FRANCIE 2023

Francie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Francie 2023

Francie se nachází v západní Evropě. Ze severu ji omývá Biskajský záliv a Lamanšský průliv, ze západu Atlanstký oceán a z jihovýchodu Středozemní moře. Z pohoří je významná pahorkatina Massif Central ve vnitrozemí, na jihozápadě Pyreneje a na jihovýchodě Alpy. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Francie se skládá z 18. regionů, které jsou děleny na 101 departmentů. Z toho jeden region tvoří ostrov Korsika a 5 regionů je v zámoří - Réunion, Mayotte, Francouzská Guyana, Martinik a Guadeloupe. Pod francouzskou suverenitu spadá ještě Nová Kaledonie, Wallis a Futuna, Francouzská Polynésie, Clippertonův ostrov, Saint-Pierre a Miquelon, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin a Francouzská jižní a antarktická území. Hlavním městem je Paříž, oficiální měnou €, zámořská území používají frank a úředním jazykem francouzština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět ve Francii. Pokud je Francie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.01.2023, 10:11.
V první řadě děkuji za všechny cestovatele za Vaše skvělé rady. V červnu 2023 se chystáme do Provence. Mohu Vás poprosit o radu, kudy je nejlepší cesta v poměru cena / km / čas osobním vozidlem z Chrudimi do obce Cadenet a zpět z obce Fréjus do Chrudimi? Pojedeme osobním vozidlem. Ne obytný vůz, ne obytný přívěs. Předem děkuji za radu a přeji jen pěkné dny. S pozdravem Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Chrudim - Pardubice - Hradec Králové - Praha - Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Heilbronn - Karlsruhe - Mulhouse - Besancon - Dole - A39 - A40 - A42 - Lyon - Valence - Avignon - Cadenet. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 55,60. Cesta zpět je následující: Fréjus - Nice - Sanremo - Savona - Tortona - Brescia - Verona - Trento - Bolzano - Brener - Innsbruck - Mnichov - Rozvadov - Plzeň - Praha - Hradec Králové - Chrudim. Ve Francii zaplatíte na mýtném € 10,40, v Itálii na mýtném € 53,40, za průjezd Brennerem € 11,00 a za rakouskou desetidenní dálniční známku € 9,90. My bychom trasu optimalizovali přes Švýcarsko. Tam zaplatíte za roční dálniční známku CHF 40,00 (€ 39,80). Trasa je potom z Karlsruhe přes Basilej - Bern - Ženevu - Annecy - Grenoble - Gap - Sisteron do Cadenet. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 31,40. Při cestě zpět je trasa Vinon-sur-Verdon - Sisteron a dále jako tam přes Švýcarsko opačným směrem. Na mýtném ve Francii zaplatíte € 29,80. Celkem tedy ušetříte € 39,30.

# 11.01.2023, 17:11.
Mám naplánovanou dovolenou na lyžovačku do francouzského místa Briancon. Vyjíždím přes Rozvadov. Chtěl bych se zeptat na nejlepší trasu autem včetně tankování s doporučením na odpočívadlo pro pauzu po čtyřech hodinách. Vezu s sebou tři dámy a tak bych rád měl jasno, kde je to pro ně nejlepší na trochu občerstvení, protažení, dotankování atd. Do Francie jedu poprvé autem. Nějaké informace mám, ale nevím. Děkuji za jakoukoliv odpověď. Ondřej.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Mnichov - A96 - sjezd Lindau - Bregenz - Chur - Belinzona - Como - Milano - Torino - Oulx - Montgenevre - Briancon. Jedná se o hlavní směry. V Rakousku se dálniční známce vyhnete, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 39,80) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,40. To samé při cestě zpět. Trasu je samozřejmě nutné optimalizovat podle aktuálního počasí. Pokud budou kalamity, budete muset volit objezdy např. přes Brenner nebo naopak přes Švýcarsko a Francii (Karlsruhe - Ženeva - Grenoble - Gap - Briancon). Ceny pohonných hmot jsou nejlevnější u nás, natankujte tedy ještě před překročením hranic plnou nádrž. Potom už ceny výrazně rostou v pořadí Německo, Itálie a Francie. Levněji samozřejmě natankujete mimo dálnici. Odpočívadla je těžké doporučit. Psal jste, že jedete přes Rozvadov, ale nenapsal jste odkud. Dojez po čtyřech hodinách je tedy hodně variabilní.

# 09.01.2023, 12:06.
Prosím vás, potřeboval bych poradit s trasou a spočítat mýtné na trase Olomouc - Grenoble. Něco jsem sice dohledal, ale ukazuje mi to možnosti trasy přes Švýcarsko do Bernu a kolem Ženevského jezera. Tam ale musím mít švýcarskou dálniční známku? Jinak se do Grenoblu jezdí jen přes Německo a potom do Francie. Můžete mi prosím poradit? Musím mít potom na auto ještě nějakou tu další emisní známku? Moc děkuji za odpověď. Jiří.

Ano, tato trasa je optimální, konkrétně Olomouc - Brno - Praha - Norimberk - Heilbronn - Karlsruhe - Basilej - Bern - Lausanne - Ženeva - Annecy - Chambery - Grenoble. Ve Švýcarsku potřebujete dálniční známku. Mají pouze roční a její cena je CHF 40,00 (€ 40,55). Ve Francii zaplatíte na mýtném € 19,40, to samé při cestě zpět. Pokud byste jel z Karlsruhe přes Francii, zaplatil byste na mýtném ve Francii € 38,90, to samé při cestě zpět. Cesta přes Švýcarsko je tedy v obou směrech o € 1,55 dražší, ale o 47 km kratší, v obou směrech tedy o 94 km. Vychází to tedy přibližně stejně. Zda potřebujete pro Váš automobil francouzskou emisní známku Crit' Air najdete na výše uvedených stránkách a z ní směrovaných odkazech.