ŘÍM 2022 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2022 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 14.10.2022, 22:43.
Prosím, jak se dostaneme z letiště Fuimicino na naše ubytování ve Viale dei Quattro Venti - JSK Suite? A ještě další dotaz. Prosím, z tohoto ubytování, jak se přepravíme do Tivoli? Slyšela jsem, že je to 30 minut vlakem. A nevíme, jakým a kde se nachází? Děkuji za odpověď. Naďa.

V tomto případě bude pro Vás nejvýhodnější cestovat vlakem. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL3 nebo FL5 na Quattro Venti. Jízdenka stojí € 8,00. Vyjděte ze železniční stanice, po přechodu přejděte na druhou stranu ulice a vydejte se doprava. Vaše ubytování je vzdálené přibližně 100 m po levé straně. Do Tivoli bude pro Vás také výhodné jet vlakem. Je to s přestupem na Tiburtina. Jízdenka stojí € 3,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Časový údaj je ale nepřesný, cesta vlakem trvá z Tiburtina kolem hodiny. Půl hodiny to tvá z Tiburtina autobusem Cotral.

# 11.10.2022, 15:49.
Pane Řehůřku, moc se omlouvám, ale trochu tápu v jízdních řádech. Při hledání cesty zpět jsme se rozhodli, že půjdeme na stanici Termini pěšky. Projdeme tak celou trasu z Vatikánu a potřebuji najít autobus Cotral, který jede kolem půlnoci až dvou hodin. Na letišti potřebuji být nejpozději ve 4 hodiny ráno. Stále mi to vyhazuje hlášku, že spojení neexistuje. A to zkouším všechny možné časy. Jakoby ani zpět spoje nebyly. Vím, že jízdní řád je platný do 20.10., ale zkusila jsem zadat i 17.10. a stále nic. Můžete se mi na to prosím pěkně podívat? Cestu z letiště jsme dohledali. Děkuji moc za ochotu a přeji hezký den. Hana.

Na stránkách Cotral máte v oddíle Orari Bus Cotral všechny jízdní řády. Stačí zadat Termini a Aeroporto di Fiumicino. Zobrazí Vám to jízdní řády z Termini na letiště. Přes + rozklikněte (několikrát) a obdržíte jízdní řády pro každý den. Tyto jízdní řády jsou platné od 10.10.2022 do 30.10.2022. Existuje i aplikace pro chytré telefony. Před odjezdem je třeba ještě jízdní řády překontrolovat. Na výše uvedených stránkách je ještě oddíl Calcola Percose e Tariffe, kde získáte detailnější informace pro konkrétní spoj. Tyto jízdní řády fungují zatím jen do 20.10.2022. Spoje pro dřívější data normálně zobrazují. Každopádně doporučujeme mít v záloze řešení s bílým taxi. Na Termini by neměl být problém.

# 10.10.2022, 19:11.
Poslední víkend v říjnu pojedeme na návštěvu do Říma. Měla bych dotaz ohledně Roma Passu 72. 1. Pokud si ho s manželem pořídíme a našemu 10 letému synovi ne, dle vašich informací se nevyplatí, jak je to potom se vstupem do památek? My s Roma Pasem a rezervací můžeme jít přednostně. Platí to i pro našeho syna? Nebo ten, když nebude mít vstupenku, tak musí čekat jinou frontu? 2. Ubytování máme mimo centrum, takže počítáme, že se k památkám budeme dostávat dopravou. Vyplatí se Roma Pass i na pokrytí dopravy? 3. Můžeme někde na Vašich stránkách získat seznam míst, kde Roma Pass platí? Rádi bysme se podívali v rámci naší návštěvy Říma i do Museum Da Vinci nebo Time Elevator, ale nevím, zda na vstupy do těchto míst Roma Pass uplatníme. Děkuji předem za vaše odpovědi. Sylvie.

Děti do 18 let mají v italských státních muzeích a památkách vstup zdarma. Jedná se tedy o velkou část významných muzeí a památek v Římě. Z toho důvodu se dítěti Roma Pass nevyplatí. Roma Pass se vyplatí pouze v kombinaci se vstupy a s dopravou. Pokud je dítěti do 9,99 let, má dopravu v Římě zdarma v doprovodu platící dospělé osoby (ve Vašem případě s Roma Pass). Pokud je mu více, kupte mu vícedenní jízdenku. Např. Roma 72H stojí € 18,00. Pokud má dítě nárok na vstup zdarma (u státních muzeí a památek), půjde s Vámi a u vstupu prokáže věk, případně v některých případech obdrží volnou vstupenku. V případě např. Colosseo je povinná rezervace za € 2,00. Vy si ji uděláte jako návštěvníci s Roma Pass, pro dítě jak s volným vstupem (ty nejsou na hodinu, ale na den). Rezervace se provádějí přes Coopulture. Dítě opět půjde s Vámi ve Vašem termínu. Jak jsme výše uvedli, Roma Pass se vyplatí při kombinaci vstupů a dopravy. Seznam muzeí zapojených do Roma Pass najdete na stránkách romapass.it - Info / Download / Entrance Fees. A v menu Museums a Atractions. V Museo Leonardo da Vinci máte nárok na slevu.

