ITÁLIE 2018 / 6

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2018 / 6

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Itálie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.03.2018, 18:40.
Pane Řehůřku, v červenci máme jet na dovolenou do Itálie Martinsicuro. Pojedeme ze Zlína a chtěl bych se zeptat na cestu. Mám v plánu jet po dálnici a část mimo dálnici. V Itálii bych chtěl sjet z dálnice někde okolo města Ferrara a dále po SS16 až do cíle. Nebo mi můžete navrhnout nějakou lepší trasu? Předem děkuji. Roman.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 50,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na dálničních poplatcích, můžete jet trasu, kterou jezdíme my: v Tarvisio sjeďte z dálnice (je to ještě před mýtnicí) a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se na dálnici napojte. Pokračujte až do Mestre, kde sjeďte na sjezdu směr Marghera / Ravenna. Je to hned za nádražím. Pokračujte po SS309 až do Ravenna, kde se napojte na SS16, po které jeďte k Rimini Nord. Tady se napojte na dálnici. Odtud už nemá smysl jet mimo dálnici. Je to jedno velké letovisko, spousta rychlostních omezení, semaforů a především dopravních zácp. V prvním úseku zaplatíte na mýtném € 11,90, ve druhém úseku € 14,20. Úspora je tedy € 24,40 v jednom směru, € 48,80 v obou směrech. Počítejte s tím, že v sobotu se tvoří po napojení na A4 u severoitalských letovisek dopravní zácpy. Ideální by bylo tudy projíždět v noci nebo velmi brzy ráno.

# 21.03.2018, 13:12.
Ještě jednou děkuji za odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Do Itálie jedeme letos poprvé a ještě obytným vozem, tak v tom dost plaveme. Z Benátek máme v plánu jet do Florencie a podívat se po okolí - Prato, Pistoia, Lucca, Pisa ... Mohli byste nám doporučit nějaký kemp nebo stellplatz mezi těmito městy, aby byla dobrá dostupnost? Chtěli bychom strávit několik dní u moře, takže jsme hledali místo někde u Pisy. Našli jsme Camper Area Marina di Pisa 2 nebo Marina di Pisa. Dá se z těchto míst dojít pěšky nebo dojet nějakým autobusem? Moc děkuji. Lucie.

Místa pro kempování s obytným automobilem najdete na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper. Nejsou tam jen kempy, ale i místa pro zaparkování obytného automobilu s různou úrovní služeb. Uvedená místa pro obytné automobily v Marina di Pisa jsou na obou okrajích letoviska. Do města Pisa je to více jak 10 km, tzn. pěšky to je daleko. Autobusovou dopravu zajišťuje společnost CPT Pisa.

# 21.03.2018, 12:41.
Prosím, mohu ještě jednou obtěžovat? Trasa Šumperk - Porto Garibaldi. Mohu jet neplacenou trasou? Myslím tím trasu v Itálii. Chceme jet na 26 dní - existuje měsíční dálniční známka přes Rakousko? A musíme jet přes Mikulov a Vídeň? Zdeněk.

Samozřejmě že můžete, je to všechno na Vašem rozhodnutí. Jet jinou trasou než přes Vídeň ale asi nemá smysl. Je to velké zdržení. Ve Vídni sice probíhají stavební práce, ale pokaždé se to nějak rozjelo. Velká část dálnice A5 byla v loňském roce dostavěna až po křižovatku na Poysbrunn, od letošního roku se plánuje obchvat Drasenhofenu. My často jezdíme po dálnici na Břeclav a přes Poštornou, Reinthal a Grosskrut, Na tuto trasu připojujeme až u Wilfersdorfu. Silnice č. 47 bývá naprosto prázdná. V Rakousku je dálniční známka týdenní v ceně € 9,00 a potom až dvouměsíční v ceně € 26,20. Vyplatí se koupit desetidenní známku na cestu tam a druhou na cestu zpět. A nechat si ji označit tak, abyste měli rezervu na případný předčasný návrat. V Itálii jezdíme mimo dálnici hned od Tarvisio po SS13, ale napojujeme se na ni u Gemona. Je možné jet dál na Udine, následně až do Cervignano, odkud vede SS14 až do Mestre. Najet na dálnici u Gemona je ale optimální, dál už je to hodně v zástavbě. Z Gemona jsme jezdili i na San Daniele a San Vito, je to ale velké zdržení, tak jsme od této trasy upustili. Rizikovým místem bývá v sezóně v sobotu dálnice A4 u severoitalských letovisek, prakticky od napojení A23 na A4. Z důvodu nestíhajících mýtnic bývají kolony v obou směrech. Naopak za Mestre jezdíme vždy mimo dálnici. SS309 má sice několik rychlostních omezení, zpočátku i semafory, trasa však ubíhá rychle.

# 19.03.2018, 17:45.
Na internetu jsem našel Vaši stránku a měl bych k Vám prosbu. Chceme jet do Itálie z přechodu Slavonice přes Gmünd do Villachu. Prosím, jaká je nejlepší trasa a jaké jsou poplatky? Děkuji Vám. Zdeněk.

