SICÍLIE 2022

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2022

Pod špičkou italské boty leží největší ostrov ve Středozemním moři - Sicílie. Její osidlování už probíhalo od starověku, kdy prvními historicky doloženými obyvateli byli Sikané. Po nich připluli na ostrov Sikulové a následně Elymové. Od 8. století před n.l. se začali na ostrově prosazovat Řekové a Féničané. Po punských válkách se dosatala Sicílie pod správu Římského impéria. Po jeho pádu se stala Sicílie cílem dobyvatelů - Arabů, Saracénů a dalších. Z nich Sicílii nakonec ovládli Normané. Po nich vládli španělé, savojové a habsburkové. K Itálii byla Sicílie připojena v roce 1860. Sicílie je autonomní italský region. Hlavním městem je Palermo. To je současně i metropolitním městem, stejně jako Catania a Messina. Zbývajících šest dřívějších provincíí tvoří každá volné sdružení obcí. Kromě hlavního ostrova patří k regionu i ostrov Pantelleria, ostrov Ustica a ostrovy Aiolské, Pelagické a Egadské. Nejvyšším vrcholem je Etna (3343 m). Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.05.2022, 12:49.
Pane Řehůřku, děkujeme za odpověď a ještě bychom se chtěli zeptat. Je možné, že ty autobusy z Palerma do San Vito Lo Capo nejezdí v neděli? Na stránkách Russo Autoservizi jsme našli dva spoje, zatím jenom v květnu, v červenci je tam zatím jenom jeden spoj v 6:20 ráno. My bychom potřebovali jet v neděli. Je možné, že ty spoje ještě přidají? Aktualizují se nějak ty jízdní řády podle sezóny? Předem děkujeme za odpověď. Martin.

Možné to je. Jízdní řády jsou online a aktuální ke dni, kdy si je zobrazujete. Obecně jsou jízdní řády na letní sezónu vydávané někdy kolem 10. června, tzn. je možné, že nějaké další spoje naskočí. Každopádně pořád máte k dispozici variantu s přestupem v Trapani.

# 12.05.2022, 10:49.
V červenci se chystáme na Sicílii. Máme naplánované tři dny v Catánii a potom přejezd do Palerma a odtud hned do San Vito lo Capo. Můžete nám poradit, jak se nejlépe přepravit? Z Catánie do Palermo chceme jet vlakem, ale potřebovali bychom vědět, zda nám bude navazovat nějaký autobus do San Vito lo Capo. A odkud by měl autobus vyjíždět? Předem děkuji za odpověď. Markéta.

Z Palermo do San Vito Lo Capo jezdí přímé autobusy Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 9,40. Autobusy odjíždí z Piazza Cairoli, což je vedle hlavního nádraží. V případě nevyhovujících spojů přichází v úvahu ještě cestovat přes Trapani. Z Palermo do Trapani jezdí autobusy Segesta Autolinee, z Trapani do San Vito Lo Capo autobusy AST. V Palermo odjíždějí z terminálu na Via Tommaso Fazello, což je opět u hlavního nádraží.

# 04.05.2022, 13:31.
V červenci letíme na Sicilii. Půjčíme si zde auto, jeden den chceme jet do Palerma. Můžete mi prosím poradit, kde nejlépe/nejlevněji a nejblíže centru (Katedrála, případně přístav, Teatro Massimo) zaparkovat na celý den? Jaké jsou aktuální ceny parkování? A jak je to s parkováním a placením s průkazem ZTP (zdravotně postižených) - kde mohou parkovat, mají vyhrazená bezplatná stání jako v ČR? Jak je to s parkovacími zónami? Děkuji za odpověď Monika.

