ŘÍM 2022 / 5

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2022 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.06.2022, 16:08.
Prosím o informaci, zda stále funguje Roma Archeologia Card. Pokud ano, tak kde je možné ji koupit? U Roma Pass 48H je jeden vstup zdarma. Mohu brát jako jeden vstup ten do Kolosea, Fora Romana a Palatinu? Dále by mě zajímalo, zda je sleva na vstupné a pokud ano, tak na kolik vychází lístek do Caracallovy termální lázně a Andělského hradu a Catacombs of San Callisto. Nikde jsem nenašla, kolik by bylo vstupné s Roma Pass. Na výlet bychom chtěli jet na jeden den do Ostia Antica a odtud k moři do Roma Lido. Jaký je prosím nejlepší spoj? Ubytování máme u nádraží Termini. S Roma Pass nemusíme platit cestu tam a zpět? A to samé i na letiště Fiumicino? Je někde uvedené, do kterých památek je potřeba mít rezervaci a do kterých ne? Letíme 7.7.2022. Předem Děkuji za odpověď. Erika.

Podle našich informací už Roma Archeologia Card není k dispozici. Colosseo, Foro Romano a Palatino má kombinovanou vstupenku. V souvislosti s se jedná o jeden vstup. Terme di Caracalla a Castel Sant' Angelo jsou zapojené do Roma Pass. Snížené vstupné s Roma Pass je € 2,00 resp. € 6,00. Le Catacombe di San Callisto a Roma nejsou v systému Roma Pass. Plné vstupné je € 10,00. Do Ostia Antica a Lido di Ostia se dostanete vlakem Roma-Lido, který vyjíždí ze stanice Porta San Paolo, která je propojená se stanicí metra B Piramide. Celá trasa vlaku je v tarifním pásmu Metrebus Roma, kde můžete využít standardní jízdenky. Je tedy i v ceně Roma Pass. Cesta na letiště Fiumicino je mimo toto tarifní pásmo. Roma Pass nelze použít. Z Termini doporučujeme autobus . Nutná rezervace je do Mausoleo di Augusto, Colosseo, Terme di Caracalla, Museo e Galeria Borghese, Palazzo Valentini - Scavi Archeologici - Domus Romane. Doporučuje se do Castel Sant' Angelo a samozřejmě i do Vatikánských muzeí.

# 28.06.2022, 12:59.
Mohl byste nám prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na adresu Viale delle Meduse 118, 00054 Fiumicino ve večerních hodinách? Přílet máme ve 22:05. Moc děkuji. Šárka.

Bohužel, v tomto čase jiné řešení než taxi neznáme.

# 25.06.2022, 19:34.
Moc děkuji za odpověď. Ještě bych chtěla požádat, zda byste mi mohl pomoci, jak a kde udělat rezervaci na Colosseum bez průvodce a jak se potom postupuje při vyzvednutí rezervace. Děkuji a přeji hezký den. Petra.

Rezervaci můžete provést přes Get Your Guide. Výhodou je snadná rezervace, jednoduchý systém a možnost vrátit vstupenku ještě 24 hodin před rezervovaným časem s vrácením celé částky. Další možností je provést rezervaci přímo přes Coopculture. Se vstupenkou už jdete přímo k bezpečnostní kontrole. Podrobnější informace najdete na výše uvedených stránkách.

# 25.06.2022, 10:13.
Děkuji za odpověď. Jen mi ještě vrtá hlavou, proč tedy na Get Your Guide nabízejí Přednostní vstup samostatným vchodem? Samozřejmě je to tam dražší a navíc nenabízí možnost vstupenky pro mladé do 25 let oproti Coopculture. Ale zase nechceme stát půl dne ve frontě. Tak proto tápu. Vážím si Vašich odpovědí. Michaela.

Od chvíle, kdy Colosseo zavedlo povinnou rezervaci na konkrétní čas, padají jakékoliv přednostní vstupy, nebo z jiného pohledu, všechny jsou přednostní. Určitá zmírnění samozřejmě existují u různých produktů různých prodejců, u prohlídek s průvodcem apod. Pokud se ale budeme bavit o základním vstupu, potom úplně nejrychlejší vstup je za plné vstupné, kdy procházíte jen bezpečnostní kontrolou. Pokud máte zlevněné vstupné za € 2,00 + € 2,00 rezervační poplatek, potom ještě musíte navíc u vstupu prokázat dokladem totožnosti věk opravňující ke zlevněnému vstupu. Výhodou Get Your Guide je především propracované rezervační prostředí, kdy navíc bez problému můžete zakoupené vstupenky vrátit ještě 24 hodin před rezervovaným časem bez jakýchkoliv podmínek a s plnou cenou zpět. Občas mívají i vstupy, které jsou na Coopculture nedostupné. Vstupenky pro mladé zřejmě nenabízejí, protože v Itálii to znamená u státních muzeí a památek jen symbolickou cenu, a je otázkou, zda vůbec prodejci mají možnost takové vstupenky nabízet. Půl dne stát ve frontě Vám možná hrozí v neděli 3.6., kdy je ve státních muzeích a památkách vstup zdarma a v Colosseo se tím pádem rezervace neprovádějí.

25.06.2022, 01:19.
Jsme právě v Římě a chceme se podívat do Tivoli. Poradíte nám, jak se tam dostat? Jinak obdivuji s jakou trpělivostí odpovídáte na ty nejpodrobnější dotazy. Děkuji předem. Hana.