# 08.10.2022, 12:53.
Moc děkuji za Vaši odpověď a Váš čas. Moc mi to pomohlo. Měla bych ještě pár otázek. Přilétáme 14.10. kolem 13:00 na letiště Fiumicino a ubytování máme v hotelu Corot. Můžete mi prosím napsat, jak se k němu nejlépe dostat? A předpokládám, že potom 16.10. při odletu se budeme dostávat stejným spojem i zpět na letiště, že ano? A potom bych měla ještě jednu prosbu. Máme rezervaci do Vatikánu 15.10. na 17:00. Mohu také poprosit, jakým spojem se k němu nejlépe dostat buď od hotelu Corot a nebo z centra? Moc děkuji. Přeji hezký víkend. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Doveze Vás na Via Gioliiti. Projděte nádražní halou na Via Marsala a hned naproti východu je Via Marghera. Vaše ubytování je na této ulici po pravé straně. Zpět na letiště se dostanete stejným autobusem. Můžete volit i dražší a rychlejší řešení, vlak Leonardo Express. Ten Vás na Termini zaveze za 32 minut. Do Vatikánu se dostanete z Termini nejlépe metrem A. Vystoupit musíte na Ottaviano. Půjdete po Viale Giulio Cesare a na druhé křižovatce odbočíte doleva na Via Leone IV.

# 06.10.2022, 16:20.
Přilétám 9.10.2022 na letiště Fiumicino a potřebuji se dostat do Pomezia. Potřebovala bych vědět, zda je možné koupit jednu jízdenku na všechny jízdy, nebo se každá kupuje zvlášť vždy na stanici a jak je možné se tam dostat co nejkratší cestou? Nechci taxi, ani nechci si půjčovat auto. Děkuji za odpověď. Milena.

Na mapě to vypadá jednoduše po pobřeží, ale bohužel realita je složitější. Musíte cestovat přes Řím. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral na EUR Magliana, odtud pokračujte metrem B na Laurentina a odtud autobusem Cotral do Pomezia. Jízdenka na první úsek autobusu stojí € 2,80, jízdenka na metro BIT stojí € 1,50 a jízdenka na druhý úsek autobusu stojí € 1,30. Celkem tedy € 5,60. Letiště Fiumicino a Pomezia jsou v jedné zóně, nicméně cestujete přes Řím, který představuje 2 zóny. Je to tedy celkem přes 3 zóny. Jednotná jízdenka je jen celodenní BIRG a ta stojí pro tři zóny € 8,00. Jízdenky na autobus Cotral doporučujeme kupovat na prodejních místech. Jejich seznam je na výše uvedených stránkách - Punti Vendita. Na letišti je to např. Chef Express Spa C/O Bar Panella. V autobuse u řidiče by Vás přišla na € 7,00. Jízdní řády autobusů najdete na výše uvedených stránkách. Na jednu jízdenku můžete cestovat vlakem Trenitalia za € 11,00 s přestupem na Trastevere a na Termini. S jedním přestupem z letiště vlakem Leonardo Express na Termini je to už dražší.

# 05.10.2022, 18:10.
Měla bych prosbu. Když máme v plánu zakoupit si Roma Pass a už teď vím, že v ten termín je Koloseum obsazené, aby bylo jen za poplatek € 2,00 u prvních dvou památek, je možné se tam nějak dostat na tento Pass a nebo si musíme zakoupit nové vstupné za plnou cenu do Kolosea, abychom nemuseli čekat frontu? Moc děkuji za odpověď. Hezký den. Veronika.

funguje trochu jinak. V případě Roma Pass 48 máte v ceně první muzeum nebo památku, v případě Roma Pass 72 máte v ceně první a druhé muzeum nebo památku. Do následujících už jdete za zlevněné vstupné. Poplatek se platí za případnou rezervaci. Pokud rezervace není vyžadovaná, žádný další poplatek ke vstupnému už neplatíte. V Colosseo je rezervace povinná, všichni za ni platí poplatek € 2,00. I ti, co vstoupí s Roma Pass během první resp. druhé návštěvy. Pokud chcete navštívit Colosseum během prvního resp. druhého vstupu, který je v ceně, případně u dalších vstupů za zlevněné vstupné, musíte provést rezervaci přes Coopculture. S Roma Pass můžete navštívit jen Colosseum v základním produktu, tzn. Biglietto Colosseo, Foro Romano, Palatino_24h. Pro vstup, který je v ceně Roma Pass se vstupenka jmenuje Prenotazione per possessori di RomaPass a je jen za rezervační poplatek € 2,00, pro vstup za snížené vstupné s Roma Pass se vstupenka jmenuje Biglietto ridotto possessori di Roma Pass a je za € 11,50 včetně rezervačního poplatku. Na jiný produkt s Roma Pass do Colosseo / Foro Romano / Palatino vstupit nelze. K dispozici jsou vstupenky ještě po celý říjen, kromě 13 až 16 října a potom také 25 října, kdy je zavřeno. Ve všech případech jsou k dispozici i oba zmiňované produkty s Roma Pass. Pokud chcete navštívit Colosseo v době od 13. do 16. října, kdy nejsou k dispozici žádné vstupenky, musíte volit alternativu za plné vstupné, např. s audio průvodcem, videoprůvodcem, živým průvodcem atd. Pokud už se Vám v tomto případě Roma Pass nevyplatí, můžete dopravu řešit nákupem vícedenní jízdenky Roma 48H nebo Roma 72H.

