ITÁLIE 2008 / 5

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2008 / 5

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Itálie 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 04.07.2008, 16:55.
Chystáme se v září poprvé cestovat na sever Itálie do kempu poblíž Cavallino. Zpáteční cestou bychom se chtěli dostat do Innsbrucku v Rakousku. Jakou trasu bychom měli zvolit s ohledem na cenu? Dálnice sice preferuji, ale cestujeme favoritem na LPG, tudíž rychlost 130 km/h je pro nás na maximu. Předem děkuji za odpověď. Spousta informací z Vašich stránek pro nás byly užitečné. David.

Ideální trasa je samozřejmě po dálnici: Cavallino Treporti - Mestre - Padova - Verona - Brennero - Innsbruck. Na poplatcích v tomto případě zaplatíte € 20,80 za italské dálnice, € 8,00 za průjezd Brennerem a € 7,70 za desetidenní dálniční známku v Rakousku. Pokud budete mít dostatek času, můžete trasu samozřejmě různě kombinovat, např. z Mestre se vydat na sever po dálnici A27 kolem Trevisa až k Ponte nelle Alpi. Potom přes Cortinu d' Ampezzo a Brunico a u Bressanone se opět napojit na dálnici A22 do Brennera. V tomto případě by Vás poplatky za Italské dálnice vyšly na € 5,70 za první úsek a € 2,50 za druhý úsek.

# 04.07.2008, 11:26.
Rádi bychom s rodinou jeli po vlastní ose koncem července do Itálie. Pocházíme z Karlových varů. Chtěl bych se zeptat, zda je možno na místě bez problému sehnat ubytování, nebo se to musí předem domluvit a jaké jsou případně ceny za apartmány. Jsme pěti člená rodina a rádi bychom někam poblíž moře, Bibione a pod. Předem moc děkuji za odpověď. Petr.

Koncem července a v srpnu je v Itálii nejvyšší sezóna, navíc tam funguje něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z vnitrozemí k moři. Proto je tam tak plno a draho. Ceny apartmánů jsou v tomto období až sedminásobně dražší než začátkem června. V Itálii je situace s ubytováním jiná než v Chorvatsku a Rakousku. Nesetkáte se tam s takovým aktivním nabízením ubytování. Navíc v tomto období je všude plno a ubytování se shání na poslední chvíli těžko i přes CK, nicméně není to nemožné, ale počítejte s cenami za apartmán a týden od € 600,00 do € 1000,00 (i více). Pokud se rozhodnete hledat ubytování až na místě, doporučujeme navštívit turistickou informační kacelář (Pro Loco), která Vám s hledáním ubytování pomůže. Je možné využít i služeb místních agentur.

# 03.07.2008, 17:52.
Vážení, prosím Vás o podrobnou radu na cestu do Itálie. Chtěli bychom dopřát naší dceři koupel v moři atd. Protože jsme úplní laici v této oblasti prosíme o Vaši radu a zkušenosti. Jeli bychom kolem 25.7. z Českých Budějovic vlastním autem směr Itálie - zřejmě Lignano? Nebo máte jiný tip? Nejkratší cesta je kudy? Je možno tam sehnat nocleh na místě tak na 2-3 noci? Dá se zamluvit kemp nebo je možné sehnat ubytování v soukromí? Děkuji za odpověď a velké díky za Vaši ochotu a znalosti (přečetla jsem část Vašich vyčerpávajících odpovědí). Děkuji. Ivana.

Z Českých Budějovic je nejlepší trasa směr Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Lignano. Co se dálničních poplatků týče, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii potom zaplatíte mýtné € 8,10. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. V sezóně, především od poloviny července a v srpnu, je složité hledat v Itálii ubytování v letoviscích u moře až na místě. O to složitější mimo běžné termíny So - So. Doporučujeme na místě navštívit turistické informační středisko (Pro Loco), které Vám tuto práci hodně usnadní. Ideální by však bylo si ubytování zajistit dopředu. Lignano z pohledu vzdálenosti z ČR a z pohledu pobytu s dítětem je dobrá volba. Kvalita pláží a čistota moře nemůže být samozřejmě srovnatelná s jihem Itálie, nicméně děti to vnímají jinak. Vrátí se Vám to škálou nabízených služeb a pestrou paletou zábavy.

# 03.07.2008, 12:34.
Dají se na dálnicích v Itálii platit všechny poplatky platební kartou? Jak to tam funguje? Tankování PHM - je tam obsluha nebo se tankuje jako u nás? Děkuji. Radomír.

Mýtné v Itálii se dá platit platebními kartami EC/MC, VISA a American Express. Při výjezdu zvolte bránu označenou symbolem peněz a ruky. Jedná se o bránu s obsluhou, které podáte dálniční lístek a platební kartu. Může se ale stát, že všechny brány s obsluhou budou uzavřeny a budete nucen použít bránu s automatem (označena symbolem peněz). U všech čerpacích stanic v Itálii je tankování s obsluhou. Tato služba je v ceně pohonných hmot. U některých čerpacích stanic je stojan označený jako self service, kde si můžete natankovat sám - cena je výrazně nižší. Čerpací stanice obecně přijímají všechny běžné typy platebních karet.

# 03.07.2008, 09:28.
Chtěla bych Vás poprosit o malou radu. 15.7. někdy v brzkých hodinách se s přítelem chystáme autem někam na sever Itálie, asi do Bibione. Můžete mi poradit nějakou nejlepší a nejlevnější trasu? V Itálii chceme být přibližně 4 noci, myslíte, že tam seženeme nějaké ubytování? Předem děkuji za odpověď. F.

Cesta hodně závisí od toho, odkud pojedete. Pokud jste z Čech, překročíte hranice pravděpodobně v Rozvadově a budete pokračovat směrem na Mnichov (nebo v Dolním Dvořišti a směr Linz), Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Latisana a Bibione. Pokud jste z Moravy, pojedete přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě. Doporučujeme hranice překročit v Břeclavi, přechod a následná silnice jsou téměř prázdné. Na silnici 7 do Vídně se napojite až za Grosskrutem. Pozor, tato silnice je nyní s mnoha omezeními, staví se tam dálnice. V první variantě doporučujeme počítat s časovou rezervou, poněvadž v úseku před Salzburgem a Tauernským tunelem se mohou tvořit kolony. Stejně tak při druhé variantě na výjezdu z Vídně. Co se dálničních poplatků týče, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, v první variantě ještě € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii potom zaplatíte mýtné € 8,10. Mimo dálnici se dá jet úsek Tarvisio - Gemona, cesta je z kopce, jedete prakticky pořád na pětku bez plynu, tedy zadarmo. Na poplatcích ušetříte € 4,70, což je téměř zanedbatelné. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. V sezóně, především od poloviny července a v srpnu, je složité hledat v Itálii ubytování v letoviscích u moře až na místě. O to složiktější mimo běžné termíny So - So. Doporučujeme na místě navštívit turistické informační středisko (Pro Loco), které Vám tuto práci hodně usnadní.

