ITÁLIE 2009 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.07.2009, 17:38.
Chcel by som sa opýtať, kde sa nachádzajú čerpacie stanice ÖMV na trase Bratislava - Udine. Idem do Talianska do Ligniana a vlastnim katru ÖMV, preto potrebujem sieť čerpacích stanic na uvedenej trase. S pozdravom rodina T.

Na B9 je to v obci Wildungsmauer, na E60 kousek za Swechatem (za tunelem), na A2 někde kolem 40 km (Bad Fischau), kolem 140 km (Ilz, je to za sjezdem z dálnice), kolem 190 km (Graz - Unterpremstätten), v Rakousku potom už jen mimo dálnici ve Villachu na Maria Gailer Strasse (je to kousek za dálniční křižovatkou A2/A11 po přejezdu řeky Drau, exit 347, směrem do centra a za řekou Gail). V Itálii na dálnici ve Vašem úseku a směru už ÖMV není, při cestě zpět Malborghetto (přibližně 10 km před hranicemi). V Lignanu je Agip, Esso, Shell, Total, iP. ÖMV však ne. Nejbližší by měla být v blízkosti dálnice ve městě Ronchis na Corso Italia.

# 15.07.2009, 11:33.
Na začátku srpna jedeme autem s přáteli do italského Lignana. Chceme navštívit Benátky a taktéž nějaké aquparky apod. Ale zajímalo by nás, zda nemáte nějaký tip na výlet někam do okolí (max. 100 km). Myslím tím především nějaká architektonicky zajímavá městečka, památky či jiné zajímavé výlety. Předem děkuji za odpověď. Majda.

Kromě Benátek stojí za návštěvu samozřejmě nedaleké Caorle na jedné straně a Grado na druhé straně, nebo do Portogruaro. Ze vzdálenějších např. Terst a před ním pevnost Miramare. Všechna uvedená města mají cenná historická centra. Výlet si můžete udělat k mnoha hradům.

# 14.07.2009, 21:45.
Krásné letní dny všem! Jedeme poprvé autem na dovolenou do Itálie - Porto San Giorgio a mám pár menších dotazů: jak se platí mýtné v Itálii? Kde se kupuje dálniční známka pro Rakousko? Co onem tunel Brenner? Jsou ještě nějaké další poplatky? To je asi tak vše, mnohokrát děkujeme a těšíme se! Krásné léto Miloš, Petra, Petruška z Karlových Varů!

Mýtné v Itálii se platí až při výjezdu z dálnice nebo placeného úseku (část dálnice). Při vjezdu na dálnici si vyzvednete u závory z automatu lístek, na základě kterého zaplatíte při výjezdu u obsluhy nebo v automatu odpovídající mýtné. Vše je podrobně popsané v našich reportážích - např. Gargano 2008. Dálniční známku do Rakouska si můžete zakoupit na čerpací stanici u hranic s Rakouskem. Brennerská dálnice je rozdělena na několik úseků. Za celkový její průjezd zaplatíte mýtné ve výši € 8,00. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 36,90. Při cestě zpět jsou poplatky ve stejné výši. Další jiné na cestě nejsou.

# 14.07.2009, 21:23.
Moc Vás zdravím a chtěl bych se zeptat na Váš názor na průjezd Brennerem, zda je lepší ho objet a ušetřit přibližně € 8,00 nebo se to např. kvůli vzdálenosti, spotřebě vozidla, času, atd., nevyplatí. Případně, kde z dálnice sjet a poté opět najet? Děkuji za odpověď. Robert.

Záleží na Vás, zda je celkem € 16,00 (oba směry) pro Vás významnou úsporou nebo ne. Vzhledem k délce Brennerské dálnice (40 km na rakouské straně a 10 km na italské straně), není rozdíl ve spotřebě až tak výrazný. Časově je to pomalejší, ale opět to nejsou hodiny. Pokud se rozhodnete Brennerskou dálnici objet, sjeďte na Innsbruck Süd a na dálnici najeďte až za hranicemi, přibližně 10 km. Ten nájezd je dobře značený.

# 14.07.2009, 16:16.
Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, kde v Itálii je kemp, do kterého můžeme přijet kdykoli a postavit si tam vlastní stan bez toho, abychom si to museli rezervovat od - do. Předem děkuji. B.

Itálie je obrovská země s obrovským množstvím kempů. Seznam velké části z nich najdete na portále camping.it. Jsou samozřejmě destinace, kde v některých kempech musíte v té nejvyšší sezóně rezervovat i místa pro stany - např. v některých kempech na Ligurské riviéře. Většinou však s tímto způsobem ubytování nebývá problém. Doporučujeme si vybrat lokalitu a v této si vytipovat několik kempů, které Vám budou vyhovovat. To pro případ, že by někde bylo obsazeno. Nejvyšší sezóna bývá v Itálii uprostřed srpna (dva týdny).

# 14.07.2009, 16:06.
Jedeme v srpnu do Itálie, přesněji do Marcelli di Numana, rezidence Saint Tropez. Chtěli bychom se zeptat, jakou nejlepší cestu volit. Zda přes Švýcarsko nebo přes Rakousko, když vyjíždíme z Domažlic. A nebo uvažujeme o cestě autovlakem? Co myslíte, že by bylo lepší? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem A.

