ŘÍM 2022 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2022 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.09.2022, 14:41.
3.10.2022 odlétáme v 6:15 z letiště Leonardo da Vinci – Fiumicino. Prosím o radu, jak se dostanu na letiště z adresy Via Aurelia 831, Aurelio, 00165 Řím a kde si zakoupím jízdenky. Dále bych se chtěla zeptat, na jakých stránkách mohu dohledat jízdní řád městských nočních autobusů a jaká je pravděpodobnost, že autobus pojede. Dočetla jsem se, že na autobusy v Římě není stoprocentní spolehnutí. Moc děkuji za Vaši radu. Tereza.

V tomto případě doporučujeme volit taxi. Nejbližší noční autobus odjíždí z Via di Bravetta, konkrétně ze zastávky Bravetta / Fontanile Arenato. Od kempu, ve kterém budete ubytovaná, je to 30 minut pěšky po Via Aurelia a Via Aurelia Antica. Jedná se o autobus n98, který jezdí každých 40 minut a cesta na Termini trvá 1,5 hodiny. Jízdenky se kupují v běžných prodejních kanálech. Lze použít standardní jízdenky, např. BIT. Z Termini potom jezdí na letiště Fiumicino noční autobusy Cotral, viz např. odpověď ze dne 24.08.2022, 21:13. Jízdní řády najdete na ATAC. Teoretická pravděpodobnost je 100%. Tu praktickou Vám nikdo nikdy neřekne.

08.09.2022, 12:31.
Velmi děkuji za tuto možnost se zeptat a hrozně moc oceňuji vše, na co odpovídáte. Měla bych znovu otázku a to ohledně vyzvednutí Roma Pass. Vzhledem k tomu, že přiletíme večer a vyzvednout Roma Pass je možné až druhý den, tak pokud si jej online objednáme, tak může jej vyzvednout i třeba někdo jiný, že bychom požádali v Římě majitele apartmánu, který nám jej pronajal o vyzvednutí, abychom hned ráno mohli využít na dopravu? Děkuji velmi za Vaši odpověď. Michaela.

Během online nákupu Roma Pass budete požádaná o poskytnutí osobních údajů osoby, která kartu nebo karty vyzvedne. Pouze tato osoba si může vyzvednout Roma Pass. Jméno toho, kdo karty vyzvedává, se tedy může lišit od toho, kdo provedl transakci. Pokud se osoba, která bude karty vyzvedávat, liší od osoby, která byla registrovaná při online nákupu, je nutné poskytovatele kontaktovat e-mailem, aby provedl změnu. Pokud nemůžete změnu sdělit předem, je nutné předložit fotokopii občanského průkazu a autorizační dopis podepsaný osobou uvedenou při online nákupu. Toto jsou podmínky uvedené přímo na romapass.it.

# 05.09.2022, 13:35.
Chtěla bych Vás požádat o dotazy k návštěvě Říma. 1. zahrnuje Omnia karta vstup do Caraccalových lázní včetně 4D video projekce? Využili bychom to jako první vstup v rámci dvou vstupů zdarma. Našla jsem k tomu rozdílné informace, z kterých mi vychází, že tomu tak bylo a nyní je nutné uhradit zvlášť poplatek za video projekci € 9,00. 2. zahrnuje Omnia karta přednostní vstup do Baziliky sv. Petra - fast track entry? Případně, jakým způsobem učinit rezervaci, zda u rezervace přes Omnia kartu online zarezervovat na konkrétní den a čas položku Baziliky - audio guide. Jiná nabídka zde není. A to v sobě tuto možnost přednostního vstupu již nějak zahrnuje? Jsou další poplatky za vstup do jiných částí Baziliky s Omnia kartou? 3. jakým nejlepším spojem se dostat z letiště Fiumicino na ubytování Magnoliahome ai Musei - 34 Via Catone, Vaticano Prati. Mnohokrát děkuji. Veronika.

, který je součástí , zahrnuje základní vstup do Terme di Caracalla. Omnia Card zahrnuje Fast Track do Baziliky včetně audio aplikace. Platíte případný vstup do kupole i do podzemí. To, co karta zahrnuje najdete na Omnia Vatican Rome. Veškeré rezervace doporučujeme provést v kanceláři ORP při vyzvednutí karty. Rezervace týkající se Roma Pass, konkrétně např. Colosseo, provedete přes Coopculture. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 7,00. Vytupte na Via Crescenzio. K ubytování je to odtud 900 m. Via Crescenzio Vás dovede na Piazza del Risorgimento, na jehož začátku se vydejte doprava na Via Catone. Vaše ubytování je za křižovatkou po levé straně. V polovině Via Crescenzio můžete popojet autobusy 49, 492 nebo 913 na začátek výše uvedeného náměstí. Pokud ještě nebudete mít Roma Pass, asi to však nemá význam.

