ŘÍM 2022 / 7

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2022 / 7

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Řím 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.04.2022, 21:23.
Chápu dobře, že s Roma Pass potřebuji rezervaci. Ale je nutná i do Forum Romanum? A je vstupenka časově omezená? Nebo třeba na celý den? A kudy je vstup do Forum Romanum? Děkuji za odpověď. Martina.

Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino platí 24 hodin od prvního použití. Rezervuje se čas vstupu do Colosseo. Vstup do Foro Romano se nerezervuje. Pokud půjdete první do Colosseo, musíte Foro Romano / Palatino navštívit během 24 hodin od validace vstupenky. Pokud půjdete první do Foro Romano / Palatino, musí být rezervovaný čas a následná návštěva do 24 hodin od validace vstupenky. Toto platí samozřejmě i v případě během první, resp. druhé návštěvy památky zdarma. Vstup do Foro Romano / Palatino je naproti Colosseo. Je to dobře značené.

# 12.04.2022, 19:40.
Pane Řehůřku, jak je to s cestováním taxi např. aplikace Bolt? Zda se ceny pohybují kolem € 50,00 nebo více a zda nás vezmou čtyři osoby do jednoho auta? Děkuji. Michala.

Řím není na seznamu měst aplikace Bolt. V Římě doporučujeme cestovat bílými taxy města Říma. Poznáte to podle označení - identifikační číslo licence. Doprava např. z letiště Fiumicino (Ciampino) do centra ohraničeného Mura Aureliane stojí € 50,00 (€ 31,00), na nádraží Tiburtina € 57,00 (€ 36,00), mezi letišti € 52,00 atd. Obecně cena taxi v Římě se pohybuje od € 1,14 do € 1,66 za kilometr + různé příplatky. Tarif najdete na stránkách města comune.roma.it. Standardní kapacita jsou 4 cestující, u automobilů s vyšší kapacitou jsou za další cestující příplatky.

# 11.04.2022, 08:18.
Děkuji mnohokrá za radu. A ještě mám jeden dotaz. Budeme v Římě tři celé dny. Pondělí odpoledne a pátek ráno nepočítám. Můžete nám doporučit nějakou City Card na tři dny? Chtěly bychom si projít základní trasy a památky v Římě a Vatikánu, víc toho nestihneme, protože si chceme také v klidu tu a tam posedět u kávy nebo večeře. A když už jsem u té večeře, máte nějaký tip na příjemnou restauraci poblíž našeho ubytování, kde se dobře najíme a nestrhá nám to peněženku? Děkuji mnohokrát. Gabriela.

V tom případě Vám můžeme doporučit . Tipy na stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 11.04.2022, 04:18.
Máme rezervované ubytování od 21. do 25.5.2022 na adrese Via della Polveriera 40, Monti. Přilétáme na letiště Fiumicino ve 12:15 hodin. Můžete prosím poradit nejpohodlnější cestu do ubytování? Děkuji mnohokrát. Gabriela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 6,00 a odtud pokračujte metrem B na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete ale použít i časové jízdenky nebo . Přejděte před Colosseo a vydejte se doleva po Via del Fagutale. Jedná se o ulici mírně stoupající podél zdi pod parkem. Hned na první odbočce naproti mostku odbočte doprava na kolmou Via della Polveria. Vaše ubytování je po pravé straně. Cesta na letiště je v opačném sledu.

# 08.04.2022, 15:00.
Na stránkách Archaeological Park of Ostia Antica je u popisu dopravy věta: From November 11th 2021 from Monday to Friday: from EUR Magliana station up to Ostia Antica station - Porta San Paolo station is closed from Monday to Friday. Nevíte, zda je to výluka? Děkuji. Vladislav.

Je uzavřený jen ten malý úsek mezi Porta San Paolo a EUR Magliana z důvodu stavebních prací. My stejně všude doporučujeme cestovat metrem na EUR Maglina, kde je potom třeba přestoupit na vlak Roma Lido. Nevíme, kdy do Říma jedete, nicméně výše uvedený úsek bude otevřený od 9. dubna 2022. Od tohoto dne začne platit nový jízdní řád. Nicméně vlaky jedou často, po 22 a 23 minutách. První v 5:15, poslední ve 23:30.

# 06.04.2022, 19:30.
Děkujeme převelice, jste zlatý. Rádi bychom využili Colosseo hned jako první návštěvu s Roma Passem, takže za € 0,00. Chtěla jsem si zarezervovat čas, ale vůbec nevím, jaký ten typ zarezervovat? Dokážete mi prosím třeba pinknout odkaz? Slibuji, že už snad nebudu otravovat. Děkuji mnohokrát. Renata.

Coopculture - Destinazioni - Roma e Lazio - Roma Colosseo - Acquista: Biglietto Colosseo, Foro Romano, Palatino 24H - Verifica la disponibilita - z kalendáře vybrat datum a čas - Seleziona prodotti: poslední položka v seznamu Prenotazione per possessori di Roma Pass - zvolit a počet a následně Add to Cart - Check out - vyplnit údaje a zaplatit.