Centrum Palerma je zónou omezeného provozu - ZTL. Bez povolení vjezdu riskujete pokutu, protože je vše monitorované kamerovým systémem. V Palermu můžete parkovat na ulici nebo na veřejných parkovištích. Pa ulici je parkování vymezené modrými pruhy a běžně je zpoplatněné v době od 8:00 do 14:00 a od 16:00 do 20:00. Sazba se pohybuje průměrně kolem € 1,00 za hodinu. Časy i ceny jsou upřesněny dopravním značením. Parkovat na ulici však nedoporučujeme. Jednak riskujete vjezd do ZTL zóny a jednak jsou tato místa často beznadějně obsazená. Doporučujeme si naplánovat trasu přímo k nějakému parkovišti mimo ZTL. Největší kapacitu má podzemní parkoviště Orlando (přes 600 míst) na Piazza Vittorio Emanuele. V provozu je 24 hodin a hodinová sazba je od 5:00 do 14:00 € 2,60, maximálně € 10,00 za den. V ostatní časy a o víkendu je hodinová sazba € 1,70, maximální denní zůstává. Např. ke katedrále dojdete za 10 minut. Informace najdete na Apcoa. Další parkoviště - Palermo Centrale - na Piazza Cairoli má něco málo přes 100 míst a je v provozu také 24 hodin. Hodinová sazba je € 1,00, maximální denní € 10,00. Ke katedrále je to ale pěšky téměř půl hodiny. Informace najdete na Metropark. Ostatní parkoviště mají pod 100 míst. Všechna parkoviště mají vyhrazená stání pro invalidy, není jich však mnoho. Parkovací místa pro invalidy jsou i v modrých zónách. Ten kdo má místní parkovací kartu pro invalidy parkuje na těchto místech zdarma a v případě obsazenosti těchto míst může zaparkovat zdarma i na běžných místech. Zda to platí i pro evropskou parkovací kartu pro invalidy nevíme.

# 01.05.2022, 12:42.
Chtěla bych se zeptat na dopravu autobusem z letiště Catania do Trapani. Moc děkuji za informaci. Stanislava.

O přímém spoji veřejnou dopravou nevíme. Většina spojů vede přes Palermo. Můžete jet vlakem Trenitalia. Zastávka Catania Aeroporto Fontanarossa je v blízkosti letiště. Jízdenka stojí € 22,70. Autobus do Palermo jede od společnosti SAIS Autolinee za € 14,00. Z Palremo potom od společnosti Segesta Autolinee za € 9,60. V Palermo přestupujete na stejném terminálu na Via Fazello. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 25.04.2022, 12:02.
Chtěla bych se zeptat, zda mi prosím poskytnete odpověď. Potřebujeme se dostat v červnu z Palerma letiště do Campofelice. Vím, že bychom museli z letiště do centra a potom vlakem. Máme malé dítě, takže toto nechceme absolvovat. Hledám variantu k půjčení auta - na 8 dní celkem drahé - lokální transport. Děkuji za případnou odpověď. S pozdravem M.

Pokud nechcete utrácet peníze za pronájem automobilu, budete se muset spolehnout na regionální veřejnou dopravu. V tomto směru se jako nejpohodlnější nabízí již zmiňovaná doprava vlakem. Vlak Trenitalia Vás tam s jedním přestupem na Palermo Centrale doveze za necelé dvě hodiny. Je možnost i kyvadlové autobusové dopravy na vlakové nádraží v Palermu, to jste ale víceméně vyloučila. Pronájmy aut najdete na Pelikan.

# 25.04.2022, 11:50.
Chtěla bych se zeptat, zda víte, jaké jsou možnosti spaní ve volné přírodě a zda jsou na Sicílii nějaká omezení. Děkuji. Alena.

Volné kempování je na Sicílii zakázané. Podobné informace najdete i v článku Kempování nadivoko v Itálii, kde najdete relativně aktuální rozbor situaci v jednotlivých regionech.

# 25.04.2022, 10:58.
Chtěl bych se zeptat, zda je možné v Trapani někde uschovat zavazadla před odletem. Máme opustit apartmán do 10:00 hodin a odlet máme ve 20:20 hodin. Hostitel nám nabídl možnost opustit apartmán v 18:00 hodin za poplatek € 10,00 na osobu. Není nějaká levnější varianta? Moc děkuji za odpověď. Břetislav.