# 02.07.2008, 17:36.
Hodně mi pomohly vaše stránky s cestou do Itálie - hlavně poplatky a tipy, které určitě budou stát zato. Ještě jsem se nikde nedočetl, zda desetiletý kluk měřící 160 cm musí mít podsedák či autosedačku? Podle našich předpisů je už na sedačku velký. Děkuji. Radek.

Povinnost používat autosedačku je primárně kvůli tomu, aby bylo dítě bezpečně připoutáno a minimalizovalo se tak riziko jeho zranění. Na ochranu dítěte v autosedačce má vliv především omezení jeho pohyblivosti ve spojení autosedačky s použitím bezpečnostních pásů nebo speciálních kotevních úchytů a polstrovanou částí, která přichází do styku s tělem dítěte. Dětské zádržné systémy jsou podle předpisů EHK OSN vyráběny a schvalovány pouze pro děti o hmotnosti 0 až 36 kg a do tělesné výšky asi 150 cm, tj. do věku přibližně 12 let. Pokud je dítě vyšší, splňuje už požadavky bezpečného připoutání přímo bezpečnostním pásem.

# 02.07.2008, 11:54.
Skvělé stránky, na spoustu otázek jsem našel odpověď, jen mi zbývají tyto: 1.) můžete doporučit kde najít na webu menší hotely nebo penziony v ceně do € 35,00/noc v těchto oblastech (oblastí myslím okolí 30-40 km): Pisa, San Marino, Pompei 2.) cesta Pisa - Pompei: je vhodnější jet na Prato a potom po A1 na Neapol (myslím,že tato trasa je dražší) nebo jet po A12 na Grosetto a kombinovat ji s pobřežní silnicí (jak bude tato trasa levnější, o kolik časově delší?) Děkuji za odpověď. Svatopluk.

Zde jsou odkazy: hostelsclub.com, hostelbookers.com, bbplanet.it, otel.com. Ideální trasa je skutečně po Autostrádě na Prato, něco málo přes 550 km, časově tak 5 až 6 hodin, cenově to vyjde na € 27,40 Pokud byste jel na Groseto, tak za úsek Pisa - Rosignano zaplatíte € 4,70 a za úsek Aurelia (Civitavecchia) - Pompei zaplatíte € 16,10, celkem tedy € 20,80. Kolem Říma je bezplatný obchvat a mezi Rosignano - Civitavecchia není Autostrada. Časově to odhadujeme o 2 hodiny více. Z Říma na Neapol potom nemá význam mimo dálnici jet. Ta minimální finanční úspora za to nestojí.

# 02.07.2008, 09:22.
Ze začátku bych chtěla pochválit vaše stránky. Je zde mnoho zajimavých informací. Odjíždíme tento pátek 4.7.2008 a ráda bych se vás zeptala na cestu do San Benedetta del Tronta. Zda jet po dálnici, kolik to bude stát, či cestou kolem pobreží? Jak je to s cenami jídel v supermarketech a kolik přijde večeře pro 4 členou rodinu? Nevím, jak moc znáte tohle místo, ale mám ještě prosbu, zda byste nám nemohli doporučit nějaká hezká místa, která bychom v okolí mohli navštívit. Předem mnohokrát děkuji. Kateřina.

Určitě jeďte po dálnici, východní pobřeží je jedno velké letovisko, cesty by se pro Vás mohla stát utrpením. Vyjímkou je snad jen úsek Mestre - Rimini, kde většině cestovatelům tuto cestu doporučujeme i v sezóně a sami tudy pravidelně jezdíme. Cesta hodně závisí od toho, kudy pojedete. Pokud jste z Čech, překročíte hranice pravděpodobně v Rozvadově a budete pokračovat směrem na Mnichov, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine a Mestre. Tady doporučujeme sjet z dálnice a pokračovat na Ravennu a Rimini. V Rimini se opět připojit na dálnici. Nemusíte tak zajíždět až do města Bologna a na dálničních poplatcích ušetříte při jedné cestě € 14,00. Pokud jste z Moravy, pojedete přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě. Doporučujeme hranice překročit v Břeclavi, přechod a následná silnice jsou téměř prázdné. Na silnici 7 do Vídně se napojíte až za Grosskrutem. Pozor, tato silnice je nyní s mnoha omezeními, staví se tam dálnice. V první variantě doporučujeme počítat s časovou rezervou, poněvadž v úseku před Salzburgem a Tauernským tunelem se mohou tvořit kolony. Stejně tak při druhé variantě na výjezdu z Vídně. Co se dálničních poplatků týče, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (při delším pobytu 2x), v první variantě ještě € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii potom zaplatíte mýtné € 36,20. Pokud zvolíte variantu Mestre - Rimini mimo dálnici, potom zaplatíte € 22,20. Poplatky při cestě zpět jsou stejné. Ceny se od středisek liší, stejně tak v různých italských provincích a v různých sezónách. Každopádně můžete obecně vycházet z následujících přibližných cen: brambory od € 0,50 za kg, chléb od € 1,00 za kg, máslo za € 6,00 za kg, olivový olej od € 3,00 za 1 l, uzeniny od € 8,00 za kg, sýr od € 5,00 za kg, vejce od € 0,10 za ks, zmrzlina od € 1,00 za velký kopeček, minerálka 6x1,5 l od € 1,50, mléko od € 1,50 za 1 l, těstoviny od € 1,00 za kg, ovoce a zelenina od € 1,00 za kg atd. Večeře pro čtyřčlennou rodinu Vás určitě přijde dráž než v ČR. Závisí hodně od toho co si dáte a kde si ji dáte. Např. těstoviny s rybou nebo jiným masem koupíte od € 8,00, nejlevnější pizzu od € 5,00, salát od € 4,00. Drahé jsou také nápoje. Pivo od € 3,00, coca-cola od € 2,00, káva od € 0,80, litr vína od € 4,00 atd. V ceně bývá započtenou obslužné - couver, nezapomeňte však na spropitné, které se pohybuje kolem 10% a nemělo by být nižší než € 0,50. San Benedetto del Tronto je nádherné lázeňské městečko s pěknou promenádou a dlouhou písečnou pláží. Nejvýznamnějšími památkami je katedrála a věž Torrione. Doporučujeme také navštívit historickou vesničku vzdálenou asi 5 km od San Benedetta. Jmenuje se Acquaviva Picena. Za zábavou jděte do Akvaparku Onda Blue v Tortoreto Lido, jižně od San Benedetto del Tronto. Z přírodních krás je nejblíže park Gran Sasso.

