ŘÍM 2009 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2009 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.10.2009, 19:26.
Prilietame do Ríma na letisko Fiumicino v 17:45 hodín. Chcela by som Vás požiadať o informáciu, ako sa z letiska najlacnejšie dostaneme na ubytovanie na Via Bixio 41. Prosím tiež o informáciu, kde si máme zakúpiť lístky na dopravu a či je vôbec nutné, abysme si zakúpili viacdenný lístok, pokiaľ z nášho ubytovania chceme navštíviť Vatikán, Lateránsku baziliku, Maria Maggiore a baziliku sv. Pavla za hradbami. Ako sa do posledne menovanej dostaneme z nášho ubytovania? Ďakujem. Anna.

Via Bixio je jen kousek od Termini. Nejlevněji se tam dostanete autobusem Cotral, který odjíždí z letiště Fiumicino v 18:25, 19:20 a 21:00. Jedná se o linku směr Roma Magliana (metro B). Lístek stojí € 2,50 a koupíte ho v tabáku, na baru nebo na stánku. V autobuse by Vás přišel na € 7,00. Autobus jede přibližně 45 minut. Z Roma Magliana pak metrem na Termini za € 1,00. Lístek koupíte v automatu. Jistější (lépe to najdete, spolehlivý jízdní řád) je však jet vlakem FR1, který jezdí každých 15 minut. Cena je € 5,50. Lístek zakoupíte v pokladně v odjezdové hale. Pokladna je stejná pro FR1 i Leonardo Express. Lístek si můžete také zakoupit v automatu. Vystupte na stanici Ostiense. Přejděte (přímý průchod) na stanici metra B Piramide (lístek koupíte v automatu nebo v tabáku apod., označte ho v turniketu) a odtud jeďte na Termini (směr Rebibbia). Na Termini se dostanete i přímým autobusem za € 4,00. Na Termini nasedněte na autobus č. 105 (stejný lístek z metra už označovat nemusíte) směr Stazione Grotte Celoni, na třetí zastávce vystupte. Jedná se o zastávku Principe Eugenio / Manzoni. Zastávka je na ostrůvku před supermarketem. Musíte se vrátit o několik desítek metrů (dva bloky domů) zpět, Via Bixio je ulice protínající Via Principe Eugenio z obou stran. Vaše adresa by měla být po pravé straně. Na jednom rohu je pizzérie (modré markýzy), na druhém nějaká čínská restaurace. Zda zakoupit časovou jízdenku záleží na Vás. Vše se dá objet metrem, ale i obejít pěšky. Bazilika sv. Pavla za hradbami (Basilica di San Paolo Fuori le Mura) se nachází na Via Ostiense a dostanete se tam výše zmíněnou linkou metra B, od Termini směr Laurentina. Jedná se o zastávku Basilica S. Paolo (dvě zastávky za Piramide).

# 06.10.2009, 13:19.
Prosím, jak se nejlépe dostanu z nádraží Termini do hotelu Kriss na Via Treviso 37, Řím? Děkuji. Ivana.

Je to jen dvě zastávky metrem. Nasedněte tedy na metro B a jeďte směr Rebibbia. Vystupte na zastávce Policlinico. Musíte přejít Piazza Sassari, které je ve tvaru půloblouku. Z tohoto půloblouku vycházejí dvě ulice. Vy se vydejte po té pravé, Via Caserta. Na první křižovatce se vydejte doprava a jste na Via Treviso. Hotel Kriss je přibližně po 100 m na levé straně. Najdete ho bez problému, do ulice směřuje velká cedule Hotel Kriss Garage, před kterou je odbočka k hotelu. Vstup do areálu je přibližně 10 m vnořený do zástavby.

# 06.10.2009, 12:16.
Chcela by som sa len uistiť. O 3D kine Time Elevator in Rome ste písali, že je tam potrebná rezervácia vstupeniek. Znamená to teda, že ak by sme tam prišli a chceli si kúpiť vstupenky priamo na mieste, nebude to možné? Nemajú tam pokladne? Ďakujem. Janka.

Omlouváme se, je to ne zcela jasně uvedeno. Rezervace není bezpodmínečně nutná, ale doporučujeme ji. Time Elevator v současné době navštíví více jak 250000 lidí ročně, což odpovídá v průměru 76. lidem za hodinu. Je to samozřejmě při teoretické rovnoměrné vytíženosti a otevření 365 dnů v roce. Ve skutečnosti tomu tak není, ve špičce je zájem několikanásobně větší. Kapacita je přibližně 2000 lidí za den, což je přibližně 220 lidí za hodinu. Takže se můžete dostat do situace, kdy budete muset čekat ve frontě na lístky.

04.10.2009, 13:23.
Rád bych se Vás zeptal na nejlevnější dopravu z letiště Fiumicino na zastávku metra A Battistini, kde máme hotel Giotto na Via Cardinale 35. Přiletíme ve 21:15 a uvažujeme o vlaku FR1, který ale nejede až na Termini. Děkuji za odpověď. P.

Nejlevnější doprava je zřejmě autobusem Cotral. Z letiště Fiumicino jezdí linka na zastávku metra A Cornelia, odtud je to jen už jedna zastávka na Battistini. Cena jízdenky je € 3,10, na metro pak € 1,00. Bohužel však poslední autobus odjíždí z letiště ve 20:10. Pokud nechcete využít Leonardo Express, který jede přímo na Termini, tak doporučujeme tedy kombinaci FR1 a metra. Z FR1 vystupte na stanici Ostiense, odkud je přechod na stanici metra B Piramide. Odtud pak jeďte na Termini, kde přestupte na metro A. Na Termini se dostanete i přímým autobusem za € 4,00. Z FR1 lze přestoupit i přímo na metro A, konkrétně na stanici Tuscolana, přechod na nejbližší stanici metra A Ponte Lungo je však příliš dlouhý. Počítejte však s tím, že ze zastávky Battistini, na Via Cardinal Passionei, kde se Váš hotel nachází, je to ještě kilometr. Z metra musíte pokračovat po Via Mattia Battistini, potom odbočit doprava na Via San Melchiade Papa, která se bude stáčet doprava a potom doleva. Na další křižovatce odbočíte doprava a jste u Hotelu Giotto.

