ITÁLIE 2009 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.07.2009, 18:42.
Prosím o několik rad. S přítelem jsme se rozhodli, že 21.8.2009 vyjedeme na dovolenou do Itálie autem. Rádi bychom napřed navštívili Řím. Od 23.8. máme zajištěné ubytování v Rosolina Mare. Prosím o doporučení nejlevnější cesty 1.) z Chebu do Říma + poplatky a mýtné, 2.) z Říma do Rosolina Mare. Dále bych se chtěla zeptat, zda se platí nějaký poplatek za vstup do Itálie (Říma) a zda je možné si s sebou vzít pohonné hmoty a jaké množství. A nakonec bychom chtěli poradit, kde nalezneme mapu památek v Římě, abychom zbytečně nebloudili a nevraceli se. Omlouvám se za vyčerpávající otázky a předem děkuji za odpovědi. Marcela.

Vaše optimální trasa (ne nejlevnější, mimo dálnice však při tak dlouhé cestě jet nedoporučujeme) je: Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck (do Innsbrucku můžete i z Mnichova na Garmisch Partenkirchen a dále na Mittenwald, Zirl a na Brennerskou dálnici se napojit na Innsbruck Süd, potom není potřeba dálniční známka) - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Řím. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70, za průjezd brennerskou dálnicí zaplatíte mýtné ve výši € 8,00 a v Itálii mýtné ve výši € 42,60. Z Říma do Rosdolina Mare doporučujeme levnější trasu. Po A1 do Orte, tady pokračovat po S2 na Perugia, Cesena a Ravenna (je to bezplatná čtyřproudovka, ne zrovna v nejlepším stavu. Pokud však pojedete ve dne a max 100 km/h, potom by neměl být problém, jeli jsme tudy zatím 2x). Z Ravenny potom po pobřežní silnici do Rosolina Mare. Mýtné do Orte Vás přijde na € 3,50. Z Rosolina Mare do Chebu potom jeďte po pobřežní silnici do Mestre, kde se napojte na Autostrádu. Mýtné k hranicím s Rakouskem Vás přijde na € 12,70. V Rakousku budete zřejmě potřebovat opět dálniční známku za € 7,70 (pokud jedete na víc jak 10 dnů), pokračujte na Villach a Salzburg (za mýtné přes tauernské tunnely zaplíte celkem € 9,50) a potom na Mnichov - Regensburg - Marktredwitz a Cheb. Za vstup do Říma se poplatek neplatí, nemůžete však všude vjet. V centru jsou zóny ZTL (Zona Troffico Limitato). Vzhledem k tomu, že budete mít plně naložené auto, doporučujeme zaparkovat u Termini na parkovišti Roma ES Park Giolitti, kde za celodenní parkování zaplatíte € 14,00 (do této částky hodina stojí € 1,00 - € 1,50). Seznam dalších parkovišť s cenami a mapkami najdete na atac.roma.it. Pohonné hmoty v kanystru do Itálie vozit nelze, je to výslovně zakázané. Na mapu Říma s památkami se můžete podívat zde: mapa.

# 27.07.2009, 14:26.
Protože máme dvouletou dcerku, rozhodujeme se o týdení dovolené v Bibione. Proto bych vás moc chtěla poprosit o doporučení trasy (jsme z Prostějova), jaké by byly poplatky při cestování a popřípadě doporučení pro ubytování a výlety po okolí. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Vyškov - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 a na mýtné v Itálii zaplatíte € 8,30 v jednom směru. Širokou nabídku ubytování od mnoha místních agentur najdete na portále bibione.com. Klidnějšími částmi jsou Lido del Sole a Pineda, naopak rušná je část Spiaggia. V případě výletů to bude s malým dítětem spíše o menších procházkách. Kromě mnoha dětských hřišť najdete v Bibione i lunapark. Ve vedlejším Lignanu je vhodné pro malé dítě ZOO nebo částečně i aquapark. Historické centrum najdete v nedalekém Caorle. Trhy v Bibione se konají v úterý.

# 27.07.2009, 13:13.
Můžete nám, prosím, napsat něco o rezidenci Collina v San Benedetto del Tronto, odjíždíme příští týden a poprvé do Itálie, např. zda můžeme něco málo uvařit v kychyňce na pokoji, zda má rezidence svá lehátka na pláži volná, eventuelně další postřehy, děkujeme za odpověď. Hanka.

V Rezidenci Collina budete určitě moci vařit. Apartmány mají vybavený kuchyňský kout. Zda má rezidence volná lehátka na pláži pro své klienty nevíme. Pokud poskytují plážový servis v rámci ubytování, potom bývá obecným pravidlem, že na apartmán je k dispozici jeden slunečník a dvě lehátka. Toto bývá garantováné a rozpočítané podle počtu apartmánů. V sezóně však bývá většinou tato služba za poplatek. Pokud rezidence nemá svůj vlastní plážový servis, potom je možné si jej zaplatit na okolních plážích. Několik rad a tipů na výlety v okolí San Benedetto del Tronto najdete v našich otázkách a odpovědích.

# 27.07.2009, 10:24.
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Na začátku září jedu s manželem a našimi přáteli do Toskánska. Cestu znám velmi dobře, v Itálii se i vcelku dobře orientuji. Chtěla bych ale přátelům připravit hezký zážitek, takže chci cestu rozdělit do dvou dnů. Snažím se na internetu sehnat nějaké ubytování zhruba v oblasti Portogruara, Latisany, Mestre (vlastně mezi Udine a Mestre). Nedaří se mi ale najít nic příhodného, vždycky se dopracuji k velmi drahým hotelům, což mi pro tranzitní ubytování připadá zbytečné. Nemáte, prosím, nějaký tip na slušné, ale ne drahé ubytování? Budu se těšit na odpověď. Srdečně zdraví M. z Hradec Králové.

