SICÍLIE 2024

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2024

Pod špičkou italské boty leží největší ostrov ve Středozemním moři - Sicílie. Její osidlování už probíhalo od starověku, kdy prvními historicky doloženými obyvateli byli Sikané. Po nich připluli na ostrov Sikulové a následně Elymové. Od 8. století před n.l. se začali na ostrově prosazovat Řekové a Féničané. Po punských válkách se dosatala Sicílie pod správu Římského impéria. Po jeho pádu se stala Sicílie cílem dobyvatelů - Arabů, Saracénů a dalších. Z nich Sicílii nakonec ovládli Normané. Po nich vládli španělé, savojové a habsburkové. K Itálii byla Sicílie připojena v roce 1860. Sicílie je autonomní italský region. Hlavním městem je Palermo. To je současně i metropolitním městem, stejně jako Catania a Messina. Zbývajících šest dřívějších provincíí tvoří každá volné sdružení obcí. Kromě hlavního ostrova patří k regionu i ostrov Pantelleria, ostrov Ustica a ostrovy Aiolské, Pelagické a Egadské. Nejvyšším vrcholem je Etna (3343 m). Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.05.2024, 14:26.
V juni budem v Trapani. Nie som šofér, takže sa prepravujem verejnou dopravou. Prosím poradiť najlepšie spojenie z Trapani do Zingaro rezervácie, najradšej k severnemu vstupu ráno a podvečer späť. Alebo či neviete o nejakej agentúre v Trapani, ktorá tam organizuje výlety. A ešte prosím, či nemajú dáky miestny sviatok v Trapani alebo Marsale v termíne od 9.6. do 18.6. Ďakujem. Daniela.

Do Riserva Naturale Orientata dello Zingaro jezdí Shuttle Bus ze San Vito Lo Capo. Rezervaci můžete provést přes I Tre Golfi Accomodation. Cesta trvá přibližně půl hodiny a zpáteční jízdenka stojí € 45,00. Do San Vito Lo Capo se dostanete z Trapani autobusem AST. Cesta trvá přibližně 1,5 hodiny a zpáteční jízdenka stojí € 7,50. Jízdní řády se mění 10.6.2024. Výlety z Trapani najdete např. na Get Your Guide. Do rezervace se ale pořádají ze San Vito Lo Capo. V Trapani se koná od 8. do 16. června veletrh řemesel.

# 01.05.2024, 15:44.
Prosím o radu, jak se v září dostat z Palermo do Castellammare del Golfo? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Lenka.

Autobusovou linku provozuje Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 6,60. Zatím jsou tam jízdní řády do konce června. Na září budou k dispozici až v létě.

# 30.04.2024, 11:04.
Během svého pobytu v Catania plánujeme návštěvu Etny a Taorminy. Nejsme jazykově zdatní. Neníá náhodou v tomto městě průvodce v češtině? Děkuji.

Viz naše odpověď ze dne 20.01.2024, 16:58.

# 28.04.2024, 19:15.
Mohou se na Liparech lovit ryby harpunou? Děkuji. Zdeněk.

Jsme cestovatelský web, ne rybářský. Informace o předpisech najdete např. na neoficiálních stránkách Attivita di polizia marittima e giudiziaria v článku Disciplina della Pesca Marittima, diskusní fórum na téma rybolovu na Aiolských ostrovech v článku Pescare alle Isole Eolie.

# 24.04.2024, 19:06.
Pročítal jsem zdejší příspěvky týkající se dopravy k Etně a ponejvíce se zmiňuje doprava přes společnost AST. Z vašich odpovědí je zřejmé, že doprava probíhá způsobem, kdo dřív příjde, ten jede, kdo později, tak nejede, v lepším případě jede druhý den. Chtěl bych se touto cestou zeptat, zda existují í jiné společnosti, které nás dopraví na parkoviště pod Etnu a zpět, ideálně s možností rezervace místenky dopředu. Potřebovali bychom se tam dostat z Letojanni. Jedeme den předem a pod sopkou máme domluvené ubytování, takže je jedno v jaký čas a odkud na parkoviště dorazíme. Děkuji. Pavel.

