GARGANO 2024

Gargano v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Gargano 2024

Na mapě Itálie tvoří pomyslnou ostruhu italské boty poloostrov Gargano. Tento vysoký a skalnatý výběžek se zařezává do Jaderského moře. Geograficky i kulturně je odlišný od zbytku Apulie. Krásné a členité pobřeží vytváří nesčetné zátoky, jejichž tyrkysově modrá voda omývá bílé skalnaté útesy. Na severu poloostrova se rozprostírají slaná jezera Lago di Lesina a Lago di Varano, jež jsou rájem vodního ptacta. Prales Foresta Umbra ve vnitrozemí je zase domovem divoké zvěře. K národnímu parku patří ostrovy Tremiti - San Nicola, San Domino, Capraia, Cretaccio a Pianosa. Hlavním turistickým centrem Gargana je město Vieste, dalšími historickými městy Rodi Garganico, Peschici, Mattinata a Manfredonia. Nejvyšším vrcholem je Monte Calvo (1065 m). Uředním jazykem je italština, oficiální měnou je €. Přečtěte si reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Pokud je Gargano cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 04.05.2024, 06:24.
Obracím se na Vás ještě jednou s prosbou o radu. Nakonec jsme sehnali dopravu na Gargáno od cestovní kanceláře. Ale. Přijedeme, patrně někdy okolo poledne, do Lido del Sole (Rodi Garganico) v sobotu 1. června. V tento den mají Italové svátek. Předpokládám, že nebudou jezdit autobusy nebo velmi omezeně. My se potřebujeme dopravit ještě z Rodi Garganico do Vieste. Máte prosím tip např. na cenově přijatelnou taxislužbu? Kolik prosím přibližně taxík stojí? Případně na nějaký autobus, který by v tento den mohl jet? S pozdravem a přáním krásného dne Dita.

Je to hodně složité. Jízdní řády fungují v režimu neděle a svátek. Nicméně je to Itálie, a už dříve jsme měli informace, že v této lokalitě jsou spíše orientační. Každopádně autobusy a vlaky provozuje společnost Ferrovie del Gargano. Možná jistější je přejít 2 km na vlakovou zastávku Ischitella, odkud jezdí vlaky v 9:45, 16:51 a 21:13 do Rodi Garganico nebo Peschici Calanella. Odtud potom už jedou autobusy dál. Jistějším řešením je taxi, ale zda ho ve svátek v Lido del Sole zajistíte, skutečně nevíme. Asi nejjednodušší je zajít do nějakého hotelu a tam se na recepci pokusit taxi zajistit. Můžete se také zkusit domluvit s taxi z Vieste - např. Servisio Taxi Lopriore. Počítejte s částkou kolem € 200,00. Někdy je jednoduché sehnat dopravu z České republiky s cestovní kanceláří na Gargano, složitější je se pak dostat několik desítek kilometrů dál po Garganu.

# 07.02.2024, 12:55.
Chtěli bychom s dětmi ve věku 3 a 4 roky letět na Velikonoce od 27.3. do 1.4.2024 někam, kde nebude taková zima jako u nás. Napadla nás jižní Itálie. Ráda bych se zeptala, zda nevíte, zda je tam takhle na přelomu března a dubna vhodné jezdit, zda je tam třeba kolem 20 stupňů? Rádi bychom navštívili Gargano, ale zda i takhle mimo sezónu jezdí nějaké spoje - vlak nebo autobus. Přiletěli bychom na letiště v Bari 27.3. ráno, asi kolem 9:00. Nebo je vhodnější půjčit si auto? Raději bychom volili veřejnou dopravu. Děkuji za odpověď. Pavla.

Teploty na jihu Itálie jsou tento týden vyšší než průměrné teploty v období, ve kterém chcete tuto oblast navštívit. V současné době se denní teploty v Bari pohybují mezi 15 a 19 stupni, noční mezi 5 a 12 stupni, ve Vieste denní mezi 15 a 17 stupni, noční mezi 10 a 15 stupni. Průměry pro období mezi 27. březnem a 1. dubnem jsou v Bari na 16/7 stupních, ve Vieste na 9/4 stupních. První teplota je denní, druhá noční. Není to tedy to, co očekáváte. Letos může být samozřejmě vše jinak, je třeba sledovat aktuální předpovědi. S ohledem na tak malé děti bychom doporučovali si vypůjčit přímo na letišti auto. Budete mít vše bez komplikací. Zapůjčení si doporučujeme sjednat dopředu, např. přes Pelikan. Ceny se pro Váš termín pohybují od 3,5 do 4 tisíc a v ceně je krádež i havárie. Denní sazba za podsedák nebo dětskou sedačku pro děti uvedeného věku je € 12,00. Pokud se rozhodnete pro veřejnou dopravu, potom můžete cestovat z letiště v Bari vlakem Trenitalia do Foggia s přestupem na Bari Centrale a z Foggia autobusem SITA Sud do Vieste.

# 09.01.2024, 11:45.
Pane Řehůřku, marně se snažím najít autobusového dopravce, který už v květnu jezdí do Vieste nebo alespoň někam na Gargano? Nebudete prosím vědět? Případně, jak jinak než letecky se do Vieste dopravit? Potřebuji termín 31. května. Děkuji a přeji příjemný večer. Dita.

Nepíšete, odkud vyjíždíte. Nicméně o přímé lince nevíme. Veřejnou dopravou se tam můžete dostat s přestupem v Římě. Např. z Prahy jezdí do Říma Regio Jet, který vyjíždí z Prahy ÚAN Florenc v 18:30 a v Římě na Autostazione Tiburtina je v pátek ve 14:45. Současná cena jízdenky je 1199,-Kč. Z Autostazione Tiburtina potom odjíždí autobus společnosti Ferrovie del Gargano v 17:00. Ve Vieste na Piazzale Lungomare Europa je ve 23:50. Současná cena jízdenky je € 36,00. Oba autobusy jezdí i o den později, tzn. pokud potřebujete být ve Vieste až v sobotu, můžete jet ve stejných časech o den později. V současné době ještě jízdní řády a nákup jízdenek nejsou k dispozici. V současné době lze jízdenky na Regio Jet zakoupit do 15.3.2024, na Ferrovie del Gargano do 30.4.2024. Postupně budou naskakovat další termíny.