ITÁLIE 2018 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2018 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.06.2018, 19:58.
Děkuji moc za pomoc a informace. Asi otravuji, ale přeci ještě. Ta zpáteční jízdenka platí jen na ten den nebo ji můžeme použít až za týden při návratu? Hezký večer. Kateřina.

Zpáteční jízdenka u standardních autobusových spojů společnosti ATVO platí 3 dny.

# 12.06.2018, 19:05.
Děkuji, ale ještě se zeptám na jízdenky. Kde je koupit a kolik stojí. Děkuji za tu rychlou odpověď. Je to super. Kateřina.

Jízdenky koupíte na pokladně ATVO, která je přímo u autobusové stanice Mestre FS. Otevřeno by mělo být od 6:55 do 19:50. Před vchodem je i automat. Jízdenka do Caorle stojí € 5,00, zpáteční € 8,80, zavazadlo € 2,40. Se zavazadly je to trochu složitější. Za malé zavazadlo se považuje zavazadlo do rozměrů 50 x 45 x 25 cm, za velké zavazadlo se považuje zavazadlo do rozměrů 85 x 45 x 25. Jeden cestující může přepravovat jedno malé zavazadlo zdarma, další každá dvě zavazadla potřebují jednu jízdenku. Jednu jízdenku pro zavazadlo tedy potřebujete, pokud cestujete se dvěma zavazadly (2 malé, 1 malé a 1 velké, 2 velká) nebo třemi zavazadly (2 malá a 1 velké nebo 1 malé a 2 velká). A také s jedním velkým zavazadlem. Podobné je to se třemi a více zavazadly.

# 12.06.2018, 08:25.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala. Potřebujeme se dostat z Benátek do Caorle. Nikdy jsme tam nebyli, jazykové znalosti máme jen trochu angličtinu. Budeme tam v sobotu kolem 7:00 hodin. Přijedeme autobusem se Student Agency. Děkuji moc za pomoc. Kateřina.

Autobusy Student Agency zastavují v Mestre FS. Odtud můžete jet autobusem ATVO 4a v 7:40. Doveze Vás do San Dona di Piave v 8:33. Odtud potom pokračuje další autobus stejné společnosti v 8:40 do Caorle, kde je v 9:25. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Tento platí od 16.6.2018.

# 11.06.2018, 19:50.
Potřeboval bych poradit, jak nejrychleji do Bibione z Ostravy a případně jaké poplatky na cestě mohu čekat? Děkuji. David.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. Pokud pojedete v kritických termínech, tj. o prázdninách z pátku na sobotu, počítejte se zdržením při průjezdu Vídní a především s kolonami v sobotu ránu u severoitalských letovisek. Zdržením v důsledku stavby obchvatu za Mikulovem se můžete vyhnout cestou z Brna po D2 na Břeclav a odtud přes Poštornou, Grosskrut k dálnici A5. My tudy jezdíme pravidelně. Poplatkově potřebujete kromě české dálniční známky dálniční známku v Rakousku za € 9,00 na deset dnů. Pokud jedete na delší dobu, kupte si na cestu zpět druhou. Je to levnější než dvouměsíční. V Itálii zaplatíte na mýtném € 11,50, to samé při cestě zpět.

# 10.06.2018, 22:47.
Chtěl bych se zeptat na parkování ve Florencii. Jak jsem se dočetl ve vašich odpovědích, odkaz na parkování Firenze Parcheggi, tak když jsem zadal trasu na vybrané parkoviště, tak mě to psalo, že leží v placené zóně. Pokud ano, tak jak a kde je placení nebo jak to funguje? A stejný dotaz bych chtěl položit na Sienu. Koncem srpna budeme v Marina di Pietresanta a bereme s sebou rodiče 70+ let, takže zda byste mi doporučil parkoviště s dostupností historického centra v obou městech, případně veřejné parkoviště nebo něco podobného s dostupností do center Siena a Florencie. Předem děkuji za odpověď. Petr.

Viz naše odpověď ze dne 21.09.2017, 15:18.

# 08.06.2018, 12:45.
Budu teď častěji navštěvovat Itálii a přemýšlel jsem o založení osobního účtu u některé z místních bank. Je možné si zde založit účet, získat platební kartu, internetové bankovnictví a vést veškeré své platby v € bez neustálého převádění kurzu a zátěže v podobě poplatků? Jak to třeba máte vy? Využíváte účet v zahraničí nebo nikoliv? Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti se spolehlivostí místních bank? Děkuji a přeji hezký den. Karel.

Pokud nemáte nějaký příjem v €, potom nemá význam účet vedený v € zakládat. Ať už € na tento účet převedete z korunového účtu nebo na něj vložíte v hotovosti (kterou jste za koruny nakoupil), vždy se bude převádět v nějakém kurzu. V tomto případě doporučujeme platit běžnou platební kartou, bude se používat lepší kurz než při nákupu hotovosti. Pokud však máte nějaký příjem v €, potom je lepší si založit účet vedený v € v české bance a na tento účet platby v € přijímat. Např. Airbank Vám takový účet vede zdarma, u příchozích plateb zaplatíte poplatek jen € 1,00, při výběru z bankomatu v EU Vás to přijde opět na € 1,00. Platby u obchodníka jsou zdarma, navíc bez kurzového přepočtu. Můžete si také založit spořící účet v €, který je úročen 0,80%. Na tomto účtě můžete mít všechna € a před cestou do zahraničí si z něj převedete peníze na běžný účet v €, u kterého máte vedenu kartu. Podobné možnosti mají i jiné banky, např. Equabank.

