ŘÍM 2010 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2010 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 23.03.2010, 17:36.
Obracím se na vás s dotazem, na který nikde nemůžu najít odpověď. Pokud zvládnu z Ciampino nějak odjet do Říma, tam pobyt a chci jet zpátky na Ciampino, jak to můžu udělat? Respektive odkud a kde si koupím lístek (při cestě tam na letišti, ale nevím, kde při cestě zpátky). Děkuji za odpověď, s pozdravem A.

Nejjednodušší způsob je odkudkoliv z Říma se dopravit veřejnou dopravou na konečnou stanice metra A - Anagnina a odtud autobusem Atral na letiště Ciampino. Jízdenku v ceně € 1,20 zakoupíte přímo v autobuse. Autobusy jezdí od 6:30 do 23:00 v pracovní dny a od 7:20 do 23:10 ve dny pracovního volna.

# 23.03.2010, 14:29.
Přeji pěkný den, 6.5.2010 přiletíme ve 22:00 z Prahy na letiště Fiumicino, myslím, že než se vyhrabeme z letiště, nepojede už žádný vlak? Máte přestavu, zda ano, a pokud nejezdí, tak kolik by asi stálo taxi do místa našeho ubytování: B&B Alba Domus Roma, Circ.ne Nomentana N 488, Nomentano, Rome, 00162. Děkuji moc za odpověď. Pavel.

Poslední vlak FR1 jede 6.5. ve 23:27, první ranní 7.5. v 5:57. Poslední vlak Leonardo Express jede 6.5. ve 23.36, první ranní 7.5. v 6:36. Vy tedy jeďte tím FR1, který Vás na Tiburtina zaveze za € 5,50. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, musíte zvolit jinou dopravu. Z letiště jezdí noční autobusové spoje Cotral v 00:30, 1:15, 2:30 a 3:45. Na Termini jede 40 minut, na Tiburtina 45 minut. Vy jeďte až na Tiburtina. Cena jízdenky je 4,50 a lze ji koupit ve stáncích, tabácích, barech apod. V té noční době tak maximálně na nějakém baru, pokud nebude u zastávky nějaký automat. Spíše počítejte s tím, že ji budete muset koupit v autobusu, kde je cena € 7,00. Z Tiburtina pak musíte pěšky, k hotelu je to přibližně 0,5 km. Vaše ubytování nespadá do oblasti jednotné ceny taxi € 40,00. Musíte tedy počítat se standardním ceníkem. Počítejte s tím, že taxi bude volit nejjednodušší cestu, tj. po dálničním obchvatu Říma. V tom případě Vás bude stát něco přes € 80,00.

# 23.03.2010, 11:36.
Rád bych se zeptal, zda CIS lístek platí i na autobusy Atral jezdící z letiště Fiumicino do centra a zda se dá tento lístek koupit i na letišti nebo na internetu, případně, zda je nějaké levnější řešení pro 5-ti denní návštěvu se vstupem jen do Kolosea. Děkuji moc. N.

Z letiště Fiumicino jezdí autobusy Cotral. Jízdenku CIS na tyto spoje nelze použít. Lze ji použít jen na spoje Cotral v rámci metrebus, které jezdí na území Říma. Jízdenku CIS lze zakoupit na letišti Fiumicino v Tabaccaio, kde je otevřeno od 6:30 do 21:00. Mělo by to být na vlakové stanici (tuto informaci však nemáme ověřenu). Zda se Vám jízdenka CIS vyplatí nebo ne, záleží hodně na tom, ve které části Říma budete bydlet a jak moc tedy budete cestovat.

# 23.03.2010, 10:11.
Obracím se na Vás s dotazem na poslední chvíli, neboť do Říma letíme už 4.4., ale snad mi ještě stihnete odpovědět. Přiletíme na Fiumicino v 15:40 a potřebujeme se co nejlevněji dostat na ubytování na Via Conte di Carmagnola 32. Prosím o radu. Taky se chci zeptat, zda se na letišti dá koupit Roma Pass a kdy nám ho doporučujete označit, zda ješte ten den nebo na druhý den ráno. Jsme v Říme do 9.4. Děkuji moc. Magda.

Musíte se dostat na Termini. Nejrychleji se to dá zvládnout vlakem Leonardo Express, ten je však nejdražší. Stojí € 11,00. Levnější spojení je vlakem FR1 (€ 5,50). Vystoupit musíte na stanici Ostiense a tady přejít na metro B - Piramide. To Vás doveze na Termini (€ 1,00). Nejlevněji to lze zvládnout autobusem Cotral na stanici EUR Magliana. V neděli jede z letiště v 16:35, 17:35 atd. Cena lístku je € 2,50 a koupíte ho na stánku, v tabáku, na baru atd. V autobuse by Vás přišel na € 7,00. Z EUR Magliana pak musíte metrem B (€ 1,00) na Termini. Cesta autobusem však trvá 45 minut, v dopravní špičce se může protáhnout. My doporučujeme spoj FR1. Na Termini nastupte na tramvaj č. 14 (použijte lístek z metra, který už nemusíte podruhé označovat) a vystupte na zastávce Prenestia / Giovenale. Odtud musíte ještě přibližně 350 m pěšky. Nejdříve ve směru jízdy tramvaje, na první křižovatce odbočit doprava na Via Romanello de Forli. Po té přejdete po přibližně 100 m jednu křižovatku a po dalších přibližně 100 m odbočíte doleva na Via del Conte di Carmagnola. Přejdete rovně křižovatku ve tvaru T (odbočuje doleva) a za ní je Vaše adresa. Roma Pass koupíte na letišti Fiumicino na Terminálu 3 od 9:00 do 18:30. Určitě ho neoznačujte první den. Přijedete až odpoledne a Roma Pass platí do 24:00 třetího dne od označení. Zbytečně byste přišla o jeden den. Budete tam celé čtyři dny + jeden příletový a jeden odletový. Jeden pobytový den věnujte Vatikánu (který není v Roma Pass) a zbývající tři pobytové dny v kuse věnujte poznávání Říma s Roma Pass. Vatikánská muzea jsou 5.4. zavřená (bohužel je to jediné zavřené pondělí v dubnu), proto doporučujeme využít Roma Pass od 5.4 do 7.4. a Vatikán navštívit 8.4.