# 04.09.2022, 22:47.
Také se připojuji a děkuji za vaše stránky a za vaši ochotu a rady nám cestovatelům. K mému dotazu. Do Říma letíme dva dospělí a dvě děti ve věku 10 a 13 let. Jak se prosím nejlépe dostaneme v pondělí 12.9. ráno z letiště Fiumicino do našeho ubytování na Via Degli Equi 69, San Lorenzo? Zpět se vracíme v pátek 16.9. a ve 4:00 ráno potřebujeme být na letišti Fiumicino. Taxi bude jedinou možností? Druhý dotaz. Zakoupili jsme Roma Pass v rámci koupi e-vstupenky do Colossea. 2x Roma Pass 72h včetně e-vstupenky dospělý, 2x dítě Free. Roma Pass máme fyzicky vyzvednout rovnou na pokladně u Colossea, kde se prokazujeme zakoupenou e-vstupenkou v rámci Roma Passu + 2 free děti, nebo máme navštívit některé z infocenter a nejdříve Roma Passy vyzvednout a potom už se prokazovat pouze Roma Passy? Třetí dotaz. Co se týká dopravy po Římě, můžeme se my dospělí spolehnout na využití právě Roma Pass na veřejnou dopravu po centru Říma? Jedná se hlavně o cestování z našeho ubytování k hlavních památkám. Zajet bychom chtěli ještě k moři Lido Ostia a pokud bychom náhodou stihli, tak Tivoli. A pouze dokupovat vždy jednorázové vstupenky dětem? Případně lze dětem koupit také třeba 3 až 4 denní jízdenky pro zjednodušení cestování? Kde prosím a cena? Předem Vám děkujeme za rady. Dagmar.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Jděte po Via Giovanni Gioliti tak, abyste měla nádražní halu po pravé ruce. Odbočte doleva na Via Carlo Cattaneo a následně doprava na Via Filippo Turati. Po levé straně je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 71 směr Stazione Tiburtina a vystupte na zastávce Piazzale Tiburtino. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočte doprava na Via degli Equi. Vaše ubytování je po více jak 200 metrech po levé straně. V noci ve Vašem počtu a složení je rozumnější cestovat taxi. Veřejná doprava na letiště jezdí z Termini. Tam je to z Vašeho ubytování 1,6 km. Nejbližší městský noční autobus je vzdálený 550 m. Z ubytování přejděte na Piazza dei Campani a pokračujte po Via de Messapi. Dovede Vás na Via di Porta Labicana, po které se vydejte doleva. Ta Vás dovede k podjezdu pod železnicí po pravé straně. Projděte na druhou stranu a přejděte na Piazza di Porta Maggiore. Po pravé straně je zastávka nočního autobusu n5. Jeďte na Termini. Odtud jezdí noční autobusy Cotral na Letiště Fiumicino. Viz naše odpověď ze dne 02.09.2022, 19:23. Kde máte vyzvedout Roma Pass, je přesně uvedené v pokynech při nákupu přes Coopculture, tj. na pokladně dell' Arco di Tito. Městská doprava je v Roma Pass, ve Vašem případě po dobu 72 hodin od první návštěvy památky nebo první jízdy dopravním prostředkem. Platnost a ceny jízdenek najdete v odpovědi ze dne 31.08.2022, 10:40. Do Tivoli si budete muset zakoupit jízdenku samostatně, viz naše odpověď ze dne 25.06.2022, 01:19. Co se vstupů týče, děti do 18 let mají do italských státních muzeí a památek vstup zdarma.

# 04.09.2022, 21:55.
Letíme s přítelem 13. září do Říma a chtěla bych se Vás zeptat, jak se dostat z letiště. Budeme přilétat na letiště Fiumicino dopoledne a potřebujeme se dostat do hotelu Hollywood na Via Principe Amedeo 79/A, Central Station, 00185 Řím, Itálie. Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek večera. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Ze zastávky jděte kolem nádražní haly po Via Giovanni Giolitti tak, abyste ji měla po pravé ruce. Na první křižovatce odbočte doleva. Druhá souběžná ulice s Via Giovanni Giolitti je Via Principe Amedeo. Odbočte tedy na druhé křižovatce doprava. Vaše ubytování je po levé straně.

# 04.09.2022, 16:38.
A když si zakoupíme tedy jízdenku Roma, tak na všechno co píšete se to vztahuje? Myslím ty autobusy, metra a městský vlak? A tu jízdenku Roma mohu zakoupit až po příletu na místě, že? Když jsem hledala, kde bookovat vstupenky, tak mi to ukázalo již obsazené Koloseum, tak nevím, jak moc lidí je v tomto období, je blbé rezervovat čas a zorganizovat ho, když je tam člověk jen na chvili, ale když chceme hlavně do Muzea a Kaple, kam má asi největší smysl zakoupit vstupné dovnitř, tak znáte oficiální stránky? Nebo myslíte, že ještě něco stojí za nahlédnutí hlavně zevnitř a ne postačující zvenku? Děkuji moc. Tereza.

Jízdenky BIT (100 minut), Roma 24H (24 hodin), Roma 48H (48 hodin), Roma 72H (72 hodin) a CIS (do půlnoci sedmého dne) je možné použít na metro, městské autobusy, tramvaje a trolejbusy, na městské části linek autobusů Cotral, na městské vlaky (v případě Roma - Viterbo jen na městskou část linky), na vlaky Trenitalia ve druhé třídě v městské části linek. Koupíte je na místě. Od 9. do 11. září má Colosseo volné termíny, nevíme, kde jste to hledala. Oficiální stránky jsou Coopculture. Ve Vatikánu jděte dovnitř určitě i do Baziliky, vstup je zdarma. Oficiální stránky na Vatikánská muzea jsou Musei Vaticani. Více toho zevnitř stejně asi nestihnete. Colosseo, Foro Romano, Palatino a Vatikán je na dva dny maximum + takové ty památky v centru - Fontana di Trevi, Španělské schody, Pantheon atd. Hodně doporučujeme nákup vstupenek přes Get Your Guide, je to přehledné, hodně toho lze zrušit v případě změn ještě 24 hodin před začátkem a máme dobré reference.