# 06.04.2022, 15:56.
Prosím Vás, kde se prodávají v Římě vstupenky na fotbal kromě stadionu? Děkuji moc. Marki.

Oficiální prodejny s kontakty a otevírací dobou najdete na stránkách fotbalového klubu S.S.Lazio - Marketing / Offical Store.

# 05.04.2022, 18:17.
Pane Řehůřku, na radu kamarádky Blanky, která Vás vychválila až do nebe, si dovoluji Vás požádat též o radu. Učinili jsme ultra rychlé rozhodnutí a v pátek 8.4. jen do neděle 10.4. jsme koupili letenky do Říma pro 2 dospělé a 1 dítě ve věku 13 let. Letiště Fiumicino. Ubytování jsme objednali v hotelu Trinita dei Monti, Via Sistina 91. Můžete nám poradit nejlepší cestu z letiště? Měli bychom být 8.4. v poledne v hotelu, takže máme celé odpoledne, celou sobotu, v neděli odlétáme ve 13:30, to už asi nestihneme nic. Ještě bojujeme s koupí Roma Passu pro dospělé, zda se vyplatí, nebo nikoliv. Vážně platí, že 1. vstupné je zdarma? Platí i pro Colosseum? Které vstupné do Colossea byste doporučil? Děkujeme mnohokrát. Přeji pěkný večer. Renata.

V tomto případě doporučujeme jet z letiště Fiumicino autobusem za € 6,00 na Termini. Můžete jet také autobusem za € 7,00. Z Termini potom pokračujte metrem A na Spagna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z metra vyjděte na Piazza della Trinita dei Monti a vydejte se doprava směrem k obelisku. Za ním pokračujte po Via Sistina (ulice nejvíce vlevo). Vaše ubytování je po levé straně. se vyplatí podle toho, jaké a kolik památek navštívíte a jak budete cestovat. Je třeba si to propočítat. Platí i pro Colosseo. Tam je speciální vstupenka pro držitele Roma Pass za cenu povinné rezervace (v případě prvního, resp. druhého vstupu podle typu Roma Pass). Pokud budete využívat do Colossea Roma Pass, potom platí jen pro základní vstupné. Vstupenka platí i pro Foro Romano a Palatino.

# 03.04.2022, 17:35.
Měl bych prosím prosbu. Chtěl bych se zeptat, zda můžeme koupit nějaké zlevněné jízdné pro mou maminku, které jsme koupili se sestrou zájezd do Říma k jejím 70. narozeninám. Maminka je bohužel na vozíku a je držitelkou ZTP průkazu. Jinak přiletime na Fuiminicio a hotel máme kousek od Termini. Asi bude nejlepší cestovat autobusem? Děkuji za informaci. Přemysl.

Zlevněné jízdné pro tělesně postižené mají v římské dopravě jen rezidenti. Platí se roční jízdenka podle tří příjmových kategorií a její cena je € 20,00, € 35,00 resp. € 50,00. Turisté platí podle našich informací plné jízdné. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem nebo . Nejrychlejší a nejpohodlnější je vlak Leonardo Exporess.

# 01.04.2022, 16:54.
Ráda bych se zeptala, jak je to, pokud bych chtěla využít zdarma památky přes Roma Pass 72 hodin, ale zamluvím si lístky přes Get Your Guide? Při vyzvednutí u pokladny předložím kartu a cena památky mi bude vrácena? Předem děkuji za odpověď. Simona.

Takto to nefunguje. Get Your Guide prodává vstupenky, jízdenky a další aktivity s celosvětovým cílením. Nedovedeme si ani představit, že by se takto vracely ceny za využití jiného typu vstupenek než bylo zakoupeno. Get Your Guide nabízí unikátní rezervační systém s možností vrátit většinu nabízených produktů do 24 hodin před zahájením aktivity, když Vám něco nevyjde. Konkrétně u římských muzeí a památek v souvislosti s to funguje tak, že jdete s Roma Pass přímo do památky a buďto jdete přímo přes turniket nebo obdržíte na pokladně volnou vstupenku. Někde jsou povinné rezervace. Tam se to s Roma Pass řeší tak, že např. musíte telefonicky provést rezervaci nebo existují přímo online vstupenky pro vstup s Roma Pass zdarma. Musíte to řešit památku od památky nebo je i přehled na stránkách Roma Pass. Např. u Colosseo je možné přímo zakoupit vstup s Roma Pass s povinnou rezervací přes oficiální stránky Coopculture, kdy zaplatíte pouze rezervační poplatek.

# 01.04.2022, 16:29.
Ráda bych se zeptala, jak je to aktuálně se vstupem do těchto dvou památek - Vatikánská muzea a Sixtinská kaple a očkováním na Covid. Na stránkách Get Your Guide je podmínkou plné očkování nebo prodělání a přímo na vatikánských stránkách je v poznámce, že je nutné mít 3 dávky očkování. Do Říma se chystám od 7. do 12.4.2022. Jaká informace je tedy správná, prosím? Předem děkuji. Lucie.

