SICÍLIE 2020

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2020

Pod špičkou italské boty leží největší ostrov ve Středozemním moři - Sicílie. Její osidlování už probíhalo od starověku, kdy prvními historicky doloženými obyvateli byli Sikané. Po nich připluli na ostrov Sikulové a následně Elymové. Od 8. století před n.l. se začali na ostrově prosazovat Řekové a Féničané. Po punských válkách se dosatala Sicílie pod správu Římského impéria. Po jeho pádu se stala Sicílie cílem dobyvatelů - Arabů, Saracénů a dalších. Z nich Sicílii nakonec ovládli Normané. Po nich vládli španělé, savojové a habsburkové. K Itálii byla Sicílie připojena v roce 1860. Sicílie je autonomní italský region. Hlavním městem je Palermo. To je současně i metropolitním městem, stejně jako Catania a Messina. Zbývajících šest dřívějších provincíí tvoří každá volné sdružení obcí. Kromě hlavního ostrova patří k regionu i ostrov Pantelleria, ostrov Ustica a ostrovy Aiolské, Pelagické a Egadské. Nejvyšším vrcholem je Etna (3343 m). Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 22.02.2020, 22:17.
Vážený pane Řehůřku, chtěli bychom s manželem navštívit Sicílii a přiletět na letiště v Trapani. Prosím, poraďte nám, dá se v Trapani půjčit motorka? Nebo někde poblíž? Předem děkuji za vyrozumění. Ivana.

V Trapni je těch půjčoven hodně. Např. na Corso Italia si zapůjčíte dvojmístný skútr od € 18,00 za den. Další půjčovny jsou např. na Piazza Umberto, Via Osorio atd.

# 15.02.2020, 22:43.
Chystáme se letos na Sicílii. Chtěli bychom se ubytovat ve městě Castellammare del Golfo. Rád bych se zeptal, kde se dá v tomto městě nakupovat a jaké typy obchodů s potravinami jsou obecně v těchto typech měst? Děkuji. Petr.

Nachází se tam několik supermarketů. V Itálii se však supermarketem nazývají i menší obchody, takže nečekejte obrovská nákupní centra. Z velkých řetězců je to např. Deco v jihovýchodní části města na Viale Leonardo da Vinci. Zastoupení má také řetězec Conad na Via Brerlino.

# 21.01.2020, 15:23.
Pane Řehůřku, mohl byste mi dát pár tipů, kam se jít na Sicílii velmi dobře najíst a za rozumnou cenu? Jakou restauraci nebo vinárnu nevynechat, nebo naopak jít někam, kde dělají výbornou pizzu? Děkuji. Sabina.

Sicílie má rozlohu odpovídající 1/3 rozlohy České republiky. Je to tedy obrovská oblast. Nemůžeme Vám tedy dát konkrétní tip na restauraci, pizzérii apod. Asi byste nejela např. do Palerma na pizzu, když byste byla ubytovaná např. v Taormině, jen proto, že jsme Vám tam doporučili dobrou pizzérii. Podívejte se na Trip Advisor, do vyhledávacího pole Kam se chystáte zadejte město, do kterého jedete, a následně po zobrazení informací o tomto městě klikněte na Restaurace. Najdete tam obrovské množství recenzí cestovatelů, kteří se v daném podniku stravovali.

# 10.01.2020, 18:36.
Prosím o radu ohledně plavby trajektů z Porto Empedocle na Lampedusa a zpět mimo sezónu v květnu. Našel sem jen Fast Ship - Aliscafo - od června do září. Jedna cesta za € 65,00, 4 hodiny a 15 minut. Na detailech přístavu velké trajekty vidím, ale nemohu zjistit jejich jízdní řád, délku plavby a cenu. Také bych se chtěl zeptat na ubytovaní přes Booking. 99% hotelů na Lampeduse žádá rezervaci s kreditní kartou, kterou nemáme. Sehnat ubytování až na místě nebo pořídit kreditní kartu? A proč vlastně chtějí kreditní kartu, když mají zrušení rezervace zdarma? Děkuji. Zdeněk.

Dopravu mimo sezónu můžete podniknout s Caronte&Tourist. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády i ceníky. S ubytováním to funguje tak, že ubytovatel si často vyhrazuje právo zablokovat částku na kartě ještě před nástupem na ubytování. Naše zkušenosti jsou takové, že někdy to tak udělají, někdy ne. Dokonce se nám staly i mimořádné situace, kdy např. v Polsku jsme měli blokovanou částku na kartě i několik týdnů po odjezdu z hotelu, v Nizozemsku nám zase zablokovali částku, i když uváděli, že ji blokovat nebudou a následně si ji i strhli. Navíc jsme toto ubytování na místě online zrušili (měli jsme dva navazující pobyty) a v recepci nám peníze vrátili v hotovosti. Večer nám pak ještě volali, kdy přijedeme. Takže trochu chaos. Je to tedy hodně různé. S Booking jsme však neměli nikdy problémy. Mají k dispozici call centrum, kde šlo vše bez problémů vyřešit. Kreditní kartu doporučujeme. Je vhodná nejen pro ubytování, ale často nutná i pro pronájem aut. V současné době mají kreditní karty spoustu dalších výhod, např. návrat části peněz zpět, rozšířená záruka, slevy u partnerů atd.

# 09.01.2020, 12:10.
Potřebuji se dostat v sobotu v odpoledních hodinách z letiště Trapani do Viala Crocci - Strada Trapani, pokud mezi těmito dvěma cíli existuje autobusové spojení. Nebo zda by bylo výhodnější půjčit si na týden automobil? Děkuji za odpověď. Renata.

Do Trapani - přístavu - se dostanete autobusem AST. Odtud musíte jít kousek ve směru do centra podél moře po Via Ammiraglio Staiti, na které je zastávka autobusu ATM č. 25 - u zdi s palmami před ní. Tento autobus pojede v opačném směru než půjdete. A zaveze Vás na Via Viale Crocci, po které pojede po celé její délce. Tato ulice je dlouhá 10 km, musíte si tedy najít zastávku, která Vám vyhovuje. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Výhodnost zapůjčení automobilu závisí na tom, jaký budete mít na místě program. Předpokládáme, že poznávací. Je to místo hodně z ruky, v tomto případě si automobil zapůjčit doporučujeme - přes Rentalcars.