# 05.10.2022, 12:54.
Dne 17.10.2022 máme přiletět do Říma ve 12:15 na letiště Fiumicino. Prosím o radu, jak se nejlépe dostat do místa ubytování, které máme zajištěno na Via Degli Elianti. Dále prosím o informaci, zda bude výhodné si pořídit Roma Pass 72, když odlétáme dne 20.10. a chceme navštívit Vatikán, Koloseum, Forum Romanum. Děkuji. Jiří.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Jděte po Via Giovanni Giolitti tak, že budete mít nádražní halu po levé ruce, dojdete k regionální stanici Termini Laziali. Odtud pokračujte městským vlakem Roma-Giardinetti. Budete potřebovat jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou vícedenní jízdenku nebo . Vystupte na zastávce Centocelle. Podchodem přejděte na Via Casilia, na levou stranu z pohledu jízdy vlaku. Jděte zpět ve směru příjezdu vlaku a odbočte doprava na Via Valmontone a následně opět doprava na Via Riofreddo. Z následující křižovatky tvaru T už směřuje doleva Via Degli Elianti. Pokud chcete navštívit jen Vatikán a Colosseo / Foro Romano / Palatino, Roma Pass se Vám nevyplatí. V tomto případě tedy uvažujeme s Roma Pass 48, kde máte první vstup v ceně, ve Vašem případě Colosseo / Foro Romano / Palatino. Roma Pass 48 stojí € 32,00, základní vstupenka do Colosseo € 16,00. Rezervační poplatek ve výši € 2,00 nepočítáme, protože se platí i s Roma Pass. Musel byste za 48 hodin projet více jak € 16,00. Jízdenka Roma 48 stojí € 12,50, takže v tomto případě by Roma Pass byl znevýhodněný částkou € 3,50. Aby se vyplatil, musel byste na dalších zlevněných vstupech ušetřit více jak € 3,50. Stejně tak je to třeba počítat s Roma Pass 72, který stojí € 52,00 a v ceně jsou první dva vstupy. Jízdenka Roma 72H stojí € 18,00. Při návštěvě Colosseo / Foro Romano / Palatino by byl v tomto případě Roma Pass znevýhodněný částkou € 18,00. Aby se vyplatil musel byste na dalším volném vstupu a následných zlevněných vstupech ušetřit více jak € 18,00. Pro návštěvu Vatikánu existuje karta , jejíž součástí je i Roma Pass.

# 05.10.2022, 09:03.
Děkuji za vyčerpávající informace. Pokud tedy Roma Pass nekoupíme, jakým MHD se dostaneme z ubytování do centra? Do Vatikánu a Colossea? Na lístky tam jsou automaty? Nebo u řidiče? Děkuji. Hezký den. Jana.

Z ubytování musíte přejí na Piazza Biondo Flavio před nádražím Trastevere. Je to v opačném sledu jako při příjezdu vlakem. Odtud jezdí autobus 3BUS. Jezdí jich hodně v době od 5:45 do 0:30, až 9x za hodinu. Jeďte směr Valle Giulia a vystupte na Colosseo. Odtud do Vatikánu se dostanete nejdříve autobusem č. 87 směr Giulio Cesare / Lepanto. Vystoupit musíte na Argentina a odtud pokračovat autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na Cavalleggeri / San Pietro. Je to na hranici Vatikánu v blízkosti náměstí. Od ubytování do Vatikánu se dostanete kousek od zmiňovaného Piazza Biondo Flavio, z přilehlé ulice Circovallazione Gianicolense. Vlevo naproti zastávek tramvají je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 8BUS směr Gianicolense / Colli Casaletto a vystupte na Gianicolense / Colli Portuensi. Tady přestupte na autobus č. 982 směr XVII Olimpiade a vystupte na Cavalleggeri / Gregorio VII. Je to přibližně na stejném místě jako při cestě z Colosseo. Opět těch autobusů 8BUS jezdí spousta, 982 o něco méně, přibližně 3 do hodiny. Jízdenky koupíte v automatech (je jich méně) a především na prodejních místech - pokladny ve stanicích metra a městských vlaků, v trafikách, stáncích, barech apod.

# 04.10.2022, 20:46.
Prosím o radu. Přiletíme na letiště Fiumicino a ubytování máme na Via della Cava Aurelia. Bylo nám doporučeno na letišti nasednout na regionální vlak a jet směr Fara Sabina na nádraží Trastevere a tam přesednout na vlak do Říma S. Pietro a z nádraží potom pěšky až na ubytování. Připadá mi to dost dlouhé. Není možnost jet raději vlakem Leonardo Express, který jede půl hodiny, ale potom si právě nevím rady, jak se dostat z Roma Termini na Via della Cava Aurelia. Poradíte mi? Nebo ta první varianta je lepší? Děkuji moc. Iveta.

Ano, toto je nejoptimálnější doprava. Cesta je popsaná v odpovědi ze dne 30.08.2022, 12:57. Cesta i s přestupem ze stanice na letišti Fiumicino do stanice San Pietro trvá přibližně 45 minut. Pokud byste jela vlakem Leonardo Express na Termini, cesta by trvala 32 minut. Z Termini vlakem (také přes Trastevere) 19 minut, městským autobusem č. 64 z Termini na Stazione San Pietro půl hodiny. Nic tím tedy časově nezískáte, navíc by Vás to přišlo dráž.

