ŘÍM 2010 / 4

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2010 / 4

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Řím 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.05.2010, 13:51.
Zanedlouho pojedu do Říma na 5. denní výlet. Nevíte, zda jde zakoupit na vlak, tzv. Leonardo Express, zpáteční jízdenku a zda je levnější než 2x jednosměrná? Ne webu od dopravce se mi to nepodařilo vypátrat. Děkuji. Jiří.

Tuto informaci nemáme. Víme jen, že existují množstevní slevy - sešitek s deseti jízdenkami za € 115,00. U vlaku FR1 (€ 8,00) stojí tento sešitek € 65,00. Děti do 12. let v doprovodu dospělého neplatí.

# 19.05.2010, 11:08.
Přijedeme do Říma na nádraží Termini. Prosím o sdělení, jak daleko od tohoto nádraží jsou zásadní památky Říma a Vatikánu a jak se k nim dostat. Bohužel máme k dispozici jen čtyři hodiny, což je samozřejmě málo. Děkuji za zprávu. Milan.

Podívejte se na mapu římských památek, kde je i Termini a trasy metra. Doporučujeme jet metrem A (€ 1,00) do Vatikánu a odtud částečně pěšky (podle situace) a nebo metrem (€ 1,00) zpět. Je to skutečně dost natěsno a záleží na tom, co preferujete. Je možné, že se dostanete jen na skok do Vatikánu a na další památky Vám nezbude čas.

# 18.05.2010, 09:11.
Prosím o radu. V sobotu letíme do Říma a potřebovala bych poradit, jak se dostat do hotelu Antica Locanda Palmieri na ulici Di Grotta Perfetta. Trošku jsem už plánovala a zjistila jsem, že pokud bychom jeli vlakem až na Termini, hodně si zajedeme. Tudíž bych jela vlakem pouze na Ostiense a odtud metrem na konečnou stanici Laurentina. A odtud asi autobusem. Ale s autobusy je mi to trošku záhada. Lze někde na internetu najít jízdní řády? Děkuji předem mnohokrát. Kateřina.

Jeďte tedy vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense, přejděte na Piramide a jeďte metrem B (€ 1,00) směr Laurentina a vystupte na stanici Basilica S. Paolo. Z metra musíte vyjít východem na Viale Giustiniano Imperatore. Hned u východu je zastávka autobusů (před železničním viaduktem). Pokud vyjdete jinde, pak ten železniční viadukt je vodítko. Nasedněte na autobus č. 766 směr Millevoi. Můžete použít jízdenku z metra (v tomto případě se podruhé neoznačuje, při cestě zpět pak budete muset označit na jedné straně v autobuse, na druhé v metru). Vystupte na zastávce Grotta Perfetta / Calderon Barca. Zastávka je u čerpací stanice Agip. Jděte ve směru jízdy autobusu, Antica Locanda Palmeri je přibližně po 100 metrech vlevo. Je u něj také nějaká zastávka autobusu. Metrem B můžete jet také až na Laurentina. Zastávka autobusu je na rohu ulic Via Laurentina a Via di Vigna Murata. Autobus č. 764 směr Londra Vás doveze na zastávku Grotta Perfetta / Granai Nerva. Musíte jít opět ve směru jízdy autobusu, k hotelu je to stejně daleko jako v předchozím případě, přijdete však z druhé strany. Jízdní řády najdete na ATAC.

# 18.05.2010, 12:28.
Ráda bych Vás poprosila o rady na výlet do parku Appia Antica. Plánujeme návštěvu na neděli. Nikde jsem se nedočetla otevírací dobu. Můžete mi poradit, jak se nejlépe dostat na místo a případně nějaký tip, pokud máte zkušenosti? Budeme mít Roma Pass, takže MHD. Je tam otevřeno i v pondělí, pokud bychom nestíhali v neděli? Děkuji. Petra.

Parco Regionale dell' Appia Antica je otevřený každý den. Jde spíše o to, zda budete chtít navštívit nějaké památky nebo muzea. Jejich otevírací doba je různá. Stejně tak otevírací doba informačních center s půjčovnami kol. Park je velký, můžete do něho vstoupit z různých míst. Od toho se pak odvíjí doprava. Podívejte se na výše uvedené stránky, najdete tam veškeré potřebné informace - otevírací doby, ceny, turistické mapy, itineráře, dopravní spojení, tipy na restaurace apod. Po rozkliknutí položky hlavní nabídky se vždy vpravo nabídne podrobnější menu.

# 17.05.2010, 19:22.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostanu v neděli 2.5. z letiště Fiumicino do hotelu, který je v ulici Via Cola di Rienzo 243? Letadlo by mělo přiletět ve 13:40. Spojení zpět bych potřebovala v pátek 7.5. tak, abych stihla letadlo ve 14:25. Moc Vám předem děkuji. Gábina.

Existuje spousta variant. Jednou z možností (nejblíže hotelu) je jet vlakem FR1 (€ 8,00) na stanici Trastevere. Tady přestupte na tramvaj č. 8. Jeďte na konečnou Argentina. Na konci Largo di Torre Argentina jsou zastávky autobusů. Nastupte do autobusu č. 81 a jeďte směr Risorgimento. Vystupte na zastávce Cola di Rienzo / Terenzio. Tato zastávka je hned u Hotelu Joli. Vlak FR1 jede v neděli každou půlhodinu, tramvaj č. 8 jezdí přibližně po šesti minutách, autobus č. 81 přibližně po 15. minutách.

