ŘÍM 2010 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2010 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.06.2010, 18:08.
Mám k vám velikou prosbu. Příští týden se chystám do Říma, bydlet budu ve Villaggio Camping Roma na Via Aurelia a chtěla bych se po Římě pohybovat autobusem. Již jsem v tomto kempu byla a vím, odkud jezdí autobusy - je to vedle nákupního centra, ale neznám čísla autobusů. Potřebuji se dostat  co nejblíže Vatikánu. Druhý den pak ke Colosseo. Jezdí něco ke sv. Pavlu za hradbami a do katakomb? Znáte tak perfektně jako Řím i jiná města? Budu pokračovat totiž dolů na jih a stejně jako v Římě bych se chtěla autobusem pohybovat po Katánii na Sicílii. Tam budu bydlet na Via Etnea, přímo u zastávky autobusu a ráda bych autobusem jezdila do centra a na pláž k moři. Pokud to jen trochu půjde, prosím odpovězte. Děkuji. Dana.

Odpověď na první otázku najdete v odpovědi ze dne 09.04.2010, 02:54. Dopravu po Catanii zajišťuje společnost AMT. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády a ceníky. Do vyhledávacího pole zadejte Via Etnea a vyfiltruje Vám to jen linky, které jezdí přes tuto ulici.

# 25.06.2010, 22:57.
Moc a moc děkujeme, právě jsme se vrátili a velice nám vaše rada pomohla. Byli bychom ztraceni. Vážím si vašich stránek. S pozdravem K.

Děkujeme za Vaši zprávu.

# 24.06.2010, 08:22.
Velmi Vám děkuji za odpověď, jen se tedy ještě ujistím. Pokud budeme jezdit ze stanice La Giustiniana na trase FR3, která je ještě před stanicí Cesano, platí nám tam jízdenky na městskou přepravu, nejen třídenní, ale i obyčejné jízdenky? A ještě Vás trochu zneužiji a zeptám se na jednu věc. Plánujeme projet více míst v Itálii víceméně až na jih. Z každé strany slyšíme, jaké tam jsou obrovské problémy s krádežemi. Máte vy nějaké osobní zkušenosti v tomto směru? Zajímalo by mě například, zda můžeme nechat zaparkované auto kdekoliv na ulici nebo bychom se toho měli raději vyvarovat a vždy zaplatit hlídané parkoviště. Děkuji. S pozdravem Eva.

Ze stanice La Giustiniana směrem do centra lze použít jízdenky metrebus BIT, BIG, BTI i CIS. Při parkování auta doporučujeme v první řadě zajistit to, aby parkovalo tam kde může. Tzn. neparkovat za oranžovou (žlutou) čarou, v případě modré čáry mít zaplacené parkovné atd. Neparkovat na odlehlých místech, v pochybných čtvrtích atd. V autě nenechávejte cenné věci a už vůbec ne na místech, aby byly vidět z ulice. Hlídané parkoviště je samozřejmě vždy způsob, jak minimalizovat riziko, které je na jihu Itálie zvýšené.

# 23.06.2010, 16:55.
Pročetl jsem snad všechny otázky a odpovědí týkající se Říma. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí. Přesto bych Vás chtěl o něco požádat. Do Říma jedu se svou dcerou a ta si vybrala hotel Degli Imperatori na Via G. Gonella 15, Tiburtino. Zdržíme se tu jen 3 dny. Vzhledem k tomu, že hotel je na periferii, domnívám se, že Roma Pass využijeme už jen kvůli cestování. Zajímalo by mě, kde je nejbližší prodejní místo Roma Pass od hotelu a jak se tam dostat. Děkuji za odpověď. Pavel.

se prodává ve všech museích a místech zúčastněných v tomto projektu, dále pak v turistických informačních centrech, ve vybraných pokladnách ATAC (na linkách metra A a B) a na dalších místech. Jejich seznam najdete na výše uvedených stránkách (acquista). Nejblíže Vašemu Hotelu Degli Imperatori bude s největší pravděpodobností ATAC na Ponte Mammolo (metro B), kam se dostanete od ubytování autobusem č. 444 ze zastávky Manichella / Astuti. Po Via G. Gonella musíte přejít na Via Donnato Menichella a po ní zahnout doprava, zastávka je hned za první křižovatkou vlevo. Vystoupit pak musíte na zastávce Ponte Mammolo.

# 23.06.2010, 13:13.
Chtěla bych se zeptat, na jaké linky se vztahuje použití Roma Pass. Nejsem si jistá, zda i na linky Trenitalia, které nás dopraví z okrajové části Říma do centra. A dále zda platí pro městskou dopravu pro tramvaje a autobusy, ale i pro metro. Když jsem hledala informace o Roma Pass, tak jsem ve spojitosti s dopravou narazila na nějaký Roma & Piu Pass - nevím, čeho se to týká. Děkuji mnohokrát za informaci. Eva.

se vztahuje na autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro a vlaky Met.Ro (Roma - Viterbo jen po stanici Sacrofano). Nevztahuje se na vlaky Trenitalia a autobusy Cotral. Toto řešil Roma & Piu Pass, který Trenitalia a Cotral zahrnoval, včetně dalších regionálních spojů. V současné době však není k dispozici. Pokud budete cestovat do okrajových částí Říma, doporučujeme zakoupit jízdenku BTI (3. denní), kterou lze na vlaky Trenitalia využít - do okrajových stanic pásma metrebus, tj. FR1 (Fiera di Roma, Settebagni), FR2 (Lunghezza), FR3 (Cesano), FR4 (Capannelle), FR5 (Aurelia), FR6 (Capannelle).