Bohužel uvedená linka společnosti AST je jediná k Rifugio Sapienza, o které víme. Tato linka je v provozu každý den, kromě 25. prosince, 1. ledna, 15 srpna a Velikonoční neděle. Odjíždí ze stanoviště v Catania z Piazza San Giovanni XXIII v 8:15 a zpět z Rifugio Sapienza odjíždí v 16:30. Jízda trvá 2 hodiny. Zpáteční jízdenka stojí € 6,60 a podle sdělení AST ji lze koupit v autobuse u řidiče nebo na výše uvedeném webu. Samozřejmě i u námi dříve uvedených prodejců. My bychom na řidiče nespoléhali. Od 15. června do 15. září odjíždí v 11:30 další autobus z Catanie. Tato linka je v provozu od pondělí do soboty, kromě uvedených dnů. Alternativním řešením pro odjezd z Letojanni je cestovat vlakem Trenitalia do Giarre-Riposto za € 3,90 a odtud pokračovat taxi. Do Giarre se kromě neděle dostanete i autobusem Etna Trasporti. Jízdenka stojí € 3,60. Možná spolehlivějším řešením je cestovat taxi až z Catania.

# 23.04.2024, 21:47.
Pane Řehůřku, chtěla bych vědět, zda jezdí autobus z letiště Trapani do San Vito Lo Capo a kde má zastávky a nebo jak se tam nejlépe v červnu dostat. Moc děkuji. Věra.

Z letiště v Trapani jezdí do San Vito Lo Capo autobusy společnosti AST. Přestupuje se v Trapani. Zastávek je hodně, najdete je na výše uvedených stránkách - Orari / Orari Autolinee Extraurbane. V sezóně by měly jezdit i přímé spoje. Nicméně jízdní řády od června, kdy dochází k jejich změně, budou zveřejněné až kolem 10. června.

Powered by GetYourGuide
# 21.04.2024, 12:06.
Budeme cestovat z letiště Catania do Avoly. Již máme zakoupené jízdenky na Interbus. Je nástupní stanice (Aeroporto Catania) hned na letišti, dostaneme se tam v pohodě pěšky, nebo bude třeba se někam více přesouvat? Je možné případně přes aplikaci Interbus měnit zakoupené jízdenky, např čas? Funguje to stejně jako v ČR, např. u Student Agency? Děkuji za pomoc. Pěkný den. Petra.

Zastávka autobusů skupiny Interbus je přímo na letišti po vyjití z haly vpravo. Jakmile opustíte halu, jste tam přibližně za 2 minuty. U jízdenek zakoupených online je možné měnit datum i čas přes Area clienti / Modifica biglietto na výše uvedených stránkách. Předpokládáme, že stejně jako na webových stránkách, je to možné v aplikaci.

# 17.04.2024, 23:37.
V srpnu se chystám s kamarádkou do Katánie. Ráda bych se zeptala, zda je to bezpečné a jaké místo pro ubytování byste nejlépe doporučil? Moc děkuji. Petra.

K otázkám bezpečnosti se nevyjadřujeme, viz Informace, druhý odstavec Důležité. Ubytování je individuální záležitost. Závisí na Vašich preferencích, plánu dovolené atd. Doporučujeme hledat na Booking, kde si ty nejdůležitější požadované parametry ubytování nadefinujte a vyberte ze zobrazené nabídky. My jsme volili Villaggio Turistico Europeo, které i doporučujeme a dle zpětné vazby od našich čtenářů po mnoho let se jedná stále o dobrou volbu.

# 16.04.2024, 12:45.
Mám dotaz ohledně půjčení auta na letišti v Palermu. Měl bych si rezervovat auto přes vámi doporučený odkaz, nebo je lepší si auto objednat na místě na letišti? Děkuji. Petr.

Určitě si doporučujeme rezervovat auto dopředu. Budete mít předem jasnou cenu, podmínky, pojištění atd. Co se Discover Cars týče, patří k nejvýznamnějším ve svém oboru. Doporučují je i některé naše cestovní kanceláře. Pokud se k nám dostaly od našich čtenářů záporné informace v souvislosti s vypůjčením auta, tak se týkaly zapůjčení řešeného až na místě. To neznamená, že nějaké problémy nemohou nastat i v tomto případě, tu jistotu nemáte nikdy na 100 %. Výhodou však je, že pokud něco nastane, vše můžete řešit s tímto řetězcem, který má s řešením případných problémů dlouhodobé zkušenosti. Podstatnou výhodou je i česká jazyková verze portálu.

