ITÁLIE 2008 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2008 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.08.2008, 20:31.
Za 3 dny odjíždíme na Elbu. V pokynech z CK vyplývá, že v Itálii v žádné bance nevyměňují české koruny. Jaké jsou prosím možnosti výběru hotovosti z bankomatů a platba kartou ČS u obchodníka? Děkuji za radu. Alena.

Možnosti jsou stejné jako všude v Evropě vč. ČR. Pokud máte mezinárodní platební kartu, můžete v zahraničí vybírat z bankomatů a platit s ní u obchodníků. Doporučujeme si vyměnit hotovost už přímo v ČR. Při výběru z bankomatu v zahraničí účtují české banky nemalé poplatky, které nejsou paušální jako při výběru v ČR, ale představují určitou procentuélní část z vybrané částky (dle sazebníku Vaší banky). Na místě doporučujeme maximálně platit platební kartou, tady žádné poplatky nejsou a banka Vám transakci přepočítá výhodnějším kurzem - devizi střed. Větší šanci na akceptování mají samozřejmě karty VISA a Eurocard/MasterCard než Electron a Maestro. Těmito kartami můžete bez problému platit mýtné, pohonné hmoty, v supermarketech atd.

# 12.08.2008, 19:52.
Je mi 21 let a letos v září se chystám se svou přítelkyní na 12-ti denní cestu Itálií a Francií. Při hledání informací ohledně mýtného v Itálii, mi prohlížeč našel mimo jiné i Vaši stránku. Chtěl bych poprosit zda byste mi ve zkratce nenapsal jak to mýtné funguje. Já jsem to pochopil tak, že si v Itálii při vjezdu na dálnici v automatu vezmu kartičku a při dalším mýtném ji buď zaplatím a vyjedu z dálnice nebo jedu dál po dálnici a mýtné zaplatím až tehdy, když chci dálnici opustit. Je to tak nebo se pletu? Předem moc děkuji za odpověď. Martin.

Je to přesně tak. Systém je vybudován důmyslně tak, aby Vás nijak neomezoval. Před tím, než najedete na dálnici, musíte projet mýtnou branou. Tady si vyzvednete lístek, zvedne se závora a přivaděč Vás navede na dálnici (většinou je možnost dvou směrů). Pokračujete po dálnici až na místo, kde chcete dálnici opustit (třebas i po několika stovkách kilometrů). Sjedete z dálnice a narazíte na mýtnou bránu. Tady po předložení lístku zaplatíte mýtné (nebo v automatu). Může se stát, že na mýtnou bránu narazíte i přímo na dálnici - konkrétně např. u Mestre, nebo u hranic atd. Funguje to úplně stejně. Např. u Mestre je to z toho důvodu, že přes Mestre pokračuje dálnice jako bezplatná Tangenciála. Zaplatíte tedy před Mestre, pokračujete po bezplatné dálnici a za Mestre si zase vyzvednete lístek a pokračujete po placeném úseku.

# 12.08.2008, 17:36.
Řehůřkovi. Předem děkuji za vaše super stránky. Rád bych se zeptal na možnost ubytování během cesty, na jednu noc, kolem Assisi. Začátkem září se chystáme na dovču do Kalábrie, konkrétně středisko Toree Saracena. Nechceme nocovat v autě, ani v kempu, dali bychom raději přednost pohodlnějšímu noclehu. S jakými cenami za takové ubytování můžeme počítat? Jsme 2 dospělí + 2 děti 11 a 15 let. Mnohokrát děkujeme za odpověď. Martin.

V Assisi jsou rozsáhlé možnosti ubytování v tzv. kamenných domech (hotely, penziony atd.). Ubytování v hotelech Vás přijde se snídaní průměrně kolem € 150,00 za dva dvojlůžkové pokoje, v penzionu kolem € 100,00, v hostelu kolem € 70,00 atd. Seznam všech ubytovacích kapaci v Assisi a nejbližším okolí včetně kontaktů a cen najdete na portále assisionline.com.

# 11.08.2008, 14:46.
Vážený pane Řehůřku, příští týden v pátek se chytáme odjet na 14 dní na Sardínii. Jedeme autem do Livorna a potom trajektem do Olbie. Ubytování a trajekt máme zajištěný přes CK. Prosím, poraďte, kudy nejlépe a hlavně kdy máme vyjet. Jedeme z Čáslavi a trasu máme naplánovanou na Rozvadov, Německo, Rakousko a potom do Livorna. Máme obavy, aby nebyly dálnice ucpané. Ještě prosím napište, kolik se přibližně platí na mýtnem a třeba i některé další užitečné informace. Děkuji za radu a přeji hezký den. Iveta.

Vaše optimální trasa je následujícící: Čáslav - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Livorno. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (na cestu zpět si zakupte druhou, je to výhodnější než dvouměsíční) a € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte na mýtném Brennero - Firenze (Scandicci) celkem € 26,90. Cestou zpět stejné poplatky. Poslední týden v srpnu je už po nejvyšší sezóně, tak by měly být dálnice ve směru k moři bez dopravních zácp. Navíc té nejkritičtější A10 v Rakousku se stejně vyhnete. Pozor na dálnici Bologna - Firenze. Je to horská dálnice a bývá tam mnoho kamiónů. Tankujte v Rakousku, nejlépe mimo dálnici (kousek za Innsbruckem je už mýtná brána na Brenner, takže to je poslední možnost). Ušetříte. V Itálii jsou už ceny pohonných hmot výrazně vyšší. Máte to nějakých 1200 km, podle toho počítejte přibližně 15 hodin i s rezervou a přestávkami. My bychom ale vyjeli ještě o něco dříve. Raději bychom čekali déle na trajekt, než aby nám ujel.

# 11.08.2008, 10:09.
V září se chystáme autem z Plzně do Itálie, do Caorle. Chtěla bych se poradit, jaká cesta je lepší? Přes Rakousko nebo Německo. A jak vychází poplatky na dálnicích, tunelech, ceny za benzín ... ? Děkuji. Monika.

Optimální trasa je Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. Dálnice A10 mezi Salzburgem a Villachem by měla být v září už bez problému. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (nebo dvě za € 15,40), za průjezd Tauerntunnelem zaplatíte € 9,50 a mýtné v Itálii celkem € 9,30. Ceny benzinu jsou levnější než v Itálii. Doporučujeme sjet z dálnice u Arnoldsteinu a potom se vydat doprava po silnici do Arnoldsteinu. Na konci městečka je čerpací stanice Shell. Tam bylo letos v polovině července nejlevněji. Rozhodně o dost levněji než na dálnici. Na dálnici se vrátíte stejnou cestou. V Itálii se cena pohybuje kolem, € 1,45 za litr, v Rakousku kolem € 1,30 za litr.

