ITÁLIE 2009 / 8

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2009 / 8

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Itálie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.05.2009, 20:45.
Chtěla jsem se zeptat, zda je v Itálii možné rybařit je, potřeba nějaké povolení? Taky nás zajímá, zda se dají stany v kempech zamykat a zda nevíte přibližnou cenu, za kterou tam lze zapůjčit vodní skůtr. Ještě mám jednu otázečku, jak je to v Itálii v kempech s klíšťaty a komáry? Děkuji Vám za Váš čas i odpověď. Zdravím. H.

Pro lov ryb v italských vodách je požadováno povolení, které vydává Italská rybářská federace. Ta také zveřejňuje informace o rybářské sezóně, o minimální velikosti ryb apod. Rybolov blízko pláží je zakázán, stejně tak podmořský rybolov s potápěčským přístrojem. Nájemní stany v kempech nejsou běžně uzamykatelné. Ceny pronájmu vodních skútrů bývají vysoké, vzhledem k jejich vysoké pořizovací ceně. Běžně se pohybuje cena od € 150,00 do € 300,00 za den. Zda je možné vodní skútr zapůjčit přímo v Lido del Sole nevíme. S klíšťaty jsme se v Itálii zatím nesetkali o komárech se dočtete v naší odpovědi ze dne 14.08.2008, 18:33 v otázkách a odpovědích Itálie 2008. O problémech v Lido del Sole jsme zatím neslyšeli, jejich výskyt bychom očekávali spíše blíže k Lago di Varano.

# 08.05.2009, 09:08.
Prosím o radu. Na přelomu červana a července bychom chtěli jet do Itálie autem - máme děti ve věku 1,5 a 9 let. Jezdívali jsme do Bibione Pineda, letos bychom chtěli zkusit buď Bibione Lido del Sole nebo Grado. To Grado nás láká asi nejvíce, je to vhodné místo pro rodinnou dovolenou? Jsou tam přístupné volné pláže nebo pouze placené? Děkuji moc za odpovědi! Jana.

Grado je určitě vhodným místem pro strávení rodinné dovolené. Písečná pláž má mírný sklon a jsou na ní místa volná i placená.

# 06.05.2009, 08:40.
Letos jsme se rozhodli, že pojedeme autem s 2,5 letým synem do kempu Lignano Sabbiadoro v termínu od 3.7., proto bych chtěla poprosit o radu, jaké všechny poplatky na dálnicích a jiných průjezdech jsou kde placené a v přibližně v jaké výši a zda existuje v Rakousku a Itálii jednodenní dálniční známka? Pojedeme na Brno, Vídeň a dál dolů na Lignano. A případně zda nevíte nějaké bližší informace o tomto kempu a jeho okolí, co by se nám při pobytu mohly hodit, děkuji moc. Romana.

Nejnižší dálniční známka v Rakousku je desetidenní. Stojí € 7,70 a potřebujete ji už na průjezd po dálnici Vídní. Proto si ji zakupte už před Vídní nebo v ČR. Pokud pojedete na více jak deset dnů, doporučujeme si zakoupit druhou desetidenní známku. Je to výhodnější než dvouměsíční. Další poplatky na trase Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Arnoldstein se už neplatí. V Itálii dálniční známky nejsou. Dálnice se platí formou mýtného. Na trase Tarvisio - Udine - Latisana zaplatíte € 8,30, stejně tak na cestě zpět. Veškeré informace o kempu Sabbiadoro najdete na jeho stránkách. Užitečná bude pro Vás především mapa kempu s rozmístěním služeb, ale i další informace jako půdorysy mobilhomů, fotografie atd. Informace o lignanu potom najdete na stránkách lignano.com. Jsou tam mapy, informace o jednotlivých plážích a jejich službách, zábavní parky (zoo, aquapark, atd.) a jejich umístění, počasí, exkurze, fotografie atd.

# 06.05.2009, 07:53.
Pane Řehůřek, před nedávnem jsem vás poprosila o pomoc při přesvědčení mého manžela, abychom jeli do Itálie autem. Dopadlo to skvěle a manžel už se s tím smířil. Mám, ale na vás ještě tři dotazy. Smíme vézt přes Rakousko a do Itálie naftu v kanystru? A pokud ano, je to nějak omezené na litry? A ještě bych se chtěla zeptat, na jakém principu fungují v Itálii ty mýtnice? A třetí už opravdu poslední - platí v Itálii nejaké omezení na dovoz potravin? Něco podobného jako to bylo v Chorvatsku? Myslím hlavně masné výrobky, paštiky, maso, salámy atd.? Velice vám děkuji za odpověď, pomoc a vaše skvělé stránky, snad to naše první sólo cestování do zahraničí za volantem zvládneme. S pozdravem a velkými díky Radka z Olomouce.

Do Itálie je zakázané dovážet pohonné hmoty v kanystru. I z praktického hlediska je to zbytečné. Spočítejte si, kolik na takové naftě ušetříte - téměř nic - a jaké byste s tím měla nepříjemnosti (zabírá místo, nepříjemné výpary atd.). Mýtné v Itálii se vybírá na výjezdu z dálnice nebo na konci placeného úseku (např. Mestre). Při vjezdu na dálnici si u mýtné brány vyzvednete z automatu lístek (ten už je povyjetý ze štěrbiny), otevře se závora a jedete. Při výjezdu zastavíte před závorou a na základě lístku zaplatíte mýtné. potom se závora otevře a vyjíždíte. Můžete platit obsluze (pokud konkrétní mýtná brána bude s obsluhou) nebo v automatu. Obsluze dáte lístek, na displeji se zobrazí částka, kterou zaplatíte kartou nebo v hotovosti. V případě automatu vložíte do automatu lístek, zobrazí se částka, tu zaplatíte. Podrobně je postup placení popsán v naší reportáží Gargano 2008 nebo Gargano 2007. Brány s obsluhou jsou označeny rukou a penězi, brány s automatem pouze penězi. Nevjíždějte do bran označených TELEPASS. Omezení na dovoz potravin v Itálii není. Omezení se týká jen dovozu tabákových výrobků a alkoholu.

