ITÁLIE 2009 / 7

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 7

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 01.06.2009, 17:24.
Poprosím Vás o radu. Chtěli bychom jet do Itálie a to i s 4-letou, ta je zvyklá cestovat každoročně do italských Alp a s 14-ti měsíčním prckem. Jsme od Zlína a mám vybrané destinace Aquario Club Residence v Campomarino Lido a nebo Residence del Conero v Marcelli di Numana. Já jsem chtěla hlavně kvůli malému spíš severní Jadran a to např. Caorle, ale hodně lidí mně zrazuje, že je tam moře jak bažina a samý komár. Střední itálie je prý lepší. Nemohu posoudit, nebyla jsem. Děsím se docela té dlouhé cesty s malým a tak Vás prosím o radu i pokud znáte uvedené kapacity. Děkuji za vaši odpověď i bezva stránky. Martina.

Pravda je, že severní část italského Jadranu je riziková na výskyt komárů. Mohou tam však být, ale i nemusí. Pláže jsou tady velké, široké a v sezóně plně obsazené turisty, tzv. hlava na hlavě. Místa, která máte vybraná o něco jižněji, jsou už z hlediska možnosti výskytu komárů minimálně riziková. Pláže jsou tam užší a méně zaplněné (kromě té nejvyšší srpnové sezóny). Marcelli di Numanna je více známější než Campomarino a více obsazenější. Ohledně dopravy se bát nemusíte. Dálnice A14 je velice kvalitní a přesun po ní je rychlý. Vzdálenost mezi Vámi vybranými středisky je 250 km, takže se jedná o něco málo přes 2 hodiny jízdy navíc v případě Campomarino. S malým dítětem to je však spíše o koupání a malých procházkách. V případě ubytování v Residence Il Conero záleží hodně na tom, zda budete v Conero 1 nebo v Conero 2. Conero 1 je přímo u pláže a v plné zástavbě (přibližně 60 m od moře), kdežto Conero 2 je přibližně 300 m od moře. V případě ubytování v Residence Acquario budete mimo centrum a přibližně 300 m od moře, ke kterému se dostanete přes malý lesík. Ke středisku patří nádherný bazén. Pěknější pláž je naopak v Marcelli di Numana. My bychom asi volili Marcelli di Numanna.

# 01.06.2009, 15:31.
Rozhodli jsme jet na dovolenou do Itálie do destinace Abruzzo. Přesněji Rocca San Giovanni. Prosím vás o radu, jak je to v Itálii s placením a s cenami mýtného. Moc Vám děkuji. Šárka.

Mýtné v Itálii se platí tím způsobem, že na vjezdu na dálnici si vyzvednete u závory z automatu lístek a na základě tohoto na výjezdu zaplatíte odpovídající mýtné. Podrobně je toto popsáno v našich reportážích, např. Gargano 2008. Pokud pojedete přes Brenner, potom zaplatíte na úseku Brenner - sjezd Lanciano celkem € 44,80 a pokud pojedete přes Tarvisio, potom zaplatíte na úseku Tarvisio - sjezd Lanciano celkem € 43,90. Na zpáteční cestě je mýtné stejné. Počítejte také s poplatky v Rakousku. Desetidenní dálniční známka stojí € 7,70 a mýtné přes Brenner (trasa přes Innsbruck) € 8,00 a mýtné přes Taurnské tunely € 9,50 (trasa přes Salzburg).

# 31.05.2009, 18:59.
Moc se nám líbí Vaše stránky ohledně cestování a prosíme Vás o radu. Jedeme letos poprvé do Itálie - Kalábrie začátkem července a chceme po cestě přespat u nějakého jezera a případně navštívit Vesuv a Pompeje. Nevíte o nějakém jezeře a kempu při cestě, kde je možno nějaký den pobýt, jak je to drahé a zda je možno platit kartou? A dále jak časově je náročná návštěva Vesuvu a Pompejí. Děkuji za odpověď, s pozdravem R.

Hodně cestovatelů směřujících do Kalábrie se na noc ubytovává v kempu u jezera Trasimeno. Jejich seznam s odkazy najdete na portále camping.it. Většina těch větších kempů v itálii platební karty přijímá. Ceny jsou různé podle vybavení kempu. Např. v kempu Listro zaplatíte € 4,90 za osobu, € 4,90 za stan a € 2,00 za auto. Ceny mimo sezónu jsou o něco nižší. Ceny v kempu Badiaccia jsou o něco vyšší, ale je možné si pronajmout karavan, mobilhome nebo bungalow. Ceny se pohybují od 50 do € 100,00 za noc + úklid přibližně € 20,00 - € 30,00. Mimo sezónu jsou ceny o třetinu až polovinu nižší. Vesuv a Pompeje je možné stihnout během jednodenního výletu (ne dopodrobna, ale spíše seznámení). Přímo v Pompejích jsou kempy Spartacus a Zeus. Ceny v sezóně se pohybují v relacích € 6,00 za dospělého, € 3,00 za dítě, € 3,00 - € 8,00 za stan, € 3,00 - € 4,00 za auto. V mobilhome nebo bungalowu za € 50,00 - € 80,00 za jednotku.

# 31.05.2009, 17:30.
Pane Řehůřku. Před dvěma dny jsme přijeli s manželkou z Kalábrie. Cestou jsme se stavili - odbočkou do Rosoliny Mare a proto Vám píši tohle info. V Benátkách při výjezdu z dálnice jsme se setkali s novinkou, kterou jsem v celé Itálii ještě neviděl. Na mýtné bráně - nás oslovil nádherný ženský hlas patřící reproduktoru ... a chtěl po nás mýtné, do té doby jsme byli celkem v realitě, za dálnice se platit musí, ... ale jak se tvářit na výběrčí automat a máte hned šok hlavně, když je za vámi fronta 15 aut. Zareagovat, kde strčit mince, kde bankovku, kde by měl vylézt lístek o zaplacení - nebo co zmáčnout aby vylezl. Myslím, že byste mohl do Vašich informací tuhle zprávičku založit, ať nejsou další čeští turisté moc vyjevení. S pozdravem Vladimír z Ostravy ... P.S.: Jadran má již 23 stupňů.