# 02.10.2009, 12:23.
Dne 9.10. ve 21:20 přilétáme do Říma na letiště Fiumicino a potřebujeme se dostat na stanici Termini. Jelikož letíme jen na víkend, tak nebudeme mít Roma Pass a chceme zvolit nejlevnější formu dopravy. Nazpátek se vracíme dne 11.10. a odlet máme ve 22:00 hodin. Hlavně mě zajímá, kde stojí ten vlak, co má odjíždět z letiště a kde se kupují lístky a zda se označují. Děkuji. R.

Nejlevněji se lze dostat na Termini zřejmě kombinací autobusu a metra, konkrétně autobusem Cotral na stanici metra B Roma Maglina za € 2,50 a odtud na Termini metrem za € 1,00. Celkem tedy za € 3,50. Poslední autobus však odjíždí z letiště ve 21:00 hodin. Obdobně jsou na tom další linky - přímo na Termini (€ 4,50, 19:00) a na zastávku metra A Cornelia (€ 3,10 + € 1,00, 20:10). Musíte tedy zvolit dopravu vlakem. Dražší (€ 11,00) Leonardo Express jede přímo na Termini, levnější FR1 (€ 5,50) jede na Tiburtina, kde musíte přestoupit na metro B (€ 1,00) směr Laurentina a vystoupit na Termini nebo ještě lépe vystoupit z vlaku na Ostiense, přejít na metro B Piramide (€ 1,00) směr Rebibbia a vystoupit na Termini. Na Termini se dostanete i přímým autobusem za € 4,00. Zpět doporučujeme stejnou trasu. Vlaky odjíždějí z nástupišť (dlouhá hala stojící kolmo k hlavní letištní budově, se kterou je propojena krytým nadchodem) v areálu letiště mezi parkovišti. Lístky koupíte v pokladně (je společná pro oba vlaky) přímo u nástupišť nebo v automatu. Lístky se označují přímo na nástupištích. Je to vše dobře značeno.

# 01.10.2009, 19:08.
Chcem sa opýtať na cestu z letiska Fiumicino do Hotela Pisana Palace na Via della Pisana 374. Priletíme približne o 15:00 hodine. Budeme tam 3 dni. Ten Roma Pass platí aj na dopravu z letiska? Vďaka. Blaho zo Slovenska.

i Roma & Piu Pass nelze na jakoukoliv dopravu z letiště Fiumicino využít. Do hotelu Pisana Palace se nejvýhodněji dostanete přes zastávku metra A Cornelia. Z letiště Fiumicino máte několik možností. Přímo tam jede autobus Cotral. Z letiště odjíždí denně 17 autobusů od 5:10 do 20:10. Pro Vás připadá v úvahu spoj v 16:00 nebo 17:15. Cena lístku je € 3,10 a koupíte ho v barech, trafikách nebo na stáncích. Přímo v autobusu by Vás přišel na € 7,00. Z letiště jede autobus na Cornelia hodinu a dvacet minut. Další možností je využít vlaky. FR1 stojí € 5,50 a jezdí ve Vašem čase každých 15 minut. Vystoupit můžete na Ostiense, přejít průchodem na metro B Piramide, odtud na Termini a tady přestoupit na metro A do Cornelia. Na metro už můžete využít Roma Pass. Z letiště můžete jet také vlakem Leonardo Express, který stojí € 11,00 a jezdí ve Vašem čase po půl hodině. Zaveze Vás na stanici Termini, kde přestoupíte na metro A do Cornelia. Na Termini se dostanete i přímým autobusem za € 4,00. Ze stanice Cornelia pak musíte jít přibližně 500 m pěšky na zastávku autobusu Gregorio VII / Villa Carpegna. Půjdete po Circonvallazione Aurelia až na Piazza di Villa Carpegna. Zastávka autobusu je na začátku Via Gregorio VII, tzn. ve směru chůze po levé straně. Nastoupíte na autobus č. 881 směr Avanzini / Quartiere Incis. U hotelu budete po 17. zastávkách přibližně za 20 minut. Čas je orientační, ve špičce může být mnohem delší. Nemůžete přejet, hotel je přibližně 50 m od konečné zastávky.

# 01.10.2009, 18:59.
Na stránkách o Římě na Cestuj levně jsem našel informaci, že v rámci Roma Pass by měla být nově zahrnuta doprava vláčkem FR1, i když na oficiálních stránkách včetně vašich je něco jiného. Dá se tedy nějak dostat z letiště s pomocí Roma Pass vlakem nebo autobusem, případně jaká je nejlevnější varianta se dostat z letiště do Říma? Děkuji. Petr.

i Roma & Piu Pass nelze použít pro dopravu z letiště Fiumicino žádným dopravním prostředkem. Nejlevněji se lze z letiště dostat pravděpodobně autobusem Cotral a to linkou Fiumicino - EUR Magliana (metro B) a odtud už systémem dopravy ATAC, kde už lze Roma Pass využít (nebo nejlevnější lístek BIT v ceně € 1,00). Lístek na tuto linku Cotral stojí € 2,50 a lze jej koupit v barech, trafikách, stáncích. Nákup v autobuse by Vás přišel na € 7,00. Autobusy jezdí z letiště od 5:30 do 21:00, jednou až dvakrát za hodinu. Doba jízdy je 45 minut, ve špičce však může výrazně narůst.