# 05.05.2009, 16:23.
Marně hledám cenově přijatelné ubytování ve městě Modena - např. hostel nebo penzion. Nemáte, prosím, nějaký tip? Děkuji. Marta.

V Modeně je hostel na Via S. Orsola 48/52. Jmenuje se San Filippo Neri. Ceny se pohybují od € 16,00 za osobu v 3-lůžkovém pokoji. Na trochu vyšší úrovni je La Casa del Viandante, kde jednolůžkový pokoj na jednu noc koupíte za € 30,00 a dvojlůžkový za € 40,00. Z levnějších hotelů je to na např. Hotel Executive z řetězce My One Hotel, kde dvojlůžkový pokoj na jednu noc koupíte za € 65,00.

# 05.05.2009, 12:48.
Pojedeme s manželkou okolo 23.6. na motorce do Itálie a chtěli bychom se ubytovat někde okolo Riccione na jednu noc. Můžete nám dát nějaké tipy na dobré kempy? Děkuji. Radek.

V Riccione je několik kvalitních kempů - Camping Riccione, Campeggio Adria, Campeggio Alberello nebo Camping Fontanelle Riccione. Pokud budete mít vlastní stan, potom s ubytováním v tomto termínu na jednu noc nebudete mít problém. Pokud hledáte nějaký mobilhome atd., tak Vás zřejmě na jednu noc uspokojí pouze Camping Riccione, ostatní jsou pouze pro stany nebo ubytovávají pouze po týdnech.

# 04.05.2009, 17:48.
Děkuji Vám za Vaši odpověď. Velmi se omlouvám, ale dostala jsem ještě zajímavou nabídku na ubytování přímo v Caorle, v části Villaggio dell'Orologio, apartmány Arcadia, takže nakonec zakotvíme tam. Sice je to ve větší vzdálenosti od moře, ale myslím, že prostředí pro malé dítě bude hezčí. Prosím, pokud byste měl nějaké negativní zkušenosti, dejte mi ještě vědět, pokud Vás mohu znovu požádat. Dá se využít z tohoto místa nějaké promenády kolem moře či naopak podél řeky a dojít hezkou procházkou do centra? Ještě jednou děkuji za Vaši ochotu a úžasné webové stránky! S přáním hezkého zbytku dne, Alice.

Budete bydlet v blízkosti Canale dell'Orologio, kolem kterého vedou příjemné cestičky. Směrem k jeho ústí do řeky Livenza se dostanete až k pláži a na druhou stranu kolem přístavu až do historického centra. Existují samozřejmě kratší, přímé cesty, tato delší má ale své kouzlo. Z pláže se do historického centa dostanete také po promenádě, která lemuje celou pláž v Caorle.

# 04.05.2009, 16:46.
Využívám vašich stránek na dotaz ohledně dovolené s malými dětmi (15 m.), chceme na dovolenou do Itálie, autobusem někam poblíž, tedy nejblíže ČR ... aby to dětičky zvládly. Můžete poradit nějaké pěkné místo, město? Já kdysi byla v Lido di Jesolo, 800 km od nás a super ... ale chceme znát váš názor, nebo čtenářů atd. Třeba někdo poradí. Děkuji předem. A ještě dotaz na autobus, jak tam dětičky sedí, nemáme si vzít autosedačku? Není to lepší? Děkuji. Petra.

Náš tip je Lignano. Viz naše odpověď ze dne 02.05.2009 21:39. V autobusech autosedačka povinná není (tato povinnost platí jen pro vozidla M1 a N1-N3). Její použití je však vhodné pro bezpečnost a pohodlí dítěte. Všechny dálkové autobusy musí být vybaveny bezpečnostními pásy, takže tady by problém neměl být. Některé dokonce ve své výbavě autosedačku mají (v tomto případě je její použití povinné pro děti od 3. let). Doporučujeme se na toto informovat přímo u cestovní kanceláře, od které si dopravu budete kupovat. Nebo se spíše ujistit, že nikdo nebude dělat problém, když si vezmete s sebou autosedačku (neznáme však jediný důvod proč ne).

# 03.05.2009, 11:17.
Řehůřkovi, chtěl bych se zeptat, kolik stojí plážový servis na pláži Citara na Ischii ve Foriu. Nebo zda nevíte o nějaké neplacené pláži poblíž hotelu Mediterraneo. Děkuji. Ondřej.

Známe ceny z roku 2006, letos by to ale mělo být podobné. Dvě lehátka a slunečník stál v květnu € 10,00, v červnu a září € 12,00, v červenci a v srpnu € 15,00. Pláže Citara, Cava, San Francesco, Sorgeto a Chiaia mají části privátní i volně přístupné.

# 03.05.2009, 10:42.
Chtěla jsem se zeptat, jakou trasu byste mi doporučili při cestě autem z Mikulova do Itálie - Bibione. Jedeme začátkem června, a netušíme, které úseky budou placené, kolik zhruba zaplatíme za mýtné atd. ... A dále jsem Vás chtěla poprosit, zda byste mi nenapsali, kam se v Bibione nebo v okolí vydat - i s dětmi. Děkuji. Soňa.

Vaše optimální trasa je následující. Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku musíte mít dálniční známku, která na deset dnů stojí € 7,70. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, tak si zakupte druhou na cestu zpět (vyplatí se to oproti dvouměsíční). Známku si zakupte ještě před Vídní nebo v ČR. Na dálnici ve Vídni ji již musíte mít vylepenou. V Itálii zaplatíte na mýtném v úseku Tarvisio - Latisana celkem € 8,30. Při cestě zpět stejnou částku. V Bibione se můžete s dětmi vypravit především do zábavního parku, do termálních lázní nebo na úterní trh. Vše najdete v místní části Spiaggia. Z přístavu v části Pineda můžete podniknout výlety po místních lagunách. Ve vedlejším letovisku Lignano potom najdete zoologickou zahradu Punta Verde, zábavní park Gulliverlandia, lunapark Strabilia, zábavní park I Gommosi, aquapark Aquasplash a zábavní park Parco Junior.