Vzhledem k vzdálenosti z Domažlic do Marcelli di Numana (přibližně 1000 km), je asi vhodnější jet po dálnici, než autovlakem - záleží také na počtu osob, tedy vytíženosti auta. O Autovlacích informace moc nemáme. Víme, že se uvažovalo o zavedení nového spoje z Mnichova do Ancony - společnost DB Autozug. O podobném spoji uvažovaly také České dráhy, nemáme však informace o tom, že by tyto spoje byly zavedeny. Cesta je samozřejmě lepší přes Německo a Rakousko, přes Švýcarsko tak maximálně z důvodu poznávání krás Švýcarska. Byla by to obrovská zajížďka a mnoho poplatků navíc. Vaše optimální trasa je následující: Domažlice - Folmava - Furth Im Wald - Cham - Straubing - Landshut - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Marcelli di Numana. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a za průjezd Brennerem € 8,00, v Itálii mýtné na trase Brennero - Ancona Sud celkem € 34,20. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši. Stejnou vzdálenost ujedete také, když se vydáte ze Straubingu na Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Marcelli di Numana. Poplatkově to vyjde přibližně stejně (rozdíl € 0,60). Ta první varianta je rychlejší. Význam by to mělo, kdybyste chtěla jet úsek Mestre - Rimini mimo dálnici, kde se dá velká část poplatků ušetřit - viz naše reportáž Gargano 2008.

# 14.07.2009, 14:13.
Pane Řehůřku! Chci také využit Vašich znalostí a zkušeností a chci Vás požádat o tip na ubytování v Itálii, ale v nějakých kempech u moře. Máme velice omezené finanční prostředky. Jsme 3-člená rodina. Naši dceři je 6 let. Představovala bych si poblíž i nějaký aquapark, noční rušno. Děkuji Vám za každou radu a tip. S pozdravem Helena.

Nejlevněji v kempu se ubytujete ve vybavených stanech. Víme o následujících kempech, kde prodávají ubytování pro tři osoby ve stanech české CK Galatea: Jamaika Punta Rodi (Lido del Sole, Gargano), La Giara (Paestum, Kampánie), Arcobaleno (Vieste, Gargano), Duca Amadeo (Martinsicuro, Abruzzo), Baia di Zambrone (Zambrone, Kalábrie), Vittoria (Rosolina Mare, Veneto). Pořadí je od nejlevnějšího po nejdražší. Podívejte se na jejich nabídku. Nevíme, jak daleko je pro Vás schůdné jet. Aquaparky jsou např. nedaleko Lido del Sole, Martinsicuro (Tortoreto), Rosolina Mare (Chioggia). Živo je ve Vieste, Martinsicuro, v sezóně prakticky všude. Dalším tipem může být kemp Riccio v Mattinatě (Gargano), který nabízí CK Gargano. Tam je ale třeba doplatit za čtvrté neobsazené lůžko. My bychom osobně doporučovali Gargano nebo Kalábrii

# 14.07.2009, 13:52.
Prosím o radu, zda-li máte nějaké povědomí je-li v Gradu možné někde kolem pláže zaparkovat, mimo placený kemp. Děkuji. M.

Všechny pláže v Grado se nacházejí v jeho jižní části. Placená parkoviště se nacházejí např. v okolí Via Milano. Jen pár metrů od pláže můžete parkovat u Spiaggia del Bosco, parkoviště je také zpoplatněno. Pokud Vaše otázka byla myšlena na místa, kde je možné parkovat s karavanem apod., jsou v Gradu taková místa dvě na Viale Italia (Grado Pineta) a na Isola della Schiusa. Obě místa jsou mimo pláže. Základní informace o těchto místech najdete na touring24.info, po bezplatném zaregistrování podrobné informace.

# 12.07.2009, 21:52.
Zajímalo by mě, kde seženu redukci na zásuvku do Itálie. Prý tam mají jiné zásuvky. Děkuji za odpověď. S pozdravem A.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 25.05.2009, 18:40. - Gargano 2009

# 12.07.2009, 21:44.
Velmi se mi líbí Vaše stránky, dozvěděla jsem se zde spoustu nových věcí. Mám dotaz ohledně cesty autem z Brna do San Benedetta del Tronto. Zajímá mě, na kolik vyjde asi mýtné a zda se dá využít i silnic, na kterých se neplatí. Slyšela jsem, že cesty mimo dálnici nejsou nic moc, ale možná, že v porovnání s našimi cestami jsou OK. Já osobně znám cestu do Benedetta jen autobusem, letos jedeme poprvé autem. Děkuji za odpověď a přeji spoustu spokojených návštěvníků. Renata.

Po dálnici z Brna do San Benedetta del Tronto (Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto) Vás vyjde mýtné v jednom směru na € 37,90 + rakouská dálniční známka. My v tomto směru jezdíme mimo dálnici v úseku mezi Tarvisio a Gemona a potom mezi Mestre a Rimini. Ten druhý úsek jsme už jeli mnohokrát a vždy to bylo bez problému. Sice je na silnicích často omezení na 50 a 70 km/h, jsou tam i úseky čtyřproudové - ochvat Ravenny a před Rimini. Za úspor na mýtném nám to však stálo. Popis trasy najdete např. v reportáži Gargano 2008.

# 12.07.2009, 17:32.
Omlouvám se, zajímalo by mne, pokud máte ještě nějaký tip, kde se dá případně po cestě levně přespat, řekněme v půlce cesty nebo dál. Děkuji ještě jednou. O.

Opět to hodně závisí na tom, odkud vyjedete. Podle našeho názoru je do Lido di Jesolo krátká vzdálenost, která se dá ujet s přestávkami během jedné jízdy. Většinou až po této vzdálenosti se volí tranzitní ubytování - při cestách dále na jih. Pokud však chcete někde na půli cesty přespat, doporučujeme v Rakousku (kde to i vychází). Je zde spousta možností, označení "zimmer frei". Můžete také navštívit turistické informační centrum (označené bílým "i" na zeleném podkladě), kde Vám ochotně poradí (pokud bude otevřeno).