22.03.2010, 20:37.
Prosím o cestu z letiště, toho hlavního, do hotelu Cristoforo Colombo, Via Cristoforo Colombo. Děkuji. Jana.

Jeďte vlakem FR1 (€ 5,50) a vystupte na stanici Ostiense. Přejděte na stanici metra B Piramide, kterým jeďte směr Laurentina (€ 1,00). Vystupte na stanici EUR Fermi. Odtud jezdí autobus č. 700 směr Chianesi, hotel je v blízkosti zastávky Colombo / Pacifico. Můžete využít jízdenku z metra, kterou už v autobuse nemusíte označovat. Druhou možností je využít z letiště autobus Cotral na stanici metra B Magliana (€ 2,50 - lístek nutno koupit ve stánku, tabáku, na baru atd., v autobuse stojí € 7,00). Odtud pak metrem na EUR Ferni (€ 1,00) a dále jako v předchozím případě. Doporučujeme cestovat vlakem, není ovlivněn případnými dopravními zácpami.

# 22.03.2010, 16:11.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dopravit z letiště Fiumicino do hotelu Imperiale, Via Vittorio Veneto 24, 00187 Rome? Děkuji a přeji pěkný den! M.

Je několik možností. Z letiště Fiumicino můžete cestovat vlakem nebo autobusem. Nejdražší ale nejrychlejší varianta je jet vlakem Leonardo express (€ 11,00) na Termini a odtud metrem A (€ 1,00) směr Battistini na stanici Barberini. Pomalejší ale levnější vlaková varianta je jet vlakem FR1 (€ 5,50) na stanici Ostiense, odtud přejít na stanici metra Piramide a odtud metrem B (€ 1,00) směr Rebibbia na stanici Termini. Odtud metrem A směr Battistini na stanici Berberini. Autobusy Cotral jezdí z letiště na stanice metra A - Cornelia (€ 3,10) nebo Magliana (€ 2,50). Z těchto stanic je třeba dojet metrem A na Barberini resp. metrem B a A s přestupem na Termini. Ze stanice metra Barberini je to k Vašemu hotelu už jen kousek. Jeden s východů z metra je přímo na Via Vittorio Veneto. Je to ulice směřující z Piazza Barberini a je jediná se stromovou alejí. Hotel Imperiale je po levé straně v místě, kde se ulice stáčí doprava. Doporučujeme dopravu vlakem.

# 22.03.2010, 14:55.
Děkuji za skvělé informace, které čtenářům Vašich stránek poskytujete. I já prosím o pomoc a informaci. Jedeme v závěru března do Říma. Vzhledem k lokalitě ubytování (hotel Domus Caesari, Marino, Via Romana 23) budeme odkázáni na příměstské vlakové linky. Nejsem si však jist, jaké lze použít v těchto vlacích jízdenky. Budeme používat linku FR4 v trase Termini - Pantanella. Platí i v těchto spojich jízdenky BIT, BIG, popř. lze využít Roma Pass? Pokud ne, nemáte alespoň orienatační informaci o ceně jízdného v této trase a kde se tyto FR jízdenky kupují (přímo ve vlaku?)? Děkuji. Pavel.

Jízdenky metrebus Roma (BIT, BIG, BTI, CIS) nelze do stanice Pantanella využít. U vlaku FR4 je hraniční stanice, kde ještě platí, Capanelle. Stejně tak nelze využít . Lze využít Roma & Piu Pass, který však dle oficiálních stránek není v současné době k dispozici. Stanice Pantanella je v zóně B z hlediska Metrebus Lazio, můžete tam tedy využít jízdenky BIRG (denní - € 4,50), BTR (3-denní - € 12,00) a CIRS (týdenní - € 16,00). Samostatná jednosměrná jízdenka stojí z Termini na Pantanella € 1,30. Na Termini koupíte jízdenky v pokladně ATAC nebo v automatech.

# 22.03.2010, 11:14.
Předem chci poděkovat za ochotu trpělivě odpovídat na otázky, smekám před Vámi :-). A teď k mému dotazu, v pátek jedeme na prodloužený víkend do Říma, ubytovaní budeme v Best Western Hotel President Roma (Via Emanuele Filiberto 173). Nevím, zda má pro nás smysl si kupovat Roma Pass, z památek za vstupné máme v plánu navštívit jen Coloseum a Forum Romanum a pro ty tuším platí 1 vstupenka za € 12,00. Dočetla jsem se, že třídenní lístek na dopravu stojí € 11,00, nejsem si jista, zda ho za tři dny projezdíme, zda nebude lepší jezdit na normální vstupenky. Určitě je pohodlnější si koupit jízdenku na 3 dny a nemuset na nic myslet, ale máme šanci ji projet s ohledem na umístění hotelu? Chceme vidět jen ty notoricky známé pamatky :-), hodně se toho asi dá stihnout pěšky. Děkuji moc za radu. Dáša.

Pokud chcete navštívit jen Colosseo / Foro Romano / Palatino, pak se Vám nevyplatí. Třídenní jízdenku pravděpodobně neprojezdíte. Vatikán je sice vzdálen od Vašeho ubytování přibližně 5 km, Colosseum však už jen 1 km. Pokud nebudete mezi památkami (i blízkými) přejíždět metrem, tak 11 jízd během tří dnů neuskutečníte.

# 20.03.2010, 17:09.
Předem velice děkuji za vaše skvělé stránky. Mohli byste mi prosím poradit, jak se dostanu z nádraží Termini co nejjednodušeji městskou dopravou k moři? Předem Velice děkuji. Zbyněk.

Jeďte metrem B na EUR Magliana a tady přestupte na vlak Roma - Lido. Vše je v tarifním pásmu metrebus, tj. paltí zde jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS a také Roma Pass.

# 16.03.2010, 18:21.
Řehůřkovi, cestujeme s přítelkyní na prodloužený víkend do Říma a nevíme si rady s dopravou. Transfer z letiště mě vysadí na Termnini station a potřebuji se v noci okolo 23 hodin dostat do hotelu Rome East nedaleko obchodního centra Auchan na Via Amos Zanibelli Snc, Tiburtino. Zjistil jsem jen dopravu metrem B na Santa Maria del Soccorso a pak přibližně 2 km pěšky. Pokud byste věděli o jiné možnosti, byl bych Vám vděčný. S pozdravem Martin.