Nepíšete, jaká cena je pro Vás přijatelná. V této obalsti doporučujeme A Casa di Paola, kde se můžete ubytovat ve dvojlůžkovém pokoji se snídaní za € 30,00 za osobu. Nachází se v městečku Chiarano, kousek od dálnice. Popis cesty najdete v odpovědi ze dne 18.03.2009, 13:26. - Benátky 2009.

# 26.07.2009, 21:58.
Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi mohli poradit, na kolik by zhruba mohla vyjít cesta z ČR do Martinsicuro? Trasu bychom asi volili Regensburg - München - Innsbruck - Trento - Verona - Bologna - Ancona, pokud byste nedoporučili eventuelně lepší. Děkuji moc. Ivana.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov. Tady máte možnost jet klasicky po A8, A93 a A12 do Innsbrucku nebo jako druhou variantu po A95 do Garmisch - Partenkirchenu a dále přes Mittenwald a Zirl do Innsbrucku. Pokud se na dálnici napojíte na Innsbruck Süd, nemusíte si kupovat rakouskou dálniční známku. Z Innsbrucku pokračujte po Brennerské dálnici A13 k Brenneru a dále přes Trento, Veronu, Modenu, Bolognu, Rimini, Anconu, San Benedetto del Tronto do Martiniscuro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku je potřeba zminňovaná desetidenní dálniční známka v ceně € 7,70 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,00. V Itálii na mýtném potom celkem € 38,60. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dnů, potom je výhodnější si koupit dvě desetidenní rakouské známky než jednu dvouměsíční. Náklady na pohonné hmoty si musíte spočítat podle spotřeby Vašeho automobilu. Např. benzínová Octavia s kombinovanou spotřebou 7,4 l/100 km by těch 2x 1165 km zvládla při uvedené spotřebě a průměrné ceně benzínu v Itálii € 1,31 celkem za (2330/100)*7,4*1,31 = € 226,00.

# 26.07.2009, 13:51.
Ještě jeden dotaz mám na vás. Máme dvě děti ve věku 13. a 11. let, jak je to s dětskými autosedačkami do Itálie? Je to stejné jako u nás? A stačí už jen podsedáky? Děkuji. T.

Platí stejné podmínky jako u nás. Více informací o tomto problému najdete v našich otázkách a odpovědích ze dne 19.08.2008, 07:39 a 02.07.2008, 17:36 - Itálie 2008.

# 24.07.2009, 06:34.
Dovolte mi pár dotazů ohledně dovolené autem v Itálii. Příští pátek odjíždíme a tak by mě zajímala nějaká pravidla silničního provozu. Prý se v Itálii parkuje podle nějakých barevných čar, tak bych chtěla vědět, kde smím a kde nesmím parkovat, dále nejvyšší povolenou rychlost (obec, mimo obec i dálnici) a také, co musím mít v povinné výbavě v Itálii. Jelikož jedeme vlastně přes Rakousko, tak i v tomto státě by mě to zajímalo. Pokud si vy sám vzpomenete na nějakou užitečnou radu, budu ráda, když mi ji k tomu napíšete. Cestujeme do zahraničí poprvé a ještě s dětmi, tak bych se chtěla vyhnout všem problémům. Děkuji vám a přeji krásný den. Alena.

Za bílou parkovací čárou můžete parkovat bez poplatku, za modrou parkovací čárou musíte platit parkovné (parkovací lístek v automatu nebo v trafice), za oranžovou (žlutou) čarou nesmíte parkovat vůbec. Někdy je ještě parkování omezeno nebo rozšířeno dopravní značkou (např. zdarma max. 1 hodina nebo od - do atd.). Ve velkých městech jsou také ZTL zóny (Zona Traffico Limitato) - většinou v historických centrech, do kterých nesmíte vjet buď vůbec nebo v určité době. Vjezd je na povolení, které se platí nemalou částkou. Nejvyšší povolená rychlost na dálnici (zelená) je 130 km/h, na silnici pro motorová vozidla (modrá) 110 km/h, na silnicích mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Na dálnicích je zakázaný odtah (smí jen odtahová služba). Nesmíte mít pohonné hmoty v kanystru. Bezpečnostní reflexní vesty musíte mít pro všechny členy posádky. Jinak je to stejné jako u nás, včetně povinné výbavy. V Rakousku je mimo obec 100 km/h, v Tyrolsku a Vorarlberku 80 km/h.

# 23.07.2009, 22:44.
Chtěl jsem se zeptat, zda-li je někde v Bibione či blízkém okolí nějaký kemp, kde by se dal postavit stan a jaká je cenová relace. Chci si jen odskočit na tři - čtyři dny a zájezdy se prodávají na přibližně týden. Děkuji za odpověd. S pozdravem K.

V Bibione můžete stanovat např. v těchto kempech: Camping Capalonga, Camping Residence Il Tridente, Villaggio Turistico Internazionale nebo Camping Lido. Všechny jsou v části Pineda. Cenově jsou na tom podobně. V prvních třech za levnější místo zaplatíte € 20,50 - € 21,00, za dospělého € 10,50 - € 11,00. Camping Lido je z nich nejlevnější, za levnější místo zaplatíte € 18,00 a za dospělého € 9,20. Děti mají slevu v závislosti na věku. Ceny jsou uvedeny pro nejvyšší sezónu. Podrobné ceníky pro Váš termín a Vaše obsazení najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.07.2009, 20:21.
Milí Řehuřkovi, už se úplně stydím Vám znovu psát. Ale stále nemáme jasno ohledně Itálie. Mysleli jsme na Toskánsko, v září na týden. potom jsem ale četla a hledala, že týden je málo na to, jak je to daleko a když naše děti milují jen koupání. Tak je to asi zbytečné jet tak daleko, stačilo by na sever Itálie. Teď máme, ale dilema, protože nevíme kde by to bylo ideální pro děti u moře. Četla jsem o Caorle a CK Ludor nabízejí i příjemné ceny - nevíme, která oblast je vhodná - Lignano, Porto Santa Margherita, Altanea. Chceme apartmán nebo vilku pro 6 osob, je jich spousta a vůbec nemáme přehled které jsou vhodné. Nafocené jsou hezky, ale často to je potom asi jinak. Vím, že máte spoustu zkušeností a proto se na Vás opět obracíme s prosbou o radu. Moc Vám děkuji a přejí hezké cestování. S.