Metrem B musíte dojet na Ponte Mammolo a odtud z autobusového terminálu pokračovat autobusem Cotral do Tivoli. Jízdenka stojí € 1,30. Můžete jet metrem i na Tiburtina a odtud pokračovat vlakem Trenitalia. Jízdenka stojí € 3,00 a z nádraží do centra musíte jít ještě pěšky. Lepší spojení je tím autobusem, zastávka je i u Villa Adriana. Městskou dopravu v Tivoli provozuje CAT. Jízdenka stojí € 1,30.

# 24.06.2022, 22:10.
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, co znamená Sperone Valadier při objednávce do Kolosea ze stránek Coopculture? Je to přednostní vstup nebo v normální frontě? Děkuji. Michaela.

Sperone Valadier je místo vstupu do Colosseo, přibližně naproti Arco di Costantino. Do Colosseo nejsou přednostní vstupy. Je povinná rezervace, díky které jsou návštěvníci směřovaní do Colosseo na určitý čas, takže výrazně dlouhé fronty v tomto případě odpadají.

# 24.06.2022, 15:31.
V červenci jedeme autem do Říma, resp. budeme ubytovaní na Via Della Giustiniana 906, 00189 Veio Residence Resort. Poraďte mi prosím, jak se dostávat do centra? Budeme tam 3 dny. A zda je bezpečné nechávat auto na P+R parkovišti La Giustiniana třeba až do půlnoci, když bychom vyrazili na noční prohlídku? Děkuji. Michaela.

Ideální řešení je cestovat vlakem Montebello - Flaminio. Z La Giustiniana můžete cestovat s jízdenkami pro městskou dopravu, ve Vašem případě tedy s Roma 72H za € 18,00. V Po-So jezdí vlak od 5:35 (5:25) do 23:10 (23:00), v Ne od 6:18 (5:50) do 22:38 (22:10). Jedná se o odjezdy z konečné stanice, v závorce je uvedený opačný směr, tedy Flaminio - Montebello. Z Flaminio potom můžete pokračovat metrem do dalších částí Říma. Parkoviště na La Giustiniana je oplocené, ale nehlídané. Parkoviště je zpoplatněné od Po-So od 6:00 do 22:00 do 12 hodin € 1,50, do 16 hodin € 2,50. Mimo tuto dobu je parkování zdarma. Je tam 236 parkovacích míst. K bezpečnosti se nevyjadřujeme, viz Informace, druhý odstavec Důležité.

# 24.06.2022, 10:45.
Mohu ještě poprosit o jednu radu? Jak se dostat z letiště Fiumicio do ubytovaní Hu Roma Camping in Town? Děkuji. Veronika.

Nejjednodušší doprava je vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL5 na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to do kempu ještě 1100 m po Via Aurelia. Můžete se svézt městským autobusem 028, 087, 246, 247 nebo 985. Jízdenka stojí € 1,50.

# 23.06.2022, 11:58.
Chtěla bych vás poprosit. V srpnu přiletím s dcerou na letiště Fiumicino a potřebuji se dostat na adresu Piazza Magellano 22, Lido Di Ostia. A potom nějaké spojení z této adresy do Říma - Colosseum. Děkuji za vaši odpověď. Petra.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral do Lido di Ostia na Piazzale della Stazione a odtud pokračujte městským autobusem č. 062 na zastávku Grimaldi Casta / Vittoria. Zastávka je kousek od náměstí. Stejným autobusem můžete jet na Piazzale della Stazione a odtud vlakem Roma - Lido na konečnou Roma Porta S. Paolo, tady přejděte průchodem na stanici metra B Piramide a následně metrem B např. na Colosseo, případně až na Termini a odtud metrem A např. směr Vatikán. Ve všech uvedených spojích (kromě Cotral) lze použít standardní jízdenky římské městské dopravy.

# 23.06.2022, 08:09.
Mohu požádat o radu? Budeme ubytovaní v Římě v Hu Roma Camping in Town. Jak se nejlépe dostat do centra a zpět do kempu? Děkuji za radu. Veronika.

Přímo před kempem je zastávka autobusu č. 246 na stanici metra A Cornelia a č. 247 na stanici metra A Cipro. Následně se potom metrem dostanete do centra a dalších částí Říma. Zpět stejným způsobem v opačném sledu. Zastávka u kempu je u nákupního centra Panorama, ke kempu se dostanete nadchodem.

# 21.06.2022, 15:38.
Děkuji za reakci. Ráda bych ještě požádala o doplňující vysvětlení. Jak jste myslel, že regionální vlak FL1 vyžaduje přestup? Podle webu Trenitalia jede přímo na Tuscolana bez přestupu. Což samozřejmě není Termini, nicméně pro mě je jen o 6 stanic metra dál. Stejně musím potom do metra. Chápu správně, že jste tím přestupem myslel právě přestup na metro? Děkuji. Jana.

Porovnávali jsme porovnatelné, tzn. vlaky a autobusy z letiště Fiumicino na Termini, tj. cílovou zastávku, kam všechny směřují. Vlak FL1 směřuje na Tiburtina a dále do Orte. Pokud byste cestovala na Termini, musíte přestoupit na Trastevere nebo Ostiense na vlak směřující na Termini. To je jeden z rozdílů mezi Leonardo Express a FL1. Tarif za € 8,00 platí u vlaku FL1 mezi letištěm Fiumicino a stanicí Settebagni. Pokud pojedete na Tuscolana, je to bez přestupu a za € 8,00.

