ŘÍM 2022 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2022 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.05.2022, 10:10.
Koupila jsem si Rome Pass a ráda bych rezervovala vstupenky do Colossea. Webové stránky Coopculture.it se bohužel nenačítají. Je možné rezervovat vstupenky do Colossea přes jiný portál? Moc děkuji za radu. Bára.

Problém je jen s tím konkrétním serverem. Jděte přes stránky ecm.coopculture.it, kde se proklikejte přes Roma / Parco Archeologico Del Colosseo / Colosseo, Foro Romano, Palatino / Colosseo, Foro Romano, Palatino Ingresso Ordinario / Prenotazione Ingresso Colosseo con Roma Pass do objednávkového systému.

# 04.05.2022, 20:18.
Bohužel jsme zaspali s nákupem vstupenek do Vatikánu, takže oficiální nebo Vámi doporučované stránky již nenabízí variantu bez průvodce a skip the line a chtěli bychom se zeptat, zda nemáte zkušenost se stránkou Thevaticantickets - zde námi požadované vstupenky nabízí, ale všimli jsme si, že je zde podezřele napsáno, že se nemá chodit ke vstupu, ale za někým v okolí. Jako poslední varianta nás napadá nejspíše Omnia Card, jejíž součástí je vstup do Vatikánu, ale je zde uvedeno, že i tak je nutná rezervace. Je možné, aby po zakoupení této karty již byly rezervace nedostupné? Moc děkujeme. Jiří a Kateřina.

Se stránkou zkušenosti nemáme, nicméně tento způsob vstupu do Vatikánských muzeí s asistencí je běžný u některých produktů. Např. i u Get Your Guide je tato možnost v produktu Vatican Museum and Sistine Chapel: Ticket with Host. Pracovník Vám poskytne na úvod užitečné informace. V případě je třeba propočítat, zda se Vám vyplatí. V určité variantě itineráře může být levnější např. vstup s průvodcem. Vstup s Omnia Card by měl být garantovaný. Pokud na Váš termín nejsou v běžném rezervačním systému již volná místa, doporučujeme rezervaci provést v některé z kanceláří ORP, případně včetně nákupu Omnia Card. Pro vstup s Omnia Card jsou určeny jen určité časy.

# 04.05.2022, 09:42.
Chystáme se 9.5. do Colossea. Je nutné si předem zakoupit vstupenky a provést nějakou rezervaci? V předchozích letech jsme standardně přišli na pokladnu a zakoupili vstupné. Nejsem si jistá, zda se pravidla pro vstup nezměnila. Předem velice děkuji za odpověď. Petra.

Registrace vstupu do Colosseo ať už online nebo telefonicky je povinná. Rezervace je možná i v den návštěvy. Každopádně vzhledem k obsazenosti termínů doporučujeme provést rezervaci online s předstihem. Rezervaci můžete provést přes Get Your Guide nebo Coopculture.

# 04.05.2022, 09:20.
Pane Řehůřku, můžete mi poradit, jak se nejlépe dopravit z Říma do Tivoli - Villa d'Este? A kde v Tivoli vystoupit? Předem velice děkuji. Petra.

Spojení zajišťují autobusy Cotral za € 1,30. Jezdí z Ponte Mammolo, kam se dostanete metrem B. Zastávka v Tivoli se jmenuje Villa d'Este / Piazza Garibaldi. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 03.05.2022, 11:43.
Pane Řehůřku, bohužel se mi stále nepodařilo najít spojení autobusem k moři a to jsem si stáhla i aplikaci Cotral. Chtěla bych Vás proto moc požádat, zda je ještě nějaké spojení přímo z Říma, např. z Termini do Lido di Ostia? Budeme v Římě od 6.6. do 9.6. a asi bychom chtěli jezdit po obědě k moři, když by bylo veliké horko ve městě. Moc Vám předem děkuji za všechny Vaše rady a pomoc. Hezký den. Lucie.

Webové stránky Cotral jsme ověřili a vše funguje tak, jak jsme Vám napsali. Jízdní řády mezi zvolenými místy se zobrazují. Nicméně Váš termín je ještě daleko, tak pozdní jízdní řády tam ještě nejsou. Budete muset nějaký čas počkat. Informativně si můžete nechat zobrazit jízdní řády ve stejný den v dřívějším termínu. Z Termini a víceméně odkudkoliv z Říma se dostanete do Lido di Ostia metrem a následně vlakem. Z Termini tam jede metro B. Vystoupit musíte na EUR Magliana. Následně přestoupit na městský vlak Roma-Lido a pokračovat do Lido di Ostia. V pěší dostupnosti je moře ze zastávek Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít standardní jízdenky.

# 03.05.2022, 10:21.
Chcela by som sa opýtať, neviete náhodou ako sa dá zarezervovať vstup do Vatikánskeho múzea so zľavou? Máme zakúpený Roma Pass, ale nikde na oficiálnych stránkach neponúka znížené vstupne, ak ste držiteľmi Roma Pass. Ďakujem. Lívia.

není platný ve Vatikánu. Památky a muzea ve Vatikánu zahrnuje , jejíž součástí je i Roma Pass pro využití v Římě. Standardní vstupenku s prioritním přístupem do Vatikánských muzeí najdete na Get Your Guide.