# 02.07.2008, 08:43.
Našla jsem Vaše stránky, jsou skvělé. Mám taky jeden dotaz. Chystáme se s manželem v září do Itálie na dovolenou a chceme s sebou vzít i malého pejska. Ubytování se snažíme zajistit dopředu, i když to není snadné najít takové, kde pejsek nevadí. Chceme do oblasti mezi Benátkami a San Marinem, potom jsme přemýšleli o dvou až třídenním pobytu navíc kolem Říma. Dočetla jsem se na jednom webu, že musí mít pejsek potvrzení o očkování proti vzteklině přeložené do italštiny a jen 20 dnů staré. Pejsek má čip i mezinárodní pas už z loňska, na očkování jdeme v srpnu. A taky zda nemáte zkušenost nebo jste neslyšeli o hezkém ubytování, kde může pejsek být, spíš apartmán s kuchyňkou. Děkuji moc za odpověď. Marta.

Při převozu psů je zapotřebí mít cestovní pas pro malá zvířata, ve kterém bude potvrzení o očkování proti vzteklině. Vakcinace musí být provedena v rozmezí nejméně 20 dnů před vstupem na území Itálie a nesmí být starší 11 měsíců. Mezinárodní pas obsahuje všechny důležité údaje, které jsou tam uvedeny v několika jazycích uznávaných EU, nevidíme důvod dělat překlad do Italštiny. Vy jste jen povinni na vyžádání doložit, že Váš pejsek splňuje stanovené podmínky. A to dokážete tím mezinárodním pasem. Pokud to budete dokazovat úředníkovi, který umí jen italsky, měl by pravděpodobně problém i s tím úředně ověřeným překladem. Nicméně takový překlad může obecně urychlit ono dokazování. Těch ubytovacích zařízení, kde akceptují pejsky je dost, většinou jsou ale za příplatek.

# 01.07.2008, 22:30.
Vaše stránky jsou perfektní. Měla bych prosbu - koncem týdne (4.7.) odjíždíme z Brna do Porto Santa Margherity. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu a kde tankovat a na co si dát pozor? Děkuji za vaši rychlou odpověď. Mrzí mě, že jsem na vaše stránky nenarazila dříve. K.

Optimální cesta z Brna je následující: Brno - Břeclav - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle. Tak do Itálie většinou jezdíme my. Z Brna je to až do Břeclavi po dálnici, hraniční přechod v Poštorné je vždy prázdný a na silnici do Vídně se připojíme až za Grosskrutem. Na té vídeňské silnici č. 7 si dejte pozor, v současné době se tam staví dálnice, je neustále rozkopaná, spousta dopravních omezení atd. Natankujte ještě v Rakousku, je tam o něco levněji než v Itálii. Doporučujeme však sjet z dálnice. Např. na naftě tak ušetříte až € 0,15 za litr. Za těch 5 minut navíc to stojí. Pozor si dejte u mýtnice v Itálii při výjezdu. Klidně zpomalte nebo zastavte a vyberte si tu správnou bránu. Ideální je ta se symbolem ruky a peněz. Je s obsluhou a můžete na ni platit jak platební kartou, tak i v hotovosti. Vše za Vás udělá obsluha a nebudete muset zápolit s automatem.

# 01.07.2008, 15:04.
Chystám se do Itálie na dovolenou a velice by mě zajímalo, kolik mě tato cesta bude stát na poplatcích. Mám na mysli poplatky za tunely a kolik jich na cestě bude, dálniční známky popřípadě mýtné. Jedu přes hraniční přechod Dolní Dvořiště do Bibione. Předem děkuji za Vaši odpověď. Zdeněk.

Na trase Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione zaplatíte v Rakousku € 7,70 za desetidenní dálniční známku (pokud jedete na delší dobu, vyplatí se zakoupit druhou na cestu zpět než dvouměsíční), € 9,50 v Tauerntunnelu (v ostatních tunelech se neplatí) a na mýtném v Itálii v úseku Tarvisio - Latisana celkem € 8,10.

# 01.07.2008, 12:11.
Z důvodů pracovních jsem naplánoval cestu na dovolenou do Itálie (Cavallino-Treporti, kemp Ca Savio, mobilhome) od 2.8 do 9.8. Vím, že to z hlediska dopravy a italských prázdnin není nejvhodnější termín. Protože máte velice podnětné diskusní otázky a odpovědi rád bych Vám položil dvě otázky. 1.) 2.8 jedu z Mostu - kterou cestu byste doporučili do místa určení (mám tam být v 18.00 h večer), já jsem plánoval přes Mnichov, Salzburg, Villach, je to vhodné? 2.) 9.8 ráno v 8.00 opouštím kemp, chci jet přes Lago di Garda (s malou zastávkou) , Brenner, Insbruck, Mnichov a na Plzeň. Předem děkuji za rady. Jaroslav.

Z Mostu bychom doporučili trasu směr Chomutov - Karlovy Vary - Marktredwitz (možná raději Mitterteich - odbočkou na Cheb a Svatý Kříž, máme zprávy, že na A93 u obce Pechbrunn byla několikakilometrová uzavírka) - Regensburg - Mnichov. Tady je otázkou, zda zvolit cestu na Salzburg a Villach nebo se vypravit na Innsbruck - Brennero - Padova. Jedete v pátek, spousta Němců a Čechů pojede do Chorvatska a před Salzburgem a Tauerntunnely se budou tvořit zácpy. Je to však na zvážení, kratší cesta by ztrátu v zácpě mohla vyvážit. Cesta zpět by měla být bezproblémová podle Vašeho itineráře.

# 01.07.2008, 02:49.
Chci se zeptat na veřejně přístupné body WI-FI v Itálii. Jsou nějaké firmy Mc, Kfc, případně jiné, kde se dá bez problémů připojit? Některé kempy toto nabízí, ale jen svým zákazníkům. Zajímá mně konkrétně Cavallino a okolí. Děkuji. M.

