ITÁLIE 2009 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.08.2009, 23:00.
Chtěla jsem Vás poprosit o radu. Chystáme se s přítelem do Itálie (S. Benedetto). Do Itálie jedeme prvním rokem, proto bych chtěla poprosit o soupis cesty. Vyjíždíme z Prostějova (okres Olomouc). Děkuji. Alena.

Vaše optimální trasa je následující: Prostějov - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70, v Itálii zaplatíte na mýtném € 37,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Kritickými místy jsou Vídeň, Mestre a Bologna. Pokud však pojedete na noc (odjezd přibližně 18:00 - 19:00) a Bolognou budete projíždět nejpozději v 6:00 až 7:00 hodin, neměl by být problém. Popis cesty najdete např. v naší reportáži Gargano 2007 nebo Gargano 2008 s tím rozdílem, že Váš cíl je o něco dříve. Je tam popsaná i část cesty mimo dálnici s možností úspory na mýtném.

# 17.08.2009, 14:34.
Prosím, můžete nám poradit? Odjíždíme v pátek 21.8. do Riccione do kempu Adrie. Jedeme z Prahy přes Mnichov a Brenner. V Itálii bychom nechtěli jet placenými úseky, nepospícháme. Naopak. Přemýšlíme nad vhodnou a zajímavou trasou a nevíme. Děkuji. Vaše znalosti Itálie jsou obdivuhodné. Eva.

Od Brenneru vede souběžně s dálnicí silnice SS12, která by měla být po Lago di Garda bezproblémová. Po té se dostanete až do Verony a následně do Modeny. Tady se napojte na SS9, která Vás přes Bolognu, Imolu, Forli a Cesenu přivede do Rimini a odtud už je to jen kousek po SS16 do Riccione. Uvedená trasa je orientačně nejjednodušší. Počítejte však s obrovským zdržením jak ve velkých městech, tak i při průjezdu množstvím malých městeček. Ten sever Itálie je hustě osídlený. Pro cestu mimo dálnici bychom spíše doporučovali východní trasu. Tedy přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Mestre, Ricione. Popis její italské části najdete v našich reportážích - Kalábrie 2002, Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 16.08.2009, 20:18.
Dítě v občance napsané nebo v pase dospělého. František.

Občanský průkaz je v rámci Evropské unie (na základě dohody i v jiných zemích - např. Švýcarsko) a tedy i v Itálii platným cestovním dokladem pouze pro jeho držitele. Dítě zapsané v občanském průkaze nemůže na základě tohoto dokladu vycestovat. Do pasu lze zapsat dítě do deseti let. potom je na základě tohoto zápisu pas platným dokladem i pro toto dítě. Vycestovat na základě zápisu v pase může i starší dítě (do 15 let), pokud byl zápis proveden v době, kdy bylo možné zapisovat do pasu děti do 15 let a pas je stále platný. Pokud má dospělý jako cestovní doklad občanský průkaz, musí mít dítě vlastní pas.

# 16.08.2009, 11:43.
Chystám se se synem na cestu do Itálie. Jedeme na motorce s vidinou pořádně se projet, vykoupat v moři a podívat se po krajině. Mohl byste mi poradit, kde se dá zdarma nebo za symbolický poplatek přespat v přírodě? Jen tak ve spacáku na karimatce? Případně, kde v Bibione nebo jinde sehnat levné ubytování na 1- 2 noci. Na co dát pozor jako motocyklista? Je přístup na pláž zdarma nebo placený? Děkuji. Martin.

Přespávat mimo kempy ve volné přírodě (i na plážích) je v Itálii zakázané. Lze pouze se souhlasem majitelem pozemku. Pokud tak učiníte bez tohoto souhlasu, může se stát, že majitel na Vás zavolá karabiníky, kteří Vás budou pokutovat. V případě národních parků, přírody, pláží atd. je to riziko stejné. Pokud Vás neobjeví karabiníci, najde se někdo, kdo to nahlásí. Víme o tom, že někteří cestovatelé takhle po Itálii přespávají a nikdo je nikdy nepřistihl. To riziko však existuje a zákony by se dodržovat měly. Pro karavany existuje spousta míst, placených i volných, která jsou k táboření určena. V Itálii je jich hodně. Zda se tam tolerují motorkáři však nevíme. Podívejte se na portál touring24.info, po bezplatném zaregistrování získáte přístup do kompletní databáze. Ubytování v Bibione na 1 až 2 noci je v sezóně problém. Doporučujeme se obrátit na některou z místních agentur - bibione.com nebo kempy - camping.it. Dejte si pozor především na rychlost - 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na silnicích 1. třídy a 130 km/h na dálnicích. Postihy za překročení rychlosti jsou vysoké. Nutnost bezpečnostní vesty i pro spolujezdce platí i na motorce. Pláže jsou v Itálii volné i zpoplatněné, v sezóně je samozřejmě těch zpoplatněných více než mimo sezónu. Záleží hodně také na oblasti. V turisticky nejfrekventovanější oblasti na severovýchodě je procento zpoplatněných pláží velké.

# 15.08.2009, 17:33.
Jelikož jsem objevil Vaše stránky a jsou perfekní, neodolal jsem a rád bych, kdybyste mi mohli poradit. 3.9.2009 odjíždíme na dovolenou do Itálie, máme objednán apartmán Giardino degli Aranci, je to oblast Abruzzo a jelikož ho máme od 5.9. a chceme si dovolenou prodloužit, chceme jet už ve čtvrtek a 1 noc přespat v nějakém kempu poblíž. V Itálii bychom chtěli jet po nábřeží mimo placené úseky. Chtěl bych Vás poprosit o radu, kudy jet a kde přespat tu 1 noc. Vyjíždíme z Frýdku-Místku. Předem děkuji. Petr.

