DOMŮ PŘES TÉMĚŘ DVANÁCT STUPŇŮ ZEMĚPISNÉ ŠÍŘKY

Autem ze Sicílie

 /  / Reporáže z cest / Sicílie 2006 / Domů přes téměř dvanáct stupňů zeměpisné šířky

Po pěti dnech strávených na Sicílii nás čekala cesta dlouhá 2050 km po východním pobřeží Sicílie, přes Messinskou úžinu, napříč Apeninským poloostrovem a přes rakouské Alpy. Díky skvělé poloze Villaggio Turistico Europeo jsme se téměř okamžitě napojili na Tangenciálu kolem Katánie, která navazovala na placenou Autostrádu. Po přibližně 100 km jsme dojeli do Messiny a na výjezdu zaplatili mýtné přibližně € 3,00. Po zdolání zdejší tradiční dopravní zácpy jsme se nalodili na trajekt společnosti Caronte & Tourist a opustili ostrov Sicílie. Tentokrát jsme měli auto v horním patře. Poslední pohledy na Messinu, dálnici na pilířích a pohoří Monti Peloritani. potom už jsme se otočili a sledovali blížící se jižní cíp Apenin, který tvoří pohoří Aspromonte. Ve Villa San Giovani jsme se vylodili.

Najeli jsme na Autostrada del Sole a zamířili na sever. Když jsme míjeli známá místa, zavzpomínali jsme si na dva týdny strávené v Kalábrii. Nalevo jsme měli Scillu, Palmi, Gioia Tauro, Rosarno a napravo pohoří Aspromonte. To vše jsme sledovali při relaxaci z pláže Spiaggia Grotticelle nebo z terasy Residence Le Cannelle. Projeli jsme kolem poloostrova, na jehož cípu je výběžek Capo Vaticano, obkroužli jsme Golfo di S. Eufémia a zahnuli do vnitrozemí. Nalevo jsme měli Catenna Costiera a napravo postupně Sila Piccola, Sila Grande a Sila Greca. Potom už jsme vjeli do Parco Nazionale del Polino. Postupně se nad námi zvedaly jeho dvoutisícovky Monte Pollino a Monte Sirino. Zavzpomínali jsme na naši dovolenou v Praia a Mare v roce 2002. Brzy jsme překročili hranice Kalábrie.

Messina, Viale della Liberta
Messina, Viale della Liberta
Trajekt FS
Trajekt FS
Faro Lanterna del Montorsoli
Faro Lanterna del Montorsoli
Chiesa di Santa Maria dell' Arco
Chiesa di Santa Maria dell' Arco

Přejeli jsme cíp Basilicaty a dostali jsme se do Kampánie. Za Salernem jsme opustili dálnici A3 a napojili jsme se na dálnici do Avellina, na které jsme strávili jen chviličku. Odbočili jsme na A30. Tady už začala být dálnice placená. U mýtné brány jsme si vyzvedli kartičku a po velice kvalitní dálnici jsme uháněli k Římu. Když jsme míjeli Vesuv, naladili jsme si na rádiu stanici s fotbalem. Zrovna probíhalo utkání světového šampionátu mezi Českou republikou a Itálií. Sice jsme nerozumněli ani slovo, ale když jsme dostali góly, nebylo třeba překladu. 0:2. Na dálnici jsme předjížděli občas kamión, který měl za zrcátkem vyvěšenou italskou vlajku. Kousek za Římem, v Orte, jsme opustili Autostrada del Sole. Zaplatili jsme mýtné € 15,68 a najeli jsme na dálnici vedoucí přes Apeniny do Ravenny.

Sacrario di Cristo Re
Sacrario di Cristo Re
Santuario della Madonna di Montalto
Santuario della Madonna di Montalto
Výletní loď
Výletní loď
Messina
Messina

Přes města Perúgia, Cesena a Ravenna jsme se dostali k Jaderskému moři. To už se setmělo. Tato dálnice má výhodu, že se na ní neplatí mýtné. Je třeba si dát pozor, poněvadž je dost rozbitá a jet více jak stovkou se nemusí vyplatit. Zvláště za tmy je to nepříjemné. Síť čerpacích stanic tady není dokonalá. To už jsme věděli z dřívějška, tak jsme na ni najeli s plnou nádrží. V Ravenna jsme se napojili na pobřežní Strada Romea a kolem Valli di Comácchio, Delta del Po, Delta Pádu, a Laguna Veneta jsme dojeli do Mestre. Silnice byla v některých úsecích opět nepříjemně rozbitá. Na začátku Mestre jsme najeli na bezplatnou Tangenciálu, která přešla za Mestre na placenou dálnici A4. Na mýtnici jsme si opět vyzvedli kartičku a už kolem půlnoci jsme nabrali směr Udine.

Před Udine je třeba si dát pozor na řazení, dálnice se rozděluje na dva směry do Udine a Trieste, Terst. My jsme odbočili směr Udine na dálnici A23. Zastavili jsme na parkovišti před Auto Grill a na chvíli jsme se vyspali, abychom nabrali sil k přejezdu Rakouska. K ránu jsme pokračovali dál, za Gemonou jsme vjeli do Alp a po sérii mnoha mostů a tunelů jsme se dostali k italsko-rakouské hranici. Na mýtnici jsme zaplatili € 10,80 a hranici jsme překročili přibližně kolem šesté hodiny ranní. V Arnoldsteinu na čerpací stanici Esso jsme tradičně natankovali plnou nádrž. Při posledním tankování v Itálii jsme tankovali přibližně tak, abychom nádrž k hranici vyprázdnili. Cena nafty je v Rakousku o dost nižší. Přes Villach, Klagenfurt a Graz jsme dojeli do Vídně, kde začalo značně pršet. Hranici jsme překročili v Poštorné a přes Břeclav, Ladnou, Čejč a Ždánice jsme se po třech týdnech na cestách vrátili do Bučovic.

Fotogalerie: Cesta trajektem mezi Kalábrií a Sicílií