# 04.10.2022, 10:53.
Obracím se na Vás s další prosbou. V sobotu 15.10. po 12 hodině přiletíme do Říma na letiště Fiumicino. V úterý 18.10. ve 13 hodin odlétáme také z letiště Fiumicino. Ubytovaní jsme v Guest Art, Trastevere Station. Mělo by to být kousek od centra. Jaké jízdné nám prosím doporučíte koupit? Vyplatí se Roma Pass 48 nebo Roma Pass 72? Na pondělí máme koupený vstup na Colosseum a do Vatikánu. Děkuji za radu a přeji pěkný den. Jana.

Jízdenky na městskou dopravu včetně nelze použít na cestu z letiště Fiumicino. Vzhledem k ubytování doporučujeme cestovat vlakem Trenitalia FL1. Jízdenka stojí € 8,00. Vystoupit musíte na Trastevere. Vyjdete ze stanice a podél budovy budete pokračovat doprava. Sejdete po schodech na Via degli Orti di Cesare a vpravo podejte pod železniční tratí. Hned za ní opět půjdete doprava po Via Portuense podél opěrné zdi. Budete míjet další podjezd pod železnicí a po levé straně najdete Vaše ubytování. Cesta zpět na letiště je stejným způsobem v opačném sledu. Roma Pass se Vám určitě nevyplatí jen kvůli dopravě. Hodně jeho výhodnost snižuje i to, že máte na pondělí zakoupenou vstupenku do Colosseo. Je třeba to propočítat s ohledem na Váš itinerář - vstupy a cestování, tzn. porovnat ceny s Roma Pass a bez Roma Pass. Jízdenka Roma 48H stojí € 12,50 a jízdenka 72H stojí € 18,00. Pokud máte vstupenku do Colosseo zakoupenou přes Get Your Guide, můžete ji ještě 24 hodin před vstupem zrušit s tím, že Vám bude vrácené plné vstupné. V tomto případě se potom výhodnost Roma Pass opět zvýší a pokud se pro něj rozhodnete, můžete si vstup s Roma Pass zarezervovat přes Coopculture jako první nebo i druhý (v případě Roma Pass 72) vstup zdarma. Platit budete jen rezervační poplatek.

# 03.10.2022, 18:42.
Odlétáme do Říma ve středu 19.10.2022 ve 22:40. Přistání je brzy, v 0:30. Načetla jsem si, že autobusy i vlaky v časovém rozpětí 0:00 až 6:00 prakticky nejezdí. Existuje nějaký spoj, kterým se dostaneme do centra? Máme ubytování blízko Vatikánu na Via Francesco Sivori - Trionfale a to samé i cesta zpět. Letadlo nám letí v pondělí 24.10.2022 v 6:15. Moc děkuji za případnou radu. Hana.

V noci jezdí z letiště Fiumicino na Termini autobusy Cotral. Z letiště odjíždějí po půlnoci v 1:45 a 3:45, v neděli a ve svátek ještě ve 2:45. Zpět z Termini jedou od pondělí do soboty v 0:34, 2:34 a 4:35, v neděli a ve svátek ve 23:35, 0:35, 1:35, 2:35, 3:35 a 4:35. Cesta trvá přibližně 40 minut a jízdenka stojí € 2,80. Z Termini, z terminálu před nádražní halou, jezdí k Vašemu ubytování a zpět v noci noční autobusy ATAC nMA. Z Termini musíte jet směr Battistini / Soria a vystoupit na zastávce Emo / Bragadin. Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Domenico Millelire a hned doleva nebo doprava na Via Francesco Sivori (podle ubytování). Z ubytování jeďte ze stejné zastávky, ve směru na Termini je posunutá za křižovatkou více směrem k Termini. Jeďte směr Anagnina. Noční autobusy jezdí každý den přibližně čtyři do hodiny v době, kdy nejezdí metro A, tzn. od neděle do čtvrtka v době od 23:30 do 5:00, v pátek a v sobotu od 1:30 do 5:00. Autobus jede přibližně půl hodiny. Počítejte samozřejmě s rezervou. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete použít vicedenní jízdenku nebo . Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Před odletem si je zkontrolujte.

# 03.10.2022, 10:44.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do Via dell' Orso 14, Navona, 00186 Řím? Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem Trenitalia FL1 na Ostiense. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud, z náměstí před nádražním, jeďte autobusem č. 30 směr Clodio a vystupte na Senato. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě použít i nějakou vícedenní jízdenku nebo . Jděte k Mc Donald's a za ním odbočte doprava a projděte branou na Piazza di Sant' Agostino. Jděte doleva a podél stejnojmenné baziliky přejděte na Via dei Pianellari. Po té se vydejte doleva a následně doprava na Via dei Gigli d' Oro. Tato ulice Vás dovede na Via dell' Orso. Vaše ubytování je po levé straně.

# 02.10.2022, 13:14.
Dňa 6.10.2022 ideme do Ríma. Prosím Vás, ako sa dostaneme z letiska Fiumicino do hoteľa na Via Della Cava Aurelia? Ďakujem. Jana.

Viz naše odpověď ze dne 30.08.2022, 12:57. Ulice je ale dlouhá přes 1 km. Odpověď Vás navede na začátek této ulice.

# 02.10.2022, 09:47.
Chystáme se na konci října do Říma a nepodařilo se nám zjistit, jak je to s vjezdem větších aut to centra města. Máme VW Transporter a očekáváme restrikce. Počítáme s problémy s parkováním, to je jasné, ale otázka je, kam tedy můžeme vjet? Děkuji velice za rady. Pěkný den. Lenka.