Jednou z možností je jet z Termini Tramvají č. 14 směr Togliatti a vystoupit na zastávce Prenestina / Valente. Odtud je cesta popsaná v odpovědi ze dne 11.02.2010, 12:15. Poslední tramvaj odjíždí 5 minut po půlnoci.

# 16.03.2010, 17:02.
Našla jsem na Vašich stránkách informace o bílých taxi vozech v Římě - chtěla bych se zeptat, zda se jedná o nějakou konkrétní společnost, která tyto taxi provozuje a zda je potřeba si taxi rezervovat předem? Přiletíme na Ciampino ve 21:20 a pojedeme na Via dei Condotti 23, tedy do centra města, zřejmě za fixních 30 Euro (dle mapky, kterou jsem na Vašich stránkách našla). Mluví taxikáři anglicky? A jak se pak dostaneme z centra zpět na letiště? Jsou nějaká stanoviště těchto bílých taxíků? Předem děkuji za odpověď, hezký den. Kateřina.

Tyto bílé taxiky mají licenci od města Říma. Identifikační číslo je jak na zádi, na dveřích u řidiče, tak i uvnitř vozu. Vedle identifikačního čísla je červený znak Říma. Taxi si lze přivolat na určitý čas, není to však nutné. Navíc nikdy nevíte dopředu, zda letadlo nebude mít z nějakého důvodu zpoždění. Taxi čekají na stanovištích na své zákazníky. Stanoviště na letišti je před halou, na začátku parkoviště, po pravé straně, když budete stát zády k letišti. Je tam taková točka o 180 stupňů, taxi stojí za oranžovou čárou. Zda mluví taxikáři anglicky nevíme, každopádně se nebojte toho, že se nedomluvíte. Adresu jim můžete dát napsanou. V centru Říma je těch stanovišť spousta. Např. na Termini stojí v řadě od východu na Via Giovanni Giolitti, na Piazza della Repubblica na straně u Via Vittorio Emanuele Orlando, před Vatikánem na Piazza Pio XII atd. Pokud z letiště nebudete chtít využít taxi, máte možnost jet autobusem Atral na stanici Anagnina (22:20, 22:35) za € 1,20 a odtud metrem A na stanici Spagna za € 1,00. Odtud se musíte dostat na Piazza di Spagna, ze kterého ústí Via dei Condotti.

# 16.03.2010, 16:48.
Milý pane Řehůřku, chystáme se počátkem dubna na týden do Říma a potřebujeme poradit, jak se co nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na ubytování ve Via Leone Dehon a potom v dalších dnech z Via Leone Dehon na prohlídku města. Pokoušela jsem zapátrat ve Vašem centru otázek a odpovědí, leč nic co by se přiblížilo k naší adrese jsem nenašla. Ještě mám dotaz, nemáte v úmyslu vydat průvodce a rady na cesty do Říma pro české turisty? Protože Vaše znalosti jsou obdivuhodné! Děkuji, a přeji si, ať Vás to ještě dlouho nepřestane bavit (jistě tlumočím přání stovek bezradných turistů). Alena.

Nejschůdnější cesta je vlakem Leonardo Express (€ 11,00) na Termini a odtud metrem A směr Battistini a vystoupit na zastávce Valle Aurelia. Levnější varianta je vlakem FR1 (€ 5,50), vystoupit na stanici Ostiense, přejít průchodem na Piramide a odtud metrem B na Termini a z Termini metrem A na Valle Aurelia. Odtud přejděte k zastávce autobusu č. 31. Ta je kousek od východu z metra, na Via Anqastasio II pod mostem. Jeďte směr Laurentina a vystupte na zastávce Leone XIII / Pio XI. Jděte kousek po směru jízdy autobusu, první ulice doprava je Via Leone Dehon. Na prohlídku Říma se pak dostanete stejnou dopravou. Průvodce vydávat v úmyslu nemáme. Tak rozsáhlé znalosti o Římě určitě nemáme, a čas už vůbec ne :-)

# 16.03.2010, 06:56.
Obracím se na Vás s opravdu stupidní otázkou. Přilétáme do Říma 17.3. ve 21:20, letiště Ciampino a chtěli jsme zakoupit jízdenky na autobus Terravision z letiště na nádraží Termini. Bydlíme v centru. Bohužel již 2. den nejsem schopný přes internet tyto jízdenky z nějakého mně neznámého důvodu zakoupit. Dají se tyto jízdenky zakoupit po příletu přímo na letišti, případně jakou další variantu přepravy v tuto večerní dobu zvolit? Děkuji předem za Vaši případnou odpověď. S pozdravem Josef.

Ano, jízdenky lze zakoupit až na místě. Pokud si koupíte jízdenku na , máte nárok na přednostní nástup. Z letiště Ciampino lze také cestovat autobusy Atral, které odjíždějí na stanici metra Anagnina ve 22:20 a 22:35 (cena je € 1,20) nebo na Termini ve 22:18, 23:18, 23:50 a 00:15 (cena je € 4,50). Jízdenky lze zakoupit na stánku Atral nebo přímo u řidiče.

# 15.03.2010, 15:06.
Pane Řehůřku, ve středu 17.3. přiletím ve 13:00 na letiště Fiumicino v Římě. Můžete mi prosím napsat, jak se dostanu veřejnou dopravou do hotelu Sisto V, Via Lardaria 10, Aurelio, 00168? S přáním hezkého dne a děkuji za odpověď. Jana.

Jeďte vlakem Leonardo Express (€ 11,00) na Termini a odtud metrem A na stanici Battistini. Můžete jet také vlakem FR1 (€ 5,50) na stanici Ostiense, tady přejít na metro B (Piramide), jet na Termini a odtud metrem A na Battistini. Vystupte z metra východem na Via Ennio Bonifazi, přejděte na druhou stranu ulice, kde je zastávka autobusu č. 46 Bonifazi / Noris. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Mosca / Zigliara. Odtud musíte přejít na Via Diano Marina a po ní se vydat doprava. Dojdete až k Via Cogoleto, tu přejděte a pokračujte po Via Lardaria. Hotel Sisto V je po pravé straně. Jeho bílou budovu s červeným kobercem vedoucímu ke vchodu nemůžete minout.