# 23.06.2010, 10:48.
Vážení, obdivuji vaše stránky! Prosím o návrh, jak cestovat veřejnou dopravou z Via Aurelia Antica v Římě do Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana). Děkuji. K.

Via Aurelia Antica je dlouhá, neuvedl jste přesnou adresu. Těžko doporučit konkrétní dopravu, protože z různých míst této ulice je výhodnější jiná doprava. Obecně se musíte dostat na stanici Tiburtina (vlakem nebo kombinací autobus / metro) a odtud jeďte vlakem FR2, který Vás zaveze do Tivoli. Jízdenka z Tiburtina do Tivoli stojí € 2,30.

# 22.06.2010, 14:20.
Na konci srpna letíme s přítelem do Říma a chtěla bych Vás požádat o nějaké informace. Potřebovala bych vědět, jak se dostaneme nejlepším spojením z letiště Fiumicino do hotelu Golden Tulip Bellambriana na Via Luca Passi 6, Aurelio, 00166 Rome a zda se dá zakoupit nějaká vícedenní jízdenka na všechny druhy městské dopravy. Předem děkuji za odpověď. B.

S nejméně přestupy a relativně nejlevněji se tam zřejmě dostanete autobusem Cotral na Cornelia za € 3,10 a odtud autobusem č. 889 směr Val Cannuta. Vystoupit musíte na zastávce Val Cannuta. Od Via Cannuta musíte přejít vlevo (z pohledu příjezdu autobusu) na Via Rafaelle Conforti, na kterou z levé strany navazuje Via Luca Passi. Ta se stáčí doprava (udělá velký oblouk), uvnitř tohoto oblouku je Váš Hotel Bellambriana. K cestě z letiště můžete použít samozřejmě i jiný způsob dopravy, např. vlak Leonardo Express (€ 14,00) nebo autobus (€ 4,00) na Termini a odtud metrem A na Cornelia nebo vlak FR1 na Ostiense / Piramide a odtud metrem B na Termini a metrem A na Cornelia. Časové jízdenky koupit samozřejmě lze. Třídenní jízdenka BTI stojí € 11,00 a týdenní jízdenka CIS stojí € 16,00.

# 20.06.2010, 16:53.
Pročetla jsem co se dalo, ale nemohu se dopátrat spojení autobusem, pokud se dá tak jet z Termini do Focene, popř. do blízkosti ulice Viale di Focene. Moc děkuji. S přáním hezkého dne Iva.

Musíte se dostat metrem A na Cornelia a odtud autobusem Cotral směr Fiumicino (Aeroporto voli Nazionali nebo Cancelli Rossi). Jedna ze zastávek je ve Focene. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 17.06.2010, 09:03.
Ďakujem za odpoveď. Ako poznám, na ktorý autobus Atral mám nastúpiť? Píšete, že jeden jede priamo na Termini a druhý na Anagnina. Ja som si myslel, že hotel Ducale je od Termini iba kúsok a prejdeme odtiaľ pešo. Je možné sa v rozumnom čase dostať z hotela Ducale pešo aj do Colosseo? Maximálne do pol hodiny. Ďakujem. Martin.

Autobusy Atral (Cotral) jsou samozřejmě viditelně označeny cílovou stanicí. Váš Hotel Ducale je sice v blízkosti Termini, od hlavní haly je to více jak kilometr. S těžkými zavazadly to může být náročné. Colosseum je od Vašeho hotelu vzdálený vzdušnou čarou necelé dva kilometry, takže se to do půl hodiny stihnout dá.

# 16.06.2010, 21:12.
Chcel by som sa informovať na spôsob dopravy (okrem taxi) z letiska Ciampino. Priletíme 23.6.2010 okolo 21:00 a bývame v hoteli Ducale na Via Achille Grandi, 4, Esquilino. Je nejaké dopravné obmedzenie (metro) v nedeľu? Odlietame približne o 16:00, tak či sa máme pripraviť, že niektoré linky nebudú jazdiť. Poslednou otázkou je, aké pamiatky / atrakcie sú v dosahu pešej dopravy od hotela? Ďakujem. Martin.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 01.02.2010, 12:06. Ve Vašem čase výrazné omezení dopravy není - metro i autobusy jezdí. Památky najdete na mapě. Nejblíže jsou dvě baziliky - Basilica di S. Maria Maggiore a Basilica di S. Croce in Gerusalemme.