# 10.08.2008, 23:53.
Chystáme se do Rimini 25.8.2008. Chtěl bych poradit s idealní trasou a cenami poplatků. Jsme z Jablonce nad Nisou. Předem děkuji za odpověď. Milan.

Vaše optimální trasa je: Jablonec nad Nisou - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (nebo dvě při cestě na víc jak 10 dnů), za průjezd Brennerem € 8,00 a za mýtné v Itálii € 27,10. Poplatky při cestě zpět jsou stejné.

# 10.08.2008, 22:32.
Existuje do Mirabilandie, Aquafanu, a Miniaturi rodinná vstupenka nebo odpolední? Děkuji. Patrik.

Rodinné vstupné v žádném z těchto zařízeních neexistuje. V případě aquaparku Aquafan existuje odpolední vstupné po 15. hodině € 15,00 (plné vstupné stojí € 23,00, je tedy otázka zda se to vyplatí). V případě Aquafanu a Mirabilandia je v ceně plné vstupenky následující den zdarma. Existují i různé akce dohodnuté s hotely, kdy se prodává balíček ubytování + Mirabilandia + Italia in Miniatura.

# 10.08.2008, 13:46.
Chtěl bych se Vás zeptat, jaké jsou poplatky v Itálii a to na cestě z Tarvisio do Venezie, potom z Venezie do Pise a z Pise do San Marina. Moc děkuji. Š.

Tarvisio - Mestre (Venezia) = € 11,80, Mestre - Pisa = € 14,80, Pisa - Rimini (San Marino) = € 12,60.

# 10.08.2008, 13:26.
Mám dotaz ohledně ubytování v Caorle, např. kempu San Francesco nebo v apartmánu ve městě od 24. - 31.8.2008, chceme jet na blint autama dvě rodiny. Zda je reálné se někde ubytovat, popř. i někde v jiném městečku v severní Itálii (apartmá, camp ... atd.). Děkuji za odpověď. Nashledanou. K.

Poslední týden v srpnu je už po té nejvyšší sezóně, i když plno bude stále. Je však větší šance najít ubytování až na místě. Seznam agentur a ubytovacích zařízení v Caorle najdete na portále caorle.it

# 09.08.2008, 15:18.
Mám malou otázečku. Nejbližší Delfinárium od města Lido di Jesolo víte? A jaké jsou ceny vstupného? Děkuji za odpověd. Václav.

Nejbližší delfinárium je až v Rimini, 300 km - Delfinario di Rimini. Dospělý platí € 12,00, dítě do 10 let € 9,00. Dítě do 1 m je zdarma.

# 09.08.2008, 14:15.
Rádi bychom jeli prvních 14 dní v září vlastním autem na dovolenou do Itálie s 20-ti měsíčním Matějem. Potřebujeme poradit s výběrem vhodné lokality. Chceme jet kvůli Matějovi k moři, ale nejsme moc nadšení z dlouhých pláží typu Bibione atd. Rádi bychom to kombinovali s výlety do hor ... Dostali jsme doporučení na místo v Abruzzii v okolí Pescary (Pineto apod.), ale trochu máme strach z té vzdálenosti. Chceme sice po cestě zastavit na 2-3 dny ve Slovinsku (pojedeme ze Šumperka), ale i tak zvažujeme, zda to stojí za to jet tak daleko. Můžete nám doporučit i jinou vhodnou lokalitu s malým dítětem (třeba více na severu)? Děkujeme moc. Eva.

Hodně záleží na tom, jak Vaše dítě snáší cestu autem. Pokud dobře, potom už nezáleží na tom, zda pojedete 1000 km nebo 1500 km. Malé děti obecně cestu snášejí velice dobře. Na severu jsou právě ty dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře nejvhodnější pro malé děti. Úplně na severu doporučujeme Caorle, jižněji potom oblast kolem Numanny.

# 08.08.2008, 21:33.
Strašně moc děkuji za rychlou odpověď, jen malý dotaz k těm místním agenturám, to jsou něco jako naše informační střediska? My totiž moc nevíme, kdy přesně vyrazíme kvůli práci, takže si nechceme nic blokovat. A cestu doporučujete? Jedeme z Rakovníka. Děkuji moc. Petra.

Ne, to jsou agentury, které přímo pronajímají byty, apartmány apod. Informační středisko (Pro Loco) Vám s ubytováním rovněž pomůže, zpravidla Vás zkontaktuje právě s některou z těchto agentur (po předchozím ověření ubytování). Optimální trasa je následující: Rakovník - Zdice - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Santi Stino di Livenza - Caorle. Vzhhledem k termínu by ta dálnice A10 mezi Salzburgem a Villachem měla být bez problému.

# 08.08.2008, 14:57.
Super server, musím moc poděkovat! Měla bych otázku ohledně ubytování a cesty. Pojedeme v netradičním termínu asi od 20.8. - až se nám přestane líbit. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte tip na ubytování u moře - Caorle, Rimini, nebo něco nahoře. Jedeme si opravdu jen užít moře a nároční nejsme. Děkuji moc za radu. Petra.

Pokud si chcete užívat moře a zábavu na severu Itálie, potom Caorle je správná volba. Jsou tam rozsáhlé možnosti ubytování a také zábavy. Termín 20.8. má dvě strany mince. Pro cestu je lepší. Nemusíte se obávat dopravních zácp z důvodu střídání turnusů. Z hlediska ubytování je nešťastný. Dobíhá týden nejvyšší sezóny, která končí v Itálii 23.8. Všude je plno a nejvyšší ceny. Navíc ubytovatelé většinou požadují termín od So do So. 23.8. končí s dovolenými velká část italské klientely, ale stále přijíždějí noví turisté z Německa, Čech, Slovenska, … Ten poslední týden v srpnu je ale už lepší a zlepšuje se to s ubýhajícím kalendářem. Doporučujeme navštívit portál caorle.it, kde jsou nabízeny všechny typy ubytování v Caorle. Jsou tam i kontakty na místní agentury. Určitě si vyberete podle Vašich představ. Pokud by se Vám podařilo zajistit ubytování až od 23.8., lze to řešit např. vlastním stanem v kempu nebo ubytováním někde ve vnitrozemí. Tipy na aquaparky a zábavní parky najdete v odpovědi ze dne 06.08.2008, 13:18.