# 17.05.2010, 12:15.
V úterý odpoledne na počátku května chci na letišti Fiumicino koupit jízdenky CIS a použít je k cestě do centra. Potřebuji se dostat na náměstí Campo de Fiori. Jaké spoje bych měl použít? Vladimír.

Jízdenku CIS zakupíte na letišti Fiumicino v Tabaccaio v odjezdové hale vlaků. Na dopravu z tohoto letiště ji však nevyužijete. Není v tarifním pásmu Metrebus. Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00) a vystupte na stanici Trastevere. Odtud (z ulice Circonvallazione Gianicolense) jeďte tramvají č. 8 směr Argentina. Vystupte na zastávce Arenula / Min. G. Giustizia (za řekou). Jděte ve směru jízdy tramvaje na náměstí Piazza Benedetto Cairoli, které zahýbá doleva a navazuje na Via dei Giubbonari. Ta Vás zavede na Campo dei Fiori.

# 16.05.2010, 16:53.
Ráda bych Vás požádala o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino na Via di Porta Maggiore 83 - nejlépe FR 1, eventuálně Cotral - stanice a ceny. Děkuji předem mnohokrát. S pozdravem A.

Musíte se nejdříve dostat na Termini. To je možné vlakem Leonardo Express (€ 14,00), (€ 4,00), FR1 (€ 8,00) s přestupem na Ostiense / Piramide na metro B (€ 1,00) nebo autobusy Cotral buď přímo nebo s přestupem na metro - viz naše otázky a odpovědi. Odtud potom jeďte autobusem č. 105, vystupte na zastávce Via di Porta Maggiore. Hotel Donatello je odtud už jen několik desítek metrů po levé straně ve směru jízdy autobusu.

# 15.05.2010, 15:59.
Dnes se mi dostal odkaz na Vaše stránky a chtěl bych Vás požádat, zda byste mi byli schopni poradit. Dne 21.5.2010 se chystáme s manželkou do Říma a marně hledáme na internetu, jakým způsobem se dostat do našeho hotelu. Budeme vyjíždět z letiště Fiumicino a adresa našeho hotelu je Roma, Via Prenestina 944. Pokud byste byli tak laskaví a znali odpověď na mou otázku, tak bych Vám byl vděčný, pokud byste mi dali vědět. Rovněž bych se chtěl zeptat, zda se dá koupit na letišti Fiumicino Roma Pass. Stanislav.

Jeďte vlakem Leonardo Express (€ 14,00) nebo autobusem (€ 4,00) na Termini a odtud metrem B na Ponte Mammolo (€ 1,00). Můžete jet také vlakem FR1 (€ 8,00) s přestupem na Ostiense / Piramide na metro B (€ 1,00) a odtud na Ponte Mammolo. Z Letiště Fiumicino jezdí také autobusy Cotral na EUR Magliana (€ 2,50), odkud se pak dostanete Metrem B (€ 1,00) na Ponte Mammolo. Z Ponte Mammolo jeďte autobusem č. 508. Můžete použít stejný lístek jako na metro, který není už potřeba označovat. Vystupte na zastávce Prenestina / Tenuta Mistica a jděte po Via Prenestina po směru jízdy autobusu. Asi po 200 m, za pěti zásobníky kruhového půdorysu, se vydejte doprava. Silnička Vás dovede k Roma Eurostars Congress Hotel. zakoupíte na letišti Fiumicino v Punti Informativi Turistici na terminálu 3 v době od 9:00 do 18:00.

# 13.05.2010, 21:04.
Pane Řehůřku, dovoluji si Vás požádat o radu. Je poskytována sleva na jízdném při zakoupení třídenní jízdenky za € 11,00 pro děti ve věku 6,5 roku a mládež ve věku 16. let a je nejlevnější způsob, jak se dostat z letiště Fiumicino do oblasti platnosti této jízdenky použitím autobusu Cotral do stanice Magliana za € 2,50? Dá se tato jízdenka koupit už na letišti nebo až v Římě v sobotu odpoledne? Předem Vám mockrát děkuji za Váš čas. Petr.

Dítě do deseti let jízdenku nepotřebuje, cestuje zdarma v doprovodu dospělé osoby. Šestnáctileté dítě platí plné jízdné. Autobus Cotral za € 2,50 je podle našeho názoru zřejmě nejlevnější způsob dopravy do dosahu platnosti tarifního pásma Metrebus. Teoreticky levnější by bylo jet vlakem FR1 do Parco Leonardo za € 1,00, vystoupit a koupit si další jízdenku do Fiera di Roma také za € 1,00. Celkem tedy € 2,00. Fiera di Roma je už v pásmu Metrebus. Nemáme to však potvrzeno a otázkou je, zda to stojí za to. Další možností je jet za € 1,20 autobusem Cotral do Lido di Ostia, odkud jezdí vlaky Roma - Lido do centra. Je to ale zbytečná zajížďka. Jízdenky Metrebus se dají koupit i na letišti Fiumicino v Tabaccaio v odjezdové hale vlaků. Otevřeno je od 6:30 do 21:00 každý den.

# 13.05.2010, 12:39.
Prosím o radu. V Římě mám zajištěno ubytování na dvě noci v Mallia Residence na Via Damiano Chiesa. Jakou jízdenku zvolit a kde koupit, abych se mohl po Římě asi tři dny pohybovat metrem i autobusy, případně zda bych měl, vzhledem k ubytování zahrnout i vlak. Děkuji za odpověď i trpělivost s námi dotazujícími. S pozdravem Bohuslav.

