KALÁBRIE 2024

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2024

Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je jedním z italských regionů. Ze západu ji omývá Tyrhénské moře a z východu Jónské moře. Kalábrie je převážně hornatá, její pohoří jsou součástí Apenin. Od severu k jihu to jsou Massicio del Pollino, Catena Costiera, náhorní plošina Sila, Serre Calabresi a Aspromonte. Nejvyšším vrcholem je Serra Dolcedorme (2267 m). Kalábrie je rodělena na 5 provincií - Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria a Vibo Valentia. Hlavním městem regionu je Catanzaro, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Kalábrie je jedním z nejchudších italských regionů. Kalábrie má jedno z nejčistších moří v Evropě a jedny z nejkrásnějších pláží. Přečtěte si reportáž Kalábrie 2002 a reportáž Kalábrie 2006. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Kalábrii. Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.06.2024, 22:59.
Jak je daleko k vlakové zastávce z hotelu Old River na Capo Vaticano a které dny jsou v blízkém okolí nějaké trhy? Děkuji za odpověď. Dana.

Od Hotel Villaggio Residence Old River to máte k vlakové stanci Ricadi 2,5 km. V okolí jsou týdenní trhy v pondělí v Santa Domenica di Ricadi, ve čtvrtek v Ricadi, Briatico a Pizzo, v pátek v San Nicolo di Ricadi, v sobotu v Tropea a Vibo Valentia, v neděli v Nicotera.

# 29.05.2024, 09:00.
Moc děkuji za tipy. Na výlety jsem se dívala, akorát mě zarazilo, že je průvodce v němčině nebo italštině. Myslíte, že na místě lze zakoupit tento výlet i s průvodcem, který hovoří anglicky? Ještě jsem se chtěla zeptat na místní restaurace. Máte prosím nějaké tipy v Tropea, Scilla, Pizzo, Capo Vaticano, kde se najíst za rozumnější ceny? Moc děkuji. S pozdravem Karin.

V Kalábrii bychom na to spíše nespoléhali. Na Get Your Guide je ještě možnost volby Interlingua, což je spíše standardní volba. Např. výlet na ostrovy stejně probíhá tak, že máte na každém ostrově rozchod a na loď se vracíte v určeném čase. Tento čas měl kapitán vždy napsaný na cedulce, kterou držel u můstku a každý tak věděl, kdy se má na loď vrátit. Levněji a možná i kvalitněji se najíte v restauracích mimo turistická centra, tzn. dál od historických center, přístavů, památek atd. Řešte to podle aktuální situace.

# 28.05.2024, 10:50.
Ráda bych se zeptala, jak se dostat na pláž Groticelle na Capo Vaticano, případně další pláže v okolí? Kde můžeme nechat auto? Poté bych se chtěla zeptat, zda se z Tropea dají koupit výlety na místě? Děkuji. Karin.

K pláži Groticelle vede z kopce dolů silnička, na jejímž konci je malé parkoviště. Podobně jsou na tom i ostatní pláže v okolí. Nicméně počítejte s tím, že v sezóně jsou tato parkoviště plná. Zaparkovat budete muset někde nahoře, nebo dojet např. vlakem. V centru Tropea je několik agentur, kde je možné zakoupit místní výlety. Výlet na ostrovy je možné zakoupit i v přístavu, např. na západním okraji je stánek společnosti Tropea Mar. Nicméně doporučujeme si výlet vybrat v klidu domova a zarezervovat si ho po nastudování všech potřebných informací. Např. přes Get Your Guide - Tropea, Aiolské ostrovy.

# 07.05.2024, 15:41.
Letíme do Kalábrie poprvé, do Briatico, do hotelu. Chtěla bych se zeptat, kde nejlépe vypůjčit auto na 3 dny, ať se porozhlédneme. Když jsem hledala, většinou je auto na letišti, ale my budeme ubytovaní v hotelu, kam nás autobus přiveze. Děkuji za informaci. Barbora.

Doporučujeme si auto zajistit dopředu z klidu domova. Není to z toho důvodu, že by bylo riziko automobil nesehnat, ale budete mít jistotu jasně definovaných a prostudovaných podmínek. Podívejte se na Discover Cars. Najdete tam nabídku v místě dovolené. Doporučujeme hledat v Tropea, kde za rozumnou cenu obdržíte nabídku několika typů automobilů s neomezeným počtem najetých kilometrů, plným pojištěním, změny i zrušením rezervace zdarma. Automobil se půjčuje a vrací s plnou nádrží. Do Tropea se z Briatico dostanete pohodlně vlakem za 20 minut a € 2,10. Můžete to spojit s prohlídkou města před vypůjčení auta nebo po jeho vrácení. Na výše uvedených stránkách si pročtete v češtině všechny podmínky a konfigurace.