# 06.08.2008, 20:48.
Děkuji za kontakt na ubytování v Neapoli, a prosím zda nevíte dopravní spojení Neapol - Baia. Zda se dá stihnout jako jednodenní výlet. Líba.

Z Neapole jezdní z Piazza Garibaldi linka č. 1: Piazza Garibaldi - Monte di Procida. Musíte vystoupit na Torregaveta (po 1,5 hodině), odkud navazuje linka č. 2: Torregaveta - Baia (20 minut). Linky provozuje společnost Sepsa S.p.A., na jejich stránkách najdete podrobné jízdní řády.

# 06.08.2008, 14:05.
Prosím Vás o pomoc s dotazy. Chtěl bych s přítelkyní vyrazit v termínu přibližně. 10.8. - 24.8. do celé Itálie + Sicílie vlastním vozem a projet námi vytipovaná místa (Lago di Garda, Maranello, Benátky, Řím, Palermo, + 2 - 3 dny nějaké koupání se a válení se). Nemáme nikde zajištěno ubytování, protože nevím přesné termíny kdy a kde se budeme pohybovat. Seženeme vždy někde večer nějaké ubytování v hotelu do € 100,00? Ve FR a DE jsme využívali třeba ETAP nebo IBIS hotely. Co v Itálii? Je vhodné se pustit na takovéto "dobrodružství" v tomto termínu nebo počkat raději např. do září nebo na červen? Jde mi o to, abychom se ještě vykoupali v "teplém" moři, popř. zda to teď nebude vše přeplácané turistama? Popř. zácpy na dálnicích, nesnesitelné vedro v ulicích měst, apod. Předem děkuji za odpověď. Karel.

V tomto termínu je v Itálii ta největší sezóna (právě těch 14 dnů kulminuje), všude hodně turistů, přeplněná ubytovací zařízení, vysoké ceny atd. Je to způsobeno tím, že přesně v této době funguje v Itálii něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z měst k moři. K tomu ještě Němci, Češi, ... Větší šanci najít levnější hotel najdete ve městech ve vnitrozemí než u moře. To se týká všech ubytovacích kapacit. Hotely IBIS se nacházejí na severu Itálie (Padova, Verona, Milano, Firenze) a v Římě. Jejich úplný seznam najdete na portále all-hotels.com. Klasické zácpy na dálnicích v Itálii běžně nejsou, ty se tvoří hlavně v Pá/So v Rakousku na tazích směr Chorvatsko (A10 atd.). Ohrožené úseky jsou v Itálii především u měst: Mestre, Bologna, Neapol, Řím. Kritická je také horská dálnice mezi Bolognou a Florencií, tam bývá hodně kamiónů. Riziko, že se neubytujete v tomto termínu je, ale mimo pobřeží se určitě něco najde. V případě problému se můžete obrátit na turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám s ubytováním určitě pomůže. Vedro ve městech určitě bude - obrovské - proto mají všichni Italové to období dovolených. Pokud Vám však na termínu nezáleží a můžete jet i v září, tak doporučujeme nejdříve od 23.8. nebo i o týden později. Bude všude méně turistů, hotely budou prázdnější, moře stále teplé a vyjde Vás to celkově i levněji.

# 06.08.2008, 13:18.
To je báječné, že jsem našla tak skvělé stránky, kde se můžu něco dozvědět o Itálii. Do Itálie odjíždíme 16.srpna 2008 se sdružením pro postižené děti (ale samozřejmě každá rodina sólo) na 7 dní. Jedna z našich maminek má cestovku, tak nám vybrala bungalowy Albatros v Monfalcone. Teď jak se na to koukám, dalo se sehnat hezké bungalowy i za nižší cenu (platíme 15 000 Kč). Chci Vás poprosit o doporučení cesty - vyjíždíme z Ostravy. Na místě bychom chtěli podniknout aspoň nějaký výlet (do úvahy přicházejí Trieste, Benátky, Padova a Verona), zda byste byli tak moc hodní a doporučili nám něco a jak se platí dálnice? Lze zakoupit nějakou "dálniční známku" pro italské dálnice? Velice Vám děkuji za odpověď. K.

Optimální trasa z Ostravy je přes Příbor, Nový Jičín, Hranice, Olomouc, Brno, Břeclav, Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Ronchi Dei Legionari do Monfalcone. Jako hraniční přechod doporučujeme Břeclav oproti Mikulovu z toho důvodu, že je to z Brna po dálnici a přechod je prázdný. Cesta z Reintalu přes Grosskrut na silnici č. 7 je pěkná. Samotná sedmička je potom rozkopaná kvůli stavbě dálnice. Cestu přes slovinský Maribor a Ljubljanu nedoporučujeme, protože přes Itálii je cesta lepší a levnější. V Rakousku si kupte desetidenní dálniční známku za € 7,70. V Itálii se platí mýtné. Na mýtnici u Tarvisia si vyzvednete před závorou z přístroje přichystaný lístek, který potom předložíte obsluze nebo vložíte do automatu na výjezdu v Ronchi Dei Legionari. Na displeji se zobrazí částka, kterou zaplatíte (v hotovosti nebo platební kartou). Cena za tento úsek je € 7,70. Jediné na co si musíte dát pozor, tak správně najet za Udine na dálniční křižovatce směr Trieste. Tankujte plnou nádrž v ČR a potom doporučujeme dotankovat plnou nádrž ještě v Rakousku za Villachem. Sjeďte z dálnice na sjezdu Arnoldstein (kousek za dálniční čerpací stanicí Esso) a jak dojedete na silnici, vydejte se doprava na Arnoldstein. Na konci města je po pravé straně čerpací stanice Shell. Tady natankujte. Ten kousek cesty navíc se Vám určitě vyplatí. Zpět na dálnici se vraťte stejnou cestou. Tipů na výlety najdete hodně v otázkách a odpovědích týkajících se Benátek a Itálie (tato stránka). V Terstu můžete navštívit maják „Il Faro della Vittoria“, pevnost "Castello di Duino", katedrálu a hrad „San Giusto“, jeskyni "Grotta Gigante", vyhlídkovou tramvaj z Piazza Oberdan, bránu "Arco di Riccardo" na náměstí Piazzetta Barbacan, pevnost Miramare, římský amfiteátr aj. Informace o možnostech v Benátkách najdete na mapě Benátek a nebo na portále venezia.net. Vše o dopravě je na portále společnosti ACTV. Informace o Padově najdete na portále turismopadova.it a o Veroně na portále tourism.verona.it. Pokud už tam budete, doporučujeme návštěvu i blízkého Lago di Garga nebo Gardalandu. Akvaparky najdete na jih od Vašeho ubytování - Aquasplash v Lignanu, Aquafolie v Caorle nebo Aqualandia v Lido di Jesolo. V Lignanu je také rodinný park Gulliverlandia nebo Parco Zoo Punta Verde a v Latisaně Parco dei Pappagalli. Těch možností je tedy hodně, záleží na Vás, co preferujete a kam se vydáte. Na delší výlety se určitě vyplatí jezdit po dálnici, doprava Vás tak zdrží minimálně. Mýtné se platí pořád stejným způsobem. Do Mestre to stojí € 5,70, do Padovy € 7,90 a do Verony € 11,50. Vše z nájezdu u Ronchi Dei Legionari.