# 07.06.2018, 08:53.
Vážený pane Řehůřku, chtěl bych Vás požádat o radu. v noci z 13. na 14.7. pojedeme od Brna do Itálie do Pesara. Chtěl bych se Vás zeptat, zda má smysl sjet z dálnice ve městě Mestre a jet po silnici E55 do Ravenna a potom pokračovat po SS16 do Pesara. Díval jsem se, že to je přibližně o hodinu delší trasa, ale zase se ušetří na dálnici. Nevím, kde se to dá zjistit, ale prý to je přibližně € 10,00 za 100 km, takže by se ušetřilo asi € 30,00. Nebo jsou i nějaké poplatky na E55? Případně co si o tom myslíte vy? Trasa mimo dálnici by měla být přibližně o 70 km kratší, ale o hodinu delší. Případně pokud Vás ještě něco napadne, co bychom měli vědět, budu rád, když napíšete. Jedeme tam s přítelkyní a minimálně na zpáteční cestě bychom se chtěli zastavit v Benátkách. Vracet se budeme 21.7. Takže bude dost času se někde zastavit a podívat. Předem Vám moc děkuji za radu a odpověď. Lukáš.

My takto jezdíme pravidelně. Z Mestre po SS309 a z Ravenna po SS16. Nicméně po zkušenostech jsme už nějakou dobu upustili od cesty mimo dálnici od Rimini směrem na jih. Tam už je to samé letovisko, spousta omezení a často velké zdržení v dopravních zácpách. Doporučujeme tedy sjet v Mestre a pokračovat po SS309 do Ravenna a odtud potom po SS16 do Rimini, kde se už na Rimini Nord napojte na dálnici a po té jeďte do cíle. Úspora na poplatcích je € 18,40

# 06.06.2018, 22:31.
Rád bych, zda byste mi mohli poradit s trasou cesty. Start je v Chrudimi a cíl v Lignano Sabbiadoro. Prosím, jaké poplatky budu platit a v jaké výši? Případně, kde je nejlepší natankovat? Chceme vyjet navečer 29.6.2018. Děkuji za Vaši radu. Mirek.

Vaše optimální trasa je následující: Chrudim - Žďár nad Sázavou - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Váš termín je však kritický. Počítejte s tím, že hustý provoz bude před Vídní a ve Vídni a velké kolony v sobotu na dálnici u severoitalských letovisek.

# 06.06.2018, 21:27.
Pane Řehůřku, prosím Vás. V srpnu jedeme z Karlových Varů do Lido Adriano. Po cestě bychom se chtěli zastavit ve Veroně a přespat tam jednu noc. Můžete nám doporučit nejlepší trasu a jaké jsou poplatky? Ještě nějaký tip na levné ubytování ve Veroně? Předem děkuji. Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 16,60. Druhý den potom pokračujte z Verony na Modena - Bologna - sjezd Ravenna - Ravenna - Lido Adriano. Na mýtném zaplatíte € 14,60. Ohledně ubytování se podívejte na Booking / Verona. Zadejte svůj termín a počet osob, případně další preference a výsledek si nechte seřadit podle ceny. Nabídne Vám to B&B, motely apod. za zajímavé ceny.

# 06.06.2018, 14:34.
Jedeme v polovině června na dovolenou do Kampánie - Paestum. Autem. Ale rádi bychom jeli z Paestum vlakem do Neapole a odtud se podívat na Vesuv a Pompeje. Jak se dá cestovat MHD po Neapoli a jak se dostaneme z centrálního nádraží na Vesuv a do Pompejí? Děkuji. Hanka.

Z Paestum se dostanete do Neapole vlakem Trenitalia za € 6,50. První přímý jede ráno v 7:10 a v Neapoli na hlavním nádraží je v 8:35. Po Neapoli provozuje městskou dopravu ANM. Základní jízdenka stojí € 1,10. Podrobný tarif najdete na výše uvedených stránkách. Na Vesuv se z Neapole nejlépe dostanete autobusem Vesuvio Express. Zpáteční jízdenka stojí € 10,00. Zpáteční jízdenka společně se vstupným do parku a přístupu ke kráteru stojí € 20,00. Do Pompejí se nejlépe dostanete vlakem z nádraží Napoli Piazza Garibaldi (hned vedle hlavního nádraží) za € 2,80. Obě návštěvy včetně cesty z Paestum a do Paestum nejsou na jeden den. Doporučujeme to absolvovat organizovaným výletem - Naples: Ruins of Pompeii and Mount Vesuvius. Sraz je na Piazza del Gesu Nuovo. Pěšky z hlavního nádraží to je přibližně půl hodiny, metrem L1 přibližně 10 minut + pěšky 5 minut.