# 16.06.2010, 06:19.
Ráda bych se zeptala, jak je to s platností jízdenky na vlak Leonardo Express z letiště Fiumicino do centra Říma? Po zakoupení má tato jízdenka platnost do určitého data, dokud není použita k jízdě? Mám nabídku na zakoupení této jízdenky od někoho, kdo ji nevyužil a nerada bych naletěla, je to za zlevněnou cenu. Děkuji moc za odpověď. Jiřina.

Jízdence na Leonardo Express začíná běžet platnost až od okamžiku jejího označení. Tato doba je 90 minut. U jízdenek zakoupených on-line začíná tato 90. minutová doba běžet od odjezdu vlaku uvedeného na jízdence (tyto jízdenky se dají koupit maximálně týden dopředu). Dejte si tedy pozor na to, zda jízdenka už není označena nebo zda nebyla zakoupena on-line.

# 15.06.2010, 15:12.
Ráda bych se zeptala na nejkratší cestu z letiště Ciampino do hotelu Citta 2000 na Via Della Tenuta Di Torrenova 60. S přítelem jedeme poprvé a neradi bychom se hned po příletu zamotali. Předpokládaná doba příletu je ve 20:30 zítra 16.6.2010. Předem děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Zuzana.

Do Hotelu Citta 2000 jeďte autobusem Atral na Anagnina (€ 1,20) a odtud autobusem č. 46 (€ 1,00) na Tenuta Torrenova / Carcaricola. Vše je popsáno v odpovědi ze dne 26.04.2010, 10:21.

# 14.06.2010, 16:12.
Dobrý deň, najprv uznanie za Vašu ochotu odpovedať na množstvo otázok. Prosím Vás o radu. Prilietame do Ríma na letisko Ciampino v nedeľu o 20:25 hodín. Ubytovanie máme rezervované v hoteli Domus Mea na Via Calatafimi, 31. Môžete mi prosím poradiť spôsob dopravy z letiska do hotela? Ďakujem. S prianím pekného dňa S.

Jeďte autobusem Atral na stanici Anagnina (€ 1,20) - 21:00, 22:00, 23:10 a odtud metrem A (€ 1,00) na Repubblica. Odtud jděte za stanoviště bílých taxíků a hned doprava na Via Cernaia. Po ní jděte přibližně 300 m a pak zahněte doprava na Via Volturno. Na druhé křižovatce potom doleva na Via Calatafimi. Váš Hotel Domus Mea je až v druhé části ulice.

# 11.06.2010, 08:08.
Mám ještě jednu prosbu než odletím. Potřebovala bych vědět, jak se nejlépe dostanu z Termini na adresu Via Galluppi 8. A potom z odtud do Scuola Leonardo da Vinci. Děkuji moc za odpověď. Pokud bych Vás mohla poprosit, pošlete mi to prosím ještě dnes do 15. hodin. Děkuji. V.

Z Termini jeďte metrem A směr Battistini a vystupte na stanici Cipro - Musei Vaticani. Odtud jděte po Via Cipro na náměstí Piazzale degli Eroi a pokračujte dále ve stejném směru po Circonvallazione Trionfale. Po přibližně 200 m odbočte na dalším menším náměstíčku doleva. Je tam ostrůvek, tak až za ním (druhá odbočka doleva). To už je Via Pasquale Galluppi. Číslo 8 je až v jeho horní části. Ke Scuola Leonardo da Vinci na Piazza dell' Orologio 7 se dostanete trochu složitěji. Sejděte dolů na již zmiňované náměstíčko, přejděte ho a jděte po Via Bernardino Telesio (a následně Via Buccari) až na Via della Giuliana (přibližně pátá křižovatka). Po levé straně je zastávka autobusu. Nasedněte na č. 23 směr Pincherle / Parravano a vystupte na zastávce Piazza Pia / Conciliazione. Je to u Castel Sant' Angelo. Dojděte po směru jízdy autobusu k řece, přejděte po mostě a pokračujte po Corso Vittorio Emanuele II. Po sérii dvou trojúhelníkových náměstíček dojdete k obdélníkovému Piazza Sforza Cesarini. Zahněte doleva po Vicolo Sforza Cesarini, na jejím konci je Piazza dell' Orologio, kde je Scuola Leonardo da Vinci.

# 08.06.2010, 09:04.
V sobotu letím do Říma a ráda bych se podívala ve volném čase k moři. Chtěla bych jet z hlavního nádraží Termini. Prosím o radu, zda mám jet metrem, autobusem, jak dlouho to trvá a ceny. Hodlám si koupit 3. až 5. denní pass. Děkuji za odpověď. Vlaďka.

Jeďte metrem B na stanici EUR Magliana, kde přestupte na vlak Roma - Lido. Vystoupit pak můžete na stanicích Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo. Cesta Vám potrvá přibližně půl hodiny a oba spoje jsou pokryty tarifem Metrebus Roma, tzn. lze využít jízdenky BIT (jednorázová), BIG (denní), BTI (třídenní) nebo CIS (týdenní).

