ŘÍM 2009 / 4

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2009 / 4

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Řím 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

01.07.2009, 00:32.
Za dva dny mám jet do Říma. Protože je léto, počítám, že budu po celém dni zralá se někde vykoupat. Chtěla bych se zeptat, zda znáte nějaké otevřené bazény přímo v Římě. Nechceme jet k moři. Předem děkuji za informace. Jana.

Z mnoha otevřených koupališť můžete navštívit tyto dvě: Piscina delle Rose Club a Isola Verde. Nejlepší by však bylo, vyhledat si koupaliště co nejblíže Vašeho ubytování. Můžete přes Mapy Google, do vyhledávacího pole zadat Piscina Roma. Nabídne Vám to adresy koupališť v Římě.

25.06.2009, 20:34.
Prosím o radu, jedeme na tři dny do Říma a ubytovaní budeme v kempu Village Roma na ulici Via Aurelia 831. Chceme navštívit Vatikán a Colosseo. Nevíme, jak se tam z kempu jednoduše dopravit. Jsme dva dospělí s 16. letým synem. Jaké jsou pro nás výhodné vstupenky a jízdenky? Moc děkuji za odpověď. Iveta.

Přímo u vchodu do Camping Village Roma je autobusová zastávka. Odtud pojedete autobusem č. 247 a vystoupíte na konečné, tj. u zastávky metra A - Cipro. Odtud můžete jet metrem A o jednu zastávku dále - Ottaviano / San Pietro / Musei Vaticani. Z této zastávky je to do Vatikánu stejně daleko jako z Cipro, ale orientačně je to schůdnější. Stejně tak můžete jet od kempu blíže k Piazza San Pietro dvěma autobusy (247, 98, 46B, 881, 916) s přestupem na Gregorio VII / Villa Carpegna. Je to však orientačně náročnější - zastávky jsou od sebe vzdáleny 50 m. Ta verze k metru jedním autobusem je podle našeho názoru přehlednější. Ke Colosseo se pak dostanete metrem A na Termini, kde přesednete na metro B a vystoupíte na zastávce Colosseo. Asi nejvýhodnější bude pro Vás si zakoupit třídenní jízdenku BTI (Bigletto Turistico Integrato) v ceně € 11,00. Ta platí do 24:00 třetího dne od nákupu na linky metra A a B, městské autobusy, trolejbusy a tramvaje, městské autobusy Cotral a městské úseky regionálních vlaků Met.Ro a Trenitalia. Jednodenní jízdenka BIG stojí € 4,00 a jednorázová na 75 minut bez přestupu € 1,00. Který lístek zvolit nebo jejich kombinaci záleží na tom, jaký máte program, kam všude budete po Římě cestovat. Zajímavou volbou může být i nákup Roma & Piu Pass, který kombinuje dopravu, první dva vstupy do římských muzeí a do dalších pak slevu (až 50%). Neplatí však do Vatikánu. O slevách do římských muzeí a v dopravě se dočtete v odpovědi ze dne 05.06.2009, 21:13. Ve Vatikánu je hranice vstupu zdarma 6 let, do 18. let se platí zlevněné vstupné.

24.06.2009, 14:23.
Chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s platností týdenní jízdenky za € 16,00. Zda platí i na příměstké spoje. Zda je např. možné s touto jídenkou cestovat na lince FR3 do stanice La Giustiniana. Chystáme se jet do Říma a budeme bydlet právě blízko této stanice. Tak mě zajímá, zda budu moci uplatnit jízdenku na cesty tam a zpátky a současně na cestování po centru Říma. Dále by mě zajímalo, zda když tedy jezdí na letiště Fiumicino spoj FR1, zda i na něj lze využít tuto jízdenku. Že bychom se z letiště mohly dostat pomocí této jízdenky a nemusely si již kupovat jízdenku na Leonardo Express. Děkuji Vám předem mnohokrát za odpověď, moc by mě to pomohlo. Zuzana.

Jedná se o jízdenku ze skupiny Roma Metrebus (BIT, BIG, BTI, CIS), která je platná pouze pro městské úseky všech linek. Linku FR3 můžete s tímto lístkem využívat v úseku Cesano - Ostiense. Zastávka La Giustiniana je v tomto úseku, takže na týdenní jízdenku (CIS) můžete cestovat. Dále tuto jízdenku můžete využít na území Říma v metru A i B, běžných městských autobusech, trolejbusech a tramvajích (vše bez omezení), v autobusech Cotral (městské linky), v regionálních vlacích Met.Ro. Roma - Lido (bez omezení), Roma - Viterbo (po Sacrofano) a Roma - Giardinetti (bez omezení) a ve druhé třídě regionálních vlaků FR1 (od Fiera di Roma po Settebagni), FR2 (po Lunghezza), FR3 (po Cesano), FR5 (po Aurelia), FR6 (po Capannelle), FR7 a FR8 (obě po Torricola). Tuto jízdenku nelze použít na cestu z letiště Fiumicino na FR1. V tomto případě musíte zaplatit běžnou jízdenku za € 5,50. Tato cena platí z letiště Fiumicino po všechny zastávky až po stanici Settebagni. Nemá tedy cenu nijak kombinovat s CIS (např. vystoupit na Fiera di Roma a odtud cestovat na CIS, cena by byla stejná).

# 23.06.2009, 12:18.
Prosím Vás o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Santa Costanza. Přílet je ve 21:15 v neděli 5.7.2009. Jsme 4, takže lze rozdělit cenu za taxík, pokud by to bylo nejlepší řešení. Děkuji za odpověď. Klára.