# 13.04.2024, 19:01.
Ospravedlňujem sa, ešte by som potrebovala poradiť, s akým prepravcom by som sa mohla o pár dní vrátiť do Trapani, ale nie na letisko, ešte sa tam pár dní zdržím. Ďakujem. R.

Palermo a Trapani spojuje linka společnosti Segesta Autolinee. Odjíždí z autobusového terminálu na Via Fazello u vlakového nádraží. Jízdenka stojí € 9,60. V Trapani má stanoviště v přístavu. Těch zastávek je jak v Palermu, tak i v Trapani více. Najdete je na výše uvedených stránkách.

# 13.04.2024, 07:07.
Chcem Vás poprosiť o radu ohľadom autobusovej dopravy do Palerma z letiska v Trapani. Ktoré spoločnosti sú to a konkrétne kde v Palermo tieto autobusy stoja? Rada by som si podľa toho zabukovala ubytovanie, aby som to k nemu nemala moc ďaleko, hlavne prvý deň, keď príletim a pokiaľ sa trochu zorientujem. Druha otázka sa týka mestskej dopravy v Palermo, ktorá spoločnosť tam funguje, prípadne akej farby má autobusy? Ďakujem za odpoveď. R.

Z letiště v Trapani jezdí do Palermo autobusy společnosti Autoservizi Salemi. Konkrétně ze stanoviště č. 4. Jízdenka stojí € 11,00 a v Palermu přijíždí postupně na zastávky Via Belgio 85, Viale Croce Rossa 127, Via Liberta 199, Via Liberta 169, Piazza A. Gentili, Piazza Politeama a cílová zastávka je na autobusovém terminálu na Via Fazello u vlakového nádraží. Ubytování si můžete zarezervovat přes Booking. Městskou dopravu provozuje AMAT. Autobusy mají modro-žlutou kombinaci barev. Základní jízdenka na 90 minut stojí € 1,40, celodenní € 3,50, dvoudenní € 6,00, třídenní € 8,00, týdenní € 16,50.

# 08.04.2024, 21:02.
Pane Řehůřku, moc vám děkuji za obšírnou a rychlou odpověď na moje dotazy. Ještě se jednou vracím k dopravě z Katánie na Etnu. Jsem totiž trochu zmatená z informací ohledně nákupu jízdenek na zmiňovaný autobus. Aplikaci dopravce jsem si dokonce stáhla, ale následně jsem zjistila, že jízdenku nelze na daný den zakoupit. Z různých reakcí cestovatelů jsem se dočetla, že lístky na autobus se nedají koupit dopředu, platí jen v den zakoupení. Myslíte, že tomu mám rozumět tak, že jízdenka zakoupená v den odjezdu ráno a podle všeho taktéž platná pouze daný den, když všude uvádí, že je nelze koupit dopředu, je zárukou, že se do autobusu následně dostaneme? Anebo je v případě, že se do autobusu nevejdeme, možné lístky použít i následující den? Omlouvám se a děkuji. Markéta.

Nemáme jiné informace, než jsou uvedené v odpovědi ze dne 02.04.2024, 09:09. Podle oficiálních informací společnosti AST je možné jízdenky na městské a meziměstské linky zakoupit následujícími způsoby: na výše uvedeném webu (po registraci, přihlášení a platbě kartou), v mobilní aplikaci (přístupové údaje jsou stejné pro web i aplikaci), u jednoho z autorizovaných prodejců, v autobuse (platba v hotovosti nebo kreditní kartou (pouze u městských linek s cenou o € 0,30 vyšší než je standardní). Rezervace není možná, na jízdence je uvedené datum nákupu, nikoliv datum cesty, a lze ji použít kterýkoliv den v rámci jednoho roku od data vystavení až do dne, kdy je v autobuse ověřená.

# 02.04.2024, 09:09.
Děkuji za odpověď. Moc jste mi pomohl. Prodejní místo jsme našli. Dnes už bylo konečně označené. Jen nám dopředu lístky na autobus na Etnu neprodali. Musíme bohužel ráno a vystát frotu. Děkuji a s pozdravem Ivana.

