ŘÍM 2010 / 7

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2010 / 7

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Řím 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 11.02.2010, 11:51.
Přečetl jsem si vaše stránky, jsou přehledné. Mám dotaz ohledně využití jízdenky (1,- Euro). Lze použít metro a pak jízdu místní linkou (celkový čas určitě do 40 minut)? Nebo ta jízdenka platí pouze pro metro a na bus se musí použít nová? Neznáte nejlepší spojení Letiště Ciampino - camping Fabulous (asi bus do Anagnina, pak metro do Termini, přestup na druhou trasu do stanice E.U.R, ale pak nevím přesnou linku busu). Děkuji za odpověď. Roman.

Jízdenku BIT (€ 1,00) můžete využít na metro i autobus, pokud celková doba jízdy od označení nepřesáhne 75 minut. Pokud nastoupíte poprvé do metra, označte si jízdenku u turniketů. V autobuse ji pak už označovat nemusíte. Pokud pojedete poprvé autobusem, označte ji v autobuse a v metru také (na druhé straně). Na metro ji můžete použít je jednou, v autobuse opakovaně. Camping Fabulous se nachází na Via Cristoforo Colombo. Nejvýhodnější spojení z letiště Ciampino je autobusem Atral (člen skupiny Cotral) na stanici Anagnina (€ 1,20). Odtud metrem A na Termini. Tady přesedněte na metro B směr Laurentina. Vystupte na EUR, nasedněte na autobus č. 709 a vystupte na zastávce Colombo / Malafede. Je to zastávka u kempu.

10.02.2010, 16:50.
Opět v nesnázích :-) a spěchám k Vám pro radu. Oficiální termín Settimana della Cultura jsem už pravděpodobně našla, 15.-25.4., prosím o potvrzení. Do Říma se chystáme už za pár týdnů a stále ještě nemáme zajištěné ubytování. Váháme mezi hotelem Caravel a Zone, který byste doporučoval z hlediska dostupnosti do centra? Případně jak se k němu dostaneme z Termini? Nebo byste mi doporučil něco jiného, nejlépe osvědčeného, se snídaní? Moc děkuji za odpověď a za trpělivost :-). Dáša.

Ano, je to tak, na Beniculturali je už ten oficiální termín XII. Kulturního týdne potvrzen, přesněji uvádějí, že památky, muzea, archeologická naleziště, archivy, knihovny a mnoho akcí bude otevřeno zdarma po deset dní v termínu od 16. do 25.4.2010. Hotel vyberte podle toho, který Vám vyhovuje více z hlediska ceny, vybavení, služeb atd. Cestování z Termini je lepší k hotelu Caravel, který najdete přibližně 5,4 km jižně od Termini na Via Cristoforo Colombo. Z Termini musíte jet autobusem č. 714 směr Palazzo Sport a vystoupit na zastávce Colombo / Circonvallazione Ostiense. Výšková budova hotelu je přibližně 150 m po směru jízdy autobusu po pravé straně třídy Cristoforo Colombo. Hotel Zone najdete přibližně 8,6 km severozápadně od Termini na Via Alfredo Fusco. Z Termini musíte jet metrem A směr Battistini a vystoupit na stanici Ottaviano - S. Pietro - Musei Vaticani. Odtud musíte pěšky po Viale Giulio Cesare ve směru jízdy metra přibližně 250 m a na Via Leone IV musíte zahnout doprava. Jen kousek na této ulici je před krámkem se šperky zastávka autobusu. Nasedněte na linku č. 990 a vystupte na Balduina / Cerboni. Musíte jít ve směru autobusu k první křižovatce a na té odbočit doleva. Po Via Athos Ammannato přejdete na Via Alfredo Fusco. Na konci této ulice je hotel Zone.

09.02.2010, 23:24.
Všimol som si Vašu velmi zaujímavú stránku a kedže sa chystam do Ríma na krátky dvojdňový vylet, potreboval by som poradit. Plánujem isť do Ríma začiatkom marca, ale prílet mám až o 23:00 na letisko Ciampino a potrebujem sa dostať do hotela Romulus Via Salaria 1069, ktorý je od letiska vzdialený asi 20 km. Neviete mi poradit ako by som sa tam v takú neskorú večernú hodinu mohol dostat, kedže zrejme už bude asi problem s dopravou, poprípade koľko by asi mohol stat taxik? Tiež by som sa Vás chcel spýtať, či je možné zakúpiť si nejaký cestovný lístok na dopravu po Ríme na tie dva dni, ktorý by zahrnal aj zľavu na vstupy do roznych pamätihodností a kde by som ho mohol kúpiť a koľko asi stojí. A ak Vás ešte svojimi otázkami nenudim :-) tak by som sa Vás ešte rád spýtal, kde sa dá v Ríme najesť za rozumnú cenu. Ďakujem Vam za odpoveď a prajem pekný den :-) Jozef.

Doprava do Vašeho hotelu je popsána v odpovědi ze dne 23.09.2009, 13:22. Z letiště Ciampino s tím rozdílem, že musíte autobusem Atral na stanici Anagnina, odtud metrem A na Termini a odtud metrem B na Tiburtina. Ve Vašem čase je tento spoj však nepoužitelný. Berte to tedy jako návod na cestu zpět (v opačném sledu). Ve Vašem čase můžete jet autobusy Atral na Termini. Poslední odjíždí ve 23:50 a 00:15. Na Termini budou za 45 minut. Odtud musíte noční autobusovou linkou N5 (směr Largo Millesimo) - jede po půl hodině - na zastávku Barberini (4. zastávka) a odtud noční linkou N4 (směr Montegiberto) - jede po 20 minutách - na zastávku Radicofani / Monte S. Svaino (45. zastávka). V té noční době to však není moc dobré řešení, protože k hotelu je to sice vzdušnou čarou 500 m, přes první koleje se dostanete po Via Radicofani ve směru jízdy autobusu, přes druhé koleje až o více jak kilometr jižněji, kam Vás rovněž dovede Via Radicofani. Odtud pak je to k hotelu po Via Salaria opět kolem 1 km na sever. Tady by asi bylo vhodnější řešení taxi někde z centra Říma. Bohužel také nelze využít jednotnou taxu € 30,00 na taxi z letiště Ciampinio, protože Váš hotel se nenachází v centrální oblasti Říma. V tomto případě je potřeba počítat se standardním ceníkem. Počítejte však s tím, že taxi pojede nejjednodušší trasou, tzn. že kousek od letiště se napojí na dálniční obchvat Říma a kousek před hotelem z něj zase sjede. Kombinovaný pass na dopravu a vstupy se jmenuje . Platí tři dny a stojí € 25,00. Lze ho využít na dopravu Metrebus a první dva vstupy do muzeí zdarma, ostatní za přibližně poloviční cenu. Seznam míst, kde ho lze zakoupit najdete na výše uvedených stránkách. Tipy na stravování najdete v odpovědi ze dne 15.03.2009, 13:08.