Děkujeme za informaci. Určitě Vaši zprávu zveřejníme. Jinak přesný postup, jak platit v automatu mýtné je uveden v našich reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008. V roce 2007 jsme u Mestre také bojovali. Pro děti to byla skvělá zábava, protože na veškeré verbální projevy automatu jsme reagovali česky (a zřejmě vtipně).

# 31.05.2009, 17:04.
Ještě jeden dotaz. Jak jsem již psala, jedeme 6.6.2009 do kempu San Francesco u Caorle. Jsme z Hodonína, pojedeme trasou Graz, Klagenfurt, Udine. Chceme jet přes den, abychom cestou něco viděli, což ale znamená, že na místě budeme večer, nebo v noci a v kempu máme nástup až ráno. Strávíme tedy noc v autě, nevíte o nějakém parkovišti, až v blízkosti cíle, kde bychom mohli zůstat? Děkuji. Petra.

Doporučujeme v tomto případě neopouštět Autostradu a strávit noc na parkovišti na servisním bodě. Ve Vašem případě je to Gonars Nord na km 481,4 (mezi Palmanova a S. Giorgio) nebo Fratta Nord na km 450,2 (mezi Latisana a Portogruaro). Na obou místech jsou čerpací stanice, bar, restaurace, sprcha, baby-room a především parkoviště.

# 31.05.2009, 16:34.
Jedeme 6.6.2009 do kempu San Francesco a chtěla bych vědět, zda dítě (10 let) musí mít v Rakousku a Itálii autosedačku nebo stačí jen podsedák? A ještě by mě zajímalo, zda se dají v Itálii měnit české koruny. Petra.

Stačí podsedák. Platí stejné podmínky jako u nás. Více informací o tomto problému najdete v našich otázkách a odpovědích ze dne 19.08.2008, 07:39 a 02.07.2008, 17:36 - Itálie 2008. Výměna českých korun za € je v Itálii možná, ale nedovedeme si představit, že budete na dovolené hladat banku nebo směnárnu, která Vám tuto směnu provede. Daleko jednodušší je zajít k nejbližšímu bankomatu s platební kartou a odpovídají částku jednoduše vybrat. Doporučujeme však vybrat si odpovídající hotovost už v ČR. Směnárenské poplatky jsou většinou nižší než poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí. Doporučujeme všude tam, kde je to možné, platit platební kartou. Nebudete platit žádné poplatky a částka bude z Vašeho účtu odečtena ve výhodnějším kurzu - devizi střed. Navíc budete mít stále jistotu v podobě hotovosti.

# 31.05.2009, 14:11.
Právě jsme objevili Vaše sklvělé stránky s tipy a užitečnými radami. Také plánujeme dovolenou v Itálii - Caorle (26.6. -4.7.) a váháme mezi dvěma residencemi. Jsou to apartmány Luna nebo Ai Pini (asi téměř nové). Cestujeme s 2 dětmi 4 a 7 let (oba vodníci, takže potřebují i bazén) a hledáme spíše klidnější část (daleko od diskoték) a případně možnost nějakého stínu přes poledne. Co byste nám doporučil? Máme výborné zkušenosti z Lignana (už 2x), tak chceme vyzkoušet něco jiného (ale s podobným vyžitím pro děti). Děkuji. Hana.

Obě villaggia jsou v klidnější části, každé však úplně někde jinde. Villaggio Luna se nachází v části Ponente, přibližně 200 m od řeky Livenza a 500 m od moře. Villagio Al Pini najdete o 3,5 km dál, mezii Porto Santa Margerita a Duna Verde, v nově vystavěné části Altanea (a stále dostavované). Od moře je vzdáleno 300 m. Obě villagia mají pěkné bazeny, Al Pini je možná lépe vybavený a nový. Oba jsou vhodné pro rodiny s dětmi i z hlediska pláže a vstupu do moře. Osobně bychom volili Villaggio Luna, už z důvodu bližší vzdálenosti do centra Caorle, z důvodu větších možností vyžití pro děti - aquapark apod. a z důvodu větších možností vycházek.

# 30.05.2009, 23:48.
V červenci jedem na dovolenou do Francie a rádi bychom přespali někde na půli cesty na severu Itálie. Nevím, zda je nutné si rezervovat přenocování na cestu tam i zpět dopředu, nebo jet na blint a něco sehnat na místě. Taky se ještě chci zeptat, zda jet do Francie přes Švýcarsko nebo přes Německo, Rakousko a Itálii. Předem děkuji za odpověď. Irena.

Doporučujeme nocovat někde ve 2/3 cesty. At už zvolíte variantu přes Švýcarsko nebo přes Brenner, vždy to vychází na horské alpské oblasti. Tam většinou nebývá problém najít ubytování až na místě. Každopádně však doporučujeme si vytipovat několik konkrétních ubytovacích kapacit, popř. i provést rezervaci. Nebudete muset při cestě myslet na to, zda ubytování najdete nebo ne, kde a za jakou cenu. Kalkulaci různých variant cesty najdete v otázkách a odpovědích Francie 2009 ze dne 19.05.2009, 08:06.

# 30.05.2009, 17:02.
Příští týden jedeme do Pineta (6.6.2009) - chtěla bych se zeptat, známá mi řekla, že nejlepší je, když stihneme dojet do Bologne před 7:00 hodinou ranní, prý jsou tam jinak zácpy. Nemáte s tím nějaké zkušenosti? Nevíte, v kolik hodin by bylo ideální vyjet z Prahy (pojedeme přes Plzeň), abychom se těmto případným zácpám vyhli? A současně bych se chtěla zeptat, jak je v Itálii u čerpacích stanic označen diesel? Děkujeme moc. Martina.

Je to skutečně tak, doporučujeme vyjet včas, abyste měla dostatečnou rezervu. Z Prahy je to přibližně 950 km. Podle toho si naplánujte dobu výjezdu. My bychom volili čas mezi 20:00 a 21:00. Diesel je označovaný na italských čerpacích stanicích jako "Gasolio".[nahoru]

# 30.05.2009, 15:16.
Mám jeden malý dotaz a předem Vám děkuji za odpověď. Plánujeme v létě cestu autem do Itálie a zajímalo by mě, jak je to v Itálii s motely. Myslím tím, zda se dá přenocovat někde přímo u dálnice (neplánujeme používání kempingu). Ješte jednou Vám děkuji a zdravím. V.