To je zvláštní, už několik našich čtenářů si kupovalo jízdenky dopředu a problém nebyl. Je ale samozřejmě možné, že se podmínky změnily nebo jen pro tu cestu k Etně. Buďte tam s dostatečný předstihem. Opět máme zpětnou vazbu od našich čtenářů, že fronta byla tak velká, že už autobus nestihli a museli jet až další den. Jízdenky je také možné koupit online přes AST / Tariffe / Acquisto Biglietti online. Je tam i odkaz pro nainstalování aplikace do mobilního telefonu. Zakoupení jízdenky není ekvivalentem rezervace místa. Rezervace není možná. Na jízdence je uvedené datum, kdy byla zakoupená a je možné ji použít kterýkoliv den v rámci jednoho roku od data vystavení až do dne, kdy je v autobuse ověřená. Zpáteční jízdenka je platná pouze při použití ve stejný den pro obě cesty.

# 01.04.2024, 20:28.
Prosím o přesnou informaci, kde v Katánii koupit lístek na Etnu a třeba i dopředu. Jsme teď v Katánii a nikdo na autobusovém a vlakové nádraží nám nebyl schopen říci, kde je zakoupit. Nikde jsme nenašli vůbec žádné informace, kde je přesně zakoupit. Děkuji za informaci. Ivana.

Pokud máte na mysli jízdenky na autobus, který odjíždí ráno z Catania na Riffugio Sapienza, zakoupíte je v blízkosti zastávky na Piazza Pappa Giovanni XXIII v Baru Nafe. Měli by mít otevřeno každý den, kromě neděle, od 6:30 do 19:00. Je to u kruhového objezdu, po levé straně ve směru od nádraží, na rohu budovy s obloženými sloupy. Jízdenky na autobus AST doporučujeme zakoupit dopředu. V den odjezdu potom buďte už s dostatečným předstihem na zastávce. Pokud máte na mysli jízdenky na lanovku, případně i jeep-bus, tyto můžete zakoupit až na místě na pokladně u lanovky. Tuto si můžete zakoupit také online přes Get Your Guide.

# 25.03.2024, 20:33.
Koncem dubna se chystáme do Katánie. Chtěla bych vás moc poprosit o radu ohledně výletů do okolních měst. Myslíte, že je reálné navštívit, aby to nebylo jenom v poklusu, během jednoho dne Syrakusy i Noto? Nebo je vhodnější rozdělit to do dvou dnů? Výlet na Etnu nemáme v plánu, ale kamarádka mi doporučila alespoň pěší výlet v okolí parkoviště pod ní, kam se dá dojet autobusem. Prý se i tam nachází spousta kráterů. Má to podle vás smysl absolvovat? Poslední dotaz se týká cesty z letiště v Katánii do místa ubytování na ulici Via Antonino di Sangiuliano. Jako nejvhodnější se mi jeví varianta Alibusem a vystoupit na zastávce Via VI Aprile. Máte prosím stejný názor? Mnohokrát vám děkuji. Markéta.