# 08.02.2010, 10:32.
Před časem jsem narazila na Vaše stránky, které chválím :-) Vrátila jsem se předevčírem z Říma a pokud máte zájem, doplnila bych jen pár změn. Colosseum - zvýšilo se vstupné z € 9,00 na € 12,00 (vstupenka zahrnuje stále i Forum Romanum). Bus Atral jedoucí z letiště Ciampino na Termini slevnil ze € 4,50 na € 4,00 a přidala bych ještě upozornění pro Vatikánské muzeum: ano, poslední neděli v měsíci je vždy vstupné zdarma (běžně je € 15,00), ale otevírací doba je pouze 9 - 12:30! A 31.1.2010 (stejně jako jiné měsíce) byla fronta ve čtyřstupu od vchodu do muzea až na náměstí sv. Petra, což se vůbec nevyplatí absolvovat! Roma Pass je od 1. února 2010 za cenu € 25,00, platí pro městskou dopravu včetně vlakových linek Roma - Lido, Roma - Viterbo, Roma - Pantano. Neplatí pro bus z letiště Ciampino na metro Anagnina a zpět (tam je nutné si zakoupit jízdenku za € 1,20 u řidiče - jeden směr). Roma Pass platí 3 dny od aktivace (včetně) tj. část zvaná Roma Transport Pass, jakmile ji označíte v turniketu, skončí svou platnost třetí den ve 23:59. Část Roma Pass (vstupy) také třetí den od aktivace (aktivuje se kontrolou čárkového kódu na pokladně), výhodou je, že se nestojí fronta na běžnou pokladnu, ale po ukázání Passu jdete ke speciální pokladně - bez fronty. První dva vstupy do vybraných památek jsou zdarma, na další je přibližně 50 % sleva. Seznam památek, muzeí, galerií je součástí Roma Passu, konkrétní vstupné a slevy je možné vytisknout z Roma Pass (není to ještě aktualizováno, některé vstupy jsou vyšší). Doufám, že tyto nové informace se někomu budou hodit :-) Pěkný den. Alena.

Moc Vám děkujeme za aktuální informace.

# 08.02.2010, 08:27.
Dnes jsem objevila vaše stránky a konstatuji, jsou úžasné. Mám dotaz. V létě se chystám jet autem do Říma, bydlet budu v Ostii - Litus Roma. Dostanu se vlakem do centra? Budu mít s sebou malé dítě + kočárek. Děkuji D.

Dostanete se tam bez problému. Nastupiště pro vlak Roma - Lido jsou přizpůsobena podobně jako v metru. Z hostelu Litus musíte dojít na stanici Lido Centro a pojedete na Magliana, kde přestoupíte na metro B, odtud pak např. na Termini, kde se dá přestoupit na metro A. Tím máte pokryté nejdůležitější části Říma. Podívejte se na podrobnou mapku. Doporučujeme nějakou časovou jízdenku BIG (denní, € 4,00), BTI (třídenní, € 11,00), CIS (týdenní, € 16,00).

# 07.02.2010, 15:32.
Vážení Řehůřkovi, chtěla jsem se zeptat, zda mají senioři snížené vstupné na památky, případně od kolika let se dá využít? Děkuji za odpověď. Marie.

Vstup do římských muzeí je zdarma pro občany EU, kteří mají méně než 18 let a více jak 65 let. Ceny vstupného najdete např. na - download / Tariffe Biglietti. Neplatí však pro Vatikánská muzea. Tam jsou podmínky přísnější - informace. Zdarma maji vstup děti do 6-ti let, všichni pak poslední neděli v měsíci a 27. září. Existuje rozsáhlá skupina s polovičním (€ 8,00) a čvrtinovým vstupným (€ 4,00). Plné vstupné je € 15,00.

# 05.02.2010, 00:06.
Chtěl jsem se zeptat, zda je v Roma Passu zahrnut i vlak FR1 z Fiumicina. Některé weby uvádějí, že ano, jiné zase ne. Děkuji za radu. Lukáš.

S ani s Roma & Piu Pass nelze cestovat vlakem FR1 z letiště Fiumicino.

# 04.02.2010, 17:25.
Pane Řehůřku, chystáme se s manželem na 4 dny do Říma. Měli bychom přiletět ve 13 hodin na letiště Fiumicino a ubytování máme na Via Modena, zona Repubblica Termini. Studovala jsem Vaše stránky, ale raději bych měla od Vás nejkratší cestu. Dále bych Vás chtěla poprosit o radu, kam se vydat ještě to odpoledne, kterou památkou začít, nebo spíš, co by se dalo v pohodě stihnou, abychom tam neplašili jak Goro u Tokia? A ještě takový bonbónek na konec, radu na nákup oblečení pro prostorově výraznější příslušnice něžného pohlaví. Děkuji předem za Vaši odpověď a přeji hezký den. Šárka.