Vždy je obecně aktuální to, co je uvedené na oficiálních stránkách konkrétního muzea nebo památky. Pokud je nějaké nařízení vydané konkrétním státem silnější, potom samozřejmě platí toto. Nicméně podmínky se v případě Vatikánských muzeí změnily, podívejte se na stránky Musei Vaticani. Vzhledem k tomu, že prvotním iniciátorem podmínek je konkrétní muzeum nebo památka, je logické, že na Get Your Guide se to objeví vždy s nějakým zpožděním.

# 29.03.2022, 14:38.
Poprosím Vás o radu, ako sa dostanem z Roma Camping in Town najkratším spojom na Lido Ostia? Za odpoveď Vám ďakujem. Ján.

V tomto případě žádný přímý spoj neexistuje. Vzhledem k mnoha přestupům bude asi nejvhodnější a nejrychlejší volbou metro. Od kempu jeďte autobusem č. 246 na Cornelia, kde přestupte na metro A směr Anagnina. Vystupte na Termini, přestupte na metro B směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana, přestupte na městský vlak Roma - Lido. V Lido Ostia jsou stanice Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít standardní jízdenky.

# 27.03.2022, 13:08.
Pane Řehůřku, děkuji moc. Tie moje stanice (Trastevere, San Pietro) by mali byť na linke FL5, čo som pozerala a v mestskej zóne. Teda dúfam, že aj San Pietro, keďže iný štát. Prajem Vám všetko dobré a krásnu nedeľu. S pozdravom Kamila.

Stanice San Pietro je mimo území Vatikánu, konkrétně necelých 500 m od jeho jižní hranice.

# 26.03.2022, 12:27.
Pane Řehůřku. Chcela by som Vás poprosiť o informáciu k železničnej doprave v rámci Ríma, napr. medzi stanicami R. San Pietro - Trastevere, Termini - Tuscolana a podobne, či je možné použiť štandardnú jízdenku - 100 minút, aj 24 h, 48 h, 72 h lístok. V pokladni stojí lístok € 1,00, no či nie je zbytočné ho kupovať, ak platia časové lístky aj na tieto regionálne trasy Trenitalia? Neviem sa v tom nejak zorientovať. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Kamila.

Na regionální vlaky Trenitalia je možné použít jízdenky městské dopravy. Musí se jednat o úseky spadající do městské oblasti a vlaky druhé třídy. Městská oblast je ohraničená u vlaku FL1 stanicemi Fiera di Roma a Settbagni, u vlaku FL2 Lunghezza, u vlaku FL3 Cesano, u vlaku FL4 Capannelle, u vlaku FL5 Aurelia, u vlaku FL6 Colle Mattia a u vlaku FL7 a FL8 Torricola. Městské vlaky Roma - Lido a Termini - Cemtocelle jsou celé v městské oblasti, Roma - Viterbo po stanici Sacrofano.

# 24.03.2022, 11:59.
Do Říma jedeme podruhé a nechceme jít znovu do Koloseum. Rádi bychom ale navštívili opět Forum Romanum. Lze zakoupit vstupenku pouze na Forum Romanum? Je nutná rezervace a kolik letos lístek stojí? Předem děkuji za odpověď. Markéta.

Základní vstupenka je kombinovaná s Colosseo a stojí € 16,00 + povinná rezervace € 2,00. Samostatná základní vstupenka pro Foro Romano není. Nicméně existuje možnost si zakoupit Forum Pass S.U.P.E.R. pro Foro Romano, Palatino a Fori Imperiali. Cena je stejná € 16,00. Platí opět povinná rezervace s poplatkem € 2,00. Oproti standardní vstupence nelze vstoupit do Colosseo, ale budete mít přístupné: Nero's Domus Transitoria, House of Augustus, House of Livia, Aula Isiaca & Loggia Mattei, Palatine Museum, Neronian Cryptoporticus, Temple of Romulus, Santa Maria Antiqua with Domitian Ramp.

# 23.03.2022, 21:09.
S přítelkyní jedeme poprvé do Říma za týden. Máme v plánu návštěvu mnoha památek. Uvažujeme o nejlevnější variantě pro vstupy, a jelikož jsme oba studenti - 21 let, rádi bychom využili studentské vstupné. Netušíte, zda se dá někde využít studentské vstupné, popřípadě co vše musím prokázat, aby mi ho uznali? Přítelkyně má platný ISIC, já bohužel ne, studuji kombinovaně, tudíž mám pouze studentskou kartičku, popřípadě potvrzení o studiu. Myslíte, že by jim to stačilo při uznání pro slevu? Mnohokrát děkuji za odpověď. Samuel.

Římská státní muzea a památky poskytují osobám ve věku do 26. let zlevněné vstupné, stejně jako všechna státní muzea a památky v Itálii. V praxi to znamená to, že např. v Colosseo zaplatíte € 2,00 místo € 16,00 za plné vstupné. V Colosseo je ještě povinná rezervace, poplatek činí dalších € 2,00. Věk se prokazuje dokladem, tedy např. cestovním pasem nebo občanským průkazem. Toto neplatí ve Vatikánu, který je samostatným státem a italské zákony a vyhlášky se na něj nevztahují. Tam se platí zlevněné vstupné jen do 18. let. Nicméně i studenti do 25. let mají zlevněné vstupné a to po předložení dokladu potvrzujícího zápis na univerzitu pro aktuální rok. Vámi uváděné doklady by měly stačit, posuzují to ale lidé, takže nikdy to není 100% jistota.