Villaggio Giardino degli Aranci se nachází v Rocca San Giovanni. Vaše optimální trasa s ohledem na jízdu mimo dálnice v Itálii je následující: Frýdek Místek - Olomouc - Vyškov - Brno - Břeclav - Poštorná - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Gemona del Friuli - Osoppo - Majano - San Daniele del Friuli - San Vito al Tagliamento - Portogruaro - San Dona di Piave - Mestre - Chioggia - Comacchio - Ravenna - Rimini - Fano - Ancona - Pescara - Ortona - Rocco San Giovanni. Trasu máme projetu - viz naše reportáž Kalábrie 2002 nebo Gargano 2003. Na rakousko - italských hranicích sjeďte až na italské straně za tunelem, na sjezdu Tarvisio. Mýtnice je až za ním. Cesta až před Rimini je bezproblémová, zvýšený provoz očekávejte po napojení na pobřežní silnici z Portogruaro do Mestre. Od Rimini máme však zkušenost takovou, že je provoz hustý. Nevíme, jak to bude v září. My jsme tudy jeli v červnu. V červenci volíme variantu mimo dálnici po Gemonu, potom do Mestre po dálnici, odtud až po Rimini mimo dálnici. V Rimini se zase napojujeme na dálnici. Pobřežní silnice však od Rimini kopíruje dálnici, takže v případě hustého provozu máte kdykoliv možnost se na tuto připojit. Menší prtovoz byl zase až za městem Pescara. Přímo v Rocca San Giovanni je Camping La Foce. Vzhledem ke vzdálenosti však doporučujeme přespat někde dříve. Seznam italských kempů s podrobnými informacemi najdete na portále camping.it.

# 14.08.2009, 12:10.
Mám takový zvláštní dotaz. Za týden jedu s kamarádkou a čtyřmi malými dětmi do kempu Duca Amedeo (Martinsicuro). Bohužel jsem si přečetla hodně špatných referencí na tento kemp, ale nyní již nic nemohu měnit. Až pozdě jsem si všimla, že v těsné blízkosti (prakticky sousedí) je kemp Riva Nuova s krásnými bazény, super pro děti. Nevěděli byste náhodou, zda je možné je využívat, přestože budu bydlet jinde? Předpokládám, že by to samozřejmě bylo za poplatek, nevěděli byste za kolik a zda to tedy vůbec lze? Děkuji za brzkou odpověď, odjíždíme již 21.8.2009. Závěrem dodávám, že Vaše stránky jsou naprosto skvělé, neotřelé, nápadité a praktické a mě teď mrzí, že jsem je neobjevila dřív. S pozdravem S.

I v kempu Duca Amadeo je bazén, sice maličký, ale čistý. Je třeba mít koupací čepice. Bazény v kempu Rica Nuova jsou zpoplatněny i pro ubytované klienty. Dopoledne je cena € 1,00 a odpoledne € 1,50. Zda jsou přístupné i veřejnosti (klientům jiných ubytovacích zařízení) však nevíme. Doporučujeme se na to informovat až přímo na místě v kempu Rica Nuova. V Riccione potom můžete navštívit aquaparky - Aquafan - € 24,00 / € 18,00 (dospělý / dítě 6-11) nebo Beach Village - € 12,00 / € 10,00 (dospělý / dítě 1-1,5 m).

# 14.08.2009, 08:30.
Chtěla bych znát nejlevnější a nejkratší cestu z Ostravy do Lida Adriana. Jedeme do Itálie poprvé, přes www.mapy.cz to sice nějakou cestu najde, ale neznám cenu poplatků a mýtného, chtěli bychom zkombinovat nejlepší možnou trasu. Děkuji za odpověď. Jarka.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 (potřebujete už na průjezd Vídní) a v Itálii zaplatíte na mýtném v úseku Tarvisio - Mestre celkem € 12,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud budete mít čas, můžete ušetřit € 4,80 v jednom směru tím, že sjedete z dálnice u Tarvisia a najedete na ní až v Gemoně. Je to zajímavá cesta údolím, pořád z kopce a tedy často zadarmo i z hlediska pohonných hmot. Cesta je popsána např. v naší reportáži Gargano 2008.

# 13.08.2009, 18:26.
Pojedu z Příbrami do Bibione přes Budějovice, Linz, Villach atd. Můžete mi, prosím, napsat, kde a jakou známku koupit a kolik stojí? A mýtné v Itálii se platí kde o kolik? Děkuji. Michal.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70, kterou můžete zakoupit např. na ÖMV před hranicemi v Dolním Dvořišti (počítejte s horším kurzem) nebo na čerpacích stanicích v Rakousku (za nominální hodnotu). Dálnice začíná několik kilometrů před Linzem. Dále zaplatíte € 9,50 za průjezd tauernskými tunely. Platí se na mýtnici mezi dvěma tunely u S. Michael. V Itálii zaplatíte na trase Tarvisio - Latisana mýtné ve výši € 8,30. Při vjezdu na italskou dálnici si vyzvednete lístek a na základě tohoto zaplatíte na výjezdu z dálnice mýtné v automatu nebo obsluze. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 12.08.2009, 10:33.
Mám dotaz. Chceme s přítelem zítra vyrazit do Itálie - 13.8. Jen do neděle 16.8. Nemáte nějaký tip na kemp, kde bychom mohli stanovat s vlastním stanem a nebylo by to daleko k moři? Kolik to vyjde cenově a na co kromě běžných věcí nemáme zapomenout? Děkuji moc za odpověď. Z.