# 29.04.2022, 11:05.
Jak mám prosím postupovat při rezervaci vstupenky na Koloseum jako držitel Roma Pass? Konkrétně. Chci navštívit Koloseum včetně arény a podzemí a budu si kupovat Roma Pass a chci využít vstup zdarma. Děkuji moc za pomoc. Petr.

S je možný pouze vstup odpovídající základní vstupence. Přes Coopculture koupíte produkt Prenotazione per possessori di RomaPass za € 2,00.

# 29.04.2022, 10:18.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Letiště Fiumicino do hotelu Milton Roma? Přistávat budeme ve všední den až po 21. hodině. Taxi asi jede vždy, ale raději bychom veřejnou dopravou, která je levnější. A ještě pokud jsem to dobře pochopila, pokud si koupím vstupenky do Vatikánských muzeí s přednostním vstupem, jedná se o voucher, který je nutné vyměnit u speciální pokladny s menší frontou za vstupenku? Děkuji. Sára.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 na Termini. Z Termini potom pokračujte metrem A na Manzoni za € 1,50. U vstupenek do Vatikánských muzeí se jedná vždy o voucher, který za vstupem pro internetové rezervace vyměníte za vstupenky. Od této chvíle už nejde provádět změny. Při nákupu přes Get Your Guide můžete vše 24 hodin před zakoupeným vstupem ještě zrušit.

# 29.04.2022, 11:05.
Jak mám prosím postupovat při rezervaci vstupenky na Koloseum jako držitel Roma Pass? Konkrétně. Chci navštívit Koloseum včetně arény a podzemí a budu si kupovat Roma Pass a chci využít vstup zdarma. Děkuji moc za pomoc. Petr.

S Roma Pass je možný pouze vstup odpovídající základní vstupence. Přes Coopculture koupíte produkt Prenotazione per possessori di RomaPass za € 2,00.

# 29.04.2022, 10:18.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Letiště Fiumicino do hotelu Milton Roma? Přistávat budeme ve všední den až po 21. hodině. Taxi asi jede vždy, ale raději bychom veřejnou dopravou, která je levnější. A ještě. Pokud jsem to dobře pochopila. Pokud si koupím vstupenky do Vatikánských muzeí s přednostním vstupem, jedná se o voucher, který je nutné vyměnit u speciální pokladny s menší frontou za vstupenku? Děkuji. Sára.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 na Termini. Z Termini potom pokračujte metrem A na Manzoni za € 1,50. U vstupenek do Vatikánských muzeí se jedná vždy o voucher, který za vstupem pro internetové rezervace vyměníte za vstupenky. Od této chvíle už nejde provádět změny. Při nákupu přes Get Your Guide můžete vše 24 hodin před zakoupeným vstupem ještě zrušit.

# 28.04.2022, 10:34.
Příští týden se chystáme do Říma a měla bych otázku: rezervace památek předem je i včetne platby? A jak se to dělá v případě Roma Pass, který si budeme zakupovat na místě? Nebo je nutné si ho zakoupit před rezervací? Dále by mě zajímalo, jak se od hotelu Barcelo Aran Mantegno dostaneme do čtvrti Trastevere? Moc děkuji za ochotu. Renata.

Většinou ano. si před rezervací kupovat nemusíte. Až na místě budete muset doložit, že máte nárok na odpovídající vstup. Např. do Colosseo si přes Coopculture koupíte produkt Prenotazione per possessori di RomaPass za € 2,00. Někde je třeba rezervaci udělat e-mailem, jinde telefonicky. Někde rezervace není nutná. Z hotelu Barcelo Aran Mantegna se do Trastevere dostanete nejlépe autobusem č. 716. Přejděte na ulici Via Paolo Veronese před hotelem a vydejte se po ní doleva. Dovede Vás na Viale del Caravaggio. Vydejte se doprava a dojdete k zastávce autobusu po levé straně. Jeďte směr Teatro Marcello a vystupte na zastávce Emporio. Tato zastávka je na nábřeží u Tibery. Přejděte přes řeku po mostu Ponte Sublicio do čtvrti Trastevere.

# 28.04.2022, 08:52.
Děkuji za rady a mohu ještě poprosit o radu? Jak se nejlépe dostat z kempu ke stadionu Stadio Olimpico, koupili jsme na poslední chvíli ještě lístky na fotbal. Nebo stačí třeba ze zastávky metra u Kolosea. Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Monika.

Z kempu Fabulous Village jděte doleva na Via Cristoforo Colombo. Přejděte po přechodu na druhou stranu a potom doprava k zastávce autobusu. Jeďte autobusem č. 709 na EUR Fermi. Odtud pokračujte metrem B na Termini. Tady přestupte na metro A. Jeďte na Ottaviano. Tady přejděte na Via Barletta, kde je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bossis / Stadio Tennis. Odtud už přejdete k fotbalovému stadionu.

# 27.04.2022, 14:22.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Letíme zítra, tak snad se neztratíme. A ještě prosím o informaci. Jízdenky na autobus se dají koupit někde na letišti, nebo to jde i přímo v autobuse? Pokud vezmeme taxi, doporučíte mi prosím na co si dávat pozor, nebo které taxi je nejlepší? Děkuji a přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Monika.

