KALÁBRIE 2016 / 2

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2016 / 2

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Kalábrie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 09.06.2016, 20:41.
Mám pár otázek týkajících se výletu lodí na Sicílii. Odkud se vyjíždí a kolik by nás plavba přibližně stála? Jsme dva dospělí a tři děti. Předem děkuji za odpověď. Jasmína.

Ze Santa Maria del Cedro o žádném lodním spojení se Sicílií nevíme. Nejbližší trajekty jezdí ze Salerno do Messiny a Palermo, z Neapole do Catania, Milazzo, Palermo a Trapani. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty. K Aiolským ostrovům vyplouvají turistické lodě z Tropea - viz Get Your Guide / Tropea. Pokud budete mít vypůjčené auto, jak jste plánovali, můžete přejet na Sicílii z Villa San Giovanni trajektem. Je to víceméně kyvadlová doprava. Viz výše uvedené stránky Trajekty / Sicily.


# 05.06.2016, 22:02.
Plánujeme dovolenou v Kalábrii, ve městě Tropea, v termínu od 2.7. do 16.7. Pojedeme z České Lípy. Plánuji jet trasu Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Florencie a touto dálnicí až na jih. Dokážete spočítat veškeré poplatky na trase? A souhlasíte s touto variantou trasy? Děkuji za názor. S pozdravem Lubomír.

Poplatky na této trase jsou následující: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 68,90. To samé při cestě zpět. Termín, ve kterém jedete je z hlediska dopravních zácp jeden z nejhorších. Počítejte na trase s velkým zdržením. Doporučujeme vyjet v pátek co nejdříve, nejlépe Německo projet ještě dopoledne.

# 02.06.2016, 18:42.
Řehůřkovi, tak a teď s pravdou ven. Tři roky po sobě jsme díky Vám jezdili na Gargáno. Další rok už to má žena nedává a tak jsem se zbláznil a zarezervoval jižní Kalábrii. Konkrétně v Residence Barco v Cutro u Crotone. Chtěl bych se zeptat na tři otázky. 1. Kde nejlépe a jak daleko po cestě tam a zpět přespat? Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 6 a 8 let. Tohle je už na mě z Krnova opravdu daleko. 2. Tipy na výlet v místě ubytování - u moře vydržíme maximálně tak dva dny. 3. Zda tady někdo není podobně zblázněný a nepojede ve stejný termín na podobné místo. Kamil.

Doporučujeme přespat někde ve 2/3 cesty, což je kolem města Ancona. Doporučujeme městečko Numana. Pokud dojedete ještě za světla, jsou tam pěkné pláže. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Numana. Tipy na výlety najdete v naší reportáži Kalábrie 2006, konkrétně v této oblasti v článku Sila Grande. Na třetí otázku zřejmě odpověď nedostanete, protože naše otázky a odpovědi nejsou diskusí, ale jednostranný informační portál.

# 30.05.2016, 18:59.
Chtěli bychom jet ve druhé polovině července jedním autem ve čtyřech lidech z Jičína ve Východních Čechách do Kalábrie do Santa Maria del Cedro a nevíme kudy. Jaká je podle Vás nejvhodnější cesta a kolik za ní zaplatíme? Všichni budeme řidiči, takže zastavovat nebudeme, jen se budeme střídat za volantem. A je něco speciálního, co bychom měli v autě mít jako povinnou výbavu? Můžeme přes všechny hranice převážet alkohol? A případně kolik? Děkuji za odpověď. Nikola.

Vaše optimální trasa je následující: Jíčín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Salerno - sjezd Lagonegro - Scalea - Santa Maria del Cedro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 68,90. To samé při cestě zpět. V Německu, Rakousku a Itálii je povinná výbava stejná jako všude v EU. Doporučujeme reflexní vestu pro každého cestujícího. Celní a devizové předpisy najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Cestujeme / Státy a území.

# 29.05.2016, 20:21.
Chtěla bych se zeptat, zda už je v červnu na Capo Vaticano moře trochu teplejší? A zda tam často prší? Jedeme poprvé do Itálie. Moc děkuji za odpověď. Iveta.

V červnu se průměrná teplota moře pohybuje kolem 22. stupňů a vzduchu kolem 25. stupňů. Srážky bývají minimálně.

# 22.05.2016, 18:54.
V červenci cestujeme do Itálie na Capo Vaticano. Jedeme tak daleko poprvé. Jaká je nejvhodnější trasa, zda na cestě přespat a je na většině čerpacích stanic LPG? Jaká je průměrná cena LPG? Děkuji. Radim.