# 05.08.2008, 09:14.
Velice Vám děkuji za rady a omlouvám se za mé časté dotazy. Mám ještě prosím jeden dotaz. Cesta z Dolního Dvořiště přes Brenner, Padovu do Caorle se mi ukazuje stejně dlouhá jako přes Graz a Klagenfurt. A je levnější. Tak se kloníme více k ní. Myslíte, že by ji šlo zkrátit mimo dálnici, směr Linz, jet po A 9 kus a potom sjet z ní a nejet až do Grazu, tuším přes Trieben, Sheifling, Friesach do Klagenfurt. Ušetřilo by se asi 100 km, ale bude to asi náročná cesta po horách, že? Děkuji moc předem za informaci a velice se omlouvám že stále obtěžuji. Jsme z té cesty nervozní, jedeme autem poprvé. Mějte se krásně a moc děkuji. S pozdravem Č.

Vůbec neobtěžujete, toto vůbec neřešte. Přes Brenner a Padovu do Caorle je cesta dražší a lepší je jet z Prahy přes Mnichov a Innsbruck než přes Dolní Dvořiště. Vy jste ale zřejmě zvolili tu cestu směr Graz. Trasa jak ji popisujete je samozřejmě možná. Přes den by byla i s nádhernými pohledy na Alpy, údolí a štíty. Vždy to ale přináší velké zpoždění, větší spotřebu, větší zatížení řidiče atd. Dvojnásob přes noc. Je otázkou, zda čas, který ušetříte tím, že nakonec nepojedete po A10 neztratíte jízdou po horách. S těmi kolonami na A10 je to tak, že mohou být a také nemusí. Riziko se stupňuje od toho pátečního odpoledne až do sobotního rána, kdy kulminuje, potom zase klesá. My bychom to řešili tak, že bychom jeli po té A10, vyjeli v pátek co nejdříve někdy odpoledne. S někým bychom se domluvili, kdo má přístup k internetu a u Dolního Dvořiště bychom zastavili, zkontaktovali se s ním a podle aktuální situace na webkamerách společnosti Asfinag bychom se rozhodli až na místě. Určitě se ale kvůli tomu nestresujte. Myslete na nádhernou dovolenou a ne na to nutné zlo, kterým tak dlouhá cesta je.

# 04.08.2008, 13:13.
Chtěla bych si s sebou do Itálie vzít čtyřkolku, zajímalo by mě jaký na to potřebuji řidičský průkaz. Děkuji. Dáša.

Řidičské oprávnění pro motorovou čtyřkolku se odvozuje podle specifikace a její kategorie. Tj. podle údajů v technickém průkazu. Podle toho potřebujete mít v řidičské průkazu skupinu B1 nebo B. Pokud tedy vlastníte platný řidičský průkaz daného oprávnění a můžete tak u nás řídit tu konkrétní čtyřkolku, můžete ji řídit i v Itálii. Doporučujeme si ještě vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, který Vám vyřídí za 50,-Kč na počkání každá obec s rozšířenou působností. Není to podmínkou, ale je to jistota. Více na toto téma najdete v odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25. Čtyřkolka sama o sobě musí splňovat základní podmínky, stejně jako motorka nebo auto: homologace na pozemní komunikace, SPZ, MPZ, povinné ručení (zelená karta), technický průkaz. Pokud není čtyřkolka psaná na Vás, musíte mít plnou moc k vývozu a užívání čtyřkolky v zahraničí od jejího majitele.

# 04.08.2008, 08:23.
Moc děkuji za informace. Chtěli bychom Vás poprosit ještě o jednu radu. Jelikož jsou na této trase dopravní zácpy, kterých se bojíme, našli jsme další 2 náhradní trasy. Dolní Dvořiště - Linz - potom po E 57 na Graz - Klagenfurt - Tarvisio nebo trasa Dolní Dvořiště - Salzburg - Innsbruck - Brixen - Bressanone (sjet z dálnice a jet kus po E66 - směr Udine nebo uhnout doprava na Benátky). Máte s těmito trasami, prosím, nějaké zkušenosti? Která by byla lepší a levnější? Děkuji moc za odpověď, jste velice hodní a moc se mi Vaše stránky líbí. Jste super. S pozdravem Č.

V první variantě ta A9 (E57) je pěkná dálnice (my tudy jezdíváme opačným směrem od Vídně ke Schladmingu). Hodně si tím ale zajedete. Mýtné se platí u Spital a.P. (Bosruck) a stojí € 4,50, a před Grazem (Gleinalm) a stojí € 7,50. Ostatní poplatky (známka v Rakousku a mýtné v Itálii) zůstávají. Druhou Vaši variantu bychom upravili následovně: Praha - Rozvadov - Mnichov - Brenner - Itálie. V Německu se mýtné neplatí, v Rakousku zaplatíte ještě € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. Tedy o € 1,50 méně než za Tauerntunnel. V Itálii za úsek Brenner - Bressanone zaplatíte € 2,50 a za úsek Tolmezzo - San Stino celkem € 5,50 resp. za úsek Ponte nelle Alpi - San Stino celkem € 8,30. Ta druhá varianta je ale horší než ta první. Cesta mimo dálnici vede přes Dolomity, a s plně naloženým autem a večer to může být pro Vás horor. Pokud byste si připlatili, tak by bylo lepší jet z Brennerského průsmyku pořád po Autostrádě na Trento, Veronu, Padovu, Mestre a do Caorle. Mýtné by stálo € 23,40. To by byla druhá nejlepší trasa po té optimální po A10. Pokud by to pro Vás nebylo schůdné, potom doporučujeme tu první Vaši variantu po A9. A nebo optimální cestu po A10 s tím, že vyjdete v pátek brzy ráno a cestou si uděláte větší přestávky u jezer v okolí Villachu. Museli byste ale řešit nocleh. Snad je to množství různých variant alespoň trochu srozumitelné.