Hotel Santa Costanza najdete na Via XXI Aprile. Nejrychlejší spojení je pomocí vlaku Leonardo Express, který Vás z letiště doveze na stanici Termini. Odtud pak pokračujte autobusem č. 90 a vystupte na zastávce Nomentana / XXI Aprile. Měla by to být pátá zastávka. Z Termini můžete jet také metrem B do stanice Bologna, odkud je to k hotelu pěšky přibližně 1 km. Druhou možností je levnější FR1, který Vás z letiště doveze na stanici Tiburtina. Odtud se pak přemístíte metrem B na stanici Bologna, odkud je to přibližně 1 km. Můžete však metrem B dojet až na Termini a odtud jet tím autobusem č. 90.

# 21.06.2009, 17:03.
Plánujeme strávit 3 dny v Římě a potom bychom se rádi přesunuli přibližně na 10 dní na pobřeží směrem na jih od Říma. Mohl bych Vás poprosit o nějaké osvědčené tipy na kempy, kde se dá stanovat nedaleko pláže? Děkuji za odpověď. Petr.

Rekreační oblast Římanů začíná už nedaleko Říma v Lido di Ostia. V blízkosti pláže je např. Camping Internationale Castelfusano. Pěkné kempy jsou o něco jižněji, v blízkosti města Fondi, v Salto di Fondi - Camping Holiday Village, Residence Camping Sant Anastasia a Villaggio Settebello. Spoustu dalších kempů najdete na portále Camping.

# 20.06.2009, 18:55.
Má otázka pramení z neznalosti večerních spojů v Římě. Přiletíme na letiště Fiumicino ve 21:15, původně jsme chtěli nocovat v Country Club Castelfusano, jenže checkin je pouze do 22:00 a to zřejmě nestihneme. Alternativní hostel Peter Pan jsem našel na ulici Tirbutina, v blízkosti zastávky metra Rebibbia. Jak se nejlépe z letiště ve zmiňovanou noční hodinu do hostelu dostanu? Jezdí dostatek nočních spojů, tak abychom se dostali na hostel v rozumnou dobu? Děkuji. Pavel.

Z letiště Fiumicino se nejlépe dostanete na stanici Tiburtina regionálním vlakem FR1. Z letiště odjíždí ve 21:27, 21:57, 22:27, 22:57, 23:27. Na stanici Tiburtina je za 45 minut. Jezdí každý den. Cena lístku je € 5,50. Pokud byste z nějakého důvodu nistihl žádný z těchto spojů, pak jezdí z letiště noční autobusová linka Cotral v 0:35, 1:20, 2:35, 3:50. Cena lístku je € 5,00. Zastavuje i na stanici Tiburtina. Z Tiburtina pak můžete jet metrem B. Rebibbia je konečná zastávka, od Tiburtina v pořadí šestá. Metro v Římě jezdí od neděle do čtvrtka od 5:30 do 23:30, v pátek a v sobotu od 5:30 do 1:30. V době, kdy metro nejezdí, doporučujeme taxi. Měl byste to ale vše stihnout.

# 17.06.2009, 15:18.
Ráda bych se zeptala, zda noční autobusová linka Cotral notturno zastavuje i na stanici Roma Termini. V jízdním řádu je uveden čas odjezdu pouze ze stanice Tiburtina. V případě, že nezastavuje, jak se nejlépe ve 3 hodiny ráno dostat na stanici Tiburtina z Termini? Od kdy do kdy jezdí metro v Římě? Děkuji. Dita.

Tato linka zastavuje i na Termini. Denně odjíždí z letiště Fiumicino v 1:15, 2:15, 3:30 a 5:00. Z Termini na letiště odjíždí denně v 0:35, 1:20, 2:35, 3:50. Z Tiburtina odjíždí o pět minut dříve. Jízdenka stojí z letiště € 5,00, na letiště € 3,62. Provozuje ji společnost Cotral. Metro v Římě jezdí od neděle do čtvrtka od 5:30 do 23:30, v pátek a v sobotu od 5:30 do 1:30.

# 12.06.2009, 13:42.
17. júla odchádzame na dovolenku do Kalábrie na Capo Vaticano. Cestou späť sa chystáme zastaviť v Ríme, keď už budeme tak blízko. Oplatí sa nám to, ak tam chceme stráviť len jeden deň? Myslím tým dopravnú zápchu, možnosti parkovania u Colosseo, atď. Aby sme nestratili nervy. Ak sa tak rozhodneme, je lepšie naplánovať si zastávku v Ríme v raňajších hodinách alebo radšej poobede? Ďakujem. Eva.

Doporučujeme si naplánovat návštěvu Říma co nejdříve, abyste si ho alespoň douškem vychutnali. Dopravní zácpě se vyhnete tím, že zaparkujete na některém z odstavných parkovišť poblíž metra - mapu najdete na ATAC - Azienda / Sosta / Parcheggi.

# 09.06.2009, 20:19.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda nevíte, kde bych našla nějaký jízdní řád na vlak FR1 z letiště do centra. V pátek odlétáme do Říma, vracíme se v neděli a nevím, zda i o víkendu jezdí vlak po 15. minutách. Kdybych měla jízdní řád, byla bych jistější. Děkuji. Martina.

Jízdní řády najdete na Trenitalia, stačí zatat Roma Aeroporto a Roma Tiburtina, datum a čas. Vyjede Vám to jízdní řád od Vašeho příletu a v opačném pořadí stanic pro Váš odlet. Doba jízdy je 45 minut a cena € 5,50.