# 14.03.2010, 11:57.
Děkuji za skvělé stránky a možnost rady. Poradíte prosím nejlevnější cestu z letiště Ciampino (přílet 1.4. 15:40) do Hostelu Beautiful (Via Napoleone III No. 35)? Myslíte, že se nám vyplatí Roma Pass vzhledem k poloze hostelu a pobytu do 5.4.? Které památky jsou nejdražší a vyplatí se na ně použít RomaPass? Přemýšlíme i o výletě do Neapole (Pompeje / Vesuv) - poradíte prosím i nějaké levné spojení z Říma, či se to vůbec v tomto termínu a během jednoho dne dá slušně a levně stihnout (cesta tam i zpátky, otvírací doba v tomto období, vstupy atd.). Děkuji moc a omlouvám se za možná opakující se otázky. Tomáš.

Jeďte autobusem Atral na stanici Anagnina. Odtud jeďte metrem A na stanici Vittorio Emanuele. Vystupte východem na Via Carlo Alberto, přejděte podloubím na konec náměstí na Via Napoleone III, vydejte se po ní (doleva). Hostel Beautiful je odtud přibližně 150 m vlevo, v polovině druhého bloku. Je to naproti budovy s malým parčíkem za zdí (něco jako vsunutá předzahrádka s listnáči a palmou). se vyplatí v případě, že budete chtít navštívit několik muzeí, které jsou v něm obsažené. Nejdražší je Colosseo (€ 12,00) a Vatikánská muzea (€ 15,00) - ty však nejsou v Roma Pass obsažena. Cena ostatních muzeí se většinou pohybuje od 3 do € 6,50. Do Neapole se z Říma Termini dostanete nejlépe vlakem. Nejlevnější jízdenka v osobním vlaku ve druhé třídě stojí € 10,50, vlak tam však jede kolem tří hodin. Dá se tam dostat za něco málo přes hodinu, cena takového lístku ve vlaku ESAV je € 44,00. Do Pompejí stojí lístek něco kolem € 3,00. Do Pompejí jezdí z Říma i přímé vlaky - z Tiburtina. Cena lístku je € 13,60. Jízdní řády najdete na Trenitalia. V Pompejích je otevřeno od 1.4. od 8:30 do 19:30. Cena lístku je € 11,00. Když vyjedete z Říma brzy ráno, dá se to stihnout. Vesuv doporučujeme vynechat. Bylo by to časově náročné. Pompeje jsou dost rozsáhlé.

# 11.03.2010, 13:19.
Přilétáme 13.3. na letiště Ciampino ve 21:20 a chtěla jsem se zeptat, jak dlouho nám bude trvat cesta do hotelu na Via Cavour? Mysleli jsme, že pojedeme na stanici Termini a pak pěšky. V hotelu chtějí vědět čas, kdy přijedeme. Moc děkuji za odpověď. Lucie.

Autobus Atral by měl jet v sobotu ve 22:40, na stanici metra Anagnina budete přibližně ve 23:00. Metro jede na Termini přibližně 25 minut. Je tedy reálné, že se do hotelu dostanete do půlnoci. Záleží také na tom, kde se na Via Cavour Váš hotel nachází. Pokud je to ve druhé polovině ve směru od Termini, pak bude pro Vás výhodné přesednout na Termini na linku B a jet ještě jednu zastavku na Cavour. Od polohy hotelu se samozřejmě odvíjí i doba, kdy k němu dorazíte.

08.03.2010, 11:07.
Především hluboký obdiv za ochotu a pomoc dalším cestovatelům! 1. Settimana della Cultura - termín pro rok 2010? 2. Pro celodenní návštěvu Tivoli chceme využít dopravu FR2 v rámci Roma Passu a navštívit Villu d´Este a Hadriánovu. Kde vystoupit a jakou dopravou se pak přepravit od jedné ke druhé?.

XII. Settimana della Cultura probíhá od 16. do 25. dubna 2010. Doprava do Tivoli v Roma Pass není, je v Roma & Piu Pass, který však dle oficiálních stránek není v současné době k dispozici. Pokud pojedete vlakem FR2, pak musíte vystoupit v Tivoli na nádraží. Odtud se pak dostanete do centra autobusy Cotral nebo můžete jít pěšky nejdříve přes most a pak do kopce do centra, kde je Villa d´Este. Villa Adriana není v Tivoli, je přibližně 2,5 km západně odtud. Spojení mezi nimi zajišťují autobusy Cotral. Do Tivoli se můžete také dopravit z Říma autobusem Cotral, ze stanice metra B Ponte Mammolo. Pěkně je vše popsané na webu Lonely Planet.

05.03.2010, 09:28.
Chtěl bych požádat o radu, jaké jsou varianty přesunu z letiště Ciampino (přílet 21:20 pátek) do hotelu Alba (Viale Di Torre Maura 81, Tiburtino, 00169 Rome) a cenové podmínky. Velice děkuji za odpověď. Daniel.

Jeďte autobusem Atral ve 22:20 nebo 22:35 na stanici metra Anagnina. Cena € 1,20. Odtud jeďte metrem A (€ 1,00) a vystupte na stanici Subaugusta (přes jednu zastávku). Z metra vystupte východem na Viale Tito Labieno (na vzdálenější straně ulice od náměstí Piazza di Cinecitta), jen několik metrů od schodiště je zastávka autobusu (ve směru ulice od náměstí). Nasedněte na autobus č. 558 směr Torre Maura (jezdí do půlnoci). Vystupte na zastávce Torre Maura / Torre Spaccata. Po pravé straně uvidíte bar, restauraci a pizzérii Vecchia Roma, hned za ním vystupte. Vraťte se zpět, použijte přechod u baru, hotel Alba je přes ulici naproti tohoto baru - za přechodem kousek doprava a hned doleva. Na metro i autobus můžete použít jeden lístek. V metru ho označte, v autobusu už není třeba označovat. Pokud z nějakého důvodu nestihnete autobus na Anagnina, budete muset volit taxi.

# 03.03.2010, 22:05.
Tzn., že není možné přestoupit přímo na trasu metra A ve stanici Tuscolana? Moc děkujeme za vaše rady. Hezký večer. M.