Jízdenky na autobus Cotral je třeba zakoupit na pokladně nebo prodejním místě. V autobuse u řidiče to bylo vždy dražší za paušální částku. Na výše uvedených stránkách zvolte Punti Vendita a do vyhledávacího pole zadejte Aeroporto di Fiumicino a kliněte na Cerca. Zobrazí se Vám informace o třech prodejních místech na letišti. V případě taxi doporučujeme volit pouze bílá taxi s licencí města Říma.

# 27.04.2022, 08:35.
Prosím, jak se dostanu z letiště Ciampino do hotelu Forum? Jak se z hotelu dostanu do Vatikánu? Moc děkuji. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini. Přejděte přes Piazza dei Cinquecento na Viale Enrica de Nicola, kde je zastávka autobusu č. 75. Jeďte směr Poerio / Marino a vystupte na Cavour / Ricci. Jděte po Via Cavour ve směru jízdy autobusu a před věží Torre dei Conti odbočte doprava do úzké uličky Via Tor de' Conti. Za věží uvidíte před sebou hotel Forum. Z letiště Ciampino můžete jet také městským autobusem č. 520 na Cinecitta, tady přestoupit na metro A, pokračovat metrem na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. 75. Do Vatikánu se dostanete následovně: od hotelu jděte z druhé strany Torre dei Conti schůdky nad Foro di Nerva a přejděte až k Via dei Fori Imperiali. Vydejte se doprava po přechodu a následně po chodníku k zastávce autobusu č. 87. Jeďte směr Giulio Cesare / Lepanto a vystupte na zastávce Argentina. Tady přestupte na autobus č. 46 (směr Stazione Monte Mario), 64 (směr Piazza Stazione S. Pietro) nebo 916 (směr Andersen) a pokračujte na zastávku Cavalleggeri / S. Pietro. Podél zdi se vraťte zpět na křižovatku a odbočte doleva k Vatikánu.

# 25.04.2022, 18:41.
Pane Řehůřku, nemáte prosím nějaký tip na webovou stránku, kde bych zakoupila online vstupenku do Vatikánských muzeí? Jedná se o termín 21.5.2022. Děkuji za pomoc. Inka.

Vstupenky doporučujeme zakoupit přes Get Your Guide. Pokud nastanou nějaké změny, máte možnost ještě 24 hodin před termínem návštěvy vstupenku zrušit a zakoupit např. na jiný termín.

# 25.04.2022, 14:08.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás poprosit o radu, co se týče dopravy v Římě. Budeme mít zakoupený Roma Pass pro sebe, ale cestuje s námi 5. letý syn. Do památek má vstup zdarma. Ale zajímá mě, jak je to s dopravou v Římě - metro, vlak. Když jsem se díval na cestování vlaky, tak tam dítě platí od 4. let. Má nějaký vliv Roma Pass pro spolucestující dítě? Hezký den. Děkuji. Milan.

v případě městské dopravy v Římě funguje jako běžná jízdenka na 48 resp. 72 hodin. Pro děti tedy platí stejné podmínky jako v případě těchto jízdenek. V římské dopravě cestují děti do 10. let zdarma v doprovodu platící dospělé osoby. S Roma Pass jste tedy platící dospělá osoba. Toto ustanovení lze použít u autobusů, tramvají, trolejbusů, městských linek autobusů Cotral, na tratích metra, na regionálních drahách Trenitalia ve druhé třídě, Roma-Lido a Termini-Centocelle po celé trase a Roma-Viterbo na území města Říma. Navíc se ještě týká autobusových linek 520 a 720 spojujících Řím s letištěm Ciampino. Neplatí pro všechny linky spojující Řím s letištěm Fiumicino. Území města Říma je v případě vlakových spojů ohraničeno stanicemi Fiera di Roma a Settebagni (FL1), Lunghezza (FL2), Cesano (FL3), Capannelle (FL4), Aurelia (FL5), Colle Mattia (FL6), Torricola (FL7 a FL8) a Sacrofano (Roma-Viterbo).

# 24.04.2022, 20:41.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné si vyzvednou v jiném infostánku, než jsem zadala při koupi. Děkuji a přeji hezký den. Karolína.

Můžete změnit datum i místo vyzvednutí vašich karet Roma Pass. Není nutná žádná komunikace. Jednoduše přijdete na jakýkoliv info point.

# 22.04.2022, 05:26.
V červnu se chystáme do Říma. Chtěla bych se zeptat, jak to funguje v Koloseu v neděli. Dočetla jsem se, že by vstup měl být v neděli zadarmo. Je tedy nutná nějaká rezervace, nebo stačí jen vystát frontu? Poté bych se chtěla zeptat, poslední den budeme mít dost volného času, kvůli večernímu letu. Máme tedy v plánu zajet i k moři. Letíme z letiště Fiumicino. Dá se z něj nějakým spojem dostat na nějakou pláž, nebo využít případně nějaký spoj z centra města? Předem děkuji za odpověď. A.

Týká se to jen první neděle v měsíci, kdy je vstup do státních muzeí a památek zdarma. Nedávno to bylo obnoveno, viz naše odpověď ze dne 19.04.2022, 13:45. Občas bývají vstupy zdarma jednorázově i v jiný den, to je v kompetenci ředitelů muzeí. V době, kdy je vstup zdarma se rezervace nedělají. Cesta z letiště Fiumicino k moři je popsaná v odpovědi ze dne 18.04.2022, 09:40. Z centra se dostanete k moři metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma-Lido do některé ze stanic Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo.

