ITÁLIE 2009 / 9

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 9

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.04.2009, 12:29.
Dnes jsem si opět mrkla na Vaše stránky a chtěla bych jen reagovat na dotaz ze dne 19.03. od paní Křížové. My jsme s dětmi 4,5 letými dvojčaty byli přímo v Silvě, v roce 2007 - červenec, tedy krásné období. Je tam opravdu krásně a pro rodinu s dětmi ideální, byli jsme ubytovaní v jižní části v rezidenci Green Marina, app, s vybavením a vařili jsme si sami - jako většina v app. Tyto rezidence jsou oploceny, s krásnou zahradou mezi jednotlivými domy a v podstatě je to na pláži - dobře vidět i na google (s dovolením zašlu pár foto), pláže jsou menší, opravdu vhodné pro rodiny, voda čistá s množstvím mušliček - většinou ráno. Do centra je to trochu dál, myslím tak 1,5km, ale není problém popojet na večerní procházku městem autem, zaparkovat na ulici a vyrazit, pro malé děti by cesta byla dlouhá. My jsme byli spokojeni. Do této oblasti jedeme letos potřetí a asi naposledy, taky budeme muset napříště někam jinam, i když je to moc oblíbený kraj. Loni jsme byli v Martinsicuro - tam je to trochu živější proménáda, je podél pobřeží, ale řekla bych že v Silvě bylo průzračnější moře. Ale obě místa krásná, žádné obrovské hluboké pláže - preferujeme menší. Co se týče ubytování v Martinsicuro, bylo přímo u pláže - Residence Tuttomare - taky OK. Takže pokud bude někdo schánět info můžete doporučit. A na závěr, cestu jsme řešili tak, že jsme vyjeli z Chrudimi okolo 10 dopoledne, jeli jsme rozumně a na konci Rakouska u jezera Wortersee jsme si od 18. hodiny dali přibližně 2 hodinovou pauzu, děti se proběhly, dali jsme si jídlo a procházku, a vyrazili na cestu okolo 20. hodiny. Jeli jsme až těsně za Padova už na dálnici Bologna, další odpočinek, trochu zavřít oko, děti většinou jen spí, napijou se a WC. Na velkých autogrilech je spousta rodin, ne snad ani českých, ale Italských, taky odpočívají - dokonce něktěří hodí na trávu deku nebo spacák a za dvě tři hoďky razí dál. Nám se toto taky osvěčilo a bohatě to stačí. Ráno jsme byli kolem 9. hodiny v Silvě - absolutně nic nebyl na naší cestě problém. Přestože vás ubytují až po poledni, nevadí, rovnou jsme vzali plavky a ručníky a šup k moři. Takže i takto se dá docela dobře procestovat, samozřejmě pokud by to bylo až na jih, asi bychom na přenocování volili nějaké levné ubytování. Jeden rok jsme dokonce přespávali jednu noc vždy v kempu, a taky to není problém, noc za stan auto a dva dospělé a dvě děti byla vždy přibližně 35 až € 45,00 za všechno. Např. kemp Fano, na tu jednu noc vám vždy vyjdou vstříc a vy se pohodlně po dlouhé horké cestě osprchnete, najíte a vyspíte. Mějte se fajn a pokud moje zkušenosti někomu trochu pomůžou budu ráda. S pozdravem Monika.

Děkujeme za cenné informace.

# 07.04.2009, 11:17.
Pane Řehůřek, velice chválím vaše skvělé stránky. Měla bych na vás velikou prosbu. Vím, že jistě máte mnoho dotazů a odpovídat na ně je opravdu náročné, ale pokud byste našel chvilku i na můj, byla bych Vám moc vděčná. Na přelomu června a července máme objednanou dovolenou v Riccione v kempu Adria. Zatím jsem zaplatila pouze pobyt, problém je v tom, že bych chtěla jet vlastním autem, ale manžel má z té cesty strach. Jedeme se dvěma většími dětmi (8 a 10) a manžel je opravdu dobrý řidič, potřebovala bych ho přesvědčit nějakými argumenty, proč je lepší jet autem než autobusem a že je cesta v pohodě. Mě nevěří a taky se krom cesty bojí o to, že se v Itálii krade a že by přišel o auto. Nevíte, jak je to s parkováním u kempů? Ještě jednou velice děkuji za čas věnovaný mé prosbě a za vaše stránky, které moc pomáhají. S pozdravem Radka z Olomouce.

Pokud je řidič pouze manžel, potom doporučujeme cestu rozložit raději na dvě etapy a i během těchto etap dělat raději častější přestávky. Pokud jste řidiči oba, potom nevidíme v takové cestě žádný problém. Výhod přináší vlastní automobil mnoho. Při jeho plném obsazení je cesta levnější než autobusem, je také pohodlnější, můžete si zastavit kde chcete a kdy chcete. Na místě máte daleko větší možnosti - nákupy, výlety atd. S sebou si můžete také vzít co chcete a kolik toho chcete, limitováni jste pouze povolenými hmotnosti dle technického průkazu. To, že Vám v Itálii ukradnou auto je málo pravděpodobné. Obecně nejkradenější auta v Evropě jsou značky Audi, VW, Ford, Fiat atd. Tady je pravděpodobnost stejná a pohybuje se pod 1%. Nejkradenější značkou u nás je Škoda. Pravděpodobnost ukradení takového vozu v Itálii je však výrazně nižší. Ničeho se však nebojte. Dodržujte naprosto stejná pravidla jako u nás (imobilizér, konstrukt, klidně i páka na volant, atd.). Ve většině kempů je parkování v uzavřeném prostoru za plotem.

# 06.04.2009, 10:50.
Nejprve bych Vás chtěla pochválit za úžasné stránky, které provozujete (jen nechápu, kde na to berete čas při tom všem, co mezitím podnikáte. Dostala jsem se „k Vám“, když jsem hledala informace o Benátkách, kam se na velikonoce chystáme. Měla bych jeden dotaz - přítel má průkaz ZTP/P a chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jetli platí v Itálii s tímto průkazem bezplatné používání dálnic jako u nás a v Benátkách, případně jinde, bezplatné parkování na vyznačeném místě pro vozíčkáře? Děkuji za odpověď. Vlasta.