# 15.04.2024, 19:44.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat, zda je reálné stihnout vlak do Tropea v 19:37, když odlétáme z Vídně v 17:35 a z letiště pojedeme taxíkem na nádraží. Máme jen příruční zavazadla a přílet je naplánovaný na 19:25. Bývá před letištěm dost taxi? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den. Radka.

Předpokládáme, že se jedná o čtvrteční let společnosti Ryanair z Vídně do Lamezia Terme. Dle letového řádu je odlet v 17:35 a přílet v 19:30. Let realizuje Malta Air. Např. minulý čtvrtek přistálo letadlo na letišti v Lamezia Terme v 19:07. O týden dříve to bylo v 19:30. Nicméně letadlo není autobus. Po tom, co letadlo přistane, uběhne ještě nějaká doba, než se dostanete do příletové haly a následně k taxi. Domluva a nastoupení také něco trvá. Vlastní cesta taxi z letiště na vlakové nádraží trvá ideálně 5 minut. Taxi mají vyhrazený pruh přímo před příletovou halou, když vyjdete, tak po pravé i levé straně. To, zda bude k dispozici dostatek taxi nelze odhadnout. Pokud s Vám přiletí nějaké další letadlo nebo letadla, ať už plánovaně nebo zpožděně, může být zvýšený zájem. Podle našeho názoru to nestihnete, i kdyby letadlo přiletělo podstatně dřív. V žádném případě ne, pokud na čas. Počítejte spíše s vlakem ve 20:50 do Rosarno s příjezdem ve 21:22 a následně Intercity Note do Tropea ve 22:54 s příjezdem ve 23:34.

# 11.04.2024, 22:52.
Pane Řehůřku, ve dnech od 22.7. do 29.7.2024 jsme si s manželem objednali dovolenou letecky z Brna do Lamezia Terme a místo pobytu máme Hotel Baia delle Sirena v Briatico. Na Vašich stránkách jsem zjistila, že podél pobřeží funguje nějaká bezplatná autobusová doprava - Shuttle Bus. Můžete mi napsat prosím, kde má nejbližší zastávku, abychom si mohli z tohoto hotelového komplexu udělat výlet do Tropea? Nebo si máme zvolit jinou dopravu a kolik by to stálo? Nenašla jsem žádný jízdní řád. Jelikož jsme v této části Itálie poprvé, chtěla bych Vás požádat o Váš názor, jaký výlet v této oblasti byste nám doporučil? Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Naďa.

Tento spoj provozovala přímo provincie Vibo Valentia, nemáme však aktuální informace. Doporučujeme sledovat stránky provincie Vibo Valentia, kde aktuální informace uvádějí před sezónou. Informace na našich stránkách jsou aktuální ke dni zveřejnění. Informace o Shuttle Bus je už stará, už minimálně před 10 lety se jednalo o placenou službu. Cesta z letiště stála € 7,00, cesta mimo letiště stála € 2,00. V Briatico měl autobus tři zastávky, v blízkosti Vašeho hotelu by měla být ta třetí, Briatico bivio contrada S. Irene. Nicméně doporučujeme volit spíše jistotu, kombinaci autobusu Lamezia Terme Multiservizi z letiště na vlakové nádraží a odtud vlak Trenitalia. V případě autobusu se jedná o kyvadlovou dopravu, jízdenka stojí € 1,50, zakoupená v autobuse € 2,50. Vlak z Lamezia do Briatico stojí € 3,40. Bohužel ze železniční stanice k Vašemu hotelu je to přibližně 3,5 km. Co se výletů týče, nejspolehlivější je vlak, na autobusy bychom moc nespoléhali. Autobusy v oblasti provozuje Ferrovie della Calabria. Po pobřeží určitě doporučujeme navštívit Pizzo, Tropea, Capo Vaticano (Ricadi). Jízdenka na vlak stojí € 2,10, € 2,10, resp. € 2,70, Určitě bychom také podnikli výlet na Aiolské ostrovy, např. Z Tropea: Stromboli, Lipari, Vulcano - celodenní výlet s průvodcem. Inspiraci najdete v naší reportáži Kalábrie 2006, je to stále aktuální. Pokud chcete velkou část dovolené podnikat výlety, vyplatí se v této oblasti pronajmout automobil. Doporučujeme Discover Cars. Ve Vašem termínu se cena pohybuje mezi 6 a 7 tisíci, což je únosné. Auto zapůjčíte na letišti a tam ho zase vrátíte.

# 19.01.2024, 16:50.
Chtěla bych se zeptat, zda v Lamezii a v širším okolí je písečná pláž s pozvolným vstupem do vody vhodná pro šestileté dítě. Děkuji za odpověď. Jana.

V blízkosti Lamezia Terme je písčitá pláž (hrubý písek, promísený s oblázky) u Gizzeria Lido, je to víceméně v sousedství letiště. Nicméně v této oblasti se doporučujeme orientovat na pláže směrem na jih směrem k Capo Vaticano.