ITÁLIE 2018 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2018 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.07.2018, 14:47.
Pane Řehůřku, na přelomu července a srpna se chystáme do Bibione. Odjezd z Brna - zřejmě tahle trasa: Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Udine - Latisana - Bibione. Víte o lepší trase? Mohla bych vás poprosit o nějaké tipy ohledně top sezóny? Vyhnutí se kritickým místům. Jak je to s poplatky na dálnicích, případně vyhnutí se? Děkuji za odpověď. Hanka.

Tato trasa je optimální. Z Brna doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Před hranicemi u Mikulova a za hranicemi u Drasenhofenu se tvoří kolony. Silnice od Reintalu byla vždy prázdná s kvalitním povrchem. V Rakousku nemá význam dálnice objíždět. Desetidenní dálniční známka v ceně € 9,00 se vyplatí, při delší cestě druhá na cestu zpět, dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Kolony se tvoří i ve Vídni a za Vídní, vždy se to ale rychle rozjelo, zřejmě díky mnoha pruhům za úzkými místy. Mýtné Tarvisio - Latisana vyjde na € 11,50. My sjíždíme už v Arnoldsteinu, kde na čerpací stanici ve městě tankujeme výrazně levněji než na dálnici - tip je v článku A-I hranice nabízí slevu. Odtud pokračujeme po Kärntner Strasse B83 do Itálie a následně po SS13 až do Gemona, kde se napojujeme na dálnici. Odtud je mýtné po Latisana € 5,40. Pokud nebudete tankovat, můžete sjet až v Tarvisio. První mýtnice je až kus za sjezdem Tarvisio. Kolony vznikají v sobotu ráno po nájezdu na dálnici A4 u severoitalských letovisek. Pokud tudy pojedete 28.7., je předpoklad, že už budou i před napojením na tuto dálnici. Dá se to objet tak, že budete pokračovat po SS13 do Udine a dále do Palmanova a Cervignano, kde se napojíte na silnici SS14 vedoucí až do Mestre. O hodně dřív z ní odbočíte samozřejmě na Bibione. Těžko odhadnout, zda to v ten den bude rychlejší nebo pomalejší, nicméně s největší pravděpodobností nebudete stát, ale pojedete a ušetříte dalších € 5,40.

# 03.07.2018, 13:55.
Hledáme levné ubytování na jednu noc v Bibione pro dvě osoby z pátku 14.9.2018 do soboty 15.9.2018. Potom cestujeme dále na jih, kde máme zajištěnou dovolenou od CK. Předem děkujeme za odpověď a přáním hezkého dne. Manželé S.

Bibione je žádané letovisko a ceny jsou tam vysoké i v září. Náš tip na jednu noc pro dva se snídaní je Hotel Adriatico za 1500,- Kč. Pokud netrváte na Bibione, o něco jižněji v Mestre se ubytujete levněji - Mestre / Marghera za poloviřní cenu. Seřaďte si nabídky podle ceny.

# 03.07.2018, 13:03.
Chtěla bych se zeptat, jakou cestu doporučíte do oblasti Tortoreto Lido. Bydlíme u nájezdu na dálnici D5. Jaké jsou poplatky za cestu? Dále by mě zajímalo, jaké zajímavosti jsou v okolí a zda jsou tam nějaké nákupní možnosti? Děkuji. Bára.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 48,10. To samé při cestě zpět. Tipy na výlety najdete v odpovědi ze dne 22.02.2018, 23:14. Na Via Nazionale Adriatica (SS16) je v blízkosti železniční stanice Lidl. Po celém letovisku jsou další menší supermarkety a markety.

# 02.07.2018, 22:42.
Za necelý měsíc se chystám s rodinou do Itálie, konkrétně destinace Martinsicuro. Vyjíždět se bude z Brna. Zajímala by mě cena mýtného do této destinace. Předem děkuji za odpověď. Milan.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 50,50. To samé při cestě zpět.

# 02.07.2018, 21:20.
Chci se zeptat na trasu a poplatky na dálnicích z Brna do Neapole osobním autem. Případně, zda je možné tuto trasu stihnout za jeden den, pokud vyjedeme brzy ráno. Cílem cesty je vrchol sopky Vesuv. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - Neapol. Teoreticky je to trasa na 15 hodin. S přestávkami samozřejmě delší. Neznáme termín, pokud však pojedete v sobotu, počítejte s hustým provozem. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 72,00. To samé při cestě zpět. V úvodu doporučujeme jet po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Vyhnete se tak dopravním komplikacím před a za hranicemi.

# 02.07.2018, 20:58.
Děkujeme za radu, jakou trasu si vybrat cestou na Korsiku? Ještě bychom byli vděčni za radu, kdy by bylo nejlepší vyrazit, abychom se pokud možno vyhnuli větším kolonám. Cestu na Korsiku plánujeme na dva dny. Vyjet bychom měli v pondělí 9.7., trajekt máme zajištěný ve středu 11.7. v 8:00 hodin. Přestávku na cestě plánujeme u jezera Lado di Garda. Romana.