Co se týče výhod v EU (a tedy i v Itálii), mezinárodní průkaz mimořádných výhod existuje, ale naše úřady doposud nepřikročily k jeho vydávání. Náš průkaz mimořádných výhod v zahraničí neznají. S označeným vozidlem můžete obecně využívat výhody parkování, ale dálniční známku (Rakousko) a mýtné (Itálie) je třeba platit. V Benátkách na komerčních parkovištích bude potřeba s největší pravděpodobností také zaplatit plné parkovné.

# 04.04.2009, 14:08.
Milí Řehůřkovi, rád bych Vás poprosil o radu. Jsem učitelem hudby a na konci května bychom rádi jeli se studenty do Itálie na mezinárodní hudební soutěž, která se koná v Gioia del Colle. Samozřejmě šetříme peníze, kde se jen dá. Rádi bychom jeli osobním autem. Na kolik by asi vyšlo mýtné? Ať Vás příliš nezatěžuji, můžete mi, prosím, případně poslat nějaký odkaz, kde bych to mohl zjistit nebo spočítat? A jak je to s levným ubytováním v Itálii? Existují i v malých městech, jako je Gioia del Colle něco jako naše ubytovny? Je dovoleno volné stanování? Děkuje a na odpověď se těší Ondřej.

Záleží odkud vyjedete. Ve všech případech zaplatíte za desetidenní rakouskou dálniční známku € 7,70. Pokud pojedete přes Innsbruck, tak za mýtné na brennerské dálnici zaplatíte € 8,00, pokud přes Salzburg, tak za mýtné v tauerntunnelech zaplatíte € 9,50. Pokud pojedete přes Vídeň, tak další mýtné v Rakousku neplatíte. V Itálii v prvním případě zaplatíte za úsek Brennero - Gioia del Colle celkem € 59,90, ve druhém a třetím případě za úsek Tarvisio - Gioia del Colle celkem € 59,10. Ve městečku Gioia del Colle je hotel Svevo. Ten ale nepatří zrovna k nejlevnějším (€ 85,00 za dvojlůžkový pokoj + € 20,00 přistýlka). Jedno z levnějších ubytování (€ 20,00 za osobu) při ubytování ve čtyřlůžkovém pokoji (plná obsazenost) se snídaní najdete východně od Gioia del Colle, ve městečku Putignano (20 km). Jedná se o Bed a Breakfast Arco Michele. Volné stanování v přírodě není v Itálii povoleno. Pouze se souhlasem majitele pozemku. Nejbližší kemp najdete východně od Gioia del Colle, ve městečku Alberobello (30 km). Ceny jsou tam € 6,00 za osobu + příplatky za stan a auto. Jedná se o Camping dei Trulli.

# 03.04.2009, 12:24.
Moc bych vám byla vděčná za informaci. Odjíždíme 29.8 - 12.9.09 do města Lignano Sabbiadoro na dovolenou s 16-ti měsíčním chlapcem. Zajímalo by mně, jaké bývá v tomto období v Itálii počasí. Předem děkuji za odpověď. S.

Dlouhodobé teplotní průměry se v této oblasti a v tomto období pohybují mezi 27 a 24 stupni. V noci je samozřejmě o něco chladněji.

# 01.04.2009, 15:15.
Již jednou jsem se na vás obracela s prosbou na předloňskou dovolenou a poradil jste mi skvěle. Proto i letos využiji Vašich znalostí. Letos jsme se rozhodli, že zkusíme si pobyt v Itálii zařídit sami přímo v kempu. Vybrali jsme si camping Florenz - Lido degli Scacchi. Po základní komunikaci přes e-mail s kempem jsme dostali pokyny k platbě zálohy na jejich účet, to jsme zvládli a po zaplacení zálohy přišel zpětný e-mail, že je vše v pořádku a dostali jsme smlouvu. Teď se dostávám k tomu, na co jsem se chtěla zeptat. Z kempu už mi nepřišlo, zda doplatek se bude platit na místě po příjezdu (v našem případě 2.7.2009) a nebo to budou chtít dopředu na účet. Známí mi tvrdí, že s určitostí to je tak, že se doplatek doplatí až na místě, ale já nebudu mít klid, dokud si to nějak neověřím. Proto prosím o radu Vás. S pozdravem Šárka.

Vše je uvedeno ve Všeobecných obchodních podmínkách na oficiálních stránkách Holiday Village Florenz v italské verzi. Zbývající úhrada musí být doplacena ihned po příjezdu na pokladně, která je otevřena v době od 8:00 do 12:00 a od 15:00 do 19:00. Takže se můžete v klidu těšit na pěknou dovolenou.

# 31.03.2009, 22:16.
Přečet jsem si pár otázek na Vás a Vašich odpovědí a myslím, že se v tomto oboru opravdu vyznáte. Chceme jet s rodinou na dovolenou na Korfu a nechceme trávit na trajektu 30 hodin z Benátek a další trajekt, který jsem našel je z Bari, ale přijde mi docela drahý. Před dvěma lety jsem jeli trajektem z Brindisi a myslím, že nám to vyhovovalo opravdu nejvíc. Ale letos nemůžu nikde najít žádný kontakt, ani odkaz na nějaké stránky, kde by se daly sehnat lístky, protože neradi jezdíme bez jistoty. Nevíte o něčem, kde by se to dalo najít, nebo zda ty trajekty z Brindisi ještě vůbec jezdí? Moc děkuji za odpověď. S Pozdarvem Petr.

Odpověď najdete v odpovědi ze dne 17.02.2009, 14:18. Trajekt provozuje společnost Endeavor Lines. Na uvedených stránkách najdete jízdní řády, ceníky a seznam agentur, kde lze lístky zarezervovat.

# 27.03.2009, 21:33.
Chceme jet v květnu do Itálie na motocyklech do města Caorle. Tam pojedeme přes Rakousko vesměs po dálnici až do Itálie a zajímaly by nás poplatky za dálnice a mýtné. Dále bych měl dotaz na tip levného ubytování na 3 noci s možností parkování motocyklů v objektech (penziónů, apartmánů, aj.) Děkuji. Zdeněk.