21.06.2022, 14:23.
Prosím o radu, jak se dostat z Fiumicio do Říma. Přílet máme 30.6. 16:25, jsme 2 dospělí + 1 dítě ve věku 7 let. Pochopila jsem, že jsou 3 možnosti veřejné dopravy: 1. vlak Leonardo Express - nejrychlejší, nejkomfornější. cena € 36,00 a dítě zdarma. Bookovat lze přes Get Your Guide nebo oficiální Tiqets. Zde vypadá, že není nutné se trefit do rezervovaného slotu, ale můžu mít i zpoždění. Současně jsem našla nabídku koupě přes Trenitalia, kde je cena € 28,00 - což je pro mě zdaleka nejzajímavější. Nevím ale, zda i tady je možné mít zpoždění? Je možné si koupit lístek i až u průvodčí - nevíte, kolik to pak stojí? 2. Low cost vlak - rezervace přes Trenitalia stojí € 16,00. Ani zde není možné, když netrefím rezervovaný slot, jet později? Je to možné třeba koupit na místě u průvodčího? 3. autobusy - pochopila jsem, že všechny stojí přibližně stejně a jedou podobnou dobu. Bývají plné a je třeba to bookovat předem? Velmi děkuji za reakci a radu. Jana.

Oficiální přepravce je Trenitalia. Ten prodává jízdenku za € 14,00 za osobu pro Leonardo Express a € 8,00 (s přestupem) pro regionální vlak FL1. Ostatní jsou smluvní prodejci. Výhodou nákupu u Get Your Guide je, že zakoupenou jízdenku můžete vrátit ještě 24 hodin před odjezdem a vrátí Vám celou částku. Jízdenky zakoupíte i na pokladně v nádražní hale na letišti. Jízdenky se validují. Pokud si zakoupíte jízdenku online, nevaliduje se a platí do 23:59 dne uvedeného na jízdence. Autobusy bývají plné, je nutné si udělat rezervaci. Stejně tak jako u vlaku, i u autobusu platí stejná výhoda při nákupu přes Get Your Guide.

# 21.06.2022, 10:47.
Chtěl bych se Vás zeptat, zda je možné přijet autem ke stadionu AS Řím / Lazio Řím - Olimpico Stadione. Na stadionu jsou pořádané každý den prohlídky pro zájemce. Děkuji moc za odpověď. Přemysl.

Stadion se nachází v ZTL zóně Fascia verde e Anello ferroviario. Pokud se na Vaše vozidlo v daných časech a parametrech nevztahuje zákaz vjezdu, můžete do zóny vjet.

# 19.06.2022, 15:48.
Vjel jsem autem do Říma a zaparkoval jsem v centru, kde nějaký strejda vybíral za parkování peníze a teď jsem se dozvěděl, že vjezd do Říma je zakázaný, pokud nemáte nějakou vjezdovou kartu. Víte prosím, kde bych ji mohl sehnat? Docela to hoří, jsme na líbánkách a žena vypadá, že ji chytne psotník. Předem děkuji. Josef.

Jsou to dvě různé věci. Pokud někdo vybíral peníze na zpoplatněném parkovišti, je to běžná záležitost na zpoplatněných parkovištích bez ohledu na to, kde se parkoviště nachází. Ve druhém případě, jako ve většině velkých italských měst, i v centru Říma jsou tzv. ZTL zóny, tzn. zóny z omezeným provozem. Vjezd je tam buď úplně zakázaný až na výjimky (např. MHD), zakázaný v určitých časech, zakázaný pro určitá vozidla atd. Vše o ZTL v Římě se dočtete na romamobilita.it. Pokud jste do takové zóny vjel a neměl jste tam z jakéhokoliv důvodu v daném čase co dělat, je v této chvíli už pozdě. Vše je řádně označené, je tam fungující kamerový systém, očekávejte vysokou pokutu. Povolení do zón s omezeným provozem se vydávají výhradně kategoriím podle platné legislativy - viz výše uvedené stránky. S tímto povolením však můžete do ZTL vjet až po obdržení, nikoliv zpětně. A nebo bez tohoto povolení, ale v čase, ve kterém můžete. Je také možné, že jste nic neporušil. Prostudujte si výše uvedené stránky a jen si během pobytu dávejte pozor, abyste nevjel do ZTL uzavřené běžnému provozu.

# 18.06.2022, 12:38.
Chci se zeptat, zda mají učitelé s průkazkou ITIC snížené vstupné do Colossea a jak případně provést online objednávku? Rádi bychom navštívili toto místo v půlce července. Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Katka.

Zlevněné vstupné do Colosseo mají občané Evropské unie ve věku od 18 do 25 let. Je možné, že spadáte do kategorie pro vstupné zdarma. Nicméně není to na základě průkazky ITIC, ale na základě příslušnosti ke konkrétní fakultě. Podívejte se na Coopculture a rozklikněte + Agevolazioni biglietti. Zobrazí se Vám seznam všech, kteří mají do Colosseo vstup zdarma. Rezervace pak probíhají přes Coopculture s výběrem vstupenky zdarma s rezervací.