# 20.04.2022, 15:31.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na cestu z letiště Fiumicino do kepmu Fabulous Village na Via di Malafede 205. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda se dostaneme do Kolosea i bez rezervace, když vystojíme frontu. Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Monika.

I když to není daleko, cesta je trochu složitější. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral do Lido di Ostia na Piazzale del Stazione. Jízdenka stojí € 1,10. Odtud pokračujte městským autobusem č. 06 směr Menippo a vystupte na zastávce Colombo / L. Catulo. Z této zastávky pokračujte autobusem č. 070 směr EUR Fermi a vystupte na zastávce Colombo / Malafede. Přejděte po přechodu rovně světelnou křižovatku a následně po přechodu přejděte na druhou stranu Via Cristoforo Colombo. Pokračujte po kolmé Via di Malafede. Kemp je po pravé straně. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete ale využít libovolnou časovou jízdenku nebo . Druhou variantou je jet autobusem Cotral na EUR Magliana. Jízdenka stojí € 2,80. Odtud pokračujte metrem B směr Laurentina na EUR Fermi a odtud a autobusem č. 070 směr Stazione Cristoforo Colombo. Vystupte na zastávce Stoppa / Ricci a pokračujte ve směru jízdy autobusu. Na křižovatce odbočte doprava a po Via Norra Ricci dojděte k Via di Malafede, po které pokračujte doleva. Dovede Vás ke kempu, který je po levé straně. Opět můžete použít libovolnou jízdenku na městskou dopravu. Rezervace do Colosseo je povinná. Můžete ji udělat i telefonicky ten samý den, nebo online s předstihem. Vzhledem k značné poptávce po návštěvě památky doporučujeme online rezervaci, např. přes Get Your Guide.

# 20.04.2022, 10:42.
Chcel by som vediet, ako sa najlepšie dostat z adresy Pigneto 123 v Ríme na Foro Italico - tenisové dvorce. Velmi pekne ďakujem. S pozdravom Marek.

Přímo před Via Pigneto 123 je vstup do metra C. Jeďte metrem C směr San Giovanni a vystupte na San Giovanni. Tady přestupte na metro A, kterým jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Tady přejděte na Via Barlerletta, kde je zastávka autobusu č. 32. Jeďte směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na zastávce De Bosis / Stadio Tennis.

# 19.04.2022, 19:40.
Moc děkuji. Kdybych narazila na váš web dříve, koupila bych si vstupenky se skip the line u vás. Ale už mám přímo od Musei Vaticani. A nedají se vrátit. Ještě jedna otázka. Mohu jít vyměnit voucher za vstupenky sama nebo se mnou musí jít i moje kamarádky, pro které jsou? Myslela jsem, že by zatím stály frontu ke vstupu. Děkuji a přeji hezký den. Eva.

Ta malá fronta se stojí v rezervovaném čase na bezpečnostní kontrolu a výměnu voucherů. Takže nemůžete, protože to nedává smysl a ani to není možné.

19.04.2022, 13:45.
30.07.2022 Letíme na tři noci do Říma a samozřejmě chceme navštívit co nejvíce památek. Na stránkách Roma Pass jsem se dozvěděla, že o první neděli v měsíci je vstupné do muzeí a památek včetně Kolosea zdarma. Je tomu tak? Dále bych se chtěla zeptat, zda Roma Pass platí i na návštěvu památek ve Vatikánu? A které dny je potřeba rezervovat čas návštěvy u jednotlivých památek? Děkuji. Markéta.

Ano, bylo to obnoveno. Více informací najdete na Ministero della Cultura včetně seznamu státních muzeí a památek. nepoužijete ve Vatikánu. Karta, která zahrnuje Vatikán se jmenuje , její součástí je i Roma Pass. Co se rezervací týče, každé muzeum nebo památka to má jinak. Rezervace je povinná každý den např. v Colosseo, někde je povinná o víkendech a svátcích, případně v těchto dnech doporučená. Je třeba si projít stránky muzeí a památek, které chcete navštívit, a informaci si na těchto stránkách dohledat.

# 19.04.2022, 09:09.
Dostala jsem na Vás kontakt od známé s tím, že bych se chtěla zeptat na bližší informace ohledně příletu do Říma. V neděli, tj dne 24.4. přistaneme na letišti Fiumicimo. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se dostaneme do centra. V případě autobusu, jakým číslem a pod. Odtamtud již nebudeme mít problém dohledat ubytování. Předem děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Monika.

Do centra se nejlépe dostanete na Termini, odkud potom nejčastěji metrem A nebo B k blízkosti ubytování. Nejrychlejší a nejpohodlnější je cestovat vlakem Leonardo Express - stanice kolmo na terminály, nicméně nejekonomičtěji se tam dostanete autobusem - zastávka 14 před Terminálem T3 nebo - zastávka 12 před Terminálem T3.