Nepíšete odkud pojedete. Pokud pojedete přes Rozvadov, jeďte následující trasu: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Firenze - A1 - A30 - Salerno - A3 - sjezd S. Onofrio / Vibo Valentia - Vibo Valentia - Ricadi - Capo Vaticano. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, pokračujte na Linz - Salzburg - Innsbruck a dále jako v předchozí varinatě. Pokud pojedete přes Mikulov, jeďte na Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v první variantě. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 68,90, pokud pojedete přes Tarvisio, zaplatíte na mýtném v Itálii € 73,00. To samé při cestě zpět. Doporučujeme přespat někde ve 2/3 trasy. Ubytování najdete na Booking. Na většině dálničních čerpacích stanic LPG natankujete. V Itálii se nazývá GPL. Seznam čerpacích stanic v celé Itálii najdete na Vendi Auto. Průmerná cena GPL v Itálii je € 0,526.

# 15.05.2016, 09:48.
Vážený pane Řehůřku, chystáme se v červenci autem do Itálie, konkrétně do Tropea. Ideální čas příjezdu by byl v nedělních dopoledních hodinách 24. července, ale vzhledem k riziku víkendových dopravních zácp uvažujeme příjezd již o den dříve. Problém spočívá v jednom řidiči a nutnosti alespoň několikahodinového spánku, ideálně někde v polovině trasy. Nejraději bychom jeli přes noc a vyhnuli se tak zácpám, ale za jedinou noc bohužel celý úsek nepřekonáme. Rád bych se Vás tedy zeptal, zda byste mi dovedl poradit, v jaký den a čas by bylo nejvhodnější v daném termínu vyrazit, abychom do Tropea dorazili ideálně v sobotu nebo v neděli dopoledne a vyhnuli se přitom několikahodinovým zácpám? Popřípadě kde takticky zvolit střed trasy na delší vícehodinový odpočinek? Zda třeba u Bologna? Děkuji a přeji hezký den. Tomáš.

Vzhledem k délce trasy bychom volili odjezd v pátek ráno, aby příjezd byl v sobotu ráno. S největší pravděpodobnosti se tak vyhnete tomu největšímu náporu. Německé dálnice bývají turisty zaplněné až v pátek odpoledne, večer a v sobotu ráno, následně i rakouské dálnice. Ideální cesta trvá bez přestávek přibližně 19 hodin. Během této trasy volte samozřejmě časté zastávky, nejlépe po dvou až třech hodinách. Tu hlavní nejdelší doporučujeme až někde za 2/3 trasy, tj. někde za Orte.

# 14.05.2016, 08:36.
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. 16.7. by sme sa radi dostali z Neapola do našej cieľovej destinácie Hotel Club Costa Smeralda v San Nicolo Di Ricadi. Môžete nám prosím odporučiť nejaké vhodné vlakové spojenie? Stojí niekde pri hoteli nejaký autobus alebo vlak? A ešte, môžem Vás poprosiť o možnosti cesty späť? Letím z Lamezia Terme. Ako sa teda dostať od ubytovania na toto letisko, prípadne do centra Lamezia Terme? Tam by sme asi 1 až 2 dni zostali. Je tam čo vidieť? Let máme v 8:30, takže predpokladám, že by sme išli aspoň deň skôr sa tam ubytovať, pretože na šiestu sa asi lokálnymi spojmi nijako nedostaneme na letisko. Ďakujem za odpoveď! Ste skvelí! Vlasta.

Z letiště v Neapoli jeďte autobusem ANM Alibus na hlavní nádraží Napoli Centrale. Jízdenka stojí € 3,00. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Lamezia Terme nebo Rosarno. Odtud potom vlakem do Ricadi. Spojení se odvíjí od toho, kdy přilétáte a kdy se tedy dostanete na nádraží v Neapoli. S tím také souvisí cena. Hotel Club Costa Smeralda je od vlakové stanice Ricadi vzdálen 20 minut chůze po Viale Giuseppe Berto. Zpět do Lamezia Terme se dostanete z vlakové stanice Ricadi za € 4,20 v regionálním vlaku. Ubytování hledejte na Booking / Lamezia Terme. V Lamezia Terme toho něco málo je, seznam aktivit najdete na Trip Advisor. Na letiště se dostanete kyvadlovou dopravou Lamezia Multiservizi. Z vlakového nádraží odjíždí první autobus v 5:55, na letišti je v 6:00. Autobusy jezdí po půl hodině. Jízdenka stojí € 1,30. Privátní doprava mezi letištěm a Capo Vaticano stojí € 90,00 - viz Get Your Guide.