Na italské Autostradě jsou servisní místa, kde se nachází čerpací stanice, parkoviště, restaurace, bar, sprcha a někdy i motel. Podívejte se na stránky společnosti Autostrade S.p.A.. Zadejte Vaši trasu (Partenza - Arrivo), upřesněte výběr a klikněte na OK. Zobrazí se Vám informace o vzdálenosti, ceně mýta atd. Klikněte úplně dole na "Tutti i servizi" a zobrazí se Vám mapa s vyznačenou trasou. Vpravo pod Partenza a Arrivo zaškrtněte "Motel" a klikněte na OK, potvrďte výběr a vypíše Vám to všechna místa na trase s motely + další služby a ceny pohonných hmot.

# 29.05.2009, 14:02.
Předem bych ráda poděkovala za spoustu informací, které jsem na vašich stránkách načerpala. Chystáme se letos poprvé do Kalábrie a protože jsou synové i muž vášnivými rybáři, zajímalo by mě, jak je to s rybařením (na pobřeží) v Itálii, hlavně zda je potřeba nějaké povolení, či zakoupení povolenky ... Pokud budete vědět, předem děkuji za odpověď. Srdečně zdraví Alžběta.

Odpověď na Vaši otázku najdete v otázkách a odpovědích Itálie 2009 ze dne 8.5.2009 20:45.

# 28.05.2009, 16:36.
Chystáme se poprvé s dvouletým synem, vlastní dopravou v červenci do Itálie - Torre Pedrera di Rimini do residence Calderone. Můj dotaz zní, jak náročné je to cestování vlastní dopravou a hlavně doprava v Itálii, jsem zvyklí jen na naše české poměry, takže na cesty po Evropě jsem laik a vůbec nemám žádné zkušenosti. Dále zda mi můžete něco říci o této části Torre Pedrera di Rimini, nějaké zajímavosti, které by stály za návštěvu, nějaké výlety do okolí a nějaké vyžití pro mrně (zábavní park, aquapark atd.). Moc toho nemohu najít na internetu a rád bych byl připraven na každou příležitost. Předem mnohokrát děkuji za rady a odpědi. Honza.

Náročnost cestování je individuální záležitost. Pokud jezdíte autem často, máte najeté kilometry, tak to pro Vás náročné nebude. Pokud jste naopak jen sváteční řidič, potom to náročné bude, ale zpět se vrátíte o něco víc zkušený. Cesta autem v Itálii je trochu odlišnější než u nás. Řidiči se chovají trochu jinak. Počítejte s tím, že přednost má ten, kdo spěchá. Ti co nespěchají Vás naopak pustí i tam, kde byste to nečekal. Ve větších městech funguje tzv. "zip". Tzn. všichni jedou a nějak se to všechno postupně spojí v jeden celek. Budete si muset zvyknout na větší počet motorek a mopedů, které předjíždějí ze všech stran. Také na troubení, které ale není stejné jako u nás (často výhružné). Italové troubí z toho důvodu, aby upozornili na to, že Vás např. předjedou. Můžete se setkat s tím, že někdo zastaví jen proto, aby si povykládal se známým, zablokovaná doprava chvíli počká. Pokud pojedete po dálnici, tak zásadní změnu nepoznáte, snad jen to, že se jezdí o něco rychleji, ale nikdo Vám nebude dělat nějaké myšky, předjíždět zprava apod. Torre Padrera di Rimini má výhodu především díky své poloze - kousek od Rimini. Tím pádem máte dostupné všechny atrakce, které Rimini nabízí. Pěkná písečná pláž, s vlnolamy kousek od břehu po celé její délce, je vhodná právě pro malé dítě. Kousek odtud, mezi Torre Pedrera a Viserba, asi kilometr od pláže, je velká atrakce - Italia in Miniatura. S malým dítětem můžete navštívit také Delfinario Rimini, letecké muzeum, aquaparky Aquabel v Bellaria Igea Marina, Aquafan a Beach Village v Riccione, Atlantica v Cesenatico nebo zábavní park Fiabilandia v Rivazzurra di Rimini nebo Oltremare v Riccione. Doporučujeme se také podívat do San Marina a po cestě zpět navštívit Ferrari Museum.[nahoru]

# 28.05.2009, 15:40.
Mohl byste nám, prosím, poradit, zda je v Severní Itálii (tak do 1000 km z Prahy) nějaká pláž, která není zas tak turistická a kde si člověk připadá jako v Itálii a může zažít místní atmosféru? Hledáme nějaké malé městečko s krásnou pláží, kde nebudou velké hotely? Děkuji Vám moc za odpověď, mějte se hezky. Veronika.

V této vzdálenosti připadá v úvahu pouze severní Jadran. O žádné takové solidní pláži nevíme a nejsme si jisti, zda vůbec existuje.

# 28.05.2009, 14:29.
Rád jsem si pročetl Vaši knihu návštěv a rád bych se též s Vámi poradil. Jedu s rodinou 4.11.2009 na týden do destinace Lido di Jesolo v Itálii poblíž Benátek. Trasa je z Plzně asi přes Mnichov a Brenner. Prosím o Vaši radu, kudy nejlépe jet a kolik to bude stát. Moc děkuji za odpověď a zdravím. Petr z Plzně.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov- Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - San Dona di Piave - Jesolo - Lido di Jesolo. Na D5 musíte mít českou dálniční známku, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a mýtné € 9,50 za průjezd tauernskými tunely, v Itálii zaplatíte na mýtném € 9,80. Mýtné na cestě zpět je stejné. Náklady na pohonné hmoty si spočítejte podle spotřeby Vašeho automobilu. V Itálii jsou v současné době maximální ceny nafty € 1,10 a benzínu € 1,30. Cesta přes Brenner (Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Vicenza - Padova - Mestre - Lido di Jesolo) je jen o 30 km delší, podstatně však dražší na poplatcích. Dálniční známky v Rakousku jsou stejné, za průjezd Brennerem zaplatíte mýtné € 8,00 a za mýtné na italských dálnicích € 21,80. Na poplatcích by Vás tato trasa přišla dráž celkem o € 21,00. Počítejte však s tím, že v Rakousku jsou od 1.11. do 15.4. povinné zimní pneumatiky. [nahoru]

# 27.05.2009, 12:23.
Prosím o popis cesty z Mariánských Lázní do Riccione a jaké poplatky musím zaplatit a v jaké výši, kde nejvýhodněji tankovat. Cestu vykonám v době 13.6. - 21.6. Za odpověď předem děkuji. S pozdravem Jaromír.