# 03.08.2008, 21:34.
Chystáme se s manželem a dětmi 6 a 2 let v úterý 5.8.2008 na dovolenou do Lido di Jesolo. Pojedeme s karavanem, takže do kempu. Můžete mi, prosím, poradit cestu z Příbrami do Lido di Jesolo, kolik tak budem platit poplatky a nějaký dobrý kemp? Děkuji a přeji krásný večer. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Příbram - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Lido di Jesolo. Předpokládáme, že hmotnost soupravy je do 3,5 t. Průjezdnost A10 mezi Salzburgem a Villachem by měla být v polovině týdne bez problému. V Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70 (pokud pojedete na více než deset dnů, kupte si druhou na cestu zpět). Za průjezd Tauerntunnelem zaplatíte € 9,50. V Itálii zaplatíte mýtné za úsek Tarvisio - Cessalto celkem € 12,30 (pokud máte na přívěsu jen jednu osu) nebo € 19,20 (pokud máte na přívěsu dvě osy). Bohužel systém mýta v Itálii je takový, že se platí podle počtu os soupravy. Osobní automobil bez karavanu normálně platí na této trase € 9,60. V Lido di Jesolo je mnoho pěkných kempů. Vzhledem k tomu, že jedete v nejvyšší sezóně, doporučujeme Vám vybrat si několik kempů, abyste měli možnost v případě plného jednoho alternativně zvolit jiný. Seznam kempů v Lido di Jesolo najdete na portále camping.it. Doporučujeme především International Club Camping, ale dobré jsou všechny kempy, které mají 3 a 4 hvězdičky.

# 03.08.2008, 19:47.
Moc děkuji za zprávu. Kdybych mohla ještě poprosit, kuchyně je vybavená nebo musíme s sebou něco vézt? A je tam mikrovlnná trouba? Hana.

Jedná se o kompletně vybavený kuchyňský kout, tzn. že žádné talířky, hrnce, příbory, skleničky atd. s sebou vézt nemusíte. Vezměte si s sebou ale raději utěrku, houbičku, jar atd. nebo to zakupte na místě. Mikrovlnná trouba tam ale s největší pravděpodobností nebude. Ta bývá ve vícehvězdičkových apartmánech. Určitě ale budete mít ledničku, vařič, nádobí a dřez. Detailní informace o itineráři Vám poskytne CK, od které jste si ubytování zakoupili.

# 03.08.2008, 16:16.
Děkuji za odpověď. Doufám, že se nám bude v letovisku líbit. Dle recenzí se mě na dovolenou moc nechce. Až budu dovolenou objednávat příště, budu se víc ptát na letovisko. Děkuji. Jana.

Takhle vůbec neuvažujte. Dovolenou máte už koupenou, tak se na ni těšte a užijte si ji jak nejlépe budete moci. Každé místo má své kouzlo a pokud se na něj budete dívat pozitivně a vnímat spíše ty klady, tak se Vám tam určitě bude líbit. Zaměřte se na to, co se Vám líbí, a tím směrem se potom ubírejte. Určitě tam jedete kvůli moři, tak si najděte místečko na pláži, které Vám bude nejvíc vyhovovat. Pokud máte ráda přírodu, určitě si přijdete na své. Pokud máte ráda nákupy, naplánujte si cestu do nějakého většího letoviska i když to bude třebas na celý den atd. Přejeme Vám, aby Vám dovolená vyšla. Na ty zcela záporné recenze na různých cestovatelských webech moc nehleďte. Bývají často ovlivněny zcela subjektivními pohledy a tím, že někdo očekával více než mohl nebo měl zaplaceno. Dejte nám potom vědět, jak se Vám tam líbilo. Budeme vděčni za Vaše postřehy z tohoto střediska. Před další dovolenou se můžete samozřejmě na cokoliv zeptat, rádi odpovíme, pokud budeme moci.

# 03.08.2008, 15:38.
Za 14 dní budeme pobývat u známých v Terstu a rádi bychom vyrazili na výlet lodí do Benátek. Můžete mi poradit, kde a za kolik lze sehnat lístky, případně kontakt na prodej přímo v Terstu? Děkuji. Michal.

O přímém turistickém trajektu mezi Terstem a Benátkami nemáme žádné informace. Odjíždějí odtud většinou trajekty do Řecka. Vzhledem k existenci dálnice A4 vedoucí přímo po pobřeží do Mestre by to bylo vzhledem k velké vzdálenosti i cenově drahé. Doporučujeme přejet do Mestre, tam zaparkovat a koupit si lístek přímo odtud. Mýtné Terst - Mestre Vás přijde na € 6,40 (stejná cena při cestě zpět). Informace o parkování a dopravě do Benátek najdete v naší odpovědi ze dne 10.07.2008, 23:55 - Benátky.

# 02.08.2008, 20:04.
Nevíte, zda-li po zaplacení vstupu (asi mezi € 15,00 až € 25,00 za osobu) do zábavního parku Mirabilandia v Ravenně (Itálie) se ještě zvlášť platí vstupné na jednotlivé atrakce nebo je vše hrazeno v celkovém vstupu do tohoto parku? Děkuji. Robert. P.S.: super stránky a informace.

Vstupné do parku Mirabilandia je v roce 2008 pro dospělého € 28,00, pro dítě (do 150 cm a 12 let, do 100 cm zdarma) € 22,00. Lístek platí i druhý den (podmínky viz. stránky parku). V ceně jsou všechny atrakce, i opakovaně od rána do večera. Vstup na Mirabilandia Beach se platí zvlášť - € 8,00 / € 5,50. U mnoha atrakcí je minimální výška, takže děti, které jsou zdarma na většinu atrakcí nemohou. Viz. stránky parku.

# 02.08.2008, 16:25.
Měla bych dotaz, na ubytování v apartmánovém domě Hermann v Bibione. Mám tam jet se synem a s kamarádkou, která bere vnuka. Jaké je to ubytování, zda se tam v pohodě vejdeme a na okolí. A chtěla bych vědět ceny potravin, ceny v pizzeriích apod. A když budu vybírat z bankomatu, zda je to o moc dražší než u nás v bance. Moc děkuji. Hana.