V tomto případě je Vaše trasa následující: Slavonice - Gmünd - Freistadt - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio a dále do Itálie. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, kupte si druhou dálniční známku na cestu zpět. Je to levnější než dvouměsíční. Levnější, o 35 km delší, trasa vede přes Vídeň: Slavonice - Horn - Stockerau - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio a dále do Itáliie. Na tuto trasu potřebujete jen rakouskou dálniční známku. V Itálii se dálnice platí formou mýtného. Např. do Mestre vyjde mýtné na € 18,00, do Rimini na € 36,60, na Gargano € 65,70 a po západní straně např. až do Kalábrie na € 74,40.

# 11.03.2018, 16:00.
Koncem dubna máme rodinný výlet do Itálie - Florencie, Siena, Řím, Monte Cassino. Maminka je ZTP. Chtěla bych se zeptat, zda má slevu na dopravu a vstupy do muzeí a památek. Předem Vám děkuji za odpověď. Lenka.

Vstup do muzeí a památek pro osoby se zdravotním postižení je v některých případě se slevou (např. Galeria Uffizi), v některých případech zdarma (např. Colosseo). Většinou se tento vstup týká i doprovodu. Každopádně je to třeba řešit individuálně na pokladně z důvodu doložení oprávněnosti. Co se dopravy týče, je to také hodně individuální. Je třeba nastudovat přepravní podmínky konkrétního dopravce.

# 06.03.2018, 22:08.
V sobotu 28.4.2018 před Svátkem práce chceme odejet do Udine. Máme čekat kvůli svátku a případným volným dnům v Rakousku a Itálii zácpy a přeložit časy odjezdu? Vracíme se až 2.5., to předpokládáme je bez problémů. Mnohokrát zmiňujete cestu mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Kde přesně u Gemony najíždíte na dálnici? Je v tuto roční dobu tato objížďka průjezdná? Petr.

28.4.2018 a 2.5.2018 nepředpokládáme výrazné zvýšení provozu z důvodu svátku dne 1.5. Provoz by měl odpovídat provozu konkrétních dnů, tj. sobotě resp. středě. Z dálnice můžete sjet až za tunely na sjezdu Tarvisio. Mýtnice je až za tímto sjezdem. Na dálnici najeďte na Gemona - Osoppo. Nejdená se o objížďku ani zajížďku, silnice SS13 přibližně kopíruje dálnici A23. Na přelomu dubna a května bude silnice SS13 bez problému průjezdná.

# 05.03.2018, 21:10.
Na konci června pojedu na dovolenou do Itálie - Lignano Sabbiadoro. Trasa bude asi Hradec Králové, Brno, Vídeň, Villach, Udine, Lignano. Naposledy v České republice natankuji CNG v Mikulově a potom bych potřeboval tankovat přibližně po 320. kilometrech, ideálně na dálnici. Je stanice CNG i v Lignanu? Předem moc děkuji za radu. Václav z Hradce Králové.

Informace o čerpacích stanicích CNG najdete na CNG Europe včetně bližších informací. Na dálnici je to s CNG špatné. Nicméně bez zásadního zdržení jsou čerpací stanice v blízkosti dálnice. Na místě v Lignano o čerpací stanici nevíme, nejbližší by měla být v Portogruaro. Výše uvedené stránky Vám pomohou zpracovat palivový itinerář, doporučujeme vždy počítat se záložním řešením. Současně Vám dáváme tip na článek se zajímavými informacemi: Dovolená s CNG vozem: Díl 1. - Cesta na sever Itálie.

# 02.03.2018, 09:40.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte prosím Vás o informáciu, neviete aké sú pláže niekde okolo Monopoli alebo Polignano a Mare? Ďakujem ešte raz za Váš čas a za všetko, co pre nas dovolenkárov robíte! Vlasta.

Tyto oblasti mají hodně členité pobřeží, dno u pláží je hodně kamenné. Pláže jsou většinou písčito-oblázkové nebo kamenné, v Monopoli najdete i malé písčité plážičky. Jižně od Monopili jsou potom větší písčité pláže.

# 01.03.2018, 10:34.
Chcela by som poradit s výberom dovolenky na polovicu júla. Pochodili sme už co to šlo z Talianska - prevážne južného - a tak by sme chceli isť opät, ale potrebovali by sme poradiť. Cestujeme na vlastnú päst - lietadlom do Bari alebo Lamezie alebo Neapola - podľa toho, na ktorú stranu ideme a potom vlak / autobus. Chceli by sme Vás poprosiť o doporučenia nejakého miesta, kde je to podobné ako na Gargane prípadne okolo Tropea, taká upravená menšia piesočná pláž s lehátkami a slnečníkmi. Nie mestské volné pláže, ale nie hlava na hlave. Ale to sme dole na juhu ani nezažili, to je asi výsada severného Talianska. Ostatné si zabezpečíme. Vás len chceme poprosiť doporučiť nejakú peknú pláž so servisom, aby to nebola zátoka plná kamenia vo vode, nejaké vysoké skaly a more pod ňou - bez možnosti prístupu a pod. Už či to bude more Tyrhénské, Ionské alebo Jadranské - necháme si poradiť. Vždy ste nám dobre poradili, tak sa opät obraciame na Vás. Ešte sme neboli v okolí miest ako Otranto, Brindisi či Gallipoli, Taranto ... tak ak Vás niečo tam napadá, radi by sme skúsili aj tuto lokalitu, ak sa tam teda nachádzajú piesočnaté pláže ... ak si myslíte, že by to mohlo byť rovnako krásne ako to bolo napr. na Gargane - San Menaio, Rodi Garganico, Vieste a v Kalábrii - Tropea, Ricadi ... tam sme boli - krása. Alebo myslíte, že by bolo vhodnejšie možno niečo južne od Bari? Monopoli? Polignano a Mare? Aké su tam pláže? Je tam možnosť aj nejakého vyžitia v okolí - večerné prechádzky, posedenie pri vínku v taverničkách, najesť sa vonku v miestnych reštauráciách? Nemyslíme diskotéky a tak. Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas! Vlasta.