# 12.07.2009, 16:19.
Pokud mohu a máte čas, ráda bych se potom, co jsem objevila Vaše stránky, ráda také zeptala. Jedeme autem v pátek poprvé do Itálie, konkrétně do Lido di Jesolo. Zatím jsme se nedohodli, jaká trasa je nejlepší a kratší. Zjistila jsem, že jsou na trasách také odlišně placeny poplatky za tunely apod. Budu moc ráda, pokud mi třeba jen krátce poradíte ohledně tohoto. Případně nějaké Vaše osobní zkušenosti, co a jak pro klidnou cestu. Moc děkuji a i Vám přeji krásné léto a dovolenou. Vilma.

Nepíšete, odkud vyrážíte. Pokud pojedete přes Rozvadov, potom Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Lido di Jesolo. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, potom jeďte na Linz - Salzburg a dále jako v předchozí variantě. Pokud pojedete přes Mikulov, potom jeďte na Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako v předchozí variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za jednu desetidenní dálniční známku, v případě první a druhé varianty ještě € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii ve všech variantách zaplatíte na mýtném € 9,80. V Rakousku je riziková A10, kde se od pátečního odpoledne před tauernskými tunely mohou tvořit dopravní zácpy. Pokud bydlíte tak, že stojíte před volbou jízdy přes Vídeň nebo Salzburg, volte raději Vídeň. Tankujte mimo dálnice, v žádném případě v Německu, raději v Rakousku. My tankujeme většinou v Arnoldsteinu ve městě, na čerpací stanici Shell. Bývá výrazně levnější než dálniční Esso. V Itálii potom volte stojany se samoobsluhou označené Fai Date nebo Self service. Tankování je zde levnější.

# 10.07.2009, 21:11.
Jedeme 2 dospělí a 2 děti (4 a 6 let) na 10 dní do Itálie. Ubytováni budeme v kempu Tam-Tam v Giulianova Lido (Abruzzo, Terano). Po cestě tam bychom se chtěli stavit v Benátkách, během pobytu udělat výlet do Říma a na zpáteční cestě se stavit do Pisy. Mohli byste mi, prosím, poradit, kde nejlevněji parkovat v těch třech městech, jak se po těch městech pohybovat a co nezapomenout navštívit? Na Benátky bychom měli pouze přibližně 5 hodin, Řím by byl na celý den a Pisa zase krátce jen jako zastávka na zpáteční cestě. Ještě bych rád věděl, jak je to s koupáním ve veřejném bazénu. V kempu je bazén, ale prý se tam musí každý koupat pouze v koupací čepici. Je to pravda a platí to pro všechny i pro malé děti? Děkuji za odpověď. L.

Informace o parkování, dopravě, tipech na památky atd. najdete v našich otázkách a odpovědích Benátky 2009 a Řím 2009. Přečtěte si i starší odpovědi. V Pise se zřejmě zastavíte u nejslavnější památky, šikmé věži. V blízkosti jsou bezplatná parkoviště. Jsou zde i odkazy na dopravu. Umístění najdete také na mapě památek. Pokud v kempu vyžadují koupací čepici, musíte to respektovat. Záleží potom na toleranci konkrétního plavčíka, který u bazénu dohlíží. Setkali jsme se i s tím, že koupací čepice byly požadovány jen u osob s dlouhými vlasy. Jinde zase bezpodmínečně u všech.

# 10.07.2009, 09:19.
Chtěla bych se vás touto cestou zeptat ohledně kempů v severní Itálii, kam s sebou můžeme vzít pejska? V loni jsme byli stanovat v kempu Europa - Lido di Jesolo, kde se nám moc líbilo. Letos bychom chtěli zkusit něco jiného ... poradíte mi, prosím? Děkuji za informaci a přeji hezké léto. S pozdravem R.

S pejskem můžete být např. v následujících kempech: Lignano Sabbiadoro - Camping Pino Mare, Camping Sabbiadoro. Bibione - Villaggio Turistico Internazionale. Caorle - Centro Vacanze San Francesco. Cavallino Treporti - Camping Village Cavallino, Camping Village Europa, Camping Village Miramare, Camping Scarpiland, Camping Village Vela Blu, Camping San Marco. Chioggia - Camping Oasi. Pobyt s pejskem bývá většinou za příplatek, někdy je pejsek zdarma. Většinou je však třeba dopředu pobyt s pejskem nahlásit a nechat si ho schválit.

# 10.07.2009, 07:39.
Moc vám děkuji za informace ohledně trasy do Itálie. Ještě mám jeden dotaz, musíme při cestě do Alba Adriatica mít na autě vylepené označení CS? Děkuji. T.

V rámci Evropské unie nemusí být mezinárodní poznávací značka CZ vylepena na vozidle, pokud je vozidlo vybaveno novou registrační značkou s modrým pruhem Evropské unie vydanou správními orgány (s nápisem CZ). Pokud máte ještě starší SPZ, potom si CZ vylepte. Ta nálepka musí mít náležitosti dle vyhlášky č. 243/2001 Sb., tj. elipsa minimálně 175 x 115 mm, výška znaků minimálně 80 mm a šířka čar minimálně 10 mm. Podklad bílý, písmo černé. Elipsa musí mít černý okraj o šířce 4 mm.

# 09.07.2009, 19:31.
Chystám se jet do Itálie a zajímaly by mě vhodná odpočívadla, benzinky, ceny benzínu a dálnic. Děkuji. Marek.