Pokud Vám jde jen o koupání a zábavu pro děti, potom tím vhodným místem je určitě Lignano. Klidnější část je Lignano Riviera, naopak rušnější Lignano Sabbiadoro. V Lignanu najdete aquapark, ZOO, zábavní parky, vybavené pláže s širokou nabídkou různých služeb atd. Hodně informací najdete v našich otázkách a odpovědích - Itálie nebo i na stránkách lignano.com nebo lignano.it. Tam najdete i kompletní nabídku ubytování. Ta je tak široká, že těžko radit co vybrat. Záleží hodně na tom, co preferujete, jakou máte představu o ubytování, vybavenosti, vzdálenosti od moře atd.

# 23.07.2009, 00:53.
Rádi bychom vyjeli na dovolenou do Itálie. Bohužel nemůžeme jindy než v jejich plné sezóně tj. nejdříve od 6. srpna, nejpozdější odjezd přibližně 10. srpna. Finance také nejsou ideální, takže přemýšlíme o co nejlevnější, ale přitom krásné dovče v Itálii. Pojedeme svým autem a uvažujeme o kempu nejlépe v Rimini. Máte nějaký přehled o cenách? Také třeba o možnosti vlastního stanu + chatka nebo karavan pro další 2 osoby (celkem jsme 4). Nebo je téměř stejná cena v apartmánech? Děkuji za odpověď a přeji krásnou druhou polovinu léta. Hana z Ústí nad Labem.

Ve dvou týdnech uprostřed srpna bývají ceny nejvyšší a obsazenost maximální. V Rimini nebo kdekoliv v širokém okolí u moře bude problém sehnat na poslední chvíli nějaký apartmán, bungalow apod. Pokud něco najdete, doporučujeme hned zarezervovat a zakoupit. V Rimini je několik kempů, kde se můžete ubytovat s vlastním stanem, např. Camping Italia, Camping Maximum, Torre Padrera a další. Ceny se pohybují v nejvyšší sezóně kolem € 10,00 za dospělou osobu a € 16,00 za místo včetně auta. Děti mají slevu podle věku. Doporučujeme i kempy kousek od Rimini, např. v Riccione - Camping Riccione, Campeggio Adria, Campeggio Alberello, Camping Fontanelle Riccione. Ceny jsou ve všech stejné - € 9,30 za dospělou osobu a € 16,00 za místo včetně auta. Jen v Camping Riccione je místo dražší - € 23,90.

# 22.07.2009, 21:11.
Obracím se na Vás s další otázkou: máte nějaké informace o letovisku Lignano Riviera? Na netu jsem se dočetla, že tam nejsou restaurace, obchody a vyžití pro děti. Máme apartmán, takže bych nerada každý den jezdila někam daleko na nákup. Nevíte náhodou, jak daleko je do Pinety? Děkuji. Z.

Výhodou Lignano Riviera je právě ten klidnější pobyt. Nicméně supermarkety (řetězec Bat s.r.l.) a restaurace tam také najdete, ne však v takové míře jako v Lignano Sabbiadoro, ve kterém to žije. Do části Pineta je to přibližně 2 km, do části Sabbiadoro potom přibližně 5 km. Záleží samozřejmě na tom, ve které části v Riviera budete ubytovaná a do které části Pineta nebo Sabbiadoro budete cestovat. Jízdní řád autobusové dopravy v Lignanu najdete v dokumentu. Na plážích v Riviera pro děti hřiště jsou. Největší atrakcí v této lokalitě je Parco ZOO Punta Verde, v Pineta potom Parco Gommosi, v severní části aquapark Aquasplash, zábavní park Gulliverlandia a lunapark Strabilia.

# 22.07.2009, 15:52.
Moc Vám děkuji za informace zde v e-mailu i na Vašem webu. Nevíte, prosím, ještě o nějakém levném ubytování ve Florencii nebo v Pise? Jsme dva dospělí a dvě děti, kdy by obě mohly spát s námi na lůžku anebo alespoň jedno z nich a druhé na přistýlce. Potřebujeme někde strávit jednu noc z 5. na 6.8.2009. Nejsme nároční, stačí nám postel, WC a sprcha. Prosím Vás ještě, jak je to s kradením aut v Itálii? Mohu nechat auto na ulici přes noc? A není to zakázané? Děkuji. L.

Ubytování ve Florencii je drahé a navíc v srpnu bývají ubytovací zařízení (především ta levnější) obsazená. Doporučujeme se ubytovat někde mimo Florencii, ale i Pisu. Např. napůli cesty mezi Florencií a Pisou je městečko Fucecchio, kde se nachází Ostello Ponte De'Medici, přestavěné z kláštera z patnáctého století. V pokoji s příslušenstvím se tady ubytujete za € 18,00 za osobu a noc. V této oblasti je osídlení husté a levných ubytovacích možností hodně. Informace o kradení aut najdete v odpovědi ze dne 07.04.2009, 11:17. Auto na ulici přes noc můžete nechat, pokud budete parkovat na místě k tomu určeném a nebude parkování na tomto místě celkově nebo časově omezeno. Záleží však hodně na tom, kde budete parkovat. V nějaké zapadlé čtvrti je to rizikovější než na parkovišti před hotelem.