# 07.06.2010, 13:51.
V pátek odlétáme do Říma, přílet máme na letiště Ciampino v 8:00 hodin. Ubytovaní jsme v Buanarroti Home. Můžete nám poradit, jak se tam co nejlépe a nejrychleji dostat? Jelikož máme na Řím jen pátek a sobotu, protože v neděli ráno odlétáme, chtěla bych se zeptat, jaké památky nám doporučujete, které bychom mohli stihnout? Např. kvůli frontám - Vatikán. Jedeme s 11. letou dcerou, vztahují se na ni nějaké slevy na vstupné a jízdné? Děkuji a přeji pěkný den M.

Cesta na Vaše ubytování je popsána v odpovědi ze dne 23.02.2010, 21:13. Vatikán určitě navštivte, dále pak podle Vašich zájmů a časových možností. Podívejte se na mapu památek. Vstup do většiny římských muzeí je zdarma pro občany EU do 18. let. Neplatí pro Vatikánská muzea. Standardní vstupenka stoji € 15,00, snížená do 18. let € 8,00. V dopravě jezdí děti zdarma bohužel jen do 10. let.

# 05.06.2010, 09:41.
Ráda bych se Vás zeptala na jinou alternativu (levnější) jak se dostat z letiště Fiumicino, než je cesta vlakem za € 14,00. Potřebuji se dostat na Termini. Děkuji mnohokrát! Radka. P.S.: Vaše stránky jsou super.

Nejlevnější přímý spoj je autobusem za € 4,00.

# 04.06.2010, 11:56.
S manželem letíme 9.6.2010 do Říma a na letišti Fiumicino budeme přibližně v 16:00 hodin. Potřebujeme zjistit nějaký spoj do města. Z Vašich odpovědí jsem se dočetla, že nejvýhodnejší je Cotral, ale nevím, kde na letišti koupit jízdenku a za kolik a odkud z letiště autobus odjíždí. Děkuji za Vaši odpověď. Marcela.

Jízdenky na autobusy Cotral se kupují na letišti Fiumicino na stáncích, v tabácích nebo na barech. Do centra jedou tři linky - Termini / Tiburtina (€ 4,50), Metro A Cornelia (€ 3,10), Metro B Magliana (€ 2,50). Pokud zakoupíte jízdenku až v autobuse, platíte € 7,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 03.06.2010, 15:55.
Mohu se zeptat, co byste radili v případě, že s námi jede dvanáctiletá dcera? Má cenu ji kupovat Roma Pass? Pokud jsem se dobře informovala, tak by měla mít ve většině památek vstup zdarma, ale za dopravu platí. Letíme zítra v pátek 4.6.2010 odpoledne na letiště Fiumicino. V Římě budeme do pondělí 7.6.2010. Děkuji moc za odpověd. Kateřina.

se jí nevyplatí. Pokud budete využívat dopravu, kupte jí třídenní jízdenku BTI v ceně € 11,00. Na dopravu z letiště se však nevztahuje, stejně jako Roma Pass.

# 03.06.2010, 15:22.
Dobrý deň, veľká vďaka za Vašu nezištnú ochotu poradiť všetkým záujemcom pri ich cestách. Aj ja Vás prosím o niekoľko informácií. Pricestujeme do Ríma vlakom na stanicu Termini dňa 23.6. dve rodiny - dvaja dospelí a tri teenageri. Prosim, ako sa najlepšie dostaneme z Termini na ubytovanie, ktoré máme zabezpečené na Via Paolo III a druhá rodina na Borgo S. Spirito? Tiež prosím o radu, či už na Termini sa dá zohnať mapa Ríma a či existujú pri vstupoch do pamiatok a múzeí skupinové zľavy? Ak áno, platí skupinová zľava aj pre päť osôb? V Ríme budeme 8 dní a tak plánujeme využiť týždenný lístok CIS. Kde a ako sa označuje? Ďakujem. Eva.

Společně nasedněte na autobus č. 40 směr Piazza Pia / Castel S. Angelo. Zastávka je na náměstí před nádražím. První rodina, která jede na Via Paolo III musí vystoupit na zastávce Ponte Vittorio Emanuelle. Tady je potřeba přestoupit na autobus č. 46 směr Stazione Monte Mario a vystoupit na zastávce Aurelia / Paolo III. Je třeba jít kousek ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočit doleva na Via Paolo III. Druhá rodina musí z autobusu č. 40 vystoupit o jednu zastávku dále (hned za řekou) na Traspontina / Conciliazione. Odtud je třeba jít zpět, odkud přijel autobus, směrem k řece. Přejdete Via della Conciliazione, lehce doleva navazuje Via San Pio X (pořád jel tudy autobus) a hned na další křižovatce odbočíte doprava na Borgo Santo Spirito. Mapu Říma seženete na Termini např. v informačním středisku - Punti Informativi Turistici del Comune di Roma (Via Giovanni Giolitti 34, otevřeno od 8:00 do 20:00). Základní mapu s vyznačním památek najdete i na našich stránkách - mapa. Skupinové slevy (pokud se poskytují), se většinou vztahují na velké skupiny. Vy to však řešit nemusíte, ve většině římských muzeí děti do 18. let neplatí. Jízdenka CIS platí do 24. hodin sedmého dne od označení. Označuje se v jízdenkovém automatu při prvním nástupu do dopravního prostředku (ve vašem případě v autobuse) nebo při vstupu do metra.