Vaše otázka je příliš široká. Itálie je velice rozlehlá, těžko doporučit nějaký konkrétní kemp, když nevíme do kterých míst přesně jedete. Seznam kempů v Itálii setříděných podle oblastí najdete na portále camping.it. Najdete tam podrobné informace včetně cen a odkazů na oficiální stránky. Počítejte s tím, že jedete v nejvyšší sezóně, ceny jsou tedy nejvyšší a obsazenost maximální. Doporučujeme si vytipovat více kempů v oblasti. Cena se většinou skládá z poplatku za osoby a poplatku za místo, ve kterém je už započítáno parkovací místo pro auto a místo pro stan. Ceny za místo se potom rozlišují podle velikosti, vzdálenosti od pláže, vybavenosti (např. elektrická přípojka). V případě, že budete používat elektrospotřebiče s našimi tlustými kolíky (např. fén apod.), nezapomeňte na redukci. Tu lze však zakoupit i na místě. Nabíječky na mobily, fotoaparáty apod. s tenkými kolíky by měly v italských zásuvkách bez problému fungovat.

# 11.08.2009, 23:08.
Chtěli bychom v termínu od 15.8 - 30.8 na týden poprvé navštívit Itálii a podívat se po Toskánsku. Proto bychom vás chtěli požádat o radu ohledně zajímavých a finančně dostupnných lokalit. Ubytování bychom rádi hledali v apartnánech, nebo kempech a zda je možné nocleh (přespání) zajistit přímo na místě. Jaroslava.

V tomto období je nejvyšší sezóna, nedoporučujeme hledat ubytování až na místě. Turistická střediska praskají tzv. ve švech, všude je plno. Ceny jsou také samozřejmě nejvyšší. Doporučujeme se obrátit na nějakou CK nebo agenturu. Větší šanci najít ubytování přímo na místě máte ve vnitrozemí a především v hotelech, penzionech apod. Pokud se rozhodnete hledat ubytování až na místě, doporučujeme se obrátit na turistickou informační kancelář, kde Vám budou nápomocni. Pěkné a vyhledávané oblasti v Toskánsku jsou např. oblasti mezi Marina di Cecina a Marina di Bibbona, nebo na severu Marina di Massa.

# 10.08.2009, 18:56.
Prosím o rady pro cestu do Itálie. Chystám se v neděli 16.08.2009 do Grada v Itálii. Jelikož jedu poprvé, potřeboval bych praktickou radu, která cesta je nejlepší a nejlevnější. Vyjíždím z Nymburka a dále zda jsou v okruhu Grada přibližně 100 km nějaké oblíbené kempy? Děkuji a jsem s pozdravem. Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Nymburk - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Palmanova - Grado. Poplatkově Vás vyjde na € 7,70 za rakouskou dálniční známku, € 9,50 za průjezd tauernskými tunely a € 7,30 za mýtné v Itálii. Vzhledem k tomu, že odjíždíte v nejvyšší sezóně, doporučujeme volit o přibližně 120 km delší trasu: Nymburk - Praha - Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Palmanova - Grado. Časově je to přibližně stejné, náklady na pohonné hmoty při větší vzdálenosti se Vám vrátí úsporou na mýtném v tauernských tunelech. Na této trase se v Rakousku jiné poplatky než dálniční známka neplatí. Tauernské tunely jsou rizikové v tomto období z hlediska tvorby dopravních zácp, které mohou ve špičce dosahovat i hodně přes deset kilometrů. Kempů je v této oblasti hodně - lokality Grado, Lignano, Bibione, Caorle, Lido di Jesolo, Cavalino - Treporti. Doporučujeme navštívit stránky camping.it - Venezia , camping.it - Gorizia, kde kempy ve jmenovaných lokalitách najdete včetně podrobných informací, cen a odkazů na oficiální stránky. Doporučujeme si vytipovat ve vybrané oblasti několik kempů. Přímo v Gradu jsou to např. kempy Belvedere Pineta, Villaggio Turistico Europa, Camping Punta Spin, Residence Villaggio Ca Laguna nebo Camping Al Bosco.

# 10.08.2009, 14:30.
V září letíme do Neapole na 5 dní (6. den je odlet brzy ráno). Určitě chceme vidět Vesuv, Pompeje a Capri. Můžete mi doporučit nějaký další program pobytu, co si nenechat ujít, jak se pohybovat - přesunovat? Nedokáži časově odhadnout jednotlivé výlety, co se dá stihnout. Ubytování máme zajištěno na Piazza Garibaldi. Předem moc děkuji za rady. Marika.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 16.04.2009, 16:15. První den bychom věnovali dopravě z letiště, ubytování a případně procházkám po Neapoli, tři dny uprostřed bychom podnikli Vámi naplánované výpravy s kartou Campania Arte Card, pátý den bychom věnovali Capri a šestý den dopravě na letiště a odletu.

# 10.08.2009, 13:00.
Cesta z Rakouska - Insbruck do Bibione, nejlépe sjízdná trasa a zda se dá sehnat ještě ubytování soukromě od 12.9. do 20.9. Děkuji. Hana.

Optimální trasa z Innsbrucku do Bibione je následující: Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Vicenza - Padova - Mestre - Latisana - Bibione. Poplatky jsou následující: v Rakousku desetidenní dálniční známka za € 7,70 a mýtné za průjezd Brennerem ve výši € 8,00. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 25,80. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Pokud však nemáte tuto trasu zvolenu kvůli nějaké zastávce (např. Lago di Garda, Verona, atd.), potom je výhodnější jet na Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Je to kratší a poplatkově levnější. Dálniční známka v Rakousku je stejná, za průjezd Tauernskými tunely zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 8,30. Při cestě zpět jsou poplatky stejné. V září už by u tauernských tunelů neměl být problém s dopravními zácpami. Ve Vašem termínu by už také neměl být problém sehnat v Bibione ubytování na místě. Doporučujeme se obrátit na některou z místních agentur - bibione.com, nebo v ČR na bibione.podnos.cz.

# 10.08.2009, 09:05.
Najdeme přímo v Pietra Ligure nějaký velký supermarket? Nebo někde v blízkém okolí? Mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem E.

Na Vialle della Republicca je Basko, na Via Francesco Crispi je Eurodiscount. V okolí směrem na Savonu a v samotné Savoně je těch supermarketů hodně.