# 06.06.2018, 08:39.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za zaslané informace. Ohledně cesty, tak pojedu přes Innsbruck. A pokud by to pro Vás nebyl problém, dokážete poradit vhodné a bezpečné parkování na den v desinacích Florencie, Pisa, Řím, Levanto - Cinque Terre, Siena? Děkuji ještě jednou. Jarda.

Parkování ve Florencii a Siena viz naše odpověď ze dne 21.09.2017, 15:18, v Pisa viz naše odpověď ze dne 19.01.2017, 00:24, v Římě viz naše odpověď ze dne 06.08.2017, 00:57 a při cestě do Cinque Terre na Cinqueterre.eu.

# 05.06.2018, 22:57.
Mohl byste mi poradit cestu z Jížní Moravy do Caorle včetně poplatků? Čemu se vyhnout, na co si dát pozor a co stojí za shlédnutí, kde natankovat atd. Chystáme se poslední týden v červnu. Ještě jsme tam nikdy nebyli. Děkuji za odpověď. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,60. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Pokud jedete poslední týden v červnu, tj. z 22. na 23.6., ještě by neměl být výrazný problém s dopravními zácpami. Počítejte s tím, že hustý provoz bude za hranicemi ČR, z důvodu výstavby obchvatu Drasenhofenu a ve Vídni. Další komplikace mohou nastat v sobotu ráno na dálnici u severoitalských letovisek. Po cestě je hodně míst, která stojí za návštěvu. Doporučujeme využít tip ve výše uvedeném článku, tj. jet mimo dálnici údolím až do Gemona.

# 04.06.2018, 23:14.
I já obdivuji Vaše cestovatelské znalosti. Strávil jsem na stránkách několik hodin, protože si myslím, že už jste na takové dotazy zcela jistě odpovídal, ale bohužel jsem je nenašel. Proto se dovoluji zeptat na následující. Turnus mi začíná v Cavallino - Treporti dne 16.6.2018 v odpoledních hodinách. Doba pobytu je dva týdny. Pojedu z Liberce, dle Vašich doporučení zvolím cestu přes Dolní Dvořiště. Tedy pokud nevíte o nějakých omezení a vyplatilo by se jet jinudy. Jedu s malými dětmi, tudíž velmi zvažuji správnou hodinu odjezdu, tak aby cesta byla co možná nejkomfortnější. Jakou byste doporučoval? Vyrazit v pátek např. okolo 23:00 nebo spíše okolo 19:00, abych byl na severu Itálie co nejdříve v ranních hodinách? Plánuji pouze delší přestávky na protažení a tankování, aby se děti co nejméně budily. Před italskými hranicemi jste doporučil tankovat v Arnoldsteinu - v nočních hodinách již za Villachem na Shellu. Ale mohl byste mi doporučit zastávku v ČR před rakouskými hranicemi? Kde je lacinější benzin a přátelské prostředí pro děti? Dále bych se chtěl zeptat, zda se vyplatí na výlet do Benátek jet autem nebo lodí a jaká je cena lodní dopravou se dvěma malými dětmi, případně odkud. Velmi Vám předem děkuji za Vaši ochotu. Tomáš.

Jedete ještě před těmi hlavními dovolenkovými nápory. Nicméně s ohledem na děti bychom doporučovali cestovat přes noc, aby to prospaly. Navíc i z hlediska teploty to bude ideální. Ceny pohonných hmot v poslední době výrazně rostou. Před hranicemi v Dolním Dvořišti natankujete relativně levně na Tank ONO, kde je otevřeno nonstop. Výlet do Benátek doporučujeme z Cavallino - Treporti přes Venezia Quickly: ATVO - Visita Venezia / Cavallino - Venezia. Najdete tam veškeré informace.

# 04.06.2018, 22:21.
Mohl byste nám poradit cestu do Itálie, konkrétně do Caorle, kemp San Francesco? Vyrážíme z Krupky u Teplic a poprvé jedeme karavanem do zahraničí. Nevíte, jak je to s poplatky v Rakousku a v Itálii s karavanem? Jedeme na 14 dní. Mnohokrát děkuji. Lukáš.

Vaše optimální trasa je následující: Krupka - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Podmínkou je, že maximální hmotnost soupravy je do 3,5 tuny. V opačném případě potřebujete Go-Box a platit mýtné. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 18,30. To za předpokladu, že celá souprava má 3 nápravy. Pokud budete mít soupravu se čtyřmi nápravami, zaplatíte € 27,70. Mýtné (dálnice, tunely) pří cestě zpět je ve stejné výši. Na cestu zpět si kupte druhou rakouskou dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 04.06.2018, 20:01.
Plánujeme prodloužený víkend na Italském venkově ve dvou a chtěli bychom požádat o vhodnou trasu s cenou poplatků z Plzně do Duino. Na mapě jsme se dívali na cestu přes Salzburg a Udine. Současně bychom chtěli požádat, zda nám můžete dát v této lokalitě tip na příjemné ubytování. Děkuji předem za Vaši odpověď. Jana.

Optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Palmanova - sjezd Duino - Duino. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 12,10. To samé při cestě zpět. Pokud Vám nevadí cesta mimo dálnici, můžete v úvodu jet na Domažlice - Furth - Cham - Straubing - Landau - Salzburg. Může to být vhodnější varianta než přes Mnichov. Ubytování najdete podle Vašich preferencí na Booking / Duino.

# 04.06.2018, 14:04.
Již jednou jste nám skvěle poradil s trasou na dovolenou a dnes bych vás ráda požádala znovu o radu na cestu do Itálie - San Bartolomeo Al Mare - z Berouna. Prosím i o poplatky při cestě. Předem moc děkuji. Diana.

Vaše optimální trasa je následující: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - sjezd San Bartolomeo al Mare - San Bartolomeo al Mare. Můžete jet i na Norimberk a Ulm, vyhnete se tak Mnichovu. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz - musíte sjet už v Německu, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 34,64) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 26,40. Celkem tedy za oba směry € 87,44. Je to o € 37,76 méně než přes Brenner, resp. o € 46,76 méně při cestě na více než 10 dní.

# 04.06.2018, 12:44.
Poprvé pojedu do Itálie v polovině nebo koncem června. Chci jet do Brunecku a okolí, kde chci se svým autem projet hezké silničky a navštívit pár zajímavých míst. Pojedu z Mladé Boleslavi. Poprosil bych o radu, jakou cestu zvolit, jaké mě čeká mýtné v Itálii a kde nejlépe po cestě tankovat. Případně, zda znáte zajímavou cestu mimo dálnice, budu rád. Ani ne kvůli poplatkům. Děkuji za informace a mějte pěkný den. Pavel.

Dálniční varianta je následující: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - sjezd Bressanone - Bruneck. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 2,90. To samé při cestě zpět. Varianta mimo italskou dálnici je následující: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Spittal an der Drau - Lienz - Sillian - Bruneck. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Z pohledu poplatků jsou na tom obě trasy přibližně stejně. Tauernské tunely můžete objet cestou na Radstat - Obertauern - Katschberg. Tankovat doporučujeme mimo dálnice v Rakousku.

# 03.06.2018, 13:59.
Chystáme se letos v říjnu s manželem na svatební cestu po Itálii a zajímá nás, zda nevadí, že manžel, který bude řídit, bude mít občanský průkaz nově od 22.6.2018. Řidičský průkaz má od roku 2011, ale protože začal pracovat v dopravním podniku a dělal si zkoušky na trolejbus, tak má nově platný řidičský průkaz od 18.3.2018, což předpokládám by neměl být problém, když to bude i víc jak půl roku od vydání. Ale s tím občanským průkazem si nejsme tak jistí, aby nebyl problém, kdyby nastala silniční kontrola nebo na hranicích? Osobně si myslím, že by to problém být neměl, nikde jsem o tom informaci nenašla. Ale pokud byste o tom něco věděl, budu ráda za odpověď. Děkuji. S pozdravem Lucie.

Jedinou podmínkou je, aby byly doklady po celou dobu pobytu platné.

# 03.06.2018, 13:45.
Chtěla bych Vás velmi požádat o radu. V neděli 10.6.2018 budu kolem poledne v Miláně a rádi bychom s manželem a jedním dítětem ve věku 10 let navštívili Benátky. Mohu vás požádat o radu, jak se tam nejlépe a nejrychleji dostat rychlovlakem? Zda stačí koupit jízdenky až v Miláně nebo zda je třeba je rezervovat předem? Také, jak je to se vstupem do Benátek? Zda je omezen turniketem? Aby se nám nestalo, že nás do města nevpustí. A jak se nejlépe a nejlevněji dostat z nádraží do centra Benatek? A můj druhý dotaz zní, jak se nejlépe pohybovat po Miláně? Budu tam cestovat se synem tři dny. Zda je nějaká výhodná karta na MHD a zda si ji mohu vyřídit už z České republiky? Předem velmi děkuji za odpověď. Moc mi to pomůže. Děkuji. Jana.

Z Milána do Benátek se nejlépe dostanete vlakem Trenitalia nejlépe z pohledu času a ceny ve 12:45 (Frecciarossa) za € 19,90. Na místě je na Santa Lucia za 2,5 hodiny. Jízdenky staří zakoupit na místě. Do Benátek Vás samozřejmě pustí. Ze Santa Lucia se do centra dostanete vaporettem č. 1 nebo 2 po Velkém kanále na San Marco. Jízdenka stojí € 7,50. V Miláně provozuje městskou dopravu ATM. Základní jízdenka na 90 minut stojí € 1,50, bloček 10. těchto jízdenek stojí € 13,80, celodenní jízdenka s platností 24 hodin stojí € 4,50, dvoudenní jízdenka s platností 48 hodin stojí € 8,25.

# 03.06.2018, 08:42.
Prosím, jedeme v termínu od soboty 30.6. ve 22:00 do další soboty ve stejném čase do Porto Santa Margherita. Jde mi o ten čas odjezdu. Myslíte si, že je možnost se vyhnout zácpám v tomto čase? Děkuji za informace. Katka.

Je to sice špatný termín, ale jedete o den později, než jsou předpokládané dovolenkové zácpy. Pokud tedy jedete ze soboty na neděli, neměl by být na trase podstatný problém.

