SICÍLIE 2023

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2023

Pod špičkou italské boty leží největší ostrov ve Středozemním moři - Sicílie. Její osidlování už probíhalo od starověku, kdy prvními historicky doloženými obyvateli byli Sikané. Po nich připluli na ostrov Sikulové a následně Elymové. Od 8. století před n.l. se začali na ostrově prosazovat Řekové a Féničané. Po punských válkách se dosatala Sicílie pod správu Římského impéria. Po jeho pádu se stala Sicílie cílem dobyvatelů - Arabů, Saracénů a dalších. Z nich Sicílii nakonec ovládli Normané. Po nich vládli španělé, savojové a habsburkové. K Itálii byla Sicílie připojena v roce 1860. Sicílie je autonomní italský region. Hlavním městem je Palermo. To je současně i metropolitním městem, stejně jako Catania a Messina. Zbývajících šest dřívějších provincíí tvoří každá volné sdružení obcí. Kromě hlavního ostrova patří k regionu i ostrov Pantelleria, ostrov Ustica a ostrovy Aiolské, Pelagické a Egadské. Nejvyšším vrcholem je Etna (3343 m). Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.01.2023, 12:36.
Chystáme se přes Silvestra a Nový rok do Catanie. Chci se zeptat, jak je to s otevřením obchodů, restaurací a hromadné dopravy? Děkuji. Tereza.

Většina supermarketů a obchodů zůstává 31. prosince otevřená, mají jen změněnou otevírací dobu - zavírají o něco dříve. Oproti tomu 1. ledna bývá většinou zavřeno. Na silvestra večer počítejte v případě restaurací spíše s nutnou rezervací a 1. ledna s uzavřením. Městská doprava jezdí podle jízdních řádů uvedených na AMTS.

# 28.01.2023, 18:22.
Zdravím z Plzně. Mám dotaz. V polovině září jedeme s dětmi na Sicílii. Chtěli bychom jet z Villa San Giovanni do Messina, ale nemohu najít trajekt, všechno mi ukazuje jen do 5. srpna, potom už ne. Chtěli bychom rezervací udělat dřív. Můžete mi prosím poradit? Děkujeme. Jana.

Z Villa San Giovanni do Messiny provozuje trajekt společnost Caronte & Tourist. Dělat rezervaci je zbytečné. Trajekt funguje kyvadlově. Jezdí po 40 minutách, což je přibližně doba na vylodění po příjezdu a nalodění k odjezdu.

# 26.01.2023, 19:32.
V únoru letíme na týden do Katánie a máme přes Rentalcars zamluvené auto u spolčenosti B-rent. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, zda přijímají debetní karty? Přes Rentalcars jsem už auta měla a např. na Islandu nebo Skotsku nebyl problém. Ale s Itálií nemám zkušenost. Předem děkuji za odpově. Lucie.

Přímo společnost B-rent má ve svých podmínkách uvedené, že i když Vám bude v průběhu online rezervace umožněné platit jakýmkoliv druhem platební karty, tak při vyzvednutí musíte poskytnout kreditní kartu z důvodu bezpečnostní zálohy. Pokud zvolíte nadstandardní vozidlo z kategorie J, J Top nebo J SUV, potom budete potřebovat dvě kreditní karty, z toho jedna musí být zlatá nebo platinová. Přijímají kreditní karty Master Card, Visa a American Express. Nepřijímají karty předplacené, dobíjecí nebo debetní. Nepřijímají také karty vydané nebankovními institucemi. Držitel kreditní karty a ten, kdo podepíše smlouvu, musí být stejná osoba. Obecně vždy doporučujeme používat při půjčení automobilu na Sicílii kreditní kartu. Autopůjčovny ji běžně vyžadují. Podmínky najdete na výše uvedených stránkách.

# 10.01.2023, 16:52.
Pane Řehůřku, děkuji za informace. Nevíte, zde je alespoň možné v Tropea zakoupit lodní výlet s nočním výstupem na Stromboli a případně kde? Děkuji mnohokrát za informace. Hezký den. Jan.

Takové výlety najdete např. na Tropea Escursioni. Takové exkurze jsou ale i s ubytováním po nočním návratu a odjezd zpět je následující den. Standardní noční výlety s návratem ve stejný den jsou většinou jen lodní s tím, že budete pozorovat Stromboli z moře. Viz např. Get Your Guide.

# 08.01.2023, 19:54.
Pane Řehůřku, chystám se začátkem září 2023 na cestu do Kalábrie k městu Tropea a chtěl bych podniknout noční výšlap na Stromboli. Je možné se z Tropea nebo z Vibo Valentia dostat na Stromboli trajektem? Nebo je to možné jen na výletní lodi? Nemáte informace, zda je možné nechat se dovézt na ostrov někým z místních jeden den, uskutečnit noční výšlap na Stromboli a druhý den se nechat odvést zpět ze Stromboli? Nebo jak to nejlépe zorganizovat? Zda k tomu náhodou nemáte nějaké informace. Nebo je možné se na Stromboli dostat trajektem jen z Milazza ze Sicílie? Těžko se k tomu hledají informace. Děkuji za informace. S pozdravem Jan.

Trajekty na ostrov Stromboli jezdí ze Sicílie (jednotlivé Aiolské ostrovy, Milazzo, Messina) i z pevniny (Reggio Calabria, Vibo Valentia, Neapol). Některé trajekty jezdí jen několikrát v týdnu. Z Vibo Valentia zajišťuje spojení Liberty Lines. Trajekty jezdí ve čtvrtek a v neděli, jen v sezóně od 8.6.2023 do 28.9.2023. Cena jízdenky tam je € 30,74, zpět € 25,74. Cesta trvá 1,5 hodiny. Pokud tedy budete chtít jet stejným spojem zpět, budete muset čekat několik dní. Řešením může být cestovat vlakem Trenitalia do Villa San Giovanni za € 6,00, odtud trajektem Caronte & Tourist za € 2,50 do Messiny a odtud vlakem Trenitalia za € 4,60 do Milazza. Je to ale časově náročnější a s pěšími přechody. Na soukromou plavbu bychom nespoléhali. Existuje také služba Boat Transfer za € 45,00, která je ale závislá na počtu minimálně 20 osob, které si ten den zakoupí jízdenku. Řešením může být cestovat tam s využitím této služby, zpět potom trajektem.

# 05.01.2023, 07:45.
Potřebuji poradit. Ať prohledávám internet jak chci, nejsem schopna dát dohromady vlakové spojení z Brna na Sicílii, kam na Sicílii je jedno. Moc děkuji. Kateřina.

Bohužel o přímém spoji nevíme a s velkou pravděpodobností, která je spíše jistotou, takový spoj neexistuje. Pokud chcete cestovat vlakem, budete muset volit spojení s přestupy. Optimální trasa je Brno - Vídeň - Bologna - Řím - Neapol - Villa San Giovani - Messina. Asi nejvýhodnější pro Vás bude cestovat z Vídně vlakem Euro Night 233 v 19:23. V Římě je následující den v 9:10 a navazující spoj do Messiny jede v 9:26. Pokud nestihnete spoj v 9:26, v 11:26 jede další přímý. Oba uvedené spoje jedou až do Palerma. Přímých spojů z Brna do Vídně jezdí hodně. Jízdní řády do Vídně najdete na Idos, jízdní řády z Vídně na Sicílii na Trenitalia.