Jedete mimo standardní termín, kdy se mění v letoviscích klientela. Dovolenkové dopravní zácpy Vás tedy nečekají. Jeďte podle Vašeho standardního itineráře, jak Vám to časově vyhovuje. Rozhodující je pro Vás druhá noc, kdy podle odjezdu trajektu pojedete zřejmě přes noc. V noci se na italských dálnicích nějaké výrazné dopravní zácpy neočekávají. Doporučujeme volit samozřejmě dostatečnou rezervu.

# 02.07.2018, 20:52.
8.7.2018 mám letenku z Prahy do Benátek na letiště Marco Polo. Potřebovala bych poradit, jak se dostanu z letiště do kempu Lignano Sabbiadoro. Byla bych vděčná za jakoukoli radu. Mnohokrát děkuji. S pozdravem Marta.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ATVO přímo do Lignano Sabbiadoro. V neděli jede v 6:32, 8:32, 8:57, 10:57, 11:57, 13:04, 14:57, 15:57, 17:59. V Lignano Sabbiadoro zastavuje na Via Amaranto. Kemp je odtud 800 metrů (po Viale Centrale). Tento spoj jezdí od 16.6. do 2.9.2018. Jízdenku můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 5,90, zpáteční € 10,80. Zavazadlo € 2,40.

# 02.07.2018, 16:48.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat do Str. Brisighella, 7 / C, Pesaro. Rádi bychom vyjeli v pátek 6.7. večer z Tábora se dvěma malými dětmi. Můžete mi doporučit nejlepší trasu a kdy vyjet, abychom se vyhnuli kolonám a ušetřili na poplatcích? Děkuji za odpověď. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Tábor - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Cattolica - SS16 - směr Fiorenzuola di Focara - směr Pesaro - SP44 - Camping Panorama Marco Piperno. Vyjeďte co nejříve tak, abyste byli na italské A4 za Udine brzy ráno nebo i v noci. Nicméně vyhnete se jedné koloně, vjedete do jiné. Nejedná se sice o nejhorší prázdninový termín, ale i tak je to sezóna. Počítejte s tím, že vyhnout se kolonám budou chtít všichni a i relativně bezpečné časy budou nebezpečné z pohledu rizika dopravních kolon. Úspora na poplatcích je standardní, kterou vždy doporučujeme a sami takto jezdíme. Mimo dálnici úsek Tarvisio - Gemona po SS13, Mestre - Ravenna po SS309, Ravenna - Rimini Nord po SS16.

# 02.07.2018, 16:37.
Pane Řehůřku, pojedeme z rodinnou poprvé k moři do Rimini a nejsnazší cesta podle navigace je přes Mnichov. Zajímal by mě váš názor a zda je lepší se dát po dálnici nebo po okresních silnicích. A ještě jedna otázka. To se týká poplatků. Moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Jiří.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. To samé při cestě zpět. Jet mimo dálnice nemá význam. Pokud však přesto o této variantě uvažujete a čas pro Vás nehraje roli, můžete od Brenneru pokračovat po SS12 až do Modena a odtud po SS9 do Rimini. Pokud uznáte, že to pro Vás nemá význam, můžete se na dálnici kdykoliv připojit, vede víceméně souběžně s těmito silnicemi.

# 01.07.2018, 09:28.
Pane Řehůřku, poprosím o radu ohledně nákupu čerstvých ryb a místních trhů v okolí Caffagio, San Vincenzo. Rádi si vaříme z čerstvých ryb a z místních surovin, ale v Itálii jsme neznalí, budeme zde poprvé. Děkuji a ať se daří. Petr.

Pokud máte na mysli San Vincenzo mezi Cecina a Piombino a Cafaggio jihovýchodně odtud, potom by se trhy měly konat v San Vincenzo na Piazza Giovanni XIII každou sobotu dopoledne.

# 30.06.2018, 19:41.
Prosím o radu, jakým trajektem a z kterého místa je nejvhodnější jet na Ischii autem. Je nutné rezervovat místo předem? Samozřejmě by pro nás bylo pohodlnější ho nerezervovat, abychom se nemuseli stresovat s časem dojezdu. Jedeme konkrétně od 15.7. do 25.7. Předem moc děkuje a z Karlových Varů zdraví Jaroslav.

Podle našeho názoru je nejlepší cestovat trajektem z Pozzuoli. Levnější vychází společnost Caremar. Vzhledem k omezenému počtu trajektů a sezóně doporučujeme rezervaci. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty.

# 29.06.2018, 17:30.
Pane Řehůřku, mohu se prosím zeptat na Vaše doporučení pro trasu z Jindřichova Hradce do Giulianova, Provincie Teramo, region Abruzzo, Itálie? V termínu od 7. do 14.7.2018. Je lépe volit trasu přes Innsbruck a dále směr Brenner, Bolzano, Verona, Bologna? Nebo volit Salzburg, Vilach, Udine,Padova, Bologna? Kolik prosím potřebuji na mýtné a průjezdy tunely? Velice děkuji za Váš čas. František.

My bychom volili trasu přes Brenner a to z důvodu předpokládaných velkých dopravních zácp u severoitalských letovisek na italské A4. Na této trase doporučujeme projíždět městem Bologna nejpozději v časných ranních hodinách. I tam mohou nastat komplikace. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii po sjezd Val Vibrata zaplatíte € 48,10. To samé při cestě zpět. Tato trasa je na poplatcích o € 5,00 levnější v jednom směru než trasa přes Villach.