# 13.06.2022, 09:18.
Cestujeme tento týden do Říma a touto cestou bych Vás chtěla požádat o jakési ujištění ohledně cesty z letiště na ubytování. Adresa je Via Gaeta 64 a na internetu jsem dohledala, že nejjednodušší je přímo u letiště sednout na vlak Leonardo Express a jet do stanice Termini. Odtud potom kousek pěšky až do hotelu. Předem moc děkuji za Vaši případnou odpověď a přeji příjemný den. Michaela.

Ano, je to nejrychlejší řešení. Vlak Leonardo Express Vás doveze na Termini za 32 minut. Odtud je to k hotelu 500 m pěšky. Levněji se tam dostanete autobusem za € 6,00. Cesta ale trvá necelou hodinu. Z Termini můžete jít pěšky, ale také autobusem č. 16, 38, 66, 92, 223, 360 - jednu zastávku. Vystoupit musíte na zastávce Volturno / Gaeta, jít ve směru jízdy autobusu a hned odbočit doprava na Via Gaeta. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete využít i libovolnou časovou jízdenku nebo .

# 13.06.2022, 09:00.
Moc a moc děkuji za Vaši odpověď. Jenom mě ještě napadá. Ten noční autobus nMA z Via Tuscolana na Termini. To nepojede asi déle než 30 minut, že? Děkuji. Andrea.

Počítejte raději 50 minut.

# 12.06.2022, 21:11.
S přítelem přiletíme 25.6. do Říma na letiště FCO a ubytování máme v hotelu Parioli House, Viale Regina Margherita 192, 00198. Chtěla bych Vás poprosit, zda byste nám poradil, jakým autobusem nebo vlakem (co je lepší) se do hotelu z letiště dostaneme, kde přesně vystoupit a kolik cesta autobusem nebo vlakem stojí. Mnohokrát děkuji a přeji hezký zbytek večera. Markéta.

V tomto případě doporučujeme se dostat nejdříve na Termini. Jezdí tam např. autobus za € 6,00. Přímým vlakem je cena výrazně vyšší. Autobus Vás zaveze na Via Giolitti. Projděte nádražní halou na Via Marsala a vydejte se po ní doleva. Navazuje na ni Via Volturno, na které je po pravé straně zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 38 směr Porta di Roma a vystupte na zastávce Nizza / Viale Regina Margherita. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Nizza a na Viale Regina Margherita odbočte doleva. Váš hotel je po levé straně v rohovém domě. Autobusy jezdí každý den od 5:30 do 2:00. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete využít samozřejmě i nějakou časovou jízdenku nebo .

# 12.06.2022, 10:07.
Pane Řehůřku, pokusila jsem se vše sama dohledat, abych vás nemusela obtěžovat, ale toto se mi nedaří. Letadlo nám letí v pondělí v 7 ráno z Fiumicino, takže abychom byli na letišti po 5 hodině ráno. Ubytovaní budeme v Aeroporto Militare Centocelle Via di Centocelle n. 301, 00175 – Roma. Moc vám děkuji za odpověď. A moc děkuji také za to, jak všem, co si neví rady, pomáháte. Andrea.

Pokud chcete cestovat veřejnou dopravou, budete muset přejít pěšky přibližně 400 m po široké ulici Via Sicribonio Curione, která je kolmá na Via di Centocelle. Dovede Vás na Via Tuscolana, která je na ní kolmá. Po levé straně kousek za rohem je zastávka autobusu. Vás zajímá noční autobus nMA, kterým pojedete na Termini. Mezi nocí a ránem jezdí čtyři spoje do hodiny. Z Termini se na letiště dostanete autobusem Cotral. Jede ve 2:35 a 3:35. Cesta trvá 40 minut. Jízdenka stojí € 2,80. Doporučujeme si ji zakoupit dopředu na pokladně, u řidiče stojí € 7,00.

# 08.06.2022, 22:51.
Chtěla bych se zeptat, zda je akceptovaná v Římě ICOM karta na vstup do památek a muzeí, případně jaké slevy na ni poskytují? A je možné ji uplatnit při nákupu online? Nikde jsem na takovou informaci nenarazila. Maja.

Podle našich informací by měli mít členové ICOM vstup zdarma do římských městských muzeí a památek a římských státních muzeí a památek. Stejně tak do Vatikánských muzeí. Vstupenky zdarma se většinou online nenakupují. Pro vstup zdarma se online dělají rezervace, tam kde jsou vyžadované.

# 08.06.2022, 18:33.
Poradíte mi, jak se nejlépe dostat z nádraží Termini na letiště Fiumicino, abychom bez problému stihli odlet v 6:15? Děkuji. Veronika.

Viz naše odpověď ze dne 21.05.2022, 19:53.

# 04.06.2022, 16:39.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na Via Nomentana 167, kde budeme bydlet. A jakou použít jizdenku? Předem moc děkuji. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Přejděte na konec náměstí na Viale Enrico de Nicola. Odtud pokračujte autobusem č. 66 směr Marx a vystupte na zastávce Nomentana / Regina Margherita. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Vaše ubytování je jen kousek od zastávky na protilehlé straně ulice. Na tuto cestu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo nějakou časovou jízdenku.

# 03.06.2022, 08:18.
Pane Řehůřku, ráda bych se Vás zeptala na vlakové spojení v Římě a to konkrétně ze zastávky Basilica S. Paolo (Roma Lido) do Castel Fusano. Můžu na tuto cestu použít klasický lístek po Římě za € 1,50 na 100 minut? Děkuji za Vaši odpověď. Eva.