S free internetem v Itálii je to podobné jako u nás. Hodně ubytovacích zařízení ho nabízí, ale výhradně jen svým hostům. Nicméně už existuje několik míst, kde je možné se k internetu připojit. Bohužel jsou to jen konkrétní lokality - asi nejlepší situace je v Římě. Zde máte dva odkazy, kde si můžete nechat zobrazit seznam míst, kde se lze bezplatně připojit k internetu v Itálii: hotspot-locations.com a jiwire.com.

# 30.06.2008, 21:01.
Při hledání dovolené jsme našli Vaši stránku a přečetli si opravdu zajímavé informace týkající se Itálie, kde bychom chtěli v srpnu trávit líbánky. Mohli byste nám doporučit oblast nebo přímo ubytování, kde by se dala prožít nezapomenutelná svatební cesta? Nejsme nadšenci přeplněných pláží. Uvítáme menší písčité pláže, zákoutí. Když už ale někam jedeme, chceme toho co nejvíce vidět a zažít. Budeme Vám vděční za tipy! Snad toho nechceme příliš. Děkujeme moc a přejeme šťastnou cestu celé rodině za dalším poznáním. Veronika a Dalibor z Havířova.

Záleží na tom, jak daleko jste ochotni jet. Malé písčité plážičky (bílý hrubý písek) najdete na Capo Vaticano v Kalábrii. Současně je to skvělé výchozí místo pro mnoho krásných výletů (tipy viz naše reportáž Kalábrie 2006. O něco blíže je Gargano, kde pěkné písčité plážičky jsou v okolí Vieste (mimo vlastní Vieste, tam jsou dvě velké pláže). Opět i toto je výchozím místem pro mnoho krásných výletů (tipy viz. naše reportáž Gargano 2003. V srpnu je ale v Itálii ta nejvyšší sezóna. Počítejte s větším množstvím turistů a také s vyššími cenami ubytování a také s vyššími cenami dalších služeb. Nižší sezóna je potom až poslední týden v srpnu.

# 30.06.2008, 19:10.
Pozítří vyrážíme na italský Jadran - někam mezi Benátky a Terst - nejraději asi do Caorle. Myslela jsem, že není problém na místě sehnat ubytování, a že to přijde levněji než přes cestovku. Z Vašich odpovědí jsem se dozvěděla, že to není až taková legrace. Jedeme s poměrně malými dětmi - 8 a 6 let. Představovali jsme si ubytování v apartmánu nebo bungalovu. Můžete mi poradit co teď? Máte pro nás nějaký tip na pěkný kemp? A kolik to stojí? Vyrážíme ve středu 2.7. a chceme zůstat týden, případně deset dní. Je problém přijet v půlce týdne? Děkuji. Kateřina.

Začátkem července to možná tak horké s tím ubytováním nebude. Návštěvníci našich stránek hodně navštěvují Centro Vacanze Pra Delle Torri, v Caorle je mnoho dalších kempů, kde je možné se ubytovat v apartmánech nebo bungalovech. Nejvýznamnější z nich jsou: Camping Village San Francesco, Camping Laguna Village a Camping Village Sole. Ubytování v Caorle můžete najít i prostřednictvím portálu podnos.cz. V červenci a srpnu ale většina ubytovacích zařízení vyžaduje pobyt od So do So. Pokud budete na místě s ubytováním v nesnázích, vyhledejte turistické informační centrum (Pro Loco), určitě Vám s ubytováním pomohou.

# 30.06.2008, 17:49.
Našla jsem tyto stránky a narazila jsem tu na spoustu odpovědí na moje otázky. Letos se chystáme do Eraclea Mare a v Caorle by se měl nacházet aquapark Aquafolie. Našla jsem tady na něj odkaz, ale nemůžu z toho rozluštit koli stojí vstupné. Poradíte? Děkuji. Pavlína.

Vstupné do Aqauaparku Aquafollie je v roce 2008 následující: dospělí a děti nad 130 cm platí € 15,00. Děti do 130 cm a mladší 11 let platí € 12,00. Děti do 2 let mají vstup zdarma. Od 15 hodin je jednotné vstupné € 11,00.

# 30.06.2008, 15:32.
V létě navštívíme na pár dní Duino, které leží asi 15km od Terstu, na netu jsem koukala, že tam jsou kolem vody skály a proto bych se chtěla zaptat, zda je nutné tam mít obuv do vody proti ježkům jako v Chorvatsku. Též jsem slyšela, že v Itálii jsou soukromé pláže a proto mě zajímá, kolik se tam asi tak platí vstupné. A nakonec bych se chtěla zeptat, zda je pravda, že si v restauracích a pizeriích účtují € 1,00 na osobu jako kuvért. Moc děkuji za Vaši odpověď. Marcela.

Tuto oblast podrobně neznáme, takže nevíme, jaké jsou tam pláže. Pokud bude vstup do moře přes skály, je vhodné mít obuv do vody už kvůli zranění o ostřejší výčnělky nebo i nějakého toho ježka. Většina destinací v Itálii má pláže jak soukromé, tak i veřejné (těch je většina). Některé soukromé pláže jsou přístupné jen hostům konkrétního hotelu, kterému daná pláž patří. Jiné soukromé pláže jsou vymezeny na veřejných plážích. Jejich výhodou je plážový servis, tj. můžete si zakoupit místo se slunečníkem a lehátky. Tyto pláže mají většinou sprchy, WC, bar, plavčíka a jsou lépe udržované. Plážový servis se pohybuje různě od € 5,00 do € 20,00 za den. Couvert, neboli obslužné, bývá v Itálii někdy započítáno v ceně. Pokud ho však na účtu nenajdete, je očekáváno. K účtu v restauraci se většinou připočítává 10%, číšník potom očekává ještě přibližně € 0,50 za osobu. V rodinných restauracích toto neočekávají.

# 29.06.2008, 00:10.
Tak náhodou jsem našla vaše stránky a jsou výborné. Chystáme se na dovolenou do severní Itálie - Duna Verde, Centro Vacanze Pra Delle Torri. Prosím o informace o tomto centu a nejepší trasu - budeme vyjíždět z Uherského Hradiště. Děkuji. Anna.

Veškeré informace o tomto centru najdete na stránkách pradelletorri.it. Tento komplex vypadá velice zajímavě. Z Uherského Hradiště je optimální trasa následující: Uherské Hradiště - Břeclav - Wien - Graz - Klagenfurt - Tarvisio - Udine - Santo Stino di Livenza - Caorle.