V úvahu připadají tři typy jízdenek - BIT (€ 1,00, jednorázová přestupní do 75 minut), BIG (€ 4,00, časová jednodenní do 24:00 dne prvního označení) a BTI (€ 11,00, časová třídenní do 24:00 třetího dne od označení včetně). Je třeba si zkalkulovat, jaká jízdenka nebo jejich kombinace se Vám vyplatí podle itineráře Vašeho pobytu v Římě. Jízdenky jsou platné pro autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro A i B, městské linky Cotral, městské železnice Met.Ro a městské části železnic Trenitalia. Pokud přiletíte na letiště Fiumicino, pak je pro Vás výhodné jet vlakem FR1, na Trastevere přestoupit na FR3 a vystoupit na stanici Balduina, v jejíž blízkosti je Vaše ubytování. Lístek v ceně € 8,00 platí až po Cesano, Vaše výstupní stanice je před ním. Pokud přiletíte na letiště Ciampino, pak je ideální jet autobusem Atral na metro A Anagnina (€ 1,20) a odtud už využívat Metrebus jízdenky (BIT, BIG, BTI) - metrem A na Valle Aurelia a odtud vlakem FR3 na Balduina. Jízdenky koupíte v tabáku, novinovém stánku, na pokladnách ATAC, v automatech na jízdenky atd.

12.05.2010, 09:52.
Dne 14.5.2010 přiletíme kolem 20:30 do Říma na letiště Ciampino. Bydlíme v hotelu Arcadia na Via Campo Romano. Víme, že pojedeme metrem na Anagnina a pak máme jet autobusem 507, ale bohužel jsem nikde již nenalezla jízdní řád tohoto autobusu ani název zastávky, kde bychom měli vystoupit. Můžete mi poradit? V Římě se zdržíme 5 dní a projdeme si památky. Koupíme Roma Pass. Můžete mi ještě poradit, jaký typ jízdenky si máme zakoupit, abychom zbytečně neustále nekupovali u řidiče atd.? Děkuji. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina, který jezdí ve 21:20, 22:20, 22:35 za cenu € 1,20. Z Anagnina, z ostrůvků před halou, potom pojedete autobusem č. 507 (€ 1,00) směr Stazione Grotte Celoni. Autobusy jezdí od 5:30 do půlnoci. Vystupte na zastávce San Basile. Je to zastávka hned u Hotelu Arcadia. V neděli pak budete muset jezdit ze zastávky Tuscolana / Campo Romana, která je na křižovatce stejnojmenných ulic. Jednorázová jízdenka na 75 minut se jmenuje BIT a stojí € 1,00. Celodenní (do půlnoci) se jmenuje BIG a stojí € 4,00. Třídenní se jmenuje BTI a stojí € 11,00. si určitě nekupujte na den příjezdu a odjezdu. Máte v něm třídenní jízdenku. Na okrajové dny tedy doporučujeme BIT nebo BIG. Určitě navštívíte Vatikán (není v Roma Pass), ten den se Vám určitě vyplatí koupit si dvě jízdenky BIT. Pojedete autobusem 507, ve kterém si jízdenku označíte. Na Anangnina přestoupíte na metro A a stejnou jízdenku označíte na druhém konci. Vystoupíte na Musei Vaticani. Po prohlídce Vatikánu můžete navštívit např. památky v okolí (Castel S. Angelo). Potom pojedete na druhou jízdenku zpět (označíte v metru, v autobuse už nemusíte označovat).

# 11.05.2010, 22:32.
14.5.2010 odlietame z Bratislavy do Ríma. Prílet na letisko Ciampino je o 20:25. Budeme bývať na adrese Via Giovanni Volpato No 4. Mohli by ste nám prosím poradiť, ako sa najlepšie dostaneme z letiska na uvedenú adresu? Ďakujem. Lucia.

Jeďte autobusem Atral na stanici metra A - Anagnina. Jezdí 21:20, 22:20, 22:35 za cenu € 1,20. Jeďte metrem A (€ 1,00) na Termini (zastávka je na ostrůvcích před halou) nebo stanici Repubblica (k autobusu je to blíže, zastávka je na Viale Luigi Eianudi u násměstí). Tady přestupte na autobus č. 170 a jeďte směr Agricoltura. Autobusy jezdí z konečné na Termini od 5:30 do půlnoci. Můžete použít lístek z metra (už se neoznačuje). Vystupte na zastávce Piazza della Radio. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu směrem k železničnímu viaduktu. Vaše ubytování je ještě před ním. Z letiště Ciampino můžete jet samozřejmě také přímo autobusem za € 4,00 na Termini.

# 11.05.2010, 18:52.
Ráda bych se Vás zeptala na cestu z letiště Fiumicino do místa našeho ubytování: Bed & Breakfast: In Trastevere, Via Giovanni da Castel Bolognese 32. Předopládám, že bych měla použít FR1 do Trastevere. Ale kde najdu hotel přesně nevím. Mám sice mapu centra, ale tato ulice už na ní není. Můžete mi prosím poradit? A dále by mě zajímalo, zda se vzhledem k poloze ubytování vyplatí časová jízdenka na tři dny nebo se dají obejít památky pěšky, popř. použít jednorázové jízdenky? Děkuji za vaši odpověď i Váš čas. Jana.