Možnosti ubytování v Caorle všech cenových kategorií najdete na portále caorle.it. V těch levnějších hotelech se ubytujete do € 30,00 za osobu a noc. Levnější ceny najdete v kempech - v bungalovech apod. Mimo sezónu vyžadují ubytovatelé většinou ubytování na 3 noci. Parkování je ve většině případů v uzavřeném prostoru za plotem. V Rakousku potřebujete dálniční známku. Desetidenní stojí pro motocykl € 4,40. Pokud pojedete po A10 v úseku Salzburg - Villach, zaplatíte na mýtném v Tauerntunnelech celkem € 9,50. Pokud pojedete po A2 v úseku Wien - Villach, potom neplatíte žádné další poplatky. Mýtné v Itálii Vás přijde za úsek Tarvisio - San Stino di Livenza na € 9,30. V případě mýtného je cena bohužel stejná jako pro osobní automobil (Rakousko i Itálie).

# 26.03.2009, 12:40.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné sehnat mobilhome v kempu Ca' Savio Cavallino-Treporti. Jeden velký pro 4 dospělé a 3 malé děti, nebo zvlášť 2 dospělí +1 dítko nebo 2dospělí + 2 dítka. Děkuji. Hezký den. K.

V kempu Ca'Savio Cavallino-Treporti je možné se ubytovat v mobilhomech mnoha variant, počet lůžek je mezi čtyřmi a pěti - 4 (Easy), 4+1 (Elite, Torcello, Plus, Classic) a 5 (Super, Standard, Supernova). Je potřeba tedy zakoupit dva mobilhomy. U bungalovů je to obdobné, mají jen varianty 4+1 a 5. Na výše uvedených stránkách najdete přehledné půdorysy, popisy a ceny.

# 25.03.2009, 18:26.
Moc Vám děkuji za pomoc, radu a hlavně odpověď. Dívala jsem se na ty odjezdy vlaků, nevím jaké máte s tím zkušenosti, jezdí pouze do 13.6. Tak doufám, že nějaké spoje budou o prázdninách. V Itálii jsme ještě nebyli, většinou jsme pořád jezdili do Chorvatska a to buď autem, nebo autobusem. Přiletíme do Neapole v 15.50. Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji Vám všechno krásné. S pozdravem Iveta.

Toho se nebojte, je to jen termín platnosti jízdních řádů. Když se podíváte před dovolenou, najdete tam už jízdní řády aktuální v novém období.

# 23.03.2009, 08:47.
Prosím o radu, chceme jet letos na dovolenou do Itálie vlastním autem, vybrali jsme si dvě místa Camping Village Paradise, Porto Recanati a Villaggio San Pablo, Vieste. Které z míst je lepší pro rodinu s dvěma dětmi 6 a 9 let? Jsme od Hradce Králové a tak jaká by byla nejlepší cesta a nakolik příjdou poplatky a ještě jedna prosba, jak je to s cenami potravin. Moc děkuji za radu. S pozdravem Jana.

Obě místa jsou výrazně odlišná. Hodně záleží co preferujete, jaké očekáváte jiné aktivity než vlastní koupání v moři. Camping Village Paradise nabízí ubytování v montovaných bungalovech a mobilhomech, jednoduše zařízených. Ve vlastním areálu je k dispozici bazén, bar, restaurace, ping pong, půjčovna kol, dětská hřiště, wifi. Pláž je pěkná, oblázková, vhodná pro děti. Moře čisté. Kemp neleží přímo u pláže (přibližně 500 m), nachází se mezi dálnicí A14 a silnicí SS16. Souběžně s SS16 vede železnice. V sousedství kempu teče říčka Potenza, která se u pláže vlévá do moře. Nedaleko je jezírko. Nejbližší aquapark je ve vnitrozemí, v 60 km vzdáleném Piani di Apiro - Eldorádo, zoologická zahrada ve 40 km vzdáleném Folconara Maritima - Parco ZOO Falconara. Villaggio San Pablo leží přibližně 4 km od Vieste. Neleží také přímo u pláže, ta je vzdálená přibližně 200 m. Musí se přes silnici SP52. Pláž je pěkná, písčitá. Nachází se ve velké zátoce ohraničené dvěma výběžky. Kvalita bungalovů a mobilhomů je na srovnatelné úrovni jako ve výše uvedeném Village Paradise. Vybavení komplexu je také podobné. V této lokalitě jsou však obrovské možnosti výletů - lodí na ostrovy Tremiti, lodí k mořským jeskyním, turistika v pralese Foresta Umbra nebo jízda na střeše džípu, historie, atd. Nejbližší aquapark Acquasol je v Lido del Sole, přibližně 40 km, další potom Acquafantasy v Marina di Lesina (100 km) a Ippocampo za Manfredonií (70 km). Pokud bychom volili my, tak určitě zvolíme Gargano a San Pablo, k pláži je to sice přes silnici, ale v případě Village Paradise je poloha výrazně horší - dálnice, železnice, silnice, řeka, jezírko, .... Vaše optimální trasa je Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - (sjezd Loreto v případě Porto Recanati) - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Peschici - Vieste. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, € 8,00 za průjezd Brennerem a v Itálii na mýtném v případě první varianty € 34,00, v případě druhé varianty € 48,90. Ceny zpět jsou stejné. Ceny potravin jsou o něco vyšší než u nás. Výrazně vyšší jsou masné a mléčné výrobky, naopak těstoviny, ovoce a zeleninu můžete nakoupit za srovnatelných cen.

# 22.03.2009, 18:07.
Prosím Vás o radu, letos pojedeme na dovolenou do Kampánie, do střediska Marina di Camerota. Přiletíme letadlem do Neapole a chtěla bych vědět, jak se do střediska dostaneme. Zda byste nám nemohli napsat adresu na trajekt, nebo autobus. Děkuji H.

Jednou z možností je vlak. Všechny vlaky směřující do Kalábrie - Sapri, Paola, Cosenza atd. Z Neapole odjíždějí z Napoli Centrale, je potřeba vystoupit na zastávce Pisciotta-Palinuro. Jízdní řády najdete na idos.cz, stačí zadat Napoli a Pisciotta. Udtud potom jezdí autobusová linka (bus-navetta) až do Marina di Camerota (od 7:00 do 20:00). Druhou možností je využít autobusové linky Cilento Express, která odjíždí přímo z letiště v Neapoli. Jezdí od 25.4. do 27.9. v Pa, So a Ne a stojí € 5,00 v jednom směru. Odjíždí 11:30, 15:30 a 18:30. Musíte vystoupit na zastávce Palinuro (u čerpací stanice Esso). Na výše uvedených stránkách máte podrobné informace i plánek letiště se zobrazenou zastávkou. Z Palinuro do Marina di Camerota potom místní dopravou nebo taxi. Třetí možností je trajekt. Provozuje ho společnost Metro del Mare, z Napoli Boverello jezdí do Marina di Camerota tři linky - MM4, MM6 a MM6 W. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cena je € 16,00. Tyto linky jezdí jen v období od 5.7. do 14.9. Je to ale zdlouhavé cestování.