Předpokládáme, že po dovolené strávené na Garganu nebo Capo Vaticano budete už hodně nároční. Bojíme se, že v této souvislosti byste byli s plážemi u Jónského moře zklamaní. To ale neznamená, že i tam se nedají najít pěkná místa a pláže s návazností na poznávání přírody i historie. Nicméně poradíme Vám dvě místa. Prvním je Praia a Mare na severu Kalábrie. Není tam písečná pláž, jsou tam malé valounky velikosti větší fazole. Především v okolí ostrova Dino je však pláž úchvatná. To celé je lemované nádhernými horami národního parku Polino. Druhým místem je San Vito Lo Capo s písečnou pláží na severozápadě Sicílie. Přírodním skvostem je tady Monte Cofano (659 m) a také nedaleká Riserva Naturale Orientata dello Zingaro s úžasnými oblázkovými plážičkami.

# 28.02.2018, 14:55.
Chtěla bych se zeptat, jaká je nejoptimálnější, resp. nejrychlejší cesta autem z Brenneru do přístavu Piombino? Navigace mi ukazují tři možnosti, ale nevím, která je nejlepší. Máte s touto trasou zkušenosti? Děkuji. Marcela.

Optimální trasa je následující: Brennerský průsmyk - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - Piombino. Na trase Bologna - Florencie máte volit možnost mezi dvěma dálničními trasami. A1 Direttissima / Variante di Valico je rychlejší. Nepíšete ale, kdy přesně jedete. V sezóně může být časově rychlejší varianta z Modena na Parma - La Spezia - Livorno - Piombino, protože slabým místem bývá Bologna, především ve Vašem směru.

22.02.2018, 23:14.
Chci se zeptat. Pojedeme poprvé na dovolenou z Brna do Itálie do města Martisicuro - Palmová riviéra. Jedeme vlastním autem a cestou bychom se zastavili v Benátkách. Moje otázka je, kolik vyjde cesta, kudy jet nejlépe, abychom nějakou korunu ušetřili a kam se v oblasti města Martinsicuro můžeme jít podívat na krásy přírody, památky, aquapark, atd. Děkuji. David.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Benátky - Mestre - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto / Ascoli Piceno - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte v prvním úseku po Benátky € 18,00 a ve druhém úseku € 36,00. To samé při cestě zpět. Dvě rakouské desetidenní dálniční známky jsou levnější než jedna dvouměsíční. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte ještě před mýtnicí z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se napojte na dálnici a pokračujte do Mestre. Na mýtném zaplatíte € 11,90. Z Mestre pokračujte po SS309 do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini Nord. Odtud po dálnici až do cíle. Na mýtném zaplatíte € 14,20. Úspora v jednom směru je tedy € 27,90, celkem € 55,80. Trasa je popsaná např. v naší reportáži Gargano 2008, konkrétně Potřetí na Gargano. Tip na tankování najdete v článku A-I hranice nabízí slevu. Asi největším turistickým lákadlem v okolí je středověké město sta věží Ascoli Piceno, přibližně 30 km západně od Martinsicuro. Nedaleko odtud je další historický skvost, středověká pevnost Civitella del Tronto. Přírodní krásy ukrývá ve vnitrozemí Parco Nazionale Gran Sasso e Monti della Laga. Aquapark najdete v Tortoreto Lido. Jmenuje se Onda Blu.

# 18.02.2018, 17:02.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z Brindisi do Porto Cesario veřejnou dopravou? Děkuji. Lucie.

Z Brindisi jeďte autobusem STP Brindisi, konkrétně spojem Brindisi - Mesagne - San Donaci - San Pancrazio - Torre Lapillo. Z Brindisi odjíždí v 8:00 a 14:10, v Torre Lapillo je v 9:40 resp. v 15:50. V Brindisi zastavuje na Via Bastioni Carlo V, Viale Aldo Moro, Viale San Giovanni Bosco, Via Appia, Ospedale Perrino. Jízdenka stojí € 4,20. Jízdenky zakoupíte např. na Punto STP (Via Cappelini), Tabacchi Pacifico (Via Bastioni S. Giorgio), Bar Chiosco (Piazza Crispi), Tabacchi Malcarne (Viale Porta Pia), Tabacchi Cosacco (Via Appia). Přímo v autobuse je cena vyšší. Z Torre Lapillo se potom do Porto Cesareo dostanete autobusem COTRAP č. 110, který jede od Bar Tina v 10:30 (18:00), další zastávky jsou Camping Porto Casareo, Chiesa, Baja del Sol. Cenu jízdenky neznáme, neměla by však přesáhnout € 2,00. Druhou možností je cestovat do Lecce a odtud autobusem č. 104 stejné společnosti do Porto Cesareo. Do Lecce se dostanete vlakem Trenitalia za € 2,80.