Ze stanice Trastevere je Vaše ubytování dostupné pěšky. Musíte jít před nádraží, projít náměstí a přejít doprava na Via degli Orti di Cesare. Po ní dojděte až k železničnímu viaduktu. Před ním zahněte doleva a jděte po Via Portuense. Po přibližně 150 m zahněte doprava na Via degli Stradivari. Po 60. metrech přejděte po přechodu na druhou stranu. Jděte pod bilboardy kolem parkujících aut a nazelenalé pětipodlažní budovy až k růžovému devítipodlažnímu domu s balkony. Před ním zahněte doleva. Jste na Via Giovanni di Castel Bolognese. Guest House Trastevere je na konci bloku, naproti garážím Citroen. Časová jízdenka se Vám určitě vyplatí. Mnoho památek je od Vašeho ubytování vzdálených 2 až 4 kilometry vzdušnou čarou.

# 11.05.2010, 09:06.
Rád bych se zeptal na cestu z letiště Fiumicino do hotelu Park Hotel Ginevra a na slevy pro důchodce do muzeí a na hromadnou dopravu. Děkuji. Vojta.

Park Hotel Ginevra najdete na Via San Giovanni della Croce. Musíte se dostat na stanici metra A - Cornelia. Nejjednodušší je to autobusem Cotral. Autobusy jezdí od 6:45 do 21:35. Jízdenka stojí € 3,10 (€ 7,00 v autobuse) a na Cornelia je autobus za 1 hodinu a 20 minut. Přes den je však riziko zpoždění z důvodu dopravních zácp. Můžete jet také vlakem Leonardo Express (€ 14,00) nebo autobusem (€ 4,00) s přestupem na Metro A (€ 1,00) na Termini nebo vlakem FR1 (€ 8,00) s přestupem na Ostiense / Piramide na metro B (€ 1,00) a na Termini na metro (A). Z Cornelia jede autobus č. 889 (zastávka Boccea / Galeotti, ty zastávky kolem Cornelia jsou celkem tři) směr Val Cannuta (jezdí od 6:00 do 23:00). Musíte vystoupit jednu zastávku před konečnou - Val Cannuta / Divina Provvidenza. Jděte ve směru jízdy autobusu a po několika metrech zahněte doprava na Via Enrico de Osso. Jděte po ní, stáčí se mírně doleva a vede kolem parku. Na konci parku na ní navazuje za křižovatkou Via San Giovanni della Croce. Hotel je až téměř na konci této ulice. Ráno a večer zajišťuje hotel bezplatné spojení mezi hotelem a konečnou metra A Battistini (jedna stanice od Cornelia). Autobusy jezdí ráno v 8:45, 9:15, 9:45, 10:15 a 10:45. Večer pak v 19:15, 19:45, 20:15, 20:45 a 21:15. Senioři, kteří nežijí v Římě, nemají na dopravu žádné slevy. V muzeích mají volný vstup senioři nad 65 let.

# 10.05.2010, 17:38.
Chystáme se tuto sobotu do Říma. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že cena za taxi z letiště Fiumicino na Termini je € 40,00. Je to aktuální cena? Budeme bydlet v Lella hotelu, což je blízko. Potom by bylo pro čtyři osoby výhodnější taxi než Leonardo Express. Vzhledem k tomu, že jsme uvažovali o Roma Pass, mohli byste mi prosím sdělit, co je pravdivého na informaci, že turisté z členských zemí EU - věk pod 18. a nad 60. let - mají vstupy zdarma? Předpokládám, že se to ale nevztahuje na Vatikánská muzea. Děkuji. Jarmila.

Hotel Lella spadá do oblasti, kde je jednotná cena za taxi z letiště Fiumicino € 40,00. Cena je aktuální a musíte využít služeb licencovaných taxiků - bílé se znakem města Říma. Levněji se na Termini dostanete např. vlakem FR1 (€ 8,00) s přestupem na metro B (€ 1,00) na Ostiense (Piramide) nebo přímo autobusem za € 4,00. Hranice pro vstupy seniorů zdarma není 60 let, ale 65 let. Ve Vatikánských muzeích nemají senioři vstup zdarma, jen děti do 6. let.

# 10.05.2010, 14:54.
Mám speciální dotaz. Někde jsem se dočetl, že občané EU starší 65. let, což je v mém případě bohužel skutečnost, mají zdarma vstup do státních a městských institucí - památky, musea, galerie atd. 1. Je to pravda? 2. Pokud ano, co mám pro to udělat, jak se ověří věk atd. Existuje nějaká stařecká (pardon seniorská) karta nebo se tak činí po každé u vstupu? A to přímo u vstupu nebo nějak u pokladny? 3. Má smysl kupovat Roma Pass, hodláme-li bydlet v centru? Děkuji za odpověď. Milan.

Ano, je to pravda. Prokazuje se dokladem totožnosti (OP, pas). Obdržíte volnou vstupenku. se Vám v tomto případě nevyplatí.

# 07.05.2010, 11:24.
Mohli byste mi poradit, jak se dostat z letiště Fiumicino do hostelu Navigator na Via Buonarroti? Na letiště bychom měli přiletět po 16. hodině. Předem děkuji za odpověď. Eva.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express (€ 14,00), který Vás zaveze na Termini a odtud metrem A (€ 1,00) směr Anagnina jednu zastávku na Vittorio Emanuele. Via Buonarroti je druhá ulice ústící z náměstí (když si stoupnete zády jako by k Termini, tak je to ulice druhá zprava před Vámi). Hostel je pak přibližně 50 m na této ulici od náměstí. Na Termini se můžete dostat také autobusem za € 4,00 nebo vlakem FR1 (€ 8,00) s přestupem na metro B na Ostiense / Piramide, na Termini pak přestup na metro A. Další varianty cestování z letiště Fiumicino na Termini najdete v našich otázkách a odpovědích. Vlaky jsou rychlejší.