# 21.03.2022, 14:03.
Do Říma letíme poprvé přístí pondělí a moc se těšíme. Mohu vás poprosit o nejjednoduší cestu z letiště Fiumicino na naše ubytování na adrese Largo Arenula 11? Roma Pass máme již koupený a vyzvedneme si ho na uvedeném místě. Děkuji. Pěkný den. Petra.

Pokud pomineme taxi za € 50,00, které je nejpohodlnější, ale také nejdražší, potom je nejjednodušší cesta následující: z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Vyjděte z haly, přejděte rovně náměstí Piazza Biondo Flavio na Circovallazione Gianicolenze a po této ulici jděte doleva k zastávce tramvaje. Jeďte tramvají č. 8 směr Venezia a vystupte na zastávce Arenua / Cairoli. Jděte ve směru jízdy Tramvaje po Via Arenua. Vaše ubytování je po pravé straně na rohu v místě, kde se tramvajové koleje stáčí doprava. Jízdenka BIT na tramvaj stojí € 1,50, pokud už nebudete mít . V opačném případě už samozřejmě můžete na tramvaj využít Roma Pass.

# 20.03.2022, 12:30.
Ráda bych se zeptala ohledně zakoupení vstupenek přes stránky Get Your Guide. Je nutné vstupenky někde vyměnit na pokladně? Nebo stačí je mít v telefonu? Uvidíme díky tomu nejzajímavější místa ve Vatikánu nebo je lepší zakoupit i jiný typ vstupenky? Do Baziliky sv. Petra a do kopule nahoru je nutné mít také vstupenku? Jak je případně nejlepší je zakoupit? Jsem z toho všeho trochu zmatená. Moc Vám děkuji a omlouvám se za plno otázek. Krásný den. Lucie.

Get Your Guide nabízí obrovské množství vstupenek, jízdenek, výletů atd. po celém světě, včetně Říma. U každého takového produktu je hned na začátku uvedeno, jak je to se vstupenkami. Většinou to ale kopíruje standardní postup, jaký je při rezervaci toho konkrétního produktu. Např. Vatican Museums & Sistine Chapel Entrance Ticket je třeba vyměnit na pokladně za vstupenky. Je to úplně stejné, jako když budete rezervovat vstup přes vatikánské stránky. Máte přednostní vstup v rezervovaném čase a získáváte vstupenky na pokladně, která je určená pro internetové rezervace. S výše uvedenou vstupenkou se dostanete do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Pokud chcete např. navštívit Vatikánské zahrady, musíte mít vstupenku pro Vatikánské zahrady, její součástí je vstup i do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vstup do Baziliky je zdarma a musíte jít přes náměstí, nikoliv přes Vatikánská muzea. Vstup z Vatikánských muzeí je pouze pro skupiny s průvodcem, tedy pro ty, kteří mají zakoupenou vstupenku s průvodcem do Vatikánských muzeí a Baziliky. Do kopule je třeba mít také vstupenku, ta se kupuje až na místě.

# 19.03.2022, 15:25.
Na 1.4 mám letenku z Říma v 6:20 z letiště Fiumicino, ubytování bude na Via Fanfulla da Lodi 45. Mohla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat na již zmíněné letiště? Moc děkuji za odpověď. Tereza.

Viz naše odpověď ze dne 12.03.2022, 09:32. Na Termini se z Vašeho ubytování dostanete nočním autobusem n5 nebo n11. N5 má zastávku na Via Prenestina. Tam se dostanete po Via Fanfulla da Lodi a vydáte se doprava ke světelné křižovatce, kde Via Prenestina přejdete na druhou stranu. Půjdete po ní doprava až k zastávce Prenestina / Giussano. N11 má zastávku na Via Casilina. Půjdete po Via Fanfulla da Lodi opačným směrem než v předchozím případě a hned odbočíte doprava na Via Braccio da Montone. Přijdete k železničnímu koridoru před kterým se vydáte doleva a po první lávce ho přejdete na druhou stranu, kde se vydáte doleva po Circonvallazione Casilina. Dovede Vás až k Via Casilina, po které půjdete doprava k zastávce. Ta se jmenuje Casilina / S. Elena. Uvedené noční autobusy jezdí 2 až 3 do hodiny.

17.03.2022, 22:36.
Chtěla bych se zeptat na cestu z letiště Fiumicino 13.4. do Roma Camping in Town na Via Aurelia. Přistáváme bohužel až v 19:35. Moc děkuji. Lenka.

