ŘÍM 2023 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2023 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.07.2023, 20:44.
Mohli bychom poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Arcangelo, Via Boezio 15? Poslední den bychom chtěli jet k moři. Není to zajížďka jet na letiště, nechat si tam uložené kufry, a odtamtud jet autobusem k moři? Simona.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem . Jízdenka stojí € 7,00. Vystupte na Crescenzio. Ze zastávky je to k Vašemu hotelu už jen 300 m. Jděte po Via Crescenzio ve směru od Piazza Cavour. Na světelné křižovatce odbočte doprava na Via Virgilio a následně na druhé křižovatce doleva na Via Boezio. Vaše ubytování je po levé straně. Cesta k moři z letiště Fiumicino je samozřejmě zajížďka. Jezdí tam autobusy Cotral. K moři ve Fiumicino směr EUR Magliana, k moři v Lido di Ostia směr Stazione del Lido i Ostia. Jízdenka v obou případech stojí € 1,10.

# 18.07.2023, 13:28.
Pane Řehůřku, mám na Vás asi takový nevšední dotaz. Stále se jen opakují dotazy s Roma Pass, vstupy na památky apod. Podobný dotaz jsem nenašla ani v minulých letech, tak vás prosím o radu. Příští týden se chystáme do Říma a jelikož neustále upozorňují na extrémně vysoké teploty, neporadil byste nám, kde by bylo výhodné se třeba přes poledne schovat? Zkoušela jsem najít nějaké nákupní centrum, kde by se dalo třeba i najíst a zchladit se chvíli v klimatizovaném prostoru. Velká nákupní centra jsem našla jen v okrajových částech města a nic podobného jsem blíže centra nenašla. Třeba něco menšího? Děkuji předem za informaci. Alena.

Např. na Piazza Colonna nedaleko Pantheonu je Galleria Alberto Sordi. Kousek od Vatikánu je v blízkosti metra Valle Aurelia Centro Commerciale Aura.

# 18.07.2023, 10:41.
Je možné si půjčit v Římě kolo přes aplikaci, tak jako to funguje u nás? Předem děkuji za odpověď a velké díky za všechny užitečné rady. Tereza.

Po několika neúspěšných pokusech o provozování sdílených kol v Římě se zřejmě ujal systém provozovaný Uber. Informace najdete v článku Uber Jump Electric Bike Sharing in Rome a aplikace s tím spojené jsou Uber a Lime.

# 18.07.2023, 00:14.
Chtěl bych se zeptat, zda když mám já zakoupenu kartu Roma Pass a Omnia Card, zda se pro děti v mém doprovodu uplatní též přednostní vstup bez front. Děkuji. S pozdravem Martin.

Děti jdou s Vámi. , jejíž součástí je sama o sobě však přednostní vstup neumožňuje. Do Colosseo je povinná rezervace. Tu si vytvoříte buďte při nákupu Omnia Card nebo přes Coopculture, kde jsou přímo dva produkty týkající se vstupu s Roma Pass, verze pro vstup zdarma a verze se slevou. Děti si mohou vyzvednou volné vstupenky na pokladně umístěné uvnitř Colosseo a na pokladně Largo della Salara Vecchia, kde jsou zřízené vyhrazené pokladny.

# 12.07.2023, 10:35.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na Roma Pass 72 hodin. Jedeme do Říma od 26.7. do 1.8. a chtěli bychom v průběhu dovolené využít třídenní Roma Pass. Chtěla bych se tedy zeptat, jak je to potom s rezervací prvních dvou památek, co budou zdarma díky tomu. Mám to někde uvést? Nebo jak získám vstupenky bez placení? A to snížené vstupné? Děkuji. Našla jsem, že je neomezená i doprava vlakem Roma-Lido, který jede do Lido di Ostia. Jízdenka tam stojí € 4,00, to znamená, že díky Roma Pass bychom měli cestu výhodnější? Jsem z toho trochu zmatená. Děkuji za odpověď. Aketa.

S na 72 hodin máte v ceně první dva vstupy a další se slevou. V případě prvních dvou vstupů jdete přímo, v případě dalších si musíte zakoupit zlevněnou vstupenku. Nicméně pokud navštívená památka nebo muzeum vyžaduje rezervaci, musíte mít tuto rezervaci vytvořenou, ať už se jedná o první dva vstupy nebo následující vstupy. Příkladem takové památky je Colosseo, kde si musíte vytvořit rezervaci. Pro vstup s Roma Pass jsou tam přesně uvedené dva produkty - vstup zdarma, vstup se slevou s Roma Pass. Rezervace se v tomto případě provádějí přes Coopculture. Vlak Roma-Lido je v ceně Roma Pass, tzn. další jízdenku si nekupujete. Jako jízdenka slouží Roma Pass, stejně jako pro další městskou dopravu.

# 09.07.2023, 11:40.
Vážený pane Řehůřku, předem Vám moc děkuji za tuto Vaši záslužnou činnost. Vloni jsem využila Vaši radu při cestě do Benátek, letos 30.8. se chystám do Říma. Potřebné informace jsem si už většinou načetla z Vašich odpovědí na tomto webu. Proto bych se nyní zeptala jen na cestu z letiště Fiumicino. Přiletíme s dcerou v 19:30 a našly jsme si ubytování na jednu noc v blízkosti letiště na Via delle Scuole 36. Je tam nějaká autobusová doprava nebo musíme použít taxi? Druhý den ráno odjíždíme do našeho ubytování v Římě na Via Marziale, Trionfale. Musíme jet zpět na letiště a tam použít autobus Terravision nebo Sit Bus Shutle, jak radíte ve Vašich odpovědích, nebo můžeme jet přímo z města Fiumicino do Říma? Děkuji moc za Vaši odpověď. Jana.