Ano, je to možné, ale ne přímo na stanici Tuscolana. Těch variant je vždy mnohem více, doporučujeme vždy orientačně tu nejvhodnější. Ze stanice Ostiense je do stanice Piramide přímý průchod. Pokud vystoupíte z vlaku FR1 na stanici Tuscolana, musíte přejít na Via Monselice a vydat se po ní doleva. Na ní navazuje Via Gela, která Vás dovede na Piazza di Ponte Lungo. Tady můžete nastoupit na metro A. Schody do metra jsou na obou stranách Via Gela. Ze stanice Tuscolana se můžete svézt autobusem č. 665. Zastávka je na Via Monselice a vystoupit musíte hned další zastávku na Via Gela. Ke schodům do metra je odtud necelých 100 m.

# 03.03.2010, 13:18.
Již jsem Vám psala ohledně cesty z letiště Ciampino do našeho hotelu. Bohužel jsem zjistila, že od března již wizzair létá jen na Fiumicino. Můžete mi tedy prosím poradit ještě jednou? Potřebovala bych doporučit cestu (nejlépe nejlevnější) z letiště Fiumicino do hotelu Bed and Breakfast Roma Vaticano na adrese Viale degli Ammiragli 67. Můžete mi prosím napsat přibližnou délku cesty? Předem moc děkuji. H.

Z letiště Fiumicino se musíte dostat na Termini. Nejpohodlněji se tam dostanete vlakem Leonardo Express v ceně € 11,00. Můžete jet také vlakem FR1 (€ 5,50), vystoupit pak musíte na stanici Ostiense, odtud přejít na Piramide, odkud jede metro B na Termini. Na Termini pak přestupte na metro A. Tím pak jeďte na stanici Cipro-Musei Vaticani. Přejděte na Via Cipro a jděte po ní na jihozápad. Po přibližně 300 m dojdete k Viale degli Ammiragli, která je dělena na dvě části ostrůvky. Zabočte doprava. B+B Roma je někde z kraje po levé straně. Je možné se tam dostat přibližně za 1 hodinu.

# 03.03.2010, 10:54.
V květnu pojedeme s přítelem po vlastní ose do Říma. Ale protože jsme tu nikdy dřív nebyli, nevíme, jak je to s možnostmi stravování. Mohla bych se Vás tedy zeptat, jak se pohybují ceny základních potravin? Popřípadě zda máte nějaká užitečná doporučení týkající stravování v tomto městě? Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela.

Ceny potravin se pohybují lehce nad našimi cenami. Např. těstoviny, ovoce a zeleninu atd. nakoupíte za stejné, někdy i nižší ceny, maso a mléčné výrobky zase podstatně dráž. Vysoké ceny jsou v turistických lokalitách, naopak nejlevněji nakoupíte v supermarketech a v obchodech, kde běžně nakupují domorodci. O stravování v Římě se dočtete v naší odpovědi ze dne 15.03.2009, 13:08.

# 02.03.2010, 21:46.
S manželkou letíme na prodloužený víkend do Říma. Budeme ubytováni v Hotelu Meeting, Via Pier Vittorio Aldini 38A, Tuscolana. Můžeme Vás poprosit o radu, jak se z letiště Fiumicino nejlépe a nejblíže dostat k hotelu? Přílet máme naplánován na 13:00 hodin. Předem moc děkujeme za radu. M.

Potřebujete se dopravit na konečnou metra A, na stanici Anagnina. Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express (€ 11,00), který Vás zaveze na Termini a odtud metrem A (€ 1,00) na Anagnina. Levnější varianta je vlakem FR1 (€ 5,50) na stanici Ostiense, kde přejdete na metro B - Piramide. Odtud pojedete na Termini, tam přestoupíte na metro A a pojedete na Anagnina. Jsou i levnější varianty (kombinace autobusu a metra), v čase po 13:00 však dost časově náročné. Ze stanice metra Anagnina musíte přejít na Via Tuscolana, kde za křižovatkou s Via Roccella Jonica je zastávka autobusu č. 503. Není třeba podcházet čtyřproudovku, jeden z východů metra je jen pár metrů od zastávky. Autobusem č. 503 pojedete směr Cinecitta a vystoupíte na zastávce Bandidelli. To, že se blížíte k zastávce poznáte tak, že autobus sjede z velké dopravní tepny, po které pojede téměř celou dobu od metra, nadjede na objezd ve tvaru oválu, po kterém přejede tu tepnu a dostane se do opačného směru, pak zabočí doprava na Via Ranuccio Bianchi Bandinelli. Tady vystoupíte hned na první zastávce, která je hned za sjezdem. Hotel uvidíte už z autobusu, když budete sjíždět z objezdu, po levé straně za nějakou plechovou halou. Má modrý nápis Hotel a pod ním Meeting.

# 02.03.2010, 19:44.
Ráda bych požádala o radu - chystáme se na pár dní do Říma, přiletíme ve všední den ve 21:20 na letiště Ciampino a potřebujeme se dostat na Piazza Bologna. Je lepší jet busem na stanici metra A, odtud na Termini a Piazza Bologna nebo jet z letiště busem na vlakové nádraží, odtud na Termini a dále? Jezdí vlaky z Ciampino i později večer? Mockrát děkuji za radu. S pozdravem J.

Nejjednodušší doprava je autobusem Atral na stanici Anagnina (22:20, 22:35) za € 1,20 a odtud metrem A na Termini, kde přestoupíte na metro B a pojedete směrem Rebibbia. Vystoupíte na stanici Bologna. Autobus Atral na stanici FS jede také ve 22:20, stojí také € 1,20. Odtud pak jede vlak ve 22:50, 23:20 a 23:25 na Termini a stojí € 1,30. První varianta je levnější a pohodlnější. Pokud z nějakého důvodu nestihnete autobus na Anagnina, budete muset jet autobusem až na Termini, který odjíždí ve 23:18, 23:50 a 00:15. Stojí € 4,50.

23.02.2010, 21:13.
Vážený pane Řehůřku, vaše stránky jsou úžasné, už jsem zde našla spoustu cenných informací. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště do hotelu. Přiletíme přibližně ve 21:40 na letiště Ciampino a potřebujeme se dostat do hotelu Buonarroti Home (Via Carlo Alberto 43). Dočetla jsem se, že je možnost jet busem přímo na Termini nebo busem a pak metrem. Myslíte si, že vzhledem k lokalitě hotelu je lepší vystoupit na Termini nebo na stanici metra Vittorio? Děkuji moc za radu. Marie.