# 08.06.2009, 15:45.
Ještě prosím zodpovědět jednu otázku. Možná ne poslední. Jak je to se studetským vstupným? Dá se uplatnit na nějaké vstupy? A asi je potřeba předložit pouze mezinárodní průkazy - ISIC? Děkuji za odpověď. Petra.

Občané EU od 18. do 25. let platí v římských muzeích a archeologických památkách snížené vstupné (existuje výjimka). Zmiňovanou vyjímkou je Planetario di Roma a Museo della Civilta Romana, kde zmiňovaná skupina platí plné vstupné. Více informací najdete na Musei in Comune Roma. Jsou tam i definované skupiny studentů, kteří mají vstup zdarma. Ve Vatikánských muzeích je ta hranice od 19. do 26. let. Týká se však jen studentů po předložení dokladu, mezinárodní průkazy budou zřejmě stačit. Doporučujeme předložit při koupi vstupenky kartu, buďto Vám slevu přiznají nebo nepřiznají.

# 08.06.2009, 15:03.
Všechny moc a moc zdravím a tisíckrát chválím Vaše stránky. Dočetla jsem se tam spousta zajímavých informací. Koncem června se s přítelem chystáme na dovolenou do Říma. Naštěstí ubytování sehnané máme, ale pořád dolaďujeme vše, co je potřeba. Byla bych ráda za každou radu. Předně 29.6. má svátek Petr a Pavel, a protože přítel je Petr, ráda tam s ním oslavím svátek. Nevíte, zda v Římě budou probíhat nějaké oslavy a kde? A dále, v neděli má být vstup do Vatikánských muzeií zdarma. Všichni od toho odrazují, že tam bude spousta lidí, ale nevyplatí se to přeci jen? A v neděli mají i ostatní muzea vstup zdarma? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Petra.

V neděli mají Vatikánská muzea zavírací den (existují vyjímky, např. velikonoční neděle, pokud připadá na 29.6., 25.12., 26.12 nebo poslední neděle v měsíci). Vstup zdarma je poslední neděli v měsíci a 27. září. Počítejte s tím, že v tuto neděli budou velké fronty. Zda se to vyplatí nebo nevyplatí, záleží na tom, kolik budete mít času. Plné vstupné do Musei Vaticani stojí € 14,00, snížené € 8,00. Do Museo Storico Vaticano potom € 5,00 (€ 2,00). Hlavní oslavy (církevní) 29.6.2009 budou probíhat ve Vatikánu.

# 06.06.2009, 11:07.
Prosím o radu, kde bychom mohli na kraji Říma zaparkovat auto, abychom památky zvládli metrem? Do Říma přijedeme z města Silvi Marina, kde budeme na dovolené, mělo by to být po dálnici A24. Moje představa je nechat auto po celý den někde u metra na veřejném parkovišti, metrem bychom jeli nejdříve na prohlídku Vatikánu a odtud pěšky postupovali k Colosseo, kde by náš sightseeing skončil. Poradíte mi prosím, na jaké stanici metra při příjezdu po A24 můžeme zaparkovat? Děkuji. Pěkný den. Jitka.

Asi nejvhodnější bude zaparkovat na některém parkovišti u koncových stanic metra B - Rebibbia, Ponto Mammolo 1, Ponte Mammolo 2 nebo S. Maria del Soccorso. Mapu a podrobnější informace najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / Strisce blu / I Parcheggi, včetně příjezdových tras. Mapku linek metra s vyobrazením stanic u kterých je parkoviště najdete na stejných stránkách.

05.06.2009, 21:13.
Prosím vás o radu. Jedeme do Říma dva dospělí a dvě děti ve věku 11 a 14 let. Máme v plánu navštívit nejvýznamější památky a v této souvislosti se chci zeptat, za co všechno děti v Římě musí platit včetně dopravy? Má cenu pro ně kupovat Roma Pass? Předem děkuji za odpověď a pomoc. Martin.

Občané EU mladší 18. let a starší 65. let vstupné do římských muzeí a archeologických památek neplatí (existuje vyjímka). Občané EU od 18. do 25. let platí snížené vstupné (existuje vyjímka). Zmiňovanou vyjímkou je Planetario di Roma a Museo della Civilta Romana, kde děti do 6. let neplatí a od 6. do 18. let platí snížené vstupné (+ senioři nad 65 let). Více informací najdete na Musei in Comune Roma. Římská doprava je zdarma pro děti do 10. let v doprovodu dospělého. Neplatí pro zvláštní linky. Další slevy pro mladé do 20. let nebo studenty do 26. let platí pouze pro občany Říma a jen na měsíční a roční předplatné. Více informací najdete na ATAC. Řešením pro děti je tedy nákup jízdenky BTI (Biglietto Turistico Integrato) v ceně € 11,00 a platé 3 dny. pro ně nemá význam kupovat.

# 31.05.2009, 23:16.
Ráda bych se zeptala. Za 14 dní odlétám do Říma. Po přečtených informacích jsem plánovala zakoupení Roma & Piu Pass. Na odkaze rim.cestujlevne.info jsem se dočetla o způsobu, jak se dostat z letiště do centra Říma. Jeden ze způsobů, který server uvádí je: Dalším způsobem je využít místního vlakového spojení (Service FR1) za cenu € 5,00 + ze stanice Tiburtina metrem do stanice Termini za € 1,00, takže dohromady za € 6,00. Vlak jezdí v intervalech 15 minut. Cesta trvá okolo 45 minut a první vlak přijíždí na letiště v 5:48. Nově je tento spoj zahrnut do tzv. Roma Pass. Pochopila jsem to, že Roma & Piu Pass platí i na cestu do centra Říma? Kromě vlaku Leonardo Express. Ale po přečtení vašich příspěvků si nejsem tak jistá. Uvádíte, že je spoj možný jen po stanici Fiera di Roma, což je asi 6 km od letiště. Jak bych se dopravila dál? Moc děkuji za odpověď. Martina.