Těch možností je několik. Z letiště Fiumicino můžete jet vlakem FL1 na Trastevere, tady přestoupit na vlak FL5 směr Civitavecchia / Grosseto a vystoupit na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to ke kempu po Via Aurelia přibližně 1 km. Jede tam ale i autobus č. 028, 246 a 985 ze strany nádraží od Via Aurelia nebo 086 a 087 ze strany nádraží od Via della Stazione Aurelia. Jízdenka stojí € 1,50. Vystoupit musíte na první až třetí zastávce podle autobusu. Je to naproti nákupnímu centru Panorama u nadchodu. Z letiště můžete jet také autobusem za € 6,00 na Termini, odtud metrem A na Cornelia, odtud přejít kousek po Circonvallazione Cornelia k zastávce autobusu před Mc Donalds' a pokračovat autobusem č. 246 směr Malagrotta a vystoupit na Stazione Aurelia (FL5). Je to před nákupním centrem Panorama. Ke kempu přejdete nadchodem. Z metra můžete vystoupit také na stanici Cipro a odtud pokračovat autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia a vystoupit na stejné zastávce jako v případě autobusu č. 246. Všechny uvedené spoje jezdí i ve Vašem čase. Zastávka Stazione Aurelia (FL5) není konečná zastávka u vlakové stanice. Společná jízdenka na metro a autobus stojí € 1,50.

# 16.03.2022, 19:32.
Pane Řehůřku, předem děkuji za Váš web. Je studnicí nápadů. Chtěla bych Vás požádat. Budeme bydlet v Colonna Suite - Rome Termini Station, na adrese Via del Macao 12, Central Station. Přistávat budeme na Fiumicino. Jakým spojem se dostat tam i potom zpět nejlépe? Dále se chci zeptat. Ani jedna z nás šesti žen moc dobře nemluvíme anglicky ani německy, ale ať koukám na vstupenky, Vatikánská muzea + Sixtinská kaple a Koloseum, většinou jsou všechny s průvodcem, ale to mi přijde zbytečné, když mu nebudeme rozumět. Nemáte tip jak rezervovat a jít si sami? Moc děkuji za Vaši laskavost a pomoc. Hezký den. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Z Termini to je k hotelu ještě přibližně 700 m. Můžete jít pěšky, tzn. přejděte na druhou stran nádražní haly na Via Marsala, a po Via Marsala pokračujte směrem od haly. Navazuje na ni Via Volturno, po které jděte až téměř nakonec. Odbočte doprava na Via Montebello a hned na další křižovatce na Via del Macao. Colonna Suite je po pravé straně. Můžete jet také městským autobusem. Jízdenka stojí € 1,50 nebo můžete využít časovou jízdenku, apod. Z terminálu před nádražní halou jeďte autobusem č. 66 (směr Marx), 90 (směr Labia) nebo 223 (směr Stazione La Giustiniana) a vystupte na Volturno / Cernaia. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doleva na Via Montebello a následně doleva na Via del Macao. Vstupenky do Vatikánských muzeí jsou i bez průvodce. Jedná se např. o produkt Vaticans Museums & Sistine Chapel Entrance Ticket. Součástí je vstup do Sixtinské kaple. Vstupenky můžete také zakoupit přes Musei Vaticani. U vstupu do Colossea se jedná o produkt Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Priority Tickets. Vstupenky můžete také zakoupit přes Coopculture. Doporučujeme vstupenky zakoupit přes Get Your Guide, jsou tam lepší možnosti rušení zakoupených vstupenek v případě, že nastanou nějaké změny v programu.

# 15.03.2022, 07:22.
Děkuji za odpověď. Chápu dobře, že tedy např. do Colosseo půjde s námi přes pokladnu pro držitele Roma Pass, kam se chystám udělat online rezervace vstupu? Ještě jednou děkuji za pomoc. Inka.

Ano.

# 13.03.2022, 18:03.
Jedeme s manželem a dcerou ve věku 17 let v květnu na týden do Říma. Zvažuji koupit Roma Pass. Jenom nevím, zda je ho potřeba kupovat i pro dceru? Vypadá to, že ona má spoustu vstupů na památky za snížené vstupné díky věku? A jak by potom probíhala online rezervace vstupu, když bych nám s manželem uplatňovala vstup zdarma na Roma Pass a dceři za snížené vstupné? Trochu se v tomhle ztrácím. Děkuji za pomoc. Inka.

V italských státních muzeích a památkách mají děti do 18. let vstup zdarma. se tedy pro ně nevyplatí kupovat. Dcera půjde s Vámi a ve většině případů na pokladně po prokázání věku obdrží volnou vstupenku. Někde je povinná rezervace. Např. Do Colosseo musíte mít rezervaci i s Roma Pass i při vstupu zdarma z důvodu věku. Dělá se to přes rezervační systém na Coopculture.it. V případě Roma Pass zaplatíte rezervační poplatek ve výši €2,00.

# 13.03.2022, 08:19.
Pane Řehůřku, našla jsem jízdní řád Cotral na noční autobus. Nevím, který z časů platí pro 18.4. Je to Velikonoční pondělí. Takže svátek. Mohl byste mi prosím poradit? Monika.

Pokud cestujete na Velikonoční pondělí, což je i v Itálii svátek, platí jízdní řády Festivi.