# 16.02.2018, 13:00.
Jedeme do Itálie - 2 dny Benátky, 1 den Verona a 2 dny Miláno. Zvažovali jsme cestu autem i vzhledem k tomu, že musíme být na ubytování v hotelech na určitou dobu. V určitém rozmezí. Z Brna do Benátek i z Brna do Milána jede také autobus Regio Jet a tak vzhledem k tomu by mě zajímalo, jak cenově výjdou vlaková spojení v Itálii mezi městy Benátky, Verona a Miláno. Četla jsem, že je v Itálii vlaková doprava levná. Na jakých stránkách je možné je najít a zda spoje mezi těmito městy jezdí často, pravidelně. Případně, zda se vyplatí i na tak krátkou dobu koupit nějaká karta na výhodné jízdné na vlaky. Moc děkuji za informaci. H.

Jízdní řády včetně cen najdete na Trenitalia. Nejlevnější jízdenky jsou v regionálních vlacích. Spoj z Benátek do Verony stojí € 9,05, spoj z Verony do Milána stojí € 12,75. U vlaků vyšších tříd ceny narůstají, na druhé straně je zde velká variabilita i z důvodu různých cenových akcí. Výše uvedené stránky Vám nabídnou vždy aktuální nejvýhodnější cenu. Mezi těmito městy jezdí spojů hodně. Cenových akcí je hodně, najdete je na výše uvedených stránkách v záložce Offerte e servizi.

# 14.02.2018, 18:27.
Děkuji za předchozí odpovědi. Ještě mám dotaz, odkud jezdí z Neapole autobus na Vesuv. Potom z Ercolana asi jezdí od nádraží jako z Pompejí? Děkuji. Irena.

Autobus EAV pod Vesuv jezdí z Piazza Piedigrotte. Odjíždí v 9:00 a 10:15, zpět jede ve 12:30 a 14:00. Cesta trvá 1,5 hodiny. Z Pompei odjíždí z Piazza Anfiteatro a jezdí po 50. minutách od 8:00 do 15:30, zpět od 9:00 do 16:40 a v 17:40. Cesta trvá 55 minut. Zastávku má v Torre del Greco, za kruhovým objezdem u sjezdu z dálnice.

# 13.02.2018, 09:29.
Přiletíme do Říma letadlem, ale nejsme ještě rozhodnuti na které letiště. Budeme bydlet v penzionu Villino Elisabetta Viale Elisabetta 10 Anzio. A právě jsem se chtěla zeptat, ze kterého letiště je lepší a kratší cesta do penzionu. Děkuji za odpověď. Pavla.

Lepší doprava je z letiště Ciampino. Odtud jede autobus č. 720 na Laurentina a následně z Laurentina do Anzio. Viz naše odpověď ze dne 24.01.2018, 18:23.

# 12.02.2018, 14:48.
Nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za loňské doporučení trasy do italského střediska Santo Stefano al Mare. Vámi doporučená trasa byla perfektní. Muž mě dodnes chválí, jak jsem měla cestu naplánovanou. Letos bych chtěla poradit s cestou Děčín - Lignano Sabbiadoro a to včetně poplatků. Děkuji předem za rady a pomoc. Hezký den. Blanka.

Vaše optimální trasa je následující: Děčín - Ústí nad Labem - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět. V různých časech, dnech a sezónách může být samozřejmě průjezdnost různá.

# 12.02.2018, 10:11.
Příští týden se chystáme do Říma a Neapole. Na vašich skvělých stránkách jsem našla odpovědi ohledně Říma. Zajímá mě doprava vlakem z Říma do Neapole, zda stačí koupit lístek na nádraží nebo předem, existuje sleva pro 14. leté dítě? V Neapoli chceme navštívit hlavně Vesuv a Pompeje, popř. Ercolano. Řeším, zda se mi vyplatí Artecard, nikde jsem nenašla ceny vstupů a karty Artecard pro 14. leté dítě. Děkuji moc za Váš čas. Irena.

Ve vlacích Trenitalia cestují děti do 4. let zdarma v doprovodu dospělé osoby a bez nároku na místo. S nárokem na místo platí 50% ceny. Děti ve věku od 4. do 15. let cestují se slevou 50%. V případě lůžek se slevou 30%. Týká se to vnitrostátních vlaků v první i druhé třídě a všech úrovní služeb (Executive, Business, Standard, Premium). Slevy se vztahují k ceně Base. Jízdenky stačí zakoupit na pokladně nebo v automatu. Počítejte s tím, že u pokladen bývají často fronty. Online nákup jízdenek se vyplatí dopředu u vlaků vyšších tříd. Vstupenka do Parco archeologico di Pompei stojí € 13,00, od 1. dubna € 15,00. Do 18. let je vstup zdarma. Vstupenka ke kráteru stojí € 10,00. Zdarma mají vstup jen děti do 1,2 metru výšky v doprovodu dospělé osoby. Arte Card se vyplatí při návštěvě více míst než uvádíte. U dětí tato karta nemá význam, protože ve státních památkách a muzeích mají vstup zdarma.