# 01.10.2009, 12:25.
Chcela by som sa spýtať, či v Ríme, v parku Borghese ešte funguje vyhliadkový let teplovzdušným balónom do výšky 150 metrov. Ak áno, viete koľko to stojí a či bude v prevádzke aj v októbri? Ďakujem. Janka.

Bohužel dle sdělení přímo od provozovatele, společnosti Aerophile, je balón L'Aerostato Aerophile 5500 - Roma, Galoppatoio Villa Borghese, vypuštěný. Když byl v provozu, tak otevírací doba byla od 9:30 do setmění, v So + Ne + svátky pak ještě dvě hodiny po setmění. Cena byla do 6. let € 3,00, do 12. let € 6,00, do 17. let € 11,00 / € 12,00 a nad 17 let € 15,00 / € 18,00. Za lomítkem je cena v So + Ne + svátky.

# 30.09.2009, 09:36.
Dnes 30.9. odlétám do Říma a chtěla bych se zeptat, jak je to s nočními autobusy nebo tramvajemi. Přiletím pozdě večer na letiště Fiumicino a potom se dopravím vlakem Leonardo Express na stanici Termini. Tam dojedu kolem 24:00 hodin a potom nevím. Mám se dostat k hotelu na ulici Via Lisbona 7. Jede tam kolem nějaký noční autobus nebo tramvaj? Jsou někde stránky s jízdními řády? Děkuji moc. Renata.

Jízdní řády najdete na ATAC. Z Termini na Via Lisbona se dostanete autobusem č. 360, směr Muse. Je to 10 zastávek. Ne však na každé musí autobus zastavit, před výstupem raději stiskněte tlačítko signalizující řidiči vystupování. Vystoupit musíte na Liegi / Ungheria. Odtud je to k Via Lisbona přibližně 500 m. Musíte po Via Paraguay, přes Piazza Lituania, po Via Lima, která Vás dovede k Via Lisbona. Poslední autobus jede z konečné Zama přesně o půlnoci. Potom až o půl šesté ráno. Je to ale dost natěsno. Z Termini jezdí noční linky N5, N7, N8, N9, N13 a N15. Ani jedna z nich však nejede přímo do Vaší oblasti. Bylo by to se složitými přestupy. Pro Vás asi bude výhodnější v tomto případě jet z letiště vlakem FR1 (poslední jede z Fiumicino ve 23:36), vystoupit na stanici Ostiense a odtud přejít ke stanici metra Piramide (přímý průchod), resp. vlaku Roma - Lido. Zastávka autobusu je na Piazzale Ostiense, u ostrůvku se stromy, hned naproti nádraží vlakové linky Roma - Lido. Odtud jede noční linka N11, která Vás zaveze až do místa výše uvedené zastávky na ulici Liegi. Z Piramide odjíždí ve 23:50, 00:20, 00:50 atd. Vystoupit musíte na stejné zastávce, tj. Liegi / Ungheria. Jedná se o okružní linku, takže přinejhorším (pokud nevystoupíte) Vás zaveze zpět na Piramide. Jízdní řád této noční linky a mapu najdete na výše uvedených stránkách. Je možné jet i linkou N10, která je také okružní a jede v opačném směru jako N11, až na malé vyjímky po stejné trase (cílová zastávka je stejná). Piramide je přibližně stejně daleko, takže volte tu linku, která pojede dříve. My osobně bychom asi volili cestu na Termini a odtud bychom těch 4 až 5 km k hotelu cestovali taxi, vzhledem k noční době, vzdálenostem atd.

# 28.09.2009, 22:53.
Moc děkuji za Vaše obšírné stránky, které pročítám skoro denně před naší 8. denní cestou, ale přeci jen bych se chtěla ujistit, že první den naší cesty zvládneme bez problémů. Přiletíme na Fiumicino ve 21:30, náš hotel je u stanice Lepanto, metro A. Takže bychom měli jet vlakem FR1. Kde lze koupit lístky v tuto dobu? Pojedeme do stanice Tuscolana. Je přechod na metro A příliš dlouhý nebo v noci by člověk mohl být dezorientován? Nebo do stanice Tiburtina, kde využijeme metro B do stanice Termini a poté metrem A do stanice Lepanto, která je naší cílovou stanicí. Je možné použít lístek BIT k přestupu z metra B na A? Moc děkuji za Vaši pomoc všem nejistým cestovatelům. Hana.

Jízdenky na vlaky FR1, ale i na Leonardo Express, můžete koupit v odjezdové hale v pokladně, která je pro oba vlaky stejná. V tomto případě nezapomeňte zdůraznit, že chcete jízdenku na FR1. Máme zprávy, že mají tendenci prodávat automaticky jízdenky na Leonardo Express. Jízdenky lze zakoupit také v automatech. Jaký vlak zvolit záleží hodně na tom, zda přiletíte přesně a ve který den přiletíte. Metro totiž jezdí od neděle do čtvrtka do 23:30 a v pátek a v sobotu do 1:30 hodin. Pokud budete v časové tísni, je lepší zvolit Leonardo Express (€ 11,00), který Vás zaveze na Termini, kde můžete hned přestoupit na metro A. Pokud budete mít dostatek času, pak doporučujeme jet FR1, vystoupit na stanici Ostiense a odtud pokračovat metrem B (ze stanice Piramide), kam je přímý průchod, na stanici Termini. Tady pak přestoupit na metro A. Pokud metro neopustíte a neprojdete turnikety ven, můžete použít stejný lístek BIT. Jakmile projdete turnikety a tedy metro opustíte, už stejný lístek nemůžete použít. Vystoupit můžete samozřejmě i na stanici Tuscolana. Ta však přímou vazbu na metro A nemá. K tomu (stanice Ponte Lungo) je třeba projít po normální ulici. Je to přibližně 400 m. Lze jet také na Tiburtina, kde je na metro minimální přechod.