Možností je několik, s kombinací různých dopravních prostředků. Vzhledem k času Vašeho příletu však doporučujeme kombinaci vlaku a metra. Vyhnete se tak možnému zdržení z důvodu dopravních zácp a pod. Nejrychlejší spojení z letiště Fiumicino je vlakem Leonardo Express (€ 11,00) na Termini a odtud metrem A jednu zastávku na Repubblica. Je to spojení nejdražší, ale nejrychlejší. Levnější spojení, s jedním přestupem navíc je vlakem FR1 (€ 5,50). Vystupte na stanici Ostiense, kde přejděte přímým průchodem na stanici metra B Piramide. Jeďte na Termini, kde přestupte na metro A, které Vás doveze na zastávku Repubblica (€ 1,00). Ještě levnější možností, nejpomalejší a navíc z výše popsaných důvodů časově nejrizikovější je jet autobusem Cotral na stanici Cornelia (14:05, 15:00; € 3,10), odtud metrem A na zastávku Repubblica (€ 1,00). Nejlevnější je pak jet autobusem Cotral na stanici metra Magliana (14:25, 15:30; € 2,50) a odtud metrem B na Termini a odtud metrem A na Repubblica (€ 1,00). Pokud budete mít zakoupeny časové jízdenky na celý pobyt, můžete je už na metro využít. Ve všech variantách se tedy dopravíte na Piazza della Repubblica. Z tohoto náměstí musíte vyjít po Via Nazionale, která z náměstí vychází uprostřed půlkruhu tvořeného z budov. Po padesáti metrech pak zahněte doprava na Via Torino a po dalších sedmdesáti metrech doleva na Via Modena. Kam se vydat to odpoledne záleží hodně na tom, jaký máte na celý pobyt plán. V okruhu něco málo přes kilometr máte spoustu lákavých míst - např. Fontana di Trevi, Španělské schody, Forum Romanum, Coloseum, baziliku Santa Maria Maggiore aj. Nedaleko posledně jmenované baziliky je obchod s nadměrnými velikostmi - Pitran Donna. Najdete ho v ulici Via Merulana, směřující od baziliky. Je to druhý dům po levé straně. Návštěva baziliky a tohoto obchodu, může být tipem na odpolední procházku. Z Via Modena je to přibližně 800 m.

# 03.02.2010, 13:38.
Letíme zítra 4.2. 2010 do Říma - přílet ve 21:20 hodin, letiště Ciampino. Chtěl jsem Vás poprosit o radu, jak se dostaneme z letiště do hotelu Grand Hotel Fleming na Monteleone Di Spoleto 20. Z Vašich výše uvedených odpovědí jsem si přečetl, že z letiště jede ve 22:20 hodin autobus na metro A, ale jak dále bohužel už nevím. Z toho důvodu Vás žádám o radu. Děkuji. H.

Metrem A musíte jet až na zastávku Ottaviano - S. Pietro - Musei Vaticani. Odtud je cesta popsaná v odpovědi ze dne 27.10.2009, 18:08.

# 01.02.2010, 21:41.
Když mi vyhledávač nabídl vaše stránky, nevěřila jsem svým očím. Je to bomba, že existují lidé jako vy, kteří radí nezištně ostatním. Všechno jsem pročetla, ale přesto píši otázku. Přiletíme ve čtvrtek 4.3. na Ciampino ve 23:45 a potřebujeme se dostat do hotelu Terni, Via Principe Amedeo 62, Esquilino (vedle Termini). Pokud počítám s hodinou na odbavení, nestíháme de facto žáné MHD z letiště, že? Kolik bude stát případně taxi? Pokud má hotel na webovkách check-in 14:00 až 0:00 - je v Itálii běžné, že by po půlnoci neubytovávali nově příchozí, i když mají 24-hodinovou recepci? Moc děkuji. Jiřina.

V tomto případě budete muset zřejmě využít služeb taxi. Váš hotel se nachází v oblasti uvnitř Mura Aureliane vymezující centrální oblasti města - viz. mapa. Taxi (bílé vozy taxi města Říma s licenčním identifikačním číslem) Vás tam zaveze za jednotnou cenu € 30,00. Tato cena platí pro maximálně čtyři pasažery a je kalkulována včetně zavazadel. Předpokládáme, že máte ubytování zarezervované, popř. dopředu zaplacené. Doporučujeme do hotelu zavolat a domluvit se s nimi, že přiletíte pozdě v noci a do hotelu se dostanete mimo check-in.

01.02.2010, 12:06.
V pátek 5.2. letíme do Říma, na letišti Ciampino bychom měli být ve 21:20 hodin. Můžete nám prosím poradit, jak se dostaneme do hotelu Ducale, Via Achille Grandi 4? Děkuji mockrát a přeji krásný den. Š.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral (člen skupiny Cotral) na Anagnina. Pokud budete mít čas, lze lístek zakoupit v hale ve stánku Atral, jinak ho je možné zakoupit bez přirážky i v autobuse. Cena lístku je € 1,20. Autobusy jedou ve 22:20 a 22:35. Z Anagnina jeďte metrem A na Termini. Lístek BIT v ceně € 1,00 zakupte v automatu. Pokud to nestihnete, jeďte jiným autobusem Atral z letiště až na Termini. Cena lístku je € 4,50. Autobusy jedou ve 22:18, 23:18, 23:50 a 00:15. Z Termini jede autobus č. 105 (můžete použít lístek z metra - už se neoznačuje) směr Stazione Grotte Celoni. Vystupte na zastávce Via di Porta Maggiore. Odtud je to k hotelu kousek. Hned u zastávky je přechod pro chodce, přejděte ulici. Via Achile Grandi je ulice, ke které směřuje přechod. Hotel Ducale je po pravé straně ve třetině ulice. Je tam žlutá cedule s nápisem Hotel Ducale, modrá značka parkoviště a pouliční lampa. Pokud z nějakého důvodu nebudete stíhat autobus č. 105 (poslední odjíždí z Termini v 00:15), budete muset vystoupit z metra A už na stanici Manzoni (nebo v případě že pojedete přímo na Termini, tak tam zajet metrem). Potom jděte po Viale Manzoni přibližně 400 m a potom zahněte doprava na Via di Porta Maggiore, po které musíte dalších přibližně 250 m k Via Achile Grandi. Výše uvedené spojení autobusem je popsané pro obě varianty (s využitím metra i bez metra). Pokud pojedete metrem, můžete vystoupit už na Piazza Vittorio Emanuelle, kde autobus č. 105 také zastavuje (na severovýchodní straně náměstí). V případě výrazného zpoždění letu je možné využít bílé taxi, kde je jednotná cena do centrální oblasti Říma € 30,00 pro čtyři pasažéry a jejich zavazadla.

# 31.01.2010, 22:36.
Zdravíčko z Olomouce. Musím uznat, že máte super stránky! Už se v nich utápím několikátou noc :-) Ráda bych se zeptala na cestu z Termini na letiště Fiumicino. Neplatí ten lístek z metra i na FR1? Asi tam bude problém s tou poslední stanicí Ponte Galeria. Nelze zakoupit nějaký lístek z Ponte na letiště? (to víte, škudlíme). Děkuji za případnou odpověď. Ještě jednou - klobouk dolů před vaší aktivitou! Blanka.