# 09.02.2018, 20:14.
Nevíte, zda je možné si před cestou do Itálie předplatit mýtné pro průjezd dálnic v Itálii? Jedeme do Guardia Piemontese Marina. Děkuji Vám za odpověď. Jana.

Na italských dálnicích funguje předplatné prostřednictvím magnetických karet Viacard. Ty jsou k dispozici v nominálních hodnotách € 25,00, € 50,00 a € 75,00. Lze je použít k placení na všech automatických mýtných branách i u obsluhy a u všech provozovatelů italské dálniční sítě. Lze ji zakoupit na všech Punto Blu, od operátora na mýtné bráně, v Autogrill, v kancelářích ACI, v některých bankách, v tabácích a téměř na všech čerpacích stanicích na italských dálnicích. Při placení se mýtné odečte ze zůstatkové hodnoty karty. Pokud už hodnota karty nestačí, odečte se celá částka z karty a na doplatek mýtného lze použít další Viacard. V automatu nelze doplatit hotově, u obsluhy ano. Pokud cestujete do Itálie pravidelně, je to zajímavé řešení, pokud však jedete jednorázově, nevyplatí se to. Vždy je nějaký zůstatek na kartě nebo musíte nedoplatek uhradit u obsluhy a v tom případě je to stejné, jako když platíte mýtné bankovní kartou nebo hotově.

# 08.02.2018, 18:24.
Ráda bych vás poprosila o radu, jak nejlépe a ekonomicky se dostat v červnu z Brna ideálně nebo Prahy do Pisy? Děkuji moc. Monika.

Veřejnou dopravou se tam zřejmě nejlevněji dostanete autobusem Student Agency od hotelu Grand do Florencie za 950,- Kč, to samé zpět. Z Florencie do Pisa potom autobusem Flixbus za 125,- Kč, to samé zpět. Z Prahy potom autobusem Flixbus s přestupem v Miláně za 1228,- Kč, to samé zpět. Lze sehnat i levnou přestupní letenku, ale to musíte znát přesné datum - viz Kiwi.com.

# 08.02.2018, 09:06.
Chtěl bych se zeptat na přespání v autě v Itálii. Tím myslím přespání v autě typu kombi. Nikde jsem nenašel, zda je to trestné, kde se může přespat, kde je to bezpečné a další jiné informace. Děkuji za zodpovězení. S pozdravem Vladislav.

Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Je to možné jen na soukromých pozemcích se souhlasem majitele. Je to samozřejmě na posouzení při konkrétní kontrole, co je a není kempování. Doporučujeme se podívat na Camper Online - Sosta / Aree sosta camper, kde jsou místa k tomu určená. Nejedná se jen o kempy.

# 06.02.2018, 23:02.
Vloni jsme byli s manželkou na prodloužený víkend v Římě a u Vás jsem načerpal spoustu užitečných informací. Moc děkujeme! Nejsme moc zcestovalí, šetřili jsme na bydlení a čekali až nám povyrostou děti. Vloni jsme byli na týden v Chorvatsku, rok před tím v Itálii kousek pod Benátkami. Letos bychom opět rádi vyrazili k moři, ale nemůžeme se doma domluvit, zda Itálie nebo Chorvatsko. Brainstormingem jsme doma dostali nápad, ke kterému bych poprosil Váš názor. Napadlo nás strávit týden v Chorvatsku a týden v Itálii. a při tom jsem navrhl sjet přes Černou Horu, Albánii do Řecka a trajektem na jih Itálie a pomalinku se sunout nahoru zpět domů. Máme v plánu to uskutečnit v druhé polovině června s dětmi 7 a 10 let. 1. nikdy jsem tam nebyl, nevím, jak to je sjízdné? 2. na jednotlivých zastávkách bychom chtěli strávit 1 až 2 noci, asi v soukromí - hledat na místě, možná občas kemp a stan - nemáme žádné zkušenosti se stanování v cizině. Co doporučujete? 3. zvažujeme zapůjčit si autokaravan, nevím ale, jak je to s nocováním mimo kemp a ceny v kempu se už asi moc neliší od bungalovu. 4. co nám doporučujete cestou navštívit? Prioritou je moře, ale rádi uvidíme i něco jiného? 5. má cenu objet takto Jadran za 14 dní? 6. mění se země tak výrazně, aby stálo za to jet až na jih? Děkuji moc. Pavel.

Po technické stránce jsou hlavní silnice ve všech uvedených zemích a na předpokládané trase relativně v dobrém stavu. Nejhorší kvalita je v Albánii, ale na jihu ty hlavní tahy jsou také celkem v pořádku. Nicméně podle toho, co jste uvedl - cestovatelské zkušenosti, věk dětí atd. tuto cestu nedoporučujeme. Už samo o sobě je to dost velké sousto i pro zkušeného cestovatele. Co se Albánie týče, obecně je doporučované cestovat ve skupinách několika automobilů, pouze přes den, stanovat pouze v kempech atd. Pokud uvažujete cestovat s karavanem, potom ta cesta bude ještě náročnější. Pokud chcete strávit pěknou dovolenou, zaleťte si do Řecka a tam si pronajměte auto. Pokud chcete jet autem, doporučujeme někam na jih Itálie, např. Gargano nebo Kalábrie. Je to úplně něco jiného než sever a střed.