# 27.09.2009, 03:50.
Prosím, neporadili byste mi, jak se dostanu z letiště Ciampino do centra? Bydlení máme zajištěné kousek od stanice Termini. Bohužel Wizzair bude dle informací létat od 25.10.2009 na letiště Ciampino. Mnohokrát děkuji a přeji krásný den. Ilona.

Z letiště Ciampino na Termini se nejlépe dostanete přímým autobusem společnosti . Autobus jede přibližně 55 minut a stojí € 4,00. Nejbližší stanice regionálního vlaku FR4 Casabianca je od haly vzdálená něco přes 1,5 km, tedy pro cestování se zavazadly moc daleko.

# 24.09.2009, 20:03.
Díky vašim návodům jsem se snadno zorientoval v problematice pohybu po Římě prostředky MHD. Jediné, čeho jsem se nebyl schopen dopátrat, je možnost zakoupení jízdenek, nejspíše týdenních, ve večerních hodinách na letišti Fiumicino. Můžete mi, prosím, odpovědět, do kolika hodin je na letišti otevřený stánek s jízdenkami? Děkuji. Z.

Prodej jízdenek na FR1 a Leonardo Express na letišti Fiumicino by měl fungovat do odjezdu posledního vlaku a pak před odjezdem prvního vlaku, pokud ne, jízdenky lze zakoupit také v automatu. Prodejny jízdenek ATAC bývají ve vybraných stanicích metra otevřeny od 7:00 do 20:00, v neděli od 8:00. Jinak samozřejmě ve všudypřítomných automatech.

# 24.09.2009, 10:35.
Pane Řehůřku, jste velice laskavý, děkuji Vám. Když už Vás mám, zeptám se ještě na dvě věci, pokud to nevadí. Nachází se v Římě nějaká obdoba londýnské tržnice Covent Garden? A potom, jak nejlépe dojet na nějakou pláž, pokud bych se tam chtěla zdržet pár hodin před návratem a pak pokračovat směrem na letiště. Tak se nezlobte. Děkuji. Alena.

Bohužel o tomto typu tržnice nemáme informace. Jedním z nejznámějších římských tržišť je v neděli na Porta Portese. Každodenní trhy probíhají na Campo de Fiori. K moři se dostanete vlakem Met.Ro Roma - Lido. Odjíždí z Roma Porta S. Paolo, kam se dostanete metrem B, zastávka Piramide. Vystoupit můžete na zastávkách Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo. Vlak je v rámci římské dopravy, takže platí zde běžné lístky BIT, BIG atd.

23.09.2009, 13:22.
Až po zaplacení jsem zjistitil, že hotel Romulus na Via Salaria 1069 je dost daleko od centra. Jakou zvolit dopravu z letiště Fiumicino přes den na hotel? Jak se k němu dostat večer z centra? Ještě prosím, jakou zvolit dopravu zpět na letiště, když odlet je již v 7:45 ráno? Jiří.

Asi nejméně komplikovaná doprava do hotelu Romulus z letiště Fiumicino je vlakem FR1 na stanici Tiburtina v ceně € 5,50 a odtud autobusem č. 135 směr Salaria / Piombino v ceně € 1,00 nebo v rámci nějaké časové jízdenky, popř. . Vystoupit musíte na zastávce Salaria / Motorizzazione, která je kousek od hotelu a od Tiburtina je to 12. zastávka a přibližně 30 minut. Z Tiburtina vyjíždí autobus od 4:50 do 24:00. Jezdí 2 až 3 autobusy do hodiny. Tento spoj můžete tedy využívat i večer (informativní odjezdy z Tiburtina: 19:40, 20:06, 20:29, 20:55, 21:22, 21:48, 22:14, 22:41, 23:07, 23:34, 24:00) z centra. Do stanice Tiburtina se dostanete odkudkoliv metrem B. Tento spoj by bylo možné využít i na cestu ráno na letiště, je to ale natěsno. Ze Salaria / Piombino vyjíždí první autobus v 5:20, u hotelu je přibližně za 30 minut a na Tiburtina za dalších 30 minut, tj. s rezervou někdy kolem 6:30. FR1 pak odjíždí v 6:33 a 6:48 a na letišti je v 7:18 a 7:33. Je tedy nereálné stihnout letadlo. Bude tedy třeba najít jiné řešení. Jedná se o už známý vlak FR1. Jeho nejbližší zastávka od hotelu je vzdálená vzdušnou čarou přibližně 700 m. Zastávka se jmenuje Fidene a vlak Vás zaveze až na letiště Fiumicino. První odjíždí v 5:32, na letišti je za hodinu, tj. 6:33. Další následují po patnácti minutách. Problém není ani tak v té vzdušné vzdálenosti 700 m, jako spíše v železnici, která vede souběžně se silnicí, přes kterou se musíte dostat k té druhé železnici (FR1). Nejbližší přejezd je přibližně 1 km ve směru do centra, odtud je pak přibližně stejně daleko zpět proti směru jízdy k Fidene nebo po směru jízdy k Nuovo Salario. Budete to muset při nějaké odpolední procházce prozkoumat :-) Nebo Vám poradí na hotelu. Možným řešením je i taxi, které Vás k zastávce doveze. V těch končinách a ranní době je to řešení možná nejrozumnější.