# 02.06.2010, 20:28.
Mám prosbu, jak se nejrychleji a nejlevněji dostat z letiště Fiumicino do hotelu Casa di Iginia e Paolo na Via Romagna 14? Přilétáme okolo 16:00 hodin. Je vhodné použít autobus v tuto dobu? Děkuji. Tereza.

Musíte se nejdříve dostat na Termini. Nejrychleji to lze vlakem Leonardo Express (€ 14,00). Možností je spousta, jsou popsány v našich otázkách a odpovědích. Nejlevněji se tam dostanete autobusem Cotral - na EUR Magliana (€ 2,50) a odtud metrem B (€ 1,00). Zda použít autobus nebo vlak záleží na tom, zda máte nebo nemáte dostatečnou časovou rezervu pro nástup na ubytování. Pokud máte času dostatek, riziko časové ztráty případnou dopravní zácpou při jízdě autobusem je přijatelné. Na Termini (Piazza dei Cinquecento) nastupte na autobus č. 910 (€ 1,00, lze použít lístek z metra) směr Mancini a vystupte na zastávce Piemonte / Boncompagni. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Piemonte a hned na další křižovatce zahněte doprava na Via Sicilia. Po ní jděte opět k první křižovatce, kde opět zahněte doprava na Via Romagna. Vaše ubytování by mělo být někde v polovině této části ulice.

# 01.06.2010, 15:17.
Dobrý deň, s priateľom sa chystám do Ríma. Prílet je 13.6 o 20:25 hodine. Chcem sa opýtať, ako sa najlepšie dostať z letiska Ciampino do hostela Sunshine na Via Giolitti 208, prípadne akú dopravou cestovať. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom E.

Cesta je popsaná v odpovědi ze dne 01.02.2010, 12:06. s tím rozdílem, že Via Achille Grandi musíte přejít celou a na Via Giolitti zabočit doprava. Hostel je hned za křižovatkou na druhé straně ulice. Nad vstupními dveřmi je latinský nápis. Autobusy Atral na Anagnina jezdí v neděli ve 21:20 a 22:40.

31.05.2010, 22:14.
Ráda bych se zeptala na tři věci. 1.) jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do poutního domu Velehrad. Dům se nachází na Via delle Fornaci, 15 minut chůze od Baziliky sv. Petra, pod pahorkem Janikul, v blízkosti železničního nádraží Roma - San Pietro. 2.) vyplatí se nám již z letiště si koupit třídenní jízdenku - platí tato jízdenka na tuto cestu? 3. jak se nejpohodlněji dostat z Říma na pláž k moři? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Jeďte vlakem FR1 a na stanici Trastevere přestupte na vlak FR3. Vystupte na zastávce San Pietro. Pro tuto jízdu platí jedna jízdenka v ceně € 8,00. Ze stanice S. Pietro se vydejte doprava po ulici vedoucí ve směru příjezdu vlaku. Kousek za menší zatáčkou doleva se napojí na Via delle Fornaci. Zahněte po ní doprava na uličku s ní rovnoběžnou a hned po pravé straně je dům Velehrad. Jízdenky Metrebus Roma (BIT, BIG, BTI, CIS) neplatí na cestu z letiště. Zda se Vám BTI vyplatí nebo ne, záleží na tom, jak budete hodně cestovat. Jet třeba si to propočítat s ohledem na jednorázové jízdenky BIT (€ 1,00) nebo denní jízdenky BIG (€ 4,00). K moři se dostanete několika způsoby. Asi nejjednodušší je jet vlakem FR3 na Ostiense, přejděte na stanici Porta San Paolo (v rámci areálu) a jeďte vlakem Met.Ro Roma - Lido k moři. Vystoupit můžete na zastávkách Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo.

# 30.05.2010, 16:55.
Ráda bych se zeptala, jak se lze dostat z letiště Fiumicino do blízkosti Vatikánu, konkrétně do Via delle Fornaci a jaká jízdenka je pro tuto cestu nejvhodnější? Pokud jsem se správně dívala, bylo by asi nejvhodnější využít vlak FR1 do stanice Trastevere a odtud už si ale nejsem úplně jistá. Zřejmě přestup na vlak do San Pietro? A nepodařilo se mi také najít, jak často tyto vlaky jezdí a s jakými časovými intervaly? Děkuji za odpověď. Anna.