# 09.08.2009, 23:38.
Velmi mne zaujaly vaše stránky, jsou úžasné. Dozvěděla jsem se spoustu věcí. Mám prosím dotaz, nemůžu přes plánovač tras na Seznamu najít trasu na Hotel Bali v Lido di Jesolu, tak Vás tímto prosím o radu. Vyjíždíme v pátek kolem 7:00 hodin ráno z Otrokovic, máme tam rezervaci. Kterou trasu bychom měli zvolit? Tedy, která je nejrychlejší? Současně bychom se chtěli podívat do muzea Ferrari, můj muž je velký fanda a nemůže si to nechat při návštěvě Itálie ujít, je to daleko z Lido di Jesolo? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. S pozdravem Šárka.

Vaše optimální trasa je následující: Otrokovice - Uherské Hradiště - Veselí nad Moravou - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - San Dona di Piave - Jesolo - Lido di Jesolo. Můžete jet také z Otrokovic na Kroměříž a odtud po dálnici D1 a potom D2. Je to rychlejší, ale o 50 km delší. Časová úspora je však minimální, je to spíše pohodlnější. Hotel Bali najdete nedaleko Piazza Guglielmo Marconi. Z Jesolo přijedete do Lido di Jesolo po SR43. Na kruhovém objezdu odbočíte na třetím výjezdu, tj. Via Equilio. Po této pokračujete rovně až na Piazza Drago. Tady je to trochu složitější, musíte se vydat ulicí uprostřed náměstí vpravo. Je to Via Goffredo Mameli a je tvořena stromořadím už od středu náměstí. Tato Vás přivede na náměstí Piazza Guglielmo Marconi, kde se vydáte doleva na Via Dante Alighieri. Hned na další odbočce se dáte doprava směrem k moři (opět stromořadí). Na konci je hotel Bali. Maranello, kde se nachází Muzeum Ferrari - Galleria Ferrari, je nedaleko Modeny. Z Lido di Jesolo je vzdálené přibližně 230 km. Trasa je následující: Lido di Jesolo - Jesolo - Caposile - Aeroporto Marco Polo - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Modena Sud - San Vito - Settecani - Castelnuovo Rangone - Pozza - Maranello. Druhé muzeum je v blízkosti San Marina - Maranello Rosso je přibližně 260 km po pobřežní silnici nebo přibližně 320 km po dálnici přes Bolognu.

# 09.08.2009, 22:31.
Jezdím pravidelně do Fana, město asi 50 km nad Anconou. Že jsou kolony u Rimini, kde se sbíhají 3 pruhy ve dva, to jsem si už za ta léta zvykl, ale Mestre, to byl vždycky problém. Pokaždé dlouhé čekání na mýto. Jednou 3 hodiny, jednou 4 hodiny, pod dvě jsem se snad nikdy nedostal. Letos jsem jel znova do Fana a rozhodl se Mestre vyhnout. Sjel jsem tedy u Udine na Pordenone, potom pokračoval na Oderzo, Treviso, Castelfranco Veneto a odtud dolů jsem se napojil na dálnici u Padovy. Sice jsem konečně obelstil kolony u Mestre, ale pocit jsem z toho stejně neměl dobrý. Samá vesnice, města, jeden kruháč za druhým, nekonečné. Zpátky jsem byl odhodlán, že si kolonu u Mestre vystojím, že mi to za to nestojí. Nakonec mě to nedalo a sjel jsem těsně před mýtem u Mestre na SS13 na Preganziol. Dojel do Mogliano Veneto, odtud do Casale Sul Sile a po SP67 se znova vracel k dálnici, kde jsem chtěl najet u Quarto Daltino. Maximální spokojenost, málo aut a za chvíli jsem byl za Mestre u dálnice. Tady mi zkazila radost oprava nájezdu na dálnici, který nešel použít. Smůla. Jel jsem tedy dál po SP41 a napojil se na SS14 směr Terst. Z ní jsem potom sjel a u Noventa di Piave na dálnici konečně najel. I přes to jsem byl spokojen, u Mestre bych zase určitě strávil mládí. Chtěl jsem se o tuto zkušenost podělit, protože Mestre je černá můra. Vy ve svých četných odpovědích píšete, že Mestre jsou vždycky kolony, ale náhradní řešení neuvádíte. Tak jsem se Vás chtěl zeptat, zda na Mestre nemáte nějaké řešení, něco jako jsem vymyslel operativně já. A ještě jednu otázku mám, nevíte proč Italové udělali takovou pitomost? A není výhled, že by to nějak změnili? Děkuji za odpověď. Milan.

My jsme kolony na mýtnici před Mestre nikdy nezažili, těm největším kolonám jsme se vždy nějak vyhnuli - vždy byly v protisměru. Na Tangenciále přímo v Mestre jsme to nějak vydrželi, zdržení nebylo tak velké. V roce 2002 a 2003, když jsme jezdili mimo dálnici, jsme jeli vždy přes Portogruaro - San Dona di Piave - Mestre. Tedy po SS14. Projížděli jsme vždy brzy ráno a bylo to bez problému průjezdné. Je však možné, že se vše zlepší. V plánu je obchvat Mestre, který sníží dopravní neprůjezdnost a zlepší životní prostředí. Tento projekt má financovat Evropská Investiční Banka. Informace je z její výroční zprávy z roku 2007.