V Římě, stejně jako ve většině větších italských měst, jsou ZTL zóny. Vjezd do nich je povolený po splnění konkrétních podmínek nebo zakázaný. Podrobné informace o zónách včetně časů, map, uzavření těchto zón apod. najdete na výše uvedených stránkách.

# 01.10.2022, 21:59.
Náhodou jsem natrefila na vaše stránky a mám spoustu dotazů. Ale nejdůležitější je, zda musíme mít do Sixtinské kaple rezervaci? Bydlíme kousek od Vatikánu. Mysleli jsme, že Vatikán dáme hned v pondělí odpoledne. Letíme v pondělí ráno a na úterý ráno máme rezervaci na Colosseum. Odlétáme ve čtvrtek kolem oběda a samozřejmě chceme toho stihnout co nejvíce. Děkuji. Slávka.

Prohlídka Sixtinské kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Musíte mít tedy vstupenku do Vatikánských muzeí. Rezervace není povinná, budete si ale muset vystát frontu na vstupenky. Pokud si vytvoříte rezervaci, půjdete přímo. Rezervaci je možné provést přes Musei Vaticani, kde ale není možné zrušit již zakoupené vstupenky s rezervací. Pokud si zakoupíte vstupenky s rezervací přes Get Your Guide, máte ještě 24 hodin před rezervovaným čase možnost vstupenku vrátit s plnou náhradou ceny.

# 29.09.2022, 14:26.
Chci se zeptat. Do Pantheonu si prý musíme zarezervovat vstup? Chtěla jsem zarezervovat vstup, ale všude je to zpoplatněné. Moc tomu tedy nerozumím, když je vstup do Pantheonu zdarma. Předem děkuji za odpověd. Petra.

Pantheon je volně přístupný bez vstupenky. Otevřeno je každý den od 9:00 do 19:00. Poslední vstup je 30 minut před zavírací dobou. Zavřeno je jen 1. ledna a 25. prosince. Změny mohou nastat v souvislosti s konáním náboženských akcí. Rezervace je povinná o víkendu a svátcích. Je zdarma. Rezervaci je nutné udělat alespoň den předem a jen na víkend následující po dni rezervace. Individuálně je možné rezervovat maximálně 6 osob. Rezervace se provádí přes stránky Pantheonu na gov.it. Obdržíte QR kód, který ukážete u vstupu. Rezervaci lze zrušit nejpozději 3 hodiny před vstupem.

# 27.09.2022, 22:58.
Když si objednám Roma Pass 72, tak kde si zarezervuji dva vstupy zdarma? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Vstupy zdarma s se obecně nerezervují. Rezervují se vstupy, u kterých je rezervace povinná. Např. do Colosseo. Rezervaci provedete přes Coopculture, kde je přímo v základním vstupu i možnost výběru vstupu s Roma Pass - za snížené vstupné (€ 9,50) a volné vstupné (€ 0,00). K těmto cenám se platí rezervační poplatek ve výši € 2,00.

# 27.09.2022, 14:37.
Mohla bych se zeptat, jak se nejlépe dostanu z letiště Fiumicino na ubytování 9 Piazza Amerigo Capponi? Jakou jízdenku použít? Přiletíme 6.10.2022 s kamarádkou do Říma poprvé. Kde mohu rezervovat vstupenky do Sixtinské kaple? Moc děkuji za odpověď. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem a vystupte na Via Crescenzio. Jízdenka stojí € 7,00. Ze zastávky jděte po Via Crescenzio až na křižovatku s Via Properzio, po které jděte doleva. Dovede Vás na Piazza Americo Capponi. Je to přibližně 500 m. Sixtinská kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Vstupenky si můžete zakoupit přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide. Ve druhém případě máte možnost ještě 24 hodin před prohlídkou rezervaci zrušit s vrácením plné ceny.

# 25.09.2022, 11:32.
Prosím o radu, kde najdu jízdní řád nadzemního vlaku, kterým se dostaneme z Říma do Ostie k moři. Měl by mít stanoviště u zastávky metra B Piramide. Děkuji. Blanka.

Vlak Roma-Lido nyní provozuje společnost Cotral a jmenuje se Metromare. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, stačí zadat výchozí a cílovou stanici. Zastávky metra B Piramide, vlaku Trenitalia Ostiense a vlaku Metromare jsou navzájem propojené průchody. Po celé trase Metromare platí tarif Metrebus Roma.

# 25.09.2022, 09:20.
Rád bych se zeptal, jak a kde nakoupit jízdenky na vlak FL1 z Fiumicino do stanice Trastevere. A také potom jednorázové jízdenky BIT za € 1,50? Je třeba jízdenky na vlak kupovat předem, nebo stačí na místě někde na letišti po příletu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Milan.

Jízdenky na vlak FL1 zakoupíte v odjezdové hale vlaku na letišti Fiumicino v pokladně nebo v automatu. Jízdenka stojí € 8,00 a jízdní řády najdete na Trenitalia. Jízdenky BIT zakoupíte v automatech, na pokladnách (většinou v metru) a na více jak 2700 prodejních místech - bary, stánky, trafiky, atd.