# 02.02.2018, 13:35.
Chystáme se cestovat autem na Elbu. Budeme přespávat kousek za Benátkami blízko dálnice. Předpokládám, že vyrazíme z místa ubytování kolem 9:30 hodin. Vzhledem k tomu, že musíme být v přístavu Piombino hodinu a půl před odjezdem trajektu nevíme, který čas odjezdu trajektu si rezervovat. Současně jsme limitováni příjezdem do 19:00 hodin na ubytování, což znamená hodinu cesta trajektem a po Elbě ještě půl hodiny cesta. Dále nás zaujalo, že na Elbu jezdí dvě společnosti, Corsica Feries za výrazně nižší ceny, ale současně jede jen 40 minut, druhá Moby Lines jede hodinu a stojí výrazně více. To je trochu nepochopitelné, tak nevíme, zda není mezi společnosti ještě nějaký zásadní rozdíl. Děkuji. Dušan.

Z Benátek do Piombino se dostanete autem po dálnici za 4 hodiny. Musíte počítat samozřejmě s nějakou rezervou. Doporučujeme minimálně 1,5 hodiny. Doba jízdy je samozřejmě také závislá na termínu, ve kterém pojedete. Co se dopravních společností týče, výše dvě uvedené mají v některých termínech přibližně stejné ceny. Cena trajektových jízdenek závisí na mnoha faktorech. Neuvedli jste nejdůležitější z nich - termín ani cílový přístav. Musíte se tedy spokojit s touto odpovědí. Ceny jednotlivých společností můžete porovnat např. na stránce Trajekty.

# 02.02.2018, 09:15.
Začátkem dubna se s maminkou chystáme do Říma. Když už tam budeme, ráda bych se vypravila na výlet do Pompejí. Poradíte prosím, zda je výhodnější a rychlejší doprava vlakem nebo autobusem, případně kolik stojí doprava a kde v Říme nastoupit? Mnohokrát Vám děkuji. Andrea.

Přímý spoj tam provozuje Flixbus. Odjíždí z autobusového terminálu na Tiburtina v 9:15 a na místě je ve 12:35. Jízdenka stojí od € 11,90. Zpět potom jede v 18:30 a na místě je ve 21:50. Standardní spojení je vlakem Trenitalia. První regionální vlak jede do Neapole z Termini v 5:31. Doveze Vás na Napoli Centrale. Některé vlaky jezdí do Pompei i odtud, většina však hned z vedlejšího nádraží Napoli Garibaldi - 200 m pěší přechod. Jízdenka z Říma do Pompejí Vás vyjde na € 14,80. Do Pompei můžete využít Round-trip Shuttle Service to Pompeii, který odjíždí od metra Cavour v úterý, ve čtvrtek a v sobotu v 7:30. Cena je € 68,00.

# 01.02.2018, 08:29.
Chtěl bych Vás poprosit o ideální trasu z Dolního Dvořiště do Rimini. Můžete mi poslat i aktuální ceny poplatků a tunelů? Velmi Vám děkuji. S pozdravem Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Ravenna SS16 - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 18,00. Další úspora € 6,10 je možná cestou po SS13 od Tarvisio po Gemona. Pokud se rozhodne pro celou trasu po dálnici z Mestre na Bologna, zaplatíte v Itálii na mýtném € 36,60. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008 - Potřetí na Gargano.

# 29.01.2018, 12:36.
V létě se chystáme dvě rodiny s dětmi do italského Pesara. Můžete nám poradit nějaké vhodné a levné místo po cestě k přespání? Též i poradit, jakou trasou je to nejkratší a nejvhodnější? Pojedeme z Prahy. Moc děkuji. Klára.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Rimini - sjezd Pesaro / Umbrino - Pesaro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 36,30. To samé při cestě zpět. Pro přespání je vhodné volit místo do 1/2 do 2/3 trasy. To je přesně mezi Innsbruckem a Trentem. Levnější ubytování najdete spíše na rakouské straně a tam spíše v Innsbrucku než u italských hranic. Podívejte se např. na Booking / Innsbruck. Hledejte spíše dvě ubytování než jedno pro všechny.

# 24.01.2018, 23:00.
Děkuji za rychlou reakci. Má smysl vyjíždět z Prahy třeba ve 3 hodiny ráno, abychom projeli kolem Mnichova plynule? Jak jsou v Německu a Rakousku prázdniny? Je v pátek odpoledne větší provoz než v sobotu dopoledne? Předem děkuji. Michal.

Má to smysl v případě Mnichova, nicméně případné komplikace od německých hranic po Brenner to neřeší. Co se prázdnin týče, nejkritičtější termín je 10.2.2018. V pondělí 12. února začínají prázdniny především v Bavorsku. Týká se to ale víceméně velké části západní a střední Evropy (Belgie, část Francie, část Velké Británie, část Prahy, sever Itálie, Švýcarsko, Tyrolsko, Salcbursko, Korutany). Následující týden se to týká Nizozemska, části Německa, části Francie, části Slovenska). Kritické je tedy období od 10.2.2018 do 25.2.2018.