# 09.08.2009, 00:44.
Moje jméno je Roman a jsem obyčejný človíček, co se k vám proklikal a moc se mi líbí Vaše stránky. Bohužel nevyužívám Outlook, tak píšu tímto způsobem. Chtěl bych Vás poprosit o radu na cesty. Letos jsem pro rodinu pořídil vůz na LPG a hodláme se vydat dvakrát do Itálie. Jednou do Bibione a podruhé až na Palmovou rivieru do Pineta. Bohužel nejsem schopen pořádně najít čerpací stanice na LPG, abych si mohl rozplánovat trasu, protože můj dojezd na jednu nádrž je pouze 280 km, a tak si tu cestu chci pořádně naplánovat, abychom nemuseli jet na drahý benzín (raději si za ušetřené penízky zajdem na pizzu). Chtěl bych se zeptat, zda po této trase nemáte nějaké zkušenosti s LPG stanicemi, popřípadě, zda byste mi nedal pár tipů, kde by se dalo natankovat po cestě do Itálie. Mnohokrát děkuji. S pozdravem Roman.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 27.01.2009, 20:43.

# 07.08.2009, 22:42.
Ahoj Řehůřkovi, poprvé v životě se chystá naše rodina vyrazit na dovolenou s pronajatým obytným autem. Za cíl naší cesty jsme zvolili Sardinii. Hned první šok jsem obdržel, když jsem si chtěl na webu zabukovat asi nejkratší ferry z Civitavecchia do Olbia a zpět za neuvěřitelných € 1084,00 z čehož cesta tam vychází € 226,00 a nepochopitelně za € 842,00 zpět. Rád bych se zeptal zda máte s tímto nějaké zkušenosti a zda je dovolené přenocovat s obytným autem mimo campy, které jsou zpoplatněny, abychom event. někde vykompenzovali drahou ferry. Rádi se dovíme jakékoliv rady, či informace k námi plánované cestě, i když se nejedná přímo o Kalábrii. Předem děkujeme za odpověď. Vašek.

Zkuste zvolit jiné datum cesty, jiný čas atd. Pokud jedete obytným autem, neměl by být problém se tomu termínu přizpůsobit. Pokud to nepomůže, zkuste rozdělit cestu na samostatné úseky, tj. hledat jen cestu tam a samostatně cestu zpět. V případě, že to nepomůže, zkuste jiný přístav. Link na trajekty a on-line rezervaci je: traghetti-sardegna.it. Mimo kempy se v Itálii kempovat nesmí, pouze se souhlasem majitele pozemku. Existují tam však místa, která jsou pro obytné automobily vyhrazena s různou úrovní služeb. Najdete je na portále touring24.info. Po bezplatné registraci získáte přístup do kompletní databáze. Na Sardinii je takových míst něco přes 170.

# 06.08.2009, 08:12.
Děkuji mnohokrát za ochotu a rychlou odpověď. Delegátka v cestovní kanceláři nám říkala, že odliv v Caorle je až 300 m. Na shledanou, hezký den. Petra.

I to se může stát. Příroda je nevyzpytatelná. Když pojedete po východním pobřeží, tak uvidíte spoustu různých koryt a ze vzhledu pobřeží v některých částech uvidíte, že v některých míste je příliv a odliv velký. To jsou však extrémní situace. Běžně tak velký odliv a příliv není. Delegátka pravděpodobně měla na mysli maximální hodnoty rozdílu mezi přílivem a odlivem.

# 05.08.2009, 16:33.
Chystáme se v neděli 9.8.2009 na dovolenou obytným autem do Itálie, máme dvě děti 3 a 8 let, chtěly bychom navštívit Gardaland a potom jet k moři někam do střední Itálie, mohli byste mi, prosím, poradit nějaké vhodné kempy pro děti v okolí Gardalandu a potom někde u moře? Děkuji moc za odpověď. Monika.

V tomto případě doporučujeme kempy v Peschiera del Garda - viz camping.it. Např. Camping Butterfly, Camping San Benedetto, Camping Bella Italia nebo Camping del Garda. Ve střední Itálii doporučujeme palmovou riviéru. Oblast někde kolem San Benedetto del Tronto. Opět zde najdete spoustu kempů.

# 05.08.2009, 16:04.
Chystáme se autem do Bibione a ráda bych se zeptala, zda je v Rakousku a Itálii běžně dostupné LPG a jak se pohybuje cena za litr? Děkuji za odpověď. Iva.

LPG v Rakousku a Itálii běžně natankujete. Odkazy na čerpací stanice najdete v odpovědi ze dne 27.01.2009, 20:43. Nedaleko Bibione je např. čerpací stanice v Portogruaro na Viale Cadorna Luigi nebo Esso v Santo Stino di Livenza. V Itálii se označuje GPL a stojí od 0€ ,50 do € 0,58 za litr.

# 04.08.2009, 22:13.
Měla bych dotaz ohledně pláží ve městě Cesenatico v oblasti Rimini, příp. okolí. Na internetu jsem se dočetla, že většina pláží je placených s nutností zakoupit plážový servis. Zajímalo by mě, zda se ve městě dá najít i slušná neplacená pláž, kam by si člověk mohl přinést svůj slunečník. A jaká je úroveň neplacených pláží? Děkuji za odpověď. Radka.

Většina pláží je placených, zvláště v sezóně, najdete však i pláže volné. Jednu takovou najdete něco málo přes kilometr severně od turistického přístavu, další v centru nebo úplně na jižním okraji. Pláže jsou v sezóně denně uklízené, nicméně nevyrovná se to samozřejmě úrovni placených pláží.