Vaše optimální trasa je následující: Mariánské Lázně - Planá - Bor - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Riccione. Na D5 musíte mít naši dálniční známku, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (kupte si ji v Německu na čerpací stanici před hranicemi, pokud jedete na delší dobu, zakupte si dvě), za průjez Brennerem zaplatíte mýtné € 8,00 a na italských dálnicích zaplatíte na mýtném celkem € 28,80. Při cestě zpět se platí mýtné ve stejné výši. V Německu netankujte, v Rakousku mimo dálnici někde kolem Innsbrucku. V Itálii jsou rovněž ceny nižší mimo dálnici. Z Rakouska Vám pohonné hmoty vystačí až do Riccione, v jeho okolí si určitě najdete nějakou čerpací stanici s nejnižšími cenami k dotankování na cestu zpět. Nižší ceny jsou u stojanů se samoobsluhou (označené self service nebo fai date).

# 26.05.2009, 15:13.
Chystáme se s přítelem v září autem do Itálie. Chtěla bych se zeptat, zda jsou ve městech Bologna, Florencie a Pisa nějaké parkovací zóny jako v Praze nebo zda se musí do těchto míst pořizovat nějaká známka jako v Berlíně. Děkuji za odpověď. Ada.

Ve velkých italských městech to funguje tak, že jsou části (většinou v historickém centru), do kterých je omezený vjezd. Je to navíc ještě zohledněno na denní a noční dobu. Tyto části se nazývají ZTL (Zone a Trafico Limitate). Do těchto je vjezd hlídán a povolen (v době, kdy je to zakázáno) jen za předem uhrazený poplatek. K parkování jsou určena volná nebo zpoplatněná parkoviště nebo místa u krajnice označena vodorovnou čarou. Bílá - parkování není zpoplatněno, modrá - parkování je zpoplatněno (hodina většinou stojí kolem € 1,00, platí se v automatu nebo prostřednictvím zakoupené karty ve stánku), žlutá - parkování zakázáno (resp. místo je rezervováno). Podívejte se na stránky ZTL Italia, kde jsou odkazy na ZTL v jednotlivých městech (ZTL Bologna, ZTL Firenze, ZTL Pisa). Odtud se dostanete na odpovídající oficiální stránky, kde najdete mapy zón, časy, ceny za parkování v modrých zónách, seznamy parkovišť atd. Tady je ještě jeden odkaz na parkoviště ve Florencii.

# 26.05.2009, 12:31.
Krásný den, pojedeme letos poprvé do Itálie autem, a proto bych se chtěla zeptat na poplatky mýtného. Jedeme do Lido di Jesola přes Villach. Lenka.

V Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku. Pokud jedete na více jak deset dnů, kupte si druhou na cestu zpět. Vyplatí se to oproti dvouměsíční. Pokud pojedete po A10 od Salzburgu, zaplatíte navíc na mýtném přes Tauerntunnely celkem € 9,50. Pokud pojedete od Vídně, potom už další poplatky nejsou. V Itálii na úseku Tarvsio - Cessalto zaplatíte celkem € 9,80. Mýtné při cestě zpět je stejné.

# 25.05.2009, 22:46.
V polovině června máme v plánu jet autem z Brna do Silvi Marina tak, aby jsme na místě byli nejpozději ve 13:00 hod. Prosím o naplánování trasy co možná nejvýhodněji, a zda je lepší platit mýtné i benzín kartou či hotově. potom se chci zeptat, zdali jsou v této oblasti nějaké atraktivní turistická místa, diskotéky, popřípadě nějake obchody, tržnice. A ještě jeden dotaz. Doslechli jsme se, že v Silvi Marina se vyskytují hojně komáři. Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Přesný popis trasy najdete v naší reportáži Gargano 2008. Najdete tam tipy kudy jet, kde tankovat, jak platit mýtné atd. Je tam i několik možných odklonů od dálnice. Z té potom sjedete na sjezdu Atri - Pineto a do Silvi Marina dojedete po pobřežní silnici SS16 (8 km). Pokud pojedete celou trasu po dálnici, tj. Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - Pineto, potom zaplatíte v jednom směru na mýtném celkem € 40,10. Určitě je lepší platit mýtné platební kartou. Jednak je to v lepším kursu, pohodlnější a nevyčerpáváte si hotovost. V Mestre však počítejte, že budete platit u automatu, kde doporučujeme platit raději v hotovosti (€ 12,70). V místě doporučujeme navštívit středověké město Silvi Alta (označované také jako Silvi Paese) ve výšce přibližně 250 m n.m., jeho kostel San Salvatore se zvonicí a středověký přístav Torre di Cerrano. Doporučujeme navštívit San Benedetto del Tronto a městečko Acquaviva Picena. Jednodenní výlet si udělejte i do aquaparku Onda Blu v Tortoretu (otevírá se 20. června). V Silvi Marina najdete spoustu možností noční zábavy a obchodů nebo obchůdků, především kolem promenády. Trhy se konají každý čtvrtek. Zprávy o tom, že by se v Silvi Marina vyskytovali hojně komáři nemáme. Není k tomu ani předpoklad, tak jak je tomu na severu Itálie s množstvím lagun a stojatých vod. V základní výbavě však nějaký repelent proti komárům doporučujeme, stejně tak odpuzovač do zásuvky a sprej proti lezoucímu hmyzu. To ale doporučujeme kamkoliv k moři.