Celá trasa vlaku Roma-Lido je v tarifním pásmu Metrebus Roma. Můžete tedy použít všechny jízdenky pro toto pásmo, tedy BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS i .

# 01.06.2022, 10:54.
V pátek 3. června chceme navštívit Colosseum. Od zítřka budou dostupné lístky ke koupi. Rádi bychom pochopitelně viděli co nejvíce, včetně podzemí, areny atd. Co nejvýhodněji a co nejméně čekat. Bude s námi ale syn ve věku 7 let bez znalosti angličtiny a určitě nechceme jít na guided tour. Pochopila jsem správně, že do podzemí je možné pouze s průvodcem? Jsou potom pro nás relevantní pouze tyto dva lístky? Colosseum: Skip The Line + Arena Floor Access & Roman Forum a Colosseum, Roman Forum & Palatine Hill: Priority Entrance. Pochopila jsem správně, že ten dražší za € 29,00 zahrnuje vše, co ten levnější za € 21,00 a navíc se dostaneme do areny? Dole se ale v podmínkách píše informace: There you can choose from 2 routes (40 or 45 min) - a tomu nerozumím. Nejde o guided tour, tedy jde o nějakou trasu, kterou projdeme? Doporučujete koupi přímo na těchto stránkách? Děkuji velmi za reakci. Jana.

Podle našeho názoru i podle oficiálního prodejního místa Coopculture jsou vstupenky na 2, 3 i 5 června vyprodané. V neděli 6. června se vstupenky nerezervují, vstup je opět zdarma a volné vstupenky získáte po vystání fronty na pokladně. Jedná se o základní vstupenky. Do podzemí můžete jen s průvodcem. Vámi uvedené vstupenky se liší právě tím vstupem do areny. V případě rozdílných časů se jedná o různé prohlídkové trasy. Doporučujeme nákup přes výše uvedené stránky Coopculture nebo přes Get Your Guide, na které vlastně i ty Vámi uvedené stránky odkazují. Výhodou Get Your Guide je lepší správa rezervace, jednoduché zrušení rezervace i 24 hodin před rezervovaným časem a často mají i vstupenky, které jsou už na oficiálním portálu vyprodané. Vstupenky jsou následující: základní, s arenou, s arenou a podzemím.

# 25.05.2022, 15:22.
Narazila jsem na Vaše webové stránky a chtěla bych Vás požádat o odpověď. Příští týden letíme na 4 dny do Říma. Již před týdnem jsme chtěli zakoupit lístky do Kolosea, bohužel jediný nabízený termín byl v den našeho odletu, a to odpoledne, což nestíháme. Do Říma přiletíme 4.6. Na Vašich stránkách píšete, že první neděli v měsíci jsou muzea a památky zdarma a rezervace není třeba dělat. Máme tedy šanci se v tuto neděli do Kolosea dostat i přesto, že nemáme rezervaci? Nebo je možné si zakoupit vstupenku do Kolosea přímo tam i v jiný den? Opravdu bychom se tam rádi podívali. Děkuji předem za Vaši odpověď. Přeji hezký den. Lucie.

První neděli v měsíci by měl být opět vstup zdarma s tím, že rezervace neprobíhají a volné vstupenky obdržíte na pokladně. Budete si muset samozřejmě vystát frontu. V jiné dny jsou nutné rezervace. Pokud v rezervačním systému není volný termín, potom jiným způsobem na konkrétní vstup rezervaci neuděláte. Nicméně např. na 4.6. nebo 6.6. můžete zakoupit související vstup na Colosseum & Forum Ticket with Multimedia Video, který je jen o něco dražší. Volná místa ještě jsou. Případně nějaký jiný produkt s průvodcem apod.

# 22.05.2022, 11:33.
Mám dotaz ohledně dopravy na Roma Pass. Platí mi Roma Pass na vlaky mezi Roma Trastevere - Roma Tiburtina, případně Roma Termini? Děkuji. Milan.

Ano, platí. Uvedené stanice spadají do městského pásma. můžete využít pro městskou dopravu na území Říma. Jedná se o autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, městské vlaky a vlaky FS ve druhé třídě. Hraniční stanice jsou Fiera di Roma, Torricola, Capanelle, Colle Mattia, Lunghezza, Settebagni, Sacrofano, Cesano a Aurelia.

21.05.2022, 19:53.
Chcela by som vás poprosiť o radu. Budúci týždeň sa chystám do Ríma a v deň návratu piatok nám lietadlo letí o 6 hodine. Nech sa akokoľvek snažím, nedarí sa mi nájsť žiadny spoj z centra -zastávky Termini na letisko Fiumicino. Vedeli by ste mi poradiť čím? Prípadne, aké mame možnosti? P.

Noční spoje z Termini na letiště Fiumicino provozuje Cotral. Autobus odjíždí ve 2:34 a na letišti je ve 3:01. Jízdenka stojí € 2,80.

# 20.05.2022, 18:18.
V červnu budeme v Římě dva dospělí a dvě děti ve věku 12 a 14 let. Plánujeme si koupit Roma Pass na 48 hodin a využít jednoho vstupu na Koloseum + Forum zdarma. Dočetla jsem se, že děti do 18 let mají do Koloseum + Forum vstup zdarma. Je to tak? Potom by nám stačily 2x RP. Nebo i dětem musím koupit RP? Věk doložím předložením pasu? Pokud bych nemusela dětem kupovat RP, zakoupila bych jim na cestování po městě pouze jízdenku na metro + tramvaj, že? Děkuji. Jana.