Hraniční stanicí pro Rome Metrebus lístky není stanice Ponte Galeria, ale stanice Fiera di Roma. Po tuto stanici můžete vlakem FR1 jet s lístkem Metrebus, tj. např. BIT v ceně € 1,00. Vystoupit, koupit si lístek a zase nastoupit a pokračovat na letiště se však nevyplatí. Lístek z Fiera di Roma na letiště Fiumicino stojí € 5,50, tedy stejně jako odkudkoliv z centra Říma, konkrétně z pásma Metrebus. Musíte jet tedy z Termini metrem B na Tiburtina nebo metrem A na Piramide / Ostiense a odtud vlakem FR1 na Fiumicino. Zaplatíte € 1,00 za lístek BIT (pokud nebudete mít nějakou časovou jízdenku) a € 5,50 za lístek na FR1. Pokud chcete ušetřit, můžete jet z Termini metrem A na stanici Cornelia a odtud na letiště Fiumicino autobusem Cotral. Autobusy jezdí od 6:45 do 21:35, trvá to 1 hodinu a 20 minut a cena lístku je € 3,10. Ještě levněji pak metrem B na stanici Roma Magliana a odtud na letiště Fiumicino autobusem Cotral. Autobusy jezdí od 6:15 do 21:45, trvá to 45 minut a cena lístku je € 2,50. Přímo z Termini jezdí také na letiště autobus Cotral. Jede v 0:35, 01:20, 02:35, 03:50, 09:35, 10:35, 12:40, 17:35. Trvá to 45 (v noci) až 60 (ve dne) minut a cena lístku je € 4,50. Lístky koupíte ve stáncích, tabácích nebo na barech. Autobusové spojení je pomalejší a v případě dopravních zácp časově nespolehlivé.

# 31.01.2010, 18:20.
Děkuji moc, ještě jsem se chtěl zeptat, zda je tam otevřeno každý den. Mám na mysli, zda není někde zavírací den v neděli nebo v pondělí. Něco takového jsme někde četli, ale nemůžeme to dohledat. Budeme tam právě v sobotu, v neděli a v pondělí. Děkuji ještě jednou za odpověď. Petr.

Kolosseum, Forum Romanum a Pantheon jsou otevřeny každý den. Vatikánská muzea jsou zavřena v neděli, kromě poslední neděle v měsíci, kdy je navíc vstup zdarma.

# 30.01.2010, 11:57.
S přítelkyní letíme tento pátek 5.2. - 8.2. do Říma a nemůžeme nikde najít, kdy jsou jaké památky otevřeny. Jedná se nám o památky: Koloseum, Forum Romanum, Pantheon a památky ve Vatikánu. Mohli byste nám prosím napsat, kdy jsou alespoň tyto základní památky otevřeny, pokud to budete vědět? Předem mockrát děkujeme. S pozdravem Petr.

Koloseum od 8:30 do 16:30 - 19:15 (podle sezóny), poslední vstup hodinu před zavřením. Forum Romanum od 9:00 do dvou hodin před setměním. Pantheon od 8:30 do 18:30 (v neděli od 9:00 do 18:00, ve svátek od 9:00 do 13:30). Vatikánská muzea od 9:00 do 18:00 (pokladna do 16:00).

# 28.01.2010, 17:08.
Velice se omlouvám a nerada zneužívám Vaši laskavost a ochotu, ale musím Vás ješte jednou poprosit o pomoc. Bohužel jsem Vám omylem uvedla nesprávné letište v Říme, na které přiletíme. Není to Ciampino, ale Fiumicino. Mohu Vás ješte jednou požádat o radu, jak se dostaneme z letiska Fiumicino 25. 2. ve 12:30 do hotela RIPA (Via Degli o.d. Trastevere 3), kde budeme ubytováni? Děkuji. S. P.S.: Který den byste nám doporučili navštívit Vatikán? V pátek nebo v sobotu, abychom se dostali např. do Sixtínské kaple?

V tomto případě doporučujeme jet z letiště Fiumicino vlakem FR1. Podívejte se na plánek letiště Fiumicino s umístěním vlakové stanice. Lístek koupíte v odjezdové hale (pokladna nebo automaty) a stojí € 5,50. Vlak jede 12:42, 12:57, 13:12, 13:27 atd. Vystupte na stanici Trastevere. Vlak tam bude za 26 minut. V automatu si kupte jízdenku BIT v ceně € 1,00. Před stanicí je točna tramvaje. Koleje Vás vyvedou z tohoto náměstíčka, držte se po levé straně a zahněte na ulici Circonvallazione Gianicolense. Hned za prvním přechodem je ostrůvek se zastávkou tramvaje. Jeďte tramvají č. 8 (směr Argentina), která naváže na koleje vycházející z točny. Vystupte na zastávce Trastevere / Bernardino da Feltre. Cestu z Largo Bernardino da Feltre jsme Vám už popsali v předchozí odpovědi. Pokud bychom my volili pro návštěvu Vatikánu mezi pátkem a sobotou, zvolili bychom zřejmě pátek. I když ta sobota koncem měsíce může být také volnější, protože následující den, v neděli 28.2. je vstup zdarma a hodně lidí bude o víkendu volit tento den i za cenu obrovských front.

# 26.01.2010, 20:13.
25.2. letíme na 3 dny na výlet do Říma. Přílet na Ciampino je 12:30 a potřebujeme se dostat do hotela RIPA (Via Degli o.d. Trastevere 3), kde budeme ubytováni. Ješte sme v Římě nebyli, můžete nám prosím poradit, jak se do toho hotela dostaneme a jaký si máme koupit výhodný lístek na městskou dopravu. Poraďte nám prosím taky zda si stihneme něco v Římě prohlédnout ješte ten den a jakou dopravu máme k tomu použít. Moc děkuje Renka.

