ITÁLIE 2018 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2018 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 11.08.2018, 14:50.
Děkuji za úžasný blog. Minulý rok nám vaše rady moc pomohly. Letos se znovu chystáme do Itálie. Chceme trochu cestovat. Tak moc prosím o nějaké rady na cestu. Chceme vyjet z Frymburku směr Lado di Garda, třeba do městečka Brenzone sul Garda. Potom do Verona, následně La Spezia, Pisa, Florencie, Bologna, Padova, Marghera, Venezia, Caorle. Všude chceme zůstat pár nocí. V Caorle trochu déle před zpáteční cestou. Vyjíždíme 8.9.2018. Moc prosím o rady o poplatcích, mýtech a také nějaké tipy na cestu. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Julie.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Na cestě přes Linz, Salzburg, Innsbruck a Brenner zaplatíte na sever jezera Lago di Garda, tj. po sjezd Rovereto Sud / Lago di Garda Nord na mýtném v Itálii € 12,80. K tomu ještě v Rakousku za průjezd Brennerem € 9,50. Do Verony to zvládnete mimo dálnici. Na trase Verona - Modena - Parma - La Spezia zaplatíte na mýtném € 24,00, na trase La Spezia - Pisa € 8,50. Z Pisa jeďte po SGC Firenze - Pisa - Livorno. Je to bezplatná čtyřproudovka. Z Florencie do Bologna zaplatíte € 8,10, z Bologna do Padova € 7,10, z Padova do Mestre € 2,70. Z Mestre do Caorle jeďte po SS14, která se neplatí. Z Caorle potom na trase S. Stino di Livenza - Udine - Tarvisio - Villach - Salzburg - Linz - Frymburk zaplatíte v Itálii € 13,60 a pokud už nebudete mít v Rakousku platnou dálniční známku, tak si musíte koupit druhou za stejnou cenu, tj. € 9,00. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Tipy na cestu najdete v našich otázkách a odpovědích. Nemáme časový prostor odpovídat na dotazy, které nejsou konkrétní.

# 10.08.2018, 15:27.
Ráda bych Vás požádala o radu ohledně dopravy do Castel del Monte poblíž Bari. Budeme začátkem září v Monopoli a rádi bychom hrad navštívili. Nepodařilo se mi však najít žádné jízdní řády. Nebudeme mít auto. Věděl byste, kde se dá spojení dohledat? Předem děkuji. S pozdravem a přáním příjemného dne Lucie.

Bohužel víme jen o jednom spoji, v odpoledních hodinách, zpět potom ráno. Z Monopoli se musíte dopravit do Bari, konkrétně na stanici Bari Marconi. Nejlépe vlakem Trenitalia. Jízdenka stojí € 3,20. Kousek od stanice Marconi je u moře Piazza Gramsci. Odtud jezdí autobusy STP. Jedná se o autobus P02 do Spinazzola a odjíždí ve 14:05. Vystoupit musíte na Bivio Castel del Monte. Autobus tam dojede v 15:05. Kromě tří zastávek v Bari je křižovatka u Castel del Monte první zastávka. Jízdenka by měla stát do € 5,00. Bohužel cesta zpět ten samý den je dost problematická. Autobus zpět jede ráno v 6:45. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 09.08.2018, 08:47.
Pán Rehúrek, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ja som bola totiž v Miláne asi pred tromi rokmi a sa mi zdá, že sme išli z letiska Bergamo nejakým autobusom, na ktorý mám platila jízdenka ATM, ale už si to presne nepamatám, preto som sa pýtala, či náhodou o tom neviete. Ešte raz srdečne ďakujem. Zuzana.

Z letiště Bergamo jezdí dopravci ATB za € 2,30 na nádraží Bergamo a odtud vlak Trenitalia za € 5,50 na nádraží Milano Centrale. Dále odtud jezdí na Milano Centrale autobusy Autostradale za € 5,00, Orio Shuttle za € 5,00, Terravision za € 5,00.

# 09.08.2018, 00:26.
Pane Řehůřku, na přelomu října a listopadu letošního roku se vydáme do Milána. Samozřejmě chceme navštívit nejhlavnější památku, kterou je Katedrála Narození Panny Marie - Duomo di Milano. Poprosil bych vás o radu ohledně nákupu vstupenek. Mám na Vás tři skromné otázky: 1. Jaký je oficiální web, který prodává vstupenky? Našel jsem tento: duomomilano.it. 2. Vyplatí se nákup vstupenek dopředu online nebo stačí až na místě? 3. Vyplatí se případně Fast Track za vyšší cenu? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Robert.

Oficiálním prodejcem vstupenek do milánské katedrály je Ticket One. Nicméně stránky, které uvádíte - Duomo Milano, mají prodejní modul směrovaný právě na tuto společnost. Nejvíce turistů bývá v Miláně během léta a během obou týdnů módy (nejbližší 19. až 24. září 2018). Ale i ve Vašem termínu se Fast Track vyplatí. Půjdete vyhrazenou bezpečnostní kontrolou a strávíte minimum času před vstupem na terasu.