Ano, toto spojení je možné. Vlak FR1 jezdí z letiště Fiumicino každých 15 minut a jízdenku v ceně € 8,00 lze využít až do stanice S. Pietro. Vlak FR1 jezdí z letiště Fiumicino každých 15 minut, vlak FR3 z Trastevere i častěji. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Via delle Fornaci je od stanice už jen kousek, přibližně 150 m. Na konec této ulice je to přibližně 600 m.

# 29.05.2010, 09:53.
Milí Řehůřkovi, chtěli bychom Vás poprosit o radu: mezi 1. a 5. červnem budeme v Římě. Budeme bydlet u nádraží Termini. Můžete nám prosím poradit, kam a jak nejlépe vyrazit k moři? Dá se k cestě využít Roma Pass? Stačila by nám i neplacená pláž bez služeb. Doufáme, že voda už bude na koupání. Předem Vám moc děkujeme! Zdraví P.

Z Termini jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na stanici EUR Magliana. Přestupte na vlak Lido. Vystoupit pak můžete na Stella Polare, Castel Fusano nebo na konečné C. Colombo. Uvedený spoj je celý v pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS i .

27.05.2010, 09:11.
V sobotu odlétáme do Říma. Přiletíme ve 14:30 na Letiště Fiumicino, ubytování máme zajištěno v hotelu Caravel na ulici Via Cristoforo Colombo. Můžete mi prosím poradit s cestou do hotelu? Máme si koupit Roma Pass? Odlétáme v úterý. Děkuji. S pozdravem Barbora.

Můžete jet vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense. Odtud jede autobus č. 30 směr Laurentina. Vystupte na zastávce Colombo / Bavastro. Tady můžete přesednout na autobus č. 714 (který jede z Termini) a jet jednu zastávku (ta je už u hotelu) nebo jít pěšky ve směru jízdy autobusu. Půjdete kolem výškových budov s reklamami Fon Spa, Habitat a AGI. Za poslední je už výšková budova Residence a za ní výšková budova Hotelu Caravel. Zda se Vám vyplatí nebo ne záleží na okolnostech. Na výše uvedených stránkách je ceník vstupů (download), podle kterého si můžete spočítat cenu za Vaše vstupy (nezapomeňte, že s Roma Pass máte první dva zdarma a další za cenu ve druhém sloupci). Stejně tak musíte počítat s tím, jak se budete dopravovat. Zda využijete časovou jízdenku na 3 dny (BTI - € 11,00) nebo se Vám vyplatí kupovat jednotlivé (BIT - € 1,00), popř. jeden den celodenní (BIG - € 4,00) a pak jednotlivé atd. Jízdenka BIT platí 75 minut a je přestupní. Označujete ji tedy v metru a pak už ne nebo v autobuse a v metru na druhém konci. Dvakrát do metra neplatí (pokud projdete turnikety). V Romapass je třídenní jízdenka. Také nezapomeňte na to, že v Roma Pass nejsou Vatikánská muzea. Pokud je navštívíte v neděli, počítejte s obrovskými frontami a návalem lidí. Je poslední neděle v měsíci a tedy vstup zdarma.

# 26.05.2010, 11:24.
Chtěla bych se zeptat na dopravu z letiště Fiumicino do místa našeho ubytování - Via Ettore Giovenale 3, včetně taxi, a dále na spojení z místa ubytování na Termini, případně Colosseum a Vatikán. Moc děkuji a přeji hezký den. D.

Musíte se dostat na Termini způsoby popsanými v našich otázkách a odpovědích, tj. přímo vlakem Leonardo Express (€ 14,00), autobusem (€ 4,00) nebo autobusem Cotral (€ 4,50), a nebo s přestupem vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense / Piramide a odtud metrem B (€ 1,00), autobusy Cotral ke stanicím metra - B Magliana (€ 2,50), A Cornelia (€ 3,10) a odtud příslušným metrem (€ 1,00). Doporučujeme vlakové spojení, především v denních hodinách. Na Termini pak nastupte na tramvaj č. 5 (směr Gerani) nebo 14 (směr Togliatti). Vystupte na zastávce Prenestina / Giovenale. Zastávka je hned za křižovatkou ulic Prenestina a Ettore Giovenale. Vaše ubytování je hned první vchod na této ulici vlevo (vedle Ma Supercarni). Vaše ubytování bohužel nespadá do centrální oblasti, kde je jednotná cena za taxi € 40,00. Musíte vycházet ze standardního ceníku. Zpět na Termini se dostanete výše zmíněnými tramvajemi, ke Colosseo od Termini metrem B (Colosseo), do Vatikánu od Termini metrem A (Musei Vaticani).

# 25.05.2010, 20:01.
Prosím o radu. Jedu se synem poprvé do Říma. Přílet je v sobotu po 17. hodině na Fiumicino. Ubytováni máme být v hotelu Fiori na Via Nazionale 163, 00184, Roma. Ráda bych si nechala poradit, jak se nejlevněji dostat do hotelu a pak ve čtvrtek zpět na letiště. Dále by mě zajímalo, zda předpokládám dobře, že hotel je v centru a budeme se tedy po památkách pohybovat spíše pěšky. Je to náš první takovýhle výlet bez cestovky, mohli byste mi i doporučit, kam nemáme zapomenout zajít a kolik tak mám pořídit peněz na vstupy pro dva? Synovi je už 17 let. Existuje v Římě nějaká sleva pro studenty? Moc děkuji za odpověď. Naplánovali jsme si výlet a teď jsem z toho nějak nesvá. Jitka.