# 24.01.2018, 21:18.
Na Sicílii už jsme byli dvakrát. Který další ostrov má co nejkratší cestu na trajektu, odkud a kam a kolik je to kilometrů? Jezdíme obytným autem a já nesnáším vlny. Děkuji. Ludmila.

V krátké vzdálenosti od České republiky má nejkratší trasu trajektem ostrov Elba. Trajekty vyplouvají z Piombino do Cavo a je to 15 km. Větší vzdálenost je do Portoferrario (26 km) a Rio Marina (19 km). Jízdní řády trajektů a kalkulaci ceny najdete na stránce Trajekty.

24.01.2018, 18:23.
V roce 2014 jste mi moc dobře poradil ohledně cesty v Benátkách. Letos pojedeme v červenci do Itálie - Anzio a bydlet budeme ve Villino Elisabetta, Viale Elisabetta 10, Anzio, Itálie. Pojedeme vlakem na Termini, ale dál nevím kde vystoupit, nevíte zda je poblíž penzionu zastávka autobusu nebo jak daleko je to? Zda to není moc daleko pěšky. Moc děkuji za odpověď. Pavla.

Z Termini jeďte metrem B na konečnou Laurentina, odkud jezdí autobus Cotral do Anzio. Vystoupit musíte na Adreatina / Viale Elisabetta. Autobus sem jede přibližně 1 hodinu a 16 minut. Jízdenka stojí € 3,40. Pěšky je to už jen kousek, penzion Villino Elisabetta je kousek od křižovatky s Via Adreatina.

24.01.2018, 17:50.
V únoru mě čeká cesta vlakem z Bologna do Florencie. Plánuji využít regionální vlaky, nutný je přestup v Prato. Pokud jízdenku zakoupím v automatu, funguje systém jako u nás, tzn. že s přestupem se automaticky počítá? Jedu přes Prato. Nebo je nutné kupovat Bologna - Prato a následně Prato - Florencie? Velice Vám děkuji za možnost se zeptat a za Vaši odpověď a radu. Patrik.

Jízdenku je možné použít do 23:59 zvoleného dne. Na žádost pracovníků
Trenitalia se musíte jízdenkou prokázat až do okamžiku opuštění cílového nádraží. Před odjezdem vlaku musíte jízdenku validovat na nástupišti. Pokud nefungují validátory, můžete ji nechat validovat na pokladně nebo v případě uzavření u průvodčího. Bez validace je jízdenka neplatná. Doba platnosti začíná běžet validací jízdenky. Cesta musí být dokončena do 4. hodin od validace. V tomto ale mohou být regionální výjimky. Jízdenky online jsou platné 4 hodiny od data a času uvedeném na jízdence a nevalidují se. Můžete uskutečnit libovolný počet přestupů. Pokud doba platnosti jízdenky skončí během jízdy, můžete pokračovat v cestě až do cílové stanice, v tomto případě už bez dalšího přestupu.

# 21.01.2018, 18:17.
Kde seženu informace stran možnosti parkování, eventuálně přenocování v obytných vozech, mimo oficiální kempy? Jiří.

Camper Online.

# 17.01.2018, 09:44.
Úplně náhodou jsem našla vaše stránky a jsem nadšená. Myslíte, že bych vás mohla požádat o vaše rady? Hledám dovolenenou v nějakém moc hezkém kempu u pláže a hlavně s tobogány pro mé pubertalní děti. Současně ať můžeme někam na výlety a nákupy. Ubytování bychom chtěli nějaký rodinný mobilhouse. Vloni jsme byli v Lido di Jesolo, ale zase bych ráda jela někam jinam. Jen prosím ne až někam moc daleko, maximálně okolo 10. hodin autem. Jsme z Kladna. Moc děkuji za vaši pomoc. Děkuji. Petra.

Náš tip je Sant Angelo Village v Cavalino - Treporti.

# 16.01.2018, 14:21.
Měl bych v plánu 3 až 5 dní jezdit po Itálii na motorce. Chtěl bych ji přivézt na vozíku, auto s vozíkem nechat někde na severu, např. okolo Verony, pod dozorem, a za pár dní se vrátit. Máte nějaký tip? Jazyky moc neumím a parkování bych rád domluvil předem. Samozřejmě za rozumný poplatek. Co se týče motovýletu, to je bez problémů, mám rád Kampánii a Kalábrii a už jsem tam několikrát byl. Moc děkuji za ochotu. Alexandr.

Ve Veroně je možné dlouhodobě parkovat na hlavním nádraží - viz Metropark. Cena je € 16,00 za 24 hodin. Levněji než ve Veroně zaparkujete např. ve městě Mantova. Náš tip: Mantova Mazzini Park. Jedná se o provozovatele stejného jako např. v Benátkách parkoviště Tronchetto.

# 16.01.2018, 07:28.
Děkuji moc za odpověď a chtěl bych se vás ještě prosím vás zeptat. Na zpáteční cestě směrem na Udine budeme mít více času. Zda by se nenašel nějaký více placený úsek dálnice, který by se dal jet po okreskách. Itálii nemáme vůbec projetou, zda by stálo něco na trase za podívání. A nebo doporučujete jet jen po dálnici, protože jinak je to časově náročné? Jak jsem psal, stačí nám dojet někde okolo Udine, tam přespíme. Děkuji za odpověď. H.