Vám stačí , dětem v uvedeném věku jízdenka Roma 24H v ceně € 7,00. S Roma Pass a jízdenkou Roma 24H můžete cestovat na území Říma autobusy, trolejbusy, tramvajemi, metrem, městskými vlaky a vlaky Trenitalia ve 2. třídě. S Roma Pass máte v rámci prvního vstupu vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino zdarma. Děti mají vstup do všech státních památek a muzeí zdarma, včetně Colosseo / Foro Romano / Palatino. Do Colosseo je povinná rezervace. Tu si vytvoříte přes Coopculture. Vy potřebujete Prenotazione per possessori di RomaPass, děti Biglietto gratuito. Věk prokážete dokladem totožnosti. Do Colosseo půjdete v rezervovaném čase, do Foro Romano / Palatino před nebo po Colosseo. Všechny památky v kombinované vstupence musíte navštívit během 24 hodin.

# 17.05.2022, 11:07.
Pěkně prosím, poprvé se vydáváme po vlastní ose do zahraničí a to konkrétně do Říma. Měli bychom přiletět v pondělí 30.5.2022 v 19:10. Ubytování jsme si našli na adrese Via Magnagrecia, 106 - B&B Sepulveda. Zkoušela jsem na vašem webu hledat cestu, ale bohužel marně. Mohla bych vás poprosit o radu, jak se nejlepé z letiště na uvedenou adresu dostat? Moc děkuji a přeji hezký den. Kateřina.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 a vystupte na Ostiense. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud pokračujte okružním autobusem č. 77 a vystupte na zastávce Magna Grecia / Tuscolo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vaše ubytování je na druhé straně ulice u zastávky autobusu v opačném směru. Můžete jet také autobusem za € 6,00 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na San Giovanni. Odtud jděte po Via Magnagrecia k ubytování.

# 16.05.2022, 21:31.
Mohla bych požádat o pomoc? Přiletíme na letiště Fiumicino. Ubytování máme v centru Abid's Palace in Termini. Jak nejlépe se tam dopravit? Dočetla jsem se z vašich rad, že autobusem Terravision. Kde zakoupit jízdenky prosím? A zda se nemůže stát, že se nevejdeme do autobusu? Mám koupený Roma Pass 72, který vyzvednu u Foro Romano, takže ten nevyužijeme. Ale chci se zeptat, zda ho můžeme využít při zpáteční cestě a kde popřípadě koupit jízdenky z Termini na letiště? Děkuji mnohokrát za vaši trpělivost a ochotu pomáhat s plánováním cest po Římě. Denisa.

Jízdenky na autobus můžete zakoupit např. na výše uvedených stránkách. Z Via Giovanni Giolitti potom už jen přejdete po některé z kolmých ulic na Via Napoleone III (třetí ulice), po které se vydáte doleva. Jízdenky je nejlépe zakoupit online, zajistí Vám místo v autobuse, zvláště na cestu zpět na letiště je to nutností. Stát se může samozřejmě cokoliv. Pokud autobus nestihnete, můžete jet následujícím volným. Dalšími možnostmi jsou např. nebo vlak Leonardo Express. , stejně jako kteroukoliv jízdenku pro městskou dopravu v Římě, na cestu z letiště nebo na letiště Fiumicino nelze použít.

# 16.05.2022, 17:34.
Pane Řehuřku, mám otázku. Je povolený vjezd do Říma autem s dieselovým motorem Euro 5? Pokud ne, kde bych měl dle Vás nejlépe zaparkovat auto? Máme rezervovaný pobyt blízko Vatikánu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Jako většina větších měst v Itálii, i Řím má ZTL zóny s omezeným vjezdem. Buď zcela nebo ve stanovených časech. Více informací o těchto zónách najdete na romamobilita.it. V blízkosti Vatikánu je několik vhodných parkovišť i mimo ZTL. Podívejte se na myparking.it a nechte si zobrazit mapu s umístěním. Mimo ZTL je oblast na západ od Vatikánu za Via Anastazio Secondo.

# 15.05.2022, 20:13.
Chtěl bych se zeptat, zda je do Kolosea nějak omezený vstup se zavazadlem? Konkrétně se jedná o tašku přes rameno o rozměrech 40x23x20 cm. Ještě bych se chtěl zeptat, pokud mám zarezervovanou vstupenku do Kolosea na 13:40, zda je možné předtím navštívit Forum Romanum, které je také součástí vstupenky, a až potom Koloseum? Předem děkuji za odpověď. Marek.

Přesné rozměry zavazadel neznáme. Návštěvníci a zavazadla jsou podrobena bezpečnostní kontrole. Doporučuje se do tašky nebo batůžku vložit všechny předměty včetně mobilních telefonů a následně absolvovat bezpečnostní kontrolu. Je zakázané vnášet lahve, skleněné obaly, alkoholické nápoje, spreje, kempingové batohy, objemné tašky a kufry. Povoleny jsou střední a malé batohy přes rameno. Zakoupená vstupenka platí 24 hodin. Obsahuje jeden vstup do Colossea v rezervovanou dobu a volný přístup do archeologické oblasti Foro Romano - Palatino - Fori Imperiali. Tam můžete jít před návštěvou Colosseo nebo po návštěvě Colosseo. Vše musíte zvládnou během 24 hodin od první validace vstupenky. U vstupní brány do Colosseo musíte být 15 minut před rezervovaným časem.