# 19.04.2022, 07:35.
Prosím, potřebovala bych poradit. Mám voucher do Vatikánských muzeí a vím, že ho musím vyměnit za vstupenky. Vím, kde je vstup do Vatikánských muzeí, dle mapy vpravo vzadu. Tam vystojím frontu k bezpečnostní kontrole a potom se dostanu někam k pokladně, kde mi dají místo voucheru vstupenky nebo musím jinam? Děkuji moc. Hezký den. Eva.

Půjdete až ke vchodu, kde bude zprava menší fronta pro návštěvníky s rezervací. Je to dobře značené a zábranami koridory vyhrazené. Za vchodem vyhrazeném pro návštěvníky s rezervací jsou pokladny, kde vyměníte voucher za vstupenky. Toto je standardní postup. Různí prodejci mají různé podmínky uvedené přímo u konkrétního produktu.

# 18.04.2022, 16:50.
O víkendu od 22.4. do 24.4.2022 letíme do Říma. Přes Get Your Guide jsem objednala Roma Pass. Jako první bychom chtěli navštívit Koloseum + Foro Romano + Palatino - rezervace s Roma Pass nebyla problém. Chtěla jsem si rezervovat vstupy i na další památky - Andělský hrad a Pantheon, ale tam se mi zobrazuje jen plná cena bez možnosti slevy s Roma Pass. Jak postupovat při rezeracích? Děkuji mnohokrát za odpověď a radu. Barbora.

V případě Castel Sant' Angelo je rezervace nutná jen o víkendech a o svátcích. V případě rezervace s je nutné použít telefon nebo e-mail. Kontaktní údaje jsou uvedené na stránkách romapass.it v otázkách a odpovědích 7.1. V případě Pantheonu je rezervace nutná jen o víkendech a o svátcích. Od pondělí do pátku je vstup zdarma. Rezervace se provádí přes stránky Pantheon. Rezervovat můžete na následující víkend, obdržíte QR kód, který ukážete přímo na svém telefonu.

# 18.04.2022, 13:58.
Moc děkuji za odpověď. Online vstupenky jsem měla na mysli např. Caracallovy lázně přes Coopculture. Takže přijde jen voucher a na pokladně. Moc děkuji za vyčerpávající odpovědi. Martina.

Konkrétně Terme di Caracalla umožňují prioritní přístup a akceptují mobilní voucher. Při nákupu zlevněné vstupenky s musíte vybrat Biglietto ridotto + prenotazione - Ingresso ridotto possessori di Roma Pass. Cena je € 2,00 + € 2,00 za rezervaci.

# 18.04.2022, 12:23.
Pane Řehůřku, obracím se na Vás s prosbou o radu. 1.5. se s manželem chystáme na 4 dny do Říma. Přemýšlíme o koupi karet Omnia Rome a Vatican Pass. Ráda bych se zeptala, zda je možné po zakoupení online těchto karet rezervovat vstupy online a zda nám tyto karty umožní přednostní vstupy, abychom se vyhnuli frontám. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Lenka.

, která obsahuje také Roma Pass Vám už sama o sobě umožňuje přednostní vstupy tam, kde jsou v ceně karty. Někde však je třeba ještě samostatná povinná rezervace - např. Colosseo. Postupy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Tam, kde máte na základě karty snížené vstupné, je třeba zakoupit tuto vstupenku na pokladně.

# 18.04.2022, 12:23.
Děkuji za informace. Autobusy se mi zatím nedaří najít, tak to budu ještě zkoušet nebo případně mě napadl taxi z letiště na pláž Lido di Ostia. Teď ještě dohlédávám, jak se nejlépe dostat 6.6. z letiště na ubytování: Ai 7 Scalini - Guest House - Appartamento Casa Vacanze, Urbino, Řím, Itálie. A zda je lepší vlak nebo autobus. Poradíte mi, prosím? Jely bychom asi na nádraží Termini a potom buď 30 minut pěšky na ubytování nebo metrem A na stanici San Giovanni. Ale nevím, zda je lepší z letiště vlak nebo autobus. Děkuji. Lucie.

Na Cotral musíte jít přes Calcola Percoso e Tariffe a zadat odkud kam jedete - Aeroporto di Fiumicino, Lido di Ostia + data a časy. Co se týče dopravy na Termini, samozřejmě nejpohodlnější a nejrychlejší je vlak Leonardo Express. je ale také nejdražší. Výhodnější je cestovat autobusem a následně metrem A na San Giovanni.

# 18.04.2022, 11:09.
Moc děkuji za odpověď a měla bych ještě jednu otázku. Když koupíme Roma Pass přes Coopculture, tak je možné jít rovnou s rezervací do Kolosea? Asi jako všichni začneme tam, takže vyzvednutí je v pohodě. A nemohu najít sníženou vstupenku s Roma Pass do Andělského hradu, budeme tam ve všední den, takže není nutná rezervace, takže až na místě u pokladny? A on line vstupenky je třeba ještě vyzvednout na pokladně? Nebo stačí v telefonu? To je asi zatím vše, přípravy jsou veliké. Děkuji. Martina.