Nejschůdnější a nejlevnější je jet tím autobusem Atral na stanici Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A za € 1,00. Autobusem přímo na Termini jeďte až ve chvíli, pokud nestihnete spoj na Anagnina. Určitě výhodnější je vystoupit z metra na stanici Vittorio Emanuele. Jeden z východů metra je i na ulici Via Carlo Alberto. Odtud je to k hotelu už jen 150 m. Ten je po levé straně, hned za kamenným kvádrem, který je přilehlý ke zdi stejného domu. Ten kvádr je obezděný do výšky něco přes 1 m a až nad tím jsou vidět zmiňované kameny. Za kvádrem je č.p. 45 a hned vedle č.p. 43.

# 23.02.2010, 14:30.
Ráda bych se zeptala na cestu z letiště Fiumicino, přílet v pátek 26.2. přibližně ve 13 hodin, bydlíme v hotelu Pinewood Hotel Rome - Via della Pineta Sacchetti, 43. Dále bych se chtěla zeptat, zda se vyplatí kupovat si Roma Pass. Letíme do Říma od pátku do pondělí - tzn. v pátek kolem 13 hodin přílet, v pondělí odlet v půl druhé odpoledne. Nevíme, zda je pro nás výhodnější koupit si Roma Pass za € 25,00, nebo spíše 3-denní jízdenku na metro za € 11,00. Platí tato jízdenka i na autobusy Cotral či vlaky (FR1) a tato třídenní jízdenka na metro platí od hodiny označení 72 hodin, nebo jako Roma Pass - třetí den do 23:59 hodin od označení? Máme určitě v plánu navštívit Coloseum, ale prohlídka muzeí nás zase tak neláká (na něž se vztahují slevy na vstupy v Roma Pass). Předem mockrát děkuji za vaše rady. Monika.

Těch možností je mnoho. Ve všech variantách se musíte dostat na stanici metra A Baldo degli Ubaldi. Nejrychlejší, zároveň však nejdražší je spojení vlakem Leonardo Express na Termini (€ 11,00). Odtud pak musíte metrem A (€ 1,00) směr Battistini a vystoupit na Baldo degli Ubaldi. Další možností je jet vlakem FR1 (€ 5,50) na stanici Ostiense, tady přejít na stanici metra B Piramide, metrem (€ 1,00) pokračovat na Termini, tady přestoupit na metro A a pokračovat jako v předešlém případě. V další variantě můžete jet z letiště Fiumicino autobusem Cotral na stanici metra A Cornelia (€ 3,10) a odtud jednu zastávku metrem směr Anagnina, vystoupit na Baldo degli Ubaldi. V poslední variantě, kterou zmíníme, můžete jet z letiště Fiumicino autobusem Cotral na stanici metra B Magliana (€ 2,50), odtud metrem B na Termini, tady přestoupit na metro A a pokračovat jako v první variantě. Doporučujeme vlakové varianty, protože ty jsou nejjistější a nejrychlejší. Autobusy mohou mít zpoždění z důvodu dopravních zácp. Na Cornelia jede standardně necelou hodinu a půl, na Magliana přibližně 3/4 hodiny. Ve všech variantách se tedy dostanete na stanici metra Baldo degli Ubaldi. Odtud musíte na zastávku autobusu č. 994, kterou najdete asi 50 m od východu z metra na Via Baldo degli Ubaldi ve směru do mírného stoupání. U zastávky je lékárna. Autobus jede směr Ospedale S. Filippo Neri, vystupte na zastávce Pineta Sacchetti / Forte Boccea. Hotel je v blízkosti této zastávky. Pokud chcete navštívit jen Colosseo, tak se Vám nevyplatí. Třídenní jízdenka BTI platí tři dny ode dne označení, konec platnosti je ve 24:00 třetí den. Platí na tramvaje, autobusy, trolejbusy, metro A, metro B, autobusy Cotral, regionální vlaky Met.Ro (Lido, Viterbo, Pantano), regionální vlaky Trenitalia (ve 2. třídě). Týká se však jen území Říma, takže např. pro FR1 z letiště nelze použít.

# 22.02.2010, 08:02.
Ve středu odlétáme do Říma, přiletíme ve 21:20 hodin na letiště Ciampino, ubytování máme zajištěno v hotelu Cristoforo Colombo, Via Cristoforo Colombo 710. Můžete mi prosím napsat jak se nejlépe dostaneme z letiště na hotel? Moc děkuji. Vlasta.

Nejjednodušší a nejlevnější doprava je autobusem Atral na stanici metra Anagnina, odtud metrem A na Termini a dále metrem B na EUR Fermi. Odtud jezdí autobus č. 700 směr Chianesi, hotel je v blízkosti zastávky Colombo / Pacifico. Problém je ale v tom, že poslední autobus č. 700 jede ve 22:00. Z EUR Fermi je však možné jet autobusem č. 706 směr Rotellini, poslední jede ve 23:50. Vystoupit je třeba na zasávce Oceano Atlantico / Colombo a přejít k hotelu. Je to ale všechno postavené na tom, že stihnete autobus Atral, který z letiště vyjíždí ve 22:20 resp 22:35. I tak je to dost natěsno. Pokud tento autobus nestihnete, je možné jet dalším autobusem na Termini a odtud nočními linkami n2, která Vás zaveze na Laurentina a dále n21 (Ritorno), kde je třeba vystoupit na zastávce Silone Morante, přejít ve směru autobusu na kruhový objezd a Viale Carlo Levi vpravo Vás dovede na Via Cristoforo Colombo (hotel je pak ve směru vpravo). Je to ale přibližně 700 m. Otázkou je, zda v tomto případě a čase nevolit raději taxi.

# 21.02.2010, 22:43.
Koncem dubna se chystáme do Říma a já mám dotaz na cestu k hotelu. Přiletíme 29.4.2010 přibližně ve 14:30 na Fiumicino a potřebujeme se dostat do hotelu Columbus na Via della Conciliazione 33. Vím, že musíme vlakem na Termini a potom metrem na Ottaviano - S. Pietro, odtud pěšky. Zajímá mě, zda existuje spoj, který nás dopraví blíže k hotelu. Další dotaz mám na cestu zpět - jak asi dlouho máme počítat na cestu na letiště (odlet je v neděli 2.5.2010 v 15:15 z Fiumicino) a ještě jen pro upřesnění Roma Pass neplatí na vstupy ve Vatikánu, že? Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den. Děkuji. I.