Nikde jsme neuvedli, že je spoj FR1 možný jen po stanici Fiera di Roma. Spoj FR1 jezdí až na letiště Fiumicino. Na druhou stranu až do Orte. Roma & Piu Pass však můžete využít jen po stanici Fiera di Roma ze směru od centra nebo od stanice Fiera di Roma ze směru do centra. Tuto informaci najdete také na oficiálních stránkách . My ji máme navíc potvrzenou i našim čtenářem, který se z Říma vrátil 26.5.2009, kde mu na informacích na letišti sdělili, že Roma & Piu Pass již neplatí pro regionální vlak FR1 z letiště. Jen s Roma Pass však nemůžete cestovat FR1 vůbec.

# 27.05.2009, 16:55.
V průběhu návštěvy Říma bychom rádi zajeli i do Tivoli. Budeme Vám vděční za odpovědi na následující otázky: 1. Jakým způsobem (autobus, vlak) a odkud je nejlépe se dopravit do Tivoli, chceme-li vidět Hadriánovu vilu i vilu d' Este? 2. Je pro dopravu možné využít Roma & Piu Pass? Děkuji za Vaše úžasné stránky a předem děkuji i za případnou odpověď. L.

Z Říma se můžete do Tivoli dopravit vlakem Trenitalia FR2 ze stanice Roma Tiburtina (metro B) za € 2,30, nebo autobusem Cotral ze stanice Ponte Mammolo (metro B) za € 2,00. Zda je možné využít Roma & Piu Pass stoprocentně nevíme. V různých diskusích jsou informace různé. Oficiální stránky mlčí. Tivoli je v zóně B, takže Roma & Piu Pass by měl platit. Doporučujeme se na toto dotázat přímo při koupi Roma & Piu Pass. Dodatek: Dle odpovědi z informací Roma Pass pokrývá Roma & Piu Pass stanici FR2 Tivoli.

# 24.05.2009, 11:39.
Rád bych se zeptal, zda jízdenka BIG (1. denní / € 4,00) platí i na cestu na letiště Fiumicino nebo pouze na cesty po centru. Dále rovněž, zda Roma Pass platí 72 hodin od validace nebo zda platí do 3. dne od validace (tj. validuji-li ho v pondělí večer, zda platí do středy do půlnoci nebo až do čtvtečního rána). Děkuji. Petr.

Jízdenka BIG platí do 24:00 v den označení, stejně tak Roma Pass platí do 24:00 třetího dne ode dne označení. BIG i Roma Pass nelze použít na cestu z letiště Fiumicino do centra Říma.

# 20.05.2009, 15:04.
Zítra 21.5.2009 odlétáme s přítelem do Říma. Budeme ubytovaní přímo v centru. Zpět odlétáme v pondělí 25.5.2009 v 15 hodin. Chtěla bych vás požádat, zda byste mi neporadili, jak si naplánovat památky, abychom toho stihli co nejvíce. Vatikán je určitě asi na jeden den. A také, jaké si zakoupit jízdenky, aby se to vyplatilo. Chceme si koupit Roma & Piu Pass, ale ten je pouze na tři dny. Nevím, zda mi stihnete ještě odpovědět, bohužel jsem Vaše stránky našla až nyní. Budu ráda za každou radu. Radka.

Pravděpodobně přiletíte na letiště Fiumicino. S ohledem na Roma & Piu Pass doporučujeme dopravu a památky naplánovat následovně. Na první den nemá význam si Roma & Piu Pass kupovat. Část dne strávite příletem, dopravou na letiště a ubytováním. Z letiště zvolte dopravu nejlépe Leonardo Express do centra na Termini. Můžete jet také vlakem FR1, který je levnější, je však méně komfortnější. Doveze Vás na Tiburtina. Záleží také, kde budete v centru ubytovaní. K místu ubytování se můžete z výše uvedených stanic dopravit městskou dopravou. 75. minutový lístek BIT stojí € 1,00. Tento den bychom volili procházku v centru po památkách, které nejsou v Roma & Piu Pass a nebo jsou zdarma. Druhý den bychom volili návštěvu Vatikánu, na který se Roma & Piu Pass nevztahuje. Třetí a čtvrtý den bychom volili památky z Roma & Piu Pass, jejich seznam najdete na výše uvedených stránkách. Samozřejmě bychom volili první dvě z těch nejdražších, které chcete navštívit. Poslední den pak dopoledne můžete ještě na procházku s využitím Roma & Piu Pass. Na letiště pak doporučujeme odjet opět Leonardo Express nebo FR1. Pokud přiletíte do Říma v časných ranních hodinách, můžete celý program samozřejmě převrátit. Záleží na tom, co bude časově výhodnější. Pro dopravu Leonardo Express a FR1 nelze použít Roma & Piu Pass. U FR1 ano, ale jen po stanici Fiera di Roma, na letiště už ne.

# 16.05.2009, 09:45.
Prosím Vás o radu, jak bych se mohla dostat z letiště Fiumicino do hotelu Max na Via Gioberti 30, 00185 Rome. Dále bych se chtěla zeptat, zda nevíte, jak bychom se mohli dostat k moři a jak dlouho se tam jede? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Petra.