# 28.06.2008, 17:37.
Chtěli bychom ze zeptat na nejvhodnější cestu autem z Prahy do Itálie - Silvi Marina. Jak dlouho asi pojedeme? Zajímají nás i poplatky na dálnicích (a kde je vhodné se jim vyhnout sjezdem z dálnice), rychlostní limity. Lze poplatky platit i platební kartou - případně jakou? Doporučíte nám, kde nejlevněji načerpat naftu? Kolik máme mít v hotovosti? Jedeme 2 dospělí a 3 děti. Předem děkujeme za odpověd, máte velmi zajímavé stránky. Miloš a Marie.

Optimální cesta je Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V České republice zřejmě dálniční známku máte (týdenní stojí 220 Kč a měsíční 330 Kč, v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku stojí desetidenní dálniční známka € 7,70 - pokud jedete na delší dobu, vyplatí se koupit dvě desetidenní místo dvouměsíční). Poplatek za průjezd Brennerem je € 8,00 a mýtné v Itálii zaplatíte za úsek Brennero - Pineto celkem € 39,80. Na této trase nemá význam se vyhýbat dálnicím. Poplatky lze platit platební kartou EC/MC, VISA, American Express a také kartami Aura. Naftu načerpejte ještě v Rakousku a to nejlépe mimo dálnici (ušetříte až přibližně € 0,15 na litru). V Itálii je cena nafty stejná jako benzinu, pohybuje se na Autostradě lehce nad € 1,50 za litr. Budete zřejmě tankovat až v Silvi Marina. Zmapujte si místní čerpací stanice a natankujte před odjezdem u té nejlevnější. Doporučujeme platit všude kde to půjde platební kartou (výhodnější kurz, pohodlnější platba). Hotovost si ponechávejte jako rezervu. Kolik s sebou v hotovosti je individuální záležitost - podle toho jak si budete na dovolené užívat, jak budete cestovat, jak se budete stravovat apod. Počítejte ale minimálně se € 150,00 na osobu s tím, že pokud budete maximálně používat platební kartu, velkou část hotovosti dovezete zpět a použijete na další dovolenou nebo cestu do zahraničí.

# 28.06.2008, 16:38.
4.7. poprvé jedeme s rodinou autem do Itálie, konkrétně do Bibione a chtěli bychom poradit nejlepší trasu z Chomutova. Velice děkuji.

Asi nejlepší bude se co nejrychleji dostat na německou dálnici, tj. trasa Chomutov - Karlovy Vary - Sokolov - Cheb - Marktredwitz a odtud pokračovat směr Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Možná varianta je přes Prahu, České Budějovice, Linz a dále pokračovat přes Salzburg jako v první variantě. Ta první je ale rychlejší. Pokud pojedete v pátek, počítejte s možnými kolonami, které se mohou tvořit na trase Mnichov - Salzburg - Villach.

# 27.06.2008, 12:48.
Při brouzdání na internetu jsem náhodou narazila na vaše stránky, jsou perfektní a určitě řadě lidí pomůžou. Mám také dotaz - za týden jedeme autem do Itálie - Lignano a chtěli bychom navštívit Gardaland. Nikde nemůžu najít trasu z Lignana k tomuto zábavnímu parku. Můžete mi poradit? Také nevím jak s řidičákem, mám nový s logem EU, musím mít ještě mezinárodní? Když mě zastaví a nebudu ho mít tak co? Předem děkuji za odpověď. Yvona.

Z Lignana do Gardalandu u městečka Peschiera del Garda je to celkem 230 km. Musíte se napojit na Autostrádu A4 u Latisana a po ní pokračujte přes Mestre, Padova, Verona až na sjezd Peschiera. Odtud už to je do Gardalandu jen kousek. Po uhrazení mýtného (€ 10,90) pokračujte do centra městečka Peschiera. Podjedete Autostradu, další silnici, pojedete pořád podél řeky, podjedete železnici, po levé straně bude v řece ostrov, a hned na kruhovém objezdu se dáte doprava, jedete po SR249, která Vás dovede do Gardalandu, prakticky hned po vyjetí z městečka Peschiera. Národní řidičské průkazy zemí Evropské unie jednotlivé země uznávají. Tento problém je popsán v příspěvku o něco níže, ze dne 17.06.2008, 17:25.

# 26.06.2008, 22:48.
Máte opravdu pro nás co jedeme do Itálie důležité stránky. Chtěli bychom se informovat o nejkratší a současně nejlevnější trase Ostrava - Abruzzo. Předem moc děkuji za vaší snahu, jste super, že to pro nás lidičky děláte! Manželé Š.

Nejlevnější trasa je mimo dálnice. Není to však optimální řešení. V Rakousku se to určitě nevyplatí a v Itálii doporučujeme kombinaci. Optimální je trasa: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Rimini - Abruzzo. Pokud nemáte dálniční známku pro ČR, musíte si vylepit měsíční (330,-Kč). V Rakousku je třeba mít rovněž dálniční známku (je třeba už pro průjezd Vídní). Desetidenní stojí € 7,70. Pokud se budete vracet za víc jak deset dní, kupte si další desetidenní. Dvouměsíční se vyplatí až místo tří a více desetidenních. Jiné poplatky na výše uvedené trase nejsou. Placený úsek v Itálii začíná kousek za hranicemi, za sjezdem na Tarvisio. Mýtné se potom platí v Mestre - € 11,80. V Mestre doporučujeme sjet z dálnice a pokračovat po E55 směr Ravenna a Rimini. Na dálnici se napojit až na Rimini - Nord. Tímto si výrazně zkrátíte cestu a ušetříte na mýtném přibližně € 14,00. Časově však toho moc neušetříte, je to vyváženo omezenou rychlostí a větším provozem. My jsme však tudy jeli mnohokrát a nelitovali jsme. Navíc se jede zajímavou krajinou, především národními parky Delta Pádu a Valli di Comacchio. Cestou je možné se zastavit např. v San Marinu nebo v Miniaturní Itálii. V Abruzzu potom zaplatíte mýtné kolem € 15,00 (záleží podle toho, do které destinace jedete). Podrobné poplatky si můžete nechat spočítat na stránkách společnosti Autostrade, jsou tam i další zajímavé informace, jako např. ceny pohonných hmot na dálnici, rozsah služeb jednotlivých odpočívadel apod.