# 31.05.2018, 11:49.
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Pojedeme v pátek 10.8. s časem odjezdu v 19 - 20 hodin večer z České republiky. Máme tedy volit cestu přes Prahu a České Budějovice? A z jakého důvodu? Otázku na zastávky jsem myslel právě z pohledu poznání a vyzkoušené lokality ohledně služeb - čisté toalety apod. Všichni jsme zkušení řidiči, tedy s časovou náročností nemáme problém. Děkuji a přeji hezký den. Jan.

Přelom července a srpna je prázdninový týden od 27.7. Konkrétně z 27.7. na 28.7. bude situace při cestě na jih nejhorší za celé prázdniny, protože od 30.7. začínají v Bavorsku letní prázdniny. Jedete 14. dnů po tomto termínu, situace by už měla být lepší. Podle času odjezdu je předpoklad, že u Mnichova budete kolem půlnoci, to by už měl polevit standardní páteční nápor. Vzhledem k času odjezdu a předpokládanému příjezdu v ranních hodinách toho asi moc poznávat nebudete. Nicméně brzy ráno se můžete zastavit u zmiňovaného Lago di Garda a nějaký čas tam pobýt a odpočinout si. Co se služeb týče, je zastávek u dálnice o dost méně než u nás, většinou s kompletními službami a spíše lepší kvalitě.

# 30.05.2018, 14:19.
Jedeme poprvé autem do Bibione, první týden v září. Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti s dopravou v tento termín, zda je to lepší, co se týče zácpy na silnicích. A jakou nejlepší cestu nám poradíte? Jsme z Karlových Varů, našli jsme cestu kolem Mnichova. Také, kde je nejlepší dotankovat benzín a jaké jsou poplatky? Uvažujeme, že vyjedeme raději brzy ráno v sobotu než na noc. Jedeme s dětmi. Předem děkuji za odpověď. Přeji pěkný den. Lenka.

Začátkem září je už mimo sezónu, neměl by být výrazný problém s dopravou. Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu.

# 29.05.2018, 20:04.
V srpnu se chystáme na dovolenou do kempu Mare Pineta v části Lido Degli Estensi. Vyjíždět budeme z Hrušovan u Chomutova. Jakou byste zvolili nejlepší cestu, kolik si máme připravit na poplatky a jaké byste doporučoval zastávky? Plánujeme jet přes noc. Děkuji za cenné informace. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Hrušovany u Chomutova - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - sjezd Verona Nord - Tangenziale Sud - sjezd Transpolesana - SS434 - Legnano - nájezd Villamarzana / Rovigo Sud - Ferrara - sjezd Ferrara Sud - RA8 - Lido degli Estensi. Pokud pojedete o víkendu na přelomu července a srpna, volte trasu na Prahu, České Budějovice, Linz, Innsbruck. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50, na mýtném v Itálii v prvním úseku € 16,60 a ve druhém úseku € 2,70. To samé při cestě zpět. Zastávky jsou závislé na denní době, ve které pojedete a na zkušenostech a schopnostech řidiče. Těžko tedy radit. Pokud máte na mysli zastávku z hlediska poznání, potom doporučujeme Lago di Garda nebo Veronu.

# 29.05.2018, 08:19.
Pan Řehůřku, mám na vás komplexnější dotaz, protože se s manželkou chystáme na 16 dnů do Itálie do oblasti ohraničené oblastí Cinque Terre - Rimini - San Benedetto a Řím. Je to obdélník, který chceme úspěšně zvládnout a jelikož plánuji trasy, parkování i restaurace už přes týden a pořád si říkám, že mi něco chybí. Náhodou jsem narazil na vaše stránky a načerpal mnoho inspirace. Nicméně k dotazům: 1. jedeme z Jižní Moravy směr Carrara, tudíž pod Grazem a přes Tarvisio. V Rakousku holt utratíme € 18,00 za známky, ale rád bych od vás získal tipy na to, jak a kde případně ušetřit na mýtném v Itálii. Zda to například šmiknout do Trevisa po neplacených silnicích, potom Padova - Bologna po dálnici a z Bologna opět po neplacených silnicích? Nebo máte jiné tipy? Moc mi pomohou. Upozorním jen, že řídím celou cestu sám, tudíž úspora času taktéž hraje roli. Rád si nechám poradit. Vyrážíme ve 22:00 z Brna, v Carrara v dolech chceme být kolem 9:00. 2. osvědčené tipy z příruček, od turistů nebo z itineráře zájezdu mám, ale ty skryté tipy jsou mi asi skryté nebo nevím, kde hledat. Rád bych vás požádal o tipy na zajímavosti, které se jen tak v průvodcích nebo na internetu nevidí - v oblasti od Livorna po Cinque Terre, v oblasti kolem Rimini, v oblasti kolem San Benedetto a potom nad Římem. Budu rád za jakékoliv tipy. Moc mi to pomůže. S pozdravem Tomáš.