# 12.05.2016, 21:25.
Mnohokrát děkuji za Vaše cenné informace. Díky Vaším odkazům jsme si našli ubytování v Capo Vaticano, konkrétně ve Villa Mantineo na Viale Giuseppe Berto. Dlouho jsme o tom jenom mluvili a tak doufám, že to vše dopadne skvěle. Moc se tam těšíme. Pokud Vás mohu ještě poprosit o rady, pokud budete vědět a budete mít chvilku. Je zde v okolí nějaký trh se zeleninou, popřípadě kde se prodávají čerstvé ryby? Zeptám se ještě ohledně pláží. V tomto ubytování není žádný plážový servis, takže mě to trochu víc zajímá. Pokud nepožaduji žádný slunečník nebo lehátko, tak samotný vstup není nějak zpoplatněn nebo omezen? Nepatříme mezi ty, co leží celý den u moře. Jdeme se vykoupat a potom zase jdeme na procházku atd. Většinou máme svoje plážové ručníky. Takže € 15,00 x 4 bych raději proinvestoval jinak. Předem děkuji za Váš čas a informace. S pozdravem a úctou Petr.

Trhy jsou v San Nicolo a Ricadi. Seznam velkých týdenních trhů s dny, kdy se konají, najdete v odpovědi ze dne 18.07.2015, 14:08. Na veřejných plážích se vstup neplatí.

# 09.05.2016, 00:26.
Chystáme se vyrazit do Kalábrie, konkrétně na Capo Vaticano. Chtěl bych Vás poprosit o informaci, jak je to s přístupem na pláže, zda jsou zde veřejné neplacené pláže, nebo jsou to jen soukromé, popřípadě kolik stojí vstup na soukromou pláž. U většiny nabízených ubytování tato informace chybí nebo je to zpoplatněno klubovou kartou. Nechce se nám jezdit na pláž autem, uvažoval jsem, že bych s sebou vzal jízdní kola. Je provoz na místních komunikacích bezpečný? Popřípadě, jsou tam půjčovny kol? Děkuji předem za informace. Petr.

Pláže jsou veřejné i privátní. Přístup je bez problému, k plážím vedou vyasfaltované silničky, na jejichž konci jsou malá parkoviště. Mapu pláží najdete v našem článku Ráj na zemi i ve vodě - Mapa oblasti. Privátní pláže mají většinou plážový servis jako součást ubytování nebo klubové karty. Pokud najdete pláž, na které lze zakoupit lehátka a slunečníky, počítejte s částkou okolo € 15,00 až € 20,00 za den. Pokud pojedete v červnu, červenci a v srpnu, cestu na pláž autem nedoporučujeme. Parkoviště budou přeplněna. I když tam dojedete brzy ráno, přes den tam bude velký provoz, což je vždy riziko pro zaparkované auto. Většina ubytovacích zařízení poskytuje několikrát denně odvoz na pláž. Jízdní kola nabízejí k zapůjčení hotely i villaggia. Půjčovna aut, skútrů i kol je na Via Giuseppe Berto, po pravé straně přibližně 300 m před odbočkou k železniční stanici. Počítejte však s tím, že se svezete jen dolů. Zpět je to do strmého kopce. Záleží samozřejmě na místě ubytování. Mimo sezónu jsou místní komunikace v pohodě, v sezóně je tam zvýšený provoz, což je pro cyklisty vždy větší riziko.

# 06.05.2016, 20:31.
Mám prosím otázku. Kolik v Kalábrii stojí opalovací krém? Letíme pouze s příručním zavazadlem a to je možné si vzít maximálně 100 ml. Někdo mi říkal, že jedno balení tam stojí € 20,00, což se mi zdá moc. Děkuji Vam moc za případnou odpověď. S pozdravem Pavel.

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Cena je závislá na mnoha faktorech: typ obchodu, značka výrobku, technické provedení dávkovače, objem výrobku, faktor ochrany proti slunečnímu záření, typ UV filtru, odolnost proti vodě a otěru atd. Cena výrobku se může klidně pohybovat od € 3,00 do několika desítek €. Za nejvyšší ceny nakoupíte výrobky v marketech uvnitř resortů. Za nejnižší ceny v běžných supermarketech.

# 05.05.2016, 17:13.
Řehůřkovi, prosím pěkně o radu. Chceme si zamluvit termín v hotelu Torre Marino v Kalábrii. Rozmýšlíme se mezi termíny buď od 19. do 26.8. nebo od 9. do 16.9. Máme trochu obavu, aby od 9.9. bylo ještě pěkné počasí. Poradili byste prosím podle vašich zkušeností? Moc děkuji. Věra.