# 29.06.2018, 14:50.
Chtěla bych se zeptat na cestu do Pompei. Jsme ze západních Čech a chceme jet dodávkou a v ní i spát. Jaká cesta by byla ideální, abychom ušetřili na poplatcích? Kde by se dalo zastavit na přespání a jaká zajímavá místa po cestě bychom mohli vidět nebo navšťivit? Dále varianta po dálnicích a jaká by byla celková cena až do těch Pompei? Moc děkuji za informace. Jste super. Věra.

Vaše optimální trasa je následující: západní Čechy - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - A1 - A30 - sjezd Palma Campania - SS268 - Passanti - Pompei. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii za dodávku € 70,00. To samé při cestě zpět. Záleží jak moc chcete šetřit a jak moc máte na cestu času. Brenner se dá objet přes Ga-Pa - Mittenwald - Zirl - Innsbruck a po B182. V Itálii je možné jet po SS12 až do Pisa a následně po SS1 až do Říma, odtud po SR148 do Latina a Tarracina, následně po SS7 do Capua. Tady bychom už najeli na dálnici z důvodu objezdu Neapole. € 3,80 na mýtném za to stojí. Rychlejší dálniční varianta je pokračovat od Bologna po dálnici až k Cesena, odkud vede přes hory SS3bis až do Orte. Odtud opět po dálnici. Pro dodávku je úspora na mýtném € 16,60 v jednom směru. Místa pro zastavení s obytným autem, tedy i s dodávkou najdete na Camper Online. Jedná se o trasu přes celou Itálii, která je bohatá na historické i přírodní památky. Těch míst je podle zvolené trasy nespočetně mnoho. Není náplní tohoto webu zpracovávat itineráře. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce a itinerář cesty si podle něj zpracovat.

# 27.06.2018, 17:20.
Obracím se na Vás s dotazem k trase České Budějovice - Martinsicuro. Prosím, kde se v Itálii vyhnout mýtnému a kolik bychom ušetřili? Moc děkuji a přeji hezký den. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 50,50. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou desetidenní dálniční známku, je to levnější než jedna dvouměsíční. Na této trase jezdíme v Itálii mimo dálnici v úseku Tarvisio - SS13 - Gemona a Mestre - SS309 - SS16 - Rimini Nord. Mýtné je potom € 11,90 a € 14,20. Úspora v obou směrech je tedy € 48,80. Trasa je popsaná např. v reportáži Gargano 2008, konkrétně v článku Potřetí na Gargano.

# 26.06.2018, 15:32.
Dálnice Florencie - Siena je placená? Děkuji. Ludmila.

RA3 Firenze - Siena není zpoplatněná.

# 26.06.2018, 13:26.
Vím, že je tu spousta dotazů na parkování v těchto městech, mě se bohužel odpovědi nechtějí ukázat. Proto bych Vás chtěla poprosit ještě jednou o odpověď. Budeme ubytovaní v Talamone a plánujeme výlet do Říma a cestou zpět do Florencie. Mohl byste mi prosím poradit, kde by bylo pro nás nejlepší zaparkovat? Plánujeme vždy jen jeden den. Předem moc děkuji za odpověď. M.

V Římě doporučujeme zaparkovat na EUR Magliana. Je tam P+R parkovací dům s kapacitou 962 míst. Nachází se na Via di Val Fiorita. Otevřeno je podle provozu metra (o něco déle před i po), tzn. od neděle do čtvrtka od 5:15 do 0:15 a v pátek + v sobotu od 5:15 do 2:15. Parkovné do 12. hodin stojí € 1,50 a do 16. hodin € 2,50. Odtud můžete jet metrem B do centra za € 1,50 (jízdenka BIT). Zastavuje např. na Colosseo. Parkování ve Florencii najdete na Parking Lots In Florence. Vyberte si parkoviště podle příjezdu. Předpokládáme, že přijedete od Siena. Od tohoto směru jsou dvě bezplatná parkoviště, doporučujeme však zaparkovat na placeném v Scandicci, kde za celodenní parkování zaplatíte € 7,00. Na výše uvedených stránkách jsou uvedeny i spoje do centra.

# 26.06.2018, 10:22.
Slyšel jsem o nočních prohlídkách Pompejí, avšak nepodařilo se mi zjistit, zda probíhají i v tomto roce. Jedná se o červencový termín, kdy zde máme plánovanou zastávku cestou do Kalábrie. Jan.

Jedná se o prohlídku trvající přibližně 1 hodinu a 15 minut ve skupinách o 50. až 60. lidech. První prohlídka je 8. července, poslední prohlídka 24. srpna. Celkem šest prohlídek každé úterý a čtvrtek v době od 21:00 do 23:00. Cena je € 11,00. Rezervace je pouze telefonická. Bohužel špatnou zprávou je, podle našich informací, že všechny letošní termíny jsou vyprodané.