Jedná se o standardní apartmány ve standardní skladbě místností - ložnice, obývák s rozkládací pohovkou (přistýlky) a kuchyňským koutem, sprcha s wc, balkon. Určitě se tam vejdete, zvláště když budete dva dospělí a dvě děti. V bloku je celkem 8 apartmánů. Dokola je zahrada. Dům stojí v zástavbě, takže k moři půjdete přibližně 300 až 400 metrů rovnou ulicí (Via Andromeda). Budete bydlet prakticky v centru Bibione, všude plno obchodů, restaurací, pizzérií, kaváren atd. Nedaleko je Corso del Sole. Stejně daleko jako k pláži to budete mít i k lunaparku. Trh je v Bibione v úterý. Ceny potravin jsou lehce vyšší než u nás, např. těstoviny, zeleninu a ovoce můžete koupit i levněji. Výrazně dražší jsou uzeniny, sýry a mléčné výrobky. Za pizzu zaplatíte kolem € 10,00, jsou samozřejmě dražší i levnější. Za zmrzlinu kolem € 1,00. Ceny výběru z bankomatu v zahraničí najdete v ceníku Vaší banky, která Vám vystavila platební kartu. Většinou je ta cena stanovena jako určitá procentní část z vybrané částky. Doporučujeme však bankomaty nepoužívat. Hotovost si vyměňte v ČR a v Itálii se snažte platit všude kde to půjde přímo platební kartou (žádné poplatky, nižší kurs - devizi střed).

# 01.08.2008, 14:30.
Odjíždím do Itálie a chtěla bych se zeptat pod jakým názvem se tam prodává benzín Natural 95? Předem děkuji za odpověď. Jana.

Senza Piombo. Pokud bude ta možnost, volte stojany označené "Fai date" nebo "Self service". Jsou samoobslužné a ceny jsou nižší než s obsluhou. Natankujte raději ještě před hranicemi s Itálií v Rakousku a to mimo dálnici. Ceny jsou výrazně levnější než na dálnici. V Itálii to platí také, ale cena benzínu je tam výrazně vyšší než v Rakousku, stojí přibližně stejně jako nafta.

# 01.08.2008, 10:57.
Právě jsem narazil na Vaše stránky a moc se mi líbí. Chystáme se zítra s manželkou a synem (1,5 let) do Salerna. Chtěli bychom vyrazit brzo ráno a chceme být v Salernu až v neděli večer, tak v 8.00. Četl jsem teď zprávu ze 30.7., jak jste popisovali ceny dálnice na Gargano. Předpokládam že to budeme mít podobné? A ještě by mě zajímalo, zda nemáte nějaké tipy, kde se v sobotu ubytovat někde na půli cesty, levnější kemp či tak. A poslední věc, zda je to bez problémů sjet z dálnice do Florencie a potom zase najet zpět. Možná, že už jste tyhle info někde říkali, tak mě, prosím, odkažte. Děkuji mnohokrát. Petr.

Cena mýtného na trase Tarvisio - Salerno je € 54,20. Je to o něco dále než na Gargano. Mýtné budete platit před Mestre, potom pojedete kousek po bezplatné Tangenciále a za Mestre vjedete opět do placeného úseku. Potom se platí až u Salerna. Počítejte s možností dopravních zácp u Mestre a s náročnou cestou po horské dálnici mezi Bolognou a Florencií (mnoho kamiónů, hustý provoz atd.). Na západním pobřeží je potom dálnice perfektní, většinou už se třemi pruhy. U Florencie můžete z dálnice samozřejmě sjet (jako kdekoliv jinde). Při sjezdu z dálnice se potom samozřejmě musí zaplatit mýtné a při nájezdu vyzvednout nový lístek. Na celkové ceně mýtného by se to nemělo projevit. My přespání řešíme tak, že jedeme kam dojedeme a zastavíme na dálnici někde u Autogrillu kde jsou pro odpočinek vyhrazená parkoviště a tam přespíme v autě. Je to sice nepohodlné, ale není člověk vázaný na konkrétní dojezd a odjet může rovněž kdy chce. Děti to snášejí naprosto skvěle, někdy ani neví, že jsme někde stáli, protože celou noc prospí už během jízdy. Spousta cestovatelů na cestě do Kalábrie využívá kempy kolem jezera Lago Trasimeno. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Jsou tam i ceny a odkazy na oficiální webové stránky. Doporučujeme si vybrat po cestě několik kempů, abyste mohli potom podle situace zastavit prakticky kdekoliv, jak bude potřeba.

# 31.07.2008, 23:20.
Protože jsme neměli dostatek času naplánovat dovolenou, zjistili jsme v cestovce, že už nemají volné termíny a tak bych se chtěla zeptat, zda náhodou nemáte tip na nějaký hotel v Rimini a zda se můžeme spoléhat, že tam seženeme ubytování bez předchozí rezervace? Děkuji za jakoukoliv informaci. Barbora.

Záleží hodně na tom, kdy chcete do Rimini jet. V srpnu už je v Itálii ta nejvyšší sezóna a přímořská letoviska jsou přeplněná turisty a možnost najít ubytování je snížena. Ceny jsou navíc moc vysoké. V Itálii to bohužel nefunguje jako např. v Chorvatsku nebo Rakousku, kde je ubytování nabízeno na každém kroku. Italové sázejí na jistotu a většinu ubytovacích kapacit prodávají dopředu přes různé tour operátory a agentury. Srpen bývá dlouho dopředu vyprodán, protože v tomto období funguje v Itálii něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z měst k moři. K tomu Němci, Češi, ... Pokud budete mít na místě problém ubytování sehnat, obraťte se na turistickou informační kancelář, která Vám bude nápomocna. Pokud chcete jet poslední týden v srpnu, kdy jsou ceny nižší a sezóna pro italskou klientelu končí, zkuste se podívat na nacesty.cz. Jsou tam dva volné termíny (24.8. a 30.8.) - čtyřhvězdičkový hotel Due Mari v Rimini s polopenzí na 7 dnů. Cena vychází na € 56,00 resp. € 47,00 za osobu a noc, což je na čtyřhvězdičkový hotel a navíc s polopenzí nádherná cena. Pokud Vám toto nevyhovuje, lze najít hotely v Rimini přes různé rezervační on-line systémy. Zadejte do vyhledávače "rimini hotel", "rimini hostel" atd. Rezervaci dopředu však doporučujeme.