# 02.05.2009, 22:57.
Velice vás zdravím ze Žižkova. Rád bych se zeptal na rodinnou dovolenou v Bibione - Pinneda. Máme objednanou vilu Emilly, kde se předpokládá soukromí, vlastní pozemek, gril, parkování atd., máte v této části Bibione zkušenosti? Jsme skupina 6-ti dospělých a dvou dvouletých dětí s určitými znalostmi Bibione, ovšem v části Pinneda poprvé. Děkujeme za případné postřehy. S pozdravem Marek.

Zřejmě jste hledali klidnější ubytování a hodně zeleně. Část Pineda ponořená do piniového háje Vám toto určitě nabídne. Villa Emily stojí v uzavřené zahradě. Je to trochu stranou souvislého piniového porostu, v zahradě však stromy jsou. Dá se říci, že nabízí značné soukromí. Nevýhody: k pláži to budete mít přibližně 500 m, v blízkosti je přístav ke kterému vede jediná přístupová silnice Via Baseleghe, kousek od Vašeho ubytování. V sezóně může být dost frekventovaná. Přes tuto silnici je několik stojatých vodních ploch a kanálů. To může být za určitých podmínek (počasí) zdrojem výskytu komárů. Berte to spíše jako upozornění, že něco takového může nastat ale také nemusí. Je to jen možné riziko.

# 02.05.2009, 21:40.
V červenci bychom rádi jeli autem na dovolenou do Itálie s naším 2,5 letým synem. Vzhledem k jeho věku a cestě raději do severní části. Mohli byste mi prosím doporučit místo a případně i hotel (písečná pláž u hotelu, bazén aj.)? Děkuji. Andrea.

V tomto případě doporučujeme Lignano. Je to blízko a s ohledem na malé dítě ideální. Pěkná písečná pláž s pozvolným vstupem do moře, spousta aktivit pro malé děti. Doporučujeme klidnější část Pineta nebo Riviera. Pokud však budete požadovat ubytování jen pár kroků od pláže, potom budete muset zvolit rušnější část Sabbiadoro. Ubytování si můžete vyhledat podle přesně Vámi zadaných parametrů na výše uvedených stránkách. Vždy po výběru konkrétního ubytování se zobrazí i mapka s jeho polohou. Na stránkách najdete další informace, např. o poloze ZOO a zábavných parků nebo fotografie.

# 28.04.2009, 22:56.
Pane Řehůřku, chystáme se s 2-letým dítětem poslední týden v květnu do Caorle. Ubytování jsem předběžně sehnala ve Villa Pleiadi v Porto Santa Margherita. Bylo mi doporučováno italskou agenturou pro rodinné ubytování, sama jsem ho volila pro umístění co nejblíže Caorle. Ráda bych se zeptala, zda nemáte nějaké zkušenosti nebo reference na toto ubytování či lokalitu těchto apartmánů. Předem děkuji a přeji hezký den. Alice.

Čtvrť Porto Santa Margerita patří k těm klidnějším. Pláž je tady úzká, písečná, s pozvolným vstupem do moře. Nám by tady vadily kamenobetonové pásy, které v pravidelných rozestupech zabíhají z pláže do moře po její celé délce. Na druhé straně to je klad pro děti, moře je díky tomu u pláže klidnější. Další nevýhodou může být ústí řeky Livenza, pláž je však opět alespoň částečně chráněna kamenným valem. Uvnitř čtvrti je velký přístav jachet a sportovních plachetnic. Ubytovaní budete přibližně 300 metrů od tohoto přístavu a necelých 200 metrů od pláže. Domečky s apartmány jsou umístěny v zahradě, která jim zajišťuje dostatek soukromí. Jinak apartmány představují svojí vybaveností běžný standard. Pokud budete bydlet v přízemí, budete mít k dispozici malou zahrádku, pokud budete bydlet na patře, potom budete mít k dispozici balkon. Jediné spojení s centrem Caorle z této strany je trajektem přes řeku Livenza. Trajekty jezdí každý den od 7:30 do 12:30 a od 14:30 do 22:00. Cena zpátečního lístku je € 1,40. Trhy se konají v Caorle v sobotu.

# 28.04.2009, 11:18.
Pane Řehůřek, chtěl bych se zeptat, jaké jsou aktuální ceny benzínu natural 95 v Rakousku a Itálii a zda se ceny zvedají s letní sezónou jako u nás. Ďekuji. Víťa.

Ceny pohonných hmot v Rakousku a Itálii se vyvíjejí obdobným způsobem jako u nás. Trh reaguje na stejné podněty. I obchodníci se chovají podobně. Na dálnicích natankujete za vyšší ceny, mimo dálnice za nižší ceny. V Itálii je malý rozdíl v tom, že pokud natankujete u samoobslužného stojanu, je cena nižší. Stojany jsou označeny Fai to date nebo Self service. Nejsou však na každé čerpací stanici. Natural 95 se označuje v Itálii jako Senza Piombo, v Rakousku jako Euro Super. Cena v Itálii je v současné době kolem € 1,18, v Rakousku kolem € 1,03. V Itálii můžete sledovat vývoj cen na prezzibenzina.it a v Rakousku např. na shell.at.

# 27.04.2009, 20:53.
Milí Řehůřkovi, moc vám děkuji za výborné informace, které jste mi před časem poskytli ohledně naší plánované studijní cesty do Gioia del Colle. Rád bych se vás zeptal ještě na jednu věc. Část našich studentů má již tři měsíce zakoupeny letenky z Prahy do Bari (přílet Bari 24.5. v 11:00) a zpět z Neapole do Prahy (odlet Neapol 2.6. v 16:30). Šlo tehdy o velmi levnou nabídku, tak jí studentky ihned využily. Akorát teď přemýšlejí, jak se nejlépe dostat z letiště v Bari do Gioia del Colle a především na cestě zpět z Gioia del Colle na letiště v Neapoli. Můžete nám prosím poradit? Studentky jsou čtyři. Nestálo by v tomto počtu za úvahu taxi? Jak by to cenově vyšlo např. oproti autobusu nebo vlaku? Děkuje a zdraví. Ondřej.