# 24.06.2018, 18:43.
Pane Řehůřku, 12.7. letíme se dvěma malými dětmi do Neapole, kam přiletíme ve 14:05 hodin. Ubytování máme v Castellammare di Stabia. Zpět letíme 21.7. ve 14:45 hodin. Mohl byste mi prosím poradit, jaký zvolit trnsfer z letiště a poté zpět na letiště? Přemýšlela jsem o taxi, dívala jsem se, že chtějí 38,- Kč na km, ale nevím, jak to tam chodí, zda by nás nevyšel moc draze. Budu moc ráda, když mi poradíte, jak se levně dopravit na místo a zpět. Moc děkuji. Věra.

Z letiště jeďte autobusem Alibus společnosti ANM na Stazione Centrale (Piazza Garibaldi). Jízdenka stojí € 5,00. Odtud potom vlakem Trenitalia z nádraží Napoli Garibaldi (hned vedle Centrale) s přestupem v Torre Annuziata Centrale za € 2,80. Cena taxi vychází na € 68,00 - Naples Airport Taxi.

# 24.06.2018, 18:02.
Chystám se 1.9.2018 do Itálie, konkrétně destinace na severu Village Marina Julia, vlastní dopravou. Budu vyjíždět z Brna. Chtěl bych prosím poradit. 1. nejlepší cestu - ideální, protože vezu svého dvouletého syna, který takovou dálku ještě nejel 2. kde budou poplatky a kolik? Rakouskou dálniční známku mám koupenou na 10 dní. 3. ideální čas výjezdu - podle recepce je check in nejdříve v 16:00. 4. kde je ideální tankovat po cestě. Děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Erik.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Redipuglia / Malfancone Ovest (na dálniční křižovatce za Udine musíte jet na Trieste) - Maria Julia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,90. Na mýtnici u Tarvisio si vyzvednete lístek a na výjezdu z dálnice na mýtnici na základě tohoto lístku zaplatíte mýtné. Cesta trvá přibližně 7 hodin, k tomu připočtěte přestávky a nějakou rezervu a získáte čas odjezdu. Když vyjedete brzy ráno, nic nepokazíte. Tip na tankování najdete v článku AI Hranice nabízí slevu.

# 22.06.2018, 23:56.
Prosím o radu. Začátkem září jedeme do Bibione. Jsme z Mladé Boleslavi. Trochu tápu v poplatcích za dálnici, případně tunel atd. Jakou byste prosím zvolili cestu? Děkuji. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 22.06.2018, 22:29.
Ďakujem velmi pekne za odpoveď. Čítal som ešte o Amalfském pobřeží a vyzerá to velmi pekne. Mohol by ste prípadne doporučiť nejaké konkrétne miesto v tejto oblasti a spojenie z Neapola? Ďakujem moc. S pozdravom Michal.

Amalfské pobřežní není primárně o koupání, ale o přírodní kráse tohoto pobřeží. Pláže jsou většinou městské, ty zapadlé malé plážičky v zátokách jsou hluboko dole pod silnicí, často těžko dostupné. Na jednodenní koupání z Neapole je to daleko. Na začátek do Castellammare di Stabia, kam se dostanete vlakem Trenitalia z Napoli Garibaldi. Na druhou stranu, do Amalfi, se dostanete z Napoli Varco Immacolatella autobusem Sita Bus. Autobusové spojení po pobřeží zajišťuje Marozzi VT a SITA Sud, lodní spojení Alicost a Alilauro.

# 21.06.2018, 22:48.
Prosím o sdělení, jak velký rozdíl je v nákladech na cestu osobním vozidlem pokud pojedu z Prahy do Bibione nebo z Prahy do Martisicura na Palmové Riviéře. Velmi děkuji za odpověď. Bohumil.

Z pohledu mýtného je cesta do Martinsicuro dražší o € 39,00, tj. o € 78,00 za oba směry. Z pohledu pohonných hmot se jedná o trasu přibližně o 500 km delší v jednom směru, tj. při průměrných spotřebách nafty 5 litrů na 100 km a benzínu 7 litrů na 100 km a průměrné ceně nafty v Itálii € 1,554 a benzínu € 1,681 je to za oba směry v případě nafty o € 77,70 více a v případě benzínu o € 117,67 více. Náklady se tedy navyšují od € 155,70 až € 195,67. Dosaďte si své parametry - palivo, spotřeba.

# 21.06.2018, 13:17.
Vedel by ste mi prosím doporučiť nejakú peknú pláž, ktorá je dobre časovo - spojením hromadnou dopravou - dostupná z Neapola? Ďakujem moc. Michal.

V Neapoli je to s plážemi a čistotou moře špatné. Doporučujeme zajet vlakem Cumana provozovaným EAV z Montesanto do Bagnoli. Pláž je kousek od stanice. Můžete jet také z Piazza Garibaldi vlakem Trenitalia do Bagnoli / Agnano Terme. K pláži je to ale o kousek dál.

# 20.06.2018, 18:17.
Chystáme se z Pardubic do Caorle. Chtěli bychom vyjet dopoledne v pondělí 2.7.2018. Zvažujeme cestu přes Mnichov. Myslíte si, že je to vhodný čas na cestu? Nebo by byla lepší jiná trasa, případně kombinace s časem? Děkuji moc. Monika.