# 26.06.2008, 19:32.
Můj dotaz je jednoduchý. Je do Itálie nějaký zákaz dovozu potravin? Pokud ano, jaký? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Není. Doplníme však o další informace, týkající se dovozu: limity, které jsou už považované za obchodní dovoz. 800 ks cigaret nebo polovina vážících 3g nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku. 10 l alkoholu (nad 22%), 20 l alkoholu (do 22%), 2 l lehkých vín, 90 l vín (max. 60 l šumivých), 110 l piva. Nesmí se dovážet benzin v kanystru, můžete dovézt maximálně € 10330,00. To jsou ale limity, které běžný turista zřejmě nikdy nepřesáhne. Důležité: ke každému zakoupenému zboží v Itálii si vzít účtenku pro případ kontroly.

# 26.06.2008, 12:10.
Jedeme 11.7. do kempu Klaus v Lido di Jesolo a chtěli bychom navštívit aquapark, ale nenašla jsem nikde ceny za vstup a pokud ano nedokázala jsem jej přeložit. Jedeme 2 dospělí 1x 15-leté dítě, 1x 11-leté a 1x 4-leté, nenašli jsme zda je možno množstevní sleva. Co jsem našla je € 24,00 za 2 dospělé a 3 x € 20,00 za děti = € 84,00 za jeden den. Pokud pro nás budete mít příznivější odpověď budeme rádi. Děkuji R.

Vstupné do Aqualandia v roce 2008 je následující: dospělí zaplatí € 24,00, dítě vysoké od 1 m do 1.4 m zaplatí € 20,00 a dítě do 1 m má vstup volný. Jediná sleva ve výši € 4,00 je v případě vstupu na půl dne, tj. od 14.00 do 18.00 a tato sleva platí jak pro dospělého, tak i pro dítě. Záleží tedy, jak vysoké máte děti, za 2 dospělé zaplatíte každopádně € 48,00. Pokud je dítě vyšší jak 1.4 m, tak platí jako dospělý. Slevy pro skupiny jsou od počtu 20.

# 24.06.2008, 22:23.
Máte vynikající Web. Chceme jet autem Renault Scenic z Břeclavi do Martinsicuro. Auto mám na LPG. Kde se dá LPG čerpat na trase Wien, Graz, Villach, Bologna, Ancona, San Benedetto a Martinsicuro? Jak a kde se platí mýtné (Scenic má výšku 1675 mm)? Cestuje s námi vnuk, který má 14 let. Co potřebuje sebou mít, ať nemáme problémy? Děkuji za váš čas. Rudolf.

Seznam rakouských čerpacích stanic BP s LPG najdete na stránkách BP, nebo např. fluessiggas.net, na dálnici A2 např. natankujete na Agipu u Loipersdorfu. Na italské Autostrádě je seznam čerpacích stanic uveden na stránkách společnosti Autostrade, kde po vyhledání mýtného na zadaném úseku stačí kliknout na Servizi sul percoso v tabulce cen pohonných hmot. Vás zajímají čerpací stanice se značkou GPL. Čerpací stanice po celé Itálii najdete na stránkách vendiauto.com. Mýtné se platí běžným způsobem jako u ostatních automobilů, tj. vjedete k bráně, vyzvednete lístek, zvedne se závora. Na výjezdu z dálnice zvolte bránu s obsluhou (označeno symbolem ruky a peněz) nebo s automatem (označeno symbolem peněz). Jediný rozdíl je v ceně mýtného. Váš automobil spadá do kategorie B, tj. se dvěmi osami a výšky nad 1.3 m. Rozdíl ceny mezi A a B je však minimální. Podrobně je tato otázka probrána v naši odpovědi ze dne 18.06.2008, 12:06 (o něco níže). Oficiálně Váš vnuk potřebuje jen platný cestovní doklad, tj. pas. To, co chtějí Chorvaté, Italové nevyžadují. Pro Váš klid si můžete nechat vystavit souhlas s úředně ověřeným podpisem rodičů. Je to ale zbytečné. Rodiče běžně cestují s dítětem zapsaném v pase, kde je uvedeno jeho jméno, příjmení (někdy i odlišné od příjmení rodiče) a datum narození. Žádná fotografie, barva očí atd. Raději nedomýšlet, jak potom dokazovat, že to dítě je jejich. Jediný důkaz je, že se to dítě k nim hlásí.

# 23.06.2008, 13:17.
Prosím Vás o informaci, zda je nutné na cestu do Itálie mít cestovní pas nebo mi stačí platný občanský průkaz? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Miloslava.

Na cestu do Itálie stačí platný občanský průkaz. Od 1. ledna 2006 lze k opuštění území k cestě do států Evropské unie jako cestovní doklad použít i občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část. Tzn. nemá ustřižený rožek. Občanský průkaz je platným cestovním dokladem pouze pro jeho držitele, nemohou tedy na tento občanský průkaz cestovat děti i v případě, že jsou v občanském průkaze zapsané. Je to z toho důvodu, že takto zapsané dítě neprokáže občanství. Do občanského průkazu je totiž možné zapsat i dítě - cizince. Místo data narození a pohlaví dítěte se do občanského průkazu zapisuje rodné číslo, což je vnitrostátní identifikační údaj, který je v zahraničí nesrozumitelný. Dítě může vycestovat s vlastním pasem nebo s pasem rodiče do 15 let (pokud je v něm zapsané před 1.9.2006) nebo do 10 let (pokud je v něm zapsané od 1.3.2008).

# 22.06.2008, 15:59.
, chystáme se jet do Itálie autem, do San Benedetta 12. července, uvažujeme vyjet v odpoledních hodinách z Benátek nad Jizerou, prosíme o informaci jaká by byla ideální trasa, jak dlouho asi pojedeme, na co si máme dát pozor, uvažujeme o cestě přes Rakousko, jaké máte zkušenosti? Děkujeme za radu, B. z Benátek nad Jizerou.

Nejlepší trasa je následující: Benátky nad Jizerou - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Ancona - San Benedetto del Tronto. 1280 km. Čistá jízda přibližně 14 hodin, počítejte však s přestávkami a s rezervou. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku musíte mít desetidenní známku za € 7,70. Zaplatíte ještě mýtné € 8,00 za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte mýtné € 37,50. Stejně dlouhá trasa je Benátky nad Jizerou - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Bologna - Ancona - San Benedetto del Tronto. 1280 km. Čistá jízda přibližně. 15 hodin, rovněž počítejte ještě s přestávkami a rezervou. V Rakousku stejná známka, mýtné navíc v Tauerntunnelu € 9,50. V Itálii zaplatíte mýtné € 36,20. Je možné v Mestre sjet z dálnice a pokračovat na Ravennu a Rimini, na dálnici se napojit v Rimini - Nord. Nezajíždíte až do Bologne a ušetříte na mýtném přibližně € 14,00. Předpokládáme, že máte nástup na ubytování 12. července a vyjíždíte už 11. července odpoledne. V tomto případě doporučujeme první trasu. Pátek odpoledne je největší špička především mezi Salzburgem a Villachem, kdy obrovské množství turistů (z Německa a Čech) směřuje do Chorvatska. V tomto úseku se tvoří zácpy. V Itálii počítejte s cenami benzínu a nafty na dálnici kolem přibližně € 1,50. Nezapomeňte na reflexní vestu (v dosahu řidiče) a autosedačky pro děti.