# 14.05.2022, 22:04.
Pane Řehůřku, v termínu 24.5.2022 chceme s dcerou ve věku 16 let navštívit Galerii Borghese. Dle informace na Roma Pass jsem psala o rezervaci na e-mail. Já budu mít RP, dcera za cenu do 18 let. Nedostala jsem žádné potvrzení o rezervaci prohlídky. Mohl byste nám prosím poradit, zda se rezervace dělá ještě jiným způsobem, nebo zda tento způsob postačuje? Děkuji. Denisa.

Vámi uvedený způsob je jeden ze dvou uvedených na oficiálních stránkách Galeria Borghese. Druhým způsobem je od pondělí do pátku v době od 9:30 do 18:00 zavolat na telefonní číslo uvedené na výše uvedených stránkách.

# 14.05.2022, 08:14.
Zdravím z Nového Zélandu. Na vaše stránky jsem se dostala náhodou. Prosím o radu. Přiletím s dětmi do Říma v pátek 8. července po 8. hodině ráno. 9.7. někdy odpoledne potom odjedeme vlakem do Neapole. Ubytovaní jsme asi 10 minut pěšky od Kolosea. Určitě se chceme podívat do Kolosea, Pallatine Hill a Forum, kdy byste doporučil nejlepší čas na návštěvu a zda se nám vyplatí Roma Pass. Začaly bychom v Koloseu. Je lepší si památky projít samostatně nebo s průvodcem? Kam bychom se ještě měly podívat v limitovaném čase návštěvy? Syn má 14 let, dcera 18 let. Mnohokrát děkuji. Gabriela.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hodně frekventované památky, nejlepší čas na návštěvu je těžké doporučit. Obecně lze doporučit návštěvu ve všední den a spíše ráno nebo odpoledne mimo největší horka. Do Colosseo je povinná rezervace, budete muset také vybírat podle volných termínů. Tím bude také daná návštěva Forum Romanum a Palatino. To, zda se Vám vyplatí záleží na Vašem itineráři. Jak budete využívat dopravu, co vše budete chtít navštívit atd. Hodně je toho na toto téma v našich otázkách a odpovědích napsané včetně příkladů propočtů. Pokud se chcete o památkách dozvědět více, potom je návštěva s průvodcem vhodná. Budete ale vázaní na skupinu. Pokud Vám stačí jen památky vidět a vše si dopředu nebo dodatečně přečtete sama, potom je průvodce zbytečný. Kam se podívat, je hodně individuální. Určitě byste neměla vynechat Vatikán a centrum Říma - Španělské schody, Fontana di Trevi, Andělský hrad, Pantheon atd.

# 13.05.2022, 07:27.
Rezervace je jasná, šlo mi o možnost nečekat ve frontě. Jaký je tedy postup? Budeme mít rezervaci a vystojíme frontu? Děkuji. Zdenka.

Viz naše předchozí odpověď. Syn půjde s Vámi. U památek, kde je rezervace povinná, ji bude muset udělat i syn. Potom jdete společně. U památek, kde je rezervace volitelná, ji bude moci udělat i syn. Potom jdete společně. U památek, kde není rezervace možná, jdete společně. První dva vstupy se stejně vyplatí jen u památek, kde je rezervace povinná. I v případě, že máte rezervaci, se většinou menší frontě nevyhnete. Stejný rezervovaný čas má mnoho dalších lidí.

# 12.05.2022, 10:17.
V červnu pojedu se synem ve věku 23 let na týden do Říma. Podle cen pro 18 až 25 let by nepotřeboval Roma Pass, mě se vyplatí. Když ho syn nebude mít, jak potom naložit s možností přednostního vstupu bez front u dvou prvních vstupů, abychom mohli jít společně? Děkuji. Zdenka.

Syn půjde s Vámi. Tam, kde jsou povinné rezervace, musí mít samozřejmě rezervaci. Např. v Colosseo.

# 11.05.2022, 14:14.
Pane Řehůřku, objevila jsem Vaše stránky s informacemi ohledně cest do Říma, ze které jsem načerpala spoustu užitečných informací. Mám ale dotaz ohledně cestování MHD, konkrétně metrem. Pokud si koupím jízdenku 48 hodin, označím jí jen při první jízdě metrem + podpis na zadní stranu, nebo pokaždé při vstupu do metra? Nebo i při výstupu? Nějak se mě toto nedaří dohledat, jak je to v praxi. Moc děkuji za informaci a přeji Vám krásné léto a hodně trpělivosti s nadšenými cestovateli. Ivana.

Jízdenku musíte validovat vždy na začátku první cesty a při přestupu na metro. Validační přístroje jsou instalované v autobusech, trolejbusech, v tramvajích, v regionálních vlacích Termini-Centocelle a Roma-Viterbo, ve stanicích u turniketů pro přístup do metra, ve stanicích regionálních vlaků Roma-Lido a Trenitalia. V metru tedy musíte i tuto jízdenku validovat pokaždé před průchodem turniketem. Jízdenku musíte mít vždy u sebe a pří kontrole ji předložit. Kontrolor může požadovat i předložení dokladu totožnosti. Pokuty jsou vysoké, pohybují se od € 100,00 do € 500,00. V případě, že po vystavení bude uhrazena do 5. dnů, snižuje se na € 50,00. Při první jízdě jakýmkoliv dopravním prostředkem musíte tedy jízdenku validovat, následně už jen pokaždé v metru.

