Úvod / Cestovatelův blog / Rakousko

RAKOUSKO - ITALSKÁ HRANICE NABÍZÍ SLEVU. VYZVEDNĚTE SI JI.  

 

pohonné hmoty a mýtné 

Napsal: Pavel Řehůřek
Datum a čas: 12.1.2014, 12:55
Kategorie: Rakousko
Pro někoho může být pár stokorun ušetřených cestou na dovolenou zanedbatelná záležitost, pro jiného důležitý příspěvek do rozpočtu započaté dovolené. Pokud patříte k té druhé skupině a vaše cesta směřuje do Itálie přes Villach a Tarvisio, máte možnost právě v této části rakousko - italské hranice ušetřit. Bude vás to stát jen čtvrt nebo půl hodiny času - podle výše úspory.

Při současné ceně pohonných hmot v Evropě je nejvýhodnější cestou na dovolenou natankovat plnou nádrž ještě v České republice. Zvolte svoji oblíbenou čerpací stanici a pokud to máte k hranicím daleko, dotankujte spotřebované palivo ještě v blízkosti hranice. V Rakousku jsou ceny pohonných hmot podobné, v Itálii však rostou výrazně nahoru. Průměrné ceny pohonných hmot v zemích při cestě na dovolenou do Itálie jsou v následující tabulce. Informace jsou ze začátku ledna 2014, zdroj ÚAMK a kurz ČNB.

 Země Natural 95 Natural 98 Nafta
 Česká republika € 1,31 € 1,44 € 1,31
 Rakousko € 1,35 € 1,49 € 1,35
 Německo - € 1,53 € 1,40
 Itálie € 1,76 € 1,90 € 1,68

Je všeobecně známo, že čerpací stanice na dálnicích mají vyšší ceny než mimo ně. V blízkosti rakousko - italské hranice se vyplatí sjet pro pohonné hmoty z dálnice A2 na exitu 366 směr Arnoldstein / Gailtal. Sjezd vede k silnici Kärntner Strasse B83. Po té se vydejte doprava. Po chvíli podjedete dálnici, přejedete říčku Gaililz a před kruhovým objezdem vjedete do Arnoldsteinu. Na kruhovém objezdu sjeďte na třetím výjezdu, po pravé ruce budete mít Lidl. Po necelých dvou kilometrech, téměř na konci Arnoldsteinu, stojí po pravé straně čerpací stanice Fun Wash Sprit. Mají zde nejnižší ceny v okolí. V létě 2013 byla úspora na litru nafty € 0,182 oproti dálnici, tedy přibližně 5,-Kč. Minimální úspora při spotřebě 5 l nafty na 100 km je pak následující:

 Hraniční přechod Vzdálenost Dotankováno Úspora
 Dolní Dvořiště 400 km 20,0 l 100,-Kč
 Mikulov 450 km 22,5 l 112,-Kč
 Rozvadov 550 km 27,5 l 137,-Kč

Pokud budete dotankovávat více paliva (máte vyšší spotřebu, ujedete větší vzdálenost atd.), úspora bude vyšší. Zpět na dálnici se dostanete stejnou cestou. Náklady na odchylku z trasy vás přijdou přibližně na € 1,00. A pokud budete mít více času, můžete si cestu prodloužit o dalších patnáct minut. Nevrátíte se na dálnici, ale budete pokračovat po Kärntner Strasse do Itálie. Cesta nádhernými scenériemi mezi Julskými Alpami a Dolomity je obrovský zážitek, navíc odměněný nižší spotřebou pohonných hmot a úsporou dalších € 5,90 na mýtném. Na dálnici se připojíte v městečku Gemona. Pokud budete při cestě zpět postupovat stejně, jedná se o nezanedbatelnou úsporu.

foto foto foto foto
Zvětšit mapu

Veškeré ceny jsou platné ke dni zveřejnění tohoto článku. Čerpací stanice Fun Wash Sprit má otevřeno do 22:00. V noci doporučujeme sjet hned za Villachem a natankovat v nonstop čerpací stanici Shell ve Fürnitz. Ceny jsou podobné.