# 23.05.2009, 00:59.
Děkuji za cenné rady a postřehy, které jsem našla na Vašich stránkách. Chtěla bych se zeptat, zda náhodou nevíte, jak se pohybují ceny vlaku a autobusu z Říma do San Benedetta, co by mohlo být pro naši rodinu s dvěmi malými dětmi (4 roky a 10 měsíců) výhodnější? Zajímalo by mně také, zda mají děti slevu a zda se platí v busech za každou batožinu. Informace o jízdních řádech jsem získala z Vámi doporučovaných stránek, no v cenách se moc nedá vyznat, informace jsou většinou v italštině a pro mně ne moc srozumitelné. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Zuzana.

Ceny vlaků jsou různé, záleží na tom o jaký typ vlaku se jedná a kudy jede. Nejlevnější lístek stojí v obyčejném vlaku € 14,90 s přestupem v Pescara. Nejdražší potom v EuroStar v kombinaci s InterCity+ přes Ancona za 36,10. Přes Pescara těch vlaků jezdí nejvíce, takže počítejte s € 14,90 za dospělého ve druhé třídě. Dítě mladší 4 let cestuje zdarma bez nároku na sedadlo. Dítě mladší 12 let cestuje s 50% slevou s nárokem na sedadlo. Zavazadla se přepravují zdarma, pokud nepřesáhnou prostor k tomu určený. Autobusové linky z Říma do San Benedetto del Tronto provozují dvě společnosti - Roma Marche Linee S.p.A. a Start S.p.A.. První (RML) odjíždí z Tiburtina/Castro Pretorio v 7:30, 10:00, 16:00, 18:30 a 21:05. V San Benedetto je za tři a čtvrt hodiny na Piazza Nardone. Cena je € 16,00 za dospělého a jízdenky lze zakoupit v místě odjezdu - Ticket Bus nebo Wine Bar Bruce+Frank. Druhá (Start) odjíždí ze stejného místa v 8:00, 14:30, 18:00 a 20:15. V San Benedetto del Tronto je za čtyři hodiny na stejném místě. Cenu lístku neznáme, ale bude zřejmě o něco vyšší. Lze ho zakoupit na místě v agentuře Start. O dětských slevách a cenách za zavazadla informace nemáme.

# 22.05.2009, 23:55.
Na kolik nás vyjde cesta do Bibione přes Rozvadov? Děkuji za odpověď. Markéta.

V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (pokud jedete na více jak deset dnů, potom dalších € 7,70 za druhou), průjezd Tauerntunnely na A10 stojí € 9,50 a za úsek Tarvisio - Latisana zaplatíte mýtné € 8,30. Mýtné na cestě zpět je stejné.

# 22.05.2009, 01:07.
A úpřimnou poklonu za to co pro nás pro všechny zvědavé cestovatele děláte. Měl bych jednu otázku. Jedeme se známými na Palmovou Riviéru a já chci při cestě z Mestre zvolit trasu přes Chioggii na Ravennu a tam se napojit na dálnici A14. Známý oponuje tím, že to není dálnice a bude tam velký provoz a cesta se zpomalí, chce jet pořád po dálnici na Bolognu. Mě se to zdá jako zajížďka a tady ještě ušetříme za mýto. Jakou byste doporučili trasu? Děkuji za odpověď. K.

Přesně tuto trasu z Mestre do Rimini Nord (kde se napojujeme zpět na Autostradu) často využíváme. Jeli jsme ji už mnohokrát (7x celou, 2x jen úsek Ravenna - Mestre). Z toho čtyřikrát v posledních dvou letech. Jsou tam dva krátké úseky silnice dálničního typu (modrá značka dálnice), jeden objíždí Ravennu, druhý je před Rimini. Podrobně tuto cestu popisujeme v našich reportážích Gargano 2007 a Gargano 2008. Počítejte s tím, že je tam často padesátka a sedmdesátka, provoz je však plynulý (alespoň my jsme ho tak většinou zažili). Po dálnici přes Bolognu je to samozřejmě rychlejší (a dražší), můžete se i tam dostat do dopravních zácp. První takový uzel je Mestre (to hrozí i před sjetím z dálnice) a druhý Bologna.

# 21.05.2009, 11:57.
Řehůřkovi. Letos se chystáme s rodinou (3 a 10 let děti) v termínu 4.7.09 - 11.7.09 do Lido di Jesola, hotel Le Soleil, mohu poprosit o nějaké info? Děkuji.

Hotel Le Solei leží jen pár metrů od ulice plné obchodů, restaurací a barů. Vstup na písčitou pláž je prakticky hned za hotelovým bazénem. Popis příjezdu autem nebo z letiště najdete na výše uvedených stránkách. Je tam i několik fotogalerií, které Vám dokreslí vybavenost hotelu.[nahoru]

19.05.2009, 15:40.
V druhé polovině června se chystáme autem do Itálie na Gargáno. Cestu bychom si chtěli rozdělit asi na tři dny a spojit s prohlídkou Benátek. Mohli byste mi, prosím, doporučit nějaké zajímavé zastávky během cesty a vhodná místa, popřípadě levné ponziony nebo kempy pro přespání? Děkuji. Pavlína.

Nenapsala jste odkud jste a tedy kudy pojedete. Pokud pojedete přes Brenner, potom doporučujeme zastávku u Lago di Garda. Velké množství ubytovacích kapacit všech typů a cenových relací najdete na serveru gardalake.it. Další zastávkou jsou tedy Benátky (v případě že pojedete přes Tarvisio tak první). Tipy na ubytování najdete v našich otázkách a odpovědích Benátky 2009. Z mnoha zajímavých míst na východním pobřeží doporučujeme Rimini s návštěvou San Marina - tip na ubytování Rimini Hostel nebo San Benedetto del Tronto s návštěvou historického městečka Acquaviva Picena - tip na ubytování Mamma Gina.

# 19.05.2009, 10:06.
Chtěl jsem se zeptat, zda neznáte vhodného dopravce do Itálie - Porto Recanati - camp Village Paradisse. Nebo vhodnou trasu pro cestu autem + mýtné. Pojede nás 5 dospělých osob. Předem děkuji za odpověď. Petr.