V tomto případě doporučujeme dopravu z letiště autobusem Atral (člen skupiny Cotral). Dopraví Vás za 20 minut a € 1,20 na stanici metra A - Anagnina. Jízdenku koupíte ve stánku Atral v hale nebo v autobuse. Autobus odjíždí z letiště ve 13:20, 14:00, 14:40 atd. Odtud pokračujte metrem. Lístek na metro BIT stojí € 1,00 a koupíte ho v automatu na stanici metra. U turniketů ho označte. Vystupte na stanici Repubblica. Z náměstí se vraťte kousek zpět směrem k Termini. Naproti parčíku s Dogalijským obeliskem je zastávka autobusu. Tady nastupte na linku H. Použijte stejný lístek jako na metro. Platí 75 minut. Označovat ho už nemusíte. Jeďte směr Sei Capasso. Vystupte na zastávce Ministero Pubblica Istruzione. Je to velká historická světlá budova ministerstva, po pravé straně ve směru jízdy. Jděte dále pěšky ve směru jízdy autobusu na Largo Bernardino da Feltre. Je to náměstíčko po levé straně. Via Degli Orti di Trastevere je ulice za tímto náměstíčkem (za kruhovým objezdem se zatravněným středem). Jděte do této ulice, po levé straně ústí Via Michele Carcani a kousek dál po pravé Via Benedetto Musolino. A právě v těchto místech na rohu po levé straně je Ripa Hotel. Je tam nápis s názvem hotelu na červené tabuli a také svislý vystouplý nápis směřující vzhůru. V přízemí je Riparte Café. Než se ubytujete, bude už pozdní odpoledne. Ve vzdálenosti 1,5 km vzdušnou čarou máte např. Forum Romanum a Colosseum. Bez zavazadel jsou dosažitelné i pěšky - za Tiberou. Můžete také do centra cestovat výše uvedeným autobusem.

# 24.01.2010, 18:52.
Rád bych se zeptal, jak nejlépe bych se dostal z letiště Fiumicino do centra Říma a na kolik by mě vyšlo taxi? Děkuji za odpověď. Martin.

Hodně záleží na tom, kam přesně chcete jet. Pokud na Termini a do jeho okolí, pak je výhodné jet vlakem Leonardo Express v ceně € 11,00. Někdy je výhodnější cestovat vlakem FR1, který stojí € 5,50 a zastavuje na několika zastávkách v Římě - např. Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Tiburtina. Z letiště jezdí i autobusy Cotral. Dovezou Vás nejlevněji k metru, mají však nevýhodu v tom, že cesta může být časově náročná - z důvodu dopravních zácp. V nočních hodinách jsou však mnohdy jediným řešením kromě taxi (jezdí na Termini a Tiburtina). Taxi Vás do centra zaveze za jednotnou cenu € 40,00. Tato cena platí pro maximálně čtyři pasažery a je kalkulována včetně zavazadel. Platí do oblasti uvnitř Mura Aureliane vymezující centrální oblasti města - viz. mapa.

# 20.01.2010, 13:36.
Máte úžasné stránky, a to jsem se zatím dívala na zlomek :-) Můžete mi prosím poradit, zda je lepší autobus nebo vlak z letiště Fiumucino k hotelu na Via Nazionale 163 (všední den po 13:30)? A případně číslo? Moc vám děkuji. L.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FR1 (€ 5,50) a vystupte na stanici Ostiense. Přejděte na stanoviště autobusů Partigiani. Je přímo před stanicí Ostiense. Jeďte autobusem č. 60 (€ 1,00) směr Largo Pugliese. Vystupte na zastávce Nazionale / Quirinale. Měla by to být šestá zastávka. Pojedete kolem Colossea a přes Piazza Venezia. Autobus pak projede kruhovým objezdem, kde uprostřed jsou vysoké exotické stromy, a z něj najede na Via Nazionale. Zastávka je u parčíku, který je za vysokou zdí. Musíte se vrátit zpět ke kruhovému přejezdu (začátek Via Nazionale), před kterým je přechod pro chodce, přejděte na druhou stranu ulice. Hotel Fiori je hned v první budově. Je tam bílá světelná tabule se zeleným nápisem.

# 18.01.2010, 12:11.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem je nejlepší se dostat z letiště Ciampino - přiletíme přibližně ve 21:45 - do hotelu Family house, Via Nino Bixio, 72 - Rome. Děkuji Vám velice za odpověď a přeji krásný den. Anežka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 14.01.2010, 07:52. Z metra A však vystupte už na zastávce Manzoni. Odtud je to k Family House ještě přibližně 300 m. Jděte po Via Emanuele Filiberto směrem na sever, přejděte Viale Manzoni a pokračujte dále po Via Emanuele Filiberto. Další ulice vpravo je Via Bixio. Pokračujte po ní, přejděte Via Conte Verde a pokračujte dále po Via Bixio. Famili House je hned na začátku této části ulice po pravé straně. Je tam velký svislý nápis HOTEL a pod ním dvě zelené hvězdičky. Ten patří hotelu Lussemburgo. Family house má vchod hned před ním. Oba vchody mají stejnou markýzu s názvem konkrétního hotelu.

# 16.01.2010, 18:08.
Chystáme se s přítelem ve středu 3.3.2010 na 3-denní výlet do Říma. Přiletíme přibližně 21:30 na Ciampino a potřebujeme se dostat do stanice Termini (hotel Buenaroti Home, Via Carlo Alberto 43). Pochopili jsme správně, že do 22:20 můžeme jet busem Atral do stanice Anagnina a tam přestoupíme na metro A do stanice Termini? Později jezdí bus Atral až do stance Termini? Je možno stejný způsob využít i zpět v sobotu večer na letiště? Myslím, zda není v sobotu mezi 21 a 22 h nějak doprava omezena? Moc děkujeme za odpověď! Marta.

Jedná se o dvě různé linky Atral, které jezdí po celý den. Poslední na Anagnina jede ve 22:20 a 22:35. Linky na Termini jedou až do 00:15. Stejně tak jezdí autobusy z Termini a Anagnina. Z Anagnina by mezi 21:00 a 22:00 problém být neměl. Podívejte se na jízdní řády, které najdete na Cotral.

# 15.01.2010, 08:22.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Jen bych se chtěla ještě zeptat, kdybychom náhodou stíhali ten autobus Altral, tak je výhodnější? To bychom šli z metra A na Termini pak už rovnou pěšky do hotelu? Ještě jednou děkuji za odpověď. Hezký den. K.

Ten autobus na Anagnina je samozřejmě levnější - € 1,20. Metrem A pak musíte jet na Termini, tam přestoupit na B a jet jednu zastávku na Castro Pretorio. Pěšky z Termini by to bylo moc daleko. Počítejte ale s variantou, že to určitě nestihnete a budete muset jet tím autobusem na Termini.