# 04.09.2022, 14:48.
Zakoupili jsme si vstupenky do Kolosea, na Palatinův pahorek a Forum Romanum. Čas do Kolosea máme zamluvený na 17:15, je možné navštívit ostatní památky dříve a nebo se platnost vstupenky počítá i na zbývající dvě památky až od dané hodiny? Předem děkuji za odpověď. Sofie.

Vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná 24 hodin od prvního použití. Je jedno, zda půjdete první do Colosseo nebo Foro Romano / Palatino. Jedinou podmínkou je, že Colosseo musíte navštívit v rezervovaném čase.

# 04.09.2022, 10:36.
Je mi jasné, že Vám chodí spoustu e-mailů ohledně pomoci, ten můj e-mail nebude bohužel jiný. Snažím se zjišťovat informace, ale už začínám být zmatená. Ubytování máme na Via la Spezia 35, a přiletíme na letiště Fiumicino v pátek dopoledne a v neděli večer letíme zpět. Chceme samozřejmě obejít všechny památky i ty vatikánské, i vidět na chvilku moře, když je blízko letiště. Pomůžete mi prosím? Mám zakoupit nějakou tu jízdenku online, která mi pokryje cestování? Nebo to zvládneme pěšky? A jde koupit nějakou vstupenku, která platí na více památek? Jaký je nejlepší spoj z ubytování na letiště? Moc Vám děkuji. Máte krásné stránky a je skvělé někoho takového najít. Tereza.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina za € 1,50 na San Giovanni. Po východu z metra pokračujte po Largo Brindisi a následně po Via la Spezia. Vaše ubytování je po levé straně. Kupte si minimálně jízdenku Roma 48H za € 12,50. Můžete tak využívat metro, kterým se dostanete např. do Vatikánu (v blízkosti metra A Ottaviano) nebo k Colosseo (v blízkosti metra B Colosseo). K moři se dostanete kombinací metra A a B (stanice Piramide) a městského vlaku Roma - Lido (přejdete k němu z Piramide). Můžete si také koupit na 48 hodin, se kterým budete mít jeden vstup v ceně a další za snížené vstupné. A také obsahuje tu jízdenku na 48 hodin.

# 03.09.2022, 14:03.
Řehůřkovi, srdečně děkuji za Váš neuvěřitelně pestrý web se spoustou informací. Mohu se zeptat? V rámci pobytu v Římě bychom se rádi jeli podívat i na Hadriánovu Vilu u Tivoli. Prosím o radu, jak se tam dopravit z Říma. Autobusem, vlakem, taxi? Budeme ubytovaní v Římě na ulici Giuseppe Gioachino Belli a chtěli bychom tam jet v něděli 11.9. ráno. Srdečně děkuji za radu a přeji mnoho zdraví. Tomáš.

Viz naše odpověď ze dne 25.06.2022, 01:19.

# 03.09.2022, 10:45.
Jsme teď v Itálii a rád bych viděl Koloseum a Vatikán. Jen se projít kolem. Kde zaparkovat obytné auto a metrem se dostat co nejblíže? Děkuji. Martin.

Vatikán je v blízkosti metra A, stanice Ottaviano, Colosseo v blízkosti metra B, stanice Colosseo. Mezi linkami A a B se přestupuje na Termini. Jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Řím je rozlohou velké město, těžko poradit, kde zaparkovat. Záleží, kde se nacházíte, nebo odkud přijíždíte. Dejte si pozor na vjezd do ZTL zóny. Podívejte se na seznam Parcheggi. Najdete tam seznam parkovišť v Římě včetně všech potřebných informací. Jedná se o parkoviště na okraji Říma, dostupná městskou dopravou, převážně metrem. Cena je na nich většinou € 1,50 za 12 hodin a € 2,50 za 16 hodin. Mnoho parkovišť ATAC není přístupných pro obytné automobily (přímo zákazová značka), je třeba si dát práci a vhodné parkoviště vyhledat. Pokud potřebujete parkoviště i na noc, kde byste měli i většinu potřebných služeb, najdete je na Camper Online / Sosta / Area Sosta Camper. Do vyhledávacího pole zadejte Roma. Odkaz je určený přímo pro obytné automobily, jsou tam i samostatná parkoviště.

02.09.2022, 19:23.
Bohužel nám posunuli let a místo v 18:30 přiletíme do Říma v 0:30. V hotelu je check-in jen do 23:00 a pravděpodobně v noci už nejezdí ani autobusy. Prosím o radu, co dělat. Let je zaplacený, hotel ještě ne. Markéta.

Je to řešitelné. Z letiště do centra, konkrétně na Termini, jezdí autobusy Cotral. Odjezdy jsou v 1:45, 2:45, 3:45, 4:45 a 5:45 každý den. Jízdenka stojí € 2,80. Z Termini potom jezdí do různých míst Říma noční městské autobusy označené n, např. n5 atd. Doporučujeme tedy si najít jiný hotel, který má recepci v provozu 24 hodin a check-in můžete udělat i po půlnoci. Zkuste přes Booking. Zadejte Roma, Váš termín a počet osob. Po vyhledání upřesněte v oddíle Zařízení zaškrtnutím Recepce 24 hodin. Můžete samozřejmě upřesnit i další možnosti, případně si hotely nechat zobrazit na mapě a vyhledat nějaký blízko Termini, abyste už nemuseli jet nočním autobusem.