Nejkvalitnější a nejrychlejší variantou je použít Leonardo Express. Jezdí od 6. do 23. hodin každou půlhodinu a cesta trvá 31 minut. Dopraví Vás do stanice Termini, odkud to máte k Hotelu Max přibližně 450 metrů. Cena je € 11,00, děti do 12. let neplatí, pokud jsou doprovázeny dospělou osobou. Levnější variantou je vlak FR1, který jezdí každých 15 minut, s přestupem ve stanici Tiburtina a následně kousek zpět metrem B do stanice Termini. Přímo na Termini z letiště Fiumicino můžete jet také autobusem za € 4,00. K moři se dostanete vlakem Roma - Lido. Ze stanice Termini pojedete metrem B do stanice Piramide (přibližně 10 minut + 15 minut přechod) a odtud zmiňovaným vlakem do stanice Lido Centro (přibližně 35 minut). Mapu a jízdní řády najdete na ATAC.

# 13.05.2009, 22:21.
26.6.2009 vezeme z pobytu na poloostrově Gargano v San Menaio účastníky zájezdu SPMP v ČR - Škola života, denní stacionář - na prohlídku do Říma. Jsou to lidé z různými postiženími a organizaci zájezdu si řeší sami. Máme s kolegou, taky šoférem, půjčený autobus pro 55 osob a chtěli bychom je dostat do Říma co nejblíže ke Colosseo. Prosíme o informaci, kde zjišťovat podmínky, za kterých je vjezd možný, odkud, kam, atd.? Nejlépe vysadit, odjet a vrátit se pro ně na určitý čas. Děkujeme za informace. René a Ivan.

Pro Vás je v tomto případě důležitá informace o ztv. ZTL (zone a traffico limitato). Jedná se o zóny, do kterých je vjezd zakázaný (resp. možný jen na placené povolení). Zóny mají různý rozsah pro den a noc. Veškeré informace (mapy ZTL zón, modrých parkovacích zón, seznam placených parkovišť, atd.) najdete na portále ATAC.

# 12.05.2009, 19:20.
V neděli letíme do Říma. Ubytování máme zajištěno v Lido di Ostia. Prosím o radu nejlepšího způsobu dopravy z letiště Fiumicino. Děkuji. K.

Z letiště Fiumicino jezdí do Lido di Ostia linka společnosti Cotral, na jejichž stránkách najdete jízdní řády.

# 05.05.2009, 19:40.
Jedu do Říma a budu bydlet v Pomezia. Zjistil jsem, že tam jezdí autobusy Cotral, ovšem nikde jsem nenašel, v jaké zóně z hlediska tarifu se Pomezia nachází, nebo zda lze jízdné kombinovat např. s Roma & Piu Pass. Poradíte, jak se dostat s nejmenšími náklady z Laurentina do Pomezia? Děkuji. Č.

Pokud cestujete letecky, pak je výhodnější z letiště Fiumicino využít přímou linku Cotral Fiumicino - Pomezia. Je v tarifní třídě TT5, cena jízdenky je € 3,10. Linka Laurentina - Pomezia by měla spadat do tarifu TT3, cena jízdenky je € 2,00. Roma & Piu Pass platí pro autobusy ATAC, metro A a B, vlaky Me.tro, meziměstské autobusy Cotral a regionální vlaky. Pomezia je v zóně B. Můžete ho tedy využít i pro spojení z Laurentina do Pomezia prostřednictvím linky Cotral. Doporučujeme si toto na místě ověřit. Dodatek: Dle odpovědi z informací Roma Pass pokrývá Roma & Piu Pass spoj Laurentina - Pomezia.

# 16.04.2009, 18:32.
Chystáme se na dovolenou do Kalábrie a chceme cestou přenocovat v Římě v hotelu Eurostars Congress Hall. Chtěli bychom se jít večer podívat do centra města, ale metro je od hotelu daleko. Můžete nám doporučit, kde zaparkovat? Většina parkovišť funguje do deseti večer. Děkuji za odpověď. Jolana.

Jsou dvě možností jak tuto situaci vyřešit. Ulicí Via Prenestina, na které se Eurostars Roma Congress Hotel nachází (pokud je to ten Váš) jezdí autobusová linka č. 508. Nejblíže hotelu je zastávka Prenestina / Tenuta - směrem do centra. Je to přibližně 200 m. Tím můžete jet až na konečnou - Ponte Mammolo, kde je stanice metra B. Odtud už pak můžete cestovat do centra. Cesta zpět hodně závisí na tom, kdy a odkud se budete vracet. Poslední autobus č. 508 z Ponte Mammolo jede v 00:10. Jízdní řády najdete na ATAC. Pokud poslední linku nestihnete nebo chcete být v centru dlouho do noci, musíte se vrátit taxi. Druhou možností je jet do centra autem. Na stránkách ATAC najdete mapu modré zóny (u krajnic jsou modré čáry), kde lze parkovat za poplatek většinou 1 hodina = € 1,00. Je tam i seznam placených parkovišť, ty jsou ale skutečně většinou v provozu do 22:00, lze však najít i s delší otevírací dobou. Pozor však na ZTL zóny, kam vjet nesmíte (lze jen na povolení, za které se platí). Mapy denních a nočních zón, odstupňované tarify modrých zón atd. najdete na výše uvedených stránkách ATAC. My bychom však doporučovali první variantu, budete mít nabalené auto, bude lepší, když ho budete parkovat u hotelu. Dále se nebudete muset stresovat nočním provozem.

# 15.04.2009, 22:45.
Chtěla bych se zeptat, zda je v Roma & Piu Pass obsažen i vstup do Andělského hradu. Moc děkuji za odpověď! Kateřina.