# 06.05.2010, 20:40.
Vaše stránky mě moc zaujaly. Našla jsem na nich mnoho zajímavých informací a odkazů. Stále mi však není úplně jasné, zda redukované vstupné do muzeí a dalších památek je od 60. nebo 65. let a zda stačí prokázat věk cestovním pasem, nebo je nutné mít nějakou průkazku pro důchodce nebo pro seniory? Máme věk mezi tímto rozhraním, jeden je však důchodce, druhý není. Rovněž by mě zajímalo, máme-li možnost nějaké slevy na dopravu v Římě. Moc děkuji a těším se na odpověď. Jitka.

Do římských muzeí je vstup volný pro občany EU ve věku do 18. let a nad 65 let. Snížené vstupné platí pro občany EU ve věku od 18. do 25. let. Neplatí pro Planetario di Roma a Museo della Civilta Romana. Prokázat se lze dokladem totožnosti (občanský průkaz, pas). V dopravě cestují zdarma děti do 10. let (v doprovodu dospělé osoby, prokázání dokladem totožnosti - pas dítěte, pas rodiče se zápisem dítěte). Důchodci mají slevu pouze v případě, že jsou občany Říma. Mohou si zakoupit měsíční jízdenku za € 4,00.

# 05.05.2010, 14:26.
Ráda bych Vás požádala o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino (FCO), kam přilétáme kolem 15:00, na Viale Opita Oppio 76, poblíž stanice Numidio Quadrato. A také bych měla ještě druhou otázku, jak se od výše zmíněné stanice nejlépe dostanu k moři? Děkuji. Michaela.

Jeďte vlakem Leonardo Express (€ 14,00) na Termini. Tam se také dostanete vlakem FR1 (€ 8,00) s přestupem na Ostiense / Piramide na metro B (€ 1,00), které Vás doveze na Termini. Přímo se tam dostanete také autobusem za € 4,00. Na Termini přestupte na metro A a jeďte na stanici Numidio Quadrato. Jděte na jih po Via dei Sulpici přes náměstíčko, kde se směrujte mírně doprava na Via dei Laterensi. Ta Vás dovede na Viale Opita Oppio. Zahněte po ní doprava. City Guest House je po levé straně. Na Termini se lze dostat i jinými způsoby - např. autobusy Cotral v kombinaci s metrem. Vše je popsané v našich otázkách a odpovědích. K moři se dostanete metrem A na Termini, tady přestupte na metro B a vytupte na stanici EUR Magliana. Tady přestupte na vlak Met.Ro Roma - Lido, který Vás doveze k moři. Celá linka je v pásmu Metrebus Roma, tzn. lze využít jízdenky BIT i časové jízdenky BIG, BTI, CIS nebo Roma Pass.

# 04.05.2010, 20:28.
19. května letíme na tři dny do Říma. Chtěl bych se zeptat na nejvhodnější dopravní spojení z nádraží Termini do hotelu One Park Hotel na ulici Via Appia Nuova. Využiji Roma Pass nebo třídenní jízdenku BTI. Děkuji. Ivo.

Z Termini musíte jet vlakem FR4 a vystoupit na zastávce Santa Maria delle Mole. Jednorázová jízdenka stojí € 1,30. BTI nebo Roma Pass nelze využít. Šlo by využít Roma & Piu Pass, ten však podle oficiálního webu není v současné době k dispozici. Existují jízdenky Metrebus Lazio - třídenní se jmenuje BTR (biglietto turistico regionale). Otázkou je, zda ji využijete. Ze Santa Maria delle Mole se dostanete k hotelu následovně: ze stanice se vrátíte zpět kolem kolejí k přejezdu a půjdete přes něj doprava po Viale della Republica. Přibližně po 200 m je křižovatka s Via Appia Nuova. Po té se ale nedá jít a nejsou tam chodníky, ulice je značně frekvenovaná, je tam sedmdesátka. Vydejte se o ulici dál, doprava po Via Appia Nuova Vecchia Sede. One Park Hotel je pak po pravé straně po přibližně 500. metrech. Pokud však přijedete v noci, volte raději taxi.

# 03.05.2010, 22:10.
Jízdenka na metro v Římě je přestupní z metra A na B? A nebo při přestupu musím mít vždy novou jízdenku? Kde se nejlépe ubytovat - být blízko historických památek. Doporučíte mi raději hotel u metra Piramide nebo u metra Manzoni? Moc Děkuji. Tereza.

Pokud neopustíte metro přes turnikety, můžete použít stejnou jízdenku. Týká se to samozřejmě jízdenky BIT. S časovými jízdenkami (denní, třídenní, týdenní) můžete přestupovat a opouštět metro bez omezení. Ubytování z hlediska dostupnosti římských památek vyjde v případě Piramide a Manzoni nastejno. Volte ubytování podle ceny, kvality, služeb atd. Podívejte se na Booking / Řím. Podívejte se také na mapu římských památek.