Z letiště Fiumicino jezdí autobus Cotral na EUR Magliana a měl by zajíždět do Fiumicino až téměř k moři a odtud pokračovat zpět směrem do Říma. Vystoupit musíte na zastávce Via delle Foce Micina. Od Terminálu 1 by to měla být šestá zastávka, všude ale nemusí zastavovat. Jízdenka stojí € 1,10. Od zastávky jděte ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce u Pizza Cleopatra odbočte doprava na Via del Pesce Martello. Vaše ubytování je na křižovatce s kolmou ulicí Via delle Scuole po levé straně. K druhému ubytování jeďte ze zastávky, kde vystoupíte, až na EUR Magliana (€ 2,20), odtud metrem B na Termini a následně metrem A na Cipro. Přejděte na Via Angelo Emo, ze které jezdí autobus č. 990L a vystupte na Medaglie d' Oro/Marziale. Jízdenky si zakupte už na letišti a jízdní řády si před odletem zkontrolujte.

# 03.07.2023, 12:30.
Od 3.7. by prý měl být vstup do Pantheonu, který byl dosud zdarma, možný pouze se vstupenkou v ceně € 5,00. Nevíte, zda se tyto vstupenky dají koupit online a případně kde? Na oficiálním webu Pantheonu nabízejí pouze prohlídky s průvodcem, jejichž cena začíná na € 15,00 a na Get Your Guide za € 5,00 nabízejí pouze nějakého audioprůvodce, který se jen tváří jako vstupenka. A nevíte, zda těch € 5,00 se má platit i za dítě do 18 let? Nebo děti mají vstup do Pantheonu zdarma, jako je tomu u jiných římských památek? Mila.

U produktu na Get Your Guide je jasně napsané, co produkt obsahuje. Konkrétně tedy audio-průvodce, vstupenku (od 3. července), rezervační poplatek, příspěvek na Baziliku, sluchátka. Vy jste pravděpodobně našla jen produkt Digitální audio-průvodce, který je skutečně jen audio-průvodcem do chytrého telefonu. Bohužel i na oficiálních stránkách Pantheonu je možné rezervovat jen vstup s průvodcem (audio, živý), začínající na € 15,00. Od 3. července je součástí i vstupenka. Vstup zdarma pro děti do 18 let není u jiných římských památek obecně. Vstup zdarma mají děti do 18. let u státních muzeí a památek. Pantheon mezi ně patří. Vstupenky do Pantheonu za € 5,00 je možné zakoupit na místě nebo na odkazu, který jsme uvedli v odpovědi ze dne 05.03.2023, 20:26. Od 3. července je tam odkaz na museiitaliani.it. Podmínkou je registrace.

# 29.06.2023, 22:18.
Chtěla bych se zeptat, zda byste nám nedokázal poradit, jaká je průměrná útrata v Římě, pokud nebudeme nijak rozhazovat, ale zase si to budeme chtít pohodově užít? Jedeme začátkem července ve dvou na celé 3 dny. Den odletu a příletu nepočítám, protože nic neutratíme. Plánujeme k obědu jen tak něco do ruky, na večeři bychom si rádi zašli do restaurace. Běžná večeře, žádný luxus. Občas nějaké kafíčko ve stoje, něco dobrého po cestě apod. Budeme chodit pěšky. Na ubytování a vstupy mám rozpočet zvlášť, ale na tyto běžné útraty se nedokážeme doma shodnout. Předem moc děkuji za radu. Soňa.

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Každý má jinou představu o stravování, skladbě potravin, nákupu věcí běžné spotřeby, nákupu dárků a suvenýrů atd. Pro představu uvádíme, jak se to v průměru pohybuje v porovnání s Prahou. V Římě jsou ceny v levné restauraci přibližně 2,5x vyšší, u fastfoodu je to jen 1,5x vyšší. Nápoje jsou obecně dražší, láhev piva 2,5x a coca-cola 1,5x. Voda je na přibližně stejné úrovni. Káva je levnější, např. cappucino lehce nad poloviční cenou. Na trhu je levnější mléko, chléb, vejce sýr i maso. Pohybuje se to mezi 45% až 65% pražských cen. Ovoce se ustálilo na 75% pražských cen, zelenina na 60% pražských cen. Ale např. rajčata stojí stejně. Cigarety jsou na 75%. Za sport zaplatíte o polovinu více až jednou tolik. Oblečení a obuv je lehce dražší. Ceny se mohou samozřejmě lišit podle lokality a typu podniku. Doporučujeme mít odpovídající hotovost a dostatečnou rezervu na platebních kartách. Na různých turistických webech najdete samozřejmě i přesné částky, je to ale hodně zavádějící, stejně jako námi výše uváděná procenta, která jsme získali z webu travelstables.com.

# 26.06.2023, 20:53.
Děkuji za odpověď. Já přemýšlím, zda uvidím při prohlídce autobusem nebo pěšky více. A nebo jsou trasy autobusem i pěšky stejné? Děkuji. Zuzana.

Trasy nejsou stejné, ale v obou případech uvidíte to nejdůležitější. Pěšky budete samozřejmě u všeho tak nějak blíž.

# 25.06.2023, 16:21.
Ráda bych navštívila Vatikánské zahrady. Vzhledem k jejich rozloze je lepší zakoupit vstupenky na prohlídku autobusem nebo je lepší jít pěšky s průvodcem? Děkuji. Zuzana.

Není to ani tak o rozloze, jako o nabízené službě. Pokud pojedete po Vatikánských zahradách Open busem, jedete po jasně dané trase a jasně daném časovém rozvrhu. K dispozici máte audio průvodce. Sedíte. Oproti tomu pěší prohlídka Vatikánských zahrad s živým průvodcem je sice také po jasně dané trase a v daném časovém rozvrhu, živý průvodce však s Vámi komunikuje, máte čas se zastavit u toho co Vás více zajímá, případně se i zeptat. Jdete po svých.