Ano je. Vstup do Museo Nazionale di Castel Sant' Angelo je už v základním a tedy i v Roma & Piu Pass. Pokud ho navštívíte mezi prvními dvěma místy, budete mít vstup zdarma, pokud ho navštívíte jako třetí a další místo, pak zaplatíte poloviční cenu € 2,50.

# 15.04.2009, 19:51.
Nejprve Vám musím pochválit Vaše stránky, především jejich přehlednost a obsah. Důvod, proč Vás kontaktuji je, že plánuji s přítelem vyrazit na tři dny do Říma. Mám to pro něj jako dárek, tak bych vše chtěla zařídit sama a dát mu to jako hotovou věc. Proto bych Vás chtěla požádat o malé rady. Plánujeme cestu na tři dny. Tudíž se nám vyplatí zakoupit si Roma Pass? Platí i na dopravu z letiště a celkově po celém Římě? Jak dlouho trvá cesta z letiště Fuimicino? Neznáte nějaké levné ubytování? Které památky opravdu stojí vidět a jaké je vstupné, co byste doporučili? Pokud by Vás napadlo něco, co by se nám hodilo, nějaká informace či rada, budu velice ráda, když mi napíšete. Předem děkuji. Lenka.

Zda se Vám Roma Pass vyplatí záleží hodně na tom, které z památek a muzeí chcete navštívit. Jejich seznam včetně cen vstupů najdete na portále Roma Pass v oddíle download - Tariffe Biglietti. S Roma Pass máte první dva vstupy zdarma a další se slevou. Cena po slevě je rovněž uvedena na výše uvedených stránkách. Z letiště Fiumicino máte několik možností dopravy - vlaky Leonardo Express a FR1, autobusy a Cotral nebo taxi. Podrobnější informace najdete v našich těchto otázkách a odpovědích. Pokud si koupíte Roma & Piu Pass, který je jen o € 2,00 dražší, můžete využít spoj FR1, ale až od stanice Fiera di Roma. Ve stanici Ostiense pak můžete přestoupit na linku metra B. S Roma Pass můžete využívat autobusy ATAC, linky metra A, B a vlaky Roma - Lido, Roma - Viterbo a Roma - Pantano. S Roma & Piu Pass pak navíc příměstské vlaky a autobusy. Cesta z letiště trvá v závislosti na zvoleném způsobu dopravy od 30. do 60. minut. Nejrychlejší je Leonardo Express. Na zbývající část otázky najdete odpověď v odpovědi ze dne 10.09.2008, 23:56.

# 07.04.2009, 22:59.
Letíme do Říma 14.4. Chtěl bych se zeptat, zda se vyplatí si koupit Roma Pass nebo mám kupovat jednotlivé vstupy? Jsem student a chtěl bych navštívit Vatikánská muzea, Colosseo a Pantheon. Toť asi vše, kde se platí vstup. Jinak MHD budu využívat minimálně. A ještě bych se chtěl zeptat, zda se tento Roma Pass dá zakoupit již na letišti Fiumicino. A pokud nenavštívím žádnou památku (tím ho nejspíš aktivuji), zda platí i jako jízdenka pro metro A a B. Zajímá mě konkrétně, při využití FR1 a poté přesednutí na metro, zda si mám kupovat jízdenku za € 1,00. Moc Vám děkuji za odpovědi. S pozdravem. Jaroslav.

V tomto případě se Vám karta nevyplatí. Vatikánských muzeí se netýká, vstupné do Colosseo (+ Palatino) je € 11,00 a do Pantheon by měl být vstup volný. Karta se dá zakoupit na letišti Fiumicino, konkrétně na Arrivi Internazionalli Terminal C v době od 9:00 do 18:30. Dopravní prostředky ATAC je možné využívat už před návštěvou první památky. Je třeba vyplnit údaje - jméno, příjmení a datum validace. Karta pak platí od této doby do 24:00 třetího dne. FR1 a Leonardo Express se karta netýká. Můžete si ale zakoupit Roma & Piu Pass, který je jen o € 2,00 dražší, lze s ním cestovat prostřednictvím FR1, ale až od stanice Fiera di Roma. Veškeré informace, seznam míst, kde karta platí, ceny vstupů (od třetího včetně) po předložení karty, prodejní místa atd. najdete na .

# 17.03.2009, 14:22.
Mám na Vás dotaz. Kolik dní byste doporučoval na prohlídku Říma v poklidném tempu se vším všudy? Děkuji. Kateřina.

Minimálně 5 dnů. Je to ale individuální záležitost. Někomu stačí na to, co chce vidět jeden den. Dalšímu, který má úplně jiné požadavky, nestačí ani čtrnáct dnů. Je třeba si napsat seznam toho, co chcete vidět, setavit itinerář a tím se řídit.

15.03.2009, 13:08.
Vaše stránky nás zaujaly a chtěli abychom se zeptat. Chystáme se s přítelem sami na přelomu června a července na 4. denní pobyt v Římě a jelikož si vše s tím spojené zařizujeme sami, tak prosíme o radu, kde je možné se dobře a levně v Římě najíst. Předpokládáme, že na hlavních třídách jsou ceny vysoké. Neznáte prosím nějaké doporučení na místa ve středu Říma, kde by byly ceny za jídlo obstojné? Předem děkujeme za odpověď a jsme s pozdravem. Pavla s přítelem.