# 02.09.2022, 12:41.
Máme objednaný Roma Pass 48. Do Říma přiletíme ve čtvrtek pozdě odpoledne, dojdeme si tedy Roma Pass vyzvednout ke Koloseu a potom už ten den asi nic moc kromě procházky nestihneme. Na další den, tedy pátek, máme koupené vstupenky do Vatikánských muzeí - tam chceme jet metrem a tedy už použít Roma Pass na metro a předpokládáme, že odpoledne stihneme ještě např. Andělský hrad. Do Kolosea bychom chtěli až další den, tedy v sobotu. A teď můj dotaz - chtěli bychom uplatnit ten jeden vstup zdarma z Roma Passu na Koloseum. Ale dříve, než Koloseum chceme navštívit Andělský hrad. Jde to si vstup zdarma ušetřit na Koloseum a u Andělského hradu pouze uplatnit slevu? Nebo se vstup zdarma prostě vždy započítá na první navštívenou památku? Děkuji. Irena.

S na 48 hodin máte v ceně první navštívené muzeum nebo památku. Na další máte vstup se slevou. Pokud tedy navštívíte jako první Castel Sant' Angelo, máte ho v ceně. Pokud navštívíte jako druhé Colosseo, máte tam vstup se slevou. Stejně tak jako na následující muzea nebo památky. Je třeba si to dopředu rozmyslet, protože do Colosseo je povinná rezervace a při ní už volíte, zda máte vstup zdarma nebo se slevou. Nejde si vybírat, které muzeum nebo památku budete mít během platnosti Roma Pass v ceně a které se slevou.

# 02.09.2022, 08:37.
O víkendu se chystám do Říma a chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na snížené vstupné za € 2,00, i když mi je 25 let a měsíc. Děkuji moc. Vendula.

Nárok na snížené vstupné ve státních muzeích a památkách by měli mít občané EU do 25 let včetně, tedy od 18,00 do 25,99 let. Výši sníženého vstupného najdete např. na seznamu muzeí a památek zapojených do systému Roma Pass na stránkách romapass.it - Info / Download / Entrance Fees. Pokud je požadovaná rezervace (např. Colosseo), je ke vstupnému připočtený ještě rezervační poplatek.

# 01.09.2022, 12:01.
Uvádíte, že občané EU mají vstup do státních muzeí a památek do 25,99 let za snížené vstupné. Platí tato podmínka pouze pro studenty nebo je tato hranice nastavena pouze věkem a stačí se prokázat průkazem totožnosti? Děkuji. Radka.

Týká se to všech občanů EU v této věkové kategorii. Věk stačí prokázat dokladem totožnosti.

31.08.2022, 10:40.
Letíme teď od 2.9. do Říma. Chci se zeptat, a doufám, že nebudu obtěžovat s opakujícími se dotazy. Jsme dva dospělí a dva synové ve věku 16 a 21 let. V odpovědích jsem se dočetla, že syn ve věku 16 let by měl mít vstupy v Římě zdarma, tzn., že se pro něj nevyplatí pořizovat Roma Pass. Pokud bychom mu jej tedy nepořizovali, bude mít ale přednostní vstup? A platí pro něj i zdarma vstup do Kolosea? Protože my ostatní, jako dospělí a držitelé Roma Passu máme všude přednostní vstupy zajištěné. A dále potom, existují zvýhodněné jízdenky, např na 3, 4 a 5 dní, které jsou platné na všechny dopravní prostředky při pohybu po Římě? Chystáme se i na pláž Ostia. Abychom je mohli synovi pořídit, když tedy nebude mít Roma Pass? Další můj dotaz se týká neděle 4.9., kdy je vstup všude v Římě zdarma. Jako první neděli v měsíci. Pokud bychom této neděle využili k návštěvě Říma, budeme mít s Roma Passem přednostní vstupy nebo se Roma Pass v tento den vůbec nedá nijak pro vstupy využít a musíme vystát běžnou frontu? Mnohokrát předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne. Hana.

Pro syny se nevyplatí. Občané EU mají vstup do státních muzeí a památek do 17,99 let zdarma, do 25,99 let za snížené vstupné. Snížené vstupné je často ve výši € 2,00. Synové půjdou s Vámi a starší si na pokladně nebo online zakoupí zlevněnou vstupenku, oba musí prokázat věk dokladem totožnosti. V případě Colosseo je povinná rezervace. Ta se provádí jak pro návštěvníky s Roma Pass, tak pro návštěvníky se sníženým nebo volným vstupným. Provedete ji přes Coopculture. Platí se rezervační poplatek. Jízdenky na městskou dopravu v Římě jsou BIT za € 1,50 s platností 100 minut, Roma 24H za € 7,00 s platností 24 hodin, Roma 48H za € 12,50 s platností 48 hodin, Roma 72H za € 18,00 s platností 72 hodin a CIS za € 24,00 s platností do půlnoci sedmého dne. Jízdenky mají stejný rozsah platnosti jako Roma Pass, tzn. na metro, autobusy, trolejbusy, tramvaje, městské vlaky (u Roma Viterbo městská část), městské části linek autobusu Cotral a městské části železnice Trenitalia ve druhé třídě. Jízdenky nelze použít na dopravu z letiště Fiumicino, z letiště Ciampino jen na linky 520 a 720. Neděle 4.9. je první neděle v měsíci. Vstup do státních muzeí a památek je zdarma pro všechny. Neprovádějí se rezervace, nekupují se vstupenky a nevyužijete i Roma Pass. Doporučujeme si platnost Roma Pass naplánovat mimo tento den.