# 24.06.2023, 17:33.
Děkuji za informaci. Do Říma cestujeme toto úterý. A bydlíme kousek od Via Adreatina.

To by neměl být problém. S malou frontou počítat ale i tak musíte. Naplánujte si návštěvu co nejdříve, abyste se vyhnuli návalu turistů z turistických autobusů, který začíná přibližně od deváté hodiny ranní. Také se pokuste to nenaplánovat na čtvrtek, kdy od 9:30 probíhá mše za účasti Papeže.

# 24.06.2023, 07:06.
Budeme bydlet poblíž San Sebastiano v Římě a chtěli bychom se brzy ráno přesunout do sv. Petra a na kopuli. Městskou dopravou by to trvalo přes hodinu. Máte tip prosím na nějakou taxi službu? Tam by přesun byl rychlejší a náklady ve čtyřech asi ne tak vysoké. Na jak dlouho bývají ráno fronty, když bychom dorazili před půl osmou? Děkuji předem za informaci. Markéta.

Nevíme, kde přesně bydlíte, nicméně kousek od San Sebastiano jezdí autobus č. 218. Konkrétně po Via Adreatina a následně Via delle Sette Chiese. Zastávka je za přechodem Vicolo delle Sette Chiese ve Via delle Sette Chiese po pravé straně. Autobus Vás za 20 minut doveze na Porta San Giovanni, kde je stanice metra A. Autobus č. 218 jezdí každý den od 5:30 do 23:30 dvakrát do hodiny. Metro A Vás zaveze na Ottaviano za 15 minut. Taxi to rychleji nestihnete. Nicméně pokud chcete jet taxi, doporučujeme bílá taxi města Říma. Můžete si ho zavolat přes číslo 060609 nebo z aplikace Chiama Taxi. Délku fronty nelze odhadnout, pokaždé je jiná, a navíc ani náznakem neznáme Váš termín.

# 23.06.2023, 16:10.
Prosím o radu, jak rezervovat na webu Coopculture vstup do Kolosea pro dítě ve věku 15 let. Měla jsem za to, že úplně každý, kdo chce jít do Kolosea, musí mít předem udělanou online rezervaci na přesný den a hodinu, včetně těch, kteří mají vstup zdarma, jako jsou právě děti do 18 let. Vstupenku pro dospělého se mi na webu Coopculture zakoupit podařilo, ale nebyla tam žádná možnost, jak udělat rezervaci pro dítě. Při nákupu vstupenky tam sice byl nějaký odkaz ve smyslu kdo má nárok na vstupenku zdarma, rezervujte zde, ale ten odkaz je zřejmě neplatný, protože po kliknutí na něj mě to hodilo na úvodní stránku jejich webu, kde žádná možnost rezervovat vstup pro dítě nebyla. Co s tím? Byla nějaká změna a dítě už rezervaci předem mít nemusí? Máme jít do Kolosea obě dvě pouze s mojí vstupenkou pro dospělého a doufat, že dceru pustí dovnitř jen tak? Mila.

Od 1. května 2023 jsou v Colosseo nové podmínky pro výdej volných vstupenek. Podrobnější informace najdete v odpovědi ze dne 20.04.2023, 11:11.

# 20.06.2023, 20:07.
Tak nakonec se nám podařilo koupit pět vstupenek v pokladně u Kolosea za normální cenu € 18,00 pro dospělého a dítě zdarma, ačkoliv tam byla dlouhá fronta. Samozřejmě tam bylo spousta prodejců, kteří nabízeli vstupenku za € 50,00 pro dospělého a za € 30,00 za dítě. S přáním pěkného dne Jana.

Děkujeme za informace.

# 17.06.2023, 17:05.
Řehůřkovi, moc vám chci poděkovat. Právě jsem dočetla spoustu stránek, kde radíte cestovatelům ohledně Říma, památek a všeho důležitého. Dávám dohromady itinerář a prozatím jsme rozhodnuté vstávat prostě brzy a třeba Vatikánská muzea a kapli zvládnout bez agentur. Vše je vyprodané. Tím, že nelpíme na Koloseu, tak by to mohlo vyjít. Doufám, že se to podaří i přes ty davy lidí. Je to tak, že si stoupnu do fronty brzy ráno a čekat ve frontě, až otevřou pokladu a hned pak jdeme jako první dovnitř? Moje prosba se týká dopravy z letiště Fiumicino. Náš přílet je až ve 23 hodin. Jaká bude nejjednodušší cesta na adresu Via Varese 31? Moc děkuji. Ali.

Ve Vatikánských muzeích to tak funguje. Pokud nebudete mít rezervaci, stoupnete si do fronty na vstupenky a po jejich zakoupení jdete přímo na prohlídku. Pokud budete první, jdete první. Adresa Vašeho ubytování je v blízkosti Termini. Musíte se tedy dostat na Termini. Ve 23:53 Vám tam jede vlak Leonardo Express, půl hodiny po půlnoci Vám tam jede autobus Terravision. Na severní straně nádražní haly vede Via Marsala, po které se vydejte doprava a následně doleva po Via Castro Pretorio. Druhá ulice vlevo je Via Varese, Vaše ubytování je po levé straně.

# 12.06.2023, 22:14.
Dokážete poradit, kde nejlépe zaparkovat s osobním automobilem - dieslem Euro 4 - na bezpečném parkovišti u stanice metra? Budeme přijíždět ze severu. Děkuji. Jan.