V tomto případě si musíte Roma Pass vyzvednout na pokladně u Foro Romano. Viz naše odpověď ze dne 13.04.2022, 19:24. Potom můžete jít do Colosseo s Roma Pass v rezervovaném čase. Pokud půjdete do Andělského hradu až s využitím sníženého vstupného, musíte si vstupenky zakoupit na pokladně. Nevíme, jaké konkrétně online vstupenky máte na mysli. Často to funguje tak, že si na základě voucheru vyzvednete vstupenky na pokladně, pokud se jedná o přednostní vstup, tak na pokladně k tomu určené, např. ve Vatikánských muzeích.

18.04.2022, 09:40.
Pane Řehůřku, já Vám moc děkuji. Trochu jsem si to myslela, že to tak je a díky Vašim radám na Vašich stránkách to bylo zřejmé. Ale nechtěla jsem potom udělat chybu a dostat pokutu. V červnu jedu potom s mamkou do Říma, tak Vás možná ještě o nějakou radu požádám. Teď jsem zatím koupila lístky do Vatikánu a čekám, až bude možné koupit do Kolosea. Roma Pass se nám nevyplatí, protože chceme po těch hlavních památkách chodit pěšky a do Vatikánu pojedeme metrem za € 1,50. Naplánovala jsem nám Vatikán, potom Andělský hrad, pravděpodobně jen venku, různá známá náměstí, Pantheon, Fontána di Trevi, Koloseum, Španělské schody a zahrady Borghese. Budeme tam od 6.6. do 9.6. Poslední den odlétáme později, tak jsem chtěla nechat kufry na letišti a jet se podívat na pláž ve Fuimicino. Poradíte mi nějaké příjemné místo a spojení na pláž, aby bylo spojení na letiště potom rychlé? Přeji hezké Velikonoce a příjemné dny. Lucie.

Lepší spojení než k plážím ve Fiumicino je z letiště do Lido di Ostia. Jezdí tam autobusy Cotral za € 1,10, konkrétně na Piazzale della Stazione del Lido. Odtud je to k moři přibližně 700 m. Při cestě zpět doporučujeme si ponechat větší rezervu. Můžete samozřejmě jet i do Fiumicino nebo Focene, cena je stejná jako do Lido di Ostia € 1,10 resp. € 1,30. Je třeba důkladně prostudovat jízdní řád, ne všechny autobusy zajíždějí do centra.

# 17.04.2022, 19:30.
V květnu jedeme do Říma a chceme navštívit Vatikán. Chápu správně, že když si objednám online vstupenku přes Musei Vaticani do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple bez audio a průvodce, tak mě dospělou osobu bude stát € 17,00 + € 4,00 = € 21,00 se skip the line a ta samá vstupenka bude stát přes Get Your Guide € 26,00? Rozdíl je jen v tom, že přes druhý portál je možné vstupenku zrušit? Uvažuji správně, když si chci koupit Roma Pass na 3 dny za € 52,00 + Vatikán za € 21,00 a sv. Petr Dome za € 8,00, že to pro mě bude výhodnější než koupit Roma Pass + Vatican Pass za € 119,00? Druhý zmíněný se vyplatí, pokud chce člověk navštívit ve Vatikánu více věcí? Děkuji. Lucka.

Pokud si zakoupíte vstupenky přes Musei Vaticani, obdržíte voucher, který na pokladně pro internetové rezervace vyměníte za vstupenky. V této chvíli už není možné provádět žádné změny. Do této chvíle je to stejné jako u Get Your Guide. Nicméně u voucheru od Musei Vaticani už není možné po provedení platby transakci zrušit, což u Get Your Guide můžete ještě 24 hodin před zakoupeným časem. U Musei Vaticani můžete jen měnit čas a jména návštěvníků. Nicméně vše je složitější včetně případné komunikace a reakcí (i při samotném nákupu). Výhodou Get Your Guide je i to, že často jsou k dispozici vstupenky i na termíny, které jsou na Musei Vaticani vyprodané. Necelých 130,- Kč rozdílu odpovídá výhodám, především v případě nákupu dostatečně dopředu, což u Vatikánských muzeí je víceméně nutností. Zpětná vazba od našich návštěvníkům nám to potvrzuje. U karet to není otázka zda zakoupit nebo . Je to otázka komplexního posouzení výhodnosti bez karty, s jednou nebo druhou kartou. Je třeba si propočítat dopravu i vstupy s kartami nebo bez karet. V několika našich otázkách a odpovědích jsou vzorové kalkulace.

# 15.04.2022, 20:31.
Pane Řehůřku, moc prosím o radu k cestování metrem s Roma Pass 48. Dočetla jsem se, že při prvním vstupu do metra, je potřeba kartu v metru aktivovat. Je tam tedy nějaký turniket, kde kartu načtu? Moc děkuji za odpověď. Romča.

je RFID karta. Funguje ve veřejné dopravě i u vstupů do muzeí a památek. V autobusech, tramvajích a ve stanicích metra jsou rozmístěné žluté čtečky s černým kruhem (v metru u turniketů), ke kterému kartu přiložíte. Po správném načtení karty se rozstvítí zelená LED.

# 14.04.2022, 22:41.
V květnu se chystáme s manželkou na prodloužený víkend do Říma a jeden den chceme věnovat návštěvě Vatikánu. Bohužel se vůbec neorientujeme v široké nabídce vstupenek. Uměl byste poradit? Chceme navštívit jak muzea tak i Sixtinskou kapli, bez průvodce a chceme se co nejvíce vyhnout frontám. Z nabídky se nám nejvíce líbí možnost Priority Entrance Tickets to Vatican Museums & Sistine Chapel, ale hned v úvodu je poznámka, že součástí není přímý vstup. Existuje lepší volba? Předem děkujeme za odpověď. Lukáš.