Pokud vyjíždíte z Brna ve 22:00, potom to do Carrara do 9:00 nestihnete ani po dálnici. Mimo dálnici doporučujeme spíše trasu Padova - Bologna, z Bologna do Florencie doporučujeme jet po dálnici. Z Florencie potom doporučujeme jet až ze sjezdu Scandicci na Empoli a Pisa. Je to bezplatná čtyřproudovka. Skryté tipy nemáme.

# 24.05.2018, 12:29.
Pane Řehůřku, navštívili jsme Vaše stránky a velice nás zaujaly a budem moc rádi, když i nám poradíte. Chceme jet s rodinou kempovat ve stanu po Evropě - začít v Rakousku - Salcbursko, kde chceme pár dnů zůstat u jezer Mondsee, Wolfgangsee ... v kempu. Neměl byste nějaky tip na kempování v této lokalitě? Dále odtud chceme vyrazit do střední Itálie k jaderskému pobřeží do oblasti Palmové riviéry. Poradíte nám nejlepší cestu ze Salcburska do této oblasti a případně tipy na kempování pod stanem? Dále by potom naše cesta směřovala do Toskánska k termálním pramenům - viděli jsme videa z Bagno Vignoni, San Filippo a zaujalo nás to. Nemáte s tím nějaké zkušenosti a popřípadě nějaký tip na kemp? A jakou byste volil cestu z Palmové riviéry do Toskánska? Z Toskánska bychom jeli na Francouzskou riviéru do Nice, Cannes, St. Tropez ... opět prosím o tipy na kempování, nejplepší cestu autem z Toskánska. Pokud budete vědět i ceny za dálnice po cestách, tak to uvítáme. Předem Vám moc děkujeme za odpověď. Jiřina.

Solná komora je pokryta kvalitními kempy. Najdete je na Camping.info. Z místa ubytování se přemístěte k dálnici A10 a po té pokračujte směr Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Palmová riviéra. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii např. do San Benedetto del Tronto € 50,50. My jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a z Mestre po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini, kde se hned na začátku na Rimini Nord napojujeme na dálnici. Dál už to mimo dálnici nemá význam jet. Z Palmové riviéry jeďte do Civitanova Marche a odtud po SS77var a SS77 do Foligno a následně po SS75 do Perugia a po RA6 až k dálnici A1 a za ní po státních silnicích do Bagni Vignoni. Dálnice zaplatíte v úseku San Benedetto del Tronto - Civitanova Marche € 3,60. Na Ligurskou a Francouzskou riviéru pokračujte do Siena a odtud po bezplatné čtyřproudovce do Florencie, Empoli a Pisa. Odtud potom po dálnici podél pobřeží až na Francouzskou riviéru. Mýtné Vás z Pisa vyjde k hranicím na € 37,60. Po pobřeží mimo dálnici nemá význam jet. Kempy v Itálii najdete na Camping.it. Dálnice ve Francii ke sjezdu na Fréjus Vás vyjde na € 9,80. Kempy ve Francii najdete na Camping.fr.

# 24.05.2018, 06:27.
Prosím, chtěla bych vědět, jak je to s parkování v Itálii, Bibione Spiaggia. Cestujeme z Brna. Prosím, poraďte nám cestu. Pojedeme v období od 7.7. do 14.7. Budeme mít rezidenci včetně parkovacího místa, ale spíše se mi jedná o to, že máme 9. místné auto. A jak to funguje v Itálii pro držitele ZTP /P? Zda to funguje jako u nás v České republice? Parkování zdarma. Mám na mysli, že když budeme chtít někam zájem se mrknout. Moc děkuji za odpověď. Lucie.

Pokud máte rezidenci včetně parkovacího místa, potom by mělo být jedno, zda je auto pětimístné nebo devítimístné. V Bibione Spiaggia funguje systém parkování u pláže zdarma při rezervaci plážového servisu. Informace o parkování pro zdravotně postižené v Itálii najdete na stránkách Evropské unie. Nejdříve se jedná o informace o Evropské parkovací kartě pro osoby se zdravotním postižením a následně po zvolení země (Itálie) i informace o parkování v Itálii s touto kartou.

# 23.05.2018, 20:10.
Děkuji za odpověď. Auto mám osobní, ale je vedeno jako N1 s výškou nad nápravou do 1,3 metru. Je ještě jiná varianta přes Itálii s ušetřením na mýtném, ale časově a pohodově stejná. Budu mít v autě vnuka, tak budou potřeba nějaké zastávky navíc. Děkuji mnohokrát. Petr.

Psal jste, že chcete jet jen po dálnici. Z toho důvodu jsme Vám uvedli jen dálniční variantu. Cesta částečně mimo dálnici je popsaná v mnoha našich odpovědích týkajících se Itálie. Najdete ji také v reportáži Gargano 2008, v kapitole Potřetí na Gargano.

# 22.05.2018, 10:54.
Moc Vám děkuji za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala, jak daleko od přístavu Forio je autopůjčovna Autonoleggio Calise. A pokud bychom připluli do přístavu Ischia a půjčili si auto tam, tak jak daleko je to potom do ubytování ve Forio? Je lepší mít lístky na trajekt koupené dopředu nebo to není nutné? Ještě jednou Vám děkuji. Hana.