# 08.08.2018, 15:22.
Děkuji za Vaše vyčerpávající odpovědi, jste super. Nicméně měl bych ještě jeden dotaz. Trošku jsem přehodnotil směr jízdy. Mohli byste mi zkusit pomoci s návrhem na cestu do Cinque Terre? Vyrážíme z Ostravy na začátku září. Jedná se klasicky o kompromis cen dálnic a času ztráveného na cestách. Děkuji za pomoc. Tomáš.

Můžete využít trasu, kterou jsme Vám sdělili v dřívější odpovědi s tím, že z Tortona budete pokračovat směrem na Janov a před Janovem po A12 směrem na jihovýchod. Sjezd z dálnice je Carrodano / Levanto. Mýtné v Itálii vyjde na € 23,30. Cesta tam i zpět včetně švýcarské dálniční známky vyjde na € 82,77. Úspora oproti klasické variantě přes Brenner je celkem € 31,03 za oba směry, při cestě na více než 10 dnů € 40,03. Trasa přes Tarvisio je levnější o € 1,00 v jednom směru než přes Brenner.

# 08.08.2018, 10:56.
V dňoch od 5. do 8.9.2018 cestujem do Milána. Poprosila by som Vás, ako sa najlepšie dostať z letiska Bergamo na Via Antonio Cecchi, kde budeme bývať a aké cestovné lístky na MHD sú najvýhodnejšie. Ďakujem. Zuzana.

Z letiště Bergamo jeďte autobusem Terravision za € 5,00 na hlavní nádraží v Miláně. Odtud potom pokračujte metrem M3 na Duomo a následně metrem M1 na Wagner. Odtud přejděte po Via Michelangelo Buonaroti na Piazza Piemonte, odkud po Via Sardegna dojdete k Via Antonio Cecchi, která je na ni kolmá z levé strany. Po Via Sardegna se můžete svézt dvě zastávky autobusem č. 67. Městskou dopravu v Milano provozuje ATM. Systém jízdenek je hodně variabilní. Nejvýhodnější zvolíte podle svého itineráře. Základní jízdenka stojí € 1,50. Její platnost je 90 minut. 10 jízdenek stojí € 13,80, BI4 integrovaná jízdenka na 4 jízdy stojí € 6,00, celodenní jízdenka stojí € 4,50, dvoudenní jízdenka stojí € 8,25 + další. Jejich výčet, ceny a definice najdete na výše uvedených stránkách.

# 07.08.2018, 17:33.
Moc děkuji za odpověď. Jen váhám, zda se mi vyplatí kupovat dálniční známku v České republice, jelikož ji jinak nevyužiji a raději jet v České republice mimo dálnici, např. přes Znojmo. Ještě jednou děkuji. Ilona.

V tomto případě je vhodnější cesta přes Jihlavu a Znojmo než přes Brno a Mikulov.

# 06.08.2018, 23:16.
Řehůřkovi, mohli byste mi prosím pomoci s mým dotazem? Chystáme se strávit dva poslední týdny v září v severní Itálii. Bohužel je to doba, kdy by už počasí tam mohlo být docela nestálé. Chtěli bychom se pohybovat v jedné ze tří následujících oblastí: 1. Ligurie, 2. Lago di Garda + Verona + Padova + Brescia + Benátky, 3. Bologna + Modena + Ferrara + Parma + Mantova. Kterou byste nám prosím doporučili jako oblast nejméně zasaženou častými dešti? Připomínám, že termín naší dovolené jsou dva poslední týdny v září. Děkuji moc. Mirek.

Podle dlouhodobé předpovědi je např. v Riva del Garda předpoklad teplot od 17.9. do 30.9.2018 většinou kolem 20. stupňů, ale převážně déšť a bouřky - 10 ze 14. dnů. V Janově je předpoklad teplot kolem 22. stupňů a počet deštivých dnů 6 ze 14. V případě Bologna je předpoklad teplot kolem 22 stupňů a počet deštivých dnů 4 ze 14. Je to víceméně logické, na horách už je větší pravděpodobnost horšího počasí a deště, naopak čím jižněji, tím lepší počasí. U východního pobřeží je předpověď příznivější než u západního pobřeží. Samozřejmě nelze přesně předpovědět, která z uvedených oblastí bude ve Vašem termínu na tom nejlépe, navíc jsou rozsáhlé a prolínají se. Doporučujeme sledovat předpovědi a podle aktuální se rozhodnout až někdy v září nebo na místě měnit itinerář podle aktuálního počasí.

# 06.08.2018, 16:25.
Prosím, poradil byste mi cestu z Ostravy do Livorna? Rakousko určitě po dálnici, Itálii jsem chtěl jet do Gemona del Friuli mimo dálnice. Prosím, kolik zaplatím za mýtné Gemona - Livorno? Kde přesně sjet z dálnice u Tarvisio? Mám auto na CNG. Prosím, jak je to s tankováním v Rakousku, Itálii, případně na Korsice? Děkuji. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Padova - Bologna - Florencie - Livorno. V České republice doporučujeme jet od Brna po D2 na Břeclav a odtud přes Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Na rakousko - italské hranici Vám stačí sjet až na sjezdu Tarvisio, první (vstupní) mýtnice je až kus za tímto sjezdem. Mýtné z Gemona do Florencie, sjezd Scandicci, je € 31,50. Odtud pokračujte po bezplatné čtyřproudovce SGC Firenze - Pisa - Livorno. Čerpací stanice CNG v Evropě najdete na CNG Europe.