# 21.06.2008, 15:29.
Mám dotaz. 4.7.2008 jedu na dovolenou do Itálie. Chci se zeptat na nejlepší cestu a to z Břeclavi do Silvi Marina. Jak je to s poplatky za dálnice, cenou benzínu a kde se po cestě dá natankovat. Dají se poplatky platit i platební kartou? Přes Rakousko mám dálniční známku. Jsou v okolí nějaká obchodní centra? Mnohokrát děkuji. Radomír.

Z Břeclavi jeďte na Reinthal a po silnici 47 pokračujte až před Wilfersdorf, kde se napojte na silnici č. 7, po které dojedete až do Vídně. Odtud už klasickou trasou po A2 přes Graz, Klagenfurt, Villach až na hranice u Arnoldsteinu. Dále po A23 přes Udine a dále po A4 do Mestre. Tady zaplatíte mýtné € 11,80. Kolem Mestre je bezplatná Tangenciála. Můžete pokračovat dále po A23 směr Padova a dále po A13 směr Bologna a odtud po A14 ke sjezdu Pineto. Tady zaplatíte mýtné € 26,70. Z Pineta je to do Silvi Marina jen 5 km po pobřeží. My jezdíme trochu jinak, za Mestre sjedeme z Tangenciály a pokračujeme po E55 přes Ravennu do Rimini. Až v Rimini se připojíme na A14. Nezajíždíme tak do Bologne a navíc na mýtném ušetříme € 14,00. Kolem Ravenny a před Rimini jsou krátké úseky lokálních dálnic. Cena benzínu a nafty na Autostrádě se pohybuje lehce nad € 1,50. V Rakousku stojí benzin kolem € 1,35 a diesel kolem € 1,40. Poplatky na mýtnicích se dají platit i kartami EC-MC nebo VISA. Vjeďte do brány označené rukou a penězi, která je s obsluhou. V Silvi Marina jsou nákupní centra Cityper, v nedalekém Pinetu potom Conad.

# 20.06.2008, 15:57.
Chtěla bych Vám poděkovat za přesné informace o Itálii. Myslím, že jsou vaše stránky velmi užitečné. Ještě bych chtěla poprosit o informaci o delfináriu v Itálii, místo, vstupné eventuelně internetové stránky. Děkuji. B.

Vzhledem k tomu, že pojedete přes Rimini, máte v blízkosti Delfinario di Rimini. Od června do srpna je Delfinario otevřeno každý den. Představení probíhají: 16:45, 18:00, 21:30, 22:30. V případě nepříznivého počasí ještě v 11:00. Vstupné pro rok 2008: Dospělý ... € 12,00, dítě do 1m ... zdarma, dítě nad 1m do 10 let ... € 9,00.

# 19.06.2008, 12:09.
Děkuji za bleskovou odpověď. Chtěla bych se zeptat, proč není lepší cesta přes České Budějovice, Rakousko, Itálie - než přes to Německo? Přijde mi ta cesta delší. Chtěla bych vyrazit ve 3:00 hodin příští pátek. Jaký den v příštím týdnu byste jel Vy, abyste se vyhnul kolonám a zácpám? Ještě se chci zeptat, zda je pravda, že italové mají v povinné výbavě hasičský přístroj? A ještě k té lodní dopravě do Benátek. Můžete nám to popsat podrobněji, jak to funguje, kolik to stojí apod.? Děkuji za odpověď. B.

Ta cesta je samozřejmě delší, ale jen o 45 km. Vrátí se Vám to tím, že z Mostu na německou dálnici se dostanete po 145 km, kdežto při variantě přes České Budějovice k dálnici v Lovosicích máte 35 km a potom z D1 u Mirošovic k dálnici před Linzem to je 200 km, tedy o 90 km více mimo dálnici, nepočítaje přejezd přes celou Prahu. Poplatky jsou v obou variantách stejné, pokud už máte dálniční známku pro ČR. Pátek 27.6.2008 bude kritický. Obrovské masy turistů budou směřovat z ČR a Německa především do Chorvatska. Každý rok to byl nejhorší den (pátek před prvním prázdninovým víkendem). Kritické místo je právě ten úsek Salzburg - Villach (kolem Taunertunnelu, možná i u Salzburgu). My bychom asi vyjeli o den dříve, jeli přes Brenner a spojili to s návštěvou toho Gardalandu. To je ale samozřejmě jen naše doporučení, jak bychom to řešili my. Hasící přístroj v Itálii je pouze v doporučené výbavě. Povinné jsou dětské autosedačky a bezpečnostní vesty. Z Lido di Jesolo do Benátek se dostanete z přístavu Punta Sabbioni. Šedesátiminutový lístek stojí € 6,50. Pernamentka na veřejnou dopravu se platí podle platnosti, tj 12 hodin = € 14,00, 24 hodin = € 16,00 atd. Bližší informace najdete na portále actv.it. Zajímavé může být spojení dopravy a vstupů do památek (muzea a kostely) prostřednictvím Venice Card. Základní karta (doprava, wc, atd.) stojí 37,50 na 3 dny, rozšířená (doprava, kultura, wc, atd.) stojí € 59,00.

18.06.2008, 12:06.
Narazil jsem jen náhodou na Vaše stránky jsou super a určitě je budu pravidelně sledovat. Myslím, že vaše reportáže by si měli prohlédnout hlavně místní samosprávy, aby viděli, jak vypadá prezentace pro obyčejného člověka. Ty jejich suché výčty informací, mizerné obrázky a přitom mají své zaměstnance na jejich výrobu. Chtěl bych se ještě zeptat - chystáme se totiž do Itálie do Mattinaty (manželka si to vybrala po zhlédnutí obrázku z vaší reportáže) na mýtné na italské dálnici. Mám totiž auto kategorie M1, to je osobní vůz, ale tvar karoserie je jako dodávka. V Rakousku mám normální známku na osobní vůz, ale ve Slovinsku jsem musel vždy platit podle tvaru karoserie, což bylo citelně dražší. Nevšiml jste si jak to je v Itálii? Nebo nemáte odkaz na web jejich správy silnic? Mnohokrát děkuji. Petr z Dvora Králové nad Labem.