# 20.03.2009, 17:53.
Chystáme se s přítelkyní v září do Apulie, Gallipoli. Cestou bychom se chtěli stavit v Benátkách, Římě, Neapoli, apod., a zajímalo by mne, zda se při vjezdu do těchto větších měst platí poplatky za € 1,00, € 2,00 ..., jako např. v Německu. Pojedeme autem Renault Scenic, r.v. 1998, pohon na LPG. Pokud se poplatky musí platit, nevíte kde a jakým způsobem? Zda hned na hranicích nebo při příjezdu do města? Nevíte přibližnou částku potřebnou na dálniční poplatky a tunely? Předem velice děkuji za jakoukoliv odpověď. Dvořák.

V Benátkách se dostanete jen za most a tam musíte zaparkovat v některém z placených parkovišť. Hodně odpovědí na toto téma najdete v našich otázkách a odpovědích Benátky 2008. O vjezdu do Říma najdete informace v našich otázkách a odpovědích Řím 2008, konkrétně odpověď ze dne 05.10.2008, 12:51. O nějakých restrikcích v Neapoli nevíme, je tam ale hodně zpoplatněných dálničních úseků. V Německu za dálnice platit nebudete, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za jednu dálniční známku, pokud pojedete přes Brenner, tak zaplatíte mýtné € 8,00, pokud přes Tauern Tunnely, tak zaplatíte mýtné € 9,50. V Itálii se na dálnicích tunely neplatí. Mýtné Vás přijde od hranic až na jih přibližně na € 50,00 v jednom směru.

# 19.03.2009, 21:00.
Jsem nadšená, že jsem objevila Vaše úžasné stránky. Dovolím si na Vás mít taky dotaz. V červnu pojedeme s dětmi do Itálie, konkrétně do Abruzza, Silvi Marina. Děti máme tři a malé, nejmladšímu ještě nebudou 2. Cesta je to dlouhá a proto si netroufáme jet ji najednou. Uvažovali jsme o přespání někde na začátku Itálie případně konci Rakouska. Máte nějakou zkušenost s levnějším penzionem? Pokoušela jsem se něco najít třeba na stránkách Azzura. Mají tranzitní ubytování, ale ty ceny jsou tedy dost vysoké. Ještě se Vás zeptám, zda jste v Silvi Marina někdy byli a jak se vám tam případně líbilo. Moc děkuji, K.

Hodně záleží na tom, odkud pojedete a tedy překročíte rakousko - italské hranice. Pokud je překročíte v Brennerském průsmyku, tak doporučujeme ubytování kolem Lago di Garda. Seznam všech ubytovacích kapacit od kempů až po hotely najdete na portále gardalake.it. Určitě tam najdete něco vhodného v dobré cenové relaci. Pokud hranice překročíte u Tarvisa, potom náš konkrétní tip je A Casa di Paola ve městečku Chirano nedaleko Mestre. Cena za standardní dvoulůžkový pokoj je € 60,00, za děti na přistýlkách se potom platí už minimální poplatek. Za dítě na přistýlce je to € 15,00. Za to nejmenší, pokud bude spát s rodiči, se nic neplatí. Pokud budete chtít postýlku, tak ta stojí € 5,00. Ubytovat se musíte nejpozději do 21:00. Ráno potom můžete penzion opustit v 7:00. V ceně ubytování je snídaně, která se podává rovněž od 7:00. Pro další cestu směrem k jihu Itálie to jsou ideální časy. Podrobný popis cesty a kde sjet z dálnice najdete v naší odpovědi ze dne 18.03.2009, 13:26 v otázkách a odpovědích Benátky 2009. V Silvi Marina jsme nebyli, jen jsme projížděli jak po dálnici, tak i přímo po SS16. Máme však pozitivní ohlasy od našich čtenářů z nedalekého Pineta, předpokládáme, že v Silvi Marina bude stejně pěkně.

# 19.03.2009, 20:02.
Prosím o radu, od 22. srpna do 29. srpna jedeme od CK Azzuro do Itálie - Diano Marina - Ligurie. Vyjiždět budeme z Pacova u Pelhřimova ráno v 8:30 o den dříve 21.8.2009 a potřebovala bych radu na ubytování na večer ke konci cesty do Diano Marina ve vnitrozemí Itálie. Nějaké levné ubytování pro 3 dospělé a 2 děti 16 a 2 roky. Může být i jeden pokoj v soukromí nebo pensionu a kudy by byla nejrychlejší trasa z Pacova. Děkuji za odpověď. K. z Pacova.

Optimální trasa je následující: Pacov, Planá nad Lužnicí, Veselí nad Lužnicí, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck, Bolzano, Trento, Brescia, Cremona, Tortona, Genova, Savona, Diano Marina. Trasa měří přibližně 1100 km a na poplatcích zaplatíte v Rakousku € 7,70 za desetidenní dálniční známku, € 8,00 za mýtné u Brennerského průsmyku a za mýtné na autostrádě potom € 36,40. Mýtné na cestě zpět je stejné. Ubytování doporučujeme hledat někde ve 2/3 cesty, tj. někde u Lago di Garda. Seznam všech ubytovacích možností v této oblasti najdete na gardalake.it. Dají se tam najít i pěkné apartmány na jednu noc za € 80,00 pro 6 osob.

# 12.03.2009, 10:34.
Mám na Vás dotaz: je možné vycestovat do Itálie na občanský průkaz nebo musí být pas? Jak je to s dětmi 6 a 4 roky? Stačí, když jsou napsané v OP? Máte nějaké informace o ubytování Itálie - Caorle - vilky Villaggio Margherita? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. A. ze Šumperka.