# 14.01.2010, 13:42.
Nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za Vaše stránky a za Vaši nesmírnou ochotu poradit ostatním. I já se na Vás obracím s prosbou o informaci. Přiletíme v sobotu kolem 22. hodin (snad nebude zpoždění) na letiště Ciampino. Jak se dostaneme autobusem nebo vlakem do hotelu Soggiorno Sunny, Viale Castro Pretorio 25? Měli bychom se dostat na Termini a odtud by to snad nemělo být daleko. Do kolika hodin jezdí nějaké autobusy nebo vlaky, kdyby došlo ke zdržení? Děkuji za radu a přeji celé rodině jen to nej. K.

Z letiště Ciampino jezdí autobusy Atral (člen skupiny Cotral). Ideální by bylo jet autobusem na stanici metra Anagnina a odtud metrem A na Termini, ale poslední autobus jede bohužel ve 22:20 a 22:35. Musíte jet tedy autobusem, který jede přímo na Termini a to ve 23:18, 23:50 nebo 00:15. Cena lístku je € 4,50 a na Termini Vás doveze za 45 minut. Lístek ltze koupit ve stánku Atral na letišti nebo přímo v autobuse. Na Termini pak přestupte na metro B směr Rebbibia a vystupte hned další zastávku Castro Pretorio. Odtud už musíte pěšky po Viale Castro Pretorio směrem na jih. K hotelu je to přibližně 300 m. Jakmile se ulice zlomí lehce doleva a po 50 m doprava, je to už jen 50 m. Hotel je po levé straně a k jeho vstupní bráně vede přechod pro chodce přes celou třídu.

# 14.01.2010, 08:10.
18.2. letíme do Říma na letiště Ciampino přibližně přílet 21:30 a potřebujeme se dostat do stanice Nomentana. Předem moc děkuji za odpověď. Kristýna.

Doprava bude trochu složitější. Stanice Nomentana je dobře dostupná z letiště Fiumicino vlakem FR1, z letiště Ciampino budete muset hodně přestupovat. Navíc budete limitovaní metrem, které ve čtvrtek jezdí jen do 23:30. Doporučujeme jet autobusem Atral (člen skupiny Cotral) na stanici metra Anagnina. Autobus odjíždí ve 22:20 a k metru Vás zaveze za 20 minut. Cena lístku je € 1,20. Z Anagnina jeďte metrem A na Termini a odtud metrem B na Tiburtina. Z Tiburtina je to už jen jednu zastávku vlakem FR1 na Nomentana. Poslední vlak odjíždí ve 23:45. Dá se to stihnout, ale jen za předpokladu, že nic nebude mít zpoždění. Z Termini je také možné jet autobusem č. 90 a vystoupit na zastávce Nomentana / Val d´Aosta, která je od stanice jen přibližně 200 m. Autobus jezdí do půlnoci. Možným řešení je také jet taxi na stanici Tuscolana a odtud vlakem FR1 na stanici Nomentana. Cena taxi by se ale pohybovala kolem € 30,00.

14.01.2010, 07:52.
Nejprve uznání za Vaši ochotu odpovídat na to množství otázek. Prosím Vás o radu a doporučení. Dne 10.2.2010 nás čeká výlet do Říma a to letecky. Přílet máme na letiště Ciampino ve 21:20. Ubytování máme rezervováno v hotelu Soggiorno Europa, Via Genova 24, Esquilino. Nedoporučili byste nám prosím způsob dopravy z letiště do hotelu? Upřednostnili bychom MHD. Děkuji a s přáním hezkého dne S.

Z mnoha možností doporučujeme autobusový spoj Atral (člen skupiny Cotral), který Vás doveze za 20 minut na stanici metra Anagnina a odtud metro A jednu zastávku za Termini na Repubblica. Cena lístku na autobus je € 1,20 a koupíte ho ve stánku Atral na letišti nebo přímo v autobuse. Cena lístku na metro je € 1,00 a koupíte ho v automatu na stanici metra. Autobus odjíždí z letiště ve 22:20. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, budete muset jet jiným autobusem Atral na Termini. Cesta trvá 45 minut a cena lístku je € 4,50. Autobusy odjíždějí z letiště ve 23:18, 23:50 a 00:15. Z Termini pak pojedete jednu zastávku metrem A na Repubblica. Odtud je to k hotelu ještě přibližně 550 m. Z náměstí půjdete po Via Nazionale směrem na jihozápad a po 500 m zahnete doleva na Via Genova. Soggiorno Europa je po levé straně na konci bloku.

# 13.01.2010, 19:19.
Je už prosím znám termín Settimana della Cultura pro letošní rok? V Římě budeme na konci března (26. - 29.), tak bych ráda věděla, zda náhodou nebudeme mít štěstí. Předem děkuji za odpověď. Dáša.

Letošní termín Settimana della Cultura není ještě oficiálně stanovený, nicméně by se tak mělo stát během měsíce ledna. Doporučujeme sledovat oficiální stránky Beniculturali. Máme však neoficiální informaci, která však není ověřena z více zdrojů, že by ten termín měl být od 22. do 28. března 2010.

13.01.2010, 16:19.
Kolik to taxi může z letiště Ciampino do hotelu Arcadia stát? S pozdravem Lucie.

Pevná nástupní sazba ve Vašem čase by měla být € 5,80, za každý ujetý kilometr € 1,52, za druhé a další větší zavazadlo € 1,00. Z letiště k hotelu je to přibližně 8 km, takže cena by měla být přibližně € 18,00 + € 1,00 za druhé a další zavazadlo + € 1,00 za případného pátého cestujícího. Pokud by však taxi jelo z nějakého důvodu rychlostí méně než 20 km/h, účtuje se hodinová sazba, která činí € 23,70 za hodinu. Ceny jsou samozřejmě orientační. Jsou platné od 2. ledna 2008 pro bílé vozy taxi města Říma s licenčním identifikačním číslem. Podívejte se na podrobný ceník. Ceník může podléhat změnám.

# 12.01.2010, 21:38.
Via Campo Romano 75, Tuscolana, 00173 Rome - jak se tam dostanu v sobotu 23.01.2010 z letiště Ciampino po 23:40 hodině? Děkuji. Nemáte adresu MHD v Římě? Abych mohla také hledat. S pozdravem Lucie.

Poslední autobus Atral odjíždí z letiště na stanici FS Ciampino v sobotu ve 23:45. To nelze samozřejmě stihnout. Hotel Arcadia na této adrese je dostupný autobusem č. 551, poslední odjíždí v 00:15 ze zastávky, která je od stanice FS vzdálená ještě přibližně 400 m. Doporučujeme taxi z letiště přímo na hotel. Linky viz naše předchozí odpověď.