Musíte se nejdříve dostat na Termini způsoby popsanými v našich otázkách a odpovědích (Leonardo Expres, , Cotral, FR1/metro B, Cotral/metro A, Cotral/metro B, taxi). Nejlevněji se tam dostanete kombinací autobusu Cotral a metra B. Autobusy Cotral odjíždějí z letiště Fiumicino na EUR Magliana od 5:30 do 21:00, zpět pak od 6:15 do 21:45. Minimálně jeden za hodinu vždy jede. Cena je € 2,50 (na baru, v tabáku, na stánku). Z EUR Magliana pak jede metro B (€ 1,00) na Termini. Z Termini pak musíte jet autobusem č. 40 směr Piazza Pia / Castel S. Angelo. Vystoupit musíte na zastávce Nazionale / Quirinale. Poznáte to podle vysoké zdi po levé straně, za kterou je park s Villa Aldobrandini. Zastávka je hned u Hotelu Fiori. Ubytování máte v centru všech nejdůležitějších památek, nejvzdálenější Vatikán je přibližně 3 km. Zpět na letiště se dostanete stejným způsobem. Vstup do většiny římských muzeí je zdarma pro občany EU do 18. let a nad 65 let (neplatí pro Vatikánská muzea, standardní vstupenka stoji € 15,00, snížená do 18. let € 8,00). Standardní ceník vstupného pro římská muzea najdete např. na v oddíle download. Cestu po památkách si můžete naplánovat např. podle mapy památek.

# 24.05.2010, 09:26.
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Cestovka nás tedy informovala mylně. Jedeme autem, takže bychom veřejnou dopravu využít nemuseli. Zjišťujeme, co pro nás bude nejvhodnější a dovolím se tedy ještě zeptat, zda je někde poblíž Termini, nebo v okolí, odstavné parkoviště podobné tomu na Magliana? Tam bychom to měli z kempu Tiber trochu z ruky. Děkuji za odpověď. S přáním krásného dne Zuza.

Pro Vás by bylo nejvýhodnější zaparkovat hned nedaleko Vašeho kempu, na Via Flaminia. Je tam parkoviště Montebello u stejnojmenné stanice vlaku Roma - Viterbo. Tato stanice spadá ještě do tarifního pásma Metrebus Roma, takže tady platí jízdenky BIT, BGI, BTI a CIS, stejně tak . Dostanete se k němu po Via Tiberina, po které pojedete směrem do centra. Jakmile se stočí doprava, budete mít po pravé straně čerpací stanici Tamoil. Hned za ní je dopravní napojení na Via Flaminia. Musíte odbočit doleva ještě před nadjezdem a pravotočivým obloukem se napojit na Via Flaminia. Hned vjedete do malého tunelu - ten má ve Vašem směru dva vstupy, musíte jet směr Terni - levým otvorem) a ani ne kilometr za ním je parkoviště (kapacita 350 míst). Odbočuje se na něj až za ním, doleva z Via Flaminia a přes následující kruhový objezd. Platí se jen ve všední den v době od 6:00 do 22:00. V ostatní dny a mimo provozní dobu se neplatí, ale také tam není dohled. Prvních dvanáct hodin stojí € 1,50, celý den (16 hodin) pak € 2,50. Hned naproti parkoviště je stanice vlaku. Můžete parkovat i u Termini, ale za podstatně vyšší ceny a s rizikem, že se dostanete do římských dopravních zácp. Parkovací dům je na Via Giolitti, jmenuje se Roma ES Park Giolitti a parkovné činí € 1,80 za každou hodinu (do 8. hodin). Od 9. do 24. hodin se platí paušálně € 16,00.

# 22.05.2010, 18:50.
Měla bych pár otázek ohledně cestovaní po Římě a budu vděčna za každou odpověd. V úterý se chystáme na 3 dny do Říma. Ráda bych věděla, jak se dostaneme vlakem nebo autobusem z letiště Fiumicino do hotelu Romulus na Via Salaria 1069, 00138 Rome a z hotelu do centra města nebo na metro. Předem moc děkuji za odpovědi. B.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 23.09.2009, 13:22 a částečně v odpovědi ze dne 09.02.2010, 23:24. Rozdíl je v ceně vlaku FR1, který od 1. dubna podražil na € 8,00.

# 22.05.2010, 11:48.
Ráda bych se zeptala, zda je něco pravdy na tom, že poslední neděli v květnu se v některých památkách v Římě neplatí vstupné? Chystáme se do Říma s maminkou od soboty 29.5. do úterý 1.6. Předem mockrát děkuji. Karolína.