Děkujeme za pochvalu. Podívejte se na stránky společnosti Autostrade. Najdete tam veškeré informace o italské Autostrádě včetně cen mýtného. Mýtné v Itálii se platí podle dvou hledisek. Prvním je počet os na soupravě (auto s vozíkem má tři osy) a dělí se na dvouosé do výšky 1.3 m (měřeno od přední osy) - třída A, dvouosé od výšky 1.3 m - třída B, trojosé - třída 3, čtyřosé - třída 4 a pětiosé - třída 5. U dvou os tedy rozhoduje také tvar karoserie. Cenový rozdíl mezi třídou A a B je však minimální (v tisícinách € na km). Takže nemusíte mít strach, pokud máte dvě osy, tak budete platit téměř stejně jako za skútr nebo autobus. Podívejte se na aktuální tabulku. Jak se počítá mýtné je také vysvětleno v kalkulaci.

# 18.06.2008, 11:19.
Měla bych dotaz týkající se ubytování v Itálii. Během srpna se chystáme na výlet do Itálie. Jedeme dvě rodiny s dětmi. Chystáme se do zábavního parku Mirabilandia. V tomoto parku chceme strávit 2 dny + 3 dny u moře. Celkem 5 nocí. Ubytování by mělo být blízko tohoto parku v okruhu tak maximálně 10 km. Takže nechceme kupovat 8 denní pobyt od CK. Proto se chci zeptat, zda mi můžete doporučit přímo nějaké kempy v této lokalitě a zda mi vlastně poradíte, zda jet s dětmi jen tak bez zařizeného ubytování. Zda se dá sehnat o prázdninách jakékoliv ubytování jen tak při cestě. Samozřejmě naše Ck prodávají pobyt na 7 nocí a nikde jsem nenašla, jen 5 nocí. Děkuji. S.

Srpen je na italském pobřeží nejvyšší sezóna. Funguje tam něco jako celozávodní dovolená a všichni Italové směřují z měst k moři. K tomu ještě spousta cizinců. Ubytovací kapacity bývají v těchto oblastech na toto období dopředu vyprodány a ceny stoupají závratně nahoru (i 7x vyšší oproti květnu/červnu). Doporučujeme si ubytování dopředu zarezervovat. V okolí Ravenny je mnoho kempů, které nabízejí i bungalovy. Jejich seznam najdete na portále camping.it. Ubytovacím partnerem parku Mirabilandia je v tomto roce také Camping Piombi. Ubytovaní hosté mají možnost nakoupit vstupenky se slevou. Raději si však ve všech kempech ověřte, zda nepožadují pobyt So - So a reději si ubytování zarezervujte. Zajímavou alternativou může být nákupu balíčku ubytování se vstupem do parku - odkaz najdete přímo na stránkách zábavního parku Mirabilandia. Soustředěnou nabídku ubytování všech kategorií v Ravenně a jejím okolí najdete také turistickém portále Ravenny.

# 18.06.2008, 09:12.
Prosím o radu. Chystáme se na dovolnou do Itálie a chtěli bychoto zkusit na blint, podobně jako se jezdí do Chorvatska. Nevím, zda je v Itálii také snadé sehnat takto na blint ubytování a jaké jsou obvyklé ceny. Jsme 4 (2 dospělí + děti 4 a 6 let) a nejraději bychom nějaký apartmán (případně i obytný karavan v dobrém kempu) blízko pláže, bez stravy (takže s kuchyňkou), preferujeme 2 ložnice, ale případně i 1 ložnici a další spaní v obyvací místnosti. Máte zkušenost, zda takové ubytování snado seženeme? Fungují také v Itálii takováta turistická informační centra, kde nabízejí ubytování v místě, nebo je nutno shánět přímo u majitelů? A třeba tip na pěkné místo pro děti? Jsme ochotní jet i větší vzdálenost, ale max. asi 1500 km z Prahy. Děkuji. Irena.

V Itálii to nefunguje tak jako v Chorvatsku nebo v Rakousku. Italští ubytovatelé, majitelé apartmánů, vil, atd. raději spolupracují s tour operátory nebo s agenturami a prodávají ubytování přes ně a nejraději dopředu. Samozřejmě je možné přijít do nějaké residence a ubytovat se tam, pokud bude volno. Pultové ceny jsou však většinou vyšší než ceny od CK (prostřednictvím tour operátora). V nejvyšší sezóně, tj. od poloviny července a v srpnu je navíc většinou všude obsazeno. Obecně je možné sehnat ubytování na místě prostřednictví turistické informační kanceláře (Pro loco) nebo prostřednictvím místních cestovních kanceláří (v konkrétním středisku) - pokud nechcete obcházet jednotlivé kempy nebo rezidence. Itálie je pěkná celá, nejkrásněji je však na jihu. Pokud nechete jet příliš daleko až na jih, doporučujeme např. oblast kolem San Benedeto del Tronto, jinak samozřejmě Gargano a Kalábrii.

# 18.06.2008, 00:10.
Vaše stránky jsou velice zajímavé. Vzhledem k tomu, že se i naše rodina letos chystá znovu na jih Itálie, Vaše trasa mne zaujala. Rádi bychom nyní jeli mimo dálnici a při té příležitosti navštívili nějaká zajímavá místa a města. S tím také nastává situace, jak řešit odpočinek. Zajímalo by mne, zda se při této cestě dá někde levně přespat. Děkuji Vám za radu. L.

S přibývajícími cestami na jih Itálie jsme zjistili, že cesta mimo dálnici se moc nevyplatí, především v sezóně, kdy jsou pobřežní silnice neustále v dopravní špičce. V současném době doporučujeme dva úseky mimo dálnici a to při cestě po východním pobřeží úsek mezi Mestre a Rimini, při cestě z východního na západní pobřeží úsek mezi Ravennou a Orte. Pokud však máte čas a chcete poznávat cestou na jih i města a přírodu po celé Itálii, může to být velice zajímavá alternativa. Levné ubytování hledejte především v hostelech a nebo v kempech, které nabízejí ubytování v karavanech nebo bungalovech. V případě kempů však můžete narazit na podmínku, že provozovatel v sezóně ubytovává v týdenních intervalech.