Přes Mnichov je to zbytečná zajížďka o 250 km, což je při délce optimální trasy 800 km dost velké navýšení na 1050 km. Vzhledem k tomu, že jedete mimo hlavní tranzitní dny, tj. pátek / sobota, hrozí pouze klasické denní zácpy - velká města, rekonstrukce apod. Doporučujeme cestovat přes Brno, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio a Udine. Kritický úsek u Drasenhofenu objedete cestou po D2 do Břeclavi a následně přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. S Vídní se budete muset nějak poprat, nicméně vždy se to tam rychle rozjelo, především díky mnoha pruhům v jednom směru. U severoitalských letovisek by výrazné dopravní zácpy v pracovní dny hrozit neměly.

# 20.06.2018, 13:46.
Také děkuji za vaše rady o cestování do Itálie. Naplánovali jsme i dle vašich rad cestu z Moravy přes Brno do Lido di Jesolo. Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Lido di Jesolo. Chtěl bych poradit. Jelikož jedeme na první týden v červenci, tedy v pátek 30.6., zda vyjet co nejdříve v pátek, máme dovolenou a nic nás netlačí, a jet přes den a vyřešit si přespání po cestě nebo v místě a nebo my se klaníme k verzi vyjet večer na noc, okolo 21:00 s tím, že si po cestě někde odpočineme a ráno dojedeme do cíle. Která varianta je podle vás lepší? Jedeme ve třech, dva řidiči a cílem bude v pohodě dojet. Máme na to spoustu času a plus bereme i nižší teploty na cestování než přes den. A pokud tedy na noc, zda má smysl sjíždět u Tarvisio z dálnice na SS13 a napojit se u Gemona nebo v Udine. Děkuji moc za radu. Michal.

Termín z 29.6. na 30.6.2018 je druhým nejhorším prázdninovým z hlediska dopravních zácp. Budou prakticky všude. Nejhorší budou směry do Chorvatska, tedy částečně i Váš směr. Ideální by bylo vyjet v pátek co nejdříve, na druhé straně přes den, odpoledne a večer hrozí klasické dopravní zácpy z důvodu běžného pracovního provozu. My bychom volili variantu odjezdu spíše navečer s tím, že příjezd na A4 v Itálii naplánujte na časnou hodinu ranní, např. i kolem 5:00. Od sobotního rána se tady budou tvoří velké dopravní zácpy, takže čím dříve tudy projedete, tím lépe. Kritický bod u Drasenhofenu, kde probíhá výstavba obchvatu, objeďte trasou po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut se dostanete k dálnici A5. My tudy jezdíme často, silnice tady jsou kvalitní a téměř prázdné. Vídeň to je loterie, určitě tady natrefíte na dopravní zácpy, nicméně vždy se to díky mnoha pruhům za úzkým bodem rychle rozjelo. Co se týče sjezdu z dálnice u Tarvisio na SS13, je to otázka důvodu. Z hlediska řidičského a turistického Vám to nic nepřinese. Bude tma. Z hlediska finančního je to úspora € 6,10. Pokud Vám to za to stojí, sjeďte. Pokud ne, pokračujte po dálnici.

# 20.06.2018, 08:43.
Ještě bych se chtěl zeptat, jak je to s emisníma známkama na cestu. Děkuji. Miroslav.

Povinnost mít v Rakousku ekologickou známku se vztahuje na všechna vozidla ve skupině N. Osobní automobil je ve skupině M1. Viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 09:51.

# 19.06.2018, 22:28.
Prosím o pomoc při plánování cesty do Sieny. Budeme cestovat na začátku září z Ostravy a při letmém pohledu se mi jeví nejlepší cesta přes Rakousko - Tarvisio - Padova - Bologna - Florencie. Chtěl bych se zeptat na nějaké vychytávky, co se týče pošetření mýtného. Jde někde rozumět z dálnice sjet, aby to dávalo smysl? Děkuji moc za odpověď. Tomáš.

Smysluplné to je hned za hranicemi, kde sjíždíme v Tarvisio a odtud pokračujeme po SS13 až do Gemona, kde se opět na dálnici napojujeme. Časově ztratíte minimum a na poplatcích ušetříte € 6,10. Další cesta mimo dálnici je už časová ztráta. Po dálnici doporučujeme rozhodně jet z Bologna do Florencie, kdy se přejíždějí hory. Je tady relativně nově vybudovaná druhá varianta dálnice vedená tunely. Cena je stejná jako při původní panoramatické trase. Celý úsek mezi těmito městy Vás vyjde na € 8,10. Mezi těmito městy ve variantě Valico je 33 km tunelů, což je 1/3 celkové trasy. Od sjezdu Firenze Imprunetta je čtyřproudovka do Siena bezplatná.

# 19.06.2018, 11:07.
V pátek 22.6. pojedu s dětmi směr Bibione na trase Praha - České Budějovice - Salzburg - Bibione. Nedaří se mi dohledat žádné tipy, kde se s dětmi zastavit, aby se kluci trochu protáhli a vyřádili, klidně i sjedu z dálnice a pár kilometrů si zajedu. Jedu s nimi sama, takže noční přejezd nepřipadá do úvahy. Jedeme se stanem, takže zvažuji i variantu rozdělit cestu na přibližně polovinu. Ale stejně mě ten odpočinek v průběhu cesty trápí. A ráda bych dopředu věděla, zda je nějaká zastávka s alespoň malým dětským hřištěm po cestě reálná. Děkuji za odpověď, pokud víte. Markéta.