# 23.09.2009, 12:23.
Chcela by som sa ešte spýtať na Vatikán a konkrétne na audienciu u pápeža. Na oficiálnej stránke som sa dočítala, že audiencie bývajú každú stredu, ale sú tam vypísané len štyri mesiace - jun, jul, august a september. Myslíte teda, že v ostatných mesiacoch sa už audiencie u pápeža nekonajú? My ideme do Ríma až v októbri. Ďakujem za odpoveď. Janka.

Všeobecné audience (Udienze Generali) u papeže bývají každou středu v 10 nebo v 11 hodin. To, že jsou vypsané jen po čtyři poslední měsíce je jen technická záležitost. Jedná se o kalendář hlavních akcí - audience, svátky, návštěvy. Poslední záznamem je návštěva papeže v ČR, starší záznamy se umazávají. Je velice pravděpodobné, že v nejbližší době bude tento kalendář aktualizován a tyto audience budou vypsané na 7., 14., 21., 28.10.2009. Podmínkou konání audience je to, že bude papež ve Vatikánu. Podzimní audience probíhají na náměstí sv. Petra. Kromě těchto všeobecných audiencí pronáší každou neděli v poledne papež modlitbu Anděl Páně a krátké kázání z okna své studovny v Apoštolském paláci. V poledne na velikonoční neděli a na Boží Hod vánoční žehná papež Urbi et Orbi z balkónu před bazilikou. Nezapomeňte na lístky, které jsou zdarma, ale jsou nutné: rezervace. Doporučujeme si je zarezervovat faxem (viz formulář na výše uvedených stránkách) a vyzvednout den před audiencí v době od 15:00 do 19:30 (viz výše uvedené stránky). Na den audience bychom to nenechávali.

20.09.2009, 21:19.
Slyšela jsem, že je možné v Římě navštívit některý den všechny památky úplně zdarma. Je to pravda? Který je to den? Dále bych se ráda zeptala, zda mi doporučíte nějaké místo kousek od Říma, které stojí za to vidět? A poslední dotaz. Nevíte, zda se dají sehnat lístky na místní zápas AS Řim v termínu od 30.9. do 5.10.? Kde a za kolik by se daly lístky sehnat? Předem děkuji za Vaše odpovědi a Vaši pomoc. S pozdravem Marika.

V Římě je několik termínů, kdy jsou volné vstupy do všech státních muzeí, památek, archeologických areálů, knihoven a archivů. Např. jednou ročně probíhá tzv. Kulturní týden - Settimana della Cultura. Vždy na jaře, po každé v jiném termínu. Celkově tento týden proběhl už jedenáctkrát, letos byl od 18. do 26. dubna., loni od 25. do 31. března atd. Další volné vstupy bývají během Dnů evropského kulturního dědictví - Giornate Europee del Patrimonio, letos jsou od 26. do 27. září. 27. září je volný vstup i do Vatikánských muzeí. Rovněž bývají v Římě v různých termínech tzv. Bílé noci - Notti Bianche, kdy bývá prodloužená otevírací doba po celou noc a vstup volný. Do Vatikánských muzeí bývá volný vstup také poslední neděli v měsíci. Počítejte však s tím, že při těchto volných vstupech bývají obrovské fronty a všude jsou davy lidí. Otázkou je, zda to stojí za to. Kousek od Říma doporučujeme navštívit např. Tivoli, kde jsou tři nádherné vily - Villa d'Este, Villa Adriana, Villa Gregoriana. Všechny je možné navštívit v rámci Roma & Piu Pass včetně dopravy. Ve Vašem termínu hraje AS Roma domácí utkání na Olympijském stadiónu dne 4.10.2009 v 15:00 hodin proti FC Neapol. Lístky stojí od € 79,00 do € 129,00 a můžete si je koupit online. V rozmezí 3. až 5. dní před zápasem budou doručeny do Vašeho hotelu prostřednictvím DHL nebo TNT. V kamenné prodejně je lze zakoupit např. v AS Roma Store na Piazza Colonna, Via Appia Nuova, Via Vincenzo Cesati, Via Sesto Calvin atd. Kompletní seznam prodejen najdete na AS Roma Store.

# 20.09.2009, 14:01.
V októbri sa chystáme na pár dní do Ríma. Jeden deň by sme sa chceli ísť pozrieť aj k moru. Chcem sa spýtať, či nám na túto cestu bude stačiť 24. hodinový lístok za € 4,00 zo stanice Termini metrom na zastávku Piramide, odtiaľ prestup na vlak Roma - Lido. Ešte sa chcem opýtať, ktorá zastávka je najlepšia na výstup pri mori? Chceme len vidieť more. Nebudeme sa kúpať. Ďakujem za odpoveď. Janka.

Ano, tento lístek můžete bez jakýchkoliv omezení použít. V Lido di Ostia můžete v blízkosti moře vystoupit celkem na čtyřech zastávkách. Ta první - Lido di Ostia Centro, je od moře nejdále - přibližně 700 m. Druhá - Stella Polare, je od moře vzdálená 500 m a vede od ní cesta přímo rovně k moři. Třetí - Castel Fusano, je od moře vzdálená 400 m a rovněž od ní vede cesta přímo rovně k moři. Nejblíže je čtvrtá, konečná zastávka - C. Colombo, 300 m. Přímo k moři, aniž byste musela přes pláž, se dostanete z Centro a Castel Fusano.

# 18.09.2009, 13:54.
Ve Vašich odpovědích jsem našla mnoho potřebných informací a rad. Děkuji. Můžete mi prosím poradit, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu, který je na adrese Via Braccio da Montone? Zvolila bych ráda levnější vlak FR1, ale nevím, zda se na letišti najde tak snadno jako Leonardo Express a navíc večer kolem 21. hodiny. Velmi Vám děkuji. Alena.