Dá se to stihnout za jeden den. Z Catania do Siracusa doporučujeme cestovat vlakem Trenitalia. Zaveze Vás tam za přibližně 1 hodinu a 20 minut, jízdenka stojí € 8,80. Nádraží je na půli cesty mezi čtvrtí Neapolis a Siracusa. Doporučujeme začít čtvrtí Neapolis. My jsme sice jeli autem, ale vlastní prohlídku obou čtvrtí jsme zvládli za dopoledne. Samozřejmě záleží také na tom, jak důkladně si chcete všechno prohlédnout. To, co jsme viděli my, najdete ve fotogalerii Neapolis a Ortigia. V Noto jsme nebyli, měli jsme na východní Sicílii jen 5 dní, včetně cesty, po 14. denním pobytu v Kalábrii a děti byly ještě malé. Hodně času jsme také strávili na pláži. Do Noto se dostanete také vlakem. Zaveze Vás tam za 45 minut a jízdenka stojí € 4,80. Do centra je to z nádraží přibližně 1,5 km, ale centrum není moc rozlehlé, rozkládá se na ploše přibližně 1 x 1 km. Zpět do Catania se můžete vrátit vlakem s přestupem v Siracusa, nebo autobusem ze skupiny Interbus. Odjíždí z Via Principe di Piemonte a v Catania je za 1,5 hodiny. Jízdenka stojí € 8,40 a poslední odjíždí v 18:00. Terminál je na konci ulice v centru města, tj. na rohu s ulicí Via Pola. V Catania končí na terminálu na Via Archimede, což je před vlakovou stanicí. Interbusem můžete cestovat i mezi Catania a Siracusa, jízdenka stojí € 6,20 a mezi Siracusa a Noto, jízdenka stojí € 3,60. Terminál v Siracusa je na konci Corso Umberto, u vlakového nádraží. Je třeba si to naplánovat podle jízdních řádů a počítat vždy s nějakou rezervou a nejezdit posledním spojem. Ano, má to smysl absolvovat. Pokud budete itinerář zkracovat, tak samozřejmě upřednostněte Syrakusy. Etnu určitě nevynechte. Pokud pojedete autobusem, kupte si jízdenku dopředu. Řidič je neprodává a ráno byste mohla skončit ve frontě a autobus by Vám mohl ujet. Ráno buďte na zastávce s dostatečným předstihem. My jsme nebyli až na Etně, ale na Torre del Filosofo, což je plošina, kde končí Jeep-busy. Lanovka je sice drahá, ale stojí to za to. Jeep-bus je podle našeho názoru zbytečné vyhazování peněz. Do hodiny tam dojdete pěšky a cestou se bude pořád na co dívat, co fotit apod. Nepříjemný může být prach, který víří jeep-busy. Pokud se rozhodnete zůstat jen dole u Riffugio Sapienza, určitě to stojí také za to. Crateri Silvestri je možné obejít a vyhlídky jsou úchvatné. Podívejte se na fotogalerii Etna. Alibus je dobrá volba, vystoupit můžete, jak píšete. Nevíme, kde přesně na ulici bydlíte, možnost je také vystoupit na některé ze zastávek na Corso Sicilia nebo Via Vittorio Emanuele II a na Via Antonino di Sangiuliano přejít.

# 19.03.2024, 10:57.
Mohu se zeptat? Dá se dostat nějak veřejnou dopravou z Letojanni na letiště v Catanii? Odlet máme ráno v 6 hodin. Dá se na místě sehnat taxi? Letíme 6.7.2024 a jsme 4 osoby. Wizz nám posunul odlet o jeden den. Co jsem našla cenu, tak € 140,00. Přijde mi to hodně. Dá se na místě sehnat výhodněji? Děkuji za informaci. Jana.

O přímém spojení mezi Letojanni a letištěm v Catania víme jen v jednom případě a to v 16:45 spojem společnosti Interbus. Řešením může být cestovat na noc, konkrétně vlakem Trenitalia do Catania. Jede ve 21:21 (22:18) a 22:32 (23:29). V závorce je příjezd do Catania. Z nádraží potom jezdí Alibus. Jedná se o okružní linku z letiště na letiště, poslední odjíždí z letiště v 0:30. Cena taxi se pohybuje skutečně kolem těch € 140,00. Cena se dá snížit, zkusili bychom se domluvit s ubytovatelem. Nicméně rezervace taxi přes osvědčené společnosti je jistota. Např. přes Booking přímo z Vašeho hotelu.

# 18.03.2024, 11:05.
V létě se chystáme letět do Catanie a ubytovaní budeme v Avole. Našla jsem si autobus / vlak do Avoly, ale tam máme ubytování poměrně daleko od moře i centra. Nepodařilo se mi dohledat MHD. Je nás 10 lidí, rádi bychom to zvládli bez aut. Můžete mi prosím poradit, kde bych si dohledala autobusové linky městské dopravy? Mnohokrát děkuji. Lenka.

Avola není pokryta nějakou sítí městské dopravy. Město samo o sobě je na ploše 1x1 km. Ve městě má několik zastávek autobus ze skupiny Interbus, např. z Noto nebo Siracusa na Piazza Trieste a Piazza V. Veneto. Dalším dopravcem v této oblasti je AST. Přes Avola jezdí opět z několika směrů a ve městě má zastávky.