1,2 km po pobřežní silnici směrem na jih. Z přístavu v Ischia je to autem k ubytování ve Forio na Via Mariola něco málo přes 10 km. Pro cestující bez automobilu není nutné mít trajektové jízdenky dopředu rezervované. Nicméně v sezóně se může stát, že neodjedete hned prvním trajektem, který si vyberete. Rezervaci v prázdninových měsících doporučujeme.

# 22.05.2018, 10:07.
Jedeme za dva měsíce prozkoumat Toskánsko. Rád bych se Vás zeptal na pár věcí. Ubytování máme u městečka, možná vesnice, Fonte Brizzi u Grosseta. Náš plán je navštívit cestou tam Parmu - tam i přespíme - a Luccu a Pisu, zpět Siennu a Veronu. Výlety máme naplánované vždy jeden den do Říma, Florencie, Cinque Terre, Grosseto. Neuteče nám něco opravdu zajímavého ze skvostů Toskánska? Máte nějaké zkušenosti s Cinque Terre? Máme v úmyslu nechat auto v Levantu a projet si vesničky vlakem. Uměl byste mi poradit s ideální a co možná nejlevnější cestou do ubytování? Děkuji Vám moc. Máte můj obdiv. Jarda.

Je to jen otázka času. V Toskánsku můžete strávit jen několik dní, ale i týdnů nebo měsíců. Podle této doby ho potom prozkoumáte povrchně nebo důkladně. Z Vámi uváděného itineráře nám tam z měst chybí určitě San Gimignano, Monteriggioni, Volterra a Arezzo. Cestování vlakem po Cinque Terre je správná volba. Určitě doporučujeme si zakoupit Cinque Terre Card. Cestu do ubytování Vám neporadíme, protože nevíme, kde ta cesta má začít.

# 22.05.2018, 04:41.
V červenci se chystáme do Itálie do Tortoreto Lido. Pojedeme od Mikulova. Kudy jet jen po dálnici a kolik výjde mýtné? Kategorii vozidla mám N1. Případně poradíte jinou trasu? Děkuji. Petr.

Plně dálniční varianta je následující: Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 51,10. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou rakouskou desetidenní dálniční známku na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční. Kategorie vozidla N1 toho moc pro platbu mýtného nevypovídá. Každopádně v Rakousku budete potřebovat ekologickou plaketu - viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 09:51. Předpokládáme, že Vaše vozidlo je do 3,5 tuny, tzn. dálniční známka zůstává. V Itálii se mýtné u automobilů rozlišuje podle počtu náprav. Automobily se dvěma nápravami ještě podle výšky nad přední nápravou. Výše uvedené mýtné je uvedeno pro výšku do 1,3 metru. Pokud máte výšku vyšší, je mýtné € 52,30. Pokud budete mít přípojný vozík nebo karavan, tedy nápravy soupravy 3, potom je mýtné už výrazně vyšší - € 69,40. Souprava se čtyřmi nápravami platí € 104,90.

# 21.05.2018, 09:07.
Velice prosím o radu nejlepší cesty do oblasti Pisa a pokud je to možné také radu, jak nejlépe projít / projet - i tím místním vláčkem - Parco Nazionale delle Cingue Terre, tzn. někam dojet autem a pokračovat vláčkem. Nebo co byste radili? Jedeme nyní na sobotu, je lépe vyjet na noc? Moc děkujeme. Eva.

Nepíšete odkud vyjíždíte, těžko tedy poradit optimální trasu. Trasa může být např. Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Pisa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete z Moravy, je trasa na Graz - Villach - Tarvisio - Padova - Bologna a jako v předchozí variantě. Zaplatíte jen rakouskou dálniční známku a mýtné v Itálii € 37,60. Při cestě k Cinque Terre doporučujeme zaparkovat v La Spezia a zakoupit si Cinque Terre Card Train.

# 20.05.2018, 13:35.
Děkuji Vám za váš blog. Můžete mi prosím poradit? 3.8.2018 pojedeme z Plzně do Lignano Sabbiadoro v Itálii. Jedeme dva dospělí a 3 děti a poprvé s námi pojede pes. Poradíte prosím, v kolik máme vyjet a zda přes Mnichov? Děkuji. Stáňa.

My bychom vyjeli 10 hodin před dolní hranicí intervalu nástupu na ubytování. Cestu přes Mnichov bychom asi volili, větší hrozbu vidíme v dálnici A4 u severoitalských letovisek, kde se budou tvořit výrazné fronty od sobotního rána.

# 18.05.2018, 16:04.
Pane Řehůřku, protože nám cestovka zrušila zájezd do Toskánska, rozhodli jsme se, že si jej vyřešíme vlastními silami a tak řešíme docela narychlo, co je třeba. Rád bych si přes Trajekty rezervoval trajekt na Elbu, nejlépe z Piombino do Portoferraio a zpět pro skupinku 6. osob s jízdními koly na jednodenní výlet. Z rezervačního portálu jsem ale nepochopil, jak zadám, že cestujeme s koly. V sekci vehicle možnost bicycle není. Mám to chápat tak, že je kolo nezajímá, nebo je potřeba tento požadavek zadat jinak? Také bych se Vás rád zeptal, zda nevíte, jak je to s obsazeností trajektů na Elbu na přelomu květen / červen. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Karel.