Na italské Autostrádě nejsou taková odpočívadla jako v Rakousku. Najdete tam servisní místa s čerpacími stanicemi, restaurací, atd. Doporučujeme především ta, kde je Autogrill. Čerpací stanice na dálnici patří k těm nejdražším. Doporučujeme natankovat ještě v Rakousku před hranicemi s Itálií, rovněž mimo dálnici. V Itálii potom až na místě opět mimo dálnici. Ceny benzínu Natural 95 (Senza Piombo) se v Itálii kolem necelých € 1,30 za litr. Levněji natankujete již u zmiňovaných čerpacích stanic mimo dálnici a u stojanů se samoobsluhou označených Self Service nebo Fai Date. Mýtné na dálnicích v Itálii Vás vyjde od Brenneru po Santo Stino di Livenza na € 24,40, od Tarvisio po Santo Stino di Livenza na € 9,50. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete jednu nebo dvě desetidenní dálniční známky v ceně € 7,70. Při trase přes Brenner je navíc mýtné € 8,00, při trase přes Salzburg a Villach € 9,50 a při trase přes Vídeň a Graz už žádné další poplatky. Při cestě zpět je mýtné ve stené výši.

# 09.07.2009, 19:26.
Mám dotaz ohledně cesty do Silvi Marina. Zajímalo by mě, zda se dá tato cesta zvládnout na jeden zátah, pouze z krátkýma přestávkama (wc). Jedu v pátek ve 12 hodin z Brna. Předem děkuji. Josef.

Je to něco málo řes 1200 km a časově bez zastávek necelých 13 hodin za ideálního průběhu cesty. Je to samozřejmě individuální záležitost. Každý řidič zvládá dlouhé cesty jinak. Podle našeho názoru v případě jednoho řidiče je taková cesta v kuse značné bezpečnostní riziko. Doporučujeme časté bezpečnostní přestávky a minimálně jednu výrazně delší.

# 09.07.2009, 19:00.
Letos se chystáme poprvé do Itálie autem. Chtěla jsem se zeptat, jakou byste nám doporučil cestu z Jižní Moravy z okresu Hodonín do Rimini? Jaké se kde platí poplatky na dálnici a mýtné? A chtěla bych se zeptat, zda se dá cesta s jedním řidičem zvládnout najednou nebo zda nevíte o nějakém přenocování po cestě. Předem děkuji za odpověď. Anet.

Vaše optimální trasa je následující: Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 (jednu nebo dvě), v Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 27,00. Mýtné na cestě zpět je ve stejné výši. My většinou sjíždíme z dálnice u Mestre a cestu do Rimini absolvujeme po pobřežní silnici. V tomto úseku je to ještě sjízdné bez kolon, jsou tam sice omezení na 70 i 50 km/h. Jsou tam ale i čtyřproudové úseky - obchvat Ravenny a část před Rimini. Úspora na mýtném je v tomto případě € 14,30 v jednom směru. Popis trasy najdete v našich reportážích Gargano 2007 nebo Gargano 2008. Je to necelých tisíc kilometrů v prvním případě nebo necelých devětset kilometrů ve druhém případě. My tento úsek jezdíme najednou, je však pravda, že jsme dva řidiči. Podle našeho názoru tato vzdálenost je pro jednoho řidiče hraniční. Je třeba dělat dostatečné přestávky, popř. se i během cesty někde u Autogrillu na chvíli prospat.

# 09.07.2009, 15:31.
Pane Řehůřku, velice moc Vám děkuji za Vaše konkrétní odpovědi na mé otázky. Měl bych na Vás zda můžu touto cestou ještě jednu otázku. Používám mapy na Seznamu a ne a ne najít silnici B317, o které píšete, chtěl bych Vás touto cestou poprosit o bližší specifikaci místa (kterým městem či u kterého města) máme z dálnice A9 na Klagenfurt odbočit? A ještě jeden dotaz, když se vyhnu tunelům, nejsou tyto cesty v noci příliš nebezpečné pro někoho, kdo tudy pojede poprvé? Ještě jednou Vám děkuji za Váš čas a trpělivost se mnou. S pozdravem a s přáním hezkého dne Petr.

Na 86 km A9 u obce Trieben nejdříve po B114, která Vás přivede na B317. Neměl by to být problém i v noci. Pokud si však netroufnete, můžete odočit až na 133 km a po Murtal-Begleitstrasse, která Vás dovede do Judenburgu, kde navazuje na B317.

# 09.07.2009, 13:28.
Chtěl bych poradit, jak se nejlépe dostat autem z Hradce Králové do Lignano Sabbiadoro. Myslím tím trasu, kde se platí poplatky, místo na odpočinek a zda jsou na cestě nějaké překážky. Jedeme s dvouletým synem. Pokud mi odpovíte, budu rád. Kamil.

Běžně využívaná trasa je následující: Hradec Králové - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. My bychom však volili jinou. Hradec Králové - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. Vzdálenostně je to přibližně stejné (přibližně o 30 km méně) a na poplatcích je to levnější o € 19,00 (2 x € 9,50 za průjezd tauernskými tunely). Vyhnete se také riziku možných zácp v úseku mezi Salzburgem a tauernskými tunely. Pokud nemáte českou dálniční známku, potom volte variantu Hradec Králové - Jihlava - Znojmo - Vídeň. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 (jednu nebo dvě) a na mýtném v Itálii zaplatíte celkem € 8,30 v jednom směru. V Rakousku je u dálnice spousta kvalitních odpočívadel, v Itálii můžete zastavit na servisních místech (čerpací stanice, restaurace, atd.). Na této trase není riziko nějakých zácp apod., možná jen ve Vídni v odpoledních hodinách může být na brněnské ulici před nájezdem na dálnici menší kolona. potom už je po Vídni doprava sice hustá, ale plynulá.

