FRANCIE 2024

Francie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Francie 2024

Francie se nachází v západní Evropě. Ze severu ji omývá Biskajský záliv a Lamanšský průliv, ze západu Atlanstký oceán a z jihovýchodu Středozemní moře. Z pohoří je významná pahorkatina Massif Central ve vnitrozemí, na jihozápadě Pyreneje a na jihovýchodě Alpy. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Francie se skládá z 18. regionů, které jsou děleny na 101 departmentů. Z toho jeden region tvoří ostrov Korsika a 5 regionů je v zámoří - Réunion, Mayotte, Francouzská Guyana, Martinik a Guadeloupe. Pod francouzskou suverenitu spadá ještě Nová Kaledonie, Wallis a Futuna, Francouzská Polynésie, Clippertonův ostrov, Saint-Pierre a Miquelon, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin a Francouzská jižní a antarktická území. Hlavním městem je Paříž, oficiální měnou €, zámořská území používají frank a úředním jazykem francouzština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět ve Francii. Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 07.05.2024, 23:23.
Pane Řehůřku, vždy jste mi dobře poradil a proto se na Vás znovu obracím s prosbou o radou na cestu do Paříže. Plaketu Crit Air má již zakoupenou, ta stála € 4,76, ale jak jsem se dočetl na internetu, tak Paříž má čtyři ekologické zóny. Na stránkách greens-zones.eu o tom píší a na odkazu na koupi plaket ZFE, ZFA a ZTL je vždy za € 30,90. Rozumím tomu dobře, že po zakoupení budu mít možný vjezd i do těchto zón bez obav, abych byl následně pokutován? A ještě se chci zeptat, když to případně objednám a nedorazí mně to domu poštou do odjezdu, zda je možné použít nějaký dočasný tak jako u Crit Air? Nebo musím zvolit nějaké express doručení? Ještě poslední dotaz. My budeme ubytovaní na ulici Notre Dame du Nazareth. Je tam nějaká možnost parkování? Na tom ubytování píší, že je možnost parkování za poplatek, ale nemám představu, co za tím stojí. My tam budeme čtyři dny. Děkuji za Váš čas a případnou odpověď. S pozdravem a hezký večer Miroslav.

Podle našeho názoru jste si zakoupil správnou plaketu. Je jediná pro celou Francii. Různí prodejci mají různé náklady, které obsahují i další doplňkové služby. Oficiální cena pro vozidla registrovaná mimo Francii je € 3,11 + € 1,65 za dopravu, tedy Vámi zmiňovaných € 4,76. Plaketa se dělí do šesti typů odlišených barvami. Podle druhu vozidla, data uvedení do provozu, druhu paliva a emisní normy EURO. Cena je stejná, platnost trvalá. Musíte mít ale plaketu odpovídající vozidlu. Některá vozidla nemají na plaketu nárok, a tedy do emisních zón vjet nemohou. Pokud plaketu máte, můžete s ní do zóny vjet, pokud je tam s Vaší plaketou vjezd povolený. To určují konkrétní druhy zón, v Paříži čtyři. Jejich platnost je stálá nebo dočasná. Parkování v Paříži na ulici je drahé. Obecně se platí od 9:00 do 20:00 od pondělí do soboty. Takto parkovat je možné maximálně 6 hodin. Ceny jsou na uvedené ulici € 6,00 až € 12,50 za hodinu. Konkrétně po hodinách stojí € 6,00, € 12,00, € 24,00, € 39,00, € 57,00 a € 75,00 za šest hodin. Potom musíte přeparkovat nebo si koupit nový lístek. Výhodnější je parkovat v garážích. V blízkosti je např. Car Park Réaumur Saint-Denis. My bychom zaparkovali někde mimo a do hotelu se dopravili městskou dopravou. Výhodné ceny jsou např. na Paris France Parking, nebo v síti Interparking.

# 04.03.2024, 19:19.
Prosím vás, kudy nejlépe jet do Val-Cenis z Ostravy? Dle Via Michelin je cesta přes Rakousko a Itálii rychlejší a celkově cenově podobná, jako přes Německo a Švýcarsko, je to tak? Děkuji za odpověď. Lukáš.

