GARGANO 2020

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2020

Na mapě Itálie tvoří pomyslnou ostruhu italské boty poloostrov Gargano. Tento vysoký a skalnatý výběžek se zařezává do Jaderského moře. Geograficky i kulturně je odlišný od zbytku Apulie. Krásné a členité pobřeží vytváří nesčetné zátoky, jejichž tyrkysově modrá voda omývá bílé skalnaté útesy. Na severu poloostrova se rozprostírají slaná jezera Lago di Lesina a Lago di Varano, jež jsou rájem vodního ptacta. Prales Foresta Umbra ve vnitrozemí je zase domovem divoké zvěře. K národnímu parku patří ostrovy Tremiti - San Nicola, San Domino, Capraia, Cretaccio a Pianosa. Hlavním turistickým centrem Gargana je město Vieste, dalšími historickými městy Rodi Garganico, Peschici, Mattinata a Manfredonia. Nejvyšším vrcholem je Monte Calvo (1065 m). Uředním jazykem je italština, oficiální měnou je €. Přečtěte si reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.02.2020, 15:06.
Prosím o radu ohledně letní dovolené na Garganu. Jakou lokalitu byste prosím doporučil pro rodinu s dětmi ve věku 9 a 13 let? Rádi bychom moře bez velkých vln a spíš klidnější lokalitu. Dále prosím, jak nejlépe jet z Prostějova? Děkuji moc. Zdena.

Hodně záleží na tom, jaké preferujete pláže a v jakém termínu pojedete. Písčité pláže se rozprostírají od Vieste na severozápad a západ, na jih od Vieste jsou převážně oblázkové pláže. Vzhledem k dětem předpokládáme, že pojedete v prázdninovém termínu, to budete klidnější lokalitu hledat těžko. Pokud preferujete písčité pláže, doporučujeme pláže mezi Peschici a Vieste. Pokud preferujete oblázkové pláže, potom oblast kolem Mattinata. Z Prostějova je optimální trasa následující: Prostějov - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Gargano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,90. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete do Mattinata, sjeďte až na sjezdu Foggia. Mýtné se zvýší o € 3,40 v jednom směru. Tipy na dovolenou na Garganu včetně výletů najdete v našich reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 29.01.2020, 11:09.
Zaujal mě Váš blog a užitečné informace. Ráda bych Vás poprosila o radu. Chystáme se v létě na dovolenou se psem a zaujalo nás právě Gargano. Na internetu jsem moc informací ohledně toho, jak je možné se v této oblasti se psem pohybovat, bohužel nenašla, tak třeba se mi pošťestí u Vás - zkušených cestovatelů. Směřujeme do oblasti kolem městečka Mattinata. jsou zde (nebo v autem dojezdném okolí) pláže, kde je vstup se psy povolen? Mohou se zde psi i koupat? Jak je to se vstupem psů do národního parku Gargáno? Předem děkuji za rady a ochotu. S pozdravem Nikola.

Pravidla pro přístup domácích zvířat na pláže v Apulii, tedy i psů, jsou definovaná v regionálním zákonu č. 56 ze 17. prosince 2018, který najdete v Bolletitino Ufficiale della Regione Puglia n. 161 (strana 10) ze dne 20.12.2018 - viz Regione Puglia - Servizi / Bollettino Ufficiale. Jsou tam uvedeny zásady chování na pláži. Psi mají přístup na volné pláže, konkrétní zákazy přístupu jsou v kompetenci obcí, ve Vašem případě tedy Mattinata. U soukromých pláží je to na manažerech. Později, v roce 2019, však vyšla v platnost vyhláška o koupání, která omezuje přístup pouze na malé psy. Schválený je už návrh nového zákona, který by měl zajistit vymezená místa pro psy na volných i soukromých plážích včetně zázemí a cizojazyčných pokynů. Zda už je i platný nevíme. Podle našich informací by měly být části pláží přístupné v Mattinatella a Vignanotica. Do Foresta Umbra se psem můžete, musí být na vodítku a musíte po něm uklízet.

# 26.01.2020, 15:21.
V červnu bychom rádi navšívili Vieste a víme, že zde jsou každé druhé pondělí trhy. Neporadíte nám, které pondělí je trh, který bychom rádi navštívili? Děkuji. Hana.

V roce 2020 se trh koná ve dnech: leden (13 a 27), únor (10 a 24), březen (9 a 30), duben (13 a 27), květen (11 a 25), červen (15 a 29), červenec (13 a 27), srpen (31), září (14 a 28), říjen (12 a 26), listopad (9 a 30), prosinec (14 a 28). Otevřen je od 8:00 do 14:00 a nachází se na Lungomare Europa.

# 20.01.2020, 20:32.
Planuji dovolenou do Monte Sant' Angelo v červenci tohoto roku. Manžel vyžaduje pláže bez lidi, jinak já a 3 děti jsme v pořádku. Chtěla bych se zeptat, zda je na plážích v sezóně místo a zda je možnost šnorchlování. Děkuji moc za vaši odpověď. Markéta.

V červenci s plážemi bez lidí moc nepočítejte. Monte Sant' Angelo je nahoře v horách. Budete tedy muset k plážím sjíždět dolů serpentinami. Doporučujeme se orientovat na oblast směrem k Mattinata než směrem k Manfredonii. Najdete tam obrovské množství malých plážiček a velký prostor pro šnorchlování.