# 30.08.2022, 18:31.
Pane Řehůřku, máte skvělé stránky. Cestujeme od 3.9. do 8.9. do Říma. Jedna dospělá osoba a dva studenti do 26 let s platnym ISIC. Ráda bych se zeptala, zda mám pořídit pro všechny tři osoby Roma Pass a zda musím vytvářet rezervace vstupu na hlavní památky. Nebo mám pořídit Roma Pass pouze sobě a jak potom s rezervacemi vstupu? Pokud nebudou rezervace, budeme stát všude fronty? Současně budeme v místě už i v neděli, čili jak nejlépe levně a bez velkých front toto vše absolvovat? A ještě prosím o radu, jak nejlépe pořídit vstupné i pro Vatikán. Předem Vám moc děkuji za užitečné rady. Štěpánka.

Pro studenty ve věku do 25,99 let se nevyplatí. V římských státních muzeích a památkách mají snížené vstupné, které je často ve výši € 2,00. Vám Roma Pass nepokryje celé období, budete ho kombinovat mimo jeho platnost jednotlivými jízdenkami BIT nebo časovými jízdenkami Roma 24H, Roma 48H nebo Roma 72H. Studentům dopravu také nakombinujte i pro období Vaší platnosti Roma Pass. Je třeba to propočítat podle Vašeho itineráře a ubytování, jaké jízdenky se vyplatí. Zmíněné snížené vstupné je na základě věku, není třeba předkládat ISIC, stačí doklad totožnosti. Tam, kde je potřeba rezervace, např. do Colosseo, provádí se tato rezervace i pro vstupy s Roma Pass nebo se sníženým vstupným. Většinou tam, kde nejsou povinné rezervace, nejsou ani takové fronty. I tam je ale často možné udělat rezervaci i pro snížené vstupné. Neděle 4.9. je první v měsíci, vstupy do státních muzeí a památek jsou zdarma pro všechny. Neprovádějí se rezervace. Naplánujte si tedy Roma Pass tak, aby platil mimo tento den. Do Vatikánských muzeí platíte všichni plné vstupné. Zakoupíte ho např. přes Get Your Guide.

# 30.08.2022, 17:56.
Chtěl bych se zeptat na dvě věci ohledně Roma Pass. Je pravda, že platí zvlášť na dopravu a zvlášť na památky? Tedy například u 48h Passu - pokud si cvaknu první jízdu v pondělí, tak bude platit v pondělí a v úterý a pokud jdu na ten samý Roma Pass na první památku v úterý, tak mám slevy na památky v úterý a ve středu? Funguje to takto? A druhá otázka - jak u dopravy, tak u památek - platí Roma Pass vždy celých 48 hodin, popř. 72 hodin od první jízdy / první památky, nebo platí pouze do půlnoci druhého, popř. třetího dne? Děkuji moc za odpovědi. S pozdravem Martin.

aktivujete při prvním vstupu do muzea / památky nebo první jízdou veřejnou dopravou. Co nastane dřív. Při první jízdě veřejnou dopravou musí být Roma Pass validovaný i když byl aktivovaný při prvním vstupu do muzea / památky. Platnost Roma Pass 48 vyprší po 48 hodinách od aktivace. Roma Pass 72 vyprší po 72 hodinách od aktivace. Roma Pass je RFID karta. Přikládáte ji na černý kroužek žluté čtečky. Po úspěšném ověření Roma Pass se rozsvítí zelená LED.

30.08.2022, 12:57.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z letiště Fiumicino na adresu do Le Scalette, Rampa Brancaleone 78, Řím - Municipio XIII, Itálie? Přistávat budeme 15.9.2022 ve 20:35. Tak počítáme přibližně kolem 21. hodiny budeme už odbavené. Taxi předpokládám najdeme vždy a jsme čtyři ženy a rády bychom využily veřejnou dopravu, která je pro nás levnější. Vzhledem k tomu, že přiletíme až tak pozdě, je možné někde vyzvednout i v pozdních hodinách Roma Pass, nebo nám poradíte, kde ho brzy ráno vyzvednout, abychom jej již využily 16.9.2022 při dopravě a vstupu do památek, které již máme zarezervované? Potom ještě dotaz k cestě na letiště, zda se zase dostaneme veřejnou dopravou zpět na letiště Fiumicino od ubytování v brzkých ranních hodinách přibližně na čtvrou hodinu ranní, jelikož odlétáme 19.9.2022 ráno v 6:15 zpět do Prahy a nebo budeme muset využít taxi? Děkuji velmi za pomoc. Míša.