Hotel Club Torre Marino je jeden z nejžádanějších hotelů na Capo Vaticano, vyprodává se hodně s předstihem. Je otázkou, zda v daných termínech ubytování ještě získáte. Nicméně dřívější termín je z hlediska počasí a moře samozřejmě lepší. Je to však hodně na jihu Itálie, takže ty rozdíly nejsou zase až tak velké. Je zde také jeden parametr, který může být rozhodující. V srpnovém termínu bude cena o hodně vyšší než v tom září. My bychom se toho září nebáli. Průměrné teploty v srpnu jsou uváděny 30 stupňů, v září 27 stupňů. Průměrné srážky jsou skoro stejné - 98 mm v srpnu, 107 mm v září. Průměrná teplota moře je uváděna v srpnu 27 stupňů, v září 26 stupňů.

# 04.05.2016, 19:26.
Chcem sa opýtať, či jazdí na ostrov Vulcano nejaký trajekt z Tropea, pretože zatiaľ som nič nenašla. Máme 4 deti a chceli by sme to absolvovať rýchlejšie, nie s celým zájazdom. Ale zase aj cena je dôležitá, pretože dve z detí majú nad 10 rokov. Dá sa ísť na tento ostrov bez nejakej organizovanej skupiny a sprievodca? Chceme ísť len na neho, na tie ostatné ostrovy nie. Je potrebné brať aj auto alebo stačí pešo? Koľko vyjde cena dospelého na trajekt? Ďakujem za odpoveď. Mária.

Z Tropea jezdí jen turistické výletní lodě. O trajektu nevíme. Trajekty na Vulcano jezdí z Milazzo. Výlety na Vulcano je možné absolvovat pěšky. Z přístavu nahoru ke kráteru je to 3,5 km. Na druhou stranu ostrova 13,5 km. Výlety z Tropea najdete na Get Your Guide.

# 04.05.2016, 08:52.
Chtěla bych se dotázat, zda byste mi nedokázali doporučit kemp v Capo Vaticano, vhodný pro rodinu s malými dětmi. Naše představa je taková, že bychom byli pod stanem, v kempu by bylo nějaké vyžití pro děti jako je např. bazén, hřiště apod. A v blízkosti pláž. Moc děkuji. Leona.

Přímo v blízkosti pláže Groticelle je Villaggio Residence Quattro Scogli. Je jedna z nejbližších k těm nejkrásnějším plážím, nesplňuje však požadavek na bazén. Další možnosti doporučujeme hledat na Camping - Calabria / Vibo Valentia / Ricadi, kde jsou i odkazy na oficální stránky.

# 28.04.2016, 10:05.
1.7. letím s rodinou do Kalábrie do Parghelia. Chtěla bych se zeptat, jakou dopravu využít do městaTropea při počtu 5. lidí. Zda tam jezdí autobus nebo vlak. A dále, zda se dají v Tropea právě objednat nějaké lodní výlety. Děkuji předem za odpověď. Monika.

Mezi Parghelia a Tropea jezdí vlaky Trenitalia. Je to víceméně nejspolehlivější doprava. Jízdenka stojí € 1,20. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Lodní výlety, především na Aiolské ostrovy, je možné v Tropea samozřejmě zakoupit, jako ve většině turistických přístavech. Podél pobřeží až na Capo Vaticano se pořádá lodní výlet z Briatico, kam lze zajet také vlakem (€ 1,80). Podrobné informace o tomto výletu najdete na Get Your Guide. Lodní výlety i autobusové výlety z Tropea najdete na Get Your Guide / Tropea.

# 13.04.2016, 23:00.
Koncem května se chystáme z Chebu do Kalábrie. Poprvé sami autem bez cestovky. Máme v plánu několik zastávek s prohlídkami a noclehem. Už máme zajištěno přes Booking. Konkrétně Dolomity, Lago di Garda, Florencie, Řím, Sorrento. Náš cíl je v Isola di Capo Rizzuto. Když jsem vyhledávala trasy, plánovač mi obvykle nabídl i varianty mimo placené úseky, které jsou ale pochopitelně delší. Chtěla bych se zeptat, zda je finančně výhodnější jet po placených dálnicích nebo si zajet - za více benzinu a ušetřit alespoň nějaké mýtné. Děkuji. Hana.

Celkové mýtné na trase Brenner - Salerno vychází na € 68,90. Pokud tedy pojedete občas mimo dálnici, rozhodně takovou částku neprojedete z důvodu větší vzdálenosti.


# 10.04.2016, 19:23.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Vybrali by sme si teda Kalábrii. Letieť asi musíme do Neapola, neviem sa dopátrať letov do Lamezia Terme - odkiaľ letieť. Nemáte pre nás náhodou aj nejaké tipy na ubytovanie? Niečo aby to bolo hlavne pri mori a malo pieskovú pláž so slnečníkmi a lehátka najlepšie od hoteľa. V Taliansku som sa s tým stretla dosť často, na rozdiel od Španielska, kde sa za všetko platí. Našli sme napr. Villaggio Calispera, Localita Torre Santa Maria, 89866 Capo Vaticano. Niečo také. Máte nejaký tip, kde by bolo rovnako príjemne? Ďakujem! Vlasta.