# 06.08.2018, 14:26.
1. září jedeme z Pardubic do Bibione. Chceme vyrazit přibližně ve 3 hodiny. Prosím o nejlepší trasu. Děkuji předem. Ilona.

Vaše optimální trasa je: Pardubice - Žďár nad Sázavou - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. Z Brna doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud přes Reintal a Grosskrut k dálnici A5. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 04.08.2018, 20:13.
Prosím o informaci, jak se dostat z letiště Marco Polo do Bibione Pineda, konkrétně do Laguna Park Hotelu. Binione Express jede do Autostazione, ale odtud je to ještě přibližně 6 km do hotelu. Nejede něco přímo do této oblasti? Děkuji. Silvie.

Jeďte Bibione Express a odtud pokračujte městskou dopravou, konkrétně linkou ATVO č. 2, která jede do Bibione Pineda. Předposlední zastávka je v blízkosti Park Hotel.

# 30.07.2018, 16:14.
Chceme cestovat z Prahy s dětmi ve věku 4,5 a 1,5 roku na Sardinii koncem srpna. V pátek po obědě vyrážíme. první přespání bude v kempu u Bodamského jezera. Druhý den přejezd do Janova a odjezd trajektu by byl ve 20:30. Máme zkušenosti s naloďováním jen v Livornu, Janov neznáme. Myslíte, že se dá v sobotu přejet od Bodamského jezera do Janova včas? Případně potom zvažujeme přespat v kempu u Janova a jet trajektem až neděli večer. Předem děkuji za váš názor. Pojedeme autem se stanem. Petra.

Ta trasa měří přibližně 500 km. Pokud vyjedete ráno, tak byste to měli bez problému s dostatečnou rezervou stihnout.

# 29.07.2018, 20:51.
Mám několik dotazů. Pojedeme cestou tam v noci, takže vím o dálniční známce v Rakousku a o průjezdu tauernskými tunely, které jsou také zpoplatněné. Předpokládám, že bych rád ráno, až se děti vzbudí, sjel z dálnice, tipuji někde za hranicemi s Itálií. Je nějaká příjemná cesta i s hezkou zastávkou mimo dálnici až do Caorle? To samé potom na cestě zpět, když pojedeme ve dne. To by ale byly příjemné zastávky zase cestou přez Alpy. Předem děkuji. Když jsem se tu začetl, tak jsem se nestačil jen divit všemu, co víte. Děkuji moc předem. Dan.

My jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona po SS13. Je to příjemná cesta horským údolím, hodně atraktivní především díky horské říčce razící si cestu údolím společně se silnicí. Další pěkné pohledy jsou na dálnici, která si cestu razí viadukty a tunely, často nad Vámi. Pokud chcete jet až do Caorle už mimo dálnici, můžete po SS13 pokračovat až před Udine, kolem kterého vede tangenciála (každý směr po jedné straně dálnici). Následně potom přes Palmanova do Cervignano. Odtud vede silnice SS14, ze které se odpojíte až v San Stino di Livenza. Zastávky v obou směrech jsou pěkné v Alpách, právě na té SS13 mezi Tarvisio a Gemona.

# 29.07.2018, 18:15.
Prosím, můžete nám poradit? Rádi bychom v příštím týdnu jeli vlakem z Ostravy do Terstu. Jak se tam vlakem dostaneme a za kolik? Děkuji. Marek.

Je to s několika přestupy. Vhodným spojením z Ostravy do Vídně jsou přímé rychlíky Moravia (EC101, 7:00), Polonia (EC103, 11:00) a Sobieski (EC105, 19:00), případně noční Chopin (EN407, 2:36). Z Vídně potom musíte cestovat do Udine přímými vlaky Eurocity (EC131, 6:25), Eurocity (EC133, 12:25) nebo nočním Euronight (EN466, 21:25). Z Udine potom jezdí do Terstu řada regionálních vlaků. Jízdenka na rychlíky Moravia a Polonia stojí 629,- Kč, rychlíkem Sobieski 498,- Kč a nočním rychlíkem Chopin 838,- Kč. Jízdenka z Vídně do Udine stojí s Eurocity € 82,60 a s Euronight € 69,00. Regionální vlak z Udine do terstu stojí € 7,50 - € 8,75, podle konkrétního spoje.

# 28.07.2018, 16:16.
Jaká je asi nejlepší cesta z Mattinaty na Vesuv a Pompeje? A kde je nejlepší parkování? Děkuji. Ivana.

Optimální trasa je následující: Mattinata - Manfredonia - Foggia - SS665 - Candela - A16 - sjezd Avellino Est - SS7 - SS7bis - A2 - A3 - sjezd Pompei. Z Pompejí potom po A3 na sjezd Ercolano a odtud na parkoviště pod Vesuvem. V Pompejích jsou parkoviště u vstupů do areálu, případně u hypermarketu nebo nádraží. Na dálnicích zaplatíte v úseku Candela - Avellino Est celkem € 6,80, Salerno - Pompei € 2,10 a Pompei - Ercolano € 2,10.

# 28.07.2018, 08:06.
Chtěla bych se zeptat, zda při cestě do Itálie mohu převážet v autě rozložená kola, nebo musí být na nosiči mimo vnitřní prostor auta? Děkuji za odpověď. Olga.