Nejschůdnější cestování z Bari do Gioia del Colle je nejspíše vlakem. Z Bari Centrale odjíždí vlak 24.5. ve 14:20 a do Gioia del Colle přijíždí v 15:02. Je to ve směru Taranto. Cena lístku je € 3,40. Spojení letiště - nádraží bychom asi řešili taxi (Radio taxi Satellitare, tel. 080 5346666). Mezi letištěm a nádražím také pendlují autobusy TEMPESTA za € 4,15. Četnost podle leteckých spojů. Veřejná doprava je za € 0,70, spoje však neznáme. Další vlaky následují v 16:05 a 18:24. Z Gioia del Colle opět vlakem, 2.6. v 4:34 s přestupem v Taranto (odjezd 7:36, dvě hodiny na přestup směr Roma Termini). V Neapoli na Piazza Garibaldi budete ve 12:00. Cena lístku do Taranto je € 4,00 a odtud potom € 29,50. Druhý spoj je přes Bari. Z Gioia del Colle odjíždí v 6:07 (výhodnější je jet už v 5:48, je to o € 4,20 levnější), na Bari Centrale je v 6:40 a odjíždí v 7:01 do Caserta (Směr Roma Termini), kde je v 9:42. Odtud potom ve 12:40 odjíždí vlak do Napoli Centrale, kde je ve 12:51. Cena lístku je € 46,10. V obou případech bychom volili na transport z nádraží na letiště taxi. Z Piazza Garibaldi jezdí také na letiště autobusové linky ANM-3S a ANM-Alibus - anm.it. Frekvence přibližně 20 až 30 minut. Je možné využít také autobusových spojů z Bari do Neapole. Linky provozuje společnost Marino autolinee. Lístek stojí € 19,00 a autobus odjíždí z Largo Sorrentino u vlakového nádraží Bari Centrale. Odjezdy z Bari jsou v 7:30 (10:30) a 9:00 (12:00). V závorkách jsou příjezdy do Neapole na Piazza Garibaldi. Z Gioia del Colle odjíždí odpovídající vlaky v 5:48 a v 7:15. Cena tohoto lísku je € 3,40. Jízdní řády vlaků najdete na trenitalia.com. Jet přímo do Neapole taxi by se Vám nevyplatilo.

# 27.04.2009, 14:38.
Využívám Vaší užitečnou www stránku. Chtěl bych se zeptat, zda jsou v Itálii povinné přilby při jízdě na kole. Děkuji. S pozdravem L.

V Itálii není povinnost používat přilbu při běžné jízdě na kole. Tato povinnost platí pouze pro mládežnické závody, pro profesionální závody platí jen doporučení. Podle našeho názoru to však není otázka povinnosti. I když se při běžné jízdě na kole nedosahují rychlosti vyšší než 20 km/h, pořád nějaké riziko zranění existuje. A zranění hlavy bývají nejvážnější. V případě dětí bychom o jízdě na kole bez kvalitní ochranné přilby ani neuvažovali.

# 24.04.2009, 19:01.
Pojedu do Itálie na poznávací zájezd na několik míst a chci se zeptat, zda mohu uplatnit slevu na vstupném, když vlastním průkaz ZTP, na který se u nás sleva poskytuje, případně cestuje zdarma městskou dopravou. Děkuji za odpověď. Iva.

Toto je individuální a doporučujeme se na to informovat přímo na místě. Např. v Římě platí na dopravu speciální podmínky pro postižené občany a jejich doprovod žijící v Římě. Ti mají speciální karty vystavené od ATAC a měsíčně platí jen € 4,00. Slevy na vstupném některé instituce poskytují, jiné ne. Otázkou je, zda i tam, kde se sleva poskytuje, uznají český průkaz ZTP. Mezinárodní průkaz mimořádných výhod sice existuje, ale naše úřady ho zatím nevydávají. Náš průkaz v zahraničí neznají.

# 23.04.2009, 12:02.
Letos v červenci se s rodinou chystáme na odvolenou do Kalábrie do místa Tropea. Ráda bych Vás požádala o radu, kde je podle Vás vhodné místo pro odpočinek, myslím tím večeři a ubytování, pokud máte osobní zkušenosti nebo můžete poradit nějaký hotel či pension, budu moc ráda. Měla jsem představu podle délky trasy někde před Římem, ale nejsem si jista, zda to není příliš daleko na jeden zátah z Prahy. Máme 2 děti a není nám už 20 let. Ráda bych si tedy dopředu zabukovala ubytování v nějakém příjemném prostředí. Ještě bych se ráda zeptala, jesti stačí takováto přestávka jednou, nebo se raději někde vyspat dvakrát? Ještě mám na Vás jeden dotaz. Fungují na Italských dálnicích motoresty s možností ubytování? Velice rádi s rodinou v létě cestujeme autem na dovolenou, vzhledem k tomu, že mladšímu synovi je 5 let, tak jsme si nejdále troufli do Chorvatska a Černé Hory (po Chorvatském pobřeží byla cesta dost náročná). Proto uvítám radu a doporučení od Vás. Předem Vám velice děkuji za odpověď a přeji pohodový den. Adéla.

Při tak dlouhé a náročné cestě je určitě vhodné si na delší dobu odpočinout. Doporučujeme zastavit někde ve 3/5 cesty, což odpovídá místu u Lago Trasimeno v Umbrii. Toto místo volí hodně cestovatelů, kteří cestují do Kalábrie a my ho také už delší dobu doporučujeme. Je tam několik pěkných kempů, jejich seznam najdete na portále camping.it. Seznam hotelů v nejbližším okolí včetně cen a obsazenosti najdtete na booking.com. Kritéria, podle kterých vybírat jsou dána důvodem, z jakého se chcete ubytovat. Tedy: na jednu noc, co nejlevnější, co nejblíže sjezdu z dálnice, co největší rozptyl času nástupu na ubytování, možnost snídaně. Vzhledem k tomu, že termín koncem července je sezónní, doporučujeme ubytování dopředu zarezervovat. Na cestě Praha - Tropea stačí jedno ubytování, během cesty však dělejte pravidelné přestávky a pokud jste oba řidiči, tak se pravidelně střídejte v řízení (2-4 hodiny). Na italské Autostradě fungují motoresty s možností ubytování. Zobrazte si Vaši cestu na stránkách autostrade.it a v detailech jednotlivých servisních míst je tato možnost označena symbolem hotelu (lůžko).