Vlaky odjíždějí ze stejné haly, takže nemusíte mít strach. Informační tabule jsou přehledné, najdete tam informace jak o času odjezdu, tak i koleji, ze které vlak odjíždí. FR1 odjíždí v tuto dobu 27. a 57. minutu. Pokud tedy pojedete vlakem FR1, vystupte na stanici Tuscolana, kam to trvá přibližně 38 minut. Za nádražní budovou je malé náměstíčko. Přejděte ho až na Via Monselice, která je za stromy. Tam je zastávka autobusu č. 412 (zastávka Monselice / Stazione Tuscolana). Vystupte na zastávce Circonvallazione Casilina / S. Elena. Měla by to být pátá zastávka. Pokračujte po směru autobusu, po pravé straně budete mít most přes železnici, který přejděte. Za ním se vydejte doleva podél železnice a hned další ulice vpravo je Via Braccio da Montone. Poslední autobus vyjíždí z konečné Adria (přes jednu zastávku zpět od Tuscolana) o půlnoci. Intervaly v této době jsou přibližně půl hodiny. Nezapoměňte ještě na jednu věc. V pozdních hodinách je pravděpodobné, že autobusy nebudou zastavovat na všech zastávkách. Před příjezdem autobusu je třeba dát řidiči znamení (je velká pravděpodobnost že na Tuscolana bude vystupovat i nastupovat více lidí, takže to ani nebude možná třeba), že nastupujete, stejně tak před vystupováním je třeba stisknout tlačítko, které signalizuje řidiči, že budete vystupovat. Vzhledem k noční hodině, pěším přechodům a zavazadlům, bychom možná doporučovali z Tuscolana taxi.

# 17.09.2009, 22:04.
Příští týden se chystám do Říma. Budeme s manželem bydlet v hotelu Hermitage na ulici Via E. Vajna. Přiletíme do Říma ve 21:20. Poradíte nám prosím, jak se dostat nejkratší cestou z letiště do hotelu? Mockrát děkujeme. Martina.

Grand hotel Hermitage se nachází na ulici Eugenio Vajna 12, 50 metrů od autobusové zastávky. Nejrychlejší doprava z letiště je vlakem Leonardo Express v ceně € 11,00, který odjíždí v této době každou 6. a 36. minutu, poslední ve 23:36. Na Termini je za 31 minut. Odtud pak odjíždí autobus č. 360 (A Capolinea) směr Piazza delle Muse. Poslední odjíždí z konečné stanice Zama o půlnoci, v této době je frekvence přibližně 20 minut. Vystoupíte na konečné zastávce - Piazza delle Muse a odtud musíte pokračovat na protilehlou ulici než ze které jste přijeli, tj. jako byste pokračovali autobusem dál. Jmenuje se Via Gian Giancomo Porro. Po té půjdete jen kousek. Stáčí se do leva do obloučku, kolem domu, který je postavený také do obloučku. Po přibližně 40. metrech zahnete doprava na Via Eugenio Vajna. Hned na začátku této ulice je Váš hotel. Levnější než Leonardo Express je vlak FR1 v ceně € 5,50, který z letiště odjíždí v této době každou 27. a 57. minutu, poslední ve 23:27. Nejede však na Termini, ale na Tiburtina. Tady je za 45 minut. Odtud musíte metrem B na Termini (€ 1,00) a odtud zmiňovaným autobusem č. 360. Z FR1 můžete vystoupit i na zastávce Ostiense, přejít na zastávku metra B Piramide a odtud jet čtyři zastávky na Termini. Přímo na Termini jede autobus za € 4,00. My bychom však zřejmě volili jistotu - Leonardo Express a variantu s FR1 nebo Terravision bychom volili až při návratu, kdy budete mít dostatečnou časovou rezervu.

# 17.09.2009, 15:28.
Chtěl bych se zeptat, zda pro dopravu z letiště Fiumicino lze využít Roma & Piu Pass za € 25,00 na vlak FR1 (viz rim.cestujlevne.info) a dále, zda se ho vyplatí koupit pro patnáctileté dítě pro návštěvu památek. Pokrývá také dopravu do Lido di Ostia a Tivoli? Děkuji. Jan.

i Roma & Piu Pass není možné využít pro dopravu z letiště Fiumicino do Říma a to jak v případě FR1, tak i v případě Leonardo Express. Obě varianty lze využít pro dopravu do Ostia (vlak Met.Ro Roma - Lido), Roma & Piu Pass pak i do Tivoli. Oba pasy se pro děti zřejmě nevyplatí - viz naše odpověď ze dne 05.06.2009, 21:13. Pro ně je většinou vstupné zdarma. Dopravu lze řešit jízdenkou BTI v ceně € 11,00 (místo Roma Pass) resp. BTR pro 2 zóny v ceně € 12,00.

# 17.09.2009, 10:06.
Moc prosím ještě o jednu radu. Pokud pojedeme z centra metrem ze stanice např. Termini a přestoupíme na stanici EUR Magliana na regionální vlak směr Lido k moři, jsou nutné dvě jízdenky po € 1,00 nebo můžeme použít pouze jednu? Děkuji za odpověď. Martina.

Můžete použít jen jednu jízdenku, pokud se od jejího označení po vystoupení z posledního dopravního prostředku vejdete do intervalu 75 minut. Omezení platí v metru, kde můžete jízdenku použít jen jednou, tedy pokud projdete po použití metra turnikety, už jízdenku na metro použít nemůžete. Další omezení platí pro městské trasy regionálních vlaků Trenitalia, kde lze jízdenku použít jen jednou v jednom směru. Pokud tedy pojedete metrem a pak linkou Roma - Lido, označíte jízdenku v metru a ve vlaku Met.Ro ji už označovat nemusíte.