Pokud jedete s nějakou CK, potom doporučujeme si zakoupit autobusovou dopravu přímo u ní. Cestovní kanceláře si najímají dopravce, kteří zajišťují dopravu přímo do místa ubytování. Odpadnou Vám tak starosti s dopravou z místa zastávky linkové dopravy. Pokud jedete v pěti lidech, potom nejvýhodnější dopravou je auto. Vhodná trasa je závislá na tom, odkud pojedete a kde tedy překročíte hranice. Pokud je překročíte v Rozvadově, potom pokračujte na Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Trento, Verona, Modena, Bologna (tady se spojují všechny trasy). Pokud je překročíte v Dolním Dvořišti, potom pokračujte na Linz, Salzburg, Villach (tady se spojuje s následující trasou). Pokud je překročíte v Mikulově, potom pokračujte na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach (připojí se druhá trasa), Tarvisio, Udine, Mestre, Bologna (připojí se první trasa), Rimini, Ancona, Porto Recanati. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou na cestu zpět. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte navíc mýtné € 8,00, pokud pojedete přes Salzburg, zaplatíte navíc mýtné za Tauerntunnely € 9,50. Na mýtném v Itálii zaplatíte za úsek Brennero - Porto Recanati celkem € 35,00 nebo za úsek Tarvisio - Porto Recanati celkem € 34,20. Mýtné při cestě zpět je stejné.

# 19.05.2009, 07:51.
Chtěl jsem se, prosím Vás zeptat, jak to vypadá v Lido Adriano. A zda je možno někde poblíž tohoto letoviska najít ubytování na jednu noc. Dovolenou tam máme poslední týden v srpnu. Děkuji. Libor.

Lido Adriano je letovisko zaměřené na turistický ruch a tomu odpovídá jeho vybavenost. Je tam spousta restaurací, kaváren, pizzérií, barů, diskoték, butiků, obchodů, supermarkety (např. Spar nebo Lidl), sportovišť (včetně drah pro in-line) atd. Trhy se konají každé úterý odpoledne. Písčité pláže jsou široké s pozvolným vstupem do moře. Oblast nabízí velké možnosti zábavy. Asi největším lákadlem je zábavní park Mirabilandia poblíž Ravenny, jehož součástí je i aquapark. Ohledně ubytování se zkuste obrátit na agenturu il Gabbiano, která v této oblasti pronájímá apartmány. Není to už sice ta nejvyšší sezóna, pořád je to ale srpnový termín. Většina ubytovatelů ještě požaduje ubytování na týden od So do So. Podle našeho názoru se lze na jednu noc ubytovat jen v hotelu, penzionu nebo kempu ve vlastním stanu.

# 18.05.2009, 20:18.
Chtěl jsem se zeptat na cenu vstupů na pláže v oblasti Porto Recanati. Děkuji. Michal.

Ceny plážového servisu se průměrně pohybují kolem € 10,00 za slunečník a dvě lehátka. Záleží také na tom, kdo tento plážový servis provozuje. Někdo ho má v ceně ubytování, jiný si účtuje ceny samostatně. Např. jeden hotel v Porto Recanati si účtuje € 3,50 za slunečník a € 4,00 za lehátko na den. Pláže však mají také části, které jsou volně přístupné.

# 18.05.2009, 13:39.
V termínu 28.8. - 4.9.2009 jedeme do Itálie, Cesenatico (Rimini). Chci se Vás zeptat, jaké tam je počasí v tomto období. Děkuji. S pozdravem Daniel.

Průměrné nejvyšší teploty se pohybují v tomto období kolem 25 stupňů. V loňském roce byly nejvyšší teploty v této době lehce pod třicítkou. Teplotní zlom nastal a až koncem druhého zářiového týdne.

# 17.05.2009, 11:23.
Máme s manželkou začátkem září 30. výročí sňatku a tak jsme se rozhodli, že si dáme jako dárek týdenní pobyt na Elbě. Váháme ale s termínem, nechceme aby bylo příliš horko, ale naopak bychom chtěli pohodové koupání v moři, stálejší počasí a také pokud možno nemnoho navštívené pláže a vůbec klidné prostředí. Takže váháme mezi týdnem 5.9. - 11.9., 12.9. - 18.9., případně i 19.9. - 25.9. Můžete nám něterý z těchto termínů doporučit? Zdraví a předem děkuje Vladimír.

Z hlediska stálosti počasí doporučujeme zvolit hned ten první termín. V polovině nebo koncem září se už může počasí pokazit. Začátkem září už taková horka jako v srpnu nebudou a všude bude více volněji, už bude po sezóně. Např. v loňském roce se nejvyšší teploty pohybovaly začátkem září kolem 29 stupňů, ale už od poloviny druhého týdne to spadlo o pět stupňů dolů a potom už teploty plynule klesaly a výkyvy, především nejnižších teplot byly výrazné.

# 15.05.2009, 21:52.
V červnu pojedeme vlastním vozem na dovolenou do Loano, Ligurie. Ráda bych chtěla vědět, kolik zaplatíme za poplatky a jaká cesta by byla nejkratší z Prahy. Moc děkuji. S.

Vaše optimální trasa je Praha - Rozvadov - Regensburg - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Brescia - Tortona - Predosa - Genova - Savona - Loano. Jedná se o hlavní směry, dálnice je většinou objíždí. O něco mále kratší je cesta přes Švýcarsko a Milán, není to však optimální řešení, volte výše uvedené. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (pokud pojedete na delší dobu, kupte si dvě) a € 8,00 mýtné za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte za mýtné na úseku Brennero - Loano celkem € 34,50. Mýtné (Brenner, Itálie) se platí ve stejné výši i při cestě zpět.

# 15.05.2009, 00:08.
Zdravím vás Řehůřkovi, ve druhé polovině června se s rodinou chystáme na dovolenou do Itálie, konkrétně do Cavallina - Treporti, kde máme rezervovaný pobyt v campu Enzo v bungalovu. Chtěl bych se zeptat máte-li nějaké recenze na tento camping a také na tipy na výlety po okolí s přihlédnutím na to, že máme dvě dvouleté děti (Benátky atd.). Dále bych měl dotaz, jak dalece náročná by byla návštěva muzea Ferrari v Maranellu, tzn. je-li reálné ji absolvovat třeba jako jednodenní výlet, případně kudy se tam nejlépe z Cavallina vydat. Poslední dotaz mám, jak nejsnáze absolvovat autem trasu ze Zlína do Cavallina případně máte-li nějaký tip na cestu a kolik mně bude přibližně stát na poplatcích (dálnice atd.). Děkuji a přeji hodně úspěchů. Roman ze Zlína.