# 22.04.2009, 13:04.
Do Itálie jezdíme každý rok a mýto platíme hotově. Letos přemýšlím o zakoupení Viacard. Není mi však zcela jasný postup při použití. Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď. Petr.

Podrobnou odpověď na Vaši otázku najdete v našich otázkách a odpovědích Itálie 2008, konkrétně odpověď ze dne 02.06.2008, 15:52.

# 21.04.2009, 14:40.
Velice mne zaujaly Vaše stránky a chtěla bych se zeptat, zda byste nám neporadil nějaké zajímavosti v okolí Martinsicura, budeme ubytováni v rezidenci Palizzi. Ještě někde jsem četla na internetu, že na Palmové riviéře, v červenci, se konají nějaké růžové trhy nebo slavnosti, ale bohužel už to nemohu najít, nevíte o tom něco? Jak dlouho trvá cesta? Pojedeme z Prahy. Moc děkuji za odpověď. Anna.

Určitě si zajeďte do San Benedetto del Tronto, kde je nádherná promenáda. Z památek stojí za zmínku Torre dei gualtieri, která je dominantou města. Doporučujeme navštívit námořní muzeum. Jmenuje se Museo delle Anfore a je na Viale Colombo (u přístavu). Vstup je zdarma. Návštěvu města doporučujeme směřovat na úterý nebo pátek, kdy se ve městě konají trhy. Můžete také navštívit středověká města: Aquaviva Picena, Offida, Fermo a Ascoli Piceno. Především to první je šperkem celé oblasti. Do aquaparku můžete v nedalekém Tortoreto, jmenuje se Onda Blu. O růžových trzích nemáme žádné informace. Délka cesty je hodně individuální záležitost. Závisí na dopravní situaci, přestávkách, stylu jízdy atd. Průměrně tak počítejte s 13 - 15 hodinami. Dobré je cestu naplánovat tak, aby jste byla u Bologne do šesté hodiny ranní. potom už se mohou tvořit kolony.

# 20.04.2009, 23:12.
Žiji v Itálii v Trieste a mám malého pejska jorkširského teriéra. Každý rok v dubnu jsem jezdila do Čech, ale teď co mám pejska nevím, jak to udělat, manžel je velice pracovně vytížen, co se času týče a proto se o pejska starat nemůže. Já jsem doposud využívala služeb Tourbus, kteří ale psy nepřevážejí a tím se mi naskytl velký problém. Nemám nikoho, komu pejska svěřit. Chtěla jsem se vás tímto zeptat, zda-li neznáte nějakou cestovní agenturu, která by mi pejska povolila převážet z Udine do Prahy a zpět, pejsek by byl celou cestu na klíně, je velmi klidný, zvyklý cestovat a nikoho neobtěžuje. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem a přáním krásného dne. Lucie.

Pejska Vám pravděpodobně v mezinárodní dopravě do autobusu nevezme žádná společnost. Např. u Student Agency mají vyjímku, týká se však jen vodících a asistenčních psů s odpovídajícími dokumenty. Jednou z možností je letecká doprava, kdy je však potřeba, aby pejsek cestoval v odpovídajícím přepravním boxu v nákladním prostoru nebo pod sedadlem cestujícího v ekonomické třídě (záleží na společnosti). Každopádně s tím musí letecká společnost dopředu souhlasit - více informací najdete na bezva-letenky.cz. Schůdnějším řešením bude pravděpodobně přaprava vlakem. Informace a podmínky najdete na trenitalia.com. My bychom však doporučovali psa s sebou do ČR nebrat. Je to dlouhá cesta a byla by pro něj dost stresující. Určitě ve Vašem okolí existují útulky, kam je možné pejska na omezenou dobu umístit.

# 20.04.2009, 12:28.
Moc bych chtěla poprosit o radu. V červenci se chystáme na dovolenou do Kampánie - Palinuro. I když jsme s manželem dobří řidiči, chtěli bychom si cestu rozdělit na dva dny. I s ohledem na děti, protože 1650 km je přece jen dost. Z tohoto důvodu jsem chtěla poradit nějaké kempy nad Římem (to bude tak akorát, jsme ze Zlína), nejlépe poblíž dálnice, aby se člověk zbytečně nezatoulal. Pokud mi poradíte, budu moc ráda. Renata.

Většina cestovatelů využívá při cestě na jih Itálie kempy v blízkosti jezera Trasimeno. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Jsou to např. kempy Badiaccia nebo Listro v Castiglione del Lago. Jezero se nachází mezi Florencií a Římem, u R6 vedoucí od Autostrády směrem na Perugia. Od dálnice je to přibližně do 20 km. Na dálnici se můžete vrátit po stejné silnici nebo se napojit o něco níže po SS71. Tím se zajížďka minimalizuje.

# 19.04.2009, 12:42.
Chystáme se do Itálie na prodloužený víkend v období od 2. do 6.7. 2009. Když jsem si chtěla reservovat ubytování někde nedaleko pláže, bylo mi sděleno, že rezervují minimálně na týden. Kontaktovala jsem již několik hotelů i kempů, ale všude je to stejné. Přemýšleli jsme i o variantě, vzít s sebou vlastní stan a ubytovat se v kempu. Nevíte náhodou, zda je to možné na tak krátkou dobu a pokud ano, zda není nutná rezervace? Nebo pokud víte o nějakém levnějším ubytování nedaleko pláže. Chtěli bychom někam na kraj, jako je např. Lignano Sabbiadoro. Budeme dva dospělí a dítě 9 let. Za odpověď předem moc děkuji a přeji hezký den. Eva.