# 31.07.2008, 13:48.
V sobotu 2.8 večer vyjiždím do Itálie do Vicenzi Est. Chtěl bych se zeptat a poradit, jaká je nejlepší trasa a na kolik mě vyjde cesta se všema poplatkama ... A jak je to s tankováním v itálii? Předem děkuji za vaši odpověd a radu ... S pozdravem Ota.

Záleží odkud pojedete. Existují tři varianty: 1. Rozvadov, 2. Dolní Dvořiště, 3. Mikulov. Optimální trasy: 1. Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Vicenza Est. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku destidenní dálniční známka v ceně € 7,70 a průjezd Brennerem za € 8,00, v Itálii mýtné v úseku Brennero - Vicenza Est celkem € 17,20. 2. Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Vicenza Est. V Rakousku destidenní dálniční známka v ceně € 7,70 a průjezd Tauerntunnelem za € 9,50, v Itálii mýtné v úseku Tarvisio - Vicenza Est celkem € 15,50. 3. Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Vicenza Est. V Rakousku destidenní dálniční známka v ceně 7,70, v Itálii mýtné v úseku Tarvisio - Vicenza Est celkem € 15,50. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Pokud se vracíte do desti dnů, nemusíte kupovat další rakouskou dálniční známku. V Itálii na dálnicích je cena benzinu téměř stejná jako cena nafty. Doporučujeme však tankovat až při sjezdu z dálnice, kde jsou ceny nižší. Ještě více ušetříte, když budete tankovat u stojanu bez obsluhy - označeny "Fai date" nebo "Self service". Určitě se vyplatí natonkovat ještě v Rakousku, opět mimo dálnici. Čerpací stanice v Itálii přijímají běžné platební karty.

# 30.07.2008, 23:09.
Můžete mi prosím poradit, zda s kartou Viacard ušetřím na dálničních poplatcích? Jedeme až do Cariati - přibližně 1700 km, tak by se nějaká úspora hodila. Děkuji moc. Janka.

Více o Viacard najdete v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. Doporučujeme však platit platební kartou. Karta Viacard je vhodná pro časté používání Autostrády - např. při poznávacích cestách. Při dlouhých jednorázových transferech se nevyplatí. Mýtné budete platit jen po Salerno, jižněji je už dálnice bezplatná. Levnější mýtné s Viacard lze získat pro dopravní společnosti, které se připojí ke konsorciu FDE a v rámci tohoto získají slevu až 15%, další slevu získají tím, že uplatní faktury za Viacard při vracení DPH. Fyzická osoba se dostane spíše do situace, že celou hodnotu Viacard nevyčerpá a zaplatí tak více než je skutečná cena mýtného.

# 30.07.2008, 20:42.
Jedu v nejbližší době do Itálie, do Caorle a mám dotaz ohledně cesty po jižní části, přes Slovinsko, Maribor, Lublaň a poté v Itálii přes dolní část. Nebo je to lepší vrchem Graz, Klagenfurt atd? Děkuji za odpověď. David.

Doporučujeme cestu přes Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. Je to přibližně stejně daleko, ale výrazně levnější. V Rakousku budete mít dálniční známku každopádně, při cestě přes Tarvisio zaplatíte na mýtném v Itálii € 9,30, při cestě přes Trieste o € 5,40 méně, ale navíc dálniční známku ve Slovinsku za € 35,00. Celkově v obou směrech by Vás tedy tato trasa přišla o € 24,20 více. Trasa přes Tarvisio je bezproblémová, průjezdná, netvoří se kolony (ty se tvoří až kolem Mestre, což je za Vaším cílem). Ve Slovinsku je pravděpodobnost dopravních zácp větší.

# 30.07.2008, 20:26.
Prosím o doporučení pensionu nebo hotelu v Neapoli do € 35,00. Zatím jsem sama našla ubytování přes € 40,00. Děkuji. Libuše.

U hotelu nebo penzionu se pod € 40,00 v sezóně asi nedostanete. Zkuste hostel. Např. v hostelu Of The Sun stojí pokoj pro dva € 55,00 v sezóně, tedy € 27,50 za osobu. Jednolůžkový pokoj pod € 40,00 pravděpodobně neseženete ani v hostelech. Levnější jsou už jen lůžka ve sdílených pokojích (€ 20,00). To ale v žádném případě nedoporučujeme. Jedno z levných ubytování je také v B+B Astra.

# 29.07.2008, 20:07.
Chtěla jsem se zeptat, zda něco nevíte o letovisku Lido di Voláno a eventuelně nějaké fotky. Děkuji za odpověď. T.

Hodněkrát jsme tudy projížděli při našich cestách na jih a z jihu Itálie, nikdy jsme se však nezastavili. Máme informace jen zprostředkované od našich návštěvníků. Lido di Volano se nacházhí v blízkosti Vali di Comacchio a Delta Pádu. Je tam nádherná příroda, na druhé straně díky stojatým vodám se tam může vyskytovat množství komárů. Pláž je písečná s pozvolným vstupem do moře, od obydlených oblastí je oddělena piniovým hájem. Výlety můžete podnikat jak na sever, tak i na jih - Benátky, Mirabilandia, Fiabilandia, Valli di Comacchio, Delta del Po, Chioggia, Delinario di Rimini, Italia in miniatura. Fotografie nemáme, určitě nějaké najdete na internetu, např. prostřednictvím Google. Zadejte "Lido di Volano Fotogalerie".

# 28.07.2008, 18:08.
Prosím o rady na cestu do Itálie. Odjíždíme z Prahy a jedeme do Diano Marina. Čas příjezdu do Diano Marina máme v rozmezí 15:30 - 19:00 v sobotu 13.9.2008. Zajímá mě zda mám vyjíždět již v pátek na noc nebo stačí až v sobotu brzo ráno? Dále bych se chtěl optat na poplatky po cestě (mýtné, dálniční známky atd.). Jak se liší předepsaná výbava auta a na co si mám dát pozor. K místu našeho pobytu: jaké zde můžeme očekávat počasí? Ještě prosím o nějaké rady pro cestování s dítětem (1,5 roku). Předem moc děkuji za rady! Petr.

