KALÁBRIE 2022

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2022

Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je jedním z italských regionů. Ze západu ji omývá Tyrhénské moře a z východu Jónské moře. Kalábrie je převážně hornatá, její pohoří jsou součástí Apenin. Od severu k jihu to jsou Massicio del Pollino, Catena Costiera, náhorní plošina Sila, Serre Calabresi a Aspromonte. Nejvyšším vrcholem je Serra Dolcedorme (2267 m). Kalábrie je rodělena na 5 provincií - Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria a Vibo Valentia. Hlavním městem regionu je Catanzaro, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Kalábrie je jedním z nejchudších italských regionů. Kalábrie má jedno z nejčistších moří v Evropě a jedny z nejkrásnějších pláží. Přečtěte si reportáž Kalábrie 2002 a reportáž Kalábrie 2006. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Kalábrii. Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.04.2022, 15:40.
Prosím o informaci, jaká je pravděpodobnost, že v červenci v oblasti Simeri narazíme v moři na medúzy? Chystáme se tam na začátku července s tříletým dítětem. Moc děkuji za odpověď. Lenka.

Odpověď na Vaši otázku je víceméně v odpovědi ze dne 24.08.2008, 23:12.


# 23.01.2022, 07:49.
Pane Řehůřku, moc děkuji za Vaše cenné rady na Vašich stránkách, kde se strašně rádi inspirujeme. Ráda bych Vás požádala o informaci ohledně letošní dovolené do Capo Vaticano. Byli jsme zde již 2x a chceme to zopakovat. Naposledy jsme si načetli Vaše doporučení trasy, byla tam tehdy docela slušná úspora mýtného. Myslím, že jsme se na dálnici vraceli někde u Orte. Mohl byste mi prosím osvěžit, kudy jet? Třeba nastaly od té doby i nějaké změny. Snažila jsem se to dohledat, ale tu úsporu jsem nevyčetla, jen základní trasu. Pojedeme od Prahy. A ještě mám jeden dotaz ohledně celodenního výletu na Sicílii, zda se vůbec vyplatí bez agentury a kudy na trajekt, případně jak to funguje? Pročetla jsem na Vašich stránkách reportáže z Kalábrie a trochu se inspirovala ohledně výletů, ale je něco, co byste nám doporučil, abychom využili toho, že budeme mít auto a nebudeme závislí na tamní dopravě nebo agentuře? Nebo třeba i pěší výlet, který stojí za to? Aiolské ostrovy - Lipary, Vulcano a Stromboli jsme již navštívili. Moc Vám děkuji za Váš čas. Pěkný den. Petra.

Optimální nejkratší trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - Cosenza - sjezd S. Onofrio-Vibo - Vibo Valentia - Capo Vaticano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, za průjezd Brennerem zaplatíte € 10,50 a na mýtném v Itálii € 70,10. Celkem tedy v jednom směru € 90,20. Jedna varianta úspory počítá s výše uvedenou trasou, kde z Bologna budete pokračovat po dálnici A14 do Cesena a odtud pojedete po SS3bis do Orte, kde se napojíte na dálnici A1 a budete pokračovat dle výše uvedené trasy. Na mýtném mezi Brennerem a Cesena zaplatíte € 31,80 a mezi Orte a Salerno € 22,20. Celkem tedy € 74,10. Úspora v jednom směru je tedy € 16,10. Větší úsporu dosáhnete, pokud pojedete z Prahy na České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio. Tady sjedete z dálnice a budete pokračovat po SS13 do Gemona, kde opět na dálnici najedete. Dovede Vás až do Mestre, kde opět z dálnice sjedete a po SS309 pojedete do Ravenna. Odtud už přes Cesena po SS3bis do Orte a dále dle výše popsané trasy. Kromě desetidenní rakouské dálniční známky zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 13,00 a na mýtném v Itálii mezi Gemona a Mestre € 12,00 a mezi Orte a Salerno € 22,20. Celkem tedy € 56,80. Úspora v jednom směru je tedy € 33,40. Největší úspory dosáhnete jízdou z Prahy přes Brno - Mikulov - Vídeň - Villach - Tarvisio a dále jako v předchozí variantě. V tomto případě zaplatíte jen desetidenní rakouskou dálniční známku, mýtné mezi Gemona a Mestre, mýtné mezi Orte a Salerno. Celkem tedy € 43,80. Úspora v jednom směru je € 46,40, v obou směrech € 92,80. Pokud pojedete na Sicílii, moc toho během jednoho dne nestihnete. Nicméně i návštěva jen Etny za to stojí, případně cestou zpět i návštěva např. Taorminy. Pojedete po bezplatné dálnici až do Villa San Giovanni, kde se nalodíte na Trajekt společnosti Caronte & Tourist, který Vás zaveze do Messiny. Zpáteční jízdenka pro auto s max. 5. cestujícími stojí při návratu ve stejný den € 36,50. Odtud už po dálnici do Catania. Mýtné Vás vyjde na € 3,70 z Catania potom přes Nicolosi na Rifuggio Sapienza. Můžete sjet z dálnice i dříve. K Etně potom můžete jít pěšky, lanovkou a pěšky nebo kombinací lanovky a jeep-busu. Přečtěte si náš článek Oblast lávy, síry a popela. Výlety bychom asi doporučily ty, které jsou popsané v naší reportáži Kalábrie 2006. Z dalších potom návštěvu okolních měst.