Jedná se o produkt Vatican: Museums & Sistine Chapel Entrance Ticket. Jdete v rezervovaném čase k pokladně pro online rezervace, vyhnete se tedy frontám. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí.

14.04.2022, 20:31.
Moc Vám děkuji za obsáhlou odpověď. Jsme si jistí platbou, protože prostě vždy platíme. Tato cesta vedla přes Maďarsko a Řecko, kde jsme měli svatbu, a potom zpět přes Itálii. Proto si nejsme jisti - jednou se stalo, že jsme platili při vjezdu, ale cesta dlouhá a už je to 3,5 roku. Píšete, že všude se při vjezdu vyzvedne lístek a na konci se ten lístek vloží a zaplatí se. Pokud bychom to neudělali, přece bychom se vůbec nemohli dostat ven? Můj myšlenkový pochod jde tak, že oni si zřejmě tedy myslí, že jsem projela Telepassem a v tom případě mi to přece musí dokázat, poslat fotografii nebo něco podobného.Přihlásila jsem se na jejich stránkach na svůj účet podle údajů, které mi zaslali a tam žádná fotografie není. Nechci vás obtěžovat příliš dlouho tímhle případem, ale pokud máte nějakou zkušenost, tak prosím sem s ní. Recenze lidí, kteří byli ve stejné situaci - a jsou to lidé z celé Evropy - na Googlu, jsou totiž všechny podobné. Snaží se vymáhat pokuty i od aut, která nikdy v Itálii nebyla nebo vůbec tam nebyla v tu dobu nebo auto bylo registrované na někoho úplně jiného. Ta společnost se mi prostě nelíbí. Jeli jsme osobním autem a platba je rozpočítána takto: € 81,80 výše mýtného, € 4,28 náklady na zjišťování dálniční koncesionářskou společností, € 33,80 výběr a vymáhání poplatků společností Nivi S.p.A. - ta mi ten dopis poslala. Celkem tedy € 119,88.Co by se stalo, kdybych to úplně a pořád ignorovala? Hodně lidí na internetu to v téhle situaci radí. Evidentně máte znalosti i zkušenosti, budu Vám vděčná za každou odpověď. Stačí klidně po svátcích. S pozdravem Dana.

V této chvíli Vám nejsme schopni už více informací poskytnout. Mýtné odpovídá situaci, kterou jsme Vám popsali. Rozdíl € 0,80 odpovídá přibližně navýšení mezi lety 2018 a 2022. Vámi uváděná společnost vymáhá pohledávky v Itálii nejen pro provozovatele dálniční sítě, ale i pro státní správu. Je také málo pravděpodobné, že by se jednalo o omyl v RZ nebo nahodilý výběr. Sama píšete, že jste v té době uvedenou mýtnou branou projížděli. K nějakému omylu samozřejmě dojít mohlo. Na jedné nebo i druhé straně. Jak se k tomu postavíte, je na Vás. My jsme Vám sdělili náš názor a jak to podle našich informací funguje. V některých velmi málo situacích se skutečně platí mýtné i dopředu, není to ale doslova případ zmíněného úseku. Mezi Neapolí a Římem se lístek poprvé vyzvedává na Napoli Nord a na základě lístku se naposledy platí na Roma Sud. Jedna z možných situací, kdy konkrétní cestovatel projel mýtnou branou bez placení, je popsaná v námi odkazované odpovědi.

14.04.2022, 09:00.
Moc Vám děkuji za odpověď. Stručně. Jde mi o to, že jsme dostali od italské vymahačské firmy žádost o zaplacení mýtného z roku 2018, přičemž jsme ho určitě platili. Ale kdo má po čtyřech letech stvrzenku? Navíc píšou: Vjezd: Mýtná brána not detectable, Výjezd Mýtná brána Roma Sud. Nejde nám do hlavy, jak bychom se dostali dovnitř, v případě platby při výjezdu ven, kdybychom nezaplatili. Při Vaší znalosti poměrů, kdy jsme museli platit? Chtějí po nás € 119,00. Moc Vám děkuji za Váš čas. S pozdravem Dana.