V Římě je systém parkovišť P+R. Mapu a podrobné informace najdete na ATAC. Tato parkoviště jsou otevřená v době provozu metra a cena je většinou € 1,50 za 12 hodin a € 2,50 za 16 hodin. Vhodným parkovištěm na severu Říma je např. Jonio u metra B1 s kapacitou 252 míst. Najdete ho na Via Gran Paradiso 32. Velkokapacitní parkoviště na severovýchodě je Ponte Mammolo 1 s kacitou 1317 parkovacích míst, najdete ho na Via delle Messi d'Oro 169. Nicméně podívejte na výše uvedené stránky a vyberte si parkoviště podle Vaší trasy.

# 11.06.2023, 13:27.
Měla bych dotaz. Koupili jsme si na poslední chvíli zájezd do Itálie do Říma, ale žel všechny vstupenky do konce června jsou vyprodané. Dívala jsem se na portál, který doporučujete a je tam všechno vyprodané, tj. nedá se udělat rezervace. Znamená to tedy, že máme smůlu a nebo je nějaká možnost koupit vstupenky na místě? Např. když si vystojíme frontu. Případně nevíte o nějakém portálu, kde lidi třeba prodávají vstupenky, které třeba zakoupili omylem na chybné datum, nebo třeba z důvodu zrušení dovolené? Moc děkuji. Hezký den. B.

Znamená to skutečně, že máte smůlu. Poptávka je v současné době větší než nabídka. Nicméně částečné řešení tady je a i na našich stránkách je zmiňované. Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple, umožňují si stoupnout do fronty a vystát ji na vstupenky. Doporučujeme tam jít brzy ráno. Colosseo a Galeria Borghese mají povinnou rezervaci. Jak funguje uvolňování časových slotů je vysvětleno v odpovědi ze dne 25.04.2023, 10:38. Máme zpětnou vazbu od našich čtenářů, že byli úspěšní. O portálu na prodej nevyužitých vstupenek nevíme a i kdy byl, nedoporučovali bychom takový nákup.

# 06.06.2023, 21:46.
Je možnost zakoupit vstupenky do Kolosea až na místě u pokladny? Předem moc děkuji za odpověď. Jana.

Rezervace vstupu do Colosseo je povinná. Je možné ji udělat online přes Coopculture nebo Get Your Guide s českým prostředím. Vstupenky by mělo být možné zakoupit s rezervací na pokladně na Piazza Colosseo, nicméně volné termíny jsou shodné jako na Coopculture. Vzhledem k tomu, že je v současné době větší poptávka než nabídka, s velkou pravděpodobností nebude k dispozici Vámi požadovaný termín. Jinou variantu, než online rezervaci nedoporučujeme.

# 06.06.2023, 12:54.
Měla bych na Vás dotaz. Dvě maminky mají záměr 30.8. navštívit s dětmi ve věku 14 let Řím. Chtěla bych se zeptat, jak je to se vstupem na kopuli Baziliky sv. Petra. Zda je nutné si ji dopředu zakoupit, většinou je společně s prohlídkou samotné Baziliky, která dle mých informací je však zdarma. Někde jsem zaznamenala, že je možné vystoupat na kopuli po zaplacení výtahu. Jak to tedy je? Následně bychom chtěli navstívit Sixtínskou kapli. Budeme mít zakoupené lístky spolu se vstupenkou do muzeí. Jen mi přijde jaksi zbytečné platit vstupenku kolem 1000,- Kč za kopuli, když výtah by měl stát přibližně € 8,00? Můžete prosím sdělit, jak to tedy je? Máme myšlenku, že navštívíme Baziliku, následně kopuli a potom půjdeme do Sixtínské kaple, kam budeme mít již dopředu zakoupenou vstupenku. Vstup do Vatikánu je zpoplatněný? Myšleno, zda se k Bazilice dostanu bez vstupenky do ní? Děkuji za reakci. Jana.

Na všechny Vaše otázky jsme už odpovídali v předchozích odpovědích. Vstup do Vatikánu není zpoplatněný. Vstup do kopule je samostatně zpoplatněný. Vstup s výjezdem na terasu stojí € 10,00. Potom můžete pokračovat už pěšky po 320 schodech nahoru. Vstup bez výtahu s výstupem po 551 schodech stojí € 8,00. Samostatný výstup (nebo výjezd) se dopředu nekupuje, pouze v rámci balíčků s průvodcem. Vstupenku si koupíte až na místě. Vstup do Baziliky je zdarma. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí - na konci prohlídky. Budete muset do těchto muzeí vstoupit z Viale Vaticano a na konci prohlídky dojdete do Sixtinské kaple.

# 04.06.2023, 08:11.
Můj dotaz se týká společnosti Coopculture, přes kterou jsem zakoupila Roma Pass na tři dny společně s rezervací do Colossea na 6.6. Na pokladně u něj mi odmítli vydat pasy v sobotu 3.6. s tím, že máme přijít až v pondělí. Roma Pass jsme ale chtěli využít již dříve na druhou památku a také na dopravu. Ve středu odlétáme, od pondělí to tedy pro nás nemá úplně využití. S ohledem na to, že zde o společnosti píšete, doufám, že máte zkušenosti, jak to vyřešit. Na jejich e-mail jsem psala, dostala jsem jen odpověď, že máme Roma Pass a vstupenky vyzvednout u Titova oblouku, dále již bohužel bez odpovědi. Dá se toto nějak řešit? Mám obavu, abychom Roma Pass a lístky nakonec vůbec dostali. Moc děkuji za informaci. Martina.