V neděli 30. května 2010 je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Počítejte však s obrovskými frontami. V římských muzeích je vstup zdarma během Settimana per la Cultura, Kulturního týdne a Europee del Patrimonio, Dnů Evropského dědictví.

21.05.2010, 11:34.
Začátkem června navštívíme Řím. Ubytovaní budeme v kempu Tiber, odkud by měla být zajištěna doprava zdarma ke stanici metra, kterým se dostaneme do centra. Kdybychom návštěvu města protáhli a nestihli našeho přepravce, lze se zpět do kempu dostat veřejnou dopravou nebo snad taxikem? Děkuji za odpověď, vždy jste skvěle poradili. S přáním krásného dne Zuza.

Taxi tam jezdí určitě. Je to jen otázka ceny. Podívejte se na orientační ceník římského taxi. Přímo po Via Tiberina jezdí autobusy Cotral. Zastávka je také přímo u Camping Tiber. Autobusy by měly jezdit z Prima Porta, tedy z místa, odkud jezdí i kyvadlová doprava do kempu. Směr je většinou Fiano Romano. Tuto informaci si ověřte přímo v kempu nebo na zastávce Cotral. Jinak Prima Porta není stanice metra, ale vlaku Met.Ro Roma - Viterbo.

# 20.05.2010, 21:46.
Milí Rehúrkovci. Pred niekoľkými mesiacmi ste mi poradili, ako sa dostanem z letiska do hotela Grand Hotel Fleming na Piazza Monteleone di Spoleto 20. Odporúčala som hotel svojim známym, ktorí tam idú na budúci týždeň. Necestujú však lietadlom, ale pôjdu svojim autom, takže cestu im vysvetliť neviem. Prosím Vás, vedeli by ste im vysvetliť, ako sa z diaľnice, predpokladám že A1, dostanú čo najjednoduchším spôsobom k hotelu? Vopred Vám ďakujem za Vašu ochotu. So srdečným pozdravom Mira.

Z dálnice A1 je třeba odbočit na A1-dir, která Vás dovede na dálniční okruh kolem Říma. Je třeba se po něm vydat doprava, tj. proti směru hodinových ručiček. Na okruh dojedete přes exit 10, je třeba sjet na exitu 6 (hned za řekou). Je potřeba jet do centra po Via Flaminia. Po přibližně 1 km podjedete sérii několika nadjezdů (u velkého autobusového terminálu), po dalších přibližně 800 m podjedete další sérii nadjezdů (u vlakové stanice Grottarosa, Via Flaminia přechází ve Via Flaminia Nuova). Přibližně po dalším kilometru se Via Flaminia Nuova lehce stáčí doprava. Jsou tam z obou stran protihlukové stěny. Musíte se držet pravého pruhu, kterým ze čtyřproudovky sjedete dolů - směr Due Ponti. Podjete Via Flaminia Nuova a dostanete se opět na Via Flaminia. Dostanete se k dalšímu dopravnímu uzlu, kterým musíte projet rovně - směr Roma Stadio Foro Italico. Podjedete nadjezd a silnice se stáčí doleva, aby se zase spojila s pruhy v protisměru. Před dalším nadjezdem se musíte stočit doprava na komunikaci, která vede po tom nadjezdu. Je to pořád Via Flaminia. Opět se pruhy rozdělí a zase spojí (XX). Silnice se bude stáčet doleva a po přibližně 400 m zase doprava a po chvíli zase doleva. Tady už musíte dávat větší pozor. Po dalších 400 m bude po pravé straně nějaký kostel. U něho odbočte doleva do jednosměrky Via Bevagna. Po 200 m Vás dovede k Piazza Monteleone di Spoleto (je po levé straně). Na jeho vzdálenější straně odbočte doleva. Na konci je Grand Hotel Fleming. Počítejte ale s tím, že v tom posledním úseku (od místa, kde máte dávat větší pozor) to bude dost náročné (hustý městský provoz). Vaše ubytování není sice v modré zóně zpoplatněného parkování, je to tam však hodně korigováno dopravními značkami. Počítejte, že tam nezaparkujete, maximálně pro vyložení zavazadel. Grand Hotel Fleming má své oplocené hotelové parkoviště mimo tuto centrální část. Pojedete kolem něj. Nachází se v místě, označeném ve výše uvedeném popisu XX, tzn. hned v místě spojení pruhů vpravo. Něco málo přes kilometr od hotelu.

# 20.05.2010, 15:53.
Chtěl bych se zeptat, jakou jízdenku potřebuji z letiště Fiumicino do stanice Capannelle. Pokud pojedu nejprve FR1 do stanice Tuscolana, poté FR5 na Termini a nakonec FR6 na Capannelle, bude mi stačit jízdenka za € 5,50? Děkuji. Martin.

Capannelle je v tarifním pásmu Metrebus Roma, takže by měla stačit jízdenka z letiště Fiumicino do tohoto pásma. Od 1. dubna však došlo k navýšení ceny. Jízdenka vlakem FR1 do centra stojí € 8,00. Na FR5 doporučujeme přestoupit už na Ostiense.