Jednodušší spojení je vlakem FR1 (€ 5,50). Vystoupit musíte na stanici Ostiense. Před ní je stanoviště autobusů. Nastupte do autobusu č. 23 směr Clodio (€ 1,00). Vystupte na zastávce Traspontina / Conciliazione, která je na úrovni Castel Sant´Angelo. Je to první zastávka po přejetí mostu přes Tiberu. Vraťte se zpět po Via della Traspontina a přejděte doprava na Via della Conciliazione. Váš hotel je odtud přibližně 150 m po levé straně. Přímo kolem hotelu jezdí linka č. 62, ale zastávka na ní není, blíže je to z té zastávky linky č. 23. Doprava by měla trvat výrazně méně než hodinu. Počítejte samozřejmě s dostatečnou rezervou. Přibližný čas zjistíte při cestě tam. do Vatikánu neplatí. Seznam míst kam platí najdete na výše uvedených stránkách.

19.02.2010, 20:33.
Zítra letíme s přítelkyní do Říma (přílet na Ciampino 21:20). Můžete mi, poradit, jak se dostat co nejlevněji do hotelu Flaminius (Via Frassineto 23)? Děkuji. B.

Spojení do Vašeho hotelu je v noci špatné. Do centra Říma byste se měl dostat bez problému, autobus Atral jede na metro ve 22:40 (€ 1,20), metro v této době také jezdí. Ve dne byste jel metrem A na stanici Flaminio a odtud vlakem Roma - Viterbo na stanici La Celsa. Odtud je to k hotelu ještě přibližně 200 m (kolem trati na Via Flaminia, po ní doleva a pak hned doprava na Via Frassineto, kde je hotel). Problém je ale v tom, že poslední vlak jede ve 22:10. Budete muset s nějvětší pravděpodobností využít taxi přímo z letiště nebo v kombinaci s městskou dopravou a taxi. Podívejte se na ceník taxi. Je zde ještě jedna možnost, využít noční autobusové linky. Nejdříve musíte z Anagnina metrem A na Ottaviano - S. Pietro, odtud přejít na tramvaj č. 2. na Via Barletta (jezdí do půlnoci). Vystoupit musíte na konečné Mancini. Po Via Flaminia jede noční autobus n24. Jede z Piazza Mancini (00:30, 1:50, 3:10, 4:30) a je třeba vystoupit na zastávce Flaminia / Testa. Odtud pak pěšky kousek po Via Flaminia a před železničním mostem odbočit na Via Frassineto. Na Metro a tramvaj by Vám měl stačit jeden lístek (€ 1,00). Na autobus budete potřebovat druhý, protože se nevejdete do limitu 75 minut.

# 16.02.2010, 22:13.
Vážený pane Řehůřku, děkujeme Vám za možnost Vám na těchto Vašich stránkách položit otázku. V dubnu jedeme s přítelem autem do Říma, bydlet budeme blízko nádraží Termini, v ulici Via Calatafimi. Můžete nám prosím poradit, kde v této oblasti zaparkovat a jaké jsou běžné ceny za garáže či parkování na ulici, pokud je to vůbec možné? Děkujeme moc. S pozdravem Markéta.

Doporučujeme v této oblasti parkovat v Roma ES Park Giolitti. Jedná se o několikapodlažní parkovací dům, kde za celodenní parkování zaplatíte € 16,00, za pět dnů v týdnu (pracovní dny) € 50,00 a za týden € 75,00. Podrobné informace o parkování na ulici najdete na ATAC. Okolí Termini spadá do modré zóny, hodina parkování za modrou čarou stojí běžně € 1,00.

# 16.02.2010, 18:04.
Prosím o radu jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu President (přiletíme po 21. hodině). Velké děkuji za Vaše stránky, máte krásného koníčka :-)

Dopravní spojení do Best Western Hotel President je z letiště Ciampino velice jednoduché. Nasedněte na autobus Atral (člen skupiny Cotral), který Vás zaveze na stanici metra Anagnina. Cena lístku je € 1,20, autobus tam jede přibližně 20 minut. Z Ciampino odjíždějí autobusy ve 22:20 a 22:35. Ten ve 21:20 nestihnete. Jsou to odjezdy v pracovní dny, jinak jede autobus jeden a to ve 22:40. Potom jeďte metrem A (€ 1,00) na stanici Manzoni. Východ z metra je jen několik metrů od hotelu.

# 16.02.2010, 08:32.
Velmi prosíme o radu. Toto je jediná stránka, kde sa dajú nájsť konkrétne informácie. Aj my sa chystáme do Ríma. Priletíme na letisko Ciampino v nedelu 4.4.2010 o 20:30. Máme aj batožinu, takže neviem, kedy sa nám podarí skutočne z letiska výjsť. Máme malé dieťa a tak sa potrebujeme dostať do ciela cesty bezpečne, lacno a rychlo. Radi by sme Vás poprosili o radu, či sa nám oplatí zobrat taxi, alebo to je jednoduché aj miestnou dopravou. Lenže priletíme neskoro večer. Lístok na bus si vraj treba zarezervovať. Dá sa kúpiť nejaký turistický lístok aj na letisku, kedže budeme v Ríme 5 dní? Koľko stojí, prípadne ako sa to presne po taliansky volá? Tiež sme na nete našli informáciu, že na Ciampino večer už taxíky nie su. Je možné si taxi objednať, napr. také taxi.com? Alebo je nejaká jednoduchšia a stopercentne istá voľba, aby sme tam potom s dieťatom neostali visieť na letisku ako Tom Hanks? Aká je eště rozumná cena za taxík? From: Ciampino, To: Via Orbassano 82. Vopred ďakujeme za pomoc a Vaš čas. Miroslav.