Počítejte přibližně s 12-ti hodinami jízdy. Podle toho si naplánujte cestu s dostatečnou rezervou. Mělo by tedy stačit vyjet v časných ranních hodinách. V tomto termínu by neměly hrozit nikde dopravní zácpy. Optimální trasa je Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Brescia - Piacenza - Tortona - Savona - San Bartolomeo - Diano Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii potom mýtné ve výši € 36,40. Při cestě zpět jsou poplatky stejné. Pokud pojedete na více než 10 dnů, kupte si rakouské známky dvě - druhou na cestu zpět. Předepsaná výbava auta je stejná jako u nás. Důraz je kladen na bezpečnostní vestu a dětské autosedačky. Nesmíte mít kanystr s pohonnými hmotami. Odtah je možný jen prostřednictvím odtahové služby. Dejte si pozor na tankování. Dotankujte v Rakousku do plné nádrže a nejlépe mimo dálnici. Můžete tak výrazně ušetřit. Stejně tak v Itálii je výhodné tankovat až po sjezdu z Autostrady a to nejlépe u stojanů označených jako "Self service" nebo "Fai date". Tankujete sám a platíte méně. Počasí sledujte před odjezdem např. na serveru weather.com. Jsou tam i dlouhodobé předpovědi. V září očekávejte teploty kolem 25 stupňů, moře by mělo být kolem 20 stupňů. Záleží však také na konkrétní situaci. Očekávejte však, že večer může být chladněji. U dětí je cestování individuální. Záleží, jak to Vaše snáší obecně cestu autem. Pokud dobře, nebude problém i na delší vzdálenosti. V případě malých dětí je lepší cestovat na noc, aby většinu cesty prospaly.

# 28.07.2008, 15:30.
Chtěla jsem se zeptat, jaká je nejlepší trasa z Prahy do Caorle. Máme strach ze zácpy v Rakousku. Máme zaplacený pobyt od 9.8. do 16.8. Je lepší vyrazit již v pátek přes noc? Aby byla menší šance, že se dostaneme do zácpy. Jedeme s malými dětmi. A kolik nás cesta zhruba vyjde na poplatcích a mýtném? Předem děkuji moc za odpověď. S pozdravem Č.

Optimální trasa je následující: Praha - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. Problémový je úsek především na A10 mezi Salzburgem a Tauerntunnelem, kde se tvoří v pátek navečer až do sobotního dopoledne dopravní zácpy. Není to ale pravidlem, každopádně to riziko existuje a je velké. On-line můžete sledovat dopravní situaci na webkamerách společnosti Asfinag týden před Vaším odjezdem a optimální dobu průjezdu si z toho odvodit. Nicméně pro malé děti je lepší cesta navečer, protože není takové horko a cestu prakticky celou prospí. Co se poplatků týče, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, za průjezd Tauerntunnelem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii potom € 9,30. Poplatky zpět jsou za mýtné stejné.

# 28.07.2008, 11:20.
Objevila jsem Vaše stránky, proto využiji možnosti se zeptat. Poslední týden v srpnu se chystáme do Itálie - oblast Campania - Paestum. Najdete-li čas, poprosila bych Vás o popis trasy, jak se tam nejsnadněji dostat, plus poplatky s tím spojené nebo i výhodné čerpací stanice v Itálii na naší trase. Pojedeme přes hnaniční přechod Mikulov - potom po sedmičce dál na Vídeň. To, v jakém stavu je sedmička do Vídně je velmi dobře známo, protože tu trasu jezdím každý den do zaměstnání - do Vídně. Pokud máte nějaké zajimavé tipy v Paestu a okolí - cokoliv - výlety - restaurace - kde nejlevněji koupit potraviny - vše uvítám. Jaké ceny masa (v obchodě) jsou zhruba v Itálii? Jsou srovnatelné s našemi nebo dražší? Mnohokrát Vám děkuji. S přáním krásného dne. Jitka.

Optimální trasa je: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Firenze - Roma - Napoli - Battipaglia - Paestum. V Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v Itálii potom mýtné za úsek Tarvisio - Battipaglia celkem € 53,80. Tankovat doporučujeme v Rakousku u hranic s Itálií, ve městečku Arnoldstein. Sjeďte z dálnice a vraťte se do Arnoldsteinu (do prava), projeďte městečkem a na jeho konci je čerpací stanice Shell. My jsme tam tankovali při naší červencové cestě na Gargano tam i zpět. Všude na dálnici stála nafta přes € 1,55, tam stála € 1,41, při cestě zpět dokonce ještě méně. Stejně tak v Itálii doporučujeme tankovat mimo dálnici (pokud Vám vystačí nádrž). Ceny pohonných hmot jsou tam vyšší než v Rakousku, navíc nafta a benzin stojí přibližně stejně. Tankujte u stojanů označenách "Fai date" nebo "Self service". Jsou to stojany bez obsluhy a ceny jsou nižší. Kromě klasických historických památek doporučujeme navštívit mys Palinuro a rovněž park Cilento a Vallo di Diano. O něco dále na sever stojí za návštěvu Pompeje a Vesuv nebo ostrov Ischia a Capri. Na jih potom městečko Maratea a socha Ježíše vypínající se vysoko nad ním. Ceny masa jsou v Itálii dražší než u nás, stejně tak ceny uzenin. Pohybuje se to však maximálně kolem dvojnásobku až trojnásobku. Ceny jsou hodně závislé od toho, zda se jedná o značkové nebo neznačkové potraviny, zda nakupujete v supermarketu nebo obchodě, atd.

# 28.07.2008, 08:31.
V pátek 1.8. odjíždíme s manželem a dvěma kamarády do Alby. Cíl cesty, kde si nás převezme CK je v San Benedettu. Našla jsem zde již nějaké odpovědi na trasu - mimochodem jsou zde úžasné informace, ale jsme z toho nějací zmatení. Můžete mi, prosím, tedy poradit optimální trasu? Pojedeme z Plzně. Eventuelně postřehy, kde se čemu vyhnout a vyvarovat. Děkuji mnohokrát, Lucka.

Optimální trasa je Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Ancona - San Benedetto del Tronto. Na této trase by neměly být problémy se zácpami, počítejte však s několika menšími omezeními na italské Autostrádě kvůli opravám. Zde potom především dodržujte rychlost. Tankovat doporučujeme v Rakousku, kde doporučujeme sjet z dálnice k nejbližší čerpací stanici. Ceny jsou výrazně nižší. V Itálii potom tankujte až na místě, kde si najdete čerpací stanici s nejvýhodnějšími cenami. Pokud budete tankovat u stojanů označených "self service" nebo "fai date", ušetříte. Jsou bez obsluhy. Pokud jedete na víc jak 10 dnů, kupte si v Rakousku dvě desetidenní známky. Je to výhodnější než jedna dvouměsíční. Kupte je až v Rakousku, v ČR na čerpacích stanicích jsou nevýhodné ceny. Maximálně plaťte platební kartou. Počítá se výhodnější kurz - devizy střed.