V sezóně je bohužel většinou požadován ze strany ubytovatelů pobyt od So do So. Jedinou možností je ubytovat se v nějakém hotelu, ceny jsou však podstatně vyšší a včasná rezervace v tomto období je nutná. V případě ubytování ve vlastním stanu už takový požadavek ve většině případů není, rezervaci lze uskutečnit, ale není nutná. Pro případ plného obsazení kempu však doporučujeme vytipovat si několik dalších. Seznam kempů v této oblasti najdete na portále camping.it. Náš konkrétní tip: nákup od německé cestovní kanceláře přes nacesty.cz - záložka Ubytování. Přímo v této oblasti a přesně na Váš termín (4 noci) je volných několik kapacit ubytování se snídaní. Ceny se pohybují od přibližně € 150,00 za osobu. V nastavení přesně definujte termín a přesný počet nocí.

# 19.04.2009, 07:41.
Obrácím se na Vás s žádostí o radu či tip na dovolenou, kterou bychom chtěli strávit letos poprvé v Itálii společně se dvěma rodinami, které mají i malé děti (přibližně 4 roky). A to je hlavní důvod mého dotazu - kam v Itálii s dětmi? Raději bychom něco rušnějšího - možnost výletů a současně vhodného pro malé děti. Chtěli bychom jet maximálně na týden v rozmezí 27.7. až 7.8.2009, vlastní dopravou a nejlépe do apartmánů, kde bychom se stravovali sami. Tímto prosím o zajímavé tipy a popřípadě, pokud máte, tak i kokrétní kontakty. Děkuji. S pozdravem Alena.

Vzhledem k tomu, že jedete poprvé, na týden a s malými dětmi, tak doporučujeme severní Jadran. Vzdálenější a podle našeho názoru o mnoho krásnější oblasti na jihu Itálie jsou vhodnější pro delší pobyty. Na týden se tam nevyplatí jet. Ale i na tom severu Itálie lze strávit nádhernou dovolenou a to především s ohledem na děti. Asi největší možnosti vyžití najdete v Lignanu. Tipy na atrakce a výlety najdete v naší odpovědi ze dne 28.08.2008, 14:54. V otázkách a odpovědích Itálie 2009, 2008 a 2007 však najdete spoustu dalších informací o Lignanu. Stačí si nechat vyhledat na zobrazené stránce výskyt slova Lignano.

# 18.04.2009, 08:57.
Prosím o radu, chystáme se na první dva týdny v červenci do Itálie, nejraději na Palmovou Riviéru (San Benedetto del Tronto). Je nás šest - 4 (2+2) - pojedeme autem, pro zbylé dva - dospělý + dítě hledáme způsob dopravy (vlak, letadlo - dítě nezvládá dlouhé cesty autem/busem). Můžete nám poradit způsob dopravy - vhodné spojení? Předem děkuji. Vít.

Vlakem můžete cestovat z Prahy: Praha, Salzburg, Mestre, Bologna, San Benedetto del Tronto. Cesta trvá přibližně mezi 21 a 24 hodinami a přestupujete v uvedených městech. Můžete jet také přes Vídeň nebo také s dalším přestupem v Ancona. Pokud jste z Moravy, tak se jezdí z Brna přes Vídeň. Hodně záleží na tom, kdy chcete vyjet a kdy musíte být na místě a ve kterém dnu v týdnu to bude. Podívejte se na idos.cz, kde zadejte odjezdovou a cílovou stanici. Určitě najdete optimální spoj s minimem přestupů. potom doporučujeme úseky rozdělit a vypsat si více spojů mezi těmito úseky pro případ, že by měl vlak zpoždění a ujel Vám navazující spoj. Na červenec tam ještě jízdní řády nejsou, budou se zobrazovat až po jejich zveřejnění. Zatím si můžete najít informativně spoje odpovídající dnu v týdnu. Nejbližší dostupné letiště přímým letem je letiště v Římě. U ČSA Vás přijde zpáteční letenka z Prahy pro dva na 5560,- a jste v Římě za dvě hodiny. Na tuto cenu se vlakem nedostanete. Váš termín ale přesně na den nesouhlasí. Do Říma ale létá více společností. Z Říma do San Benedetta se lze potom dostat autobusem, například společnost Star S.p.A provozuje čtyři spoje. Cesta trvá čtyři hodiny. Vlakem tam můžete být za přibližně 5 až 6 hodin s přestupem v Ancona nebo Pescara - viz. ferroviedellostatto.it nebo zmiňovaný Idos. O dopravě mezi letištěm a centrem Říma se dočtete v naších otázkách a odpovědích Řím 2009. Můžete také letět z Říma letadlem do Pescara místní linkou Alitalia a odtud vlakem, autobusem nebo druhá skupina Vás na letišti vyzvednout. Další možnost je neletět do Říma ale do bližší Bologni. Stejnou společností, tedy ČSA. Odtud jezdí vlaky. Těch možností je spousta. Chce to jen vybrat tu nejoptimálnější konfiguraci.

# 17.04.2009, 18:49.
Moc prosím o radu ... mám si vybrat mezi Chorvatskem - Kemp Baško Polje a nebo Itálií - kemp Martinsicuro. Je to oboje stejný termím - konec června. Kde bude tepleji a kde je to hezčí? Jedu s dětmi 13 let a syn má 3 roky, předem děkuji moc za odpověd. T.

Z hlediska teploty to bude podobné. Obě střediska leží přibližně na stejné úrovni. Z hlediska dětí bude asi zásadní pláž. V Martinsicuro jsou pláže písečné, v Baško Polje oblázkové. Obě s pozvolným vstupem. Podle toho, co Vám a Vašim dětem vyhovuje, se rozhodněte. Martinsicuro je přibližně o 250 km dále. Pro děti může být lákavá skutečnost, že nedaleko Martinsicura je nádherný aquapark Onda Blu - v Tortoretu. Pokud bychom se rozhodovali my mezi těmito dvěma středisky, volili bychom Martinsicuro. Jsme ale zaujatí, Itálie nám sama o sobě vyhovuje více.

# 17.04.2009, 15:07.
Ještě mám prosím jeden dotaz. O kolik kilometrů je San Benedetto dále než Riccione? Kvůli cestě s dětmi. Děkuji. V.

O 175 km.