Podívejte se na Asfinag / Rasten, přepněte na seznam. Pojedete po dálnicích A7, A1, A10 a A2. Tam, kde je v popisu symbol dětského hřiště, je vhodná zastávka s dětmi. Nezapomeňte ještě na správný směr.

# 19.06.2018, 09:42.
Pane Řehůřku, velmi mě zaujaly Vaše stránky, rady i tipy. Snad jsem se nepřehlédla a nebudu Vás obtěžovat se stejnou otázkou, kterou položil již někdo přede mnou. Chtěla bych Vás poprosit o podle Vašeho názoru nejlepší cestu Ostrava - Caorle včetně poplatků, pokud víte? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Markéta.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,60. To samé při cestě zpět. Kolonám u Drasenhofenu se vyhnete cestou po D2 do Břeclavi a následně přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. V sobotu ráno počítejte s kolonami na dálnici u severoitalských letovisek.

# 18.06.2018, 14:45.
Chtěl bych se zeptat, zda lze dobíjet Viacard a kde. A zda je to možné i v Česku. Děkuji. Vladimír z Ostravy.

Viacard je předplacená magnetická karta v hodnotách € 25,00, € 50,00, € 75,00 a lze s ní zaplatit na všech mýtných branách v Itálii a to jak na automatických branách, tak na branách s operátorem. Lze ji zakoupit na Punto Blu, na mýtných branách s operátorem, na Autogrillu, v kancelářích ACI, v bankách, v tabácích, na dálničních čerpacích stanicích. Poplatky se z karty odečítají až do vyčerpání, potom je třeba použít další kartu nebo doplatit mýtné v hotovosti u operátora. Nelze ji dobíjet.

# 18.06.2018, 10:58.
Pane Řehůřku, prosím o radu. V červenci se budeme pohybovat vlakem několik dní po Itálii. Chtěli bychom navštívit i Vesuv. Do Neapole se vlakem dostaneme, to už mám zjištěné. A jak dál? Poradíte mi prosím? Moc děkuji za odpověď. Alena.

Z Neapole jezdí na Vesuv EAV a Vesuvio Express.

# 18.06.2018, 10:25.
14.7.2018 v sobotu pojedeme poprvé na dovolenou autem do Bibione. Pojedeme Linz, Salzburg, Villach, Udine. Chtěla bych znát Váš názor na objíždění tauernských tunelů v tuto dobu v sobotu. Budeme v Altenmarktu přibližně v 11 hodin dopoledne. Do tunelů se nám nechce. Ne kvůli financím, ale máme trochu potíže s klaustrofobií, to bychom raději výletem přes kopečky. Objízdnou trasu máme nastudovanou a s navigací to asi nebude problém. Máme Škodu Octávii 1,9 tdi combi, budeme celkem naložení, ale auto je silné. Máme to podle Vašich zkušeností zkusit objet nebo raději využít tunely? V Bibione musíme být nejdéle do 19. hodin, chtěli bychom tam být do 17. hodin. Děkuji za radu. Veronika.

Jede se přes Obertauern, Mauterndorf, Sankt Michael Im Lungau, Katschberg do Rennwegu, kde se na dálnici opět připojíte. S Vaším autem mít problém nebudete, samozřejmě musíte naloženému autu přizpůsobit brzdění a celkově jízdu. Největší stoupání a klesání je na Katschberg. Několikrát máme tuto trasu objetou při našich pobytech v Salcbursku. Velké problémy mají především karavany apod. na cestě do Villachu jsou ještě tři 700 až 850 metrů dlouhé tunely. Pokud Vám dělají potíže, musíte je také objet. V Tarvisio potom doporučujeme sjet z dálnici a do Gemona pokračovat po SS13. Na dálnici jsou série mnoha tunelů, nejdelší z nich přesahují i délku 2 km.

# 17.06.2018, 10:51.
Chtěl bych se zeptat, jak je to s vjezdem auta do Bibione. Jsou zde nějáká omezení emisní, rezidentské atd.? Jsme ubytovaní v hotelu poblíž moře ale máme vozidlo splňující emisní normu 3 a našel jsem na internetu zmínku o zavedení nízkoemisních zón v Bibione ale nikde nemůžu najít podrobné info... např. mapu nízkoemisních zón v Bibione. Je tedy vjezd možný? Případně jaké jsou podmínky? Děkuji. Milan.

ZTL zóna v Bibione je aktivovaná od 25. května 2018 do 9. září 2018 a platí od 19:00 do půlnoci. Je ohraničená ulicemi Viale delle Costellazioni, Viale Aurora a Via delle Colonie. Ve stejném období bude vytvořena stálá pěší zóna na Viale delle Costellazioni mezi Via Andromeda a Via Maja. V Části Pineda je potom v období od 8. července do 21. srpna omezen provoz v době od 20:30 do 23:00 na Viale dei Ginepri.