Neznáme přesné informace o Vašem nákupu, uvedených datech apod. Na Coopculture odkazujeme vždy v souvislosti se vstupem do Colosseo. Jedná se o oficiální rezervační kanál a jediný pro rezervaci vstupu s Roma Pass. Nicméně pro nákup Roma Pass vždy doporučujeme Get Your Guide, kde je možné vyzvednout Roma Pass na oficiálních PIT, konkrétní zvolíte dle Vaší preference. Takto zakoupený Roma Pass není vázaný na další podmínky. Pokud víme, tak nákup Roma Pass u Coopculture je Vázaný na rezervaci vstupního slotu do Colossea. Při tomto typu nákupu se vytvoří účtenka včetně Roma Pass a rezervace. Pro vstup je v tomto případě nutné použít Roma Pass, který je nutné si vyzvednout před vstupem do památky v uvedené pokladně, která je v tomto případě jediná. Rozdíl oproti standardnímu Roma Pass je v tom, že u tohoto se předpokládá vstup zdarma, kdežto u standardního je volba na Vás, zda půjdete a zarezervujete Colosseo pro vstup zdarma nebo se slevou. Bohužel Vám poradit neumíme. Pokud Vám nevydají Roma Pass na uvedené pokladně, jinde Vám tento Roma Pass nevydají. Doporučujeme si pročíst obdržené informace, kde jsou určitě přesné podmínky vyzvednutí uvedené.

# 02.06.2023, 12:04.
Moc vám děkuji za pomoc. Měl byste prosím nějaké doporučení na konkrétní muzeum, které bychom neměli minout v tom velkém množství? Děkuji. Andrea.

Vatikánská muzea (nevztahuje se na ně první neděle v měsíci zdarma), Galeria Borghese, Castel Sant' Angelo, ...

# 02.06.2023, 11:11.
Jak je prosím možné se dopravit z Vatikánu na adresu Via Scire 14? Děkuji. Petra.

Přejděte na stanici metra A Ottaviano. Dostanete se tam z Piazza Risorgimento po Via Ottaviano. Odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B1 na Libia. Jděte po Viale Libia ke křižovatce s Via Lago Tana. Tady odbočte doprava a jděte po jmenované ulici, na kterou navazuje Via Migiurtinia. Ta Vás dovede na náměstí Piazza Elio Callistio. Z protilehlého rohu náměstí vychází Via Scire. Vaše adresa je po levé straně. Můžete jít také z vatikánského náměstí po Via della Concilazione k parku u Castel Sant' Angelo. Vlevo je zastávka autobusu č. 62. Jeďte směr Stazione Tiburtina a vystupte na zastávce Porta Pia. Tady přestupte na autobus č. 60 směr Pugliese. Vystupte na zastávce Batteria Nomentana. Po přechodu přejděte na druhou stranu Via Nomentana a pokračujte po kolmé Via Dessie. Dovede Vás na náměstí Piazza Amba Alagi, ze kterého po levé straně vychází Via Scire. Vaše ubytování je po pravé straně. Oba uvedené autobusy jezdí každý den od 5:30 do půlnoci.

# 01.06.2023, 23:08.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do našeho ubytování na Via Edoardo Jenner 8? Jak moc dopředu je asi třeba jet autobusem z centra na letiště při cestě zpět, když odlétáme z Říma ve 13:15 hodin? Je někde soupis muzeí a památek, které jsou 4.6. zdarma? Moc děkuji za pomoc. Andrea.

Z letiště doporučujeme jet vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere. Jízdenka stojí € 8,00. Koupíte ji v odjezdové hale v automatu nebo na pokladně. Z náměstíčka před nádražní budovou přejděte na Circonvallazione Gianicolense a vydejte se po ní doleva, kde je zastávka autobusu 8BUS nebo H. Jeďte směr Gianicolense / Casaletto a vystupte na zastávce San Giovanni di Dio. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a koupíte ji v automatu na náměstíčku před nádražní budovou. Po vystoupení z autobusu přejděte po přechodu doleva na druhou stranu ulice, potom hned po přechodu doprava a vydejte se po ulici vlevo. Je to Via Edoardo Jenner. Vaše ubytování je po pravé straně. V současné době se doporučuje být na letišti 2 až 3 hodiny před odletem. Cesta autobusem trvá 10 minut, cesta vlakem půl hodiny. Seznam státních muzeí v Římě najdete na stránkách Ministero della Cultura.

# 31.05.2023, 21:52.
Dne 4.6.2023, což je první neděle v měsíci, bychom chtěli navštívit Koloseum, Forum Romanum a Palatin. To by zřejmě mělo být zdarma, ale nemohu se dopátrat, zda budeme moci vstoupit bez jakéhokoliv vstupenky, či si ji někde musíme rezervovat a když ano, kde se vstupenky vyzvedávají. Mohl byste mi prosím na toto odpovědět? Děkuji. Lenka.

Viz naše odpověď ze dne 09.03.2023, 11:58.

# 31.05.2023, 08:42.
Bylo by možné získat informaci ohledně noční dopravy na letiště Fiumicino? Letadlo nám odlétá v ranních hodínách v 6:30 a noční provoz v Římě je velmi omezený. Potřebovali bychom se dostat ze stanice San Pietro na letiště Fiumicino. Ubytování máme na Velehradě. Děkuji. Irma.

Budete muset přejít po Via delle Fornaci k Vatikánu. Po levé straně na Via di Porta Cavalleggieri je zastávka nočního autobusu Cavalleggieri / S. Pietro. Jeďte linkou n46 nebo n98 směr Termini a vystupte na Termini. Oba jezdí každý den, dva spoje do hodiny. Z Termini jezdí noční autobusy Cotral na letiště Fiumicino. Jezdí každý den v 1:35, 2:34, 3:35 a 4:35. Řešením může být samozřejmě i taxi.