Na Capo Vaticano je nabídka velká. Většina ubytovacích kapacit je nahoře na kopci a dolů k moři a zpět vozí ubytované hosty několikrát denně mikrobusy. My jsme byli ubytovaní nahoře v Le Canelle, nyní Villaggio Costa Real a byli jsme maximálně spokojeni. To však neznamená, že dole u moře kvalitní ubytování není. Podívejte se na Booking / Capo Vaticano, definujte ubytování u pláže popř. další parametry, které požadujete.

# 10.04.2016, 17:48.
Uvažuji, že pojedeme v létě do Kalábrie. Váhám mezi ubytováním ve Villagio Marco Polo v Santa Domenica a hotelem La Perla v Tropea. Hotel La Perla je městský hotel přibližně 800 metrů od moře, ale blízko centra Tropea. Villagio Marco Polo je asi 2 km od města, ale zase u moře. Večery bych ráda trávila v Tropea a už jsem se dívala na vlaky a večer nic zpět do Santa Domenica nejezdí a pěšky už by se nám nechtělo. Jaké jsou možnosti dopravy? Jen taxi a nebo jezdí i nějaké autobusy? Kateřina.

Pokud chcete trávit večery v Tropea, doporučujeme se ubytovat v hotelu, který jste si vybrala v této lokalitě - La Perla. Poslední vlak Trenitalia z Tropea do Santa Domenica jede ve 21:34. Poslední autobus Ferrovie della Calabria jede v 19:18. O nočních autobusech nevíme a spíše s nimi nepočítejte. Jedinou možností bude taxi.

# 29.03.2016, 22:44.
Děkuji za Vaše odpovědi. Ještě. Je tam i půjčovna silničních skútrů? Děkuji Vám moc. S pozdravem Hynek.

Víme o půjčovně skútrů CST Tropea, která spolupracuje s hotely v lokalitách Parghelia, Tropea a Capo Vaticano. Cena na den se pohybuje kolem € 40,00.

# 29.03.2016, 19:00.
Chystáme se v červenci na dovolenou do Kalábrie, Hotel Scoglio della Galea Ricardi. Jaké jsou zde možnosti zapůjčení auta nebo skútru a jaké jsou přibližně ceny? Jaké má někdo zkušenosti s tímto hotelem a jaké jsou pláže. No jo, poprvé do Kalábrie, tak ... Děkuji moc. Hynek.

Automobil si můžete zapůjčit na Capo Vaticano. Podívejte se na Pronájem aut - Itálie / S. Nicolo. Podle zadaných parametrů a termínu Vám to nabídne nejlepší cenu. Hotel Village Scoglio Della Galea se nachází asi 2 km od této autopůjčovny. Zkušenosti lidí, kteří byli v hotelu ubytovaní najdete na výše uvedených stránkách. Pláže jsou tam jedny z nejkrásnějších v Kalábrii. Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006.

# 16.03.2016, 09:14.
V létě se chystáme na dovolenou do města Marina di Zambrone. Jelikož máme dovolenou koupenou přes cestovní kancelář, je zajištěn let do Itálie i doprava do hotelu. Chtěli bychom se na vlastní pěst vydat na výlet například do města Tropea a nemohu najít žádný vlak nebo autobus, který by na této trase jezdil. Byla bych ráda, pokud byste mi pomohl. Také informace o půjčovně kol nebo skútrech by nám pomohla. Děkuji za informace. Petra.

Vlaková zastávka je v severní části letoviska. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Můžete jet na jih - Parghelia (€ 1,20), Tropea (€ 1,20), S. Domenica (€ 1,80), Ricadi (€ 1,80), Joppolo (€ 2,40), Nicotera (€ 2,40), Rosarno (€ 3,00), tak i na sever - Briatico (€ 1,20), Vibo Marina (€ 1,80), Pizzo (€ 1,80), Lamezia Terme (€ 3,60). V závorce jsou uvedeny ceny pro druhou třídu v regionálním vlaku. O půjčovně kol nebo skútrů v Marina di Zambrone nevíme. Tuto službu poskytují většinou samotné rezidence, např. v Marina di Zambrone je to Park Oasi Rezidence, který půjčuje jak kola, tak i skútry. Tuto otázku ale směřujte spíše na Vaši cestovní kancelář, zda ubytování které Vám prodala, tyto služby nabízí.