# 17.06.2018, 00:59.
Můžete nám prosím doporučit optimální trasu pro cestu z Plzně do Caorle? Jedeme 22.6.2018 z pátku na sobotu s malým dítětem. Jak se nejlépe vyhnout zácpám? Kdy je nejlépe projíždět nejhorším úsekem? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. Je třeba trasu naplánovat tak, abyste projížděli Mnichovem v noci a naopak kolem severoitalských letovisek nejpozději časně ráno. My bychom vyjeli z Plzně ve 21:00 - 22:00. Největší červnový nápor na dovolenkové trasy bude o týden později, tj. z 29. na 30.6.2018.

# 15.06.2018, 18:25.
Děkuji velmi za cenné rady. Jen jsem teď zjistila, že ubytování máme až od 1.7. Teď otázka, zda vyrazit už raději v pátek a někde po cestě přespat nebo až v sobotu 30.6. a případně v kolik nejlépe? Ubytování se nám zdá celkem dost drahé a vše levnější je už na Booking vyprodané. Nemáte nějaký tip na ubytování nebo přespání? Muž bude muset těch 13 hodin odřídit sám. Je to naše první cesta autem až takhle na jih, tak nevím. Je to rozumné odřídit to najednou? Děkuji velmi. Andrea.

Pokud máte ubytování až 1.7., potom doporučujeme jet až v sobotu. Od pátku odpoledne do soboty dopoledne budou všude dopravní zácpy. Může se stát samozřejmě, že i později, to nelze jednoduše odhadnout. Většina cestovatelů však pojede na sobotní termíny. Co se týče řízení, je to hodně individuální podle řidičských schopností. Ubytování někde v polovině cesty je samozřejmě ideálním řešením, někomu stačí několik hodin odpočinku v autě na odpočívadle, někdo to zvládne se standardními přestávkami v kuse. Tip na ubytování nemáme, většinou je všechno na Booking. Řešením může být přespání v kempu pod stanem - viz Camping.it, to už je ale otázka požadavku na konfort atd.

# 15.06.2018, 14:42.
29.6. večer odjíždíme z Brna autem do Itálie, město Silvi u Pescara, region Abruzzo. Poradíte nám prosím nejvýhodnější cestu v poměru k času stráveném na cestě? Rádi bychom poprosili i o tipy, která města nebo co konkrétně stojí za navštívení v okolí. Budeme tam 14 dní, takže čas se najde. A poslední otázka se týká návštěvy Říma. Doporučili byste nám jeho návštěvu i přesto, že je to docela daleko? Má smysl tam jet na jeden den? A případně tedy jet tam autem nebo dá se využít nějaký spoj? Autobus, vlak? Moc vám děkuji za odpovědi a za váš čas strávený na tomto užitečném webu. Patricia.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pescara Nord - Silvi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 54,40. To samé při cestě zpět. Dvě desetidenní dálniční známky v Rakousku jsou levnější než jedna dvouměsíční. My sjíždíme z dálnice u Tarvisio a najíždíme na Gemona. Je to minimální zdržení a úspora v jednom směru € 6,10. Dále sjíždíme z dálnice v Mestre, pokračujeme po SS309 do Ravenna a následně po SS16 k Rimini. Napojujeme se ještě před Rimini na Rimini Nord. Úspora dalších € 18,40. Celkem tedy za oba směry € 49,00. U Drasenhofenu probíhá výstavba obchvatu. My jezdíme po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k dálnici A5. Tyto silnice v Rakousku bývají téměř prázdné. Počítejte s tím, že jedete v druhém nejhorším prázdninovém termínu. Předpokládaná zdržení jsou před Vídní a ve Vídni a především u severoitalských letovisek, kde se od sobotního rána tvoří kolony. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Tipy na výlety jsou docela pěkně zpracované na stránce Macrinum.cz. Do Říma to je hodně daleko. K okraji přibližně 200 km. Pokud ho chcete navštívit, musíte vyjet hodně brzy a vrátit se hodně pozdě. A samozřejmě cestovat po dálnici. Mýtné Vás vyjde na € 23,70, to samé zpět. Autobusové spojení zajišťuje E. Di Febo Capuani, zpáteční jízdenka stojí € 25,00.

# 15.06.2018, 11:38.
Pane Řehůřku, prosím o radu. V sobotu 30.6 bychom se měli ubytovat v Tortoreto pod San Benedetto v dopoledních hodinách. Prosím o radu, kdy nejlépe a kudy z Prahy vyrazit. Můžeme jet už v pátek kolem 14:00. Měli jsme v plánu cestu přes Mnichov, ale v tuhle hodinu, možná vjedeme přímo do zácpy. V kolik hodin nejlépe vyrazit? Máme dvě malé děti, tak abychom nečekali v zácpě. Děkuji. Andrea.

Je těžké poradit. Je to druhý nejhorší termín o prázdninách. Určitě bychom jeli přes Brenner. Trasa na Salzburg a Villach bude poznamenaná chorvatskou vlnou. Navíc od sobotního rána se budou tvořit u severoitalských letovisek významné kolony. Pokud ale vyjedete brzy, projedete tudy v noci. My bychom vyjeli co nejdříve to půjde a trasu volili přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Tortoretto Lido. Kritický bývá průjezd kolem Bologna, snažte se tam být co nejdříve, což se vzhledem k plánovanému odjezdu určitě stane. Obchvat Mnichova by byl v pátek pozdě odpoledne a večer asi hodně komplikovaný. Nicméně riziko dopravních zácp hrozí v tomto termínu všude, např. Salzburg, Innsbruck.