Použijte přímo rezervační systém Moby Lines. Odpovídající počet kol tam můžete zadat. Na přelomu května a června ještě není nejvyšší sezóna. Pokud však jedete na jednodenní výlet, je pro Vás důležité jet trajektem v čase, který si vyberete. Proto doporučujeme rezervaci.

# 17.05.2018, 10:40.
Včera jsem psala otázky ohledně půjčení auta na Ischii. Dnes jsem zkusila autopůjčovnu vyhledat přes Váš odkaz, po vyhledávání mi napsali, že spolupracující autopůjčovny jsou v neděli zavřené. My máme přejezd z Neapole na Ischii naplánován na neděli - takže buď si musím půjčit auto již v Neapoli a platit za něj na trajektu € 50,00, nebo až v pondělí na Ischii. V neděli bych se potom ale potřebovala z přístavu dostat do ubytování. Bydlíme ve Forio, na adrese Via Mariola. Můžete mi poradit cestu z přístavu, eventuálně, zda je možné v přístavu si vzít taxi a kolik přibližně stojí? Je nás pět, takže bychom museli vzít dvě taxi - nevím, zda nevyjde levněji ten pronájem auta již z Neapole. Moc Vám děkuji. Hana.

Nepíšete, do jakého přístavu připlujete. Pokud do Forio, potom je to pěšky 1,5 km. Musíte jít po Via Monsignor Filippo Schioppa, na kterou navazuje Via Giovanni Castellaccio. Ta Vás dovede k lékárně, za kterou odbočte na Via Provinciale Panza. Z té potom odbočuje doleva Via Mariola. Pokud doplujete do Ischia, můžete se mezi přístavy Ischia a Forio dopravit autobusem EAV. Jednoduchá jízdenka stojí € 1,50, přestupní jízdenka do 100 minut stojí € 1,80, denní jízdenka stojí € 4,50, třídenní jízdenka stojí € 11,00 a týdenní € 14,50. Taxi mezi Ischia a Forio stojí kolem € 30,00, za zavazadlo se platí € 1,50.

# 17.05.2018, 08:19.
V srpnu pojedeme autem do Itálie, oblast Ligurie, město Imperia. Jaká je pro nás optimální nebo nejvýhodnější trasa? Jsme z Vysočiny. Kolik zaplatíme za naftu a za poplatky během cesty? Předem děkuji za odpověď. Miroslav

Vaše optimální trase je následující: Jihlava - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia. Mnichovu se můžete vyhnout cestou kolem Norimberku a Ulmu. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 33,92) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 27,40. Celkem tedy za oba směry € 88,72. Oproti standardní trase přes Brenner ušetříte € 38,28, při cestě na více jak 10 dní € 47,28. Ve švýcarské variantě je cesta přes Rozvadov z důvodu úspory za rakouskou dálniční známku (€ 9,00) a mýtné na S16 v tunelu Alberg (€ 10,00). Trasa z Jihlavy měří 1260 km, celkem tedy 2520 km. Pokud budeme modelově uvažovat se spotřebou 5 litrů na 100 km a cenou nafty v nejdražším státě (Itálii) € 1,529 za litr, potom zaplatíte za pohonné hmoty € 193,00. Volbou vhodného palivového itineráře lze ušetřit - tankovat mimo dálnice, plnou nádrž ještě v ČR, během cesty plnou nádrž v Rakousku v okolí Bregenz tam i zpět.

# 16.05.2018, 22:16.
Moc ráda bych se zeptala na půjčení auta na Ischii. Přiletíme do Neapole, kde budeme ubytovaní dva dny. Potom plánujeme přejet lodí na Ischii, kde zůstaneme 8 dní. Odtamtud plánujeme i výlety na Capri, Amalfi, ... V Neapoli chceme první den projít památky, druhý den jet do Pompei. Pompei bychom dali vlakem - předpokládám, že vlak jede z nádraží v Neapoli až do Pompei. Někde jsem našla informaci, že je potřeba přestup na autobus. Na Ischii bychom si chtěli půjčit auto. Všude píšou, že autopůjčovna je hned v přístavu. Bohužel když vyhledávám autopůjčovny, abych si auto zarezervovala dopředu, na Ischii mi žádná auta nenabízejí, pouze v Neapoli. Trajekt s autem by nás vyšel o € 50,00 dráž, proto bych si raději půjčila auto až na Ischii. Nevíte, jak je to s půjčením aut až na Ischii? Moc děkuji za odpovědi. Přeji hezký večer. Hanka.

Vlaky do Pompei jezdí z nádraží Garibaldi, které je hned vedle Napoli Centrale. Jízdenka stojí € 2,80. Autopůjčovny na ostrově Ischia jsou situované především v přístavu Ischia, v menší míře v přístavu Forio. Pokud si chcete auto dopředu zarezervovat, musíte přes webové stránky některé z těchto půjčoven. Velké řetězce tam zastoupení nemají. Online rezervaci umožňují např. v Ischia Noleggio del Franco, Autonoleggio Mazzella. Ve Forio Alex Auto, Autonoleggio Calise.