# 05.03.2024, 18:40.
S mamkou se chystáme po Velikonocích na Sicílii. Chtěla bych se zeptat, zda je možné dostat se z Palerma do Scopella veřejnou dopravou? Chtěly bychom navštívit hlavně Riserva dello Zingaro, takže bychom se rády ubytovaly někde poblíž. Předem děkujeme za odpověď. Anna.

Z letiště v Palermu jezdí do Palerma k vlakovému nádraží kyvadlová autobusová doprava. Jízdenka stojí € 6,00. Z Palermo, z Piazza Cairoli u vlakového nádraží, jezdí do Castellamare del Golfo autobus společnosti Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 6,40. Z Castellamare del Golfo jezdí do Scopello autobus stejné společnosti za € 2,70. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking / Scopello.

# 02.03.2024, 19:47.
8. března odlétáme do Katánie a budeme ubytovaní v hotelu Le Dune Sicily hotel. Poradil byste nám prosím, jak se nejlépe dostat z letiště a potom z hotelu do centra městskou dopravou? Případně lze dojít z hotelu do centra pěšky? Nějak se pořád nemohu zorientovat v MHD a když se dívám do map tak nacházím pouze pravidelné spoje se zastávkou dále od hotelu, ovšem nikde žádný chodník a docela frekventovaná silnice. Také bych se chtěla zeptat. Je to opravdu tak, že lístek na autobus AMTS lze koupit pouze na ten daný den, tedy nelze koupit lístek den předem? Zdenka.

Z letiště do hotelu se dostanete veřejnou dopravou AMTS v kombinaci Alibusu a linky D. Nevíme, podle čeho usuzujete, že u SS114, která vede podél pláží, nejsou chodníky. Od Vašeho hotelu směrem do centra jsou chodníky po obou stranách. Do centra je to ale více jak 3 km. Nevíme o tom, že by jízdenky AMTS nebylo možné použít další dny od nákupu. Platnost jízdenky začíná jejím označením, ne nákupem. Možná ta informace vzešla od elektronické jízdenky, kterou musíte zakoupit před nástupem do vozidla.

# 02.03.2024, 16:14.
Čeká nás s dcerou cestovatelská premiéra. Sami do Katánie. Domluvíme se základní angličtinou i s místními na trhu či v obchodě? Nebo místní neradí? Rády bychom jely i do Taorminy. Bydlíme na Via Ughetti. Je lepší pro nás autobus nebo vlak? Rády bychom nahoru vyjely, ať už autobusem či lanovkou, a zpět dolů pěšky. Před odjezdem do Katánie omrkli i ostrůvek Issola Bella. Lze to zkloubit? Neskutečně děkuji. Zuzka.

Počítejte spíš s tím, že se jinak, než italsky nedomluvíte. Anglicky se domluvíte v hotelech, u prodeje vstupenek, jízdenek apod. Nicméně pokud uvidí místní alespoň minimální snahu se s nimi domluvit několika slovíčky nebo frázemi, budou ochotní. Z hlediska spojení je lepší autobus. Interbus jezdí za € 5,10 z Autostazione na Via Archimede. Spoje operuje buď Interbus nebo Etna Trasporti. Do Taorminy Vás doveze na Terminal Bus. Jezdí každou hodinu. Vlak Trenitalia Vás zaveze do Giardini Naxos. Jízdenka stojí € 5,50 a spoje jezdí častěji než autobus. Budete se ale muset do Taorminy dopravit městskou dopravou ASM Taormina. Jízdenka stojí € 1,10. Pokud pojedete z Catania autobusem, můžete si nejdříve projít Taorminu, následně sejít dolů a potom vyjet lanovkou za € 6,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 27.02.2024, 17:41.
Moc děkuji za Vaši pomoc. Jen jsem se ještě zapomněl zeptat, zda lístky na autobus do Milazza musím nakoupit předem na jejich stránkách, nebo ve stánku na letišti, či až v autobusu? Moc děkuji za odpověď. Otto.

Jízdenky je možné zakoupit na pokladně SAIS Autolinee na letišti v Catania. Stánek se nachází na zastávce po pravé straně po vyjití z haly, za stánkem Interbus. Doporučujeme však to provést online přes stránky Giuntabus. Vyhnete se tak případné frontě, čekání nebo zavřené pokladně. Na nákup lístku v autobuse bychom nespoléhali.