# 22.07.2009, 14:06.
Chtěl bych se zeptat, zda jsou na italských dálnicích nějaké motoresty a za kolik se tam dá přespat v pěti lidech. Dále bych se chtěl zeptat, zda byste věděli o nějakém levném ubytování v Římě na 1 až 2 dny pro 5 osob. Děkuji za info. Karel.

Motoresty na italské Autostrádě jsou. Je jich však málo a jsou drahé (přesné ceny neznáme). Oficiální počet uváděný společností Autostrade k roku 2009 je něco málo přes 12 na celou Autostrádu. Na cestě od Tarvisia po Bolognu o žádném motelu nevíme, na cestě od Breneru víme o motelu na A21 km 194,5 - Cremona Nord. potom až za Florencií na A1 km 395 - Montepulciano Ovest. Doporučujeme hledat ubytování mimo autostrádu. Nejlevnější ubytování najdete v Římě v okolí Termini. Z hlediska kvality to však není žádná sláva.

# 22.07.2009, 10:21.
Mohli byste mi, prosím, poslat aktuální cenu italského dálničního mýta mezi Terstem a hraničním přechodem u rakouského Villachu? Petr.

Mýtné mezi Trieste a Tarvisio je ve výši € 8,70.

# 21.07.2009, 20:13.
Chtěli bychom jet autem s rodinou do Itálie, do Caorle, s vlastním stanem, dva dospělí, dvě děti. Můžete mi doporučit cestu s poplatky z Pardubic a ubytování s cenami v kempech v Caorle, popřípadě nějaké další užitečné informace? Děkuji za odpověď. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Pardubice - Žďár nad Sázavou - Velká Bíteš - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. Na této trase byste se neměli setkat s obrovskými zácpami, které vznikají na rakouské A10. Zvýšený provoz může být ve Vídni. V Rakousku (už ve Vídni) potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 (popř. dvě), v Itálii zaplatíte na mýtném v jednom směru € 9,50. Seznam kempů v Caorle najdete na portále camping.it. Z mnoha kempů doporučujeme především tyto: Camping Laguna Village a Centro Vacanze San Francesco. V Laguna Village stojí místa od € 14,00 do € 20,00. Za dospělého se platí € 9,00 a za dítě od 2 do 6 let € 5,50. V San Francesco jsou ceny vyšší. Za místo zaplatíte € 25,00, za dospělého € 9,80 a za dítě od 3 do 6 let € 6,50. Ceny jsou maximální (v srpnu, do 22.8.). Doporučujeme si vytipovat více kempů. Mnoho informací o Caorle a cestě najdete v našich otázkách a odpovědích Itálie.

# 21.07.2009, 11:49.
V srpnu se chystáme na dovolenou na Gargáno. Po cestě tam bychom se chtěli zastavit v Bologni, a potom při zpáteční cestě v San Marinu. Chtěla jsem se zeptat, zda tato města znáte a co zde navštívit, případně zda nemáte mapku města. Prostě co stojí zato vidět. Moc děkuji za odpověď. Helena.

Bologna je nádherné historické město, které často nese přívlastek červená. Převažují zde cihlové budovy a vše má nádech do červena a oranžova. Bologna má také jednu zvláštnost. Je zde několik desítek kilometrů různých podloubí. Je to také univerzitní město. Zdejší univerzita byla založena už v roce 1088. Z památek doporučujeme navštívit: Basilica San Petronio, Palazzo di Re Enzo, Fontana di Nettuno, Palazzo del Archiginnasio, Torri Pendenti, Universita. Bologna - mapa. San Marino je pravděpodobně nejstarší republikou na světě (ještě existující) a třetím nejmenším státem v Evropě. Nejvyšším vrcholem je Monte Titano (755 m.n.m.). Z památek doporučujeme navštívit: tři pevnosti - La Rocca, La Cesta a Montale. Dále Palazzo Publicco, Basilica del Santo, kostely San Pietro, sv. Františka a sv. Quirina, terárium a akvárium, muzeum voskových figurín nebo muzeum kuriozit. San Marino - mapa.

# 20.07.2009, 21:27.
V červenci se chystám na cestu do Itálie a po tom bych rád trajektem do Chorvatska nebo do Řecka. Rád bych vás poprosil o naplánování trasy a o informace o poplatcích a o přibližných cenách trajektů. Start cesty je v Liberci a cíl zatím nemám. O tom budu rozhodovat až na místě. Nebo mi, prosím, doporučte nějakou lokalitu. Děkuji. Petr.

V tomto případě doporučujeme strávit dovolenou na nádherném Garganském poloostrově. Tipy na pobyt a výlety najdete v našich reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. V oblasti Mattinata doporučujeme ubytování od CK Gargano, v oblasti Vieste od agentury Lindy Giuffreda. Do chorvatského Dubrovníku odjíždí trajekty z Bari. Provozuje je společnost Azzura Line nebo Jadrolinija. Nejlevnější jednosměrný lístek pro dva dospělé, dvě děti a auto v sezóně stojí přibližně € 200,00. U Jadrolinija méně, U Azzura Line více. Do Řecka plují trajekty jak z Bari, tak i z Brindisi. Těch cílových míst je spousta, jak na pevninu, tak i na ostrovy. Trajekty provozuje několik společností. Např. z Bari na Korfu stojí nejlevnější zpáteční lístek v nejvyšší sezóně pro dospělého € 122,00 a pro auto € 144,00. Podívejte se na odkaz na trajekty. Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Vieste (Mattinata). V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd Brennerem, v Itálii na mýtném na trase Brennero - Poggio Imperiale (směr Vieste) celkem € 50,40 nebo na trase Brennero - Foggia (směr Mattinata) celkem € 53,10.