# 08.07.2009, 22:45.
Rádi bychom strávili druhou polovinu července v Itálii s karavanem a dvěmi malými dětmi. Preferujeme čisté moře, pokud možno klidné a písčité pláže, jezdíme na kole s přívěsným vozíkem, tedy spíše rovinaté cyklostezky. Máme rádi spíše venkov a pokud možno menší turistický ruch. Jsou vůbec v Itálii taková místa? Co byste nám doporučili? Děkuji za odpověď. Vyrážíme v sobotu, i když stále ještě nevíme, kam přesně. Pavel z Rakovníka.

Odpověd na Vaši otázku není jednoduchá. Termín, ve kterém jedete je v plné sezóně (sice v Itálii ne v té nejvyšší, ale i tak rušné). Krásné rovinaté cyklostezky najdete například v okolí Cavallino Treporti, kde je však rušno. Klidněji je na jihu Itálie, např. v Apulii, kde je mnoho nefrekventovaných silniček vhodných k cykloturistice. Klidná venkovská místa jsou spíše v hornatých oblastech.

# 08.07.2009, 22:37.
Prosím o radu na cestu do Bibione. Budu vyjíždět z Brna. Hlavně by mě zajímalo, zda je nutná dálníční známka ve Slovinsku a když ano, tak zda se to dá vzít neplaceným úsekem. Děkuji za odpověď. Š.

Cestovat do Bibione z Brna přes Slovinsko je zbytečné. Vaše optimální trasa je následující: Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v hodnotě € 7,70 (popř. dvě na cestu delší než deset dnů) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 8,30 v jednom směru.

# 08.07.2009, 16:43.
Chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně cesty do Itálie, konkrétně Lignano Sabbiadoro. Chtěli bychom jet autem, nemáme však žádné zkušenosti. Prosím proto o radu ohledně cesty a mýtného. Jsme z Teplic. Také by mne zajímalo, zda se platily tyto poplatky v mincích nebo papírových penězích. Nástup na ubytování máme přibližně okolo dvanácté hodiny, tak by mne také zajímalo, v kolik hodin by bylo optimální z Teplic vyjet. Předem Vám děkuji za odpověď, a omlouvám se, jsou-li mé otázky trochu zmatené. Je to naše první dovolená a já nevím, na co všechno se zeptat. Děkuji. Kamila.

Vaše optimální trasa je následující: Teplice - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70 (popř. dvě při delší cestě), za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 8,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Mýtné můžete platit jak mincemi, tak i papírovými bankovkami (obsluha i automat vrací). Můžete také zaplatit platební kartou. Za optimálních podmínek Vám bude cesta trvat přibližně 11 hodin. Počítejte s rezervou na přestávky a nepředvídané situace. Zřejmě pojedete z pátku na sobotu, zvýšený provoz nebo dokonce zácpy mohou být na rakouské A10 u tauernských tunelů. Vhodnou variantou může být i jízda přes Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako v optimální variantě. Časově to vyjde přibližně stejně, vzdálenostně asi o 130 km více v jednom směru. Cenově také přibližně stejně - co projedete navíc z hlediska pohonných hmot, to ušetříte na mýtném v tauernských tunelech. Platí samozřejmě v případě, že už máte českou dálniční známku. Můžete to být vhodná varianta v sezóně, kdy bývá ta rakouská A10 od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne kritická.

# 08.07.2009, 11:06.
Chtěla jsem se zeptat na nejjednodušší cestu do Itálie (Bibione). Jsme od Benešova u Prahy. Jezdili jsme tam autobusem, ale teď když máme malého syna, tak jsme se rozhodli, že pojedeme poprvé vlastním autem. Zajímalo by mě, kolik je to přibližně kilometrů, jak dlouho asi tak pojedeme a jak a kde se platí poplatky či mýtné. Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Benešov - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70 (popř. dvě při delší cestě), za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 8,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Za optimálních podmínek Vám bude cesta trvat přibližně 9 hodin a ujedete něco málo přes 700 km. Počítejte s rezervou na přestávky a nepředvídané situace. Zřejmě pojedete z pátku na sobotu, zvýšený provoz nebo dokonce zácpy mohou být na rakouské A10 u tauernských tunelů. Vhodnou variantou může být i jízda přes Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako v optimální variantě. Časově to vyjde přibližně stejně, vzdálenostně asi o 130 km více v jednom směru. Cenově také přibližně stejně - co projedete navíc z hlediska pohonných hmot, to ušetříte na mýtném v tauernských tunelech. Platí samozřejmě v případě, že už máte českou dálniční známku. Můžete to být vhodná varianta v sezóně, kdy bývá ta rakouská A10 od pátečního odpoledne po sobotní dopoledne kritická.

# 08.07.2009, 08:22.
Musím pochválit Vaše stránky, co se týče informací ohledně cestování v Itálii. Chci se zeptat. Jedeme s rodinou autem do Villa Rosa, do rezidence Mare Blu. Nemáte nějaký tip co v okolí navštívit, popřípadě co navštívit po cestě? Jedeme 2 dospělí a děti 17 a 7 let. Jedeme z Uherského Hradiště. Dále, zda jet na výlet do Říma autem, nebo si to dohodnout s nějakou cestovkou? Děkuji za odpověď. Pavel.