Kola uvnitř automobilu musí být dostatečně připevněná a zabezpečená. Především v Rakousku je toto důvodem častých a hodně vysokých pokut. Nicméně je to na posouzení a nikdy nemáte jistotu, že pokutu nedostanete. Doporučujeme investovat do kvalitního nosiče. V případě nosiče umístěného zezadu je třeba tento opatřit v Itálii schválenou reflexní tabulkou o rozměrech 50 x 50 cm se šikmými střídavými červenými a bílými pruhy.

# 26.07.2018, 12:36.
Omlouvám se, že jsem neuvedl, odkud vyjíždíme. Prosím o radu k optimální trase z Prahy do Greve in Chianti. Děkuji. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - RA Firenze/Siena - sjezd Impruneta / Greve in Chianti - SP3 - SR222 - Greve in Chianti. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,80. Pokud jedete v termínu z 27. na 28.7.2018 (nejhorší termín o těchto prázdninách z pohledu dopravních komplikací), volte trasu na České Budějovice - Linz - Salzburg a Innsbruck. Po mýtnici na Brennerské dálnici budou sice také komplikace, ale celkově ta trasa bude méně komplikovaná. Na výši mýtného to nemá vliv. Mezi Bologna a Florencií má dálnice dvě varianty - Panoramica a Valico. První je původní horská, druhá nová s mnoha dlouhými tunely a rychlejší. Na výši mýtného volba také nemá vliv.

# 25.07.2018, 18:27.
Děkuji moc za užitečné informace. Ještě bych se ráda zeptala na nejlepší a nejrychlejší cestu z Prahy do Rimini? Odjíždíme v sobotu večer. Moc děkuji. Kristýna.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. Z hlediska dopravní situace je uvedený termín nejhorší o těchto prázdninách. Pokud pojedete v sobotu večer, měl by ten nejhorší nápor už opadnout.

# 24.07.2018, 18:16.
Prosím o radu. Cestuji autem z Ostravy do Pescia Romana. Navigace ve voze mě směruje z Florencie na Livorno, ale internetové plánovače tras mě směrují z Florencie na město Siena a Grosseto. Která z variant je lepší? Kolik zaplatím na mýtném? Děkuji a přeji vše dobré. Pavel.

Doporučujeme trasu na Siena, Grosseto. Z větší části se mezi Florencií a Grosseto jedná o bezplatnou čtyřproudovku. Je to levnější a kratší trasa než přes Livorno, kde od Livorno je placená dálnice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii mezi Tarvisio a Firenze Impruneta zaplatíte na mýtném € 38,20, to samé při cestě zpět.

# 24.07.2018, 08:27.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás poprosit o informaci, jaká je cena mýtného za dálnici z Tarvisio do San Stino di Livenza + průjezd tauernskými tunely pro auta kategorie A a B. Děkuji. Petr.

Mýtné mezi Tarvisio a San Stino di Livenza je pro standardní automobil se dvěma nápravami € 13,60, pro automobil se dvěma nápravami s výškou nad přední vyšší než 1,3 metru € 13,90. V Rakousku je mýtné za průjezd tauernskými tunely pro obě kategorie stejné, tj. € 11,50.

# 23.07.2018, 23:52.
Za týden jedeme do italského Rimini a ráda bych se zeptala, kde a jak se kupují jízdenky na jejich MHD? Rádi bychom se pohybovali i pomocí veřejné dopravy. Děkuji. Kristýna.

Jízdenky se kupují v tabácích, jejich cena je € 1,30. Jízdenka je přestupní s platností 90 minut. Jízdenka zakoupená v autobuse stojí € 2,00. Jízdenka na noční spoje stojí € 5,00. Zastávky jsou většinou na znamení. Jízdní řády najdete na Start Romagna.

# 23.07.2018, 14:42.
Vážení Řehůřkovi, děkuji moc za Vaši odpověď. Nakonec se platba strhla, i když jak jste psali to bylo později. Přeji Vám krásné dny. Pavlína.

Děkujeme za zprávu.

# 23.07.2018, 10:39.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď na předchozí dotaz. Plánujeme jednodenní výlet od Milána. Přijedeme autem po dálnici od Bergama. Po Miláně se budeme pravděpodobně pohybovat metrem. Víte o nějakém vhodném parkování poblíž stanice metra, tak abychom se poté dostali bez problémů do centra? Předpokládáme návštěvu Dómu, centra, případně San Sira. Děkuji za odpověď. Jarmil.

Informace o parkovištích P+R v Miláně s návazností na dopravu metrem do centra najdete na car-parking.eu.

# 22.07.2018, 16:00.
Děkuji moc za e-mail. Ještě se chci zeptat. Teď se nacházíme ve městě Pesaro. Ve čtvrtek pojedeme zpět a chtěli bychom jednu noc přespat na půli cesty asi někde v Rakousku. Máme dvě malé děti, tak by to bylo dobré někde, kde je to kids friendly. Nemáte nějaký tip? Případně, když budeme objednávat s proklikem přes Vaší stránku? Děkuji. Tonda.

Ceny jsou bohužel v současné době v této lokalitě a pro Vaše obsazení hodně vysoké. Náš tip je v polovině trasy kousek před Innsbruckem - Bärenwirth.