# 17.09.2009, 08:05.
Mockrát děkuji za odpověď, kterou jste mému manželovi poskytli. Jenom na doplnění: nelze využít místní vlakové spojení (Service FR1) za cenu € 5,00 + ze stanice Tiburtina metrem do stanice Termini za € 1,00? Našla jsem, že vlak jezdí v intervalech 15 min, ale nedokázala jsem najít, zda v námi požadovaném čase v pondělí 21.9. po 22. hodině. Neznáte též spojení z Termini Station na letiště Fiumicino, term. B ve čtvrtek 24.9.? Odlétáme ve 21:50. Velice děkuji. Marie.

Otázka se týkala nejrychlejšího spoje z Fiumicino do Termini. FR1 lze samozřejmě využít také. Je pomalejší, poněvadž zastavuje na všech zastávkách a nejede na Termini, ale ma Tiburtina, odkud musíte metrem. Problém je ale v tom, že 21.9. je pondělí a metro jezdí jen do 23:30 hodin. FR1 jede 22:27, 22:57 a 23:27. Doba jízdy je 45 minut. Je potřeba počítat s přesuny z letiště na vlak a z vlaku na metro. Je velké riziko, že to nestihnete, protože poslední metro B jede ze stanice Rebibbia ve 23:30 a na Tiburtina je za 10 minut. Doporučujeme ten Leonardo Express. 24.9. je situace jiná. Jedná se o dřívější časy, proto bez problému můžete využít jak metro v návaznosti FR1 (v tom čase každých 15 minut), tak i Leonardo Express (v tom čase každou půl hodinu). Doporučujeme samozřejmě dostatečnou rezervu. Jinak z FR1 lze přestoupit na metro B i dříve na stanici Ostiense - přechod na metro Piramide.

# 16.09.2009, 17:44.
21.9. 2009 letím do Říma na letiště Fiumicino, terminál B. Přílet je okolo 22. hodiny. Neznáte spojení do centra na Termini Station. Prosím o co nejrychlejší odpověď. Děkuji. Z.

Nejrychlejší spojení z letiště Fiumicino na Termini je vlakem Leonardo Express. Jedná se o přímý spoj první třídy v ceně € 11,00. Odjezdy: 22:06, 22:36, 23:06, 23:36. Doba jízdy: 31 minut. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, pak jezdí noční autobusy Cotral v ceně € 4,50. Při nákupu u řidiče stojí jízdenka € 7,00. Odjezdy: 1:15, 2:15, 3:30, 5:00. Doba jízdy: 40 minut.

# 16.09.2009, 16:30.
Dovoluji si požádat o odpověď na následující otázku, kdyby to šlo do pátku. V sobotu letíme do Říma. Z letiště Fiumicino mi cestovka radí použít pro cestu na místo ubytování vlak směr Tiburtina, vystoupit na stanici Tuscolana a pokračovat autobusem na místo ubytování. Uvažuji o zakoupení Roma & Piu Pass. Ve Vašich odpovědích jsem se dočetl, že jej mohu využít pro cestu do centra jen od stanice Fiera di Roma. Kolegyně mi zaslala přehled stanic na trati vlaku FR1 mezi stanicemi Fiumicino aeroporto a Orte, stanice Fiera di Roma mezi nimi není. Můžete mi prosím sdělit, zda pro cestu z letiště vlakem FR1 na stanici Tuscolana mohu použít Roma & Piu Pass? Předem moc děkuji za odpověď. J.

Na oficiální mapě linek metra a regionálních vlaků (Metro e ferrovie regionali) v Římě, tato stanice uvedena je - viz ATAC. Najdete ji i v jízdním řádu Fiumicino Aeroporto - Orte na Trenitalia. Tato stanice je okrajová pro platnost jízdenek Rome Metrebus, tedy i Roma Pass. V době Vámi zmiňované odpovědi byla stanice Fiera di Roma i okrajovou pro platnost Roma & Piu Pass. Od té doby však došlo ke změně, v tomto případě je okrajovou stanicí pro Roma & Piu Pass Parco Leonardo (o jednu zastávku dále), pro Roma Pass zůstává v platnosti Fiera di Roma. Pro cestu z letiště Fiumicino vlakem FR1 na stanici Tuscolana nemůžete použít Roma & Piu Pass. Výše uvedenou informaci najdete i na oficiálních stránkách .

# 16.09.2009, 15:12.
Na internetu jsem našla Vaše stránky. Chtěla bych se Vás zeptat. Chystám se do Říma příští středu až do neděle, což je 5 dní. Můžete mi poradit ohledně Roma Pass? Platí i na 5 dní? Pokud ne, co doporučujete koupit? Jakou kartu nebo lístek? Jde mi o to, abych mohla jezdit MHD, metrem a k moři. Nebo prostě nějakou alternativu jak vyřešit 5. denní cestování po Římě. A ještě se zeptám, zda je v Roma Pass zahrnut i transport z letiště a pak zpět na letiště. Děkuji moc. K.

je platný pouze 3 dny, konkrétně do 24:00 hodin třetího dne od zakoupení. Doporučujeme ho tedy využívat buď od druhého do čtvrtého dne, nebo na okraji pobytu, kam spadá delší pobyt z hlediska příletu resp. odletu. Dopravu z letiště Fiumicino neřeší ani jedna ze dvou variant Roma Pass. Pokud nebudete cestovat i mimo Řím, pak si kupte základní Roma Pass, je v něm zahrnuta i linka Roma - Lido vedoucí k moři. Určitě navštívíte Vatikán, ten v Roma Pass není, proto si ho naplánujte mimo období platnosti Vašeho Roma Pass. Pokud chcete Roma Pass pouze kvůli dopravě, pak se Vám nevyplatí. Kupte si třídenní jízdenku BTI v ceně € 11,00 - ta je v ceně Roma Pass, nebo spíše sedmidenní CIS v ceně € 16,00. Dopravu na letiště FR1 (€ 5,50) nebo Leonardo Express (€ 11,00) budete muset platit samostatně. Levnější spojení na Termini je autobusem za € 4,00. Ceny vstupů bez Roma Pass a s Roma Pass najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.09.2009, 12:59.
Ráda bych se zeptala, kolik stojí jízdenka na lince Roma - Lido (Stella Polare). Rádi bychom se podívali kromě památek také k moři. Děkuji za odpověď. Martina.