Na první část otázky najdete odpověď v odpovědi ze dne 21.04.2009, 14:40. Po cestě je toho hodně k vidění. Hodně záleží na tom, kolik času chcete poznáváním po cestě strávit. Takovými největšími lákadly po cestě v Itálii jsou Benátky a San Marino. Výlet do Říma na vlastní pěst a s cestovkou má každý své výhody a nevýhody. Cestovka Vás doveze až na místo a také vás zaveze zpět. Nestaráte se o řízení, navigaci, parkování, hledání památek atd. Zaplatíte ale vyšší cenu a musíte se podřítit programu skupiny. Pokud byste se rozhodli cestovat na vlastní pěst, potom doporučujeme zaparkovat buďto na nějakém parkovišti P+R v blízkosti metra - jejich seznam najdete na portále atac.roma.it, nebo v blízkosti Termini na placeném parkovišti Roma ES Park Giolitti, kde za krátkodobé parkování zaplatíte € 1,50/hod., za celodenní parkování € 14,00. Optimální je jet z Villa Rosa po A14 a následně A24, která Vás dovede až téměř k Termini. Na poplatcích v obou směrech zaplatíte přibližně € 26,00, za parkování € 14,00, za pohonné hmoty max. € 40,00 (spotřeba 7,4 l benzínu na 100 km, u nafty je cena nižší). Celkem tedy € 80,00, což za osobu je € 20,00.

# 07.07.2009, 22:02.
Prosím o radu. Chci jet s rodinou, tzn. dva dospělí a dvě děti v termínu 25.7. - 29.7. do Mirabilandie a sháním někde poblíž nějaké cenově rozumné ubytování. Děkuji za radu. A jaká je nejlepší trasa? Ještě jednou děkuji. Tomáš.

U pobřeží bude asi problém sehnat něco cenově přijatelného a na 4 noci. Doporučujeme se orientovat na městečka ve vnitrozemí, kde máte větší šanci sehnat krátkodobé ubytování. Např. ve městečku Alfonsine nedaleko Ravenny je Hotel La Cantina, kde se v uvedeném počtu ubytujete za € 87,00 celkem na noc nebo Hotel Stella za € 76,00 celkem na noc. Podobné je to i v dalších městech. Je možné si zakoupit i balíček - ubytování a vstupenka do Mirabilandia, cena je však výrazně vyšší. Nejlepší trasa hodně závisí na tom, odkud pojedete a kde překročíte hranice. Pokud pojedete přes Rozvadov, potom pokračujte na Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Trento, Verona, Modena, Bologna, Ravenna. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, potom pokračujte na Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Chioggia, Ravenna. Pokud pojedete přes Mikulov, potom pokračujte na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě.

# 07.07.2009, 17:07.
Navštívila jsem Vaše internetové stránky a ráda bych se zeptala na cestování v Itálii. Letos bychom rádi navštívili o dovolené Neapol, Vesuv a Pompeje. Co byste nám ohledně výletu doporučili? Případně vhodné parkování apod. Pokud jste už to místo navštívili. Děkuji. S pozdravem D.

Nevíme, na jak dlouho se v této oblasti chcete zdržet. Pokud budete v této oblasti ubytovaní, je výhodné si zakoupit jednu z kombinovaných karet Arte Card, která Vám umožní cestovat jak po Neapoli, tak k vybraným místům podle oblasti Vašeho zájmu. Více o této problematice se dočtete v naší odpovědi ze dne 16.04.2009, 16:15. V Neapoli bezpečně zaparkujete např. v blízkosti zoologické zahrady na Parcheggio Med, které najdete na Viale Giochi del Mediterraneo (v blízkosti kruhového objezdu). První a druhá hodina je za € 2,00, každá další za € 1,00, za den potom € 15,00. Na parkoviště pod Vesuvem se dostanete z dálnice A3 ze sjezdu Ercolano nebo Torre del Greco. Na hranici parku se obě trasy sbíhají a k parkovišti vede už jen jedna. Parkovišť kolem Pompejí je dostatek.

# 06.07.2009, 08:25.
Pane Řehůřek, ještě jeden dotaz. Nakonec jedeme do Alba Adritica přes agenturu Petra, potřebuji od Vás ale poradit, v kolik asi máme vyjíždět? Na diskuzních stránkách jsou různé informace. Stěhování do apartmánu je mezi 12 - 18 hod. Vyjíždíme z Hodonína, na Mikulov a Vídeň. Děkuji a mějte se hezky. S pozdravem Drahomíra.

My bychom vyjeli přibližně ve 21:00 - 22:00. Je to podle našeho názoru i ideální z hlediska průjezdu Vídní, Mestre a Bolognou (v případě, že nebudete volit varintu Mestre - Rimini po pobřežní silnici). Předpokládáme, že se chcete ubytovat co nejdříve a budete dělat cestou přestávky.

# 06.07.2009, 07:53.
Chtěla bych Vás poprosit, zda-li byste mi mohl popsat cestu z Hodonína na jižní Moravě do Alba Adriatica s tím, kde a za co mám zaplatit, nebo kde si mám koupit dálniční známku. Děkuji Vám.T.

Vaše optimální trasa je následující: Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Alba Adriatica. V Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (pokud jedete na delší dobu, kupte si dvě), můžete si ji koupit na ÖMV v Poštorné nebo na některé z čerpacích stanic před Vídní. V Itálii zaplatíte na mýtném celkem € 37,90. Mýtné na cestě zpět je ve stejné výši. Pokud budete mít čas, můžete část mýtného v Itálii ušetřit, především v úseku Mestre - Rimini. Popis této trasy najdete např. v naší reportáži Gargano 2008.

# 05.07.2009, 23:02.
Chtěla bych se Vás zeptat. Na konci července jedeme s dětmi 2+6 let do Bibione autem z Hulína, nástupní den pobytu je sobota a chtěla bych o vás radu, kdy je nejlepší se vydat na cestu, tak aby jsme se vyhnuli zácpám na cestě, případně kudy jet, aby byla cesta co nejrychlejší. Předem moc děkuji. H.