Občanský průkaz je cestovním dokladem jen pro jeho držitele, tedy jen pro Vás. Děti na něj nemohou cestovat. Máte dvě možnosti. 1. vyřídit si cestovní pas a děti si do něj nechat zapsat. Za vyřízení pasu zaplatíte 600,-Kč. Má platnost 10 let. 2. vyřídit dětem jejich vlastní cestovní pasy. Mají platnost 5 let. Za každý zaplatíte 100,-Kč + dalších 100,-Kč za potvrzení státního občanství. Více o této otázce najdete v naší odpovědi ze dne 21.07.2008, 21:50. Villagio Margerita je standardní ubytování v této oblasti. Není přímo u pláže, je to přibližně 150 až 200 m. Hned u vilek je bazén, takže velké plus pro děti. Do centra Caorle je to přibližně půl kilometru.

# 12.03.2009, 08:05.
V červenci chceme jet autem do Itálie, Riccione. Vyjíždíme z Ivančic u Brna. Protože je to naše první cesta autem do zahraničí, tak Vás prosím o doporučenou trasu, a zda se můžeme spolehnout na navigaci. Na kolik nás asi přijde mýtné a kde je nejlepší si zakoupit dálniční známku na 10 dní do Rakouska. Děkuji. D.

Vaše optimální trasa je Ivančice - Moravský Krumlov - Znojmo - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Riccione. Navigaci prakticky nebudete potřebovat, je to pořád po dálnici. Desetidenní dálniční rakouskou známku v ceně € 7,70 si můžete zakoupit na čerpací stanici před hranicemi nebo kdekoliv v Rakousku. V ČR však zaplatíte většinou v přepočtu vyšší cenu. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 27,30 v jednom směru. My většinou jezdíme po dálnici jen do Mestre a odtud pokračujeme po SS309 a od Ravenny po SS16. Dá se tak ušetřit polovinu ceny za mýtné. Cesta je pomalejší, ale většinou jsme měli štěstí na plynulý provoz.

# 04.03.2009, 18:17.
Chtěla bych se zeptat, chystáme se letos v půlce června s dětmi do Caorle na dovolenou a děsí mě informace o množství komárů (někteří uvádějí, že se nedá sedět večer venku). Chtěla bych se zeptat, zda je to opravdu tak hrozné, popř. které období z hlediska vyhnutí se komárům je nejlepší. Děkuji. Radka.

Toto riziko skutečně existuje a je dáno množstvím kanálů, které se v okolí nachází. Při vysokých teplotách jsou v těchto stojatých vodách ideální podmínky pro množení komárů. Většina druhů komárů je aktivních od noci do rána. Přes den se schovávají na chladných místech. Vůbec se tím ale netrapte. Toto riziko hrozí prakticky po celém pobřeží až po Ravennu. Podle zpráv od našich čtenářů však většina z nich problémy v této oblasti neměla. Vezměte si s sebou pro jistotu dostatek repelentů a na spaní odpuzovač do zásuvky. S největší pravděpodobností je nepoužijete, ale pro případ budou k dispozici. Jinak se tím nezabývejte a těšte se na krásnou dovolenou. Termín ovlivnit nejdete. K odbourání rizika byste musela volit termíny v té nejnižší sezóně.

# 02.03.2009, 20:18.
Rád bych se zeptal, zda neznáte, nějakou cestovní kancelář v San Benedetto del Tronto, u které bychom si mohli objednat ubytování v apartmánech. Děkuji. Radek.

Doporučujeme Agenzia Turistica Immobiliare Petra, která nabízí ubytování nejen v San Benedetto del Tronto (SBT), ale i v okolních letoviscích. Sídlí přímo v SBT. Komunikuje italsky, anglicky a česky.

# 28.02.2009, 23:33.
Velice zajímavé stránky! Na konci března pojedeme autem VW transporter na 14 dnů na Sicílii, 4 dospělí a roční dítě. Chtěla bych se zeptat, kudy (a za kolik) nejlépe jet přes Itálii, hlavně aby cestou bylo nějaké odpočívadlo s místem na protažení (nebo dospání) ideálně se stolečky na jídlo a pod. Zatím jsme v Itálii narazili pouze na kamiony přeplněná parkoviště. Dále by mne zajímalo, kolik bude stát trajekt a zda (a v jaké míře) se dá v Itálii a na Sicílii domluvit anglicky. Mnohokrát děkuji za vaše informace. Dana.

Záleží na tom, z kterého místa v České republice vyjedete. Podle toho jsou potom dvě možnosti překročení rakousko - italských hranic: přes Brennerský průsmyk nebo přes Tarvisio. Obě varianty se potom spojí ve městě Bologna. Asi nejlepší je potom pokračovat na Florencii a dále přes Salerno do Villa S. Giovanni, kde se nalodíte na trajekt. V první variantě zaplatíte na mýtném v Itálii € 54,50, ve druhé € 54,70, tedy naprosto stejnou cenu. Od Salerna směrem na jih se už dálnice neplatí. Na Sicílii Vás potom nejdražší úsek přijde na cenu kolem € 3,00. Stejné ceny jsou při cestě zpět. V Rakousku počítejte ještě s € 7,70 za jednu desetidenní dálniční známku a v případě první varianty € 8,00 za průjezd Brennerem nebo ve druhé variantě pokud pojedete od Salzburgu na Villach tak € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. Za trajekt společnosti Caronte & Tourist na Sicílii zaplatíte € 30,00 za zpáteční lístek při návratu do 3 dnů nebo € 50,00 při návratu do 60 dnů. Italské dálnice nejsou plné odpočívadel tak jako v Rakousku. Máte však možnost zastavit u servisního místa (restaurace, čerpací stanice, atd.). Doporučujeme hledat ty, kde je Autogrill. Tady jsou zastřešená stání pro osobní automobily (mimo zónu pro kamiony), kde se můžete v autě i prospat. Posedět můžete v restauraci. S angličtinou pochodíte spíše na severu Itálie. V Kalábrii a na Sicílii spíše jen ve velkých mezinárodních kempech, hotelích atd.

# 27.02.2009, 23:24.
Prosím o radu - dceři (4 roky) jsem slíbila moře a sbírání škebliček, moc ráda bych do Itálie, ale musí to být v červenci a jsme samy bez řidiče. S takovým prckem nemám úplně odvahu jet busem, o vlacích nic nevím a letecky jsem též nic moc nenašla (bodejť, když si tam každý dojede sám ...) nebo je to děsně drahé. Nemáte s vašimi zkušenostmi nějaký spásný nápad, jak tuhle situaci vyřešit? Letecky můžeme samozřejmě do Řecka, ale k tomu nemám moc vztah a taky tam bude v červenci nejspíš ještě tepleji ... Děkuji za jakýkoliv tip, odkaz nebo radu. V.