# 16.04.2009, 16:15.
Rád bych se poptal na pár věcí ohledně cestování po Neapoli a okolí (Capri, Vesuv, Pompeje) Přesně mám namysli jakou jizdenku volit, abych mohl volně cestovat např. celý den bez omezení po Neapoli a využít i k cestě do Pompejí. Zda plně postačí Unicocampania 3. Jěště bych rád věděl, zda se dá dostat na Vesuv nějakou hrmadnou dopravou (lanovka, bus) a pokud nic, co by jelo alespoň trochu k vrcholu, není, tak bych prosil o radu, jak se a ze kterého města či místa dostat nejlépe na vrchol, parkovistě Vesuvio. Mnohokrát děkuji. Pavel.

Pro Vámi uvedené lokality je zřejmě výhodnější nákup Campania Arte Card. Tato karta nabízí několik verzí, kombinující dopravu k vybranému cíli a volný vstup nebo vstup se slevou. Konkrétně za € 30,00 si můžete koupit verzi Baia di Napoli (dal Vesuvio a Sorrento). Platí tři dny a obsahuje dopravu a vstup do Parco Nazionale del Vesuvio, dopravu a vstup do Scavi Archeologici di Pompei, Ercolano, Oplontis, Stabia a Bascoreale. Dále obsahuje veřejnou dopravu Unico Campania Napoli a Area Vesuviana (oboje definováno na stránkách Campania Arte Card), linku Ercolano - Vesuvio, linku Castellammare - Pompei, linky Metro del Mare MM1, MM2A a MM3A aj. Lze koupit i týdenní rozšířenou verzi (více míst) za € 37,00. Jedná se o verzi Tutta La Baia. Trajekt Sorento - Capri stojí € 14,50, Neapol - Capri € 17,00. Stejně tak zpět. Dopravu v rámci Capri potom můžete řešit Unico Capri. Jednorázový lístek stojí € 1,30, hodinový € 2,10 a denní € 6,70. Do Parco Nazionale Vesuvio se dostanete linkami Circumvesuviana z Neapole směr Torre Annuziata, Sorento nebo Sarno. Přímo na Vesuv se potom dostanete ze stanice Ercolano, odkud jezdí autobusy Vesuviana Mobilita. Denní lístek stojí € 7,60 (pásmo E8). Z této stanice ho však máte v ceně Campania Arte Card. Linka jezdí také z Neapole za € 13,10 (U9) nebo z Pompejí za € 8,60 (E8). Ty už ale v ceně nejsou.

# 15.04.2009, 13:31.
V červnu pojedeme vlastním vozem na dovolenou do Kalábrie a rádi bychom navštívili také Řím a zahradu Villa d'Este v Tivoli. Informací ke Kalábrii a Římu máme díky Vašim stránkám zatím dostatek, ovšem k zahradě v Tivoli jsme moc informací na internetu nenašli. A protože jsme na Vašich stránkách našli spoustu užitečných rad a informací, obracím se na Vás s dotazem: nevíte, zda se za prohlídku zahrady v Tivoli hradí nějaké vstupné? Děkuji. Zuzka.

Ve Villa d'Este v Tivoli se vstupné platí. Základní vstupné stojí € 6,50. Snížené vstupné stojí € 3,25 (18-25 let). Do 18 let a nad 65 let se vstupné neplatí. Jiné než základní vstupné je omezeno na uvedené věkové skupiny a současně je podmínkou občanství EU. Otevřeno je po celý rok od 8:30 do 18:45 (v sezóně), mimo sezónu do 16-18:30 podle měsíce. V zahradách můžete být maximálně hodinu po uzavření vstupů. V pondělí je zavřeno mimo svátek (v tomto případě je zavřeno až v úterý) a 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Fontány se spouštějí následovně: L'organo idraulico della fontana dell'Organo v 10:30 a každé dvě hodiny, La fontana della Civetta v 10:00 a každé dvě hodiny. Audioprůvodce v angličtině, němčině, španělštině, francouzštině nebo italštině si můžete zapůjčit za € 4,00.

# 13.04.2009, 22:28.
Řehůřkovi, předem děkuji za vaši odpověď. Chceme jet od 24.8. do 5.9.2009 na ostrov Elba. Víme, že v srpnu mají Italové prázdniny, nevíme, kdy je hlavní sezóna. Bojíme se, že tam bude plno lidí, ale i ceny že budou vysoké. Ještě jednou děkujeme za odpověď a vaše úžasné stránky. R.

Poslední týden v srpnu je už po hlavní sezóně. Dokonce jste si vybrali skvělý termín, od pondělí, takže se vyhnete i tomu závěrečnému víkendovému náporu. V žádném případě to však neznamená, že tam bude prázdno a nebudou fungovat služby. S největší pravděpodobností se však vyhnete tomu italskému náporu na letoviska. Ten druhý týden to bude ještě volnější.

# 13.04.2009, 13:11.
Právě se rozmýšlím o dovolené s dětmi v Itálii a protože jsme dvě maminy s celkem 3-mi dětmi, zaujala nás nabídka CK Adrialand, kde je akce - děti zdarma. Dětem je 7, 4 a 2,5 let. Mám velikou prosbu, protože akce končí 15.4. Musíme se rozmyslet mezi kempem Adria Riccione (Rimini), Duca Amedeo (Palmová riviéra) a Villagio Baia di Zambrone (Kalábrie). Nemohl byste mi, prosím, poradit, co by bylo podle Vás nejvhodnější? Moc děkuji za brzkou odpověď. Simona.

Je velice těžké Vám poradit. Každá oblast je svým způsobem zajímavá a kouzelná. My bychom volili Kalábrii, poněvadž víme, že jsou tam nejkrásnější pláže, pěkná příroda a velké možnosti výletů. S ohledem na to nejmenší dítě bychom však volili méně vzdálené letovisko. potom bychom doporučovali Palmovou riviéru. Toto doporučení je podle oblastí, samotné kempy neznáme.

# 12.04.2009, 18:45.
Chystáme se letos od 11. do 20. září do Caorle (ubytování v San Carlo) a zajímalo by nás, jaké výlety lze podniknout ještě v tomto termínu. Máme zájem o Benátky lodí (neznáme přibližnou cenu a ve kterých dnech loď jezdí), také by nás zajímalo, zda se dá uskutečnit výlet do Gardalandu. Existuje v Caorle něco jako místní autobusová doprava? Kupují se na ni lístky někde venku v automatech nebo lze je zakoupit uvnitř autobusu? Děkji za odpověď. Jana.