# 20.07.2009, 13:03.
Žasnu, jaké úžasné stránky jsem nalezl - bez jakéhokoliv šplhání a právě proto si k Vám dovolím mít jeden resp. několik dotazů. Máme k dispozici obytného Mercedesa a rádi bychom podnikli cestu přibližně 2. - 10.8.2009 do Itálie někam severněji (okolí Chioggia, Caorle, ...). Můžete mi, prosím, napsat - doporučit nějaký kemp, kde bychom se mohli usídlit na přibližně 7 dní? Dále Vás prosím o stanovení nejlepší trasy z Českého Krumlova a poskytnutí informací, na co si dát na cestě pozor, na co nezapomenout, jak je to s placením dálničních poplatků, jak je to s cenami ve Vámi navrhnutém kempu, jak je to s vlastním ubytování v kempu, ..., no prostě, prosím, velice o poskytnutí Vašich cenných informací k námi resp. Vámi naplánované cestě do Itálie. Předem Děkuji. K.

Jedete už v té nejvyšší sezóně, tzn. všude bude plno i v kempech. Doporučujeme si tedy vytipovat několik kempů pro případ, že by někde byla místa pro kempování zaplněna. Seznam kempů najdete na portále camping.it. Je přehledně rozčleněn podle regionů, kromě základních informací tam najdete i odkazy na oficiální stránky. Další místa pro obytná auta najdete na portále touring24.info. Po bezplatném zaregistrování získáte přístup do databáze s mnoha informacemi. Pěkný kemp v Caorle je Camping Laguna Village, kde je v nejvyšší sezóně cena za dospělého € 9,00 a za místo € 18,00 až € 20,00 včetně přípojky vody a elektřiny. V Cavalino Treporti doporučujeme např. Camping Village Garden Paradiso, kde je v nejvyšší sezóně cena za dospělého € 9,50 a za místo € 24,20 včetně přípojky vody, odpadu, TV-sat a elekřiny. Vaše optimální trasa je následující: Český Krumlov - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 a na A10 zaplatíte navíc € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. Na mýtném v Itálii zaplatíte na úseku Tarvisio S. Stino celkem € 9,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Mýtné je také závislé na tom, kde sjedete z dálnice. Jeho výše se pohybuje od € 8,20 (Latisana - Lignano) do € 12,70 (Mestre - Rosolina Mare). Rizikové z hlediska dopravních zácp jsou na této trase dva úseky. První je na A10 Salzburg - tauernské tunely (v době od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne - pokud pojedete v neděli, tak by to mělo být klidnější). Druhý je před Mestre - tady jsme se setkali se zácpami v odpoledních hodinách (kamióny). Tankovat doporučujeme v Rakousku mimo dálnici. My tankujeme v Arnoldsteinu na čerpací stanici Shell ve městě. Bývá o dost levnější než Esso na dálnici.

# 19.07.2009, 22:28.
Chtěla bych si online zarezervovat ubytování v nějakém kempu v Duna Verde. Jen projíždíme, tak potřebujeme jen dvě noci. Na které adrese je to možné? Děkuji. Marie.

Přímo v Duna Verde nevíme, ale kempy, ve kterých lze on-line rezervovat, v nejbližším okolí jsou následující: Centro Vacanze San Francesco, Camping Marelago, Camping Laguna Village, Villaggio Pra delle Tori, Camping Santa Margherita. S ubytováním na dvě noci však s největší pravděpodobností bude v sezóně problém, větší šanci budete mít v hotelech, penzionech, atd. Možnost on-line rezervace je na caorlevacanze.it.

# 19.07.2009, 14:55.
Pane Řehůřku, mám jistý problém, chtěli bychom odjet do Itálie 3.8. Máme dcerku 3,5 let, která rozhodně pas potřebuje. Zde jsem si přečetla, že nejrychlejší vydání pasu je za 15 dní - opravdu to jiným způsobem nejde? Má ještě pas s prošlou platností 26.2.2009 a osvědčení o státním občanství ČR s datem 21.2.2008. Opravdu musím vše vyběhat znovu? Pokud požádám zítra, za 15 dní je 3.8. Mám riskovat, že by to úřad mohl stihnout dříve? Nebo raději zvolit pozdější termín. Moc děkuji za rychlou odpověd. Jana.

Těch 15 dnů padlo ze strany našich návštěvníků, ne z naší strany. Vždy to závisí na konkrétním úřadě. My jsme si letos vyřizovali také nové pasy a měli jsme je do 10 dnů se standardní platností (ne tzv. rychlopas). Bylo to z toho důvodu, že jsme si je vyřizovali včas a v době, kdy úřad nebyl zahlcen žádostmi. U dětí, které nemají potvrzení o státním občanství je třeba před podáním žádosti zažádat o osvědčení o státním občanství (přes matriku, která žádost postoupí Krajskému úřadu). Ve Vašem případě by Vám měli uznat osvědčení o státním občanství z roku 2008. Za jak dlouho Vám pas vyřídí však sdělí jen Váš konkrétní úřad, podle situace, která v současné době u něj panuje. Prošlý pas použít nemůžete, je neplatný. Žádný jiný dokument jako příloha ho nepostaví v platnost. Jediné řešení mimo vyřízení pasu je nechat si dítě zapsat do Vašeho platného pasu, pokud ho vlasníte (takhle lze zapisovat děti do 10 let). S osvědčením o státním občanství by to mělo být na počkání.

# 18.07.2009, 16:08.
Chtěla bych se zeptat, kolik stojí zapůjčení kola v Lignanu (např. na odpoledne) a zda mají i kola se sedačkou pro dvouleté dítě. Děkuji předem za odpověď. Michaela.