# 12.03.2022, 19:37.
Pane Řehůřku, myslíte tedy, že stačí jet autobusem ve 4:35 a na letišti být v 5:15? Odlet je v 6:20, zavazadla k odbavení mít nebudeme, jen příruční. Nevím, jak se dá spolehnout na autobusy? Pokud byste mohl mi ještě napsat nejlepší cestu do ubytování z letiště Fiumicino. Bydlíme v penzionu A Casa Di Giorgia - Corso Trieste 62. Moc Vám děkuji, Váš web je skvělý, mrzí mě, že jsem ho objevila až dnes. Monika.

Dá se to stihnout, my ale preferujeme větší rezervu. Spolehlivost autobusů je standardní, tzn. vždy se může něco naskytnout, to Vám nikdo nezaručí, že se nic nestane. Každopádně pravděpodobnost např. zpoždění z důvodu dopravních zácp je ve Vašich časech minimální. Z letiště Fiumicino jeďte na Termini. Můžete jet přímým vlakem Leonardo Express, vlakem FL1 s přestupem, autobusem nebo . Z Termini pokračujte autobusem č. 92 směr Marliana. Vystoupit musíte na zastávce Sebino. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doleva na Via Chiana a pokračujte až na kolmé Corso Trieste. Po tom se vydejte doprava. Hned na další křižovatce vlevo je na rohu Vaše ubytování. Z Termini můžete jet také metrem B1 směr Jonio. Vystoupit musíte na Sant' Angese - Annibaliano. Přejděte na Corso Trieste a pokračujte po něm tak, že zástavbu budete mít po pravé ruce a park po levé. Přejděte Piazza Istria a pokračujte mírně vlevo stále po Corso Trieste. Vaše ubytování je na křižovatce s Via Corsia po levé straně na rohu.

12.03.2022, 09:32.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o radu. 18.4. odlétáme zpět do České republiky v 6:20 z letiště Fiumicino. Bohužel mám obavy, že klasickým spojem nepřijedeme na letiště včas. Mohu Vás požádat o radu, jak se dostat včas bezpečnou a levnou dopravou? Bydlíme v penzionu A Casa Di Giorgia - Corso Trieste 62. Moc děkuji za radu, už nad tím trávím čas od 6. hodin od rána a jsem z toho zoufalá. Plánuji cestu tajně pro muže a chtěla jsem ji vymyslet včetně cesty tam i zpět. Monika.

Pokud máte tak brzy odlet a tedy musíte být ještě mnohem dříve na letišti Fiumicino, je nejrychlejší a nejpohodlnější volba taxi. To Vás ale přijde na € 50,00. Pokud chcete cestovat veřejnou dopravou, musíte se dopravit na Termini. V noci se tam nejlépe dostanete nočním autobusem. Nejblíže Vašemu ubytování je zastávka nočního autobusu n92. Od Vašeho ubytování na rohu se musíte vydat doprava po Corso Trieste a následně odbočit doleva na Via Chiana. Po té musíte jít až ke světelné křižovatce s Via Sebino a Via Tagliamento. A právě vlevo na Via Tagliamento je po pravé straně zastávka autobusu. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní jezdí dva autobusy do hodiny. Na Termini Vás zaveze za 15 minut. Z Termini potom jezdí autobusy Cotral za € 2,80. Odjezd je ve 2:34 (3:01) nebo 4:35 (5:15). První autobus z Via Giovanni Gioliti odjíždí ve 4:40 (5:28). Jízdenka stojí € 6,00. V závorce jsou uvedeny časy příjezdu na letiště.

# 11.03.2022, 21:51.
Chtěla bych vás poprosit o radu ohledně přepravy v Římě. Letíme poprvé a potřebovali bychom se co nejjednodušeji dostat z letiště Fiumicino, přílet ve čtvrtek v 16:20, na adresu Viale Giulio Cesare 237, Vaticano Prati. Zpátky poletíme v neděli ve 13:00 hodin. Je na cestu na letiště, opět Fiumicino, nutné rezervovat nějakou jízdenku předem? Jak moc se můžeme spolehnout na jízdní řád? Děkuji. Monika.

I když některé autobusy z letiště Fiumicino jezdí do blízkosti Vatikánu, konkrétně na Via Crescenzio, doporučujeme cestovat na Termini, protože blízko Vašeho ubytování je stanice metra A. Z letiště Fiumicino můžete jet vlakem. Leonardo Express Vás tam zaveze za 32 minut. Levněji se tam dostanete regionálním vlakem FL1, ale s přestupem na Trastevere a tedy za delší čas. Optimální je cestovat autobusem nebo . Z Termini potom metrem A na Ottaviano. Odtud je Vaše ubytování přibližně 200 m. Jízdenky především na autobusy doporučujeme rezervovat, jízdní řády platí ale doporučujeme počítat s dostatečnou rezervou.