Tento termín je už po sezóně, počítejte s omezenými možnostmi. Např. aquapark Aquafolie zavírá už 6. září. Stejně je na tom aquapark v nedalekém Lignanu - Aquasplash - 9. září. Zábavní park Gulliverlandia v Lignanu zavírá 14. září. Otevřeno je v Parco ZOO Punta Verde v Lignanu. O přímém lodním spoji do Benátek z Caorle nemáme přesné informace. Víme, že z přístavu tam jezdí raketa každé dvě hodiny v sezóně. Výlety, které pořádají lodí cestovní kanceláře stojí přibližně € 25,00 za osobu. Další možností jsou místní agentury - motonavecaorle.com, fenicelaguna.it. Doporučujeme se informovat na místě v turistické informační kanceláři nebo v CK se kterou cestujete. Pokud už neuspějete, je tady možnost autobusové dopravy. Provozuje ji společnost A.T.V.O.. Autobusem pojedete do Punta Sabbione a odtud lodí - informace o jízdních řádech, cenách atd. najdete v našich otázkách a odpovědích Benátky 2009 nebo přímo do Benátek na Piazzale Roma. Po místní laguně pořádá lodní výlety motonavearcobaleno.com. O místní autobusové dopravě nevíme. Výlet do Gardalandu je otázkou nabídky fakultativních výletů CK. Nabízí je např. CK Victoria a cena je € 35,00 za osobu. Zda se zájezd bude pořádat je záležitostí poptávky, což mimo sezónu nemusí vyjít. V Gadalandu je každopádně ve Vašem termínu otevřeno.

# 10.04.2009, 21:47.
Milí Řehůřkovi, naše dcera je právě nyní na pobřeží v San Benedettu. Vzhledem k tomu, že situace po zemětřesení v Aquile se stále ještě neuklidnila, máme pochopitelně obavy. Pokoušela jsem si zjistit, v jaké oblasti nyní pokračují otřesy a jaká je prognóza, ale nepodařilo se mi žádné konkrétní informace získat. Můžete mi v tomto směru pomoci? Děkuji předem za ochotu. Zita.

Nejsme odborníci na zemětřesení, proto Vám nemůžeme poskytnout takové informace, které by měly zaručenou váhu a alespoň částečnou jistotu, že už se otřesy nebudou opakovat a nezasáhnout tu nebo onu oblast. Podle našeho názoru to asi ani není možné, protože pokud by toto šlo předpovědět v dostatečném předstihu, tak by k takovému neštěstí, které nastalo v Aquile nikdy nedošlo. Itálie je nádherná, má bohatou historii a nádhernou přírodu. Bohužel jedním z jejích záporů je právě to riziko zemětřesení. Celý pás, který se táhne přes severní Afriku, celou Itálii, bývalou Jugoslávií až do Řecka a dále do Turecka, je na oblasti styku dvou tektonických desek, které se proti sobě tlačí a napětí se uvolňuje formou zemětřesení. Podle odborníků nebývají z hlediska sesuvu budov oblasti ve většině případů ohroženy okamžitě. Otřesy trvají desítky vteřin. Během toho padají kusy omítek atd. Je tedy dostatečný čas na opuštění budov. Bohužel vše ovlivňuje panika. V Aquile údajně k hlavním sesuvům budov začalo docházet až přibližně po 40 minutách po hlavním záchvěvu. Podle zpráv různých výprav, které se objevují na internetu, San Benedetto del Tronto nebylo zasaženo žádnými záchvěvy v době, kdy došlo k neštěstí v Aquile a pravděpodobně to tak v nejbližší době zůstane.

# 10.04.2009, 07:41.
Je nutno mít na cestě do Itálie mezinárodní řidičský průkaz? Mám řidičský průkaz vydaný v roce 2006 s logem EU. Otázka se týká také Německa a Rakouska, přes které pojedu. Děkuji za odpověď. Petr.

K řízení v EU potřebujete národní řidičský průkaz, malý technický průkaz a zelenou kartu. S nejnovějšími řidičskými průkazy (Váš případ) by problém neměl být, k těm starším doporučujeme si nechat vystavit mezinárodní řidičský průkaz (není to povinnost, jen jistota). Více k této otázce najdete v naší odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25.

# 09.04.2009, 22:13.
Letos pojedeme poprvé do Itále, přesněji do Mandatoriccio Mare. Budeme cestovat autem z Českých Budějovic, s dětmi ve věku 15, 6 a 4 roky (a dva dospělí). Ráda bych se poradila o tom, jak cestu nejlépe zvládnout. Rádi bychom jeden den věnovali návštěvě Benátek - můžete nám doporučit nějaký kemp v blízkosti (např. Serenissimo)? A potom ještě další přespání někde po cestě? Na zpáteční cestě bychom rádi navštívili Řím, opět s ubytování v jeho blízkosti (asi kemp). Děkuji moc za odpověď, vaše stránky jsou výborné. Sabina.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Bologna, Roma, Napoli, sjezd Sibari, Mandatoriccio Mare. Zpět u města Bologna odbočte na Modena, Verona, Trento, Innsbruck, Salzburg, Linz, České Budějovice. Tipy na ubytování v Benátkách (i kempy) najdete v našich otázkách a odpovědích Benátky 2009. Když vyjedete brzy, tak těch 1000 km do cíle v Kalábrii se už dá do do večera stihnout. Je to téměř pořád po dálnici. Tipy na ubytování v Římě (i kempy) najdete v našich otázkách a odpovědích Řím 2008.

# 09.04.2009, 18:33.
Rád bych se zeptal, zda mi můžete trochu poradit ohledně trajektů do Chorvatska. Konkrétně do Dubrovníku. Děkuji. Michal z Hradce Králové.

Do Dubrovníku jezdí trajekty z Bari. Provozují je společnosti Jadrolinija a Azzurra line. Jízdní řády a ceny najdete na výše uvedených stránkách.