# 14.06.2018, 12:41.
Chystáme se letos do Itálie - lokalita Villa Rosa, region Abruzzo, provincie Teramo. Výjezdním místem pro nás bude Jihlava, ale protože pojedeme s malými dětmi a jedná se o poměrně dlouhou cestu, chtěla bych se zeptat na možnost cesty autovlakem. Našla jsem si autovlak z Vídně do Livorna, ale nikde již není psáno, zda je možné vystoupit pouze na konci, tedy v Lignano, nebo to lze i na jednotlivých mezistanicích. Pro nás např. v Bologna. Nemáte prosím zkušenosti s autovlakem po Itálii, případně i informace ohledně ceny? Děkuji a jsem s pozdravem. Jana.

Jedná se o vlak EN1237 z Vídně HBf do Livorno Centrale. Standardní řazení tohoto vlaku v sezóně je 4x lůžkový vůz, 1x sedadlový vůz, 5x vůz pro automobily (celková kapacita 50 automobilů). Občas jsou změny v řazení vozů pro cestující. Mimo sezónu bývá těch vagonů méně. Nakládka je od 19:20 do 19:45. Vlaky jezdí z Vídně od dubna do října ve středu a v pátek. Jízdenka pro automobil stojí € 149,00. Jízdenky pro cestující jsou podle standardního tarifu. Po nakládce pokračuje vlak ve 20:10 na standardní nástupiště, odkud vlak odjíždí 20:23. Cestující si mohou kupovat jízdenky a vystupovat na standardních zastávkách: Wien Meidling, Wiener Neustadt, Bruck ad/M, Leoben, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Padova, Rovigo, Ferrara, Bologna, Firenze, Pisa, Livorno. V Livigno je vlak následující den v 8:50. Automobily mohou sjíždět jen v Livorno. V opačném případě by to bylo technicky a organizačně hodně složité. Na všech zastávkách vlak zastavuje na přibližně 2 až 3 minuty. V Tarvisio na 15 minut, protože se většinou mění lokomotivy. V Bologna na 5 minut, tam vystupuje nejvíce cestujících. Ve Florencii na 18. minut, protože se přemisťuje lokomotiva na druhou stranu soupravy a vlak jede v opačném pořadí. Zpět potom jede vlak jako EN1234 ve čtvrtek a v sobotu ve stejném období. Nakládka je od 16:30 do 18:00, odjíždí v 19:20 a ve Vídni je následující den v 8:32. Řešením pro Vás může být autovlak z Vídně do Verony. Jedná se o EN233, nakládka je od 18:10 do 18:50, vlak odjíždí v 19:10, z nástupiště v 19:23. Ve Veroně je následující den v 6:24. Vlak jezdí ve stejném termínu ve čtvrtek a v sobotu. Zpět jede z Verony jako EN235 v pátek a v neděli. Nakládka je od 21:00 do 22:00, odjezd je ve 22:52 a ve Vídni je následující den v 8:46. Cena za automobil je € 99,00, osoby platí dle tarifu. Vlak má větší kapacitu osob a menší automobilů než vlak do Livorno. Najedete ale o 150 km více. Podle našeho názoru lepším řešením je rozdělit cestu na dvě etapy a v polovině se ubytovat.

# 14.06.2018, 08:06.
Děkuji moc, takže radíte najet na dálnici nad Rimini u San Vito po silnici SP 136? A co se týká tankování, tak je asi nejlepší do plna natankovat v Rakousku? Případně máte nějakou zkušenost s tankováním? Jedu do Itálie poprvé a jazyky jsem už zapomněl, tak si nejsem jistý, jak se domluvím, tak chci být předem připravený. Děkuji moc. Lukáš.

Ano, přesně tam. Plnou nádrž doporučujeme natankovat ještě v Rakousku mimo dálnici, to samé při cestě zpět. Nafta se v Itálii nazývá Gasolio, benzín Senza Pb (Benzina Senza Piombo, Benzina Verde). Můžete se ale setkat i se zavedenými názvy.

# 14.06.2018, 07:49.
Mám dotaz. Jedeme do Cattolica z Aše. Jaká je nejlepší cesta a kde mohu ušetřit za dálniční poplatky? Děkuji. Radek.

Vaše optimální trasa je následující: Aš - Cheb - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - sjezd Cattolica / San Giovanni in Marignano / Gabicce Mare - Catollica. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 35,40. To samé při cestě zpět. Úspora je možná cestou mimo dálnici, samozřejmě s odpovídajícím časovým zpožděním. V Německu to nemá význam, v Rakousku lze ušetřit cestou ještě v Německu z Mnichova do Ga-Pa a odtud přes Mittenwald a Zirl do Innsbrucku, odtud po B182 k Brenneru. Od Brenneru je možné pokračovat v Itálii po SS12 až do Modena, odtud po SS9 až do Rimini a odtud po SS16 do Catollica. Mimo dálnici lze absolvovat i jen část úseků.