Z Janova nějaká významná bezplatná čtyřproudovka tímto směrem nevede. Můžete využít státní silnice, např. SS45 do Piacenza a odtud po SP10 + SR10 směr Cremona, Mantova, Legnano, Monselice a po SS16 do Padova, odtud po SR11 do Benátek. Z Benátek už potom po SS14 do Cervignano, po SR352 a SR56 do Udine a následně po SS13 do Tarvisio. O něco delší, ale turisticky zajímavější je jet po SS1 do Pisa, odtud po bezplatné čtyřproudovce do Florencie, odtud přejet po SS67 na východní pobřeží do Ravenna a následně po SS309 do Benátek.

# 11.01.2018, 07:49.
Pane Řehůřku, v květnu se chystáme na motorkách navštívit Korsiku. Chtěl bych vás poprosit o radu, jak nejlépe se tam dostat. Jsme ze Svitav a trajekt jede z Janova. Prosím o nacenění dvou cest a to přes Innsbruck a tu druhou přes Udine. Mapu vidím, ale nemohu z toho vyčíst v Itálii konkrétní poplatky za placené úseky. Cestu máme naplánovanou na dva dny s přespáním na italských hranicích, takže je možné i nějakým částem dálnice se vyhnout. Od hranic na trajekt na to máme celý den. Trajekt odplouvá ve 22:00. Děkuji za odpověď. H.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 5,20. V případě cesty přes Brenner zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,50 a na mýtném v Itálii € 37,70. V případě cesty přes Tarvisio zaplatíte na mýtném v Itálii € 47,50. To samé při cestě zpět. Levněji to vyjde přes Švýcarsko, viz náš článek Na Ligurskou a Francouzskou riviéru levněji.

# 10.01.2018, 12:15.
První týden v květnu jedeme autem do Toskánska. Nebude ještě v průjezdu v okolí Alp sníh a potřeba zimních pneumatik? Jezdíme do Itálie pravidelně, ale v takovém brzkém termínu poprvé. Jednou se nám stalo, že v prvním týdnu června byly v okolí Alp jen dva stupně nad nulou. Děkuji za odpověď. Tomáš.

Historické denní průměry se začátkem května v oblasti Brennerského průsmyku pohybují kolem 12. stupňů, historické noční průměry kolem 4. stupňů. Pokud pojedete přes Tarvisio, tam se ty historické průměry pohybují přibližně o 4 stupně výš. Legislativně povinnost mít zimní pneumatiky v tomto období v Rakousku i v Itálii není. Pouze pokud by byla souvislá vrstva sněhu. To se ale v tomto období nepředpokládá. Doporučujeme sledovat před odjezdem předpovědi počasí a v případě nutnosti přizpůsobit tomuto čas přejezdu horského pásma.

# 08.01.2018, 20:37.
Prosím, jak se nejlépe dopravíme z Udine do Aprilia Marittima a zpět? Do Udine přijedeme 23.8. v 5:00 hodin ráno. Děkujeme. Libuše.

Z Udine do Aprilia Marittima jezdí autobus společnosti SAF. První jede z Autostazione v 6:20 a na místě v Aprilia Marittima je v 7:28. Jedná se o linku do Lignano. Jízdenka by měla stát kolem € 6,80 při nákupu na pokladně a € 7,50 při nákupu u řidiče. V jízdních řádech mohou samozřejmě v srpnu nastat změny.

# 07.01.2018, 19:19.
Prosím Vás, do Lignana Sabbiadora ze Zlína je jaká nejlepší trasa? Kvůli dětem. A jaká je tam cena poplatků pro rok 2018? Děkuji. Tamara.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 04.01.2018, 23:09.
Chystáme se na cestu po Itálii a chtěli bychom Vás poprosit o radu ohledně poplatků po cestě. Pojedeme z Prahy do Benátek, následně z Benátek do Boloně dále do Florencie a nakonec do Riccione a poté zpět do Prahy. Tuto cesto chceme podniknout na začátku února. Mohl byste nám prosím poradit nejlepší cestu a prozradit nám, na kolik by nás vyšly poplatky za celou cestu, když chceme zvolit variantu přes Linz? Předem děkujeme za Vaší odpověď. S přáním hezkého dne Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Benátky. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 18,00. Na trase Benátky - Padova - Bologna zaplatíte na mýtném € 13,90, na trase Bologna - Florencie € 8,10. Z Florencie do Riccione jsou dvě varianty - po SS67 do Forli a následně po SS9 do Rimini a Riccione. Tato trasa je bez poplatků, v případě volby trasy z Forli do Riccione po dálnici vyjde na € 4,00. Nejvyšším bodem na SS67 je Passo del Muraglione ve výšce 907 m. Druhá varianta pro nepříznivé počasí je po dálnici zpět přes Bologna. V tomto případě jsou poplatky € 17,20. Z Riccione můžete jet přes Rimini a dále po SS16 do Ravenna a SS309 do Mestre. Trasa je bez poplatků. Z Mestre potom stejnou trasu jako při cestě tam, poplatky jsou stejné. Celá trasa z Riccione po dálnici až k hranicím vyjde na € 37,80. V Rakousku jsou poplatky stejné jako při cestě tam.