# 29.05.2023, 12:35.
Je nějaké omezení pro návštěvu Vatikánu v neděli, pokud nechceme jít do muzeí? Děkuji. Petra.

V neděli jsou vždy zavřené Vatikánské zahrady a Necropoli della Via Triumphalis. Kromě poslední neděle v měsíci i Vatikánská muzea a tedy i Sixtinská kaple. Náměstí a Bazilika jsou vždy otevřené. Drobné omezení může být z důvodu mší apod. Také počítejte na náměstí s větší koncentrací lidí kolem 12:00, kdy každou neděli promlouvá papež František předpolední modlitbou Regina Caeli.

# 24.05.2023, 20:24.
Mohl bych poprosit o informaci, jak se dá nejlépe dostat z Rimini do Říma? V létě budeme letecky v Rimini a chtěli bychom navštívit i Řím. Děkuji. Roman.

Nejlépe se z Rimini do Říma dostanete vlakem Trenitalia. Většina spojů je s přestupem v Bologna. Jedná se o rychlíky Frecciarossa, do Říma Vás i s přestupem zavezou za 3,5 až 4 hodiny. Odpovídá tomu i cena € 97,00. Jeden spoj jede přímo bez přestupu v 6:52 a v Římě je v 11:00. Jízdenka stojí od € 29,90 (mění se časem, doporučujeme nákup online). Nejlevněji se tam dostanete regionálním vlakem s přestupem ve Falconara Marittima, cena je € 28,75, ale čas 5 až 6 hodin. Flixbus Vás tam zaveze od € 23,98 za 8 až 9 hodin a Bonellibus od € 42,00 za 6 hodin. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Z výše uvedeného vyplývá, že to není výlet na jeden den. Ubytování najdete na Booking. Řešením může být také cestovat přes noc.

# 24.05.2023, 19:19.
Pane Řehůřku, příští týden letíme do Říma a potřebovali bychom se z letiště Fiumicino dostat na ulici Via di S. Ignazio, kousek od Pantheonu. Mapy nám ukazují, že bychom měli jet vlakem na nádraží Roma Trastevere a následně přestoupit na autobus, který je označený jako 8BUS ve směru Astalli / Venezia. Případně bychom mohli dojet na nádraží Roma Termini a následně autobusem č. 64 se dostat na zastávku Plebiscito. Dávají tyto trasy prosím smysl? Nejsem si jistý, jak moc je v tomto Google spolehlivý. Současně bych si chtěl jen potvrdit, že lístek na vlak koupím buď v hale nebo online, ale co následně lístek na autobus? Je nutné také koupit dopředu případně stačí v autobuse? Ještě rychlý dotaz k vstupům zdarma do Kolosea každou první neděli v měsíci. Chápu, že je nutné jej vyzvednout osobně na adrese, kterou jste zde zmiňoval, ale lístek musí být vyzvednutý v neděli? Nemohu se pro něj zastavit například už o den dříve? Moc děkuji. S pozdravem Michal.

Kombinace vlaku a 8BUS je vhodné a rychlé řešení. Vlak Trenitalia FL1 jede na Trastevere 27 minut a jízdenka stojí € 8,00. Autobus ATAC 8BUS jede na Astali / Venezia přibližně 20 minut a jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě použít i vícedenní jízdenky nebo . Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenku na vlak koupíte v odjezdové hale na pokladně nebo v automatu. Nemá smysl ji kupovat online. Jízdenku BIT na městskou dopravu koupíte v automatu na Piazzale Flavio Biondo před nádražím Trastevere. Volnou vstupenku do Colosseo první neděli v měsíci je možné vyzvednout pouze v den platnosti, tj. v neděli.

# 24.05.2023, 11:29.
Děkuji moc, že jste se ozval. Kartu se mi podařilo vrátit. Opravdu jsem počítala, že díky ní budeme mít rezervaci do Vatikánských muzeí jistou. Každopádně, již se mi podařilo koupit vstupenky do muzeí s jízdou minibusem po vatikánských zahradách za € 47,00 pro jednoho. Tak doufám, že to klapne a uvidíme, jak muzea a sály, tak Sixtinskou kapli. Děkuji moc za vaši ochotu a pomoc. Hezký den. Marie.

Děkujeme Vám za zprávu.

# 24.05.2023, 07:58.
Mala by som otázku ohľadom návštevy Castel Sant' Angelo. Vstupenky som rezervovala cez ticketone.it na 1.6.2023. Nebolo možné rezervovať na presný čas a vstupenky majú časové rozpätie od 9:00 do 19:30 hodín. Ako to v takomto prípade funguje? Kedy prídeme, môžeme ísť dnu? Alebo je nutná rezervácia presného času na mieste? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď. Ivana.

Rezervace je na konkrétní den. Vstupenku obdržíte, když se v pokladně Castel Sant' Angelo prokážete voucherem. Vstupenku můžete použít během provozní doby v době od 9:00 do 19:30.

# 22.05.2023, 19:56.
Koupila jsem Omnia Card v domnění, že budu mít vstup do Vatikánu zdarma ve vybraném termínu od 31.5 do 2.6. Bohužel, zdá se, že to tak není a všechny termíny jsou plné. Je možné vystát frontu přímo a díky Omnia Card mít vstup zdarma nebo alespoň slevu? Případně je možné kartu vrátit, zrušit její koupi? Jak prosím? Děkuji. Marie.