Vaše podmínky se navzájem vylučují. S rostoucí cenou roste bezpečnost a rychlost. S klesající cenou je to naopak. Místní doprava do Vašeho místa ubytování jezdí, dokonce zastávka autobusu je jen pár metrů odtud. Jednodušší je však dojet na zastávku přibližně 400 m odtud. Z letiště Campino je třeba jet autobusem Atral (člen skupiny Cotral) na stanici metra Anagnina. V neděli jede ve 21:20 a 22:40. Cena je € 1,20 a doba jízdy přibližně 20 minut. Z Anagnina musíte jet metrem A (€ 1,00) na konečnou stanici Battistini. Odtud musíte přejít na zastávku autobusu č. 146 (poslední jezdí z konečné o půlnoci). Z metra musíte vystoupit na ulici Via Mattia Battistini a vydat se po ní kousek doleva. Zastávka je na protilehlé straně. Musíte jet na zastávku Boccea / Quartarrico. Zastávka je těsně před křižovatkou s Via Quartarrico. Ve směru jízdy uvidíte čerpací stanici Total a za ní nadjezd dálničního kruhového objezdu Říma. Musíte jít ve směru autobusu na křižovatku a z ní ústí schodiště nahoru k Via Orbassano. Po ní se dejte doleva. Ulice se stáčí doprava. Vaše ubytování je v první zatáčce doleva. Nedoporučujeme však toto absolvovat s malým dítětem v noci i přesto, že taxi je mnohonásobně dražší. Berte to spíše jako návod na cestování ve dne do centra Říma (tedy opačný postup) nebo zpět na letiště. Pro taxi je cesta na Via Orbassano velice jednoduchá. Kousek od letiště se napojí na dálniční obchvat Říma a těsně u cíle z něj zase sjede. Cena se však bohužel odvíjí od ujetých kilometrů a těch je přibližně 30. V nočních hodinách zaplatíte nástupní taxu € 5,80 a za ujetý kilometr € 1,52. Za první zavazadlo neplatíte, za každé další pak € 1,00. Cena Vás tedy vyjde něco přes € 50,00. Nevíme o tom, že by bylo třeba si lístky na autobus dopředu rezervovat (byly by k ničemu např. při zpoždění letu). Ty se kupují buďto ve stánku Atral v hale nebo u řidiče. Časové jízdenky můžete využít buďto BIG v ceně € 4,00 na tři dny, nebo CIS v ceně € 16,00 na 7 dní. Doporučujeme si zakoupit BIG s tím, že ji využijete uprostřed pobytu. Příjezd a odjezd pak budete realizovat jednoduchými jízdenkami BIT (€ 1,00). Ta je platná jak pro metro, tak i autobus. V případě že použijete první metro, označíte ji jen v metru, pokud použijete první autobus, označíte ji v metru i v autobuse (pokaždé na jiném konci). Je málo pravděpodobné, že by se Vám z mezinárodního letiště v noci nepodařilo odjet taxikem. 100% jistota samozřejmě není nikdy.

# 13.02.2010, 18:33.
Vážený pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Dle mapy tedy budeme mimo centrální hranici. Adresa je Via Tiburtina 150, má být 50 m od domu i nějaká bus stanice. Mohl byste mi prosím tedy zkusit ještě zjistit, zda je poblíž nějaká noční linka? Příjezdový den je sobota 13.3.2010. Riskovat ten 1 km pěšky v noci z Termini s malým dítětem je asi nesmysl, že? Předpokládám, že nádraží nebude v tuto dobu přílíš bezpečné. Bohužel se nepodařilo otevřít stránku s tarifem taxi. Ještě jednou velké díky. Hezký večer. Eva.

Jezdí tam noční linka N10. Je to ale okružní linka, která přes Termini nejezdí. Museli byste kombinovat další dopravu, což v tomto čase a s dítětem nedoporučujeme. Volte raději taxi, ať už z Termini nebo z Ciampino. Pěšky bychom to nedoporučovali. Link na tarify taxi najdete v odpovědi ze dne 13.01.2010, 16:19.

# 12.02.2010, 14:31.
Zdravím vás, řeším problém s dopravou z Ciampino do centra (náš apartmán je asi 1km od Termini). Přílet do Říma je ve 23 hodin, poslední Terravision má odjezd sice až 23:40, ale jen k Termini. Budeme 4 dospělí a dítě + golfky, tak řeším dopravu taxi. Mělo by stát 30 Euro, ale netuším, zda i v noci (a zda se všichni naskládáme)? Nebo máme raději akceptovat nabídku dopravy za 55 Euro od majitelky apartmánu (což mi přijde dost)? Eva.

Nenapsala jste přesnou adresu ubytování a který den přilétáte. Z toho důvodu Vám nejsme schopni poskytnout přesnou odpověď. Autobusy Atral odjíždějí z letiště Ciampino ještě ve 23:50 a v 00:15. Z Termini jsou pak možnosti nočních linek nebo taxi. Podívejte se na ceník Taxi. Pokud se Vaše ubytování nachází v oblasti centrálního Říma, vyhrazené Mura Auerilane, pak můžete využít taxi přímo z letiště za jednotnou taxu € 30,00 - mapa oblasti. Cena je pro maximálně čtyři pasažéry a jejich zavazadla. Za dítě s kočárkem budete muset s nějvětší pravděpodobností připlatit. Pokud je Vaše ubytování mimo vymezenou oblast, je dost pravděpodobné, že cena € 55,00 je odpovídající standardní ceně taxi z letiště.

11.02.2010, 12:15.
Prosím jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu Express by Holiday Inn Rome East na ulici Via Giorgio Perlasca 50, Tiburtino. Dále prosím, jak na metro a dále do centra. Letíme 30. dubna odpoledne z Prahy. Děkuji. Leo.

Jeďte autobusem Atral (člen skupiny Cotral) na stanici metra Anagnina (€ 1,20). Odtud metrem A na zastávku Vittorio Emanuele. Odtud jeďte tramvají č. 14 směr Togliatti. Zastávka je na Vittorio Emanuele na straně k Termini. Vystupte na zastávce Prenestina / Valente. Odtud musíte kousek zpět na křižovatku a zabočit doprava na Viale Giovanni Battista Valente. Po té jděte přibližně 500 m a pak zahněte doprava na Via Giorgio Perlasca ke komplexu Auchan. Za ním je výšková budova Vašeho hotelu. Do centra se od hotelu dostanete stejnou cestou. Na metro a autobus můžete využít jednu jízdenku BIT (€ 1,00).