Vaše optimální trasa je následující: Hulín - Otrokovice - Uherské Hradiště - Veselí nad Moravou - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Pokud máte českou dálniční známku, potom možná rychlejší bude se vydat na Kroměříž - Vyškov - Brno - Břeclav. Je to sice o 30 km delší, ale asi o půl hodiny rychlejší. S ohledem na děti bude asi nejvhodnější vyjet na noc, celou cestu tak prospí. Zácpy by hrozit nikde neměly. Na této trase je nejkritičtější průjezd Vídní, v noci by to ale mělo být v pohodě.

# 05.07.2009, 00:30.
Pane Řehůřek. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte náhodou zkušenost s campem Adria v oblasti Riccione. Četla jsem pár příspěvků od lidí co tam již byli a prý nic moc. Tak mám trochu obavu ... bojím se i počasí. Jaké tam bývá převážně počasí? Děkuji za odpověď ... stránky jsou moc fajn a vlastně jsem se chtěla zeptat na dané italské zákazy, co se smí a co ne. Tak děkuji moc ... Nika.

Camping Adria v Riccione je kvalitní kemp. Počítejte však s tím, že je to kemp, takže tomu odpovídají i služby a prostředí. Podle našeho názoru tam však lze strávit určitě pěknou dovolenou. Pěkná písčitá pláž je hned u kempu, přes silnici. Nevíme, kdy přesně odjíždíte. Doporučujeme před odjezdem sledovat předpověď počasí např. na serveru meteo.it. V následujících čtrnácti dnech tam bude např. slunečno a s malými výkyvy teploty většinou přes třicet. Nevíme, co přesně myslíte italskými zákazy, co se tam smí a nesmí. Itálie je právní stát, platí tam zákony dané země, které se v mnohém podobají zákonům všech zemí Evropské unie. Pokud tam budete dodržovat zákony a normy, které jsou běžné u nás, potom tam nebudete mít žádný problém.

# 04.07.2009, 13:32.
Jedeme do Itálie (Trieste) na dovolenou a vůbec nevím jak se v Itálii platí poplatky za dálnice a kolik stojí. Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Dálniční poplatky se v Itálii vybírají formou mýtného. Při vjezdu na italskou dálnici si v automatu u mýtné brány vyzvednete lístek (je už přichystaný, jen si ho z otevřeného okýnka vyzvednete) a při výjezdu na základě tohoto lístku zaplatíte v hotovosti nebo platební kartou. Platí se obsluze nebo v automatu. Bezproblémová je samozřejmě ta obsluha - podáte kartu a lístek a o nic se už nestaráte. Je třeba si pohlídat, do které brány vjedete při výjezdu. Nejezděte na TELEPASS. Podrobný popis platby najdete např. v naší reportáži Gargano 2007 nebo Gargano 2008. Na úseku Tarvisio - Trieste zaplatíte v jednom směru € 8,70. Jediné, na co si dejte pozor, abyste na napojení dálnice A23 na A4 správně najel na směr Trieste (po A4).

# 04.07.2009, 00:16.
Chtěl jsem se zeptat na výši dálničního mýtného z přechodu AT/IT z Coccau Valico do Osoppo. Mnohokrát Vám děkuji. S pozdravem Mehdi.

Mýtné se platí až od Tarvisia a do Osoppo je ve výši € 4,80.

# 03.07.2009, 20:20.
Velice rád bych využil Vaší nabídky informací o cestování po Itálii. Letos jedeme autem do destinace Cavallino Treporti do kempu Mediterraneo, o kterém není možné sehnat reference. Chtěl bych Vás rovněž požádat o tipy na velké supermarkety v okolí Lido di Jesolo a Cavallino Treporti. Při cestě do Cavallina chceme 3 noci strávit u Lago di Garda v hotelu Benaco přímo v Gardě a potom jet 1.8. ráno přibližně 200 km do Cavallina k Benátkám. Za jak dlouho se dá tato 200 km cesta zvládnout? Chtěl jsem Vás poprosit o nějaké tipy výletů u Gardského jezera, co by tam člověk měl vidět. Poslední otázka se týká cesty. Jedeme klasicky Mnichov - Brener, ale chceme vyrazit ve středu 29.7. přibližně v 6 ráno z Litoměřic, ale mám hrůzu z traffiku kolem Mnichova, kde bych mohl být před polednem. Dále nevím co mě čeká v okolí Rosenheimu. Cestu nazpátek chci vzít přes Udine, Villach a Tauernský tunel. Mohu vyjet nejdříve tak v 7 z Cavallina. Jak může vypadat v sobotu 15.8. Tauernský tunel a v kolik se tak k němu dostanu? Je to potom lépe ze Salzburgu vzít na Mnichov nebo na Linz? Předem děkuji za informace, s pozdravem Jan.

Kemp Mediterraneo patří k těm lépe vybaveným kempům. Najdete tam dětské hřiště, kluby pro děti různých věkových kategorií, řadu animačních programů, několik obchodů, restauraci, bar, bazény, sportoviště atd. Podrobnou mapu kempu s rozmístěním a popisem všech služeb najdete v PDF na výše uvedených stránkách. Kemp se nachází v sousedství písečné pláže, která je v těchto místech široká přibližně 70 m. Přímo u kempu je Supermercato S. Luca. V okolí je těch supermarketů hodně, at už S. Luca, Smile nebo Discount Lombardini. Cesta od Lago di Garda do Cavallina se dá zvládnout za přibližně 2,5 hodiny. U Lago di Garda, kromě mnoha turistických vycházek v okolí jezera, můžete navštívit několik tématických parků (zábavní, aquaparky, zoo atd.) - gardalake.it, nebo historických památek. Přehled najdete na mapě. Dopravy bychom se nebáli. Ve středu to nebude otázka přesunu turistů. V případě Mnichova to nijak neovlivníte, tam se můžete dostat do hustého provozu kdykoliv, u Rossenheimu je v současné době uzavírka, měla by však trvat jen do 15.7. - sledujte informace na adac.de. K tauernským tunelům byste se měl dostat za 3 až 4 hodiny, měly by být v tomto směru průjezdné bez větších komplikací. Ze Salzburgu je lepší jet na Linz, České Budějovice, Prahu a do Litoměřic.