# 25.09.2022, 00:28.
Příští týden letím s dětmi do Říma. Ráda bych se Vás zeptala, jak nejlépe se dostat z letiště k ubytování ve Via Palestro 56? A dále potom, lze nějak rezervovat vstup do Baziliky sv. Petra? Nikde jsem to nenašla. Nebo si máme pořídit nějakou kartu? Děkuji. Martina.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 6,00. Projděte halou na Via Marsala a pokračujte po kolmé Via Marghera. Na čtvrté křižovatce odbočte doleva na Via Palestro. Vaše ubytování je za další křižovatkou po levé straně. Pěšky je to 900 m. Můžete se svézt také autobusem č. 310, který odjíždí z terminálu před nádražní halou. Jede směr Vescovio. Vystoupit musíte na S. M. Battaglia, jít zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočit doleva na Via Palestro. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Autobusem ale ušetříte přibližně jen 1/3 cesty, takže to nemá význam. Vstup do Baziliky ve Vatikánu je zdarma, rezervovat ho nelze. Rezervovat lze jen vstupy s průvodcem. Vatikán obsahuje , jejíž součástí je . Nicméně dětem a mladým do 25 let se tato karta nevyplatí. Do Vatikánských muzeí mají vstup do 18. let se slevou, do 25 let také, pokud předloží studentskou kartu. V Římě mají do státních muzeí a památek vstup zdarma do 18. let, do 25 let za zlevněné vstupné, které často činí jen € 2,00.

# 23.09.2022, 16:03.
Snažíme se přes odkaz zarezervovat vstupenky do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí pro dvě dospělé osoby, 1 dítě sedmnáctileté a 1 dítě devatenáctileté. Sedmnáctiletý by měl mít vstup zdarma, avšak tato možnost se nenabízí a devatenáctiletý je při rezervaci považovaný za dospělého. Nevím, co dělám špatně. Chtěli bychom rezervaci na pátek 30.9. Je možné vstupenky jen zarezervovat a koupit až na místě na pokladně? Nevíte prosím, jak dlouhé bývají fronty? Je to přibližně do hodiny nebo více? Děkuji. Vladana.

Na Vatikán se nevztahují zákony, vyhlášky atd. platné v Itálii. Jedná se o samostatný stát. Do Vatikánských muzeí mají vstup zdarma děti do 6 let. Snížené vstupné platí děti do 18. let. Pokud má student s sebou studentský průkaz, může mít vstupenku za snížené vstupné až do 25 let a na místě předloží studentský průkaz. Rezervace je spojená s nákupem vstupenek. Pokud nebudete mít vstupenky, musíte si vystát frontu. Slyšeli jsme o nějaké možnosti zálohy, to však nedoporučujeme. Volte běžně používané řešení. Pokud se bojíte, že nakonec do Vatikánských muzeí nebudete moci jít, doporučujeme provést rezervaci přes Get Your Guide. Ještě 24 hodin před vstupem budete mít možnost vstupenky zrušit s navrácením plné ceny. Na oficiálních stránkách Vatikánských muzeí jsou na Váš termín už jen vstupenky na večerní hodiny. Fronty na vstupenky bývají delší než na hodinu. S rezervací jdete mimo tuto frontu, absolvujete jen bezpečnostní kontrolu a na vyhrazené pokladně vyměníte vouchery za vstupenky.

# 21.09.2022, 19:04.
Chtěla bych se zeptat na rezervaci vstupů do Vatikánu, Vatikánských muzeí a Baziliky. Jaký je prosím postup s Omnia Card, Nenabízí se nám nikde možnost rezervace bez placení pro držitele karet. Děkuji za odpověď a pomoc. Petra.

Rezervace vstupů s je možné provádět přes webové stránky Omnia Vatican Rome - Prenota, přes aplikaci Omnia Vatican Rome, zasláním e-mailu nebo přímo v kanceláři ORP. Odkazy a kontakty najdete na Omnia Vatican Rome.

# 20.09.2022, 23:48.
Byla jsem poprvé v Římě v listopadu 2019 a zcela náhodou jsem trefila termín, kdy bylo na všechny památky vstupné zdarma. Existuje tato možnost i letos? Nepodařilo se mi to dohledat. Zajímala by mě hlavně Villa d'Este a Komplex císaře Hadriána a Bazilika sv. Petra. Moc děkuji. Klára.

V Itálii je vstup zdarma do stráních muzeí a památek první neděli v měsíci. Týká se to tedy i státních památek v Tivoli, což je i Villa d'Este a Villa Adriana. Vatikán je samostatný stát, toho se to netýká. Nicméně vstup do Baziliky sv. Petra je zdarma každý den. Do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple je vstup zdarma poslední neděli v měsíci.

# 20.09.2022, 13:33.
Chystáme se s kamarádkou v pondělí letecky do Říma. Už nějakou dobu studuji dopravu po Římě a mám z toho tedy jednu velkou hlavu. Dočítám se o různých výhodných jízdenkách na 48hod apod. Nevím, zda bychom to využili i my. Máme v plánu trasu z letiště k nádraží Termini. Tam jsme i ubytované. Tento den a následující den chceme chodit po městě pěšky. Třetí den bychom rádi zajeli k moři. Cesta tam i zpět. Čtvrtý den máme v plánu přesun do Pisa, odtud odlétáme zpět do Prahy. Myslíte, že bychom využili nějakou tu výhodnou jízdenku? Tyto jízdenky jsou asi zřejmě jen spíše pro přesuny po městě, že? Jedná se nám hlavně o nejjednodušší způsob zakoupení jízdného. Všechny jízdenky bude pro nás asi nejvhodnější zakoupit přímo vždy na místě? Abychom se nemuseli časově vázat. Děkuji moc za případnou informaci. Ilona.