Do Itálie se jinak než autem, autobusem, vlakem nebo letadlem nedostanete. Musíte tedy zvolit jednu z těchto možností. Pokud vyloučíte auto a vlak, který je výhodný jen pro zaměstnance drah, potom Vám zbývá autobus a letadlo. Pro čtyřleté dítě už není cesta autobusem tak náročná, hodně záleží na tom, jak obecně cestování autobusem zvládá. Tato volba by však byla pro Vás asi nejideálnější, už z toho důvodu, že autobus Vás zaveze až na místo. Např. středisko Lignano, které je pro malé děti ideální, až tak moc daleko z ČR není a pokud se jede přes noc, tak tu cestu dítě většinou prospí. Navíc autobusových zájezdů do všech koutů Itálie je nepřeberné množství. Maximální pohodlí Vám přinese letadlo. Nevýhodou je to, že se musíte z letiště dopravit do místa ubytování. Z Prahy je nejschůdnější cestovat do Říma. Odtud byste musela letět dál, do další destinace nebo to kombinovat s jinou dopravou. Rovněž je možné z Prahy letět do Benátek nebo Trevisa. Těch letů ale tolik jako do Říma není. Tady už je několik přímořských letovisek, kde lze strávit s dítětem pěknou dovolenou. Několik cestovních kanceláří pořádá také letecké zájezdy na ostrovy - např. Ischia, Sicílie. I na jih Kalábrie se létá - letiště Lamezia Terme.

# 27.02.2009, 15:41.
V létě se chystáme do Lido di Jesolo. Vybírali jsme vzhledem k možnosti výletu do Benátek. Zvolili jsme apartmány Romeo. Marně hledám nějaké trasy místních autobusů v Lidu. Protože jde o 15 km pobřeží, nerada bych na místě zjistila, že je půjdu pěšky. Nebo že na autobusové nádraží je to 3 km ... Děkuji za radu. Hana.

Dopravu po celém pobřeží od Punta Sabbioni přes Ca'Savio, Cavallino, Lido di Jesolo, Cortellazzo, Eraclea Mare, Duna Verde, Porto S. Margherita, Caorle, Bilione až po Lignano, včetně spojení do vnitrozemí a Benátek zajišťuje společnost ATVO S.p.A.. Podívejte se na jízdní řády, kde je podrobná mapa. Kliknutím na letovisko obdržíte všechny odjezdy z tohoto letoviska do různých směrů. Do Benátek můžete také lodí z Punta Sabbioni. Autobusová stanice (na Piazzale Picchi), ze které jezdí meziměstské spoje, je bohužel od Vašeho apartmánu daleko. Stejně tak zastávka Jesolo Centro. Můžete se tam však dopravit místní linkou č. 62: Centro - Pizza Milano (kousek od Vašeho apartmánu) - Autostazione (a zpět): jízdní řád.

# 25.02.2009, 08:52.
Plánujeme dovolenou s dětmi do Caorle (polovina června), většina pobytů je situovaná do Altanei (vyhlídli jsme si Villaggio Ai Pini). Z popisů této části jsem si ale neudělala představu o možnostech nákupů. Je možné si tam ráno koupit čerstvé pečivo nebo cestou z pláže koupit pizzu k večeři? Nebo se musí jezdit na nákupy do supermarketů někde v okolí? Děkuji za rady. Jana.

Počítejte s tím, že Altanea byla vybudovaná na zelené louce v roce 2004. V okolí tedy není historické jádro s krámky, obchůdky atd. S obchody při stavbě samozřejmě počítali, takže možnosti nakupování tam jsou, stejně tak možnost zakoupit pizzu atd. Přímo ve Vašem villagio je i pizzerie. Cestou na pláž se nejspíše budete vozit vláčkem. Mezi pláží a komplexem toho nic moc není. Nejbližší větší centra jsou Duna Verde a na druhé straně Porto Santa Margherita. Místo, které jste si vybrala, je spíše klidnější. Pravděpodobně se setkáte i s tím, že v okolí bude probíhat další výstavba. Jinak je to určitě vhodné místo pro děti, s čistou pláží a mořem. Nám osobně by na této pláži vadily desítky konstrukcí (něco jako mola), které vedou kolmo od pláže do moře po celé délce od Duna Verde po Porto Santa Margherita.

# 22.02.2009, 16:30.
Kdysi dávno jsem narazil na Váš odkaz na internetu, a požádal Vás o radu ohledně Elby. Díky Vaším znalostem Itálie, bych Vás rád požádal o další radu. Rádi bychom s partou asi 4 aut, rodin s dětmi od 1 do 10 let vyrazili do severní Itálie někam do okolí Lignana. Něvěděl byste o nějakém klidnějším místě s tenisem, nohejbálkem a slušném koupání? Děkuji mnohokrát za Váši ochotu. R. z Benešova.

Doporučujeme část Lignano - Riviera, kde je spousta samostatně stojících vilek, vždy jen s několika apartmány. Nabídnou Vám soukromí, klid a pěkné prostředí zasazené do zeleně. V oblasti je mnoho tenisových kurtů a hřišť pro různé aktivity. Několik tipů na vilky je např. u CK Ludor.

# 17.02.2009, 14:18.
Chtěla bych se zeptat na vstupné do zábavných vodních center - jedná se o konkrétně na Palmové Tortoreto Lido. Letos již potřetí jedeme do Itálie a tentokrát do Alby - plánujeme jeden den navštívit výše zmíněný aquapark. Kolik se přibližně pohybují ceny vstupného pro dospělé a pro děti - věk 6let? Jinak pokud můžu doporučit, tak nádherná dovolená vždy se skvělým počasím a teplotou kolem 30-35°C, voda okolo 26°C možná i víc, byli jsme v Martinsicuro - palmové promenády, rodinné pláže - ne jako spartakiáda v oblasti Bibione apod. Všude čisto a to samé o něco jižněji - Silvi Marina - tam dokonce o něco tepleji a víc mušliček a kamínků vždy ráno, ale jinak srovnatelné možná ještě o něco klidněji. Letos ještě jednou do třetice na Palmovou a rovnou na dva týdny. Několik krásných zážitků máme i z cesty, neboť jsme nikdy neletěli rovnou na místo pobytu, ale vždy o něco dřív a poznávali trošku pobřeží od Ancony, Fano - krásné historické, a perla byla v oblasti parku Riviera Del Connero, a městečko Sirrolo. Není to moc na koupání s malými dětmi, ale budete mít krásné zážitky a pohledy. Ještě bych měla jeden dotaz. Pokud bychom některý z dalších let chtěli vyrazit na Korfu, ale svým autem a s tím, že do Brindisi a poté trajektem, jaké by byly přibližně ceny toho trajektu, mýtné už si umíme zjišťovat a spočítat. Popřípadě nějakou jinou trasu. Mnohokrát děkuji. Monika.