# 03.05.2010, 14:14.
V pátek odlétáme do Říma. Přílet je ve 13:40 na letiště Fiumicino (FCO). Ubytovaní jsme v hotelu Prime Villa Torlonia. odlétáme v neděli 9.5. a na letišti bychom potřebovali být v 6:15. Můžete mi poradit nejlepší spojení z letiště a na letiště? Předem děkuji. Michaela.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FR1 (€ 8,00) a vystupte na stanici Ostiense. Přejděte na Piramide, odkud pokračujte metrem B (€ 1,00) směr Rebibbia. Vystupte na stanici Policlinico. Nastupte na tramvaj č. 3 nebo 19 a jeďte dvě zastávky směr Thorvaldsen (použijte jízdenku z metra). Vystupte na zastávce Regina Margherita / Galeno. Z Piazza Galeno ústí osm ulic, jedna z nich je Via Bartolomeo Eustachio. Hotel Villa Torlonia je po levé straně, přibližně po 80. metrech. Z vlaku FR1 můžete vystoupit také na stanici Trastevere a odtud jet přímo zmiňovanou tramvají č. 3 směr Thorvaldsen. Zpět na letiště to budete mít složitější. Budete muset využít noční autobusovou okružní linku n10. Zastávku má na Regina Margherita / Galeno. Zaveze Vás na Piazzale Ostiense, odkud ze stanice Ostiense můžete jet vlakem FR1 na letiště Fiumicino. Z Piazzale Ostiense odjíždí od 23:50 do 5:20 a jede po půl hodině. Vaše zastávka je přibližně v polovině okruhu. První vlak FR1 odjíždí z Ostiense v 5:18 a na letišti je v 5:48. Doporučujeme dostatečnou časovou rezervu, abyste tento první vlak stihla. Jednou z možností je také taxi.

# 02.05.2010, 18:42.
Vážení Řehůřkovi, děkuji za vynikající stránky, které pro nás malé cestovatele připravujete. Ráda bych se zeptala. Na vašich stránkách ani jinde na webu jsem se přesně nedozvěděla, jak je to se vstupy do Vatikánských muzeí, pokud bych chtěla navštívit pouze Basiliku sv. Petra a v ní Sixtínskou kapli a nikoliv muzea. Lze to? V Bazilice se neplatí, to je mi jasné, pouze za výhled v kopuli, ale jak je to se Sixtínskou kaplí? Je to o zvláštním vstupu pouze do Sixtínské kaple? Pokud ano, je zde i jiný vchod než vstup / pokladna pro Vatikánská muzea? Kolik stojí vstupné? Do Vatikánských zahrad a na náměstí sv. Petra můžeme jít bez front a bez vstupného, nebo jsou také součástí vstupu do Vatikánských muzeí? Přikládám hezkou mapku Vatikánu, mohla by se některému cestovateli hodit. Velmi děkuji za trpělivost s námi všemi a budu se těšit na odpověď. Pavla.

Sixtínská kaple je dostupná pouze přes Vatikánská muzea - cena € 15,00. Na náměstí sv. Petra je vstup bez poplatku. Do zahrad ve Vatikánu se dostanete jen s licencovaným průvodcem. Prohlídky probíhají každý den kromě středy a neděle. Cena je € 31,00 a obsahuje i vstupy do muzeí. Více informací najdete na Musei Vaticani. Dříve bylo třeba se na tuto prohlídku objednat, jak je to nyní bohužel nevíme.

# 02.05.2010, 13:17.
Chci se zeptat, jak se dá dostat z letiště Fiumicino do centa. V diskusi se vždy mluví o tom druhém letišti, tak mě zajímá, zda to mnou zmiňované je nějak moc daleko do centra, kam se potřebujeme dostat do vyhlédnutého hotýlku. Je to někde poblíž Forum Romanum. Děkuji moc za odpověď. P.

Těch možností je spousta. Můžete jet vlakem Leonardo Express (€ 14,00) na Termini a odtud metrem B (€ 1,00) směr Laurentina. Vystupte na stanici Colosseo. Dále můžete jet vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense / Piramide a odtud metrem B (€ 1,00) směr Rebibbia. Vystupte opět na stanici Colosseo. Tyto možnosti jsou časově nejjistější. Nejlevnější variantou je jízda autobusem Cotral na EUR Magliana (€ 2,50), kde se přestupuje na metro B (€ 1,00) směr Rebibbia a opět je třeba vystoupit na stanici Colosseo. Na Termini se dostanete také autobusem za € 4,00.

# 02.05.2010, 11:44.
Prosím o radu. Vyplatí se podle Vašeho názoru pořizovat si Roma Pass? Budeme v Římě od čtvrtka do neděle (tzn. 2 dny prohlídek) a budeme ubytováni poblíž Termini (hotel Kennedy). Dají se prohlídky zvládnout i pěšky? Děkuji moc za odpověď a přeji hezkou neděli. Radka.

V tomto případě se Vám zřejmě nevyplatí. Předpokládáme, že jeden den věnujete Vatikánu, který v Roma Pass zahrnutý není. Podívejte se na výše uvedené stránky - download / Tariffe Biglietti. Najdete tam ceny jednotlivých míst zahrnutých do Roma Pass. Jsou uvedeny bez slevy a se slevou. Nezapomeňte, že první dvě místa jsou zdarma. Podle toho, co chcete navštívit, si zkalkulujte cenu s Roma Pass a bez Roma Pass. Když je porovnáte, zjístíte, zda se Vám vyplatí nebo ne. Nezapomeňte také na odhad nákladů na dopravu, která je v Roma Pass zahrnuta. Památky obejít pěšky lze, popř. v kombinaci s metrem. Podívejte se na mapu.