# 04.08.2009, 21:35.
Pane Řehůřku, moc děkuji za Váš návrh trasy do Caorle. Vybrali jsem tu, již z loňska osvědčenou, po dálnici okolo Mnichova. Zácpy nás žádné nepostihly, ale moc nás zdržely uzavírky na německých a rakouských dálnicích. Pokud bych jel letos znovu, tak cestu tam určitě volím přes Straubing. Cesta zpět byla mnohem lepší, protože zpáteční směr měl o polovinu méně uzavírek. Poprvé jsme měli zkušenost s automatem za dálnici. Je na sjezdu z italské dálnice A4 - Caorle/Santo Stino di Livenza. Vlevo dole bliká čtečka, která nasaje lístek z dálnice. Potom se otevře kapsa kam je možné nasypat mince anebo zase jiný vstup nasaje bankovku. Dole Vám potom vypadne přeplatek. Na cestu do Itálie si rozhodně není třeba kupovat drahou navigaci. Značení všech sjezdů na německých, rakouských a italských dálnicích je na vysoké úrovni a přehledné až na místo. V polovině července se vyplatí jet rozhodně v pátek na noc kvůli zácpám u rakouských tunelů. Tam jsme čekali 15 minut a zpáteční cesta byla bez čekání. Náš start byl ve 21 h a jeli jsme na jeden zátah pomalou jízdou 9,5 h se spotřebou u Fabie diesel 5,3 l a s velkým autoboxem na střeše. Rodiče vyjížděli v sobotu ráno a u Tauernu čekali 4,5 h! Naši dovolenou jsme strávili v Caorle ve středisku Lido Altanea. Bydleli jsme v novém komplexu Ai Pini a prožili jsme super týden s dvěma bazény a krátkou vzdáleností na pláž. K moři se vyplatí chodit hlavně ráno, je čistější, větší výběr škeblí a krabů. Máme možnost srovnat s Rosolina Mare anebo Cesenatico a byla to naše zatím nejlepší italská dovolená. Celá oblast Lido Altanea je plná nových hotelů, rezidencí a rekreačních komplexů postavených na zelené louce. Tato část Caorle je pouze pro turisty a platí zde "evropské" zákony. Odpolední siesta v supermarketech nebo restauracích neexistuje a anglicky je možné se bez problémů domluvit na rozdíl od Rosoliny nebo Cesenatica všude. Jediná věc, kterou jsme postrádali, byla omezená možnost večerních procházek. Lido Altanea je nová oblast bez historie s několika staveništi (které jsou však dokonale skryty), kde je možné chodit do nové galerie La Quercia v moderním architektonickém stylu. Byli jsem zvyklí na večerní vycházky v historickém centru s desítkami restaurací a to je zde možné pouze v samotném Caorle. Centrum Caorle je vzdáleno 6 - 7km. Jezdí se tam na kole nebo autem na velké centrální parkoviště, které je zdarma. Absenci historického centra se snaží nahradit agentura, která večer pořádá disco, karaoke atd. a mj. přes den aerobik na pláži nebo u bazénu. Budu moc rád pokud Vám nebo návštěvníkům Vašich stránek naše zkušenosti pomohou. Děkuji. Zdeněk z Plzně.

Jsme velice rádi, že se Vám dovolená vydařila. Moc Vám děkujeme za cenné informace, které jste nám poskytl. Moc si Vážíme toho, že jste věnoval svůj čas k tomu, abyste se podělil o nabyté informace s ostatními.

# 04.08.2009, 15:54.
20.8.2009 jedeme na týden do severní itálie, do Caorle. Ráda bych se zeptala, jak velký je v Caorle odliv. Děkuji za ochotu, na shledanou. Petra.

Na příliv a ovliv má vliv vzájemná poloha Země, Měsíce a Slunce. Při úplňku a novu Měsíce bývá výrazný příliv a odliv, naopak v první a poslední čtvrti jsou příliv a odliv nevýrazné. Na jednom místě se během 24 hodin vystřídají přibližně dva přílivy a dva odlivy. Největší odliv v Caorle bývá řádově v desítkách metrů - foto.

# 04.08.2009, 12:24.
Bydlíme v Řehlovicích, okr. Ústí nad Labem a chystáme se s rodinou do městečka Caorle v Severní Itálii. Poradíte nám prosím nejlepší cestu a zda jet v odpoledních hodinách, nebo na noc? Děkuji moc. Věra.

Vaše optimální trasa je: Řehlovice - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte mýtné € 9,50. V Itálii zaplatíte na mýtném € 9,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete v nejbližší době a začínáte pobyt v sobotu, potom je trasa na rakouské A10 riziková z hlediska dopravních zácp v oblasti tauernských tunelů. Doporučovali bychom vyjet v pátek co nejdříve. Zajímavým řešením může být cesta přes Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach. Je sice o 120 km delší v jednom směru, zvýšené náklady na pohonné hmoty se vrátí úsporou na mýtném za tunely (€ 9,50 v jednom směru). V případě této trasy doporučujeme jet na noc (důvod: D1 a průjezd Vídní). Záleží však také na tom, v kolik hodin máte nástup na ubytování.

# 04.08.2009, 10:05.
Chtěla bych se zeptat, jaká cesta je nejlepší z Kutné hory do Bibione. Jedeme 29.9. Dále bych se chtěla zeptat, zda to za to stojí navštívit aguasplash v Lignanu, nebo zábavný park. Mám čtyřleté dítě. Děkuji. S pozdravem Andrea.

Vaše optimální trasa je následující: Kutná Hora - Jihlava - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 7,70 a na mýtné v Itálii zaplatíte € 8,30 v jednom směru. Přibližně o 60 km kratší v jednom směru je trasa přes České Budějovice - Salzburg a Villach, poplatkově však vyjde o € 9,50 dražší v jednom směru. Časově vyjdou obě trasy nastejno. Aquasplash a Gulliverlandia určitě stojí za návštěvu. Podle našich zkušeností je to pro děti vždy jeden z největších zážitků. Koncem září však už oba parky budou zavřené. Aquasplash se zavírá 9. září a Gulliverlandia 14. září.