Vstupné do aquaparku Onda Blu v Tortoreto Lido je € 13,00 za dospělého a € 10,00 za dítě. Uprostřed srpna a o svátcích jsou ceny o € 3,00 vyšší. Cena trajektu z Brindisi na Korfu je pro osobní automobil od € 36,00 / € 27,00 do € 56,00 / € 48,00, cena za osobu od € 44,00 / € 32,00 do € 55,00 / € 45,00 podle sezóny. První cena udává cestu tam, druhá cestu zpět (při zakoupení současně). Cena za osobu je nejnižší, roste se zakoupeným komfortem - sedadlo, kabina, ... Jedná se o ceny společnosti Endeavor Lines.

# 16.02.2009, 15:37.
Jmenuji se Vladimír a obracím se k vám o poskytnutí rady. Prosil bych, zda-li mi můžete popsat jednotlivé úkony při tankování benzínu v Itálii na tankovacích automatech na platební karty. Bylo mi to dost nejasné a samozřejmě se člověk bojí, aby o kartu třeba nepřišel. Předem děkuji. Vladimír z Ostravy.

Tuto informaci z vlastní zkušenosti bohužel nemáme. Vždy jsme preferovali platbu kartou na terminále obsluhy a tento způsob platby rovněž výhradně doporučujeme. Tento způsob je tak častý, jako možnost platby v hotovosti, proto se nemusíte obávat, že byste z tohoto důvodu nenatankoval. Pokud budete tankovat mimo dálnici, jen si hlídejte dobu siesty, kdy bývá i na čerpacích stanicích zavřeno. U stojanů, které přijímají bankovky, vydá automat množství paliva odpovídající vložené bankovce, proto je třeba mít jistotu, že se zaplacené množství vejde do nádrže - zaplacený přebytek už nenatankujete. U platebních karet by to mělo být jednodušší. Před tankováním vložíte kartu, natankujete a potvrdíte stejně jako v bankomatu. Otázkou je, zda se takový automat tváří jako obchodník nebo bankomat (nemáme tušení). Ve druhém případě není transakce zdarma, ale platí se nehorázný poplatek české bance za výběr z bankomatu v zahraničí. Jistota je, jak jsme uvedli, platba obsluze kartou.

# 12.02.2009, 19:50.
Mám na Vás dotaz. Zvažujeme poznávací dovolenou s dětmi (10 a 13 let) na Elbě v období na přelomu května a června. Mám však obavu, že v tuto dobu moře ještě nebude dost teplé, aby si ho děti mohly užít . Můžete mi, prosím, napsat, jak to vypadá, aspoň přibližně, co se týče počasí a teploty moře? Děkuji. Jana.

V květnu je na Elbě nejvyšší teplota 22 stupňů, teplota moře 18 stupňů a 5 deštivých dnů. V Červnu je nejvyšší teplota 24 stupňů, teplota moře 21 stupňů a 3 deštivé dny. Na přelomu měsíců to bude někde mezi tím. Jedná se samozřejmě o dlouhodobé průměrné teploty, hodně záleží na vývoji počasí v konkrétním roku. Podrobněji o teplotě moře, jak a kde se měří, se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12 v otázkách a odpovědích z Kalábrie 2009.

# 09.02.2009, 09:47.
Letos poprvé vyrážíme na 14 dní do Itálie - Kampánie, Marina di Camerota. Jsme z Ústí nad Labem a rozhodli jsme se tedy, že pojedeme přes Německo. Nevíme, zdali tato cesta má nějaké úskalí a nakolik nás tato cesta vyjde? Můžete nám, prosím, poradit dobré výlety, abychom zaujali našeho puberťáka? Myslím například, zda je možný v okolí rafting, či aquapark. Děkuji. Jarda.

Vaše optimální trasa je Ústí nad Labem - Praha - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím - Neapol - Salerno - exit Padula-Buonabitacolo - Sanza - Marina di Camerota. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 na mýtném za průjezd Brennerským průsmykem. V Itálii potom mýtné v úseku Brennero - Salerno celkem € 54,20. Mýtné na cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak deset dnů, potom potřebujete v Rakousku další desetidenní dálniční známku (dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční). Aquapark je přibližně 70 km na druhé straně zálivu Policastro v Praia a Mare - Aquafans. Rafting, canyoning, kajak atd. na řece Lao ještě o přibližně 15 km dále.

# 08.02.2009, 20:41.
Pane Řehůřku, již jsem Vás už jednou žádal o radu a byl jsem s Vaší informací velice spokojen. Proto Vás ještě jednou žádám o radu při cestě do zahraničí. Jedná se o placené úseky v Itálii, konkrétně z Brennera do Livorna přes Modennu. Další varianta je z Udine do Livorna (na internetu jsem si našel, že tato cesta by stála v jednom směru - tam přibližně € 26,00. Na Sardinii asi placené úseky nejsou, že? Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek večera. R.

Na trase Brennero - Livorno zaplatíte na mýtném celkem € 26,90 v jednom směru. Na trase Tarvisio - Livorno potom € 27,70. Na Sardinii dálnice nejsou. Hlavní dopravní tepnou je SS131 vedoucí z města Olbia do města Cagliari. Jmenuje se Carlo Felice.