Do Baziliky je vždy vstup zdarma, do Vatikánských muzeí jen poslední neděli v měsíci. Jinak vždy platíte nějakou cenu, v tomto případě je ta úhrada za vstup v ceně . Rezervace termínů pro přeskočení fronty probíhá během nákupu Omnia Card nebo přes Omnia Vatican Rome - Prenota. Rezervaci lze také provést v kanceláři ORP při vyzvednutí karty, v aplikaci nebo e-mailem. Pokud však budou obsazené termíny, zřejmě v žádném z případů neuspějete. Omnia Card je možné ještě vrátit 24 hodin před zadaným datem bez udání důvodu a s plným vrácením peněz. To ale platí pro nákup přes Get Your Guide, viz odkaz výše. Karty zakoupené na stránkách provozovatele nelze vrátit. Pokud jste si však karty zakoupila s dostatečným předstihem, můžete napsat na kontaktní e-mail s žádostí o vrácení, je možné že Vám vyhoví. Frontu si samozřejmě vystát můžete. Neměla byste nic doplácet.

# 19.05.2023, 18:14.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte mám jednu otázku. Našla som, že prvú nedeľu v mesiaci sú v Ríme všetky historické pamiatky a múzea zadarmo, je to pravda? Pretože akorát v tu nedeľu 4.6. tam budeme, takže či vieme ísť v tú nedeľu všade zadarmo alebo nie. Ďakujem vopred za odpoveď. Veronika.

Týká se to italských státních muzeí a památek. Nezapomeňte, že Vatikán je samostatný stát, takže toho se to netýká. Týká se to i římských městských muzeí. Některá městská muzea jsou zdarma trvale - Museo Bilotti, Museo Barracco, Museo Napoleonico, Museo Canonica, Museo della Repubblica Romana, Museo delle Mura, Casal de' Pazzi, Villa di Massenzio. Nezpomeňte, že např. v Colosseo si musíte vyzvednout volnou vstupenku na pokladně.

# 19.05.2023, 09:18.
Pane Řehůřku, mohl byste mi prosím poradit, jak se dostat z letiště Fiumicino do čtvrti Escuilino na Via Cairoli, pokud nechci z ekonomických důvodů použít vlak Leonardo Express? Jsme jeden dospělý a dvě děti ve věku 15 a 17 let. A také přemýšlím nad možností podívat se případně k moři do Lido di Ostia. Prosím, poraďte, jak tam nejlépe jet. Moc děkuji. Miroslava.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti, po které se vydáte kolem nádraží Termini k ústí Via Cairoli právě z této ulice. Ze zastávky je to přibližně 600 m. Pokud budete mít nějakou vícedenní jízdenku, můžete popojet metrem A na Vittorio Emanuelle, odkud se k Via Cairoli dostanete po Via Conte Verde. Podle toho, v jaké části ulice máte ubytování, se vydejte doprava nebo doleva. Do Lido di Ostia se dostanete z Termini nebo Vittorio Emanuelle. Odtud jeďte metrem A na Termini, z Termini Metrem B na Piramide. Z Piramide přejděte průchodem na stanici městského vlaku Porta San Paolo, odkud pokračujte městským vlakem do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít standardní jízdenky.

# 18.05.2023, 14:16.
Ideme s priateľom do Ríma od 3.6. do 6.6. a chceli sme si kúpiť Roma Pass, ale keď som pozerala rezervácie, tak už žiadne nie sú. Teda ak som pozerala správne. Dá sa ísť s Roma Passom aj priamo cez pokladňu pred Koloseom, aj keby sme si počkali v rade? Nerozumiem tým pravidlám na stránke Roma Pass. Za odpoveď ďakujem. Veronika.

Do Colosseo je povinná rezervace i s . Cena rezervace je € 2,00. Do Colosseo nemůžete bez rezervace a také do Colosseo nemůžete bez Roma Pass s rezervací pro vstup s Roma Pass. Rezervace se provádějí přes Coopculture. Je tam přímo k tomu určený produkt s Roma Pass v ceně a s Roma Pass se slevou. Doporučujeme se přečíst naši odpověď ze dne 25.04.2023, 10:38. Nám se v této chvíli vstup do Colosseo s Roma Pass podařilo vložit do košíku. Rezervaci můžete realizovat ještě před nákupem Roma Pass až následně se rozhodnout pro jeho nákup, v okamžiku kdy se Vám rezervace podaří.

# 18.05.2023, 06:52.
Děkuji moc za odpověď. Ještě se zeptám. Autobus č. 246 na Cornelia, případně autobus 087 na zastávku vlaku Roma Aurelia a vlakem z Roma Aurelia na Termini jsou také zahrnuté v např. v třídenním pasu? Případně kolik stoji jednorázová jizdenka autobusem od ubytování na Cornelia? Děkuji za Vaše služby a odpovědi. Sandra.

Tyto autobusy jezdí v městském pásmu Metrebus Roma, ve kterém můžete využít i třídenní jízdenku Roma 72H. Jízdenku můžete využít na autobusy, tramvaje, trolejbusy, autobusy Cotral v městském pásmu (ne z letiště na zastávku u ubytování), metro, regionální vlaky Trenitalia v městském pásmu (tedy i z Roma Aurelia na Termini) ve 2. třídě, městské vlaky (Roma - Lido, Termini - Centocelle, Roma - Viterbo v městském pásmu) a autobusové linky 520 a 720 z letiště Ciampino. Jednorázova jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete s ní cestovat z ubytování na stanici metra Cornelia a dále pokračovat metrem do cílové stanice. Je přestupní, její platnost je 100 minut a v metru ji můžete použít jen jednou, dokud neprojdete ven turnikety. Můžete tedy např. na Termini přestoupit z linky A na linku B.

# 17.05.2023, 08:27.
Moc děkuji za obsáhlou odpověď. Znamená to tedy, že den předem, tj. 1.6. bude možné bez problémů projít od Kolosea po Via Imperiali na Altare a Kapitol? Nebude zde nějaká uzavírka kvůli přípravám slavností? Ještě jednou děkuji. S pozdravem Jana.

Víme, jak to bylo v loňském roce. Ráno 2. června v 5:00 začaly uzavírky na trase vojenské přehlídky. Pokud tomu bude stejně jako loni, potom by 1. června měla být Via Imperiali průchozí.