Z letiště Fiumicino se v rámci jízdenek v tarifním pásmu Metrebus Roma nedostanete. Tyto jízdenky je možné použít jen z letiště Ciampino a to na linky č. 520 a 720. Z letiště Fiumicino můžete jet na Termini např. autobusem za € 6,00. Cesta k moři z Termini nejdříve metrem B a následně z Piramide nebo EUR Maglina vlakem Roma-Lido je po celé trase v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy tyto jízdenky využít. Jízdenky je možné zakoupit na pokladnách ATAC, v automatech a na dalších prodejních místech. V metru na Termini bez problému. To, zda se Vám některá z vícedenních jízdenek vyplatí nevíme, je třeba si to propočítat. Základní jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Je přestupní, v metru ji ale můžete použít jen jednou. Např. Roma 24H v ceně € 7,00 se Vám vyplatí, pokud za 24 hodin uskutečníte minimálně 5 jízd, které byste jinak uskutečnila s jízdenkami BIT. V případě Roma 48H za € 12,50 je to minimálně 8 jízd za 8 hodin a v případ Roma 72H za € 18,00 minimálně 12 jízd za 72 hodin.

# 17.09.2022, 12:41.
Přiletíme tři dospělé osoby do Říma v sobotu 24. září ve 12:20 hodin. Transfer na Termini máme rezervovaný, máme i objednané jízdenky na 48 hodin. Počátek 25. září ve vyhlídkovém autobuse (Hop-on-Hop-off) . Bohužel se nám nepodařilo objednat vstupenky do Kolosea. Jsou na tyto dny vyprodané. Z internetu jsme vyčetli, že je možné je koupit i na místě, ovšem za cenu několikahodinové fronty nejprve k prodeji a potom ke vchodu. Lze si je koupit, po vystání fronty, třeba v den příjezdu po ubytování (Via Palestro) . Nejdříve v 16:00 hodin se dostaneme ke Koloseu myslím, na nějaký určený čas v neděli nebo pondělí? Odlet máme ve středu ve 13:00 hodin. Také jsme vyčetli, že poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea zdarma. Asi vyrazit do Vatikán hned po ránu? Vstup přes Svatopetrské náměstí zdarma, vstup do Baziliky sv. Petra zdarma. Platí se, jak píšou, případný výstup na vrch kopule, tzn. na místě vystát frontičku na vstupenku. Vstup do Sixtinské kaple je zpoplatněný? Asi opět fronty. Vatikán je v neděli přístupný jen dopoledne? Vaše rady, doporučení? Děkujeme. Lída.

Na Get Your Guide je možné vstupenky s rezervací času na Váš termín ještě zakoupit. Na nákup na místě bychom nespoléhali. Píšete, že máte jízdenky na 48 hodin. Pokud se jedná o Roma 48H, ty na Hop-on Hop-off nelze použít. Roma 48H a podobné (BIT, Roma 24H, Roma 72H, CIS) lze použít na městské autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, městské vlaky, vlaky Trenitalia ve druhé třídě na městských úsecích, v autobusech Cotral na městských úsecích. Čas platnosti jízdenky začíná běžet její první validací. Ale je možné, že máte jízdenky na Hop-on Op-Off, ale ty zase nelze použít na výše uvedenou dopravu. Poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Podle oficiálního kalendáře i 25.9.2022. Vstup je umožněný od 9:00 do 12:30. Muzea se zavírají ve 14:00. Součástí návštěvy Vatikánských muzeí je i vstup do Sixtinské kaple, i poslední neděli v měsíci. Doporučujeme si stoupnout do fronty už brzy ráno. Vstup do Vatikánu a Baziliky je zdarma vždy. Nejen v neděli, ale celoročně, může být návštěva náměstí a Baziliky regulovaná v závislosti na probíhajících akcích. V neděli 25. září nebude Papež ve Vatikánu, podle kalendáře se účastní kongresu v Mateře.

# 15.09.2022, 22:07.
Děkuji moc za skvělou radu a určitě ji využijeme. Trochu jsem se v římské dopravě ztrácel při hledání. Nechci být smělý, ale ještě bych měl jednu otázku. Letadlo nám letí v pondělí 19.9. už v 6:15 ráno z letiště Fiumicino, takže musíme z výše uvedeného ubytování odjet předpokládám již tak ve tři ráno. Bohužel se obávám, že musíme ve čtyřech lidech jet jedině taxíkem, jelikož žádná městská doprava asi bohužel nejezdí, že? Nejlevnější variantu taxíku jsem našel GoOpti, ale s tím nemám zkušenost. Děkuji moc za případnou odpověď a že cestovatelům poskytujete cenné rady. Hezký večer. Aleš.

Doporučujeme výhradně využívat bílá taxi s logem města Říma. Nicméně v noci jezdí noční autobusy označené n, např. n5. Nejblíže Vašemu ubytování jezdí z jižního okraje Vatikánu, z Via di Porta Cavalleggeri (po pravé straně), autobus č. n46. Od 0:30 do 5:00 jezdí dva do hodiny. Doveze Vás na Termini. Počítejte na cestu něco přes hodinu. Z Termini potom jezdí na letiště Fiumicino autobusy Cotral, viz naše odpověď ze dne 24.08.2022, 21:13.

