RÁJ NA ZEMI I VE VODĚ

Capo Vaticano

 /  / Reporáže z cest / Kalábrie 2006 / Ráj na zemi i ve vodě

Ubytování jsme měli zajištěno na čtrnáct dnů v Residenci Le Cannelle kousek od výběžku Capo Vaticano. Residence je obklopená subtropickou vegetací, poskytuje výhled na pohoří Aspromonte, Sicílii a Aiolské ostrovy. Skládá se z hlavní budovy, ve které se nachází většina apartmánů a ze samostatně stojících vilek s dalšími apartmány. K dispozici je zahrada, dětský koutek, gril a zastíněné parkovací plochy. V hlavní budově je recepce, bar a televize. Majitelé jsou velice příjemní a ochotní. Za našeho pobytu zde byl zaměstnaný bulharský mladík Romano, který řešil vše, co se nepodařilo vyřešit italsky nebo anglicky s majiteli. Mluvil rusky. Nám občas vypomohl i slovenský důchodce, který se tady ubytoval druhý týden. Uměl plynule italsky.

Apartmán byl velice pěkně řešený. Na prostorné zastřešené terase se nacházel vybavený kuchyňský kout, stůl s židlemi a plastová křesla k odpočinku. Dále měl aparmán vlastní příslušenství, obývací pokoj s dvojlůžkovou rozkládací pohovkou a ložnici s dvojlůžkem. Zásuvky pro přístroje s dvojkolíkem nepotřebovaly redukci. Voda byla sice pitná, ale nedoporučovali ji k pití. Vysvětlili to tím, že se sromažďuje v nádrži, která byla po zimě zanesena. Jediná a nepodstatná vada na kráse našeho apartmánu byla ta, že jsme výhled na moře, pohoří a ostrovy měli zastíněný bujnou vzrostlou vegetací. Pokud jsme se však chtěli pokochat pohledem, mohli jsme si zajít na společnou terasu, nebo si odskočit na nedalekou panoramatickou vyhlídku na Capo Vaticano.

Výhled z terasy na Aspromonte
Výhled z terasy na Aspromonte
Štětkovec citrónový
Štětkovec citrónový
Terasa v apartmánu
Terasa v apartmánu
Pohled z pokoje na terasu
Pohled z pokoje na terasu

Residence Le Cannelle má pro své hosty vlastní pláž, která se nachází hned vedle výběžku Capo Vaticano. Jmenuje se Spiaggia Salamite. Každý apartmán má k dispozici dva tmavěmodré slunečníky a dvě lehátka. Majitelé zajišťují na pláž odvoz dvakrát denně přímo z recepce minibusem, na kterém je vyvěšený jízdí řád. Minibus cestu absolvuje i několikrát, dokud všechny neodveze. Hned vedle této pláže se nachází nejznámější a zřejmě nejkrásnější Spiaggia Grotticelle a ještě kousek dál Spiaggia Callispera. K dispozici je bar Onda Blu a půjčovna loděk a šlapadel. Pláže mají jemný bělostný písek a jsou omývané naprosto čistým, průzračným modrým mořem. Zajímavé je koupání i přímo na Capo Vaticano, kde jsou mezi výběžky Spiaggia Praia i Focu, Spiaggia a Ficera a Spiaggia Petraria.

Na své si přijdou také potápěči. Capo Vaticano má členité pobřeží, kde se vyskytuje množství zátok se skalnatými útesy. Ty nabízejí nepřeberné možnosti výprav do podmořského světa s nádhernou flórou a faunou. Ale i přímo u pláží si přijdou na své potápěči - amatéři, vybavení brýlemi a šnorchlem. Stačí jen doplavat k nejbližšímu výběžku a kochat se obrovskou škálou pestrobarevných a pestrotvarých rybek, které se v hejnech i samostatně prohánějí v členitém prostředí. Chvíli po našem příjezdu, když se moře u pláží dostatečně prohřálo, jsme zažili i odvrácenou tvář těchto radovánek. Naši pláž začaly okupovat ve větším množství malé oranžové medůzy. Naštěstí jsme od nich žádnou popáleninu neschytali. Raději jsme se hned přemístili na Spiaggia Grotticelle, kterou medůzy ušetřily.

Spiaggia Salamite
Spiaggia Salamite
Spiaggia Grotticelle
Spiaggia Grotticelle
Spiaggia Praia i Focu
Spiaggia Praia i Focu
xxScogli 'I Bicchieri
Scogli 'I Bicchieri

V blízkosti Capo Vaticano je vybavenost obchody a restauracemi docela slušná. Restaurace jsou na každém kroku. My jsme si vařili převážně ze svých zásob, dokupovali jsme jen základní potraviny. Nejbližší market, kde je možné koupit prakticky vše nejdůležitější je hned naproti Residence Le Cannelle. Další je jen o několik stovek metrů dál směrem na Ricadi. Větší množství marketů a specializovaných obchůdků se nachází v S. Nicoló a v Ricadi, supermarket pak v S. Domenica. Pro nákupy všeho druhu je vhodná Tropea. Železniční stanice se nachází nedaleko, naproti křižovatky na S. Nicoló. V S. Nicoló jsou rovněž bankomaty a pošta. Dopisy a pohlednice lze však nechat i na recepci. Nejbližší lékař je v Ricadi, malá nemocnice u silnice mezi městy S. Domenica a Tropea.

Fotogalerie: Le Cannelle, Moře a pláže