# 12.01.2020, 19:52.
Pane Řehůřku, vzhledem k tomu, že jste nám již předloni poradil s cestou do Francie, za což ještě jednou děkuji, obracím se na vás s dotazem ohledně cesty do Itálie. Vyjeli bychom autem koncem června z Mostu do Rodi Garganico s dvoudenní zastávkou v Assisi. Jakou byste doporučil trasu s ohledem na vzdálenost a cenu včetně mýtného, dálniční známky atd.? Pokud byste měl nějaké tipy, co je zajímavé vidět v okolí Rodi, budeme také rádi. Zpět bychom museli udělat také jednu přestávku na nocleh, uvažovali jsme v okolí Bologna popř. Verona. I zde bych vás poprosil o návrh nejlepší možné trasy. Máme počítat na konci června již s velmi hustým silničním provozem? Prosím tedy o návrh trasy a její orientační cenu. Budeme rádi za každou užitečnou radu a tip. Předem velmi děkuji. Příjemný den. Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Karlovy Vary - Cheb - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Florencie - A1 - sjezd Valdichiana - Perugia - Assisi. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,40, za průjezd Brennerem zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 39,10. Následuje trasa: Assisi - Foligno - SS77var - Porto Civitanova - A14 - Pescara - sjezd Poggio Imperiale - Rodi Garganico. V Itálii zaplatíte na mýtném € 18,80. Při cestě zpět doporučujeme trasu Rodi Garganico - nájezd Poggio Imperiale - A14 - Pescara - Ancona - Rimini - Bologna - Modena - Verona. Na mýtném zaplatíte do Bologna € 36,70, do Verona € 46,20. Následuje trasa Bologna - Verona - Brenner - Innsbruck - Mnichov - Regensburg - Cheb - Karlovy Vary - Most. V Itálii zaplatíte na mýtném z Bologna € 25,00, z Verona € 15,50. Za průjezd Brennerem € 10,00 a za rakouskou desetidenní dálniční známku € 9,40. Při cestě do Assisi můžete pokračovat z Bologna po A4 do Cesena a následně po S3bis a SR147 do Assisi. Zaplatíte na mýtném o € 8,50 méně. A z Cesena je to téměř celou trasu po čtyřproudovce. Tipy na výlety po Garganu najdete v našich reportážích týkajících se Gargana z roku 2003, 2007 a 2008. Koncem června bude nejhorší provoz z 26.6. na 27.7. Do té doby by to mělo být ještě bez problémů.

# 04.01.2020, 16:18.
Děkuji velice za Váš tip. Toto vypadá jako velmi schůdné řešení. Ještě bych Vás poprosil zda nevíte, jak je to s jízdenkami. Zda se dají koupit na autobus dopředu, nebo je musím koupit někde na nádraží, případně přímo v autobuse. U vlaku z Paesta jsem našel možnost koupě přes web a z Foggia předpokládám, že se musí koupit někde v jejich cestovní kanceláři tak, jak jsme to praktikovali přímo v San Menaio. Děkuji. Břetislav.

Na vlak doporučujeme zakoupit jízdenky na místě v automatu nebo na pokladně. Pro regionální vlaky nemá smysl kupovat jízdenky online. Stejně tak v případě Ferrovie del Gargano. Na výše uvedených stránkách jsou uvedena prodejní místa. Flixbus se standardně rezervuje online, u CLP u řidiče.

# 03.01.2020, 18:06.
Našel jsem na Vašem webu spoustu odpovědí a tipů k dovolené. Již 2x jsme na základě Vašich tipů navštívili oblast Gargána a toto nás uchvátilo. V letošním roce jsme se nicméně rozhodli navštívít druhou stranu Itálie, konkrétně Paestum. Ale na Gargáno bychom se rádi vrátili. Do Paesta jedeme z cestovkou a uvažujeme, že se poté na vlastní pěst přepravíme na Gargáno, do San Menaio. Můžete nám prosím doporučit dopravu? Chtěli bychom jet poslední sobotu v srpnu. Děkuji. Břetislav z Opavy.

Z Paestum jeďte vlakem Trenitalia do Neapole. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 6,50. Z Neapole pokračujte do Foggia autobusem CLP. Odjíždí z Piazza Garibaldi / Metropark, což je vedle Napoli Centrale. Do Foggia dojede opět k vlakovému nádraží a opět k Metropark. Jízdenka stojí € 11,00. Alternativně můžete jet autobusem Flixbus. Z Foggia potom pokračujte vlakem nebo autobusem Ferrovie del Gargano do San Menaio. Jízdenka stojí € 7,90 až € 8,20 podle kombinace spojů.

# 02.01.2020, 08:29.
Chtěla bych moc požádat o radu ohledně dopravy zpět na letiště z Vieste do Bari. Plánujeme rodinnou dovolenou v sedmi lidech a rádi bychom zvolili nízkonákladovou společnost Ryanair, která ovšem odlétá v létě směr Praha vždy v 8:50 hodin nebo v 9:45 hodin. Chci se proto zeptat, jaký nejlepší spoj je pro cestu na letiště z Vieste a zda je to vůbec reálné? Auto si půjčovat nechceme, rádi bychom využili vlakovou nebo autobusovou dopravu. Dovolenou máme naplánovanou v průběhu července 2020 na 7 až 10 dní. Předem velice dekuji za odpověď. S pozdravem Lucie.

Viz naše odpověď ze dne 26.06.2019, 09:58. Nové jízdní řády bývají zveřejněny až před začátkem sezóny.