Camping Enzo patří k těm dražším, ale také k těm velice slušně vybaveným. Přízemní bungalovy mají zastřešenou terasu s posezením a k základní výbavě patří např. televizor, trezor, myčka, klimatizace nebo wifi. U bungalovu je parkovací místo pro auto. V kempu je zdravotník. Kemp je propojen s kempem Stella Maris, ve kterém se nachází několik propojených bazénů a tobogán. V této části jsou i sportoviště a dětská hřiště. Za tímto druhým kempem je privátní písečná pláž. U vjezdu do kempu Enzo je market, bar, restaurace, pizérie, cukrárna, trafika. Kemp i pláž jsou skvělou volbou pro strávení dovolené s dětmi. Co se výletů týče, potom s tak malými dětmi to bude spíše o procházkách kolem kanálů a lagun. Benátky budou pro ně spíše zážitkem z hlediska jízdy lodí. Tipy na dopravu se dočtete v našich otázkách a odpovědích Benátky 2009. Muzeum Ferrari - Galleria Ferrari v Maranello u Modeny je z Cavalinno Treporti vzdáleno 250 km. Je to na celodenní výlet, ale po dálnici to nebude náročné. Na dálnici se napojíte na exitu Aeroporto Marco Polo, pojedete přes Mestre, Padovu, Ferraru, Bolognu a sjedete na exitu Modena Sud. Muzeum je otevřeno každý den od 9.30 do 19.00 (v sezóně, jinak do 18.00). Za dospělého zaplatíte € 13,00, za děti se platí až od 6-ti let. Na mýtném na Autostradě zaplatíte v jednom směru € 11,00. Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Uherské Hradiště - Strážnice - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - San Dona di Piave - Jesolo - Cavallino Treporti. Jsou možné i další varianty po dálnici jak po české straně (Zlín - Otrokovice - Kroměříž - Brno - Vídeň), tak i po slovenské straně (Zlín - Uherský Brod - Trenčín - Bratislava - Vídeň). Tyto varianty jsou však o něco delší a je nutná dálniční známka. V Rakousku potom potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70, popř. druhou na cestu zpět. Na mýtném v Itálii potom zaplatíte v úseku Tarvisio - Cessalto celkem € 9,80 v jednom směru.

# 14.05.2009, 11:08.
Řehůřkovi. V červnu odjíždíme vlastním vozem na Sardínii. Vyjíždíme z Ostravy, přes Vídeň do Livorna a odtud potom trajektem do Olbie. Z Olbie se musíme dostat na Costa Rei, apartmány Leginestre (jih ostrova). Obecné informace jsem již zjišťoval, ale obracíme se na vás s žádostí o radu, zda nevíte, která z tras je pro přejezd Sardínie ze severu na jih nejvýhodnější, když v plánovači to atumaticky vyjíždí tras více, které však +- vycházejí časově a kilometrově zhruba na stejno. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Martin z Ostravy.

Je to skutečně dilema. Buďto můžete jet po centrální SS131 - Strada Statale Carlo Felice, která projíždí napříč Sardinií, je pohodová, najedete však o přibližně 80 km více než po SS125, která vede ve východní části přes město Tortoli. Ta vede členitějším terénem a především od Tortoli směrem na jih musí razit cestu několika tunely. Další možností v této variantě je opustit SS131 až u města Nuoro a jet po SS389. Vede však napříč pohořím Gennargentu. Pokud bychom stáli před rozhodnutím my, volili bychom v případě dostatečné časové rezervy SS125 s několika zastávkami po cestě, v případě časové tísně bychom se však přiklonili k SS131, která objíždí hory a je menší pravděpodobnost nepředvídaného časového zdržení.

# 13.05.2009, 20:50.
Koncem června poletíme na malou "předsvatební cestu" do Bari, ale bohužel jen na tři dny. Můžete nám, prosím, poradit, do kterého městečka v nejbližším okolí Bari (zhruba do přibližně 50 km) máme jet? Vzhledem k omezeným časovým možnostem bychom se rádi vykoupali v čistém moři s písčitou pláží a prohlédli si nějaké příjemné městečko, ze kterého by dýchala pohoda a třeba něco zajímavého z historie a přitom nechceme strávit zbytečně moc času přesunem z letiště v Bari. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Eliška.

Určitě nevynechejte nádherné městečko Alberobello, jihovýchodně od Bari, kde se nachází nejbohatší soubor prehistorických lidských obydlí, zvaných Trulli, zahrnující více než 1400 stavení. Stavby, konstruované do kuželových tvarů, byly sestavovány z kamenných válců, bez malty, s dlážděným podkrovím. Na západ od Bari je snad nejkrásnější církevní stavba v celé Apulii. Tzv. Koruna Apulie, monumentální hrad Castel del Monte. Více se dočtete v naší reportáži Gargano 2003.

# 13.05.2009, 20:09.
Dostala jsem se na vaše stránky a dozvěděla se moc užitečných informací. V červenci jedeme do Ancony a chtěla bych poradit nejlepší cestu, jedeme už po několikáté na jih a vždy jsme jeli na Tarvisio, Udine atd., ale když si dám do vyhledavače najít trasu z Benešova u Prahy, vždy mě to vede na Brenner, tak nevím, kudy máme jet. Přes Alpy jsme často bloudili, protože jsou tam neustále objížďky, ale zase se bojím zkoušet něco nového, když jsme tam nikdy nejeli. Děkuji za radu. Ch.

Vaše optimální trasa pro daný termín je Benešov - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona. Je to přibližně stejně daleko jako přes Tarvisio, ale v červencovém termínu (předpokládáme, že Pá/So) je to méně rizikové. Vyhnete se tak kritickému úseku rakouské A10 v okolí tauernských tunelů, která je hlavním tahem z Čech a Německa do Chorvatska a především z Pá na So jsou tady v červenci jisté zácpy. Oproti variantě přes Prahu a Mnichov je také kratší a navíc se vyhnete rizikovým úsekům v Praze a především kolem Mnichova (po německé dálnici tak pojedete vlastně proti chorvatskému směru). Jediné kritické místo tak zůstává Bologna, kde často bývají zácpy, především v ranních hodinách. Tudy byste však jela i ve variantě přes Tarvisio, pokud byste nevolila cestu Mestre - Rimini po pobřežní silnici.