# 03.03.2022, 22:29.
Pane Řehůřku, perfektně jste nám poradil, jak jet pohodlně a levně z Ciampina do centra Říma. Chtěla bych ještě jednou poděkovat a současně požádat, zda je možné podobně cestovat i z letiště Fiumicino. Nějakým linkovým autobusem nebo jen tak, jak je uvedeno u jiných dotazů. Letíme 21.4. Tak je čas. Děkuji vám i za Vaši úžasnou pomoc cestovatelům. Jarmila.

Z letiště nebo na letiště Fiumicino můžete cestovat do centra Říma vlakem, autobusem i taxi. Nejrychlejší je cesta vlakem Leonardo Express. Ten jede přímo na Termini a je tam za 32 minut. Levnější je cestovat regionálním vlakem FL1, musíte však přestupovat na Trastevere. Cesta na Termini tak trvá minimálně 50 minut. Výhodou je, že na Trastevere nemusíte přestoupit jen směrem na Termini, ale i do dvou dalších směrů - Viterbo (FL3) nebo Civitavecchia (FL5). Oba jedou také na San Pietro. Nejčastěji využívané autobusové spoje jsou nebo . Výhodou druhého je, že zastavuje i v blízkosti Vatikánu. Bílé taxi s logem města Říma Vás vyjde na € 50,00. Výrazně levnější je cestovat autobusem Cotral, to ale vyžaduje už určitou znalost místopisu, dopravy apod. Z letiště můžete jet např. na EUR Magliana a odtud metrem do centra. Autobusy Cotral jezdí i do Lido di Ostia apod.

# 03.03.2022, 08:24.
Ráda bych se zeptala, zda je nutné vytvořit rezervaci pro vstup do Andělského hradu i v případě, že mám již zakoupený Roma Pass 72 a ráda bych uplatnila druhý volný vstup právě do této památky. Pokud ano, tak kde prosím? Nemohu to nikde najít. Pouze s plným vstupným, což nechci. Moc děkuji za odpověď. Diana.

Rezervace s je povinná o víkendech a svátcích. Rezervace se doporučuje i v pracovní dny. Rezervace se provádí telefonicky nebo e-mailem. Kontakty jsou uvedeny u prodeje vstupenek na odkazu z oficiálních stránek Castel Sant' Angelo. Držitelé karty se musí prokázat na pokladně z důvodu ověření. Rezervační poplatek stojí € 1,00.

# 25.02.2022, 23:19.
Chystáme se do Říma na začátku března. Bývají tam v tuto dobu také velké fronty na památky? Je lepší si koupit vstupenky online nebo by stačilo až na místě? Děkuji. H.

V současné době z důvodu doběhu pandemie neočekáváme nadstandardní fronty u památek. Nicméně např. do Colosseo je rezervace povinná, do Vatikánských muzeí ji doporučujeme. Rezervaci lze provést např. přes Get Your Guide - Colosseo, Vatikánská muzea.

# 21.02.2022, 19:42.
Mohl byste nám prosím poradit ohledně dopravy z letiště Fiumincino na adresu: Řím, ulice Via delle Quattro Fontane. A potom zpět. Přiletíme v pondělí 7.3. kolem 15. hodiny a odlet máme plánovaný na pátek v 15:40. Tak jen abychom věděli, jakou časovou rezervu si máme nechat. A zda máme využít vlak, autobus nebo taxi. Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 13 a 5 let. Děkuji. Mirka.

Ulice Via delle Quattro Fontane je v blízkosti Termini. Tam se z letiště Fiumicino dostanete všemi uvedenými způsoby. Vlakem Leonardo Express za € 14,00, jízdní řády najdete na Trenitalia. Cesta trvá 32 minut. Autobusem Terravision za € 6,00, jízdní řády najdete na Get Your Guide. Cesta trvá 55 minut. Taxi Vás přijde na € 50,00. Cesta trvá 50 minut. Z Termini je začátek ulice pěšky 800 m a její konec 1300 m. Podle umístění Vašeho ubytování se můžete svézt metrem A za € 1,50 na Repubblica nebo Barberini. Pokud preferujete rychlost, volte vlak, pokud cenu, volte autobus. Pro cestu na letiště doporučujeme samozřejmě dostatečnou časovou rezervu.

# 19.02.2022, 00:26.
Chcela by som sa opýtať. Mám preukaz ICOM. Je platný do všetkých vatikánskych a rímskych múzeí? Chcem ísť do Kolosea a Vatikánskych zahrad, Sixtinsku kaplnku a chram sv. Petra. Ak je platný, je potrebná rezervácia? Je možné sa dostať ku hrobu Jana Pavla II.? Ďakujem. Mária.

Viz naše odpověď ze dne 17.05.2018, 15:30. Týká se římských státních muzeí a památek, tedy i Colossea. Nicméně v tomto případě je odpověď platná i pro Vatikánská muzea. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Vstup do Baziliky je zdarma. Vstup do nekropole má denně jen malá skupina lidí, maximálně 250. rezervace je nutná a je zpoplatněna.