# 25.02.2024, 13:12.
Neviete mi prosím poradiť, či je niekde v Palerme úschovňa batožiny? Posledný deň nášho výletu na Sicílii by sme sa ráno chceli premiestniť z Trapani do Palerma, kde by sme si chceli prejsť mesto a večer odletieť z Palerma, len si to neviem úplne predstavit s kuframi na kolieskach. Ďakujem veľmi pekne. Erika.

Na nádraží Palermo Centrale je úschovna zavazadel Ki Point. Otevřeno mají denně od 8:00 do 20:00. cena je € 10,00. Další úschovny zavazadel po celém Palermo najdete na Radical Storage.

# 06.02.2024, 22:26.
Nemáte prosím informaci, jak se dostat veřejnou dopravou od nádraží v Taormině do vesničky Castelmola? Šli jsme tuto trasu už pěšky, ale letos s sebou máme členy, pro které by to bylo příliš náročné. A nemohu se nikde dopátrat, jak se tam dostat. Děkuji. Dagmar.

Z autobusového terminálu v Taormině jezdí do Castelmola autobusy společnosti Interbus. Cesta trvá 15 minut a jízdenka stojí € 1,90. Konečná zastávka je v Castelmola na Piazza San Antonio. Z vlakového nádraží Giardini Naxos se na autobusový terminál dostanete městskou dopravou ASM Taormina. Jezdí tam Linea Verde a jízdenka stojí € 1,10.

# 20.01.2024, 16:58.
Chtěl bych se zeptat, zda nemáte tip na nějakého průvodce po Sicílii v češtině nebo slovenštině? Děkuji. Karel.

Zkuste oslovit Renátu Nikola

# 09.01.2024, 03:21.
V červnu jedeme na týden na východ Sicílie. Budeme si půjčovat auto. Nemohu se zorientovat ve způsobu placení mýtného na dálnici A19. Na A18 jsou mýtné brány, ale na A19 jsem je nenašel. Děkuji za odpověď. Václav.

Mýtné na Sicílii se platí stejným způsobem jako v pevninské Itálii, tzn. při vjezdu si na mýtné bráně vyzvednete lístek a při výjezdu na základě tohoto lístku u mýtné brány zaplatíte. Zpoplatněné jsou jen pobřežní dálnice, tj. A18 na východním pobřeží a A20 na severním pobřeží. Na dálnici A18 je zpoplatněný úsek Messina Sud - Catania Nord a maximální mýtné pro osobní automobil je € 3,70. Na dálnici A20 je zpoplatněný úsek Messina Nord - Buonfornello a maximální mýtné pro osobní automobil je € 10,10.

# 01.01.2024, 18:49.
Už několikrát jsem vás žádala o radu ohledně cestování a vždy jste mi velice dobře poradili. Tentokrát bych se chtěla zeptat, zda máte zkušenosti s Velikonocemi na Sicílii a které místo, město nebo den byste doporučili. Také bych se ještě chtěla zeptat, zda na velikonoční pondělí a nebo neděli jezdí nějaká veřejná doprava, nebo raději na to nespoléhat. Moc děkuji za odpověď. Zdenka.

Velikonoce jsou na Sicílii nejvýznamnějším svátkem, co se okázalosti a prožitku týče. Počítejte s tím, že v té době nefunguje nic. Úřady jsou zavřené, doprava nejezdí, i když jsou spoje uvedené v jízdních řádech, obchody jsou zavřené. Ve městech i na vesnicích probíhají náboženská představení a procházejí procesí. Četné náboženské oslavy probíhají po celý Svatý týden, od Květné neděle do Velikonoční neděle. V pondělí, po Velikonoční neděli, míří Sicilané z měst na venkov nebo k moři. Místo volte podle Vašeho cestovatelského plánu. Předpokládáme, že budete poznávat historii i přírodu. Spíše si tedy vytvořte itinerář, do kterého zakomponujte alespoň jeden den věnovaný Velikonocím, např. Velký pátek, Bílou sobotu nebo Velikonoční neděli v místech, kde se budete pohybovat.