# 13.05.2009, 14:03.
Na Vašich webových stránkách jsem našla spoustu užitečných rad. Ráda bych se zeptala, jaké počasí je koncem května na Elbě, odjíždíme tam 22. května. Současně jsem chtěla požádat o radu ohledně trajektu, jsou tam velké cenové rozdíly mezi normální a nejlepší cenou, jakým způsobem tedy získat co nejlepší cenu pro 2 osoby + 3 leté dítě + auto. Děkuji předem za Vaši odpověď a přeji příjemný den. Jiřina.

Cenu trajektu mezi přístavy Piombino a Portoferrario si můžete spočítat na stránkách společnosti Moby S.p.a.. Při odjezdu v sobotu 23.5. a návratu 6.6. pro auto, dva dospělé a tříleté dítě zaplatíte při cestě tam celkem € 53,70, při cestě zpět celkem € 87,90. Celkem tedy € 141,60. Podle italského serveru meteo.it není předpověď moc příznivá. Zpočátku má být slunečno, nejvyšší teploty kolem 28 stupňů, od pondělí se má však postupně ochlazovat a od poloviny týdne i zatahovat. Na přelomu měsíců mají teploty klesnout až na 15 stupňů, potom se má zase oteplovat. My se však většinou řídíme podle weather.com, který nás zatím nezklamal a tam jsou předpovědi příznivější. Do konce měsíce se mají nejvyšší teploty pohybovat mezi 27 a 29 stupni a oblačno má být jen minimálně. Počítejte raději s oběma variantami. Přejeme Vám, aby vyšla ta druhá předpověď.

# 12.05.2009, 19:13.
Chystáme se letos v polovině července nejspíš do Rimini. Jedeme parta 4 kamarádů. Dá se sehnat ubytování v apartmánu na blint? Jiří.

V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku nebo Rakousku. Ubytování na místě se shání těžko. Ubytovatelé sázejí na agentury a tour operátory. V polovině července je už sezóna, sice to není ten největší nápor jako v srpnu, ale ubytovací kapacity bývají hodně vyprodané. Doporučujeme si ubytování rezervovat dopředu.

# 12.05.2009, 15:27.
Chystáme se s dětmi do Lignana a byla bych moc ráda, kdyby se mi podařilo získat nějaké informace o Parco Junior a Gommosi, hlavně co se vstupného týče. V Parco Junior je nutná denní vstupenka, nebo lze platit jen jednotlivé atrakce? Děkuji. Marie.

V Parco Junior se platí vstupné podle atrakcí € 2,00 / 1, € 8,00 / 8, € 14,00 / 10, € 22,00 / 20. Můžete si také zakoupit denní lístek za € 14,00 nebo týdenní lístek za € 48,00. V Parco i Gommosi nejsou ceny uvedeny. Vstupné se platí na jeden vstup do areálu (platí jen děti). Kupón na slevu ve výši € 1,00 si můžete stáhnout na portále lignano.com.

# 11.05.2009, 01:46.
Prosím vás, chtěl bych vás také poprosit o radu do Itálie . Chceme jet s dětmi 12 a 4 roky někde kolem Bibione, Lignano. Mohl byste poradit, kde se nejlépe ubytovat, a zda tam je nějaké vyžití pro děti, tobogány, nebo nějaké atrakce? A zda je lepší přes CK nebo se dá něco sehnat až na místě. Jsme od Kroměříže, tak jaká je nejlepší trasa autem. Děkuji předem za odpověd. Petra.

Lignano je pro malé děti ideální. Pěkná písečná pláž, pozvolný vstup do moře, hodně atrakcí - aquapark, zoo, zábavní parky, atd. Jejich seznam s odkazy najdete na výše uvedených stránkách. Doporučujeme ubytování v klidnějších částech Pineta nebo Riviera. Zda se ubytovat přes CK nebo přímo hodně záleží na tom, do jaké míry jste schopni komunikovat s místními agenturami. Seznam ubytovacích možností s kontakty je rovněž na výše uvedených stránkách. V sezóně je však nutností včasná rezervace. Na místě už byste měli problém cokoli najít a za přijatelnou cenu. Vaše optimální trasa je následující: Kroměříž - Brno - Břeclav - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Latisana - Lignano. Trasu přes Břeclav volíme raději než přes Mikulov. Je to po dálnici a za hranicemi je cesta přes Grosskrut prázdná. Na silnici č. 7 do Vídně se připojujeme u Mistelbachu.

# 10.05.2009, 20:58.
Prosím Vás na konci června jedeme s dětmi do kempu Cavallino Treporti, chtěla bych se zeptat na průměrnou teplotu, čistotu moře a komáry. Všude se píše, že je moře čisté, mám ale obavy z blízkosti Benátek a lodní dopravy. Děkuji za odpověď. Alexandra.

V této oblasti se na konci června pohybují nejvyšší průměrné teploty kolem 25 stupňů. Např. v loňském roce už bylo na přelomu června a července přes 30 stupňů. Moře tady bývá čisté. Na plážích je písek, tak počítejte s tím, že bude voda tímto občas zakalená (tak jako na všech písečných plážích). S tím, že se k pláži dostanou nějaké nečistoty (dřevo, tráva, řasy, odpadky) je potřeba počítat všude, setkali jsme se s tím i u vyhlášených pláží v Kalábrii. Stává se to však vyjímečně. Komáři se v této oblasti mohou objevit (laguny, kanály, atd.), to však neovlivníte. Jednou je jich více tam, podruhé jinde. Nemusíte se s nimi vůbec setkat. A pokud ano, tak v noci, ve dne vyhledávají stín, na slunci nejsou. Vybavte se pro jistotu ochranou do zásuvky a repelenty (my toto vozíme všude bez ohledu na to, zda je oblast riziková nebo ne).