# 11.02.2022, 19:31.
Na internetu jsme se dočetli, že učitelé státních škol v EU mají zlevněné vstupné do památek v Římě. Je tomu prosím tak? Jak se případně příslušnost k pedagogickému stavu prokazuje? Velice děkuji za odpověď. Honza

Je třeba si sestavit itinerář toho, co chcete navštívit. Potom projít oficiální stránky těchto památek a muzeí. Jsou tam uvedeny podmínky toho, kdo má vstup zdarma, kdo se slevou atd. Např. Colosseo umožňuje vstup zdarma téměř 20. skupinám z nichž několik se týká učitelů a studentů určitých škol z EU oborů souvisejících s uměním a historií. Jejich seznam je přímo uveden. Např. fakulta architektury. Je to třeba dokázat dokladem, ze kterého je požadované patrné. Konkrétní seznam typů škol je u různých muzeí různý.

# 07.02.2022, 10:14.
Pane Řehůřku, mám dotaz. 30.3.2022 přilétáme na Fiumicino v 15:00 hodin a bydlíme v centru Velehrad na Via delle Fornaci, 200, 00165 Roma. Jak se prosím dostaneme nejlépe tam? Větší problém vidím v tom, že nám 4.4.2022 přeložili zpáteční původní let na odpoledne na odlet už v 6:20 ráno. Je vůbec možné se tam nějak na 4. hodinu ranní dostat? Odlet je také z Fiumicino. Dále bych se prosím zeptala na možnost dostat se v neděli na náměstí na Papežovu promluvu v poledne? Je nutné se nějak registrovat, nebo kdo přijde dřív, ten se tam dostane? A poslední dotaz, rádi bychom navštívili nějakou galerii umění. Vatikánská muzea jsme již navštívili v minulosti. Doporučil byste nějakou? Předem moc děkuji za odpovědi a přeji krásný den a týden. Barbora.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a tam přestupte na vlak FL3 nebo FL5 a pokračujte na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Vyjděte ze stanice San Pietro a pokračujte doprava po Via della Stazione di San Pietro. Dovede Vás na Via delle Fornaci. Jděte po ní doprava a dojte k Centru Velehrad, které je vzdálené necelých 100 m od křižovatky po pravé straně. První autobus za € 6,00 jede z Termini na letiště Fiumicino ve 4:40. Na místě je 5:25. Vzhledem k tomu, že máte odlet v 6:20, volili bychom jiné řešení. Z Termini jezdí na letiště Fiumicino noční autobusy Cotral v 0:34, 2:34 a 4:35. Připadá tedy v úvahu ten spoj ve 2:34, na letišti je ve 3:01. Jízdenka stojí € 2,80. Na Termini se dostanete nočními spoji. Můžete jet s rezervou standardním autobusem č. 64, jehož poslední spoje odjíždění z vlakové stanice San Pietro v 0:08, 0:19 a 0:30. Na místě je za necelých 40 minut. Nebo můžete přejít po Via delle Fornaci k Vatikánu a odtud z Via di Porta Cavalleggeri jet nočním autobusem n46 nebo n98 na Termini. Cesta nočními autobusy trvá necelých 20 minut. Jízdenka ve všech případech stojí € 1,50. Autobus n46 jezdí po půl hodině, autobus n98 po 40. minutách. Autobus č. 64 jezdí i po Via delle Fornaci. Vstupenky na všechny papežské ceremonie je možné zdarma zarezervovat na Prefektuře papežského domu. Na Angelus v neděli na Svatopetrském náměstí ve 12:00 vstupenky nutné nejsou. Těch zajímavých galerií umění je v Římě několik. Záleží na tom, co Vás přesně zajímá a co chcete vidět. Obecně bychom doporučili např. Galerii Borghese.

# 12.01.2022, 09:33.
V únoru 23.2. letíme s manželem do Říma - dárek. Přílet na Ciampino je přibližně v 17:00. Potřebovala bych poradit, jak nejjednodušeji se dostat z letiště na ubytování. Je to kousek od Kolosea, Zefiro Home B&B, Via dei Serpenti, 170. Angličtinu dávám jen v základech a manžel vůbec. V Google mapách je několik variant dopravy, nicméně vzhledem k jazykové bariéře bych potřebovala poradit nejjednodušší cestu, klidně i kousek dojdeme. Přinejhorším bychom to řešili taxíkem, dívala jsem se, že cena by byla přibližně € 50,00 Tedy podle internetu, pokud to nedoporučíte. Cesta na letiště pak předpokládám bude stejná. Odlétáme domů v neděli. Předem děkuji za informace. Marcela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini a odtud metrem B na Cavour. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut. Na Termini hned přestupte, nevycházejte ven přes turnikety, abyste si nemuseli kupovat další jízdenku. K Vašemu ubytování se dostanete po Via Cavour a následně doprava na Via dei Serpenti nebo po Via Leonina a následně doleva na Via dei Serpenti.

# 07.01.2022, 16:17.
Prosím o informaci, zda se dá v Římě nebo online zakoupit 10-ti denní studentská jízdenka a zda by se nenašel vhodný penzion k ubytování. Děkuji za odpověď. Libuše.

O takové jízdence nevíme, že by existovala. Nabídku penzionů a dalších ubytovacích kapacit najdete na Booking / Řím.