# 03.08.2009, 16:21.
Děkuji za možnost čerpat z vašich stránek plno informací, potřebných k cestování. Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti s cestováním po Itálii vlakem. My jsme železničářská rodina, takže využíváme slevy. Zajímalo by mě, zda je nutné platit nějaké speciální příplatky za vlaky kategorie IC, nebo zda stačí koupit jen místenku, případně zda nevíte, kolik stojí cestování Eurostarem. Jedeme z Říma do stanice Ricadi. Kolegové, kteří tam již letos cestovali, zažili každý něco jiného, po někom místenky chtěli, po někom ne, někdo platil € 3,00, někdo € 7,00, někdo dokonce € 14,00, tak nevím, na co se máme připravit. My před dvěma roky neplatili nic, ale časy se mění, je krize ... Děkuji předem za odpověď a přeji vše dobré. Jarka.

Bohužel problematika FIP je nám vzdálená. Zde je alespoň odkaz, kde možná požadované informace najdete - spojeacesty.cz. Máme přehled jen o cenách pro cestující v běžné tarifní třídě.

# 01.08.2009, 18:43.
Help !!! V bytě je vedro a my už pátou hodinu hledáme dopravní spojení na Ligurskou riviéru. A Vy jste naše poslední naděje ... nevěděli byste o cestovce, která tam vozí svoje klienty nebo o nějaké pravidelné lince z Česka? Rádi bychom Vám poděkovali za všechny informace od Vás, které se nám letos hodily při naší cestě do Kalábrie. Ještě jednou děkuji. D.

S cestovkou bude asi potíž. Sice o žádné nevíme, ale zřejmě nějaká taková existuje. Nyní začíná v Itálii ta nejvyšší sezóna, tak budou mít zřejmě plnou obsazenost klienty, kteří objednali i ubytování. Ve čtvrtek a v něděli odjíždí z České republiky pravidelně linka Student Agency do Janova z Ostravy (11:30) přes Frýdek Místek (11:50), Nový Jičín (12:15), Olomouc (13:05) a Brno (15:00) včetně svozu z Prahy (12:30) do Brna. V Janově je na Piazza Vittoria následující den v 7:00. Zpět potom jede z Janova v úterý a v sobotu v 15:30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jednosměrná jízdenka stojí 2.450 Kč, obousměrná 3.950 Kč. Do místa Vašeho pobytu je potom možné cestovat vlakem. Nádraží je Sampierdarena, odkud odjíždí většina osobních vlaků je jen přibližně 200 m od zastávky linky Student Agency. Vlaky ve směru Savona - Pietra Ligure - Imperia - San Remo i ve směru La Spezia - Pisa - Livorno kopírují prakticky pobřeží a zastavují ve většině letovisek. Jízdní řády najdete na idos.cz nebo na trenitalia.it.

# 01.08.2009, 00:27.
Pane Řehůřku, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Rodiče odjeli na dovolenou s naším synem do Lido di Volano. Ve Vašich otázkách a odpovědích jsem se dočetla o velkém množství stojatých vod a tedy i zvýšeném výskytu komárů. Před odjezdem jsem jim sbalila repelent a Raid do zásuvky, ale nevím, zda to bude stačit. Chci se zeptat, zda jsou tyto přípravky v místě běžně k dostání a jejich název v italštině. Taky Vás chci poprosit o nějaké bližší informace o tomto místu, týkající se možnosti stravování, nákupu potravin, večerní zábavy, apod. Jeden dotaz už jsem posílala, ale nebyla si jista, že byl opravdu doručen, proto se omlouvám, že píši znovu. Moc děkuji za odpověď i Vaše stránky. S pozdravem S.

Tyto přípravky samozřejmě v místě zakoupíte. Navíc základní názvy jsou podobné jako u nás. Repelent je italsky "repellente", ty přímo proti komárům mají přívlastek "zanzara". Raid se v Itálii také běžně prodává. Jsou různé typy a technologie (repelenty, spirály, tekuté, ...). Vy budete zřejmě potřebovat Raid liquido, např. Raid liguido 60 Notti. Náplň je italsky "contenuto". Lido di Volano je spíše o přírodě než zábavě. Téměř vůbec tady nenajdete noční život. Kolem pláží v plné sezóně však mrtvo určitě nebude. Potraviny bez problémů nakoupíte, restaurace a pizzerie tam jsou také - např. Ristorante Tre Vecchie, Ristorante La Zanzara (majitel má zřejmě smysl pro humor), Ristorante Checo, Ristorante Max, Pizzeria Adriatica, Pizzeria I Gabbiani. Váš předchozí dotaz jsme neobdrželi. Snažíme se na všechny odpovídat (v rámci možností někdy dříve, někdy později - podle množství), někdy se však stane, že není vyplněný e-mail, takže odpovědět nelze.

# 31.07.2009, 15:35.
Pane Řehůřku, rád bych Vás požádal o informace o možnostech i několikadenního parkování obytného auta, máte-li nějakou zkušenost. Chystáme se do severní Itálie se záměrem projet pobřežní letoviska a příležitostně se zdržet, třeba i několik dnů. Naším cílem jsou Benátky. Jsou zde místa určená pro parkování obytných aut, případně jaké jsou možnosti v Benátkách? Děkuji za odpověď i případné informace. E.

Seznam těchto míst najdete na portále touring24.info. Po bezplatném zaregistrování získáte přístup do kompletní databáze. Taková místa jsou především v Cavallino Treporti a Punta Sabbioni (s různou úrovní služeb). Dalšími možnostmi jsou kempy v Mestre - viz naše otázky a odpovědi Benátky. Pokud se chystáte na cestu v nejbližší době, potom počítejte s tím, že v srpnu je nejvyšší sezóna a pobřežní letoviska budou přeplněna. Raději si vytipujte v konkrétních lokalitách několik míst.

# 30.07.2009, 18:59.
Nemáte prosím zkušenost s trajekty na ostrov Ischia? Eventuelně, kde bych našel jízdní řády trajektů? Děkuji za odpověď. Kamil.

Na ostrov Ischia doporučujeme trajekty společností Caremar a Medmar. Caremar je levnější, doporučujeme si však ověřit obě společnosti pro Váš termín, počet a věk osob a typ auta. Ve Vašem termínu může mít některá ze společností výhodnější tarif. Doporučujeme on-line rezervaci.