Vaše optimální doprava je vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 (Viterbo) nebo FL5 (Civitavecchia) na San Pietro. Poslední vlak, na který navazuje přestup jede ve 22:42. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud to máte k ubytování 750 m. Musíte podejít podchodem vedle stanice označeném směrovkou jako Uscita Via Clivo di Monte del Gallo. Na druhé straně železnice se po jmenované ulici vydáte doprava do mírného kopce a za horizontem doleva po schodech spojkou na Via di Monte del Gallo. Po ní se vydáte doprava. Ulice se stočí doleva a následně doprava. Po chvíli se na ní napojí ulice, po které půjdete doleva proti směru - otočíte se tedy o 180 stupňů. Ulice se jmenuje Via della Cava Aurelia. Dovede Vás ke křižovatce, na které půjdete doleva. Vaše ubytování je po levé straně. PIT Fiumicino na letišti T3 je v provozu do 18:00. Tam nevyzvednete. Jiné v blízkosti Vaší trasy nejsou. Každopádně na žádnou dopravu z letiště byste ho stejně nevyužila. Seznam míst, kde je možné vyzvednout Roma Pass najdete na Turismo Roma. Zpět už je to horší, první vlak odjíždí ze San Pietro v 5:24. Budete muset přejít po Via delle Cava Aurelia a následně Via Angelo Ranucci na Via Gregorio VII. Tady je hned u křižovatky zastávka nočního autobusu n98. Ten Vás doveze na Termini. Počítejte na cestu autobusem n98 1,5 hodiny. Jezdí od 0:10 do 4:50 po 40 minutách z konečné Mazzacurrati, Gregorio VII je někde v polovině trasy. Z Termini potom jezdí noční autobusy Cotral, viz např. naše odpověď ze dne 24.08.2022, 21:13. Vzhledem k časům příletu a odletu bychom volili taxi. Když cenu kolem € 50,00 rozpočítáte na 4 osoby, není to zase tak vysoká částka.

# 30.08.2022, 12:23.
Prosím o radu. Byl jsem před týdnem v Římě a parkoval jsem na parkovišti, kde se hradilo parkovné. Ovšem jak se tak stává, parkování jsem prodloužil, ale nestihnul jsem si jej prodloužit. Při návratu jsem měl za oknem dosti dlouhý formulář, kde je uvedeno v Italštině mnoho informací, které ovšem neumím přeložit. Po návštěvě místní městské policie, že zbytek parkovného uhradím jim, mi bylo řečeno, že oni žádné peníze nepřijímají a odkázali mě na webové stránky uvedené na tom formuláři. Po návratu do Čech se mi nedaří příslušné webové stránky s uvedením, jak uhradit parkovné, vyhledat. Jak příslušné parkovné dodatečně uhradit a pokud se mi nepodaří částku ve výši € 24,00 uhradit, čeká mě po následné návštěvě Itálie nějaká nepříjemnost? Děkuji. Rudolf.

V ruce máte maximum informací, které v této chvíli můžete mít. Formulář, který jste měl za okýnkem. Pokud mu nerozumíte, musíte si ho nechat od někoho přeložit do češtiny. Pokud nikoho takového nemáte nebo se Vám nechce vynakládat finanční prostředky za překlad, budete zřejmě muset slovo od slova, nebo část, zadat ručně, např. do Google Translatoru, a ve většině případů takovému textu už porozumíte. Nerozumíme moc, jak nemůžete uvedené webové stránky vyhledat, když je máte na tom formuláři uvedené. Většinou na takových dokumentech bývá celá webová adresa, kterou stačí opsat včetně http:// resp. https:// do adresního řádku prohlížeče. V této chvíli Vám nejsme schopni nijak poradit, protože ani nevíme, kdo je autorem toho formuláře a tedy i ten, komu máte dlužnou částku uhradit. Pokud se jedná o Hlavní město Řím (Roma Capitale) a na zmíněném formuláři máte identificativo Univoco di Versamento (IUV), můžete takovou platbu dohledat přes Servizi di Pagamento právě díky tomu IUV a následně uhradit některým z tam popsaných způsobů, např. online platební kartou. Nespoléhali bychom na to, že když to necháte být, tak se to časem promlčí. Předpokládáme, že za pár let to dotčená instituce předá agentuře, která zajišťuje vymáhání pohledávek a obdržíte výzvu s dalšími poplatky, tak jak to běžně probíhá při vymáhání neuhrazeného mýtného.

# 27.08.2022, 15:17.
Předem se omlouvám, pokud se moje otázka opakuje. Chtěla bych se Vás zeptat, jak je to se vstupy zdarma na památky v Římě a ve Vatikánu? Nacházím informace, že vstupy na památky jsou zdarma první neděli v měsíci a na jiných informačních portálech, že poslední neděli v měsíci. Tak se chci zeptat, jak to tedy je, kterou neděli jsou vstupy zdarma nebo zda je to tak, že pro některé památky platí vstup zdarma první neděli a pro jiné poslední neděli v měsíci. Předem děkuji za odpověď. Michaela.

První neděli v měsíci jsou vstupy zdarma do státních památek a muzeí v Římě, poslední neděli v měsíci jsou vstupy zdarma do Vatikánských muzeí.

# 25.08.2022, 15:51.
Od 5. do 10.9.2022 navštívíme Řím. Mimo jiné chceme navštívit Koloseum a chtěli bychom ho projít celé od podzemí přes arénu až do nejvyšších pater. Chtěl bych předem zakoupit vstupenky a rezervaci nikde nemohu najít. Prodejce, který by mě zajistil kompletní vstup do všech prostor pouze pro skupiny a s průvodcem. Můžete mi poradit, kde a jak tyto vstupenky sehnat - zajistit? Děkuji. Jirka.

Vstupenka pro kompletní návštěvu se jmenuje Biglietto Full Experience con accesso all' Arena e ai Sotterranei del Colosseo a její cena je € 24,00. Návštěva podzemí je vždy s průvodcem. Další varianty vstupenek, např. kompletně s průvodcem aj. najdete na Get Your Guide.

# 25.08.2022, 11:56.
Nevím, zda to chápu dobře. Dá se Roma Pass pořídit na oficiálních stránkách romapass.it nebo i přes různé přeprodejce, jako je třeba Get Your Guide? Jedná se o stejnou kartu? Děkuji velice předem a přeji pěkný den. Barbora.