# 28.04.2010, 10:23.
Chystáme se od neděle do středy do Říma a rádi bychom jeden den strávili prohlídkou Vatikánu. Poradíte nám prosím, který den by mohl být skrz množství turistů k prohlídce nejvhodnější? A jaké vstupenky byste doporučili pro Vatikán? Určitě nechceme přijít o Sixtínskou kapli a o výstup na kopuli. Děkuji mnohokrát, Dominika.

Asi nejvhodnějším dnem bude úterý. V neděli 2.5.2010 je zavřeno. Budete si muset zakoupit vstupenku do Vatikánských muzeí za € 15,00, která platí současně i pro Sixtínskou kapli. Do Baziliky sv. Petra se dostanete zdarma. Výstup na kopuli stojí € 5,00, výtahem € 7,00).

# 27.04.2010, 21:45.
Práve sme sa vrátili z Ríma, vďaka Vašim radám úplne bez problémov. V Ríme sme využili lístok CIS a v pohode sme sa dostali všade. Takisto perfektné rady s dopravou na letisko. Ďakujeme. Gabika.

Moc děkujeme za Vaši zprávu. Jsme rádi, že se Vám dovolená vydařila.

# 26.04.2010, 12:09.
Psal jsem Vám dotaz (a napadl mě upřesňující dotaz) ohledně cestování po Římě a našel jsem další informace k CIS kartě. U které se píše 7 denní a v podmínkách je, že uživatel se musí prokázat osobním dokladem a musí být vyznačen týden pro který je vystavena. Mám tomu rozumět tak, že je platná pouze pro kalendářní týdny nebo je pro mě použitelná v období od 15.7 - 20.7 2010 (předpokládaný termín Je to přes víkend). Pokud je to pouze pro kalendářní týdny Tak mi nezbude nic jiného, než koupit Roma pass a pak 3x big integrated metrobus kartu. Ale ta je zase omezená pro metro. Nebo mi doporučíte koupit 2x Roma pass, která je snad platná pro celou síť MHD v Římě? Ještě bych měl dotaz na ubytování. Nemáte náhodou nějaký tip na hotel? My máme předběžně vybrán Hotel Carlo Magno nebo Hotel Laurentina. Polohou se mi líbí hotel Tre stelle, ale dle hodnocení asi žádnej zázrak. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Dušek Roman.

Jízdenka CIS (carta integrata settimanale) v ceně € 16,00 je platná ode dne označení (při použití prvního dopravního prostředku) po dobu 7 dnů, konkrétně do půlnoci sedmého dne. Pokud ji označíte 15.7., platí do půlnoci 21.7. Jízdenka BIG (biglietto integrato giornaliero) není omezena jen na metro. Je použitelná v autobusech, tramvajích, trolejbusech, městských autobusech Cotral, v metru A i B, ve vlacích Met.Ro, v městských částech regionálních vlaků Trenitalia. Roma Pass - viz naše předchozí odpověď. Hotelů a hotýlků v Římě je obrovské množství, těžko v takovém velkém městě něco doporučovat. Je to individuální záležitost, z hlediska polohy, vybavenosti, akceptovatelné ceny, atd.

# 26.04.2010, 11:22.
V červenci se chystáme s manželkou na přibližně 6 dní do Říma. Začal jsem hledat informace a narazil na Vaší skvělou stránku. Měl bych dotaz k dopravě. Našel jsem Roma pass, který platí 3 dny a pak kartu CIS na 7 dní. Vyplatí se mi tyto karty spíše kombinovat. Nejdřív třeba Roma pass a pak kartu třeba na 3 dny, nebo si mám koupit 7 denní a vstupy následně platit? Co jsem se tady dočetl, tak není problém se dostat k moři na kartu CIS či obdobnou. Je to pravda? Děkuji moc. Roman.

Koupě Roma Passu se vyplatí v případě, že budete navštěvovat památky a muzea pokryté Roma Passem. Je třeba si to zkalkulovat s ohledem na Váš itinerář. Určitě se to nevyplatí jen kvůli dopravě. K moři vlakem Roma - Lido se dostanete se všemi jízdenkami Metrebus Roma - BIT, BIG, BTI, CIS.

26.04.2010, 10:21.
Dnes jsem objevila Vaše stránky s užitečnými radami pro cestu do Říma. Načerpala jsem z nich dost informací, děkuji. Chci se jenom zeptat: 10. května letíme do Říma a jsme ubytováni v hotelu Hotel Citta 2000, Via Della Tenuta Di Torrenova 60. Vím, že se k němu dostanu ze stanice Anagnina autobusem č. 500 nebo 046. Ze stránek ohlasů na tento hotel jsem se dočetla, že tyto autobusy jezdí snad jenom do 21:00 hodin. Ale myslím si, že to od metra není moc daleko i na pěší cestu, ale chci se zeptat, zda je to vůbec možné? Jsou tam chodníky? Je to bezpečné? A ještě se chci jenom ujistit: koupíme si týdenní jízdenku - platí tedy na všechny spoje v Římě, kromě cesty na letiště? Konkrétně se chceme mimo jiné podívat i na pláž Lido městskou železnicí. Děkuji. Erna.

Autobus č. 46 jezdí z Anagnina od 5:30 do půlnoci, č. 500 jezdí z Anagnina od 6:00 do 22:07. Musíte vystoupit na zastávce Tenuta Torrenova / Carcaricola. Ta je hned za křižovatkou stejnojmenných ulic. Půjdete ve směru jízdy autobusu a po pravé straně už uvidíte areál hotelu. Pěšky to z Anagnina nedoporučujeme absolvovat. Vzdušnou čarou je to něco přes tři kilometry, pokud z nějakého důvodu nestihnete autobusy, volte raději taxi. Jízdenka CIS platí na římské autobusy, tramvaje, trolejbusy, metro A i B, městské části linek autobusů Cotral a regionálních vlaků Trenitalia a na regionální vlaky Met.Ro (linka Roma - Lido v plném rozsahu).