# 11.05.2022, 02:39.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s jízdenkami. Nebudeme kupovat Roma Pass, jelikož chceme Řím projít pěšky. Ale poslední den před odletem bychom chtěli navštívit moře. Našli jsme už trasu tady popsanou od vás z příspěvku z 3.5. z Termini do Lido Centro. Zajímá mě, jakou jízdenku si zakoupit, zda jsou jízdenky stejné jako u nás, třeba že mají nějaké tarifní na 90 minut, nebo jakou máme zakoupit? Děkuji za odpověď. A.

Pro městkou dopravu v Římě můžete využít následující jízdenky: BIT s platností 100 minut za € 1,50, Roma 24H v ceně € 7,00, Roma 48H v ceně € 12,50, Roma 72H v ceně € 18,00 a týdenní CIS s platností do půlnoci sedmého dne v ceně € 24,00. Jízdenky platí pro autobusy, tramvaje, trolejbusy, metro, městské vlaky a regionální vlaky. Lze je využít v městském pásmu. Jízdenku BIT můžete použít v metru jen jednou (myšleno průchod turnikety). Časové jízdenky 24H, 48H a 72H platí odpovídající počet hodin. Trasa městským vlakem Roma-Lido je kompletně v městském pásmu.

# 10.05.2022, 08:48.
Obracím se na Vás opět s prosbou. Již jednou jste mi odpověděl, co se týká využití invalidního vozíku v Římě, za což ještě jednou děkuji. Chtěla bych poprosit, zda nemáte zkušenosti s přepravou vozíku v letadle. Dostala jsem výlet od dětí k narozeninám. Jsem invalidní a bohužel můj zdravotní stav se trochu zhoršil od doby rezervace letu. Chci si vzít mechanický invalidní vozík, což jsem myslela, že není problém. Volám na Airlines, napsala jsem několik dotazů a stále žádná odpověď a odlet se blíží. Pokud tomu dobře rozumím, tak je nutné tuto skutečnost nahlásit 48 hodin před odletem. Odpověď - přetížení. Vím, že to není ve Vaší kompetenci, ale třeba máte nějaké zkušenosti. Je to pro mě dost důležitá informace, poněvadž žiji sama, děti bydlí jinde a já budu cestovat z Rožnova pod Radhoštěm do Prahy. Pokud mi poradíte, budu moc ráda. Zdraví Anna.

Informace nemáme. Podle našeho názoru je ale třeba vše vykomunikovat s konkrétní leteckou společností. Zde jsou alespoň odpovědi na časté otázky v článku Cestující s omezenou schopností pohybu a orientace, včetně odkazů na právní předpisy EU.

# 08.05.2022, 21:27.
Letím s dětmi ve čtvrtek do Říma na 3 dny. Dárek k 70. narozeninám. Jsem invalidní, špatně chodím a ještě mě začalo bolet koleno na zdravé noze. Mám k dispozici invalidní vozík, ale stále zvažuji, zda ho v Římě využiji i spojené s přepravou. Syn je ochoten mě vozit, ale zrovna třeba v Koloseum mě bude asi k ničemu. Byla jsem v Římě před mnoha lety a už si vše nepamatuji. Myslíte, že bych to mohla zvládnout i s tyčkami? Vím, že je to na nás, kolik toho chceme vidět a co zvládneme. Nevím jaké jsou tam chodníky a zda to má význam vůbec vozík brát s sebou. Děkuji za Váš názor i když se musím rozhodnout nakonec sama. Zdraví Anka.

Colosseo je přístupné vozíčkářům, konkrétně přízemí kompletně, patro prostřednictvím výtahu. K dispozici je i na každém patře po jednom invalidním vozíku k zapůjčení. Přizpůsobeny jsou i toalety. V městské dopravě je vybaveno 80% autobusů a 70% tramvají plošinou pro nástup vozíčkářů a prostorem pro umístění vozíčku. Všechny nové a rekonstruované zastávky jsou také přizpůsobené. Garantované jsou následující autobusové linky: H, 81, 85, 90, 170, 490, 44, 46, 60, 360, 80, 590, 87, 671, 664, 558, 20, 786, 781, 990, 72, 73, 74, 542. Bezbariérový přístup má 14 stanic metra. V metru jsou plošiny i výtahy. Podobně jsou na to i městské vlaky. Jak píšete, je to samozřejmě na Vás.

# 08.05.2022, 20:23.
Je možné koupit Roma Pass v PIT Fiumicino Airport a zarezervovat si na druhý den na dopoledne Koloseum? Anebo je možné koupit Roma Pass online s vyzvednutím v PIT Fiumicino Airport a na které webové stránce? Aby bylo možné provést rezervaci na Koloseum s předstihem pro větší jistotu, že vybraný termín bude k dispozici? Co doporučíte? Děkuji Jindra.

můžete zakoupit na Roma Pass nebo Get Your Guide. Rezervaci můžete provést i když Roma Pass mít ještě nebudete přes Coopculture.