodinou do Itálie v termínu 29.8. - 12.9. do Lignana, dva dospělí a dvě děti 5 a 4 roky, do apartmánu bez jídla.Máme poprvé ubytování bez jídla a nechci strávit dovolenou vařením. Ráda bych věděla, zdali je běžné platit v restauracích nebo zábavních parcích kartou. Budeme s sebou brát asi € 300,00, ale bojím se, zda to bude stačit. Předem moc děkuji za odpověď. Z.

Ano, to je už v současné době běžné. Platební kartou bez problému zaplatíte mýtné (obsluze jen podáte kartu a lístek), pohonné hmoty, nákup v supermarketech a kamenných obchodech, menu v restauracích i vstupné ve velkých zábavních parcích. Tam, kde karty přijímají, mají u vstupu vylepena loga karet, které akceptují. Platba kartou je levnější (neplatíte směnárenské poplatky a kurz je výhodnější). Počítejte však s tím, že někde přesto budete muset platit v hotovosti - na trhu, v menších obchodech, v automatech, menší útratu atd. Pokud Vám hotovost dojde, není problém vybrat v bankomatu (to je však nejdražší způsob, poplatky u českých bank jsou za tuto transakci vysoké). Nezapomeňte v restauraci na spropitné. V restauracích bývá k účtu přičteno přibližně 15% útraty - spropitné. Pokud ho účtenka nebude obsahovat, bývá zvykem nechat obsluze spropitné přibližně 10%.

# 16.06.2009, 22:36.
Máme rezervovaný zájezd do Itálie, oblasti Marche, Marceli di Numana do apartmánu v rezidenčním a hotelovém komplexu Club Santa Cristiana. Nemáte prosím Vás nějaké zkušenosti nebo informace o tomto ubytování? Jedeme do této oblasti s dětmi a zajímalo by nás, zda je v blízkém okolí nějaké vyžití pro děti. Je pravda, že čím se jede jižněji jsou ceny nižší? Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Petra.

S Club Santa Cristiana zkušenosti nemáme. Informace najdete na výše uvedených stránkách. Komplex se nachází hned u pláže (přes silnici, je možné přejít přes lávku). Pláž je v tomto místě nejširší, přibližně 80 m. Je písečná s pozvolným vstupem do moře. V komplexu je velký padesátimetrový bazén se skokanskou věží. Nejbižší supermarket je přibližně 300 metrů směrem na jih podél pláže a silnice. Další je potom něco přes kilometr na sever u stejné silnice. Komplex nabízí širokou škálu sportovního, zábavního a hudebního vyžití. Kromě hotelové restaurace je nejbližší další restaurace hned vedle komplexu (severně). Je to Ristorante Pizzeria Orlando. Ve vzdálenosti přibližně 30 km můžete navštívit Parco ZOO Falconara. 70 km ve vnitrozemí je aquapark Eldorado u městečka Piani di Apiro. O něco blíže (40 km) ve stejném směru v San Faustino di Cingoli je další aquapark - Verde Azzurro. Z výletů doporučujeme Monte Conero. Je zde Národní park s 18 značenými turistickými trasami a celou řadou vyhlídek. Navštívit můžete poutní místo Loreto nebo Castelfidardo s muzeem akordeónů. Čím jižněji, tím jsou ceny skutečně nižší. Vidět je to především na cenách ubytování a souvisejících službách. Není to však zásadní rozdíl.

# 16.06.2009, 18:34.
Náhodou jsem narazil na vaše stránky a musím je jen pochválit. Měl bych pár dotazů, odjíždíme se 4-letým synem do Jesola, hotel Miami a Mini Miami. Máte nějaké zkušenosti nebo informace o tomto hotelu a popřípadě nějaké tipy co navštívit přímo v Jesolo nebo v blízkém okolí? Dále bych poprosil o odkaz na nějaké stránky ohledně předpovědi počasí. Děkuji. J.

Zkušenosti s hotelem Miami & Mini Miami nemáme. Veškeré informace najdete na výše uvedených stránkách. Mezi hotely je k dispozici bazén 12x7 m. V blízkosti hotelu (přibližně 70 m) prochází nádherná pěší zóna se vším, co k ní náleží - obchůdky, kavárny, bary, restaurace atd. Přibližně 200 m od hotelu na Piazza Aurora je supermarket Salmasi. Aquapark Aqualandia je vzdálený přibližně 700 m západně od hotelu. Informace o vzdálenosti pláže jsou na stránkách nepřesné. Ve skutečnosti je to 250 m a k moři o dalších 50 m dál. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do moře, k dispozici by měl být hotelový plážový servis. Se čtyřletým dítětem to bude převážně o koupání a procházkách po promenádě, kolem řeky Sile a v nejbližším okolí. Za návštěvu však určitě stojí zmiňovaný aquapark. Trhy v Jesolo jsou v pátek. Předpověď počasí můžete sledovat na serveru meteo.it. Stačí zadat do jejich vyhledávače vpravo nad menu "Jesolo".