# 23.04.2010, 12:31.
Chcela by som sa opýtať, kde by som našla aké všetky pamiatky zahrnuje Roma Pass, neviete či je tam aj zľava na vstupné do Vatikánu? Ďakujem. Veronika.

nelze použít pro vstup do Vatikánských muzeí. Seznam památek a muzeí včetně cen před slevou a po slevě najdete na výše uvedených stránkách - download / Tariffe Biglietti.

# 21.04.2010, 16:14.
Dozvěděla jsem se o Vás od kamarádky, že byste nám mohli poradit s výletem do Říma. Pokud ano, tak doufám, že poletíme již tento čtvrtek, ubytování máme již zajištěné a bydlíme v hotelu Parker Rome, via Giovanni Giolitti 431, mohla bych Vás poprosit o informaci, jak se nejlépe dostaneme z letiště do tohoto hotelu, popř. kolik by stál taxi a další věc, jaká je nejbližší stanice metra od našeho hotelu a jak se nejlépe dostat metrem do centra? Chceme navštívit Vatikán, Fontana di Trevi, Piaza Navona, Španělské schody, Colosseum atd. Neměl byste chuť mi to trochu naplánovat? Ale jedeme již tento čtvrtek, zda tedy zprovozní letový provoz na Ruzyňském letišti. Předem moc děkuji za Vaši pomoc a těšíme se na všechny informace o metru, cenách atd., fajn restauracích atd. Děkuji a hezký večer. Simona.

Nejlepší spojení z letiště Fiumicino je vlakem Leonardo Express (€ 14,00), který Vás zaveze na Termini. Odtud pak musíte jet autobusem č. 105 (€ 1,00) a vystoupit na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Jděte po Via di Porta Maggiore, hned na další křižovatce zahněte doleva na Via Pietro Micca, která Vás zavede na Via Giovanni Giolitti. Na ní zahněte doprava. Po pravé straně najdete hotel Parker. Je na něm tabule s modrým nápisem (název hotelu a tři hvězdičky). Na Termini můžete jet i vlakem FR1 (€ 8,00) s přestupem na Ostiense / Piramide na metro B (€ 1,00). Do autobusu 105 už nemusíte kupovat další BIT jízdenku, použijete tu z metra. Taxi by Vás přišel na € 40,00 - jednotná sazba u licencovaných bílých taxi. Nejbližší metro (A) od hotelu je Vittorio E. nebo Manzoni - 600 až 700 m. Podívejte se na mapu Říma se všemi nejdůležitějšími památkami. Podlé té si to vše nejlépe naplánujete.

# 20.04.2010, 20:45.
Mám dotaz ohledně dopravy a využití Roma passu. Přiletíme 27.4. v 18:00 na letiště Fiumicino, ubytováni jsme na via Contedi Carmagnola 32. Prosím o levný tip na dopravu z letiště a zda se na tuto dopravu vztahuje Roma pass a zda se vztahuje na vstup do Colossea, Vatikánu a dalších památek. Zda se nám vyplatí ho kupovat? Odlétáme 1.5. přibližně v 15:00. Děkuji mnohokrát za ochotu. Edita.

Odpověď na Vaši otázku najdete kompletně v odpovědi ze dne 25.03.2010, 16:02. Roma Pass nelze použít na cestu z letiště (Leonardo Express, FR1, Cotral) a na vstup do Vatikánských muzeí.

# 15.04.2010, 22:28.
Děkuji moc za Vaše stránky, jsou úžasné. Dozvěděla jsem se z nich dost, ale na poslední chvíli pořád nevíme, jak se dostaneme do hotelu. Budeme bydlet 16.-20.4. v hotelu Domidea, Via Raffaele Costi, 17/21, Tiburtino, Rome, 00155 a přijedeme na Fiumicino ve 14:30. Vyčetla jsem již, že se dostaneme vlakem na metro B, a ze stanice Rebbibia nás odvezou. U hotelu je ale prý stanice busu, nevím jak se jmenuje. Nevíte odkaz na nějaké stránky jako je v Praze dpp.cz? A která permanentka je pro nás dva na ty 4,5 dne nejlepší? Děkuji mnohokrát, i když možná nestihnete odpovědět. Zuzana.

Na stanici Rebibbia nasedněte na autobus č. 447 směr Vertunni a vystupte na zastávce Tor Cervara / Costi. Zastávka je na rohu těchto ulic před barem s diskotékou. Hotel Domidea je pak na Via Raffaele Costi přibližně v její první třetině. Autobusy jezdí každých patnáct minut od 5:00 do 00:10. Jízdní řády najdete na ATAC. Můžete si koupit buďto třídenní lístek BTI (označte a čerpejte samozřejmě až druhý den) v ceně € 11,00 nebo týdenní lístek CIS v ceně € 16,00. Záleží na tom, jak budete první a poslední den moc cestovat. Pokud si koupíte BTI, tak jízdu do hotelu zvládnete za € 1,00 (BIT). V metru je třeba lístek označit, v autobusu ho už označovat nemusíte. Při cestě zpět ho označíte v autobuse a v metru také (z druhé strany). Vlak z letiště na Ostiense a pak zpět Vás vyjde vždy na € 8,00.