MANFREDONIA

Město na Garganu

 /  / Reporáže z cest / Gargano 2007 / Manfredonia

Manfredonia se rozprostírá na jihu Gargana, v Manfredonském zálivu. Město bylo založeno roku 1256 Manfredem, nemanželským synem normanského krále Fridricha II. Manfredonia byla založena po tom, co v roce 1223 bylo zemětřesením zničeno město Siponto. Šachovnicový půdorys napovídá, že se město stavělo podle plánu. Z doby založení města zachovala normanská pevnost Castello Svevo, která působí nedobytně. Pevnost má čtyřúhelníkový půdorys. Rozšířena byla Anjouovci. V roce 1607 k ni přistavěli Španělé bašty, aby udrželi turecké dobyvatele v bezpečné vzdálenosti. Přesto v roce 1620 Turci hrad dobyli, zdecimovali místní obyvatele a většinu města zpustošili. Velká část ochranných hradeb se však dochovala. Dnes jsou v pevnosti umístěny sbírky Musea Nazionale.

V Manfredonii se konají každou středu ráno velké trhy. My jsme se tam vypravili z Mattinaty před devátou hodinou po silnici SS89. Na severním sjezdu jsme sjeli do Manfredonie a hned na okraji jsme zaparkovali ve stínu stromů. Kousek odtud začínaly trhy, které nabízely nepřeberné množství všeho možného - od ovoce a zeleniny, přes různé druhy potravin, obuvi, oblečení, spotřebního zboží až po obrazy, šperky i drogérii. V mnoha výprodejích se dalo nakoupit velice levně. Stánky trhovců byly postaveny na velké ploše v mnoha malých uličkách a na malých náměstích. Rozprostíraly se až téměř k moři, až po Via San Giovanni Bosco. Návštěva tohoto trhu byla pro nás velkým zážitkem.

Piazza del Popolo
Piazza del Popolo
Castello Svevo Angioino
Castello Svevo Angioino
Castello Svevo Angioino
Castello Svevo Angioino
Castello Svevo Angioino
Castello Svevo Angioino

Po Via San Giovanni Bosco jsme se vypravili do centra Manfredonie. Prošli jsme kolem Stadio Miramare a pokračovali po Corso Manfredi. Prohlédli jsme si Castello Svevo a pokračovali ještě dál kolem Chiesa Stella Maris až na Piazza del Popolo. Tady v Palazzo San Domenico se nachází Municipio a také turistická informační kancelář, ve které jsme si vyzvedli mapu. Procházeli jsme historickou částí Manfredonie. Nachází se zde katedrála Cattedrale di San Lorenzo, dalších osm kostelů, více jak deset paláců a několik věží. Stejnou cestou jsme se vrátili zpět na trhy a odtud autem do Mattinaty. Na trhy do Manfredonie je možné se vypravit i v rámci organizovaného výletu z kempu Riccio.

Fotogalerie: Manfredonia