V úvahu přicházejí celkem 4 základní trasy. První vede přes Brno - Vídeň - Graz - Villach - Padova - Verona - Milano - Torino - Oulx - tunel Fréjus - Val-Cenis. Druhá trasa vede přes Brno - Vídeň - Salzburg - Innsbruck - Brenner a dále jako v první variantě. Časově a vzdálenostně vycházejí přibližně stejně. Třetí varianta přes Brno - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Como - Milano a dále jako v předchozích variantách je v jednom směru asi o 50 km a půl hodiny delší. Poslední varianta kopíruje tu třetí a od Bregenz pokračuje přes Curych - Bern - Ženeva - Annecy - Chambery - A43 - Val-Cenis. Ta je o dalších 50 km a půl hodiny delší. Jedná se samozřejmě o ideální případy. Poplatkově to vychází následovně: rakouská desetidenní dálniční známka: € 11,50, švýcarská roční dálniční známka: CHF 40,00 (€ 41,63), průjezd Brennerem: € 11,00, tunel Frejus € 68,60 (při platbě v Itálii, obousměrně při návratu do 23:59 sedmého dne, např. od soboty do soboty), mýtné v Itálii v úseku Tarvisio - Bardonecchia: € 72,10, mýtné v Itálii v úseku Brenner - Bardonecchia: € 58,10, mýtné v Itálii v úseku Como - Bardonecchia: € 37,10, mýtné ve Francii v úseku Ženeva - Saint-Michel-de-Maurienne: € 28,90. U Bergenzu se předpokládá, že sjedete z dálnice na sjezdu Lindau a na švýcarskou dálnici se připojíte u Au (neplatíte tedy rakouskou dálniční známku). V první variantě zaplatíte za oba směry € 224,30, ve druhé variantě € 218,30, ve třetí variantě € 184,43 a ve čtvrté variantě € 99,43. Z výše uvedeného vyplývá, že se vyplatí jet přes Německo a Švýcarsko. Ona ta poslední varianta vychází i při jednom směru přibližně na polovinu (€ 70,53) než předchozí tři (€ 138,60, € 135,60, € 133,73).

# 20.01.2024, 01:17.
V červnu se chystáme autem z Mostu do Versailles u Paříže. Budeme brát i malého pejska. Budeme tam přibližně čtyři dny a potom bychom chtěli odjet někam k moři ve Francii na další čtyři dny. Zajímalo by mě, jakou zvolit nejlepší cestu tam a potom zpět a jaké dálniční známky jsou potřeba a hlavně, zda bude potřeba koupit tu ekologickou známku, co vyžadují v Paříži. Je to rozdělené podle čtvrtí. Děkuji. Martin.

Do Versailles se nejlépe dostanete přes Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Kaiserslautern - Saarbrücken - Metz - Reims. Do Paříže vede cesta od německo-francouzské hranice po dálnici A4. Na mýtném zaplatíte € 32,90. Můžete jet i severně přes Luxembourg a ve Francii po N2051, N51, N31 a N2 nebo jižně ze Saarbrücken po D910, D11, D1 a N4. Nezaplatíte nic na mýtném, ale strávíte po cestě spoustu drahocenného času. Nejlevněji po dálnicích se k moři z Versailles dostanete např. do oblasti pod Béziers po dálnicích A10, A71 a od Clermont-Ferrad A75. Ta nejdelší, A75, je bezplatná. Je na ní sice Viaduc de Millau s mýtným ve výši € 10,10, dá se to ale objet s menším zpožděním přes Millau. Mýtné na dálnicích A10 a A71 je € 42,20. Zpět do České republiky se potom dostanete po dálnicích přes Montpellier, Lyon, Besancon, Mulhouse, Karlsruhe, Norimberk a Rozvadov. Mýtné na této trase je € 65,00. Opět to můžete objíždět po silnicích N apod., je to však spojené se značným zdržením. Pokud se budete pohybovat v zóně ZFE, plaketu budete potřebovat vždy, pokud v zóně ZPA, plaketu budete potřebovat v případě její aktivity. Dálnice A86 do těchto zón nespadá. Informace o plaketách najdete na Green zones nebo oficiálních stránkách Crit'Air.

# 17.01.2024, 09:47.
Ráda bych se zeptala na nejlepší trasu z Prahy do Saint Malo. Jako nejlepší a nejhezčí mi byla doporučená trasa Norimberk - Heidelberg - Kaiserslautern - Lucemburk - Arlon v Belgii - Sedan - Saint Quentin - Amiens - Le Havre - Pont de Normandie - Caen - Saint Malo. Jinak mapa by mě hnala přes Paříž. Na cestě zpět buďto stejná trasa nebo přes Paříž? Budeme vyjíždět z Nevez. Děkuji mnohokrát. Eva.

Ano, je to vhodná alternativa. Nedoporučujeme se vyhýbat dálnicím, pokud to nebude nezbytně nutné. Cesta zpět může být stejná. Nicméně přes Paříž po dálnicích je nejrychlejší.