# 11.03.2016, 20:51.
Děkuji za radu. Vím, z ruky to asi je. Ale když už tam budeme, tak proč se tam nepodívat. Ještě mě napadlo, že bychom si vypůjčili auto a zajeli tam. Akorát bude horší komunikace s Italy a hlavně nevíme, jak je to s poplatky na dálnici a kde si to auto vypůjčit. Ilona.

Doporučujeme si auto zapůjčit přes nějaký řetězec. Nabídku těch nejdůležitějších sdružuje vyhledávač na stránce Pronájem aut. Nejbližší místo je v nedalekém Praia a Mare, kam je možné za 15 minut a € 1,80 dojet vlakem. Dálnice v Kalábrii se neplatí.

# 11.03.2016, 16:09.
Vaše stranky s informacemi se mi moc líbi. Potřebovala bych poradit. V červenci jedeme autobusem do Kalábrie, ubytovaní budeme v Santa Maria del Cedro. Chtěli bychom se podívat do Tropea, ale nevím, jak bychom se tam mohli dostat. Můžete mi poradit? Děkuji. S pozdravem Ilona.

Nejbližší vlaková stanice je v Marcellina. Odtud můžete jet vlakem Trenitalia. Regionálními vlaky se tam však dostanete se dvěma přestupy v Paola a Rosarno. Cena jízdenky je € 13,20 a doba jízdy 2,5 hodiny. S přestupy však počítejte 3,5 až 4 hodiny. Podle našeho názoru je to dost z ruky s dlouhým cestováním. Lepší spojení je ze Scalea do Lamezia Terme a odtud vlakem do Tropea. Čas však nezkrátíte, spíše prodloužíte.

# 24.02.2016, 18:34.
Moc vám děkuji za odpověď. Ještě bych měl malý dotaz. Jízdenky na vlak se dají koupit rovnou ve vlaku nebo v Rosarnu u pokladny?

Jízdenky se ve vlaku koupit nedají. Zastávka má malou nádražní budovu s barem, mělo by tam jít jízdenku zakoupit minimálně v automatu. Udělejte to ale s dostatečným předstihem. Ráno těsně před odjezdem vlaku asi nepochodíte. Jízdenku si kupte až do cílové stanice. Označit ji musíte už na nástupišti. Od označení platí šest hodin. Jízdenku lze koupit i online po internetu přes Trenitalia. V tom případě platí pro zakoupený vlak.

# 24.02.2016, 13:27.
Mám na Vás velikou prosbu, zda byste mi nomohl poradit. 10. června se letecky chystáme do Kalábrie. Jedná se o zpáteční cestu 18. června, konkrétně z letoviska Zambrone. Z Lamezia Terme odlétáme v 9:20 ráno a chtěl bych se zeptat, zda nejede ze Zambrone autobus tak brzy ráno na letiště, abychom stihnuli let. Vlak sice jede s přestupem v Rosarnu, ale měli bychom čas z nádraží Centrale něco málo přes hodinu a to se bojím, že to nestihneme. Hledal jsem autobus, který jezdí z letovisek na letiště ale pouze od července do září. Nevíte, zda nejezdí ze Zambrone pravidelný spoj na letiště od časných ranních hodin? Mnohokrát děkuji a děkuji za Vaše skvělé stránky a vyčerpávající odpovědi.

Bohužel o jediném autobusovém spoji ze Zambrone na letiště v Lamezia Terme (a dále do Catanzaro) víme jen od Ferrovie della Calabria. Jezdí však jen v pracovní dny ze zastávky u křižovatky na silnici SS522. Ráno jede v 5:50 a tento spoj navíc na letišti nezastavuje, jen další spoje odpoledne. I kdyby tento autobus v sobotu a ve Vašem čase jezdil, moc bychom nevěřili jeho spolehlivosti. Jistota je taxi. Něco jiného je cesta z letiště a něco jiného cesta na letiště. Jediná možnost v sobotu o které víme, je vlakem Trenitalia v 5:46 do Rosano, kde je v 6:31. Odtud v 7:00 do Lamezia Terme Centrale, kde je v 7:32. Kyvadlový autobus Lamezia Multiservizi odjíždí z nádraží v 7:55 a na místě je v 8:00. Vlaky jsou spolehlivější, i tak bychom volili taxi s dostatečnou časovou rezervou.

# 22.02.2016, 20:03.
Pozor v Kalábrii na destinace v blízkosti vodních toků, voda teče z hor a výrazně ovlivňuje teplotu a salinitu moře. Pavel.

Děkujeme Vám za cenné informace.


# 21.02.2016, 18:10.
Hledám ubytování tak, abych mohl cestovat mezi letovisky na trase Zambrone - Formicoli. Našel jsem hotel Marco Polo. V případě, že je Shuttle bus zrušený, pokud budu chtít den trávit v Zambrone, jak se tam přepravit? Taxi nebo autobusy? Tomáš.