# 16.05.2023, 18:47.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit s cestou z letiště Fiumicino do ubytování v ulici Via del Ponte delle Sette Miglia? Na letišti přistaneme v sobotu v 19:30 hodin. Moc děkuji za odpověď. Martina.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 nebo za € 7,00 na Termini. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na konečné. Přejděte na autobusový terminál ATAC a pokračujte autobusem č. 047 na zastávku Ponte Sette Miglia / Florian, která je na Via del Ponte delle Sette Miglia. Podle ubytování můžete vystoupit o zastávku dřív nebo později. Jízdenka BIT na metro a autobus stojí € 1,50. Její platnost je 100 minut. Můžete ale použít i jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Autobus č. 047 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, metro A od 5:30 do 21:00, v pátek a v sobotu do 1:30. Od neděle do pátku jezdí mimo provozní dobu metra po jeho trase noční autobus mA.

# 16.05.2023, 11:01.
Vím, že 2.6. bude na Via dei Fori Imperiali probíhat vojenská přehlídka u příležitosti svátku. Ráda bych věděla, zda budou nějaká omezení pro turisty i den nebo dva před tímto svátkem? Velice Vám děkuji za odpověď. Jana.

Dotkne se to archeologického parku Colosseo / Foro Romano e Palatino / Fori Imperiali. Dne 2.6.2023 je sem vstup zdarma a do Colosseo se neprovádějí rezervace. Volné vstupenky je možné vyzvednout na pokladně Tempio di Venere e Roma na Piazza del Colosseo. Svátek se dotkne i dopravy, kdy platí jízdní řády pro neděli a svátek. Uzavírka pro pozemní dopravu bude pro Via dei Fori Imperiali a přilehlé ulice. V loňském roce byla uzavřená i stanice Colosseo. Uzavírky probíhaly od 5:00 do 13:30. Colosseo bylo otevřené od 13:30, podle našich informací tomu tak bude i letos. A samozřejmě plno lidí.

# 15.05.2023, 19:43.
Jedeme na tento víkend do Říma a náš cíl je hlavně Vatikán - Vatikánská muzea, kaple apod. Zvažujeme zakoupit Omnia + Roma Pass - 72H, ale nikde jsem nevyčetla, zda s tímto pasem máme opravdu zaručený přednostní vstup do Vatikánských muzeí. Platí, že bychom s tímto pasem frontu mohli přeskočit a nebo je možné, že by rezervace i na tento pas byla vyprodaná? V jednom z vašich příspěvků jsem četla, že rezervace pro Omnia Card se dělá na odkaze: omniavaticanrome.org a zde jsou všechny termíny pro květen, my potřebujeme 22.5., vyprodané. Znamená to tedy, že ani s Omnia kartou bychom se dopředu nedostali a nemá tedy smysl ji kupovat? A nebo je pro tyto karty nějaký zvláštní rezervační systém? Děkuji mnohokrát. Anna.

Rezervace s se dělá během procesu nákupu online, i v kanceláři ORP. Po zakoupení na uvedeném linku Omnia Vatican Rome / Prenota je rezervační systém právě pro vstup s Omnia kartou. Standardní rezervace se dělají přes Musei Vaticani se současným nákupem vstupenky. Bohužel rezervace pro Vaše datum je nedostupná. Pokud se chcete do Vatikánských muzeí s rezervací dostat, musíte volit jiný produkt mimo Omnia Card. Např. Řím: Vatikánská muzea, prohlídka Sixtinské kaple a vstup do baziliky. A nebo si stoupnout do fronty a jít bez rezervace.

# 15.05.2023, 19:05.
Dne 19.5. večer bychom rádi jeli jedním z posledních večerních vlaků na letiště Fiumicino. Dá se koupit lístek na zastávce Trastevere? Budeme ten den ve Vatikánu, tak tato zastávka nám přijde, že je nejblíž. Je tam automat nebo si máme koupit lístky raději dopředu? A pokud si koupíme jakýkoliv lístek na vlak s přesným časem na stránce Trenitalia, pojedeme z Fiumicino Aeroporto do Roma Tuscolana vlakem za € 8,00, tak musíme jet přímo v ten čas, že? Nelze jet pozdějším vlakem třeba kdybychom ho nestihli? Děkuji za odpověď. Markéta.

Stanice Trastevere je vybavena pokladnou i automatem na jízdenky. Pokladna je otevřená v pracovní dny, tedy i v pátek, ale ve Vašem čase bude zavřená, proto se budete muset spolehnout na automat. Nejblíž Vatikánu je zastávka San Pietro. Odtud můžete jet na Trastevere a tady přestoupit na vlak na letiště Fiumicino. Jízdenka je přestupní a za € 8,00 platí i ze San Pietro na letiště Fiumicino. Ve stanici San Pietro je automat. Informace o platnosti jízdenek v regionálních vlacích jsou uvedené v odpovědi ze dne 17.04.2023, 07:44. Je tam i odkaz na přepravní podmínky. Online zakoupené jízdenky se neověřují. Jako datum a čas ověření se počítá datum a čas spoje uvedeného na jízdence.

# 15.05.2023, 14:35.
Pane Řehůřku, velice děkuji za cenné informace. Mohl byste nám ještě poradit nejlepší cestu z a na letiště Fiumicino do a z Lido di Ostia? Budeme ubytovaní v blízkosti železniční stanice Lido di Ostia Centro, v ulici Via delle Gondole 109. Děkuji a přeji příjemný den. Magdalena.

Z letiště Fiumicino na Piazza della Stazione v Lido di Ostia jezdí autobus Cotral. Jízdenka tam stojí € 1,10, zpět € 1,30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.