# 15.09.2022, 18:05.
Prosím ještě dotaz. Ta jízdenka za € 2,80 platí jen do Termini? Dívám se, že bychom se potřebovali dostat na autobusovou zastávku Indipendenza n92. Moc děkuji. Markéta.

Jízdenka na autobus Cotral za € 2,80 platí z letiště Fiumicino na Termini. Autobus jede ještě na Tiburtina, tam stojí jízdenka € 5,00. Pro cestování po Římě potom potřebujete jízdenku na městskou dopravu. BIT s platností 100 minut stojí € 1,50.

# 15.09.2022, 09:56.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Mám ještě doplňující, možná hloupou otázku. Jsme dvě osoby, budeme mít Roma Pass. Koupila jsem dvě vstupenky do Kolosea za zvýhodněné vstupné na Roma Pass přímo na stránkách Coopculture. Přišel mi e-mailem jeden poukaz na dvě vstupenky, je tam ale jen moje jméno. Nedalo se tam nikde vyplnit druhé jméno. Je to tak v pořádku a u poklady předložíme tento poukaz + každý svůj Roma Pass? Nebo musí mít každý svou vstupenku na jméno, které se shoduje s Roma Pass? Navíc mi tam bohužel naskočil otazník ve jméně místo písmene Ř. Myslíte, že to může vadit? Vstupenky už jsou zaplacené, tak s tím nic nenadělám. Leda koupit další. Děkuji. Irena.

Nejedná se o vstupenku na jméno. To jméno je vázané k nákupu, tzn. že jste ty vstupenky koupila Vy. V současné době je možný jen jeden způsob dopravy vstupenek, tj. e-mailem v PDF souboru. Tuto PDF vstupenku s 2x Biglietto ridotto possessori di Roma Pass si můžete vytisknout nebo ukázat při kontrole přímo na displeji smartphonu. Současně ukážete i 2x Roma Pass. Je to tak v pořádku. Diakritiku neřešte.

# 14.09.2022, 22:14.
Budeme v Římě poprvé a chtěl bych se zeptat, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu Borgo Pio 91 poblíž Vatikánu. Přílet je okolo desáté hodiny ranní. Předem děkuji za odpověď. Aleš.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00 a vystupte na Via Crescenzio. Odtud je to k Vašemu ubytování 850 m. Přejděte na nejsevernější roh Parco della Mole Adriana a podél parku pokračujte až k Passetto del Borgo. Podejděte ho a odbočte doprava na Borgo S. Angelo. Následně zase podejtěte pod Passetto del Borgo a vydejte se doleva po Borgo Pio k Vašemu ubytování.

# 13.09.2022, 19:34.
Pane Řehůřku, ráda bych Vám nejdříve poděkovala za Váš web a požádala Vás o pár rad. Jedu do Říma s mojí mámou, tetou a strýcem. Letíme od 27.9. do 1.10.2022. Bohužel všichni mají nějaké zdravotní problémy, proto chci výlet pojat volněji, ale i tak chci aby viděli to nejvíce z Říma, ale hlavně chci být na všechno připravená. Letíme na letiště Roma Fiumicino, pokud jsem si správně našla, tak z letiště bychom se měli dostat vlakem na stanici Tremini bez problémů, ubytování máme na adrese Via Urbano Rattazzi 65. Jízdenky zakoupím přes aplikaci, co jsem si stáhla do mobilu. Chci objednat Roma Pass 72 od 28.9.2022, jelikož do Říma doletíme až odpoledne. Kde bude nejlepší si vyzvednout Roma Pass? Dále, vstup do Colossea si musím zarezervovat, to mi je jasné, ale vzhledem k tomu, že máma a strýc mají problém s chůzí, je možné absolvovat Colosseum bez průvodce? Bohužel, ale na oficiálních stránkách jsem nenašla možnost pro držitele Roma Pass mít prohlídku bez průvodce. Můžete mě nějak nasměrovat, kde to hledat nebo jestli si mám zavolat přímo? Další dotaz. Vatikánské zahrady, je možné mít jako druhý volný vstup tam, a potom již na další památky uplatňovat slevy? Co se týče Andělského hradu. Pro držitele Roma Pass je extra turniket na projití, ale vstupenky je nutné si koupit online nebo až na místě? Moc se omlouvám za tolik dotazů, ale chci si být jistá, že se připravím co nejlépe. Přeji hezký večer. S pozdravem Elli.

si můžete vyzvednout v PIT, v turistických infopointech. Na letišti Fiumicino je otevřený od 8:30 do 18:00, na nádraží Termini od 8:00 do 19:00. Každý den. V Roma Pass máte zahrnutý pouze základní vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino, tedy bez průvodce. Bohužel registrace přes Coopculture jsou ve Vašem termínu volné jen 1.10.2022. Pro vstupy s Roma Pass je možné provádět rezervace jen přes Coopculture. Na všechny dny ve Vašem termínu jsou zatím k dispozici vstupenky např. přes Get Your Guide, ale jen za plné vstupné. Vatikán není zahrnutý v Roma Pass. Pokud budete využívat Roma Pass pro Andělský hrad za zlevněné vstupné, musíte si odpovídající vstupenku samozřejmě nejdříve zakoupit online nebo na místě.