Půjčovny kol jsou v Lignanu v mnoha hotelech a ubytovacích zařízeních jako standardní služba. Některé dokonce nabízejí zapůjčení jako službu v ceně ubytování (do vyčerpání kapacity, při určitém počtu dní ubytování, omezený čas půjčení) zdarma (např. Hotel Golf Inn, Hotel Daniele, Grand Hotel Playa, Hotel Soraya, aj.), některé za symbolickou cenu. Např. v hotelu Irene je půjčovna, kde si kolo půjčíte za € 1,00 na hodinu (první zdarma), za € 4,00 na půl dne a za € 7,00 na den. Naopak ve specializovaných půjčovnách jsou ceny vysoké (hodina i € 5,00). V takových půjčovnách bývá nabídka široká, včetně všech doplňků (i sedačky) a různých šlapacích vozidel - např. Dr Bike.

# 18.07.2009, 12:47.
Za 14 dní se chystáme do Itálie - Altanea - Villagio Ai Pini. Chtěla jsem se zeptat, jaká je nejlepší cesta s malými dětmi (5 a 2 roky). Vyjeli bychom nejraději na noc, malej přes den nevydrží. Vyjíždíme z Rumburka. Pojedeme v pátek, jak dlouho máme počítat, že potrvá cesta? Ještě jsem se chtěla přeptat, zda nevíte, zda je už Altanea dostavěná, zda tam bude klid ... Dále jsem se chtěla přeptat, kde najdeme zábavní park Gardaland a delfinárium? Děkuji moc za odpověď. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Rumburk - Mělník - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. Trasa je dlouhá přibližně 900 km a ujedete ji bez přestávek za přibližně 12 hodin. Délka přestávek závisí na tom, zda pojede jeden řidič, jak je zdatný atd. U každého je to individuální. Rizikem na této trase je úsek Salzburg - tauernské tunely, kde se mohou tvořit ve Vašem termínu dopravní zácpy. My bychom zřejmě volili trasu z Prahy na Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach. Je sice o přibližně 130 km delší, ale časově stejně náročná. D1 by ve večerních hodinách už mohla být klidnější, stejně tak Vídeň. My tudy do Itálie jezdíme pravidelně a vždy byla cesta bezproblémová. Vyšší spotřeba pohonných hmot se částečně (benzín) nebo úplně (nafta) vrátí úsporou na mýtném v tauernských tunelech (2 x € 9,50). Je také možné jet na sever k německé A4 a potom po dálnici přes Drážďany, Chemnitz, Nürburg, Mnichov a Salzburg. Je to sice o hodinu rychlejší a pořád po dálnici, ale vzhledem ke vzdálenosti (+170 km) se to zřejmě nevyplatí. Jak to vypadá v současné době s výstavbou části Altanea nevíme. Ještě loni v září bylo možné sledovat v některých částech jeřáby a bagry. Zřejmě se tam ještě nějaký čas budou nové apartmány stavět. Gardaland se nachází u Lago di Garda, přibližně 220 km od Caorle směrem na západ. Delfinario se nachází v Rimini, přibližně 330 km na jih od Caorle.

# 18.07.2009, 11:38.
Náhodou jsem našel Vaše stránky, velice se mi líbí. Měl bych na Vás pár otázek, sice jsem u Vás koukal na podobná témata otázek, ale radši se zeptám. Chci jet za tři týdny do Itálie, přesně do Caorle. Měl by tam být Mezinárodní řidičák, radši si ho půjdu v pondělí udělat. V Rakousku je dálniční známka desetidenní € 7,70. Jak je to s poplatky při průjezdu v tunelech, myslím placení po projetí každého nebo až u posledního? Platil bych v hotovosti. Dále cesta po dálnici v Itálii je mýtné, platí se při sjezdu z dálnice? A jaká by byla nejlepší cesta do Itálie? Jsem z Kladna. Děkuji předem za mé otázky. S pozdravem K.

Viz náše předchozí odpověď ze dne 16.07.2009, 20:28. Mýtné za tauernské tunely se platí uprostřed mezi tunely u S. Michael. Mýtné na italských dálnicích se platí při výjezdu.

# 18.07.2009, 11:14.
Po přečtení fóra obdivuji váš přehled a trpělivost. V srpnu cestujeme do Piombina a hledáme tranzitní ubytování (1 noc / 10 osob), motel apod., přibližně mezi Florencií a Livornem. Nemáte tip? Případně i na motely na A1. Předem děkuji za tip. Míla.

Motely na A1 jsou drahé. Doporučujeme se ubytovat mimo A1. Např. v její blízkosti ve Florencii je La Spiga, kde se ubytujete i za € 20,00 na osobu. Adresa: Via Pistoiese 50, San Donnino - Campi Bisenzio. Další možnosti ubytování najdete např. na hostelsclub.com.

# 16.07.2009, 20:28.
Chtěl bych se vás zeptat na pár rad, na cestu do Itálie. Přímo do Caorle. Chtěl bych jet autem, zda je dobrá cesta přes Rakousko, tzn. přechod Dolní Dvořiště na Linz - Salzburg a tak, Rakouskou dálniční známku si koupím u nás. Už dopředu, jak je to s poplatky v tunelech? A dále mýtné v Itálii? Vše bych platil na místě hotově. Děkuji za cenné rady. Napište mi na můj e-mail. S pozdravem K.