Hodně záleží na konkrétní situaci, kde se zrovna budete pohybovat, zda budete mít v dané chvíli hlad nebo jen chuť atd. Určitě nepřizpůsobujte Váš itinerář prohlídky Říma tomu, kde se budete stravovat. Můžeme Vám doporučit několik postupů, jak za stravování v Římě nevynaložit příliš mnoho. Vyhněte se hlavně nejvyhledávanějším turistickým cílům, tady bude nejvíce draho. Potraviny nejlevněji nakoupíte na trzích a ve specializovaných potravinových prodejnách alimentaci. Lehčí oběd levněji koupíte např. ve vinárně, než v tratorii nebo v restauraci. Hodně vináren nabízí různé sendviče, předkrmy atd. Stejně tak pizza v pizzerii může být lehkým a chutným zpestřením oběda. Vyhněte se fast foodům. Pokud přesto navštívíte restauraci, tak polední menu je určitě levnější než večerní. Sledujte, kdo v restauracích sedí. Kde bude spousta místních lidí, tak tam je určitě levněji a dobře. Vyhlášenou oblastí z hlediska stravování je Trastevere. Náš tip: na cestě mezi Trastevere a Vatikánem je na Via della Lungara, na nábřeží u řeky Tevere, naproti kostela San Giuseppe Alla Lungara, restaurace Antica Osteria da Giovanni. Vaří tam jednoduše, chutně a levně.

# 10.03.2009, 11:47.
Letím příští týden do Říma, zpáteční let do Prahy mi letí již v 7:45. Chtěl bych se zeptat, jaký je nejvhodnější spoj z centra Říma na letiště v tuto ranní hodinu. Protože první Leonardo Express jede po 6. hodině ranní, což je pozdě. Děkuji mnohokrát za radu. Martin.

Spojení v této době zajišťuje linka společnosti Cotral svými nočními autobusy Cotral notturno. Jedná se o linky Fiumicino Aeroporto - Roma Termini - Roma Tiburtina a Roma Tiburtina - Roma Termini - Fiumicino Aeroporto. Z letiště odjíždí v 1:15, 2:15, 3:30 a 5:00. Z Tiburtina odjíždí v 0:30, 1:15, 2:30 a 3:45. Lístek stojí přibližně € 4,00 až € 5,00 (podle směru). Pokud použijete taxi, zaplatíte něco kolem € 40,00.

# 01.03.2009, 18:03.
Po Velikonocích jedeme do Říma. Chtěla bych se zeptat. Když si zakoupíme Roma Pass, do kterých památek budeme mít vstup zdarma a kde za polovinu? Děkuji. Jana.

Vstup zdarma budete mít na prvních dvou místech, která navštívíte. Od třetího místa pak budete mít 50% slevu. Veškeré informace včetně seznamu míst, která jsou do Roma Pass zapojena, najdete na .

# 23.02.2009, 23:13.
Chystáme se s kamarádkou na 5 dní do Říma v polovině srpna. Zajímalo by nás, kolik stojí lístky na MHD, a zda ten samý lístek platí v metru a také v autobusu. A zda nemají nějaký lístek na více dní a jak se pohybují jejich ceny? Také bychom chtěly navštívit Vatikán, ale vůbec nevíme, jak se tam dostat a kolik se tam platí za vstupy? Předem děkuji za odpověď. Michaela.

Ceny lístků najdete v odpovědi ze dne 30.01.2009, 07:31. Více o dopravě v Římě si můžete přečíst na stránkách ATAC. Do Vatikánu se dostanete např. metrem A, zastávka Ottaviano - San Pietro - Musei Vatticani. Vstupné do Vatikánských muzeí stojí € 14,00. Veškeré informace o otevírací době a cenách najdete na Musei Vaticani.

# 20.02.2009, 14:37.
Pane Řehůřku, měla bych na Vás dotaz ohledně naší plánované cesty do Říma v červnu tohoto roku na 8 nocí. Pojedeme letecky. Jsme rodinka se dvěma malými dětmi ve věku 4 roky a 6 měsíců. Kromě památek v Římě bychom se také rádi podívali k moři. Máte pro nás nějaký tip na nějaké letovisko pokud možno ne příliš daleko od Říma? To kvůli našemu přesunu veřejnou dopravou. Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Zuzana z Bělé pod Bezdězem.

Přímořským letoviskem Římanů je Lido di Ostia. Je v dosahu městské dopravy. Z Termini se tam dostanete metrem B směr Laurentina. Na EUR Magliana musíte přestoupit na vlak Roma - Lido.

# 02.02.2009, 18:55.
Přidávám se k dalším tazatelům a ráda bych se zeptala, zda nebudeme příliš riskovat, když se v termínu od 3.4. do 7.4.2009 necháme při našem školním zájezdu do Říma ubytovat v mobilhomech v Lido di Ostia. Podobný typ ubytování neznáme a nevíme tedy, co nás čeká. Nebude nám tam zima? Co myslíte? A nebude v tu dobu, týden před Velikonocemi, Řím přelidněný? Srdečně děkuji a zdravím. M. z Gymnázia Svitavy.

Dlouhodobé průměrné teploty začátkem dubna v Římě se pohybují od 7. (průměrné minimální) do 19. (průměrné maximální) stupňů. Takže pokud bude letos počasí průměrné, tak Vám určitě v noci zima bude. Pokud se přesto pro toto ubytování rozhodnete, dopředu si u ubytovatele zjistěte, zda je zajištěno přitápění. I v druhé části otázky Vás asi nepotěšíme, týden před Velikonocemi bude už v Římě více lidí, především těch, kteří cestují do Říma na Velikonoce a ten týden před budou chtít využít k prohlídce města.