# 22.07.2018, 12:53.
20.08 jedeme s obytným autem z Mariánských Lázní do Lido di Jesolo. Jde o auto do 3,5 tuny, ale se střešním boxem je výška vozu 3,2 metru. Chtěl bych Vás požádat o radu, zda výška vozidla ovlivňuje poplatky a o optimální trasu. Po zkušenosti ve Francii bych box raději demontoval, než znovu platit jako za kamion. Moc děkuji. Hezký den. Rosťa.

V Itálii se poplatky platí podle počtu náprav. Motocykl a standardní automobil platí na této trase € 14,70. Kategorie se dvěma nápravami se ještě rozlišuje podle výšky nad přední nápravou. Automobil s výškou nad 1,3 metru platí o něco vyšší mýtné, je to ale nepodstatný rozdíl. V tomto případě se jedná o € 15,00. Mýtné narůstá až u automobilů a souprav s více nápravami. V Rakousku výška nemá vliv. Za desetidenní dálniční známku zaplatíte € 9,00 a za průjezd tauernskými tunely € 11,50.

# 20.07.2018, 23:02.
Předem děkuji za vaše rady ohledně cestování do Itálie. V sobotu 28.7. vyrážíme z jihu Moravy s rodinou do Lido di Jesolo. Plán cesty: Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Udine. Odtud po A4 do Lido di Jesolo. Chceme vyrážet ve 4:00 ráno, v hotelu máme být kolem 16:00. Chci se zeptat, kde by mohlo nastat zdržení, případně na jeho možné řešení? Z předchozích odpovědí jsem vyčetl, že problém by mohl být na dálnici A4 u severoitalských letovisek. Doporučujete případně sjet za Udine a do místa dojet mimo dálnici? Pokud ano, poraďte nejlepší cestu. Děkuji za odpovědi. Ondřej.

První výrazné zdržení může nastat před Mikulovem v České republice a za Mikulovem v Rakousku. V obou případech se jedná o rozsáhlé stavební práce a tvoří se zde kolony. Doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud pokračovat přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Ve Vídni mohou také nastat komplikace, tam to ale nemá smysl nějak objíždět. Vždy se to nějak rozjelo a zdržení nebylo podstatné. Stejně tak při výjezdu z Vídně. Na italské A4 ty komplikace určitě budou. Trasa mimo dálnici je po tangenciále vedoucí západně kolem Udine souběžně podél dálnice (každý směr z jedné strany). Za Udine se napojte na SR56 a následně na SR352. Ta Vás dovede do Palmanova a následně do Cervignano. Odtud už pokračujte po SS14 směrem k Mestre. Obecně počítejte s tím, že Váš termín je ten nejhorší o prázdninách z hlediska dopravních komplikací. Nejvýznamnějším důvodem je začátek prázdnin v Bavorsku.

# 20.07.2018, 20:42.
Rádi bychom toto září navštívili město Otranto v Apulii. Můj dotaz směřuje, zda nevíte o nějakém vhodném spojení buď vlakem nebo autobusem. Zatím jediné, co jsme dohledali je Flixbus, ale nemáme s tímto dopravcem žádné zkušenosti. Uvažujeme také o letecké dopravě do Bari a odtud bychom se rádi dostali do Otranta buď vlakem nebo autobusem, ale nepodařilo se mi dohledat žádné spojení. Pokud mohu, rád bych napsal o naši zkušenosti s městem Vieste. Děkuji. Michal.

Optimální doprava vlakem je z Vídně. Z Wien Hauptbanhof jezdí v 19:58 Euro Night 233 do Říma. Vystoupit musíte v Padova, kde je v 5:21. V 7:24 odjíždí vlak Frecciabianca do Lecce, kde je v 15:50. V 17:35 odjíždí vlak do Otranto, kde je v 18:45. Je to tedy cestování téměř na 24 hodin. Z letiště v Bari je cesta docela složitá. Buďto autobusem s přestupy v Brindisi a Lecce. A nebo autobusem na vlakové nádraží a odtud vlakem s přestupem v Lecce. Lepší spojení je z Říma, odkud z Tiburtina jezdí dvakrát denně přímo do Otranto autobus Marozzi VT za € 47,00. Děkujeme za cenné informace.

# 18.07.2018, 19:27.
Měl bych dotaz, jak se nejlépe a nejlevněji dostat z Říma do Neapole vlakem? První týden v září. Děkuji. Jan.

Z Říma do Neapole jezdí mnoho spojů, převážně z Termini, ale i z Tiburtina. Zavezou Vás tam i za 1 hodinu, ale i za 3 hodiny s přestupem. Cena se pohybuje od € 10,00 do € 30,00. Je to podle typu vlaku, termínu a akce. V současné době je nejlevnější Intercity Note v 17:26 z Termini a v 19:29 Napoli Centrale. Jízdní řády a ceny najdete na Trenitalia. Najděte si spoj pro Váš konkrétní termín. Jedná se skutečně o hodně pohyblivé informace, Trenitalia má u vlaků mezi velkými městy ceny pro jednotlivé spoje v různých akcí pro konkrétní termíny nebo v omezeném množství. Pevná cena je u regionálních vlaků, která je v tomto případě mezi Termini a Napoli Centrale € 12,30. Doba jízdy je však téměř 3 hodiny.