Villaggio Marco Polo je 10 minut chůze od železniční zastávky Santa Domenica. Vlaky Trenitalia jsou nejspolehlivějším spojením v této oblasti.

# 11.02.2016, 09:32.
Pane Řehůřku, mám ještě jednu otázku. Jelikož neumíme řeči a rádi bychom cestou nebyli vázaní na nocování v kempech, dočetla jsem se o Stellplatz, kde je možné přenocovat. Je jich cestou dost? Jsou značené i u silnice nebo dálnice? Moc děkuji za informaci. Marie.

Podívejte se na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper. Najdete tam přesně to, co hledáte. Když si zobrazíte mapu, zobrazí Vám to rozmístění všech těchto míst ve vybrané oblasti.

# 08.02.2016, 09:28.
Rádi bychom se letos vypravili do Kalábrie, ale odrazuje nás dlouhá cesta. Máme tři děti a já si za volantem nejsem jistá v kramflecích, obzvláště v zahraničí, takže to vždycky celé většinou odřídí manžel. Tohle je ale opravdu dlouhá cesta. Moje otázka zní, zda se dá nějak přiblížit trajektem a odkud a kam by to bylo podle vás nejlepší a kolik by to přibližně stálo pro 5 osob (2 dospělí a 3 děti - 14, 11 a 11 let) + Škoda Octávia Kombi. Přemýšlíme spíše ekonomicky než komfortně. Myslela jsem, přes den se přiblížit někam na sever Itálie a přes noc se trajektem přiblížit do Kalábrie. Ráno pak dojet na místo ubytování, které máme vyhlídnuté v Guardavalle. Zvažovala jsem i leteckou dopravu, ale to bychom si potom museli půjčit i auto, abychom si to tam mohli projet. Jenže chceme jet na 14 dnů a když beru v potaz, že bychom museli zaplatit 5 letenek a pronájem vozu na 14 dnů, tak by asi vyšel levněji ten trajekt. Jenže nevím odkud kam, kde vůbec jsou ty stanice. Tak zda byste mi prosím uměli poradit? Předem moc děkuji za odpověď. Michaela.

O trajektech ze severu Itálie do Kampánie nebo Kalábrie nevíme. Všechny vyplouvají na ostrovy - Korsika, Sardinie, Sicílie. Trajektem je možné se dostat do Salerna, bohužel však jen s přestupem na Sardinii. Jízdní řády trajektů s cenovou kalkulací najdete na stránce Trajekty. Jednou z možností je i cesta autovlakem z Vídně do Verony nebo Livorna. Obě možnosti nebo i jejich kombinace však budou pro Vás v uvedeném počtu osob dražší než cesta autem. Doporučujeme cestu raději rozložit na dva dny s tím, že v polovině cesty někde přespíte. Tranzitní ubytování najdete na Booking.

# 24.01.2016, 20:25.
Děkuji za odpověď. Můžeme do kempu v Kalábrii s pejskem? Marie.

Je to různé kemp od kempu. Ve většině případů si do kempu psa vzít můžete, často ale mají pobyt vázaný splněním určitých podmínek. Např. musí být jen na vyhrazeném místě, které máte pronajaté pro stan nebo karavan, musí být na vodítku, musí mít náhubek, můžete si ho vzít pouze mimo sezónu, nesmí být na pláži, atd. Některé kempy mají těch podmínek více, jiné méně. Podívejte se na stránky italských kempů Camping a podle oblasti kam pojedete si vytipujte kempy. U většiny je v rozšířených informacích (maggiori info) poslední záznam věnovaný právě podmínkám pobytu psa.

# 24.01.2016, 17:02.
Přemýšlíme o zapůjčení obytného auta a postupně sjet kromě návštěvy Rakouska až do Kalábrie, je tam problém s pejskem? Děkuji. Marie.

Pokud cestujete se psem do Itálie a tedy i do Kalábrie, musíte mít: pas zvířete v zájmovém chovu, identifikaci zvířete mikročipem nebo tetováním a platné očkování proti vzteklině. Pes nemůže být mladší než 3 měsíce. Pokud toto splňujete, nebudete mít v Itálii v legislativní rovině problém. To samé platí i pro Rakousko. S omezením se můžete v Itálii setkat na plážích. Na placené pláže s plážovým servisem se psem nemůžete. Na neplacené pláže obecně ano, ale v případě přeplněné pláže u ostatních moc pochopení nenajdete. Volte raději možnost koupání mimo tyto lokality. Parky a promenády jsou většinou psům přístupné, zábavní parky a aquaparky většinou ne. Podívejte se na Camper Online - Sosta / Aree sosta camper / Italia / Calabria, kde najdete možnosti parkování s obytným autem.