# 02.02.2009, 07:54.
Děkuji velice za Vaši podrobnou odpověď. Měl bych ještě jeden dotaz zvláštního rázu: přijedeme do Říma s jízdenkou Wien - Roma Termini. A potřebovali bychom přestoupit na osobní vlak a dojet do stanice Roma - San Pietro. Přijedeme-li však podle jízdního řádu, nebudeme mít čas koupit si jízdenku. Máte nějakou zkušenost v tom, zda nám bude průvodčí ve vlaku cestu po Římě tolerovat s jízdenkou do Termini? Lubomír.

Určitě nepočítejte s tím, že při případné kontrole Vám bude uznána jízdenka z Vídně do Říma jako volná jízdenka na příměstský vlak. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, volte raději pozdější spoj. Osobní vlaky jezdí i několikrát do hodiny, naposledy však přibližně půl hodiny před půlnocí a pak někdy o půl šesté ráno. Spíše než vlak však doporučujeme Metro. Linka A jezdí z Termini přímo do zastávky Ottaviano, která je v blízkosti Vatikánu. Přestávka je stejná jako u toho vlaku, tedy od 23:30 do 5:30, v sobotu od 0:30 do 5:30.

30.01.2009, 07:31.
Jaké jsou ceny jednorázových, jednodenních a vícedenních jízdenek v Římě na městskou hromadnou dopravu? Děkuji. Lubomír.

Základní jednosměrná jízdenka (BIT) na 75 minut stojí € 1,00. Denní jízdenka (BIG) stojí € 4,00 a týdenní (CIS) pak € 16,00. Turistická jízdenka (ZISZ) na 3 dny stojí € 11,00. Jízdenky platí na linky metra A, B, autobusy a příměstské vlaky Roma - Lido, Roma - Viterbo a Roma - Pantano. Můžete zakoupit , se kterým můžete po tři dny cestovat po Římě a navštěvovat muzea a památky. Přitom první dva vstupy jsou zdarma, ostatní pak s 50% slevou. Cena je € 23,00.

# 20.01.2009, 16:18.
Potřeboval bych vědět, kolik přibližně stojí rychlejší vlak z Říma do Florencie? A kde nejlépe objednat a zaplatit jízdenku? Je lepší přímo na Termini nebo Tiburtina? Po příjezdu do Florencie - je vlakové nádraží v centru? Možná znáte i nějakou dobrou webovou aplikaci, jako máme v Čechách Jízdní řády. Možná doporučujete jiný, rychlý způsob přepravy z Říma do Florencie a zpět? Kolik doporučujete dnů ve Florencii? Stačí jeden den? Jsem ubytován v Římě a Řím jsem již viděl. Chtěl bych navštívit Florencii. Jen nevím, jak to rozvrhnout. Děkuji za informace. Tomáš.

Vlak z Říma do Florencie stojí přibližně € 50,00 v první třídě a € 36,00 ve druhé třídě. Doba jízdy je 1:40 (300 km). Lístek se dá koupit na stránkách Trenitalia, poskytují rodinné slevy, slevy pro děti atd. Určitě jde koupit lístky i na nádraží v Římě. Vlaky odjíždějí z nádraží Termini a ve Florencii přijíždějí na nádraží S.M.N., které je v centru. Je možné jet také autobusem. Např. linka provozovaná společností Leonettibus odjíždí z nádraží Tiburtina ve 22:35 a přijíždí do Florencie na Fortezza da Basso v 1:50. Cena je € 15,00, zpáteční € 25,00. Těch linek a možností je daleko více. Zkuste např. Italybus. Počet dnů je velice individuální. Podle toho, jak důkladně si chcete Florencii prohlédnout. Ideální jsou minimálně dva dny.

# 18.01.2009, 23:00.
Velmi nás zaujaly Vaše stránky, především Vaše praktické rady. Rádi bychom využili Vašich zkušeností při naší návštěvě Říma. Jsme dvě čtyřčlenné rodiny. Rodiče a dva synové ve věku 15 až 18 let. Chceme navštívit společně Řím v termínu od 28.4. do 3.5. Na náš plánovaný výlet chceme jet dvěma osobními auty, ubytování plánujeme v centru Říma. Chtěli bychom poradit, kde auta zaparkovat, zda jsou v Římě odstavná parkoviště na okraji, nebo zda se dá parkovat v centru za rozumné peníze na 6 dnů? Zvažujeme ubytování v hotelu Freedom Traveller nebo v Overseas B&B, můžete nám některý doporučit? Myslíte si, že nás čekají nějaké problémy v námi zvoleném termínu? Předem děkuji za odpovědi. Iveta.

Vše o parkování v Římě najdete v naší odpovědi ze dne 05.10.2008, 12:51. Ceny parkování na uvedených parkovištích se pohybují od € 1,50 do € 2,50. Jsou však většinou otevřena od 6:00 do 22:00 hodin. Pro Vás tedy nepoužitelná pro dlouhodobé parkování. Doporučujeme si najít ubytování někde na okraji Říma, popř. kousek od Říma a na zvolené parkoviště vždy dojet a do centra se dopravit metrem atd. Pokud preferujete hostely, některé možnosti najdete na portále Booking / Řím. Vámi zvolený termín může být rizikový vzhledem ke státnímu svátku 1. května, který se slaví i v Itálii. Doporučujeme předběžnou rezervaci ubytování. Pokud však preferujete ubytování ve Vámi zvolených hostelech Freedom Traveller a Overseas B&B přímo v centru Říma, může být řešením parkování v komerčních garážích a parkovištích. Počítejte však s vyšší cenou. Náš tip: ES Park Giolitti.