# 17.07.2018, 21:00.
V pátek v noci budeme vyrážet autem do Bibione přes Dolní Dvořiště. Máme auto na LPG pohon. Nikde nemůžeme najít čerpací stanice LPG po cestě do Itálie. Můžete nám poradit, kde síť stanic LPG přes Rakousko do Bibione nalezneme? Děkuji za odpověď. Jitka.

Čerpací stanice najdete podle jednotlivých zemí na Mylpg.eu. Nejlépe přes interaktivní mapu.

# 14.07.2018, 09:53.
Poprosila bych Vás o radu, jak se dostat z letiště v Neapoli do Via Figurelle a Montecalvario 39 Plebiscito. Bude nás 5. V Neapoli chceme zůstat dva dny, jeden den Pompeje, jeden den prohlídka Neapole. Vyplatí se nám kupovat pouze jednotlivé jízdné? Moc děkuji za odpověď. Hana.

Z letiště jeďte autobusem ANM Alibus na Stazione Centrale (Piazza Garibaldi). Jízdenka stojí € 5,00 a má platnost 90 minut. Pokud ho zakoupíte až v autobuse, platí jen tu konkrétní jízdu autobusem Alibus, v opačném případě (Unico Alibus) ho můžete použít na další cestu. Konkrétně z Piazza Garibaldi žlutou linkou metra L1 na Toledo. Odtud jděte po Via Toledo tak, abyste měla za zády banku BNL, následně odbočte do třetí uličky vpravo - Vico Due Porte e Toledo. Následně opět do třetí uličky vlevo - Vico Lungo Teatro Nuovo. Druhá ulička vlevo je Vico Figurella a Montecalvario. Napoli Flats je na rohu. V tomto případě se Vám zřejmě vyplatí si zakoupit do Pompei jízdenku za € 2,80, to samé zpět. Po Neapoli potom jízdenky po € 1,10 nebo 24. hodinovou jízdenku jen pro jednu společnost za € 3,50 nebo integrovanou za € 4,50.

# 14.07.2018, 08:31.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Nakonec jedeme do Silvi Marina Abruzzo. Prosím, můžete mi napsat nejlepší cestu? Chceme jet přes Plzeň, ale potom jak máme dále pokračovat? A v Itálii ohledně poplatků. Je nějaká možnost a kudy kdyžtak, abychom neplatili tolik? Děkuji moc. Klára.

Trasa je stejná, místo na Val Vibrata sjedete o něco dále, na Pescara Nord. Mýtné v Itálii se navýší na € 51,30. V Itálii je cesta mimo dálnici náročná a zdlouhavá. Pokud Vám ta úspora stojí za to, můžete od Brenneru jet po SS12 až do Modena a odtud po SS9 až k Rimini. Na dálnici se doporučujeme připojit v tomto případě už u Cesena Nord. Od Rimini nemá význam jet mimo dálnici po pobřežní silnici, je to samé letovisko, omezení rychlosti, dopravní zácpy. Mýtné Vás od Cesena Nord do Pescara Nord vyjde na € 19,70.

# 11.07.2018, 16:17.
Chtěl bych vás požádat o radu ohledně cesty z Livorna směrem na Innsbruck. Konkrétně italská část po Brenner. Stojí za to jet mimo dálnici nebo je lepší ji využít? Pojedeme přes noc. Děkuji za radu. Dan.

Cesta po dálnici je vždy lepší a rychlejší. Čtyčproudovka z Livorno do Florencie (SGC Firenze - Pisa - Livorno) se neplatí. Cestu přes hory do Bologna určitě jeďte po dálnici za € 8,30. Z Bologna do Modena můžete jet po SS9 a z Modena po Brenner po SS12. Je to ale velké zdržení. Celý úsek po dálnici stojí € 33,20.

# 11.07.2018, 12:56.
Ráda bych se Vás zeptala, zda byste nám doporučil do Duina cestovat autem přes Rakouskou, Slovinsko a Itálii nebo Rakousko a Itálii. Navigace nám ukazala tyto dvě cesty, cestujeme autem sami do zahraničí poprvé, takže nemáme zkušenosti. Případně, zda nemáte nějaký zajimavý tip po cestě, co by stálo za to vidět. Předem děkuji za případnou odpověď. Michaela.

Trasa přes Slovinsko je v tomto případě o něco rychlejší, ale také záleží na tom, na jak dlouho jedete. Pokud na méně než 7 dní, vychází cesta přes Slovinsko levněji. Týdenní dálniční známka stojí € 15,00. Pokud jedete na delší dobu, potřebujete měsíční slovinskou dálniční známku v ceně € 30,00 a v tomto případě vychází levněji cesta jen přes Rakousko a Itálii. Mýtné v Itálii stojí € 12,10, celkem tedy € 24,20. My vždy sjíždíme u Tarvisio a na dálnici najíždíme u Gemona. Mýtné v tomto případě vyjde na € 5,90, celkem na € 11,80. Na trase přes Slovinsko je top místem jeskyně u města Postojna - Postojnska jama, na trase přes Rakousku je těch míst hodně. V Rakousku potřebujete ještě desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Při cestě delší na více jak 10 dní je levnější nákup dvou desetidenních než jedné dvouměsíční.