# 03.07.2009, 17:12.
I mě se při hledání informací o dovolené v Itálii podařilo najít Vaše stránky a musím se přiznat, že jsou opravdu výborné a plné užitečných rad. Chystáme se s rodinou letos poprvé do Itálie a poprvé autem, naše trasa je Liberec - Lignano. Při pročítání Vašich stránek jsem zjistil, že více méně doporučujete jako optimální dvě trasy při cestě přes České Budějovice a to první : Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. A druhá trasa je: Praha - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. Chtěl bych se Vás zeptat na trasu přes Linz a Graz. Mohl byste prosím tyto tři trasy porovnat jak z pohledu délky, možných komplikací (cestovat chceme z pátku na sobotu s výjezdem přibližně kolem 21:00), tak i z pohledu poplatků? Druhý můj dotaz: včera jsem v reportáži Radiožurnálu slyšel, že k povinné výbavě vozidla v Itálii patří reflexní vesta pro každou cestující osobu, je to pravda (jedeme 2 dospělí, dvě děti)? A poslední můj dotaz je, zda lze u benzínových pump v Itálii platit kartou CCS. Předem Vám moc děkuji za odpovědi. Petr.

Ta první trasa z Liberce přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach do Lignana je nejoptimálnější a nejkratší jak délkově, tak i časově. Kritický je úsek na A10 před tauernskými tunely, kde ve Vašem čase a v sezóně je riziko tvorby zácp. Druhá trasa přes Brno a Vídeň je přibližně stejně časově náročná, ale o více jak 100 km delší. Z hlediska rizika zácp v nočních hodinách prakticky bezproblémová. Poslední varianta přes Linz a Graz je časově nejdelší, z hlediska vzdálenosti někde uprostřed. A9 není tak riziková jako A10, může však být zvýšený provoz v případě nějakého zúžení atd. Je to hlavní směr z Německa - Passau, Graz, Maribor, do Chorvatska. Z hlediska poplatků ty dálniční jsou ve všech variantách stejné - € 7,70 za desetidenní rakouskou známku a € 8,30 za mýtné v Itálii. Varianta přes Vídeň je bez dalších poplatků, ve variantě po A10 zaplatíte navíc € 9,50 za průjezd tauernskými tunely, po A9 zaplatíte navíc € 4,50 za Bosrucktunnel a € 7,50 za Gleinalm tunnel. Oba tunely se dají daleko lépe objet než ty na A10. Přitom před druhým je výhodnější mnohem dříve odbočit a do Klagendurtu dojet po B317 (v tomto případě se varianta změní i na nejkratší). V případě reflexní vesty to pravda je. Reflexní vesty si musí nasadit řidič i spolujezdci v případě opuštění auta po poruše nebo nehodě. Z toho vyplývá, že musí být ve výbavě pro všechny. My je vozíme od začátku pro všechny, bereme to jako otázku bezpečnosti, ne povinnosti. Kartou CCS u čerpacích stanic v Itálii platit nelze. Společnost CCS má jeden mezinárodní produkt - CCS/UTA, kterým lze platit ve spolupracující síti v Rakousku a Německu. Doporučujeme platit na čerpacích stanicích v Itálii běžnou platební kartou VISA nebo EC/MC.

# 03.07.2009, 12:55.
Nejprve musím pochválit Vaše stránky, jsou výborné a plné prospěšných rad. Prosím o radu. Plánuji cestu autem do Itálie 31.7. Bude to moje první delší cesta autem a tak bych se chtěl zeptat na nejlepší trasu do letoviska Bibione a na poplatky s ní spojené. Moc děkuji. S pozdravem M.

Pokud překročíte hranice v Rozvadově, potom je Vaše optimální trasa následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, potom jeďte na Linz - Salzburg a dále jako v první variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom jeďte na Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako v první variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v první a druhé variantě ještě € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 8,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši, pokud jedete na více jak deset dnů, je ještě třeba počítat s druhou desetidenní rakouskou dálniční známkou.

# 03.07.2009, 11:26.
Pane Řehůřek. Chtěl jsem vás poprosit o informaci a to ohledně značení benzinu v zahraničí. Chystáme se na cestu do Itálie a budeme tankovat v Rakousku a v Itálii a proto by mě zajímalo značení benzinu v těchto zemích. U nás tankuji klasický Natural 95. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Petr.

Natural 95 se v Rakousku označuje jako Eurosuper a v Itálii jako Senza Piombo.

# 02.07.2009, 13:28.
Chtěli bychom ujasnit, dokdy musí dítě sedět v autosedačce při cestě do Itálie? Máme syna necelých 11 let (46 kg a 152 cm). Podle českých pravidel je na autosedačku již přerostlý, ale slyšeli jsme, že v Itálii musí dítě v sedačce sedět do 12 let. Děkuji Vám za Informaci. Pavla.

Platí stejné podmínky jako u nás. Více informací o tomto problému najdete v našich otázkách a odpovědích ze dne 19.08.2008, 07:39 a 02.07.2008, 17:36 - Itálie 2008.