Úschovna zavazadel je v blízkosti přístavu, odkud odjíždějí i autobusy na letiště. Hodinové sazby se pohybují od € 1,00 do € 1,50, celodenní úschova zavazadla se pohybuje od € 5,00 do € 8,00 podle velikosti. Kontakty a další informace najdete na Trapani Bags.

# 23.04.2022, 05:26.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jak bychom se mohli dostat z letiště Palermo Airport do městečka Carini, asi 13km? Letíme v květnu a přílet je v 1:00. Jezdí nějaké taxi, Uber a podobně? Předem děkuji za odpověď, Gabriela.

Carini má zastávku na železniční trati z Punta Raisi do Palerma. Nicméně první vlak Trenitalia odjíždí až v 5:15, na místě je za 9 minut. Jízdenka stojí € 5,90. Ze železniční stanice do centra Carini je to pěšky ještě 2,5 km. Místní autobusovou dopravu provozuje Autoservizi Taormina i ze železniční stanice - první v 6:50. Taxi můžete zarezervovat např. přes Taxi Pozzallo, ceny jsou ale vysoké.

# 18.04.2022, 00:15.
Příští týden budeme v Trapani. Váš web mi řekl mnoho užitečného. Vše už mám naplánováno, kromě jednoho výletu: rádi bychom na jeden den do Palerma. Jakou dopravu doporučujete? A pokud snad půjčené auto, tak od koho a hlavně kde v Palermu zaparkovat? Děkuji předem za odpověď. Michaela.

Mezi Trapani a Palermo jezdí autobusy Segesta Autolinee. Cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,60. Těch spojů je hodně, první jede z Trapani už v 5:30, poslední z Palermo ve 20:00. Pronajímat auto je zbytečné, bylo by Vám na obtíž.

# 08.04.2022, 23:43.
Marně se pokouším najít spojení z Palermo Airport do Castellammare del Golfo. Přiletíme asi v jednu hodinu ráno ve všední den, ale počkáme na první spoj. Jede tam ale vůbec něco? Radek.

Z letiště Falcone-Borsellino jezdí do Castallammare del Golfo společnost Russo Autoservizi. Nicméně 17. března vydali tiskovou zprávu, že všechny linky pozastavují do odvolání. V současné době v jízdních řádech nemají žádný spoj. Do Castellamare del Golfo je možné se dostat z letiště vlakem Trenitalia za € 7,70 s přestupem Piraineto, první spoj jede ale až v 10:42. Doporučujeme využít kyvadlovou autobusovou dopravu Prestia e Comande za € 6,00. Vystoupit musíte až na konečné v Palermu na nádraží. Autobusy jezdí od 4:00. Cesta trvá 50 minut. Z Piazza Cairoli, což je kousek od nádraží, jezdí zmiňovaná společnost Russo Autoservizi do Castellammare del Golfo za € 6,40. První autobus jede v 6:20. Kdyby se něco pokazilo, je opět záložní vlak Treitalia za € 6,80. První jede v 10:11 opět s přestupem Piraineto.

# 07.04.2022, 16:14.
Jak se prosím dostaneme v Taormině do Parco di Lady Florence? Eva.

Parco di Lady Florence začíná na konci Via Roma. Dostanete se tam např. z Corso Umberto I v místě, kde se spojuje s Via Teatro Greco. Vydáte se dolů po Via Giovanni a následně Via Bangoli Croci. Před Hotel Villa Paradiso odbočte doprava na Via Roma a po chvíli dojdete ke vstupu do parku.

# 12.02.2022, 12:56.
Jak se můžeme dostat veřejnou dopravou s Taorminy do Savoca? Budeme ubytovaní u horní stanice lanovky. Dovolená bude v září 2022. Děkuji. Marcela.

Víme jen o autobusech ze S. Teresa di Riva. Linku provozuje společnost Jonica Trasporti e Turismo. Nicméně přistupovali bychom k tomu hodně s rezervou. Jistota je pronájem automobilu. Do S. Teresa di Riva se z Taorminy dostanete vlakem Trenitalia. Nádraží je v Giardini-Naxos. Tam jezdí autobusy městské dopravy ASM Taormina.