Máte pravdu, zapomněli jsme ještě na A1 Diramazione Roma Sud, která je také zpoplatněna. Mýtnice je také přímo na této dálnici, 5 km od GRA. Píšete, že jste mýtné určitě platili, nicméně původní otázka zněla, zda se mýtné platí při vjezdu do města nebo při výjezdu z města. Takže podle toho si jistí zřejmě nejste. Placení mýtného na italských dálnicích funguje tak, že si při vjezdu do placeného úseku vyzvednete lístek a na základě tohoto lístku potom při výjezdu z placeného úseku mýtné zaplatíte na mýtné bráně. Existuje ještě systém Telepass, kdy projíždíte mýtnými branami označenými Telepass, kdy se mýtné odečítá bezkontaktně. Musíte mít odpovídající jednotku. Předpokládáme, že jste mýtné platili standardním způsobem. V případě platby platební kartou ho máte odečtené z karty a tím pádem lze tuto platbu dohledat. V případě, že jste ho platili v hotovosti, nezbývá Vám nic jiného, než dohledat účtenku. V opačném případě doporučujeme mýtné uhradit, protože postupem času bude částka jen narůstat. Každopádně částka € 119,00 neodpovídá platbě standardního mýtného. Musí k tomu být připočtená pokuta (ta by byla ale podstatně vyšší), penále, poplatky apod. V případě, že nejste v systému detekovaní, bere se podle podmínek mýtná brána nejvzdálenější místu výjezdu. V tomto případě se jedná o mýtnou bránu při vjezdu do Itálie ze Švýcarska za Tunel du Mont-Blanc. Současné mýtné je € 82,60. A nebo jste jeli autobusem (v tom případě nejsou pro Vás určené naše otázky a odpovědi - viz informace) nebo s karavanem apod. - 3 nápravy. V tomto případě je mýtné € 115,90. Plus zřejmě nějaký ten poplatek. V roce 2018 bylo mýtné o něco nižší, ale ne moc výrazně. Dodatečně mýtné můžete uhradit platební kartou na základě té doručené výzvy přes stránku Come pagare. Více informací také viz odpověď ze dne 02.05.2017, 20:05. Bez vyzvednutí lístku lze do placeného úsek vjet např. přes zmíněnou mýtnou bránu označenou jako Telepass, stejně tak i vyjet. Projet můžete i standardní mýtnou branou, když stlačíte červené tlačítko pro přivolání obsluhy. Většinou Vám jen zvednou závoru a předpokládají, že mýtné uhradíte jiným způsobem, popsaným v podmínkách.

# 13.04.2022, 19:53.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem se platí mýtné při vjezdu do Říma z jihu od Neapole? Platí se při vjezdu předem nebo při výjezdu z města? Na mýtné v r. 2018 se raděj neptám, musel byste být génius. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Dana.

Pokud máte na mysli mýtné, které se platí za využití dálniční sítě, potom ve směru od Neapole do Říma je jediná zpoplatněná dálnice a to A24. Mýtné se platí po výjezdu z placeného úseku a to na mýtnici Roma Est, která je přímo na této dálnici. Je to 8 km před Římem, konkrétně od sjezdu na městský dálniční okruh Grande Raccordo Anulare (GRA). Pokud máte na mysli platbu za využit ZTL zóny, tj. zóny s omezeným provozem, potom tento poplatek je potřeba mít zaplacený dopředu před vjezdem do konkrétní ZTL. Podrobné informace najdete na romamobilita.it. Ve většině případů se dá najít časový úsek, ve kterém je vjezd do konkrétní ZTL bez poplatku.

13.04.2022, 19:24.
Mám na Vás otázku. Jsme nyní v Římě a zakoupili jsme online Roma Pass na 72 hodin přes Coopculture. Jsme teď však trochu v nesnázích, kde Roma Pass vyzvednout. Děkuji moc. Milena.

Když si koupíte nějaký produkt, je potřeba si přečíst všechny informace, které jsou na stránce s popisem tohoto produktu uvedené. Přibližně uprostřed stránky v oddíle nazvaném Meeting Point je uvedeno, že je třeba vyzvednout na pokladně u Arco di Tito. Je to pokladna u vstupu do Foro Romano. Je to pouze pro případ nákupu přes Coopculture. Jiní prodejci mají jiná místa pro vyzvednutí Roma Pass.

# 13.04.2022, 07:48.
Prima, děkuji za odpověď. To jste mě nepotěšil. A jaká je tedy nejlepší přeprava do čtvrti Testaccio blízko stanice metra Piramide a vlakového nádraží Ostiense? Přílet máme v neděli po 12. hodině 18.4. a odlet ve středu 21.4. ve 20:00. A další věc. Čekají nás nějaká omezení v neděli a v pondělí díky svátkům? Památky a vstupy neřešíme, máme v plánu jen okolí apod. Ale zarazil mě tedy vstup do Forum Romanum. Procházela jsem se tam přibližně pred 15. lety a nic jsem neplatila. Je to možné? Michala.

Nejlepší cesta je vlakem FL1 za € 8,00. Vystoupit musíte na Ostiense. Velký pátek je v Římě normální pracovní den, Velikonoční neděle a pondělí jsou svátky. Doprava bude tedy jezdit podle svátečního jízdního řádu. V neděli a v pondělí budou zavřená Vatikánská muzea. Stejně tak provoz náměstí a Baziliky bude přizpůsobený probíhajícím obřadům. Počítejte také s tím, že některá muzea a památky budou značně přetížené. Např. Colosseo už nemá na 14. až 17. volné rezervace. Navíc na Velký pátek je poslední vstup ve 12:00 z důvodu Papežovy účasti na církevním obřadu. Uzavřena bude i stanice metra. Počítejte s tím, že většina obchodů bude uzavřena. Tradičně otevírá Obchodní centrum Maximo, Outlet Castel Romano, Obchodní centrum Aura nebo Parco Leonardo. To, že jste ve Foro Romano před 15. lety neplatila vstupné je klidně možné. Některé památky a muzea mívají některé dny vstup zdarma. Je možné, že to byl jeden z těchto dnů.