Vaše optimální trasa je následující: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku tedy zaplatíte za dálniční známku. Desetidenní stojí € 7,70, na delší cestu se vyplatí si zakoupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční. Rovněž se vyplatí ji kupovat až v Rakousku, v ČR jsou většinou předražené. Na A10 zaplatíte ještě mýtné v tauernských tunelech ve výši € 9,50. V Itálii potom v úseku Tarvisio - Santo Stino di Livenza mýtné ve výši € 9,50. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Mýtné můžete platit i platební kartou. Je zde výhodnější kurz a šetříte hotovost. Pokud pojedete v sezóně, je možným rizikem tvorba dopravních zácp na A10 (pátek odpoledne až sobota dopoledne) v úseku Salzburg - Tauernské tunnely. Pokud jedete na Dolní Dvořiště až někde od naší D1, potom je možná méně riziková varianta po D1 a D2 přes Brno do Břeclavi, dále na Grosskrut, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě. Ve večerních až nočních hodinách by měla být tato trasa bezproblémová. Je sice přibližně o 130 km delší, časově však stejně náročná. Vyšší náklady na pohonné hmoty se vrátí úsporou na mýtném přes tauernské tunely. Hodně ale záleží na termínu a čase Vaší cesty.

# 16.07.2009, 19:27.
Řehůřkovi. Nejdřív vám chci pochválit nádherný web, který jsem objevila při hledání informací k naší letošní dovolené. Už jsme zpátky z Gargána, měli jsme se nádherně, cestu tam jsem rodině zpříjemňovala čtením vašich cestopisů, abychom se patřičně natěšili. Nakonec jsme prokládali "válení" na pláži a poznávání, takže jsme toho tolik nestihli, ale určitě jsme tam nebyli naposled. A teď k dotazu: cestou zpátky jsme objevili krásy Lago di Garda, takže teď sedím u PC a plánuju dovolenou na příští rok právě tam. Všude se píše o nové cyklostezce podél jezera, ale nikde detaily. Máme 2 děti, 9 a 6 let, chtěli bychom jezdit mírným terénem jen pro zpestření dovolené. Nemáte nějaký tip, v kterých místech vede stezka po rovině, nejlépe kolem vody? Děkuji a mějte se krásně. Hana z Jindřichova Hradce.

Po obou stranách jezera vedou kvalitní nenáročné cyklostezky. Jedna vede z Riva del Garda do Peschiera del Garda (východní strana). Mapu a další informace najdete zde, druhá vede z Sirmione do Porto Portese (západní strana). Mapu a další informace najdete zde. Doporučujeme na místě navštívit turistickou informační kancelář, kde Vás vybaví cykloturistickými mapami oblasti. Tip na další nádhernou rovinatou cyklostezku směrem an jih od Lago di Garda: Peschiera di Garda - Mantova + mapa.

# 16.07.2009, 13:53.
V srpnu máme naplánovánou dovolenou v Lido dei Pini - 2 rodiny s dětmi a vlastním dopravou. Prosila bych o informaci, zda je v blízkosti nějaký aquapark, případně ZOO atd. Líbilo by se mi navštívit i Gulliverlandii, ale nevím, jak je to daleko od našeho ubytování, případně kolik peněz zaplatíme na den, případně uvést trasu. Předem moc děkuji za odpověď. Petra z Plzně.

Předpokládáme, že máte na mysli část Bibione - Lido dei Pini. Aquapark Aquasplash, Parco ZOO Punta Verde a Gulliverlandii najdete v nedalekém Lignanu. Je to přibližně 15 km. Musíte jet kolem Valle Grande do Bevazzana a na jeho konci zahnout doprava po Via Lignano přes řeku Tagliamento. Za ní hned doprava a po přejetí malého kanálku Canale di Bevazzana zase doleva a podél něj po Via Alzaia podjedete SS354 hlavní komunikaci do Lignana. Hned se dáte doprava a napojíte se na ní. Na začátku Lignana je kruhový objezd, na kterém odbočíte doleva po Viale Europa. Ta Vás přivede k aquaparku a ke Guliverlandii. K ZOO se dostanete tak, že na výše zmiňovaném kruhovém objezdu odbočíte doprava nebo ještě dříve po přejetí Canale di Bevazzana pojedete místo doleva rovně. Aquapark a Gulliverlandia jsou otevřené od 10:00 do 18:00. Děti jsou tam od 3 do 8 let. V aquaparku zaplatíte za dospělého € 20,00, za dítě € 15,00. V Gulliverlandia zaplatíte za dospělého € 17,00, za dítě € 13,00. V ZOO je otevřeno od 9:00 do 19:00 a za dospělého zaplatíte € 12,00 a za dítě od 3 do 11 let € 9,00.

# 16.07.2009, 12:44.
Děkuji Vám za info o kempech v Gardě. Nakonec to asi vypadá tak, že pojedeme po prázdninách do Toskánska - Marina di Bibbona. Jsou tam apartmány a ty ceny jsou dost pro nás příznívé. Co jsme zjišťovali, je prý to krásná část Itálie. Nám se to těžko posuzuje, protože jsme v Itálii nikdy nebyli. Vy máte bohaté zkušenosti, myslíte, že je to dobrá volba pro dovolenou s dětmi? A taky jak to vypadá s poplatky na dálnicích, jsme z Ostravy. Ve vaších odpovědích o cestě do Kalábrie jsou některé poplatky dost vysoké, budou se vztahovat i na naší cestu nebo se dá jet i jinudy? Promiňte, že Vás tak pořád obtěžujeme, ale nemáme nikoho, kdo by nám mohl poradit. Tak pokud to nevadí, tak budeme moc rádi za info. Hezký den S.