# 11.07.2018, 10:41.
Chystáme se přibližně během 10 dní projet České Budějovice - Lago di Garda - Cremona - Piacenza - Cinque Terre a pobřeží - Florencie a zpět jinou trasou. Lze někde najít souhrn nebo tabulku, kde bychom si předem dokázali spočítat, kolik nás přibližně mohou stát dálniční poplatky v Itálii? Lze nějak ušetřit v našem případě, kdy ujedeme opravdu velký kus a na jednom místě se moc nezdržíme? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji šťastnou cestu všem. Lenka.

Mýtné si můžete pro jednotlivé úseky spočítat přes stránky společnosti Autostrade. Celková vzdálenost a čas nemá vliv na výši jednotlivých poplatků.

# 10.07.2018, 18:39.
Jsem od Kralup nad Vltavou a chystáme se do Gatteo a Mare. Stále váhám, zda jet větší částí přes Rakousko nebo přes Německo. Poradíte mi, co je nejrychlejší, případně nejjednodušší? Přes Rakousko už jsme několikrát jeli, ale pouze do Lignana a Caorle. A ještě něco. Lze nějak ušetřit v tomto případě na mýtném v Itálii po cestě? Mnohokrát děkuji za odpověď. Věra.

Optimální trasa je následující: Kralupy nad Vltavou - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - A14 - sjezd Valle dei Rubicone - Gatteo a Mare. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 32,90. To samé při cestě zpět. Na mýtném lze samozřejmě ušetřit, je to však na úkor času stráveného na cestě. Brenneru a rakouské dálniční známce se můžete vyhnout cestou přes Ga-Pa a Zirl, od Innsbrucku potom po staré brennerské silnici. Od Brenneru potom můžete pokračovat po SS12 až do Modena, odkud po SS9 až do La Croccetta, za kterou odbočíte na kruhovém objezdu na SP33 a za dálnicí budete pokračovat po SP108 až do Gatteo a Mare. Pokud byste chtěla jet tak jak jste jezdili do Lignana a Caorle, tak můžete. Kromě rakouské dálniční známky zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,50 a na mýtném v Itálii do Mestre € 18,00. Odtud doporučujeme jet po SS309 do Ravenna a následně po SS03 do Gatteo a Mare. Další úspora je možná hned za rakousko - italskou hranicí. My sjíždíme v Tarvisio a pokračujeme mimo dálnici po SS13 až do Gemona.

# 10.07.2018, 16:40.
Vážený pane Řehůřku, po přečtení Vašich rad Vás prosím o konkrétní radu, kdy 14.7. v 16:00 až 20:00 máme být v Gradu. Vyrážíme z blanenska směr Brno - Břeclav - Reintal - Vídeň - Graz- Villach - Tarvisio. Podle Vašich rad mám v plánu za Tarvisio jet po SS13 a dále mám pokračovat po navazujících silnicích směrem Udine a Palmanova vzhledem k sobotním zácpám na A4 v okolí severoitalských letovisek nebo u Gemona najet na dálnici a u Palmanova sjet směr Aquileia? Předem děkuji za radu. Mirek.

My bychom volili cestu po tangenciále kolem Udine (je souběžná s dálnicí) a dále po SR56 a SR352 do Palmanova, Cervignano a Grado.

# 10.07.2018, 08:42.
Minulý týden jsme byli v Caorle v Itálii. Cestou zpět jsme špatně najeli na dálnici a jeli jsme směrem na Benátky. Hned na prvním sjezdu jsme sjeli, otočili se a najeli správně. Na mýtné bráně jsme zaplatili kartou. Cena byla okolo € 0,70. Platba se mi dosud nezobrazila na výpisu z účtu. Mohu poprosit o radu, jak postupovat, pokud by platba nebyla stržena? Je možné platbu doplatit zpětně? Pavlína.

Ještě bychom chvíli počkali. Karetní operace může trvat i více jak týden. Pokud by platba neproběhla, vyjel by z automatu lístek o neproběhlé platbě. V případě obsluhy by Vás na to upozornila obsluha. Neuhrazené poplatky je možné bez dodatečných nákladů uhradit i online po 24 hodinách od průjezdu mýtnou branou a nejpozději do 15. dnů přes Autostrade.

# 08.07.2018, 22:04.
Chystáme se celá rodina se dvěmi dětmi poprvé autem na dovolenou do Itálie. Konkrétně do Lido Adriano a to od 21.7. do 28.7. Tudíž odjezd z pátku na sobotu. Chtěl bych Vás poprosit o radu, jakou jet cestou a na kolik nás cesta přibližně vyjde a kdy tak vyjíždět, abychom se vyhnuli zácpám. Doufám, že to není ten týden, co mají Italové hromadnou dovolenou. Jsme z Plzně. Doufám, že je Lido Adriano dobrá volba pro rodinnou dovolenou. Děkuji za odpověď. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - sjezd Ravenna - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 31,20. To samé při cestě zpět. Jeďte podle časového harmonogramu sestaveného podle nástupu na ubytování s dostatečnými rezervami na přestávky a případné dopravní komplikace. Je to termín, který není nejhorší o prázdninách. První vlna byla na začátku prázdnin, druhá bude na přelomu měsíců. Italové dovolenkují většinou v první polovině srpna. Rizikovým místem je Bologna, kde doporučujeme projíždět nejpozději časně ráno, nicméně pokud tak budete směrovat, tak se v pátek odpoledne a večer můžete dostat do problémů jinde - Mnichov, Innsbruck. Nevyberete si. Není to ale kritický termín.