# 30.07.2009, 14:43.
Všem, chci Vám pochválit Vaše moc užitečné stránky. Mám prosbu jedeme od 29.8. do 5.9. do Lido di Jesolo. Jedeme 2 rodiny a máme 2 děti 5 let. Chtěli bychom se zeptat, zda je vhodné si s sebou vzít kola. Odkud je možné jet do Benátek lodí. A tipy na výlety. A pokud je možné, tak přehled nějakých cen. Děkuji moc za rady. Hodně zdraví při cestování. S pozdravem a přáním příjemného dne Alena.

Odpověd na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 02.09.2008, 20:30. Doporučujeme navštívit aquapark Aqualandia. Má otevřeno do 13. září od 10:00 do 18:00 hodin. Za dospělého zaplatíte € 25,00 a za dítě od 1,00 m do 1,40 m výšky € 21,00. Děti do výšky 1 m neplatí.

# 29.07.2009, 21:41.
Chtěla jsem se zeptat, zda je možné v Itálii vybírat peníze Maxkartou Poštovní spořitelny a zda je možné vyměnit v Itálii české koruny za €. Jana.

Maxkarta je mezinárodní platební karta opatřená čipem VISA Electron a magnetickým proužkem VISA Electron. Můžete ji tedy v zahraničí používat pro aplikace, které umožňuje VISA Electron, tj. výběr z automatů a platby u obchodníků. Bankomaty a obchodní místa musí být označena logem VISA Electron. Na výměnu českých Kč za € bychom raději nespoléhali. Je to možné, ale ne běžné. Mohlo by se stát, že byste banku, která by tuto směnu provedla v blízkosti Vašeho pobytu nenašla. Doporučujeme výměnu hotovosti ještě v ČR, na místě platit maximálně platební kartou (nejvýhodnější kurz a žádné poplatky) a výběr z bankomatu uskutečnit až v nejnutnějším případě.

# 29.07.2009, 14:44.
Jedu s obytným vozem po trase přibližně Cortina d' Ampezzo, Benátky, Verona, Florencie, Pisa, Milano a chtěl bych se zeptat, zda existuje seznam kempů v této oblasti, kde se dá s obytným autem nocovat, eventuélně, zda jsou v Itálii pro parkování a nocování nějaká omezení. Dále, zda je v oblasti Pisa - Janov nějaké pěkné místo u moře pro pobyt přibližně 2 až 3 dny. Děkuji. Petr.

Seznam kempů najdete na portále camping.it. Je přehledně rozčleněn podle regionů, kromě základních informací tam najdete i odkazy na oficiální stránky. Další místa pro obytná auta najdete na portále touring24.info. Po bezplatném zaregistrování získáte přístup do databáze s mnoha informacemi. Parkování v Itálii je omezeno. Do center velkých měst je dokonce běžně zakázán vjezd (ZTL - Zona traffico limitato). U chodníků jsou čáry různých barev (místa určená k parkování). Za bílou můžete parkovat bez omezení, za modrou můžete parkovat pouze po uhrazení poplatku (automat, parkovací lístek v trafice), za oranžovou (žlutou) parkovat nemůžete. Může být různě omezeno nebo rozšířeno dodatkovou značkou. Nocovat ve volné přírodě, na pláži apod. je zakázáno, pouze se souhlasem majitele pozemku. Nádherná oblast je mezi La Spezia a Levanto - Parco Nazionale Delle Cinque Terre. Kempy jsou na okraji parku v Levanto.

# 28.07.2009, 17:34.
Právě jsme se vrátili z dovolené v Itálii a jsme značně zklamaní z ubytování. Můžete mi, prosím, doporučit ubytování v Bibione, blízko pláže? Hlavně čisté. Bydleli jsme v Rosolina Mare v Residenci Milla a nic horšího jsem neviděla. Špína, plíseň, štěnice. Mám malé děti, takže půl dovolené jsem se snažila dát přes cestovku ubytování dohromady. Rosolina Mare je nádherné místo. Malé městečko s trhy, botanickou zahradou, kousek dál jsou aquaparky. Prostě ideální dovolená pro nás až na to ubytování. Moc děkuji. Michala.

Pokud pojedete v nejbližší době, tj. v nejvyšší sezóně, je těžké něco doporučovat. Je maximálně vyprodáno, všude plno. Budete se muset ubytovat tam, kde bude volno. Doporučujeme se podívat na stránky bibione.com, kde si můžete ubytování vybrat podle zadaného termínu a kritérií. Klidnějšími částmi jsou Lido del Sole a Pineda, naopak rušná je část Spiaggia.

# 28.07.2009, 13:34.
Rádi bychom se podělili o zážitky z cesty do Kalábrie. Byla to dobrodružná cesta. První týden byl cestovatelský - Pisa, Florencie, Neapol a potom ubytování v hotelu Scoglio della Gallea v Ricadi u Capo Vaticano. Slušný hotel s dobrou kuchyní - forma bufetu, vhodný hlavně pro rodiny s dětmi. A protože jsme toho neměli málo, denní výlet na Sicílii - Syrakusy. Zjistili jsme, že úplně bez problémů najdete hotel pro 4 lidi na přespání na jednu noc - mnohde i se snídaní. Jeli jsme v době od 14.7. - 26.7. Nejbláznivější je Neapol - opravdu platí vidět a umřít. A krásné pláže jsou v oblasti na Sicílii - Taormina atd. Tam se ještě jednou určitě vrátíme zpátky! Jinak vřele doporučuji, byla to opravdu báječná a nezapomenutelná dovolená. Všem bych doporučila oblasti Kalábrie, protože barva moře, kterou lze vidět na netu je opravdu taková. S pozdravem R.

Moc děkujeme za poskytnuté informace. Moc si toho vážíme.