Ano, můžete koupit i přes prodejce. Jedná se o totožnou kartu se stejnými základními výhodami. Výhodou nákupu přes Get Your Guide je jednoduchý rezervační systém a také možnost zrušit objednávku ještě 24 hodin před uvedeným termínem s plným vrácením peněz.

24.08.2022, 21:13.
Potřebovala bych radu, jak se dopravit z hotelu blízko nádraží Ostia Antica v okolí Říma na letiště Fiumicino ve tři hodiny ráno. Zkoušeli jsme taxi, ale buď stojí přes čtyři tisíce a nebo nejezdí na takto krátké vzdálenosti. Už si nevíme rady. Anna.

Na Viale dei Romagnoli, v blízkosti Castello di Giuglio II, je zastávka nočního autobusu nME. Od nádraží Ostia Antica je to 350 m a dostanete se tam po Via della Stazione di Ostia Antica. Autobus Vás doveze na Piazza Venezia. Jezdí každý den, první kousek před půlnocí, poslední po půl páté ráno. Přibližně po půl hodině. Z Piazza Venezia potom musíte pokračovat nočním autobusem na Termini. Jedou tam autobusy n5, n11 a n543 přímo z nástupišť, kam přijede nME. Na druhé straně náměstí jsou zastávky nočních autobusů n8, n46, n70 a n98. Všechny jedou také na Termini. Počítejte na cestu něco kolem 1,5 hodiny. Jízdenky jsou standardní na městskou dopravu. Z Termini potom jezdí noční autobusy Cotral na letiště Fiumicino. Každý den jede v 0:35, 1:35, 2:35, 3:35 a 4:35. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cesta trvá 40 minut a jízdenka stojí € 2,80.

# 23.08.2022, 13:39.
Poradíte prosím, jak se dostat z Říma na nějakou pěknou pláž u Říma? Pokud jsou. Budeme bydlet u Pantheonu a nebudeme mít auto. Děkuji. Klára.

Římské pláže jsou v Lido di Ostia. Jezdí tam vlak Roma-Lido z Porta San Paolo, což je stanice propojená s metrem B - Piramide. Celá trasa Roma-Lido je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. platí tam jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Zastávky v blízkosti moře jsou Roma Centro, Stela Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Pláže jsou i ve Fiumicino, tam už ale městský tarif neplatí.

# 22.08.2022, 22:35.
Pane Řehůřku, ještě vše koumám a mohla bych Vás ještě požádat o radu k trase z 30 Via Riano, Tor Di Quinto, Řím na Unipol Blustadium Pietralata Via Achille de Zigno, 7 - Roma? Moc děkuji. Pavla.

Je to s několika přestupy. S nejméně přestupy je to následovně: z Vašeho ubytování vyjděte k zastávce autobusu a přejděte na druhou stranu ulice a po chodníku se vydejte doprava. Na konci Via Riano odbočte doleva a pokračujte po Viale di Tor di Quinto. Přejděte kolem vjezdu do parkoviště a kolem vjezdu do autosalonu, po přechodu přejděte ulici a před viaduktem se vydejte doleva po schodišti. Dovede vás nahoru na ulici, na které je zastávka autobusu č. 223. Jeďte směr Termini a vystupte na zastávce Piave / XX Settembre. Po přechodu přejděte nejdříve Via Piave a následně doprava Via Venti Settembre, po které se vydejte doleva. Po přechodu přejděte Via Castelfidardo a na další křižovatce se vydejte doprava po Via Palestro. Po levé straně je zastávka autobusu č. 61. Jeďte směr Balsamo Crivelli a vystupte na zastávce Monti Tiburtini / Pertini. Přejděte po přechodu Via dei Monti Tiburtini ke vjezdu do nemocnice a vydejte se po chodníku doleva a následně kolem nemocnice doprava po Via Giuseppe Sequenza. Dovede Vás k Via del Tufo, po které se vydejte doprava a následně po Via Achille de Zigno doleva. Dovede Vás k Centro Federale Nuoto Pietralata Roma, které je po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Pokud preferujete cestu metrem, můžete přejít po Via Riano k Via di Tor di Quinto. Po pravé straně je zastávka autobusu na ostrůvku mezi pruhy této ulice. Dostanete se tam po přechodech. Jeďte autobusem č. 32 směr Risorgimento a vystupte na zastávce Ottaviano. Přejděte do metra a jeďte metrem A směr Anagnina a vystupte na Termini, tady přestupte na metro B směr Rebibbia a vystupte na Monti Tiburtini. Na Via dei Monti Tiburtini je zastávka autobusu č. 61 (směr Villa Borghese / Washington) a 542 (směr Verano). V obou případech vystupte na zastávce Monti Tiburtini / Pertini a jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Před nemocnicí odbočte doleva na Via Giuseppe Sequenza a pokračujte jako v předchozí variantě. Opět Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Uvedené autobusy jezdí celý den od 5:30 (6:00) do 0:00 (2:00). Jen autobus č. 223 nejezdí v neděli. V tomto případě je třeba volit druhou variantu.

# 22.08.2022, 08:54.
Chtěla bych se zeptat na autobusy po Římě. Přílet máme dopoledne 29.8.2022 na letiště Fiumicino a ubytování na Via Sebastiano Grandis. Chápu dobře, že máme cestovat autobusem Shuttle Bus na Termini? Také se chci zeptat, jak to funguje s jízdenkami, jak a kde je koupím a zda se potom někde při vstupu do autobusu mají označit nebo ukázat řidiči. Jsou to asi blbé otázky, ale nerada bych vypadala úplně jako idiot. Předem moc děkuji za odpověď. Magdalena.