# 08.07.2018, 19:33.
Chtěl bych Vás tímto požádat o radu pro naši rodinnou cestu do Itálie. Vyjíždíme v pátek 20.7.2018 z Tachova do Lungomare 64, Villa Rosa. Pokud je možné v Itálii trochu ušetřit na mýtném a jde to trochu rozumně objet po normálních silnicích? Německo (Mnichov) a Rakousko pojedeme normálně. Kde je pro nás nejvýhodnější natankovat v Rakousku, když počítám že přibližně okolo půlnoci bychom mohli být na Brenneru? Chtěl bych se současně zeptat na pláže ve Villa Rosa - jsou zde zpoplatněné nebo jsou tu i nesoukromé pláže, na kterých si musí člověk ráno přivstat a dojít si položit deky na lehátka? Pokud byste měl i nějaká doporučení, kam se ve Villa Rosa podívat, byl bych velice rád. Děkuji za Vaši odpověď. Jde mi o cenu za cestu komplet. Předběžně jsem se díval na plán cesty a ukázalo to přibližně 1170 km. Z toho přibližně 700 km po italských dálnicích a mýto by mělo být asi € 52,00 jen na dálnicích. Děkuji velice. S pozdravem Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Tachov - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Villa Rossa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 48,10. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 124,20, resp. € 133,20, pokud jedete na více jak 10 dní. K tomu je třeba připočítat náklady na pohonné hmoty podle spotřeby a vzdálenosti. Tip na tankování najdete v odpovědi ze dne 18.07.2017, 12:49. Tak jako téměř všude, i ve Villa Rossa jsou pláže zpoplatněné a pláže volné. Pokud si ráno položíte osušku na lehátko, počítejte s tím, že se jedná o zpoplatněnou službu a v nejbližší době přijde výběrčí, který po Vás budete chtít zaplatit pronájem lehátka a slunečníku. Tipy na výlety najdete v odpovědi ze dne 22.02.2018, 23:14.

# 06.07.2018, 23:20.
Chtěl jsem se zeptat, jaká je nejlepší a nejlevnější cesta z Prahy do Rimini autem. Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. To samé při cestě zpět. Je to optimální trasa. Nejlevnější trasa vede mimo dálnice. V Rakousku se dá dálnice objet přes Ga-Pa, Mittenwald - Zirl a z Innsbrucku po B182, v Itálii následně po SS12 až do Modena. Odtud potom po SS9 do Rimini. Je to sice trasa s nulovými poplatky, časově a řidičsky o hodně náročnější.

# 06.07.2018, 11:59.
Chtěl bych se zeptat na Vaše doporučení cesty Sokolov - Mare e Pineta a poplatky za dálnici v Itálii na této trase. Děkuji. Richard.

Vaše optimální trasa je Sokolov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - sjezd Ravenna - Ravenna - Mare e Pineta. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 31,20. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou desetidenní dálniční známku na cestu zpět, je to levnější než jedna dvouměsíční.

# 05.07.2018, 13:10.
Vážený pane Řehůřku, moc vám děkujeme za odpověď a tip na ubytování. Jen dodatek. Je rezervace od Booking.com bezpečná? Chtějí po nás číslo platební karty, tak si nejsme jistí o zneužití. Zda máte zkušenosti s výběrem dovolené, poraďte. Chtěli bychom v příštím roce v červnu nebo září jet na 14 dní k Tyrhénskému moři a ubytovat se tam v apartmánu a hlavně s písečnou pláží s pozvolným vstupem do moře. Případně, kde po cestě přespat na jednu noc i doporučenou trasu z Plzeňska. Předem děkujeme a přejeme hezký den. Manželé S.

Je to běžný postup. Booking.com využíváme už řadu let a vždy jsme byli spokojení. Vždy je uvedeno, zda se částka odečte z karty hned nebo zda ji uhradíte až na místě. Některé cenově zvýhodněné pobyty jsou vázané na okamžitou platbu, jiné mají možnost zrušení zdarma do určitého data. Uvedení karty je garancí pro případy, kdy pobyt nezrušíte a nenastoupíte. Anebo ho zrušíte pozdě. V tomto případě je výše storno poplatku vždy také uvedena. Často je to částka odpovídající jedné noci. Zrušení pobytu bez jakýchkoliv sankcí a vysvětlování je mimo jiné také jedním z velkých benefitů tohoto systému. Jen jednou se nám stalo (v Nizozemsku), že nám platbu strhli ihned místo až na místě. Byl to omyl, který se může stát každému, sami jsme navrhli, aby už to tak nechali. Týkalo se to dvou po sobě navazujících pobytů. První jsme realizovali a druhý jsme zrušili. Protože se to týkalo stejného hotelu, obdrželi jsme celou strženou částku ihned na místě v hotovosti zpět. Pobřeží Tyrhénského moře je dlouhé. Těch pěkných letovisek s písečnou pláží je hodně. Z vlastních zkušeností doporučujeme Kalábrii a Capo Vaticano. Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2006. Trasa je z Plzně následující: Plzeň - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - Capo Vaticano. Cestovatelé většinou volí ubytování na jednu noc u Lago Trasimeno - Booking.