Každá oblast Itálie je nějak krásná, Toskánsko není vyjímkou. Je to kraj bohatý na historii, ale i na přírodní krásy. Pobřeží je často lemované piniovými háji. Je to také kraj dobrého vína. V Marina di Bibona jsou pláže písečné, vhodné pro děti. Městečko má základní služby: restaurace, obchody atd. Větší středisko v blízkosti je Cecina, vzdálená 12 km. Bibona je vzdálená 8 km. Trhy se konají každé úterý v Marina di Cecina, ve čtvrtek v Marina di Bibona. Pro děti je tam také hodně zábavy. V městečku je lunapark, animace, hřiště s vláčkem. Doporučujeme navštívit aquapark Acqua Village Cecina. O něco dále (50 km) je aquapark Acqua Village Follonica. 12 km směrem na jih, v Marina di Castagneto, je Cavallino Matto, park s mnoha atrakcemi pro děti. 55 km severovýchodně je Parco Preistorico v Peccioli. Ze vzdálenějších výletů doporučujeme např. návštěvu měst Florencie a Pisa. Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Firenze - Livorno - Marina di Bibona. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70, popř. druhou na cestu zpět. V Itálii zaplatíte na mýtném € 31,20. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Mimo dálnice nemá význam to objíždět.

# 15.07.2009, 23:59.
Chtěla jsem se zeptat, zda mohu vycestovat do Itálie bez pasu, když se mi občanský průkaz vyřizuje a mam jen papír, mohu použít jako doklad řidičský průkaz? Děkuji za odpověď. P.

Nemůžete. Vycestovat můžete pouze s platným cestovním dokladem. Tím je platný cestovní pas, v zemích EU také platný občanský průkaz.

# 15.07.2009, 22:05.
Vaše stránky som objavila pri hľadaní informácií o Taliansku, pretože som na tohtoročnú dovolenku vybrala práve túto krajinu. Taliansko sme navštívili asi pred štyrmi rokmi, konkrétne jeho sever - Grado. Vtedy sme sa boli pozrieť aj v Benátkach a v Lignane. More nás vôbec nenadchlo a tak naše ďaľšie dovolenky boli na ostrove Hvar, v dedinke Nemira pri Omiši a grécky ostrov Zakynthos. Pre zmenu sme zavítali tento rok do južnejšej časti Talianska, na Palmovú riviéru a už sme sa aj vrátili z pobytu v mestečku Alba Adriatica (ubytovanie sme mali na týždeň v apartmáne). Počasie vyšlo, more bolo teplé. Cestou tam sme sa stavovali pri jazere Lago di Garda, v múzeu Ferrari v Marranelu, prenocovali sme v kempe na západnom pobreží a druhý deň navštívili Pisu. Veľa informácií z Vašich stránok nám pomohlo, ďakujem a potvrdzujem, že benzínka v Arnoldsteine v Rakúsku je naozaj o dosť lacnejšia ako na diaľnici. Tento dopis píšem ako poďakovanie, ale současně by som chcela upozorniť aj na nemilú príhodu, čo sme zažili. Počas pobytu sme sa v jeden deň vybrali autom na výlet do Ríma. Auto sme zaparkovali na platenom parkovisku pri stanici metra, ktorým sme sa dostali do centra a bez starostí sme sa venovali pamiatkam. K večeru sme sa unavení vrátili metrom na parkovisko k autu a aké bolo naše "prekvapenie", keď sme ho našli vykradnuté, to popisovať nemusím. Mali sme poškodenú kľučku na dverách (vylomenú a hodenú na zemi) a pravdepodobne za použitia vŕtačky (to je postreh zo servisu) bol odomknutý zámok. V aute sme nemali nič cenného, ale nejaké veci nám zmizli (v kufri bol stan, nafukovacie lehátka do vody, plavky a osušky, tenisky ...). Stan sme v apartmáne nevybaľovali, mali sme ho na prespatie na jednu noc na spiatočnú cestu a plavky sme mali so sebou, pretože sme mali v pláne sa ísť okúpať niekam na západné pobrežie. Zvyšok dovolenky sme už strávili v Albe Adriatice, auto bolo zaparkované za plotom a museli sme zmeniť aj naše plány (návšteva delfinária v Rimini sa nekonala a poslednú noc v Taliansku by sme v kempe nemali pod čím prespať) a tak sme sa vydali domov. Aj napriek tejto nepríjemnej skúsenosti sme na Taliansko nezanevreli a plánujeme navštíviť Gargáno. Prajem Vám krásnu a ničím nenarušenú dovolenku a už sa teším na ďaľšiu Vašu reportáž. S pozdravom Jana.

Velice Vám děkujeme za Vaše cenné informace. Moc si ceníme toho, že jste se s námi o zážitky podělila.

# 15.07.2009, 18:52.
Na doporučení známých bych od vás potřeboval poradit. Rozhodli jsme pro dovolenou v Itálii (konkrétně Bibione - Centrum - Lido dei Pini - Lido del Sole - Pineda). Zajímala by mě nejkratší a co se týče poplatků na silnicích nejlevnější trasa. Máme nástup 25.7.2009 v 9:00, v kolik bychom měli vyrazit, když počítám kvůli dětem s častějšími zastávkami? Vyjíždíme z Děčína. Děkuji. Stanislav.

Vaše optimální trasa je následující: Děčín - Ústí nad Labem - Praha - České Budějovice - Dolní Dvoříště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Je to přibližně 870 km a cesta bez přestávek by měla trvat přibližně 12 hodin. Předpokládáme, že dálniční známku v ČR máte, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 8,30. Mýtné na cestě zpět je ve stejné výši. Cenově a časově stejná je trasa přes Brno, Břeclav, Grosskrut, Vídeň, Graz, Klagenfurt a Villach. Je to sice celkově o 260 km delší trasa (oba směry). Vyšší náklady na pohonné hmoty Vám však pokryje úspora € 19,00 za tauernské tunely. Doporučujeme vyjet přibližně v 18:00 - 19:00, abyste měli rezervu na přestávky (pokud chcete s dětmi zastavovat častěji a na delší dobu, tak i dříve). My bychom asi volili trasu přes Brno, protože od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne bývá rakouská A10 mezi Salzburgem a tauernskými tunely kritická. Na trase přes Brno bývá kritická D1, v době kdy tudy pojedete by však neměl být provoz tak hustý, stejně tak i ve Vídni.