€ 1,00. Po celé této lince platí tarify městské dopravy v Římě.

# 14.09.2009, 16:37.
Řehůřkovi, ještě jednou děkuji za vaší pomoc! Trajekt dorazil sice přesně, ale než otevřeli a kdesi cosi, tak nám zbylo času tak akorát na ten druhý vlak, který jsme stihli díky taxi, který přijel k trajektu z Říma pro někoho jiného, ale umluvili jsme ho na to malé zdržení se s námi. Jel jak blázen v tom provozu a ještě stihnul za jízdy pořvávat na kolemjdoucí otázku, kde je vlakáč. Na nádraží řada na jízdenky až před vchod, vlak už stál na peróně, automat na jízdenky nešel překlopit z italštiny do angličtiny a po intuitivním a náhodném proklepáním se menu napsal na displeji, že nelze zakoupit přestupní jízdenku. Z pozice mých 195 cm se mi pak podařilo předběhnout řadu, zakoupit jízdenky, které nám pak stejně nikdo nekontroloval, a nastoupili jsme do zavírajících se dveří. Pak už všechno v pohodě, takže děkuji. David, Šárka a Karolínka.

Děkujeme za cenné informace. Jsme rádi, že jste letadlo stihnuli a z dovolené se v pořádku vrátili.

# 11.09.2009, 17:03.
Chystám se k návštěvě Říma a ráda bych se dostala také do míst, která nejsou běžně otevřena, jako jsou třeba Domus Aurea nebo Ludus Magnus. Nevíte, kde bych si mohla zajistit povolení k návštěvě? Předem děkuji za odpověď. Lucie.

Domus Aurea byl uzavřen od roku 2005 do roku 2008. V současné době je už veřejnosti opět přístupný. Otevřen je od 9:00 do 19:45 každý den kromě úterý a 1.1., 1.5., 25.12., vstupné je € 5,00. Ludus Magnus má od konce letošního května také otevřeno. Přesnou otevírací dobu neznáme, otevřeno je každý den kromě pondělí a 1.1., 1.5., 25.12., vstupné je € 3,00.

11.09.2009, 12:13.
Příletíme na letiště Fiumicino asi o půl noci. Jak se prosím dostaneme do Říma do Parkhotel Torre Rossa na ulici Torre Rossa? Cesta je směrem na Vatikán. Děkuji. Leo.

Nejbližší stanice metra od Parkhotelu Torre Rossa je Cornelia (metro A). Odtud je to k hotelu ještě něco málo přes kilometr. Pěšky je to schůdnější ale z Baldo degli Ubaldi a odtud po Via Egidio Albomoz k Via Aurelia a potom po Via della Madonna dei Riposo, která Vás dovede k Via di Torre Rossa. Metro však jezdí jen do 23:30 od neděle do čtvrtku a do 01:30 v pátek a v sobotu. Poslední Leonardo Express jede ve 23:36, FR1 ve 23:27. Budete tedy muset využít noční autobusovou linku Cotral. Jede v 1:15, 2:15, 3:30 a 5:00. Cena je € 4,50. Jízdenku lze zakoupit např. v tabáku nebo na baru. Přímo v autobuse pak za € 7,00. Vystoupit musíte na Termini, kam jede autobus přibližně 40 minut. Z Termini pak doporučujeme jet taxi. Otázkou je, zda už nepočkat na letišti na denní linku Cotral, která jede z Fiumicino na Cornelia v 5:10. Cena je € 3,10, v autobuse € 7,00.

# 06.09.2009, 21:38.
Chystáme se od 23.9. do 29.9.2009 do Říma. Chtěli bychom si zajet i k moři. Prosím o radu, jak, čím a za kolik se tam dostat. Děkuji. K.

Z centra Říma se k moři do Lido di Ostia dostanete městskou doptavou, konkrétně linkou Roma - Lido z Ostiense, kde přestoupíte z metra B nebo FR1, FR3, FR5. Pokud budete mít nějakou časovou jízdenku (BIG, BTI, CIS) nebo , můžete ji využít. Jinak je možné se tam dopravit na 75. lístek BIT v ceně € 1,00.

# 05.09.2009, 20:31.
Hotelový pokoj Residence Mallia musíme uvolnit do 10. hodin a odlet máme z Fiumicino až ve 21 hodin a nejsem si jistá, zda nám do večera uschovají zavazadla. Tak bych se Vás ráda zeptala, zda je na stanici Trastevere úschovna zavazadel. Nemohu to na internetu nějak najít. Předem děkuji za odpověď. Hanka.

Na Trastevere úschovna zavazadel není. Tato služba je k dipozici pouze na stanici Termini a na stanici Tiburtina. Termini: € 3,80 za prvních 5 hodin, potom € 0,20 až € 0,60 za každou další hodinu. Otevřeno je od 7:00 do 24:00. Tiburtina: € 3,00. Otevřeno je od 6:00 do 22:00. Úschovna zavazadel je Deposito bagagli.