# 12.01.2010, 16:23.
14.01.2010 letíme do Říma a ráda bych se zeptala na dopravu z letiště Ciampino do hotelu Santa Prassede - Via Di Santa Prassede 25, Rione Monti. Předem děkuji za rychlou odpověď. S pozdravem Andrea.

Na letišti Ciampino nasedněte na autobus Atral (člen skupiny Cotral), který Vás zaveze na stanici Anagnina (metro A). Cena lístku je € 1,20, doba jízdy 20 minut. Metrem pokračujte na Termini, kde přestupte na autobus č. 714 směr Palazzo Sport (celkem metro + autobus = € 1,00). Vystoupit musíte na zastávce Santa Maria Maggiore. Via di Santa Pressede je úzká ulička vedoucí z náměstí na které přijedete, vede ve směru jízdy autobusu. Hotel Santa Prassede se nachází za Basilica di Santa Pressede (vpravo) a hned za Banca Toscana (vlevo). Většinou mívají před vchodem květináče s dřevinami a nad vstupním portálem vlají vlajky. Z letiště můžete také alternativně jet autobusem Atral přímo na Termini za € 4,50, doba jízdy je 45 minut.

# 12.01.2010, 00:18.
Děkuji. Ještě řeším nějakou variantu s přespáním blízko letiště - obrátím se na Vás - máte link na metro a MHD Řím? Dík. S pozdravem Lucie.

Pokud se pozorně začtete do našich otázek a odpovědí, pak tyto linky najdete - ATAC.

# 11.01.2010, 22:52.
Pokud nebude zpoždění, přiletíme ve 23:05 hodin na Ciampino - jak rychle podle Vás se dá z letiště dostat na některý ze spojů do Říma a pak do hotelu Flaminius na Via Frassineto 23, 00188 Řím (Roma)? S pozdravem Lucie.

V tomto případě je asi nejrychlejší a nejspolehlivější soukromý transfer v ceně € 65,00 až do hotelu. Existuje samozřejmě možnost již dříve zmiňovaných spojů Atral na Termini s odjezdem ve 23:45 nebo 24:00. Z Termini pak jezdí autobus č. 217 na XVIi Olimpiade a 400 m odtud další autobus č. 200 z Corso Francia / Uruguay na zastávku Flaminia / Testa, ze které je hotel vzdálen 200 metrů. Tyto spoje však vyjíždějí nejpozději z konečných zastávek o půlnoci. Takže byste stejně musela volit z Termini Taxi. Dříve zmiňovaná cena € 30,00 za taxi do oblasti, kde se Váš hotel nachází, neplatí.

# 11.01.2010, 17:44.
V květnu letíme s manželem do Říma na asi 5-ti denní pobyt. Pokud víte o levném ubytování v blízkosti nádraží Termini, prosím o informaci. Nepožadujeme žádný velký komfort, jen čistotu, solidnost a samostatné sociální zařízení. Našla jsem mnoho hostelů i ubytování v soukromí, ale chtěla bych mít alespoň nějakou jistotu. Moc děkuji. Alexandra.

V okolí Termini najdete obrovské množství levnějšího ubytování, jedná se o laciné hotýlky, občas nějaký penzion. Počítejte však, že tato oblast je dost zchátralá a v noci je pohyb venku dost nepříjemný. Z toho důvodu doporučujeme hledat ubytování spíše na severní straně Termini. Z levnějších hotelů doporučujeme např. Hotel Marsala na Via Marsala 36, Hotel Positano na Via Palestro 49 nebo Fawlty Towers na Via Magenta 39. Těch možností je samozřejmě mnohonásobně více. Doporučujeme si pročíst naše otázky a odpovědi, kde najdete mnoho tipů od našich návštěvníků, kteří ke svým hotelům a hostelům hledají např. cestu z letiště. Doporučujeme samozřejmě včasnou rezervaci.

# 08.01.2010, 07:58.
Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, jaké je v polovině dubna v Římě počasí a zda se na třídenní pobyt vyplatí koupit Roma Pass. Předem děkuji a přeji hezký víkend. Hanka.

Nejvyšší denní teploty se pohybují v tomto období kolem 19 stupňů. Časté jsou však ještě srážky, které nejsou sice tak časté jako poslední tři měsíce v roce, jsou však stále ještě na úrovni prvních tří měsíců v roce, v druhé polovině dubna se to však výrazně lepší. V loňském roce dosahovaly teploty v polovině dubna i 22 stupňů. Zda se na třídenní pobyt vyplatí nebo ne záleží opět hodně na tom, co vše chcete vidět a navštívit. Roma Pass stojí € 23,00. Normální třídenní lístek na dopravu stojí € 11,00, tzn. pokud na vstupech ušetříte více jak € 12,00, tak se Vám vyplatí. První dva vstupy do muzeí a archeologických památek jsou zdarma a na další je výrazná sleva. Ceny vstupného najdete na výše uvedených stránkách (download/Tariffe Biglietti).

# 07.01.2010, 11:57.
Můj dotaz se týká cesty z letiště Fiumicino do B and B Ferrari Home - Via Giuseppe Ferrari 11,00195. V jedné z vašich odpovědí jsem se dočetl, že jednotná cena taxi je 40 Euro. Tzn., že když zvolím tuto formu dopravy, tak za cestu z letiště do tohoto zařízení zaplatím tuto částku? Dále bych se chtěl zeptat, kdybych zvolil kombinovanou formu dopravy, např. vlak - taxi, jaká stanice je nejblíže k tomuto B and B? Děkuji. Martin.

Asi nejvýhodnější spojení je vlakem Leonardo Express na Termini a odtud metrem A směr Battistini. Vystupte na stanici Lepanto. Odtud musíte pěšky ještě přibližně 300 m. Jděte po Via Lepanto, přejděte Viale delle Milizie a pokračujte po Via Giuseppe Ferrari. B+B Ferrari Home je po levé straně v druhé polovině bloku. Taxi je na výstupu z Terminálu 1, 2, 3 a 5. Cena je € 40,00 včetně zavazadel pro maximálně čtyři pasažéry. Platí do všech destinací uvnitř Mura Aureliane vymezující centrální oblasti města. Cena je stejná i pro cestu z Říma na letiště Fiumicino. Vaše ubytování leží kousek za hranicí této oblasti (mapa) - 100 m, takže přesnou cenu nevíme.