# 22.01.2016, 11:47.
Náhodou jsem narazila na Vaše stránky a chtěla bych Vás poprosit o nějakou radu týkající se Kalábrie. Letíme od 1.7. do 8.7. do Tropea a ubytovaní budeme v Cora Club. Letíme já s manželem, 2 děti (3 a 9 let) a babička (67 let). Prosím o nějakou radu, co stojí za to vidět a zda si např. výlet lodí můžeme bez problému zařídit sami a hlavně v jakých místech, zda budeme muset zajet do města Tropea a tam to vykomunikovat a nebo jak to vlastně chodí. Máme zkušenosti s Řeckem, to jsem byli s manželem ještě bez dětí a tam jsme si všechno zařídili sami a bylo to super a moc jsme toho viděli. Teď nám je jasné, že s dětma a s babičkou to nebude tak akční, proto Vás moc prosím o radu, co si nenechat ujít, aby to bavilo i děti a jak to lze objednat. Co se týče ubytování, co jsem se dočetla, tak je tam pouze minimarket, možná nějaká pizzerie, ale objednání výletů tam asi nebude možné nebo půjčení auta. Předem Vám moc děkuji. Monika.

Informace o této části Kalábrie, výletech atd. najdete v naší reportáži Kalábrie 2006. Je to stejná oblast. My jsme tam byli v době, kdy dětem bylo 7 a 11 let. Další praktické informace o dopravě, nákupech, cestě z letiště atd. najdete v těchto našich otázkách a odpovědích. Pročtěte si je a v případě, že budete mít nějakou další otázku, můžete se opět zeptat.

# 13.01.2016, 12:17.
Mám objednaný zájezd od 16. září na 7 dní s manželem do Kalábrie. Chtěla bych se zeptat, zda je ještě počasí na koupání a zda je teplé moře. Ještě stále mohu termín změnit na odjezd 9. září. V roce 2013 jsme byli v Kalábrii na konci června. Počasí bylo nádherné, ale moře bylo ledové jak na Baltu. Děkuji za odpověď. Hanka.

Průměrné denní teploty vzduchu jsou v Kalábrii v červnu a v září přibližně stejné - 27 stupňů. Moře je teplejší v září - 25 stupňů. Jedná se o průměrné teploty a směrem k říjnu jsou o něco nižší. Je to však otázka aktuálního roku a vývoje počasí v tomto roce. My jsme byli na severu Kalábrie v roce 2002 v druhé polovině května a bez problému jsme se koupali. Doporučujeme sledovat před odjezdem aktuální předpověď na Meteo.

# 09.01.2016, 23:29.
Máte úžasné stránky, fakt super. Měl bych pár dotazů. Prvních čtrnáct dní v červenci mám rezervované ubytování v rezidenci Costa Real Club na Capo Vacitano. Budeme dva dospělí a dvě děti 7 a 9 let. Cestou tam bychom se chtěli zastavit v Benátkách a v Římě a na cestu tam i zpět máme tři dny. Tedy tři dny tam a tři dny zpět. Nechceme nikam pospíchat a cestou někde přespíme. Cestou zpátky bych chtěl jet jinou cestou a také zastavit na nějakých zajímavých místech. Na Capo Vaticano budeme 14 nocí a samozřejmě nebudeme na jednom místě, určitě bych se chtěl jet podívat na sopku Stromboli, do Tropea, možná i na Sicílii. Chtěl bych se Vás zeptat na veškeré možné rady, co se týče cesty, zajímavých věcí, výletů a hlavně také cen výletů, lodí, trajektů atd. Také jak třeba cestou ušetřit za dálniční poplatky a přitom toho vidět co nejvíce. Dále bych se chtěl zeptat na další zajímavé výlety v Kalábrii. Moc děkuji. Martin.

Nepíšete, odkud vyjíždíte, to je pro jakékoliv rady ohledně cesty základní věc. Ale k Vaší otázce. Ta je tak obecná a tak široká, že odpověď na ní jsou naše stránky. Ty jsou víceméně o tom, na co se ptáte. Informace a výletech po cestě najdete v našich otázkách a odpovědích. Ať už je to Itálie, Kalábrie nebo Sicílie, tak konkrétnější Benátky, Florencie, Řím. Na místě je pro Vás nejdůležitější reportáž Kalábrie 2006, která je o všem na co se ptáte - o pobytu ve Villaggio Costa Real, ve kterém jsme 14 dní bydleli a odtud podnikali výlety do okolí. V té době se ta residence jmenovala Le Cannelle.