Z letiště Fiumicino můžete cestovat autobusem na Termini za € 6,00 a následně tramvají č. 5 směr Gerani a vystoupit na zastávce Piazza di Porta Maggiore, odkud už to je jen kousek na Via Sebastiano Grandis. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete ale využít nějakou časovou jízdenku nebo . Jízdenku na autobus Terravision si můžete zakoupit online nebo na stánku na letišti. Potom ji ukážete řidiči. Jízdenku na tramvaj zakoupíte u prodejců - trafiky, stánky, bary, pokladny ATAC nebo v automatu a v tramvaji ji označíte, Roma Pass přiložíte.

# 19.08.2022, 16:52.
V Římě budu v neděli 28.8. a v pondělí 29.8. Platí, že vstup do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple je v neděli 28.8. zdarma? Není třeba si na tento den kupovat vstupenku? A v případě zakoupení vstupenky Full Experience Ticket With Access to the Arena of the Colosseum si musím před vstupem ještě vystát frontu a vyzvednout si vstupenku nebo půjdu přímo bez fronty? Moc Vám děkuji. Tereza.

28.8.2022 je vstup do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple zdarma. Rezervace se neprovádějí, vstupenky se neprodávají ani nerozdávají. Vstup je v době od 9:00 do 12:30. Muzea se uzavírají ve 14:00. Po objednání zmíněné vstupenky obdržíte tuto e-mailem v PDF. Můžete si ji vytisknout nebo ukázat na mobilním telefonu. Při objednání je ve způsobu dopravy potřeba vybrat Stampa a casa. Nicméně v současné době je stejně druhá možnost Ritiro alle casse, kdy je třeba vyzvednout vstupenky na pokladně, nedostupná. Nemůžete se tedy splést nebo ukliknout.

# 17.08.2022, 17:24.
Mnohokrát děkuji za krásně zpracovanou trasu. Ještě se raději zeptám. Na cestách mi nejvíce pomáhají čeští lidé, kteří jezdí transfer z letiště. Neznáte někoho takového v Římě? Mnohokrát děkuji. Pavla.

Nikoho takového neznáme. Každopádně trasa veřejnou dopravou, kterou jsme Vám doporučili, není nijak složitá.

# 17.08.2022, 07:57.
Pane Řehůřku, mohla bych se ještě zeptat, jakým spojením se lze dostat 8.9. nebo 9.9. na letiště Fiumicino? 8.9. bych odletěla buď v 16:15 nebo 9.9. ve 13:30. Je nutné se dostat na Termini a odtamtud vlakem, nebo existuje nějaký autobus přímo z Ostia? Dívala jsem se, že už je to kousek od letiště. Rozhodla jsem se zůstat v Římě u moře, než cestovat vlakem přes Florencii do Pisy a potom letadlem domů. Moc děkuji. Hezký den. Lucie.

Z Lido di Ostia jezdí na letiště Fiumicino autobusy Cotral. Autobusy odjíždějí z Piazza Stazione (Lido Centro). Jízdenka stojí € 1,30. Autobusy jedou přibližně 1x do hodiny. Cesta trvá půl hodiny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Vlaková varianta nemusí být nutně přes Termini. Můžete jet vlakem Roma-Lido na konečnou Porta San Paolo, tady přejít na stanici Ostiense (stanice městského vlaku, státního vlaku a metra jsou vzájemně propojené) a odtud pokračovat vlakem FL1 za € 8,00 na letiště Fiumicino.

# 16.08.2022, 21:40.
Pane Řehůřku, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino ke komplexu Stadio del Nuoto, Piazza Lauro de Bosis 3? Děkuji za Vaši radu. Pavla.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, odjíždí autobus č. 32 směr Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis. Druhou možností je jet vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense a odtud, z náměstí před nádražní halou, autobusem č. 280 směr Mancini. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis. Jízdenka na metro a městský autobus BIT s platností 100 minut stojí € 1,50. Můžete samozřejmě využít i denní nebo vícedenní jízdenku, případně .

# 16.08.2022, 20:55.
Předem Vám chci poděkovat, pokud na můj dotaz odpovíte. S přítelem plánujeme cestu do Říma v termínu od 3. do 7.9. Nevíte prosím, zda stále platí, že první neděle v měsíci jsou památky zdarma? Kde, jsem již nenašla. Současně přemýšlíme, zda se cenově vyplatí Omnia Card. Na Tripu na tuto kartu nejsou příliš dobrá hodnocení. Moc děkuji za případnou zprávu. Andrea.

Vstup zdarma do státních muzeí a památek první neděli v měsíci byl obnovený. Viz naše odpověď ze dne 19.04.2022, 13:45. Seznam těchto muzeí a památek najdete např. v odpovědi ze dne 07.02.2019, 13:39. To, zda se , jejíž součástí je , vyplatí nebo ne závisí na Vaše itineráři. Je třeba si vše propočítat, zahrnout dopravu a vstupy a porovnat ceny s kartou a bez karty. Nicméně, pokud věkově spadáte do skupiny zlevněného vstupného (18 až 25 let), potom se Vám nevyplatí. Často je vstupné v této kategorii jen € 2,00. Pokud to ještě spojíte s volnou nedělí, není co řešit.