# 07.01.2010, 10:15.
Ráda bych se zeptala na dopravu z letiště Ciampino do hotelu Bed and Breakfast Roma Vaticano na adrese Viale degli Ammiragli 67. Dále bych se zeptala, zda se vyplatí koupit si denní (popř. třídenní) ticket na MHD nebo se dá Řím obchodit pěšky? Předem děkuji za odpověď. Hanka.

Ideální je spojení autobusem Atral (člen skupiny Cotral) na stanici metra Anagnina. Autobusy jezdí od 6:10 (všední den) nebo 6:40 (ve dnech volna) do 22:40. Doba jízdy je 15 až 30 minut a cena lístku je € 1,20. Metrem A pak jeďte na stanici Cipro-Musei Vaticani. Přejděte na Via Cipro a jděte po ní na jihozápad. Po přibližně 300 m dojdte k Viale degli Ammiragli, která je dělena na dvě části ostrůvky. Zabočte doprava. B+B Roma je někde z kraje po levé straně. V případě volby časové jízdenky záleží na tom, co všechno chcete v Římě vidět, jak daleko a jak často budete cestovat. Pokud denně uskutečníte minimálně 4 jízdy, pak se vyplatí denní lístek za € 4,00, pokud během tří dnů usktečníte minimálně 11 jízd, pak se vyplatí třídenní lístek za € 11,00. Hlavní památky v centru je samozřejmě možné obejít pěšky. Podívejte se na mapu.

# 03.01.2010, 22:01.
Děkuji Vám velmi za rychlou odpověď. Ještě podle průvodce zkouším další variantu, některého dopravce z letiště, nikoliv taxi, který by mohl být schopen dopravit naši 6-člennou skupinu časně ráno na letiště (funguje to pravděpodobně po předchozí rezervaci z Čech) přímo z místa našeho ubytování. Včera jsem jim poslala mail a uvidím, pokud odpoví a jaká bude cena servisu. Ještě Vás poprosím o informaci k cestě z Fiumicina přímo na ubytování Via Trastevere 143, kde už nejsme omezeni ranní či noční dobou. Čili dle informací na vašich webovkách: pojedeme raději vlakem FR1, který jezdí každých 15 minut, přímo z Fiumicina. Nevím, zda příchod k vlakům je přímo z terminálu B a je značen? Cena je € 5,50. Lístek zakoupíme u pokladny v odjezdové hale letiště nebo až v hale odjezdů vlaků? Nepochopila jsem totiž, kam jít na vlak, zda odjíždí přímo z letiště někde před terminálem B a kde koupit lístek až si vyzvedneme kufry? Pokladna je stejná pro FR1 i Leonardo Express. Lístek ale můžeme také zakoupit v automatu. Vystoupíme na stanici Ostiense. Přejdeme (přímý průchod) na stanici metra B Piramide. Lístek na metro koupíme v automatu nebo v tabáku přímo na stanici vlaku Ostiense, nebo ještě na letišti? Označíme ho v turniketu a odtud jedeme na Termini (směr Rebibbia?). Z Termini, tam už bohužel do našeho místa ubytování jsem nic nenačetla, prosím pěkně poradíte mi ještě? Děkuji za Váš čas a trpělivost s návštěvníky Vašich www stránek. Pavla.

Asi nejschůdnější bude vystoupit z vlaku FR1 na stanici Trastevere, přejdete náměstíčko před stanicí (je tvořeno točnou tramvajových kolejí, parkovištěm osobních automobilů a spoustou autobusových zastávek), a hned vlevo je ostrůvek - zastávka tramvaje. Nastoupíte na tramvaj č. 8 a pojedete přibližně tři zastávky. Vystoupíte na Trastevere / Bernardino da Feltre a půjdete kousek po směru jízdy tramvaje. B+B Aronica je někde v blízkosti velké budovy nějakého ministerstva. Odjezdová hala vlaků je propojena se všemi terminály - viz plánek a vše je dobře značeno. Lístek zakoupíte přímo v odjezdové hale vlaku. Lístek na tramvaj zakoupíte na stanici Trastevere. Výše popsaný spoj bude zřejmě nejlepší. Přes Termini by to bylo zbytečně složité.

# 03.01.2010, 19:39.
Milí Řehůřkovci, pred časom ste mi radili, ako sa dostanem z letiska Fiumicino do hotela Fleming v Rime a potom nazad na letisko Ciampino. Vďaka Vašim pokynom som sa do hotela dostala bez akýchkolvek problemov, rovnako aj na letisko Ciampino. Ešte raz Vam velmi pekne ďakujem a súčasne Vam prajem všetko dobré v novom roku 2010, veľa zdravia, šťastia a tiež samé pekné a zaujímavé cestovatelské zážitky. Mira.

Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Moc si toho vážíme a jsme nesmírně potěšeni, že se Vám návštěva Říma i díky našim informacím vydařila.

# 02.01.2010, 16:06.
Vážení Řehůřkovi, přeji vše dobré v novém roce a děkuji vám za vaše úžasné stránky. Ale protože jsem zmatkař a i přes to, že jsem přečetla vaše odkazy z letiště, moc vás prosím o odpověď. Odlétáme z Říma z Fiumicina v 7:45 ráno a bydlíme v Hostelu Bed & Breakfast Aronica, Viale Trastevere 143, Roma. Tzn. vyjet z hostelu bychom měli 3 hodiny před odletem a to bohužel žádný bus, vlak nejezdí. Můžete nám poradit, jak se z hostelu nejlépe dostat? Je nás 6 a každý budeme mít kufr. Moc děkuji za váš čas. Pavla.

V tuto dobu je samozřejmě nejjistější taxi. V Římě existují vedle denní dopravy také noční linky. Konkrétně po Vaší Viale Trastevere jezdí linka n8. Ta Vás doveze na Termini, odtud však první Leonardo Express jede až něco před šestou hodinou ranní. Výhodnější je jet na opačnou stranu a vystoupit u stanice Trastevere. Odtud jede první F1 v 5:21 a na letišti je v 5:48. Jistější je opět dojet na stanici Trastevere taxi, navíc nebudete muset ze zastávky jít na stanici přibližně 200 m. Jinak v denní dobu jezdí po trase n8 tramvaj č. 8. Přesné jízdní řády nočních linek nám nejsou známy.