# 28.01.2009, 13:41.
Řehůřkovi, ráda bych opět využila Vašich stránek a poradila bych se ohledně naší dovolené v roce 2009. Loni jsme byli v Rosolina Mare a byli jsme moc spokojeni. Letos bude náš chlapeček, už dvouletý, tak bychom rádi zkusili nějaké rušnější letovisko. Chtěla jsem se zeptat, jaký je Váš názor na Lido di Jesolo? Nebo nám doporučíte něco jiného? Manžel by chtěl jet na Palmovou riviéru, ale já se trošku bojím té cesty. Děkuji moc za odpověď a za Vaše bezkonkurenční stránky. Trošku se zpožděním, vše nejlepší do nového roku. Zuzana.

Pokud hledáte rušné letovisko vhodné i pro pobyt s malým dítětem, tak určitě jím Lido di Jesolo je. Má širokou dlouhou písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře, tedy vhodnou pro děti. Tato pláž je z obou stran ohraničená ústím řek - Sile a Piave. Tady bychom se obávali rizika znečištění moře v okolí pláže. U Jesolo začíná obrovská Laguna Veneta, tedy stojatá voda, která může být zdrojem výskytu komárů. To vše může, ale také nemusí nastat. Záleží to na mnoha okolnostech. Spíše to uvádíme, abyste s touto možností počítali. Lido di Jesolo bychom volili ve spojení s návštěvou Benátek, což ale pro malé dítě vhodné není. Zkuste se podívat na lignano.com, je to středisko, které může rodinám s malými dětmi hodně nabídnout. Více viz. naše odpověď ze dne 28.08.2008, 14:54.

27.01.2009, 20:43.
Koncem května chceme jet autem na Sardinii, ale problém mám v tom, že nevím, kde jsou čerpací stanice na LPG. Jedeme v trase Chomutov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Modena - Livorno a odtud jedeme dále lodí. Na internetu jsem se dočetl, že na německých čerpacích stanicích prodávají mapy, kde jsou LPG uvedeny. Rád plánuji vše dopředu a proto Vás prosím, zda-li byste mi nemohli napsat, kde se tyto čerpací stanice na LPG v trase nachází. Děkuji. Rostislav.

Po cestě je spousta čerpacích stanic LPG (GPL). Jejich seznam najdete na portálech: Německo - gas-tankstellen.de, Rakousko - bpgas.at, fluessiggas.net, Itálie: vendiauto.com. V Německu natankujete na dálnici za Regensburgem (A93, Pentling-Ost, AVIA), za Mnichovem (A8, Irschenberg-Süd, Shell). V Rakousku natankujete na dálnici před Innsbruckem A12, Innsbruck-Ampass, BP). Ostatní čerpací stanice v blízkosti dálnice potom najdete na výše uvedených stránkách. Na autostrádě mezi Brennerem a Livornem jsou to čerpací stanice: Paganella ovest (A22, Agip), Adige ovest (A22, iP), Monte Alto ovest (A4, ERG), Cremona Nord (A21, Agip), Medesano Ovest (A15, Agip), San Benedetto Ovest (A15, Shell), Castagnolo Ovest (A12, Esso). Při cestě zpět potom Magra Est (A12, Esso), San Benedetto Est (A15, Agip), Medesano Est (A15, Esso), Cremona Sud (A21, Tamoil), San Giacomo Est (A4, Agip), Paganella Est (A22, Agip).

# 09.01.2009, 10:23.
Chystáme se na hory do Itálie svým vozidlem a zajímala by mne aktuální cena nafty. Děkuji, Šárka.

Aktuální cena nafty v Itálii se v současné době pohybuje od € 0,95 do € 1,05 za litr. Stejně tak v Rakousku. Ceny můžete sledovat na portále prezzibenzina.it, v Rakousku např. na stránkách společností ÖMV a Shell.

# 05.01.2009, 12:59.
Na polovinu června plánujeme s dvojčaty (v červnu necelé 3 roky) 7 - 10 dnů v Rimini v hotelu Ricchi. Mám dotaz na nutnost zakoupení rakouské dálniční známky, když pojedu od Mnichova a Ga-Pa. Dále Zirl, Innsbruck a dál po staré brennerské silnici. Vím o této trase jen z doslechu, netuším, jak moc klikatá cesta to je. Druhý dotaz směřuje k počasí a teplotě moře v oblasti Rimini v polovině června. Děkuji, P.

Pojedete po E533. Pokud u Zirlu nenajedete na dálnici A12, ale budete pokračovat po B171 a dále potom k Brenneru od Innsbrucku po B182, potom rakouskou dálniční známku nepotřebujete. Obě trasy - do Innsbrucku i za Innsbruckem jsou pohodové, řidičsky atraktivní. Průjezd Innsbruckem si důkladně prostudujte, bude to náročné na orientaci. Počítejte také s větší časovou rezervou na cestu. Počasí je samozřejmě hodně závislé od konkrétní situace v konkrétním roce. Podle historických průměrů počítejte s teplotami kolem 25 až 27 stupňů, v noci kolem 14 až 16 stupňů.

# 02.01.2009, 21:42.
Vybíráme dovolenou na rok 2009. Zaujala nás nabídka dovolené na ostrově Elba. Chtěla jsem se zeptat, jaký trajekt je nejlepší zvolit a hlavně za rozumnou cenu. Kamarád našel trajekt, kde se cena pohybovala za jednu cestu pro rodinu okolo € 100,00. Rádi bychom jeli v termínu od 13. do 23.6. 2009 (termín ubytování). Jsme rodina s dětmi a rádi bychom jeli do stanů nebo chatek do kempu za rozumnou cenu. Pokud by nevyšla Elba, mohl byste nám poradit či doporučit kam do Itálie v červnu? Předem moc děkuji a přeji hodně štěstí, zdraví a pracovních i osobních úspěchů v novém roce 2009. Radka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 25.08.2008, 13:19. Se společností Moby Lines můžete např. cestovat mezi Piombino a Portoferrario za € 124,00 (cena za obě cesty celkem). Odjezd 13.6.2009 odpoledne, návrat 26.6.2009 dopoledne. Konfigurováno pro Škoda Octavia Combi a rodinu o dvou dospělých a dvou dětech do 12 let. Podívejte se na výše uvedené stránky a zkalkulujte si Vaši cestu podle Vašich přesných údajů. Díky různým slevám v konkrétních termínech lze dost ušetřit. Pokud by Vám dovolená na Elbě nevyšla, doporučujeme např. Kampánii (krásné moře a historie), Kalábrii (snad nejkrásnější pláže v Itálii na Capo Vaticano) nebo Gargano.